o szczepieniach

szczepienie MMR dziecka uczulonego na białko jaja

Pytanie od jednej z mam: „A co ze szczepieniem gdy dziecko ma alergie na jajko(IV i V klasa)?”

Problem ze szczepieniem przeciwko odrze-śwince-różyczce jest taki, że znajdują się w niej przetworzone antygeny białkowe (wirusy uzyskiwane są z hodowli tkanek zarodka jaja kurzego). Stąd pytanie o to, co robić z dziećmi, u których stwierdzono alergię na białko jaja? Jak je szczepić i czy w ogóle jest to bezpieczne?

Ryzyko wystąpienia ciężkiej reakcji alergicznej po szczepionce odra/świnka/różyczka jest niezwykle rzadkie. Dane szacunkowe mówią o 1 przypadku na milion podanych szczepień. Co więcej – badania pokazują, że to nie alergia na białko jaja kurzego jest związana z taką ciężką reakcją alergiczną.

 • Amerykańska Akademia Pediatrii, Red Book 2009; 48-49
 • Clark, Skypala, Lech i wsp. British Society for Allergy and Clinical Immunology Guidelines for the menagment of egg allergy, Clin Exp Allergy 2010;40:1116-1129
 • General Recommendations on Immunization Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices ACIP. MMRW/January 28,2011; 24-25

Ryzyko, że u dziecka a ciężką alergią na białko jaja wystąpi reakcja anafilaktyczna po szczepionce odra/świnka/różyczka jest takie samo jak u dziecka bez tej alergii.

Dziecko z alergią na białko jaja

 1. Dzieci z alergią na białko jaja można szczepić w „zwykłym” gabinecie szczepień, który posiada zestaw pierwszej pomocy (każdy posiadać powinien) i nie trzeba tutaj zachowywać jakiś dodatkowych środków ostrożności czy przeprowadzać próby z rozcieńczoną szczepionką itp.
 2. Dziecko przed szczepieniem nie wymaga dodatkowych konsultacji alergologa czy immunologa.
 3. Nie trzeba wykonywać testów skórnych ani testów krwi przed szczepieniem.
 4. Jedynie u dziecka, u którego w wywiadzie jest wstrząs anafilaktyczny bo spożyciu białka – szczepienie jest przeciwwskazane w przychodni, ale szczepi się takie dzieci w warunkach szpitalnych.

Ciężka reakcja alergiczna w reakcji na inne składniki szczepionki

W przypadku szczepienia odra/świnka/różyczka ważniejsze jest upewnienie się czy dziecko nie jest uczulone na neomycynę lub żelatynę. Neomycyna znajduje się w obu preparatach dostępnych w Polsce (MMRVaxPro i Priorix), a żelatyna tylko w jednym z nich (MMRVaxPro).

Jeśli u dziecka obserwowana była kiedykolwiek ciężka reakcja alergiczna na neomycynę w postaci wstrząsu (po neomycynie zwykle po 48-96 godzinach od ich spożycia) to szczepienie jest przeciwwskazane (można szczepić, jeśli objawem alergii była niewielka reakcja skórna). W przypadku uczulenia na żelatynę – zaleca się podanie szczepionki Priorix.

Pamiętajcie, że każdorazowo decyzja o szczepieniu podejmowana jest indywidualnie. Po zebraniu wywiadu, zbadaniu dziecka lekarz może mieć wątpliwości i dziecko z alergią (i takie bez alergii również) wysłać do Poradni Szczepień.

Więcej o obu dostępnych w Polsce preparatach poczytasz tutaj.

Zachęcam Was do zakupu ebooka szczepionkowego „309 pytań o szczepienia” gdzie znajdziecie odpowiedzi na całe mnóstwo pytań!

309 pytań o szczepienia

44 thoughts on “szczepienie MMR dziecka uczulonego na białko jaja

 1. Akurat zona o to pytala ale w odpowiedzi jest opis na bialko a dziecko w naszym przypadku ma alergie na zoltko i jajko wiem ze zameczamy pytaniami ale to moja córeczka 🙂 i wole byc pewien

  1. nie ma przeciwwskazań przy alergii (ani na białko ani na żółtko). jedynie sytuacja, w której dziecko miało wstrząs anafilaktyczny (ze spadkiem ciśnienia, koniecznością reanimacji) w reakcji na BIAŁKO jaja jest absolutnym przeciwwskazaniem do wykonania szczepienia. Nie mam nic przeciwko pytaniom. Po to jest to miejsce w sieci 🙂 pozdrawiam ciepło 🙂

 2. A jak się ma szczepienie dziecka na choroby zakaźne do wczesnej ciąży rozwijającej się u matki? Czy przypadkiem nie jest konieczne odłożenie w czasie szczepienia dziecka?

  1. nie jest konieczne. nie ma konieczności izolacji matki od dziecka. Nawet po niezamierzonym szczepieniu u kobiet które nie wiedziały że są w ciąży (szczepionka mmr jest w ciąży przeciwwskazana) nie stwierdzano żadnych powikłań u dzieci.

  1. Reakcja anafilaktyczna może wystąpić u dziecka przy każdej produkcie. Od pożywienia, poprzez leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, antybiotyki, ugryzienia owadów aż do szczepionek. Zakładamy, że dziecko nie jest uczulone. Jeśli jakaś gwałtowna reakcja miała by się pojawić to zawsze lepiej, gdy jest obstawa lekarska (w trakcie wizyty szczepiennej) i leki ratujące życia do dyspozycji. W domu ich rodzic nie posiada, a mimo to dziecko otrzymuje paracetamol czy produkty żywnościowe potencjalnie mogące wywołać wstrząs.

   1. Ale to nie jest odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić czy dziecko jest uczulone na neomycynę.
    Jeśli szczepienie w takim wypadku jest przeciwwskazane to wolałabym wiedzieć PRZED i go nie podać, niż dowiedzieć się w momencie, jak dziecko będzie wymagało reanimacji, bo dozna wstrząsu.

    1. tego się nie sprawdza. podobnie jak nie sparawdza się czy dziecko nie jest uczulone na orzechy, truskawki, kiwi czy paracetamol. A jak podajemy paracetmol to zwykle w domu a nie w przychodni gdzie w razie czego można zareagować.

 3. Witam, a co ze szczepionką na żółtą febrę? Mój syn ma stwierdzoną silną alergię na żółtko i białko (reakcje skórne, pokarmowe i oddechowe). MMR zaszczepiony bez kłopotów. Jednak szczepionka na febrę zawiera o wiele większy komponent jajka. Jestem umówiona do poradni szczepień w tej sprawie ale terminy dalekie, a mnie męczy niepewność. Słyszałam o szczepieniu w warunkach szpitalnych, słyszałam o wcześniejszym podawaniu leków antyalergicznych. Czy jest odpowiednik szczepionki ale bez jajka? Jakie jest ryzyko wstrząsu? Wiem, że to szczepionka nie aż tak potrzebna w naszym klimacie ale jednak chciałabym się dowiedzieć.

  1. jeśli jest silna alergia to chyba nie koniecznie jest sens szczepić na chorobę, która w polskich warunkach nie stanowi zagrożenia.

 4. Witam. Mam pytanie, jeżeli córka reagowała wymiotami na jajko, a przy kolejnej próbie podania była osłabiona, senna, białka oczu i twarz zrobiły się czerwone. Czy jest przeciwskazanie do podania szczpionki MMR? Pytam ponieważ już nie wiem gdzie prosić o pomoc. Byłam w poradni szczepień i u alergologów. Każdy mówi co innego. Boję się podania szczepionki po reakcji córki na jajko. Czy może powtórzyć badania krwi na ovalbumine i ovomucoid? I zrobić próbę prowokacyjną? Pierwsze wykazały klase 1 i 2. Bardzo będę wdzięczna za odpowiedź.

  1. Tutaj zdanie alergologa jest w mojej opinii decydujące – warto się go poradzić i rozważyć podanie szczepionki w warunkach szpitalnych.

 5. Mój syn jest uczulony na neomycynę. Po posmarowaniu nią powieki dostał bardzo dużego obrzęku. W szpitalu stwierdzono że to prawdopodobnie reakcja uczuleniowa. Czy w tym wypadku szczepienie szczepionką MMR bądź Priorix będzie bezpieczne?

 6. Dzień dobry, wczoraj po raz pierwszy podałam dziecku (ukończone 10 miesięcy) białko jaja kurzego. Prawie natychmiast nastąpiła reakcja alergiczna. Wysypka na twarzy i ciele, białka oczy stały się czerwone, małżowiny uszne czerwone, za uszami czerwone miejsca, dziecko płakało, pocierało nos i oczy, nie można go było uspokoić. Po jakiejś godzinie przestał płakać, ale miał nudności. Chcieliśmy jechać już do lekarza ale usnął. Objawy zaczęły ustępować. Po nowym roku ma mieć szczepienie mmr, czy to będzie bezpieczne? Co mogę zrobić aby się upewnić, że nic mu nie grozi?

 7. Czy między podaniem leku pyrantelum na owsiki, a szczepieniem MMR/Priorix powinien upłynąć konkretny czas? Czy jedno z drugim nie ma nic wspólnego? Opinie są różne. Jedni odradzają, inni twierdzą, że nie ma problemu by dziś podać lek,a jutro szczepić 4 latka.

 8. Dziękuję za odpowiedź. Bardziej chodziło mi o to, czy podać pyrantelum po szczepieniu. Szczepienia nie chcę przekładać. Pyrantellum podawałam 3 tyg temu, profilaktycznie z powodu owsicy w przedszkolu i teraz miała być druga dawka. Tylko dzień po dniu wydało mi się to zbyt dużo. Na szczepienie idziemy:)

 9. Witam, obecnie jest coraz więcej przypadków Odry a ja wciąż boję się zaszczepić córki (30 miesięcy). Ma 6 kl uczulenia na białko jaja kurzego po spożyciu ugotowanego jajka kawałka duszności wymioty i pokrzywa. Co robić? Okres gryp i przeziębien i jak tu szczepić. Pozdrawiam serdecznie Anna

 10. Witaj
  Mam dziecko z nietolerancją od urodzenia (alergia nie wyszła w badaniach) na laktozę, fruktozę i wszelkiego rodzaje cukry oraz nieszczęsne białko jaja kurzego (żółtko jest ok) Córka po spożyciu po kilku godzinach ma silne bóle brzucha kolki gazy i wzdęty brzuch.
  Czy w takim przypadku mogę ją szczepić na odrę świnkę i różyczkę dostępnymi u nas szczepionkami >

 11. Córka przy kp ma uczulenie na jajko, sama nigdy nie spożywała (bo ciągle przez karmienie piersią jej szkodzi) co w takim wypadku czy możemy szczepić?

 12. A czy taka szczepionka (MMR lub Priorix) moga nasilic objawy alergii u dziecka u ktorego ta alergia wystepuje? U tak malego dziecka (14 miesiecy) alergia ma szanse minac I chcialabym miec pewnosc, ze ta szczepionka nie nasili alergii do tego stopnia, ze taka mozliwosc przekresli.

  1. każda szczepionka i każda infekcja może wpłynąć na zaostrzenie objawów alergicznych. Również stres czy wysiłek fizyczny.

 13. Witam mój niemowlak właśnie przechodzi wyrzynanie się zęba jest marudny widać że go bardzo boli ale gorączki nie ma czy jest to przeciwwskazanie do szczepienia na odrę

 14. Witam!
  Mój syn, po bardzo ciężkiej reakcji na białko jajka (wymioty, puchnięcie, omdlenie) został zaszczepiony MMR w wieku 21 miesięcy w szpitalu na oddziale chorób zakaźnych. Lekarze zapewniali, że nawet po tak ciężkiej reakcji, ryzyko, że coś się stanie w zasadzie nie istnieje. Na szczęście mieli rację:) Syn szczepienie zniósł dobrze, bez żadnej reakcji uczuleniowej. W tym momencie jesteśmy 16 dni po i oprócz lekkiej gorączki z 4 na 5 dobę po szczepieniu, nic niepokojącego się nie dzieje.

 15. Skoro w tej szczepionce jest za mało „białka” aby wywołać reakcje anafilaktyczną u dziecka uczulonego na białko jaja kurzego to czemu jest ona bezwzględnie zakazana u tych dzieci które w przeszłości miały wstrząs z reanimacja po spożyciu białka? To w końcu jest za mało czy nie? Bo te informacje się ze sobą kłócą

 16. Proszę w takim razie poprawić komentarz z 1 marca 2017- tam Pani pisze o absolutnym przeciwskazaniu szczepienia dziecka po wstrząsie

 17. Na ulotce mmr jest napisane że zaburzenie układu odpornościowego to przeciwwskazania szczepienia. Każda alergia to zaburzenie odporności. To dlaczego pani pisze że to nie jest ,przeciwwskazanie.

  1. W ulotce jest wpis o ciężkich niedoboroch odporności jako p/wskazaniu do szczepienia. Jest również akapit o tym że czasem nawet w niedoborach odporności można rozważyć podanie szczepionki jeśli ryzyko zachorowania jest duże. Alergia to nie jest niedobór odporności.

 18. A ja wypowiem się jako mama dziecka z alergią na białko jaja kurzego w klasie V i po interwencji pogotowia po spożyciu jajecznicy. To nasze dziecko i my jesteśmy za nie odpowiedzialni. Trafiliśmy do poradni alergologicznej i szczepienie mieliśmy odroczone do memetu, aż synek zaczął spożywać jaja w produktach poddanych obróbce termicznej. Było to długi proces i prowokacje na jajko. Mimo informacji w tym artykule, uważam że warto skonsultować kwestie szczepienie MMR z specjalistą alergologiem, bo jednak jeden na milion przypadków może akurat trafić się nam.

 19. Dzien dobry, a czy jesli trzynastomiesieczna córka na skutek kontaktu z jajkiem reaguje ostrymi bordowymi plamami na buzi to jak szczepic ja na odre/swinke/rozyczke?
  Nigdy nie jadla jajka w czystej postaci. Tylko w plackach, nalesnikach. Polizanie chleba, ktory lezal obok jajecznicy tez wywoluje plamy na calej buzi.

 20. Mam pytanie jak można upewnic sie czy dziecko nie jest uczulone na neomycyne jesli wczesniej nie mialo z tym antybiotykiem kontaktu?

  1. nie można. gdyby pojawił się wstrząs na jakikolwiek pokarm czy substancję to były by przeciwwskazane jej kolejne podania. nie da się sprawdzić tego „na zaś’

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *