o szczepieniach

Kalendarz szczepień na rok 2021 – zmiany

Co roku w październiku pojawia się w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia komunikat w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na nadchodzący rok (PSO 2021). Tak stało się i w tym roku. I aż mnie zatkało.

Miały być darmowe szczepienia przeciw rotawirusom dla wszystkich dzieci urodzonych po 31.12.2020. Zaczęłam przeglądać wspomniany komunikat i nie znalazłam o nich najmniejszej wzmianki.

W ostatnim czasie dołączyła do tego jeszcze mała poprawka zmieniająca rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych i oto przed nami oczekiwane zmiany w kalendarzu szczepień na rok 2021. (Powinna się jeszcze ukazać aktualizacja programu szczepień).

Nowe obowiązkowe i refundowane szczepienie w kalendarzu szczepień

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 9 października 2020 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych do kalendarza szczepień na rok 2021 wchodzi szczepionka doustna przeciw rotawirusom.

Pamiętajcie, że rotawirusy nie są jedyną przyczyną biegunki i dzieci. Są jednak jedną z częstszych i bardziej wrednych jej przyczyn. Powodować mogą biegunkę, wymioty, utratę łaknienia, wysoką gorączkę. A wszystko to może doprowadzić dziecko do odwodnienia.

Szczepienie natomiast może dziecko uchronić przed ciężkim przebiegiem infekcji, przed hospitalizacją.

Więcej o rotawirusach przeczytasz we wpisie: klik.

A samą ochronę przed tymi wirusami opisałam w osobnym wpisie: klik.

Do tej pory wielu rodziców nie decydowało się na tę szczepionkę głównie ze względów finansowych (ja należę do takich rodziców). Sama szczepionka jest szczepionką doustną, więc jej forma podania jest łatwa i nie budzi dodatkowego lęku u rodziców (patrząc na małych pacjentów to musi być wyjątkowo dobra).

Pierwszą dawkę szczepionki powinno się podać do 12 tygodnia życia. A cały cykl najlepiej zakończyć do 24 tygodnia życia (maksymalnie do 32).

Realizacja szczepień w dobie Covid-19

W związku z pandemią, która na naszych oczach trwa od wielu miesięcy, a także licznymi obawami zarówno ze strony rodziców jak i lekarzy, umieszczono w programie szczepień również dodatkową adnotację o zasadach szczepień w trakcie pandemii.

Podobnie jak podkreślali to nasi krajowi konsultanci, również w tym dokumencie zaleca się realizację szczepień ochronnych. Jasno jest napisane, że nie rekomenduje się odraczania terminów przeprowadzania szczepień podstawowych z powodów organizacyjnych. Szczepienia były zawieszone na krótko – w trakcie wiosennego lock-downu. Od maja właściwie wszystko ruszyło. Od tego czasu udało nam się (w SPZOZ gdzie pracuje) większość szczepień nadrobić. Ale nie każda przychodnia tak działa.

Terminy przeprowadzania szczepień podstawowych mogą nawet być przyśpieszone, a odstępy między kolejnymi dawkami mogą ulec skróceniu do minimalnych zawartych w ChPL.
Dopuszcza się jedynie czasowe odraczanie terminów przeprowadzania szczepień uzupełniających lub przypominających (na 3-12 msc – nie dłużej). Przy czym są to sytuacje wyjątkowe.

W przypadku jakiegokolwiek odroczenia należy przeprowadzić szczepienia wyrównawcze, a jeśli jest taka konieczność to ustalić indywidualny kalendarz szczepień.

Inne zmiany

Kilka zmian w kalendarzu szczepień jest minimalnych. Zmieniły się min. grupy ryzyka, a tym samym grupy osób, którym powinniśmy rekomendować niektóre szczepienia (ale nadal są one dla nich płatne).

Szczepienie przeciw odkleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM) rekomenduje się [cytat za PSO]:
 • osobom zatrudnionym przy eksploatacji lasu, stacjonującemu wojsku, funkcjonariuszom straży pożarnej i granicznej, rolnikom, młodzieży odbywającej staże i praktyki zawodowe;
 • osobom szczególnie często podejmującym aktywność fizyczną poza pomieszczeniami (np. biegacze, spacerowicze, grzybiarze, właściciele psów, myśliwi, rodziny z małymi dziećmi) i innym osobom podejmującym aktywność na świeżym powietrzu, w szczególności turystom i uczestnikom obozów i kolonii.
Szczepienie przeciw odrze-śwince-różyczce, zgodnie z nowym kalendarzem są rekomendowane osobom nieuodpornionym, nieszczepionym wcześniej, które nie chorowały (lub takim, które mają nieznaną historię szczepień), a w szczególności [cytat za PSO]:
 • młodym kobietom, zwłaszcza pracującym w środowiskach dziecięcych (przedszkola, szkoły, szpitale, przychodnie) i młodym mężczyznom dla zapobiegania RÓŻYCZCE wrodzonej, szczególnie nieszczepionym w ramach szczepień obowiązkowych;
 • uczniom szkół medycznych lub innych uczelni prowadzących kształcenie na kierunkach medycznych;
 • pracownikom ochrony zdrowia.
Również szczepienie przeciw wzw A jest dodatkowo rekomendowane dla pracowników ochrony zdrowia. Zaleca się je [cytat za PSO]:
 • osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokiej i pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A;
 • osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeńsłużących temu celowi;
 • dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym orazmłodzieży, które nie chorowały na WZW typu A
 • osobom z grup ryzyka, w których obserwuje się zwiększoną liczbę zachorowań (w zależności od sytuacji epidemiologicznej),
 • pracownikom medycznym, w szczególności oddziałów zakaźnych, gastroenterologicznych, pediatrycznych.
Dorzućmy zatem jeszcze ospę wietrzną. Wiecie komu zaleca się to szczepienie? [cytat za PSO]

Osobom, które nie chorowały i nie zostały wcześniej zaszczepione (lub mają nieznaną historie szczepień), w szczególności:

 • kobietom planującym zajście w ciążę;
 • uczniom i studentom szkół i uczelni medycznych lub innych szkół i uczelni prowadzących kształcenie na kierunkach medycznych oraz pracownikom ochrony zdrowia.

Pamiętajcie, że na szczepienia obowiązkowe są osobne grupy pacjentów. Więcej o tym przeczytacie we wpisie o ospie wietrznej.

Małe wielkie zmiany w kalendarzu szczepień. Jedna dodatkowa szczepionka zrobi dużą różnicę. Bardzo się cieszę, że w końcu szczepienie przeciw rotawirusom będzie refundowane.

Zachęcam Was do zakupu ebooka szczepionkowego „309 pytań o szczepienia” gdzie znajdziecie odpowiedzi na całe mnóstwo pytań!

źródła:

34 thoughts on “Kalendarz szczepień na rok 2021 – zmiany

 1. Generalnie to wolalabym, żeby menigokoki weszły do kalendarza szczepień obowiązkowych. Syn zaszczepiony na wszystko oprócz rotawirusa właśnie bo wybralam menigokoki-kwestia finansowa. Złapał rota dwa razy w żłobku ale przeszedł bardzo łagodnie w przeciwieństwie do rodziców 😛

 2. Pani doktor a co ze szczepieniami po przechorowaniu koronawirusa? Mamy zaległe szczepienie MMR i kiedy mieliśmy termin u mojej mamy wynik pozytywny, potem chorowaliśmy wszyscy w domu synek 17 miesięcy 2 dni stan podgorączkowy chyba tak to pszeszedł. Ile po koronawirusie odczekać. Kiedy będzie całkiem bezpieczne szczepienie?

   1. A właśnie my mamy taką sytuację że mąż miał pozytywny wynik, ja negatywny, 3 miesięczne dziecko nie miało testu. Ale przychodnia stoi na stanowisku że ze szczepieniami musimy czekać 6 tygodni od zakończenia kwarantanny, czy faktycznie takie są teraz zalecenia?

 3. Witam, proszę o radę w sprawie szczepień mojego dziecka, które zaraz po urodzeniu w szpitalu otrzymało szczepionkę przeciw gruźlicy, żółtaczce typu B, następnie zostało zaszczepione szczepionką 6w1 hexacima , 2 dawkami szczepionki na rotawieusy oraz prevenarem 13 – przy której to szczepionce dziecka odraz w trakcie podania miało bezdech następnie zapadło w bardzo głęboki sen było wiotkie nie potrafiłam go dobudzić, tak jakby niekontaktowało, osoby z najbliższej rodziny twierdzą, że jakby zatrzymało się w rozwoju mniej gaworzyło, przestało podejmować próby siadania, ze strachu postanowiłam wstrzymać się ze szczepieniami, oczywiscie wybiorę się również z dzieckiem do neurologa by mieć
  100% pewność czy w moim przypadku dalsze szczepienie dziecka jest bezpieczne, nurtuje mnie pytanie jaką szczepionką najlepiej powinno być zaszczepione moje dziecko ,które skończy niebawem 24 miesiące, wiem, że hexacima, którą szczepiłam wcześniej odpada i nie ukrywam ,że wolałabym kontynuować szczepienie szczepionką 5 w 1 lub inna mniej składnikową, ale z dobrym składem, zastanawiam się również czy w ogóle powinnam szczepić dziecko po epizodzie z prevenarem, bardzo proszę o radę

  1. Może to był HHE
   Myślę, że w takiej sytuacji najlepiej byłoby podawać szczepionki oddzielnie. Na pewno bezkomórkowy krztusiec – myślę, że może być 5w1. Tylko Infanrix jest zarejestrowany po 24 msc. Neurolog koniecznie.

 4. Pani doktor synek ma 17 miesięcy i dostał tylko jedną dawkę szczepionki na pneumokoki Synflorix w 3 miesiącu życia razem ze szczepionką 6w1 . Po szczepieniu temperatura, nieutulony płacz i ogólnie niepokój 3 dni, byliśmy u lekarza stwierdził ewidentnie NOP i kazał rozdzielić z innymi szczepieniami. Potem w grudniu 2019 dostał 2 dawka 6w1 , potem dopiero w maju 3 dawka 6w1. Chcąc uzupełnić to szczepienie to ile dawek teraz syek powinien dostać i w jakim odstępie czasu? Martwię się czy ta jedna dawka wogole się liczy?? Bardzo proszę o pani doktor zdanie i dziękuje bardzo.

    1. Synflorix jeszcze jedna dawka i później trzecia dawka po upływie co najmniej 6 miesięcy od ostatniej dawki szczepienia pierwotnego

 5. Orientuje sie pani jak jest z ewentualna refundacja dla dzieci z koncowki roku? Czy tez maja szanse na bezplatne szczepienie po nowym roku?
  Pozdrawiam

 6. Witam,
  Czy podanie tylko jednej dawki szczepionki na rotawirusy to w Pani ocenie dobra decyzja? Pediatra rozważa rezygnację z drugiej dawki ze wzgledu na krew utajoną w kale. Podejrzenie alergii na bmk… jednak dziecko oprócz krwi utajonej nie ma zadnych problemów zdrowotnych , jest wesołe, nie wiemy co to kolka… Będę wdzieczna za opinię
  Pozdrawiam,

  1. jeśli dziecko miałoby jakiekolwiek objawy ostrej infekcji, działoby się coś niepokojącego to pewnie ta druga dawka musiałaby być odroczona. Krew utajona w kale nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia.

 7. Witam, mam córkę w 6tym roku życia, ma do wykonania 3 szczepienia, krztusiec, polio i trzecie MMR. Szczepienia mogą być podane na 1 wizycie, czy MMR zrobić 2 tyg później? Mamy 2 przychodnie i każda robi to inaczej dlatego proszę o radę.

  1. witam. można podać je na jednej wizycie. To są dwa ukłucia na ten moment: Infanrix IPV (błonica-tężec-krztusiec-polio) i MMR.

   1. Dzień dobry! Córka przed pierwszym szczepieniem ze względów zdrowotnych otrzymała zaświadczenie od neurologa, aby dostawać szczepionki z krztuścem acelularnym w ramach refundacji. Otrzymaliśmy szczepionkę Infanrix (5w1). Córka otrzymała szczepionkę wg kalendarza, tj. 2mż, 4mż, 5mż. Teraz ma 17 miesięcy i w przychodni poinformowano mnie, że Infanrix (5w1) nie jest już refundowany i zostanie dziecku podana inna dostępna szczepionka 5w1. Nie zgodziłam się i wykupiłam ostatecznie szczepionkę Infanrix (5w1), aby była ciągłość jednego producenta. Nie potrafię teraz odnaleźć żadnych wytycznych Sanepidu, które miałyby wykluczyć Infanrix z refundacji jeśli są wskazania. Czy mogłabym Panią Doktor prosić o pomoc w odnalezieniu takiego dokumentu? Czy naprawdę zostawiono dzieci bez kontynuacji szczepienia jednym specyfikiem i zmuszono przychodnie do zmiany szczepionki na Pentaxim w połowie kalendarza szczepień? Tym bardziej, że Infanrix był „na stanie” w samej przychodni, bo go tam wykupiłam ostatecznie.
    Czytałam kiedyś wpis Pani Doktor o „brakach szczepionek” i wbiłam sobie do głowy, że nie powinno się podawać szczepionki innego producenta, ewentualnie tylko wtedy, kiedy pierwotnego wyboru nie ma i nie będzie.
    Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

 8. Witam czy podanie Wit k w szpitalu mogło spowodować niedokrwistość u mojego dziecka? Dziecko zdrowe urodzone cc rano aktywne żywe płaczliwe, po południu podana Wit k dożylnie zapadnięcie w długi sen, trzeba było wybudzać, w nocy ciągły płacz i ból u dziecka. Rano po wynikach krwi wysokie crp ok 30 podawane antybiotyki. Wypis z diagnoza niedokrwistości i torbielika w głowie. Czy to po tej witaminie? Czy neurolog może odroczyć następne szczepienia?

 9. Witam, mój Syn piąte urodziny ma 19 kwietnia. Dzis dzwonili z przychodni aby umówić się na sczepienie na 1 marca. Maja byc podane dwa ukłucia na błonnice , krztusiec, tężec,polio i MMR. Czy to nie za szybko Proszę o odpowiedź i pozdrawiam

 10. Witam, córka ma 2 miesiące i wybieram się z nią na szczepienia, jednak wciąż mam obawy co do szczepionek 5w1 i 6w1 proszę o poradę czy szczepionki podawane pojedynczo czy te wieloskładnikowe bardziej by Pani polecała? Jest kilka firm które produkują szczepionki- które mają lepszy skład, a których unikać? Czy szczepienie na rotawirusy powinna przyjąć już teraz czy lepiej jeszcze trochę poczekać, żeby nie podawać zbyt wielu szczepionek jednego dnia?

 11. Witam, czy szczepionki skojarzone są lepszą opcją od refundowanych, jakie są zalety i wady, czy różnicą jest tylko ilość wkłuć?

 12. Witam, przed nami szczepienie, Antoś ma 5 lat skończone,ile wkłuć będzie? będę wdzięczna za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie

 13. Synek właśnie poszedł do żłobka. Zdążyliśmy zaszczepić jedne meningokoki i jeszcze miało być bexsero ale nie mam funduszy na 2 dawki. Lepiej zaszczepić jedną czy sobie darować aż będę mogła dwie? Ile czasu może upłynąć między dawkami?

  1. można podać teraz jedną dawkę, a za jakiś czas jak fundusze się znajdą to skończyć cykl szczepienia. Nie ma odstępów maksymalnych. Oczywiście najlepiej trzymać się schematu aby ochrona była jak najszybciej, ale zawsze lepiej jednodawkowa ochrona niż żadna. a po uzupełnieniu – ochrona będzie odpowiednia.

 14. Dzień dobry w tamtym tyg kupiłam szczepionkę priorix i przesunęli mi na za tydzień. Szczepionkę trzymałam w lodówce tylko na drzwiach( nie wiedziałam że nie można)na drzwiach jest 8 stopni, przeczytałam w internecie. Czy szczepionka jest dobra?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *