Ledwo skończyliśmy ostatni sezon grypowy, a za rogiem czai się kolejny. Czas zacząć się do niego przygotowywać. Najlepszym sposobem przygotowania jest profilaktyka.
Refundacja w sezonie 2023/2024
Tym razem zacznę nieco inaczej. Od refundacji. Doczekaliśmy się (również my – dorośli) 50% refundacji na szczepienia przeciw grypie 🙂
Szczepionki objęte są refundacją dla wszystkich dzieci po 6.msc życia ORAZ dla wszystkich dorosłych. Są dodatkowo grupy dla których szczepionki są dostępne za darmo – dzieci, kobiety w ciąży i seniorzy powyżej 65 roku życia.
Są jednak różnice w tym jakie szczepionki są refundowane dla kogo.

Kogo szczepić?
Same wskazania refundacyjne mówią nam już trochę o tym dla kogo przeznaczona jest szczepionka.
Szczepienie jest zalecane u wszystkich dzieci po 6. msc życia. Ta grupa mnie oczywiście najbardziej interesuje ze względu na moją specjalizację. Dzieci potrafią naprawdę ciężko chorować na grypę. Gorączka może przekraczać 40’C, a do tego utrzymywać się niekiedy nawet 10 dni.
Dodatkowo szczepienia są zalecane u osób dorosłych – ze szczególnym naciskiem na kobiety w ciąży (na każdym etapie ciąży mogą się szczepić), przewlekle chorych i na osoby starsze. Co oczywiście nie wyklucza z tych zaleceń młodych i silnych 20-latków.
Światowa organizacja zdrowia zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej również osobom o zwiększonym ryzyku narażenia na grypę, m.in. pracownikom ochrony zdrowia.
„Ja się grypy nie boję, ja na grypę nie choruję”
Nie raz słyszałam i podziwiam. Bo ja się grypy boję chociaż nigdy na nią nie chorowałam. Szczepię się od wieku nastoletniego. Ale widzę jak chorują moi pacjenci i w żadnym momencie nie chciałabym się z nimi zamienić.
Grypa zaczyna się dość gwałtownie, dziecko wysoko gorączkuje – nawet do 40-41’C, ma bóle mięśni, stawów, gorszy apetyt, ból głowy i kaszel – suchy i silny, napadowy. Nie musi mieć kataru.
Najbardziej męczący są kaszel i temperatura, która może się utrzymywać przez wiele dni.
Osłabienie, które dopada dziecko w grypie może trwać nawet 2-3 tygodnie. W przebiegu grypy dochodzić może również do powikłań – zapalenia ucha, zapalenia płuc, niewydolności krążenia.
Wiele osób myli przeziębienie z grypą, a to zupełnie inne wirusy i zupełnie inny przebieg. Więcej o różnicach między przeziębieniem i grypą poczytacie w oddzielnym wpisie: klik.
Kiedy zaczyna się sezon? Kiedy najlepiej się szczepić?
Na grypę warto szczepić się co roku. Wirus grypy jest dosyć sprytny i nieustannie się zmienia. Stąd też trzeba z roku na rok w oparciu o te zmiany modyfikować skład szczepionek. Więcej o tym pisałam w oddzielnym wpisie: klik.
W Polsce grypa należy do chorób zakaźnych podlegających obowiązkowym meldunkom epidemiologicznym. Dzięki temu co sezon możemy obserwować jak rozkłada się liczba zachorowań na grypę w naszym kraju w danym sezonie. Dodatkowym ułatwieniem w postawieniu rozpoznania są szybkie testy na grypę. Dostępne w niektórych placówkach ochrony zdrowia.
Szczyt zachorowań na grypę przypada najczęściej na pierwszy kwartał roku kalendarzowego. Ale od tej reguły istnieją wyjątki:
- w sezonie 2019/2020 obserwowaliśmy piękny spadek zachorowań na grypę z powodu lockdownu. Zamknięto żłobki, przedszkola, szkoły, wiele instytucji. Miało to spowolnić szybkość rozprzestrzeniania się wirusa SARS CoV-2, ale pozytywnie też wpłynęło na inne choroby – w tym na grypę.
- w sezonie 2020/2021 zdecydowanie mniej było zachorowań na grypę (o połowę mniej niż w roku poprzedzającym).
- w sezonie 2021/2022 najwięcej zachorowań przypadało na październik i kwiecień i zachorowań było 130% więcej niż w roku poprzedzającym (niejako odrobiliśmy spadek z 2020/2021).
- w sezonie 2022/2023 grypa wymęczyła nas porządnie w okresie listopadowo-grudniowym i zgodnie z normalnymi przewidywaniami w lutym.
Prawie połowa wszystkich zachorowań na grypę dotyczy dzieci do 14 roku życia.

Niezmienne zasady szczepień
Jeśli szczepicie dziecko przed 9 urodzinami po raz pierwszy w życiu przeciw grypie – konieczne jest podanie dwóch dawek szczepionki w odstępie minimum 4 tygodni. Dzieci które mają w danym sezonie otrzymać dwie dawki szczepionki można zacząć szczepić zaraz jak pojawią się szczepionki w aptekach – czyli nawet już w sierpniu. Wtedy druga dawka wypadnie po ok miesiącu, kiedy szczepienie zalecane jest również u pozostałych.
Najlepiej zaszczepić się przed rozpoczęciem sezonu grypowego (najcześciej wrzesień/październik), ale na szczepienie nie jest za późno nawet w marcu.
W Polsce dostępne są dwa rodzaje szczepionek przeciw grypie: szczepionki domięśniowe albo szczepionka donosowa (ta druga zarejestrowana tylko dla dzieci).
Szczepienie zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę (skuteczność szczepionki w zależności do sezonu może być różna, ale jest też różna w różnych grupach wiekowych – wyższa skuteczność występuje u pacjentów pediatrycznych) i chroni przed powikłaniami.
Preparaty dostępne w Polsce w sezonie 2023/2024
VaxigripTetra, Influvac Tetra, Fluenz Tetra (żywa, donosowa 4-walentna szczepionka przeciw grypie). Wszystkie te szczepionki mogą być podawane dzieciom. Szczepionka donosowa po 2 urodzinach, a obie szczepionki domięśniowe (VaxigripTetra, Influvac Tetra) mogą być podawane po 6.msc życia.
Jaka refundacja? jakich szczepionek? dla jakich grup?
Od 1 września pojawiła się nowa refundacja – opcja bezpłatnych szczepionek (również dla dzieci).
Influvac tetra dla dzieci po 6.msc życia jest dostępny w opcji bezpłatnej, a dla wszystkich dorosłych refundowany w 50%. Bezpłatnie ta szczepionka dostępna jest dla kobiet w ciąży i dla osób w wieku 65+.
Fluenz tetra jest BEZPŁATNA dla dzieci od 24.msc życia do 18 roku życia.
Z kolei Vaxigrip tetra refundowany jest dla:
- dla dzieci po 6.msc życia jest dostępny w opcji bezpłatnej
- szczepionka dostępna jest z 50% refundacją dla dorosłych w wieku 18-64 lata z grup ryzyka
- bezpłatnie ta szczepionka dostępna jest dla kobiet w ciąży i dla osób w wieku 65+.
Źródła:
- Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych
- szczepienia.pzh.gov.pl
- Recommendations for Prevention and Control of Influenza in Children, 2022–2023 AAP
- Pitman RJ, White LJ, Sculpher M. Estimating the clinical impact of introducing pae-diatric influenza vaccination in England and Wales. Vaccine. 2012;30(6):1208–24
- https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/rr/rr7005a1.htm
- CDC, Flu & Young Children, https://www.cdc.gov/flu/highrisk/children.html
- World Health Organization. Influenza vaccines. WHO position paper. Wkly Epidemiol Rec, 2005;80(33):279-7.
- Influvac Tetra CHPL 2023/2024
- Vaxigrip Tetra CHPL 2023/2024
- Fluenz Tetra CHPL
- Jackowka T. Przegląd Pediatryczny 2020/Vol. 49/No. 2
Dzięki za wpis! Mam pytanie, czy szczepiąc mamę karmiącą przekażemy przeciwciała w odpowiedniej ilości również niemowlakowi ?
Szczepienie jest bardzo zalecane u mam karmiących, ale ochrona dla dziecka jest raczej pośrednia niż poprzez przekazywane przeciwciała po szczepieniu. Bo to nie ten rodzaj przeciwciał 🙂