o szczepieniach

Małopłytkowość po szczepieniu – ITP jako NOP

Na pewno nie raz słyszeliście, że po szczepieniu można dostać małopłytkowości. Jest to oczywiście według niektórych argument przeciw szczepieniom. Czy to prawda?

Małopłytkowość

Pierwotna małopłytkowość immunologiczna (ITP) jest jednym z niepożądanych odczynów poszczepiennych, który może wystąpić w ciągu 6 tygodni po podaniu szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR). To jest fakt. Pojedyncze przypadki ITP opisywane są po innych szczepieniach np DTP czy p/wzw B, ale związek przyczynowy nie jest opisany tak jak w przypadku MMR i prawdopodobnie nie występuje.

Inne przyczyny małopłytkowości nie istnieją?

To mit. Małopłytkowość może wystąpić w okresie noworodkowym jako następstwo przekazywania od matki do płodu czynników uszkadzających płytki, albo po infekcji. Wystąpić może również po przetoczeniu lub po lekach, ale i w następstwie rozrostu nowotworowego – przy białaczce.

Małopłytkowość po szczepieniu

Z jaką częstością występuje i jak długo się utrzymuje taka małopłytkowość po szczepieniu?

W zależności od analizowanych badań częstość występowania małopłytkowości waha się od 0,087/100 000 do 4/100 000 podanych dawek. U 90–95% dzieci małopłytkowość ustąpiła w ciągu 6 miesięcy od rozpoznania (5 badań).

Co to oznacza? Nie warto szczepić? Strach przed małopłytkowością zwycięża ze szczepieniem?

Częstość małopłytkowości po naturalnym zachorowaniu na odrę wynosi 33/100 000 osób.

Częstość ITP po naturalnym zachorowaniu na różyczkę była bardzo różna w poszczególnych badaniach od 6/100 000 osób do 1200/100 000.

Ogólnie częstość występowania małopłytkowości immunologicznej w populacji pediatrycznej to 10 – 125/1000000.

Jeśli w przeszłości u jakiegoś dziecka małopłytkowość już się pojawiła (bez względu na przyczynę) to szczepienie odra-świnka-różyczka nie zwiększa ryzyka jej ponownego wystąpienia czy pogorszenia w przypadku przewlekłej ITP.

Jak to wygląda?

Pewnie wiele osób zastanawia się jak wygląda taka małopłytkowość immunologiczna? Jak można ją rozpoznać? Kiedy ją podejrzewać? Na co zwrócić uwagę po szczepieniu? Jakich zmian na skórze wypatrywać?

Rozpoznanie postawimy dzięki badaniu krwi. Ale skłoni nas do jego wykonania tak wyglądająca skóra:

visualdx.com – to akurat wysypka w przebiegu małopłytkowości z towarzyszącą infekcją wirusową, ale wygląda właśnie tak, jak ta po szczepieniu

Co robić?

Zgłosić się do lekarza. W takiej sytuacji najprawdopodobniej, po dokładnym zbadaniu dziecka lekarz zleci dodatkowe badania, a konkretniej morfologię krwi obwodowej. Jeśli oczywisty jest związek ze szczepieniem (przede wszystkim czasowy – w ciągu 6 tygodni od szczepienia) to najprawdopodobniej innej przyczyny nie znajdziemy.

W niektórych sytuacjach może się okazać, ze poza tą zwykłą morfologią wykonać będzie trzeba jakieś dodatkowe badania krwi, ale to już ustalane jest indywidualnie w zależności od tego co znajdziemy w badaniu dziecka i ewentualnie w wywiadzie zebranym od rodziców.

W przypadku małopłytkowości po szczepieniu poziom płytek zwykle nie jest na tyle niski aby konieczna była jakakolwiek interwencja. Nie spada poniżej 20 tysięcy (małopłytkowość rozpoznaje się poniżej 100 tys płytek krwi, ale objawy na skórze zwykle pojawiają się poniżej 50 tysięcy), a głównym zaleceniem jest ochrona przez urazami.

Dziecko mniej więcej roczne – które zgodnie z kalendarzem otrzymuje szczepionkę odra-świnka-różyczka jest dość ruchliwe, więc rodzic musi w trakcie najbliższych tygodni strzec go jak oka w głowie – pacnięcie na pupę na miękką powierzchnię nie jest dla dziecka groźne, ale upadek na głowę jest potencjalnie niebezpieczny w przypadku małopłytkowości.

Chociaż poważne krwawienia występują rzadko i raczej przy małopłytkowościach z liczbą płytek poniżej 10 tysięcy.

Przy takiej wysypce jak wyżej lepiej pójść do lekarza 2-3 razy więcej niż nie pójść wcale.

Dalsze szczepienia

Po diagnozie małopłytkowości podejmuje się decyzję co do dalszych szczepień. Większość szczepień wykonywana jest nadal zgodnie z kalendarzem.

Jak widzisz szanse na wystąpienie małopłytkowości po szczepieniu są niewielkie, a sama ITp jeśli się pojawi to przebiega łagodnie. Sama widywałam takich pacjentów. Strach przed małopłytkowością w żadnym razie nie powienien być powodem do rezygnacji ze szczepienia.

O innych NOPach poczytasz tutaj:

Zachęcam Was do zakupu ebooka szczepionkowego „309 pytań o szczepienia” gdzie znajdziecie odpowiedzi na całe mnóstwo pytań!

Źródła:

20 thoughts on “Małopłytkowość po szczepieniu – ITP jako NOP

 1. Ja nie znam przyczyny swojej maloplytkowosci. Podejrzewam, że albo jest odczynem poszczepiennym albo skutkiem posocznicy na która zachorowałam po tym jak pediatra podała mi leki, na które najprawdopodobniej byłam uczulona. Jako noworodek miałam poprawną morfologię. Teraz jestem w 35 tygodniu ciąży i zaczynam „kurację” sterydowa, bo plytki spadły do poziomu 30 tys. Ogólnie informacje o tej chorobie czerpię z intetnetu, bo lekarze nie próbują nawet ustalać przyczyny, tylko od razu terapia sterydami albo jeszcze gorszym paskudztwem. A najlepiej usunąć sledzionę, nie mając pojęcia, czy to pomoże…

 2. Mój syn zachorował na małopłytkowość, choroba odkryta zupełnie przypadkiem… Nie kojarzyliśmy tego ze szczepieniem, i nawet nikt nas nie poinformował, że może być to NOP, bardziej sugerowano, że któraś z infekcji tak zaatakowała. Minął już rok od pierwszego spadku płytek (do 24 tys), były już immunoglobuliny, sterydy… więc to (niestety?) nie NOP.
  Jakie są Pani doświadczenia z wyrastaniem dzieci z tej choroby? Synek w maju skończy 3 lata.
  Pozdrawiam serdecznie,

 3. Przeżyliśmy to z naszą córką.
  Najgorszy był strach o dziecko, a nikt nam niczego nie wyjaśnił.
  Czytam Pani wpis i wspomnienia wracają.
  Jakbym czytała o nas siedem lat temu.
  Nawet to zdjęcie, tak wyglądała nasza Młoda.
  Po dwóch dniach obserwacji wypuszczono nas do domu, ze skierowaniem do hematologa.
  Pani hematolog nie stwierdziła nic groźnego, to u niej usłyszeliśmy o małopłytkowości.
  Pani wpis na nowo wzbudził niepokój.
  Czy tamto zdarzenie mogło trwale wpłynąć na zdrowie córki?
  Czy jest coś co powinniśmy kontrolować?
  Czy powinniśmy powtórzyć jakieś badania?
  Przepraszam, jeżeli moje pytania są naiwne wynikają z niewiedzy i strachu o córkę.
  Dziękuję i pozdrawiam.
  Agnieszka.

  1. Rozumiem, że córka nie ma żadnych objawów, a małopłytkowość była po szczepieniu i przemijająca? tzn, ze poziom płytek wrócił do normy?

 4. Witam, Bede wdzieczna za Pani opinie. Moj syn (25 mscy) wczoraj 15.04 zostal zaszczepiony Priorixem, 01.05 wracamy samolotem do domu 2 tygodnie i 2 dni od szczepienia. Pozniej mamy z mezem zaplnowany urlop gdzie tez musimy dotrzec samolotem 05.05 czyli prawie 3 tygodnie po szczepieniu i powrot 12.05 -prawie 4 tyg po szczepieniu. I teraz moje pytanie czy nie za duzo tych przelotow w tak krotkim czasie od szczepienia? Co Pani uwaza? Nasz pediatra zapewnial ze mozemy nawet w ta sobote 20.04 wracac samolotem do Dublina ale ja przezorna przebookowalam lot na 1.05. Teraz tylko zastanawiam sie czy tych wakacji nie przelozyc na pozniejszy termin. Bede wdzieczna za Pani opinie. Goraco pozdrawiam

   1. Akurat moj syn choruje od prawie roku. I zaluje, ze go zaszczepiłam, że poszłam szczepić bo sie szczepi. Są remisje i plytki na poziomie 150tys, ale przy każdej małej infekcji lądujemy w szpitalu. Płytki poniżej 10000, krwawienia z odbytu. Teraz przy covidzie nawet 1000. Pożal sie boże lekarze w szpitalu a tym bardziej pediatrzy wiedzą tyle ile zjedzą. Jestem zazenowana poziomem ich wiedzy. Mnie sie pytają o wszystko, sami nic nie ustalają. Pediatrzy mowią szczep dalej, infekcja to zaraz antybiotyk a hematolodzy sie lapią za glowe jak mozna takie bzdury opowiadac? Przeciez to jest ryzyko ponownego spadku!!!!! Rzygac juz mi sie chce na to wszystko. Mam nadzieje ze moj synek z tego wyjdzie, a jak bede szukac pomocy to juz tylko za granicą

 5. U mojego syna wystąpiła małopłytkowość 3 tygodnie po szczepieniu mmr. Płytki spadły do 5 tysięcy, wybroczyny na całym ciele. Spędziliśmy tydzień na oddziale hematologiczno onkologicznym, miał przetaczane płytki, podawany antybiotyk i immunoglobuliny. Poziom płytek wrócił do normy, jednak jeszcze przez 8 miesięcy mieliśmy kontrolne wizyty co miesiąc w poradni hematologicznej. Sytuacja ta nigdy więcej się nie powtórzyła, syn nadal jest szczepiony zgodnie z kalendarzem ( w tej chwili ma 7 lat, wtedy miał 14 mcy). Zastanawiam się jakie są możliwe opcje postępowania gdy syn w 10 roku życia będzie miał druga dawkę tego szczepienia?

 6. Mam pytanie w sprawie szczepienia syna z tikami nerwowymi. Czy szczepienia mogą wpłynać na zaostrzenie tików?szczególnie mmr?

  1. jeśli zaostrzenia występują w sytuacjach stresowych to pewne szczepienie można do nich zaliczyć. Niemniej każda procedura związana z leczeniem choroby zakaźnej będzie dla dziecka większym stresem. nie ma ogólnych przeciwwskazań do szczepienia dzieci z tikami, o ile są poza tym zdrowe.

 7. Dzień dobry, chciałabym zapytać o szczepienie przypominające w 6rż. Czy ono musi odbyć się zaraz po 5 urodzinach czy można wykonać je później byle zmieścić się do 6 urodzin? Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam

 8. Przeszliśmy to z córką 4 tyg po szczepienie DTP (od kilku miesięcy wstecz zero chorób, infekcji). Wybroczyny się pojawiły na nogach, plecach, nawet w ustach, pojawił się również wielki niebieski siniak na kostce. Szpital- 15.000 plytek, po 2 godzinach 12.000. Zagrożenie krwitokiem, immunoglobulina *źle podana, co spowodowało 12 godzinne bole głowy i wymioty ze stanem podgoraczkowym i gorączka ok 38, objawy oponowe, tk głowy i usg brzucha. 4 dni w szpitalu, horror. A ja w 11 tyg ciąży. Hematolog zlecil badania morfologi co ok 2-3 tyg. Minęło 3 miesiące i narazie utrzymują się w normie. A żaden z 4 lekarzy nie przyjmował do wiadomości, że to Nop. Narazie się kontrolujemy, ale każda blaha infekcja to już strach czy to nie wróci. Mmr na szczęście dopiero za 4 lata, ale bardzo się boję o szczepienie drugiego dziecka…

  1. te objawy opisane po immunoglobulinie są wpisane w działania niepożadane – nie muszą wynikać ze złego podania. Zdrówka dla Was.

  1. w ramię, najczęściej domięśniowo jest podawana. W razie problemów z krzepnięciem powinna zostać podana podskórnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *