badania

PCT – prokalcytonina – co to za badanie?

Było już o CRP i OB. Dzisiaj kolejne badanie oznaczane we krwi – PCT, czyli prokalcytonina.

 • To może mu zrobimy PCT?
 • Czy PCT jest lepsza od CRP?
 • PCT ma podwyższone i co teraz?

Co to takiego to PCT?

Prokalcytonina. Podobnie jak CRP, jest to białko. PCT zbudowana jest z dużej ilości aminokwasów. Jest obecna w organizmie każdego człowieka jako prekursor kalcytoniny. W skrócie – z PCT powstaje kalcytonina (w tarczycy). W stanie pełnego zdrowia PCT obecna jest tylko tam i jej poziom we krwi nie przekracza wartości 0,5 ng/ml. W momencie gdy dochodzi do zakażenia to produkcja PCT ulega odblokowaniu również w innych tkankach i pojawia się we krwi.

Po co robimy PCT?

„Z grubsza” można powiedzieć, że po to, by zobaczyć jak bardzo dziecko jest chore i czy choruje „na bakterię”.

Podczas infekcji poziom tego białka rośnie dość szybko, a już po 6 godzinach od zakażenia osiąga wartość maksymalną. Do normy PCT powraca po kilkudziesięciu godzinach (25-30). W ciężkich zakażeniach bakteryjnych PCT może urosnąć nawet setki razy powyżej wartości prawidłowych (!). Raz w życiu widziałam PCT 36 i prawie zawału dostałam (pacjent w trakcie leczenia białaczki). Dziecko po włączeniu leczenia dość szybko doszło do siebie. PCT również. Ponoć zdarzają się wartości nawet 100 – w przypadku posocznicy i niewydolności wielonarządowej, ale szczerze nie chce tego doświadczyć i bić rekordów w tym temacie.

Jak widać PCT szybko rośnie i to w krótkim czasie, a po zastosowaniu prawidłowego leczenia, dość szybko powraca do wartości prawidłowych.

Jak przygotować dziecko do badania?

PCT oznacza się z krwi. Nie trzeba się specjalnie do badania przygotowywać. Dziecko nie musi być na czczo.

Pamiętaj, że nie jest to badanie oznaczane w morfologii krwi – wśród tych wartości z morfologii „pct” oznacza hematokryt płytkowy, który nie ma nic wspólnego z prokalcytoniną.

To już wiemy co mu jest?

Podwyższona prokalcytonina nie powie nam na co dokładnie dziecko jest chore. Ale każe nam domniemać, że dziecko ma infekcję bakteryjną i to ciężką – PCT nie ulega podwyższeniu w zakażeniach wirusowych, w chorobach autozapalnych czy w zakażeniach bakteryjnych o łagodnym przebiegu.

Ale, ale – nie zawsze jej podwyższone wartości świadczą o tym, że dziecko w ogóle ma jakąś infekcję. Kto może mieć wyższe wartości PCT, a nie ma infekcji bakteryjnej?

 • noworodki (fizjologicznie) podczas pierwszych dni życia
 • osoby chorujące na malarię – w okresach zaostrzeń
 • osoby z zakażeniem grzybiczym
 • pacjenci po ciężkich urazach i po zabiegach chirurgicznych
 • osoby po przeszczepach (w trakcie leczenia ostrego odrzucania)
 • pacjenci po oparzeniu czy z udarem cieplnym
 • pacjenci z niektórymi nowotworami

Zdarzają się również sytuacje (chociaż rzadkie), że jest infekcja bakteryjna, a PCT nie będzie podwyższone. Jeśli trafimy na bardzo wczesny etap zakażenia, mamy do czynienia z zapaleniem wsierdzia lub gdy zakażenie jest zlokalizowane.

Jaki wynik taka infekcja?

Generalnie jeśli PCT ulega podwyższeniu to należy przypuszczać, że jest infekcja bakteryjna, ma predyspozycje do ciężkiego przebiegu i gorszego rokowania. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że konieczna będzie antybiotykoterapia, a także pobyt w szpitalu. Oczywiście wszystko zależy od stanu dziecka, od tego co widać w badaniu i pozostałych wyników badań laboratoryjnych i obrazowych.

PCT przy każdej infekcji?

Czy PCT powinno się oznaczać przy każdej infekcji? Podobnie jak w przypadku CRP, odpowiedź brzmi nie. Badania laboratoryjne nie muszą być zlecane przy każdej infekcji. Pamiętajcie by mieć trochę zaufania do lekarza i do badania lekarskiego, które przeprowadza (badanie lekarskie i wywiad to naprawdę potężne źródło informacji).

PCT przydaje się bardzo w trakcie ciężkich infekcji bakteryjnych – zwykle są to pacjenci przebywający w szpitalu. Jeśli dziecko trafia do szpitala to często już na samym wstępie takie badanie ma wykonywane. Prokalcytonina to również świetne badanie do monitorowania przebiegu infekcji.

PCT a CRP

Żadne z tych badań nie jest doskonałym narzędziem diagnostycznym. Każde ma swoje ograniczenia. Pod pewnymi względami PCT ma jednak przewagę. Rośnie szybciej. Spada szybciej po prawidłowym leczeniu. Nie podwyższa się w przypadku infekcji wirusowych.

Weźmy sobie pacjenta z oddziału pediatrycznego. Przychodzi taki, widać, że jest chory, ale nie wiadomo jeszcze na co. Zrobimy mu samo CRP, które wynosi np 80. I dalej nie mamy pewności, bo jakoś bardzo źle nie wygląda. Zastanawiamy się – będzie gorzej? A może to wirus? A jak zrobię za 12 godzin i CRP będzie 300? Robimy PCT i jest ok to możemy się uspokoić. A jeśli prokalcytonina ma poziom 10 to musimy szybko działać i jeszcze wspomóc się herbatką z melisy.

W przychodni PCT ma nieco mniejsze znaczenie. Ale zdarzają się też pacjenci ciężko chorzy. Rodzice chcą uniknąć szpitala, zlecamy badania, bo pacjent nam się nie podoba i możemy w takiej sytuacji uspokoić się nieco oznaczając prokalcytoninę (albo się nieco zestresować – w zależności od wyniku).

64 thoughts on “PCT – prokalcytonina – co to za badanie?

 1. A czy jest sens zrobienia takiego badania wczasie przyjmowania przez dziecko antybiotyku? 3 antybiotyk z rzędu, dopiero przed podaniem 3 na rtg wyszły dyskretne zmiany zapalne płuc dziś 5 doba przyjmowania trzeciego antybiotyku i znowu temperatura 39. Najpierw był rulid, potem amoksiklav A teraz klacid.

  1. bardziej do kontroli leczenia. Jesli zrobi pani teraz nie majac punktu wyjscia to nie do konca bedzie jasne jak nterpretowac wyzsze wyniki – bo może dopiero rosnie, a moze juz spada.. Zmiany RTG mają drugorzedne znaczenie – bardziej stan kliniczny dziecka i ogólne objawy. Ciezko mi powiedziec cos wiecej bez zbadania dziecka. pozdrawiam

   1. Mój syn morfologia w 4 miesiącu PCT wartość 0,48 ale norma referencyjna wg lab do 0,35 , eo% 6 a norma do 4, RBC 4,63. PLT 504. Reszta w normie. Czy powinnam się martwić? Dziecko pięknie się rozwija i przybiera na wadze

     1. CRP 400 spadło póki co na 200
      Prokalcytonina z 11 na 3 spadło.
      Co to może oznaczać? Jestem po cesarskim cięciu.

 2. Mamo pediatro.. trafiłam na twój blog szukając informacji o PCT.. jak ma się PCT w % do PCT w ng/ml? Czy jest jakiś przelicznik? Właśnie patrzę na wyniki, PCT% wynik: 0.50% przy normie 0.17-0.35%. Wraz z wzrostem PCT rosną płytki krwi, wynik 481 przy normie 130-400 (w tysiacach), przy CRP <5. Reszta morfologii w normie. Czy takimi wynikami należy się martwić? Chodzi o osobę dorosłą po komplikacji operacyjnej- krwotok, przetaczanie 2 jednostek czerwonych krwinek i 2 jednostek osocza. Wyniki wykonywane 3tyg od operacji i tydzień po odstąpieniu od zastrzyków przeciwzakrzepowych. Czy PCT w w tym przypadku również sugeruje jakieś zapalenie? Pozdrawiam Cię serdecznie, zawitam na stałe 🙂

 3. A jeśli PCT u dwuletniej dziewczynki wynosi 0,42% (norma 0,2% do 0,4%), a inne wyniki morfologii są w normie? Czy to powód do niepokoju? Dziecko kilka dni wcześniej gorączkowało do 38C, teraz jest wszystko w porządku. Czy powtarzać wyniki?

   1. Witaj. Proszę o poradę. Dziecko miało szczepionkę 6 w 1. Następnego dnia temp 38,5 dreszcze oraz sine stopy i ręce. W miejscu wklucia obrzęk zaczerwienienie. Na Izbie przyjęć pobrana została krew i CRP było podwyższone a PRC 20. Po 10h CRP dalej rośnie a PRC już 40 i diagnoza posocznica. W posiewie krwi wyhodowano gronkowiec epidermidis. Dziecko bylo zdrowe do tej pory. Skąd się wzięła posocznica po szczepieniu i gronkowiec?

   2. Witam mamy podwyższone pct w morfologii 0,43. Obniżone MPV norma od 9 u nas 8.8, PLCr 15,6 a norma od 19.1. dodam że badania zrobiłam bo młoda ma liczne siniaki na piszczelu, niecałe 4 lata. Wizyta dopiero w przyszłym tygodniu a ja odchodzę od zmysłów

  1. Witam serdecznie. Synek ma 13 miesiecy i na moją prośbę przed szczepieniem MMR zlecono morfologie 8 parametrową, badanie moczu, żelaza i CRP. Wyniki juz mam i niepokoi mnie podwyższony poziom płytek krwi a mianowicie syn ma wynik 491 a norma to 140 – 440 tys/ul i podwyższone PTC 0,46% a norma 0,16 -0,38 . Cala reszta morfologii w normie . Kilka dni miał biegunkę bo idą mu zęby ale po za tym nic się nie dzieje. Czy mam się martwić? Wizytę mam dopiero we wtorek i nie ukrywam,że z nerwów odchodzę od zmysłów. Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam

 4. A jeżeli w morfologi wyszło PCT 0,46 a 1,5 tygodnia wcześniej dziecko miało 3 dniówkę to ma to jakiś związek?
  Odebrałam dzisiaj wyniki i wizytę u pediatry mamy w piątek (28.09)
  Morfologia była robiona w piątek (21.09), do dzisiaj dziecko nie wykazuje żadnych objawów chorobowych.

 5. No to ja się „pochwalę”… moja córka w wieku 1 tygodnia miała prokalcytoninę 167 (!) w przebiegu sepsy… teraz ma prawie pół roku i w badaniach kontrolnych prokalcytonina 0,4 (górna gr normy). Jesteśmy na finiszu przeziebienia (katar już prawie 2 tygodnie, na początku niewielka gorączka). Powinnam się martwić? Muszę przyznać że jak słyszę „prokalcytonina” to serce mi staje i dostaję gęsiej skórki..

     1. PCT to prokalcytonina. to osobne badanie, nie wchodzi w zakres morfologii. „pct” w morfologii to hematokryt płytkowy i nie jest związany z prokalcytonią.

 6. Została zlecona morfologia u 7tyg niemowlęcia (kontrolnie, objawów żadnych nie ma poza nieco brzydkimi kupami które wg pediatry wskazują na alergię, oraz przeźroczystym lekkim katarem trwającym już długo, którym wg pediatry nie ma się co przejmować), został zlecone także CRP (którego jeszcze nie ma) – jako przygotowanie do szczepienia. PCT wyszło 0.6. Reszta morfologii jest w normie poza MCH (30,04) I RDW-SD (44,5). Bilirubina jest 55 (żółtaczka długo schodzi). Czy mam jechać do szpitala? Wizyta szczepienna dopiero za tydzień 6tego a Pani wspomina że „Generalnie jeśli PCT ulega podwyższeniu to należy przypuszczać, że jest infekcja bakteryjna, ma predyspozycje do ciężkiego przebiegu i gorszego rokowania. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że konieczna będzie antybiotykoterapia, a także pobyt w szpitalu”. Bardzo się niepokoję. Gorączki nie ma (ostatnio 2 godziny temu 37 mierzona doodbytniczo ale u niego zawsze oscylowała wokół 37 – pomiary bezdotykowe które do tej pory robiliśmy 37.2-37.4). Proszę o pomoc.

 7. witam u mojej 3,5 letniej corki wyszły wyniki pct 0,45 i limfocyty 39.8. Czy mam jakies powody do niepokoju? Nie ma zadnej infekcji a ni goraczki

  1. Zależy jaka jest bezwględna liczba leukocytów i morfologia w całości. Nie da się zinterpretować dwóch wyrwanych z kontekstu parametrów ?

 8. Witam. Mam pytanie odnośnie wyniku morfologii mojego 5 miesięcznego synka. PCT 0,5% (norma laboratoryjna jest od 0,2 do 0,4), RDW SD – 34,5 (norma 35,1 – 43,9), pozostałe wyniki są w normie.
  Badanie zostało zlecone w celu zidentyfikowania ewentualnej anemii u dziecka. Czy takie wyniki PCT i RDW SD są powodem do niepokoju?

  Z góry dziękuję.

 9. Dzień dobry! Prawoe 4 miesięczne dziecko. Badania robione 4 dni temu- HGB 9.9, MCHC- 32 i PCT- 0.4. Dziecko 3 dni ( czas badania…lekarz wtedy kazał cierpliwie czekać na oddanie kału) nie wypróżniało się. Dziś to już 8 dzień bez wypróżnienia. Nie udało mi siè dostać z wynikami do pediatry. Jutro próbuję znowu. Czy wyniki są noepokojące? Karmione piersią…od 4 dni jeden posiłek to mleko „sztuczne”.

 10. Dzień dobry, mój syn trafił do szpitala z drgawkami gorączkowymi i temperaturą 40 stopni. Okazało się, że to trzydniówka. Lekarzy zaniepokoił poziom prokalcytoniny – w dniu przyjęcia 3,22, 2 dni później 4,66. W 3. dniu (dniu wypisu) poziom PCT zmalał do 1,37. Żadnych niepokojących objaw nie odnotowano. Bakterii w posiewach również nie ma. Czy można jakoś wytłumaczyć takie wysokie PCT przy trzydniówce?

  1. nie mamy tak naprawdę żadnego badania które potwierdziłoby nam, trzydniówkę, więc kierujemy się tylko objawami które pacjent demonstruje. Ale zachowałabym dużą dozę ostrożności i widać lekarze również tak się zachowali i obserwowali dziecko zlecając kontrolne badania.

 11. Witaj mamo 🙂

  Miło jest poczytać Twojego bloga, przede wszystkim ważne jest być świadomym rodzicem mając dziecko. Mam taką prośbę bo zapewne jesteś w dużym środowisku pediatrycznym rozpoznawana abyś rozpowszechniła umiejętność rozpoznawania u dzieci zespołu PFAPA który bardzo często jest mylony z anginą a tak łatwo pokusić się o Strep A Test który pomoże nam przyjąć kierunek diagnozowania. Moja córka jest klasycznym przykładem dziecka z zespołem nawracających gorączek i teraz żałuję że jak byłam młodą mamą nie czytałam więcej i wierzyłam lekarzom. Objawy (naloty na migdałach, powiększone migdały, dynamiczna/częsta gorączka powyżej 38 itd) skłania lekarzy do wypisywania antybiotyku, tym samym moje dziecko brało antybiotyki do 10 razy w roku. Historia jest długa a problem szeroki bo wiele jest taki dzieci w tym wiele niezdiagnozowanych prawidłowo – dlatego apel drogie mamy spisujcie dziwne sytuacje wg Was które są powtarzalne, objawy i zachowania. I opowiadajcie więcej swoim lekarzom bo to może mieć kluczowe znaczenie. A jeśli znajdziesz czas prośba o opisanie tematu – ja mogę też coś opisać.

 12. Dzień dobry.
  Mojej córce 5 miesięcznej PCT 0,4 , limfocyty 75,8 mimo że norma jest 70.Oprócz tego Gran . obojętnochłonne 12 ,kwasochłonne 0,09 i obojętnochłonne 16,9 %. Córka od 10 dni ma stan podgorączkowy i w badaniu fizykalnym jest wszystko ok. Czy mam się martwić? Co to w ogóle oznacza?
  Dziękuje za odpowiedź.

  1. u dziecka 5-miesięcznego zawsze jest więcej limfocytów niż neutrocytów, a interpretacja powinna zawsze przebiegać w całości – nie z wyrwanymi z kontekstu wartościami – nie znam np wartości ogólnej leukocytów. No i interpretacja powinna przebiegać ze stanem ogólnym dziecka po badaniu lekarskim. pozdrawiam

 13. Jestem z 13 miesięcznym dzieckiem w szpitalu. Crp 100 a PLC 15. Bardzo wysoko dlatego od samego początku bierzemy antybiotyk. A była tylko gorączka niespełna dobę i syn zaczął nie przyjmować leków dlatego pojechałam do szpitala. Podejrzenie sepsy ale nic jeszcze nie zdiagnozowano. Miał punkcje i wykluczono zapalenie opon mózgowych. Teraz czekamy na wyniki inne

  1. LYM% 73,4
   PLT 650
   PCT 0.75
   NEU% 13,3

   Córka ma 4 miesiące. Ostatnio przed szczepieniem lekarz zlecił pobranie krwi. Szczepienie zostało przełożone. Czy są to bardzo złe wyniki? 🙁

 14. Mój syn zaraz po urodzeniu zachorował na sepsę i zapalenie opon mózgowych. PCT w 3. dobie życia – 68. Dziś syn ma 3,5 roku i zupełnie zdrowy, a wszystko dzięki badaniom przesiewowym po porodzie i szybkiej reakcji lekarzy.

 15. córka od 4 tyg robi brzydkie pieniste kupy, ze śluzem, zielone. Pediatra twierdzi, że to alergia bmk ale zlecila badanie krwi i moczu. Wyniki pct 0,54 norma 0,4 i eozynofile 6,1 norma 5,0. jutro ide do lekarza ale do tego czasu zwariuje

  1. Nie da się zinterpretować wyrwanych z kontekstu wyników badań. Wyniki badań należy interpretować w całości, biorąc pod uwagę wszystkie parametry wymienione w morfologii krwi, a przede wszystkim biorąc pod uwagę wywiad, stan zdrowia dziecka i badanie fizykalne

 16. Witam mój synek urodził się w 37 tygodniu ciąży zdory 10 punktów wszystko idealnie. W drugiej dobie powiedziano nam że mały ma złe wyniki badań pct 49.65 crp 22 z kawałkiem . Dostał od razu dwa antybiotyki . Jednak ja nic dziwnego w jego zachowaniu nie zauważyłam ani kaszlu ani kataru ani gorączki ślicznie jadł spadek wagi był minimalny. Był żywiołowy książkowy obraz noworodka. Po 7 dniach wyniki wróciły do normy a więc co mogło spowodować u niego takie wyniki badań. Pobrano posiew z krwi wynik ujemny

   1. Czy mogalabym prosić o informację, wizytę u Pani doktor mamy za kilka dni, natomiast u córeczki 10 miesięcy wynik PCT 0,4% norma 0,2-0,4%. Od dwóch tygodni miała katar, bez goraczki i dodatkowych objawów. Pozostałe wyniki w porządku, poza neutrofilami 27,8% normal 30-50%. Badania wykonane do szczepienia. Czy jest powód, aby się martwić? Czy powinniśmy powtórzyć morfologie przed szczepieniem, aby sprawdzić czy PCT nie wzrasta?

 17. Mój syn trafił do szpitala w sobotę. Miał robione crp sobota ponad 2020, godzina niedzielę już ponad 160 a w poniedziałek 401,wiem tylko że w poniedziałek rano prokalcytonine miał coś 200 a w południe już ok 270. Ma bardzo zle wyniki ale jest wydolny oddechowo. Ma bardzo ciężkie zakażenie układu moczowego i wychodowana ecoli w moczu. Skąd się to mogło wziąć? Dodam że syn ma wadę układu moczowego. Obustronny odplyw pecherzowo-moczowodowy V stopnia i zastawke cewki tylniej I stopnia. Zastawke miał już nacinana a mimo to tak bardzo zachorował.

  1. No niestety w przypadku wad układu moczowego istnieje taka predyspozycja do ciężkich zakażeń układu moczowego. Mam nadzieję że jesteście pod opieką nefrologa.

 18. Witam mój synek jest po leczeniu antybiotykiem kontrolna morfologia z crp, crp w normie reszta morfologii oprócz pct który wyszedł 0,4 w górnej granicy, czy mam się czym martwić co to oznacza że syn jest nie doleczony czy może to być spowodowane ząbkowaniem. Z góry dziękuję za odpowiedź

 19. Witam jestem przed szczepieniami i wcześniaka wiek ur. 6mies kor 5mies. Robiłam wcz morfologię i pct 0.41 przy normie 0.35 natomiast Neutrofile % 11.3 przy normie 17-60 a limfocyty 79. 7%przy normie max 70%,,zastanawiam się czy nie odczekać dziecko nie wygląda na chora

 20. Witam, moja córeczka 1,5 roku – wróciło zapalenie obu uszów. Obecnie po zastrzykach Biofuroksymem – dzień po gorączka 38,8 stopni. Zrobiłam wyniki: OB 8mm, WBC 4.35 G/l, MCHC 35.3 g/dl, NEUT% 15,6%, MONO% 22.3%, NEUT 0.68 G/l, LYMPH 2.67 G/l, EO 0.02 G/l, RDW-SD 35.7%, PCT 0.32%, OB poniżej 6 mh/l. Czy takie wyniki wskazują daleszj antybiotykoterapii? Czy powinnam sie martwić? W sierpniu byliśmy w szpitalu ze względu na uszy i powiększoną wątrobę. Obecnie uszka wróciły. Wydaje mi się że robienie w tym momencie wyników kontrolnych odnośnie wątroby mija się z celem ze względu na infekcje uszu.

 21. Witam.
  Syn 29 miesięcy. Nie chce jest. Skarży się na ból brzucha potem jest kupka. Tak jest kilka razy dziennie. Wyniki morfologii krwi
  Leukocyty 16, 14 norma to 5,14-13,51
  Monocyty 1, 27 norma to 0,19-0,94
  Eozynocyty 3, 69 norma to 0,03-0,53
  Rdw-Cv 19, 7 norma to 12,3-14,9
  Płytki 435 norma 202-403.
  Wynik krwi w kale dodatni.

 22. Moja córka ma 6 msc. dostała do zrobienia morfologie kontrolnie . Wynik PCT wyszedł 0,51 A norma to 0,17-0,35 co to oznacza ?

 23. Mój syn ma 2 latka miał robioną morfologię wynik PCT wyszedł 0.366 a norma to od 0.17 do 0.35 co to oznacza ? i czy mogę go zaszczepić ?

  1. ale PCT z morfologii nie ma nic wspólnego z prokalcytoniną o której tu mowa. a decyzja o szczepieniu nie jest podejmowana na podstawie wyniki∑ badań tylko stanu dziecka i jego badania kwalifikacyjnego. W morfologii jest płytkokryt pod tą nazwą.

 24. Witam,
  córeczka moja 18 miesięczna dostała gorączki 39,5, temperatura nie spadła po podaniu paracetamolu wiec zadzownilam po karetkę tak trafiliśmy na izbę przyjęc szpitala dziecięcego i pobrali córce krew.
  Okazało się, ze ma CRP bialki C-relatywne na poziomie 5,66 H ng/ ml natomiast prokalcytonine na poziomie 4,554 H ng/ml wiec zostawili nas w szpitalu. Zrobiono jej wszelkie badania , sprawdzili czy nie jest to związane z układem moczowym, usg jamy brzusznej, wszelkie badania na rotawirusy i wszystko ujemne. Byliśmy 5 dni, po czym wprowadzono antybiotykoterapie przez kroplówki przyszła biegunka i wymioty po dwóch dniach z pięciu w szpitalu ustały wszelkie dolegliwości. Natomiast przy wypisie mielsimy kontynuował antybiotykoterpie i dietę lekkostrawna lecz wyniki badań z dnia wypisu głownie tyxh podważonych czyli CRP i prokalcytoniny nie uległy jakieś gwałtowniej zmianie CRP 3,32 H ng/ml , a prokalcytinina 3,44 H ng/ml czy to normalne? Dziecko nigdy na nic nie chorowało, czy powinna na własna rękę powtórzyć badania?? Dziękuje pięknie za odpowiedz 😉

 25. Witam Sandra Majka,
  u nas podobnie. Rano syn o 7 wstał z ogromnym bólem brzucha i wymiotami. O 8 rano już był odwodniony. W szpitalu usg i inne wyniki prawidłowe poza PCT które miał równe 4 oraz leukocytozą ( powyżej 31 tys ) oraz wysokim cukrem (glukoza ponad 200 ). Po podaniu kroplówek stan zdecydowanie się poprawił. Na drugi dzień lub trzeci leukocyty w normie 12 tys a PCT spadło do 2,55. Glukoza już wieczorem w pierwszym dniu poniżej 120. Jeszcze 3 dni zostaliśmy w szpitalu. Przy wypisie w 5 dniu PCT 0,55. Czy przyczyną takiego stanu rzeczy mogło być zatrucie pokarmowe ? Jelitówka? Zatrucie pokarmowe bakteryjne ?? Generalnie odwodnienie ? Czy PCT i wynik 4 to wg Pani dużo ? i czy może wystąpić w „zwykłym” zatruciu bakterią ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *