badania, o szczepieniach

Jakie badania wykonać przed szczepieniem dziecka?

Jakie badania mam wykonać u mojego dziecka przed szczepieniem żeby się upewnić, że jest zdrowe? Czy sama morfologia wystarczy? A może CRP? A może prokalcytonina? Badanie ogólne moczu?

Dziękuję za pytania

Bardzo lubię Wasze pytania! Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na wszystkie. Kiedyś siadałam co wieczór i odpisywałam rzetelnie na każdy @, na każdy komentarz i na każdą wiadomość prywatną. Poświęcałam na to mnóstwo czasu i w końcu go zabrakło. Teraz jest za dużo Waszych pytań, a ja nadal jestem jedna, która ma dodatkowo obowiązki domowe. Dlatego staram się w odpowiedzi na Wasze najczęstsze pytania tworzyć wpisy. Ten jest jednym z nich.

Czy dziecko jest zdrowe?

Powiem Wam z punktu widzenia pediatry: każde dziecko, w każdej chwili może być w trakcie wylęgania choroby zakaźnej. Moje trzy córeczki, śpiące w tej chwili w swoich łóżeczkach, które w ciągu dnia nie miały żadnych objawów choroby, mogą mieć w sobie na przykład jakiegoś adenowirusa, który w godzinach nocnych objawi się wymiotami. Mieliśmy gości w święta no i nie żyjemy pod kloszem. Chodzimy do sklepów, do kościoła, na spacery, w odwiedziny do znajomych. Ci znajomi i każdy napotkany człowiek również może być w trakcie wylęgania choroby zakaźnej. Choroba może się u nich rozwijać, mogą również zarażać nie mając żadnych objawów.

W zależności od tego co to za choroba, to zakaźność jest różna. Niektóre wirusy rozprzestrzeniają się łatwiej inne trudniej. Czasami wystarczy posiedzieć czy postać w tym samym pomieszczeniu z wirusem, a czasami potrzeba bezpośredniego kontaktu. Dzieci z racji swojego wieku i budowy układu immunologicznego mają prawo chorować wielokrotnie w ciągu roku, a tym samym mają również prawo być w okresie wylęgania choroby zakaźnej wielokrotnie w ciągu roku. Można powiedzieć, że jest to cecha charakterystyczna dzieci.

Przeciwwskazania do szczepienia

Pisałam już kiedyś o przeciwwskazaniach do wykonywania szczepienia u dziecka. Nad bezpieczeństwem szczepień, powikłaniami i przeciwwskazaniami czuwa powołany przez WHO w 1999 roku Światowy Komitet Doradczy ds. Bezpieczeństwa Szczepień. W swoich działaniach uwzględniają oni epidemiologię ogólnoświatową (dla każdego kraju rozpatrywaną oddzielnie – w każdym kraju informacje zbiera i badania przeprowadza inna jednostka). Zespół ekspertów działających w tym komitecie to: epidemiolodzy, immunolodzy, pediatrzy, specjaliści z zakresu chorób zakaźnych i zdrowia publicznego oraz specjaliści badań nad lekami i ich bezpieczeństwem. Raporty są na bieżąco przedstawiane na stronie http://www.who.int/publications/en/.

W przeciwwskazaniach do wykonania szczepienia nie znajdziecie lekkich i umiarkowanych infekcji (klik, klik). Nie znajdziecie tam również „okresu wylęgania choroby”. Co więcej – niekiedy okres wylęgania jakiejś choroby na przykład po kontakcie z wirusem, stanowi wskazanie do wykonania szczepienia.

Kwalifikacja do szczepienia

Badanie podmiotowe i badanie przedmiotowe. Na studiach miałam nawet taki skrypt do pediatrii. Ale brzmi średnio. Ja wolę określenie – wywiad lekarski i badanie fizykalne.

Wywiad

Przed szczepieniem pytamy rodzica przede wszystkim o to czy dziecko, w ocenie rodzica jest teraz zdrowe. Dziecko może mieć na przykład gorączkę, o której lekarz nie wie, bo miało ją dwie godziny wcześniej, rodzic podał lek i maluszek wygląda jak zdrowy. Dziecko mogło kilka godzin wcześniej wymiotować i lekarz też o tym nie wie. Tutaj przychodzi z pomocą rodzic, który zna swoje dziecko najlepiej i wie co mu dolega. Jeśli w ocenie rodzica dziecko jest zdrowe to pytamy również o ewentualne wcześniejsze pobyty w szpitalu, przyjmowane leki, choroby przewlekłe. Pytamy o ewentualne niepożądane reakcje po podaniu wcześniejszych dawek szczepienia. Pytamy o jakiekolwiek niepokoje, do których rodzic ma przecież prawo (nieprawidłowe stolce, nieprawidłowy rozwój, jakieś niepokojące objawy, które pojawiają się od czasu do czasu i rodzic nie wie do czego je przypisać).

Interesuje nas również czy dziecko pozostaje pod opieką jakichkolwiek poradni specjalistycznych. W niektórych przypadkach może się okazać, że interesuje nas bardziej wywiad rodzinny. Choroby genetyczne, metaboliczne czy niedobory odporności w rodzinie.

Badanie lekarskie

„A co on/ona może wiedzieć po zajrzeniu do gardła i po przyłożeniu słuchawek?”… Rodzice często nie doceniają badania lekarskiego. Serio.

Pamiętam jak na studiach, na jednych z pierwszych zajęć z pediatrii wykładowczyni podkreślała moc jaką ma badanie. Większość pediatrii, którą przerabialiśmy na 3. roku studiów to był wywiad i badanie lekarskie. Ćwiczone bez końca. Non stop. Dopiero w późniejszych latach skupialiśmy się na chorobach wieku dziecięcego. Jednym z ważniejszych aspektów w pediatrii jest umiejętność zbadania małego pacjenta.

Kiedy zainteresowałam się pediatrią, a właściwie onkohematologią dziecięcą to badanie lekarskie, rozmowa z pacjentem i jego rodzicem to również była podstawa. Na takim oddziale badanie musi być jeszcze dokładniejsze, bo reakcje na ewentualne objawy muszą być błyskawiczne.

Mówię to z całą odpowiedzialnością – badanie lekarskie to potężna broń. Tak – lekarz po zbadaniu pacjenta np jest w stanie z dużym prawdopodobieństwem odróżnić wirusową infekcję gardła od bakteryjnej. Jest w stanie powiedzieć czy powiększone węzły chłonne powinny niepokoić czy są „normalnym” objawem. Zaufajcie badaniu lekarskiemu. Jeśli lekarz ma wątpliwości to może zlecić jakieś badania np rtg płuc, albo usg węzłów, albo badania laboratoryjne. Ale to ma być dodatek do badania – nie ma go zastępować!

Zgadza się – lekarz nie zobaczy bakterii w pęcherzu moczowym. Nie zobaczy wysypki, którą wywołać może wirus już obecny w ciele dziecka, samego wirusa również nie zobaczy. Ale lekarz ma potężną broń – wywiad i badanie lekarskie. Lekarz bakterii w pęcherzu nie zobaczy, ale starsze dziecko może zgłosić ból przy oddawaniu moczu, młodsze może mieć biegunkę i niepokój, które mogą być objawami infekcji układu moczowego. Lekarz nie zobaczy wirusa w ciele dziecka, ale może się dowiedzieć, że wczoraj/przedwczoraj dziecko miało kontakt z kuzynem, który miał wysypkę.

A jak lekarz nie zobaczy to może lepiej zbadać?

Badania laboratoryjne? A może badania obrazowe? Badania, badania, badania…

Jako rodzic chcesz mieć pewność, że dziecko jest zdrowe w momencie szczepienia. Ok. Co proponujesz?

Wielu rodziców „lubi” morfologie, CRP i badanie ogólne moczu. Pytacie czy warto. Jako lekarz powiem – nie widzę wskazań. Jako mama powiem – jak chcecie to zróbcie, ale poznajcie zdanie lekarza na ten temat.

Jeśli są jakiekolwiek wątpliwości czy dziecko jest zdrowe (wątpliwość może pojawić się już na etapie zbierania wywiadu ale i przy badaniu lekarskim) to lekarz może sam zlecić badania. Ale od razu Wam powiem, że nie da się zbadać „na okoliczność wszystkiego”. Pamiętajcie, że katar nie jest przeciwwskazaniem do wykonania szczepienia. Okres wylęgania choroby również nie jest.

Ale czasami już tak jest, że po prostu chcemy wiedzieć…

Jeśli zaszczepimy dziecko, które było w trakcie wylęgania/rozwoju choroby zakaźnej – np rumienia zakaźnego, a my o tym nie wiedzieliśmy, to szczepienie nie wpłynie w żaden sposób na chorobę. Nie sprawi, że ona się pojawi wcześniej czy później. Nie pogorszy jej przebiegu. A sama choroba też nie wpłynie na szczepienie. Układ immunologiczny (nawet małego dziecka) nie jest w stanie zareagować tylko na jeden antygen. To nie jest tak, że zajęty odpowiedzią na szczepienie nie da rady walczyć z infekcją. Zaraz ktoś mnie zapyta „a skąd pani to wie”? Powiem, że nauczyłam się na immunologii.

Absolutnie zdrowe, krystaliczne!

Ok. Przypuśćmy, że to do Was nie trafia. Chcecie zaszczepić „krystaliczne dziecko”. Oprócz morfologii, CRP i badania moczu sugeruję: badanie PCR w kierunku wirusów: CMV, EBV, HSV, Parwowirusa i wielu wielu innych. Prokalcytoninę, posiew moczu i kału. Parametry wątrobowe, bilirubina, parametry nerkowe, badania hormonalne. Punkcję lędźwiową, USG wszystkiego… A nawet RTG i rezonans (różnych części ciała). I to dopiero początek. Są jeszcze badania genetyczne. Naprawdę można wymieniać tego całe mnóstwo. Aaaaaaa i to co jest dosyć istotne – na niektóre wyniki czekamy tydzień – w tym czasie dziecko może już zademonstrować jakieś objawy albo co gorsza – „złapać” jakiegoś innego wirusa… Oczywiście przesadzam, ale jak sobie podliczycie pieniądze, które zapłacicie za ten komplecik badań to dopiero wtedy zobaczycie co to jest przesada.. Nie chodzi o to żeby nic nie zlecać, nie wykonywać żadnych badań. Chodzi o to by badać wtedy, gdy są wskazania.

Nie da się sprawdzić wszystkiego! Nigdy. Nawet jeśli mamy chore dziecko, u którego podejrzewamy zaburzenia genetyczne czy metaboliczne i to od dłuższego czasu (niektóre sygnały alarmowe możemy otrzymać jeszcze prenatalnie) to wiele tygodni trwać może taka diagnostyka a i tak, nie zawsze udaje się ustalić co dziecku dolega, bo nie znamy jeszcze wszystkich genów i mutacji.

Tak lubiana przez Was morfologia i CRP również nie dadzą odpowiedzi. Nie pomogą nam zdiagnozować „na zaś”. Jeśli jest infekcja to mogą zasugerować czy mamy do czynienia z bakterią czy wirusem, ale samą infekcję lekarz zobaczy w badaniu. Dziecko może być w okresie rozwoju jakiejś infekcji, a te badania tego nie pokażą…

Nie zdarzyło mi się nie spojrzeć na wyniki badań, jeśli rodzic już je zrobi. Biorę je pod uwagę i interpretuję, bo zakładam, że to rodzica w jakiś sposób uspokaja. Ale jeśli pytacie czy jest sens je wykonywać u każdego dziecka przed szczepieniem to odpowiadam – tego sensu nie ma. Ja swoim dzieciom również nie wykonuję.

Nie dajmy się zwariować

 1. Uwierzcie w moc badania lekarskiego.
 2. Uwierzcie w moc wywiadu.
 3. Pamiętajcie, że nawet po kontakcie np z ospą wietrzną szczepienie nie tylko nie jest przeciwwskazane, a nawet jest zalecane.
 4. Istnieją grupy dzieci, u których lekarz może zasugerować wykonanie badań laboratoryjnych przed szczepieniem – np dzieci pozostające pod opieką jakiejś poradni specjalistycznej – ale to raczej wyjątki od ogólnej reguły, które mówi, że profilaktyczne wykonywanie badań przed szczepieniem nie jest zalecane, bo nie daje żadnych korzyści, a naraża dziecko na niepotrzebny stres.
 5. Rozmawiaj z lekarzem o swoich wątpliwościach.

Zachęcam Was do zakupu ebooka szczepionkowego „309 pytań o szczepienia” gdzie znajdziecie odpowiedzi na całe mnóstwo pytań!

158 thoughts on “Jakie badania wykonać przed szczepieniem dziecka?

 1. Nam lekarz odmówiła szczepienia ponieważ dziecko ma katar. Mamy przyjść jak będzie zdrowe. A że chodzi do żłobka i ma katar od dwóch miesięcy non stop raz przezroczysty raz żółty raz biały to nie wiem czy kiedykolwiek jej to przejdzie i czy ja kiedyś zaszepia 🙁

  1. Katar nie jest przeciwwskazaniem, ale zależy jak to wygląda w badaniu i od jak dawna jest taki katar. Ja na przykład wolę resztki kataru niż katar który dopiero się zaczyna. Jeśli jest gardło czerwone dodatkowo to wolę poczekać 2-3 dni i poobserwowac. Jeśli dziecko chodzi do żłobka to fajnie jest dać mu chwilę czasu np e tym okresie świąteczno-noworocznym na regenerację sił i wtedy zaszczepić ?

   1. Niestety od dwóch miesięcy jest tak samo. Katar raz rzadki raz gęsty raz żółty raz przezroczysty. Zostawiliśmy z dzieckiem w domu kilka razy po 2-tyg. Bez zmian 🙁 szczepienia jak nie było tak nie ma. Lekarz w przychodni powiedział, że dziecko musi być całkowicie zdrowe….

  2. Dzień dobry, jesteśmy przed szczepieniami w 6 roku życia. Czy jeżeli sprawdzę poziom przeciwciał to czy muszę dziecko doszczepiać, czy doszczepiać w ciemno trzecia dawka Priorixu?

   1. nie ma takich zaleceń żeby sprawdzać poziom przeciwciał bo same przeciwciała to nie wszystko w ochronie przed chorobami zakaźnymi. na szczepieniu 6-latka podaje się jeszcze szczepionkę przypominającą – błonica, tężec, krztusiec, polio.

   2. To ciekawy wpisa, ale lekarz lekarzowi nierówny. Syn jest epileptykiem, napady pod kontrolą, na lekach. Mamy przed sobą zalegoły MMR i właśnie zrobiliśmy morfologie i CRP. Czy lekarz zalecił? Nie. Dlaczego robimy? Syn ma tendencje do małopłytkowości (potęgowany przez przyjmowane leki). Raz mieliśmy płytki na poziomie 50(nie pamiętam dokładnie jednostek). Czy zaszczepiła by Pani dziecko z takim poziomem płytek? Czy można to było sprawdzić w badaniu, wywiadzie? Zapewnienia, że nie. Syn wyglądał zupełnie zdrowo. Także jako rodzić dziecka po różnych przejściach uważam, że warto jednak zrobić chociaż podstawowe badania.

    1. brak objawów skazy świadczy o tym że płytki jednak działają. Nawet jeśli jest ich mniej. Nie jest to przeciwwskazanie do szczepień. Pytanie jakie leki dostaje – bo niektóre moga powodować zmiany w morfologii i wtedy kontrolujemy badania, ale raczej w kwestii decyzji czy leki może dziecko brać dalej czy trzeba np zmodyfikowac dawkę.

 2. Ja tez nie bardzo rozumiem tych badań przed ,bo przecież wynik nie jest po 5 minutach i od razu można przejść do innego gabinetu i zaszczepić przeważnie wyniki są po 24 h czasem nawet dłużej zależy od przychodni i przecież dziecko może się zarazić nawet w tej przychodni podczas badan krwi itp,może starsze dziecko przynieść ze szkoły,przedszkola coś już po badaniu także pewności takie badania i tak nie dają a dodatkowy stres dla dziecka

  1. W wielu miejscach można zrobić badania na cito, wynik może być już wtedy po 2-3h. Krew pobrać o 8:00, z wynikiem koło 12:00 iść na wizytę szczepienną.

  2. Akurat nie zgadzam się. Jakbym raz nie poszła to lekarka nie wiedziałaby ze kręci nam się choroba akurat. Dopiero po spojrzeniu na morfologię obejrzała tez główkę i zauważyła ze węzły są powiększone i 2 dni później córka skończyła z antybiotykiem tak ją rozłożyło…a pani doktor powiedziała sama ze dobrze ze zrobiłam badania krwi i nie szczepimy. I ta „durna” morfologia akurat wszystko pokazała. Także nigdy nie zgodzę się ze nie warto badać przed. P.S. Dziecko miało badania z paluszka i ani razu nawet nie zapłakało więc przestańcie też z tym wielkiej stresem dla niego…a jeszcze co do morfologii pani doktor to większość lekarzy nie zleci nawet raz do roku takiego badania a przecież morfologia to podstawa i każdy powinien ją wykonać przynajmniej raz w roku a jak słyszę to pytanie PO CO to już serio niedobrze mi…

  1. Niedokrwistość u niemowląt zwykle jest fizjologiczna. Są sytuacje w których wymaga suplementacji. Jeśli nie jest wynikiem innych nieprawidłowości i nie jest jakaś koszmarnie duża to nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia

  1. Córka 7 miesięcy, od 2,5 tygodnia katar( przezroczysty/ biały) lekarz na kontroli mówi ze zdrowa, a katar może od zębów lub to śluzówka . Syna od 3 tyg trzymam w domu żeby ze żłobka już nic nie przyniósł… zaszczepić córkę? Hexacima 3 dawka- już i tak mamy opóźnienie przez częste infekcje. Szczerze przyznam, że bardzo boje się szczepić nawet jeśli to jakiś „poinfekcyjny katar”, a z drugiej strony chciałabym żeby syn wrócił już do żłobka …

   1. Jeśli katar utrzymuje się już tak długo dziecko nie goraczkuje nie ma innych cech infekcji można zaszczepić. Ostateczna decyzje o kwalifikacji i tak podejmuje lekarz w trakcie badania lekarskiego przed szczepieniem.

 3. Jeżeli dziecko przyjmowało przez 7 dni 3×1 krople Vigamox na ropiejące oczy, to czy tego ósmego dnia można dziecko zaszczepić? Czy lepiej poczekać? Dodam, że oczy nie ropieją juz. Dziękuję za odpowiedź.

  1. To preparat działający miejscowo więc nie ma wpływu na szczepienie. Jeśli w badaniu lekarskim będzie ok to można szczepic ?

  1. wszystko zalezy od badania dziecka przed szczepieniem. infekcja przewodu pokarmowego w ostrej fazie jest przeciwwskazaniem do szczepienia

 4. Witam, na 5 stycznia mam zaplanowane szczepienie mmr 14 miesięcznej córki. Od 2.5 tygodnia ma ona katar raz lejący, przezroczysty, innym razem zielonkawy i gęstszy. Od czasu do czasu pokasłuje. Raz w nocy miała gorączkę 38st.po podaniu nurofen forte ustąpiła. Na kaszel dostaje syrop Hedelix a do nosa Rinogermina od zeszłego piątku (na szczęście pediatra nie stwierdził zmian w oskrzelach) ale jakiejś większej poprawy nie widzę, tyle że już lepiej oddycha się jej przez nos. Proszę o poradę czy szczepic czy nie. Z góry bardzo dziękuję.

  1. wszystko zależy od tego jak dziecko będzie wyglądało w badaniu przed szczepieniem. Jasnej odpowiedzi pani nie dam. Ostra infekcja jest przeciwwskazaiem do szczepienia.

 5. Super artykuł! U nas właśnie taka sytuacja miała miejsce że mąż zachorował na ospę wietrzną i jak tylko to się potwierdziło to pediatra zalecila zaszczepić naszą 11 miesięczną córkę. Zrobiliśmy tak a po około 2 tygodniach córkę lekko wysypalo, kilkanaście bąbli ospy więc przeszła to łagodnie. Pediatra twierdzi że może być to też reakcja poszczepienna , więc traz mamy zagwostke czy to prawdziwa infekcja. Czy w takiej sytuacji warto szczepić 2 dawką? Mamy ją zaplanowana 8 tygodni po pierwszej dawce razen z mmr. Czy jeśli to była prawdziwa choroba to nie lepiej poczekać ze szczepieniem mmr dłużej? Słyszałam że po ospie do 3 miesięcy dziecko ma dołek immunologiczny, czy to prawda? Co Pani radzi?

    1. Ponieważ NIGDY nie jesteśmy w stanie przewidzieć przebiegu ospy u dziecka. Ponieważ zdarza się po niej sporo powikłań (więcej niż po szczepieniu), ponieważ badania pokazują, że ochrona po szczepieniu jest długotrwała i korzyści z jego stosowania są duże.

     1. Twierdzi Pani, że szczepionka ochroni przed powikłanami po ospie lub że po zaszczepieniu w ogóle ich nie będzie?

 6. A co ze szczepieniem dziecka które ma przedłużająca się zoltaczke i jeszcze ie było szczepione?? O do tego bilirubin a bezpośrednia wzięła górę nas Pośrednia.

  1. pytanie dlaczego ma więcej tej bezpośredniej – na pewno do diagnostyki. Wszystko zalezy tez od poziomów tej bilirubiny. Mam za mało informacji żeby coś doradzić

 7. Hmm artykuł dał mi do myslenia. Dziękuję 🙂 jednakże szczepień boje się panicznie, bo i po 5w1, wzw i rota córka gorączkowała i była nieodkładalna.
  Do pół roku przeciwskazaniem dla szczepień było wnm, dostaliśmy zaświadczenie od neurologa. Jeżeli występuje ono dalej to czy nadal czekać? Niestety pediatra naciska na szczepienia…

  1. Wszystko zależy od neurologa. Jeśli po rehabilitacji napięcie sie poprawia i neurolog nie zobaczy przeciwwskazań to mozna szczepić. A została ustalona przyczyna tego wnm? Jakieś dodatkowe badania były wykonywane?

 8. Proszę mi powiedzieć, dlaczego immunolog nie widzi przeciwskazań do szczepienia dziecka z Zespołem Downa, które ma hypogammaglobulinemię, miało już dwa razy zapalenie płuc i dwukrotnie toczone immunoglobuliny… Do tego w badaniach genetycznych wyszedł gen, który może wskazywać na późniejsze problemy poszczepienne. Czy takie dziecko powinno być w ogóle szczepione?? (tak, pytam poważnie, bo jest to poważna kwestia, którą lekarze lekceważą). Dziękuję i pozdrawiam!

  1. pewnie zależy jakie szczepienie i w jakim odstępie od podania immunoglobulin. Sam fakt trisomii nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia, wręcz przeciwnie – jest zalecane wykonanie szczepień ze względu na możliwość cięższego przebiegu infekcji. Proszę porozmawiać na ten temat z immunologiem, powinien najlepiej wyjaśnić wszystkie aspekty szczepień u tego konkretnego dziecka.

 9. Czy dziecko, które urodziło się z niską ilością płytek krwi (która wynikała z konfliktu krwi) i któremu podano immunoglobulinę w wyniku czego małopłytkowość minęła po tygodniu, może zostać zaszczepione zgodnie z tabelą szczepień? Czy są jakieś przeciwwskazania do szczepienia? Dodam że lekarz prowadzący kazał szczepić…

  1. podanie immunoglobulin ma wpływ jedynie na szczpeienie odra świnka różyczka i ospa wietrzna (po 1 roku życia). Także wszystkie szczepienia z kalendarza można wykonać. Jeśli po drodze nie dostanie żadnych dodatkowych wlewów to szczepienia po 1 roku życia też będzie można wykonać (Odstęp musi być 11 miesięcy)

 10. Czy jest jakiś okres czasu, ktory powinno sie odczekać po antybiotyku żeby zaszczepić dziecko? Córka ma skończone 19 mcy, nie miala jeszcze szczepienia miedzy 16-18 mcem ( chodzi do żłobka i co chwila 'coś’). Obecnie jest na antybiotyku – angina :/

  1. jeśli antybiotyk jest skuteczny, dziecko w badaniu przed szczepieniem nie demonstruje nic niepokojacego to można szczepic

 11. Pani doktor,czy w wykonanej morfologi kontrolnej przed szczepieniem,poziom LYM 6.9 tys,65.1% to powod do niepokoju?czy należy wykonac jakies dodatkowe badania?Dziecko na nic nam nie choruje ale ja juz mam ciepło ze stresu….ok 3 tyg temu przeszło przeziebienie
  Dziękuję i pozdrawiam

 12. Czy napięcie mięśniowe jest przeciwskazaniem do szczepienia? Neurolog nic o tym nie wspomniał, mi wyleciało z głowy, dostać się do niego jest bardzo ciężko. Córka po powodzenie dostała szczepionki tylko w szpitalu, później nie była szczepiona, bo ciągle coś… chore ucho, płuca I tak w kółko. Teraz jest zdrowa ma 4 miesiące I niedługo pierwsze szczepienie w przychodni.

 13. Pani doktor, czy poniższa morfologia stanowi przeciwskazanie do szczepienia p/różyczce, odrze i śwince?
  Wyniki wykonałam u syna , wiek : 20miesięcy

  Leukocyty 4,68 tys/µl 6,0 – 15,0 L
  Erytrocyty 4,8 mln/µl 3,90-5,10 N
  Hemoglobina 12,7 g/dl 10,1- 13,0 N
  Hematokryt 39,4 % 30 – 38 H
  MCV 81,4 fl 70 -82 N
  MCH 26,2 pg 25 – 29 N
  MCHC 32,2 g/dl 32,2 – 36,6 N
  Płytki krwi 368 tys/µl 200- 550 N
  RDW-CV 13,4 % 11,4 -14,8 N
  PDW 11,8 fl 9,0 – 17,0 N
  MPV 10,2 fl 9,0 – 13,0 N
  P-LCR 25,9 % 1 3,0 -43,0 N
  PCT 0,4
  Neutrofile 1,13 tys/µl 1,50 7,50 L
  Limfocyty 3,09 tys/µl 1,50 8,00 N
  Monocyty 0,30 tys/µl 0,20 1,30 N
  Eozynofile 0,12 tys/µl 0,10 1,20 N
  Bazofile 0,04 tys/µl 0,0 -0,2 N
  Neutrofile 24,1 % 35,0- 55,0 L
  Limfocyty 66,0 % 40,0 -60,0 H
  Monocyty 6,4 % 1,0 -6,0 H
  Eozynofile 2,6 % 1 ,0 -5,0 N
  Bazofile 0,9 % 0,0 2,0 N

  Rozmaz krwi met. Schilinga

  Gran. pałeczkowate 1 % 3-6 L
  Gran. segmentowane 25 % 25-60 N
  Gran. kwasochłonne 1 % 1-5 N
  Limfocyty 68 % 25-50 H
  Monocyty 5 % 1 -6 N

  1. jest prawidłowa więc raczej nie. Te normy podane obok sa normami dla osoby dorosłej, a nie dla dziecka w tym wieku. Aczkolwiek o tym czy dziecko może być szczepione decyduje lekarz w badaniu przed szczepieniem 🙂 pozdrawiam

 14. Pani Doktor, dzisiaj mój 9 tygodniowy Syn miał mieć pierwsze szczepienie 6w1. Niestety Pani Doktor odroczyla szczepienie ze względu na slaby przyrost masy ciała. Syn przy wpisie ze szpitala wazyl 25980g a po 6 tygodniach 4080g (byliśmy na wizycie u doradcy laktacyjnego, nie widziała żadnych zaburzeń podczas karmienia) , natomiast dzisiaj po 9 tygodniach tylko 4250g. Przez ostatnie 3 tygodnie mialam 3 zapalenia piersi. Obyło się bez antybiotyku ale przyjmowała apap i nurofen. Czy to wszystko moglo przyczynić się do tego spadku wagi? Syn od samego początku jest karmiony wyłącznie piersią. Walczylam o to jak lwica 🙂 i nadal walczę ale usłyszałam że mam dokarmiac. Bardzo się boję że zakończy się przez to nasza mleczna przygoda. Pani Doktor zlecila również badanie morfologii oraz usg jamy brzusznej. Czy miała Pani takie przypadki i jak postępować żeby nie zburzyć laktacji? Kiedy i w jakich ilościach podawać butelke? Ile musi teraz przybrać na wadze aby moglbyc zaszczepiony? Bardzo proszę o odpowiedź. Przeczytałam wszystkie Pani wpisy o szczepieniach, teraz idę czytać inne zagadnienia. Może w nich znajdę też odpowiedzi na moje pytania. Pozdrawiam serdecznie, Joanna (lekarz stomatolog) 🙂

  1. Witam. Słabszy przyrost masy ciała nie jest przeciwwskazaniem do szczepieni, a tez nie zawsze jest wskazaniem do dokarmiania. Zapalenia piersi mogły się oczywiscie przyczynic do slabszego przyrostu masy ciala. Ale tez nie jest tak ze nic nie przybral – troche wolniej, ale jednak przybiera.Nie zawsz ejest idealnie. Morfologia i USG jak najbardziej warto wykonac. Moze znowu skonsultowac sie z doradca laktacyjnym. Im czesciej bedzie przy piersi tym lepiej. Laktacja sie rozkreci i przyrost wagi bedzie prawidlowy. Powodzenia! Wszystkiego dobrego, walczcie dalej o karmienie piersia, bo warto 🙂 :*

  2. Moja córka (dziś już 5 lat, okaz zdrowia) przy wypisze ze szpitala podobnie jak Twoje dzieciątko, a w wieku 2,5 miesiąca 3920g i szczepiona normalnie. U nas słaby przyrost byl dopóki karmienie mieszane z przewaga piersi. Po 3 miesiącach odrzuciła pierś i waga w miesiąc wyrownana. Tylko ona całymi dniami krzyczała (dziś już wiem, ze z głodu) – po 12h.

 15. Czy przed szczepieniem w 2 miesiącu życia powinniśmy wybrać się z maluszkiem do neurologa, który zbada dziecko pod kątem gotowości? Pediatra polecił znajomej taką wizytę przed każdym szczepieniem.

 16. Witam serdecznie. Mam pytanie. Moja córeczka od 3-go roku życia choruje na cukrzycę typ 1 . Miała być szczepiona na MMR (ma prawie 10 lat) jednak co chwile jest chora. Dokładnie co 2 tygodnie dostaje wysokiej temperatury i ma zainfekowane gardło nasza pani doktor wypisuje non stop biseptol , może ze dwa razy amotaks. Mam wrażenie ,że leczenie nie jest wystarczające i podawane leki nie leczą ,a jedynie ,,usypiają” bakterie na jakiś czas i w momencie wypicia czegoś zimnego , przewiania -infekcja powraca . (infekcji od listopada było z 9). Do tego w ostatnich badaniach moczu wyszły bakterie i leukocyty (czym pani doktor miała się zająć po wyleczeniu infekcji gardła ,ale nas zbyła-nie wiem więc czy ewentualnie biseptol zniwelował bakterie w moczu ,czy nie). W tym tygodniu postanowiłam zadziałać sama i przed wizytą u lekarki poszłam prywatnie zrobić dziecku wymaz z gardła. Pani doktor powiedziała ,że jej to nic nie da i była wielce zniesmaczona. Do tego wyjechała z pretensjami ,że córka nie jest jeszcze zaszczepiona i czemu tak dużo choruje! Odpowiedziałam,że nie wiem (chociaż domyślam się ,że przez źle dobrane leki , lub niską odporność-też nie mieliśmy żadnych badań), powiedziałam też,że córka ma chorobę autoimmunologiczną i chcę ,żeby przed szczepieniem była zdrowa ,a skoro pani doktor zalecała zrobić badania do bilansu 2 tygodnie po chorobie, to logiczne wydawało mi się ,że wtedy organizm powraca do normy po chorobie. A teraz UWAGA! Z wypowiedzi lekarki wywnioskowałam ,że uważa on ,że dziecko chyba specjalnie ,,rozchorowywuje” ,żeby nie była szczepiona, kolejną radą było to ,że dziecko ma nie biegać (bo wtedy się choruje) z drugiej strony mamy zalecenia od Pani Doktor diabetolog ,żeby dziecko miało jak najwięcej ruchu. Córka ma też zakaz śmiania się , ponieważ wtedy najbardziej kaszle. Dostałam wykład na temat chorób , na które ma być szczepienie Zgadzam się ze szczepieniami ,ale nie chcę szczepić chorego dziecka. Proszę Panią Doktor o radę co zrobić? W jakim momencie będzie najbezpieczniej ją zaszczepić (dodam ,że córka miewa też gorączki bez przyczyny , które trwają jeden dzień i przechodzą , więc mam obawy o to jak jej układ immunologiczny poradzi sobie z potrójną dawką wirusów. Czy powinniśmy zrobić jakieś dodatkowe badania? Czy mogę ją zaszczepić bez ponownego zbadania moczu i zrobienia wymazu z gardła? Znam dzieci ,które z powodu cukrzycy typ-1 mają odraczane szczepienia, a ich młodsze rodzeństwo nie jest szczepione wcale (przynajmniej do momentu zbadania ,czy mają gen odpowiadający za bycie predysponowanym do zachorowania na cukrzycę). Odnoszę wrażenie ,że naszej pani doktór zależy obecnie tylko na zaszczepieniu dziecka bez względu na wszystko

  1. Witam. Strasznie dużo tutaj dziwnych zaleceń. Zacznę od początku – nie wiem dlaczego Biseptol – ale nie jest to lek pierwszego rzutu w zapaleniu garda. Już szybciej na ten układ moczowy by pasowało. Większośc infekcji u dziecka to jednak infekcje wirusowe, więc może jednak warto by było wykonać jakieś badania w trakcie infekcji żeby chociaz trochę podrążyć temat i dowiedzieć się co to jest. Przypisywane sa antybiotyki „w ciemno”. Przy infekcji dróg oddechowych nawet zalecany jest ruch (poza infekcją również), który poprawia drenaż dróg oddechowych (dziecko po wysiłku lepiej odkaszluje – podobnie przy śmianiu – te punkt szczególnie mnie zainteresował). A jak wygląda kontrola cukrzycy? Jak hemoglobina glikowana? Może te częstsze infekcje mają ścisły związek z wahaniami glukozy? Diabetolog się wypowiedział? Jestem daleka od wchodzenia w kompetencje innych lekarzy, drobna infekcja nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia, ale ZDECYDOWANIE nie powinno się podawać antybiotyków „w ciemno”, nie wiedząc na jaką chorobę i do tego nieustannie tych samych.

 17. Pani doktor, prosze o radę.
  Czy zapalenie ucha ( lekkie, bez gorączki, bez wysięku) jest błędnym przeciwwskazaniem do szczepienia?

  Mój syn ma 5 mc, w tym tyg miał być zaszczepiony hexa ( był szczepiony na pneumokoki) ale pediatra po naszej nomowie na zbadanie uszu ( zauważyliśmy brzydki zapach z uszu u malucha) odroczyła szczepienie argumentując ” lekko zaczerwienione ucho w środku”, przepisała otoargent, dicortineff i fenistil.

  Czy taka sytuacja wymagała przesunięcia szczepienia?

  1. Wszystko zależy od tego jak to ucho wyglądało. Być może było takie wskazanie żeby jednak odroczyc szczepienie.

   1. Dzień dobry. Chciałabym się dowiedzieć jakie badania mogę zrobić jeśli u dziecka w szpitalu zaobserwowano podwyższone CPK, LDH,AST i stwierdzono nieprawidłowy chód, koślawość kolan i stóp przy czym siła mięśni kończyn dolnych wydaje się obnizona. Po wyjściu ze szpitala powtórzyłam badania wyszły w normie. Moje dziecko uczęszcza na terapię integracji sensorycznej. Nie wiem co jest przyczyną ( trzęsie rączkami przy czym otwiera buźkę ) ma prawie 6 lat robi tak od chwili kiedy zaszczepilismy go, miał coś koło 2 lat.
    Skarży się na ból stóp, potrafi nie przespać nocy z bólu.

    1. ale z jakiego powodu był w szpitalu? nie da się tego tak zinterpretować. wyniki trzeba interpretować znając wszystkie badania + ocenić stan dziecka. te podane informacje to za mało

 18. Mój synek 2,5 miesiąca od 4 tygodni boryka sie z katarkiem, przez co szczepienia wstrzymane. Brał już Dicortinef, krople robione z tlenkiem srebra, twraz Floxal. Najpierw katar tylko swiszczal w górze noska, aspirator mało co wyciągał. Potem kataru więcej i kaszel, więc od 3 tygodni inhalujemy Nebudem z Boredualem. Od tygodnia znowu tylko świadczy w nosie i nie schodzi. Pediatra powiedziała, ze chce go w środę zaszczepić. Ja nie mam przekonania… Od innej lekarki mam zlecenia na badanie krwi i moczu przed szczepieniem. Zastanawiam się tylko czy jest sens stresować dziecko i czy to badanie rozwalony moje wątpliwości…

  1. Tak jak napisałam we wpisie – nie ma sensu wykonywać badań jeśli w badaniu lekarskim nic nie podpada. Pytanie czy to rzeczywiście katar czy może raczej sucha śluzówka noska, sapka i czy utrudnia to w jakikolwiek sposób funkcjonowanie dziecka? Czy synek dorbze ssie? Zachowuje się prawidłowo? Czy dorbze przybiera na wadze? Trochę tego dużo w leczeniu jak na tak małego człowieka, a nebbud i berodual to nie są leki na katar i na mały kaszel.

 19. Dzień dobry. Jesteśmy z synem przed pierwszą wizytą szczepienną w przychodni. Dzisiaj w nocy pojawił się lekki kaszel i katarek. Czy jeżeli będzie się utrzymywał warto zrobić badania laboratoryjne przed wizytą? I tak czeka nas badanie TSH z uwagi na moją chorobę Hashimoto. Syn obecnie ma 7 tygodni

  1. Przy okazji TSH można wykonać morfologię. Czy CRP to nie wiem – zależy od ogólnego samopoczucia dziecka, od tego co jest w badaniu lekarskim itd. Rozważałabym to indywidualnie.

 20. Witam. Prosze o rade. Czy mozna szczepic dziecko z wysypka? Podejrzewam ze to od nabialu ale nie mam pewnosci. Dziecko 23msc. Brak szczepienia kolejnej dawki 6w1 (na 18msc) oraz odre swinke rozyczke. Konsultujemy to z dermatologiem ale na chwile obecna nie wiemy co to. Pomogly sterydy ale boje sie ze tylko na chwile. Moj pediatra nie zaleca testow alegicznych poniewaz z krwi nie sa wiarygodne. Pozdrawiam

  1. Witam. Zależy jaka to wysypka i co jest poza tym w badaniu lekarskim. Interesowałby mnie również wywiad – czy sa alergicy w domu, czy wysypka pojawiała się wcześniej itp.

 21. Witam.
  Miałam dziś zaszczepić syna -18 m-cy, szczepionką 6w1. Jest to kontynuacja szczepienia. Lekarz zlecił morfologię (zleca ją przed każdym szczepieniem ! 🙁 ). Wszystko w normie tylko hemoglobina 9,8 (krwinki czerwone w normie ale na granicy) i zostałam odesłana z żelazem, za miesiac kontrola 🙁 Dodam że syn jest na cycu plus oczywiście inne pokarmy, ale mm nie pije. Proszę o komentarz, czy taka hgb jest faktycznie przeciwwskazaniem?

 22. Powinna się Pani tytułować „mama pediatra- absolutnie nie ma żadnych przeciwwskazań do szczepień ”
  Chciała bym zobaczyć jak podpisuje się Pani swoim nazwiskiem pod gwarancją braku wystąpienia nopu po szczepieniu!
  Oczywiście nie może Pani dac takiej gwarancji więc po co robi Pani ludziom wodę z mózgu?

  1. Nie podpisuje gwarancji o „braku wystąpienia nopu po szczepieniu” – wrecz przeciwnie, podpisuje sie pod zaleceniami, w ktorych pisze co zrobic i leki w jakich dawkach podac kiedy NOP wystapi. Pomimo poziomu wypowiedzi jaki pani demonstruje i próbuje mnie urazić/obrazić/wyśmiać? to chciałabym jednak poświęcić chwilkę z mojego czasu i przypomnieć, że katar czy pleśniawki u dziecka nie wiążą się z ryzykiem wystąpienia NOPu po szczepieniu. CO więcej NOP wystąpić może również u dzieci, które były krystalicznie zdrowe przed szczepieniem i miały to nawet podparte dodatkowymi badaniami. Więcej Nopach napisałam w osobnych wpisach. Moi pacjenci na szczęście wiedzą jak reagować kiedy coś się zadzieje.
   pozdrawiam

 23. Witam serdecznie. Świetna stronka:) Moje pytanie jest następujące: Czy warto odroczyć pierwsze szczepienie te zaraz po urodzeniu? Chodzi mi o to że może lepiej zaszczepić np dwa tyg po urodzeniu kiedy juz bedzie pewność że dziecko jest zdrowe ? n

  1. Można np przed wyjściem ze szpitala żeby poobserwowac dziecko te dwie doby najpierw. Jeśli w rodzinie nie ma niedoborów odporności ani nigdy w rodzinie nie występowały żadne nagłe zgony niemowląt, to myślę że dłuższe odraczanie pierwszego szczepienia mija się z celem ?

 24. Witam
  prosze o pomoc w interpretacji wynikow dziecko 5 miesiecy….o czym moga swiadczyc limfocyty atypowe w rozmazie? Wczesniej tydzien temu robilam wyniki bylo ich 4 dzisiaj jest ich 8….

  Erytrocyty 5,44 mln/µl 3,1 5 H
  Leukocyty 14,16 tys/µl 6 17 ~
  Hemoglobina 13,8 g/dl 9,6 15 ~
  Hematokryt 41,4 % 30 42 ~
  MCV-śr. obj. erytrocyta 76,1 fl 85 96 L
  MCH-śr. masa Hb w erytr. 25,4 pg 23 31 ~
  MCHC-śr. stęż. Hb w ertytr. 33,3 g/dl 31 36 ~
  RDW-SD-odchylenie stand. 34,8 fl 37 50 L
  RDW-CV-współcz. zmienności 12,9 % 11,5 14 ~
  Płytki krwi 638 tys/µl 150 400 H
  PCT-płytkokryt 0,54 % 0,2 0.5 H
  MPV-śr. obj. płytki krwi 8,5 fl 6 11 ~
  PDW-dyspersja wielkości płytek 8,8 % 8 18 ~
  P-LCR – wsk. megatrombocytów 12,5 % 13 43 L
  NEU%-Neutrocyty 17,6 % 30 70 L
  EOS% – eozynocyty 2,8 % 1 5 ~
  BAS% – bazocyty 0,2 % 0 1 ~
  LYM% – limfocyty 73,4 % 20 60 H
  MON% – monocyty 5,9 % 2 9 ~
  NEU#- neutrocyty 2,50 tys/µl 1,8 11.9 ~
  EOS# – eozynocyty 0,39 tys/µl 0,04 1 ~
  BAS# – bazocyty 0,03 tys/µl 0,01 0.06 ~
  LYM# – limfocyty 10,39 tys/µl 1,2 10.2 H
  MON#- monocyty 0,84 tys/µl 0,12 1.5 ~
  Niedojrzałe granulocyty IG % 0,1 % 0 2.5 ~
  Niedojrzałe granulocyty IG # 0,01 tys/µl 0 0.25 ~
  ROZMAZ MANUALNY –
  Pałeczkowate 0 %
  Neutrocyty 22 % 30 70 L
  Eozynocty 2 % 1 5 ~
  Bazocyty 0 % 0 1 ~
  Limfocyty 62 % 20 60 H
  Monocyty 6 % 2 9 ~
  Limfocyty atypowe 8

  CRp wyniosi 6,4 zakres ref 10

  i mocz jest ok tylko limfocyty w osadzie 11-20

  o czym moga swiadczyc takie wyniki?

 25. Czy należy przez kilka dni przed planowanym szczepieniem jakoś szczególnie uważać na to, gdzie się chodzi lub unikać wizyt gości w naszym domu? Pytam, ponieważ stoję przed dylematem przyjęcia gości wracających z zagranicznych wakacji na dwa dni przed planowanym szczepieniem (8 tydzień życia).

  1. Jesli macie w domu takiego maluszka i osoby powracające z zagranicy to ja bym jednak się wstrzymała z odwiedzinami

 26. Dzien dobry. Super strona.
  Mam pytanie troche z innej beczki ale widze ze jest duza szansa ze znajde tu rozsadna odpowiedz 🙂
  Karmie piersia i jem wszystko. Doslownie wszystko razem ze slodyczami i okazjonalna pizza. Kupki i samopoczucie 7tygodniowego dziecka super do 5tygodnia zycia od dwoch tygodni kolki. Czy to wina tego jedzenia. Mysle sobie na zdrowy rozum ze w Wietnamie nie unikaja ostrego, w Stanach przetworzonego a w Hiszpanii pomaranczy wiec dlaczego w polsce wedlug naszych mam nie mozna jesc nic? Bo kazda osoba wyklucza jakis produkt z mojej diety… czy te kolki to jednak moja wina? Podaje espumisan od kilku dni i jest jak dawniej.

  1. KOlki to nie jest niczyja wina. Po prostu się pojawiają, również u dzieci karmionych wyłącznie mlekiem modyfikowanym. U nich nie da rady nic wykluczyć z diety a zmiana mleka na inne nie przynosi rezultatów. Ma się pani odżywiać zdrowo – jak każdy człowiek. Dieta ma być zbilansowana. Nie ma potrzeby wykluczania czegokolwiek dlatego że dziecko ma kolki. Zachęcam do przeczytania: klik, klik, klik

 27. Świetny wpis. Cieszę się, że tutaj trafiłam ? Mam pytanie – moja niespełna dwuletnia córka ma odoroczną szczepionkę MMR (w kraju, w ktorym mieszkam ta szczepionka jest podawana gdy dziecko ma 18 miesięcy).Jedynym nopem, który miała po wcześniejszych szczepionkach było zaczerwienienie w miejscu wkłucia. Od ponad pół roku ma nawracającą wysypkę/zaczerwienienie w miejscach intymnych. Gdy sie pojawia córkę bardzo to swędzi. Zastanawiam się czy jest to przeciwskazaniem do podania szczepionki. Jak Pani uważa?

   1. Nie robiono jej badań. Jedynie lekarz obejrzał i stwierdził, że to wygląda jak grzybica i przepisał maść (Daktacort). Czy powinnam stanowczo poprosić o konkretne badania przed zrobieniem tej szczepionki? Jeśli tak, to jakie? Bardzo dziękuję za odpowiedzi! Pozdrawiam! ?

    1. myślę, że jednak warto zrobić te podstawowe badania laboratoryjne. Pewnie nic tam nie będzie, ale dla spokojnego sumienia lepiej się o nie pokusić. Jeśli córeczka używa jeszcze pieluszek to warto wybrać takie niebielone chlorem, żeby ulżyć trochę tej okolicy. Sama wysypka w okolicy pieluszkowej nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia. pozdrawiam

 28. Bardzo dziękuję za ten wpis, jak najbardziej ufam lekarzom jeśli chodzi o ocenę stanu zdrowia malucha, jednak co jest bardzo niepokojące w mojej przychodni – pediatra umówiła dziecko na szczepienia za 3 tygodnie (te pierwsze zaraz po szpitalnych) i powiedziała że wizyta lekarska przed szczepieniem nie jest konieczna – mam iść prosto do położnych w zabiegowym, chyba że w mojej ocenie z dzieckiem będzie coś nie tak. Czy taka polityka przychodni – szczepienia bez konsultacji z lekarzem bezpośrednio przed – jest ok? Czy przyjdzie mi zmieniać przychodnię?;/

   1. Mówimy o Polsce? Bo ja się z taką sytuacją w Warszawie spotkałam. Rozumiem że mam się domagać konsultacji z lekarzem przed szczepionką i tyle?

 29. Dzień dobry Pani doktor,bardzo interesujący i wyczerpujący artykuł.jednak mam jedną wątpliwość co do zasadności szczepienia synka (23 m,priorix).w dniu wczorajszym został zaszczepiony mimo podwyższonego crp (11,5)-poza tym czysty w badaniu i w wywiadzie.synek idzie od poniedziałku do żłobka.czy należałoby się wstrzymać kilka dni z pójściem?

  1. jeśli nic mu nie będzie dolegało to może iść. Takie CRP nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia jeśli w badaniu fizykalnym jest ok. BYł jakiś powód dla którego obadanie zostało zlecone?

 30. Witam. Moja 3,5 miesięczna córka ma mieć drugie zalecane szczepienie 18.09. Na wizytę u neonatologa 26.09.mamy mieć zrobione badania krwi( m.in.morfologia,Fe, witamina D.) tydzień przed wizytą. To akurat czas, w którym wypada szczepienie. Mam pytanie czy lepiej wykonać najpierw szczepienie i po 2-3dniach badania czy najpierw krew, a potem szczepienie? Badania krwi mają się odbyć w szpitalu. Pozdrawiam serdecznie

 31. Witam,

  ostatnio zaszczepiłam syna prawie 3 letniego 3 razy w odstępach 2 tygodniowych (pneumokoki, 5w1, ospa); wczoraj u dentysty dowiedziałam się, że ma przetokę nad jedynką i rozpoczęliśmy leczenie – przetokę tę na pewno miał także podczas szczepień, czego ja nie byłam świadoma; teraz się zastanawiam czy może to doprowadzić do jakiś problemów zdrowotnych w przyszłości? na razie nic niepokojącego się z synkiem nie dzieje.

 32. Mój maluch od dwóch miesięcy pociera nosek, czasem kapie woda i dość często kicha….oczywiście jest zbadany przez pediatrę, która stwierdziła, że dziecko „osłuchowo” jest czyste i się nic nie dzieje, ale alergia to chyba też nie jest. Na wszelki zapisała Zyrtec, który po jakimś czasie podałam. Niestety musiałam po 3 dniach odstawić bo i owszem dziecko przestało kichać i pocierać noskiem ale było ospałe, wiecznie by spał a jak nie spał to był marudny. Zyrtec odstawiłam dziecko moje wróciło do formy ale i problemy noskowe wróciły. Przed nami szczepienie na ospę, odrę i różyczkę, które i tak już w czasie sporo odwleczone i teraz nie wiem czy do tematu szczepienia podchodzić. Przyznam, że jest to szczepienie, którego się bardzo obawiam.

  1. myślę, że alergia jest tutaj możliwym rozpoznaniem – wymienione objawy pasują do alergicznego nieżytu nosa. Zamiast zyrtecu warto wybrać coś bardziej nowoczesnego – lekarz powinien zmienić lek po zgloszeniu tej ospałości.

 33. Witam Pani Doktor! Moje dziecko było szczepione zgodnie z harmonogramem. Obecnie córka ma 5lat i zalecane jest powtórzenie szczepionki MMR, która była podana w wieku 12-tu miesięcy. Dziecko po 4 tygodniach po podaniu szczepionki dostało wysypki która trwała 6tygodni. Nikt nie wiedział co jej jest, nikt nie sugerował NOP-u. Dziecko w wieku 3lat zostało zdiagnozowane autyzm i dyspraksje. Nie mówię, że szczepionka wywołała u niej ASD ale mogla być tą przysłowiową „wisienka na torcie”, która pociągnąła za sobą serię wydarzeń (leczymy jelita, niski poziom minerałów, wysoki poziom rteci itd). Czy nie są to wystarczające powody do odroczenia szczepień?Kto mi da gwarancję, że nie będzie gorzej, jak zareaguje jej organizm? Biję się z myślami. Jestem ciekawa jakie jest Pani stanowisko w tej sprawie. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. badanie poziomu rtęci gdzie zostało wykonane? szczepionka MMR jej nie zawiera. A z jakiego powodu już teraz szczepić macie drugą dawką?

 34. Czy Pani zdaniem w przypadku dziecka (5 miesiecy skonczone) ukaszonego przez kleszcza nalezy odczekac z kolejnym szczepieniem (3. dawka 6w1)? Jesli tak to jaki okres czasu? A moze w tym wypadku warto zrobic jakies dodatkowe badania chocby w kierunku boreliozy czy crp? Z gory dziekuje za pomoc

  1. Nie ma takiej konieczności. Sam fakt ugryzienia przez kleszcza zwłaszcza jeśli został on prawidłowo usunięty nie jest ani wskazaniem do wykonywania jakichkolwiek badań ani przeciwwskazaniem do szczepienia. pozdrawiam

 35. Mam pytanie, odnośnie szczepienia przeciwko ospie. Córka cukrzyca typ 1 3latka choruje od pół roku, czesto choruje, obecnie po antybiotykoterapii – zapalenie ucha. Jak dlugo odczekać po antybiotyku z zaszczepiniem dziecka? Lekarka kazala nam się zgłosić po 5 dniach od zakończenia kuracji.. Jej stan jest juz dobry, ze szczepienim zwlekamy od września bo ciągle jakas infekcja..

 36. Dzień dobry Pani Doktor,

  Chciałbym zapytać czy z medycznego punktu widzenia podanie szczepionki MMR/Priorix w 3 roku życia wiąże się z większym ryzykiem powikłań niż w przypadku podania tych szczepionek w standardowym terminie?

  Z góry dziękuje za odpowiedź

  1. Nie. W niektórych krajach podaje się ja w drugim roku życia. Ale pierwsza dawka daje wysoką ochronę która jednak z czasem wygasa

 37. Pani Doktor chciałam zapytać o szczepienie MMR córka ma 3,5 roku i jeszcze nie była zaszczepiona pierwsza dawka( ciagle jakieś infekcje w czerwcu przechodziła ospę wiec 3 miesiące kazano nam odczekać). Chciałabym ja zaszczepić jednak boje się czy wszystko ok i czy robić badania laboratoryjne. Córka w zeszłym tyg wymiotowała jednego dnia później miała dzień przerwy i w piątek miała biegunkę. Niewiem czy jest to związane z choroba czy np. Z duża ilością zjedzonych jablek( zaobserwowałam luźne stolce). Mieliśmy również kontakt z rodzina z Piastowa ( tam wykryto ogniska Odry ) i niewiem co robić. Pediatra kazał wstrzymać się do czwartku i przyjść na szczepienie bez badań krwi. Jednak ja stoję pod znakiem zapytania czy ich pomimo wszystko nie zrobić.

  1. Badania laboratoryjne nie są konieczne. Decyzję o podaniu szczepionki podejmie lekarz w czasie kwalifikacji i badania lekarskiego. W obecnej sytuacji wskazane jest jak najszybsze uzupełnienie szczepienia.

 38. Dobry wieczór! Jutro mamy szczepienie Priorix. Synek aktualnie zabkuje i przez to zaostrzyła mu się zmiana na jednym policzku. Synek ma AZS. Czy zwiększone zaczerwienienie jest przeciwwskazaniem do szczepienia? Syn ma 22miesiace i co chwile coś nam przesuwa szczepienie…a w obecnej sytuacji epidemiologicznej chciałabym aby był zaszczepiony.

 39. Witam. W srode coreczka zostanie zaszczepiona na odre swinke i różyczke. Tydzien temu miala luzne kupki (do max 4 dziennie), budzila sie w nocy co godzine wszystko minelo gdy wyszedl zabek. Zauwazym ze kolejne zabki czekaja w kolejce. Czy taka lekka biegunka i zabkawanie jest przeciwskazaniem do szczepienia?

 40. Witam córka 2,5 roku 18 dni temu przeszla jakiegos wirusa ktory baardzo ja oslabil. Zrobilam wyniki i wyszly eozynofile 10,5 przy normie 1-5 % mamy opoznione szczepienia czy powinnam powtorzyc wyniki przed szczepieniem?

  1. eozynofilia nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia, ale warto poza wszystkim zrobić badanie kału na pasożyty. alergikiem nie jest?

 41. Chciałam zapytać czy dziecko z dodatnim wynikiem Cmv przy igg spadkowym a igm ujemnym, cmv nabyta nie wrodzona może być zaszczepione? Do tej pory od 4 miesiąca życia dziecko ma odroczone szczepienia.

   1. Niby ok. Rozwija się prawidłowo. Niepokojący jest oczopląs poziomy. Zauważony był właśnie w 4 miesiącu życia. Teraz dziecko ma 15 miesięcy i jest jakby mniejszy ale jest.

    1. a z powodu oczopląsu były jakies dodatkowe badania> jest pod opieką neurologa lub okulisty? jeśli to objaw izolowany to nie ma przeciwwskazań do szczepienia. Wyniki badań na cytomegalie nie maja znaczenia w tej sytuacji

 42. Jest pod opieką neurologa, okulisty, laryngologa i lekarza zakaźnika. Dziś rozmawiałam z lekarzem zakaźnik iem i w tym momencie kategorycznie zakazał szczepień. Wirus cytomegalii jest w organiźmie bo jest wynik dodatni i jest duże prawdopodobieństwo powikłań poszczepiennych. Dziękuję Pani za poświęcony czas i opinię.

  1. Co przeciwciała w klasie IgG wiec nie jest to infekcja tylko ślad po jej przebyciu. Może warto skontaktować się z poradnia szczepien?

  1. Proszę pamiętać, że cytomegalia jest niebezpieczna tylko w ciąży i dla osób z zaburzeniami odporności. Dla zdrowych niemowląt, dzieci i osób dorosłych CMV jest niegroźny. Wiadomo, że większość populacji świata jest zakażona CMV, a awielu przypadkach przebieg infekcji jest bezobjawowy lub grypopodobny. Warto skonsultować się z innym lekarzem. Nie wiem skąd jesteście ale dobrze by było aby zobaczył Was jeszcze jakiś specjalista.

 43. Witam 2 tygodnie temu szczepiłam synka 12 miesięcy na ospę pierwszą dawką bo idzie do żłobka. Dzisiaj robiłam podstawowe wyniki badań (ostatnio podkrążone oczy i mniejszy apetyt – nie wiem czy robić jeszcze jakieś badania ) i zastanawiam się czy szczepienie na ospę i ząbkowanie może mieć wpływ na wyniki?
  Leukocyty 7,55 tys/µl 6,0 17,5 N
  Erytrocyty 4,50 mln/µl 3,90 5,10 N
  Hemoglobina 12,6 g/dl 10,1 13,0 N
  Hematokryt 36,5 % 30 38 N
  MCV 81,1 fl 70 82 N
  MCH 28,0 pg 25 29 N
  MCHC 34,5 g/dl 32,2 36,6 N
  Płytki krwi 350 tys/µl 200 550 N
  RDW-SD 38,8 fl 35,1 43,9 N
  RDW-CV 13,2 % 11,4 14,8 N
  PDW 11,4 fl 9,0 17,0 N
  MPV 10,10 fl 9,0 13,0 N
  P-LCR 25,6 % 13,0 43,0 N
  PCT 0,4 % 0,2 0,4 H
  Gran. obojętnochłonne 1,2 tys/µl 1,50 7,00 L
  Limfocyty 5,6 tys/µl 2,50 8,50 N
  Monocyty 0,4 tys/µl 0,20 1,30 N
  Gran. kwasochłonne 0,23 tys/µl 0,10 1,20 N
  Gran. zasadochłonne 0,03 tys/µl 0,0 0,2 N
  Gran. obojętnochłonne 16,5 % 17,0 60,0 L
  Limfocyty 74,4 % 20,0 70,0 H
  Monocyty 6 % 4,0 13,0 N
  Gran. kwasochłonne 3 % 1,0 5,0 N
  Gran. zasadochłonne 0 % 0,0 1,0 N
  Żelazo Żelazo 10,9 µmol/l 5,8 34,5 N
  CRP, ilościowo CRP <0,3 mg/l 0,00 5,00
  Witamina D metabolit 25(OH) Wynik badania: 33,70 ng/ml

  1. wyniki są dla wieku prawidłowe, ale interpretacji zawsze dokonywać powinien lekarz w gabinecie. Szczepienia mogą mieć wpływ na samą leukocytozę jesli są wykonane w krotkim odstepie od szczepienia, ale tutaj tego wpływu nie widać.

 44. Witam, chciałam zapytać o ten temat:
  […] niegrzeczne-dziecko-z-niebieska-zylka-na-nosku-czyli-jak-ograniczyc-negatywne-skutki-mutacji-genu-mthfr-u-dzieci/
  Moje dziecko ma taką żyłkę na nosku i czerwone plamki z tyłu głowy. Czy powinnam się zaniepokoic, robić badania, odłożyć szczepienia?

 45. Witam serdecznie bardzo cenie sobie pani porady – blog jest swietny – oby tak dalej !!!!!!

  Mam pytanko
  Synek w listopadzie przechodzil ospe , ma skonczone dwa latka za tydzien mamy zalegla szczepionke MMR , trzy tygodnie temu przechodzil zapalenie ucha – antybiotyk byl .
  Czy mam sie czegos obawiac ???

  1. zmiany skórne w przebiegu AZS nie są przeciwwskazaniem, ale jeśli skóra jest w złym stanie to pediatra zwykle czeka aż sytuacja będzie opanowana.

 46. Witam, chciałam zapytać jak podejść do tematu szczepień w sytuacji kiedy w danym kraju (Anglia) przed szczepien lekarz nie wykonuje badań? Próbowałam już umawiać wizyty w dzień w którym dziecko ma szczepienie ale zazwyczaj nic z tego nie wychodzi, nie można dopasować tych samych terminów w przychodni. W Polsce jest to norma że lekarz bada dziecko przed szczepieniem, a tu rodzić ma być lekarzem i stwierdzić czy dziecko może być szczepione czy nie. Na co zwrócić uwagę?

 47. Dzień dobry Pani doktor!
  Syn 5 lat, przewlekle chory na jelita (wydłużona esica), ZZW, leukopenia, szmery nad sercem, skaza naczyniowa zachorował w kwietniu 2018 r. na grype typu A z powiklaniami. Wdala sie posocznica i skaza osoczowa dlatego musial miec przetoczone 240 ml osocza. Moje pytanie do Pani: czy mogę synka zaszczepic na ospe wietrzna i kiedy. Dodam, ze syn ma nadal epizody wybroczynowe oraz zaburzenia odporności. Syn na stałe przyjmuje leki. Pozdrawiam serdecznie.

  1. Wasz przypadek jest nieco bardzie skomplikowany. Preparaty krwi (np. krew pełna, koncentrat krwinek czerwonych i osocze), a także inne preparaty zawierają przeciwciała. w zależności od zawartści tych przeciwciał szczepienia preparatami żywymi trzeba odwlec. Teraz minęło tylko czasu, że nie będzie już wpływu na odpowiedź poszczepienną, ale nie wiem co z Waszymi zaburzeniami odporności – to o decyzji immunologa lub hematologa który się Wami opiekuje. Zależy od samego przebiegu choroby i wywiadu, a także aktualnych badań.

 48. Pani Doktor, a jakie badania profilaktyczne warto wykonać rocznemu dziecku? Czy morfologia wystarczy? Może warto zbadać poziom witaminy D? Może coś jeszcze?

 49. Witam.
  Moj synek skończył 7 tygodni. Za tydzień 20.03.2019 ma wyznaczony 1 termin szczepienia. 2 tygodnie temu wykonywalam morfologie pelna + bilirubina ze wzgledu na to ze powloki skorne nadal sa zażólcone. Maly przybiera prawidlowo. Przy wypisie ze szpitala wazyl 4300 g aktualnie 5600 g ( waga urodzinowa 3730 g) po konsultacji z lekarzem stwierdzono ze badania sa w „miare” aczkolwiek ja zauwazylam sporo odchylen od normy. Lekarz zlecil dodatkowo mocz i gdyby sie dzialo cos niepokojącego (cialko bardzo żółte) zlecił powtorzenie badania krwi. W ciagu 2 tygodni od wizyty mielismy przyjsc na konsultacje, mowil ze na wizycie szczepiennej możemy pokazac wyniki moczu i ewentualnie tej krwi. Badanie moczu wykonałam 11. 03. 2019 a powtornego badania krwi jeszcze nie wykonywalismy (bo nie wiem czy jest sens)

  Badanie krwi:
  Neut 0,4 norma 1 -10
  Neut % 6.7 norma 17-60
  Lym 5.3 norm 1-5
  Lym % 81.5 norma 20-70
  Baso 0.09 norma 0.00-0.09
  Baso % norma 1.3 norma 0.00-1.0
  Mch 30.7 norma 24-30
  Plt 411 norma 150-350
  Pdw 19.3 norma 11-18

  Bilirubina 8.25

  Reszta parametrow w normie

  Mocz prawdlowy jedynie ciezar wlasciwy wynosi 1.005

  Dodatkowo moj maly od jakiegos czasu strasznie sie prezy i wykreca tylko w jedna strone. Szczególnie gdy jest zdenerwowany ( glowke kieruje do tylu- ciezko go podniesc) od 4 tygodnia życia deberwuje sie podczas jedzenia piersi ( nie zawsze- szczegolnie wieczorem) placze i krztusi sie i z tego wzgledu lapie duzo powietrza, ktore zamienia sie we wzdecia i bolesne gazy.
  Podaje od 25.02 debridat i eapumisan. Czy te leki mogly wplynac na badanie krwi?
  Czy podane wyniki sa nie prawidłowe i isc na kolejne badanie krwi ( mam skierowanie)?
  Czy musze sie wstrzymać ze szczepieniem?
  Dodatkowo moj maly w szpitalu chorowal na zapalenie pluc..

  Prosze o pomoc

 50. Witam, jakie badania profilaktyczne warto wykonać rocznemu dziecku? Czy wystarczy morfologia? A może warto zbadać poziom witaminy D?

  1. zależy jakie jednostki chce pani wykluczyć, czy podaje pani witaminę d i ma wątpliwości czy wystarczającą jej ilość. Czy są jakieś choroby w rodzinie itd

 51. A czy są jakies badania na temat szczepienia dziecka z zaburzeniem rozwoju ? MOj synem ma ASD i 3 latka, nie szczepimy od MMR – jednak nie jestem przeciwniczka szczepien i chcialabym go zaszczepic jednak odpowiedzi lekarzy ktorych pytamy są skrajjnie rozne. Szczerze mowiac rozwoj synka nie wzbudzuał moich watpliwosci do 1 szczeienia skojarzonymi, potem jakby zatrzymal sie w rozwoju, ale nie wiem na ile i czy w ogole mial wplyw czy po prostu byla taka jego sciezka rozwojowa. NIe jestem na NIE ale pediatrzy czesto mowia szczepic i na wszsytko najlepiej w jednym dniu pomimo zaburzen, neurolog – szczepic, terapeuta – nie szczepic. Czy ma Pani jakas wiedze na ten temat? Artykuł ? Badania ?

  1. Same zaburzenia ASD nie są przeciwwskazaniem, chyba że dziecko dodatkowo ma np niekontrolowaną padaczkę. Ale jeśli dziecko nie choruje przewlekle to można szczepić po standardowej kwalifikacji i każdą szczepionką (żywe MMR również).

 52. Pani dr czy jeśli dziecko dobrze zniosło 2 pierwsze szczepienia (rotarix, hexa i prevenar13) to kolejne te same szczepionki również zniesie dobrze? Czy można uznać że ma „dobra” odporność? Czy moge się nie obawiać w takim przypadku innych szczepień (na różne typy menongokoków, ospę) ? Czy nie ma to znaczenia i mogą wystąpić NOP-y zarówno po szczepionkach, ktore już otrzymało jak i i nnych?
  Czy zna Pni jakieś badania nad skutecznością szczepionek na meningokoki, szczegolnie bexsero? Znalazłam w necie informację, że w związku z tym, że jest to nowa szczepionka nie wiadomo jeszcze jak jest skuteczna.
  Bardzo boję się szczepień i NOP-ów ale z drugiej strony mam świadomość że szczepienie może uchronic przed groźnymi chorobami.

  1. NOP może wystąpić po każdej szczepionce. Zwykle przy kolejnych dawkach jego ryzyko jest mniejsze, ale nie należy się nastawiać że a pewno go nie będzie – lepiej być przygotowanym i mieć zawsze coś na obrzęk i ból czy gorączkę. Co do skuteczności to zapraszam do wpisu o szczepionka ma meningokoki: klik

 53. Pani Doktor bardzo proszę o poradę. Czy poniżesze wyniki badań są przeciwskazaniem do odroczenia szczepienia?

  Morfologia krwi (C55)
  Leukocyty 8,34 K/µl 6,0 — 17,0
  Erytrocyty ↑ 4,78 M/µl 3,1 — 4,3
  Hemoglobina 13,20 g/dl 10,30 — 14,10
  Hematokryt 38,4 % 34,0 — 45,0
  MCV 80,0 fl 74,0 — 102,0
  MCH 27,7 pg 24,0 — 34,0
  MCHC 34,5 g/dl 26,0 — 37,0
  RDW 14,4 % 11,0 — 16,0
  Płytki krwi 287 K/µl 240 — 520
  PCT 0,23 % 0,12 — 0,36
  PDW 12,5 % 11,5 — 21,0
  MPV 8,1 fl 6,1 — 11,0

  Rozmaz automatyczny
  NEU% ↓ 14,5 % 23,0 — 56,0
  NEU ↓ 1,21 K/µl 1,50 — 8,70
  LYMPH% ↑ 78,1 % 45,0 — 78,0
  LYMPH 6,51 K/µl 3,20 — 11,20
  MON% 5,7 % 1 — 11
  MON 0,48 K/µl 0,20 — 1,45
  EOS% 1,2 % 1,0 — 5,0
  EOS 0,10 K/µl 0,05 — 0,80
  BASO% 0,5 % 0,0 — 1,0
  BASO 0,040 K/µl 0,001 — 0,200

  Mikroskopowa ocena rozmazu krwi (C32)
  Gran. obojętn. o jądrze podzielonym ↓ 15 % 23,0 — 56,0
  Granulocyty kwasochłonne 1 % 1 — 5
  Limfocyty 76 % 45,0 — 78,0
  Monocyty 8 % 1,0 — 11,0

  Syn ma niecałe 10 miesięcy. Jest pogodny, nie ma żadnych niepokojących objawów.
  Jakiś czas temu , około 2 miesiące temu miał 3-tygodniowy katar i powiększoną śledzionę.

  Czy powinnam się martwić?
  Niepokoją mnie głównie te Neurocyty, bo chyba podpowiadają za odporność, prawda? Czy w tej sytuacji przełożyć szczepienie? Co może być powodem takich wyników?

 54. Witam. Mój synek ma prawie 13 Msc i chce go zaszczepić szczepionką Priorix. Nie zaszczeoulam do tej pory ponieważ ma alergie., ale nie wiem na co. Chropowate, czerwone plamy występują z boku na lydkach, kolanach, na rączkach na zgieciach i cała klatka piersiowa. Bardzo się boję go szczepić.

 55. Pani doktor, choruje na Hashimoto a także mam częste hipoglikemie. Bardzo często też łapie różne infekcje, przeziębienia. Mam strasznie fatalna odporność ogólnie, nie tylko po ciąży. W badaniach wyszedł mi pozytywny wynik IgG CMV jakie badania wykonać u dziecka przed szczepieniem? Po ostatnim szczepieniu pneumokoki +6w1 córka kompletnie straciła apetyt przestała jeść i mimo iż obecnie jest lepiej to do tej pory nie tak jak być powinno. Po wcześniejszym szczepieniu 6w1 strasznie się pochorowala. Ma dopiero 6miesiecy a już 3razy była chora za każdym razem kończyło się przyjmowaniem lekow. Ostatnio też miała pleśniawkę na jezyku. Proszę o odpowiedź.

 56. Wspaniały artykuł. Uspokoić mnie uspokoił, ale.
  Mieszkam w bardzo małej miejscowości, gdzie do wyboru mam aż 2 przychodnie z czego jedna już nie przyjmuje nowych pacjentów a w drugiej jest 3 lekarzy tylko z tytułu. Przepraszam, ale pierwsze szczepienie córki to był dla mnie taki koszmar, stres, że po powrocie płakałam jak głupia z nerwów. Fajnie jakby był ten wywiad. U nas nie było niczego. Rozbierz, połóż, podnieś – następne! Tylko pielęgniarka wykonująca szczepienie miała czas i chęć dla dziecka i udzieliła informacji co i jak po. Niestety nie mogę zmienić przychodni, pojechać do lekarza prywatnie i tam się uspokoić.
  Dlatego w tym wypadku szukanie informacji w internecie a nie w przychodni uznaję za ważne. Bardzo Pani dziękuję za ten wpis i już z mniejszym ciśnieniem zaczynam czytać inne.
  Taki lekarz, człowiek, matka jak Pani to skarb!
  Wszystkiego dobrego!

 57. Pani doktor.
  Synek 18 mcy. Nie był jescze zaszczepiony 3 dawką pneumokoków I MMR (mial w przeciagu kilku miesięcy infekcje, w tym bostonka z wysoką goraczka)
  Obecnie zdrowy od 3 tygodni. Czym w 1 kolejności powinniśmy zaszczepić? Czy może wszytko na raz ?

 58. Rozumiem że po tak wnikliwym wywiadzie i badaniu lekarz jest stwierdzić że dziecko nie jest uczulone na żaden składnik znajdujący się w szczepiące? I da mi gwarancję że moje dziecko nie będzie miało nop?

  1. Jakiekolwiek gwarancje to tylko na sprzęt elektroniczny, a dziecko nie jest przedmiotem. Nikt nie daje gwarancji, ze dziecko urodzi się zdrowe, że nie zareaguje źle na mleko matki, że nie umrze w kilka chwil po porodzie, że nie będzie miało choroby metabolicznej, że nie zareaguje na marchewkę czy paracetamol wstrząsem anafilaktycznym. Jeśli rodzic oczekuje gwarancji to polecam kupić czajnik – dwa lata gwarancji to standard.
   A wnikliwy wywiad i badanie lekarskie, a także obecność lekarza z zapleczem sprzętowym i lekowym sprawia, że szczepienia są bezpieczne i ich stosowanie w formie profilaktyki jest jednym z największych osiągniec medycyny

  1. Dlaczego badanie ogólne moczu zostało wykonane przed szczepieniem? Czy dziecko na coś choruje? Jak został Mocz pobrany?, do woreczka?, a może był łapany?, czy dziecko ma jakiekolwiek objawy ze strony układu moczowego?

 59. Witam,
  Właśnie jesteśmy z Portugalii i niestety przez sytuację covidowa jesteśmy zmuszeni zostać dużo dłużej niż zamierzaliśmy, przez co chcemy zaszczepić córkę tutaj. Jednak tutaj uważają, że jeżeli pediatra zbadał dziecko nawet miesiąc temu i w dniu szczepienia wydaje się ono zdrowe, to szczepią je bez konsultacji lekarza. Wszyscy mają mnie tu za wariatkę, że upieram się, żeby dziecko przed szczepieniem zbadał lekarz. Jeszcze trochę a chyba faktycznie tu zwariuję…🙈

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *