inne, o szczepieniach

MTHFR

Dzisiaj kilka słów o mutacji MTHFR.

Publikacje

Kiedy zaczęłam szukać publikacji w temacie mutacji MTHFR to natknęłam się na ponad 7000 artykułów z czego 289 w dziale badań klinicznych..

Pewnie nie są to jakieś porażające ilości, ale dla mnie w pewnym momencie był to szok. Artykuł zaczął wymagać coraz większego nakładu pracy – dlatego tak długo czekaliście na ten wpis.

Trochę dziwnych nazw i enzymatycznych reakcji

Ta ciężka do zapamiętania nazwa dotyczy genu zlokalizowanego na chromosomie 1. Gen koduje enzym o tej samej nazwie (MTHFR), który z kolei nakręca reakcję chemiczną. Przypominam, że generalnie enzymy to takie „twory”, które pomagają praktycznie we wszystkich chemicznych reakcjach w naszym organizmie – ich obecność jest potrzebna do wielu procesów zachodzących każdego dnia.

Do czego potrzebny jest nam wspomniany enzym który koduje reduktazę metylenotetrahydrofolianu? (tak – to się naprawdę tak nazywa). Bierze on udział w przekształcaniu 5,10-metylenotetrahydrofolianu do 5-metylotetrahydrofolianu. Ten ostatni potrzebny jest do przekształcenia homocysteiny w metioninę. Powstała metionina jest niezbędna do dalszych reakcji, w wyniku których dochodzi do metylacji DNA, RNA, białek, fosfolipidów i neurotransmiterów.

Próbowałam to ubrać w bardziej ludzkie słowa, ale się nie udało 🙁

Niemniej ten powyższy potok słów oznacza, że w przypadku mutacji w genie MTHFR upośledzona jest zdolność przekształcania homocysteiny w metioninę, a tym samym może dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych z powodu zbyt wysokiego stężenia tej pierwszej. Mogą wystąpić problemy z krzepliwością. Jak się szacuje zwiększenie stężenia homocysteiny we krwi o 5 umol/l powoduje zwiększenie ryzyka śmierci o około 50%.

Gen MTHFR znajduje się na konkretnym chromosomie, ale jego mutację mogą występować w różnych pozycjach – dwie z nich są najpopularniejsze (nie mają żadnej łatwej do zapamiętania nazwy – są po prostu ciągiem cyfr: 677 CT i 1298 AC).

W odmętach internetu można znaleźć też wiele informacje o testach BTC, czyli przeznaczonych bezpośrednio dla użytkownika, a które mają wykrywać choroby genetyczne. Chciałbym jednak podkreślić, że nie ma jednoznacznych danych potwierdzających wpływ wyników badań na zmianę zachowań prozdrowotnych u pacjenta, poza tym firmy przeprowadzające takie testy nie są zgodne co do ich interpretacji. Bez konsultacji z lekarzem, najlepiej genetykiem, nie wykonuj takich badań. Bo co z tego, że wykonamy test jeżeli nie dojdzie do jego prawidłowej interpretacji i jeżeli nie dowiemy się jakie są ograniczenia danego testu w odniesieniu do mutacji MTHFR.

ALE ALE nie – Nie każda mutacja MTHFR to problem

Czasami to po prostu wariant urody i nie daje żadnych niepokojących objawów (ani w badaniach laboratoryjnych ani ze strony narządów). Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego polimorfizm MTHFR występuje nawet u 30-40% populacji europejskiej – w innych populacjach ta częstość może być inna.

Do tej pory udało się potwierdzić, że kobiety z mutacją MTHFR (z konkretniej wariantem znanym jako C677T) mają nieco zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej. I te kobiety planując ciąże, powinny przyjmować zmetylowaną formę kwasu foliowego. Więcej o tym przeczytacie u mamyginekolog.

Wspomniane wyżej uszkodzenie naczyń, zaburzenia w krzepliwości (i np poronienia) również mają udowodniony związek. Kilka publikacji mówi o związku mutacji MTHFR z migreną i schizofrenią, ale wymaga to szerszych badań.

Skąd to zainteresowanie MTHFR?

Od was również dostałam sporo wiadomości dotyczących tej mutacji. Ale właściwie wszystkie skupiały się wokół dwóch blogerek i odnośników do ich artykułów. Na codzień nie czytuję tych blogów, ale przygotowując wpis musiałam zapoznać się z artykułem. Celowo używam tutaj liczby pojedynczej, bo artykuł jest właściwie identyczny w obu miejscach. Nawet kolejność akapitów jest taka sama (może na jednym z blogów jest trochę więcej reklam suplementów), więc poniekąd tutaj zadania było łatwiejsze. Ale ja nie o blogach, tylko o MTHFR.

Można powiedzieć, że jest jakaś moda na mutację MTHFR w internecie i wiąże się z nią dosłownie – setki różnych dolegliwości i chorób. Wiele schorzeń – od trudności z zasypianiem, poprzez schizofrenię, nocne moczenie, aż po nowotwory i szeroko pojęte zaburzenia osobowości – można „zwalić” na tę mutację. Ona owszem, istnieje, wymieniłam powyżej co można do niej przypisać, ale nie dajmy się zwariować.

Ja się nie zgodzę, że każda dolegliwość to wina MTHFR.

Po pierwsze nie jestem zwolenniczką teorii spiskowych i poszukuję poparcia dziwnych tez ZAWSZE w publikacjach medycznych (tutaj też trzeba odsiać mniej wiarygodne badania). Po drugie nie uważam, żeby ból głowy i zmęczenie, które dopadły mnie po przeglądaniu publikacji miały związek z mutacja MTHFR.

Podkreślam, że lekarze genetycy nie zalecają rutynowych badań w kierunku mutacji MTHFR u pacjentek z nawracającymi poronieniami, zwiększoną krzepliwością czy innymi dolegliwościami. Nie jest to badanie pierwszego rzutu, tym bardziej, że wiele jest przyczyn np nawykowych  poronień. Można co najwyżej oznaczyć poziom homocysteiny u tych pacjentów (ale nie przesiewowo w całej populacji). Nie jest to jednak temat pediatryczny – więcej o zaleceniach poczytacie na stronie American Collage of Medical Genetics and Genomics.

Trzeba pamiętać, że obecność mutacji MTHFR NIE MUSI być związana z żadnymi dolegliwościami!

Jak wygląda dziecko z mutacją?

Jest niegrzeczne i ma żyłkę na nosie. Serio? Zaczęłam liczyć dzieci z żyłką na nosie w gabinecie. Czasami nie jest to żyłka, a np taki mały siniak. Dziennie jest ich około 4-5. Ale zdarzają się też dzieci z żyłką na klatce piersiowej czy na skroni. Nie wiem jaką chorobę im przypisać? Co więcej – zaczęłam liczyć moje własne dzieci z żyłką na nosie. Najstarsza i najmłodsza – żyłki posiadają. Środkowa jej nie posiada, a jest największym rozrabiaką w tej rodzinie 😉

Tak czy siak nie ma w publikacjach medycznych „naznaczenia” osób z mutacją MTHFR.

Podobnie rzecz ma się z „uszczypnięciem bociana”. To tak zwane proste znamiona naczyniowe (występują na powiekach, środkowej części czoła, potylicy, karku, na dolnych częściach pleców). Jeśli występuje ich kilka to możemy mówić o zespole znamion prostych. Te z powiek oraz niewielkie zmiany z czoła zanikają do końca pierwszego roku życia. (Moje trzy córki posiadają znamię na karku, a najstarsza miała tez na czole i powiece – są już praktycznie niewidoczne – chociaż jak widać na zdjęciu powyżej – jak się dobrze przypatrzeć, to coś tam widać w odpowiednim oświetleniu).

Idąc dalej – nie każde dziecko z zagłębieniem w okolicy krzyżowej (nad pośladkami) ma mutację MTHFR. Co więcej – taką „dziurę” ma nawet 5% niemowląt i to lekarz w badaniu stwierdza czy powinna ona niepokoić czy nie. W większości przypadków nie budzi niepokoju.

Obecność wyżej wymienionych objawów NIE POWINNA być powodem rozpoczęcia jakiejkolwiek diety u dziecka. Nie podawaj mu żadnych suplementów ani nie męcz żadnymi zabiegami czy dodatkowymi badaniami. Skonsultuj się z lekarzem!

Twoje dziecko z wyżej wymienionymi objawami może przyjmować leki przeciwbólowe czy przeciwgorączkowe (w tym paracetamol) jeśli są do tego wskazania. Przyjmowanie „na zaś” nie ma sensu u każdego dziecka i moim zdaniem to przesada. Podawanie po każdym szczepieniu też nie jest zalecane – jedynie u dzieci z wysoką gorączką po poprzednim szczepieniu czy po szczepieniu na meningokoki B. Ale zawsze po konsultacji z lekarzem! Paracetamol, podobnie jak każdy innych lek – to nie cukierek.

Szczepienia a mutacja w genie MTHFR

Przejdźmy do największego „smaczku” w tym temacie, czyli do wykonywania szczepień ochronnych u pacjentów z mutacją MTHFR.

„Czy to prawda, że w przypadku tej mutacji dochodzi do trudności z usuwaniem metali ciężkich z organizmu, a tym samym nie powinno się wykonywać szczepień ochronnych u dziecka? Czy może to skutkować poważnymi działaniami niepożądanymi (między innymi autyzmem)?

Wspomniany autyzm jest również na liście chorób, za których winą obarcza się już samą mutacją. A jak dojdzie do tego szczepienie to hohoho…. Taka informacja zamieszczona jest na wspomnianych przeze mnie blogach i nie ma potwierdzenia w publikacjach naukowych.

Udało mi się znaleźć jedno badanie, które połączyło zagadnienie mutacji MTHFR i niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jest to badanie (opublikowane w 2008 roku), w którym udział wzięły dwie grupy pacjentów dorosłych. Jedna obejmowała 85 a druga 46 osób (szkoda, że mała grupa). Badano pacjentów w okresie czasu do 30 dni po szczepieniu. Stwierdzono u nich zarówno miejscowe jak i systemowe działania niepożądane (16 osób z pierwszej grupy i 24 osoby z drugiej). Dokładniej chodzi o podwyższoną temperaturę powyżej 38,3 'C, wysypkę i powiększone węzły chłonne. Nie odnotowano żadnego ciężkiego ani długotrwałego efektu niepożądanego.

Pewnie zaraz ktoś mi napisze „moje dziecko ma żyłkę na nosie i jest nerwowe, a do tego miało gorączkę po szczepieniu”. A ja odpowiem, że moje środkowo dziecko nie ma żyłki i też miało gorączkę po szczepieniu. Pamiętajcie, że dowód anegdotyczny to żaden dowód. Ważne są badania na dużych grupach. A gorączka po szczepieniu to dość częsty NOP.

Nie od dzisiaj wiadomo, że jedną z przyczyn niepożądanych odczynów poszczepiennych mogą być jakieś uwarunkowania genetyczne. Wiemy to między innymi z powodu wystąpienia drgawek u dziecka po szczepieniu – gdzie w toku dalszej diagnozy często udaje się ustalić genetyczne przyczyny wystąpienia padaczki. Nadal są to jednak ułamki procentów niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Myślę, że jeszcze wiele lat upłynie zanim doczekamy się większej ilości wiarygodnych i dużych badań o mutacji MTHFR.

Podsumowując

Nie każde dziecko z „uszczypnięciem bociana”, żyłką na nosie czy zagłębieniem w okolicy odbytu ma mutację MTHFR. Co więcej – dzieci z tymi cechami nie powinny być jakoś dodatkowo diagnozowane (chyba, że w badaniu lekarskim coś dodatkowo zaniepokoi – ale to raczej kwestia dodatkowych badań obrazowych a nie genetycznych).

Dziecko, które ma mutację MTHFR może być szczepione zgodnie z obowiązkowym kalendarzem i szczepionkami zalecanymi.

Źródła:

 • Genetic Basis for Adverse Events Following Smallpox Vaccination, David M. Reif, Ph.D.,1,2 Brett A. McKinney, Ph.D.,3 Alison A. Motsinger, Ph.D.,2 Stephen J. Chanock, M.D.,4 Kathryn M. Edwards, M.D.,5 Michael T. Rock, Ph.D.,5 Jason H. Moore, Ph.D.,1,6 and James E. Crowe, Jr., M.D.
 • Stan L. Block (2014). The enigmatic sacro-coccygeal dimple: to ignore or explore? Pediatric Annals, 43 (3): 95–100.
 • http://www.euroimmundna.pl/polimorfizm-genu- mthfr
 • https://ghr.nlm.nih.gov/gene/MTHFR
 • General recommendations on immunization. Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP). MMWR, 2011; 60: 1–60
 • http://checkupnewsroom.com/a-pediatricians-goes-in-depth-into-mthfr/
 • Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących. Ginekol Pol. 2014, 85, 395-399.
 • Stanowisko ekspertów Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka i Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w sprawie zlecania i interpretacji wyników badań pod kątem wariantów genetycznych w genie MTHFR – Hanna Moczulska, Karolina Pesz, Agnieszka Gach, Maciej Borowiec, Piotr Sieroszewski, Maria Sąsiadek, Lucjusz Jakubowski, Mirosław Wielgoś (Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 5, strony 234–238)

81 thoughts on “MTHFR

 1. Moja córka ma żyłkę na nosie , uszczypnięcie bociana nad karkiem i dziurkę na dole pleców, ale nie zauważyłam żadnych dziwnych zachowań i niepokojących objawów (chociaż ma dopiero 3 miesiące ). Chyba nie ma się czym martwić ? 🙂

  1. Wszystkie te objawy ocenia lekarz np na patronażu, więc w razie wątpliwości zlecone mogą zostać dodatkowe badania (np gdy znamię jest bardzo ciemne, albo zagłębienie w okolicy krzyżowej jest wysoko lub jest głębokie). Ale ocenia się to zawsze przy takim standardowym badaniu lekarskim ?

   1. Moja córka ma żyłkę, ma typowe ,uszczypnięcie bociana’ z tyłu na szyji, no i ten dolek ale jest grzeczna spi dobrze niezauwazylam gorączki po szczepieniach ma 7 miesiecy. Dieta oczywiście bez cukru i soli wszystko przygotowuje sama nie karmie dziecka słoiczkami, tubkami itp. rzeczami.

 2. Dziękuję za ten post. Właśnie dziś szukałam informacji na temat niebieskiej żyłki na nosie mojego synka i natknęłam się na anglojęzyczne publikacje o MTHFR. Byłam szczerze przerażona – autyzm, depresja, choroby krążenia… Już prawie zrezygnowałam z wizyty szczepiennej w przyszłym tygodniu. To niesamowity zbieg okoliczności, że dziś poruszyłaś ten temat na swoim blogu. Dziękuję. Odetchnęłam z ulgą. Idziemy na szczepienia i nie będę nękać niemowlaka dodatkowymi badaniami.

 3. Synek (skończone 5 miesięcy) też ma uszczypnięcie bociana na czole i urodził się z zatoką skórną. Dziękuję Bogu, losowi, a przede wszystkim personelowi szpitala, w którym rodziłam, że dobę po porodzie miał USG przezciemiączkowe, kręgosłupa oraz brzuszka, bo bym umarła że strachu czytając w necie o zatoce skórnej. Owszem, miał podwyższoną temperaturę po szczepieniu, ale wiele dzieci ją ma. Nie ma co się martwić na zapas.
  Dziękuję za artykuł Pani Doktor

 4. Dobrze, że nie czytalam tych blogów. Oboje moich dzieci miało i ma uszczypniecia bociana i takie zagłębienia w dole pleców (sądziłam, że po swoim tacie odziedziczyly to). Swoją drogą co raz częściej spotykam się z tym, że rodzice naczytaja się w internecie takich rzeczy a potem na siłę doszukuja się choroby.

 5. A moje dziecko ma mutacje i nopy neurologiczne po szczepieniach. Na jakiś czas cofnęło się w rozwoju a potem wszystko wróciło „do normy” oprócz nieprawidłowego eeg. Jako mama takiego dziecka nie przekonuje mnie ten artykuł w ogóle by dalej szczepić. Pozdrawiam 🙂

  1. Artykuł nie ma przekonywać do szczepień tylko podać fakty i zalecenia w konkretnym temacie. Mutacja MTHFR nie jest przeciwwskazaniem do szczepień, ale ciężki NOP zwykle jest. Może wystąpić i występuje również u osób bez mutacji.

 6. Lekarze genetycy może i sami nie zalecają badań w kierunku MTHFR, nie wiem….ale ginekolodzy już tak. Kiedy 3 lata temu straciłam dziecko pod koniec ciąży to była pierwsza rzecz jaką mi zalecono zrobić. Wyszły 2 mutacje w genie MTHFR +PAI-1. Zalecenia od ginekologa , jak i od gentyka- leki przeciwzakrzepowe w kolejnej ciąży oraz metylowane witaminy z grupy B. Nie warto generalizować, bo każdy przypadek jest inny.

  1. Cytat z ostatniej pozycji w źródłowych tekstach: „W związku z tym eksperci obu Towarzystw (zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników), biorąc pod uwagę agresywną reklamę na rynku komercyjnych świadczeń diagnostycznych oraz wątpliwości natury merytorycznej, stwierdzają, co następuje:
   1. badania wariantów c.665C>T [c.677C>T] i c.1298A>C genu MTHFR nie znajdują uzasadnienia w diagnostyce przyczyn nawracających poronień, niezależnie
   od stopnia zaawansowania ciąży, w którym doszło do tego rodzaju powikłań.”

   1. Witam, w nawiązaniu do artykułu: synek 2 lata 4 miesiące, zdiagnozowany autyzm atypowy, wszystkie szczepienia (w tym dodatkowe), zylka na nosku, bordowe znamię na pleckach i dołek nad „rowkiem”. czy w takim przypadku warto zbadać możliwe mutacje mthfr?
    Pozdrawiam

   2. W Austrii ginekolog też mi to powiedział że nie badania badania potwoerdzajacego, jednakże dzięki temu że miałam prywatnego w innym kraju który przepisał mi mega dawkę kwasu foliowego oraz zastrzyki na rozgrzeszenie krwi donosilam ciążę… Statystyka statystyka ale co jeśli ktoś jest właśnie w grupie na którą mutacja genu robi poronienie? Przecież są osoby na które będzie działać lekarstwo i na takie na które nie. Teraz znalazłem lekarze w Austrii którą potwierdziła mi że podczas następnej ciąży też bede musieć brać zastrzyki żeby donosic 🙂

  2. U mnie podobnie, z tym że ja jestem po 2 poronieniach na wczesnym etapie.Tez mutacja MTHFR. Zrobiłam mnóstwo badań- wszystkie wychodzą prawidłowe oprócz parametrów krzepnięcia które są na granicy normy lub powyzej. po konsultacji z immunologiem i dobrym ginekologiem ciąża na clexanie zakończyła się szczęśliwie.Teraz jestem w 4 ciąży, mam nadzieję że leki przexiwakrzepowe pomogą mi szczęśliwie ukończyć ciążę 🙂

  3. Witam moj Syn ma wszystkie objawy ale mutacja mu nie wyszła nasz lekarz powiedział że dziewczynki maja częściej mutacje nuz chlopcy czy tak może być

  4. Dzień dobry M,

   mam te same mutacje, a staram się o dziecko, czy Twoje mutacje dot. MTHFR są także heterozygotyczne? Będę wdziczna za odpowiedź.
   Pozdrawiam
   K.

 7. Dzieci mojej siostry mają mutacje MTHFR, jedno z nich jest autystyczne. Ale do tej pory nie słyszałam, że żyłka na nosie czy zagłębienie nad odbytem mogą mieć jakiekolwiek powiązania z tą mutacją i byłam chyba zdrowsza? a swoją drogą mogła by Pani napisać coś o buncie dwulatka? Jak sobie radzić z małym buntownikiem, jakie zachowania są niepokojące?

 8. Dziurę nad pupą mam ja, starszej nic nie dolega, a młodsza miała i „uszczypnięcie bociana” (mój przesympatyczny pediatra na wizycie patronażowej wyjaśnił mi, że to „tam, gdzie bocian trzymał dziecko” – sporzałam na niego z humorem „nie wiedziałam, że Pan doktor wierzy w te bociany??? 😉 ” i własnie sławetną żyłkę, a raczej takie niebieskie kółeczko utworzone z żyłki u nasady noska. Jak się urodziła to widać było dodatkowo kreskę wzdłuż osi symetrii czoła i nosa, tak jakby linia złożenia – nie żyłka, tylko taka kreska, jak blade zadrapanie. Kreseczka znikła z czasem, żyłka została (może jest to związane z cienkością skóry?) – zastanawiałam się, co to może być, pediatra nic nie mówił na ten temat.

  1. skóra jest w różnych miejscach różnej grubości, a naczynia pod nią mogą się różnie układać. To po prostu wariant urody 🙂

  2. Cześć, bardzo zainteresował mnie Pani wpis. Moja 8 tyg córeczka ma dokładnie takie kółeczko na nosku i również taką linie między czołem a noskiem. Na chwilę obecna ani położna ani pediatra nie potrafią powiedzieć co to, od czego. Pani dowiedziała się czegoś więcej odnośnie tego kółeczka? Z czasem wygląda inaczej?

   Pozdrawiam serdecznie

  1. Ale cos sie dzieje z dzieckiem? sa jakies niepokojace objawy? Z jakiego powodu badanie zostalo zlecone? Prawdopodobnie lakarz mial jakąs koncepcje

 9. Witam,
  A co zrobić w sytuacji gdy dziecko ma tę mutację? (duże prawdopodobieństwo, zarówno ja jak i mąż ją posiadamy) czy wskazane jest jakieś leczenie? Jak postępuje się z takim dzieckiem? Robić badania? Szczerze mówiąc nie pomyślałam o tym, w ciąży miałam badanie, nie dostałam leków przeciwzakrzepowych co niemal nie skońcyło się tragicznie, ale o badanich dziecka nikt nic nie mówił. w mojej rodzinie przez tę mutację same problemy(zatory) ale w starszym wieku (po 50). Pozdrawiam.

 10. Ja mam stwierdzona mutacje mthfr i vleiden. I też po dwóch poronieniach i 2.5roku starań,po diagnozie i na clexan i specjalnym kwasie foliowymy dwa razy od razy sukces i dwie córeczki.
  Pierwsza szczepiona na wszystko łącznie cz zalecanymi
  A druga w 14 dobie trafiła do szpitala. 2.5 dnia nie reagowała na leki. Stan ciężki, chwila na oiomie, żywienie pozajelitowe, 6 dni w inkubatorze. Okazało się że zwykle e.coli w moczu ale badania krwii i moczu nie oddawały tego. Zrobiona punkcja. I ta e.coli powinna była zareagować na ampicylinę z gentamycyna (z antybiogramu).
  Po wyjściu ze szpitala dziecko dla matki dziecko inne. Gorzej reagujące, zaczęło robić oczy jak w objawie zachodzącego słońca.
  Lekarze bagatelizują i patrzą tylko na mocz, a ja mam widze że coś jest nie tak i mam 2 tygodnie i szczepić czy nie. Albo do jakiego lekarza trafić żeby spojrzał całościowo i znał mutacje mthfr.

 11. Cytuje:”Obecność wyżej wymienionych objawów NIE POWINNA być powodem rozpoczęcia jakiejkolwiek diety u dziecka. Nie podawaj mu żadnych suplementów ani nie męcz żadnymi zabiegami czy dodatkowymi badaniami. Skonsultuj się z lekarzem!” Dlatego mam pytanie do pani doktor w związku z tym: Co złego jest w tym ,że rodzic na własny koszt ,dla swojej informacji i spokoju zrobi badania w kierunku mutacji genetycznych? Czy faktycznie pobranie wymazu z policzka to męczenie dziecka? Ok włączanie diety i suplementacji bez podstaw jest bez sensu, ale dlaczego rodzic nowo narodzonego dziecka , według Pani, nie powinien wykonywać tego badania bez konsultacji lekarskiej ?
  Cytując dalej „Nie każde dziecko z „uszczypnięciem bociana”, żyłką na nosie czy zagłębieniem w okolicy odbytu ma mutację MTHFR. Co więcej – dzieci z tymi cechami nie powinny być jakoś dodatkowo diagnozowane (chyba, że w badaniu lekarskim coś dodatkowo zaniepokoi – ale to raczej kwestia dodatkowych badań obrazowych a nie genetycznych).” Na jakiej podstawie pisze pani, że dzieci te nie powinny być dodatkowo diagnozowane (jeżeli lekarz nie zaleci). Dlaczego to rodzic nie może decydować jakie badania dziecku wykona? Czy uważa pani, że rodzic posiada zbyt małą wiedzę medyczną? Spotkałam się z podobną reakcją pediatry mojego dziecka i bardzo ciekawi mnie co o takich rodzicach myślą lekarze. Czy w takich przypadkach są postrzegani jako nadwrażliwcy? Pozdrawiam

  1. Wykonywanie badań na własna rękę – nie wiadomo jakimi metodami nastręcza później problemów z Interpretacja. Co z tego ze rodzic pobierze jak wynik badania będzie wątpliwy diagnostyczne. Wymusi to tylko kolejne bardziej traumatyczne badania i stres u dziecka i jego rodzica. Dzieje się coś niepokojącego, są jakieś podejrzenia to jak najbardziej kierujemy do genetyka i badamy. Na własna rękę u zdrowego dziecka – nie.

  2. Moja córeczka tez ma dziurkę nad pośladkami oraz znamię na szyji- główce . W ciąże było mi bardzo ciężko zajść o poronieniach których wiem to 3 . Cale szczęście się udało . Córcia aktualnie 6 miesięcy szczepienia znosi ciężko po każdym szczepieniu jest zawsze coś a zarazem wysypka lekarze twierdzą ze to nietolerancja pokarmowa . Oraz ostatnio zaraz po szczepieniu zauważono powiększone węzły chłonne oczywiście badane przez lekarzy . Gdy byłam w ciąży miałam robione badania genetyczne typu NIFTY czy wyszłaby z nich ta wada ?

 12. Szczepienia to dosyć trudny temat a jeszcze trudniejszy temat to zgłoszenie NOP. W naszej rzeczywistości niestety nie jest prosto zgłosić NOP o czym przekonało się kilku moich znajomych. Często lekarze przekonując rodziców do szczepień powołują się na badania ale czy są one miarodajne i obiektywne jeżeli brakuje nam kompletnej informacji o NOP? Osobiście mam mutację genu MTHFR i dzięki mojejmu ginekologowi ciąża przebiegła poprawnie bo byłam odpowiednio suplementowana oraz bardzo często kontrolowania- dodam, że była to ciąża bliźniacza. Wiedząc o swojej mutacji i problemach w rodzinie z poziomem homocysteiny wykonałam badania u moich dzieci i nie zdziwiło mnie, że również mają mutacje MTHFR. Co do kwestii szczepień to dwóch pediatrów sugerowało aby ich nie robić, więc co ma w takiej sytuacji zrobić rodzić jeżeli różni lekarze mówią różne rzeczy? Kogo słuchać?

  1. Może udać się do lekarza genetyka, który z różnego rodzaju mutacjami ma do czynienia na codzień. Mutacja MTHFR nie wpływu na szczepienia, ale na przebieg ciązy już może mieć. NOP można zgłosić samemu.

   1. Witam! A co z zawartością triomersalu i aluminium w szczepionkach?. Jeśli organizm osób z mutacją genu mthfr nie potrafi oczyszczać się z toksyn i metali ciężkich. Czy szczepionka nie obciąży zbytnio rozwijającego się organizmu małego dzieciątka??. Pozdrawiam

    1. tiomersalu można uniknąć przez podawanie szczepionek wysosceskojarzonych. Ale sam tiomersal jest szybko metabolizowany i usuwany z organizmu i nie jest w żaden sposób toksyczny. Więcej o nim tutaj: klik. Aluminium to nie jest metal ciężki. Znajduje się nawet w mleku matki. więcej o nim tutaj: klik.

 13. Moja już 6 miesięczna córeczka ma taką żyłkę, uszczypnięcie bociana na karku i skórną zatokę międzypośladkową. Miała robione usg rdzenia i wszystko wyszło ok. Żaden lekarz nie powiązał razem tych cech z mutacja genu MTHFR. Córka jest spokojna i grzeczna, ma problemy jedynie ze spaniem. Ostatnio zauważyliśmy ze w pozycji pionowej sinieja jej stopki i skora na nozkach robi się marmurkowa. Dostalismy skierowanie do kardiologa.

  1. Mój synek ma rok i 5 miesięcy, od poczatku darł się non stop- odwiedziłam chyba wszystkich lekarzy, byliśmy w szpitalu, w zasadzie kiepsko się rozwijał, nie śmiał się w głos itp. Po 8 miesiącach zaczął zachowywać się normalnie, jest strasznie absorbujący, placzliwy, ale rozwija się super. Mielismy problem z szczepieniem, wystapil NOP, goraczka 40 stopni, krzyk mozgowy, wtszedl z yego bez szwanku. Ma wglebiwnie nad pupa i bardzo wyraźną żyłkę między oczami. Dziekuje za ten artykuł. Kocham moje dzieciaki jakie by nie były. Ale z innej strony, może ta mutacja tłumaczy jego emocjonalne zachowanie

 14. Witam, a co powinnam zrobić jeżeli synek (13 miesięcy) ma podwyższony kwas foliowy w surowicy? (Norma przekroczona o połowę zakresu referencyjnego). Ma zagłębienie w okolicy krzyżowej, jest nerwowy, dopiero od 2 tygodni gaworzy. Pozdrawiam

  1. 13 msc i dopiero o d 2 tygodni gaworzy? Koniecznie prosze się skonsultować z lekarzem, to zdecydowanie za późno gaworzenie pojawia się w okolicy 6 msc.

 15. Witam,
  Bardzo ciekawy artykuł. Mój roczny syn ma mutacje mthfr, ma tez niebieska żyłkę na nosie i dziurkę nad pupa, jest nerwowy i często płacze,budzi się w nocy , co jak wyczytałam jest normalne u takich dzieci. Na dodatek wyszła mu celiakia oraz skłonność do trombofilii. Byłam u genetyka i powiedzial żeby nie robić kolejnych badań, gdyż tak jak Pani napisała nie ma żadnych dowodów na to ze sama mutacja do czegoś prowadzi, byłam z synem u neurologa oraz na terapii, gdyz lekarka stwierdziła ze moze mieć autyzm. Żaden z lekarzy nie potwierdził.Jestem teraz przed kolejnym szczepieniem i trochę się obawiam, syn nie reaguje dobrze na antybiotyki i leki.

 16. Niestety ale problem nawykowych poronień dotknął i mnie az w końcu trafiłam na lekarza, który zrobił mi badania właśnie na MTHFR i wyszło, że mam jego mutacje 667tc. Przez 8 miesięcy suplementowalam Wit B12 w formie metylokobalaniny i kwas foliowy w formie folianu, po tym czasie mogliśmy starać się ponownie o dziecko. Za 20 dni mam termin porodu(cała ciążę suplementuje te witaminy). Jestem najszczęśliwszą kobieta na świecie. Pozdrawiam

 17. Znalazła pani doktor jedyne badania i to na DOROSŁYCH odnośnie mutacji genu MTHFR i NOP ….czyli znowu nic nie wiadomo.Wiadomo jednak proszę panią, że do ok 3 r.ż. u dzieci kształyuje się bariera krew -mózg ,do tego czasu układ nerwowy jest ,,bezbronny,, zwłaszcza z uszkodzonymi genami.Dlatego badania są ważne.A i jeśli rodzic zrobi sobie badania jak to się mówi na własną rękę to pewnie sam ich nie odczyta tylko uda się też prywatnie do lekarza.

  1. Nie proszę panią. Bariera krew mózg kształtuje się w okresie płodowym i zarówno u noworodka, jak i u niemowlaka jest ukształtowana tak jak u człowieka dorosłego.

  2. I właśnie takie bzdury jak ta z tworzeniem sie bariery krew mózg do 3 roku życia, spędzają sen z powiek młodym rodzicom którzy owe brednie wyczytane na blogach biorą za naukowe dowody. PRECZ Z AMATORSTWEM MEDYCZNYM.

 18. A co z naczyniakami? Synek ma na górnym podniebieniu wypukłego naczyniaka, ma również na języku taki jakby siniak, nie do końca umiem to opisać. Szczepić?

 19. Ja – mutant MTHFR 677CT hetero, moja mama to samo – córce nie przekazałam..
  Szczepienia znosiłam dobrze, żadnej choroby zakaźnej nie przeszłam. Po córce 2 poronienia – ale szczerze? Jakoś nie daje wiary, aby mutacja była przyczyną … pierwsza ciąża na zwykłych witaminach i kwasie foliowym – córka zdrowa, kolejne dwie na clexanie i tzw. żelaznym zestawie i poronienia (brak zespołu antyfosfolipidowego, koagulogram ok, brak ANA2, tarczyca ok i wiele innych badań). Nie dajcie się zwariować, małżonek na czynnik V2 w układzie hetero i PAI w układzie homo, a ma lepsze wyniki koagulogramu ode mnie. Nie ma mutacji MHTFR a kiepsko znosił szczepienia.

 20. Moja córka ma 7 tyg. Ma to na powiekach, dziurkę przy odbycie, i jeszcze coś na rączce jej wyszło. Wyglada tak jakby uszczypnięcie bociana. Lekarz mówi ze to ok. Czy to może być ta mutacja genu? Trudna decyzja przed szczepieniem.
  Czy mogłabym Pani wysłać zdjęcie żeby rzucić okiem na rączkę?

  1. Nie ma charakterystycznych cech wyglądu dla tej mutacji – może mieć uszczypnięcie bociana a to nie znaczy,że ma jakąkolwiek mutację :*

 21. Witam Panią,
  Mam pytanie, ponieważ odradza Pani robienia badań na własną rękę. Jestem mamą 5-letniego synka. Od urodzenia ma tę żyłkę i dziurkę, o których Pani pisze. Doszła alergia, ogromne problemy z moczeniem i słabość mięśni. Zawsze stosowałam się do zaleceń pediatry. Jednak już dwa razy bardzo tego pożałowałam. Konsekwencją jest m.in. zbyt późna rehabilitacja, ponieważ problem, z którym przychodziłam na wizyty został zbagatelizowany. Chcę zbadać synkowi poziom kobalaminy, homocysteiny i kwasu foliowego we krwi. Tak dla spokoju, żeby potem znowu nie pluć sobie w brodę. Nie widzę w tym nic złego, biorąc pod uwagę to, że moje dziecko wyjątkowo dobrze znosi „spotkania” z igłą. Czy według Pani jeszcze jakieś badanie (z krwi) można wykonać w tym kierunku?

 22. Bardzo ciekawy artykuł. Wcześniej nie zagłębiałem się w tym temacie. Mój synek (10m) ma uszczypniecie bociana na karku i na krzyżach, żyłkę na nosie i dziurkę nad pupa. Czyli chyba wszystko co Pani wymienila 😉 a do tego ma takie plami w kolorze kawy z mlekiem na klatce piersiowej kilka i jedna na kolanie. Na rutynowych kontrolach pytałam kilku lekarzy o to ale każdy mówił że nic złego się nie dzieje. Teraz po przeczytaniu artykułu zaczynam się zastanawiać czy coś z tym robić? Dodam że u męża w najbliższym rodzinie jest chłopczyk z autyzmem. Syn rozwila sie prawidłowo. Czy powinnam wykonać jakieś dodatkowe badania?

  1. te plamy na pewno wymagają konsultacji w kierunku ewe nerwiakowłokniakowatości. Pojedyncze plamy café-au-lait występują u ok. 10-15% zdrowych dzieci ale wykluczyć NF nalezy

 23. Dziś dowiedziałam się o mutacji genu MTHFR 677C-T, moje dziecko było szczepione z kalendarza szczepień oraz dodatkowo zalecanymi płatnymi szczepionkami czy w przyszłości nie będzie jakichkolwiek powikłań gdyby okazało się że odziedziczyło po mnie mutacje genu MTHFR 677C-T?

  1. mutacja nie ma wpływu na powikłania po szczepieniu. Może mieć w przyszłości związek z zaburzeniami krzpenięcia czy utrzymaniem ciąży jeśli dziecko jest płci żeńskiej.

 24. Witam
  Syn 5 miesięcy ma wprawdzie zewnętrzne objawy mutacji ale nie chciałam dać się zwariować i dosyć rozsądnie do tego podeszlam. Stwierdziłam jednak że zbadam poziom homocysteiny i jest ona na poziomie 28 przy normie wg laboratorium do 13. U dzieci ponoć wogole powinna być na poziomie 5-6.
  Syn ma też problemy układu trawiennego. brzydkie kupy, gazy, przelewanie w żołądku itp itd. Dieta eliminacyjna alergenów nic nie daje.
  Mam.pytanie czy jesli nawet syn ma ta słynna mutacje i niestety widać zea ona już realnie wpływ na procesy w organizmie to co mogę teraz zrobić.. ? Obnizac poziom homocysteiny? Nie szczepic dopóki poziom się nie obniży? Syn nie był jeszcze szczepiony. Chcielismy zacząć jak skończy pół roku.
  Dziękuje za rady…

  1. musi się pani udać do pediatry z tym wynikiem. nie zaleca się robienia takich badań na własna rękę, bo to niewiele zmienia. Wyniku nie leczymy, ale dziecko. brzydkie kupy, gazy, przelewanie w żołądku zwykle nie sa objawem mutacji tylko dolegliwościami które mają błahe przyczyny i wymagają dokładnego zebrania wywiadu a na tej podstawie ewentualnego leczenia.

 25. Polecam uwadze artykuł na mp.pl o polimorfizmach genu MTHFR w kontekście szczepień i nie tylko.
  Przynajmniej nie mylmy pojęć – polimorfizm a mutacja to coś zupełnie innego zarówno teoretycznie jak i praktycznie!!!
  Pozdrawiam serdecznie!
  PS Gratuluję wspaniałego bloga! Wyobrażam sobie ile pracy musi kosztować prowadzenie go w aktualnym kształcie, łącznie z odpowiadaniem na niezliczone ilości pytań rodziców.

 26. Czytam to wszystko z przerażeniem. PANI DR poświęciła wiele swojego czasu, przeglądając bazy medyczne, żeby napisać coś opartego na faktach, a nie powielać najbardziej dostępne informacje… umieszczane, nadinterpretowane i szerzone przez rozgoroczynych rodzicow niekiedy. Też mam wykształcenie medyczne, też zbadalam się pod względem posiadania mutacji, w dodatku samodzielnie i nie uważam abym zanieczyścila próbkę. Czy mam mutację? Tak mam. Czy poronilam? Niestety też się zdarzyło. Czy zostałam rodzicem? Na szczęście tak. Czy szczepie dziecko? Jak najbardziej. Rozumiem żal par,ktore walcza o posiadanie potomstwa, rozumiem ich strach przed niewiadomym, wiem, ze personel medyczny mógłby czasem popracować nad sposobem komunikacji z pacjentami. Jednak to nie powod zeby tworzyc bzdury i przypisywać wszystko zmienionemu aminokwasowi. To jest niedorzeczne! Przeraża mnie jedynie to, że wykształceni ludzie aż tak bardzo dają się niekiedy oglupic. Wystarczy napisać jakieś głupoty. Czy jest coś złego w podwyższonej temperaturze po szczepieniu? Czasem tak ale przecież to jest odwiedź ustroju- że tak, wiem, są nowe drobnoustroje, przestawiam termostat, zaczynam walczyć i tworzyć pamięć żeby następnym razem zadziałać szybciej…Tak to działa. Czytam o schizofrenii, autyzmie, objawach… matko. Niebieska żyłka… córka ja chyba miała, uszcypnięcie bociana na karku też jest. Każde szczepienie znosi dobrze, czy czasem pomarudzi? Płacze? Też. Ale stworzenie łańcuszka nakrecajacych się matek tylko po to, żeby przypisać mthfr-owi wine za wszystko jest co najmniej dziwne. Sama początkowo się zastanawiałam nad znaczeniem tego wariantu genu i niemal uwierzyłam, że ma niebagatelne znaczenie. Nie twierdzę też, ze nie ma znaczenia. Uwierzyłam że przez niego poronilam i że będzie z pewnością przyczyną kolejnych niepowodzen. Kupilam drogie witaminy oczywisxie metylowane. Pobralam przez 2 miesiace. Mysle, że nie zaszkodziły. i pyk. Ciaza. Urodziłam zdrowa córkę, nie brałam clexanu, miałam dobre wyniki homocysteiny, d dimerow i fi brynogenu. Przyjmowalam jedynie acard w profilaktycznej dawce. Trochę więc, można powiedzieć uległam trendowi. Wiem, że takich jak ja jest wiele i bedzie więcej, ale nie ma co popadać w skrajności. Nagle stała się moda na badanie MTHFRa, bo świat mimo swojej nieracjonalności pragnie być racjonalny. I żąda odpowiedzi. My szukamy odpowiedzi, żeby złagodzić utracone nadzieje. Ciekawa jestem jaki procent kobiet które powiedzmy urodziły 1 dziecko bez wiekszych problemow, leków na krzepliwosc itp rowniez jeat posiadaczem sławetnej mutacji. Gdyby sie okazalo ze jednak duzo moze latwiej byloby uwierzyc ze tak naprawde w powstawaniu zycia Mthfr nie jeat najwazniejszy… popieram stanowiska towarzystw, to sa opinie na podstawie doswiadczen lekarzy prowadzących miliony ciąż i badających miliony dzieci… wiele dzieci będzie niespokojnych i nerwowych jeśli będzie się je targac od poradni do poradni,od lekarza do lekarza. Długo by o tym wszystkim dyskutowac, ale to trzeba sobie poukładać zwyczajnie w głowie.

 27. A czy dziecko niskorosle ponizej 3 centyla od urodzenia z hipotrofia i wlasnie z uszczypniecien bociana oraz z dziurka nad odbytem i slawetna żyłka nad noskiem powinno kwalifkowac sie do sprawdzenia wlasnie tego genu? Jest pod opieka endokrynologa. Ma pol roczna obserwacje w celu sprawdzenia wzrastania.

 28. Witam
  W wieku 36l mialem zakrzepice zylna mialem robione badania genetyczne ale akurat mthfr nie wykonano moj synek ma zewnetrzne opisane objawy czy powinnismy robic badania.

  1. To zewnętrzna opisane objawy w żadnej mierze nie przekładają się na konieczność wykonywania badań genetycznych. To pewne warianty urody, odchylenia które wynikają chociażby z grubości skóry. Nie są wskazaniem do wykonywania jakichkolwiek badań, a już na pewno nie genetycznych

 29. Mój syn urodził się z rozszczepem kręgosłupa. Ja po narodzinach syna i wcześniejszych poronieniach zostałam skierowana na badanie. Mam wspomnianą mutację genu MTHFR. Syn nie ma ani żyłki na nosie, ani uszczypnięcia bociana. I nie jest nadpobudliwy.
  Pozdrawiam 😉

 30. Bariera krew- mózg kształtuje się w życiu płodowym? Naprawde? To wstyd zeby lekarz pediatra opowiadal publicznie takie bzdury. Bariera taka kształtuje się do około 3 m-ca życia i większość rodziców to wie. Dlatego w większości krajów europejskich szczepienia się rozpoczynają po 3 miesiącu życia. Tylko u nas i w Bułgarii szczepi się dzieci w pierwszej dobie życia. Niech się Pani może pojedzie na jakieś szkolenie czy coś.

 31. Pani Doktor,
  Dziękuję za ten wpis. Staram się być zdroworozsądkowym człowiekiem, dziecko szczepie na to co obowiązkowe i zalecane. Córeczka ma 4 mc, urodziła się ze szczypnięciami bociana na powiekach i główce, w ogóle się tym nie martwiłam a dzisiaj zobaczyłam wgłębienie przy pupie i przeszukiwanie odmętów internetu przyprawiło mnie o białą gorączkę niemalże. Wyszlo ze maly dołek przy pupie to rozszczep kręgosłupa albo jakieś mutacje… mąż mi powiedział, że mam się stuknąć w łeb. W czwartek wizyta szczepienna i idziemy! Po pierwszym szczepieniu (6w1, prevenar13 i rotarix) temperatura ani drgnęła. Rozumiem, że naczyniaki i mały dołek miedzy pupką moze mnie przestać martwić?

 32. A on czyn może świadczyć fioletowa (taki jasny fiolet) żyłka na nosie? Ewidentnie nie jest niebieska. Ja też mam taką 🙂

 33. Czy to zagłębienie w okolicy krzyżowej wymaga zrobienia USG i zobaczenia przez chirurga? Na wizycie u pediatry Pani Doktor oglądała to zagłębienie, ale nic nie powiedziała. A mnie się do tej pory wydawało, że to nic poważnego, więc nawet nie zapytałam czy to wymaga konsultacji. W internecie można znaleźć różne niepokojące informacje na ten temat, jak np. że to wada cewy nerwowej albo rozszczep kręgosłupa. W szpitalu nic nie mowili na ten temat..

 34. Witam. właśnie trafiłam na Pani blog poszukując informacji o mthfr. Byłam z dwuletnią córą u neurologa na kontrolnej wizycie z uwagi na napięcia na tle emocjonalnym, które praktycznie ma od zawsze (2sek napięcie, otwarcie szeroko ust w ekscytującym momencie) oraz z bardzo nieregularnym snem (przez.2 lata może 15razy zapomniała w nocy wstac:)). ów napięcia są od zawsze jak wspomniałam, gdy była malusia ten sam lekarz zalecił reh i nic poza tym. Rozwija się rewelacyjnie, mówi ogromna ilość słów, zaczęła chodzić szybko. Lekarz po tej wizycie kontrolnej zwrocil uwage na niespokojne sen, wspomniany tik nerwowy, niby żyłkę (ja jej nie widze), doleczek między posladkami i zalecił badania w kierunku mthfr – eeg podczas snu, psycholog (dla dwulatka?), badanie molekularne …. mam bardzo mieszane uczucia. 1. niespokojny sen – dzieci śpią naprawdę różnie, jedne od początku przesyłają noce inne nie- przeżywają to co działo się podczas całego dnia. Córka w dzień jest bardzo spokojna, bawi się z innymi. 2. tik nerwowy- dziecko się ekscytuje nowosciami… nie chciałabym jej narażać na stres związany z eeg (nie wiem jakbym miała to zorganizować – jak miałaby zasnąć w obcym miejscu), pobieranie krwi…. czy lepiej udać się na dodatkową konsultację do innego lekarza? Czy iść za radą obecnego? nie chce bagatelizowac ale również nie chce zwariować od tego wszystkiego.

 35. Cześć. Cieszę się, że trafiłem na Twój artykuł. Syn ma żyłkę na nosie i czerwone kropki nad karkiem. INTERNETY tak potrafią zaszczuć człowieka takimi tępymi blogami ludzi ,którzy coś tam słyszeli ale nie mają wiedzy. Coś na zasadzie wujka Googla, kiedy zadajesz pytanie o zmiany w organizmie i za każdym razem odpowiedzi kończą się …. rakiem . Fajnie ,że rozpisałaś sprawę jasno i przejrzyście nie dokładając jednoczenie rodzicom stresu. No i te podane źródła , jak dla mnie bomba. Pozdrawiam. Alex

 36. Witam jestem mamą 21 miesięcznej dziewczynki której zauważyłam mioklonie przysenne zgłosiliśmy się do lekarza neurologa zlecił eeg w trakcie snu i do tego jeszcze badanie na mutację Mthfr.Zrobilismy to badanie wyszedł wynik mutacja MTHFT_677c>T układ heterozygotyczny do tego PAI-1 4G układ homozygotyczny.Czy ja mam wprowadzać teraz dziecku dietę bezglutenową i bezmleczną?Co prawda mleka nie piję bo ma wysypkę na buzi myślałam że to alergia ale lekarz uświadomił mnie że to od tej mutacji.Dziecko do tej pory rozwija się bez żadnych problemów co prawda dopiero teraz stała się trochę niegrzeczna ale to nie problem w nocy śpi różnie czasem lepiej czasem gorzej ale bardziej martwia mnie te mioklonie przysenne czy to przez tą mutację mthfr dziecko ma te mioklonie?Co dla nas oznacza też ta mutacja przeraża mnie to.Już jedno dziecko straciłam w wieku 9miesięcy (choroba genetyczna zespół zellwegera)a teraz po 10 latach strachu że kolejne może być chore 9miesiącach paniki i badań w ciąży okazuje się że dziecko ma też jakąś chorobę której kompletnie nie rozumiem.

 37. Witam jestem mamą 21 miesięcznej córki u której stwierdzono mutację mthfr c677c>t czy muszę wprowadzać jej teraz dietę bezglutenową i bezmleczną żeby dobrze jej się żyło i żeby nic jej się nie stało?

 38. Witam, a czy wizualne zmiany: żyłka, dołek nad pupa oraz naczyniak na czole, powiece i pod noskiem czyli jak to piszą objawy wskazujące po części na mutacje mthfr plus bóle brzucha po jedzeniu są powodem do niepokoju? Co by Pani poleciła zrobić jakie badania? Profil pediatryczny w kierunku alergii ok, celiakia wykluczona, wyniki z krwi ogólne w normie, mocz, kał ok. A bole brzucha nie ustępują. Dziecko 3 lata. Bóle od roku z przerwami. Pozdrawiam

  1. te zmiany ma wiele dzieci i nie ma powodu by podejrzewać mutację. Bóle brzucha do diagnostyki. Bardzo często są czynnościowe. Jeśli po jedzeniu to warto poszukać związku z pokarmem. Prawidłowy profil pediatryczny w kierunku alergii nie świadczy o braku alergii.

 39. Ze względu na poronienia miałam badania genetyczne i została u mnie stwierdzona ta mutacja. Czy mutacja w genie mthfr może być przyczyną niskiej wagi dziecka? Zapytuję gdyż byłam dzieckiem z niedowagą, obecnie jest tak samo z moją córką _ niedowaga, poniżej 3 centyla. Każdy zmieniający się w przychodni lekarz to na nowo historia z badaniami, skierowaniami do różnych poradni, z których nic nie wynika. I zastanawiam się czy może to być przyczyną niskiej wagi mojej córki bo np odziedziczyła po mnie mutację w tym genie i wiąże się to ze słabszą przyswajalnością składników pokarmowych a tym samym tyciem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *