o szczepieniach

Bezpłatne szczepienie 12 i 13 latków przeciw HPV

Darmowe szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka w końcu dostępne jest w naszym polskim kalendarzu szczepień! W tym roku ruszył program dla roczników 2010 i 2011.

Kto może się zaszczepić za darmo (czyli ze 100% refundacją)?

Szczepienia są przewidziane dla obu płci (korzystać mogą zarówno chłopcy jak i dziewczynki). W 2023 roku będą dotyczyły dzieci urodzonych w latach 2010 i 2011.

Program obejmuje nastolatki, które urodziły się od daty 1 stycznia 2010 i nie miały jeszcze 14 urodzin.

Jeśli macie dziecko w tym wieku i zaczęliście je szczepić przeciw HPV poza programem wcześniej, to drugą dawkę możecie podać już z programu.

Jeśli Wasz obecny 13 latek dostanie pierwszą dawkę szczepionki w ramach programu a w okresie podania drugiej dawki skończy już 14 lat, to nadal będzie mógł otrzymać w ramach programu dawkę drugą.

Jakie szczepionki są dostępne?

Zarówno Cervarix (szczepionka dwuwalentna) jak i Gardasil 9 (szczepionka dziewięciowalentna).

Która szczepionka jest lepsza?

Jeśli chodzi o ochronę przed nowotworami to obie szczepionki są uważane za równoważne. Gardasil ma przewagę w ochronie przed kłykcinami kończystymi.

Jaki schemat szczepienia stosujemy?

Do 14 roku życia dzieciaki szczepimy w schemacie dwudawkowym i taki schemat jest na ten moment zalecany. Oznacza to że podajemy dwie dawki szczepionki w odstępie 6 miesięcy. Najlepiej drugą dawkę podać nie później niż po 12.miesiącach od pierwszej (to tak na wypadek opóźnień w realizacji szczepień).

Z ciekawostek – pojawiają się pierwsze badania, które mówią o wysokiej skuteczności nawet jednej dawki szczepionki. Mogłoby to przyspieszyć eliminację raka szyjki macicy. Na ten moment jednak nie ma jeszcze ostatecznego potwierdzenia takich zaleceń. Zresztą póki co Polska jest przynajmniej dekadę do tyłu za krajami prowadzącymi profilaktykę. O tym więcej tutaj: klik.

Czy szczepionki są skuteczne?

Bardzo! Redukcja zachorowań na raka szyjki macicy o prawie 90% to ogromny sukces medycyny! Pamiętajcie, że HPV to nie tylko rak szyjki macicy ale też rak odbytu, prącia i nosogardła. Tutaj również jest tak wysoka redukcja zachorowań wywołanych wirusem HPV!

Jak zapisać dziecko na szczepienie?

  • W przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) – nie musi to być Wasza przychodnia.
  • Przez darmową infolinię 989 (czynna przez cały tydzień, w godz. 7:00-20:00)
  • Przez IKP – Internetowe Konto Pacjenta

Czy szczepienia są bezpieczne?

Jak grzyby po deszczu mnożą się mity na temat tego szczepienia. Ktoś coś usłyszy, nie do końca zgłębi temat i nie dość że uwierzy to jeszcze przekaże dalej.

A mamy sporą ilość badań (pewnie niektóre z nich są odpowiedzią na powtarzane mity) o bezpieczeństwie szczepień przeciw HPV. Podano do 2020 roku ponad 270 milionów dawek szczepionki i badania pokazują ich wysoki profil bezpieczeństwa. Badano ewentualny związek tych szczepień z różnymi dolegliwościami i chorobami i nie wykazano takiego związku.

Nie potwierdzono, aby szczepienie p/HPV było związane przyczynowo z występowaniem chorób autoimmunizacyjnych, żylnej choroby zakrzepowo- zatorowej, udaru mózgu, zespołu bólu regionalnego, zespołu posturalnej tachykardii ortostatycznej, przedwczesnej niewydolności jajników, czy  niepomyślnymi następstwami dla ciąży.

Co się może dziać po szczepieniu?

Po tym szczepieniu stosunkowo rzadko obserwowane są niepożądane odczyny poszczepienne.
Najczęściej są one miejscowe: ból i obrzęk w miejscu wkłucia, świąd i zaczerwienienie w tym miejscu. Rzadziej będą to objawy ogólne: zmęczenie; gorączka; bóle głowy; bóle mięśni.
Tak jak to przy NOP-ach bywa, te miejscowe i ogólne ustępują w ciągu 2-3 dni i nie pozostawiają po sobie długotrwałych konsekwencji. W przypadku szczepień osób w wieku nastoletnim zdarzają się omdlenia. Dlatego coraz częściej stosuje się szczepienie w pozycji leżącej, aby zmniejszyć częstość takich działań niepożądanych.

Nie czekaj. Zapisz swoje dziecko na szczepienie i daj mu ochronę przed rakiem!

Źródła:

  • J Lei, A Ploner, P Sparen (March 2022). HPV vaccination and the risk of invasive cervical cancer. www.HPVWorld.com, 192
  • K. Soldan, L. Elliss-Brookes, P. Sasieni (February 2022). The impact of HPV vaccination program on CIN3 and cervical cancer incidence in England. www.HPVWorld.com, 189
  • Meeting of the Global Advisory Committee on Vaccine Safety, 7–8 June 2017. Weekly Epidemiological Record 2017, 28(92): 393–404.
  • HPV vaccines: EMA confirms evidence does not support that they cause CRPS or POTS. European Medicine Agency. 12 January 2016.
  • Nowakowski A. i wsp. Co wiadomo o populacyjnych efektach szczepień przeciwko HPV? Szczepionki przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka. Czy mamy już dane na temat populacyjnych efektów szczepień? Medycyna Praktyczna Szczepienia. 14.11.2018.
  • obrazy: freepik, pixabay, HPVWorld

6 thoughts on “Bezpłatne szczepienie 12 i 13 latków przeciw HPV

  1. A co ze szczepieniem dzieci w innym wieku ? Chodzi mi o młodsze i starsze dzieci . Co można małe dzieci szczepić ? Jaki koszt takiego szczepienia ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *