o szczepieniach

ściągawka mamypediatry o szczepieniach

Poniższa ściągawka powstała w oparciu o Wasze najczęstsze pytania w temacie szczepień.

 1. W dowolnym momencie można przejść ze szczepionek refundowanych na wysoceskojarzone i na odwrót też (źródło).
 2. Nie powinno się zmieniać preparatów 5w1 na inny 5w1 czy 6w1 na inny 6w1 CHYBA ŻE poprzedni preparat jest niedostępny (bo np są braki w hurtowni itp) lub nie możemy podać danego preparatu ze względu na jego rejestrację (kiedy są duże opóźnienia w realizacji szczepień). [Źródło]
 3. Jedno z najczęstszych pytań – jakie szczepionki wybrać? Nie ma IDEALNEJ i jednej odpowiedzi na to pytanie. To, że koleżanka szczepiła 5w1 czy 6w1 to nie znaczy, że jest to wybór idealny. Wszystko zależy od Was (mój wpis na ten temat – klik).
 4. Po każdym szczepieniu może wystąpić niepożądany odczyn poszczepiennyNOP (bez względu na to jaki preparat i której firmy wybierzesz).
 5. Czy można rozdzielić szczepienie? Z czysto teoretycznego punktu widzenia można. Ja tego nie zalecam w 99% przypadków. Z Waszych pytań wnoszę, że najbardziej obawiacie się podawania więcej niż jednego preparatu na tej samej wizycie ze względu na „przeciążenie układu immunologicznego” i NOPu w związku z tym „przeciążeniem”.Udowodniono, że szczepienia nie osłabiają układu immunologicznego. Rozdzielanie szczepień BEZ konkretnego powodu (np NOP w wywiadzie) nie ma sensu.
 6. Alergia na białko jaja kurzego (nawet z silną reakcją skórną) nie jest przeciwwskazaniem do podania szczepionki odra-świnka-różyczka (ale WSKAZANIEM do jej podania w warunkach szpitalnych może być  WSTRZĄS anafilaktyczny po białku jaja – tutaj rozważamy sytuację indywidualnie).
 7. Po szczepieniu można wychodzić na dwór i można dziecko kąpać. Dziecko może również normalnie jeść (można podawać mleko!)
 8. Można szczepić dziecko kiedy na dworze jest ciepło (i jak jest zimno to też można).
 9. Ząbkowanie nie jest przeciwwskazaniem do wykonania szczepienia.
 10. Żeby zabezpieczyć dziecko przed meningokokami trzeba wybrać dwie różne szczepionki (nie ma jednej która chroni przed dwoma najczęstszymi (w naszym kraju) typami. Więcej o meningokokach przeczytasz tutaj: co to?, szczepionki-porównanie, moje wybory meningokokowe. i tutaj: klik.
 11. Nie powinno się miksować różnych szczepionek pneumokokowych (wybierasz PCV10 później jednak chcesz dopłacić i wziąć PCV13, ale jednak przy trzeciej dawce nie chcesz już 13 i wracasz do 10 – NIE NIE NIE – trzymaj się pierwotnego wyboru).
 12. Odstępy między szczepieniami – jedyna i najważniejsza zasada – minimum 4 tygodnie odstępu między dwiema ŻYWYMI szczepionkami (żywe szczepionki to szczepionka doustna przeciwko rotawirusom, szczepionka odra-świnka-różyczka, przeciwko ospie wietrznej czy przeciwko gruźlicy). Można podawać szczepionki żywe na tej samej wizycie (np MMR + ospa) ale jeśli nie podamy ich razem to trzeba odczekać 4 tygodnie. Pozostałe szczepionki można podawać w dowolnych odstępach czasowych.
 13. Astma, alergia czy antybiotykoterapia nie są przeciwwskazaniem do szczepienia! W przypadku dwóch pierwszych nawet jest jednoznacznie wskazane wykonywanie szczepień ochronnych (poza okresem zaostrzeń). W przypadku antybiotykoterapii wiele zależy od tego na co ten antybiotyk został podany (jaka infekcja) i PRZEDE WSZYSTKIM – jak dziecko się czuje!EDIT (pytania się mnożą):
 14. Szczepionki tradycyjne umieszczone w kalendarzu obowiązkowym i zalecanym podajemy niezależnie od tych szczepionek doustnych nieswoistych (typu Bronchovaxom czy Luivac czy Ismigen), czyli w dowolnych odstępach czy nawet w trakcie kuracji tymi doustnymi.
 15. Profilaktyczne podawanie paracetamolu nie jest zalecane standardowo przy wszystkich szczepionkach u każdego dziecka. Zaleca się profilaktyczne podawanie paracetamolu tylko w przypadku szczepionki Bexsero (meningokoki B) – zwłaszcza jeśli jest podawana razem z innymi szczpeionkami (na tej samej wizycie).
 16. Profilaktyczne podawanie paracetamolu może zalecić lekarz przy innych preparatach jeśli u dziecka wystąpiła wysoka gorączka po poprzednich dawkach lub gdy dziecko ma w wywiadzie drgawki gorączkowe.
 17. Podwyższona temperatura w reakcji na podanie szczepionki pojawia się najczęściej do 2-3 dób od wykonania szczepienia, wyjątek stanowią szczepionki „żywe” MMR czy ospa wietrzna tutaj gorączka pojawić się może między 5-12 dobą od szczepienia.
 18. Można zmniejszyć ból towarzyszący szczepieniu. Jak to zrobić? klik
 19. Dziecko po szczepieniu nie wymaga odizolowania od innych dzieci. Więcej o tym przeczytasz tutaj: klik. Nie stanowi ono dla nich zagrożenia, ale również nie jest osłabione.
 20. Przed szczepieniem nie trzeba wykonywać żadnych badań krwi o ile nie ma ku temu szczególnych wskazań. Klik.
 21. Jeśli mama jest w ciąży to może, a nawet powinna szczepić swoje starsze dziecko przeciw odrze-śwince-różyczce i przeciw ospie wietrznej. Dziecko nie zaraża: klik i klik.
 22. Liczy się każda dawka szczepienia podana w przeszłości. Jeśli dziecko ma duże opóźnienia to nie oznacza, że wymazujemy poprzednie dawki i zaczynamy od nowa. Kontynuujemy, ale trzymamy się liczby dawek określonej w CHPL (ma tutaj znaczenie wiek podania pierwszej dawki) – zachowując minimalne odstępy.
 23. Nie ma maksymalnego odstępu podania kolejnej dawki szczepienia – ograniczeniem jest tylko rejestracja preparatu. Dlatego, jeśli dziecko jest „za stare” na jakiś preparat to najczęściej można go wymienić na inny.
 24. Jeśli dziecko jest/było leczone wziewnymi sterydami np z powodu astmy czy wziewnymi lub doustnymi sterydami z powodu zapalenia krtani to nie jest to przeciwwskazanie do podawania jakichkolwiek szczepionek. (przeciwwskazaniem są duże dawki lub długotrwała nimi terapia: prednizon w dawce co najmniej 2 mg/kg mc./24 h lub co najmniej 20 mg/24 h (lub inny GKS w równoważnej dawce) podawany przez co najmniej 2 tygodnie) [źródło]

Coś czuje, że ta ściągawka nie jest jeszcze skończona.

Masz ochotę wesprzeć mnie na patronite? Klik. Dziękuję każdemu z patronów 🙂

Źródła:

 • Bożenna Bucholc, Paulina Górska, Wiesława Janaszek-Seydlitz; LICZBA WYKONANYCH SZCZEPIEŃ A UKŁAD ODPORNOŚCIOWY
 • CHPL preparatów szczepionkowych
 • Zalecenia Amerykańskiego Komitetu Doradczego ds. Szczepień Ochronnych (ACIP). Ogólne wytyczne dotyczące szczepień ochronnych.
 • Edwards K.M., Decker M.D. Pertussis vaccines. w: Vaccines, ed. Plotkin S., Orenstein W., Offit P., Edwards K.M., 7th edition, 2017, str. 711-761.
 • N.P. Klein, J. Bartlett, A. Rowhani-Rahbar i wsp. Waning protection after fifth dose of acellular pertussis vaccine in children. The New England Journal of Medicine, 2012; 367: 1012–1019.
 • Paradowska-Stankiewicz I., Rudowska J.: Krztusiec w Polsce w 2015 roku. Przegl. Epidemiol., 2017; 71, 481-485.
 • Cherry J.D.: Why do pertussis vaccines fail? Pediatrics, 2012; 129: 968–970.
  Wendelboe A.M., Van R.A., Salmaso S., Englund J.A.: Duration of immunity against pertussis after natural infection or vaccination. Pediatr. Infect. Dis. J., 2005; 24: 58–61.
 • Rosińska M., Zieliński A.: Szczepionka przeciwko krztuścowi. W: Magdzik W., Naruszewicz-Lesiuk D., Zieliński A., red.: Wakcynologia. Bielsko-Biała, Alfa Medica Pres, wyd. 2, 2007: 245–351.
 • Lutyńska A, Wiatrzyk A, Mosiej E, Zawadka M. Immunization of adolescents and adults as the strategy of improvement of epidemiology of pertussis. Przegl Epidemiol. 2011;65(1):45-50.
 • Zalecenia Polskiej Grupy Ekspertów ds szczepień przeciw krztuścowi
  Pertussis vaccines: WHO position paper – August 2015. Wkly Epidemiol Rec, 2015, 90, 433-60.
 • Meldunki o zachorowaniach na choroby zakaźne, zakażeniach i zatruciach w Polsce, NIZP-PZH (http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/index_p.html#01)
 • Biuletyn „Choroby zakaźne i zatrucia w Polsce”, NIZP-PZH (http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/index_p.html#04)
 • Stefanoff P., Paradowska-Stankiewicz I ., Lipke M., Karasek E., Rastawicki W., Zasada A., Samuels S., Czajka H., Pebody R.G. Incidence of pertussis in patients of general practitioners in Poland. Epidemiol. Infect., 2014; 42: 714-23.

Zachęcam Was do zakupu ebooka szczepionkowego „309 pytań o szczepienia” gdzie znajdziecie odpowiedzi na całe mnóstwo pytań!

180 thoughts on “ściągawka mamypediatry o szczepieniach

  1. Gorączka (powyzej 38) moze zwiastowac poczatek ostrej infekcji. Jesli chodzi o katar i przeziebienie to zalezy od tego ile to trwa i jak dziecko wyglada w badaniu lekarskim przed szczepieniem.

 1. Dzień dobry, od wczoraj „pochłaniam” Twojego bloga. Jest mnóstwo przydatnych informacji dla młodej mamy 🙂
  Moja córka zaraz kończy 4tyg., więc niedługo czekają nas pierwsze szczepienia. Zdecydowaliśmy się z mężem szczepienia obowiązkowe zrobić w ramach NFZ i dodatkowo wykupić malutkiej Rotarix, Prevenar 13 i Bexero. Nie chcemy oczywiście robić wszystkich szczepień na jednej wizycie (nawet nie wiem czy to możliwe). Jak podzielić wizyty szczepienne, żeby miało to ręce i nogi? Będę wdzięczna za radę.

  1. prevenar najlepiej na pierwszej wizycie razem ze szczepionkami z NFZ. A Bexsero z rotarixem na przykład dwa tygodnie później 🙂

   1. Pani Doktor, a jak wystąpi nop to skąd wiedzieć po którym preparacie? Z całego artykułu kwestia podawania kilku na raz jest bzdura!

    1. jesli je rozdzielimy to rowniez nie ma gwarancji ze NOP sie nie pojawi. Co wiecej jesli podamy kazdy prepararat na osobnej wizycie to moze sie okazac ze zamiast jednorazowego incydentu goraczki – po jednej wizycie, nagle bedzie goraczka po kazdym jednym szczepieniu. Potwierdzono skutecznosc i bezpieczenstwo wyzej wymienionych polaczeń i nie mam co do tego zadnej watpliwosci, praktyka to potwierdza.

    1. najlepiej trzymac się pierwotnego wyboru. Jesli jest niedostępny to można podać inny preparat o podobnym składzie – jak np Hexacima

   2. Dziękuję za Pani pracę, towarzyszy mi Pani prawie całe moje macierzystwo. Moje dzieci są zaszczepione na „co się da” 😁
    Co z odstępami. Vaxigrip tetra podany w piątek a w kolejną środę obowiązkowe szczepienie w 6r.z ,jedna lekarka twierdziła, że to błąd, druga zalecała. Kto ma rację i dlaczego?

 2. Byłabym wdzięczna gdyby wyjaśniła mi Pani jedną kwestię .Może to głupie ale totalnie nie rozumiem. Zdecydowałam się na Hexacime. Jest ona skojarzona i zawiera między innymi dawke polio IPV , którego nie ma w kalendarzu szczepień w 2 miesiącu życia a mimo to zostajr podana skoro dziecko otrzymuje Hexacime tak ? I później na kolejnych szczepieniach w 3-4 i 5-6 miesiącu znów ? Tak samo wzw B otrzymuje w tych miesiącach mimo , że nie ma już tego w kalendarzu szczepien? Nie rozumiem tego 🙁 będę wdzięczna za odpowiedź !

  1. To sa dodatkowe dawki których dziecko nie otrzyma w przypadku szczepien na NFZ. Ich podanie nie wpływa negatywnie na odpowiedz immunologiczna.

  2. Witam , wiem ze szczepienie na mmr i pneumokoki płatne mogę zrobić na jednej wizycie – jednak zastanawiam się żeby je rozdzielić . Jak pani doktor proponuje je rozdzielić ? Która najpierw ? I po ilu zrobić następna ? Synek ma 13 miesięcy .pozdrawiam

   1. można zrobić na jednej wizycie. Nie ma obawy że zwiększy to ryzyko odczynów po szczepieniu. Po pneumokokach dwa pierwsze doby może pojawić się gorączka, a po mmr między 5-12 dobą (i ewentualnie wysypka).

 3. Czyli jeśli zaszczepiłam ostatnio pierwszy raz na pneumokoki refundowaną to trzeciej dawki nie mogę wziac odpłatnej? Bo położna poradzila, żeby dwie dawki były refundowane, a trzecia odpłatna i teraz zgłupiałam…

  1. stanowisko producenta i ekspertow mowi jasno ze konczyc powinno sie tym samym preparatem ktorym sie zaczelo – akurat przy pneumokokach nie ma problemu z brakami w hurtowni. Chyba ze uznajecie ze nie bylo tych refundowanych dwoch daawek i zaczynacie od poczatku szczepionka platna, ale czy ma to sens? Zreszta takich badan potwierdzajacych takie dzialanie – nie ma.

 4. Dzięki za ten wpis! Często spotykam się z opiniami, że nie powinno się zmieniać preparatu 5w1 na inny 5w1 czy też 5w1 na 6w1 itp. Nie mogę jednak znaleźć informacji – dlaczego się nie powinno. Pozdrawiam!

  1. bo producent bada tylko swoj preparat – nie stosuje schematow mieszanych, wiec rowniez ich nie zaleca. Do tej pory jedynie Hexacima ma wpisane w rejestracji produktu mozliwosc podania ostatniej dawki po 3 dawkach innego preparatu (ale ten zapis pojawil sie stosunkowo niedawno). Obserwacje niezalezne od producenta – czyli takie w trakcie realizacji programow szczepien pokazuja ze w przypadku braku preparatu, jeli zastosujemy inny, podobny to odpowiedz po szczepieniu jest prawidlowa. Jest to tylko obserwacja kliniczna, a nie duze badania na duzych grupach, dlatego oficjalne stanowisko ekspertów mowi o tym zeby takich schematow mieszanych nie stosowac.

 5. A co w przypadku gdy dziecko ma przesunięte szczepienia? Neurolog wstrzymał nam szczepienia i mamy 5 miesięcznego synka szczepionego tylko zaraz po porodzie. Jak się w takim przypadku szczepi? Przecież większość szczepionek należy podać przed drugim rokiem życia.

  1. wszystko zalezy od tego jakim preparatem bedziecie szczepic i kiedy zaczynacie. w tej sytuacji lepiej wybrac produkt ktory ma rejestracje do 36 miesiaca zycia.

 6. Dzień dobry, mam pytanie ?
  Dzisiaj bylismy u lekarza. Syn dostal Antybiotyk amotaks ( malutki ma zapalenie oskrzeli) . Kontrole mamy miec za 5 dni, jak bedzie poprawa , to szczepic? Dodam, ze szczepienia mamy opoznione. Bedzie to trzecia Jego dawka. (6w1 )

 7. Witam. Na wstępie dziękuję za wspaniały blog, który ułatwił podjęcie wielu decyzji i zapoznanie się z problematyką zdrowia niemowląt, jeśli chodzi o nasz 10 tygodniową córeczkę. Jesteśmy po szczepieniach 5w1 Infanrixem z wzwB+rotarix(21.03) a także prevenarem na osobnej wizycie (06.04). Czeka nas teraz kolejna (18.04) i zastanawiam się nad szczepieniem na meningokoki. Córcia pójdzie do żłobka adaptacyjne pod koniec roku, a od lutego 2019 na stałe. Zastanawiałam się czy nie zrobić na tej wizycie Nimenrixu, tylko nie wiem kiedy wtedy ew Bexsero, aby nie wypadło to z terminem szczepień obowiązkowych. Czy oba na raz są bezpieczne? Pediatra zaproponowała NeisVac po 4 miesiącu i Bexsero po 6 miesiącu. Jakie będzie najlepsze wyjście w takiej sytuacji? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. ROzwiązanie zaproponowane przez pediatrę jest jak najbardziej ok. Ale mozecie rowniez zaszczepic bexsero i nimenic na jednej wizycie, a zaraz po niej podac profilaktycznie paracetamol – bo po bexsero w polaczeniu z innymi szczepionkami jet nieco wyzsze ryzyko goraczki.

   1. Witam, zaszczepiliśmy finalnie dziś córeczkę Nimenrixem. Inna niż poprzednia Pani pediatra również sugerowała Bexsero ze względu na tą mnogość zachorowań do pierwszego półrocza. Tak też planujemy zrobić na następnej wizycie.
    Większość szczepień mamy rozdzielonych, co bardzo mnie uspokaja jeśli chodzi o ewentualnie NOPy. Bardzo dziękuję za wszelkie podpowiedzi na tym blogu i tak szybką odpowiedź w komentarzach. Jest to bardzo cenne, gdyż nie zawsze można na to liczyć. Proszę kontynuować to co Pani robi! :))) to wspaniałe wsparcie dla młodych rodziców!

 8. Witam serdecznie. Jak szczepić synka który przechorował już różyczke (oznaczone przeciwciała)? Przychodnia każe na całą trójkę, ja nie widzę sensu skoro już chorował. Można na odrę i swinkę oddzielnie?

 9. Dzień dobry,super wszystko opisane i bardzo przydatne dla początkujących mam, mam pytanie jeśli szczepię na pneumokoki prevenal13 to mogę na następnej wizycie zmienić na 10?(2dawka)??czy muszę już iść płatnymi pnemukokami ta 13 jest lepsza jak 10?

 10. Witam, super blog i wiele ciekawych informacji.
  Chciałam jednak zapytać o taką sytuację: po Hexie podanej w 6 tyg moja córka nie miała gorączki ale była taka nieobecna, nie reagowała jak się do niej mówiło, uśmiechała się patrząc zupełnie jakby bezmyślnie… lek prowadzący uważa że to nic takiego niemniej dla mnie to dość niepokojąco wyglądało.
  Później po Rotarixie, mała miała podwyższoną temperaturę i biegunki przez tydzień. Teraz nas czekają pneumokoki (Prevenarem 13) aż się boje reakcji…
  Czy opisane przeze mnie reakcje dziecka są faktycznie normalne?
  Czy pomimo takich rekacji kolejną dawkę podać Hexy czy przejść na rozdzielne szczepienia?

  Pozdrawiam!

  1. Zmiany w zachowaniu dziecka są wpisane w reakcje po szczepieniu. Jeśli poza tym dziecko nie było wiotkie, prawdiłowo oddychało to nie jest to reakcja niepokojąca. Po Rotarixie również wystąpić mogą luźne stolce i gorączka. Jest to NOP. Ale kolejne dawki nie są przeciwwskazane.

 11. Witam, mam pytanie odnośnie wypisania recepty na szczepionkę na WEŹ B dla mojego dziecka, które jeszcze się nie narodziło 😉 W szpitalu, który wybraliśmy podają Euvax, my natomiast chcemy skorzystać z Engerixa. Pani w rejestracji w przychodni, do której należę, powiedziała, że pediatra nie może wypisać recepty na dziecko, którego jeszcze nie ma ani na mnie, bo to nie ja będę szczepiona… Ginekolog i szpital odsyła do lekarza rodzinnego. Co w tej sytuacji? Czy pediatra faktycznie może mi odmówić wypisania takiej recepty?
  Pozdrawiam 🙂

  1. musi miec dane dziecka, tak „na zaś” to rzeczywiscie sie nie da. Ja otrzymalam przy sredniej corce recepte na oddziale noworodkowym od neonatologow. Pozniej juz nie wykupilam (u najmlodszej) bo poprawil sie sklad euvaxu.

 12. Witam!Aktualnie jestem w 8tygodniu ciąży, z racji tego iż w naszym regionie panuje teraz duże zachorowanie na ospę wietrzną, chcieliśmy starszą córeczkę zaszczepić przeciwko ospie.Czy słyszała Pani moze o takiej tezie iż kobiety w ciąży nie powinny mieć styczność z osobami które są świeżo po szczepieniu przeciwko ospie?czy w takim układzie nie powinnam narazie szczepić córeczki? Zaznacze, iz ja muszę określić wysokość przeciwciał ponieważ nie mam pewności że chorowałam na tą chorobę.Z góry dziękuję za odpowiedź!

 13. Tuz po porodzie wykupilam w szpitalnej aptece szzepionke przeciw ziltaczce bo podobno lepsza niz ta na NFZ. Dzięki temu potem szczepilam szczepionkami 6.w 1. Cz to prawda ze jesli korzystamy ze szczepionki sszpitalnej na Nfz to potem kontynuacja jest tylko 5 w 1 i nie wolno stosować 6 w 1?

 14. Dzień dobry czy po szczepionce mmr można podawać paracetamol czy jakiś inny przeciwgorączkowy??i czy przed tą szczepionka lepiej zrobić dziecku badanie krwi i moczu czy jest to nie potrzebne??

  1. można podawac jesli dziecko ma gorączke – ale wystepuje ona zwykle miedzy 5-12 doba od szczepienia, a nie bezposrednio po szczepieniu. Co do badań to pisalam o tym tutaj: klik.

 15. Witam. Ile należy odczekać ze szczepieniem po bardzo ostrej infekcji bakteryjnej – 2 tygodnie w szpitalu leczony Ceftriaksonem- dziecko 11 miesiecy, opóźniona szczepionka Infarix 6w1 i Prevenar?

  1. w takiej sytuacji, jeśli ciężka infekcja to warto odczekać 2 tygodnie. a ustalono przyczynę? tzn jaka to bakteria była?

 16. Na początku bardzo dziękuję za wszelkie cenne informacje na blogu. Mam pytanie w sprawie zawartości aluminium
  Zastanawia mnie fakt, skoro jest napisane, że maks. dawka w jednej szczepionce aluminium to 1,25 to jak to się ma do tego, kiedy na jednej wizycie dostajemy 0,8 (Infanrix) z jednej i 0,5 z pneumo co daje 1,3… Rozumiem, że to maksimum zawartości jednej szczepionki ale jaka jest maksymalna dawka, którą można podać? Czy te ~1,3mg przy jednej wizycie to nie za dużo?

 17. Witam serdecznie. Super blog, do tej pory byłam zupełnie zielona w wielu kwestiach, teraz jest troszkę lepiej dzięki Pani wpisom 🙂 Chciałabym prosić o wskazówkę dot. szczepienia. Otóż Córeczka została zaszczepiona już dwoma dawkami pentaximu, trzecia dawka została wyznaczona na lipiec. Niestety nie ma nigdzie w okolicy tej szczepionki. Dzwoniłam na infolinię sanofi i otrzymałam informacje, że Pentaxim ma być dostępny dopiero w listopadzie i że w takim wypadku można zaszczepić hexacimą. Czy to aby na pewno dobre rozwiązanie? Czy można poczekać do listopada z trzecią dawką – czy jest jakiś maksymalny przedział czasowy kiedy od 2 dawki pentaximu należy podać 3 dawkę? Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam!

  1. Witam, za kilka dni mamy zaplanowane szczepienie 6w1 – dawka uzupełniająca (czwarta). Do tego w tym samym dniu pneumokoki. W ulotce przeczytałam, że podanie ostatniej dawki 6w1 razem z pneumo zwiększa ryzyko NOP. W normalnej sytuacji te dwa szczepienia bym rozdzieliła, ale w obecnej sytuacji (epidemia) wolałabym na jednej wizycie „załatwić” oba… czy faktycznie obawiać się większej gorączki itp?

   1. Niektóre dzieci mogą tak reagować, ale niestety niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć, które dziecko do takiej grupy zaliczamy. Ja doradziłabym połączenie tych szczepień, ale posiadanie w gotowości paracetamolu na wypadek wystąpienia gorączki. Możemy się na nią przygotować i sobie z nią radzić lekami.

 18. Witam. My szczepiliśmy córkę szczepionkami refundowanymi w 6 tyg życia. Teraz dzidzia ma 11 tygodni i chciałabym podać Baxsero, Prevenar13 i Rotarix. Nikt nam nic na ten temat nie mówił dlatego trochę późno zaczynamy. Proszę mi napisać czy mogę je podać na jednej wizycie czy lepiej nie mieszać tego Baxsero z resztą? Lepiej zrobić teraz te 3 ww czy najpierw obowiązkowe z 3-4 miesiąca plus Prevenar13 a potem np za 3 tyg Baxsero i rotarix? Pozdrawiam

  1. Najpilniejszy do podania na JUŻ jest rotarix – powinno sie ja podac do 12 tygodnia zycia. Mozna podac razem z prevenarem 13, a np po 2 tygdniach bexsero. Mozna tez podac razem, ale wowczas jest wyzsze ryzyko gorączki po bexsero.

 19. Mam mętlik w głowie i proszę o poradę. Córka ma 8 miesięcy, do tej pory była szczepiona na NFZ. Po drugiej dawce DTP, Hib, polio i przeciw pneumokokom dostała gorączki 38,5, wymioty, biegunka, brak apetytu, ciągły płacz przez około 3 godz. Nie poznawałam dziecka. Po paru dniach w miejscu szczepień, dokładnie dwóch pojawiły się grudy pod skórą. Odwiedziłam ośrodek zdrowia gdzie pielęgniarka zbyła mnie i powiedziała że te objawy i grudy to norma. Pani doktor odmówiła wpisania NOPów do książeczki zdrowia, powiedziała żebym zrobiła sobie to sama bo to moje dziecko. Ale już mniejsza z tym. Moje pytanie, czym teraz zaszczepić malucha? Podobno w takim przypadku należy się szczepionka refundowana DTPa i jest to Infanrix DTPa, jednak na ulotce pisze że jest przeciwwskazana jeśli wystąpiły objawy nadwrażliwości po DTPw. Czym w takim razie szczepić 5w1 czy 6w1 bo innego wyjścia raczej nie ma. Jedna pani doktor mówi żeby zaszczepić Infanrix Hexą jednak tam jest WZW B. Druga ją poprawia i mówi że nie można bo nie zgra się z pierwszymi dwoma dawkami WZW B, że nie będzie odpowiedniej reakcji immunologicznej. Przeciwko WZW była szczepiona pierwszą dawką we wrześniu,drugą w listopadzie. Myślałam o Infanrix IPV+Hib jednak na ulotce znowu jest napisane aby nie szczepić jeśli wystąpiły objawy niepożądane. Z góry dziękuje za odpowiedź.

  1. Infanrix DTPa w wiekszosci miejsc w polsce jest po prostu niedostepny, dlatego ciezko bedzie zsszczepic tym preparatem. W takiej sutyacji albo 5w1 albo 6w1 – chodzi nam o bezkomorkowy krztusiec. Jest to zalecane – przejscie z DTPw na DTPa, piszac o reakcji nadwrazliwosci producent mial na mysli reakcje alergiczne. W opisanej przez pania sytuacji mysle ze do niej nie doszlo, ale było NOP wiec nalezy podac bezkomorkowy krztusiec i powinien on byc refundowany – lekarka powinna zglosic NOP i dostaniecie szczepionke za darmo.

 20. Witam,
  Pani doktor mam pytanie w 7 tyg życia córki zaszczepiłam ją szczepionką Hexacima, mimo iż idąc do przychodni zdecydowana byłam szczepić szczepionką refundowaną. Pielęgniarka stwierdziła że nie posiadają refundowanych szczepionek bo już nikt nimi nie szczepi zasugerowałam się tym co mi powiedziano, nie ukrywam że postawiono mnie przed faktem dokonanym bo wyboru nie miałam. Czy teraz idąc na szczepienie kolejne w 3 miesiącu życia mogę już zaszcepić dziecko szczepionką f
  refundowaną?

 21. Witam, proszę o informację czy MMR może być podana razem z Infanrix’em czy konieczny jest odstęp pomiędzy tymi szczepionkami??

 22. Dzień dobry! Synek jest właśnie po szczepieniu na odrę, świnkę i różyczkę. Kolejne szczepienie za tydzień -pneumokoki. Czy ten odstęp nie jest za krótki, biorąc pod uwagę fakt, że po MMR podobno do dwóch tygodni mogą się pojawiać skutki uboczne? z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

  1. Moze tutaj dojść do nałożenia sie ewentualnych działań niepożądanych. Czysto teoretycznie mozna podać z tygodniowym odstepem, ale ze wzgledu na możliwość nałożenia nop, skoro nie podano na jednej wizycie to lepiej zachować te dwa tygodnie odstepu

 23. Bardzo dziękuję za odpowiedź, chciałam potwierdzić rzetelną wiedzą to, co mi mówi matczyna intuicja 🙂 Cieszę się, że trafiłam na ten blog i stronę na fb – bardzo ciekawie się czyta. Krótko mówiąc :kawał dobrej roboty ! Pozdrawiam i życzę wspaniałych wakacji!

 24. Witam.Pisze obecnie ze szpitala,gdzie przebywam z 18-sto miesiecznym synkiem.Zaczne od poczatku. 25.04 dziecko zaszczepione przeciw pneumokokom-synflorix. 1dawka. po 10 dniach syn to troche rozchorował.Zaczeło sie od kataru,kaszlu duszacego,oczy ropiejace,goraczka do 39,5 w nocy ,w dzien do 37,5 i wysypka wokol ust,brody-taka pokrzywka. Nie naleze do osob biegajacych od razu do lekarza,wiec po 2 dniach zrobiłam inhalacje z berodual(wczesniej byl stosowany i zapisany przez lekarza),krople do oczu,fenistil-krople na katar,syrop na kaszel i wit.c w kroplach.Wlasciwie wszystko ustapiło po tygodniu.Po 8 tyg.dostalismy 2 dawke+ obowiazkowe(3 wkucia-polio,DTP,Hib)razem 4szczepionki.W 4 dobie,syn dostał katar,w 5 kaszel,a w 6 karetka zabrała go do szpitała,bo miał problem z oddychaniem.Saturacja przy przyjeciu wynosila 93,gdzie w karetce juz dostał tlen.Pierwsze podejrzenie -zapalenie płuc.Okazało sie,ze wyniki przyszły dobre-nie ma zadnego zapalenia oskrzeli czy pluc. Jedynie -Ige-E jest mocno podwyzszone.Rozumiem,ze to sprawa alergii,i moje pytanie.Czy owa szczepionka moze wywołac reakcje alergiczną?moze jakis skladnik np.konserwant.Dodam,ze nie jestem antyszczepieniowcem.Jedynie szukam przyczyny.A mam wrazenie,ze na sile szukaja u nas przyczyny,nie chca nawet wziasc tego po uwage,ze moze ten alergen mogl pochodzic z szczepionki.

  1. Reakcje alergiczna pewnie pojawiałby się wcześniej, ale każda szczepionka, ażdy lek i każdy poakrm moga być przyczyną alergii, jeśli ma pani wątpliwości to można udać się na konsultację do alergologa.

 25. W mojej nowej przychodni „nie lubią” chyba szczepić kilku szczepionek na jednej wizycie ani też nie potrafią mi odpowiedzieć na pytanie jaki odstęp między poszczególnymi:( Córka skończone 13 miesiący. Po 12stym szczepiona synflorixem. Za tydzień idziemy na mmr. I zostanie nam na chwilę obecną nimenrix i ospa. Między mmr a ospa wiem że minimum 4 tygodnie, ale jakbym np zrobiła 6 tygodni odstęp i między to wplotła nimenrix to będzie ok?

 26. Dzień dobry! Bardzo proszę o pani radę – szczepiliśmy dziś moją córkę na ospę. Trzech różnych lekarzy powiedziało mi do tej pory, że ponieważ jest to żywa szczepionka, to między nią a kolejną żywą (w naszym przypadku odra/świnka/różyczka) musi być minimum miesiąc przerwy, a najlepiej 6 tygodni (to informacja z ulotki tych szczepionek, czyli producent tak wskazuje…). Za 2 tygodnie planowalismy zrobić meningokoki typu b (Bexsero) – i tych trzech lekarzy powiedziało, że OK, bo to zamknięta szczepionka. Niestety jednak dziś w przychodni lekarka powiedziała mi, że między dzisiejszą odrą – żywą szczepionką – a JAKĄKOLWIEK inną musi być 6 tygodni przerwy – i to się nie zgadza z tym, co tej pory słyszałam i czytałam :
  🙁
  Jak jej powiedziałam, że inna lekarka powiedziała mi co innego, to powiedziała, że ta lekarka powinna się doszkolić:(
  Ja żyję jednak w przekonaniu, że między ŻYWYMI szczepionkami musi być minimum miesiąc-6 tyg przerwy, ale między nimi możemy zrobić meningo, bo to nieżywa. Będę zobowiązana za Pani opinię na ten temat. Dziękuję!

  1. zgadza się. Między żywymi minimum 4 tygodnie. A pomiędzy może pani dać co chce i kiedy chce. Nie mam absolutnie żadnych wątpliwości co do tego.

 27. Witam serdecznie , po podaniu szczepionki 6w1 jest jakiś czas kiedy dziecko nie może miec kontaktu z wieksza iloscia ludzi? Konkretnie chodzi o uroczystosc rodzinna

  1. Nie ma to znaczenia. Przez pierwsze dwie doby nalezy jedynie intensywnie obserwować pod katem ewentualnych odczytów niepożądanych, ale kontakt ze zdrowymi osobami nie jest przeciwwskazany

 28. Dzien Dobry
  Ja rowniez z pytaniem o szczepienie na gruzlice. Mieszkam w kraju gdzie nie szczepi sie dzieci na gruzlice i doszczepilam go prywatnie w Polsce podczas pobytu (4.06)-w wieku 6miesiecy. Jutro przypada nam wizyta z kolejna dawka szczepien tu 6w1 pcv i menC – czy moge go bezpiecznie zaszczepic. Bede bardzo wdzieczna za odpowiedz!

 29. Dzień dobry, mój młodszy syn kończy w połowie września rok i chciałabym Go od razu zaszczepić Priorixem ponieważ starszy syn zaczyna przedszkole i wiadomo z czym to się wiąże. Zdecydowałam, że chciałabym również zaszczepić obu Synów przeciwko Meningokom – Nimenrix i Boxsero. Jak to ułożyć, żeby zaszczepić młodszego jak najszybciej wszystkimi szczepionkami ? Jak zacznie się sezon infekcyjny ciężko będzie znaleźć okienka między chorobami. Wiem,że mogłam zacząć szczepic chłopaków wcześniej ale dopiero teraz podjęłam ostateczną decyzję. Proszę o podpowiedź czy zrobić teraz Boxsero ( terminarz najbliższy to 20.08) dwa tygodnie później Nimenrix i około 20 .09 Priorixem? Czy Nimenrix po priorixie? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

 30. Moje dziecko ma podawane żelazo (actiferol start) czy są jakieś przeciwskazania do szczepień w tym momencie? Czy nie ma to jakiegoś większego wpływu na szczepienia

 31. Witam 😉
  Synek ma skończone 3msc. Przed nami 2 dawka hexacimy i prevenar 13. Od początku synek sporo ulewał i miał kaszel jednak nasza pediatra powiedziała,że on tylko odkasłuje sobie zalegly pokarm(niestety nie jestesmy w stanie rozroznic)Po zrobionych badaniach, morfologia i crp wszystko wyszło w normie. Jednak przed badaniami pani doktor wspomniała,ze to moze zachlystowe zapalenie pluc. Teraz sie zastanawiam czy jesli zaszczepimy syna nie wiedzac czy to zapalenie zachlyatowe pluc to moze wywolac jakis nop? Dodam ,ze syn oprucz naglych napadow piskow i krzykow jest bardzo wesoly , ma apetyt i ładnie spi. Z gory dziękuję za odpowiedź.

  1. jeśli synek miałby mieśc zachłystowe zapalenie płuc to nie zachowywałby się prawidłowo. Byłoby po nim widać, że jest chory i stopniowo objawy by się nasilały. Także skoro badania są dobre. Nie ma zmian osłuchowych to moim zdaniem nie ma powodu do niepokoju.

 32. Dzień dobry, jutro mam zaszczepić dziecko MMR + Infanrix.
  Jest to ostatnia dawka infanrixu, niestety dziecko szczepione naprzemian infanrix ipv, pentaxa a teraz znow wracam do infanrixu. (nie wiem czy to dobrze, ale w aptece nie było wcześniej infanrixu a teraz brakpentaxy) Boję się na jednej wizycie szczepić tymi dwoma szczepionkami, ale z drugiej strony lekarz pozwala a ja chcę mieć to z głowy przed wrześniowym sezonem przeziębień. Dziecko ma 1rok 8mcy i takie opoznienie w szczepieniach, co Pani uważa? Te 2 szczepionki można łączyć? Muszę jeszcze zaszczepić prevenarem ostatni raz i na meningokoki. Jaki powinien być odstęp?

  1. Można tak połączyć. Meningokoki i pneumokoki w dowolnym odstępie bo obie są inaktywowane, więc szczepimy w dowolnym odstępie od siebie i w dowolnym odstępie od szczepionek żywych.

 33. Mamy u synka, synek ma 2,5 roku, zaległą szczepionkę Odra, świnka, różyczka. Jestem w 6 miesiącu ciąży i chciałabym żeby poszedł teraz do przedszkola. Czy po zaszczepeniu go może chodzić do przedszkola czy lepiej przeczekać jakis czas?

  1. może chodzić do przedszkola, ale należy pamiętać o możliwości wystąpienia NOP między 5-12 dniem od szczepiania. Jeśli pojawi się gorączka to w tym czasie zrobić przerwę.

 34. Witam. Corka ma skończone 13miesiecy i 10dni. Dopiero dzis poszlysmy na MMR bo wczesniej goraczkowala.przy zabkowaniu. Niespodziewanie jednak pediatra zaszczepila dzis Mala na pneumokoki a na mmr kazala przyjsc za 8tygodni. Czy ta prZerwa.nie jest za duza? Wtedy mmr wypadnie prawie w listopadzie kiedy dziecko moze byc chore itp. Chcialabym.juz zaszczepic Mala.bo w rejonie panuje duzo zachorwan na odre (ukraincy przywoza z tego co slyszalam). Prosze.o.informacje czy moge sie domagac wcześniejszego zaszczepienia?

 35. Witam!Którym preparatem najlepiej jest zaszczepić dziecko w przypadku gdy przepadła 4 dawka Pentaximu (częste infekcje wydłużyły możliwość zaszczepienia dziecka do 2 r.ż.)?Podkreślam,że szczepienie było refundowane z sanepidu.Z góry dziękuję za odpowiedz.

  1. Infanrix IPV-Hib lub Infanrix hexa – tylko one są zarejestrowane po 2 roku życia. Lub preparaty refundowane z NFZ – czyli podstawa – więcej ukłuć.

 36. Witam serdecznie. Z wielką wnikliwością czytałam powyższe informacje, ponieważ stanęłam przed koniecznością podjęcia decyzji zmiany preparatu do szczepienia mojej córki. 1 dawka pentaxim 5 w 1 (DPD, Hib).Niestety nikt w punkcie szczepień nie poinformował, ze przestali pentaxim produkować.Sprzedali mi pierwsza dawkę, pozbyli sie ostatniego opakowania zalegajacego na półce. Obecnie mam wypisana receptę na infarnix IPV- Hib. Pani pisze, ze w dowolnym momencie można przejść na pojedyncze szczepionki refundowane lub z preparatu 5 w 1 jednego producenta na innego tylko w takiej sytuacji jak spotkała mnie. Odnoszę wrażenie, ze wybór szczepionek refundowanych jest bezpieczniejszy. Jestem pełna obaw i nie wiem co robic

 37. Pani Doktor, zaszczepiłam synka wczoraj Hexacimą i Synflorixem – pierwsza wizyta szczepienna w 6t.ż. Chcemy też podać Bexsero i pielęgniarka zaproponowała szczepienie na kolejnej wizycie wszystkimi trzema szczepionkami na raz – Hexacima, Synflorix i Bexsero. Czy można podać te 3 szczepionki na raz? Na moją sugestię, żeby Bexsero podać między tamtymi szczepieniami powiedziała, że oni tak nie praktykują. Z góry dziękuję za odp.

  1. można podać osobno, żeby zmniejszyć ryzyko gorączki (np po 2 tygodniach). Jeśli podacie razem – co również jest dopuszczalne to warto bezpośrednio po szczepieniu podać paracetamol aby również zmniejszyć ryzyko wystąpienia gorączki.

 38. Dzień dobry;-) bardzo ciekawy blog, fajnie że ktoś z wiedzą medyczną (a przy okazji rodzicielka) prowadzi taką kopalnie wiedzy i dodaje otuchy. My mieszkamy w uk i tu oni łączą szczepienia, czego w Pl się wszyscy boją, czyli 6w1 + menigokoki + pneumokoki na jednej wizycie. Też się straszliwie bałam, bo dopiero zaczęlam szczepić malucha po 1r.ż. jednak mam pytanie co do łączenia szczepionek: hib/menC+pneumokoki+menB+MMR? Mam dylemat bo nie wiem jak to rozdzielić. Nie chcę na jednej wizycie tyle wkłuć i nie wiem czy zdecydować się jedynie na 1wszą dawkę MMR a resztę odroczyć?! Dodam, że mamy jedną dawke pneumokoków i menigokokówB za sobą, a nie chcę żeby to poszło „na marne” jeśli tak to mogę ująć. Jaki jest najdłuższy odstęp by ta dawka przypominająca „działała”? Tu nic nie tłumaczą, a taki laik mama jak ja nie ma doświadczenia i pojęcia co zrobić, by było najbezpieczniej. Bo liczy się tylko zdrowie i dobro dziecka. Będe wdzięczna za podpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie!

  1. nie ma żadnego maksymalnego odstępu. Ja z tych wyżej wymienionych osobno rozdzieliłabym meningokoki b. MMR z pneumokokami spokojnie można połączyć. Co do tego hib/menc to funkcjonuje to jako jedna szczepionka? czy dwie?

 39. Mamo pediatro,czy z tego wynika ze mogę podać priorix np już 2,4tyg po 3 dawce DTP i 3 WZW(5w1)? Dziecko 24m
  Mamy opóźnienie,wiec zalezy mi na tym prioroxie,jednak w przychodni u nas każą zawsze robić odstępy min 6tyg między jakimkolwiek szczepieniem (ale bez obrazy wiedzą tamtejszych starszych lekarzy samych raczej nieaktualizowana z 40lat,bardziej ufam Pani).

  1. jedyny odstęp jaki należy zachować między jakimikolwiek szczepionkami to odstęp 4 tygodni między dwiema żywymi. czyli np priorix i szczepienie przeciw ospie wietrznej. pisałam o tym więcej tutaj: klik. Te 6 tygodni nie ma żadnego uzasadnienia.

 40. dzien dobry a co powinnam zrobic jesli dziecko dostalo 3 dawki 6w1 hexacima a teraz ma juz ukonczone 2 lata i z pewnych powodow nie zostal jeszcze zaszczepiony dawka przypominawcza? W przychodni dostałam info że mogą podać refundowane lub infarix hexa. Jaki wybór będzie wg. Pani najlepszy?

 41. Witam, mam pytanie czy jest możliwość zaszczepienia dziecka 6 letniego na menigokoki ?? Jeśli tak to w jakiej konfiguracji ?? Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. Jak najbardziej 6- latke można zaszczepić na wszystkie dostępne w szczepionkach serotypy A,C,W,Y (pojedyncza dawka Menveo lub Nimenrix) oraz B (2 dawki Bexero). Pozdrawiam

 42. Dzien dobry, mam pytanie czy moge szczepic dziecko ktore ma krwiak podokostnowy? Krwiak powstal na k. Ciemieniowej podczas porodu i jeszcze sie nie wchlona. Dziecko wkrotce konczy 4 m-ce i bylo szczepione w szpitalu i do tej pory wiecej nie, czy moge zaszczepic infanrix- hexa czy lepiej hexacime ze wzg na dluzszy okres szczepien?

  1. jeśli to krwiak podokostnowy to nie ma przeciwwskazania do wykonania szczepienia. Wybór preparatu należy do pani. infanrix hexa można podawać do 36 msc życia, a hexacimę do 24 msc.

 43. Dzień dobry? świetny blog żałuję że nie trafiłam tutaj przy pierwszym dziecku 😉 nam pediatra w 6tyg, pierwsze szczepienie po tym szpitalnym zaproponował 3 szczepionki: 6w1, rotawirus i pneumokoki, czy to nie za dużo jak na jedną wizytę?

 44. Dzień dobry
  Mamy zaplanowane szczepienie na obecny tydzień ale u córki pojawił się tradzik niemowlęcy (widoczny od 7 dni) Mała nie ma temperatury, zachowuje się normalnie, widoczne są natomiast krostki (ropne tez) na buzi i za uszkami.
  Położna twierdzi ze to nie jest przeciwskazanie do szczepienia. Przed trądzikiem planowaliśmy zaszczepić corke na tej wizycie szczepionką 6 w 1 Hexacima, pneumokoki i rotawirusy Rotarix
  Oczywiście przed szczepieniem lekarz obejrzy Mała ale powiem szczerze że zaczynamy się wahać czy nie poczekać tydzień ze szczepienim do 8 tygodnia (córka ma 7 tygodni obecnie) i czy nie rozdzielić pneumokOki na później a w 8 tygodniu 6 w 1 plus rotawirusy. Czy mimo trądziku niemowlęcego możemy szczepić córkę?

  1. Trądzik niemowlęcy nie stanowi przeciwwskazania do szczepienia. Ostatecznie kwalifikacje przeprowadza lekarz w trakcie badania lekarskiego i wywiadu przed szczepieniem.
   Rozdzielenie szczepień jest dopuszczalne ale nie konieczne.

 45. Dzień dobry
  Czy przeciwskazaniem do szczepień, przede wszystkim przeciw rotawirusom jest celiakia w bliskiej rodzinie ojca dziecka. Jakie jest ryzyko wystąpienia u niemowlęcia uczulenia na neomycynę, jeśli takie występuje u matki?
  Pozdrawiam

  1. celiakia nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania szczepień nawet u osoby chorej, a tym bardziej u dziecka tej osoby. Osoby obciążone dodatnim wywiadem rodzinnym posiadają większe ryzyko zachorowania na alergię, jakąkolwiek. Ale ile wynosi to ryzyko to nie potrafię powiedzieć.

 46. Witam, mam pytanie. Corka 23 miesiace, za tydzien bedzie miala szczepienie mmr, mamy jeszcze zaległe dtp,hib,polio na NFZ. Za miesiac konczy 2 lata, czy po 2 roku zycia mozna zaszczepic dziecko na dtp hib polio na NFZ? Jaka musi byc przerwa miedzy mmr a dtp hib polio? Razem nie moga byc podane, bo hematolog nie zezwolil. Prosze o odpowiedz. Pozdrawiam ?

 47. Witam

  Proszę o rozwianie moich wątpliwości.

  Corka za 2 tygodnie kończy 2 latka jutro mamy szczepienie 4 dawkę 6w1 czy spokojnie możemy szczepić Hexima??

  Do tej pory 3 dawki corka byla szczepiona penatximem, niestety nie jest już dostępny. Czy bez obaw mogę zaszczepić 6w1 Hexima??

  Z góry baaardzo dziękuje za
  Odpowiedz

 48. Dobry wieczór, dziś byliśmy z córką na 2giej dawce 6 w jednym plus rotawirus. I o ile pierwsze szczepienie 6 tyg. temu zniosla ładnie, to teraz 4h po szczepieniu bardzo płakała i prawie nie da się utulic. Nie ma żadnych zgrubien na nóżkach czy czerwonego, gorączki też nie ma, tylko niespokojny sen i ten mocny płacz przez ponad godzinę. Jak zajrzałam w net to znalazłam mnóstwo wpisów o jakimś płaczu mózgowym i ze takimi szczepionkami szkodzi się dziecku.
  Mamo pediatra czy to normalna reakcja po szczepieniu? Corka ma 3 i pół miesiąca. Będę wdzięczna za odpowiedź.

  1. Dzien dobry, czy z moim pytaniem było coś nie tak, że nie został zmoderowany? Sprawdzam codziennie czy jest odpowiedź i nie wiem czy pytanie było zbyt głupie czy nie zasługuje na publikacje? To zrezygnuje z czekania 🙂

  2. nieutulony płacz może się pojawić po szczepieniu – jak najbardziej. Warto w takiej sytuacji sięgnąc jednak po paracetamol bo to zwykle reakcja na ból (pomimo braku obrzeku). Tutaj więcej o płaczu: klik.

 49. Witam serdecznie. Trafiłam na Pani stronę całkiem niedawno i to za sprawą znajomej aptekarki, z którą rozmawiałam o szczepieniach i szczepionkach (mamy dzieci w podobnym wieku).
  Jestem mamą trzech chłopców, z których najmłodszy ma 4 miesiące i to właśnie jego dotyczą moje pytania. A mianowicie, syn był zaszczepiony według kalendarza szczepień w 2 miesiącu życia na wzwB(2 dawka), DTP(1 dawka) i HiB(1dawka). Miał trzy ukłucia(dwie nóżki i rączka). Po około 5 godzinach na lewej nóżce wystąpił obrzęk i to dość duży bo około 5 cm. Miejsce było spuchnięte, syn bardzo płakał kilka godzin, w końcu z powrotem znaleźliśmy się w przychodni. Dostał Fenistil w kropelkach, a nóżkę okładałam Altacetem(rozpuszczonym w wodzie-tabletki). Prawdopodobnie w tą nóżkę była podana szczepionka DTP. Prawdopodobnie, bo do końca nawet pani pielęgniarka nie była w stanie powiedzieć mi tego na 100%. W związku z tym mam pytanie, czy drugie szczepienie-drugą dawkę może mieć dziecko podane w jednym ukłuciu(szczepionkę skojarzoną). Pani pielęgniarka powiedziała mi,że mimo iż pierwsze szczepienie było podzielone (3 ukłucia), może dostać w następnym szczepieniu szczepionkę skojarzoną, ale w kolejnym też musiałby dostać skojarzoną.
  I druga sprawa, zapewne nie tylko mnie spędzająca sen z powiek. Otóż od co najmniej dwóch miesięcy synek robi zielone kupki. Niekiedy są bardziej, niekiedy mniej zielone z żółtymi grudkami. Jest na piersi ale dokarmiany jest Bebilonem pepti 1. Ja wykluczyłam ze swojej diety produkty, które zawierają laktozę, a od dwóch dni także gluten. Dzisiaj zrobił kupkę wprawdzie już nie taką zieloną, a bardziej żółtą ale rzadką i z niewielką ilością śluzu. Jednak oprócz tej kupki niepokoją mnie jego częste gazy, w dodatku bardzo śmierdzące. Nie ma objawów kolki, jest radosnym niemowlaczkiem, prawidłowo przybiera na wadze, ale te gazy(jakby się ojadł jajek). Nasza pani doktor zaleciła mi odstawienie go od piersi na trzy dni, w celu stwierdzenia zapewne, czy te objawy mogą być związane z moją dietą. Powiem szczerze, że ograniczyłam swoją dietę drastycznie, bo całkowite odstawienie go od piersi jest raczej niemożliwe. Czy może powinnam zastosować się do tej rady? Sama już nie wiem, co robić. Czy może małemu trzeba zrobić jakieś badania? Bardzo proszę o odpowiedź.

  1. Witam. Po pierwsze w pierwszym roku życia powinno się szczepić dziecko tylko w uda: klik. Żeby uniknąć miejscowych odczynów niepożądanych. Tutaj przyczyną mogło być zbyt płytkie podanie szczepionki, ale też mogła to być reakcja na jakiś składnik szczepionki – może na antygeny a może na substancje pomocnicze. Na pewno podanie szczepionek wysoceskojarzonych jest tutaj pewnym rozwiązaniem. W każdej chwili można przejśc z tych refundowanych na skojarzone i na odwrót.
   Co do kupek – u dziecka karmionego piersią okresowo mogą się pojawiać takie zielonkawe stolce o ile dziecku nic poza tym nie dolega. Moim zdaniem odstawieniem od piersi jest najgorszym z możliwych pomysłów, tym bardziej skoro pani wyeliminowała tak wiele a ndal jest problem to jednak chyba nie to. Skupiłabym się na karmieniu piersią – może z kolei uda się odstawić bebilon? Można spróbowac probiotyków i esputiconu/espumisanu celem zmniejszenia dolegliwości – moze to będzie jakieś rozwiązanie.

  2. Witam, bardzo proszę o odpowiedź który wybór będzie lepszy infanrix hexa czy hexacima? Dwa pierwsze szczepienia infanrix hexa a 3 hexacima (bez mojej wiedzy podali córeczce hexacime nie poinformowali mnie w przychodni o braku infanrix hexa już Pani kiedyś o tym pisałam- świadomie nie zgodziła bym się na zmianę szczepionki 🙁 przez cały czas mam wyrzuty sumienia że tego nie dopilnowalam :(()! Któą szczepionkę w takim sytuacji wybrałaby Pani do swojej córeczki przy kolejnym szczepieniu w 16-18 miesięcu ?

 50. Witam,

  Mam pytanko odnośnie szczepienia…
  Moja niespełna 18 miesięczna córka ( 18 miesięcy 01.12) miała po 3 listopada mieć 4 dawkę hehacimy. Z przyczyn zdrowotnych niestety nie mogłam jej zaszczepić. Czy jeżeli pójdę na szczepienie ok. Połowy grudnia czy może coś się stać? ( Wcześniej nie ma naszego pediatry) i czy dalej ja mogę zaszczepić Hexacima? Pozdrawiam i dziękuję bardzo za pomoc ?

 51. Witam,
  zdecydowałam się na szczepionkę 6w1. Przy pierwszej dawce zdecydowałam się na Infranix Hexa, dzisiaj mieliśmy drugą dawkę i z powodu braków magazynowych zgodziłam się na zamianę na Hexacimę. Po dokładnej lekturze tego zagadnienia, jestem oczywiście zła na siebie, że się na to zgodziłam. Moje pytanie brzmi – przy następnym szczepieniu – pozostać przy Hexacimie czy zdecydować się na Ifranix (jeśli w ogóle będzie dostępny)?

  1. najlepiej wybrac tę szczepionkę która jest dostepna i jej sie trzymac – zmiana dopuszczalne jest tylko w przypadku braku pierwotnie wybranego preparatu – tak jak to miało miejsce u Was – więc nie uważam że to błąd.

 52. Pani Doktor, czy dobrze zrozumiałam, że mogłabym dwa razy szczepić 6w1 a potem przejść na refundowana zeby nie podawać niepotrzebnie dodatkowej WzwB? Wiem, że ta dodatkowa dawka nie wpływa negatywnie, ale w przychodni powiedzieli mi że jak juz zacznę szczepić 6w1 to muszę do końca, dlatego zdecydowałam sie na 5w1 🙁

  1. to nie do końca tak wygląda że można zrezygnować z jakiejkolwiek dawki wzw – tutaj trzeba się trzymaac schematu producenta wzw b/

 53. Witam,
  A czy jak dziecko ma proteusa mirabilis w moczu może byś zaszczepione? Dziecko ma 20 miesięcy i została nam ostatnia dawka Hexacima. Czy takie opóźnienie jest bardzo groźne ? Czy ma to duży wpływ na tamte poprzednie dawki?Pozdrawiam

  1. Hexacimę można podać do drugiego roku życia (do ukończenia 24 miesiaca). Ale ten proteus to w moczu czy to zanieczyszczenie? To chłopiec?

  1. tak. Zgodnie z CHPL Bexsero można podawać jednocześnie z wymienionymi poniżej antygenami zarówno w postaci szczepionek monowalentnych jak i skojarzonych przeciw: błonicy, tężcowi, krztuścowi (komponenta bezkomórkowa), Haemophilus influenzae typu b, poliomyelitis (inaktywowana), wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, pneumokokom (skoniugowana szczepionka 7-walentna), odrze, śwince, różyczce, ospie wietrznej i meningokokom grupy C (szczepionka skoniugowana z toksoidem błoniczym – MenC-CRM).

 54. Dzień dobry, mam pytanie co do punktu 11:

  „Nie powinno się miksować różnych szczepionek przeciwko pneumokokowych (wybierasz PCV10 później jednak chcesz dopłacić i wziąć PCV13, ale jednak przy trzeciej dawce nie chcesz już 13 i wracasz do 10 – NIE NIE NIE – trzymaj się pierwotnego wyboru).”

  Czy to oznacza ze jak sie dalo 2 dawki dziecku synflorixu to potem nie mozna juz doszczepic prevenarem13 zeby zabezpieczyc przed tymi brakujacymi szczepami ktorych nie bylo w synflorix?
  Z góry dziękuję.

  1. Dokładnie tak. Nie ma badań które potwierdzamy by skuteczność doszczepienia brakujacymi 3 serotypami w ostatniej dawce i w ten sposób poszerzony zostałby zakres ochrony.

 55. Dzien dobry, stoje wlasnie przed umawianiem wizyty na szczepienie MMR +MenC. Bardzo duzo osob podpowaida mi, aby rozdzielic to szczepienie i podac najpierw MMR a potem, po 6 tygodniach MenC. Corka srednio znosi szczepienia, wysoka goraczka i stan ogolnego niepokoju utrzymuje sie u niej przez ok 3 dni od podania szczepionki. Do tego zwykle traci apetyt i slabiej je przez ok 2-3 tygodnie od szczepienia. Czytaj ten wpis rozumiem, ze jest Pani przeciwniczka tego typu rozdzielenia szczepien? Czy moglaby mi Panit utaj podpowiedziec cos? Pozdrawiam i dziekuje!

 56. Witam a co jeśli w przychodni pomylili szczepionki miałam kupiona prevenar a dziecko dostało sinflorax? Dodam ze to pierwsza dawka a mi zależało na prevenar mozna doszczepic dziecko w późniejszym czasie?

  1. można uznać że tego synflorixu nie było i zacząć szczepienia na pneumokoki od nowa. Strasznie mi przykro z powodu tej sytuacji. takie pomyłki nie powinny mieć miejsca.

 57. Dzień dobry. Mam do Pani pytanie odnośnie szczepień. Zaszczepiłam syna 3 dawkami Pentaximu. Ze względu na częste infekcje 3 dawkę dostał gdy miał 14 miesięcy. Z tego co czytałam to odstęp między 3 a 4 dawką powinien być rok, a zaszczepić można do 24 miesiąca. Pytałam naszego pediatry i powiedział mi, że jeśli były takie opóźnienia to nie musi być rok tylko 6 m-cy i że jak go nie zaszczepię przed 2 urodzinami to później nie ma czym. Proszę o radę w tej sprawie.

 58. Dzień dobry,
  z różnych względów syn nie został zaszczepiony 4 dawką szczepionki 5w1 pentaxim, obecnie jest 10 miesięcy po ciężkiej chorobie (zapalenie płuc plus bakteria pneumokok we krwi – akurat na peumo miał przeprowadzony cały cykl prevenarem13) ma 5 lat i mamy do uzupełnienia to brakujące szczepienie, jaką szczepionką w tym wieku trzeba go zaszczepić? Dzięki

 59. Witam. Mam takie małe pytanko, czy mogę syna jednocześnie zaszczepić w 7 miesiącu pierwszą dawką Bexsero i szczepionką na WZW. Znalazłam informację, że nie można tych szczepień razem łączyć. Pozdrawiam

  1. można połączyć. Tutaj cytat z CHPL Bexsero: „Szczepionkę Bexsero można podawać jednocześnie zwymienionymi poniżej antygenami zarówno w postaci szczepionek monowalentnych jak iskojarzonych przeciw: błonicy, tężcowi, krztuścowi (komponenta bezkomórkowa), Haemophilus influenzae typu b, poliomyelitis (inaktywowana), wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, pneumokokom (skoniugowana szczepionka 7 -walentna), odrze, śwince, różyczce, ospie wietrznej i meningokokom grup A, C, W, Y (szczepionka skoniugowana). „

 60. Dzień dobry, bardzo proszę o poradę..
  W czwartek 23 maja zaszczepiłam 8tygodniowe niemowlę schematem Pentaxim, Engerix, Prevenar 13.Od czw wieczór dziecko ewidentnie więcej kicha i zaczęło delikatne kasłać.Nie gorączkuje. Przed szczepieniem było calkowixie zdrowe. Karmione tylko piersią.Czy to może być reakcja na szczepienie? Wiem, że to dość niestandardowa reakcja, produxenci nie wymieniają takich objawów niepożądanych. Martwię się?

  1. proszę obserwować i podejść do pediatry jeśli rozwinie się infekcja. To nie z powodu szczepienia, ale tak czy siak takie objawy mogą się pojawić, bo u małego dziecka po wizycie w przychodni – gdzie przychodzą chorzy ludzie może dojśc do rozwoju infekcji.

 61. Witam, przy wyborze preparatu 6w1 (hexacima) na pierwszym szczepieniu można później zmienić szczepionke na 5w1? Jeśli nie to ewentualne przejście z powrotem na szczepienia nfz to nie problem? Pozdrawiam

  1. Tych wysoceskojarzonych lepiej nie zmieniać czyli jeśli hexacima to najlepiej kontynuować hexacima lub innym 6w1 gdy brak tej pierwszej. Rzadziej dopuszcza się 5w1. Na refundowane w każdej chwili można przejść

 62. Witam,
  Proszę mi powiedzieć czy mogę zastąpić ostatnią dawkę przypominającą szczepionką infarnix 5w1? Wcześniej była to 6w1 infarnix hexa. Nie chce córce fundować kolejnej dawki na wzb . Skończyła już 2 lata i w końcu muszę ją zaszczepić. Pielęgniarka poleca właśnie 5w1
  Pozdrawiam

 63. Dzień dobry. Będę wdzięczna za odpowiedź . Córka 2.5 roku. Szczepiona od urodzenia Pentaxim 5w1. Mamy opóźnienie tylko z tym szczepieniem właśnie i pediatra powiedziała, ze tym nie możemy już szczepic i podamy jakis inny preparat . Wydaje mi się, ze mówiła o infanrix hexa. Jak bardzo niebezpieczna jest taka zamiana? Bo boję się iść na wizytę szczepienna. Rozumiem, ze córka dostanie wtedy dodatkową dawkę szczepionki na WZW B? A i tak jako wcześniak z 32 tc dostała chyba jedna dawkę więcej WZW. Będę wdzięczna za odpowiedź.

 64. Dzien dobry Pani doktor. Mam pytanie odnośnie meningokokow. Syn 10 października skończył rok, od stycznia idzie do żłobka, chciałabym go zaszczepić przeciw meningokokom. I tu moje pytanie, ile dawek i w jakich odstępach należy podać chodzi mi zarówno o serotyp b i c. Pozdrawiam

 65. Witam,
  Czy w 6 roku życia podanie tego samego dnia szczepionek:
  A) DTaP – 1 dawka przypominająca
  B) Polio OPV
  oraz
  C) odra, świnka, różyczka – 2 dawka przypominająca
  ..to dobry pomysł?
  Czy lepiej to jakoś podzielić i jeśli tak to jak?..
  A jeśli można razem, to na co zwrócić uwagę obserwując dziecko po szczepieniu i jak długo po szczepieniu mogą występować jakieś objawy?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. polio OPV nie est już stosowana w Polsce. Jest zwykle dostępny w przychodni preparat skojarzony DTaP+IPV i do tego można podać MMR. Po pierwszym szczepieniu niepożądane obawy pojawiają się zwykle w pierwszych 2 dniach (często obserwuje się zaczerwienienie i bolesność w miejscu podania szczpeionki), po MMR ewentualna gorączka czy wysypka wystąpi między 5-12 dobą od szczepienia.

 66. Dzień Dobry. Też piszę do Pani z szybkim pytaniem. Nasz synek w połowie listopada kończy 6 tygodni. Decydujemy się na kalendarz 5 w 1. Niestety pierwszy dostępny termin to 6 grudnia czyli koło 10 tygodnia życia. Czy to przesunięcie jest dopuszczalne? Czy jednak powinniśmy się zmieścić w przedziale 6 – 8 tydzień? Z góry dziękuję!

  pozdrawiam,
  tsz

 67. Droga @mamapediatra jak to jest że szczepieniami w dobie koronawirusa. Czeka nas szczepienie MMR i przeciw pneumokokom (ta odpłatna), dokładnie za tydzień. A ja się boję. Spotykamy się z dziadkami, od czasu do czasu z bliską rodziną, a ja się boję, że moje dziecko może przechodzić zakażenie w tym samym czasie co szczepienie , co może doprowadzić do większej infekcji lub NOP-u. Możecie mnie nazwać panikarą, ale na serio o nic tak bardzo się nie martwię jak o zdrowie i życie swoich dzieci. Nawet na własną rękę wprowadzam zakaz spotkań z najbliższą rodziną przed szczepieniem. Boję się.

  1. Nie jest zalecane odwlekanie Szczepień z powodu panującej pandemii koronawirusa. Pozostałe bakterie i wirusy niestety się nie pochowały, a najgorsze co może się trafić, to infekcja COvid – 19 połączone z odrą lub krztuścem. Żadne szczepienie nie jest tak obciążające dla organizmu, jak nawet najzwyklejsza infekcja.

 68. Witam mam corke 20 miesieczna i teaz dopiero zdecydowalam sie na szczepienia, mialam jakas blokadę, zeby ja zaszczepic
  Wlasnie jestesmy po pierwszym szczepieniu, na nastepnej wizycie po 4 tyg bedziemy miec 2 szczepienia czyli odra swinka i rozyczka i krztusiec, tężec i blonnica(infarnix hexa)
  Czy te 2 szczepionki mozna podawac razem na jednej wizycie, czy podajac takie 2 szczepionki moze ciezej przejsc albo dostac nop, czy nie koniecznie, dziekuje za odpowiedz

  1. Witam serdecznie. Jak to mówią lepiej późno niż wcale. Cieszę się że jednak zdecydowaliście się na szczepienia, i mam nadzieję że wszystko pójdzie dobrze. Można podać szczepienie Odra Świnka Różyczka a razem ze szczepieniem Infanrix hexa. Ta pierwsza szczepionka to szczepionka tak zwana żywa, i ewentualna gorączka może pojawić się po niej między piątą a dwunastą dobą od szczepienia. Z kolei po szczepionce Infanrix hexa ewentualna Gorączka pojawia się wcześniej, najczęściej są to dwie pierwsze doby. Także połączenie tych szczepionek, nie spowoduje jakiegokolwiek nakładania się tutaj od czynów niepożądanych, takie połączenie jest również najczęściej bardzo dobrze przez dzieci tolerowane

 69. Dzień dobry, będę wdzięczna za odpowiedź. Córka będzie miała drugi zestaw szczepień – 4 miesiąc. Za pierwszym razem wybraliśmy szczepionki NFZ, córcia miała gorączkę ok 38 stopni pierwszej doby i miałam wrażenie, że była wiotka- luźne mięśnie, oraz przy wkłuciu na krztusiec było zaczerwienienie. Zastanawiam się czy teraz nie przejść na 5w1, aby zredukować stres dziecka. Czy uważa Pani, że NOP, który wystąpił po pierwszym szczepieniu jest argumentem do zmiany na 5w1? Pozdrawiam.

  1. Niestety tak dokładnie nie mogę się wypowiedzieć, bo nie z badałam dziecka po szczepieniu, kiedy miała wyżej wymienione objawy. Ale osobiście w gabinecie pewnie doradziłabym przejście na szczepionki atenuowanym składnikiem krztuśca typu 5w1 lub 6w1

 70. Dzień dobry. Chciałam zapytać o szczepienia u mojej córki. Zaczęłam ją szczepić gdy miała 5 miesięcy. Pierwsze dawki na nfz. Luty, marzec. Następn

  ie była dłuższa przerwa i kolejne szczepienie 5w1 we wrześniu. Pediatra powiedział nam, że musimy zacząc od nowa szczepienia, zgodnie z 5w1 aby byla zachowana ochrona w ciągu pół roku, wyczytał w ulotce muszą zostać podane 3 dawki 5w1 a następnie po 10 miesiacach dawka uzupełniająca. Chciałam zapytać, czy te szczepienie pierwsze wykonane podstawowe, pierwsze dawki, polio, krztusiec itd podane po 1 razie się już nie liczą i rzeczywiście trzeba od nowa zacząć kalendarz tych szczepień z 5w1? Powiedział nam, że za długa przerwa i nie ma ochrony. A żeby była ochrona 5w1 to należy zaszczepić od nowa zgodnie z opisem ulotki jak wyżej napisałam. Bardzo bym prosiła o odpowiedź, bo jestesmy po podaniu dwóch dawek szczepionek 5w1 infanrix i nie wiem czy teraz , za dwa tygodnie podawać 3 dawkę 5w1? A nastepnie tą 4 po 10 miesiacach? Czy rzeczywiście te 1 dawki po nfz szczepieniach już nie ma ochrony? Ja myślalam, że to sie licza i wystarczy podać po tak długiej przerwie tylko 3x 5w1. Czyli 2x 5w1 i nastepnie dawka uzupełniająca po 10 miesiącach. Pozdrawiam

 71. Witam i dziękuję za tyle MEGA cennych informacji!
  Chcialabym zapytać, czy po szczepieniu 6w1 + preverar13 + rotarix (moze jeszcze ktorąś przesuniemy na później, ale generalnie na pewno planujemy na jednej wizycie 6w1 i jeszcze cos) możemy spokojnie jechac do dwóch innych placówek na USG bioderek i USG przezciemiączkowe (oba w dwóch innych placówkach Medicover, ale tego samego dnia)? Widzę, że spokojnie można wychodzić na dwór, kąpać dziecko itd., ale moją wątpliwość budzi wizyta w miejscach bądź co bądź „zdrowotnie niepewnych”. Zastanawiam się też, czy będziemy wtedy w stanie dobrze zaobserwować ewentualne NOPy – będzie się dużo działo, wiele rzeczy będzie mogło mieć wpływ na zachowanie naszej córeczki.
  Będę baaaardzo wdzięczna za odpowiedź!

 72. Witam, mam pytanie bo mam mętlik w głowie. Syna zaszczepiłam pierwszą dawką 6w1 oraz przeciw pneumokom w 3 miesiącu życia. Czy obowiązuje nas schemat 3 plus 1 czy możemy zostać na 2 plus 1?

 73. Dzień dobry,
  Chciałam o coś dopytać, bo po wczorajszej teleporadzie mam dysonans poznawczy. Na 27 kwietnia mamy zaplanowane szczepienie MMR. Córka jutro skończy 14 miesięcy. Wszystkie szczepienia mamy wykonane zgodnie z kalendarze, żadnych NOP-ów nigdy nie było. W najbliższym czasie między 16 a 18 mż czeka nas jeszcze Hexacima. Z zalecanych z kolei została nam ostatnia dawka Bexero i Nimenrix. Została nam jeszcze ostatnia dawka Prevenaru 13. Chciałabym połączyć te szczepionki w taki sposób, żeby jak najmniej razy odwiedzić przychodnię. Zadzwoniłam wczoraj w tej sprawie do przychodni i oddzwoniła z teleporadą pediatra. Powiedziała, że nie mogę podać żadnej innej szczepionki z MMR prócz ospy, że do jakiegokolwiek innego szczepienia minimum 4 tygodnie przerwy muszę odczekać, że najlepiej wszystko rozdzielić. Uzyskać termin na szczepienie jest bardzo ciężko w naszej przychodni, szczególnie zalecane. Chciałabym upchnąć te szczepienia na 2 wizyty. Czy się da?

 74. Dzień dobry . Niedługo synek ( 21 miesięcy ) będzie miał dawkę uzupełniającą ( czwarta) 6w1 INFARIX HEXA oraz PREVENAR 13 na jednej wizycie .Po wcześniejszych szczepieniach ,na których również szczepionki były razem podawane ,synek przez 2 dni gorączkował ( około 38-38,5 temp.)(temp od razu zbijana gdy widziałam że zaczyna rosnąć )oraz cały czas spał ,pomimo podawania leków przeciwgorączkowych zaraz po szczepieniu .W ulotce przeczytałam ,ze Stosując szczepionke 6w1 łącznie z preparatem Prevenar 13 należy zachować ostrożność oraz monitorować stan pacjenta ze względu na zwiększone prawdopodobieństwo pojawienia się drgawek z gorączką lub bez oraz epizodu hipotoniczno–hiporeaktywnego. Ryzyko to maleje, jeśli bezpośrednio po szczepieniu zostanie podany środek przeciwgorączkowy. Zjawisko to dotyczyło głównie DAWKI UZUPEŁNIAJĄCEJ szczepienia w 2. roku życia, a w mniejszym stopniu szczepienia pierwotnego w pierwszym półroczu życia. Dlatego moje pytanie to: czy lepiej tym razem rozdzielić te 2 szczepionki ? Bardzo boję sie tego epizodu hipotoniczno–hiporeaktywnego oraz drgawek , więc chciałabym tego uniknąć .Proszę o odpowiedż.

 75. Dzień dobry . Niedługo synek ( 21 miesięcy ) będzie miał dawkę uzupełniającą ( czwarta) 6w1 INFARIX HEXA oraz PREVENAR 13 na jednej wizycie .Po wcześniejszych szczepieniach ,na których również szczepionki były razem podawane ,synek przez 2 dni gorączkował ( około 38-38,5 temp.)(temp od razu zbijana gdy widziałam że zaczyna rosnąć )oraz cały czas spał ,pomimo podawania leków przeciwgorączkowych zaraz po szczepieniu .W ulotce przeczytałam ,ze Stosując szczepionke 6w1 łącznie z preparatem Prevenar 13 należy zachować ostrożność oraz monitorować stan pacjenta ze względu na zwiększone prawdopodobieństwo pojawienia się drgawek z gorączką lub bez oraz epizodu hipotoniczno–hiporeaktywnego. Ryzyko to maleje, jeśli bezpośrednio po szczepieniu zostanie podany środek przeciwgorączkowy. Zjawisko to dotyczyło głównie DAWKI UZUPEŁNIAJĄCEJ szczepienia w 2. roku życia, a w mniejszym stopniu szczepienia pierwotnego w pierwszym półroczu życia. Dlatego moje pytanie to: czy lepiej tym razem rozdzielić te 2 szczepionki ? Bardzo boję sie tego epizodu hipotoniczno–hiporeaktywnego oraz drgawek , więc chciałabym tego uniknąć .Proszę o odpowiedż.

 76. Dzień dobry . Niedługo synek ( 21 miesięcy ) będzie miał dawkę uzupełniającą ( czwarta) 6w1 INFARIX HEXA oraz PREVENAR 13 na jednej wizycie .Po wcześniejszych szczepieniach ,na których również szczepionki były razem podawane ,synek przez 2 dni gorączkował ( około 38-38,5 temp.)(temp od razu zbijana gdy widziałam że zaczyna rosnąć )oraz cały czas spał ,pomimo podawania leków przeciwgorączkowych zaraz po szczepieniu .W ulotce przeczytałam ,ze Stosując szczepionke 6w1 łącznie z preparatem Prevenar 13 należy zachować ostrożność oraz monitorować stan pacjenta ze względu na zwiększone prawdopodobieństwo pojawienia się drgawek z gorączką lub bez oraz epizodu hipotoniczno–hiporeaktywnego. Ryzyko to maleje, jeśli bezpośrednio po szczepieniu zostanie podany środek przeciwgorączkowy. Zjawisko to dotyczyło głównie DAWKI UZUPEŁNIAJĄCEJ szczepienia w 2. roku życia, a w mniejszym stopniu szczepienia pierwotnego w pierwszym półroczu życia. Dlatego moje pytanie to: czy lepiej tym razem rozdzielić te 2 szczepionki ? Bardzo boję sie tego epizodu hipotoniczno–hiporeaktywnego oraz drgawek , więc chciałabym tego uniknąć .Proszę o odpowiedź, jest dla mnie bardzo ważna , ponieważ jutro mamy szczepienia . Pisałam wcześniej ale niestety mój komentarz nie został dodany , nie wiem dlaczego 🙁

 77. Witam. Dostaliśmy receptę na szczepionkę doustna ismigen. Czy mogę ja podać córce skoro za kilka dni mamy dawkę przypominająca szczepienia MMR, czy lepiej poczekać i podać ja po tym szczepieniu?

 78. Dzień dobry, mamy jutro szczepienie Hexacima i wcześniejsze zalecenie podawania Broncho-vaxom. Czy mogę zacząć podawać Broncho-vaxom jutro, czy trzeba odczekać?

 79. Dzień dobry! Pani doktor pisała że jedyna zasada to odstęp 4 tyg między żywymi szczepionkami. Czy dobrze rozumiem że to skrót myślowy dotyczący szczepien popularnych w Polsce? W wypadku cholery zalecenie to 1 tydzień? Jedziemy na Filipiny za miesiąc i nie jestem pewna jak szczepić dziecko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *