infekcje

Sepsa-historia Oliwiera

Oliwier urodził się 17 grudnia 2017 jako drugie dziecko Patrycji i Marcina. W tym dniu Amelia została starszą siostrą. Przeczytajcie historię tej rodziny.

Zdrowe dziecko

„Ciąża przebiegała prawidłowo, nie przyjmowałam żadnych leków, oprócz witamin. Synek urodził się 9 dni po terminie, drogą cięcia cesarskiego (poprzednia ciąża również została zakończona w ten sposób ze względu na łożysko przodujące). Oliwier ważył 4,050 kg, mierzył 59 cm i dostał 10 punktów w skali Apgar. Syn został zaszczepiony w szpitalu i miał pobrane badania przesiewowe”

„Po powrocie ze szpitala z Oliwierem nie działo się nic specjalnie niepokojącego. Był karmiony mlekiem modyfikowanym, ładnie przybierał na wadze. Na wizytach patronażowych uwagę zwracała sucha skóra, ale nie była zażółcona. Na policzkach miał drobne zmiany, które przypominały trądzik niemowlęcy. Ustąpiły po pewnym czasie. Pępek goił się opornie, ale nie była konieczna interwencja chirurga. Położna i lekarz na wizytach patronażowych nie mieli żadnych uwag. Zdrowy noworodek nam również nie sprawiał żadnych kłopotów”.

Historia jak tysiące innych, prawda? Rodzi się dziecko, jest zdrowe. Rodzice chodzą na spacery, ale wiadomo – z tak małym dzieckiem unikają miejsc zatłoczonych i dużych skupisk ludzkich. Karmienie, przewijanie, przytulanie. Oliwier kilka dni przed ukończeniem drugiego miesiąca życia dostaje kataru. Ale jest w dobrym stanie. Jest badany przez lekarza i w krótkim czasie katar się zmniejsza. W tym czasie w domu jest infekcja – starsza siostra ma zapalenie ucha środkowego.

Pierwsza choroba

Oliwier ma się udać na pierwsze szczepienie, ale dzieje się coś innego. W nocy 21/22-2-2018 chłopiec budzi z krzykiem, marudzi, nie chce jeść, nie chce pić. Pojawia się gorączka. Rodzice udają się do szpitala, gdzie dziecko zostaje przyjęte na obserwację. W morfologii krwi wykonanej po 5 rano nic nie budzi większego niepokoju. Po kilku godzinach z powodu powrotu gorączki wykonywane są kontrolne badania, które zbiegają się w czasie z pojawieniem się dwóch zmian na skórze klatki piersiowej. Następuje kaskada zdarzeń.

 • CRP 29,98 (norma do 5)
 • Prokalcytonina 48,53 (norma do 0,5) – o tych dwóch wskaźnikach stanu zapalnego poczytacie na blogu w oddzielnych artykułach. Ale ogólnie mówiąc – im wyższa tym większe ryzyko poważnej infekcji bakteryjnej.
 • spadają płytki krwi z 633 tysięcy pozostaje ich tylko 93 tysiące.

Lekarze nie mają wątpliwości. Posocznica (sepsa). Sytuacja, w której bakterie przedostają się do miejsca jałowego – w tym przypadku – do krwi. Natychmiast wdrożone zostaje leczenie dwoma antybiotykami. Zmiany wybroczynowe nasilają się z minuty na minutę. Stan Oliwiera gwałtownie się pogarsza, zostaje przekazany na OIOM.

ostatnie cztery zdjęcia wykonane są właściwie w przeciągu dwóch dni

Piorunujący przebieg każe nam podejrzewać inwazyjną chorobę meningokokową. Na OIOM chłopiec trafia w stanie skrajnie ciężkim. Jest apatyczny, podsypiający, ma niskie ciśnienie krwi, oddycha z dużym wysiłkiem. Zmiany wybroczynowe pokrywają całe ciało – zlewają się ze sobą na kończynach górnych i dolnych, na plecach… A jeszcze kilka godzin wcześniej były tylko dwie zmiany na klatce piersiowej…

Zaczyna się walka.

Po 6 godzinach od poprzednich badań, już na OIOMIE pojawiają się kontrolne. W tym czasie trwa walka o ustabilizowanie Oliwiera.

 • Prokalcytonina 339 (norma do 0,5)
 • CRP 77,6

W kolejnych dniach stan Oliwiera jest krytyczny. Ciśnienie tętnicze jest okresowo nieoznaczalne. Nerki przestają pracować, chłopiec nie oddaje moczu. Konieczne są dializy.

Kiedy unormowana zostaje sytuacja z nerkami to coraz większym problemem stają się kończyny. Są sinoczarne, obrzęknięte, chłodne. Dochodzi do martwicy i złuszczania się skóry. Chłopiec jest wielokrotnie konsultowany z chirurgami – wiadomo, że będą potrzebne zabiegi chirurgiczne w niedalekiej przyszłości.

Oliwier przeżył. Przyczyną posocznicy był meningokok Neisseria meningitidis typ W. Wyhodowano go w posiewie krwi pobranym w pierwszym szpitalu do którego trafił. Potwierdzono go również w badaniu genetycznym.

Dodatkowo w trakcie pobytu na oddziale intensywnej terapii wykonano diagnostykę immunologiczną, która będzie wymagała dalszej weryfikacji (ze względu na młody wiek dziecka).

„Oli miał wstrząs septyczny, ostrą niewydolność wielonarządową, rozległą martwicę ponad 50% ciała (plecy, ręce od łokci w dół, brzuch, nogi), nerki nie pracowały w ogóle przez miesiąc czasu. To, że przeżył to cud, powiedział mi to każdy lekarz, który widział jego wyniki badań, miał najgorszą, książkową sepsę piorunującą. Półtorej miesiąca byliśmy na Oddziale Intensywnej Terapii, później przez 4 miesiące na chirurgii dziecięcej. Liczne operacje, chwila przerwy i znowu… W grudniu 2018 roku znowu miał dwie operacje.”

W chwili obecnej Oliwier nadal wraca do zdrowia. Jest pod opieką poradni chirurgicznej, rehabilitacyjnej, nefrologicznej, okulistycznej, profilaktyki chorób zakaźnych, immunologicznej. Jest pogodnym, uśmiechniętym dzieckiem. Jest po amputacji prawej stopy (bez pięty) i lewego podudzia. Rozpoczęto szczepienia obowiązkowe i zalecane.

Ta historia zaskakuje jednym – tym, że chłopiec żyje. Miał dużo szczęścia, że w momencie pojawiania się zmian skórnych był w szpitalu i natychmiast otrzymał antybiotyk. Miał dużo szczęścia, że udało mu się dojechać na oddział intensywnej terapii. Tak jak wspomniała mama Oliwiera – przebieg sepsy był książkowy. Typowy dla meningokoka. Szczęśliwie zakończenie tej książki jest inne.

Więcej o małym Oliwierze poczytasz na założonej przez rodziców stronie: klik.

więcej o meningokokach: klik, klik, klik

68 thoughts on “Sepsa-historia Oliwiera

 1. Ja nadal.dziwie się rodzicom którzy mają wątpliwości czy szczepić dzieci czy nie…. chyba ta historia powinna rozbudzić wyobraźnię….

 2. Niemal identyczny przebieg choroby był u mojego siostrzeńca. Niestety nie miał tyle szczęścia i przegrał walkę z tą chorobą. Miał 4 latka.. To był normalny, zwyczajny dzień. Wrócił z przedszkola, dostał gorączki w domu. Po chwili wybroczyny. Siostra biegła do karetki z nieprzytomnym dzieckiem na rękach. Walka o jego życie trwała 4 miesiące. Dużo siły dla rodziców I Oliwierka. ?

  1. jakakolwiek bakteria może trafić do krwi w momencie pokonania sił obronnych organizmu. Bardziej narażone są na ten atak dzieci z mało wytrenowanym układem immunologicznym (niemowlęta i małe dzieci). Samym drobnoustrojem dzieci zarażają się zwykle przez kontakt z bezobjawowym nosicielem. Ochronić można przed tak ciężkim przebiegiem jedynie poprzez szczepienie – ale Oliwier nie zdążył być zaszczepiony.

   1. Witam Panią:)

    Czy nimenrixem można już szczepić dzieci między 12 tygodniem a pierwszym roczkiem? Czy trzeba czekać jak skończy rok?

    Pozdrawiam gorąco,
    Iwona

     1. dokładnie – jest już zmiana CHPL -teraz szczepić można w każdym wieku (po 6 tygodniu życia)

 3. Straszna historia 🙁 Trzymam kciuki za Oliwiera. Mam synka 3,5 latka którego dopiero od niedawna planuje zaszczepić na meningokoki (od kiedy trafiłam na Pani blog- wcześniej lekarze mówili że to zbędne szczepienie) Wkrótce dołączy do nas coreczka. Czy nie ma przeciwwskazań do szczepienia 3,5 latka podczas gdy w domu będzie noworodek ?

 4. Mój syn 27.01 kończy 4 miesiące. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad szczepieniem przeciwko meningokokom. Kiedy mogę to zrobić? W przyszłym tygodniu mam drugą dawkę podstawowych + rota i pneumokoki 13. Mogę połączyć meningokoki z tymi szczepionkami?

  1. na meningokoki można szczepić w każdej chwili. Można połączyć z innymi ale wtedy jest większe ryzyko gorączki jak podajemy bexsero razem z innymi szczepionkami i wtedy warto podać profilaktycznie paracetamol zaraz po szczepieniu.

 5. Rozumiem że pani dr swoim tekstem o Oliwiwrze udowodniła že chlopcu nic by nie bylo gdyby został zaszczepiony na meningokoki??? Zazdroszczę tej 100% pewnosci…ja 15 lat w zawodzie i dalej z pokorą podchodzę do tego jak malo jeszcze wiem i ciągle się uczę

  1. Kasia77, Pani komentarz nic nie wnosi do dyskusji. „Pani dr” nigdzie nie napisała, że szczepienie chroni w 100 %. Opisała przebieg inwazyjnej choroby meningokokowej u niemowlęcia. Na przykładzie z życia. Po to, żeby uświadomic nieświadomym rodzicom innych dzieci jaki to poważny problem. Jak inaczej, wg Pani, lekarze mają uświadamiac rodzicom rolę szczepień? Bo że powinni to robić, w dobie histerii antyszczepionkowej, to chyba oczywista sprawa…. Pozdrawiam.

 6. Przerażające…dużo zdrówka dla maluszka. Czy jeśli dziecko 8 letnie zaszczepione jest przeciwko meningokokom typ B i C, zaszczepić również przeciwko typowi W? To chyba jedna znowszych szczepionek na rynku. Nasza ostatnia to Bexero.

 7. Czyli jeśli mój synek był szczepiony, ale przeciwko meningokokom typu B – szczepionka Bexero i typu C – szczepionka NeisVac C, to nie chronią one przed typem W? Powinnam zaszczepić jeszcze przed tym rodzajem meningokokow?

  1. przed a w y nie uchronią – ale to znacznie rzadsze typy w naszym kraju. Szczepionka nimenrix lub menveo chroni przed typi typami meningokoka.

 8. Straszna historia . Trzymam kciuki za Oliwierka. Czy można zaszczepić na meningokoki dziecko 3,5 letnie mając w domu noworodka? Niestety wcześniej syn nie został zaszczepiony gdyż lekarze twierdzili że nie ma potrzeby, a dzidziuś lada moment się urodzi. Decyzję podjęłam dopiero po tym jak trafiłam na Pani blog.

  1. można szczepić. nie stanowi to zagrozenia dla noworodka ani dla osob z osłabioną odpornością w otoczeniu – to jest szczepionka inaktywowana/zabita.

 9. PO PRZECZYTANIU ARTYKUŁY CIESZE SIĘ, ŻE CÓRKA JEST JUŻ PO SZCZEPIENIU NA MENINGOKOKI
  A ZDECYDOWALIŚMY SIĘ Z MĘŻEM PO PIERWSZYM ROKU ŻYCIA DOPIERO… PRZY DRUGIM DZIECKU ZACZEPIE JE WCZEŚNIEJ.

 10. Dzień dobry, czy można zaszczepić preparatem Nimenrix dziecko 4 miesięczne? Czy tylko do 12 tygodnia życia, a potem po 1 r. z.?

 11. Dzien dobry
  czy moge za ok. 2 tygodnie podac pierwsza dawke szczepionki nimenrix coreczce która ma 18,5 mca? Czeka nas za 1mc ostatnia 4 dawka bexero, a wlasnie dostala 5w1, wiec mialaby co 2 tyg szczepienia: infanrix, nimenrix, bexero (a 3 stycznia miala podany prevenar ostatnia dawke)
  Jak w to wplesc szczepienie przeciw ospie? Czy moge 2 tyg po szczepieniu bexero podac szczepionke przeciw ospie? I przede wszystkim czy moge podac nimenrix zanim skonczymy wszystkie dawki bexero?
  bede bardzo wdzieczna za odpowiedz
  pozdrawiam
  Ania

  1. w skrócie: TAK ;)takie odstępy od szczepień wymienionych są odpowiednie. Można podać wcześniej ten nimenrix – nie koliduje to z bexsero.

 12. Dzien dobry czy moge za ok. 2 tygodnie podac pierwsza dawke szczepionki nimenrix coreczce która ma 18,5 mca? Czeka nas za 1mc ostatnia 4 dawka bexero, a wlasnie dostala 5w1, wiec mialaby co 2 tyg szczepienia: infanrix, nimenrix, bexero (a 3 stycznia miala prevenar)
  Jak w to wplesc szczepienie przeciw ospie? czy moge 2 tyg po szczepieniu bexero?
  bede bardzo wdzieczna za odpowiedz szczególnie w zakresie podania nimenrix zanim skończymy podawanie bexero
  pozdrawiam
  Ania

  1. Może tak pani podać nimenrix i może pani również podać szczepienie przeciw ospie po bexsero- w wymienionych szczepionkach jedynie ospa jest szczepionka żywą, pozostałe są inaktywowane i podawane mogą być w odstępach dowolnych od siebie i dowolnych od szczepionek żywych. Pozdrawiam

 13. ślicznie dziękuję za odpowiedź 🙂 nigdy nie miałyśmy takiego maratonu szczepionek ale póki jest zdrowa zalezy mi na wykorzystaniu tego faktu 🙂
  pozdrawiam serdecznie
  Ania

 14. moje dziecko bylo szczepione na meningokoki grupy B i C. Czy mozna dokupic jakas dodatkowa szczepionke by chronila je na szystkie rodzaje meningokokow?

 15. witam,czy moge doszczepic jedna dawka synka 2,5roku na pneumokoki 13 skoro wczesniej mial tylko synflorix? nie chroni on na szczep 3 a czytalam ze jest najczestsza przyczyna zakazen.

  1. może pani, ale badania pokazują, że skuteczność rzeczywista obu szczepionek jest podobna. Pomimo, ze tych serotypów jest mniej w synflorix.

 16. Bardzo współczuję i życzę wszystkiego dobrego!
  Mam 3 letniego synka nie został zaszczepiony na meningokoki. Cały czas zastanawiałam się czy szczepić. Po tej historii decyzję już podjęłam.
  Bardzo proszę mi tylko podpowiedzieć czy zacząć od bexero a później Nimnerix? Czy bexero wystarcz bez Nimnerix?
  Z góry dziękuję za pomoc i pełen pomocnych wiadomości blog

  1. dla pełnej ochorby muszą być oba – bexsero i nimenrix – w dowolnych odstępach między sobą (jedna dawka nimenrix i dwie dawki bexsero – druga po 2 msc od pierwszej)

 17. Dziękuję za odpowiedź.

  Chciałam zapisac dziecko na szczepienie ale doradzono mi,że najlepszy czas na szczepienie na meningokoki jest maj, czerwiec lub lipiec.
  Proszę o radę czy czekać czy iść i zaszczepić teraz.

  Dziękuję bardzo

 18. Do którego roku życia zarochorowalnosc a właściwie skutki zarażenia meningokokami są największe? Córka ma 5 lat..zastanawiam się czy jest sens żeby ja szczepic teraz

 19. Dzień dobry w piatek.szczepiłam syna 9 miesiecy i corke 10 lat Bexsero. Od soboty syn ma katar a od dzis kaszel. Czy ma to jakis zwiazek z tą szczepionką ?? Mam nadzieje ze to nie ta bakteria bo spać nie moge. I czy moze powinnam najpoerw nimenrix a potem bexsero ?ja juz sama nie wiem co robic zeby bylo bezpiecznie dla dzieci. Pozdrawiam

  1. to na pewno nie ta bakteria , bo w tej szczepionce nie ma bakterii – tylko fragmenty, małe cząstki wyizolowane z bakterii – dlatego nie może wywołać choroby – za to potrafi pobudzić układ immunologiczny do produkcji przeciwciał przeciw meningokokom.

 20. Witam Panią Doktor serdecznie,
  Mam kilka pytań:
  1. syn skończy w marcu 28 miesięcy, jest uczulony na białko mleka krowiego (kazeina, objawy były żołądkowo-jelitowe, m.in. zaparcia, krew w kale, skóra za to piękna), w związku z tym chciałam zapytać którą ze szczepionek przeciwko meningokom by nam Pani poleciła?
  2. syn od dwóch lat uczęszcza do żłobka, w lutym po praz pierwszy miał zapalenie oskrzeli i po raz pierwszy otrzymał Augmentin (dostał niewielkiej wyspyki, innych objawów nie było, zapalenie minęło), ponadto miewa infekcje górnych dróg oddechowych (katar, kaszel, pomaga nam katerek i inhalacje), w związku z czym pozostało nam jeszcze szczepienie 6 w 1 i przeciw ospie. Moje pytanie brzmi: kiedy w takiej sytuacji, pomiędzy którymi szczepieniami, poddać mu szczepionkę przeciwko mieningokokom?

 21. Jestem ciekawa czy przed szczepieniem byłby tylko osłuchany czy też miałyby zrobione CRP… a nie wspomnę o ustawowym wykluczeniu przeciwskazań, o których pisze producent szczepionki.

  1. A jakie Oliwier miałby przeciwwskazania do szczepienia gdyby przyszedł na szczepienie kilka dni przed swoją chorobą? Żaden producent nie każe wykonywać badań przesiewowych ani innych w kierunku niedoborów odporności. Nie ma również żadnych zaleceń do wykonywania crp. Jeśli dziecko ma niedobór odporności to w zdecydowanej większości i zdecydowana większością preparatów może być szczepione. Prosze i tym porozmawiać z dobrym immunologiem. Ale co stopnop ogłosi to jest dla niektórych prawda objawiona.

 22. Jak wyglądają szczepionki na meningokoki u wcześniaków ?kiedy podać?córka z 32tyg obecnie 16tydzien urodzeniowy ,3tyg temu miała podana 5w1 pentaxim plus rota po tyg pnemokoki prevenar 13,kiedy podać na meningokoki i która ?

  1. u wcześniaków zasada podobna jak u dzieci donoszonych. Szczepimy zgodnie z wiekiem metrykalnym. można podać np po trzech tygodniach od tych wymienionych szczepionek Bexsero a po kolejnym tygodniu Nimenrix. Kolejne dawki pomiędzy szczepieniami obowiązkowymi. Więcej o dawkowaniu tutaj: klik.
   i tutaj: klik

 23. Pani doktor czy można szczepić jednosześnie Nimenrixem i Bexsero? Mam wcześniaka 27 tydzień. W trakcie pobytu na intensywnej terapii przeszedł sepsę. Co prawda nie wyjaśniło się z jakiego powodu bo mimo wysokiej prokalcytoniny oraz crp posiew był jałowy. Pozdrawiam

 24. Córka miała dziś szczepienia na meningokoki. Właśnie zasnęła przy piersi po dłuższej chwili marudzenia. A ja siedzę i czytam. I wiem już, że to dobra decyzja. Chociaż przed nami pewnie ciężka noc. Będziemy się tulić i nosić. Nie ma porównania z historiami dzieci, które zachorowały.

 25. Pani Doktor synek dostał Bexero 1 dawkę w listopadzie 2019 czy mogę podać mu 2 dawkę? Czy odstęp 1,5 roku nie jest za długi? Nie podałam 2 dawki ze względu na strach przed powikłaniami poszczepiennymi.

 26. Pani doktor. Moje dwie córki 5 i 3 lata przeszły ospę wietrzną i do tego przyplątał się rotawirus. Obie były hospitalizowane na okoliczność odwodnienia. Starsza miała hascovir, młodsza nie. Mam w planie zaszczepić je nimenrixem i bexero. Ile trzeba odczekać od początku/końca infekcji(co jest końcem, odpadnięcie ostatniego strupka?) by móc przystąpić do szczepień. Czy podać obie szczepionki na jednej wizycie, czy rozdzielić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *