o szczepieniach

Moje wybory szczepionkowe. Moje. – co wybrałam? i dlaczego? cz. 1

Wiecie, że mam dwie starsze córeczki, a 5 tygodni temu urodziła się trzecia 🙂 Za tydzień wybieramy się na szczepienie. W komentarzach i mailach często pytacie o to jakie szczepienia ja wybrałam i dlaczego. Dzisiaj trochę na ten temat. Zacznę od szczepień obowiązkowych.

Wielokrotnie pisałam Wam o składzie szczepionek. Dlatego dziwicie się dlaczego wybrałam taki, a nie inny preparat. Zacznę od tego, że KAŻDY rodzic, który wybiera się z dzieckiem na szczepienie powinien odpowiedzieć sobie na pytanie: Co jest dla Ciebie najważniejsze?

 • Czy zależy Ci na podaniu dziecku preparatów, które są najdłużej na rynku i przyjęły je już całe pokolenia ludzi?
 • Czy zależy Ci na podaniu dziecku szczepionek darmowych, a przeznaczeniu pieniędzy np na szczepionki zalecane?
 • Czy zależy Ci na ograniczeniu ilości wkłuć? (ktoś powie „a co to z argument? chyba nie liczy się ilość wkłuć, ale jakość?” – być może dla jednych nie ma to znaczenia, ale dla innych ma)
 • Czy zależy Ci na uniknięciu tiomersalu?
 • Czy zależy się na podaniu bezkomórkowego komponentu krztuśca (ograniczasz nie tylko ilość podawanych antygenów, ale i zmniejszasz ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych – co nie znaczy, że i tak nie wystąpią)?

Na czym mi zależało? Nasze wizyty szczepienne:

Historia ma swój początek ponad 5 lat temu – przy szczepieniu córki pierworodnej. Udaliśmy się z córką do pediatry, na szczepienie. Nie, nie szczepię własnoręcznie moich dzieci – na czas takiej wizyty jestem przede wszystkim mamą. Robię to co Wy. Trzymam dziecko w ramionach, odwracam jego uwagę, dmucham mu na nosek, całuje czoło. Robię wszystko, by zmniejszyć stres dziecka i swój.

Zdecydowaliśmy się na szczepionki skojarzone. Przede wszystkim zależało mi na bezkomórkowym komponencie krztuśca. Dlaczego? Bo powoduje on mniej reakcji niepożądanych takich jak: reakcje miejscowe, epizod hipotoniczno-hiporeaktywny, nieutulony płacz czy gorączka. Oczywiście po szczepionkach skojarzonych również widuje się sporo NOPów, głównie łagodnych, ale zdarzyć się mogą również te poważne.

Ilość wkłuć. Ważne? Dla mnie tak. Wiedziałam, że córka będzie szczepiona również szczepionkami zalecanymi. Dlatego chciałam ograniczyć ilość wkłuć przy szczepionkach z kalendarza. Tym bardziej, że ciężko znoszę szczepienia moich dzieci, cała się pocę i trzęsę. Przy pobieraniu krwi u moich córek jakoś nie mam takiego stresu – przy szczepieniach zawsze. Mniejsza ilość wkłuć, krótszy czas całej procedury, mniejszy płacz – dla mnie to ogromna ulga.

Dodatkowym plusem, wg mnie był fakt braku tiomersalu w szczepionkach skojarzonych. Tiomersal znajduje się w szczepionce refundowanej – DTPw (Biomed) w ilościach dopuszczalnych i bezpiecznych, niemniej może jednak być odpowiedzialny za wywołanie reakcji alergicznych (jak każdy składnik szczepionki). Szkoda tylko, że trzeba za te mniej reaktogenne szczepionki płacić w naszym kraju. Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który nadal stosuje szczepionkę z pełnokomórkowym komponentem krztuśca (szczepionki z bezkomórkowym krztuścem otrzymują za darmo osoby z grup ryzyka – np takie, u których zanotowano poważny NOP po szczepieniu refundowanym i wcześniaki- stąd często są chwilowe braki niektórych preparatów – sanepid zabezpiecza je dla tych dzieci). [W moich wpisach na temat dodatków szczepionkowych pisałam o aluminium (klik) i tiomersalu (klik) i o ich zawartości w szczepionkach refundowanych (klik) i skojarzonych (klik)].

Te 3 wyżej wymienione argumenty przemawiają w mojej opinii „ZA” szczepionkami skojarzonymi. Tak jak napisałam, dla każdego rodzica są inne priorytety i nie uważam moich wyborów za jedyne słuszne. 

Kolejne pytanie – dlaczego wybrałam 6w1 a nie 5w1?

Jedna wizyta szczepienna mniej. Może to banał dla niektórych. Dla mnie, jako mamy, która zdaje sobie sprawę z tego co „w przychodni siedzi” (nawet na „dzieciach zdrowych”) było to ważne. Jestem zdania, że każda wizyta w przychodni powinna być przemyślana i odbywać się tylko wtedy, gdy rzeczywiście jest konieczna. Skoro w opcji „na 6” można jednej uniknąć – to moim zdaniem warto.

Opinia mojego pediatry. Kiedy szczepiłam moją pierworodną córkę na rynku nie było jeszcze np Hexacimy. Z preparatów skojarzonych można było się zdecydować na te 5w1 lub Infanrix hexa. Nasza pediatra miała bardzo dobre doświadczenia z Infanrix-hexa. Dlatego, po rozmowie z nią wybraliśmy taki a nie inny preparat. Podkreślam, że nie chcę tutaj faworyzować żadnej szczepionki, bo wszystkie skojarzone wypadają dobrze w badaniach i pewnie brak Infanrixu skłoniłby mnie do innego preparatu.
Przy drugiej córce Hexacima była już na rynku. Ale znowu postawiliśmy na Infanrix. Starsza córka dobrze na nią zareagowała, więc nie zawiedliśmy się na tym konkretnym preparacie. Za tydzień również wybierzemy tę szczepionkę. Wiem, że w moich porównaniach pod względem ilości aluminium nie wypada ona korzystnie, ale tak jak Wam pisałam wszelkie normy są spełnione, a jakoś nie zauważyłam mniejszej częstości NOPów przy preparatach z mniejszą ilością aluminium.

Gdybym pierwszą córkę zaszczepiła Hexacimą czy Pentaximem, a ona dobrze by zareagowała na te szczepienia to pewnie przy kolejnych córkach również trzymałabym się pierwotnego wyboru.

Jako lekarka obserwowałam różne NOPy po różnych szczepionkach, u różnych dzieci – od totalnie zdrowych po takie z jakimiś obciążeniami (wcześniactwo na przykład). Gdybym kierowała się jedynie ich obrazem to pewnie bym nie zaszczepiła żadną szczepionkę. Pamiętajcie, że jest jeszcze ta druga strona medalu – choroby zakaźne (te wywołane przez Hemophilus influenzae typu b wszyscy jeszcze dobrze pamiętają, te wywołane przez pałeczkę krztuśca widuje się np u niemowlaków). Nie chodzi o to by straszyć NOPem czy straszyć chorobą zakaźną. Chodzi o rozważenie bilansu strat i korzyści. Bilans ten przemawia za szczepieniami. A to na jakie się zdecydujecie zależy od Was, waszych zmartwień, od tego na czym Wam najbardziej zależy i od Waszej rozmowy z pediatrą! Są dzieci które ciężej przechodzą choroby zakaźne, mają więcej powikłań. Myślę, że podobnie jest ze szczepionkami, antybiotykami czy produktami żywnościowymi – każdy organizm ma tutaj inną wrażliwość na dane składniki i może zademonstrować inną reakcję.

Minusy szczepionek wysoceskojarzonych – w mojej opinii:

 • cena
 • po czym NOP (jeśli wystąpi NOP, to nie wiadomo, po którym dokładnie składniku)
 • problemy z dostępnością (raz brakuje Pentaximu, innym razem Infanrixu, a producent zaleca trzymać się jednej szczepionki)
 • krótsza obecność na rynku
 • obserwowana minimalnie krótsza długość ochrony po szczepieniu.

Poniżej małe porównanie szczepienia DTPw ze szczepionkami skojarzonymi.

DTPw Pentaxim Infanrix-IPV-Hib Infanrix-hexa Hexacima
dostępność na rynku 1961 rok 2003 rok 2000 rok 2000 rok 2013 rok
krztusiec pełnokomórkowy bezkomórkowy bezkomórkowy bezkomórkowy bezkomórkowy
tiomersal obecny brak brak brak brak
aluminium nie więcej niż 0,7 mg 0,3 mg aluminium 0,5 mg aluminium 0,82 mg aluminium 0,6 mg aluminium
wiek podania od 7. tygodnia do końca 3. roku życia od 7. tygodnia życia do końca 2. roku życia od 7. tygodnia życia do końca 3. roku życia od 7. tygodnia życia do końca 3. roku życia od 7. tygodnia życia do końca 2. roku życia
cena refundowana ok. 140 ok. 180 ok. 281 ok. 190
 1. Zadaj sobie pytanie: „Na czym mi zależy?”
 2. Porozmawiaj z pediatrą o swoich wątpliwościach (nie rozmawiaj z dr Google ;))
 3. Zapytaj w przychodni i aptece o dostępność szczepionek.
 4. Wybierz tak, by Twój lęk przed szczepieniem był możliwie najmniejszy (wówczas zmniejszysz również lęk dziecka).
 5. Ruszaj na szczepienie.

Ten wpis nie jest reklamą żadnego preparatu. Jego autorka nie ma żadnych powiązań z producentami leków i innych produktów leczniczych (w tym szczepionek).

Kilka pytań o szczepionki wysoceskojarzone

Kiedy wybieramy szczepionki wysoceskojarzone to dziecko otrzymuje dodatkowe dawki szczepienia przeciwko wzw typu b oraz przeciwko poliomyelitis – czy to jest bezpieczne?

Zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego dla szczepionek wysoceskojarzonych takie dodatkowe dawki są dopuszczalne. Nie wpływają one negatywnie ani na odpowiedź układu immunologicznego ani na częstość NOPów.

Czy ilość antygenów podawana w przypadku szczepienia 5w1 lub 6w1 nie jest za dużym obciążeniem dla organizmu?

W przypadku szczepionek wysoceskojarzonych podawany jest ZAWSZE bezkomórkowy komponent krztuśca (dziecko otrzymuje przy szczepieniu 5w1 czy 6w1 około 24-27 antygenów), w przypadku stosowanych od lat 60. szczepionek DTPw (finansowane z budżetu) dziecko otrzyma około 3000 antygenów i w osobnych wkłuciach jeszcze 20 antygenów (Hib, Polio, HBV). Jak widać od 50 lat układy immunologiczne kolejnych pokoleń radzą sobie dość dobrze z pełnokomórkowym krztuścem. Nie radzą dobie idealnie i ze względu na NOPy obserwowane po tych szczepieniach stworzone zostały właśnie szczepionki z acelularnym krztuścem – nie wyeliminowały one NOPów, ale je zmniejszyły.

Druga strona medalu jest i tutaj. Szczepionki wysoceskojarzone są bezpieczniejsze ze względu na ilość NOPów, ale są też mniej immunogenne, czyli zabezpieczenie przed krztuścem jest słabsze niż ma to miejsce przy DTPw.

Odpowiedź układu immunologicznego (po szczepieniu inaktywowanym) angażuje mały tylko ułamek jego zdolności odpornościowych (około 0,1%).

Zaczęliśmy szczepienia szczepionką Pentaxim. Chwilowo brak jej w aptekach i przychodni. Zaproponowano nam Hexacimę. Czy taka zamiana jest dopuszczalna?

W przypadku braku konkretnego preparatu jest możliwa taka zamiana. We wszystkich pozostałych przypadkach nie zaleca się takiego postępowania. Lepiej trzymać się jednego schematu, z konkretnym preparatem – przynajmniej jeśli chodzi o szczepienia podstawowe (trzy dawki w pierwszym roku życia). EDIT: w nowym CHPL (2017) Hexacimy dopuszczalne jest jej zastosowanie w 2. roku życia (czwarta dawka), nawet jeśli uprzednio podawaliśmy inną 6w1 lub 5w1 (3 pierwsze dawki).

Czy mogę zrezygnować ze szczepień wysoceskojarzonych (moje dziecko otrzymało dwie dawki 5w1) i kontynuować szczepienia szczepionkami refundowanymi? 

TAK.

Zachęcam Was do zakupu ebooka szczepionkowego „309 pytań o szczepienia” gdzie znajdziecie odpowiedzi na całe mnóstwo pytań!

309 pytań o szczepienia

Źródło:

 • CHPL: Pentaxim, Infanrix IPV, Hexacima, Infanrix hexa, DTPw
 • The prevalence of combination vaccines for children in Europe. Analysis of the availability and funding.
 • „Co to jest szczepionka i jak działa?” dr Wojciech Feleszko, Klinika Chorób Płuc i Chorób Alergicznych u Dzieci WUM
 • Hypotonic-hyporesponsive episode (HHE) following vaccination with a combined vaccine against diphtheria, tetanus and pertussis (whole cell vaccine -DTPv)]. Czajka, Wysocki
 • http://vaccinepapers.org/wp-content/uploads/FDA-aluminum-paper.pdf
 • Wide Variation in Reference Values for Aluminum Levels in Children: Michelle Zeager, Alan D. Woolf, Rose H. Goldman
 • Aleksandra Krause, Paulina Górska, Janusz Ślusarczyk, Adiuwanty – substancje podnoszące skuteczność szczepionek – część II
 • http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=3E4766A0, 
 • Early exposure to thimerosal-containing vaccines and children’s cognitive development. A 9-year prospective birth cohort study in Poland Dorota Mrozek-Budzyn,corresponding author Renata Majewska, and Agnieszka Kiełtyka

178 thoughts on “Moje wybory szczepionkowe. Moje. – co wybrałam? i dlaczego? cz. 1

 1. Dziękuję za ten wpis. Ja również przeprowadzałam taki bilans „zysków i strat” przed pierwszym szczepieniem córki w tym roku (mając również na uwadze to, że starsza wiele lat temu szczepiona była refundowanymi, „sprawdzonymi przez lata” bez negatywnych skutków)i również zdecydowałam się na 6w1 dla acelularnego krztuśca i mniejszej ilości wkłuć. Na szczęście Mała nie miała nawet podwyższonej temperatury, wszystko poszło jak z płatka.

 2. Bardzo dobry wpis, ja mam dodatkowo pytanie o pneumokoki, synflorix czy prevenal 13?, sama niedługo stanę przed wyborem szczepionek. Pozdrawiam 🙂

 3. Witam, pisze Pani, że za tydzień wybieracie się na szczepienie. Czy mimo upałów będzie pani szczepić? Przed nami szczepienie odra , świnka , różyczka(Priorix), znajoma farmaceutka poleciła mi aby nie szczepic dziecka w upały, jakie jest Pani zdanie na ten temat. I jeszcze jedno pytanie. Moje dziecko ma w czerwcu rozpocząć przygodę z przedszkolem(obecnie 2 latka i 10 miesięcy, szczepienie jest opóźnione). Jaki czas powinnam odczekać po szczepieniu zanim poślę do przedszkola. Jest to przedszkole prywatne wiec nie ma tu żadnych ograniczeń. Jestem świadoma, iż zacznie chorować w przedszkolu, obawiam się , że nie będę wiedziała czy jest to reakcja na szczepienie czy na „przedszkolne zarazki”.
  Pozdrawiam serdecznie

  1. Witam. POmimo upałów będę szczepić. Wysoka temperatura powietrza nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania szczepień. Ale oczywiście nalezy dbać o odpowiednie nawodnienie dziecka i nie wychodzić z nim na pełne słońce zwłaszcza między godz 11-16 (no ale to nawet bez szczepienia).:) Co do szczepienia odra-świnka-różyczka – jeśli ma wystąpić gorączka czy wysypka to najczęściej między 6-12 dniem od szczepienia – czyli po tym czasie może iść do przedszkola. pozdrawiam 🙂

  2. Bardzo dziękuję za wpis. Mam jedno pytanie – kiedy najlepiej zacząć szczepienia? Czytałam, że dziecko powinno mieć Ok 2 miesięcy. Czy to prawda? Czy może wcześniej/jeszcze później? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedz i z góry dziekuję

 4. Dzień dobry, czy po pierwszej wizycie szczepiennej z użyciem szczepionek refundowanych mogę na kolejnej zdecydować się na szczepienie odpłatne? Chodzi mi o szczepienie DTP odpłatne. Pozostałe wg refundacji.

  1. Niestety z tego co wiem DTPa jest nie do zdobycia od kilku lat. Być może coś się zmieniło. Najlepiej zapytać w sanepidzie. Sanepid nawet dla dzieci które miały ciężki NOP po szczepionkach refundowanych oferuje szczepionki wysoceskojarzone (5w1 i 6w1)

 5. Mam pytanie. Za dwa tygodnie wybieramy się z córeczką na szczepienie (w 5 miesiącu życia). Do tej pory dziecko było szczepione szczepionkami refundowanymi. Po ostatnim szczepieniu dostała wysokiej gorączki (39st). Czy jest możliwość zaszczepienia jej teraz szczepionką skojarzoną? Czy lepiej pozostać przy refundowanych?

  1. Jest możliwość przejścia na szczepionki wysoceskojarzone. Ryzyko NOP po nich jest mniejsze, ale oczywiście nie ma gwarancji że gorączka po tych skojarzonych i tak się nie pojawi.

 6. W artykule pojawia się pytanie: Kiedy wybieramy szczepionki wysoceskojarzone to dziecko otrzymuje dodatkowe dawki szczepienia przeciwko wzw typu b oraz przeciwko Haemophilus influenzae typu b – czy to jest bezpieczne?
  Proszę o wyjasnienie kiedy dziecko otrzymuje ta druga dawke przeciwko Haemophilus influenzae typu b? bo wzwz b otrzymuje sie w szpitalu po urodzeniu a o drugiej dawce Haemophilus influenzae typu b nie slyszlam.
  Ja szczepilam corke Hexacima + Prevenar 12

  1. Witam. Oczywiście w artykule popełniłam błąd. Chodziło o dodatkową dawkę przeciwko poliomyelitis 🙂 Już poprawiłam. Przepraszam

 7. Mam pytanie: dlaczego po podaniu trzech dawek Infanrix Hexa nie zaleca się w 16-18 miesiącu (jako czwartej) podać Infanrix IPV-Hib? Usłyszałam w mojej przychodni, ze dziecko będzie miało niepełna odporność , jeśli nie dostanie czwartej dawki wzwB. Czy Infanrix Hexa zawiera jakies mniejsze dawki antygenów, w porównaniu do np. Hepavaxu, Engerixu czy Euvaxu i odporność przeciwko wzw b po trzech dawkach tej szczepionki faktyczznie jest słabsza? Pytam tez dlatego, że starszy syn dostał najpierw jedną dawkę Hepavaxu, potem druga w Infanrix Hexa, następnie przeszliśmy na Infanrix IPV-Hib, więc trzecia dawkę otrzymał w 7-mym miesiacu (znowu Hepavax). Czy to oznacza, że ma teraz niepełna odpornośc? Dodam, ze drugie dziecko szczepię w tej samej przychodni, jedna zmieniło się ich podejście do przechodzenia ze szczepionek „6w1” na „5w1”.

   1. Dzień dobry, też interesuje mnie to zagadnienie. W Kanadzie na przykład stosuje się taki schemat: „
    In Canada, most children get the 5-in-1 vaccine when they are 2, 4, 6, and 18 months old. The 6-in-1 vaccine may replace 5-in-1 at 2, 4 and 6 or at 2, 4 and 18 months. Only three doses of hepatitis B vaccine are needed.”
    Dlaczego więc w Polsce nie można tak stosować i nie podawać dzieciom z kolei 5tej dawki hepB? (1sza niestety dostaje się w szpitalu)

    1. ale schematy szczepień w kalendarzu szczepień dostosowywane są do epidemiologii danego kraju. Jeśli chcemy szczepić tak jak w Kanadzie to musimy mieszkać w Kanadzie i na stałe przebywać w miejscu gdzie ilość zachorowań jest taka i taka, a wyszczepialność społeczeństwa taka i taka. nie można wziąć po trochę z każdego kraju (tylko to co nam odpowiada), bo tak chcemy. Wiele czynników bierze się pod uwagę w układaniu kalendarza szczepień. Tutaj więcej na ten temat: klik.

 8. Super wipis, no i supet blog. Dziękuję za każdy poruszony tu temat bo dzięki tym wpisom jeszcze do reszty nie zwariowałam:) w artykule jest informacja ze można w kolejnych dawkach zrezygnować ze szczepień wysoceskojarzonych na rzecz refundowanych, pytanie czy da się odwrotnie? Moja córka pierwszą dawkę dostała DTP jednak po namyśle rozmowie z pediatra i wielu artykułach na ten temat drugą dawkę chciałabym podać skojarzoną. Czy to możliwe? Pozdrawiam

  1. dziękuję 🙂 tak – możliwa jest zamiana w drugą stronę, czyli po zaszczepieniu DTP, można zastosować na następnych wizytach szczepionkę wysoceskojarzoną 🙂

 9. Dzień dobry,

  mój synek skończył w niedzielę 6 tygodni i został dzisiaj zaszczepiony Hexacimą i Synflorixem. Po 7 godzinach pojawiła się gorączka około 38 stopni, mierzona bezdotykowym termometrem. Kiedy podać lek przeciwgorączkowy?

  Pozdrawiam i dziękuję za wiele cennych i rzetelnych informacji.

  1. witam. generalnie najlepiej mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym w odbycie (termometr powinien mieć giętką końcówkę). Ale może pani podać od razu leku przeciwgorączkowy, jeśli syn rzeczywiście jest cieplejszy. paracetamol zadziała również ewentualnie przeciwbólowo.

 10. Gratuluję bloga, polecam go moim pacjentom, bo pisze Pani bardzo zrozumiałym językiem i porusza kwestie, które bardzo często budzą wątpliwość rodziców ale i ja sama też doszukałam się kilku ciekawych dla mnie informacji. Dziękuję za pomoc 🙂
  Jedyne moje pytanie „Kiedy wybieramy szczepionki wysoceskojarzone to dziecko otrzymuje dodatkowe dawki szczepienia przeciwko wzw typu b oraz przeciwko Haemophilus influenzae typu b” czy raczej nie powinno być wzw b i polio(dodatkowo w 2mż) ? bo Hib-u jest chyba tyle samo?

  1. dziękuję za miłe słowa – zwłaszcza, że od koleżanki po fachu 🙂 i dziękuję za wytknięcie błędu. Oczywiście, są dodatkowe dawki wzw i dodatkowa polio. nie zauważyłam tego błędy wcześniej – dzięki!

 11. witam! Dopiero co zaczynam zagłębiać się w temat szczepień ( termin porodu za 3miesiace) i nie znalazłam info na temat szczepień w pierwszej dobie życia dziecka. Czy zamiast refundowanymi szczepionkami przeciwko wzw typu b i przeciwko gruźlicy, można zaszczepić dziecko innymi odpłatnymi? Czy są inne szczepionki na rynku? Jeśli tak, to czy w ogóle różnią się od tych refundowanych? Dziękuje za odpowiedz.

  1. Witam. Gruźlica – tutaj jest tylko jedna szczepionka. nie ma niestety innej. Co do wzw typu b to w szpitalu zwykle jest euvax lub hepavax, na własną rękę może zakupić Pani Engerix. Ten ostatni ma lepsza opinię. Kiedyś różnił się przede wszystkim obecnością tiomersalu – w engerixie go nie było, a w euvaxie był. Od kilku lat żadna szczepionka przeciwko wzw typu b nie zawiera tiomersalu, więc ta róźnica odpadła – poprawiła się jakość szczepionki euvax czy hepavax. Engerix w porównaniu do euvaxu ma mniej aluminium. Ja najmłodszą córkę zaszczepiłam szczepionką oferowaną w szpitalu. U średniej córki zakupiłam engerix i została nim zaszczepiona w szpitalu (wtedy euvax miał tiomersal).

   1. Witam,
    A co z najmłodszą córką?? Jaką szczepionkę wybrała
    Pani w szpitalu?? Z aktualnych ulotek bardzo trudno doszukać się znaczących różnic między szczepionkami na wzw. Proszę o podpowiedź i pomoc w wyborze. Za kilka 3 tygodnie planowany poród, a w głowie coraz więcej wątpliwości czy szczepić w pierwszej dobie?? A jeśli już to którą szczepionkę wybrać ??W naszym szpitalu obecnie szczepi się hepavaxem, dają tez możliwość zakupu innych szczepionek we własnym zakresie. Bardzo proszę o podpowiedź

     1. Dzień dobry. Czy jeśli syn w szpitalu zaszczepiony był Euvaxem, to czy mogę przy drugiej dawce zmienić na Engerix i czy jest to wskazane? Pozdrawiam. 🙂

     2. Nie ma takiej konieczności chociaż można je stosować zamiennie. Preparaty mają podobny profil bezpieczeństwa i skuteczności.

 12. Chciałam zapytać o radę 🙂 mój syn ma dość mocno przesunięty kalendarz szczepień. Ma 5 lat i nie przyjął jeszcze ostatniej dawki Pentaximu. Wiemy, że już tej konkretnej szczepionki nie otrzyma, ze względu na wiek. Co by Pani poleciła w takim wypadku ? Pediatra sugeruje, żeby podać mu po prostu dawkę przypominającą , którą dzieci otrzymują w wieku 6 lat….ja jestem bardzo sceptyczna :/ Proszę o radę, jak to bezpiecznie dla dziecka przeprowadzić. Z góry dziękuję.

 13. Byłam ostatnio z synem u pediatry na pierwszej wizycie. Mówiła dużo o szczepieniach, pamiętam że wspominała o jednej szczepionce- na meningokoki, pneumokoki lub rotawirusy, którą należy podać (podejrzewam że przynajmniej pierwszą dawkę) do 6 tygodnia życia, sama już nie wiem o którą chodziło, a nie mogę w źródłach znaleźć odpowiedzi :/ Może być to któraś z tych? Możliwe że źle usłyszałam.

 14. Czytam z zaciekawieniem Pani bloga 🙂 Mam pytanie, córce została podana pierwsza dawka szczepionki Infanrix ipv+hib. Z wielkimi oporami i dużym lękiem zdecydowałam się na zaszczepienie dziecka. Świadomie wybrałam preparat pięcioskładnikowy, bo daje mi poczucie większego bezpieczeństwa. Dodatkowo zaszczepiłam na żółtaczkę płatnym Engerixem. Okazuje się, że obecnie Infanrix Ipv+hib jest niedostępny. Czy teraz lepiej podać córce Pentaxim, który ma inny komponent krztuśca, ale jest 5w1 i jest tańszy czy Hexę?, której niestety się boję i nie jestem do niej przekonana? Który wybór będzie bezpieczniejszy dla zdrowia dziecka?
  Generalnie jestem zbulwersowana postępowaniem producenta Infanrixu. Nie czuję się bezpiecznie w tej sytuacji i wzmaga to moją nieufność i lęk co do szczepień.
  Pozdrawiam

  1. witam. to jedna z najgorszych sytuacji niestety, bo trzy pierwsze dawki powinny być podane tym samym preparatem. producent produkuje, ale z tego o wiem sanepid zabezpieczył dla grup ryzyka (dla wcześniaków) właśnie ten infanrix więc myślę, że stąd te braki. inny preparat można zastosować tylko w przypadku braku pierwotnego, czyli w Waszej sytuacji. Pewnie najbardziej optymalnie by było Infanrix hexa, bo to ten sam producent – ale zdania ekspertów nie są jednoznaczne. Pentaxim jest dopuszczalny. Najlepiej żeby Pani skonsultowała to jednak z Waszym pediatrą i powiedziała o swoich obawach w stosunku do Infanrixu hexy. Ja w takiej sytuacji pewnie wybrałabym hexę, ale ja mam o niej dobre zdanie.

   1. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Chciałam się jeszcze dopytać. Dlaczego pierwsze trzy dawki powinny być podane tym samym preparatem? Czy chodzi o skuteczność szczepionki i wytworzenie odporności? Czy też o bezpieczeństwo podania różnych preparatów? Czy takie „mieszanie” jest w ogóle bezpieczne, było to badane?

    1. mieszane schematy nie mają takich badań jak szczepienie tym samym preparatem. Wiadomo, że dany producent bada tylko swoje produkty, a nie miksuje ich w schematach ze szczepionkami innych producentów. zdarzają się braki preparatów – zwłaszcza po dłuższej przerwie – czwarta dawka podawana jest później i sytuacja z dostępnością preparatu na tym etapie jest różna. Jeśli zdarza się zmiana preparatu to najczęściej przy tej czwartej dawce – i obserwacje pokazują, że mimo wszystko, podanie preparatu o tym samym składzie, ale innego producenta jest bezpiecznym i skutecznym postępowaniem.

     1. Świetny artykuł !! Bardzo pomocny przy wyborze, zwłaszcza młodym rodzicom. Mam pytanie odnośnie łączenia szczepionek 6w1 z innymi szczelinami, rotawirusy i pneumokoki, czy zaleca pani podanie tych trzech dawek na pierwszej wizycie ?? Czy to nie zbyt duża jednorazowa dawka dla takiego maleństwa ?

 15. Witam!
  Jestem z zawodu pielęgniarką a prywatnie mamą 5-letniego Filipa i 7-tygodniowej Hani. Swoje pierwsze dziecko szczepiłam preparatem 5w1 (Pentaxim) – syn zniósł je bardzo dobrze, jak zresztą wszystkie szczepienia. Córkę zaszczepiłam wczoraj pierwszą dawką Pentaximu (wybrałam te konkretną szczepionkę ze względu na to, że szczepiłam tym preparatem również pierwsze dziecko). Jak na razie obyło się bez gorączki czy innych NOP-ów 🙂
  Pozdrawiam i dziękuję za tak wartościowe teksty, które publikuje Pani na blogu.

 16. Dziękuję za merytoryczne wpisy, uspokajające rodzica, który naczytał się o nopach.Zdecydowaliśmy z mężem zacząć szczepić dziecko dopiero w 5 miesiącu życia i zacząć od 6 w 1 Hexacima. Minęło 48h od zaszczepienia,dziecko nie ma gorączki (czy to znaczy, że już nie będzie miało?), ale obserwuję znaczny spadek apetytu plus dziecko jest marudne, chce być długo noszone. Jak długo może potrwać niechęć do jedzenia?(jest tylko na moim mleku) Po jakim czasie, jeśli ciągle nie będzie poprawy zgłosić się do lekarza?

  1. Na tym etapie gorączka pojawić się już nie powinna. Spadek apetytu i ta zmiana nastroju to NOP. powinno po 3-4 dniach ustąpić. Do lekarza możeciebpojsc w każdej chwili bo to ze bylo szczepienie nie wyklucza ze może pojawić się jakaś infekcja i stąd też może byc to marudzenie (ewentualnie ząbkowanie wchodzi jeszcze w gre).

 17. Witam !
  Stwierdziła Pani słusznie, że szczepionka 6w1 zawiera dodatkowe dawki wzw b i polio, co tak naprawdę nie jest zgodne z naszym kalendarzem szczepień. Czy jest to bezpieczne ? Należałoby zadać pytanie: Czy istnieją badania, że jest to bezpieczne i jak wpływają tak bliskie sobie dawki wzw b na zdrowie dziecka ? Oraz przede wszystkim czy tyle dawek w tak krótkich odstępach coś daje ? Jeżeli nie, to po co się je daje naszym dzieciom. Niestety takich badań nie ma. To tylko przypuszczenia, a na przypuszczeniach opierać się nie można. Każdy zakłada, że dodatkowe dawki nie wpływają źle na organizm. To z jakiego względu ustalono, że te dawki mają być podane jednak przy urodzeniu, w 2 miesiącu a później dopiero w 7 miesiącu ? W przypadku 6w1 podaje się tą szczepionkę poza szczepieniem przy urodzeniu o zgrozo na trzech kolejnych szczepieniach w 2, 3/4 miesiącu i 5/6 miesiącu. Po co ? Czy nasze dzieci są aż tak bardzo narażone na zarażenie cytując:
  Przede wszystkim poprzez kontakt z krwią. W związku z tym do zakażenia może dojść nie tylko placówkach medycznych, lecz także np. u kosmetyczki czy fryzjera. Wirus HBV może zostać przekazany również w czasie kontaktów seksualnych odbywanych bez zabezpieczenia.

  Czy dotyczy to naszych małych dzieci ? Kosmetyczka, fryzjer, kontakty seksualne ? Szczepienie mogłoby odbywać się co najwyżej przed wizytą w szpitalu i to koniec. Temat absurdalny. Kosmetyczka, fryzjer u noworodka, niemowlaka ? Kontakty z krwią, w domu u zdrowych rodziców ?

  Kwestia mniejszej ilości NOP po 6w1 , 5w1. Zaznacza Pani, że występują mniejsze powikłania. Niestety wykrywalność NOP zaznaczona w biuletynach PZH http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/index_p.html dla szczepionek rejestrowana jest dopiero od 1999 roku. Z każdym rokiem rejestruje się więcej NOP. Może to nie oznaczać, że przybywa NOP, ale świadomość lekarzy jest większa i potrafią lepiej NOP wychwytywać. Natomiast jak się czyta, ile przypadków nie jest rejestrowanych i ilu lekarz boi się zgłaszać NOP z powodu kontroli z sanepidu, to odechciewa się komentować. W latach 2009 – 2011 producent szczepionki 6w1 GSK dostał raport na temat 36 niemowlaków, które zmarły w Europie, głównie Niemcy, Holandia, ale i Polska (2 przypadki) po podaniu infanrix hexa. Łatwe do znalezienia w internecie. Ze stwierdzeniem, że jest to bezpieczna szczepionka, to bym polemizował.Pozdrawiam

  1. Witam. oczywiście że badania są. nie wiem skąd to przekonanie, że zarejestrowane szczepionki to eksperyment? badania kliniczne szczepionek nie sa żadną tajemnicą. Mowa o nich w ulotkach, w bazie badań, w pubmedzie. W ulotce jest też rozpiska z podziałem na poszczególne składniki szczepionki – ocena skuteczności i bezpieczeństwa składnika przeciwko wzw typu b również się tam znajduje.
   Mama dziecka chodzi do kosmetyczki, do fryzjera, do dentysty – również w ciąży i może zarazić noworodka w trakcie jego przechodzenia przez kanał rodny. Nie zakładam, że noworodek chodzi do dentysty. wszyscy domownicy nie badają się regularnie na wzw, prawda? poza tym są kontakty ze służbą zdrowia.
   co do NOPów to uważam że jest większy nacisk na ich zgłaszanie, bo rodzice są bardziej świadomi. Ta cała „paplanina” o strachu lekarzy przed kontrolą sanepidu do mnie nie przemawia. nie wiem kto rozpuszcza te ploty, nie wiem gdzie te kontrole tak paraliżują, ale jeśli mam być szczera to kontrole są non stop. czy to z nfz, czy z sanepidu czy konsultanta krajowego. to norma, która ma zapewnić poprawne funkcjonowanie zakładu zdrowia. Ja bym się bała kontroli w przypadku nie-zgłoszenia NOP. bo właśnie w sanepidzie rodzic ma prawo interweniować jeśli lekarz odmówi wypisania papierów o NOP.
   pozdrawiam

 18. Dzień Dobry, jestem mamą 2,5 letniej córeczki obecnie szczepiłam córkę Infanrixem 5w 1 po 2 pierwszych dawkach córka całkowicie się „resetowała ” tzn. następnego dnia nic nie mówiła była jakby nieobecna tak jakby zapomniała wszystkiego czego wcześniej się nauczyła , za pierwszym razem ( 2 miesiąc) ten stan utrzymywał sie do miesiaca , drugie szczepienie ( 4 miesiąc) córcia pięknie gaworzyła praktycznie całymi dniami po szczepieniu znowu musiała wszystkiego uczyć się od nowa ale nie wróciła juz do takiego intęsywnego gaworzenia mówiła tylko aaa i eee. zgłaszałam to mojemu lekarzowi ale niestety zostałam zignorowana. trzecia dawka ( 6 miesiąc) niby ok ale juz wtedy niewiele mówiła dopiero ok 10 miesiaca zaczeła mówić mam ma , . Obecnie czeka mnie zaszczepienie 4 dawką jestem pełna obaw czy odczyn NOP może wrócić??. Mam też pytanie czy z uwagi na poprzednie doświadczenia mogłbym poprzestać na tych 3 dawkach szczepienia , ponoć pełna odpowiedź immunologiczna u większości jest już po trzeciej dawce co Pani o tym sądzi. córka ma silna alergię pokarmową AZS. Proszę o odpowiedź jak w takiej sytuacji powinnam postąpić,

  1. Witam. W takiej sytuacji, w mojej ocenie powinna się pani zgłosić do poradni szczepień. Czy dziecko było w międzyczasie u neurologa na przykład? Warto by było ocenić jak to wygląda od tej strony. I rozważyć bilans korzyści i strat. Może powinno się zrezygnować ze szczepienia przeciwko krztuścowi i uzupełnić tylko Hib? Decyzja nie jest tutaj zero-jedynkowa.

 19. Witam. Ja przestałam szczepić swoje córki (bliźniaczki) po ukończeniu przez nich 5 miesiąca życia, gdzie ewidentnie po każdym szczepieniu miały problemy skórne (okropne AZS). Miedzy jednym a drugiem szczepieniem (około 1,5 miesiąca) trwało leczenie skóry, po czym po podaniu szczepienia problemy zaczynały się od początku. Żaden lekarz pediatra, do których się udawałam nie potwierdził, iż ma to związek ze szczepieniami, a sugerowali że dzieci są alergikami, że musiałam coś zjeść (karmiłam piersią) itp. Moja intuicja i obserwacje sugerowały mi, iż ma to związek ze szczepieniem. Przestałam szczepić, AZS ustąpił…Czy dobrze robię nieszczepiąć? Uważam, że jest to moja decyzja i jestem świadoma konsekwencji, jaką ze sobą ona niesie. Wiem, że dzieci mogą złapać jakąś chorobę zakaźną, z drugiej strony wiem że szczepiąc miały by przewlekłe AZS. Co groźniejsze? Trudno mi powiedzieć…Jestem zdania, iż każdy powinien podejmować świadomą decyzję odnośnie szczepienia po zapoznaniu się z bilansem zysków i strat dla danego dziecka. W obu przypadkach należy być świadomym konsekwencji związanych z wyborami…Pozdrawiam serdecznie!

  1. w przypadku dzieci ze skłonnością do zmian skórnych jednym z NOPów jest zaostrzenie tych zmian po szczepieniu. NIe powinno się szczepić w okresie zaostrzeń. Ja w takiej sytuacji ufam alergologom. Obstawiają oni dziecko dobrym leczeniem tak, by skóra wyglądała dobrze i po szczepieniu równiez kontrolują jej stan. Zdarza się, że włączają np jakiś lek doustny czy bardziej intensywne leczenie miejscowe. Nie wiem czy dobrze Pani robi, ale myślę, że dobrze skonsultować się właśnie z alergologiem w tej sprawie. równiez pozdrawiam

 20. Witam,
  Zaczęłam szczepić dziecko z opóźnieniem, wg indywidualnego kalendarza szczepień, dlatego ważne dla mnie jest do kiedy należy podać ostatnią dawkę wybranej szczepionki. Biorę pod uwagę 6w1. W tym artykule jest informacja, że Infarix-hexa należy podać do końca 3. roku życia dziecka (tę samą wersję usłyszałam od znajomej lekarki). Natomiast w ulotce widnieje zapis, że „dawka uzupełniająca musi być podana w odstępie co najmniej 6 miesięcy od ostatniej dawki, najlepiej przed 18 miesiącem życia”. Z czego wynika taka rozbieżność i gdzie można znaleźć informację o szczepieniu do 3. roku życia? Z góry dziękuję za odp, pozdrawiam.

  1. rozbieżnośc wynika z konstrukcji kalendarza szczepień i preferowanych schematów. Najbardziej optymalna odpowiedź immunologiczna jest kiedy ściśle trzymamy się schematu. W razie opóźnień podajemy do 3 roku życia, bo tak jest produkt zarejestrowany.

 21. Witam serdecznie.
  Mam pytanie, zarówno w szczepionkach 6w1 jak i 5w1 krztusiec jest bezkomórkowy, czy też acelularny. A co z pozostałymi składnikami tych szczepionek? I czy jest jakaś konkretnie inna szczepionka dla wcześniaków i dzieciaczków ze wskazaniem neurologicznym?
  z góry dziękuję z odpowiedź.

  pozdrawiam 🙂

 22. Witam serdecznie. Bardzo się cieszę, że trafiłam do Pani i że dzieli się Pani tak ważnymi i formacjami za z calego serca dziekuję. Mój synem ma 1.5 miesiąca i na koniec września planowane jedt pierwsze szczepienie. Ma drzenie nóżek bylismy u neurologa dz. i nie widzi przeciwskazań do szczelienia przez miesiąc podaję wit B6 i widzę, że jest ich znacznie mniej. Chciałabym jednak zapytać Panią ponieważ mam ogromne obawy co do skutków wszystkich szczepoonek czy jest mozliwe sprawdzenie czy dziecko jest uczulpne na ktorys skladnik? W każdej ulotce jest punkt ,,niewskazane’jednak jak to sprawdzic przeciez wlasnie te skladniki moga powodowac dzialania uboczne. Myslę o sxczepionce 5w1 jesli uda sie ją kupić jeśli nie to 6w1. Bardzo proszę o opinię. Pozdrawiam

  1. witam. takich badań się nie wykonuje. Jeśli w rodzinie nikt nie miał ciężkich alergii to szansa, że dziecko jest uczulone równiez jest niewielka. Naprawdę niewielka. Po pierwszym szczepieniu wskazane jest pozostanie w przychodni około 30 minut zbey w razie jakiejś reakcji alergicznej szybko zainterweniować. Ale na szczescie praktycznie się nie zdarza taka konieczność.

 23. Witam,
  Zbliża się sezon grypowy i staję przed dylematem czy zaszczepić swoją 8-miesięczną córeczkę na grypę. Przeraża mnie ta ilość szczepień ( córka zaszczepiona również szczepionkami zalecanymi) oraz konieczność 2-krotnej wizyty w przychodni w sezonie infekcyjnym. Do końca marca planuję zostać z dzieckiem w domu, później opiekę przejmie babcia, dziecko nie pójdzie do żłobka. Czy przy takiej sytuacji nie byłoby lepszym rozwiązaniem zaszczepienie wszystkich domowników i darowanie dziecku szczepienia? A Pani Doktor szczepi swoje córki na grypę? Bardzo dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam Ewa.

  1. witam. ja swoje córki szczepię – te starsze, bo najmłodsza jeszcze nie dorosła. Ale szczepię równiez siebie i męża. Jeśli jest pani zaniepokojona tym szczepieniem u dziecka to warto rozwazyć przynajmniej zaszczepienie domowników (w tym babci),

 24. Droga Mamopediatro, ja rowniez gratuluje wspanialego bloga i dziekuje za udostepnianie nam tak waznej wiedzy, cennych opini i doswiadczen.

  Chcialabym zapytac czy powinnam jeszcze dac synkowi(2,5roku) dawke przypominajaca hexacima 6w1. Na ulotce leku jest napisane, ze szczepi sie nia dzieci do 2r.z.

  Wczesniej byl rowniez szczepiony prevenarem13-3 dawki, czy moglabydac mu podac dawke uzupelniajaca szczepionki refundowanej?
  Z gory dziekuje za odpowiedzi, jutro szczepimy coreczke (8 tygodni). Przeczytalam na Pani blogu, ze lepiej nie laczyc szczepien 6w1 i pneumokoki, ew. 6w1 i rotawirusy.
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  1. hexacima tylko do końca 24 miesiąca życia. W tej sytuacji – albo 6w1 infanrix albo refundowane szczepionki. co do pneumokoków to zaleca się zakończenie szczepienia tym samym preparatem (refundacja jest tylko dla dzieci urodzonych po 31-12-2016r.) Dziękuję za miłe słowa 🙂

 25. Witam, moja córka ma 22 miesiące. Od 12 miesiąca życia zaczęła często chorować na zapalenie oskrzeli. Okazało się, że ma astmę wczesnodziecęcą. Do tej pory szczepiona była Infanrixem IPV+HIB (3 dawki). W końcu możemy zaszczepić się ostatnią dawką, ale .. no właśnie nigdzie nie możemy dostać tej szczepionki. Jeden lekarz zaleca Petnaxim, inny Hexę, a jeszcze inny mówi, że w naszym przypadku tylko IPV+HIB. Proszę o podpowiedź, którą szczepionką powinniśmy zaszczepić córkę – mając na uwadze niedostępność IPV+HIB.
  Z góry dziękuję z odpowiedź.

  pozdrawiam 🙂

  1. Najważniejsze że 3 pierwsze dawki były tym samym preparatem. Teraz właściwie zależy od dostepności preparatu. Jeśli nie ma infanrix-ipv to może być hexa lub pentaxim (w tej kolejności).

 26. Witam,
  Mogłaby Pani napisać czym różnią się szczepionki Haxacima i Hexa (oprócz producenta)? Szczerze mówiąc nie wiem którą wybrać i czym się kierować przy wyborze a szczepienie już blisko. 5 w 1 niedostępne u nas a takie chciałam podać córce.
  pozdrawiam

  1. minimalnie substancjami dodatkowymi (np aluminimum). Dodatkowo hexacima przeprowadzila badania i jest oficjalnie dopuszczona do zstosowania w przypadku braku preparatu 5w1

 27. Witam, planuje poraz pierwszy zaszczepić moją córkę w 8 tygodniu a nie w 6, bo tak radziła nam położna. Wybiorę szczepionkę 6 w 1, chcielibyśmy również zaszczepić córkę na pneumokoki prevenarem 13 oraz na rotawirusy. Czy wszystkie szczepienia warto zrobić podczas jednej wizyty czy lepiej rozłożyć na dwie (6 w 1 + pneumokoki na pierwszej i rotawirusy na drugiej)?? Czy można podać dziecku jakiś „lek” przed szczepieniem aby zapobiec ewentualnym nopom?
  Pozdrawiam ☺

  1. Można wykonać szczepienia podczas tej samej wizyty. Nie zaleca się profilaktycznego podawania leków w przypadku tych szczepień. Można jedynie zastsosować emlę na skórę, żeby zmniejszyć ból przy ukłuciu.

 28. Dzień Dobry,

  Zrobiliśmy przed pierwszą dawką szczepionki 6w1 naszemu dwumiesięcznemu synkowi badanie ogólne moczu w kierunku ewentualnej infekcji układu moczowego ( miesiąc wcześniej przebytej ZUM z pobytem w szpitalu i antybiotykiem bez gorączki ). Wyszła bakteria dość liczna w osadzie. Reszta składników w normie. Brak krwinek czerwonych, leukocytow i itp.Lekarz przed szczepieniem widział wyniki i stwierdził że nie ma cech zapalnych w moczu i zaszepilismy synka. Czy po szczepieniu w wynikach następnego ( np za dwa dni) badania ogólnego moczu mogą być widoczne leukocyty ale związane z reakcja organizmu na szczepienie? Jaki wynik posiewu moczu wskazywałbyna na brak ZUM. Obawiam się że decyzja o szczepieniu była zbyt szybką. Z drugiej strony mamy i tak 3 tygodnie opóźnienie w związku z poprzednią infekcją. Będę wdzięczna za opinie. Pozdrawiam

 29. Dzień dobry, za tydzień mamy pierwsze szczepienia, czy 6w1 prevenar i rotarix to nie za dużo na jednej wizycie? Pediatra mówi że nie ale mam obawy. Co Pani sądzi o szczepieniu na rotawirusy? Warto?
  Dziękuję

  1. WItam. co do rotawirusow to w przypadku dziecka, które nie jest karmione piersią – na pewno warto. U karmionego piersią – można rozważyć, ale tylko wtedy gdy nie będzie to kosztem np szczepienia na meningokoki. Czyli jeśli finanse pozwalają.
   Można podać na jednej wizycie te wymienione przez panią szczepionki. Gdyby wystąpiła wysoka gorączka to na kolejnej wizycie lepiej rozdzielic.

   1. A co przeważa za szczepieniem na rotawirusy przy kamieniu piersią? Starszą córkę szczepiłam a teraz mam wątpliwości czy to takie ważne szczepienie. Nie szczepiłam natomiast na meningokoki, czy 4-latce można podać jeszcze szczepionkę i jaką ewentualnie? Które ze szczepień może ewentualnie spowodować z największym prawdopodobieństwem niepożądane odczyny tj. np gorączkę, o której Pani wspominała?

    1. Jeśli karmione piersią to mleko mamy w wysokim stopniu chroni między innymi przed rotawirusem. Oczywiście nie jest to 100% ochrona, ale dzieci karmione piersią ją mają, a te karmione mlekiem modyfikowanym już nie. Szczepienie zwiększa tę ochronę bo jest skuteczne, ale tylko dla konkretnych typów wirusa. Więc w mojej opinii jeśli ktoś nie karmi piersią to powinien się poważnie zastanowic czy nie zaszczepić. Jeśli ktoś karmi piersią to również może rozważyc, ale w tej sytuacji lepiej wydać pieniądze na meningokoki wlasnie bo są obarczone dużą śmiertelnością.
     o samych meningokokach sa osobne artykuły: klik, klik i klik.
     4 latkę również warto zaszczepić.

 30. A co ze szczepieniami chłopców szczepionkami skojarzonymi? Słyszałam opinie, ze chłopcy maja słabsza odporność i lepiej szczepić bezpłatnymi. Synek ma mocno przesunięty kalendarz szczepień, skończył 5 mcy, a był szczepiony tylko w szpitalu. Wiec tak naprawdę dopiero zaczniemy nasza przygodę.

  1. Nie spotkałam się jeszcze z taką opinią. Czemu akurat chłopcy? Nie ma w publikacjach takich danych. NOP występuje niezależnie od płci z dziecka

 31. Pani Doktor, czy okres 2 tygodni od podania szczepionki na pneumomokoki do podania szczepienia Mmr plus ospa jest wystarczający? Czy odstęp między szczepieniami powinien być raczej zdecydowanie dłuższy?

 32. Przed nami szczepienie przypominające, które wykonuje się w wieku 16-18 miesięcy. Córka była szczepiona Hexa 6w1. Na ostatniej wizycie szczepiennej zostaliśmy poinformowani, że możemy teraz zaszczepić preparatem 5w1. Czy słyszła Pani o takim schemacie i co Pani na ten temat sądzi? Lepiej kontynuować to szczepienie szczepionką, którą szczepiliśmy do tej pory czyli 6w1 czy zdecydować się na 5w1?

 33. Szanowna Pani Doktor, dziękuję za blog, który pomógł mi zrozumieć wiele kwestii związanych ze szczepionkami. Ponieważ mój obecnie 8-tygodniowy syn często będzie podróżował do Pakistanu, proszę o radę, z kim mogę skonsultować lub gdzie mogę znaleźć informacje, jakie szczepienia są zasadne dla mojego dziecka. Nie wiem, czy powinniśmy zaplanować zupełnie inny kalendarz szczepień, czy po prostu ewentualnie doszczepić małego. Zastanawiam się też, czy polskie szczepionki na pneumokoki i meningokoki będą chroniły małego przed szczepami występującymi w Pakistanie. Dodatkowo chcę zapytać o szczepionkę na rotawirusa – ponieważ karmię piersią, zdecydowałam się nie szczepić nią dziecka. Czy karmienie piersią pomaga chronić przed wirusem także po zakończeniu karmienia? Dziękuję za odpowiedź, Małgorzata

  1. witam. Najlepiej w lekarzem medycyny podrozy sie skonsultowac lub z poradnia szczepien. Co do rotwairusow to karmienie piersią chroni przed nimi. Szczepienie zwieksza te ochrone. Ilosc przeciwcial spada wraz z wiekiem dziecka. ALe dopoki jest karmione piersią to jakas ochrona jest.

 34. W 8 tż zaszczepiłam swojego synka 6w1 InfanrixHexa oraz 13w1 Prevenar 13, czy dopuszcza się możliwość zmiany szczepionki na 10w1? Rozważam taką opcję ze względu na mutację MTHFR.

  1. generalnie takie zmiany nie są zalecane – ewentualnie jeśli zaczniemy od początku, ale trochę mija się z celem zmniejszenie ilości serotypów. Mutacja MTHFR nie jest przeciwwskazaniem do szczpeienia szczepionką 13-walentną.

 35. Przed nami szczepienie przypominające córka przyjęła już dwie dawki Hexa 6w1. Pediatra poinformowała nas, że teraz na szczepieniu, które wykonuje się miedzy 16- 18 miesiącem życia możemy córkę zaszczepić już preparatem 5w1. Co sądzi Pani na ten temat? Czy często jest praktykowany taki schemat szczepienia czy lepiej zaszczepić ponownie Hexa 6w1?

  1. nie jest to zalecane. takie zamienne stosowanie preparatów – przejscie z 6w1 na 5w1 nie ma sensu i nie jest potwierdzone w badaniach. jest dopuszczalne tylko w przypadku braku preparatu wybranego pierwotnie

 36. Mój synek kończy niebawem 7 miesięcy i był szczepiony tylko jedną dawką 6w1 oraz płatna dawka pneumokoków . Niestety synek dostał nop-a i nie wiem po której szczepionce. Dlatego chciałabym zrezygnować ze szczepień skojarzonych i przejść na refundowane. Pytanie: czy szczepionka przeciw krztuścowi bezkomórkowa jest dostępna jako samoistna dawka czy występuje tylko w szczepieniach wysoko-skojarzonych ?

 37. Witam serdecznie,
  Jestesmy przed pierwszym szczepieniem córki.
  Pediatra zaleca zaszczepic dziecko 6w1, przeciwko rotawirusom.oraz pneumokoki 13walentne – wszystko na jednej wizycie. Czy nie będzie to wszystko za duzym obciazeniem.dla takiego Maluszka? Mam mieszane uczucia.

 38. Witam serdecznie, moja córka niebawem kończy 14 miesięcy. Mamy duże opóźnienie jeśli chodzi o szczepienia z uwagi na astmę wczesnodziecięca i częste pobyty w szpitalach oraz wrodzona wadę serce. Do tej pory mamy za sobą dwie dawki szczepionki 5 w1, synflorix oraz rotarix. Od 3 tygodni córka jest wreszcie zdrowa i jeśli ten stan się utrzyma planuje ją zaszczepić. Mam jednak pytanie jak ja szczepić skoro 3 pierwsze dawki preparatu 5w1 należy podac w pierwszym roku życia?

  1. w takiej sytuacji podajemy 3 dawkę szczepioni 5w1, a 4 dawkę z zachowaniem odstepu co jest podkreslone w CHPL. W takiej sytuacji – opoznienia, po prostu nalezy kontynuowac kalendarz.

  1. zgodnie z CHPL w schemacie 3-dawkowym: Należy przestrzegać co najmniej jednomiesięcznych odstępów pomiędzy dawkami szczepienia pierwotnego. Dawka uzupełniająca powinna być podana w odstępie co najmniej 6 miesięcy od ostatniej dawki szczepienia pierwotnego, najlepiej przed ukończeniem 18 miesięcy

 39. Dzień dobry Pani doktor, mam pytanie. Córka jest szczepiona Hexacima 6w1 potem dwutygodniowy odstęp i Prevenar 13. Z racji tego, że w lipcu mała będzie miała operację, musimy ostatnią dawkę Hexacimy dać razem z Prevenarem. Czy to w niczym nie przeszkadza, że cały czas były osobno, a teraz razem? I czy to prawda, że lekki katar bez gorączki nie przeszkadza w zaszczepieniu? Dziękuję za tego bloga ? zbawienie przy dobrych radach dr Google ?

 40. Dzień dobry,
  Na poczatek powiem, że Pani blog trochę mnie wyrwał z amoku jaki powoduje paniczny strach przed zaszczepieniem drugiej córki ( pierwsza szczepiona do 5rż. wg kalendarza -ma teraz 6 lat).
  Ze starszą mamy opóźnioną przypominającą DTP nie chce tym szczepić co powinnam wybrać jesli w ogole sie zdecyduję? ( córka po ostatnim szczepieniu miala poważny NOP ( drgawki, utrata przytomnosci temperatura 40 stopni, była hospitalizowana), prawdopodobna mutacja genowa MTHFR ( mamy to zbadac na własną rękę).
  Młodsza natomiast po urodzeniu zaszczepiona gruźlica/wzw w miejscu kłucia najpierw duzy obrzęk, potem guz podskórny który przekształcił się w sporego naczyniaka jamistego ( docelowa średnica 5 cm), lekarz nie widział związku ze szczepieniem, ja natomiast mam mieszane uczucia ( nie mam tu na mysli samego składu szczepionki a samą iniekcję )corka jest wczesniakiem 34tc urodzona naturalnie w wyniku mojej infekcji i podaniu zlego leku ktory spowodował „rozszczelnienie” szyjki macicy.
  Z racji wczesniacwa mimo wydolnosci krążeniowo-oddechowej( 2h na CEPAPie) zostala zatrzymana na oddziale na obserwacji -zalecone minimum 2-3 tyg.
  Po 17 dniach rozwineła się sepsa potem ZOM o etiologii e.coli myślę ze bylo to spowodowane obnizeniem odpornosci po szczepieniu (dziecko zaszczepione przy wadze 1850g) , ale nie o tym chcialam (te sprawe rozstrzygnie sąd) dziecko przeszlo ciezkie ZOM 6 tyg na OIOM 3,5 miesiaca w szpitalu w miedzyczasie cewnikowanie serca po zlamaniu wklucia centralnego i finalnie wszczepienie zastawki komorowo otrzewnowej.
  Corka miala podawany Luminal i odroczone szczepienia ( teraz ma 19 miesiecy) lekarz neurolog zostawił decyzje co do szczepień nam…
  Czy miala pani stycznosc z dziecmi z zastawką dokomorową w kontekscie szczepień u corki bariery krew mózg praktycznie nie ma, bo ma dren z otrzewnej bezposrednio do mozgu ,strasznie sie boję ją zaszczepić.
  Neurolodzy i neurochirurdzy mowią w jej przypadku o cudzie- rzadko dziecko z tak ciezkim ZOM wychodzi „tylko” z zastawką.
  Corka rozwija sie prawidlowo w wieku 12 miesiecy zaczela chodzic,mowi,jest w pelni sprawna psycho-motorycznie (badana przez szereg specjalistow w CZD) mam ogromny dylemat z jednej strony boje sie zaszepic z drugiej boje sie nie szczepic, wiem ze wyszczepialnosc spada przez co wracaja wytępione choroby, ale wiem tez co znajduje sie w szepionkach ,jako substancje pomocnicze, ale i same wirusy przy takim dostepie do mozgu…( dodam ze jestem weterynarzem i wiem ze u zwierzat tez wystepuja bardzo silne NOPy ,chociaz szczepionki dla zwierzat są mniej nafaszerowane 🙁

  1. WItam. Myślę, że koniecznie powinniście skonsultować się z poradnią szczepień. Wasz przypadek musi być rozpatrzony indywidualnie po dokładnej analizie stanu dziecka i dokumentacji. Nie może tak być, że decyzja dotycząca szczepień zostaje pozostawiona Wam. Powinien ją podjąć immunolog.

 41. Witam serdecznie,
  Jestesmy przed pierwszym szczepieniem córki.
  Pediatra zaleca zaszczepic dziecko 6w1, przeciwko rotawirusom.oraz pneumokoki 13walentne – wszystko na jednej wizycie. Czy nie będzie to wszystko za duzym obciazeniem.dla takiego Maluszka? Mam mieszane uczucia.

 42. Witam.
  Czeka nas 3 dawka szczepionki Hexacima 6w1… po pierwszym szczepieniu Hexacima plus Synflorix nie było żadnych NOPow, po drugiej dawce sczepionek dopiero kolejnego dnia synek od rana był bardzo śpiący, placzliwy, marudny, wystraszony…przelewal mi sie przez rece i zwymiotowal mlekiem…gorączka ok 38.5 stopnia, po podaniu paracetamolu wzystkie objawy ustąpiły… Martwię się czy nie ma jakiś przeciwskazan do szczepienia. .. Dziecko od urodzenia jest na Nutranigenie, nadal ma trądzik niemowlęcy stwierdzony przez dermatologa, czekamy na wizytę u alergologa… Szczepimy wg indywidualnego kalendarza, obecnie dziecko ma 6 miesięcy i tydzień. … Ogólnie rozwija się prawidłowo, jest pogodne, nie choruje… Pozdrawiam

  1. Jeśli podajecie teraz zgodnie z kalendarzem samo 6w1 to myśle ze zmniejszacie tym samym ryzyko nop. Pewnie połączenie z synflorixem dało gorączkę i drażliwość. Trądzik i alergia ma białko nie sa przeciwwskazaniem do szczepien. Pozdrawiam 🙂

 43. Witam, mam pytanie odnośnie szczepień przeciwko meningokokom … Mój synek pierwszą dawkę przyjął 30 maja 2018 r. (miał skończone 17 miesięcy). I teraz moje pytanie czy powinien przyjmować dawki uzupełniające, jeżeli tak to ile tych dawek powinien mieć i w jakich odstępach ? A drugie pytanie, czy można zaprzestać na 1 dawce , jeżeli tak …to czy mogę prosić o wyjaśnienie. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie…bardzo pomocne są Pani wpisy 🙂 🙂

  1. zależy jakie miał szczepionki – są dwa rodzaje szczepionek na meningokoki. Jeśli w 17 msc dostał szczepionkę na typ c (neisvac lub nimenrix) to wystarczy jedna dawka. Na B nie jest to wystarczająca ochrona

 44. Bardzo dziękuję za szybką odpowiedz:) Jest to rzadko spotykane w dzisiejszych czasach:) Martwi mnie też kwestia bardzo bladej skóry synka po szczepieniu (utrzymywała się 24h) … Zwróciłam nawet uwagę pielęgniarce, ale stwierdziła, że to normalne… Czytałam o epizodach HHE, ale one chyba nie zdarzają się po szczepionkach skojarzonych. Jestem wystraszona zbliżającym się terminem szczepienia… ciężko patrzeć jak dziecko cierpi…i jest z Nim utrudniony kontakt
  ..:/

  1. W HHE oprócz bladości występują też dodatkow objawy: dziecko jest nie tylko blade lub sine, ale też wiotkie i słabo reaguje lub nie reaguje na bodźce zewnętrzne. Bladośc może wystąpić w krótkim czasie po szczepieniu jako reakcja na stres, ale raczej nie powinno to trwac 24 godziny.

 45. Witam
  Synek 19m, szczepiony Hexacima i za tydz kolejna dawka, czy jeżeli poprzednie dawki zniósł łagodnie (był tylko lekko ospaly) to czy tym razem ryzyko NOP tez jest niewielkie czy z wiekiem wręcz przeciwnie, czy nie ma zależności?

  1. raczej jest mniejsze, ale do zera nie spada. Trochę rośnie ryzyko odczynów miejscowych (większe zaczerwieniania) ale w tym wieku nie powinno jeszcze być takiego wpływu.

 46. Witam. Mam pytanie czy jeśli chcę szczepić dziecko szczepionkami 5w1 lub 6w1 to po porodzie nie musi ono dostać szczepionki refundowanej (gruźlica, wzw b)? I czy mogę się zdecydować na szczepienie preparatem 5w1 ale na odrę świnkę i różyczkę szczepić osobnymi szczepionkami a nie 3w1?

  1. Powinno dostać szczepionke refundowana, by zaczęło produkować przeciwciała od razu, a tak przez 6 tygodni ich nie będzie miało. Zakładamy ze urodziny się zdrowe i nie będzie potrzebowalo żadnych dodatkowych interwencji po porodzie, jednak jeśli coś się wydarzy w okresie noworodkowym to przyda się ta ochrona przed wzw. Co do odry świnki różyczki to nie ma osobnych szczepionek przeciw tym chorobom. Jest tylko 3w1

 47. Witam.
  W artykule było wspomniane, że w przypadku szczepionki z acelularnym krztuścem zabezpieczenie przed krztuścem jest słabsze niż ma to miejsce przy refundowanym DTPw. Rozumiem, że związane jest to z dużo niższą liczbą antygenów. Chciałam zatem zapytać, co oznacza to „słabsze”? Czy znaczy to, że na jakieś odmiany krztuśca dziecko nie nabywa odporności czy chodzi tylko o skrócenie czasu działania takiej szczepionki? W ulotce Hexacimy nie udało mi się znależć informacji na jak długo szczepionka ta chroni osobę zaszczepioną…
  Dodatkowo chciałam się zapytać o doszczepianie dziecka w póżniejszych latach życia. W kalendarzu szczepień widnieje powtórzenie szczepienia DTPw w 6 i 14 roku życia. Czy jeśli obecnie zaczełam szczepić dziecko krztuścem bezkomórkowym to jako 6 i 14 latek też powinien on przyjąć szczepionke skojarzoną czy może też refundowane DTPw? Czy ma jakieś znaczenie mieszanie obu form szczepionek – bezkomórkowych i pełnokomórkową?
  Pozdrawiam 🙂

 48. Dzień dobry Pani doktor. Moja córka skończyła 14 mc i była zaszczepiona jedynie szczepionką w szpitalu wzw i gruźlica. W pierwszym mż, kiedy mieliśmy się wybrać na pierwsze szczepienie po szpitalu zachorowała na zapalenie oskrzeli, włączony został antybiotyk i tak nam się odwlekało cały czas. Z racji tego, że mam jeszcze jedną córkę pięcioletnią, która chodzi do przedszkola to cały czas coś przynosiła do domu i młodsza się zarażała. Nie były to jakieś ostre infekcje ale były i te szczepienia się odwlekały niestety. Powiem szczerze, że jestem ogólnie przerażona szczepieniami, tyle się ostatnio słyszy o tych nopach, że nie wiadomo co myśleć. Bardzo proszę o podpowiedź jak teraz najlepiej zaszczepić dziecko, jakimi szczepionkami, jakich producentów?? jak to rozłożyć w czasie. Starszą córkę szczepiłam 5w1 i było wszystko ok ale teraz to już sama nie wiem. Myśłałam, że przejdę na refundowane ale boje się tego pełnokomórkowego krztuśca, tyle wkłuć itd jestem zdezorientowana proszę o pomoc. pozdrawiam

  1. tak. Tylko szczepionka przeciw rotawirusom jest „żywa”, a pozostałe są inaktywowane czyli można je podawać w dowolnych odstępach od siebie i od szczepionek żywych.

 49. Cieszę się, że mogę przeczytać artykuły o szczepionkach pisane przez profesjonalistkę. Bardzo brakuje mi jednak wpisu o szczepieniach szpitalnych – tych z z pierwszych 24 h życia. Niedawno dowiedziałam się, że będąc w szpitalu można dopłacić za lepsze szczepionki… nie wiem jednak jak szukać informacji, które szczepionki są tymi lepszymi? Proszę o opinię.

  1. kiedyś tak było – że lepsze były te płatne. Od kilku lat szczepionki przeciw wzw nie zawierają już tiomersalu i skład mają bardzo zbliżony do siebie.

 50. Dzień dobry, mam takie pytanie. Jeśli dziecko było szczepione szczepionką 5w1 i ma teraz 4 lata a ostatni raz było szczepione w 5-6 miesiącu życia, to jaką teraz opcję szczepienia mamy? W przychodni jest tragedia narodowa bo co oni teraz zrobią skoro dziecko ma już ukończony 3 rok życia?! Nie chcą mi powiedzieć czym mają zamiar zaszczepić dziecko a ja chcę wiedzieć czy mam wybór i w czym mogę wybierać?
  Pozdrawiam i dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂

 51. Ponawiam moje pytanie z 19 lipca, które niestety nie zostało opublikowane.
  Musiałam je edytować ze względu, że to że minęły 4 mce.

  Mamo pediatro, ja mam takie dwa pytania.
  W grudniu 2017 poszłam zaszczepić moja wtedy 15 miesięczna córkę ostatnia czwartą dawką na pneumokoki (prevenar). Pani pielęgniarka juz po szczepieniu trochę sie zdenerwowala, ze powinnam najpierw zaszczepić córkę według kalendarza szczepień na MMR a dopiero potem dokończyć pneumokoki. Czy tak jest faktycznie? Kolejność zmieniłam bo sie MMR panicznie boje.
  I moje drugie pytanie: córka ma już 25 mcy a ja odciągam to szczepienie na MMR i ostatnią dawke Hexacimy którą powinna otrzymac 16-18 mc. Czy moge najpierw zaszczepić ja Hexacima (po 2 roku już wiem, że Infarix) a dopiero potem MMR? Córka chodzi do żłobka.
  Lepiej Infanrix-IPV-Hib czy Infanrix-hexa?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Witam. Nadal mam sporo oczekujących komentarzy (prawie 500), stąd to opóźnienie. Lepiej zaszczepić na pneumokoki przed MMR niż nie zaszczepić ani na jedno ani na drugie. Takie jest moje zdanie. Hexacimy nie może pani już podać. Teraz Infanrix hexa Wam pozostaje. W chwili obecnej oba szczepienia są bardzo ważne, ale decyzja co do kolejności jest po pani stronie. Pozdrawiam

 52. Mam pytanie bo w grudniu mojej córce przypada szczepienie w 6 rż, czyli błonica, tężec, krztusiec i Polio, jaką szczepionką szczepiłaś swoją córkę?? Skojarzoną Tetraxim , czy refundowaną?? Bo mam dylemat. Pozdrawiam

 53. nie ma żadnego uzasadnienia odwlekanie tej czwartej dawki. odporność po 4 dawkach powinna wystarczyć spokojnie do 5 urodzin, po których będzie dawka uzupełniająca.

 54. Witam serdecznie.
  Mamo pediatro, jak myślisz, dlaczego wcześniakom refundowane są szczepienia 5w1, a nie 6w1? Czy tu chodzi jedynie o względy finansowe? Czy może dlatego, że 5w1 jest mniej obciążająca i bezpieczniejsza (brak dodatkowych dawek wzw)?
  Gdyby moje dziecko urodziło się 2 dni wcześniej, to byłoby wcześniakiem i dostałoby 5w1, a teraz nie wiem, którą szczepionkę dla niego wybrać..
  I drugie pytanie: szczepionki od GSK (Infanrixy) są dłużej dostępne na rynku niż szczepionki od Sanofi (Pentaxim i Hexacima). Są też droższe. Czy to może oznaczać, że są bezpieczniejsze i bardziej sprawdzone przez lata? Czy zatem lepiej wybrać szczepionki od GSK?

 55. Hmmm fajnie że pojawili się taki wpis. Zawsze ciekawiło mnie jakich wyborów dokonuje lekarz dla swoich dzieci… tym bardziej pediatra który przecież maja częsty kontakt z chorobami dziecięcymi właśnie… jednak – po tytule spodziewałam się szczerze czegoś więcej. Mamy tu tylko o szczepieniach obowiązkowych nad którymi większość rodziców się nie zastanawia tylko szczepi… Prawdziwe dylematy powstają kiedy zastanawiasz się na co zaszczepić swoje zlobkowe i przedszkolne dziecko…. każda szczepionka kosztuje, jeśli masz więcej j niż jedno dziecko to są spore kwoty rocznie w pierwszych latach życia. Poważna choroba kosztuje jeszcze więcej. Zdrowie jest bezcenne. Mamy rotawirusy, mamy pneumokoki i meningokoki przyjmowanie dwie rurkę szczepionki… Mamy szczepienie na odkleszczowe zapalenie opon mózgowych… sama szczepionka Bexero kosztowała mnie w przeciągu 3miesiecy 800zl…
  Idea wakacje – wycieczki leśne… ile można podać 2,5 letniemu chłopcu? Jeśli muszę wybrać między jednym a drugim szczepienie ktory wybór jest lepszy?… czytając ten artykuł chciałam znaleźć wlasnie takie podpowiedzi lekarza…
  Pozdrawiam serdecznie

 56. Witam ? jestem mamą 5 mc synka. Syn był szczepiony już dwoma dawkami szczepienia 6w1 po tych szczepieniach nic się nie działo? Czy jest duże prawdopodobieństwo że po 3 dawce wystąpi poważny Nop? Przyznam że naczytalam się stron internetowych oraz na forach i popadam w paranoje.. Boję się zaszczepić…

  1. Niewielkiego ryzyka nikt nie jest w stanie wykluczyć. Bardzo dobrze, ze Pani szczepi i że syn dobrze je toleruje. Większość nopow to odczyny miejscowe lub gorączka o tym jak sobie z nimi radzić był wpis tutaj Klik Klik

 57. Czy brak nawet stanu podgoraczkowego po Infarix Hexa- to znak, ze organizm.nie wytwarza przeciwcial? ( dziecko prawie 3lata, pierwsze szczepienie w ogole w zyciu)

 58. Korzystaliśmy z szczepionek na NFZ i Pani powiedziała że szczepienie na 16-18m.ż. DTP Hib i polio3 mogę wykupić i zrobić jej jedno kucie. Czy można tak zrobić jeśli cały czas korzystało się z szczepień podstawowych ?

 59. Dobry wieczor
  czy jest mozliwosc zmiany szczepienia u dziecka na pnemoki z nieplatnej na pervalen. wczesniej bylo szczepione synflorix

  1. jest możliwość rozpoczęcia od nowa. Nie ma potwierdzonej skuteczności takich mieszanych schematów. Więc należy zrealizować pełny schemat jedną wybraną szczepionką. Skuteczność rzeczywista oby preparatów jest podobna, więc jeśli chcecie zmiany ze względu na ilość serotypów to moim zdaniem nie ma to większego sensu.

 60. W ulotce i CHPL Infanrix hexa jest mowa o 2 lub 3 dawkach pierwotnych. Czyli z uzupełniająca to będą odpowiednio 3 i 4 dawki. O co w tym chodzi ? Kto decyduje ile razy, bo np. ja wolałabym żeby dziecko było kłute tylko dwa razy -(3 i 5 miesiąc), a kolejny raz po minimum 6 miesiącu, a nie 3 razy (2,3,4 miesiąc) i analogicznie. kolejna po minimum 6 miesiącu.
  Moja pediatra była zdziwiona że jest.mozliwosc podania tylko dwóch dawek „pierwotnych”. Nie potrafiła mi wyjaśnić różnicy, tylko powiedziała że ona szczepi w schemacie 3+1. Zerknęła w ulotkę i na jej datę opracowania (2017 rok) i stwierdziła że od tego czasu mogło się coś zmienić). Czy przy dwóch dawkach ochrona jest krótsza?

 61. Witam, jestem w 29 tygodniu ciąży. Dostałam propozycję, zaszepienia się przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. Rozumiem, że przeciwciała otrzyma moje dziecko przez mój organizm. Pytanie, czy to nie koliduje z szczepieniami dziecka po urodzeniu? Czy po urodzeniu, dziecko będzie musiało mieć szczepionkę przypominającą? W takim wypadku czy lepiej wybrać szczepienia refundowane (bez błonicy, tężcowi i krztuścowi), czy 5w1?
  Pozdrawiam

 62. Dzień dobry
  Czy przy stosowaniu u dziecka 2.5 roku szczepionki doustnej luivac można zaszczepić ostatnia dawka infanrix 5w 1 czy trzeba zaczekać aż skończy brać luivac?

 63. Witam,z ròżnica przyczyn syn brata mieszkający w Irlandii nie miał żadnej szczepienia a ma już 6 lat ,czy te szczepienia wcześniejsze mu przepadają. Czy jeśli brat wròci do Polski jest szansa ,że „nadrobi” te szczepienia?

 64. Witaj, mam pytanie, zaszczepiliśmy synka szczepionką 6w1 która zawiera również wzwb, czy to oznacza że zgodnie z kalendarzem szczepień (pierwsza doba, 2/4/6/7/18 miesiąc) dziecko otrzyma aż 6 dawek wzwb???czy można np zaszczepić później szczepionką 5w1 tej samej firmy?

  1. przy 6w1 wychodzi 5 dawek wzw b (razem z tą dawką w pierwszej dobie). jeśli chce się uniknąć dodatkowych dawek, które są bezpieczne i nie wpływają na skuteczność, to lepiej od razu wybrać 5w1

 65. Dzien dobry
  Chcialam sie poradzic w sprawie szczepien. Jestem tylko za obowiazkowymi szczepieniami wiec szczepie na wszystko co jest obowiazkowe. Synka zaszczepilam tez na pneumokoki bo sa teraz obowiazkowe, poza tym to szczepienie wydaje mi sie wazne. Natomiast jak lekarka pokazala cala liste dodatkowych szczepien i mowila by szczepic na to wszystko, powiedzialam nie. Nie jestem za faszerowaniem dziecka wszelkiemi szczepionkami, uwazam ze co za duzo to niezdrowo. W przychodni chcieli go szczepic na rotawirusy po tygodniu od innego szczepienia a wiem, ze tak nie mozna. Po przemysleniach nie zaszczepilam go na rotawirusy, tego szczepienia kiedys nie bylo i bylo ok, poza tym daje tylko czescioa odpornosc i nie na te gorsze wirusy. Np lekarka w Niemczech odradzila to szczepienie. Teraz sie zastanawiam nad szczepieniem na meningokoki i mam mieszane uczucia. Bardzo strasza w artykulach ze jest to bardzo grozne ale tez bardzo rzadkie. Nie jestem przekonana do tego szczepienia ale mam tez niepokoj bo tak strasza ze czlowiek zaczyzna sie zastanawiac co ma robic. Bede wdzieczna za opinie i podpowiedz odnosnie szczepienia na meningokoki i jestem tez ciekawa opinii odnosnie szczepienia na rotawirusy.
  Pozdrawiam serdecznie i z gory dziekuje za odpowiedz
  Ania

  1. szczepienie przeciw rotawirusom można podać tylko do 12 tygodnia życia. Nie musi być zachowany żaden odstęp dodatkowy. Co do szczepień zalecanych, o które pani pyta to więcej o tym tutaj: klik i klik.

 66. Dzień dobry po szczepieniach dtp moje dziecko miało nieutulony płacz,po wzw i pneumokokach nic się nie działo. czy po szczepieniu mmr taki nop też może wystąpić?

 67. Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie szczepienia. Zaczęłam szczepić córkę szczepionka Infanrix. Niestety na drugiej wizycie pielęgniarka się pomyliła i podobała mojej córce hexacime:(((Jestem tym faktem bardzo zaniepokojona. Mam pytanie jaka szczepionke teraz kontynuować?

  1. Przykro mi z powodu takiej pomyłki. Niestety zdarza się, bo zawsze jest tutaj jednak ten czynnik ludzki. W takiej sytuacji macie wybór co kontynuować. Nie jest to błąd. Takie sytuacje są dopuszczalne np przy braku pierwotnie wybranego preparatu. Nie powinno to wpływać na skuteczność szczepienia.

 68. Dzien dobry 🙂 trafiłam na Pani bloga całkiem przypadkiem, ale mozna dowiedzieć sie z niego barfzo dużo.
  Mam pytanie, kompletnie nie wiemy co zrobić.
  Zaczęliśmy szczepić nasze dziewczynki szczepionka 5w1 (Inf ipv hib) ,dostały trzy dawki. Każda ze szczepionek byla przedłużana w czasie. Mianowicie dziewczynki sa z marca 2018
  Pierwsza dawke 5w1 otrzymały w maju 2018
  Druga w październiku 2018
  Zas trzecia dawke w lutym 2019

  I tu pytanie, czy wystarczą tylko te trzy dawki tego szczepienia? Czy musimy zaszczepić czwarta dawke?
  Jest bardzo długa przerwa bo rok i 10miesiecy. A w marcu dziewczynki skończą 3latka. A z kalendarza szczepień wynika, ze powinny ja otrzymać 16-18 miesiąc życia.
  Z góry bardzo dziękuję za pomoc, bo. Kompletnie nie wiemy co robić.
  Jeden z lekarzy powiedział, ze trzy dawki wystarcza, zas drugi zeby przyjść i zaszczepić jeszcze teraz w grudniu.

  1. powinno się podać 4 dawkę – minimum 6 msc po dawce trzeciej. raz, że w naszym kraju obowiązuje schemat 3+1, a dwa, że nawet przy 2+1 są zalecane konkretne odstępy. Więcej tutaj: klik.

 69. Infanrix hexa ma w składzie laktozę. Czy dziecku, które ma alergię na białko mleka krowiego powinno się zamienic preparat na kolejnych szczepieniach?
  Na jaki?

 70. Witam, trafiłam na blog czytając mnóstwo rzeczy o szczepionkach i muszę pogratulować – piszesz jasno i konkretnie, bez tekstów -„trzeba szczepić i już”, a temat jak wiemy jest mega stresujący i ciągle nieoczywisty dla Rodzicow.
  Jestem przed rozpoczęciem szczepień. W szpitalu zdecydowaliśmy się tylko na gruźlicę, nie chcieliśmy od razu obciążać synka – nie było przeciwskazań, ciąża zdrowa, syn urodził się w 42 tc i chociaż pępowina była z węzłem i owinięta, to nie było niedotlenienia, malec duży i silny, ale nie chcieliśmy od razu kłuć dwoma preparatami. Zadecydowaliśmy odroczyć wszystkie szczepienia i dać się wzmocnić układowi nerwowemu synka (plan był zacząć około 6mż), nie bez znaczenia był autyzm w rodzinie męża oraz obecnie sytuacja z covidem – taki mix potęgował strach o dziecko.
  Teraz planujemy zacząć … syn ma 5,5 miesiąca. Po czytaniu o NOP po krztuścowych szczepionkach refundowanych, skłaniamy się ku 5w1, no ale jak najlepiej dopasować kolejne (w tym pierwsza na wzw b) ?
  Jaki schemat uważasz za najlepszy biorąc po uwagę wiek i czyste konto dziecka? Myślimy o rozdzieleniu szczepień na wizyty co 2 tygodnie, boje się na jednej wizycie podać kilka szczepień na raz… szczerze, to w ogóle się tego boję.
  Bardzo proszę o sugestię jak Ty byś to zrobiła. Nie chce być totalnie zielona na rozmowie z pediatrą.
  Z góry dziękuje za wsparcie!
  Pozdrawiam i powodzenia w kontynuacji bloga!

 71. 7 tygodniowe niemowlę wczoraj miało szczepienia NFZ ( WZW B ,DTP,Hib ,rotany) od wczoraj wieczorem pojawiają się raz na kiedy drgania kończyn pojedyncze ,
  Wcześniej u małego dwa razy zauważyłam podczas jazdy samochodem drżenie rąk jednak po złapaniu dłoni przechodziło .
  Czy mam się czym martwić ?
  Bardzo się boje czy to normalne po szczepieniu .
  Proszę o pomoc ;(

 72. Witam, pisała Pani, że dzieci karmione piersią nie muszą być szczepione na rota. Od tego roku to szczepienie jest obowiązkowe. Osobiście wolałabym uniknąć dodatkowego kłucia dziecka. Czy podany argument dot. karmienia piersią jest wystarczający, by nie szczepić?

  1. Nie pisałam że nie muszą. Szczepienie daje wyższą ochronę niż pokarm kobiecy. To szczepionka doustna- nie trzeba podawać dodatkowego ukłucia

 73. Dzień dobry,
  Jakim schematem powinno być szczepione dziecko 16 miesięczne, jeśli właśnie dostało pierwsza dawkę Pentaxim 5w1, czy schemat 3+1 czy 2+1?

 74. W ulotce hexacimy jest napisane:
  „Pierwszy cykl szczepienia (szczepienie pierwotne): Dziecko otrzyma dwa wstrzyknięcia podawane w odstępie dwóch miesięcy lub trzy wstrzyknięcia w odstępie jednego do dwóch miesięcy (co najmniej 4 tygodnie przerwy),zgodnie z lokalnym schematem szczepień.”

  Na tej podstawie chciałam przekonać mój POZ do dwóch szczepień w odstępie co 2 mce. Oni upierają się na 3 szczepienia mimo, że będzie odstęp dwa miesiące „bo tak szczepimy, takie są rekomendacje…” kto ma rację? Zależało mi by zmniejszyć ilość szczepień skoro producent tak rekomenduje…

 75. Błędne podanie szczepionki Infanrix Ipv + Hib. Dziecku została podana wyłącznie zawiesina z apmułko strzykawki. Fiolka zawierająca proszek nie została razem z zawiesiną rozpuszczona a tym samym zawartość fiolki nie została podana dziecku. Jakie powinno byc dalsze postępowanie w takiej sytuacji? Z ulotki wynika że fiolka z proszkiem to Hib.

 76. W jakim faktycznie czasie powinno podać się dawkę przypominającą hexcima ? Czytam wszędzie ze 6 miesięcy po ostatniej z 3 -nasza przychodnia wskazała termin po roku. Wg schematu czytam ze dawka przypominająca powinna być podana do 18 m-ca życia ? córka skończyła już 19 m-cY i z uwagi na nasze przeoczenie nie otrzymała jeszcze dawki przypominającej , czy nie ma przeszkód żeby podać teraz?

 77. Mój synek za kilka dni skończy 7 miesięcy i nie był jeszcze szczepiony na meningokoki. Czy na jednej wizycie możemy podać Bexsero i Nimenrix? A za minimum 2 miesiace ponownie Bexsero i po ukończeniu 12 miesiąca ponownie na jednej wizycie możemy podać Bexsero i Nimenrix?

  1. tak. można połączyć oba preparaty. w razie gorączki warto mieć przygotowany paracetamol w odpowiedniej do masy ciała dawce nie bać się go podawać.

 78. Na 1 wizycie na szczepienie pediatra wypisała dla syna skierowanie do neurologa aby przepisał mu szczepionkę 5w1. Nie wyjaśniła dokładnie dlaczego akurat w jego przypadku ta szczepionka byłaby lepsza od tych refundowanych, jako zaletę podała bezkomórkowy krztusiec i ilość antygenów podawanych. Syn przy porodzie był owinięty pępowiną i w pierwszych dniach życia miał nie prawidłowe przepływy w główce – na kontrolnym usg było już ok. Natomiast nie rozumiem dlaczego akurat jego przypadek kwalifikuje się na darmowe szczepienia 5w1 i w jego przypadku jest to korzystniejsze.

 79. Dzień dobry. Jestem ogromnie wdzięczna, że trafiłam na Pani bloga. Bardzo cenne informacje. Niestety, na swojej drodze trafiłam na lekarzy, którzy praktykowali metody budowania strachu, bez wyjaśnień i normalnej, ludzkiej konwersacji. Bałam się szczepić, ale też nie byłam i nie jestem antyszczepionkowcem, wiedzy na ten temat poszukiwałam w literaturze. Spotkałam się z 3 pediatrami i usłyszałam, że obojętne jest czym zaszczepię – jest to bez znaczenia, a jeśli nie zaszczepię umrze mi dziecko (dosłownie takie słowa usłyszałam wielokrotnie!!!). Z lęku moje córki 25 miesięcy i 4 letnia nie były w ogóle szczepione, mimo to nie daje mi to spokoju. Co Pani proponuje? Czy istnieje jeszcze alternatywa? Będę przeogromnie wdzięczna za odpowiedź.

  1. wiele szczepień można jeszcze nadrobić. Potrzebny będzie indywidualny kalendarz szczepień. Pytanie skąd jesteście? może macie w okolicy jakąś poradnie szczepień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *