o szczepieniach

Meningokoki – serotypy i dawkowanie szczepień

Zabezpieczenie dziecka przed meningokokami jest tematem wielu moich wpisów.

Wyjaśniałam Wam już czym są meningokoki i dlaczego choroba meningokokowa jest niebezpieczna (chociaż rzadka). Klik.

Pisałam również o dostępnych w Polsce szczepionkach (wpis jest uaktualniony). Klik.

O moich wyborach meningokokowych poczytacie tutaj: klik.

Meningokoki to poważny problem pediatryczny. Możemy przeanalizować liczbę zachorowań na przestrzeni ostatnich lat, dzięki krajowemu ośrodkowi referencyjnemu ds Diagnostyki Zakażeń OUN (KOROUN). Jak widać meningokoki najczęściej atakują niemowlęta.

W polskich warunkach, jeszcze kilka lat temu mówiło się przede wszystkim o zagrożeniu wynikającym z meningokoków typu B i C. W ostatnich latach coraz większym problemem jest jednak meningokok typu W. Widać to na załączonym poniżej wykresie.

Nadal dominuje serotyp B, ale zielony pasek typu W jest wyższy niż w latach ubiegłych. Od 2014 do 2018 stwierdzono 4-krotne zwiększenie odsetka zachorowań wywołanych grupą W – wg danych KOROUN.

Wspominany meningokok typu W był również przyczyną sepsy u małego Oliwiera, którego historię przytoczyłam Wam tutaj: klik.

Z tego względu zaleca się wszystkim dzieciom uodpornienie przeciw meningokokom B, A, C, W, Y.

Jeśli Twoje dziecko zostało wcześniej zaszczepione przeciw meingokokom C (bez A, W, Y) to zaleca się uzupełnienie szczepienia. Aby to zrobić podać należy szczepionkę czterowalentnej (w dawkowaniu odpowiednim do wieku).

Kiedy zaszczepić?

Im wcześniej tym lepiej. ALE! Można to zrobić w każdej chwili – przez cały okres dzieciństwa i również w wieku dorosłym.

Biorąc pod uwagę epidemiologię widać WYRAŹNIE, że największa zapadalność na inwazyjną chorobę meningokokową (IChM) występuje w pierwszym roku życia. Wyższą zapadalność odnotowano również wśród dzieci do 5 roku życia i nastolatków w wieku 15-19 lat. Najlepiej zacząć szczepienia już w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Przebieg inwazyjnej choroby meningokokowej jest piorunujący, a do tego obarczony dużą śmiertelnością, że szczepienie należy rozważyć w każdej grupie wiekowej.

Dawkowanie

Wiem, że było już o tym milion razy, ale i tak o to pytacie. Tutaj robię zbiorczy wpis o dawkowaniu szczepionek meningokokowych w zależności od wieku.

Zaleca się pełne uodpornienia dziecka (szczepionkami obejmującymi wszystkie serotypy) dlatego skupię się na preparatach, które spełniają te warunki. Jeśli do tej pory zaszczepiliście tylko na typ C to zaleca się uzupełnienie ochrony preparatem czterowalentnym (A, C, W, Y) i na typ B.

wiek rozpoczęcia szczepieniaBexsero (B)Nimenrix (A, C, W, Y)Menveo (A, C, W, Y)Trumenba (B)
Od 6.tygodnia życia -2 dawki w odstępie minimum 2 miesięcy + 1 dawka uzupełniająca w wieku 12 msc**--
Po skończonym 2.miesiącu życia3 dawki w odstępie 1 miesiąca + dawka przypominająca w wieku 12-15 miesięcy*2 dawki w odstępie 2 miesięcy + 1 dawka uzupełniająca w wieku 12 msc--
Po skończonym 3.miesiącu życia2 dawki w odstępie minimum 2 miesięcy + dawka przypominająca w wieku 12-15 miesięcy* lub 3 dawki w odstępie 1 miesiąca + dawka przypominająca w wieku 12-15 miesięcy*2 dawki w odstępie 2 miesięcy + 1 dawka uzupełniająca w wieku 12 msc**--
Po skończonym 6.miesiącu życia2 dawki w odstępie minimum 2 miesięcy + dawka przypominająca w 2 roku życia***1 dawka + 1 dawka uzupełniająca w 2 roku życia--
Po skończonym 12.miesiącu życia2 dawki w odstępie minimum 2 miesięcy + dawka przypominająca 12-23 miesiące po drugiej dawce1 dawka--
Po skończonym 2.roku życia2 dawki w odstępie minimum 1 miesiąca1 dawka 1 dawka-
Po skończonym 10.roku życia2 dawki w odstępie minimum 1 miesiąca1 dawka 1 dawka2 dawki w odstępie 6 miesięcy LUB
2 dawki w odstępie minimum 1 miesiąca i trzecia dawka minimum 4 miesiące po drugiej dawce
UWAGI*minimum 6 miesięcy po poprzedniej dawce
***minimum 2 miesiące po drugiej dawce
**minimum 2 miesiące od drugiej dawki--

Jeśli masz ochotę – zostań patronem bloga. Otrzymasz możliwość proponowania tematu kolejnych artykułów, dostęp do materiałów o pracy lekarza „od kuchni” i inne: patronite.pl

Źródła:

4 thoughts on “Meningokoki – serotypy i dawkowanie szczepień

  1. A czy jest określony maxymalny odstęp między dawkami (u dziecka po 2.roku życia)? Podałam jedną dawkę Bexsero córce we wrześniu, ale do tej pory nie mogłam podać drugiej dawki. Czy podać drugą dawkę w lutym czy to za późno?

  2. Szanowna Pani Doktor, chciałam zapytać, czy można dziecku po 12 miesiącu życia podać na tej samej wizycie szczepiennej jednocześnie pierwszy raz Bexero i Nimenrix? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

    1. tak, jak najbardziej można to połączyć. Profilaktycznie może podać paracetamol 20-30 min przed wizytą lub bezpośrednio po niej – zmniejszy to ryzyko gorączki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *