inne

alergia pokarmowa

Tyle osób zjada białko, ryby czy orzechy, a moje dziecko ma jakąś alergię… Znacie to?

Dzisiaj mam dla Was wpis o alergii, który powstał z inicjatywy jednej z patronek bloga. Jak wiecie zarejestrowałam się w serwisie patronite.pl Jest to sposób na wsparcie mojej działalności internetowej i zostanie patronem bloga. Patroni mogą min decydować o tym jaki temat zostanie na blogu poruszony 🙂

Dzisiaj, przynajmniej częściowo wykonuję zadanie, bo myślę, że temat alergii będzie musiał być kontynuowany.

Nadwrażliwości pokarmowe

Czym jest nadwrażliwość na pokarmy? To objawy, które występują w sposób powtarzalny po narażeniu na jakiś produkt. To co jest ważne – to nie jest jednorazowy incydent, ale taki, który rzeczywiście ma tendencje do powtarzania się.

Alergia pokarmowa

Dlaczego wspominam o nadwrażliwości skoro miało być o alergii? Bo w grupie wymienionych wyżej nadwrażliwości znajdują się niealergiczne nadwrażliwości i znajduje się również omawiana dzisiaj alergia.

W przypadku alergii pokarmowej, o czym kiedyś już Wam wspomniałam, przyczyna tkwi w układzie odpornościowym/immunologicznym ZAWSZE!

IgE – ja to zbadam!

Wymiona powyżej immunoglobulina jest pewnie znana rodzicom, którzy zgłębiają temat alergii. Przeszukują internet w poszukiwaniu informacji i trafiają na sugestię by oznaczyć u dziecka IgE (immunoglobulinę E). Dowiadują się, że to ona odpowiedzialna jest za występowanie alergii. A jeśli dziecko ma alergię, to na pewno ten wynik będzie podwyższony. Prawda?

Rzeczywiście jest coś takiego jak alergie IgE zależne. Ale żeby było trudniej to mamy również alergie IgE niezależne. Jak widzicie nie wystarczy oznaczyć jednego parametru by dostać wszystkiego odpowiedzi.

Faktem jest, że niektóre dzieci mają pewną genetyczną skłonność do zwiększonej produkcji tych przeciwciał IgE. Wtedy alergia zwykle występuje w wywiadzie rodzinnym.

Zdarza się również, że alergiczne objawy są prowokowane np przez infekcje przewodu pokarmowego.

Rozpoznanie

Stwierdzenie alergii to nie taka łatwa sprawa. Nie wystarczą objawy. Trzeba jeszcze odpowiednio pacjenta zdiagnozować zanim rzucimy hasło „alergia”.

Czy te objawy są alergią?

Alergia czy nie? Tutaj zawsze jest problem. Rodzic pyta czy dany objaw (dajmy na to biegunka czy krew w stolcu) to alergia czy nie. Lekarz zwykle nie odpowie ze 100% przekonaniem: TAK. Dlaczego?

Większość objawów alergicznych ze strony przewodu pokarmowego może mieć tak naprawdę przyczynę zupełnie inną niż alergia. Dlatego tak ważne jest uzupełnienie wywiadu (czy u dziecka występowały inne objawy? ze strony innych układów np ze skóry? czy alergia występuje u rodziców? rodzeństwa?).

Zanim powiemy, ze dany objaw jest alergią to warto również wykluczyć inne przyczyny. Chociażby choroby samego przewodu pokarmowego czy jakieś zaburzenia anatomiczne. Jeśli leczymy inną chorobę i przypisujemy jej również objawy ze strony przewodu pokarmowego, które pomimo upływu czasu nie ustępują, to warto rozważyć przyczynę alergiczną.

Możemy wspomóc się badaniami pomocniczymi z krwi podwyższone eozynofile czy IgE mogą nas naprowadzić na rozpoznanie ale nie są jego 100% potwierdzeniem.

Możemy wspomagać się również testami punktowymi (szybka reakcja po 15 minutach) czy testami płatkowymi (ocena późniejszych reakcji do 72 godzin). W niektórych sytuacjach możemy również wykonać badania endoskopowe (np kolonoskopię).

Jeśli dziecko jest małe (wiek poniżej 3 roku życia), a dodatkowo choruje na astmę czy atopowe zapalenie skóry (AZS) to również może nas naprowadzić na alergiczną przyczynę objawów ze strony przewodu pokarmowego.

Testy skórne, Wolfgang Ihloff – Own work, https://en.wikipedia.org/wiki/Skin_allergy_test#/media/File:Allergy_skin_testing.JPG

„Sugeruje”, „może nas naprowadzić”, „warto rozważyć” – a gdzie pewność rozpoznania?

Piszesz i piszesz, a właściwie nic nie wiadomo… Dokładnie tak jest. Ktoś się domyśla dlaczego?

Rozpoznanie alergii JEST MOŻLIWE TYLKO PO ELIMINACJI i następującej po niej PROWOKACJI. A jakie objawy ze strony przewodu pokarmowego mogą nas zaniepokoić?

 • Zapalenie odbytnicy (jelita grubego) – w chwili obecnej najczęstszy objaw alergiczny występujący u najmłodszych dzieci (niemowląt).
  Ślady krwi w pampersie – to właśnie objaw zapalenia odbytnicy, który najczęściej zgłaszany jest przez rodziców. TAK – zwróćcie uwagę: KRWI, a nie śluzu! I co równie ważne – ślad krwi, a nie np zielony stolec, który wbrew panującej opinii nie jest zwykle objawem żadnej alergii, ani w ogóle żadnej choroby. U dzieci karmionych piersią może się pojawiać i oznaczać totalnie nic.
 • Enteropatia – w dzisiejszych czasach rzadko obserwowana, bo reakcja na niepokojące objawy jest zwykle szybka i nie dochodzi do jej wystąpienia. W typowej enteropatii dochodzi do uszkodzenia jelita, zaniku kosmków i upośledzenia wchłaniania, a tym samym upośledzenia rozwoju dziecka (słaby przyrost wagi i długości).
 • Problemy z wypróżnianiem są jedną z częstszych przyczyn zgłaszania się rodziców z dzieckiem do gastroenterologa. Fakt, że u dzieci karmionych piersią stolce mogą być oddawane kilkanaście razy na dobę, ale i raz na dwa tygodnie i obie sytuacje są normą. Oczywiście jeśli poza tym dziecko nie ma żadnych dolegliwości. W niektórych sytuacjach warto jednak rozważyć tło alergiczne. Zwłaszcza jeśli wskazuje na to wywiad rodzinny, albo dziecko demonstruje dodatkowe objawy, ale to naprawdę rzadkość.
 • GER – refluks żołądkowo-przełykowy, który objawia się np ulewaniem/wymiotami. Sam refluks nie jest zwykle uwarunkowany alergią, a nawet jest fizjologiczny u dzieci do 6 miesiąca życia. Ale, jeśli u dziecka jest wysokie ryzyko alergii (bo ma ją rodzeństwo lub rodzice) lub jeżeli ten refluks nie reaguje na typowe postępowanie albo zakłóca rozwój dziecka, to warto rozważyć udział czynników alergicznych w jego występowaniu.
 • Kolka niemowlęca – jak wiecie nie znamy przyczyny kolki niemowlęcej, ale jej objawy są dla rodzica trudne do zaakceptowania. O tym jak sobie z nią radzić możecie przeczytać tutaj: klik. W niektórych sytuacjach można rozważyć również tło alergiczne – podobnie jak wyżej – zwłaszcza u dzieci które są obciążone wywiadem alergicznym lub gdy występują dodatkowe objawy – np zmiany skórne lub nawracające zapalenia oskrzeli.

Teoretycznie każde białko może spowodować alergię, ale niemal wszystkie przypadki alergii pokarmowej u niemowląt to alergia na białko mleko krowie – na drugim miejscu w tej grupie wiekowej jest soja.

U dzieci starszych częściej pojawiają się również alergie na jaja kurze, różne rodzaje orzechów, ryby, pszenicę.

Eliminacja i prowokacja

Eliminujemy z diety podejrzany składnik i obserwujemy reakcję. Łatwe, prawda? Ale to co ważne. Eliminujemy jeden alergen, a nie kilka i obserwujemy dziecko przez 1-2 tygodnie, jeśli nie ma pozytywnej reakcji to znaczy, że nie trafiliśmy z alergenem. Jeśli niepokojące objawy ustąpiły to jest to pewien sukces, ALE NIE JEST TO JESZCZE ROZPOZNANIE. Pozostaje nam przecież prowokacja. Włączamy alergen ponownie do diety. Jeśli objawy powracają to znaczy, że mamy rozpoznanie alergii, a jeśli nie powracają to znowu oznacza to pudło.

Jeśli udało nam się przejść przez test eliminacji i prowokacji ze skutkiem rozpoznania alergii to trzymamy się diety przez kolejnych 6 miesięcy. To takie minimum. Po tym czasie ponownie włączamy alergen do diety – sprawdzamy czy nie wykształciła się tolerancja na niego.

Te wszystkie próby przeprowadzamy pod kontrolą lekarską (test prowokacji powinien przebiegać po analizie ciężkości występujących wcześniej objawów).

W przypadku alergii na białko mleka warto pokusić się o konsultację z dietetykiem, bo eliminacja mleka z diety matki to jednak za mało.

U dzieci butelkowych – wprowadza się specjalne mieszanki mleczne o wysokim stopniu hydrolizy (Pepti, Nutramigen), mieszanki aminokwasowe (-Amino lub Neocate).

W przypadku matek karmiących (nawet pomimo alergii na białko mleka – zaleca się kontynuację karmienia piersią!) – rezygnacja z mleka krowiego przez matkę. WAŻNE – w tym okresie konieczna jest suplementacja witaminy D i wapnia!
W trakcie stosowania diety eliminacyjnej należy unikać następujących produktów: masła i większości tłuszczów do smarowania. Do listy dorzucamy ser, krowi, owczy i kozie mleko, mleko w proszku i mleko skondensowane. Unikaj śmietany, masła klarowanego, jogurtu, lodów, polew, deserów mlecznych i produktów spożywczych, które w swoim składzie zawierają mleko lub masło.

Białko mleka krowiego można znaleźć też w wielu przetworzonych produktach spożywczych (produkty zbożowe, zupy, dania gotowe oraz produkty dla niemowląt). Szukaj na etykiecie: kazeina, kazeiniany, twaróg, laktoglobulina, laktoza, masa mleczna, serwatka, maślanka, cukier mleczny, cukier serwatkowy, serwatkowy syrop słodzący).

W przypadku alergii na inne produkty niż białko mleka – również eliminujemy alergen na 1-2 tygodnie i wykonujemy test prowokacji.

Jak często się zdarza alergia pokarmowa?

Alergia pokarmowa dotyczy częściej młodszych dzieci. Występować może u 2-3% niemowląt (niektóre źródła podają nawet 5%), u starszych dzieci to zwykle 1%.

W przypadku alergii IgE niezależnej do ukończenia 3 roku życia objawy po prostu ustępują.

W przypadku alergii IgE zależnej do ukończenia 3 roku życia objawy ustąpią tylko u 75% . Ten typ alergii może też rozwijać się jako inna postać alergii (np astma oskrzelowa).

Zapobieganie

Wiadomo, że nie ma sensu eliminacja alergenów z diety kobiety ciężarnej ani alergenów z diety mamy karmiącej „na zaś”. Nie wpływa to na ryzyko alergii u dziecka. Eliminujemy dany alergen jeśli u matki lub dziecka wystąpiły objawy, nigdy nie profilaktycznie.

Unikanie lub opóźnianie wprowadzania do diety dziecka alergenów również nie ma sensu. To również nie wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia alergii.

Czy warto karmić piersią? To nie jest pytanie podchwytliwe, bo wiadomo, że warto. Zaleca się karmienie dziecka wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia, a potem kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Jeśli w Waszej rodzinie występują alergie (i dziecko również jest w grupie ryzyka jej wystąpienia) to spróbuj podawać specjalne mieszanki zmniejszające ryzyko alergii. Dotyczy to oczywiście dzieci, które karmione piersią nie są.

Udowodniono działanie niektórych probiotyków i prebiotyków (zawartych w mleku mamy) w zmniejszaniu ryzyka alergii u dziecka. Niektóre mieszanki je zawierają jest to dobra opcja dla dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym.

Podsumowanie

Rozpoznanie alergii pokarmowej to nie jest sprawa zawsze oczywista. Szczególnie dużą uwagę zwracamy na dzieci obciążone wywiadem rodzinnym lub takie, u których dany objaw wpływa na rozwój. W takich sytuacjach podejrzenie alergii pojawia się zwykle szybciej. Również wtedy, gdy objawom ze strony przewodu pokarmowego towarzyszą objawy np ze strony skóry czy układu oddechowego.

W każdej sytuacji największą wskazówką dla lekarza jest dokładnie zebrany wywiad. Po nim następuje analiza objawów i próba eliminacji z następującą po niej próbą prowokacji.

64 thoughts on “alergia pokarmowa

 1. A co oznacza śluz w kupce noworodka karmionego piersią? Czy to normalne? Jeśli tak, to jak długo taki stan może się utrzymywać?

   1. Na wadze przybiera prawidłowo. Kolek ani wysypki nie ma, jak bylo w przypadku pierwszej córki, która reaguje na BMK i gluten. Bywa niespokojne przy wypróżnianiu, trzeba brać na ręce, ale poza tym nie widzę innych nieprawidłowości.

   2. Moja córka też ma śluz w kupie wydaje mi się że jest go sporo i płacze przy kupkach.. Nie ma jakichś kolek tylko czasem i trwa to krótko czasem jakąś wysypka drobnusienka głównie ta kupa jest problemem ale nie jest to bardzo rzadka więc chyba nie rotawirus.. Czy to jest alergia?

 2. Właśnie borykamy się z problemem podejrzenia alergii. Córka ma 13 m i objawy skórne, test na krew utajoną w stolcu wyszedł ujemny, testy z krwi na białko jaja, białka mleka i gluten również ujemne, a mimo to mam wrażenie, ze te produkty ją uczulają. Czy to możliwe? Swędzi ją skóra wokół pochwy ale nie jest sucha ani zaczerwieniona. Dopiero zaczynamy przygodę z alergologiem, ale chyba nie trafiliśmy na odpowiedniego lekarza. Dodam tez, ze mamy problem z przybieraniem bo od września spadła nam prawie o dwa kanały na siatce centylowej. Do kogo udać się z tym problemem?

  1. Koniecznie alergolog to na pewno. A czy w związku z tym spadkiem w siatkach była jakaś diagnostyka? USG jamy brzusznej? morfologia?

 3. Super artykuł! Wreszcie klarownie i rzetelnie omówiono kwestię alergii u dzieciaków. U starszego dopiero po testach z krwi wyszła alergia IgE zależna na pszenicę, ryż i soję. Bo przez pół roku diety bez krowy nie przynosiło skutku a chłopczyk spadał po siatkach. (Testy zrobione na własną rękę bo wszyscy uparcie twierdzili, że testy z krwi nie są wiarygodne u roczniaka) Teraz u młodszego – 4miesiące niestety pojawiły się identyczne objawy jak u starszego i jesteśmy w trakcie diagnostyki. Chociaż wiele wskazuje na pszenicę również. Kiedy (od jakiego wieku) Testy z krwi są już miarodajne?Czy jest jakaś granica?

  1. zawarte w nich białko jest bardzo podobne do białek występujących w mleku krowim i również może wywołać reakcję alergiczną.

 4. U nas alergia wystąpiła w 2 miesiącu. Objawy: sluz w kupce, przelewanie się pokarmu w brzuszku, wysypka na twarzy, czeste kichanie…. Po nutramigenie objawy częściowo ustapily. Nadal mamy mała wysypke na twarzy i kichamy.. o ulewaniu nie wspomnę, bo utrzymuje się od pierwszych dni życia. Czy możemy już wykonać jakieś testy alergiczne ? Teraz mała ma 3 miesiące i 2 tygodnie.

 5. Mój maluszek ma stwierdzona alergie, jesteśmy na pepti ale martwi mnie to ze robi po nim zielone kupki o konsystencji musztardy. Podobno to normalne przy hydrolizacie- czy to prawda? Maluszek nie ma innych dolegliwości, jest pogodnym dzieckiem ładnie przybiera na wadze.

 6. Witam , u mojego syna jest podejrzenie alergii na białko mleka krowiego ( po tacie ) I od półtorej miesiąca jest na nutramigenie, teraz ma trzy miesiące i duże problemy ze skórą (podejrzenie egzemy) na rękach i nogach i w zgieciach szorstkie czerwone plamy. Pierwsza plamka pojawiła się około miesiąc temu , twarz też wyspana , ciężko zwalczyć nam ciemieniuchę ogólne duże problemy skórne. Dodatkowo bóle brzucha zwłaszcza nad ranem , niespokojny sen , wierci się i grymasi i nie rzadko podczas jedzenia musimy zrobić przerwę żeby dokończyć butlę. Stolec raczej ok minimum raz dziennie, zielony Ale to ponoć norma przy tym mleku. Panel pokarmowy nie wykrył alergii Ale lekarz stwierdził że to nam nie daje pewności że jej nie ma I mam takie pytanie czy może dziecko źle reagować na nutramigen? Czy powinniśmy próbować inne mleko bo to może powodować te objawy skórne? Czy problemu powinniśmy się doszukiwać gdzieś indziej ? Kosmetyki do pielęgnacji ograniczylam do minium tylko te najmniej drazniace plyny do prania tez juz nie mam pomysłu co jeszcze robić .

  1. O samej pielęgnacji skory atopowej jest oddzielny post, o ciemieniusZe również – to tak do poczytania. Czy dziecko może zle reagować na nutramigen- jakiś odsetek może i wtedy wdraża się neocate, czyli mieszankę aminokwasową. Ale przy tylu objawach o niepokojach powinniście być pod opieką poradni alergologicznej.

 7. Moja corka tez ma duzo sluzu w kupie. Wykluczam bialko mleka. Ale nic sie nie poprawia. Czy moze byc inna przyczyna?? Objawow skornych nie ma.

  1. bardziej niepokojąca jest krew w kupie. Jeśli śluz pojawia się od czasu do czasu, zwłaszcza u dziecka karmionego piersią, a przy tym dziecko przybiera prawidłowo na wadze i dobrze się zachowuje to nie doszukiwałabym się alergii.

 8. Jakie badania z krwi, moczu i kupy wykonać u prawie 6 miesięcznego alergika na bmk? Prowokacje potwierdziły alergię. Są słabe przyrosty i śluz w kupie, szukam przyczyny spadku na siatce centylowej z 25 na 3 centyl.

  1. Mój synek właśnie skończył 4miesiace i ciagle walczymy ze zmianami skórnymi. Jak tylko cos się zaczęło pojawiać odstawiłam nabiał pochodzenia zwierzęcego i to przyniosło ulgę. Natomiast raz na jakiś czas pojawiają się wysypki, bole brzucha (czasem bardzo ostre). Ciężko jest trafić co jest przyczyna. Praktycznie każde karmienie kończy się dużym ulewaniem a poza porami karmienia syn potrafi wymiotować bardzo gęstym mlekiem. Karmie wyłącznie piersią. Robiliśmy prowokacje po 6tygodniach z nabiałem krowim i od razu pojawiła się reakcja na buzi. Odstawiłam tez (wg obserwacji) kurczaka, soję, drożdże, szczaw. Mimo to buzia synka ciagle ma zaczerwienienia na łukach brwiowych i pojawiają się krostki także na brzuchu raczkch nóżkach orz szorstkie obszary skory na raczkach i nóżkach. W badaniu krwi podwyższone jest IgE ale już konkretnie na nabiał wyszło ujemnie. Czy powinnismy cos jeszcze starać się eliminować czy przetrwać ten czas, czekać na poprawę?

 9. U mojej 2-miesięcznej córki zauważyłam przy ostatnich 3-4 kupach sluz oraz ten śluz był zabarwiony krwią. Dodam że przy załatwianiu widzę że ma problem. Załatwia się 1-2 razy dziennie. Kupa teraz ma kolor musztardowy ale tydzień temu miała zabarwienie brązowe i była dosyć wodnista. Stosujemy dicoflor z zalecenia. Czy to może być alergia pokarmowa? Czy obserwować narazie i nie wpadać w panikę..?

  1. jeśli to był jednorazowy incydent i niejako połączony z jakąś biegunką, to raczej nie wskazuje nam to na alergię. Warto jednak obserwować, a w razie wątpliwości udać się do lekarza.

 10. Co zrobić jeśli u dziecka które skończyło 3 mies od dwoch dni wystepuja silne wzdęcia. Dziecko prezy sie ze aż stęka. Gazy praktycznie nie odchodza. Wcześniej były kolki ale niby juz minęły nigdy nie było to tqk silne. Dziecku od 2 dni sie ciągle odbija. Jeden dzień ulewalo gdzie wcześniej tego nie bylo

  1. być może tak wyrażają się objawy infekcji wirusowej przewodu pokarmowego. Warto zadziałać objawowo (masaże brzuszka) i poić mlekiem na żądanie. W razie braku poprawy – kontrola lekarska. Można też wdrożyć probiotyki.

 11. WITAM. Chcialabym zapytać o skurcze oskrzeli, nie wiem czy to jest to o czym mysle . Moja corka idąc spac zaczyna miec bardzo męczący kaszel . Czy jesli przed snem dam dziecku inhalacje czy to cos pomoże?.
  w dzień czesem jej sie wydzielina odrywa a wieczorem męczący kaszel. Męczy sie dziecko

   1. Dzien dobry,
    Synek od 3 miesięcy robi kupy ze sluzem, dwa razy pojawiły się w niej nitki krwi. Badania kału, posiew są dobre. Krwi utajonej nie ma. Bylam 1.5 miesiąca na diecie bez mleka i jaj, ale bez żadnej poprawy. Gastroenterolog stwierdził,że mimo to na pewno synek jest uczulony na białko mleka krowiego. Dodatkowo mam odstawic piers i przejść.na nutramigen, ale synek nie chce tego okropieństwa pić. Nie potrafię go nauczyć pić z butli, dodatkowo jak czuje nutramigen w butelce to zaciska buzie i nie ma opcji, ze coś załapie. Moje mleko tez opornie pije z butelki. 🙁
    Tak więc od tygodnia próbuje przestawić dziecko na nutramigen i sama trzymam dietę bez mleka i jaj, ale szczerze nie widzę w tym sensu skoro wcześniej przy takiej diecie nie było różnicy. Nie mam pomysłu co robić. Czy dodatkowo odstawić pszenice? Może to ona uczula synka?I jak mam go przestawic na nutramigen …. juz tracę siły do tego 🙁

 12. Bardzo ciekawy artykuł. Nurtuje mnie pytanie – czy dziecko może mieć alergię na mleko matki? Każdy mówi że absurd. U nas sytuacja wyglądała tak (postaram się w skrócie): od urodzenia syn krztusil się, płakał itp podczas picia. Ulewanie wręcz chlustanie na metr nawet godz po piciu, a więc cały czas. Ciągle jadł – dosłownie – na 24h ok 15h spędził na piersi bo ciągle głodny, kupki po 8dziennie,rzadkie choć u niemowlaka wydawało mi się normalne. Z waga mimo mnóstwa mleka nie było szału-3 razy musiał przez ok tygodnia być dokarmiany bo waga stała. Od 3msc pojawiły się silne bóle brzucha identyczne jak kółka-trwały do 9msc. Noc w noc syn zwijal się z bólu, zagazowany totalnie. Gastrolog, alergolog, szereg badań, panel pediatryczny, itp nic nie wykazały. Espumisan, delicol, itp na nic. W końcu po 9msc sama pomyślałam że może z mlekiem być coś nie tak, być może wytwarzałam przeciwciała których syn nie akceptowal-nie mam pojęcia. Odstawilam synka z dnia na dzień i podałam nutramigen – wszystko jak ręką odjal. Pierwsza noc od pół roku przespana bez płaczu! Ciągle zastanawiam się co mogło być nie tak. Dodam że moje mleko codziennie hm 'wapniało’ mi w piersiach-nadmiar nigdy nie wypłynął tylko od razu robiły się koreczki i zatkane kanaliki.

  1. Być może była alergia na jakiś składnik mleka i jego wykluczenie z pani diety przyniosłoby poprawę. Pewnie się już nie dowiemy. Niekoniecznie białko musialo być przyczyna – może gdyby podała pani zwykle mm to tez byłoby ok

 13. Syn 10m ma stwierdzoną 6klase alergii na laktoglobuline. Alergolog kazał nie eliminować nabiału w mojej diecie. Synek oprócz krostek na szyi nie ma objawów. Lekarz nie wiąże jej z alergią.

 14. Witam, moja córka ma 6 tygodni robi zielonkawe stolce i ma wysypkę na policzkach czy to może być alergia pokarmowa? Dodam tylko że jest karmiona cały czas tym samym mlekiem modyfikowanym. Pozdrawiam

 15. Świetnie wszystko wyjaśnione. Właśnie wykluczyliśmy białko mleka krowiego, dziecko 19 miesiecy, już nie karmione piersią ani mieszanką. czy według Pani powinniśmy suplementować wapń?

 16. Witam. Czy zielone stolce ze śluzem (każda kupka jest ze śluzem i zielonkawa) trwające już dwa miesiące są przeciwwskazaniem do szczepienia? Córka ma 5 miesięcy i jest kp,dodam że jeszcZe nie mieliśmy żadnych szczepień. Dwa miesiące temu bakteria coli w kale(przeleczona),miesiąc temu adenowirus. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie

  1. ale ta E.coli to jakaś enteropatogenna? coś się działo? Bo generalnie E.coli to norma w kale. zielone stolce przy dobrym zachowaniu dziecka i dobrym przybieraniu na wadze nie sa objawem niepokojącym i nie są przeciwwskazaniem do szczepienia.

   1. Pani Doktor bardzo dziękuję za odpowiedź. Bakteria coli była enteropatogenna gr c025. Leczo a Baktrim 4, dni potem przerwano leczenie,bo nasiliła się biegunka,ale w powtórzonym EPEC nic już nie wyszło. W zasadzie oprócz tych śluzowatych i zielonych stolców nie było nic niepokojącego,no może gorszy apetyt,ale starałam się córeczkę mieć ciągle przy piersi. Generalnie ona je krótko max 5 minut.a czy to że tych stolców jest 2-3 na dobę i każdy zielony z dużą ilością śluzu to też norma? Wcześniej córeczka robiła kupkę średnio co 2-5 dni,od 11 grudnia tak się zmieniłoa i częstość i kolor i konsystencja. Lekarz rodzinny nie chce szczepić ,że koliduje to głównie z polio… Jestem na diecie BMK i bezjajecznej już ok trzy tygodnie ale nie widzę zbytniej poprawy ? córeczka dostaje probiotyk vivomixx… Już nie wiem jak i gdzie się zwrócić z tym problemem ? bardzo proszę o jakieś wskazówki,boje się że już ma 5 miesięcy a szczepień brak?

    1. A skąd wiadomo czy bakteria E Coli jest enteropatogenna? Ja robiłam córce posiew kału i wyszło +++ E. Coli ale nie ma szczegółów jaki to szczep. córka ma pewne objawy ze strony układu pokarmowego ale pediatra zdiagnozowal alergię na bmk bez prowokacji, a krew w kupie ustąpiła dopiero po 6 tygodniach diety elim (ktorej przestrzegam BARDZO surowo) . Do dzisiaj (12 tygodni diety) często męczą ją gazy i pieniste kupki (jakby wtórna nietolerancja laktozy?) i wczoraj zaczęłam prowokację mimo ze pediatra powiedział „moze Pani, ale wszystkie objawy wrócą..”. Na razie około 30h od pierwszej prowokacji (kilka łyżek jogurtu nat) i 6h od drugiej (pół łyżki mleka krowiego w owsiance) i nic.. Żadnych objawow.. Czekam dalej i obserwuję. Prowokację robię pod osłoną probiotyku.

 17. A co jeśli dziecko ma kupki zielone, śluzowe? Wyeliminowalam wszystko co może zawierać BMK z mojej diety(karmie piersią, synek ma niecałe 3 miesiące) na okres ok 2 tygodnie. Kolor zmienił się na żółto zielony. Dziś zjadłam mleko żeby zobaczyć co się stanie. Czy po jednym posiłku, który zjadłam będzie widać efekt(wróci zielona kupka) ? Kiedy? Synek nie ma wysypek, dobrze przybiera, jest placzliwy, czasem ulewa, nosek bywa zapchany, kaszel sporadycznie. Proszę o pomoc.

  1. Jeśli dziecku nic nie dolega, dobrze przybiera, nie ma innych objawów a jedynie kupka się pani nie podoba, to nie widzę sensu takich eksperymentów z dieta. Zielony kolor nie musi oznaczać od razu jakiejś choroby ??

 18. Witam. Chciałam prosić o radę, pomoc. Synek ma prawie 3 miesiące. Od ponad 2 tyg zaczęły się kupki zielone ze sluzem. Obawiam się alergii na BMK. Są dni kiedy jest on niespokojny i placzliwy. Nosek ma zapchany, czasem zakaszle. Nie ma wysypki. Odstawilam wszystko co zawierało mleko z mojej diety. Po 2 tyg kolor kupki zrobił się nieco bardziej żółty, a śluzu nie ma lub jest mniej. Dziś zjadłam jeden posiłek że szklanka mleka i cukierki z mlecznej czekolady. Czy to wystarczy aby sprawdzic że to rzeczywiście od BMK czy powinnam zjeść coś więcej z nabiału? Kiedy spodziewać się „efektu”?

 19. Witam! Mój synek ma prawie 5 miesięcy. Od początku miał problemy z brzuszkiem (kolki). Duże ograniczenie przeze mnie nabiału, probiotyk i wizyta u osteopaty pomogły. Miesiąc temu porządnie zachorowałam, dostałam antybiotyk Duomox, potem Bromelan i Metmin. Synek na szczęście dostał tylko Bactrim. Od tego czasu jest znacznie gorzej. Maly gorzej jadł, płakał przy jedzeniu, prężył się, pił z jednej piersi 2 min. prężył się i płakał, to samo z drugiej piersi. Pomyślałam, że może przez te lekarstwa i moje wyczerpanie trochę mi wyhamowała laktacja. Syn płakał z głodu, wiec mu dałam mm Bebilon Comfort (z uwagi na wcześniejsze kolki). Nie chciał go pic, wiec kupiłam Nan. To mleko chętnie wypił, ale od tego czasu cały czas borykamy się z zaparciami, śluzem z kupie, syn jest niespokojny, z piersi pije tylko „na spaniu”. Dostał wysypki na twarzy – czerwone, ciepłe, błyszczące placki. Różne maści nie pomagały, w końcu pomógł Ectokrem, ale pozostałe dolegliwości cały czas się utrzymują pomimo tego, że zaczęłam go tylko znowu karmić piersią. Nie wiem dlaczego znowu nie chciał jeść z piersi (nie karmiłam do butelką już), był głodny, wiec spróbowałam mu dać przez kilka dni marchewkę – kupa koloru marchewki ze śluzem. Oczywiście byliśmy u pediatry i dostaliśmy mleko Bebilon Pepti, ale ono tez nie pomogło. Mam wrażenie, że synek traci na wadze, jest niespokojny, nie najada się. Czy to może być alergia na mleko? Placki na twarzy pojawiają się po karmieniu, potem je smaruję, schodzą, ale znowu po karmieniu (za jakieś 2 h) znowu wychodzą. W mojej dziecie od 3 dni nie ma już nabiału.
  Pomocy!

 20. Dzień dobry, bardzo proszę o jakąś podpowiedź. Otóż córka (14msc) od urodzenia nie miała żadnych problemów skórnych. Od kilku tygodni zaczęła mieć wysypkę na różnych miejscach ciała, tj. na buzi, w zgięciach łokci, tuż nad pupą oraz na wargach sromowych. Objawy raz się nasilają, a raz same przygasają. Czy to możliwe, że to jakiś pokarm, który do tej pory jej nie uczulał zaczął nagle wywoływać takie reakcje? Czy to już raczej alergia wziewna?Bo jeśli chodzi o kosmetyki, to stosujemy ciągle to samo. Zastanawiam się nad wdrożeniem diety eliminacyjnej i nie wiem od czego zacząć, bo od 8 miesięcy je w zasadzie wszystko. Będę bardzo wdzięczna za jakąś wskazówkę, pozdrawiam

 21. Dzień dobry. Moja Maryska zaczyna 5 miesiąc. Od jakiegoś czasu miała plamki i krostki na łokciach. Plamy takie powiedzmy 'chropowate’. Dodtakowo na szyji równiez co jakiś czas robily się plamki czerwone. Nasililo się po tłusty czwartku w pt rano cała szyjka, brzusio, sutki, ramiona i Lokcie miała czerwone z kostkami. Byliśmy u lekarza stwierdzil że alergia dał. Krople. I maść i faktycznie nstp dzień wszystko ładnie zeszło. W sb pokazał się Katar, natomiast w. Pn zobaczyłam kupke z krwia. Lekko przebarwiona w dwóch miejscach. I krew była jednorazowym incydentem.
  Wyeliminowałam białko ponieważ KP aby sprawdzić czy to to tak dziala na nią.
  Proszę o info czy to może być alergia? Czy ta krwią się martwić?

 22. Witam moja córka – obecnie 6 miesięcy – ma stwierdzona Alergie na bmk jest na neocate (objawy ze strony ukl pokarmowego śluz krew ustąpiły po stosowaniu neocate) do tego refluks (zdiagnozowany tylko na postawie objawów) czy jeśli refluks byłby na tle alergicznym to przy stosowaniu neocate powinien minąć czy może się nadal utrzymywać?

 23. Witam czy przy diecie mamy karmiacej u dziecka z alergia na bmk, czy mama moze spozywac zelatyne, a konkretnie chodzi mi o kapsulki żelatynowe, iz moje witaminy takie zawieraja i nie wiem czy moge je spozywac? Bylbym wdzieczna zapomoc.

 24. Witam syn na 2lata jak był malutki stwierdzono alergie na bmk. Mieliśmy mleko Pepti po tym się uspokoiło czy po takim czasie jeśli teraz zauważyłam krew w kale to jest to nawrót i sygnał o alergii? Dziecko je już nabiał ale staramy się kontrolować jego dietę do minimum.

  1. ciężko mi powiedzieć. Krew w stolcu zawsze jest wskazaniem do dodatkowej diagnostyki, więc powinniście udać się do lekarza. w przypadku alergii nawet minimalne ilość alergenu może dać objawy, więc jeśli ją podejrzewamy to trzeba alergen zupełnie wykluczyć.

 25. Zwracam się z zapytaniem dotyczącym prowokacji na mleko krowie. W rodzinie jest dziecko prawie 4 -letnie, które po raz drugi będzie miało prowokację na mleko krowie, ponieważ pierwsza prowokacja była nieudana. Nie mogę nigdzie znaleźć publikacji naukowej czy schematu prawidłowego wprowadzania do diety dziecka białka mleka krowiego. Od jakich ilości mleka krowiego rozpocząć prowokację, w jakich odstępach czasowych zwiększać dawki? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

 26. Witam, córka ma 7,5 miesiąca. Rozszerzamy dietę od 2 miesięcy. Wprowadzone już po trochu wszystko w tym nabiał. Nic szczególnego po zjedzeniu nabialu się u niej nie dzialo. Ja karmie piersią i też jem nabiał cały czas od początku. Około miesiąc od Rozszerzania diety w kupce zaczął pojawiać się śluz ale po niczym konkretnym, raz więcej raz mniej.. A raz po zaparciu pojawiła się też krew w 3 kolejnych kupkach. Badania ok, jedynie krew utajona w kale – wynik dodatni. Nowością wtedy też był Kalafior i kiwi. Córka od ok 3 miesięcy ma male przyrosty wagi, czyli jeszcze przed rozszerzaniem. Ale więcej się też rusza i ząbkuje. Teraz moje pytanie (lekarz podejrzewa czasowa nietolerancję na bmk) czy to możliwe że pojawiła by się dopiero w 6 miesiącu jak od początku kp ja jadłam nabial? I jeśli dawałam jej jogurt ale po nim nic jej nie dolegało to możliwe że alergia na bmk to dobry trop? Poza tym wesoła, ruchliwa. Lekarz kazał mi tylko nie pić mleka i nie jest serów itp a inne produkty zawierające mleko np Masło już mogę.. Zastanawiam się czy ma to sens.
  Bardzo proszę o odp.

 27. Dzień dobry, mam pytanie. Mój syn miał stwierdzoną alergię na BMK. Teraz jestem w kolejnej ciąży z córką. Czy powinnam założyć, że córka również będzie miała tę alergię? Oprócz syna problem występował także u ojca dzieci, rodzeństwa ojca oraz większości kuzynów po jednej ze stron.

  Zamierzam karmić piersią. Czy powinnam zacząć dietę eliminacyjną jeszcze przed porodem, aby w moim mleku po porodzie nie było alergenu? Jeżeli tak, to jak wcześnie? I kiedy przeprowadzić próbę alergiczną po narodzinach dziecka?

 28. Witam, mieliśmy potwierdzona alergie bmk w 2 miesiącu, teraz jest 4 miesiąc, zrobiliśmy 1 dzień prowokacji dodając 1 łyżkę normalnego mleka modyfikowanego zamiast nutramigenu, lecz pod koniec dnia dziecko wyje z bólu… Tzn, że alergia nadal występuje i wrócić całkowicie do nutramigenu?

 29. Witam ,syn 7 miesięcy od początku wymiotuje mlekiem ,wręcz chlusta, karmiony mm zagęszczonym,dużo śluzu w kupię i dość często rzadkie spienione kupy,i ciągle dużo śluzu w gardle wręcz cały czas charczy.czy to może być alergia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *