inne, o szczepieniach

Mały poradnik o szczepionkach – do pobrania

Wspólnie z Kasią (Mama i stetoskop) stworzyłyśmy mały poradnik o szczepieniach. Możesz go pobrać i wydrukować tutaj:

maly-poradnik-o-szczepionkach

W poradniku znajdziesz odpowiedzi na pytania:

1) dlaczego szczepionki są obowiązkowe?
2) czy szczepionki są bezpieczne i dobrze przebadane?
3) czy rtęć w szczepionkach jest szkodliwa?
4) czy szczepienie może wywołać autyzm?
5) czy dziecko po szczepieniu może zarażać?
6) kiedy nie szczepić?
7) jakimi szczepionkami zalecanymi warto dodatkowo zaszczepić dziecko?
8) co zrobić, gdy pojawi się NOP?

Dodatkowo u Kasi w sklepie możesz zamówić notes szczepionkowy. Cały dochód ze sprzedaży notesu ze strzykawką przeznaczone będzie na zakup szczepionek przeciwko odrze w ramach akcji “Prezenty bez Pudła” organizowanej przez UNICEF. Certyfikat zakupu szczepionek i podsumowanie akcji opublikowany będzie u Kasi na blogu po 7 grudnia 2018 r., czyli po Ogólnopolskim Dniu Szczepień.

Notes zamówisz tutaj: klik

Zachęcam Was do zakupu ebooka szczepionkowego „309 pytań o szczepienia” gdzie znajdziecie odpowiedzi na całe mnóstwo pytań!

309 pytań o szczepienia

181 thoughts on “Mały poradnik o szczepionkach – do pobrania

 1. Witam. Mam pytanie odnośnie szczepienia. Synek ma aktualnie 13 mcy. Szczepiony był dwa razy Pentaximem, przy trzecim szczepieniu Pentaximu zabrakło w hurtowniach i został zaszczepiony Infanrixem. Na wiosnę czeka nas kolejne szczepienie. Która szczepionkę podać?
  Kolejna sprawa wygląda podobnie… Pierwsza szczepionką przeciwko pneumokokom był Synflorix, przy drugim sCzepieniu znowu czegoś zabrakło i zaszczepili mi syna Prevenarem 13, za jakiś czas idę na kolejne szczepienie przeciwko pneumokom. Co mam mieć na uwadze? Zgodzić się na Synflorix czy tym razem wymagać Prevenaru?
  Bardzo ale to bardzo proszę Panią o odpowiedź. Pozdrawiam i dziękuję z góry ?

  1. CO do pierwszego pytania sprawa jest łatwiejsza – Albo dostpna szczepionka 5w1 albo hexacima. Co do pneumokokow sprawa jest trudniejsza bo nie podaje sie zwykle takich mieszanych schematow. Żaden producent nie zarejestrował zamiany 10-walentnej szczepionki przeciwko pneumokokom (PCV-10) na szczepionkę 13-walentną (PCV-13). Realizację całego cyklu szczepienia przeciwko pneumokokom szczepionką jednego producenta zaleca także polski program szczepien. WLasciwie to przychodnia powinna zaszczepic syna przeciw pneumokokom szczepionką PCV 13 na swoj koszt.

  2. Dzień dobry!

   Obejrzałam Pani webinar o szczepieniach (notabene genialny, dzięki niemu wszystko wydało mi się znacznie łatwiejsze, dziękuję!) i chciałabym się zapytać o jedną ze szczepionek.

   Mój syn jest po pierwszej wizycie szczepiennej, na której zaszczepiliśmy go między innymi na meningokoki produktem Bexsero. Po obejrzeniu webinaru widzę, że Bexsero dotyczy meningokoków z grupy B (pewnie pokracznie to nazywam).
   Lekarz wypisał nam receptę na kolejne opakowanie Bexsero, a ja chciałabym, żeby syn miał również ochronę przed meningokokami z grupy A, C, W, Y.
   Zatem wedle tego powinnismy jako drugą dawkę podać już Nimenrix?

   Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedź!

   Serdecznie pozdrawiam 🙂

   1. dziękuję 🙂
    tak, bexsero nie wystarczy. trzeba zaszczepić również nimenrix. Ale trzeba dla obu tych szczepionek zastosować pełny schemat. łącznie trzeba podać 3 dawki Bexsero i 3 dawki Nimenrix.

  3. Dzień dobry. W maju byliśmy szczepieni pierwsza dawka infarix hexa 6w1. Aktualnie są braki. Czym można zaszczepić jako druga dawka ?

   1. innym preparatem 6w1 lub 5w1 lub w trzeciej kolejności opcja szczepionek refundowanych ( o ile nie ma do niech przeciwwskazań).

 2. Dzien dobry. Corka skonczy w srode 6 tyg. W czwartek chcialabym ja zaszczepic szczepionka 6w1, ale nie jestem pewna, czy to nie za wczesnie? Szczepionke przeciwko gruzlicy I wzw B miala podana w 3 dobie zycia (nie wiem, czy ma to jakies znaczenie). Z gory dziekuje za odpowiedz.

   1. Dzień dobry, dzisiaj mój syn został zaszczepiony przeciwko meningkokom C. Po przyjściu do domu zauważyłam, że data na naklejce wklejonej do zeszytu szczepień jest po terminie. (Do 04.2019 a mamy czerwiec..) Mój syn został zaszczepiony przeterminowana szczepionka . Co teraz zrobic ? Przychodnia już zamknięta , synek czuje sie dobrze. Jak mogło so tego dojść, ze nikt nie skontrolowal daty szczepionki ? Nie mogę w to uwierzyć

    1. należy to zgłosić w przychodni a jeśli nie zareagują to również w sanepidzie. taka sytuacja nie powinna miec miejsca. Bardzo mi przykro :/ Prawdopodobnie nie wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem odczynów po tym szczepieniu – pytanie tylko czy szczepionka będzie skuteczna 🙁

     1. Witam serdecznie, jaki Pani stosuje schemat w szczepionkach skojarzonych? Infanrix hexa , synflorix i rota ?

 3. Zaskoczyła mnie trochę informacja, że NOP może wystąpić do 4 tygodni.. szkoda, że wcześniej nie wiedziałam o tym.. dwa lata temu wylądowałam z córeczką na sorze z temp. 40 stopni właśnie 3 dni po szczepieniu a lekarz stwierdził, że szczepienie było dawno i to nie ma żadnego związku ? jeszcze jedna kwestia – obrzęki w miejscu wkłucia.. u moich dzieci zawsze są i robią się takie twarde grudki i wcale nie znikają szybko. Mają je kilka tygodni..

  1. jeślli to takie grudki podskórne to mogą się pojawiać po szczepionkach zawierających związki glinu – jako reakcja na ten składnik. W ciągu 3 miesiecy dochodzi do ich wchłonięcia. Obrzęk to taka trochę opuchlizna w miejscu podania szczepionki (bardziej na zewnątrz niż podskórnie). Trudno mi się odnieśc do tej sytuacji z gorączką – jeśli były jakieś dodatkowe objawy to może jednak to była jakaś infekcja? Ale do trzech dniu po szczepieniu może to również być NOP.

 4. Dzień dobry! Mój synek skończył 2 latka wczoraj. Mamy zaległą jedną dawkę hexacimy 6 w 1. Czy nadal mogę nią szczepić? Słyszałam opinie”że jak nie wyrobie się przed drugim rokiem życia to teraz już inną szczepionką muszę szczepic. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Tak njestety jest. Hexacima jest zarejestrowana do 24 miesiaca życia dziecka. Po tym czasie należy zastosować inny dostępny i odpowiedni do wieku preparat.

   1. Dzień dobry, moja córka cały czas była szxzepiona infandin hexa ale pielęgniarka pomyliła szczepionkę i zaczepiła córkę hexacima. Szczepionka była wczoraj zaznacze że córka ma 2 lata i 10miesiecy. Czy może mieć przez to powikłania? Póki co ma tylko odczyn poszczepienny i nic więcej. Czy mogę się martwić?

    1. ten preparat nie ma rejestracji w tym wieku. Ale jeśli nic się poza tym nie dzieje, to najpewniej będzie okej. Bardzo mi przykro, bo taka pomyłka nie powinna była się zdarzyć.

 5. Dzień dobry. Po urodzeniu córki lekarze w szpitalu nazywając mnie dzieciobójczynią (dwukrotnie w ciągu dwóch dni miałam przyjemność być tak nazwaną) zmuszali mnie do zaszczepienia gruźlicą i wzwB. Nie wyraziłam zgody dopóki nie przeprowadzą badania dziecka. Musiałam za to zapłacić, bo takich badań w procedurze nie ma. Okazało się, że dziecko urodziło się z mocną infekcją, zarówno wirusową, jak i bakteryjną, co było wynikiem moich infekcji w ostatnim trymestrze. Zostałam przeproszona i poproszona o nienagłaśnianie sprawy, nawet zaproponowano mi bezpłatny pakiet badań dla dziecka w pierwszym okresie życia (szpital prywatny, ale porody na NFZ), np. preluksacyjne, audiologiczne, alergologiczne etc. Pytanie pierwsze – czy to godna zapłata za próbę zaszczepienia chorego noworodka? Pytanie drugie – w
  ubiegłym tygodniu robiłam dziecku morfologię poszerzoną (ma obecnie 5 Mcy). Nadal ma stan zapalny i obniżone wskaźniki odpornościowe. Pediatra narzucona w przychodni stwierdziła dziś, że nic się nie stanie jeśli zaszczepimy, bo córka nie ma widocznych oznak choroby plus szczepi się dzieci nawet z gorszymi wynikami krwi, bo ryzyko nop jest bardzo małe, a teraz wszędzie są epidemie i choroby zakaźne wracjają. Zgłupiałam, bo zawsze uczono nas, że szczepić, ale zdrowy i silny organizm gotowy do walki i produkcji funkcjonalnych przeciwciał. Teraz są inne zalecenia? Proszę o pilną odpowiedź co mam robić, ponieważ kazano mi stawić się z dzieckiem na zaczepienie pojutrze.

 6. Dzień dobry, córce zbliża się pierwsze szczepienie. Chcieliśmy oprócz 6w1 podać też zalecane meningokoki i rotawirusy. Niestety w przychodni poinformowano nas, że meningokoki szczepią po roku. Czy to właściwe postępowanie? Co robić w takiej sytuacji?

 7. Witam. Moj synek skonczyl 18 miesiecy I chcialabym go szczepic priorixem. Jednak obawiam sie. Mamy alergie na cale jajko w klase 2 I przewlekla alergie pokatmowa, zapalenie jelit. Jenny tylko 6 produktow. Czy w takim przypadku szczepienie jest mozliwr? Czy nie pogorszy ro naszego stand?

  1. Nawet przy wstrząsie anafilaktycznym po białku jaja ta szczepionka nie jest bezwzględnie przeciwwskazana bo samo biało jaja rzadko daje reakcje alergiczne w przypadku priorixu – częściej inne składniki. Ponieważ tych alergii jest u Was więcej to warto skonsultować się z alergologiem i najwyżej zaszczepić dziecko a warunkach szpitalnych.

 8. Jestem bardzo zbulwersowana. Pielęgniarka szczepienna nie chciała zaszczepić mojego synka engerixem b 2 dawka, bo niby ta szczepionka jest tylko dla dorosłych i jest już wycofana. Większych bzdur nie słyszałam. Jeszcze wtedy nieświadoma podałam euvax b. Jutro mamy 3 dawkę i ciekawe co tym razem usłyszę 🙁 Poza tym, kolejny problem… Neurolog i lekarz medycyny rehabilitacji oraz fizjoterapeuci, az trzech uważa by szczepić na NFZ. Pediatrzy naciskają na 5w1. Neurolog chce nam napisać żeby DPTa było oczyszczone i zalecał pojedynczo szczepić, tylko tym sposobem będę szczepić z półtora roku. A szczepienia i tak zaczynamy dopiero po 9 miesiącu życia. Co poleca Pani?? Skąd taki nacisk pediatrów na skojarzeniowe?? Sama już mam mętlik w głowie co wybrać. Synek jest zdrowy, tylko refluks i asymetria ulożeniowa.

  1. Trochę się pogubiłam. Na NFZ nie ma DTPa ale można podać ze wskazań od neurologa jeśli były jakieś problemy po DTPw. Jest ponoć jakiś zapas DTPa w sanepidzie, ale nie jest do dostania w aptece. Tylko przez sanepid. Można oczywiście szczepić preparatami które nie są wysoceskojarzone. Być może pediatrzy mają tu na uwadze że 5w1 ma DTPa w składzie.

 9. Witam. Mój syn ma 3.5 roku o nie szczepiony na MMR ale to była decyzja pielęgniarki nie lekarza w Norwegii bo tam mieszkaliśmy bo stwierdziła duże ryzyko
  Syn ma wadę serca ToF
  Starszy syn ma w wywiadzie drgawki gorączkowe
  Reakcja alergiczna na wcześniejszą 3 dawkę DTP-polio+hib
  Uczulenie na amoksycyline.
  Teraz mieszkamy w Polsce i straszą odra i nie wiem co robić. Szczepić czy nie?

  1. Wszystko zalezy od tego jak wyglada synek pod kątem kardiologicznym? Wada jest skorygowana? Jakie zdanie ma kardiolog? Myślę że od rozmowy z nim nalezaloby zaczac.

  2. Dzień dobry. Syn 3 lata, córka 6 lat. Czy jest dobrym pomysłem zaszczepienie na meningokoki w tym wieku? Boję się, martwię i mam mętlik w głowie. Proszę o pomoc.

 10. Ja mam takie pytanie. Co sie dzieje w przypadku kiedy zaszczepie córkę na odre, a ona juz w tym momencie będzie zarażona odra, ale choroba bedzie jeszcze w fazie wykluwania?

  1. Nic się nie dzieje. Po kontakcie z chorym na odrę nawet zaleca się takie postępowanie. Zaleca się, aby po kontakcie z chorym na odrę nieuodpornione osoby zaszczepić szczepionką MMR. Szczepienie MMR w ciągu 72 godzin po kontakcie z chorym może zapobiec zachorowaniu lub złagodzić przebieg choroby.

 11. Mamo pediatro,

  Ja też nie zaszczepiłam córki ostatnia dawką hexacimy ktora była przewidziana 16-18 mc zycia. Jaka szczepionke powinnam w takim razie wybrac, jakie mam do wyboru? Aby dokonczyc ten cykl szczepien na DTP, Polio i Hib?

 12. Moja 13-miesięczna córeczka dostała dziś szczepionkę Synflorix w jedno ramie, a w drugie Priorix. Czy to prawidłowo ze zaszczepili w ramie ? Dodatkowo widziałam jak ogrzewała synflorix w dłoniach przed podaniem

  1. Szczepionkasynflorix jest podawana domięsniowo a mmr podskórnie. po skończonym 12 miesiacu zycia dopuszczalne jest podawanie szczepionek domięśniowych w ramię dziecka. Podskórne równiez mogą być w ramię.

    1. Raczej się ich nie ogrzewa, nie ma takiej konieczności. Może chodziło o rozpuszczenie? Niektóre szczepionki wymagają przygotowania i rozpuszczenia.

 13. Dzien dobry, bardzo dziekuje za relacje na fb na zywo!
  Mam prawie dwuletnie dziecko szczepione jedna dawka MMR, sama wychodzi na to ze mialam tez jedna dawke rocznik 87. Niestety nie moge sie obecnie doszczepic poniewaz jestem w ciazy.
  W zwiazku z tym mam pytanie czy nieszczepione trzyletnie dziecko brata stanowi dla nas zagrozenie zarazenia sie odra lub swinka ? Na szczescie rozyczke przechodzilam…
  Dziekuje z gory za pomoc
  Pozdrawiam ?

 14. Witam, wczoraj szczepilam córkę (3,5l.) na pneumokoki,Preweran 13. Dzisiaj wstała kicha i ma katar. Czy to normalne? Czy mam jej coś podać czy czekać aż samo przejdzie? Nie gorączkuje.

 15. Witam. Czy razem że szczepionka Odra świnka różyczka można podać szczepionke na ospe? Czy lepiej rozdzielić? Szczepienie mamy w przyszłym tygodniu i nie wiem co zrobić. Czy warto wogóle szczpic na ospe? Pozdrawiam

   1. Pani Doktor karmię piersią, synek ma 13 miesięcy a chciałabym zaszczepić siebie i dziecko na ospę? Czy według Pani są przeciwwskazania do szczepień kobiet karmiących oraz dzieci ?

 16. Dzień dobry, córka dziś miała pierwsze szczepienia. Dostała 6w1 oraz rotarix, w przychodni akurat nie mieli prevenaru13, którym chcieliśmy szczepić i meningokoków, w związku z czym pytanie, jak teraz polecałaby pani wpleść je w kalendarz szczepień? Pani pediatra, w związku z tym, że właśnie prevenar i meningokoki chcemy zaszczepić, stwierdziła, że będziemy mieć indywidualny kalendarz szczepień zgodnie z moimi wytycznymi – i tak się dziwnie poczułam, jakbym to ja miała teraz decydować, kiedy i co można zaszczepić. Pani doktor żadnego terminu nie zasugerowała na podanie tych szczepionek. Uprzejmie proszę o pomoc.

 17. Witam serdecznie ? mam pytanie odnośnie szczepionki 5w1 Infanrix. Po pierwszej dawce synek miał wysypkę na brzuszku. Czy Pani zdaniem to było uczulenie na któryś składnik szczepionki? I czy wobec tego mogę zaszczepić go drugą dawką? Czy to jest bezpieczne?

  1. ciezko mi sie wypowiedziec bo nie widzialam wysypki. jesli w reakcji na skladnik szczepionki to raczej byłaby to wysypka o charakterze pokrzywki i obejmowala większą powierzchnię ciała, a nie tylko brzuch.

 18. Mam czteromiesięcznego synka, karmię go piersią, w tym roku kończę 40 lat. Zrobiłam sobie badanie IGG odry i wyszło poniżej 200, czyli nie było kontaktu z wirusem. Kiedy pytałam pediatry, czy mogę się zaszczepić na odrę, powiedziała, że raczej nie (może ja coś źle załapałam). Jednak na różnych poważnych stronach czytam, że jednak tak. Zastanawiam się, dlaczego lekarka mogła mi odradzać szczepienie. Jestem skołowana, a do tego przerażona, bo „wróg u bram”, a ja i mój syn jesteśmy jak na widelcu. Co robić?

 19. Jesteśmy po 2 dawce 6w1 infanrix hexa +pneumokoki synflorix +rotawirusy rotarix (już skończone). Jaki powinien być odstęp czasu aby podać Bexsero? I ile po tych meningokokach możemy podać kolejną dawkę 6w1+pneumokoki?

  1. odstep dowolny, bo bexsero jest szczepionką inaktywowaną. kolejne dawki z zachowaniem odstepu z CHPL dla konkretnego preparatu. jesli dziecko nie jest wczesniakiem to synflorix tylko dwie dawki wystarczą w pierwszym roku życia. trzecie w drugim roku zycia.

 20. Syn jutro kończy 15 msc i mamy wyznaczone szczepienie MMR ,ma wodnisty katar,temp 37,2 ,lekkie przeziębienie,osłuchowo czysty,chodzi do żłobka. Tam ciągle coś złapie, dlatego już raz przez ten lekki katarek ma odroczone to szczepienie. Jak tak dalej pójdzie,to nigdy go nie zaszczepią, czy faktycznie podkreślam wodnisty, przejrzysty w małej ilości katar jest takim dużym przeciwwskazaniem?

 21. Dzień dobry, nasze dziecko szczepiliśmy hexacima (na jednej wizycie z rotarixem), po której wystąpił w 2 i 3 dobie nieutulony płacz dlatego dostaliśmy skierowanie do poradni szczepień. Tam rozdzielono nam szczepionkę na 5 w 1 (pentaxim?). Dodatkowo do wizyty zaszczepiliśmy maluszka pierwszymi dawkami rotarixem, bexsero, nimenrix. Pani w poradni szczepień stwierdziła że skoro dziecko jest przez rok w domu z mamą i nie ma rodzeństwa nie powinno być aż tak szczepione i zmniejszyła ich dawki. Natomiast pani dr w rejonie stwierdziła że to wszystko jest bez sensu i będzie szczepić po swojemu. Dlatego mam pytania 1. Kogo słuchać? 2. Czy po szczepionce 5 w 1 też może wystąpić nieutulony płacz i czym to grozi dziecku, bo przeraziło mnie to, że jest to NOP neurologiczny. Pozdrawiam

  1. Witam. Ale te meningokoki zmniejszyła w sensie kazała rozdzielic czy zupelnie zrezygnowac? To że dziecko jest z mamą i nie ma rodzeństwa to niestety nie likwiduje ryzyka choroby meningokokowej. A jak z dostepnoscia pentaxim? Bedziecie mieli zapewniony? CO do nieutolonego płaczu to pisalam o nim tutaj: klik.

  1. Obecnie dostępne są na rynku szczepionki 10 i 13- sto walentne jeśli chodzi o Pneumokoki (odpowiednio Synflorix i Prevenar13)
   Jelsli chodzi o meningokoki to na B mamy Bexero na A,C,W,Y Nimenrix

 22. Witam. Mam pytanie co do szczepień. Moja córka obecnie ma 14 miesięcy. Dostała dwie pierwsze dawki szczepionki 5w1 -trzeciej (ktora przypada na 5-6 miesiąc nie otrzymała-lekarz dermatolog zalecił wstrzymanie wszystkich szczepień ze względu na silne adopowe zapalenie skóry. Teraz w kalendarzu szczepień wypada odra,świnka i różyczka-nie wiemy co robić czy teraz podać 3 dawke 5w1 czy zaszczepić na odrę i resztę. Dziękuję z góry za odpowiedź.

   1. Witam. Proszę o poradę. Przed moja córka pierwsze szczepienie w przychodni zdrowia. Miała wyznaczony termin na 7 tydzień i 4 dzień życia, niestety przełożyli nam szczepienie i teraz wypada w 8 tygodniu. Czy to nie będzie za późno na pierwsze szczepienia? Planujemy 6 w 1 hexamina, pneumokoki i rotawirusy. Dziękuje za odpowiedz

 23. Witam serdecznie. Moja córeczka ma 14,5 miesiąca. Dostała dwie dawki szczepionki 5w1 ale gdy miała okolo 5 miesiecy dostała ostrego zapalenia skóry (AZS). Dermatolog wystawił opinie aby wstrzymać wszystkie szczepienia aż stan skory sie poprawi. Udało sie nam załagodzić zmiany. Teraz nie wiem co robić bo przepadła nam 3 dawka szczepionki 5w1 (która przypadła na okres 6 miesiecy ). Teraz w kalendarzu szczepień jest szczepienie na odre, świnke i różyczke. Nie wiemy co robić. Czy mozna podać jeszcze tą szczepionkę 5w1 czy nie.Dziękuje z gory za odpowiedź. Pozdrawiam.

 24. Witam serdecznie mój maluszek skończy jutro. 6 tyg pojutrze ma wyznaczone szczepienie mam dylemat czy szczepić szczepionkami. Na NFZ czy 6w1 po szczepieniu przecie gruźlicy ma powiększone węzły chłonne pod paszką co objawiło się guzkiem obawiam się że jeśli wezmę 6w1 to będzie to zbyt duża dawka naraz

 25. Droga Pani Doktor,
  Syn 12miesiecy, zaszczepiliśmy go właśnie MM RvaxPro różyczka, świnka, odra. Mówiono nam, że po 5 dniach mogą wystapic-goraczka, wysypka, zle samopoczucie. Czy po 2 dniach to też możliwe, czy związane z czymś innym? Syn ciągle marudny i obsypało mu brzuch, szyję i ciągle się drapie, czerwone krostki. Podaje Fenistil. Z góry serdecznie dziękuję za wskazówki.
  Pozdrawiam i zycze wszystkiego dobrego.

 26. Dobry wieczór, do tej pory szczepiliśmy Synka (skonczone 14 miesiecy) Pentaxim’em, ktory w tej chwili jest niedostpeny. Jaka szczepionkę rekomenduje Pani w jej miejsce?

 27. Moja córeczka będzie mieć pierwsze szczepienie po 6 tyg, planujemy zaszczepić ja szczepionka 6 w 1, czy dobrym pomysłem jest zaszepoc ja też na tej samej wizycie szczepionka na pneumokoki bezpłatna czy lepiej np po 2 tygodniach od 6 w 1? Trochę się obawiam takiej ilości szczepień na raz.

  1. te szczepionki są dobrze tolerowane w takim połączeniu. Ale jeśli ma pani duże obawy to nic nie stoi na przeszkodzie by podac je np z 1-2 tygodniowym odstepem. Ale zawsze mowie rodzicom, zeby pamietali, ze czestsze wizyty z dzieckiem w przychodni (nawet na dzieciach zdrowych) w okresie infekcyjnym nie są pożądane.

 28. Droga Pani Mamo Pediatro,
  Niestety z synem trafiliśmy na nieodpowiedniego pediatrę, który na wizycie dotyczącej pierwszego bilansu poświęcił nam 15 minut. Ogromnie zachęcał do wybrania szczepionek 5w1 plus tych zalecanych. Do zalecanych szczepionek nie mam wątpliwości jednak do tych 5w1 tak. Czy te standardowe nfz są gorsze, że jednak mimo wszystko lekarze zalecają te płatne? Chciałabym również zapytać jak rozdzielić sobie pierwsze szczepienie i szczepienie na rotawirusy?

  1. szczepionki na nfz nie są gorsze. mają tiomersal ktory okryty jest złą sławą i wielu rodzicow woli go uniknąć – ale jego ilość jest niewielka i bezpieczna – w calosci wydalana z organizmu. szczepionki na NFZ dają nawet wyzsza ochronę przed krztuscem, wiec to ich zdecydowana przewaga. Kiedys uwazano, że dają wiecej niepożądanych odczynow ale pkartyka pokazuje ze nie ma tu duzej przewagi szczepionke 5w1. rotawirus moze byc podany razem z innymi szczepionkami – jesli chcecie rozdzielic to nawet 1-2 tygodnie wystarczą.

 29. Witam, moja córeczka była szczepiona (nie licząc oczywiście tego szczepienia w szpitalu po narodzinach) pierwsze szczepienie infanrix hexa i Rotarix. Drugie szczepienie infanrix hexa, Rotarix i pneumokoki prevenar13. Przy trzecim szczepieniu również prevenar13 i podali bez naszej wiedzy hexacime. W przychodni nie poinformowali nas ze nie posiadają infanrix hexa. Dopiero jak otworzyłam książeczkę dziecka zobaczyłam, że coreczka została zaszczepiona inna szczepionka. Do tej pory nie mogę sobie wybaczyć że nie sprawdziłam co podają dziecku:(. Proszę o poradę przy kolejnym szczepieniu córeczkę która szczepionka by Pani szczepila infanrix hexa czy hexacima. I jeszcze trzecią dawkę prevenar13 kiedy podać? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź. Beata

  1. jesli corka nie jest wczesniakiem to w pierwszym roku zycia wystarcza dwie dawki szczepionki prevenar 13. jesli chcecie podac trzy dawki to w odstepie 1 miesiaca. co do tej zamiany na hexacime – to jest mozliwa tylko jesli pierwotnie wybrany preparat jest niedostepny. Ale powinni panią oczywiście poinformować. Co do preparatu na kolejnej wizycie – to taki jaki będzie dostępny – najlepiej pierwotnie wybrany, ale hexacima akurat może być podana jako szczepienie uzupełniające bez względu na to jaki preparat był zastosowany w pierwszych trzech dawkach.

 30. Witam,
  moja córcia urodziła się w 40 tyg. z waga 2590g, hipotrofia noworodkowa i wrodzona wada serca – ubytki w przegrodzie międzykomorowej i międzyprzedsionkowej. Od znajomej dowiedziałam się dzieci z wadą serca mogą mieć refundowane szczepionki skojarzone. Czy tak jest rzeczywiście?

  1. Szczepionki wysocesjoarzone sa refundowane u dzieci urodzonych przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży lub urodzonych z masą urodzeniową poniżej 2500 g. Ale na pewno przysługuje Wam szczepionka z sanepidu PCV13 – pneumokoki – warto zglosic sie do przychodni z wypisem dziecka i wtedy dostaniecie ją z sanepidu.

 31. Witam. Mam pytanie odnosnie szczepień. Czy 21 miesiecznemy dziwcku mogę podać jeszcze szczepionke na menc/hib? Pytam, bo z tego co kojarze jest ona przeznaczona do 24 miesiąca. A taka z racji tego iż mieszkam w Angli i takową tu stosują. Mamy jak by to ujac paro miesieczne opóźniwnie. Ze względu na mój paniczny strach przed szczepieniami. Mąż na mnie się za to wscieka…ale nic nie poradza, że boję sie o dziecko. A co ciekawe prawie doroslych synów szczepiłam bez obaw. Ale wracajac do sedna czy nie jest za późno na tą szczepionkę. Pozdewiam

 32. Dzień dobry,( córka 9 miesięcy) przeszła dwa szczepienia pneumo, trzecie w opinii innych mam powinna dostać po ukończeniu przez nią roczku, a pani na przychodzni kazała nam się stawić po 10 miesiącu, czy słusznie?

  1. trzecie podaje się w 2 roku zycia czyli po 1 urodzinach.Po 10 miesiacu zycia jest chyba tylko bilans. chyba ze corka jest wczesniakiem?

 33. Dzień dobry, mam pytanie odnośnie szczepionki InfanrixHexa, córka miała podaną 1. dawkę w 7 tyg. życia, 2. dawkę po 3 miesiącach od pierwszej i teraz 3. dawka przypadnie w odstępie ok. 2,5 miesiąca od poprzedniej, a wg schematu powinno być np. 2-4-6 miesiąc, u nas to wypadnie bardziej
  7tydz- 4,5 m-c – 7 m-c,stąd moje pytanie czy mogą być nieco dłuższe odstępy pomiędzy dawkami niż wynika to z kalendarza szczepień? w żaden sposób nie obniża to skuteczności szczepienia?Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

 34. Witam. Byliśmy na szczepieniu synka szczepionką infanrix hexa 6 w 1 – dawka w 15 m.ż. W trakcie wykonywania szczepienia wypięła się igła ze strzykawki i ubyła na skórę dziecka znaczna ilość kropel szczepionki. Czy szczepienie jest ważne?

  1. Ciężko mi powiedzieć. Jeśli większość szczepionki została podana prawidłowo to odpornosć po szczepieniu powinna być odpowiednia. Nie spotkałam się nigdy z zaleceniem powtarzania dawki w takiej sytuacji.

 35. Witam. Maja córka ma teraz 2lata i 4 miesiące. Do 1 r życia wszystkie szczepienia 6w1.(Infanrix hexa)
  A po 1 r zycia juz zadnego. Chcę szczepic . Jak to powinno wyglądać dalej ? Jakimi szczepionkami ?

  1. Przypominająca może być 6w1 (infanrix hexa może być podawany do 36 msc życia). MMR podać normalnie a pneumokoki kontynuacja.

 36. Dzień dobry,

  Osobiście jestem przerażona całym tematem szczepień.

  Jestem w terminie porodu i (mam nadzieję) wkrótce nasza córka przyjdzie na świat. Będziemy musieli zmierzyć się na początek z pierwszymi szczepionkami w szpitalu.

  Chciałabym mieć pewność, że zostaną one dobrze podane, a córka będzie odpowiednio przebadana przed ich podaniem.

  Na co powinnam zwrócić uwagę? Czy lepiej jest pozwolić na szczepienia w pierwszej dobie, czy poczekać na dłuższą obserwację i domagać się szczepienia przed wypisem, a może jeszcze później?

  Co powinno zwrócić moją uwagę?

  Jak długo powinna trwać obserwacja noworodka i jakie objawy można uznać za niepokojące przed podaniem szczepionki?

  Niestety nie mam najlepszych doświadczeń ze szpitalami i obserwacją pacjenta przez personel, stąd moje obawy.

  1. U noworodka najważniejsza jest ocena po porodzie której dokonuje pediatra/neonatolog i wywiad z okresu ciąży i przebiegu porodu. Wszystko może mieć znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia. Dla samych szczepien w szpitalu najważniejsze są ewentualne ciężkie niedobory odporności w rodzinie lub nagle niewyjaśnione zgony niemowląt w rodzinie

 37. witam mój synek 2 miesiące ma nietolerancje laktozy jak jeszcze o tym nie wiedziałam wykupiłam szczepionkę 5 w 1 która zawiera laktozę czy w obecnej sytuacji może być nią zaszczepiony.

 38. Witam,
  Dziś byłam z synkiem na szczepieniu Sinflorix (3dawka), synek ma 14mc. Po jakim czasie od dzisiejszego szczepienia mogę podać MMR? I ile przerwy musi być zachowane między MMR a bexsero?
  Pozdrawiam

  1. pomiędzy wszystkimi wymienionymi odstęp dowolny. Tylko MMR jest szczepionką „żywą”, a pozostałe są zabite – więc odstępy dowolne.

  2. Witam. Proszę o poradę. Mam mętlik w głowie odnośnie szczepionek. Które są bezpieczniejsze? Czy refundowane przez NFZ czy też skojarzone?nasz pediatra nie za bardzo wczuł się w rolę tłumacząc różnicę pomiędzy nimi a lada moment muszę zaszczepić córkę i nie wiem na którą mamy się zdecydować. Dziękuję z góry za odpowiedź

 39. Mam pytania, jeśli zaszczepilam swoje dziecko za granicą (Szwecja) szczepionka Hexyon (6w1) to jaka szczepionka szczepic dziecko w Polsce? Tu w Polsce proponują mi szczepionke Infanrix Hexa ( 6w1) ze ponoć to polski odpowiednik analogiczny tej zagranicznej szczepionki. Czy faktycznie to ta sama szczepionka tylko pod inna nazwą? Czy nie pomieszam dziecku? Dziękuję za odpowiedź. ☺

  1. Jeśli niedostępna jest szczepionka którą rozpoczęto szczepienie należy użyć tej o najbardziej zbliżonym składzie. Myślę że infanrix hexa to dobry wybór.

 40. Jeśli zaszczepilam swoje dziecko za granicą szczepionka Hexyon (6w1) to jaka szczepionka szczepic dziecko w Polsce? Tu w Polsce proponują mi szczepionke Infanrix Hexa ( 6w1) ze ponoć to polski odpowiednik analogiczny tej zagranicznej szczepionki. Czy faktycznie to ta sama szczepionka tylko pod inna nazwą? Czy nie pomieszam dziecku? Dziękuję za odpowiedź. ☺

  1. preperaty 6w1 bez względu na nazwę mają podobny skład antygenowy i przy braku pierwotnie wybranego preparatu można podać inny o zbliżonym składzie

 41. Witam. Proszę o opinię. Za 4 dni mój syn skończy 7 miesięcy. Urodził się w terminie ale z niską masą urodzeniowa w związku z czym dostajemy szczepionki skojarzone za darmo. Dostał już 2 dawki synflofixu więc zostaje nam jeszcze jedna dawka przypominająca (wg. normalnego kalendarza szczepień), jednak ma stwierdzoną łagodną neutopenie niemowlęcą, która nie podlega leczeniu i zaproponowano nam dodatkowe szczepienie na pneumokoki (czyli byłoby 3 plus jedna przypominająca). Czy warto zaszczepić tą kolejną dawkę?

 42. Szanowna Pani,
  zawracam się z ogromną prośbą udzielenia mi rady. Syn ostatniego lutego kończy 3 lata, miał przesunięta ostatnią dawkę (liczne infekcję) – 'przypominającą’ szczepień. Szczepiony był Pentaxim’em, oraz Prevenar’em. Pediatra zaproponował nam Infarix IPV+HiB i w dalszym ciągu Prevenar. I stąd moje pytanie , czy bezpieczne jest zaszczepinie Infarixem, wiem, że Pentaxim’em już nie możemy. Mam obawy i myśli o rezygnacji z ostatniej dawki, ale czy to rozsądne ?
  Pozdrawiam

  1. w tym wieku nie można podać preparatu który jest poza rejestracją (pentaxim) i w takiej sytuacji jak najbardziej dopuszczlane i wskazane jest podanie innego preparatu o podobnym składzie antygenowym. Rezygnacja z ostatniej dawki to jeden z gorszych pomysłów.Można też zaszczepić szczepionkami refundowanymi,

  2. Szanowna Pani. Mam córeczkę 11 tygodni. Niestety ciągle odraczamy pierwsze szczepienie bo Mała łapie katar/kaszel od starszaków. Trochę jestem już tym zmęczona. Moje pytanie brzmi: dlaczego wśród pediatrów jest tak duży rozdźwięk co do szczepienia dzieci z katarem. Pierwszy nasz pediatra absolutnie nie zezwalał na szczepienie dziecka z jakimikolwiek objawami (dziecko kusiało być ABSOLUTNIE zdrowe), drugi totalnie olewał małe przeziębienia (wręcz namawiał by to zrobić) a trzeci jest jak biała kartka która mam wrażenie nie ma zdania. Nie jestem przeciwnikiem szczepień ale mam totalny mętlik w głowie w tej kwestii. Czy na medycynie nie ma jasnego jednego przekazu skoro zdania są tak mocno podzielone w tej kwestii? Skąd biorą się tak drastycznie różne podejścia i na jakiej podstawie mam teraz wiedzieć co jest dobre skoro ludzie z wykształceniem w danej dziedzinie nie potrafią się dogadać?

   1. najczęściej wynikają z braku odpowiedniej edukacji w zakresie szczepień. w tym temacie najwięcej uczymy się po studiach – w trakcie specjalizacji i często we własnym zakresie na różnych płatnych kursach

 43. Dzień dobry.
  Za tydzień mieliśmy zaszczepić syna (14 m-cy) przeciw ospie wietrznej. Wczoraj zorientowaliśmy się, że mąż prawdopodobnie ma półpasiec. Co robić? Szczepić? Poczekać? Jak uchronić dziecko przed zarażeniem ospą? Wiem, że ryzyko jest niewielkie.

  1. nie powinien mieć kontaktu z wykwitami – bo tak dochodzi do zarażenia w przypadku półpaśca – przez kontakt bezpośredni. Można również przyspieszyć szczepienie.

 44. Witam. Moja córka skończyła 3 latka i chciałabym ja zaszczepić ns meningokoki bo dzięki Pani wpisom jestem świadoma zagrożenia dla dziecka. Proszę mi tylko pomóc jak i czym zaszczepić. Dziękuję.

   1. Moje pytanie dotyczy drugiej dawki przypominającej priorix lub mmr bo jeszcze nie wiem jaka jest dostępność w przychodni. Czy druga dawka przypominająca u starszego dziecka również powoduje objawy poszczepienne ? Czy jeśli w czasie od 5 do 12 doby nie pojawia się objawy poszczepienne tzn ze już się nie pojawia ? Dziękuje za odpowiedz 🙂

    1. każda szczepionka, bez względu na to która to dawka i w jakim wieku jest dziecko zawsze może odczyn poszczepienny wywołać i należy być na to przygotowanym.

 45. Szanowna Pani, Syn miał odroczone szczepienia wykonywane między 16, a 18 m-cem, dziś skończył 3 latka. Byliśmy kilka dni temu w punkcie szczepień z zamówionymi wcześniej szczepionkami – Prevenar oraz Infanrix HiB + IPV z myślą o szczepieniu Syna, jednak zostało ono przesunięte ze względu na zaczerwienione gardlo. Co w takiej sytuacji , Syn przy kolejnej wizycie będzie kilka dni po 3 urodzinach , a Infanrix zarejestrowany jest do 36 m-ca życia. Pediatra twierdzi, że kilkudniowe opóźnienie nie ma tu znaczenia ale czy oby na pewno ? I czy rzeczywiście tak duże opóźnienie, zwiększa ryzyko wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego ? Pozdrawiam.

 46. Pani Doktor proszę o poradę. Moja coreczka szczepiona była 3 razy preparatem Hexacima. 16 marca skonczy 2 latka szczepienie uzupelniające jeszcze się nie odbylo, wciąz rozwazam jaki preparat podac dziecku czy nadal Hexacima (wowczas przyjmie jedną dawkę wzw B nadprogramowo jesli dobrze rozumiem ) czy moze to byc preparat Pentaxim?

  1. powinno się kontynuować szczepienie hexacimą – ta dodatkowa dawka nie jest przeciwwskazana, a nie jest zalecana zmiana preparatu jeśli pierwotnie wybrany jest dostępny

 47. Pani Doktor proszę o poradę. Córka 5.5 miesiąca zaszczepiona 2 dawkami Bexero 3 dawkę otrzyma po skończeniu roku. Dopiero z Pani bloga dowiedziałam się, że aby mieć pełną odporność na meningokoki zaleca się jeszcze Nimenrix wobec tego moje pytanie kiedy takie szczepienie możemy wykonać?. Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. w możliwie najszybszym terminie. Można połączyć z innymi preparatami. Jeśli będziecie chcieli połączyć z bexsero to warto profilaktycznie podać paracetamol bezpośrednio po szczepieniu albo 20-30- min przed szczepieniem

 48. Witam. Proszę o poradę, w 8 tygodniu życia zaszczepiłam syna szczepionkami bexero i prevenar 13. Panie w przychodni powiedziały że musimy podać obie w tym samym czasie i dodatkowo 5w1. Czyli łącznie wyszło 4 kłucia w tym dwa podano mu w rączki, czy to jest prawidłowy proces? Po jakim okresie teraz iść na drugie dawki i czy znów szczepić go wszystkim w raz? Bardzo proszę o porade.

  1. można te szczepionki łączyć ze sobą, nie był to błąd. Kolejne szczepienie zgodnie z minimalnymi odstępami. Zależy jakie teraz wypada

 49. Czy po zakończeniu szczepienia preparatem Synflorix w schemacie 2+1 można zaszczepić dziecko Prenavarem 13 aby miało ochronę również na inne odmiany pneumokoków? Czy jest to bezpieczne?

 50. Witam Pani Doktor. Nasza 7 miesięczna córka ma neutropenię (ciężka – neutrofile poniżej 500)- przyczyna nieznana. Nie jest wcześniakiem (z 38 tyg.). Pierwszą dawkę prevenar13 otrzymała jak miała 6 miesięcy i 3 dni. Czy powinna dostać jeszcze jedna dawkę (2+1) czy jeszcze dwie w pierwszym roku życia(3+1) ? Zachować odstęp 6 cżycia 8 tygodni?
  Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

 51. Witam serdecznie córka ma 2 latka i 2 miesiące brakuje nam ostatniej dawki hexacima niestety można ją podać do 24 miesiąca życia. Dzwoniłam dziś do przychodni i tam powiedzieli ze musze dokończyć szczepienia na NFZ pytałam o infarix hexa bo córka nie ma 3 lat niestety pani pielęgniarka powiedziała że nie można go podać po hexacima czy rzeczywiście zostaje mi tylko wybór tych na NFZ? 🙁

 52. 7 maja mam jeszcze szczepienie zaległe na Odra świnka różyczka w przychodni jest tylko mmr czy jest sens kupywac priorix czym różnią się od siebie te szczepionki któraś jest lepsza?

 53. Mój synek ma 20 msc. Że względu na ciągle infekcje i choroby nie mamy jeszcze szczepienia na świnie Odrę i rozyczke oraz pneumokoki… No i w związku z tym zostaje jeszcze 6 w 1… po jakim czasie od Odry świnki i różyczki mogę szczepic 6w1?

 54. Proszę o poradę. Córka w kwietniu skończyła 2 lata. Zaszczepiona Synflorixem wg schematu 2+1 zgodnie z kalendarzem szczepień. Czy można zaszczepić Prevenarem 13 w celu odporności na 3 pozostałe typy pneumokoków, których brak w Synflorixie? Jeśli tak, to czy wystarczy 1 dawka w tym wieku i jaki musi być zachowany minimalny odstęp od ostatniej dawki Synflorixu? Czy podanie Prevenaru 13 nie zaszkodzi dziecku, nie zwiększy możliwości wystąpienia niepożądanych odczynów skoro dziecko jest po pełnym schemacie Synflorixu – dla 10 szczepów bakterii to będzie przecież już 4 raz tak naprawdę?

 55. Pani Doktor proszę mi pomoc zrozumiec sytuacje…
  06 maja okazalo sie, ze w zlobku do ktorego chodzi corka pojawila sie ospa. 22 maja corka (13 msc) zostala zaszczepiona na ospe, odre, rozyczke… po konsultacji i badaniu pediatrycznym. Z 23 na 24 maja wyskoczylo kilka krost. Pediatra wczoraj stwierdzila ze to ospa. Prosze mi powiedzieć jak ta szczepuonka podana 22 maja wplynie na przebieg choroby? Nasili czy zlagodzi przebieg? Czy jesli corka nie goraczkuje to moze wyjsc na ogrod w cien? Z gory dziękuję za odpowiedź

 56. Witam,
  Moja córka skończyła 10 miesięcy jest po ropnym zapaleniu opon mózgówo rdzeniowych. Neurolog dopiero teraz zezwoliła na szczepienia.
  Jakie szczepienia byłyby dla niej najlepsze? Bezkomorkowe?
  Pozdrawiam

 57. Witam Pania, w jednym z komentarzy napisała Pani, ze niektore szczepienia mozna wykonac tylko do 3rz, mozna wiedziec ktore? Corka z powodu licznych przeziębien i zapalen migdałów a w koncu wycieciu 3 migdala i przycieciu bocznych ma znaczne opoznienie w szczepieniu.Mianowicie chodzi o szczepionke Infanrix ipv+ hib. Córka w maju skonczyla 4 lata, czy moge ja zaszczepic ja ta ostatnia dawka? Jesli nie to jaka szczepionka moge w takim wypadku zaszczepic corke?

 58. A ja mam pytanie o przechowywanie szczepionek.
  Rzecz działa się jeszcze w styczniu, kiedy córeczka miała niecałe 4 miesiące.
  Nikt w aptece mnie nie pouczył, że Prevenar 13 i Rotarix, które akurat kupowałam, trzeba wsadzić do lodówki i w rezultacie niecałe 24h przed szczepieniem przeleżały w temperaturze pokojowej.
  Pod koniec lutego przy kolejnej dawce Prevenaru już mnie pouczono i nawet musiałam potwierdzić to na piśmie.
  Wówczas na moje pytanie, co z poprzednią dawką, pediatra powiedziała, że nie uznałaby tych dawek jako nieważnych. Szczepiłam córeczkę jak gdyby nigdy nic, jednak ciągle ten temat mnie trapi.
  Dziś natknęłam się na fb na Pani wpis o pediatrach i postanowiłam odświeżyć temat.
  Będę wdzięczna za odpowiedź.

 59. Dzień dobry,
  Chcialabym zapytac czy mozna jednego dnia podac nastepujace szczepionki: infanrix hexa, rotarix i jeszcze szczepionka na pneumokoki? Dziecko ma 4 miesiace

 60. Witam,
  Córka ma 28 miesięcy. Była szczepiona 3 dawkami Pentaxim. Niestety zapomnieliśmy o dawce przypominającej do 24miesiąca. Pani doktor przepisala Pentaxim jako 4dawkę(informując, że nic się nie stanie i można podać) , chociaż jest on zarejestrowany do 2 roku. Jakie mogą być konsekwencje? Odpowiedź immunologiczna będzie słaba czy może odwrotnie?

 61. Witam Pani doktor. Syn urodzony 8.01.16 roku. W maju 2016 otrzymał pierwsza dawkę pneumokoki. Kolejna była w marcu 2017. Czy powinien otrzymać trzecia dawkę? Czy szczepienie jest ważne? Chroni go? Lekarz pediatra syna powiedział że nie trzeba trzeciej dawki a ja z ie martwię czy wszystko jest tak jak powinno być. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam Małgorzata Dewudzka

  1. To trzeba przeanalizować indywidualnie, ale najpewniej jeszcze jedna dawka szczepienia mu się należy. Rozumiem że byliście szczepienie na NFZ? W takiej sytuacji podajemy dwie dawki szczepienia w odstępie ośmiu tygodni w pierwszym roku życia, jeżeli druga dawka jest opóźniona nawet o wiele miesięcy to niewiele to zmienia. W tej sytuacji tak czy siak trzeba podać tą trzecią dawkę. Trzecią dawkę podajemy po upływie minimum sześciu miesięcy od ostatniej dawki szczepienia pierwotnego. A czyli w waszej sytuacji ta dawka powinna była być podana nie szybciej niż we wrześniu 2017 r. jeśli Podacie później to też będzie ok

 62. Ja mam z kolei pytanie-dziś Pani pielęgniarka poinformowała mnie,że są zamiany i dzieci od 6 m.ż. mają mieć 2 dawki bexsero. Czy to prawda? Nigdzie nie trafiłam na taką informację…

  1. tak, najpierw dwie dawki w odstępie 2 miesięcy a później jedna dawka w drugim roku życia, z zachowaniem odstępu co najmniej
   2 miesięcy między cyklem szczepienia pierwotnego a dawką uzupełniającą. zgodnie z chpl

 63. Prosimy o wsparcie i wspomnienie o Franiu najstarszym z grupy dzieci chorych w Polsce. Franiu ma najmniej czasu gdyż bardzo późno zdiagnozowano u niego rdzeniowy zanik mięśni. Franek ma już 13 miesięcy a dopiero uzbierał pół miliona 🙏🙏🙏 https://www.siepomaga.pl/franio

 64. Dzień dobry. Moja córka ma obecnie 4 miesiące. Szczepiona już 2 razy szczepionkami Hexscima 6w1, Rotarex i pneumokoki szczepionka płatna. Chciałabym ją zaszczepić na meningokoki. Czy może mi Pani podpowiedzieć jakimi szczepionka i i w jakim odstępie czasu? Dziękuję z góry.

 65. Pani Doktor, nurtuje mnie jedno pytanie.
  Mój synek 30 lipca kończy 4 miesiące, był zaszczepiony na gruźlicę BCG, wzw B 1 i 2 dawka(euvax) ,dtp 1 dawka,hib 1 dawka(acthib), synflorix. Teraz maja nas czekać następne szczepienia DTP,hib i polio. Po tych pierwszych szczepieniach synek miał obrzęk nogi,zaczerwienienie, placz przez ok 6h, jednorazowe wymioty i gorączka ok 38 stopni. Synek ma wzmożone napięcie mięśniowe i od miesiąca się rehabilotujemy. Zgłosiłam wszystko pediatrze ale lekarz uwaza ze nie ma przeciwskazań do następnych szczepień, lekarz zaproponowała szczepienia 5w1 . Czy uwaza Pani ze szczepienia 5w1 są lepsze od tych na nfz? Bo szczerze Pani powiem ze wydaje mi się,że skoro jedno szczepienie ma tyle szczepów to chyba nie jest lepsze ? Co Pani uwaza o tej reakcji synka po pierwszych szczepieniach czy to był NOP?
  Bardzo proszę o pomoc i poradę.
  Pozdrawiam Serdecznie

 66. Witam. Mam 5latka z autyzmem i teraz wypada szczepienie MMR , szczepić czy nie? Już sama nie wiem tyle sprzecznych informacji. Jestem za szczepieniem, nigdy NOP nas nie dotknął. Nastraszyli mnie. Potrzebuje rady.

  1. ale czy są jakieś przeciwwskazania? Jeśli dziecko nie choruje na nic dodatkowo np nie ma padaczki i jakiś neurologicznych przeciwwskazań to najpewniej można Szczepic.

 67. Dzień dobry, moja córka ma 19 m-cy, do tej pory zaszeczpiona na wszystkie wymagane szczepienia, chce ją zaszczepić przeciwko meningokoki – czy mogę zacząć od nimenrix, a potem dopiero boxero. Będę w że zna za odpowiedź. Dziękuję

  1. można zacząć od niemenrix. decyzja rodzica. statystycznie częściej występują meningokoki b, ale acwy tak samo trzeba podać

 68. Witam , mój syn urodził sie w Niemczech , tam dostał trzy dawki
  prevenar 13 . Teraz obecnie przebywa w Polsce ma 2 lata i w przychodni chcą dac mu 4ą dawke prevenar 13 . Moje pytanie jest takie , z tego co mi mówiono w De prevenar 13 jest tam tylko w 3 razy , czy musze teraz w Pl dac 4a czy nie ? Pani w przychodni powiedziala tu jest pl a nie de i muszę?

  1. zależy jak wyglądał ten schemat w DE w jakich miesiącach życia dziecko otrzymywało te dawki. W PL dopuszczalny jest teraz schemat 2+1 ale dawkowanie musi mieć zachowane odstępy.

   1. Dzień dobry. Córka po 2 dawkach szczepionki Prevenar otrzymała jako trzecią dawkę Synflorix, przez niedopatrzenie. Co zrobilaby Pani w tym przypadku? czy jest się czym martwić w kwestii jej odporności?
    pozdrawiam

 69. Witam, mam takie pytanie (przeczytałam komentarze i nie mogłam znaleźć odpowiedzi) szczepilismy córkę tradycyjnymi szczepionkami, teraz powinna mieć szczepienie DTP 4 dawka
  Polio 3 dawka i Hib 4 dawka
  Chcieliśmy kupić skojarzoną szczepionke, żeby córka nie była tyle razy kluta, pielęgniarka zaleciła nam infanrix ipv+Hib, mam pytanie czy jeśli była szczepiona zwykłymi to czy można przejść teraz na tą skojarzoną?
  Pozdrawiam

 70. Witam mam takie pytanie, jeśli dziecko od urodzenia było szczepione zwykłymi szczepionkami, to czy można teraz (1,5 roku) zacząć szczepić skojarzonymi?
  Pozdrawiam

 71. Przez nieuwagę przegapilismy termin szczepienia 5w1 tą dawką do 18 miesiąca. Dziś dopiero dostałam wezwanie z przychodni A córka ma już skończone 4 lata. Czy po takim odstępie szczepionka dalej będzie działać? Czy dalej szczepi się wtedy 5w1?

  1. to już inna szczepionka będzie musiała być. Zadziała, ale do momentu jej podania ochrona na pewno jest mniejsza.

 72. Dzień dobry,
  Mam pytanie czy szczepić od razu na meningokoki czy poczekać z tym aż dziecko będzie starsze. Idziemy z synem na pierwsze szczepienie chcemy szczepić 6w1 plus pneumokoki i rotawirusy tylko nie wiemy co z meningokokami.

 73. Dzień dobry. W wieku 11 miesięcy zaszczepiłam córkę przeciw grypie (Vaxigrip Tetra). W tym roku również zamierzam ją szczepić. Na tę chwilę ma 18 miesięcy. Czy również wymagane będą dwie dawki szczepionki?

  1. tak to hpa, ale szczepienie jest zalecane nie ze względu na kurzajki – bo tu trzeba przestrzegać higieny – zwłaszcza w sztanach publicznych czy na basenach, ale szczepienie zaleca się przede wszystkim jako ochronę przed rakiem szyjki macicy.

 74. Witam. Mam pytanie. Jaki musi byc odstęp czasowy pomiędzy szczepieniem 6w1 a Bexsero? Pani pielęgniarka powiedziała ze 4 tygodnie ale z tego co czytam to wcale tak nie jest. I już jestem zmieszana.

  Pozdrawiam serdecznie

 75. Witam.Koniec lipca szczepilismy się tetraximem,syn skończone 4 lata.mamy zaległy priorix.czy moge po miesiącu od tetraximu zaszczepić?pielęgniarki w przychodni karzą czekać aż 6 tygodni.nastepna kwestia,ktora mnie nurtuje to czy szczepionka nadaje się do użytku.lezy już ponad 5 miesięcy w przychodni.Kupowalismy sami szczepionkę w aptece i przewieźliśmy do przychodni.Przewozilam szczepionkę w lodówce turystycznej,podłączonej do zapalniczki.Przed wyjazdem lodówka chłodziła się dwie godziny w domu podłączona do gniazdka.lodowka nie ma wyświetlacza temperatury więc nawet nie wiem jaka była temperatura podczas przewożenia szczepionki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *