o szczepieniach

Meningokoki – serotypy i dawkowanie szczepień

Zabezpieczenie dziecka przed meningokokami jest tematem wielu moich wpisów.

Wyjaśniałam Wam już czym są meningokoki i dlaczego choroba meningokokowa jest niebezpieczna (chociaż rzadka). Klik.

Pisałam również o dostępnych w Polsce szczepionkach (wpis jest uaktualniony). Klik.

O moich wyborach meningokokowych poczytacie tutaj: klik.

Meningokoki to poważny problem pediatryczny. Możemy przeanalizować liczbę zachorowań na przestrzeni ostatnich lat, dzięki krajowemu ośrodkowi referencyjnemu ds Diagnostyki Zakażeń OUN (KOROUN). Jak widać meningokoki najczęściej atakują niemowlęta.

W polskich warunkach, jeszcze kilka lat temu mówiło się przede wszystkim o zagrożeniu wynikającym z meningokoków typu B i C. W ostatnich latach coraz większym problemem jest jednak meningokok typu W. Widać to na załączonym poniżej wykresie.

Nadal dominuje serotyp B, ale zielony pasek typu W jest wyższy niż w latach ubiegłych. Od 2014 do 2018 stwierdzono 4-krotne zwiększenie odsetka zachorowań wywołanych grupą W – wg danych KOROUN.

Wspominany meningokok typu W był również przyczyną sepsy u małego Oliwiera, którego historię przytoczyłam Wam tutaj: klik.

Z tego względu zaleca się wszystkim dzieciom uodpornienie przeciw meningokokom B, A, C, W, Y.

Jeśli Twoje dziecko zostało wcześniej zaszczepione przeciw meingokokom C (bez A, W, Y) to zaleca się uzupełnienie szczepienia. Aby to zrobić podać należy szczepionkę czterowalentnej (w dawkowaniu odpowiednim do wieku).

Kiedy zaszczepić?

Im wcześniej tym lepiej. ALE! Można to zrobić w każdej chwili – przez cały okres dzieciństwa i również w wieku dorosłym.

Biorąc pod uwagę epidemiologię widać WYRAŹNIE, że największa zapadalność na inwazyjną chorobę meningokokową (IChM) występuje w pierwszym roku życia. Wyższą zapadalność odnotowano również wśród dzieci do 5 roku życia i nastolatków w wieku 15-19 lat. Najlepiej zacząć szczepienia już w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Przebieg inwazyjnej choroby meningokokowej jest piorunujący, a do tego obarczony dużą śmiertelnością, że szczepienie należy rozważyć w każdej grupie wiekowej.

Dawkowanie

Wiem, że było już o tym milion razy, ale i tak o to pytacie. Tutaj robię zbiorczy wpis o dawkowaniu szczepionek meningokokowych w zależności od wieku.

Zaleca się pełne uodpornienia dziecka (szczepionkami obejmującymi wszystkie serotypy) dlatego skupię się na preparatach, które spełniają te warunki. Jeśli do tej pory zaszczepiliście tylko na typ C to zaleca się uzupełnienie ochrony preparatem czterowalentnym (A, C, W, Y) i na typ B.

Zachęcam Was do zakupu ebooka szczepionkowego „309 pytań o szczepienia” gdzie znajdziecie odpowiedzi na całe mnóstwo pytań!

Źródła:

122 thoughts on “Meningokoki – serotypy i dawkowanie szczepień

 1. Co oznacza „w drugim roku życia”? Czy to znaczy że >12m.ż.? Czy powyżej 24 m.z? Chodzi o preparat Nimenrix dawka uzupełniająca jezeli pierwsza dawka podana po 6 miesiącu.

 2. A czy jest określony maxymalny odstęp między dawkami (u dziecka po 2.roku życia)? Podałam jedną dawkę Bexsero córce we wrześniu, ale do tej pory nie mogłam podać drugiej dawki. Czy podać drugą dawkę w lutym czy to za późno?

   1. Mam pytanie mój synek dostał bexsero w 8 i 10 miesiącu życia . Obecnie ma 23 miesiące i czeka nas powtórzenie ale znowu jest chory i szczepienie będzie krótko po 2 urodzinach . Czy posiada on jeszxze przeciwciała przeciw typowo B ?

 3. Czytam z uwagą dzisiejszy wpis i z tabelki wynika, że Bexsero szczepić można po 2 miesiącu życia. Moja córka została zaszczepiona Bexsero już na pierwszej wizycie szczepiennej. Tak radziła pani pediatra więc myślałam, że tak można. A na siebie jestem zła, że tego nie sprawdziłam wcześniej. Czyżby lekarz miał nieaktualne informacje? Za dwa tygodnie mamy drugą serię szczepień i nie wiem co myśleć. Pozdrawiam

 4. A co jeśli pierwszą dawkę bexero córka dostała gdy miała 9 miesięcy a teraz ma prawie 3 lata? Zacząć schemat od nowa?
  Druga córka 13 m teraz będzie szczepiona na mmr, mogę połączyć z bexero czy lepiej odczekać?

 5. 15.01 mamy termin szczepienia, ale nie wiem od której szczepionki zacząć. Syn w dniu szczepienia będzie miał skończone 25 miesięcy. Wybraliśmy Boxero i Nimenrix, ale którą najlepiej podać jako pierwszą?

 6. Witam, dziękuję że Pani podjęła temat meningokoków. Bardzo proszę o poradę. Synek ur 8.01.2019 dostał 1 dawkę bxsero 10 kwietnia, czyli po skończonym 3 miesiącu. 2 dawkę dostał 6 czerwca, a trzecia dawka 8 sierpnia.
  Nimenrix został podany po 6 miesiącu, 18 lipca.
  Synek kończy 8 stycznia 2020 pierwszy rok. W lutym zaczynamy adaptacje w żłobku.
  Poproszę o informacje czy powinnam podać najpierw dawki przypominające Bxsero i nimenrix czy może najpierw szczepienie MMR?. Czy przy podaniu przypominających dawek Bxsero i nimenrix, ma być zachowany odstęp 6 miesięcy od ostatnich?
  Bardzo zależy mi na Pani zdaniu.
  Pozdrawiam

 7. Syn został zaszczepiony pierwszą dawką Bexero mając 9 miesięcy. Druga dawka została podana po 6 tygodniach, zgodnie z zaleceniem pediatry. Jaki może mieć wpływ te zbyt szybkie podanie drugiej dawki? Dopiero teraz doczytałam we wszystkich wiarygodnych internetowych źródłach o minimum ośmiu tygodniach odstepu. Dodam, że pediatra kazała zrobić tylko czterotygodniowy odstęp między dawkami. Ech, muszę chyba poszukać nowego lekarza 🙁

 8. Witam. Zaszczepilam córkę w 8 mż bexero i nimnerixem. Po 2 mc dostała kolejna dawkę bexero i ma wyznaczona 3 dawkę na kwiecień/maj 2020r. (córka będzie miała wtedy rok i 3mc) Nimenrix z kolei była jedna dawka ale termin kolejnej mamy na styczeń 2020r (zaraz przed 1 urodzinami)
  Czy te terminy są prawidłowe?
  Według tabeli jeśli córka dostała nimenrix i bexero po 6mz powinna dostać 2 i 3 dawkę tych szczepionek po 2 rż?

 9. Dzień dobry
  Pierwszą dawkę Nimerixu podaliśmy synowi jak miał 8 miesięcy, nasz lekarz proponuje podanie dawki przypominającej w 14 miesiącu życia. Czy to nie za wcześnie? Czy lepiej poczekać aż skończy 24 miesiące?

  1. Dobry wieczór ,
   Mój syn ma 17msc , chciałam go zaszczepić na meningokoki , ale w ośrodku mi odradzili bo jest za mały… I szczepić się powinno jak pójdzie do przedszkola , bo wtedy jest największe ryzyko zarażenia. Jak się do tego odnieść , żeby jednak zechcieli go zaszczepić ? Szczepionki są płatne więc to chyba my jako rodzice bierzemy odpowiedzialność za to co podajemy dziecku.
   Pozdrawiam.

 10. Pierwsza dawkę dziecko otrzymało jak miało 8 miesięcy, teraz ma już dwa lata i dwa miesiące i niestety przez inne szczepienia i choroby nie dostało drugiej dawki Bexsero. Jaki będzie teraz schemat szczepienia? Czy kontynuacja czy od nowa trzeba zacząć? Wizyta juz zaplanowana na 4.02. Dziękuję 🙂

 11. Szanowna Pani Doktor, chciałam zapytać, czy można dziecku po 12 miesiącu życia podać na tej samej wizycie szczepiennej jednocześnie pierwszy raz Bexero i Nimenrix? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  1. tak, jak najbardziej można to połączyć. Profilaktycznie może podać paracetamol 20-30 min przed wizytą lub bezpośrednio po niej – zmniejszy to ryzyko gorączki.

   1. Dzień dobry,
    A czy można połączyć oba szczepienia u niemowlaka 3 – miesięcznego? Tzn. podać na jednej wizycie pierwszy raz zarówno Bexero jak i Nimenrix?

    1. jak najbardziej można – ale w takiej sytuacji lepiej podać profilaktycznie paracetamol – 20-30 minut przed szczepieniem lub zaraz po (w dawce w przeliczeniu na kg mc)

 12. Witam serdecznie,
  byłam z córką (2 miesiące) na szczepieniu 9.01.2020 otrzymała 1 d. DTP+ 1 d. Hip + 2 d. wzw B
  23.01.2020 mamy przyjść na: pneumokoki (Synflorix) + rotawirusy (Rotarix) + meningokoki (Bexsero)
  Czy to nie będzie za dużo na 1 szczepienie?
  Z bloga już wiem, aby podać paracetomal na Bexsero 🙂
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

   1. Witam serdecznie. Moje pytanie o dziecko 3 miesięczne. Podane są dwie alternatywy dawkowania Bexero. Na jakiej podstawie się o tym decyduje? Mam ten sam dylemat jeśli chodzi o Prevenar 13, również podane są dwie możliwości szczepienia. Z góry dziękuje za odpowiedź.

    1. w chwili obecnej – wybór rodzica. dopuszczalne sa obie opcje dawkowania. Po zakończeniu całego schematu skuteczność jest taka sama.

 13. Droga Pani Doktor,
  Córka (5 lat) ma mieć wkrótce drugie w życiu szczepienie MMR- pierwsze było za niemowlaka. Kilka miesięcy temu okazało się, że choruje na wrodzony niedobór IgA. Wyczytałam, że w związku z chorobą nie powinna otrzymywać szczepionek „żywych”. Jak to się ma do dawki przypominajacej MMR?

  1. W przypadku niedoboru IgA nie ma takich przeciwwskazań. Jedyna szczepionka której chcielibyśmy unikać to OPV czyli doustna szczepionka przeciw poliomyelitis, ale ona już nie jest stosowana.

 14. Troszkę jestem w tym pogubiona. Szczepienia wg kalendarza przypadają tak: (zdecydowałam się na szczepienie 6w1)
  – 1 szczepienie (7-8 tydzień życia dziecka) – 6w1
  – 2 szczepienie ( ma się odbyć po 12 tyg życia dziecka) 6w1
  – 3 szczepienie (ma się odbyć po skończonym 18 tyg życia dziecka) 6w1
  – 4 szczepienie – w przypadku wyboru 6w1 tego szczepienia nie ma
  – 5 szczepienie – (pomiędzy 13-14 miesiącem życia dziecka) 6w1
  – 6 szczepienie – (pomiędzy 16-18 miesiącem życia dziecka) 6w1

  I teraz w który czas wrzucić szczepienia:
  – rotawirusy (jeśli dorzucę je do 1 szczepienia to czy to będzie dobra opcja? Ogólnie muszą zostać podane dwie dawki jeśli wybiorę preparat rotarix? Odstęp pomiędzy 1 a 2 dawką powinien wynosić minimum 4 tyg? Kiedy można dorzucić więc drugą dawkę?)
  – pneumokoki (jeśli dodam je do szczepienia nr 1 to czy połączenie tego ze szczepionką 6w1 + rotawirusy to nie będzie za dużo jak na 1 raz? A Potem szczepienie przypominające w 2 roku życia? Łącznie dwie dawki tak? Chciałabym szczepić Prevenar 13)
  – meningokoki ( jeśli przyjmę metodę, że zaczynamy szczepienie (BEXSERO) w 1 półroczu dziecka to wychodzi na to, że powinny to być 3 dawki co miesiąc i przypominająca po 1 urodzinach. Te akurat zaleca się rozdzielać i robic osobno tak? Gdzie w czasie dodatkowo umieścić szczepienie nimenrixem i ile dawek należy podać?)
  -wzw A i ospa wietrzna (ile dawek i w jakim czasie należy je podawać? Czy można to łączyć z inną szczepionką?)

  Bardzo będę wdzięczna za komentarz bo już nie wiem jak sie w tym odnaleźć

  1. Podpinam się do pytania. Oszaleć można w tych szczepieniach, ilości, nazewnictwie i kompletnie pogubić się w terminach a jak jeszcze wypadnie jakaś choroba to kompletnie się wszystko rozchodzi:/

 15. Pani Doktor mam straszny dylemat w rozłozeniu następnych szczepien a mianowicie:
  Syn (3 lata za tydzien)dostal dwa tygodnie temu pierwsza dawke bexsero jak rozlozyc kolejna dawke przy czym planujemy podac jeszcze Nimenrix.
  pielegniarka powiedziala nam zeby dac :
  pierwsza dawke bexsero odczekac 2 miesiace podac nimenrix i za kolejne dwa miesiace druga dawke bexsero…
  pierwsza juz podalismy i co dalej…
  czy do jest zgodne ?
  bardzo dziekuje za odpowiedz

 16. Dzień dobry bardzo proszę o poradę odnosnie szczepienia. Kiedy dziecko powinno dostać 3 dawkę pneumokokow(synflorix) jeśli 1 dawke dostalo w 3 miesiącu życia, 2 dawkę w
  5 Mc życia? Planowane szczepienie jest w 12mc i 2 dni życia. Jednak mam wątpliwości czy to nie za wcześnie? Czy nie powinna być dawka między 13-15 Mc życia? Bardzo proszę o poradę z góry dziękuję serdecznie

 17. Witam. Czy pierwszą dawkę bexsero i nimenrix (syn skończone 17 m-cy) można podać na jednej wizycie czy należy te szczepienia rozdzielić ?

  1. jak najbardziej można – ale w takiej sytuacji lepiej podać profilaktycznie paracetamol – 20-30 minut przed szczepieniem lub zaraz po (w dawce w przeliczeniu na kg mc)

 18. Dzień dobry Pani Doktor! A czy Nimenrix i Bexero można dac razem u 4.5 miesięcznego dziecka czy lepiej rozdzielić? Dziekuje i pozdrawiam:)

  1. jak najbardziej można – ale w takiej sytuacji lepiej podać profilaktycznie paracetamol – 20-30 minut przed szczepieniem lub zaraz po (w dawce w przeliczeniu na kg mc)

 19. Witam,
  Mam pytanie. Dziecko 18 miesięcy do tej pory nie szczepione na meningokoki. Od której szczepionki najlepiej zacząć i w jakuch odstępach je wykonać? Czy Nimerix i Bexero można podać na 1 wizycie czy bezpieczniej rozdzielić?
  Dziękuję bardzo. Pozdrawiam serdecznie

  1. jak najbardziej można – ale w takiej sytuacji lepiej podać profilaktycznie paracetamol – 20-30 minut przed szczepieniem lub zaraz po (w dawce w przeliczeniu na kg mc). Jeśli rozdzielacie to statystycznie częście występuje serotyp B – wtedy pewnie lepiej zacząć od Bexsero

 20. Witam,
  Wczoraj zaszczepiłam córkę Bexero – utrzymuje się gorączka ok 38-38.5, czy to normalna reakcja ?
  Jaki lek lepiej podać ? Paracetamol czy ibuprofen.
  Pozdrawiam

 21. Dzień dobry,

  Córka wczoraj miała podaną pierwszą dawkę Bexsero. Miała lekki stan podgorączkowy, a dzisiaj zaczęła pokasływać i ma zakochany nosek. Czy może to być skutek uboczny szczepienia? Czy powinnam zabrać córkę jak najszybciej do lekarza?

  1. Sama gorączka z dużym prawdopodobieństwem. Katar i kaszel to uż racze ni ma związku przyczynowego ze szczepieniem, ale ja bym podeszła na badanie lekarskie

 22. Za miesiac syn konczy 6 miesiecy. Chcemy zaszczepic Bexero i Nimenrix ale oddzielnie. Jaki musi byc odstep miedzy jedna a druga szczepionka? Mozna np Nimenrix wcisnac miedzy dwie dawki Bexero?

 23. Dzień dobry,
  mamy ustalony termin w przychodni – II dawka Bexsero a równo po 7 dniach III dawka Hexacima + Prevenar + Rotateq. Dziecko będzie miało 5,5 mies.
  Czy tygodniowy termin odstępu wystarczy czy nie lepiej poczekać 2 tygodnie? Czy odstęp pomiędzy tymi szczepionkami ma jakieś znaczenie w kontekście ich „przyswajalności”? Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

 24. Dzień dobry,

  Czy na jednej wizycie może być podana szczepionka Bexsero oraz Prevenar? Czy nie będzie to niebezpieczne dla dziecka?
  Niestety przez obecną sytuację jest straszne zamieszanie ze szczepieniami i córka na pierwszej wizycie dostała szczepionkę 5w1 i rotarix i nie wiem dlaczego Prevenar został pominięty.

  1. można podać na jednej wizycie, ale wtedy zaleca się profilaktyczne zastosowanie paracetamolu. Pierwszą dawkę paracetamolu podajemy bezpośrednio po szczepieniu. Drugą dawkę należy podać po upływie 4–6 godzin od pierwszej dawki, a trzecią po upływie kolejnych 4–6 godzin od podania drugiej dawki.

   Takie połączenie jest bezpieczne i od lat stosowane w Wielkiej Brytanii (tam te szczepienia są refundowane).

 25. Dzis zaszczepilam synka (2 lata 7 miesiecy) pierwsza dawką Bexero. Po powrocie do domu podalam paracetamol. U synka utrzymuje sie tem. 37.8 ale co martwi mnie najbardziej Synek bardzo narzeka na ból nóżki w ktora byl zaszczepiony do tego stopnia ze nie chce chodzić ani stawać na tej nozce. Co powinnam zrobic?

  1. Można podać rugą dawkę paracetamolu po upływie 4–6 godzin od pierwszej dawki, a trzecią po upływie kolejnych 4–6 godzin od podania drugiej dawki. Lub podać ibuprofen

 26. Mam wcześniaczka urodzonego w 27 tygodniu ciąży. Właśnie skończy 4 miesiące. Szczepiony był do tej pory na WZW B (2 dawki) oraz gruźlicę. Po przejściu SEPSY w szpitalu jestem pewna, że chcę go szczepić na meningokoki. W przyszłym tygodniu mamy szczepienie 5w1, WZW B, Prevenar13, Rotarix. Pediatra jednocześnie chce dorzucić meningokoki, ale czy Bexero i Nimerix to nie będzie za dużo jak na jeden raz? Ewentualnie która zaszczepić jako pierwszą? Najpierw Bexero, a Nimerix w międzyczasie? Jak Pani uważa?

  1. Bexsero chroni przed meningokokami typu b, które statystycznie częściej występuje w tym wieku, ale ochrona w postaci niemnrix również jest bardzo ważna. Co pokazuje chociażby historia Oliwiera: klik. W sytuacji wcześniaka podałabym obie ale przy profilaktycznej osłonie paracetmolu, albo najpierw Bexsero a po tygodniu niemnrix.

 27. Pani Doktor, moja córeczka skończyła 10 miesięcy, dopiero będę ją szczepić przeciw meningokokom i mam pytanie od czego zacząć? Typ B czy A, C, W, czy razem? Co by mi Pani doradziła? Pozdrawiam serdecznie

  1. najlepiej razem i zastosować profilaktycznie paracetamol. Pierwszą dawkę paracetamolu podajemy bezpośrednio po szczepieniu. Drugą dawkę należy podać po upływie 4–6 godzin od pierwszej dawki, a trzecią po upływie kolejnych 4–6 godzin od podania drugiej dawki. Jeśli oddzielnie to odstęp dowolny, a zaczęłabym ze względu na statystykę od meningokoków B.

 28. Witam, Pani Doktor planuję zaszczepić Syna (2 lata i 7 miesięcy) pierwszą dawką na meningokoki szczepionką Bexsero. W jednej z aptek znalazłam tę szczepionkę w bardzo atrakcyjnej cenie (212 zł) ze względu na datę ważności do końca lipca 2020. Dziecko jest zapisane na szczepienie na 10 czerwca. Czy taka szczepionka z końcówką ważności jest tak samo skuteczna jak ta, która ma ważność np. rok do przodu? Może to głupie pytanie, ale nie chce zaszkodzić dziecku i potrzebuję się gdzieś upewnić. Pozdrawiam serdecznie

 29. Witam, mam pytanie odnośnie szczepienia wcześniaka. Córka urodzona w 32tyg obecnie 22tydzien jest po 2 szczepieniach 5w1 plus rotawirusy pneumokoki prevenar 13,kolejne szczepienie 14lipca a 16lipca bd miała urodzinowe pół roku. Kiedy mała zaszczepić na meningokoki? Jak to rozłożyć z kolejnym szczepieniem w lipcu? Jak bd wyglądał schemat szczepień na meningokoki

  1. Można zaszczepić w każdej chwili. W zależności od tego kiedy zaczniecie to tyle będzie dawek. Polecam osobny wpis na temat schematów klik

 30. Dziękuję za dokładną rozpiskę. Proszę mnie upewnić czy dobrze myślę, że jest taka możliwość, żeby Bexero zacząć teraz, czyli w 10 mcu zycia córki, a Nimenrix po 1 urodzinach?

  1. Witam. Jestem pełna obaw mamy podać w czwartek Bexsero córka ma 8 miesięcy przy poprzednich szczepionkach obowiązkowych był nieutulony płacz. Czytam dużo, że to za wcześnie, gdyż jest to mocna szczepionka. Przed każdym szczepieniem drżę i czytam – dużo osób pisze o nopach itp Proszę o poradę Panią, czy spotkała się Pani z poważnymi NOPami po podaniu tej szczepionki?

   1. z poważnymi nigdy się nie spotkałam. Ale to jest bolesna szczepionka, dlatego warto sięgnąć do tej opcji z profilaktycznym paracetamolem. Pierwszą dawkę paracetamolu podajemy bezpośrednio po szczepieniu. Drugą dawkę należy podać po upływie 4–6 godzin od pierwszej dawki, a trzecią po upływie kolejnych 4–6 godzin od podania drugiej dawki.

 31. Dzień dobry,
  czy po samym Bexero (pierwsza dawka) należy podać profilaktycznie paracetamol (córeczka jutro skończy 5 miesięcy)? Jak długo mogą utrzymywać się nopy np. senność? Córeczka śpi po sczepieniu a to nie jest jej pora spania. W związku z pandemią przesunęły nam się wszystkie szczepienia czy dawki przypominające należy również odpowiednio przesunąć w czasie? Na ulotce często są określone widełki co jeśli się w nich nie mieścimy bo nie minęło wystarczająco dużo czasu od poprzedniej dawki?
  Dziękuje za odpowiedź.

  1. nie trzeba podawać paracetamolu jeśli to jedyna szczepionka, którą podajemy dziecku tego dnia. Senność zwykle 1-2 doby. Dawkowanie uzależnione jest od wieku, ale liczy się każda dawka, nie musimy żadnej powtarzać.

 32. Witam, mam taką wątpliwość, na stronie Państwowego Instytutu Higieny jest informacja, że można podać szczepionkę Bexsero dziecku, które skończyło 2 miesiące w schemacie 2+1, czy nastąpiła jakaś zmiana ostatnio w tej kwesti, bo w artykule jest podane, że taki schemat można zastosować dopiero po 3 miesiącu życia a wcześniej 3+1?

  1. tak. od niedawna jest zmiana! teraz już po 2 miesiącu można podać schemat 2+1 – ale odstęp między dwiema pierwszymi dawkami powinien wynosić minimum 2 Msc w tym schemacie

  2. Dzień dobry, mam prośbę o pomoc w rozwianiu moich wątpliwości, synek obecnie ma 21 miesięcy, od 19 lipca idzie do żłobka, czy lepiej zaszczepić pierwszą dawką bexsero na początku lipca – wtedy czekają go trzy dawki (i czy wtedy nimernix lepiej też podać?) Czy lepiej zaczekać aż skończy 2 lata (23 sierpnia) i wtedy wystarcza mu dwie dawki szczepionki ?

 33. Dzień dobry. Pierwszą dawkę Bexero syn dostal w wieku 3,5 mca drugą 8,5 mca ( opoznienie z powodu pandemi) pytanie kiedt teraz kolejne szczepienie. moim zdaniem zostala nam dawka uzupełniajaca 12-15 mcy ale pielegniarka próbuje mi wmówic chemat 3+1. prosze o pomoc

  1. tak, jeśli zaczęliście po 3 miesiącu to przypadają dwie dawki plus trzecie po pierwszych urodzinach. między 12 a 15 miesięcy, z zachowaniem odstępu co najmniej 6 miesięcy między cyklem szczepienia pierwotnego a dawką uzupełniającą

 34. Dzieci 10 i 7 lat, nie szczepione na pneumokoki. Lekarz uważa, że teraz większy sens ma szczepionka na meningokoki (Nimenrix) ponieważ nie są już w grupie największego ryzyka jeśli chodzi o pneumo. Czy zgadza się Pani?

  1. pneumokoki są częstsze, a meningokoki obarczone wyższą śmiertelnością. uważam i jedne i drugie szczepienia za ważne. może już nie są w grupie ryzyka, ale nie oznacza to że inwazyjna choroba pneumokokowa im się nie przytrafi

 35. Dzień dobry. Dzisiaj 04.08.2020r. zaszczepilam mojego syna na ospę. We wrześniu zaczynamy przedszkole a od 17 sierpnia adaptacje. Poleconi mi żeby zaszczepić w przyszłym tygodniu Bexerol i Nimerix. Jestem zdecydowana tylko martwi mnie czy odstęp tygodnia jest poprawny.? Dziękuję za ewentualną podpowiedź

 36. Prosze o informację, czy nieprawidłowe przechowywanie szczepionki Bexsero- na drzwiach lodówki przez 5 msc (miala byc podana po kilku dniach, przez pandemie – dopiero teraz) powoduje, ze nie należy jej użyć?

  1. nie jest zalecane przechowywanie w drzwiach. Powinno się trzymać szczepionki na środkowej półce. Nie wiem na ile ona się nadaje i nie stwierdzę tego.

 37. DZien Dobry, pisze do Pani ponieważ jestem w poważnym problemie a mianowicie chodzi o szczepienie na meningokoki. Mieszkamy w Holandii i mój syn został zaszczepiony dodatkowymi szczepieniami bexero 4 dawki i miał dostać tez 3 dawki Nimerix menACWY, chciałam syna ochronić a teraz czuje się jak najgorsza matka świata, która podjęła zbyt pochopne decyzje. Mianowicie syn przez przypadek na szczepieniu mmr dostał również menACWY 4-ty raz zupełnie niepotrzebnie, pielęgniarka tłumaczyła się rutyna. Niestety zaczęliśmy bardzo wcześnie wiec jego szczepienia zaczęły się od 2 dawek przed rokiem i jednej po roku niestety po 2 msc dostał kolejna. Szukamy odpowiedzi wszędzie gdzie możemy na temat tego czy przypadkiem nie podano tego preparatu za dużo i co może w przyszłości stać się naszemu synowi. Bardzo się boje, ze przez swój strach skrzywiłam swojego synka dodatkowa dawka szczepień, wszystko było by w porządku gdyby nie to dodatkowe szczepienie. Lekarze w Holandii nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie czy pojawia się jakieś skutki uboczne za kilka lat. Chciałabym poznać Pani opinie lub chociaż prosić o kontakt do kogoś kto może nam pomoc uzyskać więcej informacji. Czuje się z tym strasznie, bo im więcej czytam tym bardziej jestem przerażona, ze zrobiłam błąd zaczynajac tak wcześnie. Boje się o jego system immunologiczny jak i o późniejsze konsekwencje. Zarzucam tez sobie ze nie dopilnowałem pielęgniarki.

  1. ta dawka była niepotrzebna. POdobnie jak po innych dawkach mógł na przykład wystąpić odczyn w postaci gorączki. Ale nie powinno to mieć dodatkowych konsekwencji.

   1. A czy jest różnica/konsekwencje w który mięsień naramienny zostanie wybrany do podanie Nimenrix?
    Córka 3 latka była szczepiona Nimenrixem w lewe ramie w triceps (? chodzi mi
    O ten mięsień „z tylu” ramienia )
    Czy to poprawna droga podania i odpowiedz na szczepienie będzie wystarczająca ?? Czy trzeba powtórzyć szczepienie ?

 38. Dzień dobry. Pani Doktor mam pytanie odnośnie szczepienia na meninokoki. 03.09 szczepilismy córkę na ( pneumokoki, 6w1 i rota) lekarz wyznaczył wizyte za 4 tyg na meninokoki . Czy to nie jest za szybko, czy nie będzie to obciążenie dla Małej? Wtedy skończy 3 miesiące. Dziękuje za odpowiedź

 39. Proszę o informację, ile dawek szczepionki Bexsero powinno dostać dziecko, które pierwszą dawkę otrzymało w wieku 3 lat 1 miesiąc (07.2020).

  Chcę zaszczepić syna obecnie 3 lata 3 miesiące (09.2020) 2 dawką. Pediatra mówi, że wystarczy 1 dawka (podobno to się zmieniło), na ulotce jest informacja o 2 dawkach. Drugi pediatra mówi, że wcześniej podawano 1 dawkę, teraz nie ma informacji.

  Jak jest w rzeczywistości? Dziecko powinno dostać 1 czy 2 dawki szczepionki? Czy wcześniej było zalecenie 1 dawki, a obecnie zalecane są 2 dawki? Czy jest odwrotnie?

   1. Witam,
    Przeczytałam gdzieś, żeby przed szczepieniem na meningokoki nie posyłać dziecka do żłobka? Czy to prawda? Jeśli tak, jak długo przed szczepieniem nie posyłać?
    Pozdrawiam serdecznie.

    1. nie jest to prawda. Oczywiście jeśli zakładamy że w przedszkolu są dzieci zdrowe i dziecko się nie pochoruje przed planowanym szczepieniem.

 40. Dzień dobry,
  Nasz pediatra poleca zaszczepić dwoma szczepionkami na raz: Bexero i Nimenrix. Dziecko będzie miało wtedy 2 miesiąca.
  Czy jest to dobre rozwiązanie?

  1. Dobre. Ale przy takim połączeniu dobrze jest podać profilaktycznie paracetamol. Pierwszą dawkę paracetamolu podajemy bezpośrednio po szczepieniu. Drugą dawkę należy podać po upływie 4–6 godzin od pierwszej dawki, a trzecią po upływie kolejnych 4–6 godzin od podania drugiej dawki.

 41. Dzień dobry, córka otrzymają pierwsza dawkę Bexero w 11 miesiącu życia, druga dawkę w 14 miesięcy życia czyli 10 tygodniu po pierwszej. Kiedy pan ostatnią dawkę?
  Jedną Pani doktor mówi że w drugim półroczu drugiego roku życia a druga że już po dwóch miesiącach od drugiej dawki…

  1. najpierw dwie dawki w odstępie minimum 2 miesięcy, a później dawka uzupełniająca w drugim roku życia, z zachowaniem odstępu co najmniej
   2 miesięcy między cyklem szczepienia pierwotnego a dawką uzupełniającą

 42. Chciałam jeszcze dodać do mojego poprzedniego komentarza że córka urodziła się 29.08.2019 a pierwszą dawkę szczepienia miała 29.07.2020.
  Z tego co widzę w Chpl szczepionki jest rozróżnienie na dzieci do 11 miesiąca włącznie i od 12 miesiąca życia. W zależności kiedy psa się pierwsza dawkę to dawka uzupełniająca jest podawana w różnym czasie.
  Jak potraktować to pierwsze szczepienie, w 11 miesiącu czy już 12tym.

  Mam jeszcze pytanie o prevenar 13.
  Córka urodzona w 37 i 6 i otrzymała już 3 dawki po 6 i 10 tygodniu życia oraz w szóstym miesiącu życia. Czy to prawda że wystarczyły dwie?
  Jeśli tak to czy teraz powinniśmy podać jeszcze jedną dawkę przypominającą?
  Dziękuję i pozdrawiam

  1. na meningokoki odpowiedziałam przy poprzednim komentarzu. Co co prevenaru 13 – mogły być dwie, ale w odstępie minimum 2 miesięcy, przy takich odstępach trzeba podać jeszcze tą jedną dawkę w drugim roku życia

 43. Synek pierwszą dawkę Bexsero dostał w wieku 12 miesięcy, drugą w wieku 17 miesięcy. Pediatra kazała podać nastepną 2 miesiące po dugiej dawce. Czy nie powinno być jednak po roku?

  1. jeśli pierwsza dawka była po pierwszych urodzinach to przypada jedna dawka uzupełniająca z zachowaniem odstępu od 12 do 23 miesięcy między cyklem szczepienia pierwotnego a dawką uzupełniającą

 44. Dzień dobry, chciałabym podpytać o to, w jaki sposób zaplanować szczepienie. Córka skończyła w grudniu 4 mc. Miała podane dwie dawki Hexacimy i dwie dawki Rotarixu. W styczniu chcemy zaszczepić ją pierwszą dawką Bexsero. W lutym wypada ostatnia dawka Hexacimy i tutaj pytanie- czy można to szczepienie połączyć razem ze szczepieniem Nimenrixem? Czy lepiej zaszczepić nim w marcu? Wówczas drugą dawkę Bexsero podalibyśmy jakoś kwiecień/ maj. Jeśli dobrze też zrozumiałam- z racji tego że była szczepiona 6w1 to odpada jej szczepienie w 7mc na wzwB? Pozdrawiam serdecznie

 45. Pani Doktor, proszę o poradę. Przeciw meningokokom mieliśmy nie szczepić ale zmuszeni jesteśmy posłać córkę do żłobka więc zaczęliśmy rozważać szczepienie preparatem Bexsero ale czy nie jest za późno?
  Córka ma 10 mcy, 20 marca skończy 12mcy a do żłobka zacznie uczęszczać od maja. Czy jeśli podamy pierwszą dawkę na początku lutego to drugą można podać na początku kwietnia (będzie miała już wtedy skończony 1 rż) czy można przerwę pomiędzy dawkami skrócić tak żeby wyrobić się przed ukończeniem przez córkę roku? Czy idąc do żłobka w maju zyska już wtedy odporność? Co robić?

 46. Witam
  Syn był szczepiony w 8 tygodniu – Hexacima + Prevenar 13 + Rotarix + Bexsero, teraz w 16 tygodniu otrzymał dokładnie ten sam zestaw, następne szczepienie będziemy mieli Hexacimą w 22 tygodniu, czy wtedy możemy także zaszczepić go Nimenrix i ile dawek Nimenrix będzie potrzebne ?
  Proszę o odp.
  Pozdrawiam

 47. Czy szczepionkę Bexero i Euvax B można podać w jednym dniu?
  Oraz jeśli syn dostał szczepionkę Nimenrix po ukończeniu 5 miesiąca to można podać tylko dawkę przypominającą po 1 urodzinach ? czy podać jeszcze dodatkowo po dwóch miesiącach ? Pozdrawiam

 48. Dzień dobry.
  Pani Doktor, czy jest możliwość zakażenia się innym typem, jeśli było szczepienie tylko na serotyp B?
  Jaki może być przebieg choroby wtedy?
  Dziękuję za odpowiedź.

 49. Witam. Wczoraj córka 2.5 roku miała szczepienie Boxero pierwszą dawkę. Doktor zaleciła podanie ibum forte po powrocie do domu. Godzinę po podaniu szczepienia podałam córce Ibum forte 3 ml ( córka ma 12.3kg ) . Minęła już doba od szczepienia a córka nie ma nawet stanu podgorączkowego mimo ze zostałam poinformowana ze szczepionka ta wywołuje duże temperatury u dzieci. Poźniej przeczytałam w internecie ze nie zaleca się podawania ibumprofenu. Martwię się że córka nie zbuduje teraz przeciwciał 🙁 Czy mimo jednorazowego podania leku odrazu po szczpeieniu córka chociaż trochę jest chroniona ?

  1. raczej tak. na gorączkę czy ból można podawać ibuprofen i nie wpływa on na odporność po szczepieniu. Po prostu nie badano go w takim profilaktycznym podawaniu

 50. Witam. Pani Doktor, córka przyjęła 1 dawkę bexero, gdy miała 23 miesiące, a więc prawie dwa lata. Niestety, później ze względu na różne infekcje drugą dawkę przyjela dopiero 1,5 roku później, majac prawie 3,5 roku. Teraz ma prawie 4,5 roku. Co powinniśmy zrobić teraz? Powinna miec podaną teraz trzecią dawkę, czyli po roku licząc od drugiej dawki? Pozdrawiam

 51. Dzień dobry, czy jeśli niemowlę 04.12 skończy 6 miesięcy a 30.11 ma termin szczepienia na meningokoki to iść już schematem po skończonym 6 m? Dziękuje z góry za odp. Pozdrawiam

  1. schemat bexsero dla dzieci przed 6 i po 6 msc jest taki sam. co do nimenrix to albo kilka dni poczekać albo trzymać się schematu 3 dawek

 52. Dzień Dobry,
  Zwracam się z pytaniem odnośnie szczepionki Bexero. Mianowicie synek urodzony 02.08.2018 r. Pierwsza dawkę Bexero dostał 7.11.2019 r. natomiast drugiej dawki nie dostał. Jak mam kontynuować teraz szczepienie?

 53. Dobry wieczór! Mam pytanie jak zaszczepić przeciw meningokokom:
  – córka 14 m-cy, jesteśmy przed szczepieniem odra/świnka/różyczka i ostatnie pneumokoki, i kolejne za 6-8 tygodni ostatnia Hexa 6w1. Szczepic bexsero 2 +1 i Nimenrix, łączyć z czymś czy osobno?
  Planujemy jeszcze ospę.
  – syn 7 lat – bexsero 2 dawki, 1 dawka Nimenrix?
  – córka 10,5 lat – jak u syna?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam!
  Gabriela

  1. U córki 14 m-cy można podać nimenrix wspólnie z 6w1. A bexsero 2+ 1 albo zacząć wczesniej albo np 2 tygodnie po 6w1 z nimenrixem .
   Tak: syn 7 lat i córka 10,5 lat –bexsero 2 dawki, 1 dawka Nimenrix

 54. Witam chciałam zapytać o córki szczepiłam je w ub. Roku 1 dawka bexero. Czy mogę podać im 2 dawkę czy trzeba zacząć od początku szczepienie?

 55. Witam. Mam córeczkę 36 miesięcy, zastanawiamy się nad szczepieniem na meningokoki, myślałam o tych B, ale po przeczytaniu pani artykułu, uważam, że warto podać te C również. Jak najlepiej rozłożyć te szczepienia? Najpierw Boxsero jedna dawka, potem po wymaganym okresie druga dawka, a jeszcze później Nimenrix? On ma tylko jedną dawkę? Czy można to jakoś połączyć, bez obciążania organizmu? I czy mimo tego, że córeczka ma 3 latka mogę poprosić o szczepienie w udo? Dziękuję za informację, super artykuł.

  1. Witam. W tym wieku można już podać w ramię, bo mięsień zwykle ma taką budowę że już na to pozwala i nie zwiększa ryzyka odczyn∑ miejscowych. W tym wieku 2 dawki bexsero i 1 dawka nimenrix. Zgadza się. Można podać najpierw bexsero, po 2 tygodniach nimenrix i po 2 Mac od pierwszej dawki bexsero podać drugą dawkę. Można też nimenrix połączyć z bexsero. Tak czy siak warto mieć w domu paracetamol po szczepieniu.

 56. Teraz zmieniły się zalecenia jeśli chodzi o dzieci od 24 miesiąca. Podaje się już tylko dwie dawki zamiast 3. Czy jeśli dziecko ma 23 mce i dwa tygodnie traktuje się je już jako dziecko 2 letnie i wystarczą dwie dawki czy jeszcze jako 23 miesięczne i powinno dostać dawkę przypominającą za rok?

 57. Witam. Syn ma 5,5 roku. Córka w lipcu skończy 13 lat. Do tej pory nie byli zaszczepieni przeciwko meningokokom. Gdy córka była mała nie szczepiłam jej bo nie było szczepionki na typ B. 2 dni temu syn został zaszczepiony: błonica tężec krztusiec polio. Czeka nas jeszcze dawka przypominająca odra swinka różyczka. Z racji ostatnich szczepien zaczęłam więcej czytać i bardzo się wystraszyłam meningokokow. Czy w wieku moich dzieci jest bardzo duże ryzyko,obawiam się, że nie będę teraz spać spokojnie. Chciałabym zaszczepić dzieci ale nie wiem jak to wszystko zaplanować, żeby syna za bardzo nie obciążyć szczepieniami.

 58. Dzień dobry.
  Pani Doktor w dniu wczorajszym syn w wieku 4 m. i 3 tygodnie otrzymał pierwszą dawkę Bexero. Do ilu dni może utrzymywać się gorączka/stan podgoraczkowy?

 59. Dobry Wieczór. Mój syn ma 17 miesięcy, jutro ma szczepienie pierwsze preparatem bexsero, bardzo się boję NOPów dlatego nie chce zaszczepić go dwoma szczepionkami na raz. Stąd moje pytanie: Czy mogę w odstępie tygodnia od bexsero zaszczepić go nimenrixem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *