o szczepieniach

braki szczepionkowe

To jedno z najczęstszych pytań, które mi zadajecie. Szczepiłam 5w1/6w1 i nie ma tej szczepionki. Co teraz?

Plusy i minusy szczepionek wysoceskojarzonych

Szczepionki 5w1 i 6w1 są coraz bardziej popularne. Mają one swoje plusy i minusy (więcej o wyborach pisałam tutaj: klik). Pamiętajcie, że wybór szczepionek ma by przemyślany przez Was – rodziców. To Wy musicie zadać sobie pytanie co jest dla Was najważniejsze. Na czym Wam najbardziej zależy. Nie sugerujcie się wyborem koleżanki czy kogoś z rodziny. Po prostu przemyślcie sprawę. Rozważcie plusy i minusy i porozmawiajcie o nich z Waszym lekarzem.

Tak. Każdy preparat ma swoje plusy i minusy. Jednym z minusów szczepionek wysoceskojarzonych jest niewątpliwie dostępność, a drugim.. rejestracja produktu.

Dostępność

Wybieracie 5w1 konkretnego producenta. Szczepicie tym preparatem pierwszą dawkę, drugą, trzecią. Szczepienia w pierwszym roku się kończą, a kiedy przychodzi moment dawki uzupełniającej (w drugim roku życia) to klops… Okazuje się, że preparat, którym szczepiliście wcześniej jest… niedostępny.

Krążą plotki, że to spisek. Krążą plotki, że firma wycofała trefne szczepionki, bo zawierały śmieci. Krążą plotki, że to specjalnie, żeby nakręcić sprzedaż innej firmy… To ja Wam powiem. Istnieją „grupy ryzyka”, dla których ministerstwo zabezpiecza szczepionki wysoceskojarzone. To grupy dzieci, na które dmuchamy i chuchamy. Podajemy im bezkomórkowe komponenty krztuśca, szczepimy na pneumokoki (również w czasach kiedy nie były jeszcze w obowiązkowym kalendarzu) i zalecamy wszystkie szczepienia jakie tylko są. Właśnie dlatego, że to dzieci z „grup ryzyka”. Między innymi wcześniaki. W związku z tym, że dla tych dzieci zabezpiecza się 5w1 to są ich okresowe braki dla zwykłego, szarego pacjenta.

Spytacie – ale czasami jest brak w Infanrix-IPV-Hib, a czasami nie ma Pentaximu – od czego to zależy? Od tego jaki producent zostanie przez ministerstwo wybrany (przypuszczam, że to opiera się na przetargu).

Zaraz napiszecie – ale to niesprawiedliwe. Dlaczego wcześniaki mają mieć lepiej niż moje dziecko? Nie wiem czy niesprawiedliwe. Spytajcie rodziców wcześniaków czy chcą się zamienić – oddać wcześniactwo, pochodzić z brzuchem kilka tygodni dłużej i oddać Wam te „zabezpieczone” dla grup ryzyka szczepionki… Pewnie, że idealnie by było gdyby wszyscy mieli 100% dostęp do wszystkiego. No ale tak nie jest. Dlatego warto się liczyć z tym, że przy 5w1 mogą być pewne braki w przyszłości (ale nie muszą). Poniżej opiszę co robić w tej sytuacji.

Rejestracja produktu

Jest to ograniczenie w przypadku szczepionek wysoceskojarzonych. Ograniczenie JASNO zaznaczone w CHPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego).

 • Infanrix IPV-Hib – do ukończenia 36. miesiąca życia
 • Infanrix hexa – do ukończenia 36. miesiąca życia
 • Pentaxim – do ukończenia 24. miesiąca życia
 • Haxacima – do  ukończenia 24. miesiąca życia

Niby te 12 miesięcy w obliczu istniejącego kalendarza szczepień nie robi większej różnicy, ale jak się okazuje nie każdy mieści się w tych klamerkach 16.-18. msc życia dla wykonania szczepienia uzupełniającego. Jeśli wybraliście już od pierwszej wizyty szczepiennej Pentaxim czy Hexacimę a z jakichkolwiek przyczyn szczepienie było odraczana to nie możecie ich podać jako dawki uzupełniającej.

Trzymaj się swojego wyboru

Trzymaj się swojego wyboru – to jedna z głównych zasad w przypadku szczepionek wysoceskojarzonych. Ale nie jest to reguła sztywna. Już tłumaczę. Powinno się kontynuować szczepienie taką 5w1 czy taką 6w1, którą się zaczęło. Czyli wybierasz pentaxim – jedziesz do końca pentaximem lub rezygnujesz na rzecz refundowanych. Albo – wybierasz Infanrix hexa i albo jedziesz do końca tym preparatem albo rezygnujesz na rzecz refundowanych. A jak nie ma już Pentaximu/Infarnixu? Do tej pory zalecano zaszczepić preparatem, który ma możliwie najbardziej zbliżony skład i jest dostępny. Ale najlepiej, żeby 3 pierwsze dawki (szczepienie podstawowe) był wykonane tym samym preparatem. Ale wymiana jednej 5w1 na inną 5w1 czy jednej 6w1 na inną 6w1 lub 5w1 na 6w1 powinna być ograniczona TYLKO do sytuacji, w których brak jest wybranego pierwotnie preparatu.

Teraz dochodzi jeszcze jedno zdanie z CHPL preparatu Hexacima. Jako pierwszy, ten producent podaje w charakterystyce produktu leczniczego, że możliwe jest podanie Haxacimy po jakimkolwiek innym 5w1 lub 6w1 – to znaczy 3 dawki w pierwszym roku życia dziecko otrzymało 5w1, a teraz jest brak – to można w drugim roku życia podać Hexacimę. Dzięki temu mamy alternatywę, którą dopuszcza sam producent (ale nadal – do końca 2. roku życia).

To tak z nowości, które pomogą odpowiedzieć na Wasze najczęstsze pytania. Pamiętajcie o tych wymienionych wyżej ograniczeniach preparatów wysoceskojrzonych (!).

 

NOWY CHPL Hexacima (klik)

Zachęcam Was do zakupu ebooka szczepionkowego „309 pytań o szczepienia” gdzie znajdziecie odpowiedzi na całe mnóstwo pytań!

396 thoughts on “braki szczepionkowe

 1. Dla nas niestety zabrakło ostatniej dawki 5w1. Takze córka była szczepionka 3 x 5w1 i 1x 6w1. Zwlekalismy długo ale niestety musieliśmy dokonać wyboru ostatniej dawki.

 2. Proszę mi powiedzieć, bo czytam i czytam a dalej to nie jest dla mnie jasne, czy moje blizniaczki wczesniaki z 34tyg dostaną bezplatna szczepionke 5w1?

     1. Dzień dobry. Synek w 8 tygodniu zycia zostal zaszczepiony szczepionka skojarzona 5w1 Infanrix hib, zglosilismyvsie na druga dawke jednak w naszej miejscowosci szczepionka nie byla dostepna(syn zostal zaszczepiony na oneumokoki i rotawirusy). W przychodni za ok tydzien polecono nam zaszczepic szczepionka Pentaxi. Co robic ? Zaszczepic Pentaxim ? A kolejna dawka wtedy musi byc rowniez Pantaxim czy jak beda dostepne szczepionki 5w1 (na stronie prodycenta od lipca 2021) to mozemy do nich wrocic ? Czy czekac do lipca na szczepionke 5w1 ? Tylko czy przerwa w szczepieniu nie bedzie zbyt dluga.

    1. Mój synek ma teraz 2 lata i 9 miesięcy, mamy zaległą jedną szczepionke 6w1 czy jeszcze możemy wykonać to szczepienie? Czy jest sens?

     1. tak oczywiście. nie tylko jest sens ale i powinno się to zrobić dla pełnej ochrony. Tylko musicie podać infanrix hexa, bo drugi preparat Hexacima nie jest zarejestrowany w tym wieku

   1. Witam,
    Syn ma 15 miesięcy, był szczepiony ostatnio jak miał 5 miesięcy. Pentaxim 5 w 1 plus pneumokoki. Od tego czasu go nie szczepilam z powodu trafienia do szpitala po szczepieniu. Syn do 4 miesiąca rowijal się prawidłowo, po 4 miesiącu zaczęła mu za szybko rosnąć główka i ma poszerzone przestrzenie podtwardowkowe. Mam pytanie. Jeżeli zdecydowalabym się wrócić do szczepień to mogę na bezpłatne ? Dodam że 5 w 1 mieliśmy refundowane, ponieważ syn jest z 37 tygodnia.

    1. Blog rewelacja tyle się dowiedziałam!
     Czy mogłabym prosić o opinie?
     Córeczka urodzona w 39 tyg w zamartwicy, dostała zalecenie do szczepienia krztuścem acelularnym.
     1 szczepienie: podano nam DTPa, ACT HIB, wzw, pneumokoki wszystko osobno, 4 wkłucia
     2 szczepienie: dowiaduje się ze nie ma DTPa, dziecko dostało ACT HIB i pneumokoki (nie dostało polio nie wiem czemu i DTPa bo nie było)
     DTPa nie da się już zdobyć, mówią ze przechodzimy na Pentaxim. No ale córka dostała na drugiej wizycie Acthib czyli jeśli teraz druga i trzecia dawkę dostaniemy pentaxim to dostanie jedna dawkę szczepionki ACTHIB dodatkowo i zupełnie niepotrzebnie! Jakie to może mieć dla niej skutki? Czy powinnam się na to zgodzić? Nie ma za bardzo innego wyjścia …

   2. Dobry wieczór, Pani Doktor proszę mi doradzic, co mam zrobić w związku ze szczepieniem.Moj synek miał podane dwie dawki Infanrix hexa, ale z opóźnieniem. Jedna dostał mając 2,5 miesiąca, druga 6 miesięcy.Obecnie ma 8,5 miesiąca i okazało się że nie ma dostępnej szczepionki 6 w 1 i zaproponowano nam 5 w 1. Dziękuję za pomoc:-)

    1. Witam. przy braku dostepu do pierwotnie wybranej szczepionki dopuszczalna jest zmiana na inną o najbardziej zblizonym skladzie. Czyli inna 6w1 – hexacima albo powrot do szczepionek refundowanych

   3. Pani Doktor moja córeczka została 3 krotnie szczepiona preparatem Hexacima, niestety szczepienie uzupełniające było odraczane teraz kończy 24 msc i odliczam juz dni do ostatniej dawki. Czy powinno to być szczepinie Hexacimą czy może dostać preparat Pentaxim???

    1. jeśli szczepimy preparatem Hexacima to tak. W przypadku Infanrix hexa może być później (do 36 Msc życia) jeśli są jakieś opóźnienia

  1. Witam 🙂
   Mój synek niebawem skończy 3 lata i niestety dopiero teraz rozpoczniemy szczepienia. Zdecydowaliśmy się na szczepionkę 6w1 Infanrix Hexa, ale prawdopodobnie zdążymy podać tylko 2 lub 3 dawki. Czy ostatnią dawkę można podać inną szczepionką? Jeśli tak, to jaką? Syn nie może być szczepiony pełnokomórkowym krztuścem.
   Pozdrawiam 💚

 3. Zaniepokoiłam się. Szczepienie tydzień temu, powinna trzecia dawka Infanrix IPV-Hib. Już po mierzeniu, rozbieraniu, dziecko rozkrzyczane i dowiadujemy się, że będzie inna szczepionka, Pentaxim, bo Infanrix niedostępny. W momencie tuż przed szczepieniem. I na to się zdecydowaliśmy. Jest po fakcie, nic nie zmienimy, ale analizując sytuację na przyszłość: lepiej w takim momencie zatrzymać się i zrezygnować ze szczepienia? I jakie są skutki zmiany szczepionki? Dziecko jest „gorzej zaszczepione”? Co z kolejną dawką zrobić?

  1. W sytuacji braku szczepionki dopuszcza się zaszczepienie innym preparatem. Fakt, że rodzice powinni być świadomi tej wymiany, ale z medycznego punktu widzenia ta zamiana jest ok. Kolejna dawka najlepiej pentaxim (zakładam, że infanrix nie będzie dostępny, ale też mógłby być). Rezygnacja ze szczepienia i odwleczenie podania kolejnej dawki jest jednym z gorszych rozwiązań, bo każde opóźnienie to późniejsza ochrona.

   1. Dziecko 5 lat, pierwotne szczepienia wykonane wszystkie dawki Pentaximem, teraz dawka uzupełniająca i infanrix polecany przez lekarza, moge upierać sie o zaszczepienie pentaximem? Dlaczego Infanrix?

 4. Pytanie w kwestii pokrewnej. Dziecko miało odraczane szczepienia, teraz 19 mcy i jeszcze nie ma 3 dawki. Zaszczepimy najwcześniej za 2 m-ce (ospa wietrzna). Czyli do 24 mca będą 3 dswki. Czy w takiej sytuacji rezygnuje się z 4ej? Hexacima, a więc producent dopuszcza 2+1.

 5. Dzień dobry. Mieliśmy odroczone szczepienia prawie o rok. Córka do 7 mca życia szczepiona Hexacima. Teraz ma 2 lata i 3 miesiące i dopiero dwa tyg temu została zaszczepiona MMR. Kolejne szczepienie za Ok 6 tygodni i tu moje pytanie: Czy Hexacimą można zaszczepić ponad dwuletnie dziecko? W CHPL produktu stoi, że nie przebadano na dzieciach powyżej 24 mca życia, czyli wg mnie po przekroczeniu tego wieku nie powinno się podawać tego konkretnego preparatu. W przychodni natomiast poinformowano mnie ze absolutnie trzeba dokończyć cykl Hexacimą.

  1. Hexacima tylko do 24 miesiąca. O ile tydzień czy dwa nie stanowią większej różnicy, to miesiące w mojej ocenie niedopuszczalne. Można zmienić w tej sytuacji na infanrix hexa – jest do 36 msc

   1. Czyli jeśli ktoś siebie wyrobi do 24 msc z ostatnią dawką hexacima może zamienić na infarix hexa? Nic sie nie dzieje? Bo ja slyszlam ze wtedy nam zostaje szcxepienie tylko tymi na NFZ….

    1. w przypadku braku możliwości zaszczepienia hexacima – dopuszczalny jest inny preparat 6w1 lub szczepienie refundowane.

 6. Z pewnych względów (min. dzięki organizacjom typu stopnop oraz kilku nopom u pierwszego dziecka) zaczęłam późno szczepić drugie dziecko. Zadecydowałam rozdzielić szczepienia i zaszczepić najpierw na pneumokoki i dokończyć żółtaczkę. Niestety na ostatniej wizycie poinformowano mnie że szczepionki 5w1 sa już niedostępne a 6w1 zaszczepić nie mogę bo jest w niej wzwb więc nie widzą dla mnie rozwiązania. Co zrobić? Zupełnie mnie ten brak dostępności zaskoczyl, staram się nie szukać już w intrenecie żadnych informacji o szczepionkach bo wlosy jeżą się na karku co wyskakuje w przeglądarce po wpisaniu jakiejkolwiek nazwy preparatu. Zaufałam Pani wiedzy i dzięki Pani przelamalam swój strach i chcę uzupełnić szczepienia, widzi Pani dla mnie jakieś wyjście z sytuacji? Córka ma 7 miesięcy. Szczepienia „żywym” krztuścem chciałabym uniknąć ?

  1. Witam. Ale ile dawek wzw B dziecko już dostało i w jakim dokładnie wieku? 5w1 żadnego nie ma? Pentaximu również? Pytała Pani w różnych aptekach?

 7. Dzień dobry
  Pierwszą dawkę dostała po urodzeniu, drugą w wieku 5 mcy, trzecia w wieku 7,5 mca. Szczerze mówiąc nie pytałam w aptekach bo pediatra powiedziała mi jednoznacznie że wszystkie 5w1 wycofano. Podzwonie i popytam, jeśli będą to czy kupić trzy czy dwie dawki? A jeśli już nie znajdę to co zrobić? Bardzo proszę o pomoc, wiem że sama jestem sobie winna.

  1. Witam, moje dziecko powinno przyjąć kolejna dawke infarix hexa 16-18 miesiąc. Po poprzedniej dawce miala wrazliwy plwcz i gorączkę, niestety nie zdawalam sobis sprawy wtedy jeszcze ze jwst to po szczepionce. Niestety nie zostalo to zgloszone czy musze szczepic corke kolejna dawka? Jak sie tłumaczyć?

  2. Witam Panie Dr. Mój synek obecnie 18 miesięcy, został zaszczepiony tylko szczepionkami ze szpitala. Później ze względów zdrowotnych i moich obaw oraz pandemi nie był szczepiony. W tej chwili z dusza na ramieniu, chciala bym zacząć szczepic synka, chciala bym wybrać szczepionkę 5w1 czy to jest możliwe w obecnym jego wieku ?

 8. Witam, mam skierowanie na DTPa, czyli bezkomórkowy krztusiec – podobno z tą szczepionką też są problemy – cz zatem wtedy dostaje się refundowaną 5 w 1?

   1. Witam,
    Proszę o poradę! Do tej pory szczepilam dziecko infanrix ipv hib. Synek ma 29 miesięcy a my musimy wykonac szczepienie z 18 miesiąca. Problem w tym, że szczepionka jest niedostępna a z tego co czytam na Pentax im jest już za pozno 😫 co teraz?

  1. Witam, moja corka w 6 pierwszych miesiacach otrzymala 3 dawki szczepionki 6w1, obecnie ma skonczone 3 lata i od tamtej pory nie miala podanej zadnej szczepionki, postanowilismy kontynuowac szczepienie jaka szczepionke powinnismy wybrac oprocz mmr?

 9. Witam, moja córeczka została zaszczepiona pod koniec listopada 2017 preparatem Pentaxim, pierwsza dawka (była to szczepionka refundowana przez NFZ), wczoraj (8.02.2018) byliśmy na kolejnym szczepieniu i okazało się, że dostaniemy inny preparat Infanrix IPV hib. Zgodziłam się. Jednak w domu zaczęłam o tym czytać i okazało się, że tych preparatów nie powinno się stosować zamiennie.
  Czy moje dziecko jest przez to gorzej chronione?
  Jakim preparatem kontynuować szczepienia?
  Czy w 2019 (czwarta dawka szczepionki) może się okazać, że NFZ nie refunduje już Infanrix IPV hib?

  1. może się okazać, że będą braki infanrixu. Generalnie jest zasada żeby nie mieszać produktów różnych producentów CHYBA ŻE pierwotnie wybrany produkt jest niedostępny to możemy użyć inny o podobnym składzie

   1. Witam córka została zaszczepiona 3 dawka pentaximu 8.02.2017. Z nieuwagi do tej pory nie podalalismy 4 dawka. Córka 17.08 kończy 3 lata. Czy jest możliwość teraz uzupełnia szczepienia.

 10. Dopytam jeszcze, po przeczytaniu ulotek skład ilościowy obu preparatów wydaje się podobny. Czy mogą być różnice w składzie jakościowym?

 11. Witam w mojej przychodni nie ma szczepionki 5w1 i twierdza ze synek dostanie 6w1 czego chcialabym uniknąć (jestem po lekturze wstrzasajacego raportu producenta dot NOPow po Infanfrix Hexa)Synekjest wczesniakiem co wobec tego z tymi „zabezpieczonymi dla wczesniakow”szczepionkami?Gdzie mozna się o nie dowiadywac?I jeszcze pytanko czy acelularny krztusiec wystepuje tylko w szczepionkach skojarzonych?Z góry bardzo dziękuje za odpowiedz

  1. Oczywiście w sanepidzie (przychodnia teń powinna być poinformowana w temacie). Co do acelularnego krztusca to okresowo dostępna jest szczepionka DTPa, ale nie wiem jak to wyglada w Waszym rejonie – również w sanepidzie można się dowiadywać lub w aptekach.

 12. Czy jeśli pierwsze szczepienia w 7tyg. dziecko otrzymało nieskojarzone to mogę je teraz zaszczepić 5w1? Z góry dziękuję za odpowiedź

   1. Corka miala przerwane szczepionki w wieku 10 lat(sytuacja rodzinna),obecnie na 14 czy jako Matka mam sie martwic ze pominela cos waznego dla jej zdrowia?Dziekuje

    1. w 10 roku życia była kiedyś szczepionka MMR. jeśli dziecko nie otrzymało dwóch dawki tego szczepienia to trzeba to uzupełnić najszybciej jak to możliwe.

 13. Mój synek dokładnie 6 dni temu skończył dwa latka,ma zaległą czwarta dawkę 5w1,był szczepiony pentaxim ,czy mogę go jeszcze zaszczepić mimo ze upłyneło 6 dni po skończeniu przez syna 2 lat,chce jutro iść na szczepienie,wiem ze pentaxim jest w przychodni dostępny,jeśli lekarz będzie chciał dac inna szczepionkę to jaka to powinna być,proszę o wskazówki, z góry dziękuję.

  1. Czysto teoretycznie – nie mozna go podać bo nie jest zarejestrowany po ukończeniu przez dziecko 24 msc, opcja jest taka ze podajecie inna 5w1 lub 6w1.

 14. Witam.Synek za 4 dni kończy6 m-cy i dopiero dziś byliśmy na szczepieniu, które jest w 3-4 m-cu życia (chorowaliśmy wcześniej). Mianowicie, w 2 m-cu życia dostał Pentaxim, a dziś został zaszczepiony hexacima z powodu braku pentaximu. Niech mi Pani powie, bo już głupieję, czy to źle? Bo lekarka zanim się zorientowała,że faktycznie nie można nigdzie dostać pentaximu, zaczęła mi tłumaczyć ,że nie można tak naprzemiennie stosować szczepionek, dodam,że pentaxim dostał w innej przychodni, a w tej stosuja hexacime i Pani doktor po obdzwonieniu innych lekarzy zaczęła się wycofywać ze swoich wcześniejszych racji, kiedy już się dowiedziała,że nie ma pentaximu. Ale oczywiście to jak mnie wystraszyla to już tylko ja wiem. Stąd moje pytanie, czy nie zaszkodziłam dziecku podajac mu 6w1 po 5w1. Jaka będzie skuteczność szczepienia i czy mogą być jakieś niepożądane objawy poszczepienne przez to. Czy powinnam podać mu zamiast 6w1 może te bezpłatne? Proszę bardzo o odpowiedź.

  1. witam. przy braku pierwotnie wybranego preapratu zaleca się podac inny 5w1 lub 6w1. Hexacima ma w tej kwestii najwiecej badań wiec uwazam ze nie popelniono błędu. pozdrawiam serdecznie!

   1. Dzień dobry,

    Mam pytanie syn był szczepiony 6w1 dość regularnie ale 4 dawka została odroczona. Syn ma teraz dwa lata i dwa miesiące. Co w tej sytuacji mogę zrobić aby nie zaszkodzi synowi?

    Pozdrawiam

 15. Córka za 1,5 mca kończy 2 latka a mamy zaległą ostatnią dawkę 5 w 1. Do tej pory była szczepiona Pentaximem ale w przychodni powiedziano nam, że już go nie ma i mogą podać Infanrix. Lepiej szukać gdzieś w aptekach pentaxim czy zgodzić się na zaszczepienie Infanrixem?

  1. najlepiej jest znalezc pentaxim. jesli sie nie uda to druga najlepsza opcja to moim zdaniem Hexacima (ze wzgledu na te nowa rejestracje, ktora dopuszcza podanie jej jako ostatniej dawki przy 3 poprzednich 5w1). pamietajcie, ze musicie sie wyrobic do 2 roku zycia

   1. Ale podajac w tym przypadku hexacime (po 3 dawkach pentaximu oraz 3 obowiazkowych szczepieniach na wzw b)dziecko dostanie dodatkowa dawke wzw b, ktora jest zawarta w hexacimie. Wiec czy nie lepiej jednak wybrac inna 5 w 1, czyli infanrix ibv hib? A zatem wybrac innego producenta, ale nie dorzucac nadwyzki w postaci dodatkowego wzw b? Proszę o informację.

    1. dostanie dodatkową dawkę ale nie wpływa to na bezpieczeństwo szczepienia. Mamy badania i wpis w charakterystyce produktu leczniczego, ze hexacima daje dobrą odpowiedź jesli podamy ją po 3 dawkach innego preparatu. Dla innych szczepionek nie mamy takich badań. Ale zgodnie z ogólnymi zasadami możemy je podac w sytuacji braku szczepionki pierwotnie stosowanej.

 16. Witam , córka była szczepionka 1 dawka pentaxim. W czwartek ma drugie szczepienie ale okazało się ze pentaxim jest na braku. Od 1 szczepionki minęło dwa miesiące ponieważ córka wcześniej nie mogła być zaszczepiona z powodów zdrowotnych. Czym teraz ja zaszczepić ?

 17. Witam,
  Chcę zaszczepić moja córeczkę szczepionka 5w1 (infanrix-ipv + Hibb) która ma 8 m-cy (nie była szczepiona ze względu na częste infekcje) jednak pani doktor poinformowała mnie, że ta szczepionka jest wycofywana i nie wiem co mam zrobić, czy jest możliwość zakupu 3 dawek na zapas? Pytałam się w aptekach i póki co są te szczepionki ale co będzie za 8 tyg to nie wiadomo…

  1. sytuacja jest zmienna i warto dowiadywac sie w aptece. Mozna zamowić 3 na zapas jesli mają taki termin ważnosci – najlepiej przechowywac je w przychodni. pozdrawiam.

 18. Dobry wieczór. To ja tez dołączę do pytań . Moja córka 1 maja kończy 2 lata . Do roku szczepienia były zgodne z kalendarzem szczepień ( pentaxim ) . Ale później mieliśmy incydenty z drgawkami gorączkowymi i trafiliśmy 2 razy do szpitala . Z tych względów szczepienia były odraczane i dowiedziałam się właśnie o tym , ze 4 dawkę muszę podac do 1 maja . Mała ma teraz alergie i przez to jest osłabiona . Jestem przerażona szczepieniem i możliwością wystąpienia znow drgawek . Chce jej tego i nam oszczędzić , bo wszyscy bardzo to przeżyliśmy. Co w takiej sytuacji najlepiej zrobić ? Czy mogę jeszcze trochę poczekać , aż mała wyrośnie z drgawek i nie będzie takiego ryzyka ? Czy nie narażam jej zbytnio ? Z góry dziękuje za odpowiedz , pozdrawiam

  1. drgawki gorączkowe to przypadłośc ktora mija wraz z wiekiem dziecka i nie pozostawia po sobie trwałych konsekwencji. Czekać jednak do 5 roku życia az drgawki miną to raczej bym nie zalecala, bo w tym czasie spadnie ochrona uzyskana przeciw krztuscowi i corka bedzie na niego zbyt narazona. Sugerowalabym podac inny preparat 5w1 lub 6w1. A gorączkowała kiedys po szczepieniu? jesli tak to mozna po przyjsciu do domu podac paaracetamol.

 19. a moja córka 3 razy została zaszczepiona szczepionką 5w1 Pentaxim, nie zdążyliśmy ze szczepieniem 4 dawką do 24 miesiąca i w przychodni poinformowano nas, że należy ją zaszczepić szczepionką Tetraxim a nie szczepionką Infarix? czy w takim razie szczepić ją Infarixem czy szczepionką Tetraxim?

  1. na razie jeszcze moze dostac infanrix hexę. Po 4 roku zycia raczej zaleca sie tetraxim bo 5w1 i 6w1 nie można już podać po 36 msc życia.

   1. Witam Panią. Mój synek do 1 roku życia szczepiony był dwiema dawkami Pentaxim 5w1. Później miał odraczanie szczepienia. Teraz ma 2,5 roku i w przychodni dostaliśmy receptę na Hexacime. Jutro ma mieć szczepienie ale czytając komentarze myślę że nie powinien mieć podanej tej szczepionki bo skończył już 2 lata.

 20. Dzień dobry. Mam do Pani pytanie. Otóż moja córka była szczepiona: pierwsza dawka szczepionki refundowane, ale był NOP, kolejna dawka pentaxim, którym chciałam szczepić do końca. Okazało się jednak że już nie ma pentaximu i w przychodni zaszczepiono moją córkę infanrixem. Jakie mogą być tego konsekwencje? Jaka szczepionka szczepić czwarta dawkę uzupełniająca? Kiedy szczepić synflorix trzecia dawkę? Córka miała dwie a kolejną podobno po ukończeniu roku? Nawet w przychodni nie uzyskałam odpowiedzi. Bardzo proszę Panią o jakieś informacje. Pozdrawiam

  1. tak. tzecia dawka synflorix po 1 roku zycia – czyli wtedy gdy podajemy szczepienie odra-świnka-różyczka. co do szczepionki infanrix – to przy braku pentaximu takie postepowanie jet dopuszczalne, a nawet zalecane. także spokojnie. Czwartą dawkę raczej zaleca sie tym samym preparatem co trzecią dawke. pozdrawiam

 21. Witam,
  Pani doktor mam pytanie w 7 tyg życia córki zaszczepiłam ją szczepionką Hexacima, mimo iż idąc do przychodni zdecydowana byłam szczepić szczepionką refundowaną. Pielęgniarka stwierdziła że nie posiadają refundowanych szczepionek bo już nikt nimi nie szczepi zasugerowałam się tym co mi powiedziano, nie ukrywam że postawiono mnie przed faktem dokonanym bo wyboru nie miałam. Czy teraz idąc na szczepienie kolejne w 3 miesiącu życia mogę już zaszcepić dziecko szczepionką f
  refundowaną?

  1. tak. moze pani zaszczepic refundowaną. Jeszcze nie spotkalam się z tym zeby przychodnia nie posiadala ich na stanie. Dostaje je z sanepidu.

 22. Witam, mój syn otrzymał 2 dawki 5w1 Pentaxim na ostatniej wizycie okazało się jednak, że są braki tej szczepionki i nie jest ona póki co dostępna. Kolejne szczepienie przypada nam w czerwcu. Moje pytanie czy zaszczepic w terminie 6w1 tego samego prodycenta czy czekac aż będzie ponownie dostępny Pentaxim tak aby te pierwsze 3 dawki były z tej samej grupy szczepionek? Bardzo proszę o radę.

  1. czekac mysle nie ma sensu bo nie wiadomo czy sie doczekamy. Sytuacja zawsze jest zmienna jesli chodzi o preparaty 5w1.

 23. A czy zamiast ostatniego.szczepienia za pomoca Infanrix hexa mogę wybrac infanrix ipv plus hib? Czy te dwie szczepienionki nje roznią sie pezyoadkiem.jedynie wzw? Dziękujë serdecznie. wspanialy blog

  1. jesli infanrix hexa jest dostepna do raczej zaleca się kontynuować tym samym preparatem. tak, roznia sie jednym skladnikiem/

 24. syn w czerwcu skończy 3 lata a brakuje mu jeszcze dawki szczepionki pentaxim. Lekarz wypisał receptę i nigdzie nie mogę dostać tej szczepionki. Co mam robić? Czytam, że nie podaje się pentaxim po skończeniu 24m?

  1. Po pierwsze Pentaxim jest zarejestrowany do 24 miesiąca życia. Radzę podać inną 5w1 albo Infanrix hexa. Jest również opcja przejścia na szczepionki refundowane. Są bardziej reaktogenne, więc to raczej ostatnia opcja.

 25. Witam,
  Córka urodzona w lipcu 2016 obecnie prawie 2 latka (w lipcu 2018 kończy )została zaszczepiona z opóźnieniem szczepionką 6w1 Hexacima :
  1 dawka – 04/2017- 9 miesięcy
  2 dawka 05/2017- 10 miesięcy
  3 dawka 07/2017 – 12 miesięcy

  Jak dalej szczepić czy musimy do 2 roku zaszczepić jeszcze 4 dawka Hexacima czy teraz MMR?

 26. Witam. Córeczka była szczepiona w 3-ma dawkami Pentaxim. Kolejną uzupełniającą mamy przewidziana na październik (22 miesiąc życia). Mimo,że to odległy termin,to juz dostałam informację z przychodni,że Pentaxim jest niedostępny. Co robić w tej sytuacji? Szukać jeszcze Pentaxim i wykupić już teraz ,a jeśli nie uda się już znaleźć Pentaxim to jaka inna szczepionka najlepiej zaszczepić ta 4-ta dawkę uzupełniającą? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie ?

  1. szukac pentaxim, dowiedziec się w aptekach czy nie wiedzą kiedy będzie. jeśli nie będzie to hexacima dopuszcza podanie tej ostatniej 4 dawki właśnie z użyciem tego preparatu jesli trzy poprzedine były 5w1

 27. Witam serdecznie. Bardzo bardzo proszę o odpowiedź, bo również mam dylemat a lekarz z przychodni jedynie 6w1 zaleca.
  Córka ma 9 mcy. W grudniu była szczepiona pierwszy raz pentaximem. Drugie szczepienie pneumokoki i pentaxim miala miec w styczniu 2018 ale była chora dosyć dlugo, potem szły ząbki i była gorączka. Bałam się szczepić. Córka jutro ma mieć termin 2giego szczepienia ale nie ma nigdzie pentaximu. Proponują nam infarix hip. Czy mogę te szczepionki zamienić? Co będzie dla córki lepsze? Infarix czy zaczekać aż pentaxim będzie dostępny biorąc pod uwagę, że i tak jesteśmy długo po terminie i nie idziemy zgodnie z kalendarzem. Bardzo proszę o odpowiedź

  1. w tej sytuacji myślę że infanrix jest lepszym rozwiązaniem. Ze wzgledu na opoznienia możecie po prostu nie zdazyc zaszczepić pentaximem bo jest zarejestrowany do konca 24 miesiaca zycia. Mozna stosowc je zamiennie jesli nie ma pierwotnie wybranego preparatu (bo jest niedostepny). pozdrawiam serdecznie.

 28. Witam. Miałyśmy dwa szczepienia (opóźnienie chorobami) Petaxiem, córka 9 miesięcy ; teraz powinna być trzecia dawka ale nigdzie nie ma Pentaximu. Czy szczepić inną 5w1 (jaką?) czy 6w1 przejść?

  1. albo hexacima albo infanrix ipv-Hib. Przy czym zworccie uwage czy zmiescicie się w czasie z hexacimą (jest do konca 24 msc).

 29. Mam pytanie dotyczące 5w1 Infanrix IPV + HiB. Dwoje starszych dzieci było szczepionych tą szczepionką. Trzecie też chciałabym zaszczepić tą szczepionką, ale słyszałam, że jest niedostępna na rynku (chyba w mojej przychodni ;). Widziałam jednak w internecie, że sporo aptek ją jednak posiada. Czy będzie jakiś problem z tą szczepionką w przyszłości? Bo rozumiem, że „na zapas” kupić się tego nie da? I pytanie odnośnie wizyty, bo jakoś tak to pediatra nam przedstawiła, że nie bardzo już wiem, jeżeli chodzi o szczepienia w drugim miesiącu życia to dziecko dostaje 3 wkłucia (przy wyborze Infanrix 5w1) zgadza się? Będzie to 5w1 + Pneumokoki + WZW B tak? Trzy wkłucia na jednej wizycie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. to dośc zmienna sprawa z tymi szczepionkami 5w1. raz nie ma pentaxim raz nie ma infanrix i trudno przewidziec jak to się bedzie zmieniało. Alternatywnie można wybrać 6w1, ale rozumiem ze ma pani zaufanie do infanrix ipv-Hib. Jeśli zaszczepicie tym 3 pierwsze dawki a pozniej okaze sie ze jej nie ma (na szczepienie w drugim roku zycia) to mozna wybrac alternatywnie hexacima lub inną 5w1. tak. na pierwszej wizycie w tej sytuacji 3 ukłucia. pozdrawiam

 30. Synek był szczepiony dwiema dawkami Pentaximu, 3 dawkę dostał Infanrix IPV Hib (5w1) z powodu braku Pentaximu. Jaki preparat będzie najlepszy na ostatnią dawkę: Pentaxim czy Infanrix IPV Hib, a może Hexacima?
  Jeśli trzecia dawka byla opóźniona (w 10mc życia zamiast 5-6mc), to i tam ostatnia dawka ma być 16-18mc? Czy powinna być później?

  1. czwarta dawka rok po poprzedniej – więc odrobine póżniej. Hexacima nie. Skoro dostępny jest infanrix IPB HIb to tego bym się trzymała. Pentaximu w wielu iejscach znowu nie ma.

 31. Witam,
  Dowiedziałam się w przychodni że Syn za rok nie będzie mógł mieć podanej 4-tej dawki Pentaxim 5w1, bo tak jak Pani pisze jest do 24 m-ca, a 3-cią dawkę wziął mając 13 m-cy… czyli przez choroby i inne szczepienia zabraknie nam miesiąc 🙁 … bo podobno przerwa pomiędzy 3-cią a 4- tą dawką powinna być 12 miesięcy, czy widzi Pani jakieś inne rozwiązanie niż zaszczepienie zaproponowaną nam Infanrix IPV-Hib – do ukończenia 36.miesiąca życia?

  np. odstep 11 m-cy lub poszukanie lekarza, który wyrazi zgodę na zaszczepienie Pentaxim 5w1 o miesiąc starszego dziecka ( o ile to możliwe)… rozumiem ze rejestracje i badania mają do 24 m-ca.

  1. w tej sytuacji proponowałabym wspomniany Infanrix IPV-Hib i nie kombinowała już za dużo. Czasami tak wychodzi i tyle. Pewnie nic się nie stanie jak podamy ten pentaxim w wieku 25 msc. ale po co kusić los. Jest alternatywne rozwiązanie (infanrix) i ja bym się go trzymała. pozdrawiam 🙂

 32. Witam. Córka dostała dwie pierwsze dawki szczepionki przeciw WZW b – Hepavax-Gene. Teraz powinna dostać trzecią dawkę, jednak ta szczepionka jest niedostępna. Jaką szczepionkę podać?
  Z góry dziękuję.

 33. Witam. Córka obecnie ma 11 miesięcy. Ostatnie szczepienie miała w grudniu – Pentaxim pierwsza dawka. Teraz zaplanowano kontynuacje szczepień na połowę lipca. Ze względu na brak szczepionki Pentaxim, otrzyma zamiennik. Od sierpnia dziecko idzie do żłobka. Pani dr zaleciła w połowie lipca zaszczepienie córki kolejną dawką 5w1 (tylko zamienną, ze względu na brak Pentaxim) i pneumokoki. Nie zgodziłam się na połączenie szczepionek. Czy po zaszczepieniu 5w1 odstęp 2 tygodniowy będzie odpowiedni dla szczepionki Pneumokoki? W między czasie przyjmuje żelazo i laktoferyne. To nie jest przeciwskazaniem?
  Dziękuję z góry za odpowiedź.

  1. tak. odstęp 2 tygodni będzie ok. Ani żelazo ani laktoferyna nie są przeciwwskazaniem do szczepienia. Jeśli w badaniu będzie ok to można szczepić. pozdrawiam serdecznie

 34. Witam. Mój synek został zaszczepiony Pentaximem 2 dawki teraz wypada 3 szczepienie i szczepionki nie ma i nie będzie co najmniej do grudnia (inf. od producenta) moje pytanie brzmi czy szczepić go Infanrxem ipv+hip czy czekać. Syn obecnie ma skończone 6 miesięcy. W 2019 też nie wiadomo jak to będzie wyglądać jak zaszczepię go teraz infanrixem to jaka powinna być szczepionka uzupełniająca.

  1. Jeśli nie uda się go znaleźć w żadnej aptece i hurtowni to ja bym nie czekała i zaszczepiła. Zgodnie z zasadą, że przy braku preparatu konkretnego producenta można wybrać inny, o podobnym składzie. W tej sytuacji albo inna 5w1 albo jakaś 6w1. i wtedy już najlepiej trzymać się tego wyboru i nie zmieniać ponownie.

 35. Witam,
  Proszę o poradę. Synek szczepiony:
  5,5mca- pentaxim
  7,5mca-pentaxim
  I teraz z racji chorób dopiero będzie trzecia dawka a ma 11,5mca. I niestety nie ma pentaxim. Pani pielęgniarka powiedziała, że da receptę na hexacima. Co robić? Dziękuję za odpowiedź

  1. Najlepiej zapytac w kilku aptekach. Na Kasuzbach w chwili obecnej jest pentaxim, wiec moze to kwestia sciagniecia z hurtowni?

 36. Witam, corka zaszczepiona 3 dawka pentaxim w wieku 17 mcy, czy dawka uzupełniająca może być podana za 6 mcy od 3 dawki, tak żeby zmieścic się do 2 roku życia? Jeżeli musi być min pełny rok między 3 a uzupelniajaca dawka to co w takiej sytuacji? Jaka inna szczepionka najlepsza?

 37. Witam, która lepsza jest szczepionka meningokoki nimenirx czy neisvac? Córka jest w wieku 18 mcy, więc tylko jedna dawka będzie podana, prawda? Pneumokoki nfz czy płatne, jeżeli będę szczepic po 2 roku zycia?

  1. Nimenrix daje ochrone przed wieksza iloscia serotypow niż neisvac i to jego przewaga. ale nie wystepuje one znowu tak czeso . W warunkach polskich chodzi przede wszystkim o ochrone przed b i c. Przed C uchroni zarówno neisvac jak i nimenrix. Płatne pneumokoki dają większa ochrone, po 2 roku życia ta przewaga się zwiększa.

 38. Bardzo prosze o poradę, nie wiem kompletnie co robic. Odroczyłam szczepienie synka, które miało byc po 2 msc życia a teraz kończy 3 miesiąc j wchodzimy w 4. W czwartek ma szczepienie (ze względu na infekcje corki bałam sie zaszczepić). Bardzo chciałabym zaszczepić go 5w1 pentaximem ale otrzymałam informacje ze w przyszłości kolejnych szczepien moze dla nas zabraknąć tej szczepionki. Na NFZ nie chce szczepić ze względu na „żywego” krztuśca, a 6w1 nie mam zaufania. Starsza corcia była szczepiona Pentaximem i mam do niego zaufanie. Co robic? Co by Pani mi doradziła? Prosze o poradę bo szczepienia to bardzo stresujący dla mnie temat.

  1. mozecie zakupic od razu 4 dawki szczepionki (z odpowiednio długą datą ważnosci), albo przełamac się i szczepić 6w1. Ten z NFZ krztusiec nie jest żywy, ale pełnokomórkowy. Bardzo skuteczny i daje podobną ilość działań niepożądanych.

 39. Witam,moja córka właśnie skończyła 3 lata i mamy zaległe szczepienie Infanrix hexa ostatnią dawkę. Mam już receptę od lekarza,ale chwilowo jest nie dostepna,ale nie o tym. Poczytalam sobie trochę o tej szczepionce i córka nie powinna juz jej dostac bo jest do 36 msc życia… nikt mnie o tym nie poinformowal nawet. Dwie dawki otrzymala w Niemczech do 14 msc życia,miała otrzymać tą ostatnią przypominającą ale musieliśmy przeprowadzić się do Polski,a jak to w Polsce zaczęły sie infekcje,odkładanie szczepienia,jedyne które otrzymała w Polsce to było przeciw gruźlicy. Chciałabym sie poradzić co powinnam zrobić z tym zaległym szczepieniem Infanrix Hexa? Zastąpić je innym? Całkowicie zrezygnować? Z góry dziekuje za odpowiedź

  1. zastapic innym preparatem np tetraximem. pozostale dawki w zaleznosci od koniecznosci uodpornienia (zalezy w jakim wieku jaka dawka czego byla podana).

   1. Mam dokładnie taka sama sytuacje z córka hak pani Natalia ale preparat tetraxim jest aktualnie niedostępny, jaka inna szczepionkę moge zastosować jako 3 dawkę dla dziecka powyżej 3 lat? Dziękuje

 40. Witam, córka była szczepiona Hexacima (3 dawki). Czy mogę 4 dawkę zaszczepić Pentaximem lub inną szczepionką 5w1 by uniknąć podania niepotrzebnie wzwB? Jaki odstęp czasu musi minąć od ostatniego szczepienia jeżeli była szczepiona Hexacima?

  1. Nie zaleca się takiego postępowania, wiec nie wiem jakie mogą byc konsekwencje. Przy braku szczepionki pewnie mozna by bylo tak zrobic, ale preparaty 6w1 zawsze sa dostepne. 4 dawkę podaje się w drugim roku życia, co najmniej 6 miesięcy po ostatniej dawce szczepienia
   pierwotnego

 41. Pani Doktor, jesteśmy po trzeciej dawce Pentaximu, niestety miedzy tą, a planowaną 4-tą minie jedynie 8 miesięcy przy założeniu, że należy zmieścić się ze szczepieniami przed ukończeniem przez dziecko 24 miesięcy. Lekarza zaleca zrobić to w tym schemacie. Czy Pani doktor, też sugerowałaby takie rozwiązanie, czy niesie to ze sobą jakieś ryzyko?

  1. możecie podac inny preparat 5w1, który ma rejestracje do 36 msc – i wtedy trzymac sie ram czasowych (czyli podac 4 dawke po roku).

   1. Dzień dobry,
    próbowałem odszukać w ChPL Pentaximu informację o ograniczeniu wiekowym, ale nigdzie nie mogłem na nią trafić. Czy mógłbym prosić o link, gdzie takie informacje można sprawdzić?

  2. Pani Magdo,
   u nas bardzo podobna sytuacja- lekarz sugeruje podanie Pentaximu po 8 miesiacach od 3 dawki.
   Nie wiemy co zrobić. Jaką decyzję Pani podjęła?

 42. Mam pytanie,czy moja 3letnia córka powinna otrzymać szczepienie przypominajace infanrix hexa? Czy to jest bezpieczne? Prawie dwa lata odstepu od ostatniego szczepienia. Prosze o pomoc.

 43. Pani doktor, w przychodni, w której będę szczepiła swojego synka nie ma i nie będzie w ogóle szczepień 5w1, powiedziano mi, ze wszystkie zostały wycofane ponieważ są szkodliwe i dlatego mam do wyboru tylko 6w1. Czy może Pani również posiada taka informacje? Pierwsze dziecko szczepilismy 5w1 i drugie również chcielibyśmy. Czytając Pani artykuły wnioskuje, ze to nieprawda. Dziekuje za informacje

  1. Szczepionki 5w1 są zabezpieczane dla wczesniakow – stad ich okresowe braki, a nie dlatego ze są szkodliwe. Ogólnoswiatowe tendencje skłaniają się raczej ku preparatom 6w1 i takie znajdują sie w wielu europejskich kalendarzach (mniejsza liczba ukłuc i substancji pomoczniczych) stad generalnie mniej jest tych 5w1.

 44. Dzień dobry. Bardzo dziękuję za tego bloga!
  Córka ur. 04/17
  Pentaxim:
  05,07,08/17
  4ta dawka ma być za 2 tygodnie, ale nie ma pentaximu.
  6w1, czy inna 5w1?
  Z góry, dziękuję za pomoc!
  Pozdrawiam!!

  1. w przypadku braku preparatu pierwotnie wybranego zaleca się inny o najbardziej zblizonym składzie – ale trzeba patrzec tez na dostepnosc preparatow – hexacima ma w swoim CHPL zapis o mozliwosci jej podania po 3 dawkach innego preparatu – wlasnie jako dawki uzupelniajacej

 45. Mam wrażenie że odpisuje Pani ze nie można łączyć ze sobą niektórych szczepionek jako jedna po drugiej ale jak już nie ma to szczepmy czym kolwiek byle by się zgadzalo. Moze to mylne wrazenie.

  1. Takie są zalecenia w przypadku braku preparatu albo przekroczenia przez dziecko wieku w którym dana szczepionka może byś zastosowana.

 46. Witam, synek urodzony 22.11.2017. Szczepiony 5w1 pentaxim pierwszy raz w przychodni 15.01.2018. Od tego czasu nie byliśmy na szczepieniach(w marcu synek mial zap pluc) a od kwietnia nie ma tej szczepionki,czekaliśmy i szukalismy a teraz udało nam się uzyskać info ze dopiero w hurtowni ma być w listopadzie 2018.Co robic?W przychodni jakoś nie naciskaja na szczepienie.

  1. w przypadku braku preparatu pierwotnie wybranego zaleca się inny o najbardziej zblizonym składzie – ale trzeba patrzec tez na dostepnosc preparatow (albo inna 5w1 albo hexacima albo refundowane – infanrix hexa z tego co wiem chwilowo niedostepny).

 47. U nas taka sytuacja. Córka 3 miesiace. Pierwsza dawka Pentaxim. Umawiamy się na druga i okazało się ze Pantaxmu brak. Proponują nam albo czekać do września bo może po 20sierpna szczepionka wróci albo zamienić na 6w1. Jednak na wizycie pediatra podejmuj decyzj ze szczepić nie będzie ponieważ Pentaxim ma bezkomórkowy krztusiec a inne nie. Odsyłają nas do poradni szczepin. A tam odbijamy się od ściany bo najbliższy wolny termin to 2019 rok!!!!!!!!

  Córeczka jest za mała żeby sobie tak czekac. Zlaszcza ze w domu mam jeszcze przedszkolaka wiec większe zagrożenie chorobami wszelakimi.
  Proszę o pomoc.

  1. najbardziej optymalnie jest podac inny preparat 5w1 – ale tutaj roznie z dostepnoscia, więc zalecałabym 6w1 (hexacima lub infanrix hexa).

 48. Pani Doktor,
  po pierwszej dawce refundowanych DTPW, HIB i wzw B zostalo nam zalecone przejsc na skojarzone ze wzgledu na zaburzenia napiecia miesniowego, w pierwszej dawce pojedynczych szczepionek nie bylo polio, czy w takiej sytuacji nie bedzie za malo dawek polio jesli szczepionke skojarzona zaszczepimy o raz mniej niz wg zalecen (gdyz zamiast pierwszej byly monowalentne szczepionki)?

  1. nie. to raczej w drugą stronę – w tych skojarzonych jest po prostu więcej dawek niektórych składników, ale nie wpływa to negatywnie na odpowiedź immunologiczną czy częstośc występowania odczynów niepożądanych. Refundowane mają ilośc dawek idealnie zgodnie z obowiązkowym kalendarzem.

 49. Dzien dobry. Corka za miesiac konczy 4latka. Przyjęla 3dawki hexacimy (ostatnia w 2015r). Z powodu czestych infekcji nie otrzymala czwartej dawki. Pielegniarka poinformowala mnie, ze mozna zaszczepić dziecko infanrixem, bo dziecko nie moe byc bez ochrony. Jakie rozwiazanie byloby teraz najlepsze?

 50. Witam Pani Doktor,
  Córka do tej pory była szczepiona szczepionka PENTAXIM, wszystkie szczepienia odbyły się zgodnie z harmonogramem szczepień, w styczniu ma przyjąć 4 dawkę, niestety dowiedzieliśmy się, ze mogą wystąpić braki tej szczepionki, co w takim przypadku? Jaka szczepionkę powinnam podać córce?
  Pozdrawiam

  1. Jeśli będą braki to można jako czwartą dawkę podać hexacimę – zgodnie z zapisem w CHPL producenta. Lub inną 5w1 jesli dziecko bedzie starsze niz 2 lata

 51. Witam.
  Syn 15msc. Szczepiony pentaximem. W styczniu br miał dostać trzecia dawkę, ale ze względu na różnego typu chorobska miał ją odroczona. Teraz Juz Jest Dobrze I Chciałabym Go Zaszczepić. Tyle że w aptekach braki pentaximu…?
  Tak wiec… czym szczepic?
  I czy szczepić 2tyg przed wakacjami w Turcji czy zaczekać do powrotu?

  Pozdrawiam

  1. Można podać jeszcze Hexacima (6w1 – ma wpisane w chpl możliwość jej zastosowania po innych szczepionkach 5w1 lub 6w1 podanych w pierwszych trzech dawkach). Lub można podać inną 5w1 lub 6w1.

 52. Pani doktor , zgapilam się ze szczepionką 5 w 1 Dtpa Hib i Polio i czy nie będzie problemu jak zaszczepie dziecko dokładnie w dniu , kiedy kończą 3 lata ?. Ta szczepionka jest do ukończenie 3 rż. . Pielęgniarka mówi że nic się nie stanie i żeby to zrobić ostatecznie w tym dniu.Ale ja się martwię?

   1. Pani Doktor, synek jest po trzech dawkach 5w1. Pierwsza i druga pentaxim, trzecia infranix ipv+hib. Czwarta ma byc 19 grudnia br.(chyba pentaxim). Trzecia byla 15 sycznia br. Nie minął cały rok. Czy przerwa 11mcy nie jest za krótka? W lutym synek kończy dwa latka.

    1. odstep miedzy dwiema ostatnimi dawkami infanrix 5w1 to minimum 6 msc. miedzy dwiema ostatnimi dakwami pentaxim to 12 miesiecy. Najlepiej by było wybrac jednak ten infanrix dla jasnej sytuacji.

 53. Po pierwsze dziękuję ze ten blog i instagram! Wspaniale pokazuje Pani, że pediatrzy to troskliwe mamy, a nie bezduszne pionki służby zdrowia…
  mam ważne pytanie, wydaje mi się, że nie ma na bie tu odpowiedzi, a przeczytałam wszystko…
  Jesteśmy przed drugim szczepieniem córci w 14 tygodniu. Pierwsza dawką zaszczepiliśmy 6w1 a teraz chciałabym zmienić na 5w1 z uwagi na te dodatkowe dawki, które dziecko dostaje niepotrzebnie…
  czy możemy zamienić druga dawkę z 6w1 na 5w1? Dodam, że po pierwszej miała stan podgorączkowy przez 8 dni(mierzyłam w odbycie z odjęciem 5 kresek)

  1. Dziękuję 🙂
   Generalnie takiej zmiany się nie zaleca, bo te dodatkowe dawki nie wpływają na „przeciążenie” organizmu. Ale decyzja należy do państwa po przedyskutowaniu z lekarzem .

 54. Pani Doktor
  Syn za dwa miesiące skończy 4latka, do tej pory wybrał wszystkie szczepionki z wyjątkiem czwartej uzupełniającej dtpa (szczepilismy go infanrix ipv hib). Czy w związku z tym dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem byłoby zaczekać do piątych urodzin i zaszczepić go wtedy dawka przypominająca infanrix?? Czy te trzy dawki zapewnia mu odpornosc? ( Zapisałam go do przedszkola) Boje się teraz włączyć inna szczepionkę gdyż ma prawie 4 latka.

 55. Witam.

  Corka skończyła 2 lata i nie moze byc juz zaszczepiona pentaximem, czy w takim przypadku lepiej jest zaszczepić szczepionkami na NFZ czy dalej kontynuować skojarzonymi np Infanrix hexa?

  1. dopuszczalna jest zamiana zarówno w jedną jak i w drugą stronę. To przede wszystkim Wasza decyzja. Składem wysoceskojarzone są bardziej do siebie zbliżone. Te na NFZ mają jednak większa skuteczność w ochronie przed krztuścem.

 56. Witam.Moj syn ma4 dawki szczepienia na krztusiec trzeci blonnica i polio gdyż mial indywidualny kalendarz szczepień ostatnia szczepienie jakie dostal byl boostrix polio w wieku 4 lat dostaliśmy wezwanie na szczepienie aby uzupełnić ostatnia dawkę czy po szczepienie boostrix polio mozna synka zaszczepić tetraxim?synek ma teraz 9 lat prosze o pomoc dziekuje

 57. Czy jeśli córka ma 3lata i 2tyg to mogę ja zaszczepić jako 4dawkę 5 w1 Infanrix IPV( pierwsze 3 to był Pentaxim ale już nie produkują podobno) i pytanie czy po szczepieniu moze iść do przedszkola czy odczekać kilka dni ?

 58. Dzień dobry
  Mój synek obecnie ma.26,5 mies był szczepiony pentaximem w środę idziemy na 4 dawkę i pielęgniarka powiedziała.ze nadal ten pentaxim dostanie…. Szczepienia mamy refundowane gdyż synek urodził się w37 tc 0dni z wagą poniżej 2,5 kg. Z tego co właśnie czytam chyba powinniśmy zmienić na infanrix… Czy istnieje duże niebezpieczeństwo dla dziecka w.zoawzku ze zmianą szczepionki??

 59. Witam, poproszę o poradę co najlepiej zrobić w następującej sytuacji: Syn głównie ze względów zdrowotnych nie został zaszczepiony w pierwszym roku życia (otrzymał jedynie szczepienie w szpitalu w pierwszych dobach życia) pierwszą dawkę Pentaximu otrzymał w czerwcu 2018 mając rok i 7 miesięcy. Niestety w lipcu, kiedy miał dostać kolejna dawkę, szczepienie to było niedostępne a lekarka poinformowała nas ze musimy czekać, gdyż nie można podać innego szczepienia. Ta sytuacja utrzymuje się do teraz. W związku z brakiem dostępu tej szczepionki sądzę, iż do 2 roku życia( kończy pod koniec listopada) nie będziemy w stanie zaszczepić go kolejnymi dwoma dawkami nie wspominając już o kolejnej uzupełniającej. Co Pani radzi zrobić aby było najlepszym rozwiązaniem dla syna. Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

 60. Cześć, mam zagwozdkę, proszę Mi doradzić; moja córka dostała pierwsza szczepionkę (2 miesiąc życia) pojedyncza-monowalentną-bezpłatną, niestety dostała obrzęku uda dość sporego i wylądowaliśmy z Nią na Sorze (stwierdzono odczyn poszczepienny i zgłoszono do Sanepidu), Jutro mamy kolejne szczepienie (3,5 miesiąca) i jaką szczepionkę mam wybrać? a do wyboru są tylko skojarzone 5w1 lub 6w1, pani pielęgniarka napiera na 6w1, bo 5w1 jest problem z dostępnością, a tradycyjną dalej ciągnąć już nikt nie chce ryzykować. Proszę mi powiedzieć którą lepiej wybrać? Wiem, że problemem będzie krztusiec bo najpierw dostała go pełnokomórkowego – DTPw, a w skojarzonych jest w postaci bezkomórkowej. Prosze o podpowiedź

  1. taka zamiana jest dopuszczalna (z refundowanych na wysoceskojarzone i na odwrót). Generalnie z 6w1 jest mniejszy problem i nie będzie później problemu z dostępem do konkretnego preparatu szczepionki.

 61. Witam,

  Zaszczepiłam dziecko nieświadomie Pentaximem w trzecim roku życia (to była 4 dawka), mały dużo chorował i nie zdążyłam przed 24 miesiącem. Nie wiedziałam, że producent tego zabrania.
  Lekarz oczywiście o tym nie poinformował, wręcz przeciwnie, dostępny był wtedy Infanrix, ale zalecił czekanie, aż będzie dostępny Pentaxim.

  Rozumiem, że to błąd. Jakie mogą być konsekwencje?
  Szczepienie było ok. 2 miesiące temu, na razie nie zauważyłam u dziecka niepokojących objawów

  1. Skoro po szczepieniu nic się nie działo to nie powinno być innych konsekwencji. U starszych dzieci możliwe są częstsze niepozafane odczyny po szczepieniu – zwłaszcza te miejscowe. Czasu nie cofniemy. Pod względem odporności powinno być ok.

 62. Witam,
  Zalecany odstęp między 2 a 3 dawką szczepionki Hexacima wynosi 4-8 tygodni.
  Czy przesunięcie o 1-2 miesiące jest dopuszczalne? Czy ochrona zostanie zmniejszona?
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. Jest dopuszczalne. Ochrona w trakcie opóźnienia może się zmniejszać, ale po podaniu zaległej dawki powinna być bardzo dobra.

 63. Dzień dobry,

  Dzisiaj mój 3,5 miesięczny maluch został zaszczepiony Hexacimą, poprzednie szczepienie było Infranix Hexa. Jednak w karcie szczepień znalazł się zapis, że pierwsza szczepionka to własnie Hexacima. Niestety nie wyłapałam błędu i stąd dwie różne szczepionki… Kolejne, 3 szczepienie za 6-8 tygodni. Pytanie jaką szczepionkę teraz podać? Infanrix czy Hexacima?
  Pozdrawiam.
  Natalia

 64. dzien dobry a co powinnam zrobic jesli dziecko dostalo 3 dawki 6w1 hexacima a teraz ma juz ukonczone 2 lata i z pewnych powodow nie zostal jeszcze zaszczepiony dawka przypominawcza?

 65. Dzień dobry.
  Moje bliźniaki do tej pory dostały trzy dawki Pentaximu. Dzisiaj byliśmy na 4 uzupełniającej i dostali Infanrix. Czy to ok ? Dowiedziałam się że Pentaximu już nie ma. Z kolei w chpl Synflorixu jest info , że jeśli nim się zaczęło, to należy nim skończyć cykl szczepienia p/pneumokokom. Od czego zależy że jedne szczepionki można stosować zamiennie a inne nie. I jeszcze pytanko o ospę. Jedni mi mówią tak ( dzieci są żłobkowe ) inni, że nie.

  1. Może tk być. preparaty 5w1 mają taki sam skład. A preparaty pneumokokowe różnych producentów – różny. Generalnie powinniśmy się trzymac konkretnego preparatu, który wybraliśmy pierwotnie, ale zgodnie z ogólnymi zasadami możemy podać inną 5w1 czy 6w1 w sytuacji braku szczepionki pierwotnie stosowanej.

 66. Dzień dobry
  Proszę mi powiedzieć jaka szczepionka będzie najlepsza na 4 dawkę, córka pierwsze 3 dawki była szczepiona Pentaximem. Niestety jest ona niedostępna a przychodnia już się upomina o szczepienie. Jaką wybrać zamiennie- 5w1 Infanrix IPV+Hib, 6w1 Infanrix hexa, Hexacima czy może tymi refundowanymi? Córka ma 19 miesiecy to może poczekać jeszcze aż pojawi się pentaxim?

  1. Można podać Hexacima (6w1 – ma wpisane w chpl możliwość jej zastosowania po innych szczepionkach 5w1 lub 6w1 podanych w pierwszych trzech dawkach). Lub podać inną 5w1 lub 6w1

 67. witam
  zaszczepiłam dziecko wcześniak 35 tydz Pentaxim w dniu 27 grudnia gdy miała równe 2 mies kolejne szczepienie odkladałam do dnia dzisiejszego dawka ta zostanie podana gdy dziecko bedzie mialo 1 rok w związku z tym przerwa miedzy dawkami wynosi 10 mies. czy to nie za długo? kolejną dawkę podam w odstępie 2 mies czyli na 1rok i 2 mies a ostatnią dawke 10 mies później (zgodnie z odstępem w kalendarzu szczepien miedzy 10 a 12 mies) czyli gdy dziecko bedzie mialo 2latka. czy taki cykl szczepien bedzie zgodny z zaleceniami i ulotka producenta?

 68. Witam,
  Mój syn jest wczesniakiem i do tej pory temu został zaszczepiony 1 dawką pentaximu (rok temu) ,ale miał odraczane szczepieniaia az do teraz (ma 13mcy). Wiem,ze powinien mieć kontynuację pentaximem, ale 4 dawka uzupełniająca wypadnie po ukończeniu 2 roku życia. Wtedy już nie podamy Pentaximu. Czy teraz mam zaszczepić 2 razy pentaximem a pozniej uzupelniajace infanrixem? Czy przejść teraz na Infanrix?

 69. Pani Doktor,
  Zaszczepiłam dziecko Pentaximem i dopiero po szczepieniu przeanalizowałam jego skład i porównałam do Infanrixu IPV + HIb. Pentaxim zawiera więcej substancji pomocniczych takich jak np: formaldehyd czy 2-fenoksyetanol. Czy to oznacza, że jego skład jest bardziej szkodliwy?

 70. Dobry wieczór
  Proszę mi powiedzieć jaka szczepionka będzie najlepsza na 4 dawkę, córka pierwsze 3 dawki była szczepiona Pentaximem. Niestety jest ona niedostępna a przychodnia już się upomina o szczepienie. Jaką wybrać zamiennie- 5w1 Infanrix IPV+Hib, 6w1 Infanrix hexa, Hexacima czy może tymi refundowanymi? Córka ma 19 miesiecy to może poczekać jeszcze aż pojawi się pentaxim?

  1. Hexacimę (ze względu na jej rejestrację) lub inną 5w1. Myślę, że odwlekanie szczepienia jest jednym z gorszych pomysłów.

 71. Dzien dobry,
  Podalismy dziecku 3 dawki pentaximu i oczywiście w tym momencie jest niedostępny. Dziecko nie było jeszcze szczepione na wzw b. Czy jeżeli podamy jako dawkę uzupełniającą hexacimę to czy możemy zaliczyć to również jako pierwsza dawkę wzw b ? I potem kontynuować już szczepienia wzw b pojedyńcza szczepionką ?

 72. Bardzo proszę o poradę. Corka byla szczepiona pentaximem, ale z roznych przyczyn zostala odroczona dawka z 16-19 m-ca. 30 października skonczyla 2 lata, ale obecnie jest przeziebiona, wiec nie zdazylam podac ostatniej dawki przed 24 miesiacem zycia. Co najlepiej podac w tej sytuacji? Strasznie boję sie, zeby nie zaszkodzic malutkiej!

 73. Witam ,czy jeżeli nie mogę dostać szczepionki 5w1 Pentaxim -ostatniej czwartej dawki , to lepiej zaszczepić 6w1 czy refundowanymi ??? Czy jest jakaś różnica????? A co jeśli rzeczywiście bardziej skłaniam sie ku tym refundowanym???

  1. Jesli dziecko ma mniej jak dwa lata to można podać jeszcze Hexacima (6w1 – ma wpisane w chpl możliwość jej zastosowania po innych szczepionkach 5w1 lub 6w1 podanych w pierwszych trzech dawkach). Lub jeśli dziecko jest starsze to podać inną 5w1 lub 6w1

 74. Witam, chcialabym poznac pani opinię odnośnie opóźnienia szczepien tj. córka otrzymała 5w1 Infanrix Ipv Hib w 6 tygodniu i teraz kolejna dawka w 3-4 mcu i 5-6 mcu. Chciałabym przesunac te szczepienia o kilka mcy. Chcę żeby córka miała większą odporność wg mnie to tragiczne żebý w niemowlaka wstrzykiwać tyle szczepionek w pierwszym roku życia. Przeanalizowałam obowiązek szczepień w Europie i w wielu krajach tego obiwiązku nie ma a tu w Polcse kolejne dodatkowe, obowiazkowe szczepienie na pneumokoki … za dużo tego strach sie bac co bedzie za kilka lat 20 szczepionek 30? Najbardziek obawiam sie szczepionki MMR i ta chcialabym podac dopiero w 3 roku a nsjlepiej w ogole. Prośba fo pani o ustosunkowanie się. Dziękuję

  1. Ale właśnie dlatego szczepi się niemowlęta, bo to grupa najbardziej narażona na choroby zakaźne i najbardziej niedojarzała pod kątem immunologicznym. Obowiązkowe zaczynają być w krajach, gdzie pojawia się epidemia i zwiększa się liczba zachorowań. Ale zalecane są podobnie jak u nas. W wielu krajach refundacja obejmuje zdecydowanie wiecej preparatow (nie tylko pneumokoki ale i meningokoki, rotawirusy, grype, ospe czy HPV). DO pani nalezy decyzja, ale z medycznego punktu widzenia nie widze uzasadnienia takich opóźnień.

 75. Witam, proszę o poradę.
  Córka otrzymała 3 dawki Pentaximu:
  1 dawka- 4 miesiąc życia
  2 dawka- 6 miesiąc życia
  3 dawka- 16 miesiąc życia- ze względu na choroby

  Lekarz chce 4 dawkę Pentaximu podać za miesiąc, po upływie 6 miesięcy od 3 dawki, twierdząc, że poprzez opóźnienie 3 dawki można 4 podać szybciej. Nigdzie nie znalazłam takiej informacji. Proszę o poradę.

  1. w przypadku konkretnego preparatu trzeba się trzymać zaleceń producenta. Pewnie takie rozwiązanie jest dopuszczalne, bo przy 5w1 innego producenta odstęp wynosić ma minimum 6 miesięcy miedzy 3 a 4 dawką, ale producent pentaximu jasno zaleca rok.

  1. Witam. przy braku dostepu do pierwotnie wybranej szczepionki dopuszczalna jest zmiana na inną o najbardziej zblizonym skladzie. Czyli inna 6w1 – hexacima albo powrot do szczepionek refundowanych

 76. Witam!
  Syn pierwsza dawkę szczepienia w 7tyg dostał Infanrix hexa 6w1. 27.11 kończy 4 mies i powinien dostać druga dawke lecz szczepionka infanrix hexa jest niedostępna. Ma być dostępna pod koniec listopada, co robić, czekać czy zaszczepić inna szczepionka. Jeśli inna to jaką?

  1. Witam. przy braku dostepu do pierwotnie wybranej szczepionki dopuszczalna jest zmiana na inną o najbardziej zblizonym skladzie. Czyli inna 6w1 – hexacima albo powrot do szczepionek refundowanych

 77. My do tej pory hexacima. Obecnie dziecko 26 miesięcy. Ze względu na żłobkowe choroby zalega nam ostatnia dawka. Planowane szczepienie dopiero w styczniu czyli dziecko będzie miało 28 miesięcy. Czy w tej sytuacji można pominąć ostatnia dawkę czy należy kontynuować ? Jaka najlepiej szczepionka

 78. Dzień dobry,
  Proszę o podpowiedz, moj synek ma obecnie skończone 8 miesięcy, od początku szczepiony był szczepionką 6w1 infarixem hexa. Czeka nas zaległe szczepienie które powinno się odbyć w 5-6 miesiącu życia (odraczane) i z powodu braku szczepionki infanrix, zalecono mi zakup Hexacima 6w1. Czy takie rozwiązanie jest dobre? Za dużo naczytałam się w internecie i mam mieszane uczucia co do tego rozwiązania. Pozdrawiam

  1. Witam. przy braku dostepu do pierwotnie wybranej szczepionki taka zamiana jest dopuszczalna i to najlepsza w tej sytuacji opcja. pozdrawiam

 79. Witam,
  Proszę o podpowiedź, córka 1,5roku ze wskazań medycznych szczepiona tylko w szpitalu , wzw b i gruźlica, obecnie dostaliśmy zgodę od neurologa na kontynuację szczepień zaczynajac od uzupełnienia wzw b (jesteśmy po szczepieniu), jednak nasz pediatra mam wrażenie nie bardzo wie jak kontynuować szczepienia.
  1. Czy u dziecka w tym wieku potrzebne są wszystkie dawki szczepionek jak u noworodka? Tzn powinna dostać 4 dawki DTPa (acelularna krztuścowa z zaleceń), 3 dawki polio i 4 hib? Gdzieś czytałam że Hib po 1rż podaje się jedną dawkę juz tylko ale nie zapisałam źrodła ?? Jak wybrać preparaty jesli potrzeba ich mniej?
  2. Pielegniarka proponowała pentaxim ale czytam ze to do 24m tylko!!! Nie rozumiem czemu infanrix jest do 36m, posiadają inne stężenie składników aktywnych? Jakie zagrożenie niesie szczepienie w 3 roku życia szczepionkami wyrokoskojarzonymi (chodzi o infanrix).
  3. Czy szczepienie przeciw wzw b ze szpitala jest jeszcze „ważne”, czy musimy zaczynać od zera?

  MMR mamy jeszcze odroczone.

  Będę wdzięczna za podpowiedz, jak podać możliwie najmniej szczepionek przy pełnej skuteczności. Pozdrawiam.

  1. wzw jest ważne, nie musicie zaczynać od nowa. Jesli wybierzecie preparaty wysoceskojarzone (z pentaximem i hexacimą się nie wyrobicie czasowo więc lepiej postawić na infanrix ipv-hib – ale zabezpieczyc wszystkie dawki najlepiej) to wtedy nie ma znaczenia ta mniejsza ilosc dawek Hib bo i tak podajecie zgodnie z kalendarzem 3+1. To ograniczenie wiekowe zalezy od przeprowadzonych badań. W 3 roku życia preparaty infanrix można podać – nie można podać ich po 3 urodzinach.

 80. Dzień dobry,
  Córka otrzymała pierwszą dawkę 6w1 Infanrix Hexa. Teraz nadszedł termin drugiego szczepienia, a Infanrix Hexa jest niedostępny. Jakie mamy opcje postępowania? Co byłoby najlepszą opcją?

 81. Witam serdecznie,
  mój synek ukończył 8 tygodni. Czeka go szczepienie, to z drugiego miesiąca życia. Wybraliśmy preparat 6w1 Hexacima. W piątek wyjeżdżamy na miesiąc i zastanawiamy się czy szczepić tuż przed wyjazdem (boję się, że wystąpi gorączka lub inne problemy, a w takim przypadku wolałabym być u siebie gdzie znam przychodnię lub mogę ewentualnie udać się do szpitala).
  Moje pytanie: czy możemy rozpocząć szczepienie Hexacimą na początku stycznia? Synek będzie wtedy miał ukończone 14 tygodni (3 miesiące i tydzień). Czy opóźnienie tego szczepienia o miesiąc to duży problem? I potem jak kontynuować? W 5 i 7 miesiącu?
  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź! Pozdrawiam!

  1. możecie opóźnić tę jedną dawkę jeśli jest taka konieczność. CHociaż ja na wyjazd pewnie wolałabym mieć jedną dawkę więcej. Kolejna dawka z minimum 4 tygodniowym odstepem.

 82. Witam.
  Syn szczepiony 2 krotnie pentaximem. Teraz ma 12 mc i dostać trzecia dawkę, tyle że w aptekach brak pentaximu, ponoć do marca 2019. I teraz dylemat co wybrac na 3 dawkę tzn. hexacimę czy infanrix ipv hib?. Być może pentaxim będzie dostepny po 03.2019 i wtedy to ewentualna 4 dawka byłaby np.(pentaxim lub kontynuacja hexacimą). Czy zupelnie zmienic dawki 3 i 4 na (infanrix ipv hib)?
  Pentaxim do tej pory był dobrze tolerowany i ” ciągnie” mnie do tego samego producenta ale kwestia zmiany z 5w1 na 6w1 w 3 dawce.
  Pozdrawiam

  1. Najlepiej wybrać taki preparat, którego dostępność będzie zapewniona – w chwili obecnej lepiej sprawa wygląda z Hexacimą – i tutaj dodatkowo są te badania, które dopuszczają podać hexacimy jako 4 dawki po 3 wczesniejszych wykonanych innym preparatem skojarzonym. Ale najlepiej kupic od razu te dwie dawki, zeby pozniej nie bylo problemow z dostepnoscia.

 83. Witam, córka powinna dostać 2 września 3 cią dawkę Pentaximu. Od września pani doktor kazała czekać aż się pojawi. Minęły już 3 miesiące. Pani od szczepień każe szczepic dziecko jednak pani doktor od 2 tygodni nie wie jaką szczepionką zaszczepić dziecko i nas zbywa. Zaczynam sie juz martwić. J
  Mala miejscowość jak zadre z pania doktor nie ma mozliwosci wyboru innego pediatry?? jaka szczepionka na 3cia dawke? Czy mozna wrócić na refundowane szczepienie? W ośrodku zdrowia powiedziano że jak szczepie skojarzeną to juz muszę do końca?

  1. można zmienić na refundowane w kazdej chwili. Ale w przypadku braku preparatu pierwotnie wybranego zaleca się inny o najbardziej zblizonym składzie – ale trzeba patrzec tez na dostepnosc preparatow (albo inna 5w1 albo hexacima albo refundowane – infanrix hexa z tego co wiem chwilowo niedostepny).

 84. Witam,
  proszę o odpowiedz czy dobrze ze sie zgodziłam na zaszczepienie hexacimą. Pierwsze trzy szczepienia wykonane były infarixem, dzisiaj mielismy czwarte ale zabrakło infarixu i w osrodku polecii hexacime. Czy nie popełniłam błedu godząc się na to? Czy może to mie jakiś wpływ na zdrowie dziecka lub odpornośc?

 85. Proszę o pomoc. Pierwsze dwa szczepienia dziecko miało podawane szczepionki Infanrix Hexa. Jutro mamy mieć trzecia dawke, ale okazuje się że szczepionka jest niedostępna. Będzie dopiero w styczniu. Dziecko ma 5,5 miesiąca. Co najlepiej podać i czy będzie to bezpieczne?

  1. W takich sytuacjach zaleca się inny preparat 6w1 – Hexacima lbub podaż szzcepionek refundowanych. Skład najbardziej zbliżony ma ta pierwsza opcja i podobne działania niepożądane.

 86. Witam. Syn skończył 12mc i był zaszczepiony 2x pentaximem. Zostały mu jeszcze 2 szczepienia i wiadomo pentaxim juz nie wchodzi w grę. I moje pytanie czy ostatnie 2 szczepienia zrobić Infanrix-IPV+Hib czy może Hexacimą. Pozdrawiam i dziękuję za odp.

 87. Witam. Mam pytanie córka w styczniu kończy 36mc i niestety przez bardzo czeste infekcje nie zostala zaszczepiona ostatnia szczepionka(krztusiec itd) niestety znowu jest chora nie mam pojecia jaka szczepionka moge teraz zaszczepic…. pomocy zawsze pentaximem byla szczepiona

  1. po 24 miesiącu życia podać pentaximu nie można. Jeśli zdązycie przed 3 urodzinami to można dać infanrix – jeśli nie to będzie konieczna zmiana na preparaty acelularne o innym składzie.

 88. Córka kończy 20 grudnia 2latka, 3dawke Hexacimy dostała 12czerwca czyli od 3 dawki mija pół roku. Pielęgniarki karza szczepić teraz mimo że prawidłowy odstęp to rok. Wiem że w ulotce jest napisane że między podaniem 3 a 4 dawki musi minąć min 6msc czyli teoretycznie ona się mieści w tym przedziale. Chciałam się zapytać co Pani by radziła szczepić teraz po pół roku czy czekać aż minie rok od podania 3dawki i szczepić innym preparatem???

  1. Dawki uzupełniające powinny być podane co najmniej 6 miesięcy po ostatniej dawce szczepienia pierwotnego oraz zgodnie z oficjalnymi zaleceniami z CHPL Hexacimy. po 2 urodzinach nie mozna jednak jej podac

 89. Witam
  Córka 2 pierwsze dawki dostała Infanrix jako 3 podano jej Hexacime. Nie zostałam o tym poinformana. Czy powinnam się martwić? I jaka dawkę jako 4 podać

  1. Witam. przy braku dostepu do pierwotnie wybranej szczepionki taka zamiana jest dopuszczalna. 4 dawka – zgodnie z kalendarzem hexacima lub infanrix. pozdrawiam

 90. Witam, moja córeczka była dwa razy szczepiona szczepionka infanrix hexa pojechaliśmy na kolejne trzecie szczepienie również infanrix hexa a bez naszej zgody bez poinformowania nas za infanrix hexa jest niedostępna w chwili szczepienia naszej córeczki podali jej hexacima. Dopiero jak otworzyłam książeczkę to zorientowałam się że podali inna szczepionkę. Było to w listopadzie tego roku. Przez cały czas mam wyrzuty sumienia że nie dopilnowalam tego czym szczepia moje dziecko – jakoś nie pomyślałam że może nie być szczepionki (przy szczepieniach starszej córeczki nie było takiej sytuacji). Teraz przez cały czas myślę czy to nie ma jakiś negatywnych skutków i która szczepionka zaszczepić córeczkę podczas kolejnego szczepienia?

  1. Witam. przy braku dostepu do pierwotnie wybranej szczepionki taka zamiana jest dopuszczalna. 4 dawka – zgodnie z kalendarzem Hexacima lub infanrix. Nie ma powodu do zmartwień, skuteczność ochrony nie powinna się zmienić. Szkoda tylko, że pani o tym nie poinformowano 🙁 pozdrawiam

 91. Witam, mój synek był szczepiony trzykrotnie Pentaximem. Ostatnia dawka 12.01.2018, dawka przypominająca po roku wypada w połowie stycznia. Pentaxim ma pojawić się ponownie w marcu. Chciałabym zaszczepić synka ta sama szczepionka. Czy odwleczenie szczepienia przypominającego o 1,5 miesiąca (będzie miał wtedy 19,5 /20 miesięcy) da pożądana ochronę?

  1. Odpowiedź immunologiczna będzie prawidłowa. Należy pamiętać żeby zdążyć ze szczepieniem do ukunczeni 24 miesiąca życia.

 92. Witam,

  Córka została zaszczepiona 3 dawkami szczepionki Pentaxim która jest obecnie niedostępna, teraz powinna mieć 4 dawkę – dostała receptę na Infanrix IPV+Hib. Poprosiłam o zmianę recepty na Hexacima. Pani doktor na to powiedział mi że oczywiście wypisze ale ona nie jest za takimi „kombinacjami” ze szczepionkami i nie wie co na to sanepid…. no nie wiem co o tym myśleć. Proszę o potwierdzenie ze dobrze lepiej zrobię jak dam Hexacima niż Infarnix. Córka za 3 tygodnie kończy 2 lata.

 93. Dzień dobry Pani Doktor,
  z góry bardzo dziękuje za pomoc.
  Moja 20 miesięczna córka ma mieć szczepienie , które powinno odbyć się (16-18 miesiąc ) czwarta i trzecia dawka pentaxim no i nie ma w aptekach 🙁 co Pani Doktor radzi ?

 94. Moj synek ma 17 miesiecy.byl szczepiony 3 dawkami pentaksimu.teraz wypada 4 szczepienie i z braku pentaksimu zaproponowano Infanrix hexa .ja mam pytanie czy skoro pentaksimem mozna szczepic do 24 miesiecy to moze do sierpnia pentaksim sie pojawi

  1. Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć nawet kiedy orientacyjnie jest szansa na pentaxim. Ja bym zaszczepiła szczepionką dostępną. Pewnie zgodnie z CHPL wybrałabym jednak Hexacimę bo odpowiedni zapis.

 95. Witam,prośba o pomoc , synek był szczepiony dwa razy 5w1 pentaxim,ostatnio jak miał 5 i pół miesiąca,to był 13.02.2018 , potem szczepionkę wycofali, do tej pory nie ma dostępnej, niczym w zamian nie szczepiłam, co zrobić ,Bardzo proszę o radę, z gory dziękuję

 96. Dzień dobry
  Czytałam że dana seria Pentaximu została wycofana z rynku, a moja córka była szczepiona właśnie tą serią dokładnie rok temu, czy może to mieć jakieś konsekwencje dla niej?
  Do tej pory szczepiona była Pentaximem (3 dawki), teraz jest on niedostępny, czym Pani proponuje ją szczepić? Lepiej wybrać Infarix IPV Hib (5w1) czy Hexacima (6w1)?
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. pytanie czy cała partia czy tylko niektóre serie z konkretnych przychodni w Polsce – zawsze warto śledzić komunikaty na stronie inspektora farmaceutycznego, bo wiekszosc artykułow o wadliwych seriach i ich wycofaniu to mity. Hexacima ma w CHPL zapiss ktory pozwala na podanie jej w sytuacji gdy wcześniej stosowany byl inny preparat

 97. Dzien dobry.
  Córeczka (21 mcy) szczepiona pentaximem. 7.02 ma dostać 4. dawkę, szczepionki brak. Czytałam, ze moze pojawi sie w marcu. Pediatra wystawiła receptę na Infanrix IPv hib. Mam dylemat czy czekać do marca czy zaszczepić teraz? Z góry dziękuje za podpowiedz.

 98. Witam, jutro mam szczepienie córki 5,5 roku. 4 razy byla szczepiona Pentaximem, teraz ma 1 dawke przypominajaca. Jaka szczepionke powinna dostać? Czy moze poczekać az pojawi sie Pentaxim?

 99. Dzień dobry, syn obecnie 4,5 roku szczepiony był do 13 miesiąca życia wg kalendarza szczepień plus pneumokoki. Każda szczepionka z gorączką. Dostał priorix w 13 mies, nastąpiła różyczka poronna i regres w rozwoju. Wróciliśmy do normy wstrzymując szczepienie 5w1 Infarix IPV HIB w 16-18mies. Potem zaczęło się przedszkole, choroba za choroba, syn jest też alergikiem. Zbliżamy się powoli do szczepienia w 6 roku życia i chciałabym zaszczepić syna tylko nie mam pojęcia, co zrobić z tym brakiem 4dawki:( Będę wdzięczna za wskazówki.

 100. Syn 4.5 roku. Bez czwartej dawki Infarix 5w1 z powodu NOPu w 13 miesiącu po Priorixie. Potem przedszkole i choroby. Plus alergia. Zbliża się szczepienie i chciałabym zaszczepić syna, ale nie wiem co z pominięta dawką Infarix? Wg producenta czwarta dawką nie jest obowiązkowa ale zalecana. Proszę o jakieś sugestie, jak powinna wyglądać dalej drogą szczepień mojego syna. Reszta szczepionek wg kalendarza.

 101. Witam,
  Proszę o podpowiedź, córka 2 latka, szczepienia mieliśmy do tej pory odraczane, po szczepieniu szpitalnym nop -epizod hipotoniczny, panicznie boję się ją szczepić ponownie, mamy za sobą wzw b, muszę wybrać szczepionkę DTP z wskazań neurologa DTPa, ale wolałabym jednak mniej skojarzone niż 5 w 1 infanrix. Czy wybór Tetraxim plus jednorazowa dawka Hib w odstępie czasowym 1 mies od tetraximu wg Pani byłby odpowiedni? Czy ta szczepionka jest dobrze tolerowana przez dzieci? Ulotka Tetraxim podaje alternatywny kalendarz 3,5 i 12 mż, czy moglibyśmy przenieść te odstępy na nasz wiek i pominąć 4 dawkę tak jak podaje ulotka?
  Tzn: 2latka – Tetraxim
  2,1 – Hib
  2,2- Tetraxim
  2,9 – Tetraxim ??

 102. Dzień dobry, proszę o pomoc. Córka była zaszczepiona: 1 dawka Hexacima, 2i 3 Pentaxim. Niedługo skończy 2 lata a Pentaximu nie ma w aptece. Czy może dostać Hexacime? Pozdrawiam serdecznie.

 103. Dzień dobry. Proszę o pomoc. Moja córka była zaszczepiona : 1 dawka Hexacima, 2i 3 Pentaxim. Za miesiąc kończy 2 rok a Pentaximu nie ma w aptece. Czy mogę zaszczepić Hexacima? Pozdrawiam.

 104. Witam, moje dziecko z różnych względów dostało tylko dwie dawki szczepionki pentaxim i dwie dawki przeciw wzwb. Za dwa miesiące kończy dwa lata. W jaki sposób można kontynuować szczepienia? Dziękuję i pozdrawiam

 105. Witam, córka zaszczepiona w październiku w szpitalu na wzw b i drugą dawką wzw b w styczniu… czy w tym momencie przy braku pentaximu na który byłam zdecydowana mogę córkę zaszczepić Hexą albo Hexacime? Czy pozostaje mi tylko Infanrix Ipv Hib z dostępnością którego również bywa kiepsko?

 106. Dzień dobry, synek był szczepiony: Pentaxim, następnie (z uwagi na jego brak, a mój brak rozeznania) Hexacima i 3 dawka Hexacima. Z uwagi na planowany i przesuwamy zabieg przymierzam się do szczepionki mmr i ostatniej dawki zaległej szczepionki z 16-18 miesiąca, a synek ma obecnie 20 miesięcy i 2 tygodnie. Planuję najpierw zaszczepić mmr, a później ostatnią dawką zaległej. Proszę o podpowiedź: jaka powinna być przerwa między tymi szczepieniami? Jaką szczepionką Hexacima czy inną powinnam zaszczepić dziecko? Planujemy wyjazd na północ Polski w końcu kwietnia (obawiam się np. możliwości zachorowań na odrę
  , inne choroby w innym srodowisku), a w końcu czerwca synek ma 2 latka, czy właściwy jest wybór najpierw mmr a później szczepionka zaległe? Trochę panikuję w temacie szczepień, obecnie mam opryszczkę (zajad) czy to nie przeciwskazanie do szczepienia dziecka, u synka na razie nie ujawniła się . I odtstnia kwestia pediatra namawia mnie na szczepionkę przeciw ospie. Ja nie mam do niej przekonania. Co przemawia za jej przyjęciem, a jeżeli tak to kiedy możnaby zaszczepić dziecko. Mamo pediatra proszę o pomoc.

 107. Dzień dobry. Moja córeczka ma 4,5 miesiąca. Dwa miesiące temu była szczepiona szczepionka 6w1 Infarix oraz pneumokoki Synflorix. Przed nami druga wizyta szczepienna, czy bezpieczny będzie powrot do szczepionek refeundowanych czy lepiej zostać przy 6w1
  ?

  1. Jezeli rozpoczeli państwo szczepienia preparatem 6w1 warto przy nim pozostać. Jeżeli z różnych przyczyn dany preparat nie jest dostępny można dokończyć szczepienia szczepionkami refundowanymi. Oba rozwiązania są bezpieczne.

 108. Witam. Córka w grudniu skończyła 2 lata po urodzeniu została zaszczepiona wzw b i BCG w 2 miesiącu życia dostała 2 dawkę wzw b pentaxim i dodatkowo rotatix niestety po tych szczepieniach wystąpił nop i szczepienia zostały odroczone. W 2018 roku dostaliśmy pozwolenie na kontynuację szczepień ale nikt nie jest w stanie jasno określić jakimi preparatami powinna zostać w takiej sytuacji zaszczepiona i jak powinien wyglądać kalendarz szczepień dla 2.5 letniego dziecka. Bardzo proszę o pomoc..

 109. Witam, dziś syn skończył 23mce i został zaszczepiony mmr . Brak mam jeszcze 3ciej dawki pneumokoków i 4tej pentaxim 5w1
  Pediatrą proponuje za 3 tygodnie pneumokoki a miesiąc po 2gich urodzinach inną szczepionkę -hexacime
  Czy to dobry schemat ?

 110. Witam serdecznie,
  moje dziecko było szczepione szczepionką 6w1 Infanrix hexa. Zbliżają się jego 6-te urodzin i muszę podać dawkę przypominającą, co będzie najlepszą opcją Tetraxim (to proponuje przychodnia) czy powinnam szukać Infanrix DTPa i dodatkowo preparatu na polio? Dziecko średnio znosi szczepienia.

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 111. proszę o wskazówkę, w środę idziemy na bardzo zaległe szczepienie. Krztusiec, polio itd. szczepiliśmy pentaximem pierwsze trzy dawki. Teraz córka ma prawie 5,5roku. Ze względu na problemy zdrowotne, silne azs i astmę (orzeczona niepełnosprawność) nie szczepiliśmy dawką przypominającą. Czym możemy teraz zaszczepić?

  1. Pentaximu już niestety podać nie można. Dawki przypominające należy podać przy pomocy szczepionke monowalentnych.

 112. Witam,
  Syn kończy 3 czerwca 2 lata. Nie zdążyliśmy podać 4 dawki pentaximu bo borykamy się ze świerzbem, ktorego przyniósł ze żłobka. Czy mozna zaszczepić w takiej sytuacji czy czekac, aż całkowicie go wyleczymy? Jeśli trzeba czekać to najlepiej jaka szczepionka? Infanrix 6w1 czy lepiej refundowane? Dziękuję

  1. świerzb nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia. jeśli nie zdążycie przed urodzinami to zostaje Wam infanrix lub refundowane. wybór należy do rodzicow.

 113. Witam. Bardzo proszę o radę. Szczepilismy synka Pentaximem. Ma opóźnione szczepienia bo po pneumokokach trafiliśmy na miesiac do szpitala. MMR miał podaną jak miał rok i 7 miesięcy. Teraz ma 2 lata i 3 miesiące. Byłam na bilansie i ponad godzinę siedziałam w przychodni .Były też dzieci chore i oczywiscie juz następnego dnia byl chory jest po abtybiotyku. Została mi ostatnia dawka przypominajaca pentaxim. Pani doktor kazała mi wykupić pentaxim Ale nie mogę go dostać w aptece, poza tym czy to jest bezpieczne skoro skończył już 2 lata? Nie wiem co zrobic teraz?

 114. Prosze o pomoc. Nadrabiamy z synem ur. w 26 tyg. ciazy zalegle szczepienia. Syn skonczyl wlasnie 3 lata. Prosze o informacje, czy jesli w 3, 5 i 7 miesiacu zycia otrzymal 3 dawli synflorixu, czy trzeba mu jeszcze podac dawke przypomnijaca? Druga moja watpliwosc dotyczy szczepienia na wzw. Otrzymalismy 3 dawki euvaxu. Brakuje nam 4 dawki przypominajacej, powinna byc podana w 12 miesiacu zycia. Czy warto mimo skonczonych trzech lat ja jeszcze podac? I czy moglby byc to energix zamiast euvax? Dziekuje za odpowiedź.

  1. Pani dr czeka nas szczepienie Tetraxim , strasznie się boję, gdyż w ulotce jako substancje dodatkowe podany jest formaldehyd i pochodne.
   Po szczepieniu na krztusiec zignorowano nop, syn od 3 lat ma powiekszone wezly i nie ulegają zmniejszeniu w żaden sposób.

 115. Bardzo proszę o odpowiedz – synek 7m miał 2 dawki pentaxim , powinien dostać trzecia ale jestem w kraju gdzie ta szczepionka się skończyła. Moje pyt – czy czekać aż się pojawi (jak długo mogę zwlekać z trzecia dawka?) czy szczepić 6w1? Synek późny wcześniak z 36 tc. Przy okazji zapytam ile powinien mieć dawek przeciw wzw b i czy prevanar13 schematem 2+1 czy 3+1? Pozdrawiam ?

  1. z tego co wiem to zagranicą raczej szczepią 6w1, wiec na taką szczepionkę bym się zdecydowała, by kontynuować szczepienia. synek jest wcześniakiem, wiec prevenar 3+1. wzw 3 dawki – chyba że masa urodzeniowa była ponizej 2 kg

 116. Witam,
  Czy między trzecią dawką, a czwartą uzupełniającą Pentaxim może być pół roku przerwy? Córka miała bezdechy po pierwszych szczepieniach. Dostała wówczas Pentaxim, Synflorix, Engerix i Rotawirus wszystko na raz. Miałam rozpisany kalendarz w poradni szczepień, ale mocno odwlekałam. Za moment córka kończy dwa latka. 7 czerwca szczepiłam Priorixem i 12 czerwca wyszła wysypka i trwa do teraz, czyli ponad miesiąc i jest odporna na leczenie. Nic nie zmieniłam i wątpię czy to alergia. Wysypka na moment się chowa po sterydach. Robię badania na pasożyty. Co w takiej sytuacji robić z czwartą dawką Pentaxim? Proszę o pomoc

 117. Dzień dobry. Synek pierwsze szczepienie przeciwko polio, DTP i Hib miał preparatem Infanrix iPV+HiB. Drugą dawkę preparatem Pentaxim. Czy to duży błąd? Czy trzymać się już Pentaximu do końca? Czy wrócić do Infanrixu?

 118. Witam.Pani Doktor mam pytanie, zwlekaliśmy że szczepionka Odra świnka różyczka ponieważ synek miał.problemy zdrowotne nie był zaczepiony w terminie a dopiero w 21 miesiącu a dokładnie w ostatni piątek 3 września mamy dawkę przypominająca pneumokoki a w listopadzie kończy dwa lata i powinien mieć podany Pentaxim ktorego oczywiście nie ma mam pytanie czy to nie jest zbyt duże obciążenie dla organizmu tyle szczepionek w takim krótkim czasie a może zdecydować się na jakąś 5 w 1 do 36 miesiąc.Bardzo prosze o pomoc bo martwię się czy to nie zbyt dużo dla takiego malucha.Dziekuje i pozdrawiam

  1. nie jest to zbyt duże obciążenie – żadna szczepionka nie obciąża organizmu dziecka, ale infekcja już tak. W mojej ocenie jeśli nie ma przeciwwskazań to trzeba szczepić.

  1. te szczepionki powstały z przeznaczeniem dla najmłodszych dzieci do realizacji podstawowe cyklu szczepień. Producent zakłada, że jeśli będzie opóźnienie to niewielkie i chce dotrzeć do grupy docelowej – dlatego na tej grupie przeprowadził badania preparatu 🙂

 119. Dzień dobry, Pani artykuły otworzyły mi oczy na kwestie szczepień i stąd moje pytanie. Jakimi preparatami szczepić 3letnie dziecko które było szczepione tylko po urodzeniu i jedną dawką petaximu

  1. będzie potrzebny indywidualny kalendarz szczepień. Trzeba rozpisać wszystko z użyciem preparatów innych od tych stosowanych w pierwszych trzech latach życia.

 120. Witam. Syn 18 stycznia 2020 kończy 2 latka. Mamy brak szczepienia 4 dawka hexacima. Dzisiaj zakończył przyjmowanie antybiotyku Zinnat. Kiedy najbezpieczniej będzie dokonać szczepienia brakującą dawką? Ewentualnie jaki zamiennik możemy podać?

 121. Dzień dobry, córeczka była szczepiona szczepionką skojarzoną 6w1, otrzymała trzy dawki tej szczepionki. Później z przyczyn zdrowotnych nie mogła być szczepiona. Teraz ma 3,5 roku i dostaliśmy zgodę na uzupełnienie szczepień. Czytam tu że szczepionkę tą można podawać do 36 miesiąca… co wiec teraz, szczepić czy nie? Będę wdzięczna za odpowiedz. Pozdrawiam

 122. Pani Doktor, proszę o poradę odnośnie szczepienia. Moje dziecko ma obecnie skończone 5 miesięcy. Z różnych przyczyn jeszcze nie było szczepione. Zostało zaszczepione tylko w szpitalu Engerix B i gruźlica. Obecnie chce wybrać się z dzieckiem do szczepienia. Zależy mi na bezkomorkowym krztuścu czyli na szczepionce DTaP. Mój pierwszy syn był taka szczepionka szczepiony . Wtedy była możliwość zaszczepić taka szczepionka osobno a pozostałe szczepionki czyli WZW i Hib były też podane osobno (szczepienie na 6 tygodni). Czy obecnie jeżeli otrzymam zaświadczenie od neurologa o szczepieniu dziecka szczepionka DTaP czy będzie ona dostępna osobno czy tylko w szczepionkach skojarzonych typu 5w1 czy 6w1. Dodam tylko że słyszałam że te szczepionki DTaP są już praktycznie niedostepne. Czy to prawda? Dziękuje za odpowiedź.

  1. Tak to prawda. Pojawił się przez chwilę mały zapas tylko dla sanepidu, ale i tak jest problem z dostępnością.

 123. Witam. Córka była zaszczepiona w szpitalu wzw b i gruźlica, potem pierwsze szczepienie było na nfz w wieku 8 tygodni, ale teraz chciałabym zmienić na skojarzone. I tu moje pytanie, jaką szczepionkę wybrać? Rozważałam pentaxim lub hexacima, tylko się waham, ponieważ w hexacimie wychodzi więcej wzw i więcej polio o ile dobrze kojarzę. Proszę o poradę

 124. Syn szczepiony zgodnie z kalendarzem szczepionkami refundowanymi do pewnego momentu,mianowicie nie ma przypadającego na 18 miesiąc z powodu bardzo częstych infekcji,nierozpoznanej astmy oskrzelowej,alergii. W tym momencie ma 4 lata i chcemy uzupełnić szczepienie,jaka szczepionka będzie odpowiednią?tetraxim?

 125. Proszę o poradę. Moja Hania w lutym kończy 3 lata. Nie miała 4 dawki dtp polio hib. Do tej pory byla szczepiona od uroedzenja szczeoiejiami na nfz. Co robić w takiej sytuacji? Kupić skojarzona szczepionka z niepelnokomorkowym krzyuscem czy na styk przed urodzinami ładować jej dtp pelnokomorkowy. Co bezpieczniejsze ? Proszę o radę bo mam duży mętlik w gglowie

 126. Witam, mam pytanie…Moja coreczka byla szczepiona dwa razy hexa 6w1, dwugie szczepienie miala dosc pozno, powiedzmy jak miala 1,5roku, obecnie ma 3,5…. Nie wiem, czy ja szczepic.
  Pani doktor powiedziala, ze juz nie bedzie szczepiona hexa, tylko jakas zwykla szczepionka…
  Chcialabym szczerej odpowiedzi, czy jesli szczepienie bylo zrobione dwa razy a nie trzy, to tak jakby nie byla w pelni zaszczepiona? Jak to wpasciwie wyglada? Prosze o odpowiedz.

   1. Witam serdecznie, proszę o poradę.
    Synek szczepiony 3x hexacima. W listopadzie powinien otrzymać 4 dawkę. Niestety chorował, później sytuacja z Covid 19 i w efekcie teraz ma 29 miesięcy i nie przyjął ostatniej dawki Hexacima. Chcę go teraz zaszczepić, gdyż przychodnie wznowiły szczepienia. Nie chcę szczepić refundowanymi. Lekarz proponuje Infarix Hexa. Czy to bezpieczne? Czy taka kombinacja będzie efektywna?

   2. Dzień dobry.
    Córka miała podaną 2x szczepionkę Pentaxim, ale ze względu na panującą obecnie pandemię mamy opóźnienie w szczepieniach. Podczas kolejnego szczepienia będzie miała już 2 lata i niecały miesiąc. Czy mimo tego, że córka była szczepiona oddzielnie przeciw WzwB może teraz przyjąć szczepionkę Infanrix czy lepiej powrócić do szczepień refundowanych? Bardzo proszę o odpowiedź.
    Pozdrawiam

    1. tak, w tej sytuacji najlepiej wybrać najbardziej zbliżony preparat czyli inny 5w1 – w tym wypadku Infanrix. Można tez wrócić do szczepień refundowanych – decyzja należy do Was (o ile dziecko nie miało przeciwwskazań do tych refundowanych).

  1. Witam mam pytanie czy szczepionkę hexacime mogę podać dziecku które teraz 19czerwca 2020 bedzie miało 3lata (36msc), szczepiona była cały czas hexacima brakuje nam szczepionki która powinna być wykonana w 18msc życia (ostatnia dawka ), lekarz poinformował mnie że producent wydłużył stosowanie szczepionki do 36msc ,a gdzie nie czytałam podawane jest że jest to szczepionka do 24msc życia , stąd moje pytanie czy rzeczywiście bezpieczne jest zaszczepienie dziecka które będzie miała za miesiąc 36msc.

   1. Zgodnie z informacją zawartą w charakterystyce produktu leczniczego preparat Hexacima może być stosowany tylko u dzieci do dwudziestego czwartego miesiąca życia. Po tym wieku jest niemożliwe użycie tego preparatu. To punkt 4.8 w CHPL

 127. Witam.
  Mam córkę 16 msc ma opóźnione szczepienie 6w1 o 9 msc. Teraz zadzwoniła Pani z przychodni że zaczęli szczepienia i zapeasza na MMR.
  Proszę o pomoc i wyrażenie swojej fachowej opini na temat szczepień w obecnej sytuacji wirusowej oraz o podpowiedź czy zaszczepić najpierw zaległą 6w1 czy Mmr?
  Dziękuję

 128. Pani Doktor. mam dylemat. mój syn ma zaległa szczepionka hexacima która powinna być podana między 16 a 18 rokiem życia. Muszę go zaszczepić do 24 miesiąca A teraz dobra koronawirusa pandemi…zastanawiam się czy mogę przełożyć tą szczepionka na później biorąc pod uwagę zeby zastąpić ja jakaś inna nazwa – czytałam że jest szczepionka która można podać do 36 miesiąca. i moje pytanie czy tamte dawki jakoś tracą na wartości te które wcześniej szczepilismy? dziękuję za odpowiedź!

  1. Jak najbardziej trzeba to szczepienie uzupełnić. Poprzednie dawki nie tracą na ważności, ale pomimo tego że jesteśmy w okresie pandemii to nie zaleca się odraczania szczepień ochronnych. Po 2 urodzinach można podać najbardziej zbliżony składem preparat czyli inny 5w1 – w tym wypadku Infanrix

 129. Witam, szczepiliśmy syna szczepionka 6w1 hexacima 2mieisac, 4miesiac i 7miesiac z następną dwaką zwlekaliśmy, a to wakacje, po wakacjach dziecko poszło do żłobka i zaczęły się ciągle choroby, odwlekalismy i odwlekalismy, miesiąc temu syn skończył 2 lata. Nie wiem czy powinniśmy zaszczepić go teraz hexacima (bo to tylko miesiąc) czy czyms innym, 6w1 czy już tylko refundowanymi szczepionkami? Czy będę musiała zaczyn cykl szczepień od nowa czy tylko jedna dawaka innego preparatu 6w1? A jeżeli zdecydowałabym się na refundowane to ile i jakie musiałabym podać dziecku?

  1. Nie trzeba powtarzać cyklu Szczepień. Można kontynuować inną szczepionkę po 6w1 lub przejść na szczepienia refundowane. Ale zostaje wam już tylko ta jedna dawka do zrealizowania, bez względu na to jaki preparat wybierzecie

 130. Witam, syn we wrześniu kończy 3 latka. Ostatnie szczepienia miał w styczniu 2018 na Odrę MMR. Mamy zaleglą tą z 16-18 miesiąca DTP-4 dawka, polio-3 dawka i Hib- 4 dawka. Szczepilismy to id początku 6w1 Hexacima. Dopiero teraz się dowiedziałam, że nią można tylko do 24 miesiąca. Od wrzesnia mały idzie do przrdszkola i co w takiej sytuacji Pani by polecila. Skoro nie mamy tej 4 dawki hexacimy. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

   1. Dzien dobry
    Mam pytanie
    Moja 14 miesięczna corka dopiero wczoraj otrzymała pierwsza dawkę Infarix 5w1 z powodu powikłań po szczepieniu BCG
    Chcialam się dowiedzieć w jakich odstępach czasu powinnam ja zaszczepic i w jakim wieku powinna otrzymac 4 dawkę??

    1. odstępy minimum 1 miesiąc między trzema pierwszym dawkami i przynajmniej po 6 msc czwarta dawka. musicie zdążyć do 36 Mac życia

 131. Witam. Bardzo obawiam się szczepionki na Odrę, świnkę, różyczkę którą muszę zaszczepić synka gdyż córci po podaniu tej szczepionki cofnęła się mowa. Mam zamiar podać ją synkowi po 2 urodzinach. Moje pytanie w związku z tym jest takie czy mogę pominąć szczepionkę na Odrę,świnkę, różyczkę i podać 4 dawkę infanrix hexa jak jest zalecana w 16-18 miesiącu życia czy dopiero po zaszczepieniu na mmr w przyszłym roku?

  1. co to znaczy, że cofnęła się mowa? pod koniec 1. roku życia dziecko powtarza pierwsze słowa ze zrozumieniem (wskazywanie odpowiednich osób, czynności, przedmiotów), np. mama, tata, baba, da, pa. Dziecko przestało mówić pojedyczne słowa? jak długo to trwało? Jesteście pod opieką specjalistów?

 132. Synek 13 Mc życia szczepiony preparatem Infarix Hexa. Z powodu przeziębień a później kwarantanny i odwołanym szczepienia nie dostał 3 dawki 6 w 1.czy jeśli dostanie ja w 13 Mc życia to ochrona zostanie zachowana? Czy zdarzymy podać 4 dawkę?

  1. Jeżeli zrealizujecie pełny schemat szczepienia, to ochrona będzie zapewniona. Jeżeli nie trafią się żadne większe opóźnienia, to powinniście zdążyć zaszczepić wszystko. Ostatnią, czwartą dawkę, podaje się po sześciu miesiącach od podania dawki trzeciej

 133. Witam serdecznie,
  Córka w 11 tygodniu szczepiona preparatami refundowanymi oraz Rotarix. Niestety jak to bywa w przypadku takich maluszków napad płaczu i ogólna histeria w momencie kiedy dziecko się uspokajało na twarzy i na główce pojawiły się fioletowe plamy, które schodziły około tygodnia robiąc się najpierw czerwone, a później brązowe – co mogło spowodować taka reakcję? Dodam, że córka ma nietolerancję białka krowiego. Pediatra zasugerowała zmianę na szczepienie 5 w 1 czy to bezpieczne i faktycznie warto tak zrobić?

  1. ciężko mi powiedzieć co to były za plamy. Ale zgodziłabym się że bezpieczniejszą opcją będzie szczepienie typu 5w1 lub 6w1

 134. Dzień Dobry 🙂
  Mam pytanie córka kończy za 2 dni 2 lata. Była do tej pory szczepiona 2x 5w1 Pentamix. Co w takiej sutacji najlepiej zrobić. Niestety rok nie szczepilismy bo albo szpital (uraz głowy) to angina.

  Kolejny termin szczepienia mamy na wrzesien, staram się przyspieszyć na czerwiec.

  Dodam tylko, ze córka ma CMV wrodzone.

 135. Córka miała opóźnione szczepienia od samego poczatku, ze względu na problemy wcześniacze. A później z powodu hospitalizacji na RSV który syn prawdopodobnie przyniósł z przedszkola. Ostatnie szczepienie Pentaximem mieliśmy mieć ok 2 urodzin, ale pojawiła się w domu ospa. Wiec musieliśmy odczekać znów swoje, kiedy mieliśmy zapisać się już na szczepienie okazało się że wybuchła epidemia i szczepienia u nas w ośrodku są wstrzymane. Teraz nie wiemy co zrobic ze szczepionką. W osrodku zaproponowano nan wymiane Pentraxim na Infanrix lub o ile znajdziemy Tetraxim. Która wybrac?? Proszę o pomoc.

 136. Dzień dobry
  Moja córka 17 sierpnia skończy 3 latka. W 2 mcu życia została zaszczepiona pentaximem. Później ze względu na alergię i ciężki przebieg AZS w porozumieniu z pediatra i alergologiem szczepienia były odraczane. Gdy miała dwa i pół roku udaliśmy się do konsultanta ds. szczepień i tam dostaliśmy rozpisany kalendarz szczepień i wznowiliśmy sCzepienia, córka dostała druga dawkę infanrix Ipv hib. Niestety z trzecią dawka ze względu na chorobę córki spóźniliśmy się 4 dni i została zaszczepiona 21.02.2020. teraz do 17 sierpnia aby był odstęp min 6 m-cy braknie cztery dni. W przychodni nie chcą jej zaszczepić infanrix Ipv hib a proponują infanrix Ipv. Czy to dobry pomysł mieszać drugi raz szczepionki czy te cztery dni powodują że nie można jej zaszczepić infanrix Ipv+ hib 21.08.2020? Bardzo prosze o porade i z góry dziękuję.

  1. produkt jest zarejestrowany do 3 urodzin. Niby to tylko 3 dni, ale gdyby coś się wydarzyło, to jednak dziecko nie zostało zaszczepione zgodnie z zaleceniami. Trzeba podać coś innego. Np tetramim. Najlepiej skonsultować się z poradnią ds szczepień.

 137. Dzień dobry. Syn po ukończeniu 9 roku życia powinien mieć szczepionkę przypominającą świnka, odra, różyczka. Jednak nie zrobiliśmy tego w sezonie jesienno-zimowym, a potem przyszła pandemia. W czerwcu syn skończył 10 lat, a my nie mamy zrobionej tej szczepionki przypominającej. Czy możemy bezpiecznie odłożyć to w czasie do osłabnięcia pandemii? Czy ochrona przeciw tym chorobom będzie zachowana?

  1. Odkładając szczepienie, odkładajcie ochrony dziecka przed chorobą zakaźną. A ona nie czeka na lepszy czas, po prostu zaatakuje dziecko które nie jest u odporniony. Zgadzam się że to druga dawka i dziecko ma jaką ochronę, ale sama pandemia nie powinna być powodem dla którego odraczamy szczepienia

 138. Dzień dobry.
  Córka ma obecnie 2 lata i 5 miesiecy. Mamy wyszczepione 3 dawki Hexacimy. Ostatnia podana 10 mies. temu. Czy jedyna mozliwoscią 4 dawki jest teraz Infanrix HEksa? Dziekuje za odp. Pozdrawiam

 139. Dobry wieczor Pani doktor.Corka szczepiona byla Hexacime.Kolejna dawka powinna byc podana przed 24 miesiacem ale ze wzgkedu na ciagle infekcje jestesmy 3 miesiace po okresie kiedy powinna byc zaszczepiona.Czym powinnam teraz zaszczepic corkę?

 140. Dzień dobry. Syn w wieku 2 lata i 3 miesiące dostal 3 dawka Infarnrix dopiero, z różnych przyczyn. Co w takiej sytuacji jak minie rok między 3, a 4 dawka? Co po 3 roku życia?

 141. trafiłam na pani post z 5.12.2017r. I pozwoliłam siebie napisać z prośba o wskazówkę (oczywiście będę konsultować się z pediatra prowadzącym, który aktualnie jest na kwarantannie), córka aktualnie 25 miesięcy, od 13-17 miesiąca sporo chorowała, później pandemia, w lato kontynuowała zaległe i dodatkowe szczepienia. Problem w tym ze została nam ostatnia dawka 6w1 a była szczepiona Haxacima a ma już 25 mcy😞 jakim szczepieniem mogłaby zostać zaszczepiona ażeby nie utracić odporności wcześniej nadanej, jakie wg pani mamy możliwości oczywiście biorąc pod uwagę dobro córki,

 142. Witam, chciałabym się dowiedzieć czy syn nie dostał za dużo razy za szczepiony, od marca mieszkamy w Niemczech, w lipcu skończył 3lata był szczepiony według kalendarza+pneumokoki. Dostał w Polsce 4dawki pentaxim, a tu jeszcze Hexyon-czy to nie działa na to samo?

  1. jeśli były cztery dawki to szczepienie zostało zrealizowane. W żaden sposób mu to nie zaszkodzi, ale nie było potrzebne….

 143. Witam, syn był szczepiony Pentaximem dostał 3 dawki, ostatnia umknęła
  ( zamknięte przychodnie, covid 19 , choroby) i tak syn skończył już 3 lata…czym mogę go teraz bezpiecznie zaszczepić bardzo proszę o odpowiedź? Szukam wszędzie odpowiedzi i nie mogę znależć, czy już nie można teraz szczepić, czy te 3 dawki go chronią?

  1. Trzeba uzupełnić szczepienie aby ochrona była odpowiednia. W tej sytuacji nie można już podać szczepionek wysoceskojarzonych. Trzeba szukać innego preparatu. Np. tetraxim

 144. Dzień dobry, przed pierwszym szczepiniem syna w przychodni (3 misiąc życia) zoatałam zapytana jaką szczepionkę wybieram, 5 w1 czy 6w1, wybrałamm 6w1. Zapytałam również o szczepienia dodatkowe meningokoi, pneumokoki i ospę. Powiedziano mi, że żeby nie przeciążać malucha mogę szczepić równolegle jedynie na pneumokoki. Tak więc syn został zaszczepiony 6w1 Hexacina +pneumokoki. 2 miesiące później nikt już mnie o nic nie pytał tylko powiedziano mi, że dziś musi dostać Pentaxin 5w1 +pneumokoki. Za kolejne 2 miesiące to samo. Myślałam że tak musi być. Zdziwiło mnie jednak, że mam się zgłosić na kolejne szczepienie WZW b(a przecież miało ono być w 6w1 i miałam uniknąć tego dodatkowego szczepienia). Zaczęłam szukać informacji na ten temat i trafiłam do Pani. Wszędzie czytam, że nie powinno się zmieniać szczepionek i bardzo mnie to zaniepokoiło. Czy jeśli syn dostał najpierw Hexacima a potem 2 razy Pentaxim może to spowodować jakieś nieprawidłowości? Czy taki proces szczepienia jest w ogóle dopuszczalny?
  Czy w dalszym ciągu mogę rozpocząć szczepienie na meningokoki?( Syn ma 9 i pół miesiąca).
  Pozdrawiam,
  Katarzyna

  1. Zgadza się, że powinniśmy się trzymać pierwotnie wybranej szczepionki. Są sytuacje na które wpływu nie mamy, np. brak danych szczepionki w hurtowni, wtedy dopuszczalne jest użycie innej. Jeżeli przychodzimy ze Szczepień typu sześć w jednym na szczepienie typu pięć w jednym to trzeba pilnować uodpornienia przeciw WZW typu B, tak aby dziecko otrzymało wszystkie dawki

   1. Witam ,mam pytanie syn ze względu na wcześniactwo miał odraczanie szczepienia ( niska masa) syn urodzony we wrześniu 2019 33 tydzień,rozpoczęliśmy kalendarz szczepień z opóźnieniem i wygląda tak.
    1 dawka pentaximu -grudzien 2019
    2 dawka pentaximu – sierpień 2020
    3 dawkę pentaximu ma mieć podana 29.01.2021 , a przypominająca za rok czy to będzie ok? Syn skończy wtedy 2 lata 4 miesiące a z opisu wynika ,że powinna być podana dawka do drugiego roku życia.
    Proszę o odpowiedź.

  2. Dzień dobry, może jakimś cudem przeczyta Pani Doktor ten komentarz parę lat po publikacji posta. Na pokładzie niemowlak, Zbliża się termin trzeciej dawki szczepionki 6w1, a w aptekach brak preparatu. W razie gdyby nie udało się dostać tej szczepionki, to czym najlepiej będzie doszczepić dziecko? oczywiście będę to konsultowała ze swoim Pediatra, ale chętnie poznam opinię Pani.

   1. innym preparatem 6w1 lub 5w1 lub w trzeciej kolejności opcja szczepionek refundowanych ( o ile nie ma do niech przeciwwskazań).

 145. Witam, a co w sytuacji, jeśli została do podania ostatnia dawka hexacimy, ale niestety z przyczyn covidowych nie udało nam się zrobić szczepienia na czas? Dziecko skończyło 2 tygodnie temu 2 lata, a tym preparatem ostatnia dawka miała być podana między 16, a 18 miesiącem życia? Pozdrawiam serdecznie

   1. Witam
    Mam pytanie. Moja córka obecnie 3,5 miesiąca pierwsza dawkę szczepienia 6w1 dostała marki Infanrix hexa. Teraz wybieramy się na drugie szczepienie (odroczone o miesiąc przez covid) i okazuje się ze ten preparat jest niedostępny. Są natomiast szczepionki 6w1 firmy Hexacima. Czy podanie innej szczepionki jest bezpieczne? Co z kolejnymi dawkami? Która firma należy szczepić kolejne dawki? Kontynuować Hexacime czy wrócić do Infanrix jeśli już będzie dostępna?
    Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedz

 146. Syn skonczył 3 latka w styczniu , przez covid czy inne czynniki nie szczepiony od ponad roku od podania ostatniej dawki Infanix hexa. Przychodnia obudziła się i wzywa na zaległą ostatnia dawkę (4) . W specyfikacji leku wyraźnie zaznaczone , że szczepionkę można podawać dzieciom do 3r.ż. Jak teraz to rozwiązać ….???

 147. Witam, córka 2 lata 1 miesiąc, w przyszłym tygodniu zaplanowane szczepienie Pentaximem w przychodni – czy na wizycie moze okazac sie, że ze względu na wiek Pentaximem nie zostanie zaszczepiona?

 148. Witam,
  Syn kończy w maju 4 lata, nie otrzymał ostatniej dawki hexa 6w1, na bilansie 2 latka powiedziano że syn ma już wykonane wszystkie szczepienia do 6 r. Życia. Jednak przy drugim dziecku zauważylam że mamy różnice 1 szczepienia właśnie wspomnianą szczepionką, czyli starszy syn nie otrzymał jednej dawki. Co w takiej sytuacji? lekarz wspominał że i 4 latki są szczepione ale producent szczepionki chyba zaleca podanie dawki do 2.5 roku. Z góry dziękuję za pomoc.

 149. Moje bliźniaczki dostały 3 dawki 5 w 1. – infanrix ipv hib i teraz czeka nas ostatnia. Jednak ostatnio pediatra poinformowała nas, że nie mają już tej szczepionki w przychodni i dziewczynki zostaną zaszczepione pentaximem przed drugimi urodzinami. Czy zgodzić się na taką opcję? Czy lepiej poszukać i kupić w aptekach infanrixa?

 150. Witam.
  Ze względu na obawy związane początkowo z kolejną falą covid, a następnie kolejne zachorowania w domu synowi przesunęły się szczepienia. I tak ENGERIX przyjął 19.02.2020, 17.06.2020 a infanrix ipv + hib 17.06.2050, 17.08.2020. Aktualnie mamy do podania trzecią dawkę ENGERIX i Infanrix. Czy jest jakaś zasada w przypadku obu szczepionek mówiąca w jakim czasie od podania pierwszej dawki należy przyjąć kolejne (trzecie) np. W ciągu roku? Szczepienie będziemy planować na koniec czerwca, generalnie po upływie roku od podania pierwszej dawki. Co w przypadku czwartej dawki infanrix która należy zrobić po roku od podania trzeciej? Będę wdzięczna za odpowiedź.

 151. Dzień dobry,
  mamy ostatnie szczepienie syna (obecnie ma 23 miesiące) jak się okazało zabrakło szczepionki Infanrix ipv hib 5w1, mamy do wyboru Pentaxim lub 6w1, która z tych szczepionek jest najbardziej odpowiednia w takiej sytuacji?

 152. Dzien dobry, proszę o pomoc. Córka urodzona w styczniu 2018 r. Mamy zaległe szczepienie z 16-18 miesiąca życia DTP, polio i Hib… Szczepiona była wyłącznie refundowanymi szczepionkami. Czym teraz zostanie zaszczepiona? Dalej refundowanymi?

 153. Dzień dobry Moja córka ma 2latka i 4 miesiące w czerwcu ma mieć szczepionkę którą powinna mieć mając 18 miesięcy szliśmy programem 6w1.Czy tą szczepionkę mogę zastąpić szczepionka bezpłatna ?pozdrawiam

 154. Mój synek w 3 miesiącu był szczepiony Infanrix hexa, w schemacie szczepień miał przyjąć w 5 miesiącu drugą dawkę (mieszkaliśmy w Holandii). Przez przeprowadzkę do Polski zaniedbaliśmy to. Teraz ma 10 miesięcy. W ośrodku zdrowia powiedzieli, że mam wykupić tą samą szczepionkę. Mam problem z dostępnością Infanrix heca. Co zrobić???

   1. Dzień dobry, mój synek ma 4 miesiące i miał już podane dwie dawki infanrix hexa. Za tydzień ma mieć kolejne szczepienie ale szczepionki brak i zaproponowano nam hexacime. Przy drugiej dawce pani doktor powiedziała że jest problem z tą szczepionką i czy może wypisać inną. Ale gdy powiedziałam że dostał już infanrix hexa to pani doktor powiedziała że w takim razie musi kontynuować tę szczepionkę. Wtedy udało nam się ją dostać, ale teraz nie ma jej już nigdzie i w aptece panie mówią że może być dopiero we wrześniu. Teraz nie wiem co mam robić, nie chcę zaszkodzić synkowi, czy mogę teraz podać hexacimę jak miał już dwie dawki infanrix hexa?

 155. Witam,
  Mam pytanie, bo mam coraz większe wątpliwości, córka skończone 15 tygodni, pierwsza dawka infanrix ipv+hib teraz mamy iść na drugą i jest niedostępna, z adnotacją, że ma się pojawić na początku 3 kwartału 2021, zatem jakoś teraz, czy czekać, aż szczepionka się pojawi, czy szczepić pentarixem?pozdrawiam

 156. Witam, córka ma obecnie 5 miesięcy, została zaszczepiona dwiema dawkami 6 w 1 Infanrix Hexa. Zgodnie z kalendarzem ma dostać 3 dawkę, ale są braki tej szczepionki. Czy mogę zaszczepić ją inną szczepionka, czy lepiej poczekać, aż będzie dostępna? Od drugiej dawki minęło 8 tygodni.

 157. Dzień dobry,
  Na wstępie chciałam bardzo podziękować za wiedzę, którą Pani umieszcza tutaj na blogu. Była dla mnie bardzo pomocna przy podejmowaniu decyzji odnośnie programu szczepień. Wybraliśmy 6w1. Dzisiaj było pierwsze szczepienie: Hexacima, Synflorix, Rotateq. Wg. zaleceń pediatry następne szczepienie ma być za 5-6 tygodni (właśnie córka skończyła 2 miesiące) i tutaj zalecił następną wizytę szczepionką 5w1 PENTAXIM + Rotateq. Pamiętam, że wspominała Pani w swoim artykule, żeby starać się „nie mieszać” 6w1 i 5w1.
  Fakt, że obie szczepionki są tego samego producenta, ale mimo wszystko pomyślałam, że zapytam Panią o opinię. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 158. Witam serdecznie,
  Moja coreczka zostala zaszczepiona pierwsza dawka w 2 mc zycia infanrix hexa. Teraz jest bardzo duzy problem ze zdobyciem tej szczepionki. Na wizycie w 4 mcu zycia podana zostala tylko 3 dawka rotatequ , liczac ze szczepionka sie pojawi. W sierpniu mam kolejna wizyte. Pytanie: czy mam szczepic hexacima czy jechac po szczepionke np. do Łomży (jestem z Warszawy). Czy w taki upal bezpieczne jest przewozenie szczepionki?

  1. w takiej sytuacji chyba jednak lepiej podać hexacimę bo z tym przewożeniem to nie do końca może być dobre rozwiązanie.

 159. Witam, a co z 7 latkiem, który był szczepiony zgodnie z kalendarzem szczenień Infanrix 5w1 w 6 roku się nie wyrobiliśmy bo chorował a później przyszedł covid i odroczyliśmy. Czym teraz go zaszczepić? W przychodni p. pielęgniarka powiedziała, że można podać Hexa Cimę, ale wolałabym jakąś 5 w 1 zbliżoną do infanrixa… Pentaxim jest ok? Jest dostępny? Syn jest alergikiem i teraz ma alergię jeszcze ( na trawy, zboża itd.) jeszcze pylą. Czy to, że ma alergię w tym momencie to może to być wskazaniem do odroczenia? wolałabym już nie czekać ze szczepieniem, jesteśmy już i tak spóźnieni rok.
  Pozdrawiam serdecznie
  Karolina

 160. Dzień dobry! Syn w czerwcu br skończył 3 lata. Urodził się w 37 tyg. Z uwagi na problemy alergiczne rozpoczęcie szczepień w jego przypadku nieco się opóźniło. Został zaszczepiony trzema dawkami 5w1 (pentaxim, pierwsza dawka w 5 mż). Niestety ze względu na kolejne problemy alergiczne z jakimi się zmagaliśmy przez ostatnie kilka miesięcy plus pandemia (dwukrotnie przełożono nam w poradni POZ) sprawiły że nie zdążyliśmy przyjąć czwartej dawki. Bardzo proszę o informację jakie mamy opcje w tej sytuacji.
  Dziękuję serdecznie!

 161. Dzień dobry. Córka obecnie kończy 6miesiecy. Dwa pierwsze szczepienia wykonaliśmy Infanrix Hexa, zbliża się trzecie szczepienie i na ten moment Hexa jest niedostępna. Czy w takim przypadku lepiej trzecia dawkę zamienić na inny preparat 6w1 (np.Hexacima) czy odroczyć szczepienie? Podobno trzy pierwsze szczepienia lepiej wykonać tym samym środkiem, stąd pytanie. Dziękuję góry za odpowiedź.

 162. Corka byla szczepiona 6w1, niestety nie dostala czwartej dawki uzupelniajacej. Dzis ma juz 8 lat. Czy zaszczepic ja boostrix polio czy moze inna szczepionka? A moze trzy dawki nadal ja chronia?

 163. Dzień dobry. Bardzo proszę o radę. Syn został zaszczepiony dwiema dawkami InfanrixHexa (w 2 i 4 miesiącu życia), kolejną dawkę powinien był przyjąć w 6 miesiącu życia, ale otrzymał ją dopiero w 9 miesiącu. Brakowało szczepionek. Nikt nie zaproponował szczepionki zastępczej, a ja nie wiedziałam, że takie rozwiązanie jest możliwe, inaczej sama bym się upomniała. Jakie konsekwencje może może mieć podanie trzeciej dawki z 2,5 miesięcznym opóźnieniem?

 164. Witam,
  Pytanie trochę po fakcie, ale dla własnego spokoju chciałam się upewnić. Synek 2 lata i 2 miesiące dziś był szczepiony. Zasadniczo miał mieć podana Hexacimę (tak jak poprzednie 3 dawki). Z uwagi jednak na ukończone 2 lata Pani doktor zasugerowała szczepienie Infanrix hexa albo moje oświadczenie, że proszę o zaszczepienie Hexacimą pomimo, że jest zarejestrowana do 2 roku życia. Wybrałam infanrix, zgodnie zresztą z sugestią pediatry. Teraz ciągle myślę, że przecież zawsze mówiono, ze powinno się kontynuować jedną, a przecież te dwa tygodnie nie robią takiej różnicy. Mogłam podpisać oświadczenie … Rozumiem, że nie ma badań, więc trudno ocenić jaki będzie poziom ochrony, ewentualnie jaki wpływ może mieć ta zamiana…

  1. w tej sytuacji lepiej zaszczepić innym preparatem niż zaszczepić poza rejestracją. myślę, że to było dobre rozwiązanie

 165. Dzień dobry,
  synek jest wcześniakiem, urodził się w 36 tygodniu ciąży. W przychodni nie powiedzieli Nam, że wcześniaki mają refundowane szczepienia 5w1 czy 6w1, a teraz zabrakło Nam III dawki szczepionki Pentaxim i nie wiadomo kiedy będzie. Jest jedynie odpłatna. Co teraz mamy zrobić. Synek pod koniec października skończy 5 miesiąc.
  Dziękuję za odpowiedź.

 166. Witam Panią serdecznie. Mam poważne pytanie. Syn był wcześniej szczepiony zgodnie z kalendarzem szczepień hexacimą, a w 18 miesiącu życia otrzymał infanrix hexa. Dopiero w domu to zobaczyłam w książeczce. Czy to synkowi nie zaszkodzi?

  1. nie zaszkodzi, ale oczywiście powinni państwo byli być poinformowani o zmianie preparatu. Być może były jakieś braki w dostawie

 167. Witam serdecznie, syn otrzymał trzy dawki Hexaciny, teraz skończył 18 miesięcy czy powinnam się udać na szczepienie przypominające? Czy jest ono konieczne ?

 168. Dzień dobry, mój syn ma 20 miesięcy powinien dostać trzecią dawkę szczepionki infanrix 5/1 IPV + HIP. Preparat nie jest dostępny w żadnej aptece, zaproponowano mi zaszczepić szczepionką Pentaxin. Czy taka zamiana jest dobra? I czy nie zaszkodzi?
  Pozdrawiam

   1. Witam,

    Córka ma 21 miesięcy. Powinna dostać 4 dawkę szczepionki 5w1 Infanrix. Oczywiście w żadnej aptece jej nie ma. Zaszczepić córkę inna 5w1(pentaxim) czy 6w1 InfanrixHexa?mam wybór w przychodni. Z góry dziękuje za Odp.

 169. Witam, córka za miesiąc kończy 3 lata. Została zaszczepiona zgodne z kalendarzem 3 dawkami Infanrix hexa. Brakuje jej 4 dawki. Miesiąc temu dowiedziałam się, że Infanrix hexa jest zarejestrowany do 3 r.ż. Córka jest obecnie znowu chora, ale jest szansa, że zdążę ją zaszczepić w ciągu miesiąca. Mam jedynie obawy czy jest to bezpieczne. Czy szczepienie wykonane w 36 mscu nie ma ryzyka nopow? Czy lepiej odpuścić hexe i poczekać aż skończy 3 lata i podać tetraxim? Nie wiem co robić:( Już wariuję! Proszę o poradę. Pozdrawiam Magda

 170. Dzień dobry. Wczoraj z synem byłam na zaległym szczepieniu 5w1. Syn ma 2 lata 8 miesięcy, chciałam uzupełnić ostatnią dawkę 5w1. Wcześniej był szczepiony Infarnix, wczoraj dostał pentaxim ( bo infarnixu nie mieli). Dopiero dziś przypomniałam sobie, że pentaxim jest dopuszczony do 24 miesiąca życia. Co powinna zrobić w takim przypadku. Martwię się, że mogą pojawić się powikłania po szczepieniu i szcepionka nie bedzie skuteczna.

  1. najpewniej nic się nie stanie i szczepionka będzie skuteczna. w końcu podobny preparat może być stosowany do 36.msc. zalecam jednak obserwację i gdyby coś zaniepokoiło to udajcie się na kontrolę lekarską

 171. Witam.
  Córeczka byla zaszczepiona w 7 tyg szczepionką refundowaną, zle znosi wkłucia, chcialabym je ograniczyć stad pomysl na zmianę na 5 w 1. Pentaxim. Tak mi doradzają w przychodni. Nie znam się na szczepionkach, temat dla mnie bardzo trudny. Czy Pani zdaniem to dobra zmiana? Pozdrawiam serdecznie

 172. Dzień dobry,
  mamy trochę skomplikowaną sytuację ,mianowicie synek urodził się z wielowodzia o obniżonym napięciu globalnie , zalecenia szczepienia jedynie 5w1, mam na pokładzie starszą córkę ciągle chorująca więc temat szczepień to rzeka. Ale synek zdarzył wziasc 3 dawki wzwb oraz 1 pentaxim 5w1, następne dawki albo on albo córka z większą infekcja często antybiotykową więc szczepienia uciekały. W zeszłym roku w wakacje przeszedł sepsę bakteria Neisseria cinerea. Milion badań kontrolnych itd. aktualnie synek za 4tyg skończy 3latka. Moje pytanie jest czy mogę ,powinnam szczepić go nadal ( tu chyba jakiś indywidualny kalendarz ale nie wiem gdzie i z kim go omawiać). Synek jest pod kontrolą fizjoterapety,logopedy o neurologa ( tu za rok wizyta).
  Czy pneumokoki ,meningokoki również z zalecanych szczepień warto , czy lepiej nie obciążać już go.

  1. to już indywidualny kalendarz szczepień – najlepiej omówić go z Waszym pediatrą który ma dostęp do karty szczepień i konkretnych dat i dawek podanych w przeszłości. Co do pneumokoków i meningokoków to sa bardzo zalecane w Waszym przypadku – zwłaszcza biorąc pod uwagę sepsę w wywiadzie. Żadne ze szczepień nie jest takim obciążeniem jak infekcje – w szczepionkach są tylko pojedyncze antygeny, a nawet w zwykłych zapaleniach gardła jest ich kilkadziesiąt.

   1. Dzień dobry! Przepraszam, jestem Białorusinką, bardzo proszę o poradę. Moja córka na Białorusi otrzymała 2 dawki Hexaximu w wieku 4 i 5 miesięcy, poza tym wyprowadziliśmy do Polski i niestety, córka nie miała więcej szczepień. Teraz ma 2 lata i 9 miesięcy. Jaką szczepionkę możemy jej podać? Jeden lekarz movi – Hexaxim czy Infarix Hexa, drugi że najlepiej Infarix IPV Hib. Bardzo proszę o odpowiedź.

 173. Dzień dobry Pani Doktor,
  chciałam się z Panią skonsultować odnośnie szczepienia 4 dawką Pentaxim. Synek 3 dawkę otrzymał 9 listopada 2022, czy 4 dawkę można mu podać 9 listopada 2023? Czy jednak odczekać jeszcze kilka dni?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *