o szczepieniach

Szczepienia obowiązkowe + zalecane w pierwszych 2 latach życia dziecka

Dosyć często Wasze rozterki związane ze szczepieniami opierają się na tym, że nie wiecie jak to wszystko poukładać, aby było dobrze. Gubicie się w odstępach między szczepieniami.

Dotyczy to przede wszystkim rodziców którzy decydują się nie tylko na szczepionki obowiązkowe/refundowane, ale także na zalecane – a takich rodziców przybywa. To bardzo dobra informacja, a dla rządu powinna być to mobilizacja by jak najszybciej objąć te szczepienia refundacją.

Problemem są przede wszystkim dwa pierwsze lata życia, bo to w tym czasie właśnie tych szczepień jest najwięcej.

Jak to wszystko poukładać?

Szczepienia w szpitalu

Na oddziale noworodkowym: wzw typu b i BCG (gruźlica).

Tutaj przy tych szczepieniach często pytacie czy lepiej zakupić szczepionkę przeciw wzw b, czy wybrać tę, która proponuję szpital z puli objętej refundacją. Kilka lat temu rzeczywiście mogło to mieć znaczenie dla niektórych rodziców, bo szczepionki typu Euvax czy Hepavax zawierały tiomersal. Swego czasu był on na cenzurowanym i obwiniano go za niektóre odczyny niepożądane. Niemniej po jego wycofaniu ze zdecydowanej większości szczepionek nie zauważono spadku NOPów. W chwili obecnej tiomersal nie znajduje się w żadnej ze szczepionek przeciw wzw tyu b.

Euvax B, 10ug, zawiera 0,25 miligrama Al, nie zawiera tiomersalu

Hepavax-gene TF, 10 ug, zawiera 0,25 miligrama Al, nie zawiera tiomersalu

Engerix 10g, zawiera 0,25 miligrama Al, nie zawiera tiomersalu

Wszystkie te szczepionki można stosować wymiennie, a to oznacza z kolei, że jeśli w szpitalu oferowano Euvax, a później w przychodni Hepavax to jak najbardziej można nim szczepić. Jeśli w szpitalu szczepicie którąkolwiek z tych szczepionek to później można z nich zrezygnować na rzecz preparatów typu 6w1.

Charakterystyki tych produktów zalinkowałam Wam powyżej (wystarczy kliknąć na nazwę).

Co do szczepienia przeciw gruźlicy to pamiętajcie by wykonać je przed opuszczeniem szpitala. Więcej o tym tuta: klik.

1 wizyta szczepienna

Zwykle odbywa się po 6 tygodniu życia.

Zgodnie z kalendarzem podajemy: DTP (błonica-tężec-krztusiec), do tego Hib (Haemopilus influenzae typu b), szczepienie przeciw wzw typu b i pneumokoki.

W przypadku pneumokoków istnieje możliwość wyboru – czy szczepionka PCV 10 oferowana z budżetu czy szczepionka PCV 13 za którą należy zapłacić. Pamiętajcie jednak, że skuteczność rzeczywista obu preparatów jest podobna. Więcej o obu szczepionkach przeciw pneumokokom przeczytacie tutaj: klik.

Na pierwszej wizycie możecie też podać szczepionkę doustną przeciw rotawirusom, zalecaną (płatną).

W tym miejscu chciałabym podkreślić, że taki zestaw szczepień nie „przeładuje” organizmu małego dziecka, nie obciąży jego układu immunologicznego. Dorosłego też nie. Przypominam, że dawki szczepionki są dostosowywane do odpowiedzi układu immunologicznego, a nie do wagi dziecka! Więcej o tym poczytasz tutaj: klik.

Pierwsza wizyta to również czas kiedy wielu rodziców zastanawia się co wybrać. Szczepienie „na NFZ” czy szczepienia płatne. Obie opcje mają swoje plusy i minusy. Więcej o tym przeczytacie tutaj: klik. Ale to, co po raz kolejny podkreślam: szczepienia 5w1 lub 6w1 nie „przeładują” organizmu małego dziecka, nie obciążą też jego układu immunologicznego. A paradoksalnie te szczepionki wysoceskojarzone zawierają mniej antygenów niż szczepionki „na NFZ”. Nie są „koktajlem” czy „wirusowym kombo”, więc przeczytajcie artykuł o wyborze szczepionek i kierujcie się tym co najważniejsze dla Was.

2 lub 3 wizyta szczepienna

Załóżmy, że chcecie rozpocząć szczepienia przeciw meningokokom. Moim zdaniem warto. Dlaczego? O tym przeczytacie tuta: klik.

Jeśli się zdecydujecie to takie szczepienia powinno się rozpocząć najszybciej jak to możliwe. Aby zapewnić dziecku pełną ochronę to należy podać dwa rodzaje szczepionek przeciw meningokokom. Jedna na typ b, a druga na typy: a, c w , y. W niemowlęctwie mamy do dyspozycji dwa preparaty: Bexsero (typ b) i Nimenrix (pozostałe typy).

Można podać szczepienie przeciw meningokokom w dowolnym momencie życia. Ale najlepiej zrobić to jak najwcześniej. Obie szczepionki można podać już w 2. msc życia. Gdzie to „wcisnąć”? Jedną z nich można podać na pierwszej wizycie, razem z pozostałymi szczepionkami z kalendarza. Lepiej by był to Nimenrix.

Bexsero, jeśli jest taka możliwość to warto podać na oddzielnej wizycie. Jeśli łączymy z innymi szczepionkami to wtedy warto zastosować profilaktycznie paracetamol. Ta szczepionka w połączeniu z innymi daje wyższy odsetek gorączek.

W jakim czasie podać te meningokoki? Jeśli rozdzielamy zupełnie to może warto rozważyć taki schemat: dwa tygodnie po pierwszej wizycie podać Bexsero, a po kolejnych dwóch tygodniach Nimenrix i na przykład druga dawkę zalecanych rotawirusów, a po kolejnych dwóch drugą dawkę szczepienia przeciw meningokokom typu B.

Kiedy podajemy pierwsze dawki wymienionych szczepionek to zgodnie z odstępami opisanymi tutaj: klik pamiętamy o tym, że szczepionki inaktywowane podajemy w dowolnym odstępie od siebie, a jedynie w przypadku żywych szczepionek musimy pamiętać o minimum 4 tygodniach odstępu między kolejnymi dawkami. Dlatego te dwie dawki rotawirusów podać należy po minimum tygodniach.

Jeśli chodzi o odstępy miedzy kolejnymi dawkami konkretnych preparatów to tutaj musimy się trzymać charakterystyki produktów leczniczych (CHPL) z uwzględnieniem wieku pacjenta. Jeśli zaczynamy szczepienie przeciw meningokokom typu B zanim dziecko skończy 3 miesiące to musimy podać 3 dawki odstępie miesiąca od kolejnych dawek i dawkę czwartą w drugim roku życia. Z kolei jeśli zaczynamy szczepienie przeciw meningokokom typu B po tym jak dziecko skończy 3 miesiące to musimy podać 2 dawki w odstępie 2 miesięcy między dawkami i dawkę trzecią w drugim roku życia. Ale od innych szczepionek inaktywowanych odstęp może być dowolny.

3 lub 4 lub 5 wizyta szczepienna

Liczba wizyt uzależniona jest od tego jak bardzo te szczepienia rozdzielacie
i na ile szczepień zalecanych się decydujecie. Zgodnie z kalendarzem podajemy: DTP (błonica-tężec-krztusiec) – druga dawka, do tego Hib (Haemopilus influenzae typu b) – druga dawka, szczepienie przeciw poliomyelitis – pierwsza dawka i pneumokoki – druga dawka. Ze względu na drugą dawkę pneumokoków refundowanych ta wizyta powinna-mieć miejsc minimum 8 tygodni od pierwszej wizyty. Jeśli szczepimy szczepionką PCV 13 (Prevenar 13) to ten odstęp może być krótszy przy schemacie 3+1 (tak szczepimy wcześniaki i grupy ryzyka), a jeśli Wasze dziecko nie jest w grupie ryzyka to wystarczy schemat 2+1 i wtedy odstęp między pierwszą i drugą dawką również powinien wynosić 8 tygodni.

Wiem, że strasznie to zagmatwane. Bardzo często na moim instagramie (@mamapediatra_blog) mam cykl „pytań i odpowiedzi” i różne pogadanki o szczepieniach, które później zapisuję na IG i tam staram się to tłumaczyć na bieżąco.

Gdyby stało się tak, że macie jakieś opóźnienia w szczepieniach, to może się okazać, że razem z tymi obowiązkowymi [DTP (błonica-tężec-krztusiec) – druga dawka, do tego Hib (Haemopilus influenzae typu b) – druga dawka, szczepienie przeciw poliomyelitis – pierwsza dawka i pneumokoki – druga dawka] można już podać meningokoki typu B (Bexsero 3 dawka) lub A, C, W, Y (2 dawka) – ale pamiętajcie o odstępach między kolejnymi dawkami tego samego preparatu wymienionymi w CHPL. A może okazać się, że przed Wami już trzecia dawka szczepienia przeciw rotawirusom. Przy opóźnieniach zwykle ogromną pomocą służą pielęgniarka realizująca szczepienia i lekarz.

Najnowsze CHPL Bexsero

Najnowsze CHPL Nimenrix

4 lub 5 lub 6 wizyta szczepienna

Liczba wizyt znowu uzależniona jest od tego jak bardzo te szczepienia rozdzielacie i na ile szczepień zalecanych się decydujecie. Albo kolejne dawki meningokoków, albo/i kolejne dawki obowiązkowych szczepień: DTP (błonica-tężec-krztusiec) – trzecia dawka, do tego Hib (Haemopilus influenzae typu b) – trzecia dawka, szczepienie przeciw poliomyelitis – druga dawka.

4 lub 5 lub 6 lub 7 wizyta szczepienna

Liczba wizyt znowu uzależniona jest od tego jak bardzo te szczepienia rozdzielacie, na ile szczepień zalecanych się decydujecie, ale i od tego czy szczepicie „na NFZ”/5w1 czy może 6w1 – w przypadku tych ostatnich jedna wizyta Wam odpada (właśnie ta w 7 miesiącu życia przeznaczona na szczepienie przeciw wzw typu b.

Jeśli Twoje dziecko skończyło 6 miesięcy, a nadchodzi sezon grypowy o warto rozważyć szczepienie przeciw grypie. Więcej o nim przeczytasz oczywiście w osobnym artykule: klik.

Wizyty szczepienne w drugim roku życia (czyli po pierwszych urodzinach)

Nadchodzi ten moment kiedy oprócz obowiązkowej odry-świnki-różyczki (MMR/Priorix) zaszczepić można na tej samej wizycie przeciw ospie wietrznej (szczepienie zalecane, ale refundowane dla dzieci ze żłobków i klubów maluszka), a np po dwóch tygodniach podać uzupełniające dawki szczepień przeciw meningokokom na wszystkie typy i na pneumokoki.

W 16 miesiącu życia przypominamy o obowiązkowych, uzupełniających dawkach szczepienie DTP, Hib, IPV i mniej więcej w tym czasie podać należy druga dawkę szczepienia przeciw ospie wietrznej.

W drugim roku życia pojawiają się właśnie dylematy związane ze szczenieniami przeciw ospie wietrznej. Poruszyłam to zagadnienie w osobnym artykule: klik. Szczepienia, przynajmniej zgodnie z aktualnym stanem wiedzy nie trzeba przypominać po 10-20 latach o ile zrealizujemy pełny schemat (dwie dawki).

Dla ułatwienia wstawiam Wam schemat medycyny praktycznej opracowany przez dr n. med Agnieszkę Matkowską-Kocjan).

Podsumowanie mamypediatry

Przypominam również o tym, że w każdej chwili można zrezygnować ze szczepionek refundowanych na rzecz wysokoskojarzonych (5w1 czy 6w1) i na odwrót również. Jeśli jednak zdecydujemy się na szczepienie konkretnym preparatem 5w1 czy konkretnym 6w1 to warto się go trzymać – zmiana na inny produkt jest dopuszczalna w sytuacji braku dostępu do tego pierwotnie wybranego.

Jeśli decydujemy się na szczepienie PCV 10 (pneumokoki na NFZ) lub PCV 13 (płatna szczepionka) to trzymamy się pierwotnego wyboru – nie stosujemy ich zamiennie. Przypominam też, że skuteczność rzeczywista obu tych preparatów jest podobna.

Źródła:

 • Ogólne wytyczne dotyczące szczepień ochronnych – Zalecenia amerykańskiego Komitetu Doradczego ds. Szczepień Ochronnych (ACIP)
 • CHPL w/w szczepionek
 • medycyna praktyczna – zdjęcie z proponowanym schematem zgodnie z informacją pochodzi ze zbiorów mp.pl,
  schemat opracowany przez dr n. med Agnieszkę Matkowską-Kocjan

32 thoughts on “Szczepienia obowiązkowe + zalecane w pierwszych 2 latach życia dziecka

 1. Bardzo dziękuję za ten artykuł. Dziś byłam z córką na pierwszej wizycie szczepiennej, PCV13, 5w1 i Rotarix. Ciężko to wszystko zaplanować, na pewno będę wracać do tego artykułu!

 2. Witam serdecznie. Artykuł świetny ! Rozwial moje wątpliwości dotyczące łączenia szczepień – wiele osób mnie przed tym ostrzegalo. Mam jednak pytanie do rotawirusow. Trzeba podać 3 dawki ? Mój syn dostał tylko 2 chyba a ma teraz 13 miesięcy. I szczeliny się twe plus rotawirusy plus meningokoki typ B i pneumokoki 10w i teraz chcemy też zaszczepić na ospe. Ale myślę żeby zaszczepić jeszcze na meningokoki innych typów . Czy jest sens w tym wieku ? Czy można podać tylko jedna dawkę ? I tak samo z pneumokokami 13w? Pielęgniarka od szcepien mowila ze najlepiej zaszczepić jedna dawka 13w później ale nie wiem kiedy miała na myśli. Proszę o radę ?

 3. dzień dobry, proszę o pomoc, synek ma 8 miesięcy i chciałabym zaszczepić go przeciwko meningokokom obydwoma preparatami, który preparat jako pierwszy i ile dawek poszczególnych preparatów? jak to rozłożyć w czasie?

 4. A czy istnieje coś takiego jak maksymalny odstęp czasu pomiędzy poszczególnymi dawkami? Córka rok temu w sierpniu miała pierwszą dawkę ospy i że względu na częste infekcje drugą dawka będzie dopiero teraz. Czy po takim czasie takie szczepienie ma sens?

 5. Bardzo pomocny artykuł. Życzylambym sobie aby każdy pediatra w temacie szczepień był równie rzetelny jak Pani. Proszę o pomoc córka szczepiona PCV13 w 2,4 i 6 mż w starej przychodni upierali się przy schemacie 3+1 gdzie córka nie jest wczesniakiem ani w grupie ryzyka obecnie w nowej przychodni nie chcą córki zaszczepić dawka przypominająca czy to prawidłowy schemat? Martwię się że przez ominięcie dawki przypominającej nie będzie miała pełnej ochrony i na koniec ostatnie pytanie czy w artykule nie pojawił się błąd dotyczący Bexero czy dawka przypominająca powinna być w 2 roku życia czy jednak między 12 a 15 mż dziecka. Z góry dziękuję

  1. można zaszczepić w schemacie 2+1 ale ten odstęp drugiej dawki od trzeciej był za mały. Niezgodny ze schematem 2+1. Dlatego trzeba już dokończyć szczepienie schematem 3+1 i podać tę czwartą dawkę.

 6. Bardzo dziękuję za ten artykuł i za cały blog. Zaczęłam go czytać już w ciąży, żeby wiedzieć jak podejść do tematu szczepień. Pani blog jest dla mnie naprawdę najlepszą formą pomocy jaką otrzymałam. Bardzo doceniam Pani pracę, a nasze szczepionkowe życie stało się prostsze dzięki Pani 🙂 Dopadł mnie ostatnio jeden dylemat. Maluch 29.11 skończył 8 miesięcy. od Października chciałbym puścić go do żłobka, pogubiłam się jednak w temacie szczepienia p ospie. mogę go zaszczepić przed 12 miesiącem ? a co ze szczepioką p odre śwince i różyczce któa jest po 12 miesiąca, a maluch idzie do żłobka jak będzie miał skończone 10 ? Będę wdzięczna za wsparcie
  Pozdrawiam

 7. Witam serdecznie,od dłuższedo czasu śledzę wpisy i dziękuję Pani za tą pracę. Chciałabym się poradzić,synek ma zaplanowaną ostatnią dawkę Pentaxim i Synflorix,a 2 tygodnie po szczepieniu wyjeżdżamy na wakacje,zastanawiam się czy może lepiej przełożyć szczepienie,że może to za krótki odstęp do wyjazdu,ale synek kończy za tydzień 2 latka i nie będę już mogła podać Pentaximu.Bardzo proszę o odpowiedź

 8. Bardzo dziękuje za ten artykuł i za całego bloga 🙂 Obecnie mieszkamy w UK i szczepionkę na men B stosują tu w schemacie 2+1 (szczepienie rozpoczynają w 8 tyg ) my akurat zaszczepiliśmy tym schematem w 10 tyg , ponieważ mieliśmy opóźnienie. Czy korzystanie ze schematu 2+1 przed ukończeniem 3 msca ma jakikolwiek wpływ na działanie szczepionki ? Pozdrawiam serdecznie

 9. Szanowna Pani, mam pytanie odnośnie szczepienia. Moj syn urodził się 3.07. i dziś miał być szczepiony 6w1 tylko lekarz się rozchorował i nie będzie. Może być dopiero 2.09. Czy to nie za późno? Pozdrawiam Anna

  1. generalnie im bardziej trzymamy się terminu tym lepiej, ale jeśli jest taka sytuacja to nie za dużo można na nią poradzić. Chociaż teoretycznie przychodnia powinna zapewnić zastępstwo.

 10. Mam pytanie- córeczka wczoraj (9 tydzień) miała szczepienie-hexa, prevenar, bexsero, rotarix. Czy mogę zaszczepić się szczepionką MMR(mała będzie miała wtedy 10 tygodni), jeżeli karmię piersią, czy lepiej, żebym zrobiła to w późniejszym okresie czasu?
  Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

 11. czy na pierwszej wizycie szczepiennej niemowlaka mogę zgodzić się tylko na szczepionke 5w1 a rotawirusy i pneumokoki zaszczepić pozniej ?

  1. może pani, ale to wydłuża okres braku ochrony przed bakteriami – pneumokokami i przed rotawirusami. W przypadku tych drugich liczy się czas – jesli nie podacie do 12 tygodnia to później nie możecie już podać.

 12. Witam. Jutro idę z dziećmi (3.5 roczku i 4 miesiące) na szczepienie meningokoki. Słyszałam że trzeba podać za wczsu paracetamol. Co Pani o tym sądzi?

 13. Witam mam dylemat? szczepiłam córkę szczepionką 6w1 i źle to zniosła teraz żałuję bo w te pieniądze wydane mogłam szczepic np. na menigokoki… mąż zly… ze dalam sie namowić bo pigula namawiala jak cyganka kup pani kup pani…moje pytanie czy mogę wrócić do tych szczepionek na NFZ ?

 14. Mam pytanie pierwsza corka 2.5 roku jest w trakcie podawania broncho vaxom , czy w tym czasie mogę ja zaszczepić na meningkoki? A druga 3miesiace (była chora wiec mamy przesunięta szczepienie 5w1 imfanrixem) czy na tej wizycie mogę jej odłożyć meningkoki czy muszę odczekać? Będzie jeszcze mieć pneumokoki.
  dziękuję za odpowiedź pozdrawiam

 15. Dzień dobry?pewnie ma Pani milion takich wiadomosci, ale stwierdziłam, że napisze. Chcialam zapytac czy na pewno mogę szczepić synka- 15mcy skończy 27.10 na meningo skoro miesiac temu dostal mmr i ospe. Dodam ze w międzyczasie zlapal jakiegos wirusa i troszke wymiotowal i byla biegunka wraz z kaszlem i katarem. Teraz juz doszedl do siebie. Robilismy inhalacje pulmicorte i antrovertem z zalecenia pediatry. Na meningokoki jestesmy umowiwni na 23.10 na pierwsza dawke bexero. Jesli Pani da radę bede wdzieczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

 16. Czy w tabeli, a dokładnie pod tabela W punkcie C nie ma błędu? Czy nie chodziło o Rotarix, w jego ChPL jest informacja ze 1 dawka ma być podana do 12 tyg ( w chpl Nimenrix jest informacja ze od 6 tyg do 6 miesiąca)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *