o szczepieniach

Czy jest sens się szczepić przeciw grypie skoro wirusy „mutują”?

Rozpoczynamy sezon zachorowań na grypę. Jak co roku pojawiają się wątpliwości – czy szczepić. Bo… moja koleżanka i jej kuzynka i siostra i szwagier bratowej mówili, że wirus mutuje i nie ma sensu się szczepić. Czy to prawda? I czy jest sens?

Jak oni to robią?

Raz do roku jest publikowane stanowisko ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), którzy ustalają skład szczepionki przeciw grypie na nowy sezon. Ale to nie jest tak, że zbierają się konkretnego dnia na kawkę i losują wirusy, które będą im najbardziej pasowały. To nie jest też tak, że przychodzi wielka szycha i mówi – w tym roku mi pasują takie i takie wirusy. Wydajcie oświadczenie. To bardziej skomplikowany i dłuższy proces.

WHO czerpie informacje z danych wirusologicznych i epidemiologicznych uzyskiwanych w każdym sezonie epidemicznym z ogólnoświatowej sieci laboratoriów. Ta sieć laboratoriów powstała w 1947 r. z inicjatywy WHO. Zbierają one informacje o zachorowaniach na grypę, izolują oraz identyfikują poszczególne szczepy wirusa od osób zakażonych. Do tego dochodzi szereg badań: genetycznych i serologicznych. Jak widzicie to dość długi, skomplikowany i dokładny proces, który jest podstawą doboru szczepów wirusa do nowej szczepionki – stworzonej z myślą o nowym sezonie zachorowań na grypę.

Na dole strony w linkach źródłowych znajdziecie zarówno raport jak i stanowisko WHO.

Jest sens czy nie?

Skuteczność szczepionki jest różna. Waha się od 40-70% w zależności sezonu grypowego i populacji osób szczepionych. Odkąd wprowadzono szczepionki czterowalentne to skuteczność jest wyższa! (przypominam, że w tym sezonie dostępne są aż dwie szczepionki czterowalentne! – klik). Jeśli chodzi o czynnik ludzki to skuteczność może być różna w różnych grupach wiekowych i różnić się w zależności od stanu zdrowia osoby szczepionej. Lepiej działa u młodych i zdrowych. Skuteczność szczepionek zależy również od tego jak dobrze udało się dopasować skład szczepionki do danego sezonu.

Ja się szczepię od wielu lat, co roku. I nie mam żadnych wątpliwości co do tego, że warto. Zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę chociażby o te 50% jest tego warte. Tym bardziej,że szczepionka nie jest wyjątkowo droga, ma mało działań niepożądanych, a produkcja przeciwciał zaczyna się od 7 dnia od szczepienia. Więcej o moich wyborach poczytasz tutaj: klik.

 

Źródło:

10 thoughts on “Czy jest sens się szczepić przeciw grypie skoro wirusy „mutują”?

 1. Wiram, z mężem szczepimy się drugi rok z rzędu i poza bólem głowy nic nam się nie dzieje, w przyszłym roku zaszczepimy również córkę. Zastanawia mnie jednak coś innego, czy lekarz kwalifikujący do szczepienia ma obowiązek zejść do punktu szczepień i nas zbadać czy musimy wraz z chorymi (pewnie częściowo również na grypę) czekać w kolejce do badania w gabinecie?

  1. Raczej powinno się to odbywać w godzinach „zdrowych”. Jeśli nie ma takiej możliwości (u nas dorośli idą prosto do zabiegowego i lekarz tam ich bada) to najlepiej pojawić się w poczekalni w ostatniej chwili.

 2. Witam, mam pytanie odnośnie szczepienia dziecka 7 miesięcznego. Mu z mężem jesteśmy już zaszczepieni, córki ma razie nie szczepię, bo jestem na urlopie macuerzyńskim i przez 80% czasu ma kontakt rylko ze mną i mężem czasem z dziadkami z innymi dziećmi bardzo rzadko, ale w lutym planuje ją posłać do żłobka ponieważ wracam od marca do pracy i pytanie, czy wtedy mogę ja zaszczepić (no w styczniu), czy szczepionka nie będzie już dostępna ?

 3. Dzień dobry , a ja mam 2 pytania
  – czy jeśli raz się zaszczepić na grypę to trzeba już co roku powtarzać?
  – mój synek ma 6 miesięcy czy warto i czy można zaczepic takie maleństwo ?
  Pozdrawiam

 4. Witam, myślałam o zaszczepieniu 7-miesięcznego maluszka, ponieważ jak skończy rok to pójdzie do żłobka, a tam wiadomo, że będzie duże prawdopodobieństwo zarażenia. Jednak mój pediatra powiedział, że nie ma doświadczenia w szczepieniu niemowlaków oraz, że nie jest pewny czy to ma sens i tym sposobem się wstrzymałam. Co Pani o tym sądzi? Szczepić czy nie szczepić takie maluchy? Pozdrawiam

 5. Dobry wieczór.
  Cały czas słyszałam od pediatry, że nie mam szczepić syna. Że za mały.
  W tym roku skończył 6 lat.
  Jestem ciekawa jaka będzie teraz odpowiedź lekarki.
  A czy Pani zaleca szczepić dzieci ???
  Tak naprawdę nikt nigdy mi nie wytłumaczył dlaczego nie można szczepić małych dzieci.
  Jestem ciekawa Pani zdania. Syn skończył w marcu 6 lat. Choruje na Charcot Marie Toth Typ 1a.
  Jest niski i niestety nie waży tyle ile powinien 6 latek.
  Dodam tylko, że ja szczepię się od wielu lat.
  I oczywiście w tym roku również się zaszczepię.
  Będę wdzięczna za odpowiedź.

 6. Witam. A ja nigdy się nie zaszczepiłem i nie chorowałem. Poza epizodem w dzieciństwie. Przypadek, nie wiem. Ale nie widzę powodu, aby szczepić się na grypę w moim przypadku.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *