o szczepieniach

Kalendarz szczepień na rok 2021 – zmiany

Co roku w październiku pojawia się w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia komunikat w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na nadchodzący rok (PSO 2021). Tak stało się i w tym roku. I aż mnie zatkało.

Miały być darmowe szczepienia przeciw rotawirusom dla wszystkich dzieci urodzonych po 31.12.2020. Zaczęłam przeglądać wspomniany komunikat i nie znalazłam o nich najmniejszej wzmianki.

W ostatnim czasie dołączyła do tego jeszcze mała poprawka zmieniająca rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych i oto przed nami oczekiwane zmiany w kalendarzu szczepień na rok 2021. (Powinna się jeszcze ukazać aktualizacja programu szczepień).

Nowe obowiązkowe i refundowane szczepienie w kalendarzu szczepień

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 9 października 2020 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych do kalendarza szczepień na rok 2021 wchodzi szczepionka doustna przeciw rotawirusom.

Pamiętajcie, że rotawirusy nie są jedyną przyczyną biegunki i dzieci. Są jednak jedną z częstszych i bardziej wrednych jej przyczyn. Powodować mogą biegunkę, wymioty, utratę łaknienia, wysoką gorączkę. A wszystko to może doprowadzić dziecko do odwodnienia.

Szczepienie natomiast może dziecko uchronić przed ciężkim przebiegiem infekcji, przed hospitalizacją.

Więcej o rotawirusach przeczytasz we wpisie: klik.

A samą ochronę przed tymi wirusami opisałam w osobnym wpisie: klik.

Do tej pory wielu rodziców nie decydowało się na tę szczepionkę głównie ze względów finansowych (ja należę do takich rodziców). Sama szczepionka jest szczepionką doustną, więc jej forma podania jest łatwa i nie budzi dodatkowego lęku u rodziców (patrząc na małych pacjentów to musi być wyjątkowo dobra).

Pierwszą dawkę szczepionki powinno się podać do 12 tygodnia życia. A cały cykl najlepiej zakończyć do 24 tygodnia życia (maksymalnie do 32).

Realizacja szczepień w dobie Covid-19

W związku z pandemią, która na naszych oczach trwa od wielu miesięcy, a także licznymi obawami zarówno ze strony rodziców jak i lekarzy, umieszczono w programie szczepień również dodatkową adnotację o zasadach szczepień w trakcie pandemii.

Podobnie jak podkreślali to nasi krajowi konsultanci, również w tym dokumencie zaleca się realizację szczepień ochronnych. Jasno jest napisane, że nie rekomenduje się odraczania terminów przeprowadzania szczepień podstawowych z powodów organizacyjnych. Szczepienia były zawieszone na krótko – w trakcie wiosennego lock-downu. Od maja właściwie wszystko ruszyło. Od tego czasu udało nam się (w SPZOZ gdzie pracuje) większość szczepień nadrobić. Ale nie każda przychodnia tak działa.

Terminy przeprowadzania szczepień podstawowych mogą nawet być przyśpieszone, a odstępy między kolejnymi dawkami mogą ulec skróceniu do minimalnych zawartych w ChPL.
Dopuszcza się jedynie czasowe odraczanie terminów przeprowadzania szczepień uzupełniających lub przypominających (na 3-12 msc – nie dłużej). Przy czym są to sytuacje wyjątkowe.

W przypadku jakiegokolwiek odroczenia należy przeprowadzić szczepienia wyrównawcze, a jeśli jest taka konieczność to ustalić indywidualny kalendarz szczepień.

Inne zmiany

Kilka zmian w kalendarzu szczepień jest minimalnych. Zmieniły się min. grupy ryzyka, a tym samym grupy osób, którym powinniśmy rekomendować niektóre szczepienia (ale nadal są one dla nich płatne).

Szczepienie przeciw odkleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM) rekomenduje się [cytat za PSO]:
 • osobom zatrudnionym przy eksploatacji lasu, stacjonującemu wojsku, funkcjonariuszom straży pożarnej i granicznej, rolnikom, młodzieży odbywającej staże i praktyki zawodowe;
 • osobom szczególnie często podejmującym aktywność fizyczną poza pomieszczeniami (np. biegacze, spacerowicze, grzybiarze, właściciele psów, myśliwi, rodziny z małymi dziećmi) i innym osobom podejmującym aktywność na świeżym powietrzu, w szczególności turystom i uczestnikom obozów i kolonii.
Szczepienie przeciw odrze-śwince-różyczce, zgodnie z nowym kalendarzem są rekomendowane osobom nieuodpornionym, nieszczepionym wcześniej, które nie chorowały (lub takim, które mają nieznaną historię szczepień), a w szczególności [cytat za PSO]:
 • młodym kobietom, zwłaszcza pracującym w środowiskach dziecięcych (przedszkola, szkoły, szpitale, przychodnie) i młodym mężczyznom dla zapobiegania RÓŻYCZCE wrodzonej, szczególnie nieszczepionym w ramach szczepień obowiązkowych;
 • uczniom szkół medycznych lub innych uczelni prowadzących kształcenie na kierunkach medycznych;
 • pracownikom ochrony zdrowia.
Również szczepienie przeciw wzw A jest dodatkowo rekomendowane dla pracowników ochrony zdrowia. Zaleca się je [cytat za PSO]:
 • osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokiej i pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A;
 • osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeńsłużących temu celowi;
 • dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym orazmłodzieży, które nie chorowały na WZW typu A
 • osobom z grup ryzyka, w których obserwuje się zwiększoną liczbę zachorowań (w zależności od sytuacji epidemiologicznej),
 • pracownikom medycznym, w szczególności oddziałów zakaźnych, gastroenterologicznych, pediatrycznych.
Dorzućmy zatem jeszcze ospę wietrzną. Wiecie komu zaleca się to szczepienie? [cytat za PSO]

Osobom, które nie chorowały i nie zostały wcześniej zaszczepione (lub mają nieznaną historie szczepień), w szczególności:

 • kobietom planującym zajście w ciążę;
 • uczniom i studentom szkół i uczelni medycznych lub innych szkół i uczelni prowadzących kształcenie na kierunkach medycznych oraz pracownikom ochrony zdrowia.

Pamiętajcie, że na szczepienia obowiązkowe są osobne grupy pacjentów. Więcej o tym przeczytacie we wpisie o ospie wietrznej.

Małe wielkie zmiany w kalendarzu szczepień. Jedna dodatkowa szczepionka zrobi dużą różnicę. Bardzo się cieszę, że w końcu szczepienie przeciw rotawirusom będzie refundowane.

źródła:

1 thought on “Kalendarz szczepień na rok 2021 – zmiany

 1. Generalnie to wolalabym, żeby menigokoki weszły do kalendarza szczepień obowiązkowych. Syn zaszczepiony na wszystko oprócz rotawirusa właśnie bo wybralam menigokoki-kwestia finansowa. Złapał rota dwa razy w żłobku ale przeszedł bardzo łagodnie w przeciwieństwie do rodziców 😛

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *