infekcje

Moje dziecko jest przeziębione? Co robić?

Nie chcecie wiedzieć ile pytań o leczenie przeziębienia dostaje codziennie. Ja też nie jestem w stanie tego policzyć. Dlatego zbiorczo odpowiem tutaj na Wasze pytania.

Objawy

Sezon infekcyjny już się rozpoczął. Kiedy pytacie o infekcje u swojego dziecka i o sposób jej leczenia, to zwykle chodzi Wam o zwykłe infekcje przeziębieniowe.

W Polsce pojawiają się również pierwsze przypadki grypy – jest tych zachorowań nieco więcej niż w latach ubiegłych (dla tego samego okresu). Mam nadzieję, że już wiecie, że GRYPA TO NIE JEST PRZEZIĘBIENIE. To dwie oddzielne jednostki chorobowe.

Scenariusz przeziębienia jest zwykle taki sam. „Pitu pitu” katarek – niezbyt duży, ani to katar, ani problem. Ale trochę to już trwa, objawy stopniowo się nasilają i są coraz bardziej dokuczliwe.

Gorączka jako taka nie występuje, ale temperatura może być podwyższona okresowo do 38’C. Boli gardło – u mniejszych dzieci ten objaw manifestuje się gorszym apetytem, niechęcią do picia i marudzeniem.

Jako, że wspomniany katar nasila się i wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła to dziecko kaszle mokro. Słychać, że coś tam się odrywa. Kaszel nasila się po położeniu do łóżka i rano, po przebudzeniu.

Kolor kataru nie ma tutaj znaczenia. Pamiętasz ten wpis?

http://mamapediatra.pl/2019/09/28/zielony-zolty-wodnisty-przezroczysty-jaki-jest-katar/

Jak długo trwa infekcja przeziębieniowa?

+/- 7 dni. Im młodsze dziecko tym objawy mogą się dłużej utrzymywać.

Skąd to się w ogóle bierze?

Przyczyną przeziębienia są wirusy. Najczęściej rhinowirusy, ale nie tylko.

Czy to ciężka choroba?

Nie.

Nie neguje tego, że może „dać w kość” – zwłaszcza rodzicowi, bo czasami taka infekcja u dziecka wlecze się w nieskończoność i nie chce odpuścić. ALE! to nie jest ciężka choroba. Nie daje powikłań.

Czy zawsze trzeba udać się do lekarza z przeziębionym dzieckiem?

Najczęściej nie trzeba. Ale jest jedna z najczęstszych dolegliwości, z którymi rodzice zgłaszają się do lekarza. W zdecydowanej większości przypadków można sobie poradzić z przeziębieniem w warunkach domowych – zwłaszcza u dzieci starszych.

Dziecko starsze (przedszkolne, szkolne) ma umiarkowany katar, ale poza tym dobrze się czuje, jest aktywne i zainteresowane, a samo przeziębienie bez większych interwencji kończy się w ciągu tygodnia. Jeśli stan dziecka Ciebie niepokoi – udaj się na kontrolę.

Z dzieckiem młodszym wątpliwości zawsze jest więcej. Zwłaszcza, że nie zawsze jest w stanie zasygnalizować swoje dolegliwości.

Udaj się do lekarza jeśli katar i pokasływanie występują u dziecka do 3 miesiąca życia. Wizytę lekarską rozważ gdy objawy się przedłużają lub po okresie poprawy dochodzi do pogorszenia. Idź do lekarza, kiedy dziecko w dowolnym wieku wysoko gorączkuje (o samej gorączce i jej pomiarze przeczytasz w oddzielnych wpisach).

http://mamapediatra.pl/2015/10/28/dziecko-z-goraczka-czy-to-powod-do-niepokoju-jak-ja-kontrolowac-jak-reagowac/

http://mamapediatra.pl/2019/10/06/termometr-bezdotykowy-do-pomiaru-cieploty-ciala/

W przypadku przeziębienia temperatura zwykle nie jest zbyt wysoka, ale jeśli utrzymuje się dłużej niż 3-4 dni, albo przekracza 38,5’C, a rodzic ma wątpliwości, to jak najbardziej można się udać się na kontrolę.

Poza tym na konsultację warto udać się, kiedy u dziecka występują jakieś trudności z oddychaniem (charczenie, świszczenie) albo wtedy gdy po prostu dziecko źle się czuje i nie chce pić.

To są sytuacje gdy de facto nie wiadomo czy to tylko zwykłe przeziębienie.

Co robić gdy dziecko jest przeziębione?

Przechodzimy do klu problemu. A właściwie do tej części, w której chcemy maksymalnie dziecku pomóc. Dodam, że te same sposoby stosuję u swoich dzieci.

1. Unikać specyfików z apteki innych niż sól fizjologiczna czy sól morska.

Leki „na przeziębienie” oraz kaszel znajdują się wśród 20 substancji najczęściej prowadzących do zgonu dzieci do 5. r.ż. W 2008 r. Agencja żywności i Leków wydała zalecenie, aby unikać stosowania dostępnych bez recepty leków na przeziębienie i kaszel w przypadku dzieci poniżej 2. r.ż., czyli tak zwanych leków OTC.

To zalecenie było słuszne, a jego potwierdzeniem był spadek o połowę (w grupie dzieci do 2 roku życia) wizyt na SORach z powodu zdarzeń niepożądanych wywołanych przez te leki.

Dlatego jeśli słyszysz w radiu reklamę o syropku, który „świetnie zrobi na kaszel/katar/przeziębienie Twojego dziecka” to wyłącz radio na 3 minuty albo odpal płytę z muzyką.

Jako rodzice musicie pamiętać, że każdy lek ma swoje działania niepożądane. A tym bardziej ma je proponowany specyfik dostępny bez recepty i bez jakiejkolwiek lekarskiej kontroli.

W przypadku przeziębienia nie musisz właściwie nawet patrzeć w stronę apteki.

2. Nawadniać

Jeśli jesteś mamą dziecka do 6 miesiąca życia, to zgodnie z zaleceniami WHO powinnaś go karmić piersią na żądanie lub karmić mlekiem modyfikowanym na żądanie. W przypadku karmienia piersią nie ma konieczności dopajania wodą, ale może się okazać, ze przeziębione dziecko będzie się częściej tej piersi domagać.

W przypadku mleka modyfikowanego sprawa z dopajaniem wodą jest bardziej dyskusyjna – prawdopodobnie w okresie przeziębienia może być do rozważenia. Może się okazać, że dziecko będzie piło mleko częściej ale mniejszymi porcjami, bo wydzielina w nosie lub zatkany nos będzie mu
utrudniało ssanie.

Odpowiednie nawilżenie dróg oddechowych i rozrzedzenie wydzieliny (wspomnianego kataru) to podstawa sukcesu w walce z przeziębieniem.

Dbaj o prawidłowe nawodnienie również u dzieci starszych – przedszkolaków i dzieci szkolnych. Paradoksalnie im dziecko starsze tym bardziej musisz tego pilnować.

Czym nawadniać – woda, woda i jeszcze raz woda – cieplejsza może być lepiej tolerowana. Ale może być też ciepła herbata – dla dzieci powyżej 1 roku życia możesz dodać odrobinę miodu (odrobinę!) ale i trochę cytryny 🙂 Ciepłe napoje typu mleko czy herbata fajnie łagodzą ból gardła. Błagam – zwróć uwagę na skład herbaty – to coś w granulkach z napisem „dla dzieci” nie jest herbatą tylko cukrem.

3. Czyścić nos.

Ponieważ dzieci w trakcie ssania oddychają tylko przez nos to ważne jest by jednak przed karmieniem zająć się możliwie jak najskuteczniej tym problemem – to jest tak zwana toaleta nosa.

Zakrapiamy do nosa kilka kropel soli fizjologicznej i odsysamy wydzielinę aspiratorem.

U dzieci starszych do wspomnianej toalety nosa możemy użyć soli morskiej i poprosić starszaka o wydmuchanie nosa.

4. Wietrzyć mieszkanie, chodzić na spacery.

Zdecydowanie łatwiej oddycha się dziecku kiedy powietrze w jego otoczeniu jest chłodniejsze i bardziej wilgotne. W okresie przeziębienia można z dzieckiem wychodzić na spacery o ile nie ma gorączki, a na
zewnątrz nie panuje jakaś katastrofa meteorologiczna. Takie postępowanie jest dla dziecka najlepszym lekiem na przeziębienie.

To co nas obowiązuje oprócz tego to częste wietrzenie pomieszczeń w mieszkaniu. Nie dopuśćmy do tego by temperatura otoczenia przekraczała 21’C i dbajmy o regularną cyrkulację powietrza. Jeśli w mieszkaniu jest sucho to warto też nieco powietrze nawilżyć. Powiesić wilgotną tetrę na grzejniku lub gdzieś w pobliżu łóżeczka. Wilgotność powietrza powinna wynosić ok 60% w okresie infekcji.

5. Uzbroić się w cierpliwość.

U małych dzieci takie przeziębienie może trwać nawet do 2, czasem 3 tygodni, u starszych zwykle kończy się wcześniej. Ale to czego potrzebujecie najbardziej to cierpliwość. I czas.

W końcu przeziębienie minie. Nie pozostawi po sobie śladu. Ale nie ma magicznego leku, który usunie wirusy przeziębienia z Twojego dziecka. Nie ma jednego sposobu na to by pozbyć się objawów choroby. Daj dziecku czas.

6. Może jednak podawać jakiś lek?

Zdarzają się sytuacje, kiedy lekarz zaleca jakiś dodatkowy preparat – niekiedy nawet na receptę, ale to są wyjątki od reguły, która mówi, żeby to sobie darować. Nie podajemy w infekcji przeziębieniowej antybiotyków.

A na pewno nie powinno się kupować nic na własną rękę, ani podawać leków na przeziębienie, które mamy w domowej apteczce, bo na przykład podawane były starszemu dziecku.

Oczywiście w okresie przeziębienia, jeśli dziecko gorączkuje lub ma stany podgorączkowe, zgłasza ból gardła i źle się czuje to możemy podać mu leki przeciwgorączkowe/przeciwbólowe. Zawsze w przeliczeniu na kilogramy masy ciała.

7. A może inhalować?

Była mowa o substancjach z apteki, a konkretniej o soli fizjologicznej. Możemy ją również wykorzystać do inhalacji.

Takie inhalacje ze zwykłej izotonicznej soli mogą mieć działanie wspomagające w okresie infekcji przeziębieniowej. Warto tutaj podkreślić, że nie jest to lek i nie powinniśmy się tutaj spodziewać jakiejś szokującej poprawy. Takie inhalacje nawilżają drogi oddechowe i trochę łatwiej jest usunąć z nosa zalegającą wydzielinę. Ale nie zatłuką tych rinowirusów.

Podobne działanie uzyskacie spacerem na świeżym powietrzu, zwłaszcza przy zwiększonej wilgotności.

W przypadku inhalacji z solą fizjologiczną nie ma znaczenia przez jaką maseczkę je wykonujecie. Nie podajemy w przypadku przeziębienia leków sterydowych czy rozszerzających oskrzela.

Chciałabym jeszcze słówko powiedzieć o kaszlu, bo wielu rodziców się z kaszlem nie lubi. Kiedy jednak spojrzymy na kaszel z perspektywy medycznej to wygląda on zdecydowanie lepiej – jest odruchem obronnym.

W przebiegu przeziębienia kaszel nie jest na tyle męczący, że powinniśmy go w jakikolwiek sposób blokować. Dziecko ma prawo pokasływać, zwłaszcza rano, po przebudzeniu i jest to związane ze spływającą z nosa wydzieliną.

8. Podawać witaminę C?

Miało nie być o preparatach z apteki i nie będzie.

Witamina C wydaje się skracać w niewielkim stopniu czas trwania przeziębienia, ale najlepiej dostarczyć ją w sposób naturalny z owocami. Wbrew pozorom to nie cytryna czy pomarańcze mają najwięcej witaminy C (ale oczywiście warto je włączyć do diety dziecka).

Najbogatsze jej źródło to: czarna porzeczka, nać pietruszki, papryka, brukselka, kalarepa, brokuły, kapusta, kalafior czy szpinak.

Dieta dziecka powinna być ZAWSZE zbilansowana i zdrowa. Nie tylko w okresie przeziębienia.

9. Zadbać o zdrowy sen dziecka

Zadbaj o to by dziecko się wysypiało. Wiem, że z niemowlakami i najmniejszymi dziećmi nie jest łatwo, bywają nocne pobudki itd. Ale zadbaj o to by przynajmniej Twoje starsze dziecko nie siedziało z nosem w smartfonie czy tablecie i poszło spać o przyzwoitej porze. Dzięki temu szybciej powróci do zdrowia.

Jak widzicie przeziębienie nie wymaga od nas nadmiernych działań. Objawy łagodzimy w wyżej opisany sposób i uzbrajamy się w cierpliwość. Ja tak robię w przypadku moich dzieci 🙂

93 thoughts on “Moje dziecko jest przeziębione? Co robić?

   1. Taaa a skąd mam mieć pewność czy ten kaszel jest spowodowany spływającą wydzieliną z nosa czy raczej bierze się z oskrzeli… Nie lecę do lekarza przy pierwszym dniu kataru ale przy 3, 4 gdzie jest kaszel już idę bo wolę by dziecko zostało osłuchane.

  1. Jak leczyć dziecko bez lekarza?
   W holandii moge liczyc na paracetamol lub na żądanie na antybiotyk amoxyciline. Diagnozy wystawiane sa z googli. Nie chodze tam. Nie bede.
   Ale mały choruje. Co teraz?

 1. A co w przypadku, kiedy katar i związany z nim sporadyczny kaszel trwa już ponad miesiąc? Córka poszła do przedszkola i od ponad czterech tygodni zmagamy się z katarem, który nie płynie nosem tylko gardłem 🙁 Stosuje polecane przez Ciebie metody ale poprawy brak… ?

   1. Dlaczego napisała Pani ze „nie podaje sie przy przeziębieniu leków sterydowych i rozszerzających oskrzela ?” Byłabym wdzięczna za rozwiniecie tematu bo wierci mi to dziurę w głowie. Moja córka złapała infekcje w przedszkolu , od a do z przebiega jak Pani pisała wyżej. Po 4 dniach jestem u swojej pediatry osłuchać dziecko i oskrzela sa „skrócone/ściśnięte”ale nie ma stanów zapalnych i dostajemy berodual+benodil , dziecko zaczyna w końcu porządnie kaszleć na mokro. Tak jak pediatra przewidziała. Czy w tym momencie według Pani to zle postępowanie lekarskie ? Ten steryd był /jest niekonieczny ?

  1. Mamy podobnie tylko ze moja corka ma katar splywajacy do gardla juz od 2 lat zaczelo sie w przedszkolu do dzis nie wiemy czemu tak jest lekarze raz mowia o alergii raz o zatokach niedroznych po licznych antybiotykach okazuje sie ze zatoki sa czyste i drozne. Testy skorne na alergie wyszly negatywne ponoc mamy je powtórzyć w pozniejszym czasie. Poki co cirka jest 5 dni w tygodniu i miesiac w domu – chora 🙁

   1. Też tak mieliśmy. Trwało to prawie 4 lata, po czym zniknął sam. Laryngolog, alergolog, pediatra nic nie stwierdzili. Po antybiotyku był spokój 2 tyg i znowu wracał. Kiedyś lekarz stwierdzi, że to katar przedszkolny… córka normalnie chodziła z nim do przedszkola, na szczescie nie chorowala czesto.

   2. Hej my tez tak mieliśmy. I po kilku próbach udało nam się znaleźć wspaniała panią alergolog. Teraz idziemy na rekord i syn już 4 tydzień w przedszkolu. A wcześniej 3 dni w przedszkolu i 3 tygodnie w domu i zawsze kończyliśmy antybiotykiem…

 2. Bardzo dziękuję za ten i inne artykuły o przeziębieniu. Akurat ten temat jest bardzo aktualny w naszym domu, a że dopiero od pół roku jestem mamą, to wszystko co dzieje się z moimi córeczkami jest dla mnie niepokojące i urasta do rangi jakiejś masakry, gdzie najchętniej co 3 dni siedziałabym w przychodni…
  Zaczęło się od biegunek, które po 2 tyg udało nam się względnie opanować (oczywiście byliśmy u pediatry), teraz od 3 dni jedna córcia ma katar taki, że w nocy ciężko jej się oddycha (i znów pytanie czekać, działać czy od razu lecieć na wizyte). Do tego dochodzą jeszcze bolące dziąsła i wychodzące pierwsze ząbki. Ogólnie to mamy wesoło…
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

 3. Dagmara, mój 10 miesięczny syn był przeziębiony kilka tygodni temu. Lekarz zalecił inhalacje nebud+sól. Z artykułu wynika że nie powinnam stosować nebudu ?

 4. A co Pani powie o sposobie : cebula w skarpety na noc? Na mnie zadziałało. Jak tylko zaczelo mnie rozkladać wlożyłam plastry cebuli do skarpet – dwa dni i po katarze. Czy w przypadku dzieci można sprobować?

  1. to nie bardzo jest zależne od tego czy ma przeziębienie, ale bardziej na jakim etapie tego przeziębienia jest i jak się czuje. Zaraża najbardziej przed pojawieniem się objawów i na samym początku infekcji. Ale moim zdaniem podstawowe pytanie jest takie – czy panie w przedszkolu/żłobku będą w stanie ogarnąć toaletę nosa, wietrzenie, odpowiednie nawilżanie powietrza i pojenie dzieckA? Przy 20-30 dzieciach w grupie raczej ciężko będzie.

  1. sterydy nie, bo one nie działają przeciwkaszlowo – ale w takiej sytuacji do rozważenia lek hamujący kaszel – przynajmniej na noc, ale to naprawdę pojedyncze sytuacje i raczej nie chcemy kaszlu hamować.

   1. Witam a co z dzieckiem ktore cyklicznie po kazdym wyzdrowieniu dokladnie co 21 dni pojawoa sie ropny katar ? .Laryngolog zlecil metmin , wczesniej naspmetin i mucofluid nic nie dziala.Czasem dochodzi goraczka a ostatnio uszy .Na nic innego nie choruje …

   2. Sterydy działają silnie przeciwzapalnie na podrażniona błonę śluzowa Dróg oddechowych i po dobie , dwóch , potrafią zdziałać cuda a suchy kaszel odpuszcza .. wiele razy udało się mi dzięki temu uniknąć antybiotyków

   3. Wszystko super. Ale mi sie wydaje że kaszel kaszlowi nie równy. Można nic nie robić z małym kaszelkiem mokrym przeziebieniowym ale np mojemu dziecku bardzo często ten kaszel sie później zmienia w suchy uporczywy, dziecko mało płuc nie wypluje, odruch wymiotny co chwile. Także nie są.to rzadkie pojedyncze przypadki. Dzieci mają często taki kaszel i nie wiem jak można pozwolić dziecku się tak męczyć.
    Mojego synka ostatnio złapał taki kaszel że nie szło w żaden sposób wyleczyć. 3 tygodnie non stop Szczekał i mimo tego że wiedziałam że nie dolega mu nic poważnego bardzo to poszliśmy do lekarza i syn od razu dostał steryd na 3 dni i po kaszlu. Wszystkim nam ulżyło od razu bo Ileż można kaszlec tak mocno

 5. Dziękuje. Bardzo cenny artykuł na czasie. Tylko robi mi się smutno, bo do tego dochodzi inny temat. Najczęściej chorują dzieci w żłobku i przedszkolu. Najczęściej rodzice wtedy pracują. I aby brać dziecko na spacery, dbać o toaletę nosa, inhalować itd, to i tak muszę iść do lekarza, bo muszę wziąć zwolnienie. Ostatnio tak miałam niby nic – jakaś aftka, ząbkowanie, zagilana, zaśliniona, przez to brak apetytu, płacz przy jedzeniu. Nie mogłam jej dać do żłobka. Poszłam na L4 i tak już 3 tydzień, po drodze zapalenie oskrzeli. W pracy są wściekli. Chce mi się płakać. Czemu w naszym społeczeństwie to jest takie trudne. Nie mam innej opieki dla dziecka. A przy okazji, czy wystawianie L4 po 3 dni na raz to jakieś wytyczne? Przy diagnozie zapalenia oskrzeli dostałam zw na 3 dni, potem znów, bo jeszcze nie do końca zdrowa, a na koniec znów 3 dni na nabranie sił, bo przecież zaraz znów coś złapie w żłobku. Jestem załamana ;(

 6. Bardzo przydatny wpis 🙂 Mam pytanie dotyczące preparatów do inhalacji zawierające ektoinę (Ectodose), czy warto je stosować w trakcie przeziębienia występującego z kaszlem?

  1. ja tam uważam, że wszystkie sposoby domowe są lepsze niż te syropki z apteki. Ale czy dziecko wypije ten cebulowy specyfik to nie wiem. Poradzi sobie tak czy inaczej 🙂

  2. Czy jeśli dziecko 4 letnie oprócz skoków temperatury w ciągu dnia od 36,0 do 37,4 nie manifestuje żadnych innych objawów a wręcz przeciwnie zachowuje się normalnie: je, bawi się, śpi należy się tym przejąć?
   Temperatura mierzona głównie termometrem elektronicznym. Zbyt ruchliwy na ten pod pachą 😉

 7. Brzmi logicznie. Nie wiem tylko co robię źle, pomimo toalety nosa, że ten katar tak często ostatecznie spływa do oskrzeli i mamy zapalenie, a w następstwie antybiotyk. To jest zawsze tak frustrujące, jak po tylu dniach domowej „walki” 😉 słyszę ten „wyrok”…

  1. ale zapalenie oskrzeli również w zdecydowanej większości przypadków jest wirusowe i nie wymaga podaży antybiotyku. Najczęściej nie wymaga nawet leków sterydowych. Chyba że dziecko jest astmatykiem to inna para kaloszy 🙂

   1. To co wówczas w takiej sytuacji zapalenia oskrzeli u dzieci zadziała? Kaszel przejdzie samoistnie? Mam podobny problem co poprzedniczka Maja. Dziękuję za odpowiedź.

    1. Zawsze nalezy to ocenić indywidualnie – nie mogę dać porady bez zbadania dziecka. Ale czysto teoretycznie w zapaleniu oskrzeli wystarczą inhalacje z soli, wietrzenie, nawadnianie, niekiedy syrop wykrztuśny – ale to tez zależy na jakim etapie choroby jest dziecko. A jeśli dziecko ma astmę to jeszcze inna historia: klik.

   2. Córeczka ma 2 latka i do tej pory 3 zapalenia oskrzeli będące następstwem przeziębienia, 3 krotnie lekarz (za każdym razem inny) przepisywał antybiotyk, przy czym tylko za pierwszym razem lekarz stwierdził nadkażenie bakteryjne. Zastanawia mnie, jak to się stało że w 2 pozostałych przypadkach antybiotyk pomógł, skoro było to zapalenie wirusowe, czyli chyba nie powinien :)?

 8. Bardzo przydatny wpis na czasie 🙂 Mam pytanie odnośnie podawaniu 1,5 rocznemu dziecku tranu czy soku z czarnego bzu ? Czy wzmocnimy tym odporność dziecka czy niekoniecznie ?

 9. U nas niestety już drugi raz od września katar, który trwa bardzo długo . Pierwszy przerodzić się w zapalenie płuc po 2 tyg u starszej, zapalenie ucha u młodszej. Teraz katar już kolejne 3 tygodnie. Starsza coraz gorzej kaszle, młodsza ma jakas ogólną bakterie stwierdzona z morfo i crp i drugi raz już antybiotyk. Niby tylko katar ale same sobie nie radzą 😐

 10. Moje dziecko (1,5 roku) było „chore” trzy razy. Trzy razy lekarz przepisał antybiotyk po wątpliwym badaniu („widzę zaczerwienione gardełko, oskrzela i płuca czyste”) i trzy razy go nie podałam. Jak odmówiłam podania antybiotyku Pani bez poinformowania mnie przepisała steryd (dowiedziałam się dopiero w aptece). Po kilku dniach leczenia domowymi sposobami (sól fizjologiczna w inhalacji, syrop z cebuli, wit. C i D, herbata z lipy i sokiem z malin) oraz częstym karmieniem piersią dziecko było zdrowe. Urodziłam naturalnie, nadal karmię piersią i nie stosuję antybiotyków – każdy patrzy na mnie jak na czarownicę i jakby mogli to by mnie spalili.

  1. Mialam to samo, najdziwniejsze to że pani doktor wiedziała że ja antybiotyku nie podałam i nie chce tego robić a i tak zapisywała (3razy), w przedszkolu niestety pojawiło się zapalenie ucha właśnie od kataru i wtedy już antybiotyk (miejscowo) niestety był potrzebny, ale przepisał laryngolog po dokładnym badaniu i sprawdzeniu innych sposobów

 11. Mam rocznego synka ,który już od ponad miesiąca jest przeziębiony,z katarem sobie radzę ale po jakimś czasie pojawia się kaszel suchy,taki „szczekający”,w nocy miał godzinne napady takiego kaszlu,jak sobie z tym radzić,moja pediatra przypisała poraz kolejny antybiotyk

 12. Moje dziewczyny miały już ze 3 razy zapalenie oskrzeli. Zawsze dostawały antybiotyk.
  To co robić, jeśli to w większości jest wirusowe? Nie podawać antybiotyku? Trochę się boję, bo zawsze straszą, że przejdzie na płuca.
  Leczyć tak, jak zwykłe przeziębienie? Ja i tak latam osłuchiwać do lekarza jak paranoik co 2 dni (taka trauma, bo z córką 2-miesięczną byłam w szpitalu właśnie na zapalenie oskrzeli). W tym szpitalu robili wymaz z nosa i nic tam nie wyszło, a 2 tygodnie antybiotyk dostawała.

  1. Zawsze nalezy to ocenić indywidualnie – nie mogę dać porady bez zbadania dziecka. Ale czysto teoretycznie w zapaleniu oskrzeli wystarczą inhalacje z soli, wietrzenie, nawadnianie, niekiedy syrop wykrztuśny – ale to tez zależy na jakim etapie choroby jest dziecko.

 13. Witam. To jak leczyc kaszel? niczym? Nie mam na myśli takiego kaszlu kiedy katar spływa po tylnej ścianie gardła. A zapalenie oskrzeli z gorączką. Czym jak nie antybiotykiem. Tak samo na kaszel szczekający pediatrzy przypisują nebbud i mija szybko. Proszę o porady bo z tego artykułu wynika ze leki są do niczego

  1. kaszel szczekający to kaszel w zapaleniu krtani i wtedy podanie sterydów wziewnych ma sens – w dużej dawce i na krótko. A inny kaszel niż taki przy przeziębieniu – to zależy. W zapaleniu oskrzeli wystarczą inhalacje z soli, wietrzenie, nawadnianie, niekiedy syrop wykrztuśny – ale to tez zależy na jakim etapie choroby jest dziecko. Leki mają swoje przeznaczenie. Nie są „do niczego” ale powinny być stosowane zgodnie z przeznaczeniem. Proszę zerknąc jakie są wskazania do wspomnianego nebbudu 🙂 A jeśli dziecko ma astmę to jeszcze inna historia: klik.

 14. Czy przy częstych infekcjach warto zastosować kuracje odflegmiającą i dietę 5 przemian? Czy doustne szczepionki na odporność mają sens?

 15. Zgadzam się z wpisem, ale… co zrobić, jesli dziekco chodzi do żłobka/przedszkola i nie mamy mozliwości siedzieć z dzieckiem przez 3 tygodnie w domu? Kiedy ocenić, że dziecko już może pójśc do przedskzola, a kiedy musi zostać?

 16. Z ww. synek 11 mcy pierwszy raz ma infekcję – mokry kaszel, ale taki ze aż płacze (może to strach przed nieznanym?) i charczenie podczas oddychania. Dziękuję za ten wpis. Inaczej byłabym pewnie już na sor i wpisana do katalogu matek nadgorliwych. A tak to na spokojnie jutro do pediatry.

 17. A co w przypadku kiedy tak jak mój syn złapie katar, najpierw jest rzadki, po kilku dniach robi się gęsty i spływa mu powodując praktycznie zawsze zapalenie płuc?
  Jak tylko widzę u niego katar jestem pewny, że skończy się to zapaleniem płuc. Syn 2 tyg. temu skończył brać antybiotyk na płuca i od soboty znowu ma karat. Żaden pediatra nie potrafi podać leku żeby jak najszybciej mu zatrzymać ten katar i żeby nie doszło do kolejnego zapalenia płuc. Sam się ratuję różnymi specyfikami i inhalacjami ale nie zawsze pomaga.
  Byłem u jednego pulmunologa i stwierdził, że wszystko ok. Ale nie jest ok, bo dziecko ma 2.5 roku i przeszło już z 4 zapalenia płuc w tym jeden raz w szpitalu…

  1. trudno mi to ocenić, bo nie zbadałam dziecka w trakcie jakiejkolwiek infekcji, nie wiem jak one przebiegały, w jakim ogólnym stanie było ani na jakiej podstawie rozpoznawano zapalenie płuc. Czy wykonywano jakiekolwiek badania dodatkowe? morfologia? CRP? RTG? itd. Na pewno przyda Wam się solidny pediatra który to w całości ogarnie – warto takiego poszukać w najbliższej okolicy 🙂

   1. Trafiliśmy z synem do innej Pani pediatry -pulmonolog, prywatnie. Wydawała się bardzo skrupulatna i prześledziła dokładnie całą historię chorób syna. Stwierdziła, że jeżeli faktycznie syn miał zapalenia płuc to leczony był bardzo źle… Wszystko rozpisała co mam robić i jak podawać kiedy zacznie się katar i kiedy zacznie się kaszel. Mam nadzieje, że wreszcie trafiłem na dobrego lekarza bo jak powiedziała tak zrobiłem, a katar i kaszel minął po 3 dniach.
    Ma jeszcze zrobić mu jakieś badania.

  2. My w podobnej sytuacji radzimy sobie tak że jak zaczyna się katar to inchalacje z tymianku i majeranku a na noc w pokoju maluszka pokrojona cebula w plastry na talerzach rozstawiona w pobliżu łóżeczka . Katar szybko mija. A i ojejek Olbas na piżamkę 2 kropelki

 18. Moje dziecko ma podejrzenie astmy oskrzelowej. Każdy katar kończy się zapaleniem oskrzeli lub płuc. Każde zapalenie oskrzeli lub płuc leczone jest antybiotykiem. Podobno większość zaplen oskrzeli powodują wirusy… nigdy tego nie ogarnę chyba. Nie wiem jak miałoby wyglądać leczenie bez antybiotyku.

  1. Jeżeli dziecko niespełna 2-letnie jest przeziębione, katar standardowy, dochodzi kaszel. Kaszel w ciągu dnia sporadyczny lub wcale go nie ma. w nocy kaszel się nasila, czasami suchy czasami mokry. Dziecko w stanie dobrym, pije, je, gorączki brak. Czy spacery przy temperaturze ok 5-10 stopni są wskazane?

 19. Dziękuję za ten wpis ♥️ córka 6,5 miesiąca miała katar po przebudzeniu i pokaslywala sporadycznie na „mokro”. Zaczęła łapać się za uszy, pojechalysmy skontrolować. Lekarz zbadał-osłuchowo czysto, w uszach nic się nie dzieje. I przepisał syrop flegamina, laktuloze (dziecko kp), Wit. C, leki do inhalacji na rozszerzenie oskrzeli i steryd. I jeszcze się zastanawiał czy przespać antybiotyk 🙁
  Musimy zmienić lekarza.

 20. Witam, świety artykuł,ja mam ten problem z moim trzylatkiem że w ciągu miesiąca tylko przez jeden tydzień potrafi być zdrowy! Ja już chyba tracę cierpliwość… nebud, wizyty u pulmologa i ventolin,magiczne syropki z apteczki itd. Po Pani artykule mam „moralniaka” że za dużo chemii daje mojemu dziecku… A to tylko kaszel i katar…

 21. A co z olejkami eterycznymi? Sosnowy, eukaliptusowy albo te plasterki aromactiv? Można to bezpieczne stosować? Oczywiście stosowane poza zasięgiem łapek dziecka, nie do inhalacji tylko na noc przy łóżku.

 22. U mojej corki zawsze jest przepisywany antybiotyk i nebud chociaz zadnej astmy oskrzelowej nie ma. Denerwuje mnie to bo czytam za kazdym razem co to za leki lekarz przepisuje jak zadalam pytanie dlaczego nebbud lekarka zdenerwowala sie i powidziala ze tylko na to reaguje a zsdnych innych lekow do inhalacji nam nie przepisywala. Przestalam truc swoje dziecko sterydami u nas nic nie pomagaly a wydawalam na nie kupe kasy.

 23. Moje 2,5 letnie dziecko ostatnio obudziło się ze szczekającym kaszlem gdzie zmagam się z nim za każdym razem gdy jest przeziębiona. Katar i tyle. Od razu inhaluje ją nebbudem i solą fizjologiczną. Zawsze lekarz to przepisuje mimo iż nie ma astmy oskrzelowej. Plus do tego syrop Bobolen na suchy kaszel żeby załagodzić chrypkę i od czasu do czasu Glosal żeby nawilżyć gardło szczególnie w nocy.

 24. Dziękuję. Mogę teraz spokojnie przysnąć gdy mała na chwilę zasnęła. Złapała ode mnie przeziębienie i bardzo się zdenerwowałam, bo to pierwsza choroba.

 25. A czy jest sens, żeby po infekcji dziecko zostało jeszcze kilka dni w domu (choć nie ma już żadnych objawów) po to, żeby nabrało odporność?

 26. moja córa (9 lat) złapała coś w szkole. Miała przez kilka godzin stan podgorączkowy 37,5, który jednak ustąpił i już nie wrócił. Ma apetyt. nie bolą jej mięśnie, stawy, ani głowa. Tylko ten kaszel – od środy do soboty suchy.
  Od niedzieli już mokrawy, ale gardłowy. Zresztą młoda pokazuje, że to gardło ją drapie. Katar pojawił się jako drugi . Nie był lejący się; jest raczej bezbarwny. Zaraz minie tydzień, niby częstotliwość kaszlu zmniejszyła się odkąd stał się mokry, ale dla mnie to wciąż trwa za długo. Inhalujemy solą fizjologiczną, dawałam tabletki na gardło lub aerozol. Mnie już ręce opadają. Co nam dzisiaj da lekarz? Co najwyżej oddzwoni. Da antybiotyk na wyrost?

 27. Dziękuję za te wszystkie wpisy! Dodają dużo pewności przy leczeniu samodzielnie w domu.
  Mam astmę i bardzo dużo infekcji przeszłam i łatwiej mi córkę leczyć samodzielnie przy takich zwykłych wirusówkach ze żłobka. Chodzę na „osłuchanie” do pediatry córki nfz i prywatnie czasem ale za każdym razem dostajemy nebud na 10 dni albo antybiotyk bo zapalenie oskrzeli/płuc. Niestety nie podaję w większości tych leków tylko delikatniejsze inhalacje, spacery itp i zawsze na kontroli wychodzi, że wszystko jest dobrze. Przerobiliśmy 5 pediatrów w okolicy i każdy mówi, że „no wirus ale za wirusem zawsze idzie bakteria i trzeba antybiotyk”. Jestem na etapie szukania takiego pediatry, który chociaż trochę ma podejście takie jak Twoje z odpowiednim doborem leków a nie na zapas. Ciężko samemu decydować o leczeniu dziecka i się stresować bo się nie jest lekarzem.

  1. nie zakaża się otoczenia przez cały czas trwania kataru, tylko w ostrej fazie, więc nie trzeba siedzieć w domu z dzieckiem aż do uzyskania suchego nosa 🙂

 28. No, u nas w zeszłym roku przeziębienie utrzymywało się 8 miesięcy. Dzieci zaczęły, jak poszły do żłobka w wieku 14 miesięcy i do wiosny/lata mieli objawy przeziębienia. Ten artykuł traktuje bardzo prościutko o sprawach, które mogą być skomplikowane, a lekarze powtarzają, że na katar żłobkowy nie ma rady…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *