o szczepieniach

Szczepienia obowiązkowe + zalecane w pierwszych 2 latach życia dziecka

Dosyć często Wasze rozterki związane ze szczepieniami opierają się na tym, że nie wiecie jak to wszystko poukładać, aby było dobrze. Gubicie się w odstępach między szczepieniami.

Dotyczy to przede wszystkim rodziców którzy decydują się nie tylko na szczepionki obowiązkowe/refundowane, ale także na zalecane – a takich rodziców przybywa. To bardzo dobra informacja, a dla rządu powinna być to mobilizacja by jak najszybciej objąć te szczepienia refundacją.

Problemem są przede wszystkim dwa pierwsze lata życia, bo to w tym czasie właśnie tych szczepień jest najwięcej.

Jak to wszystko poukładać?

Szczepienia w szpitalu

Na oddziale noworodkowym: wzw typu b i BCG (gruźlica).

Tutaj przy tych szczepieniach często pytacie czy lepiej zakupić szczepionkę przeciw wzw b, czy wybrać tę, która proponuję szpital z puli objętej refundacją. Kilka lat temu rzeczywiście mogło to mieć znaczenie dla niektórych rodziców, bo szczepionki typu Euvax czy Hepavax zawierały tiomersal. Swego czasu był on na cenzurowanym i obwiniano go za niektóre odczyny niepożądane. Niemniej po jego wycofaniu ze zdecydowanej większości szczepionek nie zauważono spadku NOPów. W chwili obecnej tiomersal nie znajduje się w żadnej ze szczepionek przeciw wzw tyu b.

Euvax B, 10ug, zawiera 0,25 miligrama Al, nie zawiera tiomersalu

Hepavax-gene TF, 10 ug, zawiera 0,25 miligrama Al, nie zawiera tiomersalu

Engerix 10g, zawiera 0,25 miligrama Al, nie zawiera tiomersalu

Wszystkie te szczepionki można stosować wymiennie, a to oznacza z kolei, że jeśli w szpitalu oferowano Euvax, a później w przychodni Hepavax to jak najbardziej można nim szczepić. Jeśli w szpitalu szczepicie którąkolwiek z tych szczepionek to później można z nich zrezygnować na rzecz preparatów typu 6w1.

Charakterystyki tych produktów zalinkowałam Wam powyżej (wystarczy kliknąć na nazwę).

Co do szczepienia przeciw gruźlicy to pamiętajcie by wykonać je przed opuszczeniem szpitala. Więcej o tym tuta: klik.

1 wizyta szczepienna

Zwykle odbywa się po 6 tygodniu życia.

Zgodnie z kalendarzem podajemy: DTP (błonica-tężec-krztusiec), do tego Hib (Haemopilus influenzae typu b), szczepienie przeciw wzw typu b i pneumokoki.

W przypadku pneumokoków istnieje możliwość wyboru – czy szczepionka PCV 10 oferowana z budżetu czy szczepionka PCV 13 za którą należy zapłacić. Pamiętajcie jednak, że skuteczność rzeczywista obu preparatów jest podobna. Więcej o obu szczepionkach przeciw pneumokokom przeczytacie tutaj: klik.

Na pierwszej wizycie możecie też podać szczepionkę doustną przeciw rotawirusom, zalecaną (płatną).

W tym miejscu chciałabym podkreślić, że taki zestaw szczepień nie „przeładuje” organizmu małego dziecka, nie obciąży jego układu immunologicznego. Dorosłego też nie. Przypominam, że dawki szczepionki są dostosowywane do odpowiedzi układu immunologicznego, a nie do wagi dziecka! Więcej o tym poczytasz tutaj: klik.

Pierwsza wizyta to również czas kiedy wielu rodziców zastanawia się co wybrać. Szczepienie „na NFZ” czy szczepienia płatne. Obie opcje mają swoje plusy i minusy. Więcej o tym przeczytacie tutaj: klik. Ale to, co po raz kolejny podkreślam: szczepienia 5w1 lub 6w1 nie „przeładują” organizmu małego dziecka, nie obciążą też jego układu immunologicznego. A paradoksalnie te szczepionki wysoceskojarzone zawierają mniej antygenów niż szczepionki „na NFZ”. Nie są „koktajlem” czy „wirusowym kombo”, więc przeczytajcie artykuł o wyborze szczepionek i kierujcie się tym co najważniejsze dla Was.

2 lub 3 wizyta szczepienna

Załóżmy, że chcecie rozpocząć szczepienia przeciw meningokokom. Moim zdaniem warto. Dlaczego? O tym przeczytacie tuta: klik.

Jeśli się zdecydujecie to takie szczepienia powinno się rozpocząć najszybciej jak to możliwe. Aby zapewnić dziecku pełną ochronę to należy podać dwa rodzaje szczepionek przeciw meningokokom. Jedna na typ b, a druga na typy: a, c w , y. W niemowlęctwie mamy do dyspozycji dwa preparaty: Bexsero (typ b) i Nimenrix (pozostałe typy).

Można podać szczepienie przeciw meningokokom w dowolnym momencie życia. Ale najlepiej zrobić to jak najwcześniej. Obie szczepionki można podać już w 2. msc życia. Gdzie to „wcisnąć”? Jedną z nich można podać na pierwszej wizycie, razem z pozostałymi szczepionkami z kalendarza. Lepiej by był to Nimenrix.

Bexsero, jeśli jest taka możliwość to warto podać na oddzielnej wizycie. Jeśli łączymy z innymi szczepionkami to wtedy warto zastosować profilaktycznie paracetamol. Ta szczepionka w połączeniu z innymi daje wyższy odsetek gorączek.

W jakim czasie podać te meningokoki? Jeśli rozdzielamy zupełnie to może warto rozważyć taki schemat: dwa tygodnie po pierwszej wizycie podać Bexsero, a po kolejnych dwóch tygodniach Nimenrix i na przykład druga dawkę zalecanych rotawirusów, a po kolejnych dwóch drugą dawkę szczepienia przeciw meningokokom typu B.

Kiedy podajemy pierwsze dawki wymienionych szczepionek to zgodnie z odstępami opisanymi tutaj: klik pamiętamy o tym, że szczepionki inaktywowane podajemy w dowolnym odstępie od siebie, a jedynie w przypadku żywych szczepionek musimy pamiętać o minimum 4 tygodniach odstępu między kolejnymi dawkami. Dlatego te dwie dawki rotawirusów podać należy po minimum tygodniach.

Jeśli chodzi o odstępy miedzy kolejnymi dawkami konkretnych preparatów to tutaj musimy się trzymać charakterystyki produktów leczniczych (CHPL) z uwzględnieniem wieku pacjenta. Jeśli zaczynamy szczepienie przeciw meningokokom typu B zanim dziecko skończy 3 miesiące to musimy podać 3 dawki odstępie miesiąca od kolejnych dawek i dawkę czwartą w drugim roku życia. Z kolei jeśli zaczynamy szczepienie przeciw meningokokom typu B po tym jak dziecko skończy 3 miesiące to musimy podać 2 dawki w odstępie 2 miesięcy między dawkami i dawkę trzecią w drugim roku życia. Ale od innych szczepionek inaktywowanych odstęp może być dowolny.

3 lub 4 lub 5 wizyta szczepienna

Liczba wizyt uzależniona jest od tego jak bardzo te szczepienia rozdzielacie
i na ile szczepień zalecanych się decydujecie. Zgodnie z kalendarzem podajemy: DTP (błonica-tężec-krztusiec) – druga dawka, do tego Hib (Haemopilus influenzae typu b) – druga dawka, szczepienie przeciw poliomyelitis – pierwsza dawka i pneumokoki – druga dawka. Ze względu na drugą dawkę pneumokoków refundowanych ta wizyta powinna-mieć miejsc minimum 8 tygodni od pierwszej wizyty. Jeśli szczepimy szczepionką PCV 13 (Prevenar 13) to ten odstęp może być krótszy przy schemacie 3+1 (tak szczepimy wcześniaki i grupy ryzyka), a jeśli Wasze dziecko nie jest w grupie ryzyka to wystarczy schemat 2+1 i wtedy odstęp między pierwszą i drugą dawką również powinien wynosić 8 tygodni.

Wiem, że strasznie to zagmatwane. Bardzo często na moim instagramie (@mamapediatra_blog) mam cykl „pytań i odpowiedzi” i różne pogadanki o szczepieniach, które później zapisuję na IG i tam staram się to tłumaczyć na bieżąco.

Gdyby stało się tak, że macie jakieś opóźnienia w szczepieniach, to może się okazać, że razem z tymi obowiązkowymi [DTP (błonica-tężec-krztusiec) – druga dawka, do tego Hib (Haemopilus influenzae typu b) – druga dawka, szczepienie przeciw poliomyelitis – pierwsza dawka i pneumokoki – druga dawka] można już podać meningokoki typu B (Bexsero 3 dawka) lub A, C, W, Y (2 dawka) – ale pamiętajcie o odstępach między kolejnymi dawkami tego samego preparatu wymienionymi w CHPL. A może okazać się, że przed Wami już trzecia dawka szczepienia przeciw rotawirusom. Przy opóźnieniach zwykle ogromną pomocą służą pielęgniarka realizująca szczepienia i lekarz.

Najnowsze CHPL Bexsero

Najnowsze CHPL Nimenrix

4 lub 5 lub 6 wizyta szczepienna

Liczba wizyt znowu uzależniona jest od tego jak bardzo te szczepienia rozdzielacie i na ile szczepień zalecanych się decydujecie. Albo kolejne dawki meningokoków, albo/i kolejne dawki obowiązkowych szczepień: DTP (błonica-tężec-krztusiec) – trzecia dawka, do tego Hib (Haemopilus influenzae typu b) – trzecia dawka, szczepienie przeciw poliomyelitis – druga dawka.

4 lub 5 lub 6 lub 7 wizyta szczepienna

Liczba wizyt znowu uzależniona jest od tego jak bardzo te szczepienia rozdzielacie, na ile szczepień zalecanych się decydujecie, ale i od tego czy szczepicie „na NFZ”/5w1 czy może 6w1 – w przypadku tych ostatnich jedna wizyta Wam odpada (właśnie ta w 7 miesiącu życia przeznaczona na szczepienie przeciw wzw typu b.

Jeśli Twoje dziecko skończyło 6 miesięcy, a nadchodzi sezon grypowy o warto rozważyć szczepienie przeciw grypie. Więcej o nim przeczytasz oczywiście w osobnym artykule: klik.

Wizyty szczepienne w drugim roku życia (czyli po pierwszych urodzinach)

Nadchodzi ten moment kiedy oprócz obowiązkowej odry-świnki-różyczki (MMR/Priorix) zaszczepić można na tej samej wizycie przeciw ospie wietrznej (szczepienie zalecane, ale refundowane dla dzieci ze żłobków i klubów maluszka), a np po dwóch tygodniach podać uzupełniające dawki szczepień przeciw meningokokom na wszystkie typy i na pneumokoki.

W 16 miesiącu życia przypominamy o obowiązkowych, uzupełniających dawkach szczepienie DTP, Hib, IPV i mniej więcej w tym czasie podać należy druga dawkę szczepienia przeciw ospie wietrznej.

W drugim roku życia pojawiają się właśnie dylematy związane ze szczenieniami przeciw ospie wietrznej. Poruszyłam to zagadnienie w osobnym artykule: klik. Szczepienia, przynajmniej zgodnie z aktualnym stanem wiedzy nie trzeba przypominać po 10-20 latach o ile zrealizujemy pełny schemat (dwie dawki).

Dla ułatwienia wstawiam Wam schemat medycyny praktycznej opracowany przez dr n. med Agnieszkę Matkowską-Kocjan).

Podsumowanie mamypediatry

Przypominam również o tym, że w każdej chwili można zrezygnować ze szczepionek refundowanych na rzecz wysokoskojarzonych (5w1 czy 6w1) i na odwrót również. Jeśli jednak zdecydujemy się na szczepienie konkretnym preparatem 5w1 czy konkretnym 6w1 to warto się go trzymać – zmiana na inny produkt jest dopuszczalna w sytuacji braku dostępu do tego pierwotnie wybranego.

Jeśli decydujemy się na szczepienie PCV 10 (pneumokoki na NFZ) lub PCV 13 (płatna szczepionka) to trzymamy się pierwotnego wyboru – nie stosujemy ich zamiennie. Przypominam też, że skuteczność rzeczywista obu tych preparatów jest podobna.

Zachęcam Was do zakupu ebooka szczepionkowego „309 pytań o szczepienia” gdzie znajdziecie odpowiedzi na całe mnóstwo pytań!

Źródła:

 • Ogólne wytyczne dotyczące szczepień ochronnych – Zalecenia amerykańskiego Komitetu Doradczego ds. Szczepień Ochronnych (ACIP)
 • CHPL w/w szczepionek
 • medycyna praktyczna – zdjęcie z proponowanym schematem zgodnie z informacją pochodzi ze zbiorów mp.pl,
  schemat opracowany przez dr n. med Agnieszkę Matkowską-Kocjan

87 thoughts on “Szczepienia obowiązkowe + zalecane w pierwszych 2 latach życia dziecka

 1. Bardzo dziękuję za ten artykuł. Dziś byłam z córką na pierwszej wizycie szczepiennej, PCV13, 5w1 i Rotarix. Ciężko to wszystko zaplanować, na pewno będę wracać do tego artykułu!

  1. Dzień dobry.Mam pytanie odnośnie szczepienia dziecka DTP. Dlaczego tej całokomórkowej szczepionki nie można podawać dzieciom powyżej 3 roku życia? Z czym mogłoby to się wiązać?Jak uzupełnić u dziecka szczepienie z 16-18 m.z gdy dziecko ma już powyżej 3 lat?

 2. Witam serdecznie. Artykuł świetny ! Rozwial moje wątpliwości dotyczące łączenia szczepień – wiele osób mnie przed tym ostrzegalo. Mam jednak pytanie do rotawirusow. Trzeba podać 3 dawki ? Mój syn dostał tylko 2 chyba a ma teraz 13 miesięcy. I szczeliny się twe plus rotawirusy plus meningokoki typ B i pneumokoki 10w i teraz chcemy też zaszczepić na ospe. Ale myślę żeby zaszczepić jeszcze na meningokoki innych typów . Czy jest sens w tym wieku ? Czy można podać tylko jedna dawkę ? I tak samo z pneumokokami 13w? Pielęgniarka od szcepien mowila ze najlepiej zaszczepić jedna dawka 13w później ale nie wiem kiedy miała na myśli. Proszę o radę ?

   1. Dzień dobry. Czy jeśli dziecko w pierwszym roku życia miało opóźnione szczepienia o 2 miesiące, to czy opóźniać również podanie szczepień w drugim roku życia (różyczka, świnka, ospa, meningokoki itd)? Meningokoki podamy pierwszy raz po pierwszych urodzinach. Z gory dziękuję za odpowiedz.

 3. dzień dobry, proszę o pomoc, synek ma 8 miesięcy i chciałabym zaszczepić go przeciwko meningokokom obydwoma preparatami, który preparat jako pierwszy i ile dawek poszczególnych preparatów? jak to rozłożyć w czasie?

  1. Witam. Chciałabym zapytac o Pani zdanie odnosni3 szczepienia zywa szczepionka MMR.
   Konkretnie chodzi o to ze syn majac 2mce dostal nop po gruzlicy ( powiekszone 2 węzły chlonne nadobojczykowe, oba uwalnialy rope z czego jeden do dzis ma strupki- syn ma 13mcy. a do tego 2 wezly pod pacha powiekszone a jeden sie uwalnia).
   W tej chwili mamy za soba 3 dawke 6w1( podana wczoraj) po kazdej goraczki oraz 2 dawki pneumokoki- po drugirj goraczka i napiecia miesni 5min. szczepienia sa podawane pojedynczo. za 6tyg mamy dostac pneumokoki ale te dla wczesniakow. potem MMR ktorego sie bardzo boje bo to zywa szczepionka jak gruzlica. boje sie ze znowu wezly sie powieksza. czy mozna zrobic jakies badania ktore stwierdza czy szczepienie bedzie bezpieczne ?

   1. Szczepienie przeciw gruźlicy jest dosyć specyficzny. Bardzo często obserwujemy po nim powiększone węzły pachowe, czy nadobojczykowe. Nawet jeżeli węzły chłonne ulegną powiększeniu po MMR, co zdarza się rzadko, ale jednak zdarzyć się może, to nie stanowi to dla dziecka zagrożenia.

 4. A czy istnieje coś takiego jak maksymalny odstęp czasu pomiędzy poszczególnymi dawkami? Córka rok temu w sierpniu miała pierwszą dawkę ospy i że względu na częste infekcje drugą dawka będzie dopiero teraz. Czy po takim czasie takie szczepienie ma sens?

 5. Bardzo pomocny artykuł. Życzylambym sobie aby każdy pediatra w temacie szczepień był równie rzetelny jak Pani. Proszę o pomoc córka szczepiona PCV13 w 2,4 i 6 mż w starej przychodni upierali się przy schemacie 3+1 gdzie córka nie jest wczesniakiem ani w grupie ryzyka obecnie w nowej przychodni nie chcą córki zaszczepić dawka przypominająca czy to prawidłowy schemat? Martwię się że przez ominięcie dawki przypominającej nie będzie miała pełnej ochrony i na koniec ostatnie pytanie czy w artykule nie pojawił się błąd dotyczący Bexero czy dawka przypominająca powinna być w 2 roku życia czy jednak między 12 a 15 mż dziecka. Z góry dziękuję

  1. można zaszczepić w schemacie 2+1 ale ten odstęp drugiej dawki od trzeciej był za mały. Niezgodny ze schematem 2+1. Dlatego trzeba już dokończyć szczepienie schematem 3+1 i podać tę czwartą dawkę.

 6. Bardzo dziękuję za ten artykuł i za cały blog. Zaczęłam go czytać już w ciąży, żeby wiedzieć jak podejść do tematu szczepień. Pani blog jest dla mnie naprawdę najlepszą formą pomocy jaką otrzymałam. Bardzo doceniam Pani pracę, a nasze szczepionkowe życie stało się prostsze dzięki Pani 🙂 Dopadł mnie ostatnio jeden dylemat. Maluch 29.11 skończył 8 miesięcy. od Października chciałbym puścić go do żłobka, pogubiłam się jednak w temacie szczepienia p ospie. mogę go zaszczepić przed 12 miesiącem ? a co ze szczepioką p odre śwince i różyczce któa jest po 12 miesiąca, a maluch idzie do żłobka jak będzie miał skończone 10 ? Będę wdzięczna za wsparcie
  Pozdrawiam

 7. Witam serdecznie,od dłuższedo czasu śledzę wpisy i dziękuję Pani za tą pracę. Chciałabym się poradzić,synek ma zaplanowaną ostatnią dawkę Pentaxim i Synflorix,a 2 tygodnie po szczepieniu wyjeżdżamy na wakacje,zastanawiam się czy może lepiej przełożyć szczepienie,że może to za krótki odstęp do wyjazdu,ale synek kończy za tydzień 2 latka i nie będę już mogła podać Pentaximu.Bardzo proszę o odpowiedź

 8. Bardzo dziękuje za ten artykuł i za całego bloga 🙂 Obecnie mieszkamy w UK i szczepionkę na men B stosują tu w schemacie 2+1 (szczepienie rozpoczynają w 8 tyg ) my akurat zaszczepiliśmy tym schematem w 10 tyg , ponieważ mieliśmy opóźnienie. Czy korzystanie ze schematu 2+1 przed ukończeniem 3 msca ma jakikolwiek wpływ na działanie szczepionki ? Pozdrawiam serdecznie

 9. Szanowna Pani, mam pytanie odnośnie szczepienia. Moj syn urodził się 3.07. i dziś miał być szczepiony 6w1 tylko lekarz się rozchorował i nie będzie. Może być dopiero 2.09. Czy to nie za późno? Pozdrawiam Anna

  1. generalnie im bardziej trzymamy się terminu tym lepiej, ale jeśli jest taka sytuacja to nie za dużo można na nią poradzić. Chociaż teoretycznie przychodnia powinna zapewnić zastępstwo.

 10. Kilka pytań w jednym…:)
  1. Szczepiąc córkę w publicznej przychodni na odrę-świnkę-różyczkę zakulisowo dowiedziałam się, że przypadku gdy wcześniej wystąpiły u dziecka NOPy to lekarz daje wskazanie na lżejsżą/nowocześniejszą wersję szczepionki a wszystkie pozostałe dzieci dostają ta mniej bezpieczną….? Podobno w prywatnych przychodniach ta nowsza stosowana jest już z zasady jako jedyna….
  Dlaczego nie stosować już tylko tej nowszej???? Czy można zarządać podania tej dawki dziecku (w mojej osiedlowej przychodni nie zawsze mają ją na składzie)?
  2. Do którego roku życia można bezpłatnie wykonać szczepienie na ospę dziecka żłobkowego? Co wizyta u lekarza to słyszę kolejne rozbieżne wersje, że do ukończenia 3 roku życia, że do ukończenia 2 roku życia należy podać pierwszą dawkę? Poza tym są różne wersje odnośnie kwalifikowania do szczepienia bezpłatnego, że wystarczy zaświadczenie, że dziecko przyjęto do żłobka a innym razem, że dopiero jak faktycznie uczęszcza…
  3. Co zrobić, gdy lekarz odmawia zaszczepienia bezpłatnego pomimo uprawnień (inaczej interpretuje przepisy)? Szczepić odpłatnie a potem pisać odwołanie o zwrot kosztów i do kogo?
  4. Czy to lekarz decyduje o kolejności szczepień czy rodzic? Jeżeli mi zależy, żeby najpierw podać szczepionkę przeciw ospie (przed pójściem do żłobka) a dopiero później tą przeciw pneumokokom, to kto rozstrzyga kwestię? Czy jako rodzic mogę ostatecznie zdecydować składając jakieś oświadczenie?
  5. Dziecko po pierwszej dawce szczepionki na ospę (po ok mies) miało w przedszkolu przewlekły kontakt z ospą i dwa wykwity na plecach, które były na tyle nie charakterystyczne, że lekarz nie był w stanie orzec czy do zakażenia doszło czy nie, zdecydował jednak, że nie ma już potrzeby robienia drugiej dawki (bo albo było zakażenie albo nabrało odporności po jednej dawce). Od tego czasu minęło prawie 6 lat i coraz częściej czytam, że druga dawka jest konieczna, ale czy tak rzeczywiście jest? Czy podana po tak długim okresie jest sens ją podawać? Czy może lepiej zrobić badanie krwi czy są w niej przeciwciała (nie pamiętam dokładnie czy w tym kierunku prowadzić test, to był jeden z pomysłów jednego z lekarzy) i jeżeli są to nie robić dawki przypominającej?
  Pozdrawiam uprzejmie
  Aga

 11. Mam pytanie- córeczka wczoraj (9 tydzień) miała szczepienie-hexa, prevenar, bexsero, rotarix. Czy mogę zaszczepić się szczepionką MMR(mała będzie miała wtedy 10 tygodni), jeżeli karmię piersią, czy lepiej, żebym zrobiła to w późniejszym okresie czasu?
  Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

 12. Pani Dagmaro, a co myśli Pani o szczepieniu na WZW A? Czy zalecałaby Pani takie szczepienie dziecku, które wybiera się w z nami na wczasy do Turcji? Czy słyszała Pani o zakażeniach dzieci nieszczepionych po wizycie w bardziej „egzotycznych” niż europejskich krajach? Będę wdzięczna za Pani opinię 🙂

 13. czy na pierwszej wizycie szczepiennej niemowlaka mogę zgodzić się tylko na szczepionke 5w1 a rotawirusy i pneumokoki zaszczepić pozniej ?

  1. może pani, ale to wydłuża okres braku ochrony przed bakteriami – pneumokokami i przed rotawirusami. W przypadku tych drugich liczy się czas – jesli nie podacie do 12 tygodnia to później nie możecie już podać.

 14. Witam. Jutro idę z dziećmi (3.5 roczku i 4 miesiące) na szczepienie meningokoki. Słyszałam że trzeba podać za wczsu paracetamol. Co Pani o tym sądzi?

 15. Witam mam dylemat? szczepiłam córkę szczepionką 6w1 i źle to zniosła teraz żałuję bo w te pieniądze wydane mogłam szczepic np. na menigokoki… mąż zly… ze dalam sie namowić bo pigula namawiala jak cyganka kup pani kup pani…moje pytanie czy mogę wrócić do tych szczepionek na NFZ ?

 16. Mam pytanie pierwsza corka 2.5 roku jest w trakcie podawania broncho vaxom , czy w tym czasie mogę ja zaszczepić na meningkoki? A druga 3miesiace (była chora wiec mamy przesunięta szczepienie 5w1 imfanrixem) czy na tej wizycie mogę jej odłożyć meningkoki czy muszę odczekać? Będzie jeszcze mieć pneumokoki.
  dziękuję za odpowiedź pozdrawiam

 17. Dzień dobry?pewnie ma Pani milion takich wiadomosci, ale stwierdziłam, że napisze. Chcialam zapytac czy na pewno mogę szczepić synka- 15mcy skończy 27.10 na meningo skoro miesiac temu dostal mmr i ospe. Dodam ze w międzyczasie zlapal jakiegos wirusa i troszke wymiotowal i byla biegunka wraz z kaszlem i katarem. Teraz juz doszedl do siebie. Robilismy inhalacje pulmicorte i antrovertem z zalecenia pediatry. Na meningokoki jestesmy umowiwni na 23.10 na pierwsza dawke bexero. Jesli Pani da radę bede wdzieczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

 18. Czy w tabeli, a dokładnie pod tabela W punkcie C nie ma błędu? Czy nie chodziło o Rotarix, w jego ChPL jest informacja ze 1 dawka ma być podana do 12 tyg ( w chpl Nimenrix jest informacja ze od 6 tyg do 6 miesiąca)

 19. Mam takie pytanko. Syn zaszczepiony na 16 Mc 6w1 po tygodniu szczepienie uzupełniające na meningokoki. Czeka nas szczepienie na grype i 2 dawka ospy. Jak to rozdzielić i w jakich odstępach? Proszę o odpowiedz 😊

  1. Odstęp między dwoma dawkami szczepienia przeciw ospie powinien wynosić minimum sześć tygodni. Tak zaleca producent. A grypę podajecie w dowolnym odstępie od pozostałych szczepionek

 20. Dzień dobry, Pani Doktor, Syn w styczniu będzie miał szczepienie MMR, czy mogę tę wizytę połączyć z jakimiś szczepieniami przeciwko meningokokom (jeszcze nie miał żadnych, a chciałabym to uzupełnić)? Pisała Pani, że MMR i Bexero mogą być mało przyjemne dla dziecka, czy mogę w związku z tym połączyć MMR z pozostałymi typami (Nimenrix)? Dziękuję z góry za odpowiedź i pomoc, pozdrawiam 🙂

  1. Jak najbardziej można połączyć z nimenrix. Generalnie bexsero z innymi szczepionkami zwiększa ryzyko gorączki. Ale dla innych Szczepień nie ma takich badań

 21. dzień dobry,
  Chciałabym Panią zapytać, ile razy powinno się szczepić dziecko przeciw ospie? Moja prawie dwuletnia córka była szczepiona raz, kilka miesięcy temu. Koleżanka powiedziała mi, że powinno się szczepić dwa razy, druga szczepionka kilka tygodni po pierwszej (nie była pewna, nie pamiętała, bo sama o tym wcześniej nie widziała). Nasz pediatra nic nie mówił nam na ten temat, ale niestety u mnie na wsi nie ma dobrych lekarzy, więc sama nie wiem komu wierzyć.
  Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź.
  pozdrawiam i życzę miłego dnia 🙂

  1. Dla pełnej ochrony zaleca się podanie dwóch dawek szczepionki przeciw ospie. Wtedy ochrona będzie najwyższa, dożywotnia. Minimalne odstępy zalecane przez producenta to sześć tygodni, Optymalnie to trzy miesiące, ale jeżeli Podacie w późniejszym terminie to również tak może być.

 22. Witam serdecznie. Szczepiłam syna szczepionka refundowana na pneumokoki. Czy ma sens doszczepić jedną dawka tej płatnej? Oczywiście nie zamiast tej refundowanej tylko dodatkowo.? Kiedy to zrobić? Sulyn ma 21 miesięcy i zrealizowaliśmy wszystkie obowiązkowe szczepienia i dodatkowe meningokoki, ospa, grypa.
  Czy szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu chroni też przed bolerioza? Ty ten sezon może być groźny dla dzieci? Czy warto na to zaszczepić?

  1. Skuteczność rzeczywista obu preparatów przeciw pneumokokom jest wysoka i wynosi ponad 90%, ochrona po obu preparatach jest podobna. Dlatego moim zdaniem nie ma sensu doszczepienie dziecka. Szczepienie przed przeciw odkleszczowemu zapaleniu mózgu chroni jedynie przed odkleszczowym zapaleniem mózgu. Nie chroni przed Boreliozą. Warto szczepić zwłaszcza jeżeli mieszkacie w rejonie endemicznego występowania K Z M. Polecam osobny artykuł w tym temacie.

 23. Witam, chciałabym się dowiedzieć co w przypadku kiedy szczepienia Rotarixem powinno podać się druga dawkę do 24 tyg życia dziecka, a w obecnej sytuacji koronaeirus odwołano szczepienia. Dziecko końcem kwietnia kończy 24 tydzień życia i jeżeli nie będą jeszcze szczepić w przychodniach co z tą drugą dawka? Można podać ja później niż w 24tyg życia?

  1. Jeżeli się nie uda to ta dawka po prostu przepadnie, i będzie trzeba zadowolić się ochroną jaką da niepełny schemat.

 24. A co z dziećmi urodzonymi przed 37 tyg ciazy? Jak szczepić takiego malucha? Trzymać się tych skończonych 6 tyg?

  Chyba dziecko z wagą ok 2kg gorzej sobie poradzi niż które urodziło się z dużą waga? Ja wiem ze tam było napisane że nie przelicza się masy ciała na stężenie szczepionki ale chodzi mi o to czy poprostu nie lepiej jest odczekać np miesiąc (tyle ile dziecku zabrakło do „pełnej ciąży”).
  Dodam że waga dziecka przy 36+4 była 1970g plus hipoglikemia.

  1. Wcześniaki ze względu na mniejszą ilość przeciwciał które otrzymały prenatalnie są jeszcze bardziej narażone na choroby zakaźne. I to właśnie ich powinniśmy się obawiać najbardziej. Dlatego tym bardziej powinniśmy szczepić o czasie również Wcześniaki

 25. Witam. Córka ma obecnie 22 miesiące. Brakuje nam 4 dawka infanrix IPV+ Hib oraz 3 dawka pneumokoków . Ostatnie pneumokoki dostała rok temu w grudniu. Czy jest jakiś ostateczny termin podania tych dwóch szczepionek? Pozdrawiam serdecznie.

  1. Powinno się po prostu podać najszybciej jak jest to możliwe. Pneumokoki w zależności od preparatu mogą mieć ograniczenie do piątego roku życia przypadku synflorix, albo takiego ograniczenia nie mają przypadku preveaar 13. Dla infanrix IPV-Hib ograniczenie wiekowe to 36 miesięcy

 26. „Nadchodzi ten moment kiedy oprócz obowiązkowej odry-świnki-różyczki (MMR/Priorix) zaszczepić można na tej samej wizycie przeciw ospie wietrznej (szczepienie zalecane, ale refundowane dla dzieci ze żłobków i klubów maluszka), a np po dwóch tygodniach podać uzupełniające dawki szczepień przeciw meningokokom na wszystkie typy i na pneumokoki” (z wpisu powyżej) – Pani Doktor, te trzy szczepienia już po dwóch tygodniach? Po MMR/ospie nie powinniśmy czekać minimum 4 tyg.? I drugie pytanie, żeby się tylko upewnić, że dobrze zrozumiałam – czyli możemy Nimenrix, Bexsero i Prevenar na jednej wizycie u dziecka 15-miesięcznego?

  1. Gdybyśmy najpierw zaszczepili Odra Świnka Różyczka a później dopiero Ospa Wietrzna to rzeczywiście odstęp musi być minimum cztery tygodnie bo obie szczepionki są żywe. W opisanej sytuacji kiedy łączymy dwie żywe szczepionki na jednej wizycie, a jest to dopuszczalne i często praktykowane, a następnie chcemy podać szczepionki tzw. zabite przeciw meningokoki są trzy pneumokokom to odstęp może być dowolny. Zalecam takie dwa tygodnie, żeby obserwować w tym czasie czy nie wystąpią ewentualne odczyny po szczepionkach żywych. Bo te mogą pojawić się trochę później. Między piątą a dwunastą dobą.

 27. Mamo Pediatro, mój synek skończył właśnie 4 mc. Szczepienia mieliśmy zacząć w 8 tygodniu. Z uwagi na stan epidemii i zawieszenie szczepień dzieci, nie został dotychczas na nic zaszczepiony. Kiedy i jakie szczepionki obowiązkowe rekomendowałabyś podawać obecnie?

  1. Wszystkie zgodnie z kalendarzem, Będziecie mieli po prostu małe opóźnienie, ale w tym wieku spokojnie uda się wszystko nadrobić.

 28. Wiele słyszy się od osób będących przeciwko szczepieniom o szkodliwości substancji takich jak polisorbat 80 czy Formaldehyd, jakie Pani ma zdanie na ten temat ?

 29. Witam, jaki odstęp należy zachować przy Hexacima 6w1 między 3 a 4 ( przypominającą) dawką? Wiem, że można je dawać do max 2rż. Czy jeśli nie zdążę z 4 dawką do 2 urodzin to bezpiecznie będzie dać refundowane? Dziękuję za informacje.

  1. Między trzecią a czwartą dawka odstęp to minimum sześć miesięcy. Jeżeli nie zdążycie do drugich urodzin to albo podajecie inny preparat sześć w jednym, albo szczepionki refundowane.

 30. Dzień dobry,

  szykuję się do pierwszej wizyty szczepiennej i głowa już mi pęka od nadmiaru informacji, a decyzji jak nie było tak nie ma. 😀 Mam jednak pytanie dotyczące meningokoków czy istnieje możliwość zaszczepienia np. tylko na meningo A,C,W,Y a na B już nie? Czy to ma jakiś sens czy jeśli rezygnuje się z jednych to drugie też lepiej pominąć?

  1. No sens jest zawsze. Bo przynajmniej będzie ochrona przed starą typami A C W Y. Domyślam się że kieruje się pani przede wszystkim kosztami, co w pełni rozumiem. Ze statystycznego punktu widzenia meningokoki B wystepują częściej, ale wiadomo że nigdy nie mamy pewności który mógłby się przytrafić naszemu dziecku. Tak czy siak u was jest sens podać chociaż jeden z preparatów.

 31. Witam Pania czy mozna zaszczepic dziecko przeciw odra swinka i rozyczka z tężec krztusiec i blonnica na jednej wizycie, niedawno mielismy szczepionka infarnixem hexa plus pneumokoki a za 5 tyg czeka nas ta ww. boję sie ze moze wystapic nop czy raczej niemam sie czego bać pozdrawiam

  1. można je połączyć. jest to bezpieczne i dopuszczalne w CHPL.
   odczyn niepożądany może się pojawić, po szczepieniu Odra Świnka Różyczka zwykle między piątą a dwunastą tobą dziecko może jakiś objaw zademonstrować w postaci gorączki lub wysypki. Ale zdarza się to raczej rzadko. Po szczepionce Infanrix to typowo Gorączka czy niepokój przez pierwsze dwie doby.

 32. Dzien dobry.
  Moja córka była szczepiona 15.07 na odre. 24.07 dostała wysypki.
  Nie goraczkuje.
  Czy może normalnie wychodzić na dwór?

 33. Witam, jestem mamą prawie osiemnastoma miesięcznej dziewczynki, córcia urodzona w( 37 tygodniu), szczepiona praktycznie wszystkie szczepionki w terminie(oprócz pneumokoków) za dwa tyg będzie szczepiona na (DTP IPV Hib 16—18 mż).Pierwsze i zarazem jedyne szczepienie na pneumokoki(Prevenar 13) miala w 4m.ż bardzo goraczkowala po szczepieniu później poszła seria trzech zapaleń ucha z wysoką i wielodniową gorączką, wybrała kilka różnych ntybiotykow i tak odwlekalismy kolejne szczepienia na pneumokoki. I z tąd teraz moje pytanie czy jest sens szczepienia dziecka jeszcze jedna dawka Prevenar(tj drugą) po tak długiej przerwie, czy lepiej w jakiś odstępach czasowych podać dwie, czy to doszczepianie w ogóle może zadziałać mimo tak długiego odstępy między szczepieniami? Niestety w przychodni nie potrafiono udzielić mi odpowiedzi. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  1. można kontynuować to szczepienie, tym bardziej, że pneumokoki są jedną z przyczyn zapaleń uszu. Podajecie dwie dawki w odstępie minimum 2 miesięcy

 34. Dzien dobry.
  Czy dozwolony jest następujący cykl szczepień: hexaxima, hexa, hexa (w pierwszym roku zycia) a przypominająca infanrix ipv hib (po 12 miesiącach od ostatniej dawki)?

 35. Dzień dobry,
  Chciałabym zapytać o minimalny odstęp pomiędzy szczepieniami u dziecka obecnie 15msc. Wszystkie szczepienia w terminie jak dotychczas. Ostatnio była szczepiona na ospę i pneumokoki. Teraz chcę zaszczepić pierwszą dawkę Nimenrix i Hexacima kolejna dawka. Czy Nimenrix i Hexacima mogą być podane razem i ile powinien wynosić odstęp od ostatniego szczepienia? Kiedy po tym podać kolejną dawkę na ospę? Pozdrawiam

  1. można podać razem, odczekałabym około 2 tygodni od poprzedniego szczepienia. druga dawka przeciw ospie wietrznej powinna być podana po minimum 6 tygodniach od pierwszej dawki.

 36. Dzień dobry, jeśli szczepiłam dziecko w 8 tygodniu szczepionkami refundowanymi, to czy jest możliwość zmiany na szczepionki 6w1 w kolejnych miesiącach?

 37. Dlaczego nie wolno zaszczepić dziecka po 36 m szczepionką DTP?Czy to może dziecku zaszkodzić?Czy odstępstwo miesiąca czy dwóch również jest ważny?Czym zaszczepić dziecko po 36 miesiącu życia jeśli było szczepione refundowanymi?Bardzo gorąco proszę o odpowiedź.

 38. Mam pytanie, córka była wczoraj szczepiona ostatnia dawka 6w1 hexacimą. Nigdy nie miała gorączki po podaniu żadnej ze szczepionek, a ta ostatnia po ośmiu godzinach od podania wywołała zaczerwienienie opuchnięcie w miejscu szczepienia i gorączkę, wczoraj gorączka wzrosła do 38,8 stopni a dziś utrzymuje się do 37,5. Moje pytanie jest takie czy to możliwe że przy ostatniej dawce tak zareagowało dziecko, czy to nie powinno być tak że organizm już wie z czym ma do czynienia i gorączka już nie powinna wystąpić?

  1. może tak być że to po szczepieniu. Ale jeśli będzie nawracać to udać się do lekarza. Można zrobić okłady z sody oczyszczonej na to opuchnięte miejsce.

 39. Dzien dobry Pani Doktor,

  Przez ostatnie 13tygodni walczylismy z krwia w brudnych pieluszkach. To byl ciezki czas, przez ktory wykluczyismy alergie na proteiny bialka, zapalenia wirusowe i bakteryjne, wykluczanie glownych alergenow z mojej diety (karmie piersia). Problemy zaczely sie zaraz po szczepionkach 8yg, rozwolnienie i brzydko pachnaca kupa, goraczka 39+ utrzymujaca sie 3 dni, natomiast 5 dni po 12tyg dawce pojawila sie pierwsza krew. Synek caly czas pieknie przybieral na wadze, zero reakcji skornych, mimo to z zalecenia przeszlam na diete eliminujac alergeny z diety na 8tyg. Nie przynioslo to zmiany, a nawet powiedzialabym ze sie pogorszylo. Dopiero od okolo 3 tyg widzimy znacza poprawe (po powroceniu do normal diety) i zaczelismy wprowadzac pokarmy do diety malucha. Po konsultacjach.. mozliwie teoretycznie ze moj 26tyg synek mial reakcje na szczepienie rotawirusowe ktore doprowadzilo do zniszczenia sciany jelitowej. Nie jestesmy anty szczepionkowi ale obawiamy sie, ze synek moze zareagowac na dalsze szczepienia. Mam kilka pytan odnosnie tego co dalej?

  Mieszkamy w UK, wiec czas szczepien nieco inny niz w Polsce – ponizej wszystko w zakresie sluzby zdrowia – poki co ukonczylismy szczepienia na 8tyg (6w1, rotarix, menigokoki) oraz 12tyg(6w1, rotarix, pcv) – jestesmy w tyle z 16tyg (6w1, menigokoki, PCV) i zastanawiamy sie co dalej.

  Czy mozliwe jest ze dziecko ma uczulenia na specyficzny skladnik szczepionki i co za tym idzie nie powinnismy kontynuowac z dalszymi dawkami 6w1 i pvc.. czy wg Pani opini stoja za tym rotawirusy a moze istnieje jakies inne wytlumaczenie?

  Czy mozliwe jest ze syn jest uczulony na jakis sklad szczepionek i

 40. Dzień dobry. Dziecko urodzone 11.10, zaszczepione w 6tż szczepionką 6w1, Rotateq oraz Synflorix. W obecnej przychodni szczepienie na menigokoki najwcześniej możliwe po 6 mż. Z trudem wyprosiłam podanie Synflorix na tej pierwszej wizycie. Pediatra zgodziła się tylko i wyłącznie dlatego, że sama jestem lekarzem. Obecnie planujemy wyjazd na Wyspy Kanaryjskie na 3 miesiące począwszy od lutego. Mam pytanie jak najlepiej rozplanować kolejne szczepienia, żeby potem ta 3 miesięczna przerwa nam nie zaszkodziła? Możliwość zaszczepienia na meningokoki będę miała dopiero od 21 grudnia w swoim rodzinnym mieście. Myślałam, żeby pierwsze dawki Nimenrix czy Bexsero podać już w styczniu tuż przed wyjazdem, po 2gim szczepieniu 6w1 i PCV. Czy wtedy dłuższa przerwa jest możliwa ? Z góry dziękuję za pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *