o szczepieniach

NOP cz. 4 – gorączka po szczepieniu

Jeden z najczęstszych niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) – gorączka po szczepieniu. Kiedy się pojawia i co robić?

Kiedy może pojawić się gorączka?

W zależności od tego jaką szczepionkę dziecko otrzymało to w takim czasie może się gorączka pojawić. I tak:

 • szczepienie błonica-tężec-krztusiec (DTP), szczepienie przeciwko Haemophilus influenzae typu b (Hib), przeciwko poliomyelitis, menigokokom, pneumokokom, wzw typu B, rotawirusom: gorączka do 48 h od podania szczepionki
 • szczepienie odra-świnka-różyczka i p/ospie wietrznej: podwyższenie ciepłoty ciała między 5 a 12 dniem od podania szczepionki
 • szczepienie przeciwko gruźlicy: gorączka jako objaw towarzyszący przy powiększeniu węzłów chłonnych/powstawaniu ropnia nawet 4-12 tygodni po szczepieniu

Gdzie i czym mierzyć temperaturę ciała dziecka?

Nie zawsze pomiar temperatury wykonywany jest prawidłowo. Termometry przykładane do czoła są coraz bardziej popularne, ale prawda jest taka, że podają one orientacyjną wartość ciepłoty ciała. Jeśli wskazują wynik wyższy lub wskazują wynik prawidłowy, a dziecko wydaje nam się gorące, to zawsze należy go zweryfikować termometrem klasycznym (elektronicznym). Wiele babć wspomina jak cudowne był termometry rtęciowe. Rzeczywiście cieszyły się dużym zaufaniem, bo były dokładne, ale są już po prostu niedostępne. Dlatego najlepiej używać termometry elektronicznego. Pytanie gdzie go umieścić?

 • w odbytnicy – u dzieci do 3 roku życia (należy wybrać termometr z giętką końcówką). Przy tym pomiarze należy odjąć od wyniku 0,5 stopnia
 • pod pachą u dzieci powyżej 3 roku życia
 • w uchu u dzieci między 3-5 rokiem życia (istnieją odpowiednio do takich pomiarów stworzone termometry)
 • w jamie ustnej u dzieci powyżej 5 roku życia

Czy to jest gorączka?

Załóżmy, że pomiar temperatury wykonany został prawidłowo. Czy to już gorączka? A może wartość prawidłowa?

 • w odbytnicy wartości temperatury mogą wahać się od 36,6-38,0°C
 • w dole pachowym między 34,7-37,3°C
 • w uchu pomiary wahają się między 35,8-38,0°C
 • a w jamie ustnej między 35,5-37,5°C

Te wyżej wymienione wartości to normy (przy czym od pomiaru w pupie odejmujemy 0,5’C).

Gorączka po szczepieniu. A może profilaktycznie coś na nią dać?

Dziecko było na szczepieniu, zagorączkowało w ciągu tych pierwszych 48 godzin lub w przypadku MMR np. po 6 dniach) i pytanie co teraz. Czy można podać lek przeciwgorączkowy?

Można. Zwłaszcza jeśli do tego marudzi, płacze, ma jakiś obrzęk w miejscu wkłucia lub zgłasza ból. Jeśli dziecko ma 38’C ale „zupełnie po nim tego nie widać”, to można obserwować i trochę poczekać.

Gorączka jest z definicji naturalną reakcją organizmu na patogeny. W przypadku gdy mamy do czynienia z jakąś infekcją to nie zawsze zaleca się jej brutalne obniżanie. Jeśli chodzi o szczepienia to mamy tutaj małą zagwostkę, bo chodzi nam w końcu o to by układ immunologiczny zareagował na podaną substancję, więc skoro zareagował i pojawiła się do tego gorączka to czy jej obniżanie nie wpływa na gorszą odporność w przyszłości? Badania na ten temat trwają już dobrych parę lat, ale pewnie potrwają jeszcze ładnych parę-dziesiąt. O ile podawanie leków przy gorączce czy bólu nie budzi wątpliwości. O tyle problem pojawia się przy podawaniu „na zaś”.

Z tego co udało się ustalić do tej pory wiemy, że po podaniu leku przeciwgorączkowego profilaktycznie – czyli zanim gorączka wystąpi (natychmiast po szczepieniu LUB do 4 godzin od momentu podania szczepionki), dochodzi do obniżenia poziomu przeciwciał produkowanych przez układ immunologiczny dziecka. Taka sytuacja ma miejsce zwłaszcza wtedy kiedy realizowane jest szczepienie pierwotne, bez wpływu na odpowiedź po dawkach uzupełniających. Ale nawet to obniżenie przeciwciał nadal zabezpiecza dziecko przed zachorowaniem (nie ma potrzeby podawania dodatkowych dawek szczepionki).

Mimo to takie profilaktyczne podawanie leków przeciwgorączkowych można zalecać pacjentom z tendencją do drgawek gorączkowych lub jeśli wystąpiła wysoka gorączka po poprzednich dawkach szczepionki.

Dodatkowo – jeśli Twoje dziecko zostało zaszczepione przeciwko meningokokom typu B (szczepionka Bexsero) to możesz podać paracetamol profilaktycznie. Producent sam o tym wspomina w ulotce. „Profilaktyczne zastosowanie paracetamolu zmniejsza częstość i stopień ciężkości gorączki bez jednoczesnego wpływu na immunogenność czy to produktu Bexsero, czy też standardowych szczepionek. Nie badano wpływu na odpowiedź immunologiczną środków przeciwgorączkowych innych niż paracetamol.” Więcej o meningokokach poczytasz tutaj: klik.

Co podać na gorączkę?

U dzieci do 3 miesiąca życia – tylko PARACETAMOL. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Ile podać paracetamolu dziecku? 15 mg/kg jednorazowo (maksymalnie 90 mg/kg/dobę) doustnie. Doodbytniczo podajemy 20 mg/kg jednorazowo. Zawsze przeliczamy dawkę biorąc pod uwagę wagę dziecka, a nie jego wiek!

Preparatu które mamy do dyspozycji to czopki po 80 mg, 125 mg, 150 mg i 300 mg. Do tego dochodzi paracetamol w syropie 120 mg/5ml lub 100 mg/ml i tabletkach. Czopków nigdy nie wolno dzielić! Dla przykładu dziecku 15 kg podamy czopek 300 mg lub syropek 225 mg (w zależności od rodzaju syropu podajemy odpowiednią ilość ml).

Po skończonym 3 miesiącu życia można podać IBUPROFEN. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

Ile podać ibuprofenu dziecku? 10 mg/kg (maksymalnie 30 mg/kg lub na dobę) to bardzo dobra dawka przeciwgorączkowa. W przypadku bólu można podać połowę tej dawki, gdyż zwykle jest wystarczająca.

Mamy do dyspozycji całe mnóstwo syropków różnych producentów. Podobnie jak w przypadku paracetamolu – zawsze dostosowujemy dawkę do wagi dziecka, a nie do jego wieku! Dla przykładu – dziecko, które waży 15 kg powinno celem zbicia gorączki dostać 150 mg ibuprofenu. Sprawdź jaką masz postać syropu i przelicz na ml.

A kiedy pójść do lekarza z gorączką?

Temat dość trudny, bo z jednej strony rodzice boją się gorączki, a z drugiej strony skoro to po szczepieniu to lekarz i tak nie pomoże. Chciałabym tutaj podkreślić, że nie każda gorączka po szczepieniu jest od szczepienia. Może się zdarzyć, że pojawi się gorączka, która jest pierwszym objawem jakiejś rozpoczynającej się infekcji. Dlatego jeśli nie możesz zbić temperatury, u dziecka oprócz gorączki pojawiają się jakieś dodatkowe objawy, albo coś Ciebie, jako rodzica niepokoi w zachowaniu dziecka – udaj się do lekarza, aby dziecko zbadał i zweryfikował czy to rzeczywiście „tylko od szczepienia”.

Zachęcam Was do zakupu ebooka szczepionkowego „309 pytań o szczepienia” gdzie znajdziecie odpowiedzi na całe mnóstwo pytań!

 • Prymula R, Siegrist CA, Chlibek R, Zemlickova H, Vackova M, Smetana J, Lommel P, Kaliskova E, Borys D, Schuerman L.. Effect of prophylactic paracetamol administration at time of vaccination on febrile reactions and antibody responses in children: two open-label, randomised controlled trials. Lancet 2009
 • Effect of antipyretic analgesics on immune responses to vaccination; Ezzeldin Saleh,a M. Anthony Moody,b and Emmanuel B. Walterc
 • Jackson LA, Peterson D, Dunn J, Hambidge SJ, Dunstan M, Starkovich P, Yu O, Benoit J, Dominguez-Islas CP, Carste B, et al. A randomized placebo-controlled trial of acetaminophen for prevention of post-vaccination fever in infants.PLoS One 2011
 • The Effect of Prophylactic Antipyretic Administration on Post-Vaccination Adverse Reactions and Antibody Response in Children: A Systematic Review, Rashmi Ranjan Das, Inusha Panigrahi  and Sushree Samiksha Naik
 • Lewis K, Cherry JD, Sachs MH, Woo DB, Hamilton RC, Tarle JM, Overturf GD.. The effect of prophylactic acetaminophen administration on reactions to DTP vaccination. Am J Dis Child 1988
 • Acetaminophen and ibuprofen for prevention of adverse reactions associated with childhood immunization. Manley J1, Taddio A.

193 thoughts on “NOP cz. 4 – gorączka po szczepieniu

 1. Na początku września moja córka ma zaplanowane trzecie szczepienie wg kalendarza szczepień. Szczepiłam ją refundowanymi szczepionkami. Po pierwszym szczepieniu był nieutulony płacz (nie pamiętam ile trwał, ale był to jeden wielki ryk) i obrzęk miejsc wkłuć. Nic jej wtedy nie podałam, na drugi dzień córka już była sobą. Po drugim szczepieniu wieczorem, tego samego dnia zaczął się płacz, więc od razu podałam jej paracetamol (na noc). Przez następne dwa dni była taka spokojna jakby nawet lekko zamulona. Miała lekki stan podgorączkowy i oczywiście obrzęk i tkliwość miejsc wkłuć, ale już nic jej nie podawałam bo doszła do siebie. Teraz zastanawiam się czy mogę zaszczepić ją jednak skojarzonymi szczepionkami? Mam obawy, że znowu będzie płacz, gorączka i kilka dni męczarni dziecka. Czy następne szczepienia też będą mogły być jednak skojarzone? Dodam, że moja pani doktor jest lekarzem rodzinnym, nie jest pediatrą i zastanawiam się też nad zmianą lekarza, pomimo tego, że zna córkę do urodzenia.

  1. Można zamienić refundowane na skojarzone. Jesli był nieutulony płącz to nawet taka zamiana przysługuje Wam bez dodatkowych płatności.

   1. Witam wczoraj mój 6 letni syn otrzymał szczepienie na odre swinke i różyczkę , dzisiaj rano dostal katarku , czy to mozliwe ze to wlasnie od tej szczepionki ? Dodam ze jest wesoły goraczka sie nie pojawiła ale męczy mnie wlasnie ten katar

    1. katar nie występuje w wyniku podania szczepionki. Potrzeba do niego rhinowirusów. jeśli poza tym dziecko dobrze się czuje to wystarczy obserwować.

 2. Szkoda, że nie wiedziałam wcześniej, podawalismy profilaktycznie paracetamol przy bexero ( czy były jakieś odrebne badanie na temat wpływu paracetamolu na imunnogennosc bexero, mieliśmy zalecenie i dziecko w pierwszej dobie dostawalo 3 dawki paracetamolu, gorączka nie wystąpiła) przy drugiej dawce również , podawalismy także paracetamol przy priorix (Odrą świnka różyczka) również profilaktycznie. Aż mi się gorąco robi na samą myśl że moje dziecko może nie być przez to w pełni chronione.

   1. Pani Doktor a co ze szczepionka na grypę u dorosłych. Mąż wziął solpadeine tydzień po szczepieniu, czy to również może zmniejszyć odporność, czy rozważyć ponowne zaszczepienie? Wyczytałam gdzieś ze przeciwciała tworzą się 7-10 dni po szczepieniu akurat:-(

    1. nie powinno to mieć aż tak dużego wpływu. Sa sytuacje w których trzeba, ale po prostu się nie zaleca takiego podawania „na zaś”. Niemniej te badania z bexsero pokazują, że byc może profilaktyczne podawanie paracetamolu w niektórych sytuacjach będzie uzasadnione. Także spokojnie 🙂

     1. Dziękuję, szkoda ze nie ma szczepionki na przesadne przejmowanie się, na pewno bym skorzystała;-) Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, czy np w przypadku szczepionki na pneumokoki kiedy wcześniej podaliśmy paracetamol i przypuśćmy ze wytworzyła się zmniejszona odpowiedz immunologiczna, czy po podaniu dawki przypominającej w drugim roku życia i nie podaniu paracetamolu uzyskamy większą ilość przeciwciał? Czy mamy szansę na uzyskanie przeciwciał w takiej ilości w jakiej by się wytworzyły gdybyśmy nie podali paracetamolu przy dawce w pierwszym roku życia?

   2. A co z podaniem preparatu Nurofen po zaszczepieniu i po 5h- w przypadku malucha 3miesięcznego (za 3 dni mającego 3 miesiące) zaszczepionego : na pneumokoki, 6w1 i rotawirusy . Oraz dziecka w wieku 2lat i 11miesięcy zaszczepionego na melin typB (??)

    1. ibuprofen nie jest zalecany w pierwszy 3 miesiącach życia. Profilaktycznie zaleca się podawanie paracetmolu. raczej ibuprofen nie wpływa na odpowiedz po szczepieniu ale nie ma takich badań – stąd zalecenia z paracetamolem.

 3. Witam. Jutro mamy pierwsze szczepienie synek jest 3 tygodnie po chorobie ale nadal utrzymuje się sapka…która już ma od 2 tygodnia życia…czy można szczepić dziecko które ma Sapke?

 4. Dobry wieczór, moja 12 tygodniowa córka (wcześniak, urodzona w 36 tygodniu, obecna waga 4660) miała tydzień temu w czwartek szczepienia 5w1 i Rota wirus. Przez pierwsze dwa dni po szczepieniach nie było żadnych dziwnych zachowań. Dwa dni po szczepieniach mała zaczęła być bardzo śpiąca, marudna, przesypia całe dni a co najgorsze całkowicie straciła apetyt. Ciagle odmawia jedzenia (karmię piersią) Je bardzo mało, krótkimi. Spadła 60 gram z wagi, odrobiła je ale pierwszy raz od urodzenia nie przybrała nic w tygodniu. Miała zrobione wcześniej wszystkie szczegółowe badania: morfologia krwi, posiew moczu i krwi, CRP, kal – wszystkie w normie z wyjątkiem za małej ilości żelaza.
  Czy to możliwe, że tak długo (tydzień) utrzymuje się brak apetytu? Jak temu zardzić? Czy przy braku wzrostu wagi powinnam dokarmić swoim mlekiem? Próbowałam strzykawką i kubeczkiem – niestety mała nie chce z nich pic. Boje się podać butelki, aby córka nie odrzuciła piersi. Od narodzin jest koniuszkiem, niejadkiem, które trzeba wybudzać do jedzenia, ale tak zle jeszcze nie było jak teraz po szczepieniu. Pani Doktor będę wdzięczna za poradę.
  Będę

  1. a stolce się nie zmieniły? Mogą być takie objawy po szczepieniu przeciwko rotawirusom – przystawiać jak najczęściej do piersi. Podać probiotyk. i podejść na kontrolę do lekarza, zeby wykluczyć ewentualną infekcję

 5. A jak czesto po szczepisniu mierzyc temperaturę? Szczególnie w sytuacji gdy jest 37.9C które się utrzymuje po 30 min (nie podano leku)? zalecono mi nie podawac paracetamolu jak bedzie sie utrzymywac 38. chyba ze zacznie rosnac powyzej to od razu podac. Tylko bedac na granicy (38 C) co ile mierzyc temperaturę? To nasze pierwsze szczepienie i pytam na przyszłość bo teraz i tak będę czujna całą noc czy tego chcę czy nie 😉

  1. 2x na dobę można zmierzyć – zwłaszcza w godzinach wieczornych być czujnym. Jeśli zachowanie dziecka zaniepokoi lub bezie wydawało się rozpalone to częściej oczywiście

 6. Czy możliwa jest sytuacja,że cztery tygodnie po szczepieniu przeciwko ospie ( u dwulatka) wystąpił stan podgorączkowy, jako reakcja na to szczepienie? Czy nie należy tego łączyć ze sobą? W ulotce jeat napisane,że gorączka i stan podgorączkowy u 5% osób występuje nawet do 6 tygodni. Młodszy brat dostał ponad tydzień temu szczepienie na rotawirusa. Czy jeśli wydawał żywego wirusa i starszy syn Go złapał to może być to jego reakcja? dodam, że brak innych objawów. Pozdrawiam

  1. może to być reakcja na szczepienie. Jeśli temperatura będzie wyższa to podejść na badanie lekarskie, bo może też rozwijać się coś dodatkowego.

   1. Pani doktor. Córka 8 dni temu (6 lat) szczepiona pierwszą dawką Bexsero. Generalnie wszystko w porządku, paracetamol podawany profilaktycznie przez 2 doby po szczepieniu. Dziecko czuje się dobrze, martwi mnie zaczerwienienie wokół miejsca wklucia i delikatna mała twarda kulka pod spodem. Czy to normalne? Rączka Jej nie boli, jedynie wtedy kiedy dotykam w tym miejscu. Robię oczywiście okłady z sody, ale chyba nie widać większej poprawy. Nie jest to jakieś duże, ale wydaje mi się, że po takim czasie nie powinna mieć już żadnego śladu. Co robić? Będę wdzięczna za odpowiedź. Może ktoś miał podobne doświadczenie?

 7. Pani Doktor, proszę o poradę. 18.12 moja 3.5 miesięczna córeczka miała szczepienie (wg kalendarza szczepień na 3-4 miesiąc ). Otrzymała szczepionkę skojarzoną 6w1 hexacima. Dziś mija 4 dzień jak moja córka przestała jeść i pic (karmię piersia),a jeśli już spróbuje złapać pierś to napije się dokładnie 3-4 łyki i wpada w płacz. Czy może to być objaw poszczepienny, który utrzymuje się tak długo? Dodam że córka była przed szczepieniem łakomczuchem i nigdy nie odmawiała piersi. Próbowałam podać mleko modyfikowane ale tu było jeszcze gorzej, gdyż corka nie toleruje butelki. Boję się ze jeśli głodówka córki potrwa dłużej to stracę pokarm (z każdym dniem jest to go mniej).
  Bardzo proszę o poradę.

  1. najlepiej podejsc do doradcy laktacyjnego. byc może zbiegło się z kryzysem laktacyjnym. Gorszy apetyt może byćefektem podania szczepionki, również drażliwość dziecka, ale nie pwoinno tak dlugo trwac.

 8. Dobry wieczór, czy przed szczepieniem u dziecka powinna zostać pobrana krew oraz oddany mocz do badania, by sprawdzić czy w nic złego się nie dzieje?
  Pozdrawiam

 9. Dzien dobry
  Dziecko 13 miesięcy było szczepione priorixem. Po dwóch dniach zaczęło gorączkować . Lekarz stwierdził, że to wirus i dostaliśmy zalecenie aby obniżać gorączkę paracetamolem. Wcześniej po szczepionce pielęgniarka odradziła podanie po szczepieniu nurofenu . Finalnie dziecko gorączkowało 8 dni i niestety przez te 8 dni dostawało paracetamol . Martwi mnie bardzo czy w tej sytuacji szczepionka tak samo będzie chronić moje dziecko czy tak długie stosowanie paracetamolu znacznie obniżyło produkcję przeciwciał. Czy moje obawy są słuszne ?

  1. Witam. Trochę nie pasuje na gorączkę po tym konkretnym szczepieniu. Może się pojawić ale zwykle miedzy 5-12 dobą od szczepienia i nie trwa tak długo. A było dziecko badane w tym czasie? Czy nie było oznak infekcji? Paracetamol był podany z konkretnych wskazań. nie miałabym tutaj watpliwosci czy dobrze sie stalo, ze dziecko go dostalo, skoro goraczka byla.

 10. Dzień dobry
  Jak długo może trwać gorączka po szczepieniu. Córka dostała DTP z refundowanych szczepień (tężec, błonica, krztusiec). Dostała ją o 14:50a o 16 już miała wysoką gorączkę. Trwa ona już całą noc i nie wiem co robić.

  1. jeśłi wysoka gorączka to podejsc na badanie. moze wystapic w tym czasie od szczepienia ktory pani podaje. Jesli jest bardzo wysoka to warto pomyslec o szczepionkach wysoceskojrzonych – byc moze w Waszej sytuacji nawet refundowanych z racji NOP.

 11. Dzień dobry, chciałabym spytać o mierzenie temperatury. Dlaczego mierzenie w uchu lub pod pachą zalecane jest dopiero po 3 roku życia? Czy wcześniej pomiar jest niedokładny czy tez chodzi o kwestie pragmatyczne, np o to ze ciężko dziecko utrzymać w bezruchu?

   1. Dobry wieczór, córka (6 tydzień) miała dziś szczepienie 6 w 1, meningokoki i rotawirusy. Ma temp. wahającą się od 37,4 do 38. Bardzo jest niespokojna, lekko pojękuje, wierci się, czuje że jest rozpalona – obawiam się, że może mieć temp. powyżej 38, ale termometr jest niedokładny. Czy podawać paracetamol? Co robić, jeśli ten stan będzie się utrzymywał w kolejnych dniach?

 12. Ehhh… rano mieliśmy pierwsze w życiu szczepienie… w tym pneumokoki. Pediatra zaleciła podać pół czopka Efferalgan od razu po szczepieniu i drugie pół jeśli wystąpi gorączka. A teraz czytam że 'czopków nie wolno dzielić’ ??? tzn że ten czopek nie zadziała? Czy może zaszkodzi mojemu dziecku? I co teraz w przypadku kiedy wystąpi ta gorączka? Dać drugie pół czy cały?

  1. Czopków nie wolno dzielić. Zaszkodzić nie zaszkodzi, ale nie wiem na ile zadziała, bo nie wiem ile tego paracetamolu dziecko dostało. W razie gorączki podać cały czopek w dawce odpowiedniej do wagi dziecka (20mg na kilogram).

 13. Dziś mamy 8 dobę po szczepieniu Odra, Świnka, Różyczka (priorix) i mały dostał 38 stopniowej temperatury. Ale dobrze sobie z nią radzi,wiec poobserwuje zanim dam syrop. Mam nadzieje,że na takiej temp. skończymy…
  Fajnie, że pani pisze tego bloga ?

  1. Witam, corka miała 6 dni temu szczepionkę Bexsero od 3 dni twmperatura do
   38.5 podajemy ibuprofen.
   Czy to objaw posZcZepienny ? Innych objawów choroby nie ma, tylko jest Markotna, brak apetytu i temperatura… dziękuję

   1. trochę za późno się pojawiło i za długo trwa, aby zrzucić to na szczepienie. Warto skonsultować się z lekarzem. Może okaże się to trzydniówką

 14. witam
  3,5 miesieczny syn po 1 dawce bexsero dostał po 4 godzinach paracetamol(ze wzgledu na ból nóżki) to było jakos o 18. Koło 22:30 zaczęła.mu rosnąc temperatura i gdy miał 38,3 podałam znowu paracetamol(mniejsza dawkę wg zaleceń producenta). Gorączka spadła.po godzinie od podania leku. Teraz nie wiem czy dobrze zrobiłam…za tydzień mamy drugą wizytę. Jak Pani zaleca? Czy znowu podawać paracetamol „na sucho” bez gorączki przy samym bólu czy czekać na rozwój sytuacji i przy jakiej temp u 4,5 miesięcznego dziecka zaczyna się gorączka? Bo znajduje sprzeczne informacje.

  1. może pani podać natychmiast po przyjssciu do domu – zmniejsza to ryzyko wystapienia goraczki jesli podamy od razu. A jesli mimo to goraczka wystapi (takie 38,3 to mozna czekac jesli poza tym dziecko czuje sie dobrze, ale 38,5 juz zbijac) to podac tez mozna ibuprofen.

 15. Witam, synek 20 miesięcy był zaszczepiony varilrixem przeciw ospie- druga dawką. W 4.dobie pojawiła się gorączka, dzisiaj mija druga doba, gorączka sięga 39,6 I ciężko ja zbić. Wraca jak bumerang, w dzień praktycznie ciągle wraca do 38, ponad 38 stopni. Podajemy na przemian ibuprofen i paracetamol. Czy to nie jest jakaś patologiczna reakcja na szczepionkę ?

  1. WItam. Przy tak wysokiej gorączce ja bym podeszła do pediatry na badanie. Być może to wcale nie jest związane ze szczepieniem a rozwija się jakaś infekcja.

 16. Mam pytanie dot. gorączki po szczepeniu przeciwko gruźlicy. Synek był szczepiony w szpitalu. W 6 tygodniu życia pojawił się ropień okokoodbytniczny. Czy to może być wynikiem otrzymania tej szczepionki?

 17. Dzień dobry. Pani Doktor prosze o wyjasnienie bo teraz to już kompletnie wariuję z tymi szczepionkami. Szczepię dziecko skojarzonymi i na meningokoki , pneumokoki , ospa. Synek gdy miał 7 tygodni zachorował na zapalenie opon mózgowo rdzeniowych i potem sepsa (CRP ponad 300) w drugiej dobie po szczepieniu (szczepionka nieskojarzona „stara” zgodnie z kalendarzem szczepień) . Szczepimy bo takie były zalecenia lekarza ale z dużą ostrożnoscia cokolwiek to znaczy 🙁 zaraz po każdym szczepieniu synek otrzymywał pedicetamol a w domu podawałam przez 2, 3 dni nurofen. i tak po kazdym szczepieniu postepowaliśmy poniewaz nie chcieliśmy dopuścić do gorączki w związku z chorobą jaka przeszedł a u synka wystapiły raz przy gorączce drgawki a teraz czytam ze nurofenu nie wolno podawac po szczepieniach bo nie wytworzy sie odpowiedz immunologiczna

  1. lekiem pierwszego rzutu jest paracetamol i to on ma najwięcej badań w tym temacie, dlatego jeśli jest możliwość to lepiej podawać paracetamol.

 18. Witam, mój 3. letni syn, trzy tygodnie temu został zaszczepiony na ospę mimo tego, iż już ja przechodził mając 11msc. Teraz kiedy minął trzeci tydzień od szczepienia syn dostał gorączkę. Czy to przez poszczepienie?

  1. Ale dlaczego był szczepiony przeciwko ospie jeśli ja przechodził? Przecież to szczepionka zalecana i rodzic musi za nią zapłacić…?

 19. Syn był szczepiony dzisiaj na ospe wietrzna, w nocy dostał gorączki 38,5 czy to nie za wcześnie ? W przychodni pani doktor mówiła że gorączka może wystąpić po 3 dniach…

  1. Zwykle po tym szczepieniu gorączka pojawia sie nieco pózniej. Warto obserwować czy jednak nie rozwija sie jakas dodatkowa infekcja.

  2. Córcia szczepiona przeciwko świnka Odra różyczka w zeszły wtorek . W 8 dobie wyszedł stan podgorączkowy 37,4 apatia brak apetytu utrzymuje się już drugi dzień . Czy się martwić ?

 20. Witam
  Pani Doktor syn 8 dni temu został zaszczepiony priorixem odra-świnka -różyczka dzisiaj dostał temperatury 37, 9 podalam mu ibuprofen forte w dawce 3 ml a wazy 15 kg. I zastanawiam się ile dni może się utrzymywać taka goraczka związana ze szczepieniem? I czy dobra dawkę leku podaje skoro mam ibum forte 200mg/5ml.

  1. Na te wagę powinien dostać 3,75 ml. Pasuje to na wzrost temperatury po szczepieniu, ale przy takich wartościach zwykle nie ma konieczności podawania leków przeciwgorączkowych, chyba że dziecko jest bardzo marudne. Zwykle temperatura nie utrzymuje się dłużej jak 2 dni. Pozdrawiam

 21. Mamo Pediatro,
  Jak długo może utrzymywać się gorączka poszczepienna i po jakim czasie należy udać sie do pediatry jeśli nie mija, a nie ma innych objawów (tj. katar, kaszel etc)?
  Co zrobić, gdy dochodzi jadłowstręt podczas gdy dziecko karmione jest piersią (zwykle na ulotkach szczepień jako pierwsza pozycja w reakcjach niepozadanych)?

  Teój blog bardzo mi pomógł i dalej pomaga – to co robisz jest fenomenalne i pozwala rodzicom spać spokojnie, a gdy jest potrzeba mobilizuje do działania. Jako Mama pierwszego dziecka wszystkie rekacje dzidziusia traktuję z ogromną emptią, przejęciem i nieżadko z paniką – dzięki Twoim wpisom, mogę spokojnie mieć pewność, że to co znajdę nie będzie tylko przekazywaną wiedzą forumowiczów często też zniekształconą przez własne odczucia i zdanie. Wiekie dzięki!!!

  1. raczej krótko i bez dodatkowych objawów. Jeśli utrzymuje się ponad 48 godzin lun występują dodatkowe objawy to warto podejść do lekarza na badania fizykalne. Dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam.

 22. Witamy.My w poniedzialex Bexero (pierwsza dawka,14mc-y).Maly distal temp wieczorem (38,5) i roslo.Ibuprofen co 6 h bo wraca do 39 po 5-6godzinach.Wczoraj wizyta lekarza-brak oznak infekcji.Ida mu tez 4..i lekarz uwaza ze to moze byc przyczyna.Ja jednak mam watpliwosci,bo te 4wychidza juz z 2tygodnie i dotad zadnej goraczki nie bylo.Dzis popoludniu minie 48h od Bexero.Pytanie jesli to NOP powinna dzis temp ustapic? Nie bardzo wiem co robic,znow prosic lekarza do domu? Bardzo sie boje ze to jakies powiklania po samej szczepionce.

  1. Jesli gorączka nie minie to udałabym się na kontrole do lekarza – mimo wszystko. Zęby to raczej ostatnia przyczyna gorączki, zwłaszcza jesli mamy zwiazek czasowy ze szczepieniem. Ja bym jednak szczepienie obstawiala. Ale nie powinno to trwac dlugo. Jeśli, jak wspomnialam bedzie sie utrzymywac to lepiej podejsc na kontrole i ewentualnie wykonac badania dodatkowe (morfologia, CRP, badanie ogolne moczu).

 23. Witam!
  Ja również mam problem, otóż synek
  został zaszczepiony Priorixem wczoraj po południu i już w nocy dostał gorączki około 38.3C
  Po podaniu środka przeciwgorączkowego przez 11h nie powróciła, ale później pojawiala się już częściej. Czytałam tu, że przy tego rodzaju szczepionce gorączka nie pojawia się tak szybko, dlatego zaczęłam się martwić. Dodam, że synek przed szczepieniem oczywiście został przebadany i ogólnie nawet teraz nie wykazuje żadnych innych objawów, jedynie ta gorączka i jakby odrobinę podpuchniete okolice oczu i policzków, co widzimy tylko my jako rodzice.
  Czy na pewno ta gorączka nie może być skutkiem szczepienia?

  1. trochę za wcześnie. A była tylko ta jedna szczepionka? ja bym podeszła na badanie żeby wykluczyć jednak czy nie rozwija się jakaś infekcja.

 24. Witam
  Synek miał w czwartek druga dawke szczepnienia na ospę w sobote dostał gorączkę 38,4 a miejsce po szczepieniu jest lekko zaczerwienione od piątku. Jak długo moze się w utrzymywać gorączką po tym szczepieniu?

  1. Witam. Pani doktor, a jeśli chodzi o szczepienie na 16-18 miesięcy refundowane 3 wkłucia. Synek po 3 godzinach zaczął płakać, że boli go nóżka ta co były 2 wkłucia podałam Nurofen i po godzinie było wszystko dobrze, a po 6 godzinach znowu zaczął płakać i pokazywać że boli go ta nóżka i podałam mu paracetamol i usnął. Dodam że zawsze dobrze znosił szczepienia, a to na 16-18 miesiecy i tak 3 razy było przekładane ze względu na kaszel który występuje po śnie. Pani doktor dziś podjęła decyzję że jeśli nic się nie rozwija to zaszczepimy. Czy to normalne że boli go ta nóżka i jest temperatura? Dziękuję za to co Pani stworzyła 🙂

 25. Witam, syn (3 lata) 9 dni temu zaszczepiony Priorixem odra świnka różyczka – tak późno z mojego wyboru. Wczoraj w 8 dobie po szczepieniu wystąpiła gorączka, gdy dobiła do 38.5 podałam 3.25ml ibupromu (waży 15kg) gorączka spadła w ekspresowym tempie do normalnej 36.6, ale za 8 godzin powróciła i znów podałam ibuprom. Dlaczego ibuprom?? bo moje dziecko jest odporne na paracetamol .. trwa to już 2 dobę, a jutro wyjerzdzamy na wakacje. Mam jeszze 4 miesięczną córkę (wcześniak z 37 tyg z niską masą urodzeniową, teraz juź dorównała rówieśnikom) i strasznie się obawiam, że może ją zarazić, czy jest takie prawdopodobieństwo, że może ją zarazić tą „żywą szczepionką” bardzo proszę o odpowiedz .. Dziękuje

  1. Zarazić szczepionka nie zarazi, ale pytanie czy nie rozwija sie jakas infekcja? Dodatkowych objawow nie ma? Po dwoch dobrach zwykle jest spokój jeśli winna jest szczepionka. Moze warto podejść ma badanie lekarskie przed wyjazdem?

 26. Dzień dobry, synek 8mcy, 11kg, dostał w czwartek ok poludnia pierwsza dawkę wzwb, w piątek rano dostał gorączki oj 38 (dalej nie czekałam bo bardzo marudny), podałam paracetamol… dzisiaj sobota gorączka nadal jest, czy to od szczepienia? Myślałam że szczepienie wzwb nie wywołuje takich objawów.

  1. może wywołać gorączkę, ale nie powinna się długo utrzymywać – dlatego warto w takich sytuacjach udać sie do lekarza na badanie

 27. Witam. Wczoraj dziecko 4m zaszczepione Hexacima i Rotarix ( druga dawka)-w nocy temperatura. Spadła sama. Dziś w dzień 37.9 po godzinie spadła sama. Czy to normalne, ze temperatura tak rosnie i sama spada? Jak dlugo moze utrzymywac sie stan podgoraczkowy po szczepieniu?

  1. może tak być. Ale nie powinno to trwac dłużej niż 48 godzin – jeśli się przedłuża to lepiej podejśc na badanie do lekarza.

 28. Mam pytanie odnośnie gorączki po szczepieniu na WZW B. Pojawiła się w piątym dniu od szczepienia (dziecko 11miesieczne). Temp ponad 39stopni. Utrzymywała się przez dwa dni. Zgłosiłam w poradni ale dostałam informację,że to na pewno nie od szczepienia. Moje pytanie czy to może jednak był NOP?

  1. NOP można zgłosić, jednak czasowo bardziej pasuje do jakiejś infekcji. Gorączka pojawia się zwykle przez pierwsze 2 doby. Ale zgodnie z definicją NOP to związek czasowy ze szczepieniem.

  2. Dzień dobry, córka do tej pory szczepienia przechodziła bezproblemowo. Niestety musieliśmy odroczyć szczepienie MMR i drugą dawkę 5 w 1 z powodu wystąpienia czterech epizodów drgawek gorączkowych. Dzisiaj, w wieku 3 lat i 5 miesięcy została zaszczepiona, szczepionką MMR VAX-PRO. Pediatra zalecił paracetamol w 3-5 doby po szczepieniu oraz w 9-11. Zastanawiam się, czy podać wcześniej, szczególnie chodzi mi o dawkę na noc, ponieważ boję się, że nie zareaguję w odpowiednim momencie na nagły wzrost temperatury.
   Pozdrawiam serdecznie Panią Doktor oraz wszystkie Mamy i ich Pociechy, Agnieszka.

   1. Witam. po tym szczepieniu gorączka pojawia się raczej później i nie ma zaleceń o profilaktycznym jej podawaniu. W sytuacji gdy u dziecka sa w wywiadzie drgawki gorączkowe to rzeczywiście postępowanie może być inne. może pani podać wcześniej.

 29. Dobry wieczor,tydzien temu zaszczepilismy corke- 5 miesiecy, korygowane 3,5. Czy po szczepionce na pneumokoki Prevenar 13 moze pojawic sie stan podgoraczkowy (37,9) po 6 dniach od zaszczepienia? Podwyzszonej temperaturze towarzysza czestsze, nieco sluzowate stolce i gorsze samopoczucie dziecka. Corka byla rano badana (po pierwszych bardziej luznych, czestszych stolcach postanowilismy o wizycie, zeby nie dopuscic do odwodnienia)- gardlo rozowe, osluchowo bez zmian. Zalecono probiotyki i doraznie pedicetamol. W ubieglym tygodniu bylo robione badanie moczu- czysto (dwoistosc nerki- rutynowa kontrola). Pediatra wspomnial o termoregulacji i klopotach z oddawaniem ciepla przy obecnej pogodzie. Innych przyczyn nie podal. Zastanawiam sie zatem czy taki incydent, opozniony w czasie, moze, mimo wszystko, miec zwiazek ze szczepieniem na pneumokoki? Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

  1. trochę już późno na taką reakcję po szczepieniu. Stany podgorączkowe i gorączka pojawiają się zwykle do 2-3 doby od szczepienia.

 30. Witam w poniedziałek o 16.00 synek (10mc) miał pierwsza szczepionke przeciwko meningokokom Bexero. Dzisiaj mamy środę 12.00 i dalej gorączkuje tak 38.7 podaję mu ibum w syropie co 8-10 godzin i paracetamolem 80mg co 6-8 godzin. Czy to jest normalna reakcja ? Dodam że w poniedziałek robiliśmy krew morfologia, crp i wszytko było ok.

  1. Jeśli gorączka będzie się utrzymywać w godzinach wieczornych i nocnych – czyli 2 doby łącznie to lepiej podejść do lekarza na badanie. Nie jest wykluczone, że w między czasie rozwinęła się jakaś infekcja.

 31. Dzień dobry, mam pytanie, które nurtuje mnie i wywołuje wiele sprzecznych głosów w otoczeniu. Syn 13-miesięczny został zaszczepiony przeciwko pneumokokom (szczepionka bezpłatna) i MMR. Po 12 godzinach od szczepienia wystąpił stan podgorączkowy, a potem gorączka (wzrosło do 38,4 po ok. 4 godzinach od pierwszego pomiaru); dostał ibuprofen w stosownej dawce, bo nie mógł usnąć, a był już bardzo marudzący. Od tamtej pory minęło 8 godzin, obecnie temperatura to 36,8. Jak wygląda w takiej sytuacji kwestia spacerów? Czy można z dzieckiem wyjść choćby na kwadrans, czy poczekać? Bo, jak rozumiem, jeśli gorączka do jutra nie wróci – można wychodzić normalnie? Mówię o spacerze na łonie przyrody, nie wyjściu do marketu czy na plac zabaw oczywiście.

 32. Zaszczepiłam dziś synka 7 tygodni 5kg cały dzień był marudny, nie chciał jeść i pojawiła się gorączka. Jak temp doszła do 38 a on cały czas płakał podaliśmy mu 1 czopek z paracetamolem (50mg). Zjadł ślicznie i zasnal. A potem zaczęłam rozmawiać z koleżanka i powiedziała mi ze paracetamol podany po szczepieniu może wywołać autyzm 🙁 wiec teraz wertuje cały internet i jestem zestresowana. Czy to prawda?

   1. Witam córka 13 miesięcy była szczepiona na MMR MenB MenC HiB bi PCV w pierwszej dobie pojawiła się gorączka która trwała dobę i zniknęła a dziś w 5 dobie pojawiła się znowu. Czy jest możliwe jest że dostała ponownie gorączki ze szczepionki ? Tym razem tej MMR ?

 33. Witam serdecznie,
  Córeczka ma obecnie 17 miesięcy 8 dni temu była szczepionka przeciwko Odrze-Śwince-Różyczka i wystąpiła podwyższona temperatura, która się waha między 37,8-38,2. Dziecko jest rozdrażnione, dużo płacze zwłaszcza w nocy, cały czas woła o pierś, ssie 5 minut odwraca się płacze i z powrotem woła o pierś. Mam wrażenie, że może boleć ją również brzuszek (jest miękki i daje się masować), apetyt nie dopisuje. Byłyśmy u pediatry, ale Pani dr stwierdziła, iż dziecko jest przeziębione, zaleciła inhalacje z soli fizjologicznej. W związku z tym, że Mała strasznie marudzi dałam jej że 3 razy oczywiscie w odstepach czasowych Ibuprom Forte 2,5ml pewnie trochę mało przy wadze 13kg, ale nie chcę przesadzać. Gorączkuje już 2 dni, zastanawiam się czy powinnam coś jeszcze zrobić, bo obecnie nie wiem jak pomóc dziecku. Obie jesteśmy w dzień jak zoombi. Dodam jeszcze, iż dopiero u Pani na blogu dowiedziałam się, że gorączka po tym że szczepienie może wystąpić tydzień później, nasz pediatra wspomniał tylko o wysypce kilka dni po. Mnie już różne rzeczy do głowy przychodziły skąd ta gorączka, bo mam dzieci, które nigdy nie goraczkują, a tu teraz taki odczyn.
  Rano znów wybiorę się do lekarza niech spojrzy na dziecko dokładniej, bo wg mnie ma powiększone węzły z tyłu głowy. Powinnam coś jeszcze zrobić, badania krwii? Boję się szczepić dzieci, ale wiem że trzeba. Przeraża mnie niewiedza co mam robić by wystąpi niepożądany odczyn.

  1. Badania raczej nie są konieczne, chyba, ze gorączka będzie się przedłużać albo coś dodatkowo zaniepokoi w badaniu. TO prawdopodobnie reakcja na szczepienie ale nie powinna trwać dłużej niż 48 godzin. Jeśli podajemy leki przeciwgorączkowe to lepiej trzymać si ę dawkowania – dla wagi 13 kg należy podać 130 mg ibuprofenu. Mniejsza dawka może nie zadziałać, a jak temperatura wzrośnie jeszcze bardziej to będzie problem co podać.

   1. Jeśli po szczepieniu gorączką do 38, ale dziecko nie może zabraknąć w związku z bólem miejsc wkłuć na rączkach to czy podanie paracetamolu w jednej dawce, może mieć natywny wpływ na działanie zaaplikowanych szczepień ? Czy szepienie może mieć w przyszłości słabsze oddziaływanie i ochronę ? Dodam, że tak zrobiłam niestety dziecko absolutnie nie chciało okładów z sody. Bardzo dziękuję Pani Doktor za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie Ewa

    1. raczej nie powinno miec To wpływu- tym bardziej ze po niektórych szczepionkach (bexsero) paracetamol jest zalecany profilaktycznie – zwłaszcza gdy łączymy ww szczepienie z innymi

 34. Chciałabym dopytać, jak długo może się utrzymywać gorączka po szczepionce priorix. Do trzech dni? Córeczka dostała gorączki w drugim dniu po zaszczepieniu, temperatura trudna do zbicia (po trzech godzinach od podania paracetamolu powyżej 38,3 i błyskawicznie rośnie, więc włączyliśmy też ibuprofen). Jutro będzie trzeci dzień. Na żadną szczepionkę do tej pory córeczka nie reagowała gorączką.

  1. ale tylko priorix został podany> po tej szczepionce gorączka pojawia się między 5-12 dobą od szczepienia a nie tak wcześnie. Wygląda to raczej na jakąś infekcję.

 35. Dzień dobry, za parę dni mój synek będzie miał podaną drugą dawkę Bexsero, jest w 5 m-cu życia. Po pierwszej dawcę wystąpiła wysoka temperatura (39,5) i jęczenie.
  Zastanawiam się, czy organizm przy drugiej dawce szczepienia reaguje silniej, tj. czy szansa na wystąpienie NOPów jest wyższa, taka sama czy niższa niż przy pierwszym szczepieniu? Pozdrawiam.

  1. Zwykle przy kolejnej dawca szansa na NOP jest niższa. Dodatkowo można ją zmniejszyć podając profilaktycznie 30 minut przed szczepieniem LUB zaraz po szczepieniu paracetamol.

 36. Chciałabym rozwiać pewną wątpliwość – w powyższym tekście jest wzmianka, że po szczepieniu przeciwko ospie gorączka występuje do 48 h po iniekcji. Natomiast w komentarzach napisała Pani, ze zwykle występuję pózniej. Zastanawiam się kiedy mam się spodziewać gorączek po podanych dwóch szczepieniach na jednej wizycie: MMR i Varilrix. Ile mogą trwać kazda? Czy mogą się nałożyć? Dziękuję i pozdrawiam.

 37. Witam. Córka została dziś zaszczepione na Odrę, świnkę i różyczka oraz na pneumokoki (3raz, prenevar 13). Po 3h od szczepienia temperatura zaczęła rosnąć, pojawił się katar i widać, że bolą ją rączki. Teraz śpi i temperatura wynosi 38,2. Wcześniejsze szczepienia przeszła bez żadnych problemów. Czy to możliwe, że to po szczepiace? Dodam, że wcześniej była leczona najpierw przeciwwirusowo, później trafiła się bakteria i antybiotyk i znów wirus (wszystko trwało 3 tygodnie). Od antybiotyku minęło 2 tygodnie, od leków przeciwwirusowych 6 dni. Jednak nadal pozostał kaszel. Lekarz po badaniu nie widział przeciwwskazań do szczepienia.

  1. Jak najbardziej wiązałabym z tym szczepienie, ale ta antybiotykoterapia w wywiadzie nie miała tutaj wpływu na reakcję. Warto podać w takiej sytuacji paracetamol jeśli dziecko sprawia wrażenie jakkby coś ją bolało.

 38. Witam.podalam profilaktycznie 11 tygodniowej corce paracetamol godzine przed szczepieniem Nimenrixem, pozniej ze wzgledu ns jej placz po 6godz od szczepienia. Czy bardzo zle zrobilam? Mialam swiadomosc, ze paracetamol podaje sie przed meningo B i jakos uznalam, ze przed ACYW takze nalezy podac :/

 39. Po szczepieniu na MMR pediatra zaznaczyła by nie podawać nurofenu a paracetamol w razie wystąpienia gorączki.Gdzieś kiedyś przemknęły mi artykuły że nurofenu nie powinno się podawać po szczepieniu,że może mieć to związek z nopem np. autyzmem.Czy faktycznie nurofenu powinnam unikać? i przede wszystkim na jak długo,bo minęło 8 dni od szczepienia,teraz mamy stan podgorączkowy i mam zagwozdkę do kiedy ewentualnie tego nurofenu powinnam unikać.

 40. Witam, 4 dni temu 13 miesięczna córeczka była szczepionka na Odrę świnkę różyczkę.(priorix) Od razu po szczepieniu wystąpiła temperatura. Na początku stan podgorączkowy w drugiej dobie prawie 39. Podawałam ibuprofen bo najlepiej zbijał gorączkę. Po trzech dniach gorączka minęła, natomiast pojawiły się na ciele krosty przypominające ospę wietrzna. I teraz mam pytanie czy to normalny objaw po tym szczepieniu? Czy krosty to reakcja na ibuprofen?

  1. Jeśli po tym szczepieniu tak szybko pojawia się gorączka to lepiej udać się do lekarza. trzy dni gorączki i wysypka po niej to bardziej na trzydniówkę pasuje, ale ta wysypka ospy nie przypomina

   1. Tak po wizycie u lekarza okazało się, że to trzydniówka. Dodatkowo przyplątała się jeszcze „jelitówka”. Bardzo się martwię, bo wszystko wydarzyło się w niedługim czasie po szczepieniu, mam nadzieję, że nic nie będzie mojej Niuni.

    1. Nie powinno to wpłynąć na odpowiedź po szczepieniu, bo na nią układ immunologiczny zużywa bardzo mało swoich zasobów – zdecydowanie więcej na te drobne infekcje.

 41. Witam,
  dostaliśmy zalecenie od pediatry by podawać paracetamol przed i po szczepieniu szczepionkami skojarzonymi.
  Przed pierwszym szczepieniem pediatra była zdziwiona, że nie podaliśmy dziecku przed szczepieniem paracetamolu.
  Podałam paracetamol asekuracyjnie po szczepieniu według wskazania pediatry.
  Zastanawiam się jednak, skąd będę wiedzieć czy występuje NOP jeżeli będę podawać paracetamol zapobiegawczo i czy nie wpływa to na odpowiedź immunologiczną.

  1. Podania paracetamolu nie wpływa na odpowiedź immunologiczną po szczepieniu. Jeśli dziecko zagoraczkuje gorączka pojawi się przed poprzednią dawką paracetamolu.
   Są szczepienie po których występują większe odczyny gorączkowe np Bexero albo równocześnie podanie szczepionki 6w1 i p/pneumokokom co do których stosuje się takie zalecenie. Inna sytuacja wymagająca takiego postępowania to wystąpienie drgawek goraczkowych w przeszłości.

 42. Córka ma 2,5 roku, po szczepieniu MMR w 7 dobie temp 37,5 w 8 dobie rano ok, a popołudniu juz 38,5 podałam ibuprofen, bo po 5 godzinach już 39,5. Od tej pory podaje paracetamol i ibuprofen na przemiennie co 4 godz, bo temperatura rośnie. Dodatkowo córka wspominała, ze boli ja kolanko i faktycznie jakos tak sztywno na ta nóżke chodzi i wydaje mi sie ze ma przekrwione i powiększone migdałki.
  Czy to może być od szczepionki? Dzwoniłam do lekarza i stwierdził, że raczej nie, że to może być angina, albo infekcja dróg moczowych.
  Dodam że kiedy temp po lekach spada, córka sie normalnie bawi, ma apetyt. Od pierwszego pojawienia sie temp. mija teraz 36 godzin.
  Nie wiem czy iść z nią na wizyte? Czy to może być uczulenie lub źle podana szczepionka? Obrzęku w miejscu wklucia nie ma. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. ja bym poszła na wizytę bo nie da się tego ocenić po samym opisie. Należy się porządny wywiad i badanie lekarskie i na tej podstawie ewentualne leczenie. Ale nie brzmi to na typową reakcją po szczepieniu.

 43. Witam,
  Ok 3godziny przed szczepieniem (świnka odra różyczka i ospa wietrzna) moja 10miesieczna córka dostała 1,25ml Ibufenu forte, bo ma katar a nie wiedziałam ze dzisiaj będzie szczepiona bo tylko mieliśmy mieć badanie ogólne , ale lekarz stwierdził ze dziś zaszczepi i powiedział ze to nie ma wpływu na szczepionke jednak mam obawy czy aby na pewno ten Ibufen nie będzie miał wpływu na szczepionkę i czy nie pojawią się jakieś skutki uboczne?
  Ps. Szczepienia przeprowadzamy w Austrii
  Pozdrawiam

 44. Mam pytanie odnośnie pomiaru temperatury w odbycie dziecka. Załóżmy, że wyszło 38,5 stopnia. Odejmujemy 0,5 i mamy temperaturę 38. I to jest nadal w normie i nie oznacza gorączki?
  Dziękuję z góry za odpowiedź :).

  1. Tak może to być norma. Temperatura ciała nieco waha się również w ciągu dnia. Zawsze musimy patrzeć na dziecko „w calosci” jesli jest marudne źle się czuje trzeba zachować czujność.

 45. Dzień dobry, synek 2,5roku szczepiony priorixem Chcemy zaszczepić go również na pneumokoki Jaki odstęp zachować między jednym a drugim szczepieniem by organizm odpoczął od szczepień?

 46. Jak długo (ile dni) dziecko po szczepieniu może być osłabione? Moja córka jest innym dzieckiem od momentu szczepienia a minął już 4 dzień 🙁

  1. jeśli coś panią niepokoi to warto udać się do lekarza. Ewentualne odczyny poszczepienne nie powinny trwać dłużej niż 2-3 dni.

 47. Dzień dobry, syn 21 miesięcy został zaszczepiony ostatnią dawką Hexaciny oraz Synflorix. Po 12 godzinach pojawiła się goraczka ok 37,8 trudna do zbicia, wieczorem 38,4. Podawane były na zmianę ibuprofen z paracetamolem ze względu na wcześniejszy epizod drgawek podczas mononukleozy. W drugim dniu również był stan podgorączkowy, najwyższa temperatura to 37,8. po podaniu paracetamolu gorączka minęła. Czy wszystko jest w porządku, czy jednak to NOP? Dodam, że syn ma tendencję do szybkiej rekacji temperaturą. Po szczepieniach (prócz Priorix) zawsze pojawiała się gorączka.

 48. Mam pytanie synek 17 miesięcy zaszczepiony wczoraj szczepionkami refundowanymi DTP, Hib, Polio (szczepienie z 5-6miesiąca, synek mam dużo chorował 3 razy Szpital, zapalenie płuc 2 razy w odstępach pół roku i angina ropna w marcu stąd takie opóźnienie) o 14 a o 18 miał już 38 cały czas płakał a wręcz krzyczał, był marudny nie dał się odłożyć więc podaliśmy nurofen w czopku 18:30. O północy temperatura zaczęła rosnąć synek zaczął się cały trząść i o godz. 1:00 gdy termometr wskazywał 39,1 podałam mu psracetamol 125 mg a waży 10,4 kg w czopku bo nie był w stanie nic połknąć bo płakał temp delikatnie zaczęła spadać i o 2:30 miał 38,5 więc po 8 godz od pi dania dostał jurorem w syropie 2,5 ml i dopiero temp zaczęła spadać i ok 4:00 nas ranem usnął. Dziś rano o 8 miał tylko 37,3 . Ta wysoka temperatura jest od szczepienia prawda? Czy powinnam to zgłosić jako NOP? Czy podanie nurofenu nie zmniejszy działania szczepionki? Ile minimum czasu musi upłynąć, aby mógł mieć podaną kolejną dawkę tego szczepienia wg kalendarza to 16-18 miesiąc? Pozdrawiam ?

  1. Jak najbardziej NOP. W tej sytuacji konieczne było podanie leku, ale z dużym prawdopodobieństwem nie ma to wpływu na skuteczność. Kolejną dawkę powinniście podać o czasie czyli min 6 msc po tym szczepieniu, ale skoro po tej była taka reakcja to można rozważyć np 5w1 czy 6w1 – niestety dopiero przy temp powyżej 40’C byłaby ona refundowana.

 49. Dzień dobry, Pani doktor synek w środę miał szczepienie (pierwszą dawkę) przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Uprzedzono mnie że może się pojawić temperatura. W dniu szczepienia miał jeszcze poinfekcyjny kaszel. W niedzielę nad ranem dostał temperatury. Czy to może być nop?
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. ja bym poszła na wizytę bo nie da się tego ocenić po samym opisie. Należy się porządny wywiad i badanie lekarskie i na tej podstawie ewentualne leczenie. Ale nie brzmi to na typową reakcją po szczepieniu.

 50. Dzien dobry, syn tolerowal 2 poprzednie dawki pneumokow swietnie, byly podawane rok temu, teraz – 15 moes, podano 3 dawke, goraczka ok 38.2, dziecko bardzo marudne, goraczka wraca po 5h od podania Ibupromu…czy to mozliwe, se ro dlatego ze org juz sie uodpornil tamtymi 2 dawkami i teraz tak walczy?

 51. Witam,
  córka 9,5 roku ma planowaną drugą dawkę szczepienia odra, świnka, różyczka. Po pierwszej dawce w 14 m-cu życia, po ok. 10 dniach od szczepienia wystąpiła wysoka gorączka ok. 40st i utrzymywała się przez kilka dni. Bardzo obawiam się powtórki takiej sytuacji. Czy sensownym rozwiązaniem wg Pani byłoby oznaczenie z krwi przeciwciał odry i świnki i w przypadku potwierdzenia odporności uzyskanej po pierwszej dawce szczepionki, odstąpienie od podawania drugiej dawki?

  1. córka jest starsza i reakcja nie musi być taka sama. A w razie czego zaleca się po prostu podanie leków. Przeciwciała niestety nie zawsze świadczą o braku obecności lub o tym że ona jest.

 52. Dobry wieczór, mam pytanie odnośnie szczepionki mmr. Córka wczoraj miała podana szczepionke, pierwsza dawka mmr, 13 miesięcy skończone. Córka zabkuje i trzecia noc Jest nieprzespana. Chciałabym jej trochę ulżyć, bo ida trzy 4 i dwie 3 na raz:/ czy mogę podać córce paracetamol lub Ibuprom, czy to wpłynie na podane szczepienie??

 53. Dzień dobry, synek 4.5 roku. Dziś ok. 11:00 podana 1 dawka Bexsero. Jeszcze nie podałam paracetamolu i póki co nie ma gorączki ale czytam artykuł i komentarze i mam wątpliwości. Synek zawsze dostaje gorączke po szczepieniach więc tylko czekam na jej pojawienie się. Zastanawiam się czy mogę spokojnie podać mu już paracetamol profilaktycznie i czy to napewno nie zmniejszy działania szczepionki.

   1. Nie podałam jednak jeszcze nic a syn dalej nie miał gorączki. Jutro w południe będzie 48h po szczepieniu. Może się okazać że gorączka w ogóle nie wystąpi? I czy to oznacza że została źle podana? Czy zdarzają się przypadki że po Bexsero gorączka nie wystąpi. Czy może wystąpić później, np. 3-4 dni po szczepieniu?

    1. jak najbardziej może tak być, że gorączki nie będzie. Nie świadczy to o nieskuteczności szczepienia. Pojawia się częściej niż 1 na 10 podanych dawek, ale jednak sporo osób tej gorączki nie będzie miało 🙂

 54. Witam Pani Doktor.
  Mam pytanie. Zaszczepiłam moje dziecko m.in. na ospe wietrzną. Czy to szczepienie chroni przed zachorowaniem? Byłam przekonana, że tak, dopóki mnie koleżanka nie wyśmiała. Powiedziała, że szczepienie jest po to by złagodzić przebieg choroby, ale przed nią nie chroni. Cieszyłam się, że uchroniłam synka przed tym paskudztwem czy jestem po prostu naiwna? W internecie jest napisane, że zaszczepione dziecko nie zachoruje to jak jest? Nie miałam jeszcze okazji zapytać lekarza. Jakie jest Pani zdanie? Dziękuję z góry za odpowiedź. 🙂 🙂

  1. Podanie dwóch dawek szczepionki zapewnia bardzo wysoką ochronę w ogóle przed zachorowaniem. A w 100% przed ciężką chorobą. Jest możliwe zachorowanie pomimo podania szczepienia, ale wtedy przebieg choroby jest naprawdę lekki, nie daje powikłań. Moje osobiste dzieci, dwie starsze córki zachorowały na ospę pomimo szczepienia. Niemniej uważam że decyzja o szczepieniu byłam dobra i gdybym miała dzisiaj podjęcie jeszcze raz to również bym dzieci zaszczepiła

 55. Synek 13-miesięczny został zaszczepiony szczepionką MMR wczoraj. Dzisiaj od rana pojawiła się gorączka 38 stopni Celsjusza (zbita Nurofenem), potem około południa ta sama sytuacja. Dodatkowo w południe u syna pojawił się katar. Jest bardzo senny. Lekarz stwierdził, że to najpewniej infekcja. Czy jej rozwój zaraz po zaszczepieniu może być niebezpieczny dla dziecka?

  1. Tak szybkie pojawienie się gorączki po szczepieniu MMR rzeczywiście bardziej nakazuje nam poszukiwanie jakiejś infekcji. Sam fakt że dziecko zostało zaszczepiony w żaden sposób nie wypływa na przebieg tej infekcji, ani na skuteczność Szczepienia

 56. Synek 23 miesiące jest prawie 2 tyg po szczepieniu Bexcero pierwsza dawka.Zauważyłam dzisiaj guzek w pachwinie 🙁 prawa strona. Nie ma żadnych objawów infekcji Czy moze to mieć związek ze szczepieniem ( ta sama noga) Czy należy zrobić jakieś badania

  1. węzły pachwinowe u dzieci są bardzo często obecne. dobrze by było gdyby zbadał dziecko pediatra i to ocenił. Po szczepieniu węzły mogą się czasowo powiększać.

 57. Syn miał szczepienie w 6 miesiącu i trochę źle to pszeszsedl, był cały gorący, płakał, ale wysokiej gorączki nie było. Trwało to 24h. Teraz boję się zaszczepić tym Mmr… Syn ma ledwo widoczna żyłkę na nosie i dość długo miał czerwone znamię z tyłu główki jakby miał mutacje tego genu… Nie wiem co robić…

 58. Witam. Bardzo proszę o informację. Otóż 14 dni temu mój synek miał szczepienie( infamix hexa) od 2 dni ma wysoką gorączkę dochodzącą do 40 stopni. Poza tym żadnych innych objawów. Czy może mieć to związek z tymi szczepieniami? Czy może jednak to ząbkowanie( 2 trzonowe u góry i jeden na dole jednoczesnie)

  1. przy takiej wysokiej gorączce warto skonsultować się z lekarzem. Tym bardziej że po Infanrix hexa gorączka pojawia nie raczej w ciagu pierwszych dwóch dni. Na ząbkowanie bym tego nie „zwalała”, trzeba przede wszystkim wykluczyć infekcję.

 59. Witam, w zwiazku z epidemią szczepienia były przesunięte. Dziecko ma 3 miesiące. Dostało szczepionkę 6w1, prevenar i rotawirusy. Lekarz kazał podać paracetamol po szczepieniu. Dzieck dostało dwie dawki. Czytajac różne publikacje bardzo sie martwię czy szczepienie będzie skuteczne? Jestem osobą,która bardzo się przejmuje i boję się,że stres jeszcze bardziej zaszkodzi… Pozdrawiam,mk

  1. Doświadczenia z profilaktycznym podawaniem paracetamolu przy łączeniu np. szczepienia przeciw meningokokom z innymi szczepionkami, w tym również ze szczepionkami którymi zostało zaszczepione pani dziecko, pokazują że nie Wypływa to na odpowiedź po szczepieniu, więc myślę że nie ma powodu do obaw

 60. Dobry wieczór,

  Pani Doktor, córeczka prawie 15 miesiecy w 5 dobie od podania Priorixu zaczęła gorączkować 38-39*.
  Podaję na zmianę paracetabol-ibuprofen ale gorączka wraca. W nocy minie doba jak zaczęła gorączkować. Czytałam poprzednie komentarze ale będę wdzięczna za odpwoiedz. Czy moze sie tak dziac, bo byla szczepiona?

  1. czasowo pasuje idealnie na reakcję po szczepieniu. Jeżeli Gorączka nie minie to warto z konsultować się z lekarzem, który zbada dziecko.

   1. Synek urodził się w 36 tyg ciazy. Szczepulismy go na pmeumokoki prevenarem13 nie wiem dlaczego wtedy z pediatra podjęliśmy decyzję o szczepieniu 4 dawka i zamiast 3. i tak w 3 miesiacu życia dostal pierwsza dawkę. kolejna w 4 miesiacu. kolejna w 6. I teraz po skończeniu 17 miesiąca dostal 4 dawkę. Razem z ze szczepionka 6w1 inf.hex. Po kilku godzinach zaczęła się gorączka. Narazie mamy pierwszą dobę . Mam 2 pytania do Pani Doktor. Ile sie moze utrzymywać zbijana gorączka po szczepieniu 2 szczepionkami? Czy znikać ja dopiero jak za każdym razem wzrasta powyżej 38, a Czy znikać ja już profilaktycznie np przy 37.8 st? Czy 4 dawki prevenaru to nie jest zbyt duzo? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    1. U dzieci urodzonych przedwcześnie zaleca się podawanie szczepień przeciwko pneumokokom schemacie 3 + 1. Dlatego myślę że dawkowanie było odpowiednie u pani dziecka. Co do gorączki to nie powinna się ona utrzymywać dłużej jak dwie-trzy doby. Jeżeli pojawią się jakieś dodatkowe objawy, albo Gorączka trwa dłużej, to konieczna jest konsultacja z lekarzem

 61. Witam, Pani doktor 7 miesieczny synek właśnie godzinkę temu został zaszczepiony drugą dawką 6w1 infanrix hexa oraz pneumokoki… Po pierwszym szczepieniu Pani pielęgniarka kazała podać zapobiegawczo paracetamol i za 6 h następny, po pierwszej dawce tak zrobiłam chociaż byłam zdziwiona bo córka szczepiona 3 lata wcześniej co prawda w innym miejscu i nie kojarze że było takie zalecenie…no ale myślałam że coś się zmieniło i podałam dziecku ten paracetamol i po 6 h następny… Teraz zaczęłam szukać informacji…i już nie wiem czy podawać znowu dZiecku coś zapobiegawczo??? Czy teraz może się wytworzyć więcej przeciwciał jeśli mu nie podam??? Pomimo że po pierwszej dawce miał podane?

  1. Nie zaleca się takiego podawania leku przeciwgorączkowego wszystkim dzieciom. Raczej jest to zalecenie zachowania dla grup ryzyka, albo na szczepienia przeciw meningokokom B, przy połączeniu tego szczepienia z innymi szczepionkami. Nie powinno to wpłynąć na poziom przeciwciał, ale trzymałabym się tego żeby podawać dziecku kolejne dawki tylko w przypadku wystąpienia gorączki

 62. Dobry wieczór, córka tydzień temu miala szczepienie na Odrę, świnka, różyczka, i dostała różni po 7 dniach temp (wczoraj) i dzis tez ma 38.4. Jak długo może się utrzymywać temperatura?

  1. najczęściej jest to jeden skok temperatury. Ale maksymalnie 2-3 dni.Jeśli po tym czasie nie ma poprawy, albo pojawiają się dodatkowe objawy szybciej to trzeba skonsultować się z lekarzem

 63. Pani doktor,

  Moja córka była szczepiona na MMR w Polsce po skończeniu 1.roku życia. Nie miała żadnych objawów, ani po tej ani po żadnej innej szczepionce. Drugą dawkę MMR dostała wczoraj (po skończeniu 3.roku życia, ponieważ przeprowadziliśmy się do Niemiec i tu podaje się ją szybciej). W nocy, a więc kilka godzin po szczepieniu, spała niespokojnie, troszkę płakała i już wyszła jej lekka wysypka na brzuszku i trochę na pupie. Czy to powód do niepokoju?
  Pozdrawiam

 64. Dobry wieczór.
  Pani Doktor dzisiaj córka 2.5 miesiąca dostała pierwsze po wyjściu ze szpitala szczepionki refundowane w tym na pneumokoki. Szczepienie było rano a pod wieczór dostała już gorączki 38.5 mierzonej termometrem bezdotykowy na czole. Podałam jej paracetamol. I mam pytanie czy trzeba zgłaszać się do lekarza ? Bo czytam że normalna temperatura po szczepieniu to do 38.

 65. Pani Doktor. Czy przy pierwszej dawce szczepionki na meningokoki bexero można podać paracetamol 30minut przed szczepieniem? Czy lepiej zaraz po szczepieniu? Chodzi o 7,5 miesięczne dziecko 😉

  1. jeśli łączycie to szczepienie z innymi szczepionkami to najlepiej zaraz po szczepieniu i można powtórzyć co 4-6 godzin (łącznie 3 razy)

 66. Pani Doktor,
  córka 1 r 11 m-cy zaszczepiona we czwartek 10.12 Priorix, w sobotę na wieczór tem. 38.1, w niedzielę cały dzień również w granicach 38.1-38.3, zbijana Paracetamolem. Przez kolejne dni aż do dziś w ciągu dnia stan podgorączkowy między 37.0-37.7. Dodatkowo od piątku zauważyłam u dziecka zaczerwienione, lekko podkrwawiające i opuchnięte dziąsła. Widać że sprawiają jej ból. Proszę poradzić czy temperatura jest spowodowana szczepieniem czy bardziej możliwie rozwijającym się zapaleniem dziąseł i co w takiej sytuacji robić?
  Pozdrawiam

  1. po tym szczepieniu ewentualna gorączka podaje się między 5-12 dobą od szczepienia. więc nie pasuje do szczepienia, tym bardziej, że są jeszcze te dziąsła. Koniecznie trzeba podejść do lekarza.

 67. Witam.
  Corka 8 dni temu miala szczepienie mmr i pneumokoki b teraz goraczkuje po 38.3. Wiem ze to po szczepieniu mmr ale martwie sie bo to juz 3 dni a ona ciagle ma temperaturę i w nocy jeczy.
  Podaje paracetamol i nurofen ale czy moge cos jeszcze zrobic? Jak dlugo moze taka gorączka potrwac?

 68. witam , córka była szczepiona w 2 miesiącu życia, na wzw B , pneumokoki itd , po 3 godzinach pojawił się stan podgorączkowy (37,5) po podaniu pedicetamolu zniklada .
  Dzisiaj mija rowny tydzień od podania szczepienia (22.02) i córka zaczęła gorączkować od 38,5 do 38,7 temperatura waha się od rana tak, plus lekka wysypka bardziej kaszka na karku , od podania czepionki aż do dzisiaj jest marudna , nie odkładalna itd
  Czy ta gorączka może być powodowana od szczepienia ? Lekarz dal mi do zrozumienia że być może tak być może nie …
  Czy martwić się tym ? Czy obserwować przez 3 dni Czy coś dalej bedzie się działo? Udac się do szpitala ? Juz sama nie wiem czy za bardzo się nie martwię i czy nie przesadzam 🙁 dziekuje z góry za odpowiedz , strasznie się boję ze to może być NOP ….

 69. Moja 12 miesięczna córeczka, została zaszczepiona Priorixem na (świnkę, odrę i różyczkę) i dodatkowo jeszcze synflorixem, co nie bardzo mi się podobało. W 3 dobie zaczęła wysoko gorączkować w nocy nawet do 40 stopni, dzisiaj mamy 3 dzień goraczkowania. Konsultowaliśmy to z lekarzem osłuchowo czysto. Dostaliśmy skierowanie na badania, dzisiaj te badania wykonaliśmy i okazało się że wystąpiła małopłytkowość u mojej córeczki. Gdzie nigdy przedtem nie chorowała (w przeciągu roku była tylko raz chora), żadnych innych objawów nie mieliśmy, żadnych wypustek, czy siniaków. A raptem po tym szczepieniu wyszła małopłytkowość i te wysokie goraczkowanie. Co Pani dr o tym sądzi? Czy jest możliwość że jest to poszczepienny NOP?

 70. Witam serdecznie, córka szczepiona Varilrix, w 9 dobie po szczepieniu temperatura. Przerwa pomiędzy powrotem temperatury raz 9 godzin, raz 4 czy jest to normalne? Innych objawów brak. Ile taka temperatura może trwać?

 71. Dzień Dobry,

  Dlaczego niektóre dzieci mają gorączkę po szczepionce a inne nie mają żadnych skutków ubocznych? Od czego to zależy? Czy jeśli dziecko po każdej szczepionce gorączkuje to znaczy, że jego układ odpornościowy jest słabszy?
  Pozdrawiam

 72. Witam,
  Mieliśmy dzisiaj pierwsze szczepienie. Wybraliśmy 6 w 1. Po 6 h od szczepienia mały zaczął strasznie płakać, nie dało się uspokoić noszeniem, karmieniem, smoczkiem. Po zmierzeniu w pupie 38,2 . Podałam Nurofen dla dzieci Forte bo tylko to miałam. Po 20 minutach uspokoił się i gorączka spadła do 37,6.Boję się że mu zaszkodzi. Mały waży 5,5 kg ma 7 tygodni. Na ulotce było napisane ze dopiero po 3 mc, powyżej 5 kg. Bardzo prosze o informacje.

  1. Dzień dobry! Man pytanie, mój syn miał powiklania neurologiczne po szczepionce prevenar i dostał odroczenie na rok od kolejnych szczepien od neurologa. Minął ten czas otrzymał priorix 10 dni temu. Od 7mej doby ma goraczke rano wieczorem i w nocy. Czy mogłabym zrobić coś aby pomóc dziecku? Wiem że to żywa szczepionka ale po poprzednich doświadczeniach boję się o synka.

 73. Pani Doktor, mam pytanie odnośnie podawania ibuprofenu bezpośrednio po szczepieniu Bexero. Czy są w tym zakresie jakieś nowe zalecenia lub badania? Dostaliśmy zalecenie od pediatry, aby po szczepieniu podać ibuprofen, bo lepiej radzi sobie z gorączką u dzieci. Trochę się zdziwilam, a w chpl znalazłam tylko informację o podawaniu paracetamolu. U mojego dziecka faktycznie ibuprofen chyba lepiej działa, ale zastanawiam się, czy nie wpłynie to na odpowiedź immunologiczną.

  1. profilaktycznie podajemy tylko paracetamol (o ile cokolwiek), ale jeśli już pojawi się gorączka czy ból to można podać i jedno i drugie, o tel dziecko ma więcej jak 3 miesiące.

 74. Witam, czy po szczepionce mmr gdy wystąpi gorączka u dziecka można podać ibuprofen? , bo gdzieś mi się o uszy obiło że kategorycznie nie można. Jak to jest z tymi lekami pezeciwgoraczkowymi po tej konkretnej szczepionce ?

 75. Córa 20 miesięcy. Szczepienie Bexsero. Gule w miejscu szczepienia i zaczerwienienie zauważyliśmy po 28 godz. po szczepieniu. Gorączka zaczęła się ok 44 h po szczepieniu i trwa już 3 dobę ( powyżej 38.5, jak schodzi paracetamol to nawet blisko 40.0c mierzona w uchu). Gula bez zmian , zaczerwienienie znikło. Wg. mnie to musi być reakcja na szczepienie bo nie ma innych objawów. Mamy olbrzymie doświadczenie z infekcjami u córki (przynajmniej jedna na miesiąc odkad rozpoczęła żłobek w 12 miesiącu) i zwykle przechodzi je lekko a my łapiemy je od niej (wychodzimy na nich zawsze gorzej niż córa). Poza grypa i trzydniówka jej gorączki zawsze trwają pół- dnia do doby. No i co ja mam wynieść z tego doświadczenia na podejście do kolejnej dawki Bexsero? Zapobiegawczo dawać paracetamolu nie widzę sensu skoro gorączka pojawia się po prawie 2 dobach. Nigdy wcześniej nie miała tak mocnej reakcji na jakiekolwiek ze szczepień. Nigdy guli w m-cu wkłucia. Tydzień wcześniej podaliśmy Nimerix, zero reakcji. Mieszkam za granica gdzie szczepień na meningokoki nie promuje się, a Bexsero zamawiano specjalnie dla nas i wcześniej nie podawano w naszej klinice. Czy to doświadczenie pachnie Pani doktor NOPem?

  1. ta tak zwana „gula” może się utrzymywać wiele tygodni ale sama się wchłonie i nic się nie powinno z nią robić.
   Dla mnie tak długa i jednak stosunkowo późno pojawiająca się gorączka to jednak brak związku ze szczepieniem. Wiele jest infekcji wirusowych, które w tym wieku przebiegając bez innych objawów.
   Co do kolejnej dawki to dla mnie nadal (nawet gdybym ściśle powiązała te objawy ze szczepieniem i zgłosiła jako NOP) w obliczu zakażenia meningokokiem te objawy są mniej groźne niż potencjalny zgon z powodu sepsy/

 76. Witam, moja sześcioletnia córka miała wczoraj szczepionkę Mmr. Córka była zdrowa- przed szczepieniem 36,6, brak kaszlu i kataru została zakwalifikowana do szczepieniu. W nocy po szczepieniu temp. 38,9. Dostała Ibuprofen. DZiś o 9:00 temp. 38,5 dostała ponownie Ibuprofen i temperatura spadła. O 14:00 temp. 39,8 córka widzi podwójnie i kręci jej się w głowie. Dostała kolejny Ibuprofen, chłodny prysznic i okłady na czoło. Czy tak wysoka temp. jest wynikiem tej szczepionki? Co należy zrobić jak znów pojawi się tak wysoka gorączka ?

  1. po MMR w tak krótkim czasie od szczepienia nie wystąpi gorączka. jeśli na tej wizycie podany był również tetraxim to bardziej z nim może być związana gorączka. ale przy tych zawrotach głowy warto jednak podejśc do lekarza na ponowne badanie.

 77. Dzień dobry Pani Doktor,
  Córka we wtorek została zaszczepiona bexero. Gorączka utrzymuje się już ponad 2doby, w dzień sięga ok 37st. A wieczorem rośnie do ponad 38. Niemowlę jest apatyczne, marudne. Podaje mu ibum forte gdyż po pedicetamolu miała odruchy wymiotne. Jak długo może jeszcze utrzymać się temperatura? Kiedy zgłosić się do lekarza? Strasznie się boję, córka ma 10miesiecy.

 78. Ale co to są za rzeczy? Gorączka to nic innego jak nop i powinno się to zgłaszać. Jasno i wyraźnie w ulotce jest to napisane, tylko, dlaczego lekarze robią takie problemy przy zgłoszeniu nopòw?

  1. biorąc pod uwagę pierwsze zdanie artykułu to rozumiem że to pytanie retoryczne? A co do lekarzy ktorzy robią problemy to chyba trzeba ich zapytać, bo nie siedzę w ich głowach, a mogę odpowiadać i odpowiadam za siebie 🙂

 79. Mój syn się poci, gorączkuje, jest rozbity i placzliwy po bexsero(drugie pierwotne), po pierwszym też źle zareagował.
  Pisze Pani, że nie nalezy podawać środków obniżających gorączkę (ktora nie jest wysoka) zbyt wcześnie. W ulotce bexsero jest natomiast napisane,że w celu obniżenia NOP należy podać w trakcie lub bezpośrednio po szczepieniu paracetamol.
  Myślę, że należy się wobec tego korekta tu na blogu. Tymbardziej, że najwidoczniej nie dotarła Pani do badania z r. 2014(*) gdzie została poddana grupa osób w badaniu randomizowanym, gdzie udowodniono, że immunogennosc po podaniu nie jest zmniejszona a ilość NOP maleje. Proszę o korektę.
  * – https://www.mp.pl/szczepienia/przeglad/meningokoki/112857,skutecznosc-paracetamolu-w-profilaktyce-goraczki-i-innych-odczynow-po-szczepieniu-niemowlat-przeciwko-meningokokom-grupy-b-oraz-jego-wplyw-na-immunogennosc-szczepionek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *