o szczepieniach

moje wybory szczepionkowe cz. 2 – meningokoki

Gdy pytacie czy warto się szczepić na te meningokoki, to ja opowiadam o moich strachach.

Zapytacie czego najbardziej się boję?

 • Myszy (zwłaszcza w nogawce – moja trauma z dzieciństwa)
 • Jazdy windą bez towarzystwa
 • Choroby i śmierci moich bliskich
 • Meningokoków (kolejność moich „strachów” przypadkowa)

Oczywiście każdy z nas boi się o swoje zdrowie, o zdrowie swoich najbliższych. Są jednak choroby, które przerażają jednych bardziej innych mniej.

Wiele osób boi się nowotworu (z drugiej strony nie jest to często strach na tyle duży, żeby np rzucić palenie). Niektórzy boją się ospy wietrznej (bo coraz więcej mówi się o powikłaniach). Wielu osobom sen z powiek spędzają zakażenia wywołane przez pneumokoki (bo są częste, ciężko się leczą i dają ciężkie powikłania). Inni jeszcze boją się choroby, którą sami ciężko w dzieciństwie przechodzili…

Mój największy strach to meningokoki. Rzadko patrzy się na dziecko umierające. Widziałam dzieci umierające na OIOMie z powodu wypadków komunikacyjnych, zadławienia, oparzenia. Widziałam dzieci umierające z powodu choroby nowotworowej i jej powikłań. I widziałam dzieci umierające z powodu inwazyjnej choroby meningokokowej. O samych meningokokach przeczytasz tutaj: klik.

Z tego powodu zdecydowałam się ochronić moje córki przed zakażeniem. 

Jakie serotypy?

Jak wspomniałam we wpisie o meningokokach:

 • największe żniwo zbierają w grupie dzieci do końca 4 roku życia (ponad 75% wszystkich zakażeń)
 • w grupie dzieci do 5 roku życia dominują serotypy B i C

W 2015 roku u niemowląt było najwięcej zakażeń wywołanych przez wspomniane dwa serotypy. Ale w grupie niemowląt pojawiły się również 2 przypadki inwazyjnej choroby meningokokowej wywołanej przez serotyp W.  Być może wiąże się to z coraz częstszymi i coraz dalszymi podróżami.

Jedna szczepionka na meningokoki nie wystarczy

Patrząc na moje zestawienie porównujące szczepionki meningokokowe (klik), łatwo się domyślić, że jedna szczepionka nie stanowi zabezpieczenia dla niemowlęcia. Aby zabezpieczyć dziecko zarówno przeciwko serotypowi b jak i c, należy podać dwie różne szczepionki.

Jakie szczepionki wybrałam?

Nimenrix i Bexsero. Tym sposobem w pełni zabezpieczysz dziecko.

Nimenrix jeszcze do niedawna miał rejestrację powyżej 1 roku życia. I tak właśnie obie córki otrzymały tę szczepionkę – po 1 urodzinach. W chwili obecnej można nią zaszczepić już niemowlę. Zdecydowałam się na nią ze względu na 4 serotypy (w chwili obecnej zalecana jest dla wszystkich dzieci), stosunkowo dobrą cenę i dobrą opinię znajomych pediatrów. Ale bardzo dobre zdanie mam też o NeisVac. Dwie pozostałe szczepionki są mniej popularne. Osobiście rzadko nimi szczepię dzieci.

Co do meningokoków B to nie ma tutaj wyboru. Jest jedna i tylko jedna opcja w postaci Bexsero. Tutaj był straszny problem z dostępnością szczepionek. Były przez chwilę, później zniknęły. Drugą córkę chciałam zaszczepić w pierwszym roku życia, ale nie miałam dostępu do szczepionki. Pojawiły się dopiero w połowie 2016 roku i kupiłam od razu 4 sztuki, które obie córki (wtedy 4,5-letnia i 2 letnia) otrzymały w odstępach 8 tygodni.

Czy polecam szczepienie?

Jak najbardziej. A nawet dwa (dwoma różnymi preparatami). Chociaż robię to z ciężkim sercem, bo jest to duży wydatek. O tym przeczytacie poniżej. I chociaż te zakażenia są naprawdę rzadkie – mimo to polecam.

Najlepiej zacząć od Bexsero, bo statystyka pokazuje, że to meningokoki grupy B są najczęstsze w polskich warunkach.

Jaki jest problem ze szczepionkami przeciwko meningokokom?

Jako lekarz mam obowiązek powiedzieć o tym szczepieniu. Mam obowiązek poinformować o meningokokach, o konsekwencji takiego zakażenia. Mam też obowiązek poinformować o możliwości zaszczepienia dziecka (o samej szczepionce i jej powikłaniach również). Jako mama i jako człowiek jestem jednak szczerze skołowana. Co z tego, że poinformuję rodzica o szczepieniu, jak nawet pomimo najszczerszych chęci, nie będzie go stać na zakup szczepionki.

Problemem jest właśnie cena. Meningokoki dają często śmiertelne lub okaleczające zakażenia a koszt jest wystrzelony w kosmos…. Ok, teraz jest trochę łatwiej, bo jest 500+ i jest to jednak jakaś pomoc finansowa dla tych, którzy otrzymują te pieniądze. No i w końcu refundowane są pneumokoki – dla mnie do tej pory absolutne minimum w szczepionkach zalecanych (klik, klik). Mimo wszystko wydatek jest spory.

Za Bexsero zapłaciłam ostatnio 350 zł (za 1 dawkę) – a z tego co pamiętam to jest to niższa cena niż ta ubiegłoroczna (kiedy kupowałam dla starszych córek).

Za Nimenrix zapłacicie ok 160-170 zł (za 1 dawkę), za NeisVac C ok 130 zł, za Menveo ok 200 – 230 zł, a za Meningitec ok 140 zł.

Ceny mogą mieć spore wahania w zależności od apteki/przychodni. Także warto podzwonić trochę po różnych aptekach i dowiedzieć się jak to wygląda.

Gdzie to wcisnąć w kalendarzu?

Wszystkie szczepionki przeciwko meningokokom można podawać razem ze szczepionkami z kalendarza (jednoczasowo, to znaczy na jednej wizycie), ale zawsze w inne miejsce. Ze względu na ilość wkłuć (których i tak jest dużo) rodzice często wolą to jednak rozdzielić

W przypadku szczepienia szczepionką Bexsero nieco częściej niż w przypadku NeisVac C, Nimenrix, Menveo występują odczyny w postaci gorączki, bólu w miejscu szczepienia. Dotyczy to zwłaszcza stosowania jednoczasowo z innymi szczepionkami. Dlatego w mojej opinii można to rozdzielić.

Starszaki i meningokoki

Jeśli masz dziecko starsze, po 1 roku życia to jest łatwiej. pomiędzy szczepieniem odra/świnka/różyczka a szczepieniem błonica/tężec/krztusiec + Hib +polio jest spora luka czasowa i można ją wykorzystać na szczepienie.

Ja w przypadku starszych córek, ze względu na brak szczepionki szczepiłam później, więc nie miałam tutaj problemu interakcji z tymi szczepieniami podstawowymi. U trzeciej córki zaczynam od Bexsero. Szczepienie obowiązkowe miała w 7 tygodniu życia, a szczepienie Bexsero ma za kilka dni (w 10 tygodniu życia) – 3 tygodnie od pierwszego szczepienia.

Niemowlaki a meningokoki

Bexsero jest w naszym kraju zarejestrowane po 2 miesiącu życia, więc jeśli pierwsza wizyta jest o czasie to nie można na niej podać tej szczepionki. A wydaje mi się, że jeśli ktoś jest chętny by to rozdzielić to ten 2-3 tygodniowy odstęp jest bardzo dobry. Na początku lipca znowu czekają nas szczepienia obowiązkowe.

Nimenrix najprawdopodobniej podam na drugiej wizycie ze szczepionkami obowiązkowymi. Rozważam jeszcze podanie z II dawką Bexsero, ale zobaczę jak córka zareaguje na pierwszą.

W tym moim schemacie z jednej strony chciałabym uniknąć łącznego podania bexsero ze szczepieniami obowiązkowymi, a z drugiej szkoda mi trochę tej dodatkowej wizyty na szczepienie.

Nie lubię chodzić do przychodni, bo to siedlisko zarazy (pracuję tam, więc wiem co mówię). Dlatego pamiętajcie, żeby na szczepienie nie przychodzić zbyt wcześnie. Jeśli jesteście wcześniej na miejscu, to pospacerujcie trochę w okolicach przychodni. Unikajcie innych dzieci i innych rodziców. Naprawdę łatwo złapać jakąś infekcję, nawet na „dzieciach zdrowych”.

EDIT 2020: siebie i męża również zaszczepiłam przeciw meningokokom. Wybrałam dla nas preparat Bexsero (dwie dawki w odstępie minimum miesiąca) i Nimenrix – jedna dawka, podana razem z pierwszą dawką Bexsero.

Meningokoki w kalendarzu

O tym gdzie wcisnąć meningokoki i jak to ułożyć pisałam też w oddzielnym wpisie: klik.

Zachęcam Was do zakupu ebooka szczepionkowego „309 pytań o szczepienia” gdzie znajdziecie odpowiedzi na całe mnóstwo pytań!

807 thoughts on “moje wybory szczepionkowe cz. 2 – meningokoki

 1. Podzielam ten lek przed meningokokami, szczepienie mamy 26 czerwca bexero. Również podajemy go oddzielnie i jesteśmy przygotowani na gorączkę i obrzęk. Planujemy tuż przed szczepieniem podać paracetamol. Martwi mnie, ze w mojej przychodni upierają się przy tym aby dziecko szczepić w ramię a nie w udo (w dalszym ciągu) Czy powinnam nalegac żeby jednk zaszczepione było w udo(dziecko 14 miesięcy)? Dobrze jest czytać opinie, zwłaszcza lekarza, ktory podziela nasz strach, bo ja meningokokow boję się wrecz opsesyjnie. I nie mogę patrzec kiedy ktoś całuje dzieci w usta, olizuje łyżeczkę, czy w jakikolwiek sposób pozwala na kontakt z wydzielina z nosa i gardła. Przez to jestem uważana przez rodzinę za tą przewrazliwiona delikatnie mówiąc. A mnie się wydaje, że po prostu jestem świadoma. Z wpasowaniem w kalendarz niby nie ma problemu, ale uciekają nam gdzieś pneumokoki, czy nic się nie stanie jeśli podamy dawkę przypominająca w 18 miesiącu razem z 6 w 1. I czy możemy podać razem jeszcze nimenrix? Dziękuję za mnóstwo cennych informacji. Pozdrawiam 🙂

  1. Do 18 msc zwykle podaje się szczepienia w przednioboczną część uda. Sporadycznie się zdarza, że podaje się w ramię, ale w przypadku bexsero myślę, że im większy mięsień tym lepiej i udo jest lepszym rozwiązaniem. U nas po wczorajszym podaniu w udo (córka 10 tygodni) jest lepiej niż po podaniu w ramię u starszych córek. Pneumokoki mogą być podane jednoczasowo z 6w1. Nimenrix też może być jednego dnia z tymi szczepionkami. Ja też jestem „ta przewrażliwiona” i to nie tylko w stosunku do własnych dzieci – także witam w klubie 😉 pozdrawiam ciepło

   1. Pani Doktor! Mam pytanie o miejsce szczepienia. Mam 14 miesięcznego synka. W przychodni zwrócono mi uwagę na pytanie, gdzie dziecko dostanie zastrzyk, ze dzieci powyżej roku szczepi się w ramie, ponieważ ewentualne odczyny mogą ograniczać chodzenie. Do tej pory syn dostawał szczepienia w uda. Teraz czeka go szczepienie Nimenrix. Był szczepiony Menjugate w Irlandii. Pediatra po powrocie do Polski poleciła nam Nimenrix, ale boję się o skutki uboczne. Co robić, jeśli dziecko dostanie wysokiej temperatury lub będzie mieć obrzęk? Czy lepiej prosić o szczepienie w udo czy w ramie?

    1. do 16-18 miesiąca zaleca się szczepienie w uda, bo jest tam większa masa mieśniowa. W ramię tylko u „wiekszych” dzieci i w przypadku duzej ilosci ukłuc (zeby nie podawac kilku w to samo udo)

     1. Dziecko 33 miesięczne zostało zaszczepione na meningokoki typu C w ramię zamiast w udo. Czy ma to wpływ na immunogenność szczepionki?

     2. bardziej miało by wpływ na ewentualne odczyny miejscowe. Jeśli została podana domięśniowo to ok.

    2. Witam Pani doktor mam pilne pytanie. W dniu dzisiejszym mała została zaszczepiona 1 dawką Bexero. Podczas szczepienia na sam koniec dziecko się wyrwalo i ostatecznie zostało podane 3/4 szczepionki. Czy w takiej sytuacji należy powtórzyć szczepienie czy uznać że się odbyło i za 2 miesiące podać 2 dawke? Proszę o szybką odpowiedź.

     1. Zgodnie z wytycznymi Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP), w sytuacji gdy podano mniejszą dawkę szczepionki wytworzona ochrona poszczepienna może być niedostateczna, dlatego szczepienie wykonane dawką mniejszą niż standardowa należy uznać za nieważne, a dziecko ponownie zaszczepić.

   2. Witam . Mam pytanie odnośbie Bexsero . Moja corka 14 miesiecy , 3 dni temu dostała 2 ga dawkę Varilrix( 16.05) , wczoraj dostala wysypke na calym ciele ,najwiecej na nozkach, sstrasznie sie drapie biedna . Jutro ( 4 dzien od podania Varilrix) jestesmy umowienie na podanie 1 szej dawki Bexsero. Czy ta wysypka moze być przeciwwskazaniem do zaszczepienia Bexsero?
    4 czerwca mamy programowe MMr , wypadana w 15 mcu zycia,bo mieszkamy w Norwegii i tak tu jest. Niestety nie moge liczyc an zadna fachowa porade od lekarza ,bo jak cos ponad program to na wlasna reke i trzeba sie wrecz żebrac o recepte . Czy nic tu nie koliguje ze soba? Czytalam ,ze mozna te 3 szczepionki podac na 1 wizycie ale chcialabym miec 100% pewnosc . Prosze o odpowiedz ,z gory dziekuje.

    1. Witam. Trafiłam dziś na Pani bloga bo szukałam informacji na temat meningokokow. Moj syn skończył 14 miesięcy i dopiero teraz będzie szczepiony przeciw meningokokom ( wcześniej jakoś nasz lekarz nam o tym nie wspomnial) tylko znajoma mi przypomniała czy już zaszczepiłam synka. Poprosiłam lekarza o informację na ten temat ( ale synek w padł taka panikę płaczu ze nie dało się porozmawiać) I nie dostałam żadnej informacji tylko receptę na Boxtero. Z kolei ta znajoma przypomniała sobie ze jej lekarka radziła zaszczepić dziecko jeszcze przed ukończeniem1 roku
     zycia bo wtedy to lepiej się przyjmuje i ta szczepionka lepiej działa. Moje pytanie w związku z tym brzmi czy jak teraz zaszczepię synka odpowiednimi dawkami to czy będzie w pełni chroniony? I jakie dawki go czekają i jakich szczepionek użyć by był w pełni chroniony? Pozdrawiam z góry dziękuję.

     1. można szczepić na każdym etapie życia. Nawet osobę dorosłą. Im szybciej tym lepiej, bo przede wszystkim niemowlęta są narażone na ciężki przebieg zakażenia

   3. Witam,
    Dzisiaj syn 4 latka był sczepiony nimenrix, pediatra poinformowała Nas, że nie musi mieć już dawki przypominającej że względu na wiek. Czyli syn jest chroniony na szczep typy B, C? Czy zaleca Pani inny typ szczepionki jako uzupełnienie. Dziękuję ja odpowiedź

    1. 4 letnie dziecko powinno otrzymać dwie dawki Bexsero przeciw meningokokom B w odstępie minimum 1 miesiąca dla ochrony przed meningokokami b. Ochronnie na meningokoki ACWY powinno się podać 1 dawkę Nimenrix, w tym wieku już nie trzeba podawać dawek przypominających. także ACWY macie z głowy. Czeka Was jeszcze Bexsero.

  2. Witam. Syn ma 19 tygodni, w 20 tyg jesteśmy umówieni na szczepienie bexsero. Ile będzie podane dawek? Czy wstrzymać się i zaszczepić po 6 msc aby było dawek mniej? I kiedy zacząć szczepić na meningokoki C?

   1. teraz obowiązuje dawkowanie 2+1 również u młodszych dzieci, dlatego nie ma potrzeby zwlekać. tak czy siak mogą to być 3 dawki. Na meningokoki C (a najlepiej ACWY) najlepiej szczepień od razu, nie czekać.

   2. Pani Doktor,
    Czy warto/należy podać pedicetamol przed pierwszą dawką szczepienia? Dziecko będzie mieć 13 tygodni. Czy dopiero po zaszczepieniu w razie gorączki?
    Pozdrawiam serdecznie.

    1. jeśli podajecie na tej wizycie tylko szczepienie przeciw meningokokom B (Bexsero), bez innych szczepionek, to nie ma takiej konieczności. Podać tylko w razie gorączki lub niepokoju, który może być oznaką bólu. Jeśli łączycie Bexsero z inną szczepionką to podać profilaktycznie paracetamol, Bezpośrednio po szczepieniu i wtedy można jeszcze dwie dawki co 4-6 godzin.

    2. Witam. Czeka nas za kilka dni szczepienie szczepionką Nimenrix. Jak długo chroni ona przed zachorowaniem na meningokoki? Czy wystarcza na całe życie? Nie mogę znaleźć nigdzie informacji. Będę wdzięczna za informację.
     Pozdrawiam

     1. Dzień dobry, w piatek zaszczepiliśmy roczną córkę pierwszą dawką Bexsero. Od piątku wieczorem córka cały czas ma temperaturę między 37-38,5 stopnia. Czy to ok że gorączka trwa już czwartą dobę?

     2. jeśli to miałaby być reakcja na szczepienie to nie powinna trwać tak długo. proszę się skonsultować z lekarzem

  3. Dzień dobry 🙂 na koniec maja jesteśmy umówieni na szczepienie na meningokoki na szczepionkę Bexsero, czy od razu możemy zaszczepić Nimenrix? Czy to rozdzielic? Pozdrawiam i będę wdzięczna za odpowiedz 😊

   1. można podać obie na jednej wizycie. można też rozdzielić. Najważniejsze aby nie opóźniać zbytnio podania szczepionek aby jak najszybciej zapewnić dziecku ochronę.

    1. Dzień dobry:) synka (14 miesięcy) czeka 3 dawka Bexsero i Nimenrix na jednej wizycie. Pediatra zaleciła podawać na dobę przed i w dniu szczepienia paracetamol. W internecie znajduję informację jedynie o podaniu paracetamolu na 30 minut przed szczepieniem. Czy podawanie paracetamolu na dobę przed jest właściwe?

     1. myślę ze w dniu szczepienia wystarczy. Spotkałam się gdzieś z takim postępowaniem żeby podawać dzień przed i nawet do 2 dni po, ale to raczej wynik osobistych doświadczeń niż takie oficjalne zalecenia.

 2. Moja córeczke zaszczepiłam jedynie bexsero, nie miałam pojęcia o Nimenrix. Córka ma teraz 28 miesięcy, czy teraz możemy podać jeszcze Nimenrix?

     1. Witam Panią Doktor mam nurtujące mnie pytanie. Córka była szczepiona na meningokoki pierwsza dawką Bexero w sierpniu. Od września zaczęła chodzić do żłobka i cały czas była chora. Minęło już 8 m-cy od pierwszej dawki szczepienia i nie wiem co z drugą dawką ?. Boje się trochę czy po takiej długiej przerwie nie odbije się to niekorzystnej na zdrowiu jak dostanie druga dawkę?.

     2. niekorzystnie się nie odbije. Jeśli pani nie zaszczepi to ochrony nie będzie, a jak zaszczepi to ochrona będzie. Jak najbardziej podać – ta wcześniej podana dawka liczy się, układ immunologiczny ją pamięta.

     3. Czy ostatnia dawka na meningokoki moze byc podana razem ze sz. Na ospę.
      Jaki jest schemat na meningokoki dla 8 latka…. Jakie szczepionki i w jakich odstepach sie podaje
      Anna

     4. można połączyć ze szczepieniem przeciw ospie wietrznej

      u 8-latka:
      2 dawki Bexsero w odstępie minimum 2 miesięcy
      1 dawka nimenrix

      można podać pierwsze bexsero razem z ospą, po 3-4 tygodniach podać nimenrix, a po 2 miesiącach od pierwszej dawki bexsero podać drugą dawkę

   1. Pani doktor czy jeśli zzaszczepiliśmy dziecko szczepionką Nimenrix to możemy zaszczepić jeszcze Bexero w drugiej kolejności? Czy to będzie miało wpływ na działanie szczepionek??

     1. Dzień dobry ! Córka 17 miesięcy będzie miała podane jutro nimenrix bexero i pneumokoki czy nie za dużo jak na jeden raz bardzo się boje. Czy podać paracetamol w syropie przed ?

     2. Można zastosować takie połączenie zgodnie z zasadą, że szczepionki inaktywowane można ze sobą łączyć o ile pozwala na to CHPL. Ale zgodnie z CHPL Bexsero przy takim połączeniu warto zastosować paracetamol profilaktycznie. Pierwszą dawkę paracetamolu podajemy bezpośrednio po szczepieniu (lub 20 minut przed). Drugą dawkę należy podać po upływie 4–6 godzin od pierwszej dawki, a trzecią po upływie kolejnych 4–6 godzin od podania drugiej dawki.

   2. A ja mam pytanie jak dlugo utrzymuja sie skutki uboczne po szczepionce Bexsero- drazliwosc, brak apetytu. Moj 5 miesieczny synek byl zaszczepiony 3 dni temu i nadal zauwazam objawy jw. Czy powinnam sie martwic?

   3. Witam, szczepimy dziś puerwszą dawką Bexsero córkę 10 miesięcy. Ile dawek mamy przyjąć i kiedy i w jakich dawkach podać Nimenrix? Pozdrawiam cieplutko

    1. razem bexsero 3 dawki, niemnerix 2 dawki (jeśli zaczniecie od razu). proponuję: bexsero, po 2 tygodniach nimenrix, po 2 miesiącach od pierwszej dawki druga dawka Bexsero – trzecia dawka po kolejnych 2 miesiącach, a druga dawka niemnerix po 1 urodzinach również w odstępie minimum 2 msc od pierwszej dawki

     1. Pani Doktor, mam bardzo ważne pytanie, w lutym zaszczepiliśmy 15-sto miesięcznego synka , pierwsza dawka Bexsero, lekarz powiedział ze druga dawka 9 maja, czyli z zachowaniem odstępu minimum 2 miesiące pomiędzy dawkami. Dziś , tj 01.04.2022 mieliśmy mieć inne szczepienie, po czym w książce szczepień w przychodni zauważyliśmy ze syn został zaszczepiony Bexsero II dawka i Nimenrixem na Men. C, czyli w odstępie 5 tygodni. W przychodni stwierdzili ze wszystko jest zgodnie z wytycznymi. Czytamy teraz wszędzie i każdy pisze ze odstęp to minimum 2 miesiące. Bardzo się martwimy jakie mogą być następstwa. Z całego serca proszę o odpowiedz.

   1. tak, zwłaszcza jeśli łączymy z innymi szczepionkami – np nimenrix. Szczepionka przeciw meningokokom grupy B podawana niemowlętom łącznie z innymi szczepionkami zwiększa ryzyko wystąpienia gorączki, dlatego zalecane jest jej podawanie w czasie oddzielnej wizyty szczepiennej.

     1. nimenrix – 1 dawka i bexsero dwie dawki w odstepie 8 tygodni i dawka przypominajaca rok póxniej. nimenrix i bexsero w dowolnych odstepach od siebie

     2. Pani Doktor

      Córka ma 2 lata i 4 mce, dzis dostała drugą dawkę bexero, ale od pierwszej upłynęło 14 miesięcy. Czy wpływa to na skuteczność szczepionki? Trzecią mamy podac za 12-23 mce , czy w związku z tym lepiej podać za 12 mcy?

      Dziękuję i pozdrawiam
      Karolina

      Ps cena faktycznie wysoka, w jednej z najpopularniejszych przychodni prywatnych 477 zł za dawkę.

     3. Możecie podać nawet szybciej, bo skończyła już dwa lata. Skuteczność będzie pełna przy realizacji całego schematu. Także bez obaw. Ale cena koszmarna – w niektórych aptekach nawet 300zł.

     4. Witam serdecznie. Czy istnieje przeciwwskazanie do zaszczepienia mojej 4 miesięcznej córki na meningokoki jeśli jej tatuś jest lekko przeziębiony i boli go gardło? Ja i córka jesteśmy zdrowe. Pozdrawiam

     5. absolutnie nie ma przeciwwskazań. dziecko będzie badane przed szczepieniem, ale sam fakt infekcji iu członka rodziny to nie jest przeciwwskazanie

 3. Czy szczepi Pani dzieci na ospę wietrzną? Córka skończyła 15 miesięcy, nie chodzi do żłobka tylko jest w domu czy zaszczepić teraz czy można poczekać aż pójdzie do przedszkola gdzie jest większe ryzyko zarażenia?

  1. szczepię. akurat w przypadku ospy jest bardzo wysokie ryzyko zakażenia, bo jest to jedna z najbardziej zakaźnych chorób. po kontakcie jest 90% szans na zarażenie. przy pobycie w przedszkolu nie da się tego uniknąć. jeżeli córka nie ma zupełnie kontaktu z dziećmi (ani na placu zabaw, ani w poczekalniach czy na rodzinnych imprezach) to szansa jest oczywiście mniejsza. skoro i tak planuje pani zaszczepić to nie ma powodu by to odkładać. 🙂

    1. rotawirusy należy podać jak najwcześniej – najlepiej do 12 tygodnia życia. meninegokoki i pneumokoki można podać na jednej, ale wtedy najlepiej podać profilaktycznie paracetamol, aby zmniejszyć ryzyko gorączki – 20 min przed szczepieniem lub od razu po szczepieniu.

   1. Pani doktor,
    Syn 4 dni temu dostał pierwsza dawkę Bexsero. Do dzisiaj ma stwardnienie w miejscu wkłucia i bardzo duża tkliwość. Wieczorami muszę podawać paracetamol bo nie jestem go w stanie uspokoić. Jak długo mogą utrzymać się skutki uboczne szczepienia?

    1. do 2-3 dni najczęściej. Ten ból nie powinien trwać dłużej. Dlatego lepiej skonsultować się z lekarzem. Można też porobić okłady z sody na to miejsce lub posmarować altacetem.

 4. Córka 5 miesięcy, szczepiona do tej pory Bexsero. Chciałabym zaszczepić na meningokoki C. Którą szczepionkę polecałyby Pani Doktor Nimenrix, Neisvac? Jesteśmy przed 3 obowiązkowym szczepieniem i nie wiem kiedy w kalendarzu były dobry moment na podanie tej szczepionki. Wiem że Neisvac można podać wcześniej, Nimenrix po roku ale jest lepszy. Mam mętlik w głowie i należę do tych mam które bardzo boją się meningokoków. Bardzo proszę o pomoc, pozdrawiam.

  1. witam. nimenrix można podawać już u niemowląt. jest tutaj zmiana – od kilku miesięcy są już opublikowane badania, które były od jakiegoś czasu w opracowaniu (na temat bezpieczeństwa i skuteczności już u niemowląt) i jest zmiana ulotki preparatu

   1. A czy badania te dotyczą również dzieci >12 tygodnia życia?( W przychodni dostałam informację że zmiana dotyczy dzieci 6-12 tż wyłącznie) Jaki jest wtedy schemat dawkowania tej szczepionki? W mojej przychodni odmówili mi podania Nimenrixu u dziecka 5 miesięcznego. Dostałam też informację że gdy zdecyduję się na Neisvac to Nimenrixu nie będę już mogła podać.
    Jak każda mama obawiam się NOPów. Czy po szczepionkach przeciwko meningokokom C zdążają się one równie często jak po Bexsero?

    1. Tak. Na razie dotyczy dzieci do 12 tygodnia. Kontaktowałam się w tej sprawie z ekspertem, bo rejestracja jest dość dziwaczna. Badania powyżej 12 tygodnia życia są w opracowaniu. Ponoć to tylko kwestia czasu, ale na razie nie można rozpocząć szczepienia między 12 tygodniem a 12 miesiącem życia. Myślę, że w tej sytuacji NeisVac będzie rozwiązaniem.
     NOP może wystąpić po każdej szczepionce. Z moich osobistych doświadczeń – po bexsero jednak częściej, ale po tych szczepionkach przeciwko C również mogą się zdarzyć.

  2. Dzień dobry Pani doktor
   Mam pytanie czy jeśli synek (5 miesięcy) jest po pierwszej dawce bexero i nimenrix to czy jest już w jakiś sposób chroniony?

 5. Dzień dobry, chciałabym zapytać który serotyp dominuje w UK? Córka ma 7 miesięcy, nie była szczepiona, a wyjazd planujemy na sierpień. Jeśli po tym czasie (9 miesiąc) byłyby dla nas dostępne refundowane szczepienia na meningokoki i pneumokoki to jaką opcję/kalendarz/rodzaj szczepionek Pani by polecała?

  1. niestety nie wiem jak wygląda tamtejszy kalendarz, a najlepiej trzymac się tego kalendarza w kraju w którym będziecie.

 6. Czy mozna podac na jednej wizycie Bexero, Nimenrix i Infanrix IPV+HIB dla 17 miesiecznego dziecka oraz Bexero i Varicella dla 4 letniego dziecka?

  1. Witam.Pani doktor prosze mi pomoc czy warto zaszczepic na meningokoki 4.5 latka i 7 latke..Czy nic nie bedzie sie dzialo w tak poznym wieku podania szczepionki?

   1. Witam. Oczywiście – jak najbardziej warto. To nie jest późne podanie szczepionki. meningokoki są zagrożeniem w każdym wieku. Fakt, że przebieg infekcji do 5 roku życia jest najbardziej piorunujący, ale drugi szczyt zacorowąń jest w wieku nastoletnim. Także jak najbardziej warto!

 7. Stoję przed wyborem szczepienia na meningokoki. Syn 16 czerwca skończył 5 miesięcy, za chwilę będziemy się szczepić na ostatnią dawkę 6w1 i Ostatnia na rotawirusy po ostatnich szczepieniach wystąpiła 2 dniowa gorączka. Jaką i kiedy podać szczepionkę na meningokoki? Nie chciałabym łączyć teraz tych wszystkich szczepień. Pozdrawiam

  1. najlepiej 4 tygodnie po tych kolejnych dawkach infanrix i rota 🙂 najpierw bexsero najlepiej, później warto pomyśleć o nimenrix.

   1. Pani doktor, mam pytanie. 11.05 syn 2 m.ż miał pierwszą dawkę infanrix hexa i prevenar. Bez skutków ubocznych po. Czy mogę już jutro 15.05. podać mu bexsero 1 dawkę? Czy za szybko? I poczekać dłuższy czas?

     1. Pani doktor, planuję zaszczepić córkę (5.5 roku) od meningokokow i w związku z tym moje pytanie, jakie szczepionki i w jaki dawkach powinny być podane? Szczepilam od pneumokokow jak miała 3,5 roku- 1 dawka czy to wystarczy Dziękuję za odpowiedź

     2. 5,5 letnie dziecko powinno otrzymać dwie dawki Bexsero przeciw meningokokom B w odstępie minimum 1 miesiąca i 1 dawkę Nimenrix. Jeśli pneumokoki to był Prevenar 13 to jedna dawka w tym wieku wystarczy.

     3. Pani doktor zaszczepilismy dzis coke 24 miesiace pierwsza dawka bexero w ranie corka okropnie zaczela plakac gdy posmarowismy ja altacetem bo w tym miejscu nagle pojawil sie rumien.
      Postanowilismy z mezem przenyc jej raczke. Zaczerwienienie ustapilo i z racji duzego bolu podajemy pedicytamol. Corka jednak praktycznie nie rusza reka.
      Nie mozemy jej zrobil okladu z sody ale psikamy jej to miejsce tym roztworem dziwne rozwiazabie ale corka mi nie daje dotknac reki bo wymiotuje z bolu.
      Czy altacet mogl spowodowac nasilenie bolu? Czy istnieje jeszcze jakis sposob lub inny lek aby zmniejszyc jej cierpienie?
      Boje sie 2 dawki.
      Jak powinnam zaszczepic dziecko aby zabezpieczyc przed meningokokami a corka nie miala takiego bolu.
      Pozdrawiam

     4. to jest bolesne szczepienie. Przy drugiej dawce możecie podać profilaktycznie paracetamol. `Zaraz po szczepieniu, a później jeszcze dwie dawki z dostępne 4-6 godzin. Można też zastosować przed szczepieniem emla. TUtaj więcej o łagodzeniu bólu: klik.

   2. Dzień dobry. Mój synek ma dwa lata i 10 miesięcy. 19. sierpnia dostał pierwsza dawkę Bexsero. Kolejna ma dostać 16. października. Czy 28. września moze mieć podana pierwsza dawkę Varilix? I czy razem z druga dawką Bexsero moze dostać tez Nimenrix? Po pierwszej dawcę Bexsero miał lekko podwyższona temperature i bolesne ramie.
    Pozdrawiam i dziękuję za tak dobrze prowadzona stronę z rzetelnymi informacjami:)

 8. Czy Bexsero można łączyć ze szczepionką przeciwko ospie? Czy też raczej Pani tego nie zaleca. Syn -14 miesięcy miał wczoraj podany Priorix i 1 dawkę Varilrixu. Na kolejną dawkę tej drugiej jesteśmy umowieni pod koniec sierpnia i zastanawiam się, czy nie połączyć tych szczepień, bo w sezonie jesienno-zimowym zapewne z powodu infekcji nie uda nam się zaszczepić. Czy też lepiej poczekać. Szczególnie, ze czeka nas jeszcze 6w 1 i ostania dawka pneumokoków. Dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam.

 9. Witam

  Córka 21 lipca skończy 6 miesięcy. Dzisiaj dostała szczepionkę NeisVac (doktor która nas prowadziła od początku stwierdziła, że tak będzie lepiej żeby córy nie kłóć zbyt wiele razy – obowiązkowe szczepienia były podawane osobno + rotawirus). W dniu dzisiejszym przyjęła nas w zastępstwie inna Pani doktor i powiedziała o drugiej szczepionce na meningokoki typ B, o której nie wspomniała ani położna ani lekarz prowadząca ( z obiema była rozmowa tylko o typie C). Kiedy powiedziałam, że nie miałam takich informacji, że są dwie uzyskałam odpowiedź, że ta na typ B jest dopiero od tego roku. Z Pani artykułu wynika, że to nie prawda 🙁 i teraz mam mętlik w głowie… Czy szczepić dziecko na typ B? Czy ma to teraz sens? Będę wdzięczna za informację 🙂

  1. w obiegu szczepionka Bexsero (na meningokoki b) znajduje się od 2013 roku, ale poźniej na chwilę zniknęła i de facto pojawiła się w hurtowaniach w czerwcu 2016 roku. Czy warto? Jeśli finanse pozwalają to warto – ale najlepiej na oddzielnej wizycie.

 10. Witam. Dziękuje za wszystkie informacje zawarte na blogu. Bardzo pomagają początkującej matce 🙂 Proszę o pomoc kiedy zaszczepić niemowlę szczepionką na meningokoki typ C. Szczepienie Pentaxim + Rotarix w dniu 11.07.2017 (córka miała wtedy 6 tygodni i 6 dni). Prevenar 13 będzie podany 21.07.2017. Kiedy w tej sytuacji podać szczepionkę na meningokoki typ C. Z jednej strony w ChPL Nimenrixu znajdują się zapisy:
  „Wpływ przeciwciał przeciwtężcowych wytworzonych w wyniku wcześniejszego szczepienia
  Oceniano bezpieczeństwo i immunogenność szczepionki Nimenrix podawanej kolejno lub w tym
  samym czasie ze szczepionką zawierającą toksoid błoniczy, toksoid tężcowy, bezkomórkowy składnik
  krztuścowy, inaktywowane wirusy polio (typ 1, 2 i 3), antygen powierzchniowy wirusa zapalenia
  wątroby typu B oraz fosforan polirybozylorybitolu Haemophilus influenzae typu b sprzężony z
  toksoidem tężcowym (DTaP-HBV-IPV/Hib) u dzieci w drugim roku życia. Podanie szczepionki
  Nimenrix miesiąc po szczepionce DTaP-HBV-IPV/Hib prowadziło do uzyskania niższych wartości
  GMT w stosunku do grup A, C i W-135 mierzonych rSBA w porównaniu do podawania
  jednoczesnego (patrz punkt 4.5). Znaczenie kliniczne tej obserwacji jest nieznane.”
  „Niemowlętom szczepionkę Nimenrix można podawać jednocześnie ze skojarzonymi szczepionkami
  DTaP-HBV-IPV/Hib i 10-walentną skoniugowaną szczepionką przeciw pneumokokom”
  „O ile to możliwe, szczepionka Nimenrix i szczepionka zawierająca TT, na przykład szczepionka
  DTaP-HBV-IPV/Hib, powinny być podawane w tym samym czasie lub szczepionkę Nimenrix należy
  podać co najmniej miesiąc przed szczepionką zawierającą TT.”
  czyli jeśli dobrze rozumiem należałoby Nimenrix podać z kolejną dawką Pentaxim? Ale to jednak byłoby już po ukończeniu 12 tygodnia życia… Czy w Pani opinii, biorąc pod uwagę m.in. zapisy z CHPL, korzystniej będzie podać szczepionkę Nimenrix na osobnej wizycie czyli 2 tygodnie po Prevenar 13 i 2 tygodnie przed Pentaximem (wtedy ok 10 tydzień życia)(czy wtedy możliwe słabsze działanie szczepionki?) czy jednak zaszczepić na meningokoki C na wizycie łącznej z Pentaximem (ok. 13 tydzień życia, po 6 tygodniach od poprzedniej dawki)i wybrać szczepionkę Neisvac (minus taki że tylko na grupę C). Gdzie do tego wszystkiego proponowałaby Pani dołączyć szczepionkę Bexsero, skoro najlepiej żeby była na osobnej wizycie? Z góry bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź. Przepraszam, jeśli coś niejasno napisałam.

  1. Witam, mam pytanie jak to jest ze szczepieniem na meningokoki, dokładnie chodzi mi o Bexero, córka ur 02.2018 przyjęła już 2 dawki (październik 2018-9 m.ż. i styczeń 2019-11m.ż.). Czy córka powinna przyjąć jeszcze 3 dawkę? Chciałabym zaszczepić ją jeszcze Nimenrixem na oddzielnej wizycie a że córka chodzi do żłobka to obawiam się że jak zacznie się sezon chorobowy to nie zdążę do ukończenia 2 r.ż. wyrobić się ze wszystkimi szczepieniami na meningokoki. Pneumokoki i inne obowiązkowe mamy na szczęście za sobą. Czy jest jakaś górna granica wieku kiedy można zacząć szczepić na MenC Nimenrixem? Bo granicy ostatniej dawki Bexero nie ma prawda? Z góry dziękuję za odpowiedź za odpowiedź.

   1. tak, 2 msc od szczepienie pierwotnego – w drugim roku życia. Górnej granicy nie ma ale wiadomo ze zalezy nam na jak najszybszym pełnym uodpornieniu. nimenrix również nie ma górnej granicy wieku

 11. Witam, mam niespełna 3 letnia córkę, szczepiłam ją na pneumokoki na meningokoki nie, we wrzęsniu idzie do przedszkola. Czy powinnam ja zaszczepić na meningokoki obie szczepionkaimi (Nimenrix i Bexero) czy tylko jedna (np. Nimenrix). Czy ma tutaj znaczenie wiek dziecka czy nie?

  1. Wszystkie dzieci do 5 roku życia są w grupie ryzyka zakażeń meningokokowych. Jak najbardziej, dla pełnej ochrony powinno być zarówno Bexsero (dwie dawki w odstępie 8 tygodni) i Nimenrix – 1 dawka.

   1. Dziecko 15m., lekarz polecil menveo, 2 dawki. Nie jest tak ze ta szczepionka dopuszczona jest po 24mz i wystarczy 1 dawka?

    1. z tego co wiem to jest niedostępna w Polsce. Ale podaje się ją po skończonym 24 miesiącu życia. U młodszych dzieci – jedna dawka nimenrix będzie ochroną przed meningokokami ACWY

     1. Witam. U nas szczepienie na meningokoki zaczęło się od Nimenrixa, gdy córeczka miała prawie 11 miesięcy. Pani doktor zarządziła by mała dostała drugą dawkę przypominającą 2 miesiące a dostała ją mając prawie 14 miesięcy. Pani pisze, że drugą dawkę się podaje po 24 miesiącach. Czy córeczka niepotrzebnie została teraz po raz drugi zaszczepiona i trzeba było poczekać? Czy szczepionka tak zadziałała? Mogą być w przyszłości przez to jakieś problemy jeśli chodzi o zdrowie córeczki? I czy jak skończy 2 lata trzeba będzie ją jeszcze raz zaszczepić?

     2. Dawkowanie zależy od preparatu. Inna jest dawkowanie dla nimenrix a inne dla innych preparatów. Jeżeli zaczęliście szczepienie w wieku 11 miesięcy to łącznie dziecko powinno dostać dwie dawki. wygląda na to że macie schemat zrealizowany prawidłowo

 12. Czy są jakieś wytyczne dotyczące stosowania szczepionek a ich datą ważności. Zakupiłam szczepionkę dla dziecka Bexsero w dwóch dawkach (termin przydatności do 31/10/17. Pierwsze szczepienie jutro, jeśli następne odbędzie się za 8 tygodni to wypadnie na 26/09/17. Czy nie ma przeciwwskazań żeby zaszczepić dziecko szczepionką, która jest ważna do końca października? Pochodzę z pomorza i niestety aktualnie w żadnej z aptek nie ma „świeższych” szczepionek.
  Będę wdzięczna za odpowiedź.

 13. A ja przeżywam obecnie straszne dylematy, bo nie wiem co robić. Synek we wrześniu skończy 3 latka i idzie do przedszkola. Do żłobka nie chodził. Wszystkie szczepienia, które miał do tej pory przebył bez żadnych skutków ubocznych. Teraz zastanawiam się nad szczepionką na ospę i chyba zdecyduję się na nią jeszcze w sierpniu. Co do meningokoków mam właśnie dylemat Nimenrix czy Bexsero… Czym lepiej zaszczepić trzylatka? Co w pierwszej kolejności? Skutków ubocznych boję się bardzo, a słyszałam, że po Bexsero występują wysokie gorączki.

  1. Jeśli podacie Bexsero oddzielnie to zmniejszacie ryzyko gorączki. Może wystąpić ból ramienia. najlepiej podać po szczepieniu lek przeciwbólowy/przeciwgorączkowy. Najbardziej optymalnie podać Nimenrix, po tygodniu lub dwóch Bexsero i powtórzyć to drugie po 8 tygodniach. O ospie napisałam właśnie nowy wpis: klik

 14. Proszę o opinię w kwestii przerwy pomiędzy szczepieniami. Synek szczepiony był bexsero 1raz w czerwcu 2016. Potem po 2 miesiącach NeisVac. Niestety nie zdążyliśmy podać 2 dawki bexsero bo poszedł do przedszkola i ciągle chorował. Teraz ma 3,5 roku. Czy powinniśmy podać ją teraz po tak długim czasie? Dodam że pierwszą dawkę źle znosił…

  1. Witam. Dla pełnej ochrony konieczne jest podanie drugiej dawki tak szybko jak tylko będzie to mozliwe. Nie musicie powtarzać od nowa, ale drugą dawkę podać się powinno. Zaraz po szczepieniu może Pani podać lek przeciwbólowy/przeciwgorączkowy dla lepszej tolerancji.

 15. Witam, mam pytanie odnosnie Pentaximu, corka z racji przebytych infekcji w tym drog moczowych nie mogla byc zaszczepiona ostatnia dawka przed ukonczeniem 2r.z. W przychodni odmowiono nam wykonania szczepienia. Jednak zaszczepilismy ja na wizycie prywatnej u pediatry gdy miala 26mscy. Czy te dwa miesiace zwloki sa wg Pani dopuszczalne?

  1. skoro została zaszczepiona to już została zaszczepiona. Nic się nie zrobi. Producent nie zaleca takiego postępowania, bo nie badał preparatu dla dzieci powyżej 24 miesiąca życia. Ale preparaty 5w1 innego producenta sa stosowane u starszych dzieci, więc ochrona poszczepienna powinna być prawidłowa. Niemniej nie powinno się szczepić poza rejestracją produktu.

   1. Moja córka ma 10 tygodni myślę o zaszczepieniu bexero, pediatra powiedziała, że to będą 4 dawki od razu, czy to nie dużo? Jak najlepiej rozłożyć szczepienie bexero oraz szczepionke na meningokiki typu C (i którą wybrać) i ile dawek powinno zostać podane?

 16. Dziekuje za odpowiedz. Czyli na przyszlosc lepszym rozwiazaniem jest uzupelnienie tej dawki innym preparatem, np 6 w 1? Taka alternatywe uslyszalam w przychodni. Wydawalo mi sie to nie do konca dobre, skoro wybralismy 5 w 1 za rada lekarza, ktory uznal taka kombinacje za bezpieczniejsza niz 6 w 1….

 17. Witam 🙂 długo się zastanawiałam nad szczepieniem p/meningokom, a Pani live na Instagramie już na 100% mnie przekonał, że nie ma na co czekać. Chciałam zaszczepić syna już jak miał pół roku, ale w punkcie szczepień słyszałam,że to strasznie drogie i prawie nikt nie szczepi… Chcę zaszczepić na stereotyp b i c. Czy można obie te szczepionki podać jednego dnia czy trzeba zrobić przerwę między bexsero a nimenrix? W punkcie szczepień proponują tylko bexsero, więc na typ C muszę „wywalczyc” receptę 🙂

  1. Witam. Cieszę się że LIVE się podobał 🙂 I niestety to drogie 🙁 a w jakim wieku jest synek? najlepiej podać bexsero na osobnej wizycie, żeby zmniejszyć ryzyko gorączki.

   1. Franek skończył dzisiaj 15 miesięcy. W czwartek idziemy na pierwszą dawkę Bexsero 🙂 Nimenrix zalecono nam po 2 tyg od Bexsero. Troszkę obawiam się temperatury po szczepieniu. Mimo, że jestem proszczepionkowa, za każdym razem się stresuje.

   2. Witam 🙂 Corka prawie 3 letnia zaszczepiona Bexsero. W ciagu 3 miesiecy zostanie podane Menevo. A 6 tyg od Bexsero druga dawka ospy. Czy zalecane sa wieksze odstepy? Czy zamiast Menevo lepiej Nimenrix?
    Pozdrawiam

 18. Witam! Mam pytanie jak postapilaby pani na moim miejscu. Mieszkam w Wielkiej Brytanii. Tu pneumaokoki rotawirusy i meningokoki sa w programie szczepień obowiązkowych i tak zaczyna sie od 8 tygodnia potem 12 i 16 kolejne szczepienia sa w 13 miesiącu. Mój syn dwa pierwsze szczepienia przeszedł bez powikłań. Przy 3 dawcę wieczorem zbladł był wiotki nie można było go ocucić skończyło sie na pogotowiu i transportu do szpitala w celu badań czy nie doszło so infekcji. Były to najgorsze godziny mojego życia. Na szczescie skończyło sie na strachu. Nie długo przypada kolejne szczepienie i strasznie boje sie z nim pójść. Nie wiem co robić

  1. Witam Prawdopodobnie był to HHE, czyli incydent hipotoniczno-hiporeaktywny (przynajmniej tak wnioskuję z pani opisu). Więcej o tym pisałam tutaj: klik. A jakie konkretnie szczepienia dostał przy tej trzeciej wizycie? Bo zwykle wini się za HHE szczepionkę błonica-tężec-krztusiec, rzadziej wzw typu b. Chodzi mi o preparat? I czy to była trzecia dawka tego konkretnego preparatu? (nie znam dokładnie kalendarza w Wiellkiej Brytanii).

   1. Witam Mam pytanie córka 6mc planuje zaszczepić ja na Meingokoki i mam pytanie czy można mieszać szczepionki tzn Bexero i Nimenrix ile której dawki i w jakim przedziale czasowym od której zacząć ?

    1. Statystycznie rzecz biorąc częściej występują meningokoki B, więc Bexsero jest pewnie statystycznie bardziej pilne. Ale można je połączyć. Ile dawek dokładnie przeczyta pani tutaj: klik.

 19. Dzień dobry! Chciałabym zaszczepić 2- letniego synka od meningokoków – Bexsero i Nimenrix oraz od ospy. Jakie odstępy powinnam zachować między pierwszymi dawkami tych szczepionek? Czy Bexsero i Nimenrix podać na jednej wizycie, czy odczekać między jednym a drugim preparatem ? a co z ospą? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

  1. można podac nawet na jednej wizycie, ale najbardziej optymalnie będzie chyba ospę podać razem z nimenrix. A bexsero na oddzielnej wizycie.

 20. Witam. Córka otrzymała NeisVac C wczoraj. Chciałam zaszczepić ją Bexsero za tydzień ale otrzymałam informację że dopiero za 4 tygodnie mozna najwcześniej. Czy to prawda? Dostała też 1 dawkę Varilrix, zastanawiam się czy drugiej dawki nie odpuścić skoro ochrona po 1 dawce i tak jest wysoka. Jak pani sądzi? Dziękuję za odpowiedz

  1. Z medycznego punktu widzenia 4 tygodnie odstępu muszą być tylko między szczepionkami żywymi. Meningokoki się do nich nie zaliczają. Ale wiele przychodni nie chce szczepić częściej, bo ma po prostu taką zasadę (w przychodni w której szczepię córki również tę zasadę mają). wg definicji ewentualny niepożądany odczyn poszczepienny to każde pogorszenie stanu zdrowia w ciągu 4 tygodni od podania szczepionki – stąd dla własnego komfortu psychicznego niektórzy wolą odczekać właśnie te 4 tygodnie. Możecie oczywiście poprzestać na 1 dawce – chroni w wysokim stopniu, ale po dwóch dawkach macie 100% pewności że nawet jak jakaś ospa by miała być to na 100% nie będzie ciężkiego przebiegu. Bez drugiej dawki ta pewność jest o kilka % mniejsza.

 21. Dzień dobry. Córka kończy za chwilę 12 miesięcy. Została do tej pory zaszczepiona dwiema dawkami NeisVac C i Bexsero. Lekarz nie poinformował nas o Nimenrixie i możliwości szerszej ochrony. Czy można wpleść Nimenrix w kalendarz szczepień i opuścić np. dawkę przypominającą NeisVacu? Moje drugie pytanie dotyczy szczepionek MMR-II i Varilrix. Czy można podać je podczas jednej wizyty? Dziękuję.

  1. wg ekspertów można monowalentną szczepionkę neis-vac podać w dwóch dawkach, a jako przypominającą podać nimenrix. MMR i Varilix można podać na jednej wizycie (jeśli nie podacie na jednej to minimalny odstęp – 4 tygodnie).

 22. Córka -wiek 3 lata, wczoraj otrzymała pierwszą dawkę Bexsero. Po szczepieniu dostała paracetamol, bo skarżyła się na ból rączki. Na noc również dostała paracetamol. W środku nocy ( po 12 godzinach od podania szczepionki) obudziła się z płaszczem, że nie może się przekręcić na drugi bok, prosiła o syrop. narzekała na ból rączki i nóżek. Siedząc czekając na syrop, rozmawiałam z nią, była świadoma w pewnym momencie położyła się i straciła przytomność, zemdlała.. po chwili około minuty,odzyskała przytomność, była bardzo blada. Czy takie omdlenia mogą być reakcją poszczepienna? Druga dawka Bexsero za 8 tygodni, na koniec Nimenrix…

  1. Witam. Czyli nie upadła bezwładnie (nie omdlała) tylko się położyła i straciła kontakt? Czy najpierw zbladła, omdlała (padła na poduszkę) i nie było kontaktu? Mogła to być reakcja na ból albo sama w sobie na szczepionkę. Związek czasowy jak najbardziej jest.

   1. Ciężko powiedzieć. Obudziła mnie mówiąc: mamo, nie mogę przekręcić się na drugi bok. Mąż posadził ja na łóżku, skarżyła się na ból rąk i nóg. Prosiła o syrop. Po podaniu syropu ( paracetamol), położyła się i nagle przekręciła się na bok, w tym momencie zauważyliśmy, że zasłabła. Mąż szybko wziął córkę na ręce, była nieprzytomna, Zaczęliśmy delikatnie uderzać ręką po policzku, trwało to około minutę. Odzyskała przytomność, była bardzo blada ale wiedziała, że coś złego z nią się stało. Pytała skąd się wzięła w naszym łóżku. Za 8 tygodni powinniśmy podać drugą dawkę Bexsero, czy powinnam zdecydować się szczepić? czy już zrezygnować z tego szczepienia? pozdrawiam

    1. Z pewnością była to jakaś reakcja na szczepienie, ale czy jest ona przeciwwskazaniem do jego kontynuacji – to w tym przypadku skonsultowałabym się z poradnią szczepień. Bezwzględne przeciwwskzazanie to nie jest. Bilans strat i korzyści rozważając chorobę meningokokową pewnie przemawia jednak za szczepieniem. Ale z drugiej strony po tej jednej dawca jakaś ochrona jest..

 23. Witam,
  Czy zaszczepić syna (w lipcu skończył 7 lat) na ospę i meningokoki typu B (Bexsero)? Córka skończyła 16 m-cy i właśnie zastanawiam się nad Bexsero dla niej.
  Dziękuję z góry za odpowiedź.

 24. Witam, córka ma aktualnie skończone 2 m-ce. Planuje zacząć szczepienia Bexsero od 6 m-ca żeby nie kumulowac ich z pozostałymi szczepieniami których do 6 m-ca jest sporo. A potem pojawia się „dziura”w kalendarzu szczepień więc można je tam wcisnąć. Nimenrix planuje po roku w jednej dawce. Moje wątpliwości wzbudził jednak artykuł gdzie przeczytałam ze meningokoki B atakują głównie w pierwszym półroczu życia dziecka. W związku z tym zastanawiam się jak duże jest ryzyko i czy te 3 m-ce do grudnia mogę spokojnie poczekać czy jednak robić bexsero już teraz. Dodam że córka nie ma kontaktu z innymi dziećmi, jedynie z rodzicami i najbliższa rodzina. Bardzo proszę o porade, bo mam wątpliwości co zrobić i zastanawiam się jakie jest ryzyko ze przez te 3 m-ce gdy nie będzie zaszczepiona coś może się przyplatac. Jednocześnie byłoby to mniej dawek i mniej wkluc.

  1. ryzyko jest zawsze. pewnie niewielkie, ale nie powiem pani – spokojnie czekać, bo jesli bedzie miała przez te 3 miesiące stycznośc z meningokokiem to nie będzie spokoju.. Ja swoją najmłodszą zaczęłam szczepić w pierwszym półroczu życia (3 tygodnie od pierwszych szczepien obowiazkowych).

 25. Witam, córka ma aktualnie skończone 2 m-ce. Planuje zacząć szczepienia Bexsero od 6 m-ca żeby nie kumulowac ich z pozostałymi szczepieniami których do 6 m-ca jest sporo. A potem pojawia się „dziura”w kalendarzu szczepień więc można je tam wcisnąć. Nimenrix planuje po roku w jednej dawce. Moje wątpliwości wzbudził jednak artykuł gdzie przeczytałam ze meningokoki B atakują głównie w pierwszym półroczu życia dziecka. W związku z tym zastanawiam się jak duże jest ryzyko i czy te 3 m-ce do grudnia mogę spokojnie poczekać czy jednak robić bexsero już teraz. Dodam że córka nie ma kontaktu z innymi dziećmi, jedynie z rodzicami i najbliższa rodzina. Bardzo proszę o poradę, bo mam wątpliwości co zrobić i zastanawiam się jakie jest ryzyko ze przez te 3 m-ce gdy nie będzie zaszczepiona coś może się przyplątać. Jednocześnie byłoby to mniej dawek i mniej wkłuć.

  1. ja podaje szczepionkę przeciwko meningokokom b już w pierwszym półroczu – wciskam pomiędzy szczpeienia obowiązkowe – 6w1 z pneumokokiem i po 4 tygodniach meningo, po kolejnych 4 tygodniach znowu 6w1 + pneumo itd

    1. nimenrix można połączyć z innymi np 6w1. rotarix również. Z rotawirusami trzeba się spieszyć bo pierwszą dawkę powinno się podać do 12 tygodnia życia.

 26. Witam,mam pytanie jak wygląda wysypka po szczepieniu Bexsero,u synka po 3 dniach od szczepienia w okolicy miejsca wkłucia na ramieniu 3 okrągłe dość spore czerwone kropki,jedna na brzuchu dwie na łydce (inne niż po komarze nie ma miejsca wkłucia,aczkolwiek wielkością podobne) i chciałam sie sptac pomiędzy jedną a drugą dawką szczepionki min okres 8 tygodni a jaki maxymalny?
  Pozdrawiam

 27. Witam,
  Zastanawiam się nad szczepionką Bexsero dla 16 miesięcznej córki. Mam też synka (w lipcu skończył się 7 lat). Pediatra zaproponował żeby zaszczepić obydwoje. Nie wiem czy jest sens sczepić synka, może zaszczepię tylko córkę?

  1. Największe ryzyko u dzieci jest do 5 roku życia. Ale starsze dzieci również mogą zachorować. Ja zaszczepiłam najstarszą córkę jak miała 4,5 roku. Na pani miejscu zaszczepiłabym oboje.

 28. Dzień dobry:) dopiero zauważyłam odpowiedz od Pani Doktor:) synek dzisiaj kończy 15 miesięcy. W czwartek idziemy szczepić Bexsero:) w sierpniu przypaletalo się alergiczne zapalenie płuc i szczepienie się przesunęło. Troszkę obawiam się wysokiej gorączki. Franek często choruje i jestem przerwazliwiona;) paracetamol po szczepieniu lepiej podać w czopku czy syropie? A Nimenrix Doktor zalecił 2 tyg po Bexsero:)

  1. Właściwie droga podania nie ma tutaj większego znaczenia. Trzeba tylko pamietać, że w czopku podajemy 20mg na kg, a doustnie 15 mg na kg masy ciała.

  2. Witam, zaszczepiliśmy córkę nimerixem, planujemy jeszxze bexero, jaki odstęp zachować pomiędzy szczepieniami, planujemy puścić córkę do przedszkola , czy lepiej poczekać aż będzie całkowicie wyszczepiona?Czy zaleca pani włączenie szczepienia przeciwko żółtaczce pokarmowej, jak w takim przypadku ułożyć kalendarz szczepień?

 29. Dzień dobry.
  Chciałabym zapytać o szczepienie meningokokami dziecka w wieku 33 miesięcy. Jakie szczepionki najlepsze i s jakich dawkach? Czy ma wpływ zaszczepienie dziecka starszego i jego kontakt z noworodkiem?

  1. w tym wieku na menignokoki b – 2 dawki w odstepie 8 tygodni + na meningokoki C 1 dawka.Kontakt z noworodkiem po tych szczepieniach jest bezpieczny 🙂

 30. Dzień dobry synek ma 23 miesiące, chce go zaszczepic Bexero i Nimerix.Czy czekać z tym do ukończenia 2 roku życia, czy wtedy ilość dawek szczepionki się zmniejsza?

  1. nimenrix – 1 dawka już teraz. Jak skończy 2 lata to bexsero 2 dawki w odstępie 8 tygodni. Lub nimenrix z bexsero już teraz, po 8 tygodniach druga dawka bexsero i po minimum roku – dawka przypominająca (czyli róznica jednej dawki)

 31. Dzień dobry,
  A czy na pierwszej wizycie szczepiennej ( dziecko będzie mialo wówczas 7 tygodni) można jednocześnie podać nimenrix i rotarix z pentaximem i pneumokokami? I czy taka ilość szczepionek na raz będzie bezpieczna dla takiego malucha?

  1. można. Ale można je również rozdzielić – np zrobić 2 tygodnie odstępu między rotarixem z pentaximem i pneumokokoami z nimenrixem. Wszystko zależy od państwa preferencji. Podanie ich na jednej wizycie zmniejsza ilość wizyt w przychodni, gdzie w sezonie infekcyjnym sporo jest chorych.

 32. Witam, bardzo dziękuję za artykuły, które Pani piszę.
  Mam pytanie odnośnie szczepienia. Syn (15mcy) miał szczepienie Nimenrix tydzień temu. Czy po tygodniu mogę go zaszczepić Bexsero pierwszą dawką?
  Oprócz tego w przedszkolu u starszej córki (4 lata) panuje ospa wietrzna. Córka była przeciw niej szczepiona. Chciałabym też zaszczepic synka. Jaką mam kolejność zastosować? Teraz za dwa dni Bexsero pierwsza dawka i za tydzień wtedy na ospę wietrzną? Bo jak zrobię najpierw na ospę to muszę czekać z Bexsero 6tyg…
  Córka tydzień temu skończyła brać antybiotyk (brała Zinnat). Brała go tydzień czasu. Jaki jest odstęp czasu, jaki musi minąć zanim zaszczepię ją na Bexsero? Ona była szczepiona Nimenrix, a o Bexsero dowiedziałam sie dopiero w tym roku… Więc chciałabym ją zaszczepić. Ale własnie teraz jest po chorobie i zastanawiam się ile czasu musi minąć.
  Pozdrawiam!

  1. pyt 1 – TAK
   pyt 2 – TAK – może być ospa wietrzna tydzień po Bexsero (do tego czasu niech unika przedszkola siostry).
   pyt 3 – nie ma konkretnego czasu ktory należy odczekać po chorobie/antybiotykoterapii, można szczepić od razu – ale zwykle około tygodnia po antybiotyku jest najbardziej optymalnie
   pozdrawiam 🙂

 33. Dziękuję Pani za wszystkie cenne informacje na temat szczepionek, bo przyznam, że można się pogubić 🙂 mam pytanie dotyczące odstępu miedzy szczepionką bexsero: w dziesiątym tygodniu syn został zaszczepiony 6 w1 plus pneumokoki. Po dwóch tygodniach otrzymał pierwsza dawkę bexsero. Następna dawka 6 w 1 i pneumokoków zaplanowana jest po sześciu tygodniach od bexsero i od tego szzepienia znowu po dwóch tygodniach bexsero. Tak wiec odstęp miedzy szczepieniem na menigokoki bedzie wynosił dwa miesiące, a nie jeden. Czy taki odstęp jest w porządku?

 34. Witam 🙂 Córeczka ma 9 miesiecy, chciałabym ją zaszczepić na meningokoki b i c. Od których powinnam zacząć, jakie odstępy i ile dawek ? Z góry dziękuję za odp 🙂

 35. Witam Pani Doktor. W dniu dzisiejszym moja córka (ur. 10 sierpnia 2017) została zaszczepiona pierwszą dawką Bexsero. Kolejna dawka została przez pielęgniarkę zapisana na 20 grudnia. Czy nie jest to zbyt długi okres pomiedzy tymi dawkami? Nie mogę znaleźć nigdzie dokładnego nowego schematu podawania
  Pozdrawiam!

  1. proszę dowiadywać się w aptece. Zakup od osoby prywatnej jest niezalecany, ze wzgledu na brak danych o przechowywaniu szczzpeionki

 36. Witam,

  Pani doktor dziękuję za wspaniały wpis o meningokokach! Również jestem przerażona na myśl o inwazyjnej chorobie meningokokowej dlatego chciałabym zaszczepić synka – mam jednak problem z logistycznym połączeniem szczepień, będę bardzo wdzięczna za radę!

  Syn ma skończone 15 tygodni, niedawno (17.10) był zaszczepiony II dawką 6w1, Prevenar i RotaTeq – oba szczepienia do tej pory zniósł bardzo dobrze. Chciałabym zaszczepić go Bexsero i Nimenrixem, ale zupełnie nie wiem gdzie je wcisnąć. Nasza pani pediatra sugeruje I dawkę dopiero po III szczepieniu podstawowym czyli po 6msc zycia. Do tego czasu będę jednak czekać jak na szpilkach w obawie czy nic się nie wydarzy :/

  Jak Pani doktor sądzi, czekac z Bexsero faktycznie do 6msc i podać wówczas dwie dawki, czy próbować jednak podać je wczesniej odczekawszy 4 tygodnie od obecnej II dawki podstawowych?

  Z góry serdecznie dziękuję,
  Pozdrawiam !

  1. Witam. Ja tak robiłam u najmłodszej: szczepienie obowiązkowe i po 4 tygodniach meningokok B, po kolejnych 4 znowu obowiązkowe itd. Ja nie chciałam czekać. Stwierdziłam że finansowo ogarnę tę jedną dodatkową dawkę, a córka dobrze znosiła szczepienia podstawowe. Jak się okazało same meningokoki równiez. Jeśli chodzi o nimenrix to na razie jest zarejestrowany do 12 tygodnia albo dopiero po 12 miesiącu życia.

   1. Serdecznie dziękuję za odpowiedź!

    Finansowo też ogarniemy, spokój i zdrowie dziecka najważniejsze. Zwłaszcza, że Mały zniósł dobrze szczepienia podstawowe.
    Jedyne co mnie zastanawia w takim razie to czy czekać 4 tygodnie (do 14 listopada) od II dawki 6w1, pneumo, rota czy jednak mniej, bo w takiej sytuacji wypadnie nam blisko siebie Bexsero II dawka – 12 grudnia i III dawka 6w1, pneumo, rota – 19 grudnia (czyli tylko tydzień przerwy). Czy tak w ogóle może być? Czy nasz pediatra może nie wyrazić zgody na takie „combo”?
    Może warto wówczas po prostu przesunąć o tydzień lub dwa III dawkę szczepień podstawowych ?
    Czy może zacząć wcześniej teraz nie czekając tych 4 tygodni o II dawki podstawowych?
    Nie wiem jak to ugryźć i zaproponować naszemu pediatrze, który niestety nie ma przekonania do meningokokow przed 6 msc.

    Będę ogromnie wdzięczna za radę!
    Pozdrawiam,
    Iza

    1. Możecie wcześniej niz te 4 tygodnie. Wiele zależy od pediatry także ciężko mi powiedzieć. Moja pediatra lubi te 4 tygodnie odstepu chociaz doskonale wie, że zalecenia są inne.

 37. Witam Pani doktor, jutro zamierzam zaszczepić swoje dzieci (3,5 i 5 lat) 1 dawką Boxero (w maju szczepiłam Nimenrixem).Oczywiście jestem bardzo zestresowana całym szczepieniem i czytam od paru dni sporo o tej szczepionce.
  W artykule na MP znalazłam informację, że w Stanach ta szczepionka jest zarejestrowana od 11 roku życia, czy to prawda? Drugie moje pytanie czy szczepionka zabezpiecza na całe życie? Z góry bardzo dziękuje, czytam wszystkie Panie wpisy ale mogłam przeoczyć te informację.

  1. Witam. W Stanach jest inna epidemiologia. Serotyp B występuje głównie u młodzieży. U młodszych dzieci w USA najczęstsze są serotypy zawarte włąśnie w nimenrixie. U nas epidemiologia wygląda inaczej. Najczęstsze u dzieci do 2 roku życia są B, a do 5 roku B i C. Co do czasu działania szczepionki – odka są na rynku to prowadzone są badania skuteczności i długości utrzymywania się odporności. Na razie nie zaleca się doszczepiania (klik)

 38. Dzień dobry. Chciałam Pani zapytać o szczepionkę na meningokoki, mam synka 2 lata i 7 miesięcy i córkę 2 miesiące. Ostatnio byłam u naszego pediatry, ale informacji nie uzyskałam. Chciałam zaszczepić syna, czy może mi Pani udzielić informacji ile dawek szczepionki przewidzianych jest dla jego wieku? Druga sprawa, czy jak zaszczepię syna, to czy córka w żaden sposób się od niego nie zarazi(wiem, pytanie idiotyczne). Córkę chcę szczepić jak już zaszczepimy ją na wszystkie obowiązkowe. Jak jest z szczepionką na rotawirusy? Szczepić, czy nie szczepić córkę? Dodam, że na przyszły rok chcemy syna posłać do przedszkola.

  1. synek – dwie dawki szczepienia przeciwko meningokokom b w odstepie 8 tygodni i jedna dawka np nimenrix (a, c w, y). Jeśli stać Was na wykupienie wszystkich szczepień to rotawirusy można równiez rozważyć. Córka nie może się zarazić po meningokokach bo to szczepienie szczpionką zabitą. Z kolei jeśli ją zaszczepicie na rotawirusy to przez 30 dni obowiązują srodki ostroznosci przy zmianie pieluszek, bo wirus wydala się z kałem.

  1. wszyscy po dwie dawki na meningokoka b (odstępy 8 tygodni) i po jednej dawce nimenrix. co do wzw typu a – szczepienie składa się z 2 dawek szczepionki podanych w 6–12-miesięcznym odstępie.

 39. Dzień dobry
  Córka 4,5 roku zaszczepiona na wszystko prócz meningokoków.Jutro szczepienie na menigokoki c czy szczepić na b? Czy po szczepieniu może pójść do przedszkola? Pozdrawiam

  1. Ja bym zaszczepiła również na B. Może iśc do przedszkola – ale przez pierwsze 2 dni trzeba obserwować w kierunku ewentualnych działań niepożądanych (może sie na przykłąd pojawić wyższa temperatura)

 40. Dzień dobry,

  Mój synek ma teraz 4 miesiące. Chciałabym zaszczepić go Baxsero (zacząć gdy skończy pół roku) i Nimenrixem po pierwszych urodzinach. Zastanawiam się nad zaszczepieniem go NeisVac-C teraz, żeby nie drżeć na myśl o menigokokach C zanim skończy roczek. W związku z tym mam 3 pytania:
  1. Czy po podaniu NeisVac-C teraz będzie możliwe podanie Nimenrixu w przyszłości?
  2. Czy po podaniu Nimenrixu będzie konieczne podanie dawki przypominającej NeisVac-C?
  3. Czy NeisVac-C można podać z drugą dawką Rotarixu (pierwszą zniósł bardzo dobrze)?

  1. dopuszcza się podanie dwóch dawek neisvacC po 6 msc życia, w odstępie 8 tygodni i w 2 roku życia podanie przypominającej dawki w postaci nimenrix. można podać z rotarixem 🙂

 41. Witam , mój synek ma 22 miesiące chce go zaszczepić na pneumokoki i meningokoki. Z pneumokokami chce poczekać do 2 r.z żeby była tylko 1 dawka czy może zaleca Pani szczepienie już teraz? Czy np jak będzie miał 23 mce to będzie mógł mieć już tą 1 dawkę czy zawsze trzeba czekać co do dnia (na te 24 mce)? A co jeśli chodzi o meningokoki? Bo w tym temacie już całkiem jestem zielona, kiedy i jakimi szczepionkami szczepić i w ilu dawkach? Jakby Pani zrobiła na moim miejscu?

 42. Witam, córka ma 20 miesięcy i zaległe szczepienie 6w1 i pneumokoki. Jak długo odczekać po tym szczepieniu przed podaniem Nimenrixu (bo rozumiem, że najlepiej od tego zacząć a potem Bexsero). Zastanawiam się też nad szczepionką na ospę. Pozdrawiam

  1. pomiędzy szczepionkami inaktywowanymi nie ma konieczności czasowego odwlekania szczepień. MOżna je podać nawet dzien po dniu. Jeśli chodzi o ewentualne NOPy to najlepiej odczekać tydzień czy dwa. Bexsero powinno być pierwsze lub jednoczasowo z nimenrix. Ospę można podać z jedną ze szczepionek przeciwko meningokokom i po 3 miesiącach drugą dawkę

   1. Witam, córka kończy 10 miesięcy chcę ją zaszczepić Baxsero i Nimenrix, czy można obie szczepionki podać na jednej wizycie?

    1. można na jednej. gdyby pojawiła się gorączka to pamiętać o możliwości podawania leków przeciwgorączkowych

 43. Czy szczepienie Nimenrix można podać razem z tym na ospę? Czy jednak lepiej oddzielnie? I czy można podac te szczepienia gdy synek ledwo co wychodzi z infekcji? Ma 14mcy i zaczęliśmy przygode ze żłobkiem, więc obecnie 2gi raz chory, ale już drugi tydzień więc raczej tylko pozostałość kaszlu i kataru.. Wiem że decyzja należy do mnie i pediatry naszego, ale ciekawa jestem Pani podejścia do sprawy..Bo artykuły sa bardzo cenne. Dzięki temu wiem, że Bexsero lepiej oddzielnie. Ale ospa? i Nimenrix? pozdrawiam

  1. Można podać na jednej wizycie. Co do infekcji to wszystko zależy od tego jak dziecko się czuje i jak to wygląda w badaniu. Z teoretycznego punktu widzenia nie ma konieczności zachowania jakiegoś konkretnego odstępu po infekcji. Z praktycznego chciałabym, żeby dziecko do szczepienia przeciwko ospie wyglądało dobrze w badaniu fizykalnym. Trochę kataru może być. Ryzyko, że jako dziekco żłobkowe „złapie” ospę jest bardzo duże, dlatego zbyt długie zwlekanie nie ma tu sensu, bo jak zachoruje na ospe przy tych resztkach kaszlu czy kataru to będzie zdecydowanie gorzej.

 44. Witam, czy szczepionki Nimenrix i Bexsero to szczepionki „martwe” czy „żywe”? Jakie mogą być najpoważniejsze NOP-y po ich podaniu?

  1. oba wymienione preparaty są zabite. CO do działań niepożądanych najlepiej przejrzeć ulotki obu preparatów. Tam sa wszystkie możliwe działania niepożądane i częstosć ich występowania. Co do „powagi” to ciężko mi ocenić, co panią, jako mamę najbardziej by zaniepokoiło. Gorączka, drażliwość i odczyny miejscowe zdarzają się często. Wysypki już rzadziej. Ale oba preparaty są nowoczesne i mają wysoki profil bezpieczeństwa.

 45. Witam, córka ma 20 miesięcy i zaległe szczepienie 6w1 i pneumokoki. Jak długo odczekać po tym szczepieniu przed podaniem Nimenrixu (bo rozumiem, że najlepiej od tego zacząć a potem Bexsero). Zastanawiam się też nad szczepionką na ospę, kiedy ją podać? Pozdrawiam

  1. możecie na jednej wizycie 6w1, pneumokoki i nimenrix, po np 3 tygodniach – bexsero + ospa (Która jest dość dobrze tolerowaną szczepionką)

 46. Witam chciałam zapytać czy jeśli synka szczepiłam bexero pierwsza dawke w 6 mies a drugą dawke dwa mies póżniej to trzecią dawke trzeba powtórzyć nim skończy 2 lata ( przed 2 urodzinami )? czy nie ma to zanczenia .Pytam bo jeszcze ma 4 dawkw pneumokoków ospe 2 dawke i mieningokoki typ c do zaszczepienia i boje sie ze w czasie sie niewyrobimy wczoraj miał dawke 4 6w1 . pozdrawiam

  1. zaszczepiony po skończonym 6 miesiacu życia? jesli tak to dwie dawki wystarczą i trzecia w drugim roku zycia. Ewentualne opoznienia w zwiazku z realizacja innych szczepien są dopuszczalne

 47. Dzień dobry Pani Doktor. Mamy z mężem dylemat związany z wyborem szczepionki. Nasza córka skończyła 7 tygodni, jesteśmy po obowiązkowych szczepieniach 6 w 1 oraz pneumokokach.
  Zdecydowaliśmy zaszczepić dziecko na meningokoki jednak pytanie: czy na B czy na C, czy oba?
  Czy najpierw 3 dawki Bexsero ( 2-5 m ż) a później np. Nimenrixem , czy na odwrót. Jaką decyzję najlepiej podjąć.
  Zaznaczę, że jestem mamą dość przewrażliwioną i boję się wszystkich niepożądanych odczynów poszczepiennych.

 48. Pani Doktor,czy z Pani doświadczenia wynika,że najmłodsze dzieci znoszą Bexsero szczególnie ciężko?Chciałam szczepić tym preparatem 2 miesięczną córkę,ale lekarz stwierdził,że tak małych dzieci się na men b raczej nie szczepi i nie wie,jak niemowlę to zniesie.Mam mętlik w głowie,bo mrningokoków boję się jak ognia.Pozdrawiam serdecznie!

  1. Szczerze mówiąc nie zauważyłam takiej korelacji. Patrząc po moich corkach – dwie starsze miały silny ból w miejscu wklucia, wymagający środków przeciwbólowych, a najmłodsza, szczepiona w 10 tygodniu życia – zero objawów. Niepokój czy gorączka może sie zdazyc w każdym wieku. Nie ma takiej zależności ze niemowlak zniesie to gorzej.

  2. Witam serdecznie. Chcialabym zaszczepić syna, 4.5 roku na meningokoki. Czy moglaby Pani podpowiedzieć mi czym i w jakich odstępach czasu? I czy szczepić na b i c?
   Będę bardzo wdzieczna.

 49. Witam serdecznie, mam pytanie dotyczące samej szczepionki, czy można ją kupić we własnym zakresie bez recepty? czy należy mieć receptę? i czy lekarz może odmówić wypisania recepty? oraz wykonania szczepienia?
  Pytam ponieważ zauważyłam ze poradnia w której szczepię dziecko ma wyższe ceny szczepionek niż w aptekach..z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

 50. Dzień dobry Pani Doktor, wczoraj mój 10 tygodniowy synek dostał pierwszą dawkę Bexero. Chciałabym go szczepić również Nimenrixem. Pediatra w przychodni poinformował mnie, że mogę zaszczepić dopiero jak synek skończy roczek, na Pani blogu znalazłam infornację, że można szczepić już niemowlęta. Jaki jest schemat szczepienia dzieci poniżej pierwszego roku życia Nimenrixem? Drugie pytanie dotyczy starszej córki, 11 lat. Czy w tym wieku warto szczepić przeciwko meningokokom? Chciałabym zaszczepić zarówno Bexero jak i Nimenrixem. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. tak. jeżeli do 12 tygodnia poda się pierwszą dawkę to można szczepić nimenrixem niemowlaki. ta rejestracja produkty pojawiła się na początku tego roku. Jeśli chodzi o starsza córkę to uważam że warto. W grupie ryzyka jest też młodzież. Głownie ta z internatów czy akademików, ale nigdy nie wiadomo czy dziecko nie wybierze się na jakieś kolonie na przykład

 51. Dzień dobry! Wybieramy się w styczniu do RPA z dziećmi. Syn – 2 latka, córka – 2 miesiące. Chciałabym zaszczepić syna dodatkowo przeciwko meningokokom i wzw A (przeciwko rotawirusom i pneumokokom jest już zaszczepiony), a córkę też dodatkowo przeciwko meningokokom (rotawirusy i pneumokoki -pierwsze szczepienie mamy za sobą). I moje pytanie jest takie, przeciwko jakim serotypom zaszczepić dzieci? Czy zaszczepić tylko Nimenrixem, czy także Bexsero? Czy może tylko Bexsero? W przychodni nie potrafili mi nic doradzić… Córka ma 10 tygodni i dzisiaj miała pierwsze szczepienie, czy mogę zaszczepić ją Nimenrixem i Bexsero za tydzień? A czy syna mogę na jednej wizycie zaszczepić na wzw A + Nimenrix + Bexsero? Bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam.

 52. Witam. Podobno nimenrix należy podać jak najszybciej po ulończenii 6 tyg życis lub dopiero po 1 rż. Czy 8 tyg + 3 dni to nie za późno na pierwszą dawkę? Z góry dziękuję xa odpowiedź. Pozdrawiam.

  1. Witam, Pani Doktor mój syn ur.14.01.19 pierwsza szczepionkę Bexero dostał 23.03, kolejna dawkę 28.08, niestety do dziś nie udało mi się podać mu 3 dawki szczepionki gdyż co miesiąc choruje. Na 3 dawkę Bexero jesteśmy zapisani dopiero na 3.01.20 boje się, ze odstęp między szczepieniami jest zbyt długi i szczepionka nie będzie działała tak jak powinna. Jaki jest max odstęp między szczepieniami?? Dziękuje

 53. Dzień dobry Pani Doktor. Chciałam jeszcze dopytać o ten Neisvac w połączeniu z Nimenrixem. Dziecko wyszczepione Bexsero ale Neisvac dostał tylko w jednej dawce po skończonym szóstym miesiącu (wg ulotki i naszego pediatry po ukonczonym 4. miesiacu zycia szczepi się jedną dawką plus przypominająca jak dziecko ukończy rok). Teraz ma 13 mięsiecy i chcielibyśmy doszczepić Nimenrixem ze względu na większą ilosc stereotypów. Czy to wystarczy jako dawka przypominajaca zamiast Neisvac jesli była tylko jedna dawka podana?

 54. Dzień dobry. Chcemy naszą 14tyg córkę zaszczepić bexsero w związku z wyjazdem planowanym na połowę lutego. Wprowadzono nas niestety w błąd (a nie sprawdziliśmy tego sami-błąd), że już jedna dawka wystarczy i dlatego nie zaczęliśmy wcześniej. Dziś córka miała 2.dawkę Pentaximu, do tego Synflorix i Rotarix. Czy w tej sytuacji jedyna opcja to Bexsero na początku stycznia a potem na początku marca? Na począku lutego mamy 3.dawkę Pentaximu. Z góry dziękuje za odpowiedź.

  1. zaczeliście w pierwszym półroczu życia – więc będą trzy dawki w miesięcznych odstępach a między 12-15 miesiącem życia 1 dawka uzupełniająca. Jeśli zaczniecie w drugim półroczu życia to jedna dawka mniej.

 55. Witam. Dziś synek skończył 11 m-cy. Był szczepiony dziś pierwsza dawka bexsero . Ma goraczke i czerwony obrzęk na udzie tam gdzie bylo miejsce wklucia. Lekarz mi tlumaczyl ze zostana jeszxze 2 dawki bexero , druga po 2 miesiacach od dzisiejszej i trzecia po 6 mcach a przed skonczeniem 2 roku życia nimenrix. Z tych komentarzy wywnioskowslam że w takim wieku są 2 dawki bexsero i jedna nimenrix. Czyli lekarz się pomylił ż tymi dawkami?

  1. można podać paracetamol. CO do dawek to zgadza się. Skoro zaczeliście przed ukończeniem 1 roku życia to dajemy dwie dawki z minimum 2 miesiącami przerwy i 1 dawkę uzupełniającą w drugim roku życia.

 56. Witam, mój Synek w nd kończy 8 miesięcy, chcemy Go zaszczepić na meningokoki typu B, zwłaszcza że teraz mieliśmy kilkudniową wizytę w szpitalu, w styczniu znowu, a w lutym na kilkanaście dni bo będzie miał opercaję. Ma jedną nerkę, a zamiast drugiej spore tj. 5 cm torbiele w miednicy. Zapisalismy się na 13/12 na szczepienie i pytanie po jakim czasie powinien dostać kolejną dawkę i kiedy dawkę przypominającą? Dziękuję za odpowiedź.

  1. druga dawka po przynajmniej 2 miesiącach, a uzupełniająca w drugim roku życia (minimum 2 miesiące od drugiej dawki). pozdrawiam!

 57. Dzień dobry. Córka ma trzy lata. Była szczepiona na meningokoki C, ale nie na B – kiedy o to pytałam, akurat był problem ze szczepionką. Czy uważa Pani, że warto doszczepiać ją na B?

  1. Pani Doktor wczoraj zaszczepilismy trzy miesięczna córeczkę bexsero, po 9 godzinach miała temperaturę 38 i zwymiotowala (od razu po szczepieniu dostała paracetamol), spala bardzo dużo. Dziś od rana znowu śpi ile czasu takie zachowanie może się utrzymać?

   1. Jako reakcja na szczepienie nie powinno trwać zbyt długo – najlepiej podejśc na badanie do lekarza. Same NOPy to zwykle max 2 doby, ale jeśli dziecko dużo śpi to trzeba to zweryfikować badaniem lekarskim.

 58. Witam córka skończyła 2 latka , chciałam ją zaszczepić przeciwko meningokokom pediatra jednak bardzo nie polecał tych szczepionek . Za to koleżance inny wg nie chciał wypisać recepty co z nimi jest nie tak ??

 59. Pani Doktor bardzo proszę o radę.
  Około dwa miesiące temu zaszczepiam dzieci syn 3,5 i córka 5,5 bexero. Teraz wypadałaby druga dawka szczepionki ale niestety mają obydwoje infekcje. U córki skończyło się nawet na antybiotyku, 2 w życiu (klacid).
  Mam w związku z powyższym dwa pytania do Pani. Kiedy mogę najwcześniej i najbezpieczniej zaszczepić ich 2 dawką szczepionki? Martwię się też o ten odstęp, czy nie będzie za długi i nie zmniejszy skuteczności szczepionki, np. gdyby był 3 mc.?
  Nadmienię jeszcze, że córka źle zniosła szczepienie, całą noc bardzo wysoko gorączkowała i z trudem udało się zbić temperaturę.
  Z góry bardzo dziękuje za pomoc.

  1. Jeśli jest ostra infekcja to oczywiście uzasadnione jest przesunięcie szczepienia. Wówczas takie opóźnienie sie zdarza i po prostu trzeba podać kolejna dawkę w możliwie najszybszym terminie. Po antybiotyku nie trzeba czekać żadnego określonego czasu.

 60. Witam, mam pytanie jak szczepić po 2 roku życia na meningokoki? Dwie szczepionki czy jedna? W przychodni zalecają jedna, bo niby spada zachorowanie po 2 Rz. Córka ma 2 lata i 3 miesiące.

  1. dwie dawki Bexsero i jedna dawka neisvac lub niemanrix. Zachorowalnosć jest wysoka przez pierwsze 5 lat życia, a pózniej rosnie znowu u nastolatków, więc nie mam pojecia skąd przychodnia wzieła te statystyki…

   1. Witam, mam dziecko wieku 8 miesięcy. Umówiliśmy się na szczepienie na meningokoki B na początek listopada. Pani doktor chce podać 2 dawkę pod koniec listopada. Czy 3-4 tygodnie to wystarczający okres? Czy za krótki? Kiedy najlepiej podać druga dawkę? Kiedy trzecia? Dziekuje za odpowiedz

 61. Witam, stojęprzed wyborem szczepienia na meningokoki. Syn 21 stycznia skończył 6miesięcy.Jaką i kiedy podać szczepionkę na meningokoki? Nasza pani doktor nie chciała łączyć szczepień, mimo, iż bardzo nalegałam. Dodam, że ostatnie szczepienie 6w1 było 9 stycznia.Pozdrawiam

 62. Po 2 roku życia jakie szczepionki p-ko meningokokom? Pewnie warto jeszcze zaszczepić jeśli do tej pory tego nie zrobiliśmy? Ryzyko zachorowania jest jeszcze duże?

 63. Mam pytanie bo trudno dogadać mi się z pielęgniarką w przychodni 12 stycznia szczepiłam córkę na pneumokoki prevenar 13, która 21 stycznia skończyła 14 miesięcy. Pytanie czy około 14 lutrgo czyli miesiąc po pneumokokach mogę zaszczepić bexsero. I jeszcze pytanie bo do tej pory nie dawałam szczepionek skojarzonych czy tersz w 16 -18 miesiącu mogę dać skojarzoną 5 w 1 czy nie. Pozdrawiam

 64. Synek ma prawie 3 lata, nie chodzi do żłobka. Zaszczepiłam na meningokoki c w pierwszym roku, szczepionką NeisVac. Chciałam zaszczepić Bexero, ale pediatra odradziła, bo jak stwierdziła, po tej szczepiące jest więcej odczynów i ogolnie dzieci ją źle znoszą i nie gwarantuje, że będzie dobrze. Jednak teraz chciałam zaszczepić i oczywiście porozmawiam jeszcze z pediatrą (już inną), ale mam pytanie. Jaka szczepionka dla 3latka? Które szczepy, tylko B? Jak to jest faktycznie z tymi odczynami popo Bexero? Dadam, że synek szczepiony pentaksimem, refundowanymi, prewenarem i na ospę wietrzną (nie pamiętam nazwy szczepionki). Szczepienia znosił bezproblemowo. Dziękuję z góry za odpowiedź.

  1. Na C jest już chroniony, więc tylko b pozostaje. Jest tylko bexsero. Z odczynow jest sporo gorączek i odczynow miejscowych (można podać nawet profilaktycznie paracetamol co zmniejsza częstość ich występowania)

 65. Witam, stoję przed wyborem szczepienia na meningokoki. Syn 21 stycznia skończył 6miesięcy.Jaką i kiedy podać szczepionkę na meningokoki? Nasza pani doktor nie chciała łączyć szczepień obowiazkowych z meningokami, mimo, iż bardzo nalegałam. Dodam, że ostatnie szczepienie 6w1 było 9 stycznia.Pozdrawiam

  1. Jak najwcześniej warto podać bexsero 2 dawki teraz – w odstępie 2 miesiecy i jedna w drugim roku zycia. neisvac 2 dawki w odstępie 2 miesięcy i 1 dawka w 12. msc życia, jeśli nimenrix to 1 dawka po 1 roku życia. pozdrawiam!

  2. Dzień dobry.
   Syn był szczepiony pierwsza dawka bexero w wieku 19 miesięcy druga dawkę distal 2 miesiące później i wtedy powiedziano nam że tk wystarczy, ale teraz doczytałam że powinna być dawka przypominająca a od drugiego szczepienia minęło już 25 miesięcy, czy powinnam syna zaszczepić teraz dawka przypominającą czy już za późno? Dziękuję za odpowiedź.

 66. Podzielam niepokój przy każdej wizycie szczepiennej, jednak lęk przed chorobami i pozostawiającymi powikłaniami jest duzo większy.
  Starszego syna ma meningokoki zaszczepiłam w wieku niespełna trzech lat szczepionką Nimenrix. Czy wystarczy jedna dawka?
  Czy powinien jeszcze przyjąć szczepionke Bexero jeśli obecnie ma 3,5 roku?
  Jak powinien wyglądać schemat szczepień w przypadku młodszego synka który jeszcze wogole nie był szczepiony na meningokoki (obecnie 8 miesiecy)

  1. Starszaka dla pełnej ochrony warto zaszczepić na b. U młodszego najlepiej zacząć od b (2 dawki najpierw), po skończonym roku jedna dawka na c (np nimenrix) i dopiero w drugim roku zycia uzupełnienie b.

 67. dzień dobry:) synek ma prawie 8 miesięcy, niestety z powodu wodonercza, a konkretniej kilkukrotnego ZUM i długiej profilaktyki antybiotykowej nie mógł być szczepiony (poza 1 szczepionkami wzw i gruźlicy). Od grudnia odstawilismy antybiotyk i dziecko jest „tylko” na furaginie, w marcu będzie kontrola usg i jeśli do tego czasu nie zachoruje mamy odstawić furaginę. /Teraz jest przeziębione/.
  Proszę o poradę, czy wstrzymywać się że szczepieniami do marca, czy przewlekle podawana furagina (i ukm w nerce) nie jest przeciwskazaniem do szczepień. Wybierzemy 5 lub 6 w 1, ale chce też zaszczepić przeciwko meningokokom, chociaż pojęcia nie wiem jak to w miarę bezpiecznie wpasować.

  1. furagina przyjmowana jako profilaktyka ZUM nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia. Jeśli chodzi o meningokoki to można w odstepie 2-3 tygodni od 5/6w1 je podać lub na tej samej wizycie (wtedy bedzie po prostu mniej wizyt i mniejsze ryzyko, że „po drodze” cos złapie – o ile przy innych dzieciach ta ilosc wizyt ma mniejsze znaczenie to u Was troche szkoda narazac go na infekcje skoro i tak jest duze opoznienie i takie nefrologiczne problemy).

 68. Pani Doktor, dobry wieczór 🙂
  Moj starszy Syn był szczepiony Nimenrixem, gdy miał 1,5 roku. Teraz ma prawie 4. Czy powinien dostać dawkę przypominającą?
  Dziękuję i pozdrawiam! 🙂

 69. Witam! Pani Doktor chciałabym się poradzić córka w 7 tygodniu miała pierwszą wizytę szczepienną na której podaliśmy hexacime, preveran i rotarix . 29 marca(3,5 m ż) mamy kolejną wizytę i będziemy podawać kolejną dawkę w/w szczepień i dodatkowo zastanawiam się nad Bexsero. Czy może być podane na tej samej wizycie? czy lepiej zapisać się z
  Bexsero na osobną wizytę i ewentualnie w jakim odstępie czasu?
  A kiedy w tej sytuacji podać Nimerix? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
  Ps. Dzięki Pani jestem świadomym rodzicem w kwestii szczepień, robi Pani super robotę☺

  1. Witam. Jeśli chcecie nimenrixem to najlepiej zacząć już teraz – można go podać albo do 12 tygodnia albo po 12 miesiaću – pomiedzy tym wiekiem nie ma jeszcze rejestracji. Bexsero ja osobiscie podalam pomiedzy wizytami ze szczepieniami obowiazkowymi zeby zmniejszyc ryzyko gorączki. Jesli zdecyduje się pani podać ttego 29 marca razem z innymi (jest to jak najbardziej dopuszczalne) , to najlepiej podac tez profilaktycznie paracetamol

 70. Witam! Mój syn jest w drugiej dobie po pierwszej dawce Bexero, gorączki brak, natomiast udo w miejscu wkłucia jest obrzęknięte. Czy to prawda, że gorączka może wystąpić dopiero po drugiej dawce?

 71. Dzień dobry, mam dziecko 15-miesięczne, z różnych przyczyn przesunęło nam się szczepienie MMR. Teraz chcielibyśmy zaszczepić dziecko na pneumokoki, meningokoki i MMR. Generalnie źle znosiła szczepienia do tej pory, więc proszę o poradę w w jakiej kolejności i jak je wykonać? Drżę przy każdym wyjeździe z małą (różne środki lokomocji- samoloty, pociągi, autobusy)

  1. Jeśli chcecie rozdzielać to może co 2 tygodnie? NIe wiem czy już jakieś dawki na pneumokoki i meningokoki dostała, więc nie wiem ile ich trzeba podać. Pewnie warto zacząc od najbardziej popularnych jednostek chorobowych – pneumokoków. Póxniej meningokoki I MMR

 72. Witam.Chciałabym zaszczepić dzieci(4 lata i 6 lat)szczepionką Bexero. Nimenrixem szczepiłam dwa lata temu i dzieci nie miały żadnych skutków ubocznych. Jednak rok temu zdiagnozowano u nich astmę oskrzelową. Na stałe przyjmują leki: synek 6 lat:Flixotide, Zyrtec oraz Montelukast natomiast czteroletnia córeczka Flixotide, Hitaxę oraz Montelukast.Przy zaostrzeniach dodatkowo dostają Nebbud, Mucosolvan oraz Ventolin. Oczywiście wiem,że w zaostrzeniach nie mogę szczepić. Proszę mi napisać czy mogę szczepić przy lekach,które przyjmują na stałe.
  Pozdrawiam serdecznie.

 73. Dziękuję za odpowiedź. Chciałabym się dowiedzieć jeszcze jednej rzeczy. Czy dzieci zaszczepione w wieku przedszkolnym mają odporność również w wieku dojrzewania? Czy trzeba po kilku latach podawać dawki przypominające? Tak jest np. ze szczepieniem p/odkleszczowemu zapaleniu mózgu.
  Pozdrawiam

 74. Dzień dobry. Chciałabym zaszczepić córkę (aktualnie 10 miesiecy) Boxero i Nimerix. Kiedy mogę ja zaszczepić i w jakich odstepach czasowych? I czy bedzie mogła byc szczepiona razem ze szczepionka ktora otrzyma po pierwszym roku zycia? (Szczepiona była 6w1 Infanrix hexa) Pozdrawiam

  1. Witam. Nimenrix dopiero po 1 urodzinach – chyba ze neisvac o mozna wczesniej. Bexsero do 1 roku zycia – 2 dawki i jedna w drugim roku zycia. Mozna łaczyć z 6w1. pozdrawiam

 75. Dzień dobry, 5 marca moja córeczka skończyła 6 miesięcy. Chciałabym zaszczepić ją na menigokoki B( Bexsero) i C( Neisvac). Moja pediatra niestety nie jest zbyt zorientowana w temacie… Jak powinien wyglądać schemat szczepienia. Dzisiaj będziemy szczepiec Neisvac. Czy Za 2 miesiące 1 dawka Bexsero a za 4 miesiące 2 dawka Bexsero? I kiedy dawki przypominające? Czy 1 dawka NEISVAC wystarczy? Jaki musi być odstep miedzy Neisvac a Bexero?
  Pozdrawiam

  1. Witam. Po 6 miesiacu zycia neivac 1 dawka + 1 dawka w drugim roku zycia. Bexsero 2 dawki + jedna dawka w 2 roku zycia. Odtsepy moga byc dowolne miedzy neisvac i bexsero. Miedzy dwiema pierwszymi dawkami bexsero – nie mniej niz dwa miesiace

 76. Witam. Syn ma stwierdzoną neutropenie. Obecnie ma.7 miesięcy, za nami szczepienie w szpitalu i jedna dawka 6w1 infanrix hexa w 2 miesiącu życia, od tego czasu bałam się szczepic z powodu gorączki po 6w1 a później nie pozwoliły nam wyniki krwi. Obecnie neurofile na poziomie 0.81 i podobno możemy zacząć się szczepic. Mamy bardzo duże zaległości. Planuje zacząć od prevenaru 13 przysługuje nam za darmo stacji neutropeni i mam pytanie co Pani myśli o szczepieniu dzieci z neutropenia? Skoro dziecko ma słaba odporność obciążyć je jeszcze wirusami? Jeśli tak to po jakim czasie od prevenaru podać szczepionke na meningokoki? Jesteśmy miesiąc po szpitalu gdzie nurfile były na poziomie 0.07 czylinie było ich prawie wg. Tetaz wzrosły do 0.81 ale boję się że ewentualna gorączka sprawi że znowu krew nam się pogorszy, a już pierwsze 6w1 była temp 38.5 prze 2.doby przy meurofilach 0.91. Bardzo proszę o pomoc

  1. szczegolna ostroznosc zachowac powinno sie przy szczepionkach zywych – wowczas ten poziom neutrofili bardzo nas interesuje. Co do pneumokoow i meningokokow mozna je podac nawet z tygodniowym odstepem. Jak najbardziej zaleca sie szczepic. Dzieci z neutropenia szczegolnie. Wlasnie dlatego ze mają mniej neutrocytow to tym bardziej zalezy nam by je uodpornic przeciwko groznym i czesto smiertelnym chorobom. Szczepienie to zawsze mniejsze obciazenie dla organizmu niz infekcja.

 77. Witam! Prosze o porade. Moja corka w grudniu 2017 r. skonczyla 4 lata. W pazdzierniku 2017 zaszczepilam ja szczepionka preveran 13. W zwiazku z niedoborem odpornosci (dopelniacza C4) zalecono szczepienie dodatkowo: rokrocznie przeviw grypie, Preveranem 27, Bexsero a nastepnie NeisvacC. Zaszczepiona zostala wczoraj Bexsero-czy konieczna jest jeszcze jedna dawka???? Czemu zalecono szczepienie preveranem 27 -ona bardzo sie rozni od 13? (Wczesniej informowano mnie, ze preveran 13 to najlepsza dostepna szczepionka przeciwko pneumokokom:( Czy odstep 4 tygodni pomiedzy bexsero i neisvacC bedzie wystarczajacy? Bardzo prosze o odpowiedz, gdyz lekarz prowadzacy nie jest chyba zbyt zorientowany:(

  1. witam. bexsero jak najbardziej druga dawka. odstep minimum 8tygodni od pierwszej dawki. odstep miedzy bexsero a neis-vac jest oik (obie szczepionki sa inaktywowane wiec mozna szczepic w dowolnym odstepie czasowym). Co do pneumokoka – pewnie chodzi o PPSV-23 (pneumo 23) – szczepionka nie jest przeznaczona dla dzieci ogólnie zdrowych – tylko dla grup ryzyka, dlatego wczesniej nie brano jej pod uwage bo zakladano ze córka jest zdrowa. Szczepionka ppsv 23 zalecana jest dzieciom powyżej 2 roku życia oraz dorosłym z grup ryzyka (w tym chorującym na przewlekłe choroby serca i płuc, cukrzycę, chorobę alkoholową, nabyte zaburzenia odporności, osobom po splenektomii).

 78. Witam, chciałabym zaszczepić moja córkę na meningokoki która w sierpniu skończy 4 lata i synka który ma teraz 2 msc ale szczepić chce go Ok 6 msc życia. U nas maja dwie szczepionki Bexsero i Neis-vac-C. Proszę przedstawić jakby Pani szczepiła ? Bo powinno się tymi dwoma?

  1. tak. trzeb podac obie. U starszej – 2 dawki bexsero i jedna neis-vac. U synka po 6 msc – 1 dawka neisvac i jedna w drugim roku zycia, bexsero – 2 dawki po 6 msc i 1 w drugim roku zycia.

   1. Dziękuję za odp. U córki(4lata w sierpniu) dwie 2x bexsero i 1x neis-vac ( 1x bexsero + 1x neis-vac podać. Jednorazowo? )a później znowu 1x bexsero tylko? Proszę opisać w jakich odstępach czasowych? A u synka po 6 msc 1x neis-vac+1x bexsero jednorazowo? czy zrobić odstęp jaki? To samo powtórzyć w 2 roku życia ?

 79. W tym tygodniu 2letnia dziewczynka z dalszej rodziny umarła na sepsę z powodu meningokoków. Chcę chronić swoją córkę. Ma 9tygodni, czym i kiedy zaszczepić i skąd wziąć szczepionkę jeśli w mojej przychodni nie ma? Pani doktor gdy zapytałam o to szczepienie odpowiedziała „chce Pani tyle x kłuć swoje dziecko?”.

  1. Strasznie mi przykro 🙁 W tym wieku może pani szczepić zarowno na meningokoki c (np nimenrix czy neisvac) oraz na b (bexsero). A szczepionke zakupi pani w aptece (warto popytac w kilku roznych bo sa niekiedy spore przebitki cenowe) – musi miec pani recepte

 80. Dobry wieczór. Bardzo się ciesze ze znalazłam Pani stronę i z góry dziękuję 🙂
  Chciałam spytać o szczepienie 2ki moich dzieci. Córeczka 3 latka na meningokoki od której szczepionki zacząć B czy C? Synek ma dostać 2ga dawkę szczepionki 6 w 1 i chciałam zaszczepić go też na meningokoki. Z tego co wyczytałam to możemy tylko B ? gdyż ma prawie skończone 4 mce. Dziękuję. Zdrowych Świat dla całej Pani rodziny ?

  1. coreczka – wszystko jedno od czego zaczniecie, odstep miedzy roznymi szczepionkami dowolony, a miedzy pierwszą i drugą dawką bexsero – 2 miesiące przerwy. Synek mozecie zarowno b jak i c, ale do 12 miesiaca zycia pozostaje Wam na razie neisvac (chroni wlasnie przed typem c).

 81. Witam, synek ma 16mcy, był zaszczepiony na pneumokoki, na meningo jeszcze nie. Niedawno zaczął żłobek. 13.03 był zaszczepiony pierwsza dawka na ospe. 26.04 ma dawkę przypominającą Hexy. Mamy zaległy Priorix. Jaki schemat szczepienia pani proponuje? Jakie odstępy między szczepieniami ? Jakie priorytety biorąc pod uwagę że w lipcu urodzi się młodsze rodzeństwo. Jeżeli zdecydowaliśmy się na oba typy Meningo to, jak dobrze liczę, mamy jeszcze 6 wkluc (druga dawka ospy, Hexa, 2x MenB, MenC i Priorix) . Dziękuję i pozdrawiam.

  1. szczepionki przeciw meningokokom sa szczepionkami inaktywowanymi wiec można je podawac w dowolnym odstepie od innych szczepionek.

 82. Witam Pani Doktor:) Jestem szalenie zaskoczona Pani aktywnością i rzetelnością:) Bardzo proszę o poradę. U synka w 7 dniu życia zdiagnozowano ZOMR, kuracja abtybiotykiem. Obecnie mój maluch ma 8 miesięcy i rozwija się prawidłowo. Planujemy synka zapisać do żłobka, nieługo rozpocznie basen, rytmikę itd. Po naszych doświadczeniach bardzo boję się styczności z dziećmi itd.
  1. Po 4 miesiącu życia (4 miesiace i kilka dni) otrzymał 1. dawkę Prevenar 13, 2. dawkę dokłądnie dwa miesiące pózniej . W przychodni planowano szczepienie Prevenarem 13 teraz w kwietniu (skonczony 8 miesiac zycia) i nastepnie dawka przypominająca w 2 roku życia. Jednak na wizycie prywatnej inna pani doktor zaproponowała ominięcie tej kwietniowej 3. dawki i tylko jedną dawkę przypominającą dopiero w 18-20 miesiącu życia i na to się zdecydowaliśmy, czego teraz trochę żałuję bo boję się, że ochrona będzie zbyt niska:( W CHLP zapisane jest, ze zaleca się 4 dawki a 3 dawki są do rozważenia…. Czy wcisnąć jeszcze gdzieś wcześniej tą trzecią dawkę, skoro i tak przychodnia chciała szczepić? Czy Prevenar w 18-20 miesiacu zycia to nie za późno…? Co z ochroną:(? Zwlaszcza, że w 8,5 m.ż. planujemy BEXSero, czy dla świętego spokoju dać też PREVENAR na tej wizycie?
  2. Synek przeciw WZWB szczepiony był w szpitalu i później 2,5 miesiąca życia Hepavaxem, wczoraj po szczepieniu (skończony 8 miesiąc życia) w książeczce wpisane jest szczepienie EUVAX B:((( Jak do tego podejść, co z ochroną, czy może to być szkodliwe? Synek jest bardzo marudny od wczoraj, slabo z apetytem i ma silne zaparcia:(
  3. Jaki liczyć miesiące, np. Varilix jest od 10 miesiąca życia, pediatra prywatny;) wskazał nam szczepienie w 9 miesiącu zycia…. Jak to liczyć;)? Czy zapis,że jest od 10 miesiąca to liczymy, że skończył 9 miesięcy i zaczyna 10 i już można szczepić:)? Przepraszam ale pogubiłam się;)

  Bardzo proszę o pomoc, już nie spię po nocach;)

  1. 1. generalnie zaleca sie teraz szczepienie w schemacie 2+1 – jedynie wczesniaki schemat 3+1. Ale nie wiem czy w tej sytuacji – Waszej przeszlosci nie podalabym jednak tej trzeciej dawki.
   2. szczepionki przeci wzw typu b mozna stosowac zamiennie – nie jest to blad 🙂
   3. po skonczonym 9 miesiacu zycia – czyli w momencie rozpoczecia miesiaca 10 🙂 niemniej optymalnie zaleca sie po 12 miesiacu (czyli po pierwszych urodzinach) – ten wiek po 9 miesiacu jest bardziej zarezerwowany dla profilaktyki po kontakcie 🙂

 83. Mam pytanie odnośnie szczepienia Bexsero. Córka (5lat)miala je w środę, po szczepieniu lekarz zalecił Ibufen w dawce przeciwbólowe-profilaktycznie. Podalismy jej w sumie 3 razy w ciągu dwóch dni, ze względu na ból rączki i stan podgoraczkowy. Moje pytanie: Czy ibuprofen nie obniży skuteczności szczepionki? Druga sprawa, dziś córkę już ręka nie boli i nie jest opuchnieta ale wyszło coś w stylu rumienia tylko nie w postaci jednolitej plamy, a kilku plam w okolicy wklucia. Czy to normalny objaw?

  1. Może tak być. Co do ibuprofenu to nie powinien miec negatywnych skutkow na skutecznosc szczepionki. Ale 100% pewnosci pani nie dam.

 84. Dzień dobry, chciałabym zaszczepić w kwietniu córkę (skończone 8 lat) Bexsero a po nim Nimenrix lub Nesivac C. Na pneumokoki była szczepiona w okresie niemowlęcym. Chęć zaszczepienia wynika z mojej obawy w związku z uczęszczaniem do szkoły i korzystaniem z basenów. Moje pytanie: czy szczepić teraz czy poczekać jak będzie nastolatką? Czy lepsza będzie Nimenrix czy Nesivac C?

  1. Jestem zdania ze im szybciej tym lepiej. Nimenrix ma przewagę bo daje ochronę przed trzema dodatkowymi typami co ma znaczenie w kontekscie podrozy.

 85. Witam, chcę zaszczepić córkę , która ma teraz 11 mcy i 2 tyg.
  Kupiłam juz szczepionkę Bexsero .
  Ile dawek i w jakich odstepach czasu musi przyjąć. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

 86. Dzień dobry, mam pytanie – moja córka teraz będzie miała szczepienie w 7 miesiącu życia WZW typu B i zastanawiam się czy dodatkowo jej dać bexero, drugą dawkę za 8 tygodni i trzecia dawka jak skończy rok, dodatkowo po roczku chciałam ją zaszczepić meningokoki a i c. I tu moje pytanie czy mogę bexero połączyć w WZW B ? Troszkę mamy opóźnione to szczepienie bo z córką leżałam 4 dni w szpitalu – biegunka i wymioty i chciałam aby organizm doszedł do siebie i się zregenerował. Z góry dziękuję z odp.

 87. Mamy mocno przesunięty kalendarz szczepień i nie wiem zupełnie jak wpasować szczepienia przeciw meningokokom (b i c). Podaliśmy w tym tygodniu drugą dawkę 6 w 1 razem z pierwszą dawką prevenar13, 28 maja mamy trzecią dawkę 6w1, rozumiem, że na drugą dawkę pneumokoków po 6 tyg.to za wcześnie, tak aby dać ją znowu z hexą? 1 sierpnia idziemy do żlobka, czy da się wpasować do tego czasu jeszcze drugą dawkę prevenaru i po 1 dawce b i c Meningokoków ?(przy założeniu że Bexsero będzie podane solo)? Dziecko kończy na początku czerwca rok. Wiem, że te wątpliwości powinien rozwiać nasz lekarz prowadzący, ale w tej przychodni do której należę Bexero prawie że nie szczepią i lekarze o tym w ogóle nie wspominają.

  1. szczepionki przeciw meningokokom sa szczepionkami inaktywowanymi wiec można je podawac w dowolnym odstepie od innych szczepionek – wiec na pewno uda się wpasowac je do kalendarza 🙂

 88. Witam, bardzo proszę o poradę w sprawie szczepień. Synek w maju kończy dwa lata, 5 maja chce go zaszczepić na zaległe 6w1 plus pneumokoki (wieczne infekcje).
  Myśle tez nad meningokokami, jak rozumiem po drugim roku przewidziane są dwie dawki Bexero i jedna np Neisvac. I teraz pytanie czy jest różnica między neisvac a nimenrix? Która z nich wybrać w naszym wypadku?
  Zalezy mi na jak najmniejszej liczbie dawek. Jestem z tych, które boja się szczepień ale jeszcze bardziej boja się nie szczepić dlatego chciałabym najbardziej optymalne rozwiązanie.

  1. tak, zgadza się. Różnica miedzy nimenrix i neisvac jest taka, ze ten pierwszy chroni przed typami A, C, W i Y , a neisvac tylko przed C (najczęstszy w naszym kraju jest B i C). W dawkowaniu nie ma różnicy

 89. Dzień dobry,
  Mam taki dylemat, zaszczepiliśmy córkę bexsero w styczniu a w kwietniu na kolejna dawkę zachorowała. Czy druga dawka w czerwcu (taki termin wizyt w przychodni) jest ok? Czy odstęp półroczny pomiędzy dwoma dawkami nie jest za długi? Córka ma 2 latka.
  Z góry bardzo dziękuje za odpowiedz,
  Pozdrawiam

 90. Witam,
  U mnie pojawiły się wątpliwości po sprawie Alfiego Evansa, który zmarł niedawno. Wiadomo że zdania są podzielone ale zawsze są wątpliwości czy zaszczepić dziecko po takich kontrowersjach. Pojawiają się znane nazwy Infanrix, Bexsero. Co robić?

  1. Zachęcam do przeczytania mojej wypowiedzi w tym temacie na instagramie lub facebooku. Uważam, że to nie fair – rozpowszechnianie takich informacji i wypowiadanie się na takie tematy wykorzystując to dziecko i żałobę jego najbliższych.

 91. Dzień dobry. My dziś przyjęliśmy pierwszą dawkę Bexsero. Dziecko skończy 12 tygodni 16 maja czy można je będzie jeszcze w czerwcu zaszczepić Nimenrixem (podać pierwszą dawkę) czy dopiero jak skończy rok? Pozdrawiam.

  1. dopóki nie skonczyło jeszcze 12 tygodni – można podać Nimenrix. Pózniej dopiero po roku, chyba ze wybierzecie neis-vac 🙂

 92. Witam. Zaszczepilam dzieci bexsero pierwsza dawka za 2 miesiące kolejna czy pomiędzy mogę zaszczepić ich jeszcze nimenrix? Proszę o odpowiedź pozdrawiam

 93. Witam, Bardzo prosiłabym o radę. Moja 4 letnia córka idzie we wrześniu do przedszkola. Szczepionka jest do tej pory na wszystkie obowiązkowe oraz dodatkowo na pneumokoki oraz rotawirusy. Chcemy zaszczepić również na ospe i meningokoki. Proszę o poradę. Czy pierwsze zaszczepić na ospe czy na meningo? I drugie pytanie jaką szczepionke wybrać jeżeli chodzi o meningokoki?

  1. Myślę, że najpierw ospa – jako pewnik, że jak nie zaszczepimy to dość szybko ją dostanie. Co do meningokoków – dwie różne szczepionki np 1 dawka neisvac czy nimenrix i dwie dawki bexsero w odstepie minimum 2 miesięcy miedzy tymi dawkami (odstep z neisvac.nimenrix – dowolny)

 94. Dziękuję za odp.pisalam odrazu po odp ale nie dodano mojego zapytania…wiec pisze jeszcze raz. U córki(4lata w sierpniu) dwie 2x bexsero i 1x neis-vac ( 1x bexsero + 1x neis-vac podać. Jednorazowo? )a później znowu 1x bexsero tylko? Proszę opisać w jakich odstępach czasowych? A u synka po 6 msc 1x neis-vac+1x bexsero jednorazowo? czy zrobić odstęp jaki? To samo powtórzyć w 2 roku życia ?

  1. tak – u córki bexsero jedna dawka, nastepnie w dowolnym odstepie neisvac c, a po dwoch miesiacach od pierwszej dawki znowy jedna dawka bexsero. U syna bexsero i nastepnie w dowolnym odstepie neisvac, a po 2 miesiacach od pierwszego bexsero podac druga dawke i bexsero i jeszcze jedna dawka neisvac i jedna bexsero po 1 urodzinach (minimum 2 miesiace od dawki drugiej).

 95. Prosze mi powiedziec. Gdzie najlepiej wcisnac te szczepionki jezeli zdecydujemy sie na szczepionki sanepidowskie? Pediatra zaproponowala rozlozenie szczepionek: w 6 tyg. 2 plus rota w 8 kolejne 2 plus pneumo. I tak samo rozkladac dalej wedlug kalendarza. Co do meningokokow powiedziala ze zaczniemy od 6 miesiaca. Natomiast chyba lepiej byloby wczesniej ale poprzez rozkladanie obowiazkowych chyba nie bedziemy miec kiedy na nie zaszczepic. I ile powinno byc dawek bexsero i nimenrix? Dziekuje z gory!!!

  1. ja nie zalecam rozdzielania szczepień. Nie ma to znaczenia dla częstości NOPów – a może spowoadować, ze zamiast trwajacych 24 godziny goraczki czy nieutulonego placzu po jednej wizycie bedzie goraczka przez dobe, a po drugiej placz przez 3 godziny. No i dluzej jest dziecko bez ochrony przeciwko pneumokokom. DLatego raczej podac razem refundowane _ rotwirusy, a po 3-4 tygodniach meningokoki. Im szybciej tym lepiej .

 96. Dzień dobry,
  Chciałabym zaszczepić synów przeciw meningokokom, niestety nie jest to dla mnie łatwa decyzja, szczególnie w przypadku młodszego. Już tłumaczę dlaczego. Młodszy syn to wcześniak (31 hbd), obecnie ma 5 miesięcy (wiek kalendarzowy). Do tej pory dostał już BCG, 3 x EuvaxB, 2 x Infanrix IPV+Hib, 2 x Prevenar 13, 2 x Rotarix. Wszystkie szczepienia podane po opuszczeniu szpitala zniósł dobrze. W czerwcu planowane są kolejne dawki Infanrix i Prevenar13.
  Jeśli chodzi o meningokoki, z tego co wiem, to lepiej zacząć od Bexsero. Moje obawy wiążą się ze składem tej szczepionki. Znalazłam informację, że jest to szczepionka białkowa. Zauważyłam u synka dużą nietolerancję pokarmową na białko. Jest karmiony naturalnie i dlatego ja musiałam wykluczyć z diety nabiał, mięso, rośliny strączkowe i drożdże. Objawy to silny ból brzuszka lub biegunka (po jajkach). Niestety lekarze mówią, że to zwykła kolka niemowlęca i że to normalne, dlatego moje obserwacje nie są potwierdzone badaniami. Od kiedy wyeliminowałam w/w produkty to jest dużo lepiej z brzuszkiem synka. Jak tylko coś „skubnę” to niedługo syn mi o tym przypomina swoim płaczem, dlatego muszę się bardzo pilnować.
  Czy ta szczepionka bedzie dla niego bezpieczna? Czy Nimenrix również będzie bezpieczny? Jaki musi być odstęp czasowy między Bexsero a inną szczepionką?
  Starszy synek ma 2,5 lata. Zaczynać od Bexsero czy Nimenrix?
  Czy szczepionki Nimenrix i Neisvac C chronią tak samo przeciw meningokokom z grupy C?
  Dziękuję bardzo za Pani pomoc.

  1. Witam. Szczepionki są podawane domiesniowo wiec nie powinny wywolac takiej reakcji u synka. Mozna je podawac nawet w nietolerancjach pokarmowych w tym alergii na białka. Obie szczepionki chronia dobrze przed meningokokiem c – niemenrix dodatkowo te 3 typy. Od ktorej pani zacznie nie ma znaczenia. odtsepy są dowolne bo obie szczepionki sa inaktywowane. nalezy jednak zachowac odstepy podane w ulotce konkretneg preparatu – pomiedzy jego poszczegolnymi dawkami (2 miesiace odstepu miedzy 1 a druga dawka bexsero).

 97. Witam Pani Doktor,
  Corka we wrzesniu bedzie miala 7 lat i chce ja zaszczepić na meningokoki. Jaka powinna być kolejność i ile dawek. Będę wdzięczna za odpowiedz.

  1. dwie dawki bexsero w odstępie 2 miesięcy i jedna dawka nimenrix. Między nimenrix i bexsero – odstęp dowolny 🙂

 98. Planuje zaszczepić moją siedmiomiesięczną córkę p. meningokokom. Czy możemy zaszczepić na jednej wizycie Bexero pierwsza dawka a na kolejnej Nimenrix? Jeśli tak to ile przerwy może być pomiędzy nimi i kiedy druga dawka szczepionek (zarówno nimenrix i bexero są dwudawkowe?)

  1. 7 miesieczne dziecko nie moze otrzymac niemenrix – bo nie ma rejestracji miedzy 12 tygodniem a 12 miesiacem zycia. W tej sytuacji neisvac moze byc alternatywa i bexsero w dowolnym odstepie. Zarowno dla bexsero jak i neisvacu bedzie wiecej dawek.

 99. Mam pytanie o Bexero – synek ma 3 lata i 2 mies. Pierwsza dawkę dostał jak miał rok i 3 mies i po 2 mies druga. Zgodnie ze schematem z ulotki powinien dostać dawkę przypominającą po min. 12 mies, ale mieliśmy ogólne opóźnienie w szczepieniach ze względu na liczne infekcje i uzupełnialiśmy w pierwszej kolejności szczepienia obowiązkowe, jednak za każdym razem wspominałam o tej 3 dawcę Bexero i wszyscy lekarze się dziwi i twierdzili, ze 3 dawka jest niepotrzebna. Jak to zatem jest – szczepić 3 raz czy nie?

  1. w najblizszym wolnym terminie powinno sie podac 3 dawke – uzupelniajaca, poniewaz zaczeliscie szczepic po 1 a nie po 2 roku.

 100. Dzień dobry 🙂 córka z powodu neutropenii (neutrocyty 0,59 g/l) nie miała drugiej dawki szczepień. Tylko szczepienia w 6 tyg. Hexacima, synflorix, rotarix. Hematolog dopiero teraz zezwolił na szczepienia, córka ma już 7,5 miesiąca. Jak najszybciej zaszczepię 6w1 i pneumokoki. Rota juz przepadło. W jakich odstępach powinny być kolejne dawki? I jak w to wszystko wpasować meningokoki? I jeszcze zaraz będą kolejne szczepienia z kalendarza. Córka dalej ma niskie neutrocyty (1,06 g/l). Po szczepionce na rota pojawiła się krew w kupce. W kale wykryto potencjalnie enteropatogenna E.Coli (nie podano antybiotyku jedyne probiotyk). Nie planuję jej wysyłać do żłobka na razie. Nie mam zaufania do pediatry w przychodni.

  1. można podawać kolejne szczepionki w tym na meningokoki nawet w odstepie 1 tygodnia. Oczywiście musicie uwzglednic minimalne odstepy miedzy poszczegolnymi dawkami 6w1 czy pneumokokow. Krew w kupce po szczepionce przeciwko rotawirusom to jedno z działań niepożądanych samej szczepionki, ale nie ma koniecznosci podawania lekow (najwyzej probiotyki) bo taka sytuacja wynika z wydalania z kalem wirusa.

 101. dzień dobry, mam pytanie odnośnie szczepienia na meningokoki córki która ma niecałe 9 lat. Nie szczepiłam jej ani na meningokoki ani na pneumokoki. Czy już jest za późno. A jeśli nie to którą szczepionkę wybrać? dziękuję pozdrawiam

  1. nie jest za późno. Na pneumokoki Prevenar 13, a meningokoki b – Bexsero (2 dawki) a na typ c albo NeisVac albo nimenrix (jedna dawka)

 102. Dzień dobry,
  chcę jutro zaszczepić dziecko Bexsero pierwsza dawka, po dwóch tygodniach Neisvac a po kolejnych dwóch zległy Priorix. Czy taki schemat jest ok, czy odstępy są zbyt krótkie?

 103. dzień dobry mam niespełna 9-letnią córkę. Nie szczepiłam jej ani na pneumokoki ani na meningokoki. Chciałabym na meningokoki zaszczepić ale nie mam pojęcia którą szczepionką. W naszej przychodni jest tylko Bexero. Myślałam jednak o Nimenrixie bo jest jednak dłużej na rynku. Co w takim wieku należy podać?

  1. Witam. celem pełnej ochrony przeciwko meningokokom konieczne jest podanie dwóch różnych szczepionek – takiej która chroni przed serotypem B i takiej która chroni przed serotypem c – czyi np bexsero (2 dawki) i nimenrix – 1 dawka. Na pneumokoki – PCV 13 czyli prevenar 13

  2. Witam. celem pełnej ochrony przeciwko meningokokom konieczne jest podanie dwóch różnych szczepionek – takiej która chroni przed serotypem B i takiej która chroni przed serotypem c – czyi np bexsero (2 dawki) i nimenrix – 1 dawka. Na pneumokoki – PCV 13 czyli prevenar 13

 104. Dzień dobry,
  Moja córka 8 miesiecy, była dotąd szczepiona na wszystkie szczepienia obowiązkowe i zalecane, chce ją również zaszczepić p. meningokokom, niestety w tej chwili nie mam takich możliwości finansowych. Do którego miesiąca życia mogę zwlekać? Czy na przykład mogę ją zaszczepić bexsero (2 dawki) i nimenrix – 1 dawka po 12 miesiącu życia?

 105. Proszę o odp .Czytam że między bexero czy też inne jak prevenar powinny być odstępy a jak mamy dłuższe niż powinny być to czy ta szczepionka będzie działać jak powinna? Czy po dłuższym czasie jak dziecko dostanie nie zaszkodzi mu?

  1. zaszkodzić nie zaszkodzi, po prostu do czasu wykonania pełnego cyklu nie ma pełnej ochrony przed chorobą na którą szczepimy

   1. Witam.
    Pani doktor,a jeśli odstęp między dwiema dawkami bexero będzie 7 tygodni to czy to nie zaszkodzi dziecku?i czy pomiędzy pierwszą a drugą dawka można podać Nimenrix?
    Dziękuję za odpowiedź,
    Beata K.

 106. Dzień dobry, ile dawek Bexsero i nimenrix powinnismy podac dziecku, by chronic przed menigokokami? W przychodni polecili nam 4 dawki pierwszego i 3 drugiego. Czy to nie za duzo?

  1. jeśli szczepimy w pierwszym półroczu życia to tak to wygląda. Od niedawna rejestracja Bexsero dopuszcza ominięcie jednej dawki w pierwszym roku zycia (schemat 2+1).

 107. Dzień dobry, mój synek ma 7,5 misiaca, za 1,5 miesiąca wylatujemy do Portugalii na wakacje (do rodziny). Czy powinnam zaszczepić teraz małego przeciwko meningokokom? Uda się dać mu tylko jedną dawkę, czy będzie to wystarczająca ochrona? Jaki rodzaj szczepionki wybrać? Pediatra postraszyła mnie lotniskiem i samolotem gdzie jest duże skupisko ludzi… Będę wdzieczna za poradę.

 108. Dzien dobry Pani Doktor
  Córka jutro kończy 3 miesiące i wczoraj dostała bexsero. Nie miała gorączki ale dzisiaj pojawiło sie zaczerwienienie i delikatna opuchlizna w miejscu szczepienia;/ dodatkowo marudzi przy braniu ja na ręce co sie nigdy wcZsniej nie zdarzało;/ czy mogą ja bolec stawy? Noc przespała spokojnie. wcześniejsze szczepienie (infranix hexa) zniosła idealnie. Czy mam sie przejmować i cos robić z ta opuchlizna?;/ i jeszcze pytanie – kiedy najlepiej wcisnąć w kalendarz szczepień nimerix?

  1. można podać paracetamol a na udo zastosowac oklady z sody. ma prawo byc drazliwa w reakcji na ból w miejscu wklucia. Nimenrix najlepiej zaraz po 1 roku życia.

   1. Synek dwa tygodnie temu dostał pierwszą dawkę Bexsero. Do tej pory w miejscu wkłucia jest obrzęk. Udo nie jest bolesne, tylko martwi mnie ten obrzęk i twardość. To normalne, że ta opuchlizna utrzymuje się tak długo?

    1. ale obrzęk uda czy taki guzek podskórny – takie guzki mogą się utrzymywać nawet 2-3 miesiące i są wpisane w szczepienie domięśniowe. Sam obrzęk w miejscu wkłucia powinien ustąpić dośc szybko do 2-3 dni.

 109. Witam, proszę o pomoc. Dzisiaj byłam z córeczką (niespełna 7msc) na szczepieniu (ostatnia dawka 6w1) i zaszczepiłyśmy na meningokoki, pediatra poleciła, aby zacząć od nimenrix i tak zrobiłyśmy, a teraz czytam ulotkę i Pani informacje i się przeraziłam.

  1. rejestracja w tek grupie wiekowej jest w trakcie. Nie powinno to miec jakichkolwiek konsekwencji niemniej miało miejsce niedopatrzenie.

 110. Witam, zaszczepiłam ostatnio 16- miesięcznegosynka Nimenrixem (jedna dawka). Około godziny przed szczepieniem podałam profilaktycznie paracetamol. Czy nie wpłynął on na skuteczność szczepionki i przeciwciała? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

 111. Jestem skołowana. Syna szczepiłam w wieku 5 lat przy użyciu Neisvac, teraz planuję zaszczepić córkę lat 7. Chciałam użyć tej samej szczepionki, a teraz nawet nie wiem, czy syn ma wystarczającą ochronę. Co Pani radzi? Doszczepić syna? Obecnie lat 14. A córkę czym szczepic?

  1. Syn ma ochronę przed typem C. WIęc jeśli go doszczepiać to bardziej przeciw typowi b. Dla szerszej ochrony córce można ppodać nimenrix (jest to ochrona przed typami a, c, w i y). U syna bym już nie mieszała. Ale jeśli pani zalezy lub planujecie jak dluzszy wyjazd to mozna podać jemu również nimenrix.

 112. Witam ile razu podajemy nimenrix? W sensie moja córka ma teraz 18 miesięcy zaczynamy od nimenrixu później bexero ile dawek w sumie potrzeba ? Pozdrawiam

 113. Witam ! Mój syn miał wczoraj druga dawkę Bexsero. Wszystko było ok do momentu przerazliwego płaczu tak około 24. Przy 1 dawce nie było takiej reakcji na ta szczepionke. A teraz płacz, lament tak jakby bez powodu… na chwilę czasu da się uspokoić ale za chwilę znów płacz. Widzę że chce mu się spać ale nie da się go uspokoić. Miejsce szczepienia jest zaczerwienione i „broń boże niedotykajcie mnie tam!”. Już nie.wiem co robić;( podałam przeciwbólowe.

  1. po lekach przeciwbolowych powinna byc jakas reakcja. prawdopodobnie wystapila bolesnosc w miejscu wklucia. Mozna tez wykonac oklady z sody oczyszczonej.

 114. Witam, jeśli ze względów finansowych nie mogę zapewnić dziecku od razu wszystkich szczepionek na meningokoki w związku z tym proszę o radę czy mogę zastosować taki schemat. Chciałabym zacząć szczepienia od Nimenrixu (na której wizycie-pierwszej czy drugiej?) a gdy dziecko skończy rok doszczepic również Bexsero. Jaki schemat wtedy najlepiej zastosować, czyli którą szczepionką na której wizycie i z którymi ewentualnie łączyć? Dziecko będę szczepić szczepionką 6w1, na pneumokoki i rotawirusy.

  1. Witam. Myślę, że bardziej optymalne jest najpierw zaszczepić bexsero (na b), a po 1 roku życia nimenrix – przede wszystkim ze względu na epidemiologię (w pierwszych dwóch latach typ b dominuje). proponowałabym rozdzielić bexsero od innych szczepionek (np w 3 tygodniowych odstepach podac) a jesli polączymy z innymi szczepionkami to można zaraz po wizycie podac profilaktyczną dawkę paracetamolu by zmniejszyc ryzko wystąpienia gorączki.

 115. Witam, moja córka skończyła 5 mc, do tej pory miała wszystkie obowiązkowe szczepienia plus p/rotawirusom. Od września chciałabym ją posłać do żłobka i właśnie zorientowałam się, że mojej pediatrze umknął temat meningokoków. Jak teraz dobrać plan szczepień p/menigokokom? Z góry dziękuję za pomoc!

  1. dwie dawki szczepionki bexsero i jedna uzupeniajaca po roku czasu. Do tego neisvac lub nimenrix (jesli po pierwszym roku zycia to 1 dawka), jesli w pierwszym roku zycia (co zalecam jesli idzie do zlobka wczesniej) to wtedy neisvac

 116. Dziękuję za odpowiedź! Rozumiem , że do momentu uzupełnienia tych szczepień nie posyłać jej do żłobka? Po jakim czasie najlepiej to zrobic?

 117. Witam,
  synek ma 14 miesięcy. Na najbliższej wizycie szczepiennej planowaliśmy szczepienie przeciw pneumokokom (dawka przypominająca) i ewentualnie meningokoki. Nie był jeszcze szczepiony przeciw meningokokom. Zacząć od Boxsero? Pisała pani, że tą szczepionkę lepiej rozdzielić. Czy możemy razem podać Synflorix i Boxsero? Czy najpierw Nimenrix?
  Ile dawek Boxsero i Nimenrixu powinien dostać i w jakich odstępach?
  Będę wdzięczna za informacje 🙂

  1. Witam. Lepiej podać Nimenrix razem z Synflorix, a Bexsero oddzielnie. Nimenrix jedna dawka, a Bexsero dwie dawki, uzupełniająca po roku.

 118. świetny artykuł jednak jako początkująca matka, i tak nic z tego nie rozumiem,
  nie rozumiem czym się różni jedna szczepionka od drugiej, skoro jest na to samo??
  moja córka za tydzień skończy 4 m-c
  dziś byłyśmy na drugiej dawce tych podstawowych 6w1,
  za dwa tygodnie mamy drugą dawkę rotawirusów i pneumokoków
  za dwa m-ce mamy trzecią dawkę podstawowych 6w1
  i pielęgniarka powiedziała że następne dopiero w 13m-cu, piszę pielęgniarka, bo lekarka jakoś unika tematu szczepień…
  i wrócilam do domu i przypomniało mi się, że przecież jeszcze te meningokoki, które wcześniej zalecano nam na po 6m-cu
  moje pytanie: to kiedy mamy się na to szczepić i czym i ile razy??
  druga sprawa: dlaczego tak to działa, że rodzic musi to wszystko wiedzieć… przecież się na tym nie znamy, naprawdę sprawia mi to wiele zmartwień
  z góry dziękuję za informację jakąkolwiek

  1. Witam. Przeciw meningokokom można zacząć szczepić już po 6 tygodniu życia. Aby w pełni zabezpieczyć dziecko przed meningokokami należy podać dwa różne preparaty (żeby ochrona była zarówno na b jak i na c). Przeciw serotypowi b ochroni szczepionka Bexsero. Podajemy 2 dawki i jedną w drugim roku życia (chyba że zacznie pani wcześniej to dawek może być więcej). Przed typem c ochroni np Nimenrix czy NeisVac i jeśli szczepić będziemy po 1 roku życia to jedna dawka, jeśli wcześniej to dawek powinno być odpowiednio więcej.

 119. Witam serdecznie. Na wstępie chciałam powiedzieć, że podziwiam Panią, że znajduje Pani czas i chęci na odpowiedź na każde zadane pytanie, nawet na te gdzie samemu można sobie sprawdzić np. zalecaną ilość dawek w zależności od wieku dziecka. Ja ostatnio edukowałam się w temacie szczepionek i mam teraz mętlik w głowie, mam nadzieję, że Pani pomoże mi rozwiać moje wątpliwości 🙂
  Mianowicie, córka skończyła rok w połowie lipca. Wczoraj zaszczepiłam ją pierwszą dawką Bexsero. Pediatra doradziła mi najpierw zaszczepić Bexsero (2 dawki), a dopiero potem na odrę, świnkę, różczykę argumentując to, że tych chorób właśnie dzięki szczepieniom u nas nie ma i mogę zaszczepić późno. Powiedziała też, że po drugiej dawce Bexsero (umówiłam się na początek października, żeby zachować odstęp 2-miesięczny z małą nawiązką) muszę odczekać 6-8 tygodni z podaniem szczpionki przeciwko odrze, śwince, różyczce. Tym samym córka będzie mieć już prawie 17 miesięcy. Po MMR/Priorix znow należy odczekać 4-6 tygodni na podanie jakiejkolwiek szczepionki, więc córka ma już wtedy skończone 18 miesięcy i zostaje mi dawka przypominająca Hexacimy 6w1 i Prevenaru 13 (tych 2 szczepień nie łączyłam gdy podawane były 3 pierwsze dawki) a także 2 dawki szczepionki na ospę wietrzną. Słyszałam też, od innej Pani doktor, dr nauk medycznych, że badania kliniczne udowodniły, że podając razem szczepionkę przec odrze, śwince, różyczce + Varilix dziecko jest lepiej chronione przed tymi chorobami.
  I teraz mam kilka pytań – jakie odstępy zaleca Pani między podaniem II dawki Bexsero a MMR/Priorix, a następnie jaki odstęp zachować po tej żywej szczepionce? Czy faktycznie najpierw podać drugą dawkę Bexsero, a potem zacząć myśleć o kolejnych szczepieniach? Czy któreś z wymienionych wyżej szczepień mogę bezpiecznie łączyć? Skoro przy pierwszych dawkach Hexacimy i Prevenaru nie łączyłam szczepień na jednej wizycie, czy zaleca się żeby tak samo zrobić z ostatnią dawką?
  Jaką by Pani proponowała kolejność szczepień, zważywszy, że już zaczęłam od Bexsero?
  Córkę jeśli poślę do żłobka to dopiero jak będzie miała skończone 18 miesięcy lub też trochę później.
  Z góry przepraszam za ogrom pytań 🙂

  1. Witam. mnoże pani pomiędzy tymi dawkami bexsero zaszczepić mmr, bo bexsero jest szczepionką inaktywowaną i nie musi być tutaj odstepu miedzy innymi szczepionkami. Po mmr trzeba odczekać minimum 4 tygodnie żeby zaszczepić przeciw ospie wietrznej gdyz obie szczepionki sa „żywe”, chyba, że poda je pani na jednej wizycie – to jest mozliwe i sama również tak robię. Ochrona jest bardzo dobra bez wzgledu na to czy rozdzielamy czy nie. Hexacimę i Prevenar można połączyć zwłaszcza jeśli nie bylo wysokiej gorączki po poprzednich dawkach, mysle ze nie ma sensu tego rozbijac i zwiekszac ilosci wizyt – odstep od szczepionek zywych (odra, świnka, różyczka, ospa) również dowolny po zarowno 6w1 jak i prevenar są zabitymi szczepionkami. Dlatego proponuję: podać teraz MMR + Varilrix, następnie bexsero (8 tygodni od pierwszej dawki bexsero) a nastepnie Hexacima + 6w1 (tak by były zachowanne odstepy od dawek w pierwszym roku zycia – co najmniej po 6 miesiącach od ostatniej dawki podstawowego cyklu).

 120. Witam, syn 9 lat ( warto zaszczepić Bexsero?) – boję się różnych nopów… Drugi syn skończyl 3 miesiąc ( miał pierwszą dawkę po której goraczkowal do 39, ból uda,obrzęk i biegunka) , mam wątpliwości czy nie zrezygnować z dalszego szczepienia… A wczoraj znajoma powiedziała że jej córka po szczepieniu na meningokoki zaczęła cofać się w rozwoju ( stwierdzone po badaniach)… I jeszcze jedno pytanie – czy jest coś takiego jak mama polski z występowaniem na danym terenie konkretnych np meningokow? Dziękuję za odpowiedź.

  1. Zawsze warto rozwazyc szczepienie przeciw meningokokom – z jednej strony mamy NOP a z drugiej sepsę i śmierć. Nie widziałam zadnego powaznego nopu po tych szczepionkach, a znajoma niech wysle mi anonimowo badania na maila. Nigdy – nawet w pismiennictwie nie znalazlam takiego przypadku wiec ciezko mi w to uwierzyc. Bezposrednio po szczepieniu bexsero warto podac paracetamol – w znacznym stopniu zmniejsza to ryzyko goraczki.

 121. Pani Doktor, mój syn jeszcze nie był szczepiona na meningokoki. Dopiero będzie za parę dni. Spotkaliśmy sąsiadka, która była szczepiona dzień wczesniej i się z nią przywitał (podał rękę). Czy może się od niej zarazić?

 122. Witam. Córeczka ma 14 mcy. Jeszcze nie miała szczepienia odra świnka różyczka. W naszym mieście ostatnio jest panika ponieważ w szpitalu były 4 przypadki meningokokow. Jutro mamy mieć szczepienie i nie wiem czy podać najpierw bexsero czy nimenrix? Jak rozplanowac teraz te szczepienia tym bardziej że odra świnka różyczka również przed nami. Czy po bexsero musi minąć 8 tygodni do następnego szczepienia ? Nie chciałabym podawać dwóch preparatów jednocześnie. Moja starsza córka 4.5 roku szczepiona Nimenrixem. Chyba również doszczepie bexsero aby spać spokojnie.

  1. W tej sytuacji pewnie lepiej podać najpierw szczepienie przeciw meningokokom, ale ciezko mi powiedziec ktore najpierw. Dziecko w tym wieku jest w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na chorobę meningokokową zarówno serotypu b jak i c. Być może dobrym rozwiazaniem (jesli nie chce pani podac dwoch szczepionek na jednej wizycie będzie podać je w odstepie tygodnia (nie dojdzie do nalozenia ewenualnego NOPu). Między dwiema dawkami Bexsero musi być odstep minimum 8 tygodni, ale miedzy poszzcegolnymi roznymi szczepionkami moze być dowolny odstep.

 123. witam córka 2 latka 19.07.2018r była szczepiona na meningokoki grupy b dzisiaj 06.08.2018 ma bilans i przy okazji ma być zaszczepiona na ospę czy mogę ją zaszczepić czy to nie będzie na krótki odstęp pomiędzy szczepionkami

 124. Pani Doktor,
  Chce zaszczepić obie córki szczepionka p-ko meningokokom typu B i C (czyli Bexsero i Nimenrix?). Mlodsza córka ma 22.08 trzecia dawkę infanrix hexa i prevenar 13 (aktualnie na 5,5 miesiąca) – wolałabym nie łączyć tych szczepionek. Jaki powinien być odstęp pomiędzy powyższymi szczepionkami (zarówno pomiędzy infanrix i prevenar a Bexsero, a także pomiędzy Bexsero a Nimenrix)? Ile dawek?
  Starsza córka w maju skończyła 6 lat. Jakie szczepienia i ile dawek? Dodam, że 01.09 wyjeżdżamy na tygodniowy urlop, więc nie wiem, czy 22.08 to dobry termin na szczepienia w ogóle..
  Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

  1. U młodszej córki – odstępy mogą być dowolne bo wszystkie wymienione szczepionki są inaktywowane czyli zabite. Dwie dawki w odstepie 2 miesiecy i jedna przypominajca w drugim roku zycia. Nimenrix można podac dopiero po 1 roku zycia 9jest luka w rejestracji – albo so 12 tygodnia albo po 12 miesiacu), ale mozecie podac neisvac.
   Starsza córka jedna dawka nimenrix i dwie dawki bexsero w odstepie 2 miesiecy

 125. Witam. Coreczka skonczy 14 sierpnia 9 mcy. Chcialam zaszczepic coreczke na memingogoki bo starszy syn idzie od wrzesnia do przedszkola. Nasz pediatra polecil szczepionke nimenrix dla obu i tak wypisal recepte. I tak zaszczepilam oboje dzieci. A tu czytam ze ta szczepionka po 1 roku zycia. Czy ma to jakies konsekwencje i czy musze powtarzac to szczepienie jak skonczy rok?

  1. jeśli chodzi i meningokoki c to neisvac ma rejestrację przed 1 rokiem życia, niemenrix tylko do 12 tygodnia. rejestracja dla tego preparatu między 12 tygodniem a 12 miesiącem życia jest w trakcie. podobny preparat (neisvac) zaleca podanie większej ilości dawek jesli zaczynamy szczepić przed ukonczeniem 1 roku zycia, ale nie wiem jak bedzie dla nimenrix.

 126. witam synek lat 6 w poniedziałek 06.08.2018 szczepiony był na menigokoki grupy b po 2 godzinach od szczepienia temperatura 39,2 czy tak moglo sie stac ze tak zaragował na szczepnienie juz po 2 godzinach?? po paracetamolu nic nie spadała wręcz rosła podałam nurofen i po 30 minutach zaczala spadac. Na 13.09.2018 zaplanowana jest kolejna dawka menigokokow grupy b i nie wiem co mam zrobić?? i czy miesiac to nie za krotki okres miedzy szczepieniami.

  1. Witam. Mogło się tak zdarzyć zwłaszcze jeśli gorączka już się nie powtórzyła. Po kolejnej dawce podać po prostu od razu paracetamol nie czekając na gorączkę. Zwykle druga dawka jest lepiej tolerowana.

 127. Córka ma 14 miesięcy, dwa dni temu była szczepiona Nimenrixem. Wczoraj zauważyłam u niej wysyłkę, czy powinnam się tym bardzo martwić?
  Mąż był na wizycie i nie pamięta czy była mowa o wysypce.

 128. Córka pierwsza dawkę Bexsero otrzymala 3.08.2017r. ( w wieku 10 miesiecy). Drugą dawkę 4.10.2017r. ( tuż po skonczonym 1 roku życia). Kiedy powinna otrzymać 3 dawkę? Pediatra zasugerowała że po skonczonym 2 roku życia, ale czytam ulotkę i wynika z niej, że powinna otrzymać w drugim roku życia, czyli wg mnie jeszcze przed ukonczeniem 2 lat.

  1. tak, trzecia dawka może być podana przed ukończeniem drugiego roku życia – przynajmniej 2 miesiące odstępu od tej drugiej dawki.

 129. Dzień dobry,
  Dziś (22.08) córka (6,5 tyg) została zaszczepiona 6w1 (InfanrixHexa), Meningokoki ACW-135Y (Nimerix) i Rotawirusy (Rotarix). Za 8 dni (30.08, 7,5 tż) mamy umówione szczepienie na pneukokoki (Prenavar).

  Chcemy też zaszczepić ją na Meningokoki B, czego dziś nie mogliśmy zrobić. Kiedy Pani zdaniem najlepiej podać tę dawkę przy takim kalendarzu, uzględniając też kolejne dawki w/w szczepień?

  Z góry serdecznie dziękuję
  Pozdrawiam
  Rafał

 130. Dzień dobry, moja córeczka właśnie kończy 17 miesięcy i za kilka dni idzie na szczepienie Infanrix Hexa. Czy na tej samej wizycie może zostać zaszczepiona również Nimenrixem? Czy lepiej odczekać i wtedy ile tygodni, żeby zmniejszyć ryzyko gorączki przy jednoczesnym podaniu?
  Następnie po ilu tygodniach może być podana pierwsza dawka Varilrix i po ilu tygodniach optymalnie druga dawka tej szczepionki? Varilrixu nie chcę łączyć z innymi szczepionkami.
  I jeszcze jedno pytanie. Chciałabym też zaszczepić córkę szczepionką Bexsero, nie była dotąd zaszczepiona. Czy warto poczekać do drugich urodzin, bo wtedy producent przewiduje tylko dwie dawki szczepionki a nie trzy jak u dzieci do wieku 23 miesięcy? Czy radzi Pani Doktor jak najszybciej i wtedy wobec tych szczepień, o których napisałam powyżej, kiedy podać pierwszą dawkę Bexsero, aby to było na osobnej wizycie i w jakim optymalnym odstępie od innych szczepionek? Dziękuję!

  1. nimenrix mozna polaczyc z infanrix hexa – jak najbardziej. w dowolnym odstepie mozna podac varilrix. po okolo 3-4 tygodniach mozna podac bexsero i kolejna dawka varilrix okolo 2 miesiace od piwerszej dawki. druga dawka bexsero minimum 2 msc od pierwszej i kolejna rok pozniej. Zawsze zalecam raczej szybciej niz pozniej to szczepienie. im szybciej bedzie ochorna przed potencjalnie smiertelna bakteria tym lepiej.

 131. Witam, syn konczy 5 lat za pare dni, przedszkolak, jest wczesniakiem urodzonym w 34tc. 2 lata temu zaszczepiony Nimenrixem. prosze o porade czy warto doszczepic syna szczepionka Bexero? czy to ma jeszcze sens? pozdrawim

  1. Witam. Jak najbardziej ma sens, bo drugi szczyt zachorowan jest w wieku nastoletnim. w tym wieku będą dwie dawki w odstepie 2 miesiecy.

 132. Witam,
  Pani dr jak często po szczepieniu Bexsero występuje zespół Kawasaki, w ulotce jest wskazany jako działanie niepożądane. Bardzo boję się tego typu NOP-ow. Córka idzie od września do żłobka, również we wrześniu skończy 2 latka i rozważam szczepienie na najbliższej wizycie jednak strach paraliżujący- corka zaszczepiona na wszystko oprócz nieszczęsnych meningo…

  1. Przyczyna i patogeneza choroby Kawasakiego jest nieznana. Podejrzewa się, że wywołuje ją czynnik zakaźny. Często w wywiadzie u pacjenta występuje niedawno przebyta infekcja górnych dróg oddechowych. W ulotce wymienia się wszystkie działania niepożądane (po uodpornieniu pierwotnym lub po podaniu dawki uzupełniającej) uznane za mające co najmniej możliwy związek ze szczepieniem. Jeśli mam być szczera to widziałam 4 choroby Kawasaki – żadna nie wystąpiła u dziecka po szczepieniu przeciw meningokokom.

 133. Dzień dobry.
  Trafiłam na Pani blog szukając informacji o szczepieniach na meningokoki. Rewelacyjne miejsce z dużą dawką potrzebnej wiedzy. Dziękuję jako mama trzech dziewczynek za Pani pracę nad tym blogiem.
  Jednocześnie mam pytanie o kalendarz szczepień. Chciałabym zaszczepić najmłodszą córkę na meningokoki, ale nie bardzo wiem gdzie to szczepienie włożyć, kiedy wykonac? Czy tylko na typ B narazie a po roku dopiero C? Najmłodsza córka ma 8 tygodni. 4 dni temu byłyśmy na pierwszym szczepieniu, wzięłam szczepionki refundowane + rotawirus.
  Starsze córki (6 i 8 lat) też chciałabym zaszczepić na meningokoki.
  Nie ukrywam, że kwestie finansowe mają tu znaczenie więc chciałabym tak rozdzielić poszczególne dawki żeby nie obciążyć zbytbio domowego budżetu. Czy mogę prosić o radę odnośnie kalendarza szczepień uwzględniającego meningokoki?

  1. Witam 🙂
   Starsze córki myślę, że są mniej pilne niż najmłodsza – bo u starszych dzieci ten przebieg choroby zwykle nie jest tak piorunujacy. Najmłodszą najlepiej szczepić np w odstępie 3-4 tygodni od szczepień z kalendarza. Meningokoki c w zależności od tego jaki preparat wybierzecie, ale możecie połączyć z innymi szczepieniami na B najlepiej szczepić osobno.

 134. Dzień Dobry!Synek ma 15 miesięcy jesteśmy tydzień po szczepieniu bexsero najpierw miał wysoką temperaturę przez 3 dni A teraz doszła do tego wysypka. Jest bardzo rozdrazniony. Czy to normalne żeby te reakcje utrzymywały się tydzień po szczepieniu?Byliśmy u pediatry nie ma żadnej infekcji.

 135. Dzień dobry,
  Moje 6 miesięczne dziecko zostało zaszczepione Neisvaciem-C, kiedy wróciłam do domu, sprawdziłam czy starsze dziecko, miało podaną tą samą szczepionkę, okazało się, że nie, że było szczepione Nimenrixem. W przychodni lekarz nie powiedziała mi, że są dwa typy szczepionki, a ja zupełnie zapomniałam, że chcę tą konkretną, którą miało podane starsze dziecko. Jestem zmartwiona, bo dużo podróżujemy i zdecydowanie wolałabym zaszczepić dziecko Nimenrixem, który daje większą ochronę. Czy w tym przypadku da się jeszcze dziecko zaszczepić przeciwko meningokokom A, W-135 i Y?
  Pozdrawiam
  Justyna

  1. Dzien dobry. 6 miesięczne dziecko nie mogło dostać Nimenrixu ponieważ jest on dopuszczony do stosowania u dzieci między 6-12 tygodniem życia oraz po 12 miesiącu. Jeżeli sporo podróżujecie zalecalabym doszczepienie Nimenrixem po roczku. Pozdrawiam

 136. Witam,
  W srode mamy szczepienie na meningokoki B, corka 9 miesiecy. W tym momencie mala dostaje zeby i jest markotna i duzo krzyczy. Goraczki nie ma, czy to moze byc przeciwskazaniem teraz do szczepienia?
  Czy podac paracetamol najlepiej odrazu po szczepieniu czy lepiwj czekac jak mala zareaguje?
  Dziekuje za wszystkie informacje na blogu!!!!

  1. po tym konkretnym szczepieniu najlepiej podac profilaktycznie paracetamol – zmniejszy to ryzyko wystąpienia gorączki. Wymienione objawy same w sobie nie sa przeciwwskazaniem do wykonania szczpeinia, ale oczywiscie decyduje badanie lekarskie przed szczepieniem.

 137. Witam Pani Doktor,
  corka 2,5 roku bedzie teraz szczepiona na meningo b -Bexero dwie dawki w odstepie 8tygodni. Po pierwszej dawce Bexero w odstepie dwoch tygodni chcialabym zaszczepic na meningo c -Nimenrix i moje pytanie dotyczy tego czy juz po pierwszej dawce Bexero moge podawac dziecku zalecony od laryngologa preparat na odpornosc Entitis(proszek) ma byc podawany codziennie wieczorem przez trzy miesiace. Czy moge go podawac od razu po szczepieniu czy koniecznym jest odczekac tydzien czy wiecej. dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam serdecznie Iga

  1. można od razu po. nie trzeba tutaj zachowac odstepow, bo entitis nie wplywa w zaden sposob na szczepionki ani one na jego skutecznosc.

 138. Witam. Chciałabym zapytać co sądzi Pani o szczepieniu Bexero u dzieci w wieku 9 i 16 lat? Córki jak były małe zaszczepiliśmy Neisvac C, a Bexero wtedy nie było. I teraz mam dylemat czy je doszczepiać,czy u starszych dzieci i osób dorosłych jednak B występują faktycznie rzadko. Dziękuję za opinię i pozdrawiam.

 139. Dzień dobry Pani doktor, a raczej dobry wieczór bo jest noc. Nie śpię bo bardzo martwię się o mojego 3 letniego synka. Po pierwszej dawce Bexsero dostał gorączki ale zbiłam ją Apapem. Po drugiej dawce gorączki nie było ale przez kilka dni skarżył się na ból ręki. Nie da się nawet rozebrać ani wykąpać. Ręka nie wyglądała na opuchniętą. Podałam 2 x Apap. Teraz jest już prawie 5 dzień po szczepieniu i syn nadal jest bardzo rozdrażniony. Wręcz nie poznaję swojego syna. Jestem przerażona jego zachowaniem. Awanturuje się o wszystko, rzuca na podłogę, nie mogę go uspokoić. Poza tym na drugi dzień po szczepionce wystąpił katar i teraz doszedł kaszel. Przy wizycie szczepiennej wyglądał na zdrowego… Czy powinnam udać się do lekarza? Martwią mnie te nagłe napady płaczu. To nie jest normalne zachowanie mojego syna. Pozdrawiam.

  1. Witam. drazliwosc moze wystapic po szczepieniu, ale nie powinna sie tak dlugo utrzymywac. warto podejsc do lekarza na badanie. moze rozwija sie infekcja.

 140. Dzień dobry,
  Czy katarek jest przeciwwskazaniem do szczepienia? Jutro 1 dawka bexsero, synek ma rozpoczęty 14 miesiac zycia. Mama i tata lekko zakatarzeni od kilku dni i jak na zlosc dzien przed wizyta synkowi delikatnie leci katar. Nie jest zabarwienia żółtego ani zielonego. Moga to byc tez zeby bo wychodza nam 3. Zero innych objawow, dziecko wesołe :). Nie chcialabym odkładać tego szczepienia na kolejny termin. Przed szczepieniem oczywiscie wizyta u lekarza ale martwie sie juz teraz i bede wdzięczna za odpowiedz :).

  1. Kwalifikacja do szczepienia będzie zależała od badania przedmiotowego przed zabiegiem. Sam katar nie jest przeciwskazaniem do szczepienia.

 141. Witam,

  Chciałam zapytać czy mogę zaszczepić córkę jednocześnie druga dawką Bexero oraz pierwsza przeciw ospie? W przychodni tak mi zaproponowano, ewentualnie jak nie chce tydzień przerwy…

  Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. Można. W tym wypadku ewentualne działania niepożądane- wystąpią w różnym czasie. Po szczepieniu na ospe od 5 do 26 dnia. Po Bexero wcześniej.

 142. Witam,
  Córka 7,5mc, miała podana we wt (25/09) drugą dawką Bexsero, do tego czasu wciąż utrzymuje się zgrubienie w miejscu wkłucia i powiększony węzeł chłonny w pachwinie tej samej str. Powiedziano mi, że tak może być. Jakie jest Pani zdanie i jak długo, mniej więcej może taki stan się utrzymywać. Dodałam, że córka nie gorączkiwala, a nóżka bolała tylko 1 dzień.
  Pozdrawiam!

  1. Witam. Taki stan może trwać nawet 3-4 miesiące (jeśli mowa o zgrubieniu) – sam węzeł mógł być obecny już wcześniej, bo w tej lokalizacji często występują drobne węzły chłonne. Ewentualnie można dla spokoju wykonać morfologie i USG węzła.

 143. Witam,moja córka jest szczepiona na meningokoki typ b szczepionka bexero, pierwsza dawka podana w 3miesiacu życia druga dawka w 5miesiacu. Dzisiaj byłam na na 3 dawce miesiąc życia 7. Pani pielęgniarka,która podawała szczepionke była strasznie zestresowana tym szczepienie poniewaz pierwszy raz wykonywała szczepienie na meningokoki,sama mnie o tym poinformowała.Podczas szczepienia bardzo szybko wyjeła igle z uda i płyn wyciekł jak z psikawki z nóżki normalnie sikneło, od razu zareagowalam że ta szczepionka cała wyciekla,Pani na to że napweno.coś zostalo tam. O tym fakcie od razu poinformowała lekarza, on na to że tego nie widział i że to nie możliwe na pewno cos zostało. Dodam że moje dziecko po poprZednich dawkach goraczkowalo po tej nic zero jak by nie było szczepienia. Jestem pewna na 100% że strzykawka została za wczesnie wyjęta,moje pytanie brzmi co ja mam teraz zrobić?? Jestem pewna że szczepionka wyleciała. Proszę o radę

  1. Witam. szczerze mowiąc nie spotkalam się z taką sytuacją. Generalnie igla powinna byc wyjeta natychmiast po podaniu szczepionki. Nie trzeba odczekac specjalnie po jej wstrzyknieciu. Byc moze pani pielegniarka pierwszy raz szczepila na menignokoki ale te szczepionke podaje sie tak jak inne, wiec mysle ze doswiadczenie jakies miala. Co do goraczki to zwykle kolejne podawane dawki daja nizsze odczyny. Myślę, ze nie ma powodu do niepokoju. I 4 dawke w drugim roku zycia moza podac normalnie.

 144. witam serdecznie,dzis podczas szczepienina corki lat 14 bustrix oraz tydz temu synka lat 5,5(bustrix polio) pediatra zasugerowala szczepienie na menongokoki B dla synka (na A ,C,Y,W juz ma) oraz dla corki najpierw na te ktore juz syn ma a potem do rozpatrzrnia na B.
  na.peumo maja oboje wszystkie.
  czy dla corki warto myslec ale o B-wydajw mi sie,ze ta powinna byc najpierw?
  Jak Pani dr ocenia na ta chwile reakcje poszczepienne na Bexsero?bardO sie boje goraczek mimo,ze synek wszystkie szczepienia znosil.super ale goraczka u nas to sttes bo juz dwa razy sie zdarzylo,ze mial lęki nocne i jakies omamy..to bylo straszne przezycie dla nas a slysze ze po tej szczepionce sa czesto goraczki.nawet jak podam pracetamol(na ktory przy goraczkach slabo reaguje)a giraczka i tak sie pojawi krotko po podaniu to co wtedy robic?

  1. Myślę, ze warto jedne i drugi eu córki – kolejnosć dowolna. Po bexsero zalecam podać profilaktycznie paracetamol – zanim pojawi się gorączka i wtedy tych niepożądanych odczynow jest mniej.

 145. Droga Pani Doktor,

  Wspaniały blog i ogromna praca. Szczere gratulacje od również mamy-lekarza.
  Mam pytanie odnośnie Bexsero. Prowadząca lekarz pediatra zaleciła nam zachowanie odstępów pomiędzy Infanrix-Hexa i Prevenar 13, wynoszących 2 tygodnie. Tak też zrobiłam. Synek skończył właśnie 4 miesiące i zaczęłam naciskać naszą Dr pediatrę na szczepienie Bexsero. Powiedziała, że odstęp 2 tygodnie pomiędzy Infanrixem-Hexa a Prevenarem13 i Bexsero jest za krótki i grozi wystąpieniem choroby Kawasaki. Nie znalazłam takich danych w piśmiennictwie, choć czytałam o wystąpieniu choroby Kawasaki u 6 dzieci w badaniu klinicznym. Nie wiem, co robić! Kiedy szczepić?

  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź!

  1. Choroba Kawasaki może wystąpić bez wzgledu na szczepienia. Bardziej upatrywany jest zwiazek z ostrą infekcją, bo to zwykle po jej przebyciu dochodzi do ponownego wystapienia objawów infekcji ktora w pewnym momencie zaczyna spelniac kryteria choroby Kawasaki. ja zaszczepilam najwczesniej jak sie dalo, bo mimo wszystko bardziej boje sie meningokokow niz choroby Kawasaki.

 146. Pani Doktor,
  moja starsza córka (w listopadzie skończy 3 lata) była szczepiona szczepionkami: NeisVac i Nimenrix. W przychodni nie powiadomili mnie, że jest jeszcze Bexsero. Doczytałam się na jej temat sama, przez przypadek. Chciałabym ją zaszczepić teraz, razem z młodszą córką (8 miesięcy), ale nasza Pani Doktor nie była pewna co do ilości szczepień dla starszej. Mówi, że prawdopodobnie wystarczy jedna dawka, a mi się wydaje, że potrzebne będą dwie. Czy mogłaby mi Pani powiedzieć, która z nas ma rację. I czy mogę prosić o zaszczepienie starszej w udo, czy nie ma to już sensu. Zaznaczę, że córka zalicza się do grona chudszych dzieci – waży niecałe 13 kg.
  Czytałam również, że po Bexsero często pojawia się gorączka i zaleca się podanie paracetamolu. Czy jest jakiś określony odstęp czasu, w którym należy podać lek przeciwgorączkowy po wykonaniu szczepienia?

  1. Lek przeciwgoraczkowy (paracetamol) można podać już bezpośrednio przed szczepieniem. Dla 3 latki konieczne są 2 dawki w odstępie miesiąca.
   Decyzję o miejscu szczepienia podejmuje Pani pielęgniarka w przypadku 3-latki można zaszczepić w ramię.

 147. Witam:-) mam pytanie- czy można podać szczepionkę bexsero jeśli dwa tygodnie wcześniej dzieci były szczepione na grypę( vaxigrip)? Czy potrzebny jest jakiś dłuższy odstęp czasowy?

 148. Witam,
  10.10 szczepilismy synka szczepionka 5w1 i na Rota . Chcieliśmy również na meningokoki, jednak Pani doktor zaleciła 2tygodniowa przerwę. Dziś dzwoniła położna i przypominała o wizycie w środę nimerixem, jednak zaczęłam czytać i się zastanawiać jak to wszystko rozłożyć, żeby zaszczepić również na Boxsero ? Syn ma 10 tygodni

  1. Nimenrix jest zarejestrowany do 12 tygodnia życia więc trzeba pospieszyć się ze szczepieniem. Później będzie można zgodnie z ulotką podać go dopiero po 12 miesiącu życia.
   Bexero należy umawiać pomiędzy szczepieniami obowiazkowymi tak by w miarę możliwości podać go na osobnych wizytach.

 149. Dzień dobry Pani Doktor, mam pytanie synek ma 17 tyg. 11.1018r miał szczepienie bexero pierwsza dawka na 25.10.18 mamy kolejne zaplanowane szczepienie obowiązkowe pneuokoki i rotawirusy druga dawka. Czy te 2 tyg. Tylko różnicy to nie jest za mało? I jeszcze jedno mam pytanie, czy po bexero po kilku dniach pojawiła się wysypka na pupie do tego kupy są bardzo śluzowate i co dwa dni czego wcześniej nie miał. Ja też nic nie jadłam z alergenów które go mogą tak uczulac

  1. odstep jest bardzo dobry. moze byc biegunka po samym szczepieniu ale powinna szybko ustapic. warto podac probiotyk przez 7 dni np dicoflo 1×5 kropli. Pani dieta nie ma tutaj wiekszego wplywu na te kupki.

 150. Dzień dobry! Mój syn ma 4 miesiące, za kilka dni ma mieć podaną pierwszą dawkę szczepionki Bexsero. Czytałam ulotkę szczepionki i jestem trochę zagubiona, bo jest tam tabela schematów szczepienia i jest jeden – u niemowląt w wieku 2-5 miesięcy, gdzie podaje się 3 razy w odstępie min. miesiąca i drugi – u niemowląt w wieku 3-5 miesięcy, gdzie podaje się 2 razy w odstępie min. 2 miesiące. Jak w takim razie szczepić 4 miesięczne niemowlę? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam!

 151. Jutro jesteśmy umówieni z synkiem na wizytę. Syn. 9 miesięcy. Chcę zaszczepić go przeciwko meningokokom. Zdecydować się na Bexsero a po jakimś czasie nimmerix?

 152. Witam,
  Artykuły świetne można sie dowiedzieć naprawdę dużo i być bardziej świadomym rodzicem. Proszę o podpowiedź: dziś 26.10.18 córka 5 miesięcy dostała ostatnia dawkę rotawirus i pneunokoki. W związku z wyjazdem do Stanów w styczniu chce zaszczepić córkę na meningokoki. Ile odczekać teraz od szczepienia tydzień, dwa tak aby podać pierwsza dawkę bexsero i udało się wyrobić do 13 stycznia 2019? Czy po miesięcu od 1 dawki bexsero mogę podać Neisvac? Pomiędzy bexsero ma być 8 tyg przerwy? Po skończonym r.ż. dziecka podaje się 3 dawke bexsero? Dziękuję za odpowiedzi.

  1. Właściwie wszystko pani wie i na wszystko potwierdzam – tak. od szczepienia rota/pneumokoki odstep moze byc dowolny – tydzien – dwa wystarczy 🙂

 153. Dzień dobry, bardzo proszę o informację dotyczącą szczepienia na meningokoki. Mam 3-latkę, nie szczepiłam jej na meningokoki, więc jaki schemat nas czeka i czy w tym wieku jest sens szczepić?
  Czy mogą wystąpić jakieś powikłania poszczepienne?

  1. Jak najbardziej szczepienie jest zalecane. Córkę czekają 3 uklucia do pełnego schematu szczepień na meningokoki (B,A,C,W,Y).
   Najczęściej po powyższych szczwpieniach występują odczyny miejscowe obejmujące ból w miejscu wklucia oraz gorączka.

   1. Witam córka ma 16 miesięcy chciałabym zaszczepić ja na meningokoki nie mam pojęcia jak ma u nas wyglądać schemat ? Mogłabym liczyć na pomoc . Na 100% chce z gruby B i C ?

 154. Dzień dobry. Mój synek skończył 2 tygodnie temu 2 latka. Chodzi do żłobka. Chce go zaszczepić na ospę i meningokoki. Mogę to zrobić na jednej wizycie? Czy dobrze rozumiem że Bexsero są 2 dawki a Nimenrix 1? Czyli w sumie 3 ukłucia żeby zabezpieczyć dziecko przed meningokokami?

  1. Tak w tym wieku wystarcza 3 uklucia do podania pełnego schematu szczepienia na meningokoki A,C,W,Y,B.
   Należy pamiętać, że Bexero podajemy na osobnej wizycie poniewaz jest to szczepionka dość odczynowa. Pomiędzy dwoma dala mi Bexero (odstęp 1 miesiąca) można podać Nimenrix.

 155. Witaj!:) Mam pytanie dotyczące Bexero. Chciałam zaszczepić Synka w chemacie po 6 m.ż. czyli 2 dawki w 1 r.z. i jedna przypominająca w 2 r.z. pierwszą udało mi się wykonac w terminie, miał 6 miesięcy, kiedy ją przyjął. Niestety na skutek ciągnących się infekcji, często kończących się zapaleniem oskrzeli lub płuc do dziś nie udało sie podać kolejnych dawek, Syn ma dzis 21 miesięcy:/ i teraz mam problem jak dokończyć szczepienie? czy iść rozpoczętym schematem i wówczas 2 dawki, tylko w jakich odstepach?? Czy rozpocząć od początku schemat po drugim r. ż. czyli podać dawkę pierwotną , a kolejna przypominającą dopiero po roku od niej???? Jestem skołowana i nie wiem jak te dawki teraz działają, jaki musi być między nimi minimalny i maksymalny odstęp? Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedz.Paulina

 156. Dzień dobry.
  Bardzo dziękuję za bloga Pani Doktor.
  Mam pytanie dotyczące rozszerzania szczepień meningokokowych.
  Syn był szczepiony Neisvac-C dwie dawki do 1 r.ż (zakonczony cykl przeciw meningokokom C).
  Obecnie ma 3 lata i 3 m-ce.
  Uzupelnilam wiedzę o szczepieniach przeciw meningokokom i zamierzam go teraz zaszczepić Bexsero. Czy następnie mogę go doszczepić Nimenrixem, aby rozszerzyć mu ochronę o brakujące serotypy A, Y i W? Czy to ma sens i czy są p/wskazania, by robić dawkę „przypominającą” innym preparatem na typ C ?
  Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

 157. Czy mogę prosić o pomoc w ulozeniu schematu szczepienia na menigokoki?
  Dziecko 14 miesiecy.
  MMR- szczepimy 16 listopda
  Pneumokoki-szczepimy 30 listopada

  Chcielibysmy zaczac od bexero a potem nimenrix

  Na Maj 2019 wypada 5w1

  1. Można podać Bexero 2 dawki w odstępie dwóch miesięcy a w między czasie zaszczepić jedna dawka Nimenrix i schemat jest ukończony.

 158. Witam , piec dni temu zaszczepiłam dziecko szczepionka bexero . Temperatura pojawiła się po około 24 h , później ustąpiła i pojawiła się po 3 dniach . Podawałam dziecku ibuprofen dopiero teraz doczytałam ze zalecają paracetamol … czy może mieć to wpływ na skuteczność szczepionki ?
  Z góry dziękuje za odpowiedz

 159. Witam, coreczka w wieku 1,5 roku. Chcialabym dowiedziec sie jakie szczepionki na meningokoki Pani poleca dla jej przedzialu wiekowego? W tym miesiacu bedzie miala szczepienie ostatnia dawka 6w 1. Szczepionke na meningokoki pewnie lepiej bedzie podac po tym szczepieniu?

  1. tak jak wspomnialam we wpisie musimy podać dwie szczepionki – bexsero (typ b) i nimenrix (typ a c w y). Nimenrix mozna podac nawet z 6w1, a po nich zaczac bexsero.

 160. Witam, bardzo się cieszę, że trafiłam na ta stronę. 16 listopada mój synek (21 mięs.) Otrzymał pierwszy raz szczepionke NeisVac C, czy potrzebna jest 2 dawka, przypominająca? Czy mogę go jeszcze dodatkowo zaszczepić Bexero?

  1. Wystarczy jedna dawka neisvac. Bexsero jak najbardziej można – to zapewni ochronę Również przed meningokokiem typu B czyli jednym z częstszych występujących w Polsce meningokokiem. drugim jest meningokok C, na którego już pani zaszczepiła ??

 161. Syn przeszedł trzydniówkę i dokładnie miesiąc po wystąpieniu objawow mamy mieć szczepienie 2dawka bexsero. Czy można będzie szczepić, ewentualnie ile jeszcze poczekac?

  1. można szczepić. Trzydniówka w wywiadzie nie jest przeciwwskazaniem do szczpeinie i nie jest konieczne zachowywanie odstępu od choroby do szczepienia.

 162. Dobry wieczór,
  wczoraj mieliśmy II dawkę szczepionki Bexsero. Dzisiaj dziecko miało podwyższoną temperaturę ale nie gorączkę, delikatna apatia, słaby apetyt i rozwija się kaszelek. Na badaniu przed dziecko zdrowe.
  Po I dawce była gorączka tego samego dnia.

  Czy takie objawy są normalne? Jak długo mogą się utrzymywać?

  Pozdrawiam,

 163. Witam, jestem mamą dwójki dzieci prawie 5 letniego syna i starszej córki 15 lat. Obecnie syna planuje zaszczepić na meningokoki Bexsero i Nimenrix , czy 15 letnią córkę powinnam też , czy może to jest zbędne w tym wieku lub jest już za późno ?
  Kolejne pytane z mojej strony dotyczy 15 letniej córki. Jako dziecko 4,5 letnie (2007 roku) była szczepiona na pneumokoki szczepionką prevenar 1 dawka, czy powinnam pomyśleć o do szczepieniu Pneumo 23 , czy raczej to przesada ?
  Ostatnie pytanie dotyczy obojga dzieci ,choć syn ma jeszcze czas. Szczepionka HPV – przeciwko wirusowi HPV wirusowi brodawczaka ludzkiego. Zastanawiam się nad zaszczepieniem obojga, córka z racji wieku jako pierwsza , syna po 10 roku życia. Pytanie moje czy warto, bo słyszałam różne opinie, jeśli tak, to jaką szczepionkom ? W moim przypadku wszystkie szczepionki są nierefundowane (pełnopłatne ) , więc zależy mi na najlepszych jak każdej matce. Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedz.

  1. Warto zaszczepić przeciw meningokokom oboje dzieci. Te szczepionki można podawać nawet osobom dorosły, a drugi szczyt zachorowań jest w wieku nastoletnim. Jedna dawka prevenar 13 wystarczy. Pneumo 23 z tego co wiem jest niedostępne, ale generalnie dedykowane było dla dzieci z obciążeniami. Szczepionkę przeciw HPV jak najbardziej warto. Najlepiej szczepionką obejmującą jak największa ilość serotypów. U mnie na blogu nie ma jeszcze wpisu w tym temacie ale polecam stronę; szczepienia.info

 164. Dzień Dobry, będę bardzo wdzięczna za informację w jakiej kolejności szczepić:) Córka ma obecnie 10 tyg i miesąc temu została zaszczepiona na 6w1 oraz rota. Przed świetami chcemy ja jeszcze zaszczepić nimnerix (zanim ukończy 12 tyg ze względu na planowany dalszy wyjazd w przyszłym roku) oraz na pneumokoki (wcześniej nie było wolnego terminu szczepienia). Poproszę o informację, czy te szczepionki mogą zostać podane razem czy lepiej osobno? Jeśli osobno, to która powinna być pierwsza? Po Nowym Roku podamy 6w1 (infarix), Rota i Bexero. Czy odstęp pomiędzy pierwszą dawką 6w1 a drugą nie jest za długi (ok 8 -9 tyg).

  Z góry bardzo dziękuję.

 165. Dzień dobry, jutro chce zaszczepić 4 msc synka 1 dawka bexsero. Ostatnio (15.11) byl szczepiony prenevarem13 i rotarix em. Czy odstęp czasu nie jest zbyt krótki? Bardzo się boję gorączki, gdyż starsza córka miała incydent drgawek. Czy paracetamol podawać co 4h w czopku?

  1. Witam. w przypadku bexsero można podać natychmiast po szczepieniu paracetamol – profilaktycznie – zmniejsza to ryzyko gorączki po tym szczepieniu. Odstęp jest jak najbardziej prawidłowy.

 166. Witam, czy to prawda że najgorsze są meningokoki typu C po ukończeniu 1 roku życia? Syn ma 2,8 l zaś córeczka 9 miesięcy. Chciałabym ich zaszczepić ale na ten moment muszę wybrać pomiędzy nimerixem a bexero. Syn ma wszystkie obowiązkowe szczepienia + Prevenar 13, zaś córeczka ma spore braki podstawowe szczepienia nadgonimy ok 1 roku życia. Co w takiej sytuacji wybrać ? Dzieci nie uczęszczają do przedszkoli i żłobków są w domu dodatkowo sporadycznie mają kontakt z innymi dziećmi.

  1. cięzko mi powiedzieć bo u dzieci do 2 roku życia oba typy są częste – w ostatnich latach nawet z przewagą typu b. Więc chyba jednak bexsero ważniejsze.

 167. Witam,Corka dostala pod koniec sierpnia pierwsza dawke boxero,potem czesto miala goraczke w miedzy czasie i wypadaly inne szczepienia, ze druga dawke bedzie dopiero pod koniec stycznia 🙁 czy to nie zmniejszy odpornosci na meningokoki… czy to mie duzo za duzy odstep 🙁

 168. Pani doktor mam pytanie, czy bexsero i nimenrix mozna zaszczepić na jednej wizycie, 4 tyg po 6w1, pneumo i Rota? Czy lepiej rozdzielić?
  6.12 (6 tydzien +1) Mieliśmy 6w1 pneumo Rota
  4.01 mamy umowiona wizytę szczepienna 10t+2
  21.01 tez umowiona 12+5
  1. czy 4.01 szczepić bexsero i nimenrix
  2. Czy lepiej 4.01 nimenrix a bexsero 21? Czy moze odwrotnie?

  1. witam. można podac razem ale wtedy warto przygotować się na gorączkę i bezpośrednio przed szczepieniem lub od razu po szczepieniu podać paracetamol.

   1. Witam, córeczka ma skończone 6 m-cy a pod koniec maja chcemy jechać na wycieczkę za granicę. Do tego czasu uda nam się zaszczepić po jednej dawce bexero i nimenrix. Czy te jedne dawki będą ja już chronić przed menigokokami?

 169. Dzień dobry,
  po raz kolejny zwracam się do Pani po poradę, tym razem odnośnie szczepienia przeciwko meningokokom, które jakoś umknęło dotychczas naszej pediatrze, a synek dziś jest w połowie 13 tygodnia.

  1. Czy połowa 13 tygodnia dyskwalifikuje, żeby zrobić jeszcze szczepienie Nimenrixem? realna data zaszczepienia to 4.01, a więc maluszek będzie wtedy już na początku 14 tygodnia.

  2. Jeżeli na Nimenrix jest za późno i pozostaje nam szczepienie Bexero, to jak ułożyć je z innymi szczepieniami poniżej?
  – 9.01 – druga dawka 5w1 i druga dawka Rotawirusy
  – 17.01 – druga dawka Pneumokoki
  Meningokoki mogą być 4.01? Czy je przesunąć po innych? Jak mają się do pneumokoków 17 stycznia? a może przesunąć pneumokoki?

  3. Meningokoki są dla nas bardzo ważne. Wiosną tj jak maluszek będzie miał równo 6 miesięcy planujemy wyjazd za granicę, Włochy lub Hiszpania. Czy muszę obawiać się, że nie uda nam się zrobić pełnych szczepień przeciw meningokokom, czyli zarówno B i C, a zaczepimy go tylko pełną pulą Bexero? Nimenrix jeżeli wykluczamy teraz (pytanie punkt 1) to dopiero będziemy mogli uzupełnić nim szczepienia po 12 miesiącu życia maluszka…
  Planujemy sporo podróżować, bardzo mi nie na rękę, że nie zrobiliśmy Nimenrix i że pediatra to pominęła mówiąc, że z meningokokami możemy poczekać do 3 miesiąca 🙁

  1. witam. na nimenrix jest za pozno. na razie nie ma on jeszcze rejestracji dla dzieci miedzy 12 tygodniem a 12 miesiacem.
   co do bexsero to odstep od tych wymienionych szczepien moze byc dowolny – drugą dawkę podajecie po 2 miesiacach i kolejną dopiero w 2 roku zycia.

 170. Witam,
  chciałabym zaszczepić 12 letniego syna Bexsero , ale mam w domu 6 miesięczne niemowlę, które jutro ma szczepienie obowiązkowe i nie chcę go szczepić jednocześnie przeciw meningokokom. Czy mogę bezpiecznie zaszczepić tego starszego? Gdzieś doczytałam, że szczepiony może zarazić tego niezaszczepionego, ale coś mi się nie chce wierzyć. Proszę o info. Z góry dziękuję.

   1. witam. Zaszczepiłam syna ale bardzo boli go ręka i ponadto w miejscu ukłucia a w miejscu blizny po szczepieniu bcg pojawiło się zaczerwienie. Czy to NOP?

    Pozdrawiam

 171. Proszę o pomoc,bo nie wiem jak zaszczepić córeczkę.
  20 stycznia 2018 roku skończy 5 miesięcy chce ją zaczepić przeciwko meningokokom.
  Ile dawek i jaka kolejność najlepiej?
  Chciałbym wybrać nimenrix i bexero

  1. Nimenrix jest zarejestrowany do 12 tygodnia lub dopiero po 12 miesiącu życia – wiec na Nimenrix musicie poczekać do pierwszych urodzin lub wybrać szczepionkę, która chroni tylko przed typem c np neisvac. bexsero można podać od razu – 2 dawki w odstępie 2 miesięcy i jedna dawka uzupełniająca w drugim roku życia.

 172. Witam,
  córka ma 9 miesięcy, chcę teraz rozpocząć szczepienia przeciwko meningokokom preparatem Bexsero i Nimenrix. Czy można podać te dwa preparaty na jednej wizycie? Czy lepiej rozdzielić?

  1. można ale wtedy przygotować się na gorączkę i bezpośrednio przed szczepieniem lub od razu po szczepieniu podać paracetamol.

   1. Jeżeli zdecyduję się rozdzielić szczepienia, to którą ze szczepionek podać jaką pierwszą? Po jakim czasie zaszczepić kolejną szczepionką?
    Jesteśmy umówieni w przychodni na szczepienie w przyszłym tygodniu. Niestety w punkcie szczepień nie mogę uzyskać żadnych informacji na ten temat, bo panie pielęgniarki nie wiedzą…

   2. Synek 1,9 miesięcy powinien dostać teraz drugą dawkę Bexsero jednak zakończył właśnie antybiotyk Augumentin ES zastosowany za zapalenie płuc. Ile musimy odczekać aby podać drugą dawkę szczepionki?

 173. Dobry wieczór,

  chciałabym zaszczepić syna (2 lata równe prawie) na meningokoki. Nie wiem, od którego szczepienia zacząć. Tzn. które jest „ważniejsze”? Chcę podać dwie szczepionki, ale właśnie nie wiem, od której zacząć. Niestety na pediatrów z przychodni nie mogę liczyć.

  Pozdrawiam

  1. jedna dawka nimenrix – włąściwie od razu. po dwóch tygodniach (najlepiej po 2 urodzinkach) bexsero i druga dawka bexsero po 2 miesiącach

 174. Pani doktor, chcialabym zaszczepic moja 6-miesieczna coreczke przeciw meningokokom B i ospie. Szczepionki chcialabym podac w styczniu bo od polowy lutego mala idzie do zlobka. Co podac pierwsze, Bexsero czy szczepionke na ospe (jaka najlepsza)? jaki odstep miedzy nimi zachowac? Dziekuje z gory za odpowiedz.

  1. Można je podać w dowolnej kolejności – ospa jest pewnie bardziej gwarantowaną chorobą, bo częściej występującą – więc od niej można zacząć a po dwóch tygodniach bexsero

   1. Dziekuje za szybka odpowiedz. A czy jest szczepionka na ospe ktora moge podac dziecku po ukonczeniu 6 mcy? Varilrix jest zdaje sie od 9 mca.

 175. Dzień dobry.
  Czy prawie dwuletnie dziecko zaszczepione na meningococo B, ACWY, uczęszczające do żłobka może być nosicielem i zarazić 3 miesięcznego brata, który w planie szczepień ma meningococo dopiero w 7 miesiącu?

 176. Dzień Dobry.
  Proszę powiedzieć w jakim odstępie czasowym zaczepić i ile dawek powinny dostać dzieci w wieku 2,5 l. i 8 l. szczepionkami Nimenrix i Bexsero?

 177. Po szczepieniu Bexsero u prawie 4-miesięcznego synka na początku stycznia pojawił się obrzęk. Zniknął po około tygodniu, ale pod skóra wyczuwalna jest kuleczka wielkości ziarenka kukurydzy mniej więcej. Czy to się wchłonie? Czy w tę nóżkę można przeprowadzać kolejne szczepienie? Powinnam się jakoś martwić tym, że ta gulka została?

  Za tydzień mamy drugą dawkę Bexsero, odstęp równo miesiąc i jeden dzień, czy to wystarczy?

  Ogólnie w Lux Med gdzie szczepimy powiedziano nam, że bardzo rzadko szczepią tą szczepionką takie maluszki, bo bardzo zle na nią reagują. Pospieszyliśmy się? Może powinnismy zaczekać z drugą dawką czy nie ma to sensu? Synek zaraz zacznie 5 miesięcy. Po szcxepieniu było strasznie-marudził, płaczliwość przez kilka dni, niechęć do jedzenia z butelki – tylko pierś, temperatura ok 37,4. Mocno z mężem to przeżyliśmy bo widzieliśmy, że niezle szczepionka daje mu się biednemu we znaki. Jakie ma Pano doktor zdanie na temat szczepienia Bexsero maluszków 3-4 msc?

  1. do około 3 miesięcy może się utrzymywać – rzadko dłużej, ale jeśli jest pani pewna że to w miejscu podania szczepionki to nie trzeba z tym nic robić – po prostu czekać, aż się wchłonie. Dodatkowa diagnostyka jeśli to inne miejsce niż to w które było wkłucie.
   Co do odstępu między dawkami to zalezy w jakim schemacie szczepcie – jeśli 3+1 to jeden miesiac odstepu wsytarczy, jesli 2+1 to musza być minimum 2 miesiace przerwy.
   W mojej praktyce raczej obserwuje odwrotną zależność – starsze dzieci częściej skarżą się na ból i obrzęk, ale też nie ma tych szczepień na tyle dużo żebym mogła powiedzieć, że starsze dzieci znoszą szczepienie gorzej. Moje starsze córki szczepione po 2 i po 4 roku życia bardzo uskarżały się na ból po podaniu szczepionki – po podaniu leków przeciwbólowych ustąpiło. Najmłodsza szczepiona po 9 tygodniu życia nie miała żadnych odczynów. Niemniej uważam, ze należy się na odczyn nastawić u dziecka w każdym wieku.

 178. Właśnie dzisiaj się dowiedziałam z wymazu że moja córka jest nosicielem. Pediatra zaproponował nam szczepienie po fakcie już, żeby w razie zarażenia córki łagodniej to przeszła. Proszę o potwierdzenie informacji czy to ma sens i czy możliwe jest że meningokoki się wysiedla z gardła po szczepieniu. Czy można dla nosiciela podać jakiś antybiotyk żeby to wybić ?

  1. Nosicielstwa się nie leczy. Ale jak najbardziej szczepienie ma sens. Podobnie jak zaszczepienie rodzeństwa jeśli dziecko takie posiada.

 179. Dzień dobry, super wpis 🙂
  Czym najlepiej zaszczepić 6.5 miesięczne niemowlę ? Chciałabym jak najlepiej ochronić Syna przed meningokokami. Ile dawek i jakie szczepionki najlepiej wybrać? Pozdrawiam

  1. bexsero (na b) 2 dawki w odstepie 2 msc i jedna dawka po roku. Najlepiej na c podac nimenrix (a, c w, y) bo jest ta szersza ochrona ale tutaj rejestracja dopiero po 12 msc (albo pierwsza dawka do 12 tygodnia – czyli to już przepadło). Alternatywnie – od razu neisvac C

 180. Dzień dobry,

  Synek ma 8 tygodni i 3 dni. Dopiero dziś mieliśmy pierwsze szczepienia: 5w1 – refundowany Infanrix – IPV+Hib + Engerix B + Rotarix. Za dwa tygodnie mamy umówione szczepienie Preventarem 13. Koniecznie chcialabym zaszczepić syna przeciwko meningokokom (zarówno Nimenrixem jak i Bexsero) ale nie bardzo wiem, kiedy i jak to zrobić? Szczególnie, że w kilku wpisach przeczytałam, że warto zacząć od Bexsero, ale jak wtedy zdążyć z Nimenrixem przed ukończeniem 12 tygodnia? Bo podanie wszystkiego na raz to chyba nie jest najlepszy pomysł?

 181. witam,
  mam pytanie do tej części: „Aby zabezpieczyć dziecko zarówno przeciwko serotypowi b jak i c, należy podać dwie różne szczepionki”
  Czy dobrze zrozumiałam że podając sam Nimenrix nie chronię dziecka przed wszystkimi pneumokokami? Muszę podać 2 różne szczepionki ale Nimenrix + coś jeszcze ?

   1. Witam, synek ma 10 tygodni, wczoraj był pierwszy raz szczepiony na Bexsero, wcześniej na 6w1, pneumo rota i na meningokoki typ C. Po tych szczepionkach nie było żadnych niepokojących skutków ubocznych. Natomiast po wczorajszym szczepieniu syn był bardzo rozdrażniony i płaczliwy, a w miejscu wkłucia pojawiła się opuchlizna i zaczerwienienie. Dzisiaj opuchlizna zeszła ale został podskórny guzek i zaczerwienienie sie powiekszyło do około 2 cm średnicy. Czy to normalne? Czy mam jakoś działać Żeby zmniejszyć te zmiany? Jak długo mogą się utrzymywać te zmiany?
    Pozdrawiam i czekam na odpowiedź

 182. Dzień dobry,
  od szczepienia naszego synka na pierwszą dawkę Bexsero minęło 5 tygodni. W chwili szczepienia miał on skończone 3 miesiące. Po szczepieniu był spory obrzęk czerwony, robiłam okłady z sody, obrzęk zniknął, ale zauważyłam tydzień temu, że pod skórą jest mała kuleczka wielkości ziarnka grochu lub kukurydzy. Co mogę zrobić? Czy ona się wchłonie? Pozdrawiam i dziękuję za dużą dawkę wiedzy

  1. do około 3 miesięcy może się utrzymywać – rzadko dłużej, ale jeśli jest pani pewna że to w miejscu podania szczepionki to nie trzeba z tym nic robić – po prostu czekać, aż się wchłonie. Dodatkowa diagnostyka jeśli to inne miejsce niż to w które było wkłucie

 183. Witam, synek ma 10 tygodni, wczoraj był pierwszy raz szczepiony na Bexsero, wcześniej na 6w1, pneumo rota i na meningokoki typ C. Po tych szczepionkach nie było żadnych niepokojących skutków ubocznych. Natomiast po wczorajszym szczepieniu syn był bardzo rozdrażniony i płaczliwy, a w miejscu wkłucia pojawiła się opuchlizna i zaczerwienienie. Dzisiaj opuchlizna zeszła ale został podskórny guzek i zaczerwienienie sie powiekszyło do około 2 cm średnicy. Czy to normalne? Czy mam jakoś działać Żeby zmniejszyć te zmiany? Jak długo mogą się utrzymywać te zmiany?
  Pozdrawiam i czekam na odpowiedź

  1. Taka reakcja wpisana jest w to szczepienie. Warto podać paracetamol by zmniejszyć dyskomfort dziecka i ból. A przed kolejną dawką może pani podać paracetamol profilaktycznie – 20 minut przed szczepieniem lub od razu po szczepieniu. Zmniejszy ro ryzyko takich odczynów.

 184. Dzień dobry,
  chciałam zapytać o to, jak długo może utrzymywać się kuleczka pod skórą po szczepionce Bexsero?
  Szczepiliśmy nią, pierwszą dawką, synka na początku stycznia, miał wtedy równo skończone 3 miesiące. Do dzisiejszego dnia pod skórą w miejscu wkłucia jest kuleczka wielkości ziarenka grochu lub kukurydzy. Czy ona się wchłonie? Po szczepieniu był dosyć mocny obrzęk, robiłam okłady z sody i zniknął po tygodniu, ale niedawno wyczułam to pod skórą i zaczęłam się zastanawiać czy to coś niepokojącego. I ja wobec tego zachowywać się z kolejnymi szczepieniami, które robiliśmy dotychczas raz w jedno raz w drugie udo? Pomijać nogę z kuleczką po Bexsero? Szczepić w nią, ale obok? Pozdrawiam

  1. Takie zmiany podskórne mogą się utrzymywać nawet 3-4 miesiące – jeśli mamy pewność że to po szczepieniu to nie stanowi to powodu do niepokoju. Kolejne szczepienia można w to samo udo, ale raczej obok.

 185. Witam
  Do którego maksymalnie miesiąca można zaszczepić dziecko na bi c ? I ile dawek obecnie 6 Msc ale chciałabym poczekać a ochłonie po reszcie szczepionek .

 186. Szanowna Pani Doktor, z różnych powodów odwlekly nam się meningokoki i będziemy teraz szczepić córkę 16 miesięcy, czy poradzi Pani Doktor jaką kolejność najlepiej przyjąć i jak wpleść w to również przesunięte MMR? Zaczynamy od meningo bo jesteśmy po anginie z antybiotykiem wiec podobno lepiej od tego zacząć?

  1. Ochrona przed typem b – bexsero 2 dawki w odstępie 2 miesięcy i ochrona przed typem a c w y – jedna dawka nimenrix. Można zacząć od nimenrix – po tygodniu lub dwóch dać pierwszą dawkę bexsero, a po kolejnym tygodnia MMR.

 187. Witam, pani Doktor chciałabym zaszczepić moje dzieci 16 miesięcy córka i syn lat w kwietniu skończy 5 lat. Czym szczepić córkę a czym syna . Jaki najlepiej wybrać schemat szczepienia . Kiedy mogę podać szczepienie po ospie która miała miejsce 24 stycznia jaki odstęp zachować ?

  1. Syn: Ochrona przed typem b – bexsero 2 dawki w odstępie 2 miesięcy i ochrona przed typem a c w y – jedna dawka nimenrix/ Córka: Ochrona przed typem b – bexsero 2 dawki w odstępie 2 miesięcy i jedna po roku, a ochrona przed typem a c w y – jedna dawka nimenrix. Odstęp od szczepienia przeciw ospie – dowolny

 188. Po 6 miesiecu chcac zaszczepic na meningokoki sa 2 dawki bexsero i 1 nimerix przypominajaca czy 3 dawki bexsero i 2 nimerix po roku jeszcze?

  1. po 6 miesiacu – 2 dawki bexsero i trzecia w drugim roku życia. nimenrix można albo do 12 tygodnia, albo dopiero po roku – wtedy jedna dawka

 189. Mam pytanie , dziecko 15 miesięcy nie szczepione jeszcze na Odrę,swinke i różyczke z powodu częstych przeziebień. Chciałabym zaszczepić na meningokoki i czy mogę teraz przed tym zaległym szczepieniem?

 190. Witam 🙂 mieszkamy w UK mój syn ( 9 miesięcy) był szczepiony dwoma dawkami Bexero na MEN B na roczek będzie miał trzecia dawkę plus na roczek pierwsza dawka MEN C szczepionka Menitorix Hib/menC. Szczepionka nimenrix na menACWY podawana jest tutaj dopiero w wieku 14 lat. Czy szczepionka 3x Bexero i raz Menitorix chroni go wystarczająco czy powinnam podać nimenrix wcześniej prywatnie podczas wizyty w Polsce?

  1. Cięzko mi powiedzieć bo nie wiem jak u Was z epidemiologią – nie wiem czy serotypy A W Y rzeczywiście występują tylko w wieku nastoletnim – pewnie tak jest.

 191. Witam,

  Mam wątpliwości co do NOPa po szczepieniach na meningo przez reakcję córki na Prevenar 13, po którym wówczas 8 mc dziecko nie spało całą noc, płakało co chwila, całą noc wisiało na piersi (karmione sn) i dziwnie się co jakiś czas prężyło (tak jakby odwrócony rogalik). Temperatura w granicach 38,5.
  I właśnie te prężenia mnie najbardziej niepokoiły. Więcej nie doszczepiona (po konsultacji z pediatrą).
  Poza tym po Priorixie w 24 m życia odra poronna. Inne szczepienia córka zniosła dobrze. Rozważam meningo, bo również się ich boję, ale boję się też reakcji neurologicznej na szczepienie. Co Pani o tym sądzi? Może jakieś badania?Tylko jakie…

  1. to wyginanie się w rogalik prawdopodobnie było spowodowano z jednej strony reakcją na ból, a z drugiej tym, że skoro dziecko dłużej było przy piersi to pewnie pojawiło się zarzucanie treści pokarmowej do przełyku – czy była wtedy konsultowana z neurologiem? Po szczepieniu przeciw meningokokom – zwłaszcza po Bexsero jest zalecenie podania paracetamolu profilaktycznie – 20 minut przed szczepieniem lub bezpośrednio po szczepieniu. W Waszej sytuacji tym bardziej bym to zalecała.

   1. Nie była wtedy konsultowana z neurologiem:-(
    Rano śladu po tych prezeniach nie bylo,nie zauważyłam żadnych zmian w zachowaniu,ale strach pozostał. Czy powinnam ja przed szczepieniami na meningo skonsultować z neurologiem?

    1. Jeśli sytuacja była jednorazowa to pewnie nie ma konieczności takiej konsultacji – ale bezpośrednio po to pewnie fajnie by było, żeby lekarz dziecko zbadał. Jeśli poza tym dziecko dobrze się rozwija i nic nie niepokoi to nie widze potrzeby konsultacji przed szczpeieniem.

 192. Witam Pani Doktor ? cieszę się, że natknęlam się na Pani bloga wiele cennych informacji. Mam pytanie odnoście szczepienia na meningokoki córka obecnie 5,5 miesiąca zaszepiona 2 dawka Bexero dodam iż byłam przekonana o tym że jest już w pełni chroniona… Lekarz prowadzący podczas ostatniej wizyty poinformowal, że 3 dawkę Bexero córka otrzyma po skończeniu 12 miesięcy wszędzie czytam o 2 dawkach czy nie zaszła jakaś pomyłka? . Chciałabym jeszcze zaszczepić ja Nimenrixem kiedy wobec tego wykonać szczepienie?. Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. zalezy kiedy była pierwsza dawka Bexsero – jeśli po 3 miesiącu życia to wtedy wystarczą dwie dawki, a trzecia dopiero po 1 urodzinach. Co do Nimenrix to w chwili obecnej można stosować u dzieci do 12 miesiąca życia.

 193. Witam,
  Szczepiłam córkę w tym tygodniu w wieku 5 miesięcy i 2 dni bexsero. Pediatra stwierdził że to jest 6 miesiąc życia dziecka i wystarczy podać za dwa miesiace druga dawkę szczepienia i po roku dawkę przypominająca. Czy nie powinno byc jednak 3 dawek w 1 roku życia i 1 w drugim?

 194. Pani Doktor proszę o poradę w sprawie ilości dawek Bexero. Pierwsze szczepienie w wieku 3 miesięcy, drugie w wieku 5 miesięcy. 30 marca córka skończy pół roku wobec tego powinna otrzymać 2 dawki + 1 (uzupełniająca) po skończonym roku czy jednak 3+1?? . Żałuję że nie trafiłam na Pani bloga wcześniej nie wiedziałam o Nimenrixie teraz musimy czekać do skończenia roku.

 195. Witam. Córka skonczyła rok. Za miesiąc mamy szczepienie na MMR. Czy można teraz rozpocząć szczepienie na meningokoki typu B? Czy juz wstrzymać sie do tego szczepienia obowiązkowego i dopiero potem? I ile dawek Bexero jest po 1 roku? Pozdrawiam. ?

  1. Można rozpocząć w dowolnej chwili – np tydzień przed MMR. Po pierwszym roku życia dawkowanie to 2 dawki w odstępie 2 miesięcy i uzupełniająca po 12 do 23 miesiącach

 196. Dzien dobry…ciesze sie ze powstał taki blog…duzo tu czytam…pani doktor mam tez pytanie…tydzien temu zaszczepilam dzieci Bexsero 9 moesiecy i 10 lat ..a dzisiaj slyszalam ze jednak powinna byc pierwsza ta na typ C Nimenrix… moze mi pani napisac jak to wkoncu jest ? Kazdy mi mowi inaczej…ktora powinna byc pierwsza

  1. obie powinny być pierwsze tak naprawdę. U dzieci do 2 roku życia częstość występowania tych typów b i c jest właściwie pól na pól – nie potrafimy przewidzieć co dziecko spotka – jaki typ go zaatakuje. W chwili obecnej Nimenrix można podać u dziecka 9-miesięcznego – jeszcze 2 tygodnie temu takiej rejestracji w tym wieku nie było. U starszych dzieci minimalnie częściej występuje typ C

 197. Pani doktor, moja corke czeka druga runda szczepien NeisVac i Bexsero. W pierwszej, ponad 2 miesiace temu, zrobilam dwutygodniowy odstep miedzy jedna szczepionka i druga. Czy teraz moge podac obydwie tego samego dnia? Czy lepiej pare dni odstepu miedzy nimi? Ile? Dziekuje za odpowiedz!

  1. można na jednej, ale wtedy najlepiej podać profilaktycznie paracetamol, aby zmniejszyć ryzyko gorączki. Jeśli oddzielnie to z dowolnym odstępem.

 198. Witam, mam pytanie. Córka ma pół roku i czy jednocześnie mogę ją zaszczepić bexsero i nimentrixem? (Czy z nimentrixem muszę czekac do ukończenia roku?). Pozdrawiam

  1. w chwili obecnej jest już rejestracja dla Nimenrix dla dzieci miedzy 12 tygodniem a 12 miesiacem życia i można to podać u dziecka 6 miesięcznego. można na jednej wizycie, ale wtedy najlepiej podać profilaktycznie paracetamol, aby zmniejszyć ryzyko gorączki – 20 min przed szczepieniem lub od razu po szczepieniu.

 199. Witam,

  Córka została zaszczepiona Nimenrixem w 7 miesiącu życia (pierwsze szczepienie) Czy jest to powód do obaw? Czy stosuje się takie praktyki?

  1. Nimenrix powinien być podany albo pomiędzy 6-12 tygodniem życia albo po ukończeniu 12 miesiąca życia. Taki zakres jest w ulotce preparatu i wynika z badań przeprowadzonych na grupie dzieci w tym wieku.

 200. Pani Doktor proszę o radę. Córcia 6 kwietnia kończy 6 miesięcy. Szcepilam ja na wszystkie obowiązkowe szczepienia oraz ROTAWIRUSY. Chce ją zaszczepić na meningokoki typu B i C jak priorytet a nieco później na ten typ ostatni (nie pamiętam nazwy 🙂 Proszę mi doradzić jakimi szczepionkami szczepić i w jakich odstępach czasowych? Czy warto podać przed szczepieniem czopek lub lek przeciwgoraczkowy? Pozdrawiam Karolina

  1. Dziecko w wieku 6 miesięcy można zaszczepić Bexero przeciw serotypowi B w schemacie 2+ 1 dawka przypominająca w drugim roku życia oraz NeisvacC przeciwko serotypowi C w schemacie 1+1 dawka przypominająca.
   Szczepionka przeciw serotypom A,C,W,Y (Nimenrix) jest zarejestrowana u dzieci do 12 tygodnia i po 12 miesiącu życia więc dopiero w tym wieku można ja podać.
   Przed szczepieniem Bexero warto podać paracetamol w szopki lub w syropie.

 201. Dzień dobry,
  od dłuższego czasu zastanawiam się nad zaszczepieniem syna szczepionką przeciwko meningokokom. Pani w przychodni powiedziała, że dziecko będzie szczepione dwoma dawkami a następnie trzecią dawką uzupełniającą po 2 roku życia. W tej chwili syn ma 7,5 miesiąca. Nie dopytałam o nazwę tej szczepionki, aczkolwiek ja to zrozumiałam, w ten sposób, że te trzy szczepionki ochronią dziecko przeciwko meningokokom typu B, C i A. Ale chyba coś źle zrozumiałam… Ten schemat o którym napisałam, dotyczy tylko szczepionki Bexero (przeciwko meningokokom typu B)?
  Dziękuje za odpowiedź.

  1. Ten schemat dotyczy zapewne szczepionki Bexero 2 dawki plus jedna w drugim roku życia. W celu uodpornienia na pozostałe serotypy (A,C,W,Y) można podać Nimenrix 1 dawka po 12 miesiącu życia lub NeisvaC który chroni tylko przed serotypem C W schemacie 1 + 1 dawka przypominająca w drugim roku życia.

 202. Pani Doktor. Pracuje z mężem w szkole i zastanawiam się nad zaszczepniem córki jeszcze na ospe. Co Pani o tym myśli, warto? Córcia kończy zaraz 7 miesiecy. Kiedy najlepiej ja zaszczepić? Zaraz zaczynam szczepić na meningokoki.

   1. Proszę o radę czy szczepionka na meningokoki stanowi dla mnie mamy na immunosupresji zagrożenie?
    Córeczka 7 tyg zaszczepiona 6w1 plus Rota za trzy tyg pneumo czy mogę dołożyć meningokoki? Najlepiej jakie? Bexero? Czy lepiej to rozdzielić za kolej dwa tygodnie ? Co wtedy z typem C?

    1. Szczepionka na meningokoki jest szczepionką zabitą i dziecko po szczepieniu nie stanowi zagrożenia dla otoczenia. Można razem z pneumokokami podać Nimenrix (obejmuje serotypy A,C,W,Y) W ostatnich dniach zmieniła się rejestracja i szczepić tym preparatem można dzieci po 6 tygodniu życia bez innych ograniczeń wiekowych. Po około tygodniu można podać pierwsza dawkę Bexero ( serotyp B).

 203. Pani Doktor. Spotkałam się z opiniami ze meningokoki dzieci znoszą dużo lepiej gdy są szczepione po rok niż przed rokiem. Co Pani mysli na ten temat? Pozdrawiam

  1. Nie spotkałam się z takimi badaniami. W mojej praktyce raczej obserwuje odwrotną zależność – starsze dzieci częściej skarżą się na ból i obrzęk, ale też nie ma tych szczepień na tyle dużo żebym mogła powiedzieć, że starsze dzieci znoszą szczepienie gorzej. Moje starsze córki szczepione po 2 i po 4 roku życia bardzo uskarżały się na ból po podaniu szczepionki – po podaniu leków przeciwbólowych ustąpiło. Najmłodsza szczepiona po 9 tygodniu życia nie miała żadnych odczynów. Niemniej uważam, ze należy się na odczyn nastawić u dziecka w każdym wieku.

 204. Pani Doktor, czy dobrze zrozumiałam mogę zaszczepić roczna córeczkę szczepionka bexero oraz nimernix na jednej wizycie ? Ps. Ile dawek w tym wieku powinna otrzymać córka?

 205. Witam. Córka (9lat) była szczepiona nimenrixem już jak miała 4 latka. Teraz podam jej brakujący bexsero. Syn ma 4 latka obecnie. W jakich odstępach czasu podać nimenrix od boxero ponieważ mąż ma nagły, daleki wyjazd służbowy nie mam za wiele czasu, praktycznie tydzień.

  1. odstęp dowolny – nawet dzień po dniu. Można też podać na jednej wizycie nimenrix i bexsero skoro tak nagli Was czas, ale wtedy najlepiej podać profilaktycznie paracetamol, aby zmniejszyć ryzyko gorączki.

 206. Dzień dobry!
  Pani Doktor, pediatra w naszej przychodni przełożył nam szczepienie drugą dawką Bexsero ze względu na lekko zaczerwienione gardło córki, lekarz chce aby córka była w 100% zdrowa. Teraz szczepienie wypada nam na 2 dni przez uroczystością rodzinną, na której będzie około 15 osób. Moje pytanie jest następujące, czy po szczepionce Bexsero trzeba zachować szczególną ostrożność w postaci unikania kontaktu z większą ilością osób?

  1. nie ma takich zaleceń. Ani nie obniża ona odporności, ani nie stwarza ryzyka dla otoczenia. Tyle tylko, że jak przyjdzie ktoś chory i córkę zarazi to wtedy nie będzie wiadomo czy np gorączka pojawiała się jako zwiastun infekcji czy jako reakcja na szczepienie.

 207. Witam córka 19 mcy wybieramy sie na kolejna dawke wg kalendarza szczepień, czy zamiast 5w1 mozna tym razem zaszczepić córcie 6w1 (braki)?

  1. Jeśli szczepionka która rozpoczęliśmy szczepienie jest z jakiś powodów nieosiągalna można zastosować preparat najbardziej zbliżony składem. 6w1 może być.

 208. Dzień dobry Pani Doktor 🙂
  Mój Synek dzisiaj kończy 8 tygodni, prawie dwa tygodnie temu ( 22 marca) został zaszczepiony szczepieniami podstawowymi (Hexacima +Prevenar 13). Bardzo chciałabym zaszczepić go też przede wszystkim przeciwko meningokokom, oraz najprawdopodobniej na rotawirusy (zależy od finansów, wiadomo).
  1. Myslalam zatem, żeby w przyszłym tygodniu zaszczepić go Bexsero, a Nimenrixem za kolejne 3 tygodnie razem z kolejną dawką szczepień podstawowych. Czy taki schemat jest w porządku?
  2. Nie bardzo jednak wiem, gdzie wepchać rotawirusy – rozumiem bowiem, że w połączeniu z Bexsero jest zwiększone ryzyko gorączki?
  3. Rozumiem też, że skoro na rotawirusy szczepi się do 12 tygodnia, to np 12 tygodni i dwa dni to już wyklucza?
  3. Jeżeli Malutki był szczepiony Hexacimą i Prevenarem gdy miał 6 tygodni i dwa dni, to kolejna ich dawka może być przed 12 tygodniem życia? (mysle po prostu o włączeniu rotawirusów, sama nie wiem) Trochę się gubię w tym 🙂

  Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam serdecznie

  Magda

  1. 1. schemat idealny 🙂
   2. można tydzień po bexsero np lub tydzień po nimenrix.
   3. 12 +2 dni może jeszcze być – ale zależy od lekarza prowadzącego.
   4. minimalny odstęp to 4 tygodnie między kolejnymi dawkami Hexacimy. Jesli prevenar w schemacie 2+1 to wtedy jednak odstęp powinien wynosić 8 tygodni.

 209. Witam, chciałabym zaszczepić synka 2,5 letniego na meningokoki typ B i C, ponieważ we wrześniu idzie do przedszkola. Mam też 9-miesieczna córkę, której chciałam odroczyć szczepienie też do ukończenia drugiego roku życia. Nie ukrywam, że wiąże się to z kosztami, ponieważ dwójki naraz nie udźwignę finansowo. Czy nie ma żadnych przeciwwskazań, aby córkę zaszczepić później. Czy szczepienie syna narazi jakoś córkę? I ile szczepień na ospę musiałby teraz dostać? – czy ich liczba jest zależna od wieku? I od którego szczepienia najlepiej zacząć?, żeby skończyć do września. Chciałam zacząć szczepić w maju.