badania

EEG – co to takiego, jak się przygotować?

EEG

Elektroencefalografia – i wszystko jasne 😉

A rozwijając temat.. Jest to badanie, które ma za zadanie zbadać czynność mózgu. Fajowo, prawda? Plusem tego badania jest to, że chociaż mózgu dotyczy to na mózg negatywnie nie wpływa. Jest bezpieczne. Nie jest inwazyjne (niczego się do mózgu nie podaje). Nie wymaga znieczulenia.

Kiedy wykonuje się badanie?

Kiedy zleci je lekarz. A zlecić może je w przypadku:

 • Występowania u dziecka stanów napadowych.
 • Podejrzenia padaczki (kontroli w trakcie leczenie również). O samej padaczce przeczytasz tutaj: klik.
 • Opóźnienia rozwoju psychoruchowego.
 • Po urazach czaszkowo-mózgowych.
 • Ale i w innych sytuacjach (stany lękowe, zaburzenia emocjonalne, zaburzenia zachowania, guzy OUN, bóle głowy itd. itp.)

Jak to wygląda?

Zakłada się taką maskę/czapkę na głowę. Znajdują się w niej elektrody, które mają za zadanie rejestrować czynność mózgu dziecka. Zakładanie czapki nie jest bolesne. Ale warto dziecku pokazać wcześniej jak to wygląda, poopowiadać trochę – żeby się nie wystraszyło. Po założeniu czapeczki rozpoczyna się zapis i już 🙂

Badanie trwa około 20-30 minut.

Kilka możliwości wykonania badania

 • Może być ono wykonywane w czasie zwykłego czuwania – czyli po ładnie przespanej nocy dziecko przychodzi na badanie.
 • Może być ono wykonywane w czasie snu dziecka (albo w nocy albo w ciągu dnia).
 • Badanie może być wykonane z użyciem błyskającego światła (fotostymulacja).
 • W trakcie badania dziecko może być poproszone o wykonywanie głębokich wdechów i wydechów czy o otwieranie i zamykanie oczu.
 • Możliwe jest wykonanie badania z rejestracją video. Zdarza się, że pacjent dostaje napadu w trakcie badania. W takich sytuacjach bardzo pomocne w interpretowaniu samego zapisu EEG jest możliwość dokładnego oglądania napadu.

Jak się przygotować?

 1. Zwykle tak jest, że przed wizytą u lekarza trzeba się umyć 😉 Tutaj dziecku umyć wystarczy tylko głowę, a po myciu nie stosować na włosy żadnych specyfików (odżywek, lakierów, oliwek, kremów na ciemieniuchę – NIC).
 2. Zabrać ze sobą ewentualne wyniki poprzednich badań.
 3. Dać dziecku normalne śniadanie. Niemowlaka można nakarmić piersią.
 4. Mniej więcej 8 godzin przed badaniem dziecko nie powinno pić napojów z kofeiną (mam nadzieję, że i tak ich unika) np coca-cola czy u starszych dzieci również kawa (alkoholu, narkotyków i dopalaczy nie zakładam).
 5. Nie powinno się podawać żadnych leków zmieniających aktywność ośrodkowego układu nerwowego (żadnych środków nasennych dnia poprzedniego), ale leki od neurologa dziecko powinno otrzymać (podobnie inne leki, przyjmowane z powodu przewlekłych schorzeń) – w tej sprawie można dopytać neurologa.

Jeśli badanie ma być wykonywane w trakcie snu:

 • Niemowlę – zwykle umówić się można na badanie w godzinie przypadającej drzemki. Ale uwaga. zabroniona jest jakakolwiek drzemka w drodze do pracowni (niemowlak nie może zasnąć ani w wózku, ani w samochodzie). Nie może też ord razu zasnąć w pracowni. Dopiero po nałożeniu czepka można dziecko nakarmić i wtedy może zasnąć.
 • Dzieci 1-5 lat – budzimy wcześniej (nawet 2-3 godziny przed zwykłą pobudką) i aktywnie spędzamy czas z dzieckiem aż do czasu badania. Bieganie, wspinanie się, plac zabaw – co tam dusza zapragnie. Po prostu trzeba zmęczyć dziecko.
 • Dzieci do 12 roku życia – kładziemy spać o 23-24 i budzimy wcześniej (np o 4). Organizujemy aktywny czas aż do czasu badania.
 • Dzieci powyżej 12 roku życia – całonocna „impreza” i przychodzimy na badanie na umówioną godzinę 🙂

Ułatwienia

Jeśli masz wątpliwości jak przygotować dziecko do badania – skontaktuj się z pracownią, w której będzie ono wykonywane. Różne pracownie mają różne zwyczaje. U małych dzieci, które mają nadpobudliwość ruchową, albo nie współpracują – jest niekiedy możliwość wykonania badania w domu, albo wykonania go w nocy.

Wyniki

Wynik badania trafia do lekarza, który posiada odpowiedni certyfikat i je opisuje. Rodzic dostaje albo sam opis, albo opis i fragment badania – czyli nie mówiące za wiele pofalowania, iglice czyli takie bohomazy 😉

Nie każde zmiany w EEG świadczą o padaczce. Zmiany w EEG mogą się pojawiać na przykład w przypadku migreny czy zaburzeń zachowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *