o szczepieniach

NOPy cz.2 – nieutulony płacz po szczepieniu

Obserwacje dzieci doświadczających epizodu nieutulonego płaczu po szczepieniu nie wykazały długotrwałych następstw. Niemniej ten NOP jest bardzo nieprzyjemny, bo kto raz usłyszy ten płacz to zapamięta go na zawsze.

Charakterystyka

Zaszczepieniu dziecka zwykle towarzyszy płacz. W trakcie podawania szczepionki dziecko płacze, ale dość szybko udaje je się uspokoić. Zakończenie szczepienia, ubranie, wyjście do poczekalni i płacz się kończy (trwa zwykle kilka minut). Niekiedy pomocne może być zaoferowanie dziecku mleka, przytulenie do piersi. I co dalej? Po 2 do 8 godzinach od opuszczenia przychodni dziecko zaczyna ponownie płakać i nie udaje się go uspokoić (nie jest możliwe utulenie niemowlęcia). Płacz trwa minimum 3 godziny i rodzice często mówią „nie słyszałam jeszcze żeby tak płakał” i określają krzyk jako „mózgowy”(wysokie tony, piskliwy).

Po jakiej szczepionce?

Szczepienie DTP (błonica-tężec-krztusiec) odpowiedzialne jest za ten NOP. Przewagę ma tutaj, podobnie jak w przypadku HHE, pełnokomórkowa szczepionka krztuścowa (DTPw) – ponad 4 razy częściej (u ok. 3% zaszczepionych). Częściej występuje po pierwszej dawce szczepionki, rzadziej przy kolejnych.

Przyczyna

Nie została dokładnie poznana. Przypuszcza się, że jest to wynik  reakcji na ból. Dzieci, u których stwierdzono nieutulony płacz, miały również częściej miejscowe odczyny po szczepieniu (zaczerwienienie, obrzęk w miejscu wkłucia). Skuteczne może okazać się podanie leku przeciwbólowego, w dawce dopasowanej do wagi dziecka.

Co robić?

Udać się do lekarza POZ (jeśli epizod był krótki) lub do szpitala (jeśli epizod trwa już od jakiegoś czasu). Lekarz zbada dziecko, oceni jego stan, poszuka objawów ewentualnej infekcji. Nieutulony płacz może być objawem między innymi zapalenia ucha, wgłobienia jelita czy rozpoczynającej się infekcji ośrodkowego układu nerwowego. W razie potrzeby lekarz zleci dokładniejsze badania lub skieruje do szpitala na obserwację. Nie ma konkretnego panelu badań, który należy wykonać. Działamy tutaj bardziej na zasadzie wykluczenia poważnych chorób, które pozostawić mogą trwałe następstwa u dziecka. Jeśli nic nie wskazuje na chorobę to uznać możemy, że mamy do czynienia z NOPem.

Co robić w domu?

Próbować uspokoić niemowlaka. Jeśli nie działa przystawienie do piersi, przytulenie, otulacz, odkurzacz (porównaj we wpisie o kolce –>klik) czy noszenie to zgłoś się do lekarza. Należy zweryfikować czy aby na pewno mamy do czynienia z NOPem czy może z infekcją.

Co dalej ze szczepieniami?

Nieutulony płacz zaliczany jest do poważnych objawów niepożądanych po podaniu szczepionki DTP. W związku z tym dziecku bezpłatnie przysługuje szczepionka acelularna. Kontynuacja szczepienia nie jest zabroniona (nawet w przypadku wystąpienia NOPu po szczepionce acelularnej), ale zawsze powinna być rozważana indywidualnie – ewentualnie po zasięgnięciu opinii w Poradni Szczepień.

Możesz wesprzeć moją działalność i zostać patronem bloga: patronite.

Źródła:

 • Adverse Effects of Pertussis and Rubella Vaccines: A Report of the Committee to Review the Adverse Consequences of Pertussis and Rubella Vaccines.
 • Persistent crying in infants and children as an adverse eventfollowing immunization: case definition and guidelines for data collection, analysis, and presentation. Jan Bonhoeffer, Patricia Vermeer, Scott Halperin, Anne Kempe,Stanley Music, Judy Shindman, Wikke Walop, The Brighton Collaboration Persistent Crying Working Group
 • Vaccine Side Effects, Adverse Reactions, Contraindications, and Precautions Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP)
 • Vaccine-Related Adverse Events in Cuban Children, 1999–2008, Belkys M. Galindo MD MS, Damarys Concepción, Miguel A. Galindo MD, Antonio Pérez MD PhD, Jesús Saiz MD MS

113 thoughts on “NOPy cz.2 – nieutulony płacz po szczepieniu

 1. Witam,
  ja właśnie dwa dni temu szczepiłam pierwszą dawką 6w1. Jedynym niepokojącym objawem był ten nieutulony płacz po 6 godz od podania szczepionki. Jednak trwał on w miarę krótko – ok 20min – choć jak dla mnie trwał całe wieki, nie wiem co bym zrobiła jakby to trwało godzinę, nie mówiąc trzy.. płacz straszny, zupełnie inny, wysoki, dziecko nie chciało piersi, nie chciało się przytulić tylko chciało po prostu nawet nie płakać a tak wyć, krzyczeć.. Jednak trwało to tylko 20 min i w związku z tym moje pytanie czy to był NOP do zgłoszenia? I czymś mam się tym objawem przejmować i w związku z nim coś robić?
  I mam jeszcze drugie pytanie o szczepionkę na rotawirusy, bo ew. za 3 tyg. będzie termin podania pierwszej dawki. Na początku chciałam ze względu na starszą 5-letnią córkę, która ciągle łapie młodsze ze ręce, a nie zawsze dopilnuje by umyła. Jednak poczytałam o tej szczepionce i mam dużo wątpliwości w sens i skuteczność. Czy mogę poznać Pani zdanie (doczytałam że Pani nie szczepiła na roto) albo liczyć na jakiś wpis o tej szczepionce? Pozdrawiam

  1. Witam. Ten 20 minutowy płacz dziecka był raczej związany ze szczepieniem. Nie kwalifikuje się pod względem długości trwania jako „nieutulony płacz”, ale można go zgłosić jako „inny”. W większości przypadków ten płacz pojawia się przy pierwszej dawce i przy kolejnych już nie występuje. Proszę jednak zgłosić lekarzowi że taki incydent miał miejsce przed kolejną kwalifikacją do szczepienia. Zgodnie z zaleceniami nie jest to przecwiwwskazanie do kontynuacji szczepienia tym preparatem.
   Co do rotawirusów – ja nie szczepiłam, zgadza się. Nie znaczy to jednak że nie uważam szczepienia za godne polecenia. Jeśli nie karmi Pani piersią to uważam, że jest bardziej godna polecenia. Nie jest w 100% skuteczna, ale zmniejsza częstość hospitalizacji, bo zaszczepione dzieci infekcję o etiologii rotawirusowej przechodzą łagodniej. W najblizszym czasie postaram się napisać na ten temat 🙂

 2. I jeszcze jedno – czy to prawda że przed szczepieniem i po należy podawać wit C? natknęłam się na takie informacje na stronach dla rodziców, jednak lekarz mnie o tym nie informował. Jeśli tak, to jak długo w jakiej dawce? Przepraszam że pytam w komentarzu, ale nie widzę opcji kontaktu mailowego na stronie.

 3. Witam,
  Po pierwszej wizycie szczepiennej 6w1 + rotawirus + pneumokoki, moja córka (7 tyg) cały dzień spała z dwoma pobudkami na cyca. Zasnęła od razu po szczepieniu, jeszcze w gabinecie jak ją ubierałam do wyjścia. Czy to również był NOP? Może w 3-4 miesiącu jak będą kolejne szczepienia warto by było rozdzielić je i jednego dnia zaszczepić 6w1 a za kilka dni pneumokoki. Pani dr, czy tak można? A może w ogóle warto odroczyć szczepienia?

  1. Tak. To był NOP. U niektórych dzieci jest zwiększona drażliwość u innych senność. W mojej opinii warto rozdzielić, żeby ewentualne NOPy się tutaj nie nawarstwiły. Obie szczepionki są inaktywowane więc odstęp może być między nimi dowolny.

 4. Dzień dobry,
  od dłuższego czasu zastanawiam się, co też dzieje się w ciele małego człowieka, że zmusza go do tego kilkugodzinnego płaczu. Skoro „Przypuszcza się, że jest to wynik reakcji na ból”, to czy podanie leku przeciwbólowego pozwala zakończyć ten płacz? Czy jest to tylko ból związany z odczynem w miejscu wkłucia? Jeśli tak, to zastanawia mnie dlaczego ten NOP „zaliczany jest do poważnych”? Szczepienie przeciwko krztuścowi na szczęście już za nami, ale przyznaję, że przerażenie na samą myśl, że coś takiego mogłoby się zdarzyć u mojego dziecka pozostało. Będę wdzięczna za odpowiedź.
  Pozdrawiam

 5. Jestem mamą 4 tygodniowej Kasi. Przed nami szczepienia. Kasia miała przygodę okołoporodową i dostała dwa punkty w skali Apgar.
  Odroczyliśmy szczepienie przeciw gruźlicy. W przyszłym tygodniu wybieramy się aby to nadrobić.
  Czytam i czytam, i nie wiem. Boję się. Jaką iść drogą?

  1. a jak wygląda stan córki od strony neurologicznej? wszystko ok? po takich przejściach ja bym na pewno zdecydowała się na szczepienie bezkomórkowym krztuścem np. 5w1 lub 6w1.

 6. Synek był szczepiony 3 tyg temu pierwszą szczepionka na NFZ (miał wtedy 3,5msca). Przez kilka dni był bardzo niespokojny, ale było to na zasadzie takiego marudzenia. Ale od tego czasu kilka razy pojawiły się sytuacje, gdzie dziecko zaczyna płakać przez kilka- kilkanaście minut (raz nawet ponad 30min) i nie da się go w żaden sposób uspokoić. Czy to może być NOP?

  1. Jako nieutulony płacz to nie, ale może warto jednak podejść do lekarza na badanie lekarskie + dodatkowe np badanie ogólne moczu. gorączki nie ma?

 7. Witam. Synek w 3.5 mies.zycia dostał 6w1 i bezpłatna szczepionkę na pneumokoki ( nie zostałam poinformowana że są inne…) 3 godziny po szczepieniu zaczął się płacz nie do uspokojenia trwał ok 4 godzin. Po podaniu paracetamolu synek zasnął potem było już ok.czy to nieutulony płacz jeśli zasnął po leku?? Zgłosiłam nop w przychodni. Dr sugeruje 6w1 za 6 tygodni a za 2 miesiące pneumokoki. Czy powinnam szczepić dalej? Bardzo boję się powikłań…gdzie mam udać się po pomoc????
  Dodam że synek miał opóźnione szczepienia że względu na bakterie esechieria coli w moczu jednak po wizycie u nefrologa stwierdził że to zanieczyszczenia z napletka i można szczepić..

  1. WItam. Rozdzielenie tych szczepień jest jak najbardziej słuszne, również bym to doradzała. Może Pani równiez podać paracetamol po powrocie do domu – od razu, nie czekając na ewentualne objawy.

 8. Szczepiłam mojego 8 tygodniowego syna 3 dni temu szczepionka 6w1 + rotawirus + pneumokoki, i tak bylo,że wrocilismy ze szczepienia, maly sie przespal i po ok 2-3 godzinach od szczepienia zaczal sie placz, nic go nie uspokoilo nawet podanie piersi, trochę suszarka i ten placz trwal z 4 godziny, po czym maly zasnal, potem sie obudzil i juz bylo wszystko ok. Czy to ten nieutulony płacz dziecka? Do pediatry ide dopiero we wtprek bo wtedy przyjmuje, czy mam to gdzies zglaszczac?

  1. tak. to był nieutulony płacz. Jeśli objawy już ustąpiły to wszystko wskazuje na to, że przyczyną ego płaczu było szczepienie. Oczywiście pediatra podejmie ostateczną decyzję na temat kontynuacji szczepień (jemu zgłasza pani sytuację, a on zgłasza NOP), ale myślę, ze warto rozważyć podanie pneumokoków na oddzielnej wizycie.

 9. Witam
  Córka zaszczepiona w 9tygodniu podstawową szczepionką z NFZ o godzinie 14.00 po 17.00 zaczął się horror przeraźliwy płacz którego nie dało się opanować, straszny krzyk przytulanie uspokajanie nic nie pomagało wręcz tak jak by skutek odwrotny momentami bezdech na szczęście obyło się bez utraty przytomności wszystko to trwało ponad 3godziny brak apetytu 9godzin bez mleka.Guz pod skórą rączki utrzymujący się ponad ,3 tyg. Około 5rano córka zaczęła domagać się sama o mleko. Rano zadzwoniłam do pielęgniarki opowiedziałam co się wydarzyło stwierdziła że to „nieutulona płacz” skwitowała tylko że to się zdarza na tym temat się zakończył.
  Odmówiłam szczepień na pneumokoki w obawie o w/w sytuację.
  Po rozmowie z Panią pediatrą z mojej przychodni u której chciałam porozmawiać co dalej! stwierdziła że rodzice którzy czytają szczepieniach w internecie cytuję:”zamiast mózgu mają plewy w głowie” w takiej sytuacji poprosiłam o skierowanie do poradni szczepień zakaźonych gdzie spotkał normalna Panią doktor z którą mogłam porozmawiać i zaistniałej sytuacji.Zgłosiła Nasz przypadek jako NOP po wymianie zdań i zapoznaniu się z tematem dostaliśmy propozycję aby małą szczepić szczepionką Pentaxim bezkomórkową. Moje pytanie jest czy to jest dobry wybór czytałam ulotkę tej szczepionki gdzie pisze Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując szczepionkę PENTAXIM:
  jeśli jakikolwiek z wymienionych niżej objawów wystąpił w czasowym związku z
  otrzymaniem szczepionki (decyzja o podaniu kolejnych dawek szczepionki zawierającej
  krztusiec powinna być starannie rozważona):
  -nieutulony płacz trwający 3 godziny lub dłużej, który wystąpił w ciągu
  48 godzin po szczepieniu.
  Boje się dalszego szczepienia i przeraża mnie fakt że po kolejnym szczepieniu mogłoby dojść do powikłań które mogą doprowadzić do utraty zdrowia mojego dziecka.Czy w zaistniałej sytuacji lekarz może podjąć decyzję o odroczeniu szczepień? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Witam. Jak najbardziej NOP w postaci nieutulonego płaczu. Przykro mi z powodu zachowania pediatry :/ Ale do rzeczy. Warto na pewno zaszczepić osobno 5w1 i osobno pneumokoki żeby uniknąc powtórzenia się sytuacji i podobnie – lepiej jednak wybrać 5w1. Nieutulony płacz po tych bezkomórkowych szczepionkach pojawia się rzadziej. Ten przytoczony przez Panią fragment dotyczy sytuacji kiedy nieutulony płacz wystąpi po 5w1 to wówczas zasadność kontynuowania szczepienia przeciwko krztuścowi jest do rozważenia. Statystycznie po kolejnych dawkach szczepionki ryzyko nieutulonego płaczu jest mniejsze. Takie postępowanie – 5w1 na osobnej wizycie i pneumokoki na osobnej pozwoli zminimalizować ryzyko kolejnych powikłań po szczepieniach.

 10. Witam. Ostatnìo córka była szczepiona na jednej wizycie szczepionką 5w1 oraz na pneumokoki (płatną). Po szczepieniu oprócz podwyższonej temperatury (ok.38C) i troszkę marudnego dnia nic innego nie wystąpiło.(bezpośrednio po szczepieniu córka była trochę senna i jakby obojętna). Za kilka dni mamy znowu szczepienie również 5w1 i pneumokoki. I tutaj moje pytanie. Czy jeżeli córka w miarę dobrze zniosła ostatnie szczepienie to teraz też nie będzie żadnych innych NOPów czy nie ma znaczenia ostatnie szczepienie? I wyczytałam wyżej, że zaleca Pani oddzielić te dwa szczepienia na jednej wizycie. Czy w przypadku mojej córki również?

  1. Generalnie statystycznie rzecz biorąc NOPy występuję najczęściej przy pierwszej i drugiej dawce szczepienia. Ale może się zdarzyć i przy dawkach kolejnych. Nie zalecam tego rozdzielania „na wejście” każdemu. Jedynie gdy jest duży strach przed powikłaniami ze strony rodzica lub gdy jakieś powikłanie w przeszłości miało miejsce. Jeśli u Was było ok to w mojej opinii możecie kontynuować szczepienia w takim schemacie.

   1. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze pytania odnośnie pneumokoków. Pierwsza dawka szczepionki na pneumokoki prevenar13 została podana w 4 miesiącu, a teraz czeka nas druga dawka w 6 miesięcu. Wyczytałam nowe zalecenia jeśli chodzi o schemat, że dawki mogą być w schemacie 2+1. Bardzo mnie to ucieszyło, że ominęłoby córkę jedno szczepienie. Chciałabym wiedzieć jaki schemat Pani preferuje 2+1 czy 3+1? I czy 2+1 nie oznacza mniejszej skuteczności?

 11. Ze względu na nieotulony płacz po 3 dawce 6w1, zdecydowaliśmy nie szczepić dalej naszego dziecka. Ma teraz prawie 4 lata i chcielibyśmy dokończyć szczepienia. Jakie preparaty stosuje się gdy dziecko ukończyło 3 lata i nie przyjęło 4 dawki 6w1? Czy ta 4 dawka jest w ogóle konieczna? Wg ulotki 6w1 wystarczające są 3 dawki. Jak teraz kontynuować kalendarz szczepień?

  1. nie jest to prawda. jeśli jest uzasadnienie – bo jest gorączka lu podejrzewamy reakcję bólową to jak najbradziej podajemy.

 12. Dziękuję za cenne informacje.Ze strachu przed ewentulanymi powikłaniami nie zaszczepiłam dziecka po porodzie. Po 2 miesiącach lekarz zlecił badania krwi i okazało się,że maluszek ma dalej żółtaczkę i anemię,więc szczepienie znów zostało odroczone. Teraz dziecko ma 5 miesięcy udało się pokonać żółtaczkę i anemię,lecz pojawił się silny azs i okazało się,że źrenica w lewym oku jest o wiele większa niż w prawym oku. NajbardZiej uwydatnia się to w półmroku. Czekamy na konsultację neurologiczną. Niestety na razie nie znamy przyczyny. Czy zaszczepić już dziecko,czy jeszcze się wstrzymać?

  1. Witam. Poczekać do konsultacji neurologicznej i okulistycznej. Pewna asymetria wielkości źrenic jest dopuszczalna, ale tylko w pewnych granicach dlatego warto to sprawdzić.

 13. witam.szczepiłam synka w 6 tygodniu – 6 w 1, 13 pneumokoki oraz rotawirusy. Wieczorem synek miał atak płaczu, nie chciał się uspokoić, trwało to ok 30-40 min, nigdy wcześniej się mu to nie zdrzyło. Czytałam, że to rekcja centralnego układu nerwowego. Czy w takim przypadku nie bałaby się Pani szczepić nadal dziecka? Czy nie będzie konsekwencji w przyszłości?Nie robiłaby Pani dodatkowych badań? Pierwszy syn nie miał takich reakcji-co prawda był szczepiony 5 w 1 oraz na rotawirusy, pneumokoki nie były obowiązkowe. Boje się, żeby dalsze szczepienia nie wpłynęły negatywnie na rozwój synka. Pozdrawiam

  1. ja bym w takiej sytuacji rozdzieliła pneumokoki od 6w1. W takim ataku płaczu można podać paracetamol, bo ten płacz to często reakcja na ból

 14. Witam,wczoraj mój synek miał szczepienie na pierniczki i meingokoki(mieszkam w UK).Po szczepieniu wszystko było dobrze,ale po 5 godz zaczął okropnie płakać,krzyczeć.Trwało to 2 godz.Nie chciał jeść.Skończyliśmy w szpitalu,podali ibuprofen i wróciliśmy do domu.Dziś było w miarę spokojnie,tylko pojawiła się goraczka.czy to było NOP?

 15. Szczepienia w 7 tygodniu
  Witam.Mam pytanie..Moja córka miała wczoraj szczepieie(4 ukucia)ma 7 tygodni.Po tym wszystkim po 5 godzinach zaczeła strasznie płakac (krzyczec)nie można było jej uspokoic trwało to z pół godziny i tak ze dwa razy mocny krzyk a po za tym cały czas marudziła.Czy taki krzyk jest normalny ???Czy mgą byc jakieś powikłania ?

 16. Dzien dobry.
  Dzis moja córka miala pierwsze szczepienie. Po powrocie do domu zasnela, po ok. 2 godz obudzila sie ze strasznym krzykiem. Nie moglam jej uspokoic, nawet piersi nie chciala. Po jakims czasie zasnela i sytuacja co godzine sie powtarza. Czy w takim wypadku powinnam dac jej lek p.bólowy? Czy nalezy zglosic taką reakcje lekarzowi?
  Lekarka na moje pytanie o skutki uboczne i jak sie zachowac w razie ich wystapienia olała mnie i kazala dac lek p.bolowy jak bedzie temperatura podniesiona. Temp. jest w normie.
  Bardzo proszę o radę.

 17. Bardzo dziekuje za ten artykuł, uspokoił mnie ponieważ nie bylam przygotowana na tego rodzaju nop. Dziecko w 5h po szczepieniu DTP zaczęło przeraźliwie płakać, na szczescie trwało to tylko godzine i nie wiedzieliśmy z mezem co sie dzieje, zwłaszcza ze mały nigdy o tej godzinie nie płakał, zawsze uspokajał sie w ramionach. Zastanawiam sie czy powinnam zgłosić ten nop od razu w przychodni czy dopiero przed następnymi ewentualnymi szczepieniami? Ps szkoda ze w przychodni nie informuje sie o wszelkich możliwych działaniach niepożądanych poszczególnych szczepionek, na szczescie jest Internet i taki blog jak ten:)

  1. Witam. Właściwie nie ma znaczenia czy pójdziecie zgłosić teraz czy za 6 tygodni. Jeśli może Pani podejść sama, bez dziecka to można już teraz. Jeśli nie ma z kim maleństwa zostawić to lepiej nie ciągnąć specjalnie do przychodni żeby zgłosić NOP, a zrobić to przy następnej wizycie.

 18. Witam
  Moja corka 12 dni temu byla szczepiona na swinke odre i rozyczke. Po tygodniu zaczela gorzej sypiac. Czesciej sie budzila do piersi i tak pokrzykiwala.. Po paru dniach ustapilo ladnie spala, natomiast dwa dni temu dostala stan podgoraczkowy (miedzy 37/38stopni). Spala ladnie a dzis mocno sie poci i znow sie budzila z placzem.. uspakalo ja noszenie na rekach. Ten przerazajacy placz.mnie niepokoi. Czy to przez goraczke? Czy jakis NOP po szczepieniu? Pomocy.. do lekarza idziemy w srode dopiero

 19. Po pierwsze, dziękuję za ten artykuł. Kiedy u mojej córeczki zaczął się nieutulony płacz wpadłam w panikę: naprawdę nigdy nie słyszałam aby dziecko tak przeraźliwie płakało.. To był wrzask wprost nie do opisania.. Nigdy więcej nie chce przeżyć czegoś takiego.. po kilku godzinach (4) córeczka zasnęła.. czy powinnam spodziewać się jeszcze jakiś epizodów czy zazwyczaj ten płacz jest jednorazowy? Coreczka ma pol roku, dzis zaszczepilisny ja 3 dawka szczepionki 6 w 1 ( infanrix hexa). Czy cos powinnismy zrobić w zwiazku z wystąpieniem tego NOPu?
  Czy wystarczy to zglosic w przychodni? Bardzo Pani dziękuję za ten blog a w szczególności za ten artykuł.. Nawet Pani nie wie, ile ja dzięki Pani wiem ?( a jeszcze rok temu nie wiedziałam o dzieciach absolutnie nic! )

  1. Dziękuję za komentarz 🙂 Przede wszystkim warto zrobić wszystko by ten płacz uspokoić – tak jak napisałam w artykule. Podobnie jak w napadzie kolki niemowlęcej – nasz cel to złagodzenie płaczu i jego uspokojenie. Jeśli się nam to nie udaje – podejść do lekarza. Zgłosić wystarczy u lekarza, bo to on wypełnia formularz.

 20. Witam, synek zaszczepiony wczoraj 6w1. W nocy co chwile wybudzal się z krzykiem lub płaczem. Dzisiaj dalej płacze przez sen. Czy to jest powikłanie po szczepieniu ? Powinnismy się tym martwić ? W ciągu dnia dziecko uśmiechnięte i zadowolone. Martwi mnie ten płacz który wybudza go ze snu. Wcześniej tego nie było.

  1. zmiana zachowania dziecka w dwa dni po szczepieniu może mieć miejsce. Chociażby ze wzgledu na ból miejscu podania szczepionki. Ale nie powinno się to przedłużać. Co prawda dzieci na różnym etapie rozwoju mogą wybudzać się częściej w nocy (są to tak zwane skoki rozwojowe) ale w kilka dni po szczepieniu może się to nasilić.

  1. Jest to reakcja na szczepieni ale nie spelnia kryteriow nieutulonego placzu (ten trwa minimum3 godziny). Tak – szczepionka na pneumokoki jest bolesna.

 21. Witam jestem mama 2miesięcznych blizniakow. 2 dni temu a dokaldnie 15 marca mieli szczepienie 5w1 i wczoraj od godziny 19 jeden z bliźniąt był bardzo niespokojny nie dało się go uspokoic nie chciał pic ani się przytulać po pół godzinie zasnął. I później w nocy przy pobudce na mleko dziecko było tak niespokojne i się wręcz darlo nie dało się go uspokoić wiec stwierdziłam ze dam czopka po nim się uspokoił i zasnął. Czy to było nop? Dodam ze to są wcześniaki 35 tyg

  1. Tak. To był NOP. Prawdopodobnie był ból w miejscu wkłucia skoro po czopku dziecko sie uspokoiło. Nie jest to przeciwwskaznaie do dalszych szczepien, ale po kolejnym warto rozwazyc podanie paracetamolu.

 22. Witam, dzisiaj zaszczepiliśmy córkę (8tyg)- błonica,tężec, krztusiec, Hib, rotawirus (na te szczepienia wyraziłam zgodę), w domu doczytałam w książeczce ze została jej również podana szczepionka na polio. Po 5 h od szczepienia zaczął się płacz, niczym nie dało się uspokoić. Po godzinie zanoszenia się przez córkę i płaczu jakby ja ktoś obdzierał za skory podałam paracetamol. Minęło 15-20min i się uspokoiła i zasnęła czy to był nop jako nieutulony płacz? W przychodni robili straszny problem że chce rozdzielić szczepienia, nie chcieli umówić wizyty 2 tyg później i odmówili sprzedaży szczepionki 5w1 pomimo, że taką posiadali? Zastanawiam się gdzie można zgłosić taka sytuacje.

  1. w takiej sytuacji- odmowy sprzedaży szczepionki, która przeznaczona jest do sprzedaży warto interweniować u kierownika przychodni. Jest też opcja, ze to 5w1 przeznaczone dla wcześniaków (z sanepidu) to wtedy nie można go sprzedać. Aby było kryterium nieutolonego płączu to musi być czas minimum 3 godzin, ale NOP można oczywiście zgłosić.

 23. Witam serdecznie, tydzień temu po szczepieniu wystąpił u dziecka płacz (przerażliwy, drażniący) yrwał on około 40 min, podałam paracetamol po tym leku płacz minął. Od tej pory obserwuje dziecko i wydaje mi się, że jest inne to znaczy bardziej senne i mniej głuży. Prosze napisać czy ten płacz może mieć wpływ na rozwój dziecka??

  1. nie, ten płacz nie ma długotrwałych konsekwencji, podobnie jak płacz w napadach kolki. Rozwój dziecka przebiega skokowo. Jeśli coś Was niepokoi to najlepiej podejść do lekarza.

 24. Witam, moja córka miała w piatek pierwsze szczepienie 6w1 plus pneumokoki na jednej wizycie. Po 5 godzinach zaczął się godzinny płacz. Pogadałam jej paracetamol. Płacz ustąpił i dziecko przez dwa dni było bardzo senne. W niedzielę zaczęły się nagle, krótkie płacze i prezenie sie. Ustepuje tylko gdy dziecko zapada w mocny sen. Trwa ten stan nadal. Czy to może byc nop? Czy powinniśmy rozdzielić szczepienie 6w1 i pneumokoki na dwie wizyty? Czy powinnam iść do lekarza z tymi objawami? Czy powinnam zrobić jakieś dodatkowe badania przed następnym szczepieniem?

  1. Te opisane przez panią objawy to niewątpliwie NOP. Nie powinno trwać dłużej jak 2-3 dni, jeśli się utrzymuje to warto podejść na badanie lekarskie. W tej sytuacji zaleciłabym rozdzielenie szczepienia z przerwą np dwóch tygodni.

 25. Witam moj synek ma 7 tygodni ostatnio mielismy szczepienie 6 w 1 oraz pneumokoki. Wieczorem po szczepieniu miał gorączkę 38.5 i był senny podałam paracetamol, temperatura spadła i na drugi dzień był tylko bardziej senny. Ale stał się bardziej płaczliwy i podczas jedzenia zaczyna płakać lub jak tylko go położę w pozycji do jedzenia. Placz nie trwa długo ale jest dość często.Dodam ze ma problemy z kolkami.czy takie zachowanie może mieć zwiazek ze szczepieniem?

  1. ta zmiana zachowania po szczepieniu to NOP (plus ta gorączka) – mysle ze dobrym poyslem jest rozdzielenie 6w1 od pneumokokow na kolejnej wizycie.

 26. Witam dzisiaj moj 9 tyg synek byl szczepiony po raz pierwszy szczepienie 6w1 w czasie szczepienia placz niesamowity. Po wszystkim zasnal. Pozniej placz ogromny przez 15-20min i zasnal pozniej znowu placz 15-20 min i znowu zasnal. Obudzil sie i jest w miare ok gaworzy pomarudzi troche i malo rusza nóżkami. Czy mam sie czyms martwic?

  1. Szczepieniom towrzyszy ból – najpierw w trakcie procedury a pozniej rowniez w miejscu wklucia. To normalne ze dziecko reaguje na taką sytuację płączem – warto zawsze miec przygototwany lek przeciwbolowy (paracetamol) w dawce dostosowanej do wagi.

 27. Witam. U mojego maluszka było podobnie ale nie do końca. Dwa dni temu mieliśmy szczepienie 6w1 w 3 miesiącu (ale to może tylko przypadek). Nasza córeczka w trakcie snu zaczęła strasznie płakać, kiedy wzięłam ja na ręce poczułam jak odlatuje i zaczyna przewraca zrenicami (oczy miała otwarte). Nie reagowała na nic przez parę minut nawet na silne światło. Po chwili zaczęła normalnie się zachowywać i zasnęła. Co to może być?

 28. Witam byłam dziś z moim 10tyg synem na szczepienie 6w1 Druga pneumokoki Trzecia menigokoki I do buzi rotawirus przy podaniu do ustnie zostal rozdrazniony bardzo prosilam pani aby zaczekala z kuciem ale powiedziala ze trzrba juz maly zaczol tak krzyczecvpanicznie że Nigdy W życiu nie słyszałem takiego placzu 🙁 było straszne ja zaczęłam wyć razem z nim aż stracilam przytomność mąż nie mógł uspokojic małego cały się zanosil jak wyszliśmy z nim to na jakiś czas krzyczał panicznie I próbowałam to uspokojic wróciliśmy do domu było już lepiej podałam lek na gorączkę po 5 h dostał gorączki 38.8 ciężko jest ja zbić śpi je normalnie ale ma nie spokojny sen cały czas się zrywa I do tego kaszel. To moje pierwsze dziecko niewiem co mam myśleć I robić dodam że mieszkam w angli I tu został szczepiony. Czy coś mu jest ? Proszę o radę strasznie się boję o niego

  1. Przykro mi ze szczepieniu towarzyszyl taki pospiech. Zdarzyło mi sie zostac nawet poza godzinami pracy, zeby spokojnie bez pospiechu podac dziecku rotawirusy (podaje pieleganiarka, ale lekarz musi byc w poblizu). Zalezy nam na tym spokoju aby dziecko nie wypluło szczepionki i zeby uspokoic rodzicow. Czasami warto karmic piersia w trakcie ukłucia lub pomiedzy – to sie dobrze sprawdza i uspokaja maluszka. Moze na nastepnej wizycie lepiej rozdzielic szczepienia (osobno pneumokoki i osobno 6w1).

 29. Witam. Trzy dni temu byłam z synkiem na szczepieniu (szczepionki na NFZ – z pneumokokami 4 uklucia + rotawirusy). Było to szczepienie w 8 tygodniu życia synka. W pierwszej dobie po szczepieniu oprócz temperatury 37,5 nie wystąpiły żadne objawy. Na drugi dzień pojawiły się niewielkie zgrubienia pod skórą. Dzisiaj jedno z nich (w miejscu wklucia Błonica, tezec, krztusiec) znacznie się powiekszylo (Zaczęłam stosować okłady z sody oczyszczonej). Dodatkowo synek jest bardzo niespokojny, niewiele je, a dwukrotnie miał około 20 minutowe ataki płaczu strasznego płaczu, które kończyły się intensywnym kaszlem i bezdechem. Czy w tej sytuacji powinnam zgłosić się z synkiem do lekarza? Czy jest to NOP?

  1. Witam. Tak – warto podejsc do lekarza. Nalezy zbadac dziecko i zglosic NOP. Kaszel prawdopodobnie powstal w wyniku odruchu obronnego – przy placzu scieka wydzielina po tylnej scianie gardla.

 30. Dzień dobry.
  Synek w 6 tygodniu był szczepiony 6w1 i pneumokoki. Po tych szczepieniach zaczely sie dziwne wieczorne placze nie do opanowania (to na pewno nie kolka i ból brzuszka) i trwało to kilka tygodni. Kiedy zaczelo mijać mielismy wczoraj kolejne dawki ww. szczepionek, syn od wczoraj znów placze wieczorem i nie da się go uspokoic. Po szczepieniu nie ma praktycznie śladu, tylko małe kropeczki. Wczoraj był tylko marudny i niespokojny, ale dziś sytuacja się powtarza z płaczem. Wiem, że jest głodny, ale nie chce piersi. Działa tylko noszenie na rękach. Czy to może być NOP?

  1. Jeśli to trwa kilka tygodni to jednak mało prawdopodobne ze to ma zwiazek ze szczepieniem. Byliście u lekarza? Na pewno warto zrobic USG brzuszka, może jakies dodatkowe badania w tym kał.

 31. Dzień dobry,
  Proszę o pomoc. W czwartek (dziś niedziela) synek (5 miesięcy) miał szczepienia (NFZ) DTP, hib, polio i pneumokoki. Czwartek – był bardzo marudny, stan gorączkowy 38st. Piątek płacze (do ogarnięcia), ból ręki (zdrętwienie jej), marudzenie, 37,5st. Piątek noc – przetaźliwe płacze, nie do uspokojenia od 30 minut – 1 godz. i tak co 2 godziny. Nurofen nic nie pomaga. Sobota dzień – moje złote dziecko ❤️, sobota noc – ponownie to co w piątkową noc ? czy zgłaszać się do lekarza? Czy to poważne powikłania? Przy pierwszym szczepieniu nie było takich sytuacji ??? proszę o jakąkolwiek informację – co robić ??

 32. Witam. Szczepilam mojego Maluszka i w szpitalu i na te szczepionki które są na NFZ i synek zniósł je naprawde dobrze . Teraz za tydzień kończy 4 miesiące a Półtora tygodnia temu mieliśmy szczepienie na pneumokoki synek w dzień jest radosny jak nie śpi cały czas uśmiechnięty ale mamy problem ze snem po szczepieniu w dzień jak robi sobie drzemke budzi się z płaczem. Od około 2 miesiąca życia miał już swoje godziny 20/21 po mleczku i kąpieli klad się spać budził się dopiero nad ranem około 4/5 na mleko. Teraz po szczepieniu nie przespalismy ani jednej nocy. Maluszek budzi nam się co pół godziny z płaczem wtedy muszę go wziąć na ręce przytulić dać smoczka i znów odłożyć.. Zdążę ledwo przydnac i znów jest to samo. I mam pytanie czy może to być NOp? Zaczął w pierwszą noc po szczepieniu i tak jest do dziś.

  1. Warto na pewno podejsc do lekarza, aby wykluczyc dodatkowe sprawy – np infekcje. Dzieci z rytmem dobowym nie radza sobie jednakowo – nie przez caly kores niemowlecy bedzie to wygladalo tak samo i tego trzeba miec swiaodmosc.

 33. Witam. Moja córeczka 7tyg. miała szczepienie 6w1, rotawirysy i pneumokoki 13. podczas jednej wizyty, tak zaleciła pediatra. Po szczepieniu zasnela byla spokojna…po 6 godz zaczeła przeraźliwie plakać, trwalo to 30min.Czy warto rozdzielic szczepienia przy nastepnej wizycie ? I w jaki sposob…np pozniej pneumokioki ?

 34. Witam. Moje dziecko ma niecałe 4 miesiące. Z powodów zapaleń ucha szczepienia były przesuwane. Wczoraj było pierwsze szczepienie 6w1 i pneumokoki. Przy szczepieniu był płacz, potem w drodze zasnęła i jeszcze się zanosiła przez sen. Następnie wszystko było dobrze. W nocy bardzo niespokojnie spała, wierciła się, popłakiwała. Przy 38,1 podałam nad ranem paracetamol, ponieważ widziałam, że się męczy. W ciągu dnia była raz marudna, a raz pogodna. Czasami nagle się rozpłakała. Wieczorem (a więc jakie 28h po szczepieniu) nastąpił nagły przeraźliwy płacz (po paracetamolu). Zaczęła cała się wyginać, robiła się czerwona. Zjadła normalnie i znowu zaczął się płacz, który trwał 40 min zanim zasnęła. Czy takie objawy są niepokojące?

 35. Witam. Syn w 7 tygodniu szczepiony był 6 w 1 i pneumokoki. Przez dwa dni po tym spał bardzo dużo i był spokojny. Następnego dnia wieczorem i teraz w kolejne wieczory dostaje histerycznego płaczu, który trwa dwie/trzy godziny. Tylko czasem daje się uspokoić przy piersi, gorączki i innych objawów poszczepiennych nie było. Czy należy udać się do lekarza, czy może to mieć związek ze szczepieniem, chociaż płacz nie pojawił się w kilka godzin po, tylko później?

 36. Tak, czytam i czytam komentarze i odpowiedzi. Bo zaczynam się bać. Moje dziecko miało szczepienie we wtorek (dziś jest pt) a on nadal płacze. Zaczął wieczorem po szczepieniu, rano wstaje jest ok i po godzinie się zaczyna. Płacze głośno i donosnie. Po jakimś czasie przestaje, bo zasypia.(i ten sam cykl co od rana) Gdy zglodnieje znow płacze (wrzeszczy) i chyva nawet nie jest świadom że butelka czy cyc jest już pod nosem wtedy tylko suszarka odwraca jego uwagę, chwilę pomyśli i zasysa. Na rękach pręży się i wygina. Jak leży i akurat jest cisza to kręci głową w te i spowrotem,Wgl mam wrażenie, że jest cały jakby spiety, do tej pory miał rozluźnione łapki a teraz zacisniete i w dodatku skierowane w kierunku przedramienia. Liczyłam, że dziś będzie już spokój, ale nie, i na prawdę się zaczynam bać. Bo ile może trwać taki stan? Dziś podałam mu viburcol to się akurat wyciszyl na jakiś czas. Jechać na IP czy jak, już sama nie wiem jak mu pomóc, w szpitalu powiem, że dziecko mi nie może przestać płakać to pewnie mnie odesla do domu.

  1. pojechać do lekarza. Ciężko ocenić tak przez internet stan dziecka. Jeśli to długo trwa i budzi niepokój to koniecznie zbadać powinien lekarz.

 37. Dzień dobry, w czwartek dziecko, 10 tygodni, zaszczepiliśmy 6 w 1. Po szczepieniu córka była marudna, szczególnie wieczorem, ale zasnęła w końcu ok. 21. Płacz był intensywny i momentami przeraźliwy. Uznałam, że po szczepieniu to normalne. W piątek dziecko było spokojne i uśmiechnięte i dużo spało. Po czym w nocy z soboty aż do dzisiaj nie zrobiła żadnej kupki i jest marudna, a w sobotę wieczorem dziecko wpadło w taką histerie, że nie wiedzieliśmy co robić. Dopiero po może godzinie ponowna próba przystawienia do piersi poskutkowała i po karmieniu zasnęła. Miałam wrażenie, że jakkolwiek ją trzymam, to ją coś boli, jakby parzy. Martwię się, że po szczepieniu mogły nastąpić jakieś nieporządane zmiany. I czy brak wypróżnienia się może mieć związek z szczepionką, czy jest to zbieg okoliczności? Męczy się i wierci i stęka na okrągło, również przez sen, i tylko czasem bączki słychać.

  1. a karmione piersią? rytm wypróżnień u dziecka karmionego piersią może się zmieniać – od kilkunastu dziennie do jednego stolca na kilkanaście dni.

 38. Witam serdecznie. Córka otrzymała w szpitalu dwie szczepionki przeciw gruźlicy i wzwb (euvaxB). Jakieś 2-3h po szczepieniu zaczęła strasznie krzyczeć, nic nie pomagało, nie chciała jeść, tulenie, bujanie nic a nic nie dawało efektu. Trwało to około 6h, pielęgniarki w szpitalu poradziły żeby przebrać pieluszkę 🙁 dramat. Potem córka zasnęła chyba z wyczerpania.
  Po wyjściu do domu, 4 dni po szczepieniu, córka tak zasnęła w nocy, że nie dało się jej niczym obudzić na karmienie. Nie reagowała na światło, nie pomagało przemywanie wodą, rozbieranie, szczypanie, drapanie stóp od spodu (to ponoć skuteczna metoda), dziecko przelewało się przez ręce. Trwało to około 8h, mieliśmy już jechać do szpitala, kiedy się obudziła. Taka sytuacja powtórzyła się po 2 dniach.
  Czy myśli Pani, że to były NOP-y? czy należy dziecko szczepić kolejnymi szczepionkami z kalendarza?
  Bardzo proszę o odpowiedz, pozdrawiam.

  1. To mógł być NOP. Chociaż w tym pierwszym okresie po urodzeniu ten rytm snu i czuwania zależy od wielu czynników – w tym od przebiegu porodu, od nasilenia żółtaczki itp. W mojej opinii nie ma przeciwwskazania do kolejnego szczepienia ale to powinien ocenić lekarz opiekujący się dzieckiem na co dzień.

 39. Witam wczoraj moja córka była szczepiona pierwszą dawkę szczepionki na pneumokoki o 8:45. Ok 17 zaczęła być marudna i płakać. Ale ostatnio właśnie ok 18 była marudna i płakała (podejrzewam kolkę). Ale tym razem płacz był inny… Nasilał się a w pewnym momencie płakałam razem z mała. Ona w życiu tak nie płakała. Nie miała stanu podgorączkowego ale o 21 już bezsilna mimo braku temperatury podałam paracetamol i dziecko po 15 minutach zasnęło. Dziś było już normalnie. Czy to był nieutulony płacz? Co powinnam zrobić?

  1. trwało to ponad 3 godziny więc powinno był zgłoszone jako NOP w postaci nieutulonego płaczu. nie jest to przeciwwskazanie do kontynuacji szczepienia, ale warto przy kolejnej dawce mieć przygotowany paracetamol.

 40. Dzień dobry mam pytanie mój 16 tyg. syn był szczepiony szczepionką 6 w 1 plus pneumokoki (na nfz) po szczepieniu zasnął i w ogóle nie chciał jeść i pić ( spał tak 12 godzin). Następnego dnia zaczął płakać i nie można go było niczym uspokoić płacz ten trwał ponad 6 godzin przez ten czas również nic nie chciał jeść i pić po 6 godzinach spał ok godziny a jak się obudził to znów płacz.Ponadto miał gorączkę 38 stopni.. Trzeciego dnia zadzwoniłam do lekarza, który kazał podać mi czopek z paracetamolem(pomimo,że temp. spadła do 37 stopni). Po podaniu tego czopka dziecko natychmiast zasnęło, ale zaniepokoiło mnie u niego wiotkość całego ciała. Jak próbowałam go obudzić przewijaniem pieluszki to miałam wrażenie że jest w jakimś dziwnym letargu. Jedyne co to przez ten czas udało mi się go nakarmić przez sen bo jak był obudzony to już odmawiał jedzenia. Dziś (czyli w czwartek) byłam z nim na wizycie u lekarza, który stwierdził że syn ma wirusowe zapalenie gardła i stąd ten płacz. Wobec tego mam pytanie czy to był nop czy krzyk mózgu i jak mam postępować przy kolejnym szczepieniu?

  1. W mojej ocenie był to Niepożądany odczyn poszczepienyny. w takiej sytuacji myślę że warto byłoby rozdzielić szczepienia sześć w jednym od tego przeciw pneumokokom i podać np. z tygodniowym odstępem czasu

 41. Dramat … syn wczoraj miał 1 szczepienie 5 msc ,po wyjściu z szpitala . 2 x chował w tym czasie 2x dostał antybiotyk. Od wczoraj od godziny 9 non stop płacze lub śpi bardzo krótko.. jeszcze pielęgniarka chciała nam pneumokoki wcisnąć:/ ma je miec za tydzień… zastanawiam się nad sensem szczepień . Dziecko do 3 roku życia nie ma bariery krew mózg… 🙁 nie zaszczepie już raczej do 3 roku życia… czy może Pani polecic jakieś szczepionki ? Nie interesują mnie, 5w1 ani 6w1 .

  1. Każde dziecko urodzone o czasie posiada w pełni wykształconą barierę krew-mózg nie wiem skąd w Internecie pojawił się mit o jej braku ale jest to mit. Jeśli ma pani konkretne pytania to zapraszam do kontaktu na maila

 42. Witam, Nasz synek został zaszczepiony w 7 tygodniu życia, szczepionka dtp w prawe ramię, natomiast druga dawka szczepionki przeciw WZW typu b i szczepionka hib w uda. Po powrocie do domu synek spał 2 godziny, po czym obudził się z płaczem. Lewe udo było bardzo ucieplone i obrzekniete, posmarowalam altacetem, po kilku godzinach nie było śladu. Natomiast synek dalej przeraźliwie płakał, miał sucha pieluszke, przystawialam do piersi-odrzucal, nosiłam na rękach płakał tak bardzo jak nigdy, poprostu takiego płaczu nie słyszałam, trwało to w epizodach ok 4 razy po pół godziny z przerwą na krótki sen i wybudzenie z przerazliwym płaczem. Udało się po tych epizodach utulic syna, spał potem 4 h. Natomiast po tygodniu od podania dtp w prawe ramię, zauważyłam siniak i bardzo duże zgrubienie, jakby guz podskorny, bardzo twardy i wokół obrzekniete, polecono mi okłady z sody i smarowanie altacetem. Obecnie synek ma 13 tygodni i guzek dalej się utrzymuje, jednak jest dużo mniejszy. Czy to niepożądany odczyn poszczepienny. Dodam, że w 11 tygodniu mieliśmy pneumokoki, Synek płakał tylko w przychodni, potem już żadnych objawów. Czy takie zachowanie jak opisałam wyżej przy szczepieniu w 7 tyg mogło być spowodowane szczepionka dtp?

  1. Tak, mogło być. Szczepionki w pierwszym roku życia , które podawane są domięśniowo powinny być podawane w udo a nie w ramię. podaż szczepionki w ramię zwiększa ryzyko niepożądanych odczynów po szczepieniu. Tutaj więcej w tym temacie: klik.

 43. Witam,
  Mam pytanie wczoraj mielismy pierwsze szczepienie szczepionka 5w1(Infanrix-IPV+Hib)+ pneumokoki.Còreczka po przebudzeniu była niespokojna a potem zaczęła własnie tak przerażliwie płakać , zauważyłam zaczerwienienie na udzie przy wkłuciu i zrobiłam obkład z wody i sody oczyszczonej,mała sie uspokoiła.wszystko trwało ok 2godz.Dzis ma zgrubienie i małe zaczerwienienie w tym miejscu .Czy ten płacz spowodowany był bòlem w miejscu wkłucia i obkład pomògł czy to był też NOP
  Bardzo proszę o odp i z góry dziękuję

 44. Witam, córka ma 14 miesiecy. Jest po szczepieniu ( świnka, różyczka, odra) W pierwsza noc po szczepieniu zaczęła okropnie płakać, krzyczeć, rzucać się w nocy. Nie bylo szans na uspojenie. Trwalo to 10 niezwykle przerazajacych nocy. Tydzien po poszczepieniu córka zaczęła mieć gorączkę 39- 39,2 bardzo ciężką do zbicia – trwala 5 dni. W między czasie 3 – krotnie zdażyły się bezdechu, z sinymi ustami i twarzą, córka raz stracila przytomność. Po epizodach bedzdechow zasypiala mocnym, dlugim snem co wczesniej rzadko się zdarzało. Oprócz tego w okolicy pachwin pojawily się malutkie czerwone kropki. 10 dni po szczepieniu nie chciala jeść, pić. Trsfilysmy do szpitala. Lekarze bagatelizuje problem, nie przyjmując tego że jest to NOP i pytając czy w rodzinie ktoś ma padaczkę.morfologia i mocz w porządku. Co robić? Czy gdzies to zgłosić. Jesteśmy przerażeni

  1. Ciężko mi się odnieść do tego pytania bo mam bardzo mało danych. Nie wiem jak wyglądała wysypka, jakie były wyniki – skoro byliście w szpitalu to pewnie była jakaś diagnostyka? Bez względu na to czy to po szczepieniu czy nie to warto by było ustalić potencjalną przyczynę i zrobić ewentualne badania – ale jakie to zależy przede wszystkim od dokładnego wywiadu i badania lekarskiego.

 45. Witam,

  Dziękuje bardzo za artykuł, bardzo obawiam się NOP-ów, a nieutulony płacz wydawał mi się szczególnie groźny – po przeczytaniu artykułu już mniej 🙂

  Mam pytanie odnosnie szczepienia. Nasza córka w 2 dobie miała epizod drgawek, które powtórzyły się 1x następnego dnia oraz za 19 dni kolejnym razem. Została na oddziale wszystkie badania wyszły prawidłowo, lekarz neurolog diagnozuje to jako mioklonie przysenne. Od 40 dni córka nie miała już drgawek. Czy uważa Pani, ze te drgawki mogły być jednak NOP-em?

  Zastanawiam się odnosnie dalszych szczepień, neurolog polecił aby odczekać miesiąc oraz zaszczepić szczepionka 5w1. Próbowałam zapisać nas również do poradni szczepień niestety najbliższe wolne terminy to czerwiec 2019 ?

  Czy w takiej sytuacji powinnismy córkę szczepić? Czy wskazane jest rozdzielenie szczepionek oraz czy jest szansa aby skorzystać z innej np prywatnej poradni szczepień Polsce w krótszym terminie?

  Z góry dziękuje za odpowiedz

  1. Z poradniami szczepień w ogóle jest problem w kraju, bo nie ma za bardzo takiej procedury/instytucji. Te poradnie które funkcjonują to raczej zasług lekarzy zakaźników i immunologów niż systemu. Prywatnie można poszukać lekarza, który pracuje w poradni szczepień ale ma też prywatny gabinet. Mioklonie to raczej skurcze mięśni niż drgawki. Przy tych drugich jest utrata przytomności. tutaj więcej o tym: klik i klik.

 46. Mam pytanie o szczepienie przy torbieli w główce. U dziecka wykryto na USG torbiel 8 mm w splocie naczyniowym. Pediatra, który robił USG powiedział, że może to być wskazaniem do odłożenia szczepień, bo objawy neurologiczne mogą być nasilone po szczepieniach. Ogólnie dziecko jest z natury HNB (High Need Baby), bardzo krótko śpi, raczej ciężko je odłożyć, dużo płacze, itp. Po szczepieniu na jednej wizycie 6w1+pneumokoki+rotawirusy dziecko w dniu szczepienia płakało bardzo (teraz wiem, że to był ten nieutulony płacz). Nie pomagało noszenie na rękach, noszenie w chuście (która zwykle jednak działała), próby karmienia, itp. Podobnie płakało (ale krócej, chociaż wtedy podałam szybko po szczepieniu paracetamol) po szczepieniu na meningokoki (Nimenrix). Przy ostatnim szczepieniu 6w1+rota+pneumokoki był płacz, cieżko było uspokoić dziecko (tzn. ciężej niż zwykle) ale rownież szybko podałam paracetamol i viburcol. Podsumowując, rzeczywiście widzę, że po szczepieniach objawy neurologiczne są nasilone. Niemniej, chciałabym potwierdzić czy torbiel w mózgu jest wskazaniem do odłożenia szczepień? Czy może być związek tej torbieli z tym płaczem po szczepieniach?
  Przyznam, że nasz pediatra zignorował płacz dziecka po szczepieniach, ale że bardzo zależy mi na tym, żeby szczepić dziecko, może nie byłam odpowiednio sugestywna przy mówieniu o reakcji dziecka na szczepienie… Idziemy jeszcze do neurologa, ale ze względu na zbliżający się termin 3 dawki 6w1+rota+pneumokoki, chętnie poznam Pani opinię.

  1. torbiel nie jest przeciwwskazaniem do szczepień i nie zwiększa ryzyka NOP, jeśli poza tym dziecko dobrze się rozwija i nie ma objawów neurologicznych.

 47. Mój syn sześć lat temu po tych nieszczęsnych szczepieniach w wieku 1,5 miesiąca jako NOP miał nieutulony płacz, zaczęło się z godzinę dwie po szczepieniu, dziecko zaczęło płakać ( trudno nazwać to nawet płaczem to był rozdzierający serce ryk) nie pomagało nic, noszenie, próba karmienia, bujanie. Syn uspokoił się po 7h kiedy to padł ze zmęczenia. Mimo, że minęło sześć lat nigdy nie zapomnę tego płaczu. Po tej sytuacji długo szukałam rzetelnych informacji o szczepieniach . Uwzględniając niewielką skuteczność szczepionki DPT postanowiliśmy z niej całkowicie zrezygnować. Zależało mi jednak na tym by ukończyć szczepionkę na wzw. Czekaliśmy dwa lata by podać kolejną dawkę, około 1,5 tygodni po szczepieniu pękła błona bębenkowa, przez trzy tygodnie z ucha lała się ropa , dopiero trzecia dawka antybiotyku zatamowała wyciek, do zapalenia ucha z pęknięciem błony bębenkowej doszło jeszcze dwa razy w odstępach 3 miesięcznych . Czyli w przeciągu 9 miesięcy syn miał trzy perforacje błony bębenkowej . Z kolejną dawką szczepionki znów odczekaliśmy 2 lata, tym razem bez problemu.
  Z tego co czytałam nieutulony płacz jest odpowiedzią układu nerwowego , ponieważ zapalenie ucha nastąpiło 1,5 tygodnia po szczepieniu więc zgodnie z definicją również zaliczane jest do NOPów. Mam pytanie czy była to również odpowiedz układu nerwowego? Syn ma 6 lat nie był jeszcze nigdy szczepiony na polio , zdaje sobie sprawę jak ważna jest ta szczepionka, ale nie ukrywam że wizja szczepień jest dla mnie przerażająca. Jaką szczepionkę poleciłaby pani dla dziecka z taką historią poszczepienną jak ma mój syn

  1. Nieutulony płacz to raczej reakcja na ból. Pisałam o tym tutaj: klik. Zapalenie ucha może wystąpić przed szczepieniem, ale i po szczepieniu. Nie ma takiego składnika w szczepionce przeciw wzw typu b który mógłby wywołać zapalenie ucha. Niemniej jednak mam nadzieję, że dziecko było pod opieką laryngologa. W chwili obecnej w tym wieku zaleca się szczepienie IPV – nie jest już dostępna szczepionka doustna, żywa.

 48. Witam, moj synek mial szczepienia w 2 miesiacu 6w1 i pneumokoki(platne) wszystko w ciagu dnia bylo normalnie jak zawsze ale gdy przyszlo do spania wieczorem maly bardzo plakal jak nigdy nie moglam go uspokoic w zaden sposób nic nie pomagalo po kilku minutach uciszal sie i za chwilę znowu okropny placz az sie zanosil i kaszlal z wysilku trwalo to ok godziny na drugi dzień wieczorem powtórka, w ciagu dnia wszystko normalnie pp 2 dniach minelo czy to mozna uznac jako NOP skoro trwalo „tylko” ok godziny?

  1. to może być NOP nawet jak trwał 2 godziny tylko że nie spełnia kryteriów nieutulonego płaczu. W przyszłości jeśli taka sytuacja miałaby miejsce to można podać paracetamol przeciwbólowo. Ewentualnie do rozważenia rozdzielenie szczepień na kolejnej wizycie.

   1. Chciałam rozdzielić szczepienie 6w1 i pneumokoki na kolejnej wizycie ale uslyszalam ze nie mozna tego juz robic bo sanepid zabrania… Nie wiem czy to prawda czy poprostu Pani bylo wygodniej zrobić wszystko w jeden dzien i nie umawiac na kolejna wizyte…?

 49. Witam! Moj synek 3 miesieczny mial wczoraj szczepienie 6w1 i po okolo godzinie po szczepieniu podalam mu paracetamol i wszystko bylo wporzadku a po 3 godzinach synek strasznie plakal nic na niego nie ragowalo plakal okolo pol godziny i zasnal na godzine i pozniej sie obudzil i plakal tez strasznie i po 15 min postanowilam ponownie dac mu paracetamol i mu przeszlo. Po godzinie zrobil bardzo zadka kupke (karmie piersia) Byl niespokojny w nocy przez sen nie mial temperatury. Jak skonczyl dzialac paracetamol sprawdzilam temp i mial 37.2 i pozniej spadala. Juz nie dawalam zadnego przeciwbolowego i dzisiaj byl wesoly tylko ze senny co jakis czas i marudny nawet sie usmiechal i bawil. Czy to byl NOP? Czy musze sie obawiac kolejnego szczepienia?

  1. Najprawdopodobniej był to NOP. Luźniejszy stolec może być reakcją na sam lek przeciwgorączkowy. Nie jest to przeciwwskazanie do kolejnego szczepienia – ale na przyszłość podałabym lek dopiero kiedy pojawi się niepokój lub gorączka, po 6w1 nie ma potrzeby profilaktycznego podawania leku.

 50. Witam. W miniony czwartek córka została zaszczepiona szczepionka 5w 1. Od piątku wieczorem jest rozdrażniona. Płacze a raczej wrzeszczy. Noszenie i przytulanie pomaga jedynie na chwilę. Po czy wkoncu zasypia zmęczona. Najgorsze jest to że z wrzaskiem odmawia piersi. Jeśli uda się ją w ogóle dostawić jedzenie trwa góra 5 minut i kończy się potwornym płaczem. Czy to NOP? Czy chwilowa niechęć do piersi? Czy konieczna jest pilna wizyta u pediatry? Całe sytuacja kosztuje mnie wiele stresu:(

 51. Witam! Moja 2 miesięczna córeczka była szczepiona 27 marca pierwszy raz, szczepionka 5w1 i pneumokoki.
  Od dnia szczepienia do teraz przy karmieniu piersia płacze i się wygina, troche zje, płacze, pręży się, znowu ją przy stawiam do piersi i znowu to samo i tak w kółko aż się w końcu naje. Dodatkowo jak na moje oko robi dużo rzadsze kupki, wydaje mi się że podchodzą juz pod biegunkę. Czy to jest efekt NOPu? Ile może to jeszcze trwać i co robić w związku z dalszym szczepieniem?

  1. skoro trwa to tak długo to należy pójśc do lekarza. Takie objawy moga pojawić się u niemowlęcia w tym wieku, ale powinno być zbadane przez lekarza.

 52. Witam moje dziecko w 2mies zostało pierwszy raz zaszczepione podstawowymi bezpłatnymi szczepionkami + rotawirusy w pierwszej dobie było senne i przespało niemal caly dzień, kolejne dni przebiegły spokojnie. Teraz po 5 dniach stało sie płaczliwe, marudne, niecierpliwe ciężko go uspokoić, gorączki nie ma,wkłada rączki do buzi ślini się i budzi z płaczem, wtrakcie karmienia równiez robi przerwy i płacze czy to w wyniku szczepienia, bo jak sugerowałam zabkowanie to uslyszalam u pediatry ze to nie mozliwe

 53. Córka 6 tyg zaszczepiona w czwartek na 6w1 rotawirus i pneumokoki. Po sczczepieniu wszystko okej żadnej gorączki. W piątek w nocy obudziła się że strasznym płaczem który nie mogłam uspokoić. Czy możliwe że objawy wystąpiły po sczczepieniu skoro minęło ok 34 godziny? Zgłosić to do przychodni? I czy następnym razem rozdzielić pneumokoki od 6w1?

 54. Witam. Dzis moja corka 10 tyg byla szczepiona na nfz 4 razy w tym pneumokoki. Szczepiona byla o 11 a od 14 do tetaz 18 strasznie placze az sie zachodzi a nawet piszczy. Przed szczepienie pani Dr zlecila badanie moczu bo mowilam ze jest niespokojna , powiedziala ze moze ma infekcje ale to nieprzeszkadza w zaszczepieniu , niestety wyniki sie okazaly dodatnie ma podwyzszone leukocyty I erytrocyty w moczu. Kazala mi pani Dr stosoeac urofuraginum . Prosze mi powiedziec co mam robic w takiej sutuacji bardzo sie martwie o corke czy to naprawde nie ma nic wspilnego ze byla szczepiona I czy to jest nieutulony placz???

 55. Witam czy po szczepieniu (pneumokoki-3 dawka) dziecko może dostać Anemi?
  Córeczka miała dobre wyniki wcześniej A po szczepieniu pojawiła się Anemia oczywiście jesteśmy w trakcie dalszych badań jednak nasz pediatra wyklucza powikłanie poszczepione. Przedostatnia dawkę na pneumokoki też nie przyjęła dobrze bo przez 2 tygodnie po tygodniu od szczepienia dziwnie się zachowywała (paralizowalo ciało o machala głowa w prawo lewo) – z racji że objawy ustały dr stwierdziła że ciało córka poznawala albo robiła to z nudów bo gdyby było coś poważnego to trwało by to nadal. Z innych objawów to córeczka budzi się w nocy co jakiś czas. Oprócz tego wszystko w normie. Ma 16 miesięcy. Chodzi , zaczyna mówić tzn naśladuje słowa już. W ocenie lekarza jest W porządku- z wyjątkiem jelit które zaczęły gorzej pracować też w przełomie po szczepieniu (teraz tak myśląc choć wcześniej nie nakladalam tego na to) powstały zaparcia z czasem zaczęła nietolerowac produktów które wcześniej jej nie uczulaly. Czy powinnam udać się do konkretnego specjalisty czy zaufać lekarzowi że nic nie jest. Dziękuję za rade wiem że nie zastąpi porady lekarskiej Ale może jakoś naswielti drogę.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *