o szczepieniach

Meningokoki – serotypy i dawkowanie szczepień

Zabezpieczenie dziecka przed meningokokami jest tematem wielu moich wpisów.

Wyjaśniałam Wam już czym są meningokoki i dlaczego choroba meningokokowa jest niebezpieczna (chociaż rzadka). Klik.

Pisałam również o dostępnych w Polsce szczepionkach (wpis jest uaktualniony). Klik.

O moich wyborach meningokokowych poczytacie tutaj: klik.

Meningokoki to poważny problem pediatryczny. Możemy przeanalizować liczbę zachorowań na przestrzeni ostatnich lat, dzięki krajowemu ośrodkowi referencyjnemu ds Diagnostyki Zakażeń OUN (KOROUN). Jak widać meningokoki najczęściej atakują niemowlęta.

W polskich warunkach, jeszcze kilka lat temu mówiło się przede wszystkim o zagrożeniu wynikającym z meningokoków typu B i C. W ostatnich latach coraz większym problemem jest jednak meningokok typu W. Widać to na załączonym poniżej wykresie.

Nadal dominuje serotyp B, ale zielony pasek typu W jest wyższy niż w latach ubiegłych. Od 2014 do 2018 stwierdzono 4-krotne zwiększenie odsetka zachorowań wywołanych grupą W – wg danych KOROUN.

Wspominany meningokok typu W był również przyczyną sepsy u małego Oliwiera, którego historię przytoczyłam Wam tutaj: klik.

Z tego względu zaleca się wszystkim dzieciom uodpornienie przeciw meningokokom B, A, C, W, Y.

Jeśli Twoje dziecko zostało wcześniej zaszczepione przeciw meingokokom C (bez A, W, Y) to zaleca się uzupełnienie szczepienia. Aby to zrobić podać należy szczepionkę czterowalentnej (w dawkowaniu odpowiednim do wieku).

Kiedy zaszczepić?

Im wcześniej tym lepiej. ALE! Można to zrobić w każdej chwili – przez cały okres dzieciństwa i również w wieku dorosłym.

Biorąc pod uwagę epidemiologię widać WYRAŹNIE, że największa zapadalność na inwazyjną chorobę meningokokową (IChM) występuje w pierwszym roku życia. Wyższą zapadalność odnotowano również wśród dzieci do 5 roku życia i nastolatków w wieku 15-19 lat. Najlepiej zacząć szczepienia już w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Przebieg inwazyjnej choroby meningokokowej jest piorunujący, a do tego obarczony dużą śmiertelnością, że szczepienie należy rozważyć w każdej grupie wiekowej.

Dawkowanie

Wiem, że było już o tym milion razy, ale i tak o to pytacie. Tutaj robię zbiorczy wpis o dawkowaniu szczepionek meningokokowych w zależności od wieku.

Zaleca się pełne uodpornienia dziecka (szczepionkami obejmującymi wszystkie serotypy) dlatego skupię się na preparatach, które spełniają te warunki. Jeśli do tej pory zaszczepiliście tylko na typ C to zaleca się uzupełnienie ochrony preparatem czterowalentnym (A, C, W, Y) i na typ B.

wiek rozpoczęcia szczepieniaBexsero (B)Nimenrix (A, C, W, Y)Menveo (A, C, W, Y)Trumenba (B)
Od 6.tygodnia życia -2 dawki w odstępie minimum 2 miesięcy + 1 dawka uzupełniająca w wieku 12 msc**--
Po skończonym 2.miesiącu życia3 dawki w odstępie 1 miesiąca + dawka przypominająca w wieku 12-15 miesięcy*2 dawki w odstępie 2 miesięcy + 1 dawka uzupełniająca w wieku 12 msc--
Po skończonym 3.miesiącu życia2 dawki w odstępie minimum 2 miesięcy + dawka przypominająca w wieku 12-15 miesięcy* lub 3 dawki w odstępie 1 miesiąca + dawka przypominająca w wieku 12-15 miesięcy*2 dawki w odstępie 2 miesięcy + 1 dawka uzupełniająca w wieku 12 msc**--
Po skończonym 6.miesiącu życia2 dawki w odstępie minimum 2 miesięcy + dawka przypominająca w 2 roku życia***1 dawka + 1 dawka uzupełniająca w 2 roku życia--
Po skończonym 12.miesiącu życia2 dawki w odstępie minimum 2 miesięcy + dawka przypominająca 12-23 miesiące po drugiej dawce1 dawka--
Po skończonym 2.roku życia2 dawki w odstępie minimum 1 miesiąca1 dawka 1 dawka-
Po skończonym 10.roku życia2 dawki w odstępie minimum 1 miesiąca1 dawka 1 dawka2 dawki w odstępie 6 miesięcy LUB
2 dawki w odstępie minimum 1 miesiąca i trzecia dawka minimum 4 miesiące po drugiej dawce
UWAGI*minimum 6 miesięcy po poprzedniej dawce
***minimum 2 miesiące po drugiej dawce
**minimum 2 miesiące od drugiej dawki--

Jeśli masz ochotę – zostań patronem bloga. Za kwotę wsparcia 20 zł otrzymasz dostęp do wykładu o meningokokach (pigułka wiedzy nagrana przeze mnie). Otrzymasz możliwość proponowania tematu kolejnych artykułów, dostęp do materiałów o pracy lekarza „od kuchni” i inne: patronite.pl

Źródła:

38 thoughts on “Meningokoki – serotypy i dawkowanie szczepień

 1. Co oznacza „w drugim roku życia”? Czy to znaczy że >12m.ż.? Czy powyżej 24 m.z? Chodzi o preparat Nimenrix dawka uzupełniająca jezeli pierwsza dawka podana po 6 miesiącu.

 2. A czy jest określony maxymalny odstęp między dawkami (u dziecka po 2.roku życia)? Podałam jedną dawkę Bexsero córce we wrześniu, ale do tej pory nie mogłam podać drugiej dawki. Czy podać drugą dawkę w lutym czy to za późno?

 3. A co jeśli pierwszą dawkę bexero córka dostała gdy miała 9 miesięcy a teraz ma prawie 3 lata? Zacząć schemat od nowa?
  Druga córka 13 m teraz będzie szczepiona na mmr, mogę połączyć z bexero czy lepiej odczekać?

 4. 15.01 mamy termin szczepienia, ale nie wiem od której szczepionki zacząć. Syn w dniu szczepienia będzie miał skończone 25 miesięcy. Wybraliśmy Boxero i Nimenrix, ale którą najlepiej podać jako pierwszą?

 5. Dzień dobry
  Pierwszą dawkę Nimerixu podaliśmy synowi jak miał 8 miesięcy, nasz lekarz proponuje podanie dawki przypominającej w 14 miesiącu życia. Czy to nie za wcześnie? Czy lepiej poczekać aż skończy 24 miesiące?

 6. Pierwsza dawkę dziecko otrzymało jak miało 8 miesięcy, teraz ma już dwa lata i dwa miesiące i niestety przez inne szczepienia i choroby nie dostało drugiej dawki Bexsero. Jaki będzie teraz schemat szczepienia? Czy kontynuacja czy od nowa trzeba zacząć? Wizyta juz zaplanowana na 4.02. Dziękuję 🙂

 7. Szanowna Pani Doktor, chciałam zapytać, czy można dziecku po 12 miesiącu życia podać na tej samej wizycie szczepiennej jednocześnie pierwszy raz Bexero i Nimenrix? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  1. tak, jak najbardziej można to połączyć. Profilaktycznie może podać paracetamol 20-30 min przed wizytą lub bezpośrednio po niej – zmniejszy to ryzyko gorączki.

   1. Dzień dobry,
    A czy można połączyć oba szczepienia u niemowlaka 3 – miesięcznego? Tzn. podać na jednej wizycie pierwszy raz zarówno Bexero jak i Nimenrix?

    1. jak najbardziej można – ale w takiej sytuacji lepiej podać profilaktycznie paracetamol – 20-30 minut przed szczepieniem lub zaraz po (w dawce w przeliczeniu na kg mc)

 8. Witam serdecznie,
  byłam z córką (2 miesiące) na szczepieniu 9.01.2020 otrzymała 1 d. DTP+ 1 d. Hip + 2 d. wzw B
  23.01.2020 mamy przyjść na: pneumokoki (Synflorix) + rotawirusy (Rotarix) + meningokoki (Bexsero)
  Czy to nie będzie za dużo na 1 szczepienie?
  Z bloga już wiem, aby podać paracetomal na Bexsero 🙂
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

 9. Droga Pani Doktor,
  Córka (5 lat) ma mieć wkrótce drugie w życiu szczepienie MMR- pierwsze było za niemowlaka. Kilka miesięcy temu okazało się, że choruje na wrodzony niedobór IgA. Wyczytałam, że w związku z chorobą nie powinna otrzymywać szczepionek „żywych”. Jak to się ma do dawki przypominajacej MMR?

  1. W przypadku niedoboru IgA nie ma takich przeciwwskazań. Jedyna szczepionka której chcielibyśmy unikać to OPV czyli doustna szczepionka przeciw poliomyelitis, ale ona już nie jest stosowana.

 10. Witam. Czy pierwszą dawkę bexsero i nimenrix (syn skończone 17 m-cy) można podać na jednej wizycie czy należy te szczepienia rozdzielić ?

  1. jak najbardziej można – ale w takiej sytuacji lepiej podać profilaktycznie paracetamol – 20-30 minut przed szczepieniem lub zaraz po (w dawce w przeliczeniu na kg mc)

 11. Dzień dobry Pani Doktor! A czy Nimenrix i Bexero można dac razem u 4.5 miesięcznego dziecka czy lepiej rozdzielić? Dziekuje i pozdrawiam:)

  1. jak najbardziej można – ale w takiej sytuacji lepiej podać profilaktycznie paracetamol – 20-30 minut przed szczepieniem lub zaraz po (w dawce w przeliczeniu na kg mc)

 12. Witam,
  Mam pytanie. Dziecko 18 miesięcy do tej pory nie szczepione na meningokoki. Od której szczepionki najlepiej zacząć i w jakuch odstępach je wykonać? Czy Nimerix i Bexero można podać na 1 wizycie czy bezpieczniej rozdzielić?
  Dziękuję bardzo. Pozdrawiam serdecznie

  1. jak najbardziej można – ale w takiej sytuacji lepiej podać profilaktycznie paracetamol – 20-30 minut przed szczepieniem lub zaraz po (w dawce w przeliczeniu na kg mc). Jeśli rozdzielacie to statystycznie częście występuje serotyp B – wtedy pewnie lepiej zacząć od Bexsero

 13. Witam,
  Wczoraj zaszczepiłam córkę Bexero – utrzymuje się gorączka ok 38-38.5, czy to normalna reakcja ?
  Jaki lek lepiej podać ? Paracetamol czy ibuprofen.
  Pozdrawiam

 14. Dzień dobry,

  Córka wczoraj miała podaną pierwszą dawkę Bexsero. Miała lekki stan podgorączkowy, a dzisiaj zaczęła pokasływać i ma zakochany nosek. Czy może to być skutek uboczny szczepienia? Czy powinnam zabrać córkę jak najszybciej do lekarza?

  1. Sama gorączka z dużym prawdopodobieństwem. Katar i kaszel to uż racze ni ma związku przyczynowego ze szczepieniem, ale ja bym podeszła na badanie lekarskie

 15. Witam, mam pytanie odnośnie szczepienia wcześniaka. Córka urodzona w 32tyg obecnie 22tydzien jest po 2 szczepieniach 5w1 plus rotawirusy pneumokoki prevenar 13,kolejne szczepienie 14lipca a 16lipca bd miała urodzinowe pół roku. Kiedy mała zaszczepić na meningokoki? Jak to rozłożyć z kolejnym szczepieniem w lipcu? Jak bd wyglądał schemat szczepień na meningokoki

  1. Można zaszczepić w każdej chwili. W zależności od tego kiedy zaczniecie to tyle będzie dawek. Polecam osobny wpis na temat schematów klik

 16. Dziękuję za dokładną rozpiskę. Proszę mnie upewnić czy dobrze myślę, że jest taka możliwość, żeby Bexero zacząć teraz, czyli w 10 mcu zycia córki, a Nimenrix po 1 urodzinach?

 17. Witam, mam taką wątpliwość, na stronie Państwowego Instytutu Higieny jest informacja, że można podać szczepionkę Bexsero dziecku, które skończyło 2 miesiące w schemacie 2+1, czy nastąpiła jakaś zmiana ostatnio w tej kwesti, bo w artykule jest podane, że taki schemat można zastosować dopiero po 3 miesiącu życia a wcześniej 3+1?

  1. tak. od niedawna jest zmiana! teraz już po 2 miesiącu można podać schemat 2+1 – ale odstęp między dwiema pierwszymi dawkami powinien wynosić minimum 2 Msc w tym schemacie

 18. Dzieci 10 i 7 lat, nie szczepione na pneumokoki. Lekarz uważa, że teraz większy sens ma szczepionka na meningokoki (Nimenrix) ponieważ nie są już w grupie największego ryzyka jeśli chodzi o pneumo. Czy zgadza się Pani?

  1. pneumokoki są częstsze, a meningokoki obarczone wyższą śmiertelnością. uważam i jedne i drugie szczepienia za ważne. może już nie są w grupie ryzyka, ale nie oznacza to że inwazyjna choroba pneumokokowa im się nie przytrafi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *