o szczepieniach

Ochrona przeciw rotawirusom

W poprzednim wpisie dosyć szczegółowo opisałam przebieg infekcji rotawirusowej. W tym wpisie będzie o ochronie przed tym wrednym wirusem rotawirusa.

Nie tylko szczepienie

Trochę mnie już znacie i zapewne spodziewaliście się, że przejdę od razu do najskuteczniejszej formy ochrony przed infekcją rotawirusową, czyli do szczepień. Ale hola hola… nie tak szybko!

Zacznę od innych środków ochrony.

 • Higiena. Wirus przenosi się przede wszystkim drogą fekalno-oralną (brudnych rąk), czyli dosyć logiczne wydaje się konieczność utrzymania higieny na najwyższym poziomie po skorzystaniu z toalety czy po zmianie pieluszki u dziecka.
  Jeśli ktoś z domowników ma biegunkę to jeszcze bardziej niż zwykle zwracaj uwagę na te podstawowe zasady higieny. Zwłaszcza przy przygotowywaniu posiłków.
 • Karmienie piersią wydaje się mieć pewien aspekt ochronny. Przede wszystkim w pierwszych 6 miesiącach życia dziecka kiedy jest wyłącznie karmione mlekiem mamy.
 • Unikanie kontaktu z wirusem, poprzez unikanie kontaktu z chorymi. To coś w czym jesteśmy ostatnio mistrzami. Kwarantanna społeczna wywołana pandemią zmniejszyła też przenoszenie się wirusów między osobami innymi niż domownicy. chorymi na biegunkę rotawirusową.
  Ochrona przed zakażeniem rotawirusowym poprzez izolację jest jednak trudna. Tak jak wspomniałam Wam w poprzednim wpisie: rotawirusy są wydalane już kilka dni przed wystąpieniem objawów i nawet kilkanaście dni po ich ustąpieniu. Niektórzy chorować mogą wielokrotnie i kolejny przebieg infekcji może być bezobjawowy, a wirusa i tak się roznosi.

Najskuteczniejsza forma ochrony przeciw rotawirusom?

Szczepienie.

Jakie mamy szczepionki do wyboru?

Rotarix: szczepionka zawierająca atenuowany ludzki rotawirus szczep wirusa RIX 4414, chroni przed zakażeniem wywołanym przez genotypy G1P8, G2P4, G3P8, G4P8, G9P8; cykl szczepienia obejmuje 2 dawki

Rotateq: szczepionka zawierająca 5 szczepów wirusa, które stanowią reasortanty ludzko-bydlęce, chroni przed zakażeniem wywołanym przez genotypy G1P8, G2P4, G3P8, G4P8, G9P8; cykl szczepienia obejmuje 3 dawki

Różnice między szczepionkami

Szczepy wirusów w obu szczepionkach się różnią od siebie. Ten z Rotarixu jest w większym stopniu wydalany ze stolcem niż ten z Rotatequ. Czy ma to jakieś znaczenie kliniczne? Właściwie nie, ale przy zachowaniu standardowych zasad higieny po zmianie pieluszki u dziecka zaszczepionego.

W piśmiennictwie można znaleźć przypadki przeniesienia wirusa szczepionkowego na osoby z otoczenia (w jednym badaniu Rotarix były 3 takie przypadki), ale bez wywoływania objawów choroby u tych osób. Pamiętajcie, że ten wirus zawarty w szczepionkach jest atenuowany, czyli pozbawiony zjadliwości.

Skuteczność

W przypadku obu preparatów jest ona porównywalna i jest na tym samym wysokim poziomie w stosunku do najczęściej występujących serotypów wirusa. Samo szczepienie chroni przed wystąpieniem infekcji lub łagodzi jej przebieg (chroni przed powikłaniami). ALE nie chroni przed każdą biegunką! (pamiętajcie, że biegunkę może wywoływać wiele różnych wirusów, nie tylko rotawirusy).

Długość ochrony pozostaje na podobnym wysokim poziomie przynajmniej przez 4 lata od momentu szczepienia.

Profil bezpieczeństwa obu szczepionek również jest podobny.

Cena: Rotateq 229 zł (jedna dawka), Rotarix (299 zł) – ale jak to przy szczepionkach zalecanych bywa – wiele zależy od apteki.

Którą wybrać?

Najlepiej tę, która jest aktualnie dostępna w sprzedaży. Z medycznego punktu widzenia żadna nie jest gorsza czy lepsza od drugiej.

Kiedy podać – ograniczenie wiekowe

To jest ważne i istotne do zapamiętania.

Szczepionka nie jest przeznaczona dla każdego. Szczepimy TYLKO najmłodsze dzieci.

Szczepionka przeciw rotawirusom (bez względu na to, którego producenta) jest szczepionką DOUSTNĄ, a odstęp między poszczególnymi dawkami powinien wynosić minimum 4 tygodnie.

Zgodnie z CHPL Rotarix powinno się podać po 6 tygodniu życia, z najlepiej zakończyć cały schemat (czyli obie dawki) do 16 tygodnia życia. Ale nie później niż do 24 tygodnia życia.

Zgodnie z CHPL Rotateq pierwszą dawkę powinno się podać po 6 tygodniu życia, nie później niż do 12 tygodnia życia, a cały schemat zakończyć optymalnie do 20-22 tygodnia życia (maksymalnie 32 tygodnia życia).

Przeciwwskazania

Wiek dziecka! Powinniśmy przestrzegać tych ograniczeń wiekowych przy podawaniu tej szczepionki. Dlaczego? Pamiętacie mój wpis o wgłobieniu jelit?

Szczyt występowania wgłobienia jelit to 6 – 24 miesiąc życia. Aby ten szczyt zachorowań nie nakładał się na ewentualne niepożądane odczyny poszczepienne to ważne jest aby ukończyć cały schemat jak najwcześniej. Samo szczepienie zredukowało znacznie ilość wgłobień jelita po infekcji rotawirusowej.

Z innych przeciwwksazań należy wymienić:

 • przebyte wgłobienie jelita,
 • wada wrodzona przewodu pokarmowego zwiększająca ryzyko wgłobienia (np. torbiel, polipy, zdwojenie przewodu pokarmowego),
 • rozpoznanie lub podejrzenie zaburzeń immunologicznych pierwotnych i wtórnych (w tym zakażenie HIV),
 • poważną reakcję alergiczną na substancje zawarte w szczepionce lub opakowaniu,
 • poważną reakcję alergiczną po poprzedniej dawce szczepionki,
 • ostre choroby infekcyjne o ciężkim przebiegu z gorączką lub bez gorączki,
 • biegunka, wymioty

Niepożądane odczyny po szczepieniu przeciw rotawirusom

Biegunka, wymioty, gorączka, gorszy apetyt występują rzadko i mają łagodny przebieg.

Zdarza się, ze dziecko nieco więcej ulewa po tym szczepieniu, ale to również powinno mieć łagodni przemijający charakter. Jeśli jakikolwiek objaw po szczepieniu utrzymuje się dłużej niż 2-3 dni, albo Twoje dziecko wysoko gorączkuje lub odmawia przyjmowania płynów to zgłoś się do lekarza.

Najczęstsze nieporozumienia

Postanowiłam dodać ten akapit żeby jeszcze raz podkreślić kilka kwestii, które często się Wam mylą.

To szczepienie nie uchroni/nie złagodzi każdej biegunki – tylko rotawirusową. Aby stwierdzić, ze to rotawirus wywołał biegunkę wykonujemy badanie kału.

Nie możemy zaszczepić starszych dzieci i nie możemy zaszczepić dorosłych.

Szczepienie jest podawane doustnie – nie ma innej opcji. Jeśli dziecko sporo ulewa i boicie się, ze zwymiotuje szczepionkę zamiast ją połknąć – to powiem, że po pierwsze poświęcamy sporo czasu na to szczepienie i panie pielęgniarki świetnie to robią, a po drugie nawet gdyby zdarzyło się ulanie to nawet krótkotrwały kontakt preparatu ze śluzówkami jest już mobilizacją dla układu immunologicznego.

Samo szczepienie ze względu na swoją słodycz (duża zawartość sacharozy) jest też swego rodzaju działaniem przeciwbólowym jeśli podamy je na jednej wizycie ze standardowymi szczepionkami. Więcej o zmniejszaniu bólu poczytasz tutaj: klik.

Moje wybory?

Celowo ten wpis nie jest kolejnym z serii „moje wybory”. Bo ja moich córek nie zaszczepiłam tylko przeciw rotawirusom.

Nie dlatego, że uważam, że to bez sensu. Ale moje wybory były w tym wypadku podyktowane względami finansowymi. Zdecydowałam, że ważniejsza jest dla mnie ochrona przed meningokokami. A z powodu wykonywania również szczepień zalecanych chciałam ograniczyć ilość wkłuć więc zależało mi na 6w1. A tym samym finanse trochę się skurczyły.

Szczęśliwie udało mi się również karmić piersią moje dziewczynki, więc jakąś ochronę miały (ale nie tak skuteczną jak po szczepieniu). Prawdopodobnie gdyby nie to, że jestem lekarzem i cechy odwodnienia oceniam u moich dziewczyn przy każdej infekcji to moja decyzja byłaby inna. Ale finansowo musiałabym wtedy albo zrezygnować z 6w1 albo odwlec meningokoki.

Czekam na wprowadzenie tego szczepienia do obowiązkowego kalendarza szczepień, a tym samym objęcie go refundacją. Patrząc na ilość infekcji rotawirusowych, które mamy co roku na oddziale to byłaby to ogromna pomoc dla dzieciaków i przy okazji ogromna ulga dla oddziałów pediatrycznych

Zachęcam Was do zakupu ebooka szczepionkowego „309 pytań o szczepienia” gdzie znajdziecie odpowiedzi na całe mnóstwo pytań!

Źródła:

 • Charakterystyka Produktów Leczniczych: Rotarix, Rotateq
 • Vesikari T., Van Damme P., Giaquinto C. i wsp.: ESPID consensus recommendations for rotavirus vaccination in Europe. J. Pediatr. Infect. Dis., 2015; 34: 635–643
 • Gray J., Vesikari T., Van Damme P. i wsp.: Rotavirus. J. Pediatr. Gastroenterol. Nutr., 2008; 46 (supl. 2): S24–S31 (p. Med. Prakt. Pediatr. WS 2/2009 – przyp. red.)
 • Anderson A.J.: Rotavirus vaccines: Viral shedding and risk of transmission. Lancet Infect. Dis., 2008; 8: 642–649
 • European Centre for Disease Prevention and Control: ECDC Expert opinion on rotavirus vaccination in infancy. Sztokholm, ECDC, 2017 (www.ecdc.europa.eu)
 • szczepienia.info

122 thoughts on “Ochrona przeciw rotawirusom

   1. Witam. Czy jest jakieś ryzyko ze ktos zachoruje jeżeli córka wypiła szczepionkę na rotawirusa i ja dotknęłam zaraz po tym jej śliny i dotknelam innych przedmiotów?

    1. o ile nikt nie będzie lizał tych przedmiotów i wszyscy myją ręce to nie powinno dojść do transmisji wirusa. poza tym jest on jednak pozbawiony zjadliwości.

   1. Dzień dobry!

    Obejrzałam Pani webinar o szczepieniach (notabene genialny, dzięki niemu wszystko wydało mi się znacznie łatwiejsze, dziękuję!) i chciałabym się zapytać o jedną ze szczepionek.

    Mój syn jest po pierwszej wizycie szczepiennej, na której zaszczepiliśmy go między innymi na meningokoki produktem Bexsero. Po obejrzeniu webinaru widzę, że Bexsero dotyczy meningokoków z grupy B (pewnie pokracznie to nazywam).
    Lekarz wypisał nam receptę na kolejne opakowanie Bexsero, a ja chciałabym, żeby syn miał również ochronę przed meningokokami z grupy A, C, W, Y.
    Zatem wedle tego powinnismy jako drugą dawkę podać już Nimenrix?

    Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedź!

    Serdecznie pozdrawiam 🙂

    1. cieszę się, że się podobał 🙂 każdy schemat powinno się zrealizować w całości. Tzn że czekają Was kolejne dawki Bexsero bez względu na to czy chcecie podać jeszcze nimenrix czy nie. Także kontynuujecie bexsero dla ochrony przed meningokokami b, a oprócz tego dla pełnej ochrony wymagany jest jeszcze nimenrix 🙂

     1. pierwszą dawkę powinno się podać do 12 tygodnia życia dziecka. Niewielki odstępstwo przy zachowaniu terminu drugiego szczepienia jest pewnie dopuszczalne ale tylko za zgodą lekarza.

  1. Rodziłam w Anglii i tam szczepienia są darmowe, jako ze druga dawka Rotarixu wypadła czasowo na nasz wyjazd dostaliśmy szczepionkę za darmo, żeby zabrać ja ze sobą do Polski i podać dziecku. Trochę to smutne, ze w naszym kraju są pieniądze na wszystko tylko nie na służbę zdrowia 🙁

 1. Ja zdecydowałam się na szczepienia refundowane i dodatkowo między innymi przeciwko rotawirusom. Na szczęście w naszej przychodni wykonywali szczepienia w trakcie epidemii, bo przepadła by nam ostatnia dawka. Mam pytanie, co jeśli dawka jednak z jakichś względów przepadnie? Rozumiem, że ochrona jakaś jest, ale słabsza?

 2. Czy warto i czy w ogole mozna sie upierac przy podaniu pierwszej dawki szczepienia dziecku 14miesiecznemu? Niestety, przez kwarantanne ominal nas planowy termin tego szczepienia.

  1. 14 miesięcznemu czy 14 tygodniowemu? w 14 tygodniu życia to jeszcze stosunkowo bezpieczne, bo jest duzą szansa że ukończymy schemat o czasie. .

 3. Czy rotarix pierwszą dawkę można podać w 18tygodniu, a drugą po 4 tygodniach, tak żeby zakończyć cały cykl w 22-23tygodniu życia dziecka?

   1. Pani Doktor córka trzy miesięczna otrzymała tydzień temu druga dawkę szczepionki rotarix po szczepionce zaczęły się kupki z jedna dwoma nitkami krwi czy to niebezpieczne ?

 4. Witam serdecznie. Przepraszam, że pytanie nie będzie dotyczyło tematu z wpisu ale w związku z narodową kwarantanną szukam pomocy w Internecie żeby nie narażać mojego synka. Proszę o radę. Mój synek jutro kończy 2 miesiące, urodził się 2 tygodnie przed terminem poprzez CC z powodu braku postępu naturalnego porodu. Po jakichś dwóch tygodniach od urodzenia zaczął robić kupy niemalże non stop przed kamieniem, w trakcie, po karmieniu i kilka razy podczas przewijania coś wyleciało no i zaczęły się pojawiać odparzenia (wszyscy mówili że na piersi tak jest i że to minie chociaż mi te odparzenia od początku nie pasowały). Dodam, że karmię wyłącznie piersią na żądanie a mały przybiera na wadze bardzo szybko. Obecnie odparzenia co chwile wracają mimo bardzo starannej pielęgnacji, nie używamy mokrych chusteczek tylko wody, kąpiemy w krochmalu, często wietrzymy, kupujemy pieluszki jak najmniej chemiczne a i tak potrafią się zrobić odparzenia, a z małymi rankami walczę cały czas i myślę, że to właśnie kwestia częstotliwości kup oraz ich składu. Obecnie nadal bardzo często robi kupę. Kupy prawie zawsze albo zawierają śluz co prawda w kolorze kupy albo pienią się jakby mały zjadł płyn do mycia naczyń, śmierdzą czymś kwaśnym. Kolor z tego co czytam jest w normie czyli głównie odcienie żółtego. Oprócz kup mały często się pręży, ulewa prawie zawsze po karmieniu, niekoniecznie od razu czasem i po godzinie, dwóch dopiero. Męczą go gazy, jak już zacznie robić kupę to robi ją przez 2-3 godziny tzn zrobi większą a potem puszcza bąki i dopóki nie przestanie za każdym bąkiem coś wylatuje i wylatuje. Potem jest 1-2 h przerwy i od nowa. Przewijamy się około 20 razy na dobę. Ma też suchą skórę szczególnie na nóżkach taką jakby suchą gęsią skórkę, od czasu do czasu mam wrażenie, że się czymś dławi tak jakby mu coś zalegało w gardle a w nocy męczy go zapchany nosek oczywiście oczyszczamy. Po 6 h od odejścia wód podano mi antybiotyk toteż za poradą położnej przsz 2 tyg podawaliśmy probiotyk ale zmieniło się tyle że zdarzają się 1-2 godzinne przerwy w robieniu kup. Jeżeli chodzi o karmienie piersią to staram się żeby jadł z jednej jak najdłużej i zazwyczaj najada się jedną. Je 8-10 razy na dobę po 15-30 minut ssie, jest na początku trochę niespkojny, ponieważ mleko aż tryska ale później się uspokaja. W nocy je rzadziej bo 2-3 razy i jakoś jest spokojniejszy. Czy jest przeciążony laktozą czy to jakaś alergia pokarmowa czy jeszcze coś innego? Co mam robić? Dodam, że maraton z kupami zaczyna się nad ranem 3-4 i tak do 13-14 męczymy się oboje później jest troszkę spokojniej. Proszę o pomoc.

  1. Rzeczywiście ta konsystencja kupi ich częstotliwość + to odparzenie w okolicy pieluszkowej nakazywałoby wykonanie jakichś dodatkowych badań. Sugerowałabym badanie ogólne kału z oceną ilości ciał redukujących, dodatkowo badanie usg Jamy brzusznej. Gdyby okazało się że dziecko ma nietolerancję laktozy to można włączyć do każdego karmienia preparat zawierające laktazę

 5. Dzien dobry. Dziecko mialo pierwsza dawke Rotarix w 9 tygodniu, kolejna dawka przez kwarantanne ma sie odbyc w 21 tygodniu. Czy to juz ryzykowne? Wiem ze do 24 mozna, ale im szybciej tym lepiej. Czy lepiej zrezygnowac z drugiej dawki? Co wtedy z odpornoscia na rotawirusy?

  1. Szczepionka przeciw rotawirusom jest szczepionką żywą. Dlatego między kolejnymi dawkami obowiązują odstępy minimum czterech tygodni. Decyzja pediatry w mojej ocenie jest słuszna. Pozdrawiam

   1. Witam. Chciałabym zaszczepić córkę ( 10 tygodni) Ale mam w domu druga córkę ( 23 miesiące) , która nie była szczepiona. Czy jest duże ryzyko, że starsza się zarazi? Młodsza karmię piersią.

    1. Po szczepieniu dochodzi do wydalania wirusa szczepionkowego w kale (największe 7 dni po pierwszym szczepieniu, po drugiej dawce rzadziej – jedynie w 17% przypadków stwierdzono w kale żywego wirusa szczepionkowego). Co więcej – obserwowano przypadki przeniesienia wirusa szczepionkowego na osoby mające kontakt z zaszczepionym dzieckiem. Nie obserwowano u nich jednak objawów klinicznych.
     Nie ma zagrożenia dla drugiego dziecka. Wirus szczepionkowy jest pozbawiony zjadliwości

 6. Witam,
  Ja zaszczepiłam dziecko 29kwietna a jutro 01 maja kończy 12tygodni,wiadomo szczepienie odwlekło się przez epidemie,ale pamiętam, że Pani Dr odpisala mi ze 1 dawka do 12tyg. i tak zrobilam,ale w przychdni powiedzieli mi ze to ryzyko i juz sama sobie musze zadecydować, a nastepne czyli 2dawke 10czerwca i nie wiemczy dobrze zrobilam

 7. Dzień dobry, przepraszam, że może niekoniecznie w temacie rotawirusów, ale mam ważne pytanie. Rodzice coraz częściej decydują się na nieszczepienie dzieci szczepionką MMR. Niedawno dowiedziałam się, że znajomi, z którymi mam bliski kontakt nie szczepią swoich synów, którzy są w wieku przedszkolnym. Maluchy nie mają przeciwwskazań, jednak jest to decyzja rodziców, którzy zdecydowali, że chcą by dzieci przeszły odrę, różyczkę i świnkę(!)
  Aktualnie jestem w ciąży z pierwszym dzieckiem. Wiem, że napewno zaszczepię je MMR, jednak to szczepienie wykonuje się po ukończeniu przez dziecko 12 miesięcy. Może to ze względu na to, że moje studia są powiązane z medycyną mam takie podejście do szczepień a nie inne i ostatnio zaczęłam się obawiać, ze moje dziecko, zanim otrzyma szczepienie, może zostać zarażone przez dzieci znajomych, które chodzą do przedszkola! Nie wiem jak im to wytłumaczyć, ze przez rok od urodzenia dziecka nie chce by miało kontakt z ich dzieciakami. Czy jestem przewrażliwiona, czy moja reakcja jest uzasadniona? Jak im to wytłumaczyć? Dziękuje bardzo za odpowiedź.

  1. Musimy sobie zdawać z tego sprawę, że nie ma szczepionki która chroni wszystkich w 100%. Szczepienie Odra Świnka Różyczka rzeczywiście daje wysoki poziom ochrony u większości społeczeństwa, są jednak osoby które na to szczepienie odpowiednio nie reagują. I ta ochrona może być u nich mniejsza. Dlatego tak ważna jest ochrona populacyjnej i wysoki odsetek zaszczepienia populacji. Wypadają nam tylko dzieci które mają medyczne przeciwskazania do szczepienia, i te właśnie dzieci powinny być chronione przez pozostałe zaszczepione w otoczeniu osoby. Ciężko mi powiedzieć jak powinna się pani zachować. Teoretycznie ryzyko zachorowania przez te dzieci na odrę istnieje z czego Ci rodzice zdają sobie sprawę, a dziecko może zarażać jeszcze zanim pojawiają się objawy choroby. Skoro zdają sobie sprawę z ryzyka które istnieje dla ich dzieci, a wręcz chcieliby to ryzyko podjąć i robią to świadomie, to pewnie muszą też sobie zdawać sprawę z tego że stanowią zagrożenie dla innych.

 8. A czy przy niepełnym szczepieniu na rota jest jakaś ochrona? Przez kwarantannę przepadła nam ostatnia dawka szczepionki (rotateq), a teraz córka jest już „za stara” (szczepienie przekładane, bo nie była całkiem zdrowa no i taki psikus jak już wyzdrowiała :/)

  Pozdrawiam

 9. Witam!
  Na wstępie przepraszam że zadam pytanie inne niż dotyczące szczepienia w kierunku rotawirusom, nie mniej jednak widzę, że post jest dość świeży więc spodziewam się odpowiedzi i uprzejmie o nią proszę.
  Pytanie moje dotyczy obowiązkowych szczepień, mianowicie, na ulotkach szczepionek zawarta jest informacja, iż przeciwwskazaniem do podania szczepionki jest nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek pomocniczą lub formaldehyd, neomecynę lub polmiksynę. Pytanie brzmi, na jakiej podstawie lekarze w Polsce wykluczają możliwą nadwrażliwość na substancje? czy wykonuje się jakieś konkretne badania w tym kierunku? Jestem świeżo upieczonym rodzicem stąd moje pytanie.

  1. jeśli jest znana ciężka nadwrażliwość na jakąkolwiek z tych substancji to wtedy jest to przeciwwskazanie do podania szczepionki, leku czy innego produktu zawierającego tę substancję. Podobnie gdy dziecko dostanie wstrząsu anafilaktycznego po jajku to wtedy dopiero wiemy, że wspomniane jajko jest przeciwwskazane w diecie. I to nie tylko w Polsce. To w każdym kraju tak działa. Pozdrawiam i gratuluję!

 10. Mam pytanie, czy karmienie mieszane ma wg Pani sens? Syn ma 3 mc w 10 dniu życia musielismy wrócic do szpitala bo syn tracił na wadze zamiast przybierac, waga urodzeniowa 3 kg spadkowa niewiele ponad 2700 . W każdym razie od 10 dnia dokarmiam mm i tak jest do dzisiaj, w nocy tylko piers , rano jak odciagnę to jest 100 a pozniej juz coraz mniej w ciągu dnia. W kazdym razie nadal karmie syna piersia bo on bardzo to lubi i odciągam i dodatkowo mm i tego mm jest tak mysle z 60 %. Moje pytanie brzmi czy jesli nie jest to wyłaczne karmienie piersią to nadal ma dużo plusów dla dziecka czy juz skonczyc z tym karmieniem piersia i przejsc tylko na mm aby mu nie mieszać w głowie i zołądku. dodam tylko że kiedy próbuje przejsc tylko na piers np leząc cały dzien z synem przy piersi to jest mało mokrych pieluszek więc ewidentnie tego mleka jest za mało.
  Dziekuję i pozdrawiam:)

  1. Każda kropla krwi mamy jest na wagę złota. Oczywiście wyłączne karmienie piersią daje najwięcej korzyści dziecku, ale powinna być pani z siebie dumna, że walczy o każdą kroplę tego mleka. Myślę, że to ma sens.

 11. Jak długo wydalany jest wirus z organizmu po szczepieniu? Pisze Pani, że „kilkanaście dni”. Pytam w kontekście pieluchowanie wielorazowego. Czy warto przejść po szczepieniu na jednorazówki? Na jaki czas, jeśli tak?
  Pozdrawiam

  1. raczej nie ms takich zaleceń – po prostu prać w wysokich temperaturach i po zmianie pieluszki przestrzegać podstawowych zasad higieny. Najwięszke wydalanie wirusa to pierwsze 7 dni od podania szczepionki, ale można go wykryć w kale do 14 dni. Jest to jednak pozbawiony zjadliwości wirus (atenuowany)

   1. Witam,
    pierwsza sczepionkę Rotarix córka otrzymała mając 13 tygodni i 5 dni, drugą ma dostać mając 22 tygodnie i 1 dzień. Czy taki cykl będzie jak najbardziej odpowiedni? I czy może dostać ja razem z 6w1, Infanrix Hexa? Proszę o odpowiedź. Dziękuję

 12. Witam.
  Czytałam o szczepiące rotawirusa, że jest to szczep żywy. Moje pytanie brzmi, jeżeli córeczka dostała szczepienie i praktycznie od razu dostała smoczka, który po chwili wypadł jej z buźki i bezmyślnie włożyłam go do swoich ust i podałam córce, jest jakaś szansa, abym zaraziła się rotawirusem?

  1. nie wiem na ile „łyknęła” pani wirusa, ale na pewno przekazała pani córce swoje bakterie. Nie powinno się oblizywać smoczka dziecka

 13. Czy wczesniactwo (36tc) i niedokrwistość u malucha jest przeciwwskazaniem do szczepienia na rota? Czy u wcześniaków ten przedzial czasowy się koryguje?

  1. szczepi się zgodnie z wiekiem metrykalnym, a nie skorygowanym. Ani wcześniactwo ani niedokrwistość nie są przeciwwskazaniem jeśli poza tym dziecko jest w dobrymi stanie i nie demonstruje niepokojących objawów

 14. Czy jeśli mój synek nie został zaszczepiony na Rotawirusy( opóźniony kalendarz szczepień o 4 miesiące), a wczoraj kuzynka zaczepiał swojego syna ta szczepionką czy powinniśmy zachować ostrożność i nie spotykać się przez kilkanaście dni? Czy jest ryzyko przeniesienia się wirusa z dziecka świeżo-zaczepionego na nieszczepione?
  Dziekuje za odpowiedź.

  1. trzeba po prostu myć ręce po zmianie pieluszki dziecka i tyle. nie są wymagane żadne dodatkowe środki ostrożności

 15. Dzień dobry, czy pozytywny wynik krwi utajonej u niemowlaka oraz okresowo widoczna krew w kupce to przewcieskazanie do szczepienia? Do tego ciała redukujące 0.75, niskie PH oraz śluz. Pediatra nie chciał zaszczepić córki i męczy mnie czy to dobra decyzja.

  1. Wszystko zależy od tego w jakim ogólnym stanie jest dziecko. Jak przybiera na wadze, czy coś się dodatkowo dzieje, czy wprowadzona została jakakolwiek dieta. Przy dobrym ogólnym stanie raczej nie ma przeciwskazania do wykonywania tego szczepienia

 16. Dzień dobry, a co w przypadku krótszej przerwy pomiędzy dawkami Rotarix? Czy przerwa 3,5 tygodnia (zlecona przez lekarza z uwagi na brak innych terminów w czasie pandemii) może wpłynąć na zdrowie dziecka lub skuteczność szczepionki?

  1. Może wpłynąć na skuteczność szczepionki. Nie zaleca się skracania tych odstępów między poszczególnymi dawkami tego samego preparatu

 17. Dzień dobry, pytanie odnośnie szczepionki Rotarix. W dniu pierwszych szczepień syn bedzie miał 15 tygodni i 2 dni . Pani doktor pisze ze najlepiej zakonczyć szczepienie na rotavirusa do 16 tygodnia a max do 24tyg cala kuracjie, wiec czy w naszym przypadku jeszcze mozna? Dodam ze mieszkamy w UK i teraz w czasie pandemii spotkanie lekarzem jest bardzo utrudnione. Dodatkowo ze wzgledu na mała ilość pokarmu u mnie(odciagajac w dzien nagromadze tylko 100-120ml na nocne karmienie) synek jest glownie karmiony mlekiem modyfikowanym. Czy przy takich okolicznosciach mamy jeszcze szanse na to szczepienie bez zwiekszonego ryzyka na zdrowku dzidziusia? Z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam.

  1. pierwszą dawkę powinno się podać do 12 tygodnia życia dziecka. Niewielki odstępstwo przy zachowaniu terminu drugiego szczepienia jest pewnie dopuszczalne ale tylko za zgodą lekarza. U Was to już trochę późno moim zdaniem..

 18. Dzień dobry
  Mam dylemat odnośnie zaszczepienia dziecka przeciwko rotawirusom. Czy szczepienie dziecka w wieku 13 tygodni i 3 dni może się odbyć, czy będzie to miało jakieś negatywne skutki? Czy lepiej sobie odpuścić?

  1. pierwszą dawkę powinno się podać do 12 tygodnia życia dziecka. Niewielki odstępstwo przy zachowaniu terminu drugiego szczepienia jest pewnie dopuszczalne ale tylko za zgodą lekarza.

 19. Dzień dobry, bardzo proszę o poradę, bo kompletnie nie wiem co robić. Dziecko zostało zaszczepione przeciwko rotawirusom Rotarixem w 10 tyg. życia. Obecnie zbliża się do 16 tyg. zatem czas na drugą dawkę. Nie wiem jednak czy powinno mieć ją podaną. Po pierwszym szczepieniu w piątym dniu dziecko zrobiło się senne (pierwszy i jedyny raz przespało kilkanaście godzin ciągiem od wieczora do rana), z drugiej strony jak nie spało było rozdrażnione, straciło apetyt – odrzucało butelkę, trochę jedynie ssało pierś, bardzo dużo ulewało, ogólnie było widać, że jest słabe. Trwało to dwa dni. Konsultacja u pediatry na dyżurze nocnym drugiego dnia, crp ujemne, mocz w normie, rozpoznanie odczyn poszczepienny i skierowanie do szpitala w przypadku utrzymywania się takiego stanu. Obyło się bez szpitala, bo kolejnego dnia dziecko stopniowo zaczęło jeść i wracać do siebie. Nie wiem jednak czy dziecko powinno mieć podaną w tej sytuacji drugą dawkę. Z jednej strony wiem, że ta szczepionka jest raczej dobrze znoszona przez dzieci bez takich objawów (np. żadne z dzieci znajomych nie miało takich skutków ubocznych), u Pani w artykule jest też mowa o przeciwwskazaniu m. in. w przypadku reakcji alergicznych na szczepionkę, poza tym podanie na dniach drugiej dawki Rotarixu spowoduje istotne przesunięcie innych szczepień obowiązkowych, bo nie wyobrażam sobie nie zrobić dłuższej przerwy celem obserwacji dziecka czy sytuacja się nie powtórzy. Z drugiej strony nie chcę żałować, że zrezygnowałam z pełnego zabezpieczenia dziecka przeciw rotawirusom. Czy takie skutki uboczne faktycznie są bardzo rzadkie u dzieci i są na tyle poważne i istotne, że należy odstąpić od drugiej dawki? Czy korzyści z podania drugiej dawki są większe niż w tej sytuacji ryzyko i konsekwencje skutków ubocznych po jej podaniu? Czy jeśli po pierwszym podaniu były skutki uboczne to wysoce prawdopodobne jest, że wystąpią także po drugim czy raczej dziecko ma już jakąś odporność po pierwszym i już powinno być lepiej? Jeśli zalecane byłoby jednak podanie drugiej dawki to najlepiej w jakim odstępie czasowym (po ilu konkretnie tygodniach) powinny być wykonane kolejne szczepienia obowiązkowe – 6 w 1 i pneumokoki (dodatkowo zalecenie neurologa, aby pneumokoki podawać osobno). Będę bardzo wdzięczna za poradę i pomoc.

  1. Witam. Generalnie u dzieci po szczepieniu, nie tylko po tym szczepieniu przeciw rotawirusom, ale również po innych szczepieniach, może wystąpić albo rozdrażnienie, albo zwiększona senność. Przy samej szczepionce przeciw rotawirusom dodatkowo wystepują takie objawy ze strony przewodu pokarmowego. Cechą charakterystyczną odczynu po szczepieniu jest to, że on sam ustępuje, bez dodatkowej interwencji z naszej strony, i nie pozostawia po sobie konsekwencji. Zwykle kolejne dawki są lepiej tolerowane. To opisywane przez panią objawy nie są Przeciwwskazaniem do podania kolejnej dawki, ale jeżeli podobne objawy miałoby się powtórzyć, to oczywiście w czasie ich trwania nie wykonujemy kolejnych Szczepień. Jeżeli drugiej dawki nie podacie, to jakaś ochrona przeciw rotawirusom i tak będzie po tej dawce pierwszej, niestety nie jestem w stanie powiedzieć jak długo będzie ona trwała, ani jak wysoka będzie

 20. Witam serdecznie,
  Czy szczepienie na rotawirusy kiedy dziecko zaczęło już 12 tydz. jest bezpieczne? Moja córka z racji przeziebienia ma przełożone szczepienie i kolejny termin wypada już w 12 tyg. życia. (Recepta wypisana na rotarix).
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 21. Córka ma skończone 15 tygodni, szczepienie mamy za tydzień, czy nie jest za późno na szczepionkę przeciwko rota? Dodam że jest karmiona mieszanie tzn mm i kp.

  1. pierwszą dawkę powinno się podać do 12 tygodnia życia dziecka. Niewielki odstępstwo przy zachowaniu terminu drugiego szczepienia jest pewnie dopuszczalne ale tylko za zgodą lekarza.

  1. zwykle objawy ze strony przewodu pokarmowego mogą się uwidocznić w pierwszych dniach od podania szczepionki. Ale powinny w miarę upływu czasu być mniej wyrażone.

 22. Mam pytanie dotyczące powikłań po szczepionce na rotawirusy – Rotarix. Synek od urodzenia ma problemy z brzuszkiem, podczas jedzenia połyka dużo powietrza i po każdym karmieniu (kp) wierzga i pręży się.
  Po podaniu szczepionki 6w1 i na rotawirusy w 10 tyg, wierzganie i prężenie podwoiło moc, ciężko znaleźć pozycje w której synek nie odczuwa dyskomfortu.
  Jak długo może to potrwać? O ile jest to spowodowane szczepieniem. Pozdrawiam

   1. Pani Doktor, czy to możliwe aby biegunka wystąpiła 10 dni po szczepieniu 6w1, rotateq i preveran? Niestety trwa już drugi dzień.

 23. Dzień dobry. W związku z pandemią i katarem u dziecka mieliśmy przeniesione szczepienia i tak druga dawka ritawirusa wypadała gdy dziecko miało 24 tygodnie (2 dni przed 25 tygodniem). Pani doktor chciała szczepić dziecko, ale powiedziała że na naszą odpowiedzialność (bo grożą poważne powikłania). Mąż był za szczepieniem, ja zrezygnowałam. Czy dobrze zrobiłam? Może lepiej było przyjąć szczepienie ?

  Dodatkowo po pierwszej dawce rotarix dziecku zatrzymała się kupka na 7 dni. Innych objawów nie było.

  1. Górna granica wieku dla rotarixu wynosi 24 tygodnie. Podanie po tym czasie nie jest zgodne z CHPL. Ten drugi preparat (Rotateq) jest zarejestrowany do 32 tygodnia. Także trochę już późno

 24. Dzień dobry. Nasza lekarz prowadząca nie wspominała nic o tym, że dziecko powinno zostać zaszczepione przeciw rotawirusom w konkretnych tygodniach życia 🙁 i tak szczepionkę chciałam podać na najbliższej wizycie, ale powiedziano mi, że to już za poźno (synek skończy 21 tyg). Czy faktycznie już za późno nawet na 1 dawkę ?

 25. Dzień dobry.
  Byliśmy szczepieni w 13 tygodniu, następna dawkę mamy mieć podaną w 22 tygodniu czy to nie za późno? Odstęp pomiędzy szczepieniami to 9 tygodni. Dziękuję za odpowiedź

 26. Mój syn w przyszłym tygodniu będzie kończył 16 tydzień, czy nie za późno na Rotawirusy? Słyszałem teżopienię, że szczepionka chroni przed ułamkiem odmian rotawirusy a przez to szczepienie nie ma sensu.

  1. pierwszą dawkę powinno się podać do 12 tygodnia życia. najlepiej zakończyć cały schemat (czyli obie dawki) do 16 tygodnia życia, maksymalnie do 24 tygodnia dla Rotarixu. Samo szczepienie chroni przed wystąpieniem infekcji lub łagodzi jej przebieg (chroni przed powikłaniami). ALE nie chroni przed każdą biegunką tym bardziej że wywołać ją może wiele wirusów. Rotawirusy są po prostu jednymi z wredniejszych.

 27. Witam,
  Mój synek został dziś zaszczepiony na rotawirusy. Pielęgniarka wykonująca szczepienie powiedziała, żeby przez 3 pierwsze dni w ogóle nie dawać buziaków dziecku (bo rączkami włożonymi do buzi przeniesienie wirusy na swoją twarz) i w ogóle utrzymywać bardzo wysoką higienę (prać wszystko w minimum 60 stopniach) itp. itd. żeby się nie zarazić bo jak się zarazimy to dostaniemy „biegunkę jakiej jeszcze nigdy nie mieliśmy”. Próbowałam szukać potwierdzenia tych słów w czeluściach internetu, ale znalazłam tylko informacje, żeby myć ręce po przewinięciu dziecka. Czy to prawda, że trzeba tak bardzo uważać i za każdym razem po dotknięciu dziecka myć ręce?

  1. to sa wirusy atenuowane, pozbawione zjadliwości. to nie jest dziki rotawirus. Po szczepieniu dochodzi do wydalania wirusa szczepionkowego w kale (największe 7 dni po pierwszym szczepieniu, po drugiej dawce rzadziej – jedynie w 17% przypadków stwierdzono w kale żywego wirusa szczepionkowego). Co więcej – obserwowano przypadki przeniesienia wirusa szczepionkowego na osoby mające kontakt z zaszczepionym dzieckiem. Nie obserwowano u nich jednak objawów klinicznych. więc nie wiem skąd takie informacje pani pielęgniarka wzięła

 28. Dzień dobry, przeczytałam Pani artykół wiele kwestii mi wyjasnił. Ja odniosę się do szczepionki na rotawirusy rotarix. Po pierwszej dawce z synem wszystko było dobrze, druga dawka – problemy. Mały jak można tak interpretować miał w pewien sposób dotychzas układ trawienny miał uregulowany – jedna kupka dziennie o stałej konsytencji. 2 dni od podania drugiej dawki zaczęły się schody. Mały wraz z kupką wydala krew i śluz, po kontakcie z pediatrą podaliśmy probiotyk, minęły dwa tygodnie nic się nie zmienia, a krwi coraz więcej. Syn co prawda nie gorączkuje, apetyt ma, oraz jest żywiołowy, tylko martwi mnie ta spora ilość krwi. Czy myśli Pani, że może to być konsekwencja szczepionki?? Idziemy ponownie na 3 konsultację do pediatry i martwię się troszkę bo wydalanej krwi jest coraz więcej.

  1. jeśli krwi jest coraz więcej zamiast coraz mniej to trzeba dziecko dokładnie zbadać, uwzględnić przyrost masy ciała, sposób karmienia i na tej podstawie podiagnozować dalej 🙂

 29. Podawaliśmy Rotateq na jednej wizycie z Bexero, potem bylo troche wymiotów i bólu brzuszka (2 dni), ale bez odwodnienia. Teraz czeka nas ostatnia dawka, ale rę podamy już bez innych szczepionek by małegj tak nie męczyć. Mamy reundowane Bexero, więc chcieliśmy zaszczepić jak najszybciej ☺️

  1. w tym wieku już żadną. pierwsza dawka powinna być podana do 12 tygodnia życia. Całość schematu zakończona do 24 tygodnia życia.

 30. Dzień dobry, czy szczepienie dziecka w pierwszym dniu 17 tygodnia dziecka za zgodą pediatry jest bezpieczne? Czy mogą wystąpić jakieś skutki niepożądane dla dziecka, przez przesunięcie daty pierwszego podania szczepionki? Czy może to skutkować problemamo w przyszłości? Czy lepszą alternatywą jest zrezygnowanie ze szczepienia?

 31. Synek po skończonym 6 tyg. dostał szczepionkę 6w1 i na rotawirusy. Jesteśmy 8 dni po szczepieniu. Synek od wczoraj znacznie wiecej niż dotychczas ulewa po każdym karmieniu piersią. Gdy leży na wznak nawet godzinę po karmieniu zdarza się, że nie tylko sie uleje, ale też chluśnie. Kupa jest luźna, dziś po każdym karmieniu. Apetyt nie zmalał. Czy to mogą być skutki po szczepieniu ? Dodam, że od 3 tyg. jestem na diecie beznabialowej, bo synek dostał zmian skórnych. Po odstawieniu przeze mnie nabialu- skóra bez żadnych zmian.

 32. Córka ma 10 tygodni jak została zaszczepiona szczepionka Rotarix. W drugiej dobie zaczęły się problemy z ssaniem piersi- brak apetytu ( bardzo mało zjada pokarmu) przy tym jest niepokojąco senna przespała 21h w ciągu doby. Zaczynam się martwić, że szczepienie spowodowało odwodnienie córki. Czy w takim wypadku drugą dawka szczepienia jest przeciwwskazaniem do jej poradnia? Czy te skutki niepożądane po szczepieniu kwalifikują córkę do przyjęcia na oddział pediatryczny w celu obserwacji niemowlaka? Dodam, że córka nigdy nie przesypiała w ciągu doby 21h… Jestem zaniepokojona.

 33. Dzień dobry! Mam pytanie, 19-tyg synek ma mieć w środę drugą dawkę Rotarix plus 6w1 i pneumokoki (raz już przekładane przez lekką infekcję złapaną od starszego przedszkolaka), a starszy syn z piątku na sobotę w nocy wymioty i dziś stan podgorączkowy. Zdaję sobie sprawę, że sytuacja jest rozwojowa, to czy jeśli młodszy nie będzie miał żadnych objawów chorobowych to można szczepić, czy dla świętego spokoju już dziś odwołać i odczekać kilka dni? Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź!

 34. Córka obecnie ma 11 tygodni. Jutro mieliśmy mieć pierwsze szczepienie, ale dziś gorączkuje i szczepienie zostało odłożone. Kolejna data szczepienia w 17 tygodniu. Czy szczepić na rotawirusy, czy lepiej zrezygnować?

 35. Witam, moje pytanie odnośnie szczepienia na rotawirusy. Synek ma aktualnie wchodzi w 20 tydzień. Pierwsza dawka była podana w terminie 11 tygodnia. Dylemat mój polega na tym, iż po pierwszym szczepieniu trafiliśmy do szpitala(krew i śluz w kupce) ale tam nic nam nie powiedzieli i tak naprawdę prócz usg nie miał nic podawane. W rozpoznaniu na wypisie mam stwierdzone zapalenie jelita grubego. Moje pytanie brzmi czy szpital ze szczepionka maja coś wspólnego? Czy to zwykły zbieg okoliczności? Jestem osoba nadwrażliwa i dlatego praktycznie co dwa tyg badałam kal syna na obecność krwi. Dodam, iż w ciągu ostatnich dwóch badań wynik był ujemny. Lekarz rodzinny odradza a w szpitalu zdania podzielone … z góry dziękuje za pomoc.

 36. Witam.
  Mam pytanie odnośnie pomyłki przy szczepieniu. Zdecydowaliśmy, że córka będzie szczepionka Rotarixem. Pierwsza dawkę otrzymała planowo w 6 tygodniu życia. W 3 miesiącu byliśmy na drugiej dawce, jednak w mojej ocenie (niestety zorientowałam się zbyt późno) doszło do pomyłki i zamiast dostać Rotarix, córce został podany RotaTeq (w przychodzi oczywiście mówią że nie ma takiej opcji). I stąd moje pytanie czy coś grozi mojej córce? Jak z odpornością na rotawirusy? Co robić?
  Pozdrawiam

 37. Dzień dobry,
  Synek był zaszczepiony dwoma dawkami RotaTequ. Ze względu na brak terminów, ostatnia dawka może być podana dopiero, gdy synek będzie juz miał 25+6tygodni. Czy z Pani punktu widzenia bezpieczne będzie podanie trzeciej dawki w tym terminie, czy może lepiej z niej zrezygnować?

 38. Witam, nie wiem czy jest jeszcze możliwość zadawania tu pytań, ale spróbuję. Synek został zaszczepiony pierwszą dawką Rotareq. Od tamtej pory dużo ulewa. Wcześniej tego nie było. Minęły 4tyg.czas na 2dawkę. Boję się, że dziecko „popsuje” mi się jeszcze bardziej. Jak zahamować to ulewanie? Występuje nawet 1h do 1.5h po karmieniu. Bezpośrednio po po prostu się z niego wylewa wręcz. Co robić? Jutro oczywiście zapytam również pediatry.

  1. niemowlęta ulewają. taka ich budowa i fizjologia. Nie musi ulewać w sposób widoczny. Po szczepieniu przejściowo może ulewać więcej bop perystaltyka może przyspieszyć, ale na pewno szczepionka nie zmieniła warunków anatomicznych u dziecka – więc nie powodu do obaw, że coś się bardziej zepsuje. Zapraszam do wpisu o ulewaniu: klik.

 39. Dzień dobry, przepraszam pewnie pytanie już padało ale chce się upewnić czy podac trzecia dawkę Rotateq w 26 tygodniu?czy dwie dawki wystarcza? Lekarz pozostawia nam decyzje

 40. Witam, mam dylemat odnośnie ostatniej dawki przeciwko rotawirusom. Córka szczepiona jest Rotateq. Kilka razy szczepienie zostało przekładane z powodu choroby (zapalenie płuc i braku kwalifikacji do szczepienia). 5.11 zachorowałam na covid, córka skończyła kwarantannę 23.11 i cztery dni przed jej skończeniem dostała kataru i pojawiła się ropa na oczach. Szczepienie Rotateq, trzecią dawką, Pani pediatra wyznaczyła nam na 32 tydzień życia ( urodzona 27.04.2021, szczepienie trzeciej dawki wyznaczone na 07.12.2021) Czy to nie jest zbyt ryzykowne, jeśli chodzi o ten 32 tydzień i tą całą sytuację po covidzie?

 41. Prosze o odpowiedz, jak jest z tym RotaTeq: u Pani cztam, ze maksymalnie trzy dawki mozna podac do 32 tyg zycia, a w chpl jest informacja, ze do 26 tyg zycia. To jednak istotna roznica, jak jest rzeczywiscie? Prosze o odpowiedz.

  1. cytując za CHPL: ” Zaleca się, aby trzydawkowy cykl szczepień podać przed ukończeniem 20.–22. tygodnia życia.
   W razie konieczności trzecią (ostatnią) dawkę można podać przed ukończeniem 32. tygodnia życia”

 42. Witam, 8 grudnia podany został rotateq, synek 8 tyg, od tego czasu robi kupi śluzowate i nieco ulewa (wodniście), w którym momencie powinno zacząć mnie to niepokoić? Pediatra na wizycie wspomniała, że kupki mogą być ze śluzem, ale nie dopytałam jak długo. Z góry dziękuję i pozdrawiam!

  1. po samym szczepieniu stolce ulegają zmianie na około 7 dni. Ale sam śluz nie jest powodem do niepokoju. Może być obecny u dzieci karmionych piersią przez wiele dni i przy dobrym stanie dziecka i braku innych objawów nic się z tym nie robi.

 43. Dzień dobry, mam pytanie dotyczące szczepionki Rotateq. Jest teraz w kalendarzu szczepień. Moja córka została zaszczepiona pierwsza i druga dawka, jednak zarówno po pierwszej jak i drugiej dawce obserwuje u niej ból brzucha, zachowuje się tak jakby miała kolki (a już dawno jej przeszł). Zaczęła ulewac, ma napady wzdetego brzuszka, gazy, ma napady bólu podczas którego płacze i mocno sie wierci, jakby gdzieś biegła, jest niespokojna i nerwowa, po czym przechodzi jej na dzien lub pol dnia i znów ma ten brzuszek, nie robi kupki przez ponad tydzien( chociaż tutaj akurat przed szczepieniem tez robiła rzadko bo raz na 4-5 dni). I moje pytanie czy szczepić trzecia dawkę? Dodam, ze jest na piersi i planuje ja karmic do 2 r.z , ona nie pójdzie do żłobka ale jej brat od kwietnia ma pójść do przedszkola( jest zaszczepiony na wszystko oprócz rotawirusow). Czy jeśli nie zaszczepić ja 3 dawka to te dwie poprzednie nie miały sensu?

  1. podać trzecią dawkę. Zawsze można podać paracetamol po szczepieniu, a jeśli zakazi się rotawirusem ze względu na brak ochrony to na pewno objawy będą gorsze. przejściowe dolegliwości po szczepieniu mogą się zdarzać

 44. Dziekuje za informacje. To bardzo wazne, bo rozstrzal duzy. Ja poczatkowo znalazlam te o podaniu do 26 tyg w pliku anx_11652_pl.pdf ze strony ec. europa. eu (wkleilabym print screana ale sie nie da).
  Gdy wpisalam rotateq chpl 2021 juz byl chpl z taka informacja jak u Pani. Byc moze te zalecenia zmienialy sie na przestrzeni czasu? Nie wiem. W kazdym razie dziekuje za informacje.

  1. Dzień dobry, dziecko było zaszczepione 2 dawkami rotareq. Niestety przez chorobę miało przekładany termin szczepień. Kolejny jest wyznaczony, gdy będzie miało 32 tygodnie + 5 dni. Czy za zgodą lekarza można podać 3 dawkę szczepionki na rotawirusy? Jakie grożą ewentualne konsekwencje podania tej szczepionki pare dni po terminie? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedz. Pozdrawiam.

 45. Witam. Syn w dniu szczepienia będzie miał 13 tyg. Przyjmuje wszystkie szczepienia ( 5w1, pneumokoki) i czy można bez problemu dołączyć rotawirusy? Bardzo zależy mi na szczepieniu ponieważ starszy syn od września idzie do przedszkola i nie chce żeby młodszy coś podpalał. A jeśli nie Rotarix i RotaTeq to czy można jeszcze czymś innym zaszczepić?? Proszę o pomoc i odpowiedź.

 46. dziecko z zapaleniem oskrzeli 16 tygodnii, goraczka 38,2 wczoraj wieczorem, katar kaszel mokry, robimy inhalacje z atrovent i soli fizjo Jest to ostatni moment na podanie pierwszej dawki (tak mowila doktor nie w Polsce) i chce mojemu dziecku dac na sile szczepionke, ja mam obawy i nie chce, czy to bezpieczne przy takim stanie dziecka?

 47. Chciałam zapytać czy wiadomo dlaczego nie można już dostać szczepionki rotarix?, ewentualnie jest tylko dostępna z datą do końca czerwca 2023 a nie ma już nowszych.

  1. bo jest refundowana szczepionka przeciw rotawirusom, a tym samym nie ma zapotrzebowanie na tę innego producenta

 48. Czy trzecia dawka RotaTeq w 25tyg życia jest o.k? Pielęgniarka uznała ze to juz za późno i nie chciała podać szczepionki, ale lekarz się zgodził, więc podaliśmy… Powiedział, że najwyżej nie będzie chronić, ale nie zaszkodzi 😳 Czy faktycznie???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *