infekcje, inne

Węzły chłonne u dziecka? Jest się czego bać? Cechy węzłów!

„Dziecko ma powiększone węzły chłonne. I co teraz?” Większość rodziców w tym momencie oblewa pot, w głowie kotłują się najgorsze myśli i w oczach pojawiają się łzy.

Spokojnie – to tylko węzły chłonne

Węzły chłonne każdy człowiek posiada (no może poza pacjentami z agammaglobulinemią, bo u nich dochodzi do redukcji niektórych tkanek i węzły są mikrowielkości – ale nie są to pacjenci zdrowi)…

Noworodek

U noworodka węzły zwykle nie są wyczuwalne – chyba, że mamy do czynienia z wrodzonymi infekcjami (cytomegalią, różyczką, zakażeniem wirusem Epstein Barra czy HIV). W miarę jak noworodek robi się starszy, w badaniu lekarskim (na przykład podczas wizyty patronażowej) może pojawić się coś nowego. Dlaczego? Od pierwszych sekund życia noworodek ma styczność z setkami antygenów Lekarz nie musi mieć pewności co do charakteru jakiejś wyczuwalnej (dajmy na to – na szyi) zmiany. Nie musi to być węzeł. Możemy mieć do czynienia z torbielą czy cystą (zwłaszcza jeśli owa zmiana występuje tylko z jednej strony). W razie wątpliwości zlecić można dodatkowe badania.

W dole pachowym może pojawić się węzeł w reakcji na szczepienie przeciwko gruźlicy (dlatego w trakcie wizyty patronażowej lekarz zwykle „gilgocze” noworodka pod pachą).

Do rzadkości należą węzły chłonne wyczuwalne u noworodka, który ma jakieś problemy skórne (na przykład łojotokowe zapalenie skóry).

Noworodek, który ma wyczuwalne węzły chłonne lub nawet widoczne – powinien mieć przeprowadzoną bardziej wnikliwą diagnostykę, bo zazwyczaj u noworodka węzły chłonne NIE SĄ WYCZUWALNE.

Małe dziecko

Nasz noworodek sobie rośnie. Staje się niemowlakiem. Ma styczność z różnymi wirusami, bakteriami, alergenami.. Niekiedy nie dzieje się nic niepokojącego. Przychodzi jednak taki moment, że pojawia się pierwsza infekcja. Może to być katar, kaszel, ból gardła (którego obecności możemy domyślać się po gorszym apetycie) czy gorączka. Mogą pojawić się przy okazji takiej infekcji również węzły chłonne.

Drobne i przesuwalne pod skórą węzły chłonne (w okolicy szyjnej, pachowej czy pachwinowej) są u małych dzieci (zwłaszcza w wieku 3-5 lat) zjawiskiem prawidłowym i dość często występującym. Obserwuje się je też często w przebiegu zakażeń wirusowych.

Badania mówią o tym, że około 45% dzieci do 5 roku życia ma macalne węzły chłonne. Co ważne – mowa tutaj o zdrowych dzieciach. U grupie dzieci chorych (z infekcją) węzły chłonne wyczuwalne są u ponad 60% pacjentów. Pamiętajcie, że tutaj – to  co jest prawidłowe u małego dziecka u nastolatka (po 10 -12 roku życia może być patologią). Nastolatka z węzłami chłonnymi powiększonymi w obrębie szyi będziemy intensywniej diagnozować niż dziecko przedszkolne.

Czy to oznacza, że można się zrelaksować i zignorować ewentualne węzły chłonne u dziecka do 5 roku życia? Oczywiście, że NIE. Zdecydowana większość małych dzieci ma wyczuwalne węzły chłonne w przebiegu drobnych infekcji wirusowych i stopniowo ulegają one zmniejszeniu (nie muszą zniknąć całkowicie) po czym powiększają się znowu, przy kolejnej infekcji. Jest jednak grupa dzieci, która ma powiększone węzły chłonne z innego powodu.

Każde nieprawidłowo powiększone węzły chłonne to LIMFADENOPATIA.

Ziarenko pieprzu? Groszek? Wiśnia?

Nie, nie gotuję wyjątkowo niesmacznego obiadu 😉 Chodzi o wielkość węzła chłonnego. Bo w zależności od tego jak duży jest taki węzeł to taki mamy poziom stresu. Ale co jest duże dla jednych, to dla drugich jest małe.

Prawidłowe węzły chłonne w okolicy pachowej i w okolicy szyjnej mają średnicę do 1 cm, a te w okolicy pachwinowej do 1,5 cm. Kiedyś używało się porównań do ziaren czy pestek. Istnieją również specjalne „różańce” do porównania wielkości węzła z gotowymi „kulkami”. Ale ogólna zasada mówi, że u małych dzieci – węzły powyżej 2 cm nakazują nam zachowanie większej czujności, a u dzieci/młodzieży (>10 roku życia) niekiedy już mniejsze węzły – w zależności od lokalizacji i ewentualnych dodatkowych objawów.

Szyja, pacha, kolano?

Lokalizacja węzłów chłonnych to kolejna (po wielkości) ważna ich cecha. W zależności od tego, w jakim miejscu jest infekcja zlokalizowana to takie węzły się powiększać mogą.

Dla przykładu – choroba kociego pazura – zadrapanie załóżmy na prawym przedramieniu – powiększą się węzły pachowe po tej właśnie stronie. Z kolei zadrapanie na podudziu lewym – powiększone podkolanowe węzły po stronie lewej.

Zawsze, ale to absolutnie ZAWSZE nasz niepokój budzą węzły zlokalizowane nadobojczykowo. Tutaj diagnostyka powinna być zdecydowana i szybka. Ewentualne pobranie podejrzanego węzła do badania to po prostu jego usunięcie (a nie nakłucie).

Boli/nie boli? Czerwona skóra? Twardy/miękki?

W badaniu lekarskim interesuje nas jeszcze kilka cech węzłów. Czy ich dotykanie jest dla dziecka bolesne? Czy skóra nad węzłem wygląda normalnie, a może jest zaczerwieniona? Ucieplona? Czy węzeł jest twardy (jak kamień) czy miękki (jak gotowany ziemniak). Czy przesuwają się pod skórą? A może zbierają się w pakiet i nie da się ich poruszyć?

Generalnie „wolimy”:

 • bolesne węzły i zaczerwienioną skórę – wskazują na zapalenie (rzadko węzeł jest tkliwy jeśli jest to choroba nowotworowa, ale niebolesny węzeł występuje i w infekcji i w chorobach rozrostowych)
 • miękkie i przesuwalne węzły, które pakietów nie tworzą
 • węzły powiększone w jednej lokalizacji – np szyja lub pacha. Jeśli są powiększone w kilku miejscach jednocześnie to świadczą zwykle o uogólnionej chorobie układowej – do diagnostyki! Jeden powiększony węzeł to problem w jednej konkretnej lokalizacji lub w samym węźle (jego zapalenie)
 • węzły, które powiększają się przy okazji infekcji i po jej ukończeniu stopniowo zmniejszają. Węzły które rosną przez dłuższy okres czasu i nie ma tendencji to ich zmniejszania – do diagnostyki!

 

Przyczyny powiększenia węzłów

Jest ich całe mnóstwo! To nie jest tak – i na to chce Was uczulić – że powiększony węzeł chłonny to białaczka czy ziarnica czy inny nowotwór.

Załóżmy, że mamy powiększony węzeł czy węzły w jednej lokalizacji. W badaniu dziecka nie stwierdzamy, żadnej infekcji, która mogłaby takie powiększenie węzłów wywołać. Ale węzeł sam w sobie nie jest jakiś niepokojący – jest tkliwy i skóra nad nim jest lekko zaczerwieniona. Może chodzi o proces w samym węźle? Dajemy antybiotyk i obserwujemy. Powinien być efekt tego leczenia. Jeśli po 3-4 tygodniach węzeł się nie zmniejszył lub nie powrócił do prawidłowej wielkości to budzi to nasz niepokój. Są jednak dzieci, które mają powiększone, widoczne nawet „gołym okiem” węzły chłonne przewlekle – pozostają jednak pod opieką poradni „węzłowej”.

A teraz weźmy inny przykład. Mamy 12-letniego chłopca. Wyskoczyły mu na szyi węzły chłonne (zwróćcie uwagę, że już sam wiek dziecka wysyła do nas pewien sygnał ostrzegawczy!). Ot takie sobie, nie jakieś gigantyczne. Trochę go bolą, ale właściwie nic się poza tym nie dzieje. Dajemy antybiotyk „na węzły”, ale jakoś tak nie działa.. To może nie trafiliśmy z lekiem i trzeba dać inny? A może trzeba podpytać czy poci się w nocy? Czy skóra go swędzi? Czy jest bardziej zmęczony? A może stracił na wadze? Wiecie, że ten pacjent ma ziarnicę złośliwą?

Przy powiększeniu węzła chłonnego ZAWSZE zbieramy dokładny wywiad (również na temat ewentualnych objawów dodatkowych

Patrzymy na całego pacjenta!

Teraz to już wszyscy wpadli w panikę? A ja mówię, po raz kolejny- uwierzcie w moc badania lekarskiego. Zbieramy wywiad, badamy dziecko (stetoskop, otoskop, latarki i szpatułki). Po takim dokładnym badaniu często lekarzowi udaje się wysunąć wstępne podejrzenia co do przyczyny powiększenia węzłów. Większość ma swoje źródło w pospolitych infekcjach wieku dziecięcego (zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie spojówek).

Może to być również borelioza, cytomegalia, toksoplazmoza, choroba kociego pazura, a nawet reakcja na niektóre leki. Jeśli przepytywanie, dotykanie i oglądanie pacjenta nie daje nam odpowiedzi to mamy do dyspozycji badania laboratoryjne i obrazowe (USG).

To, czego nie widać – konieczna diagnostyka!

Węzły chłonne mogą się powiększać również w miejscach, których nie widać. W klatce piersiowej, w jamie brzusznej. Odkrywa się je przy okazji innego badania.

Na przykład u dziecka, które ma problemy z oddychaniem – wykonujemy RTG płuc i okazuje się, że w śródpiersiu znajdują się powiększone węzły chłonne, które niejako zamazują nam sylwetkę serca. Pytanie tylko – dlaczego? Chłoniak? A może sarkoidoza? Takie węzły to zawsze konieczność diagnostyki i to pilnej!

Z kolei u dziecka z bólami brzucha – wykonujemy USG i okazuje się, że ma powiększone węzły chłonne – wiele zależy od tego ile ich jest i jak wyglądają – może to być zwykły robak (np glista ludzka), stan po infekcji przewodu pokarmowego, ale może to być również chłoniak!

Podsumowując – nie panikujmy z węzłami, ale zachowajmy czujność! Czy Wasze dzieci mają węzłowe historie?

 

Źródła:

 • Herzog LW. Prevalence of lymphadenopathy of the head and neck in infants and children. Clin Pediatr. 1983;22:485–487
 • Lake AM, Oski FA. Peripheral lymphadenopathy in childhood. Ten-year experience with excisional biopsy. Am J Dis Child. 1978; 132:357–359
 • Diagnostyka i leczenie limfadenopatii u dzieci. Alison M. Friedmann.

129 thoughts on “Węzły chłonne u dziecka? Jest się czego bać? Cechy węzłów!

 1. Moja 19 miesieczna corka ma od ponad roku pod obojczykiem a do tego miala powiekszona watrobe. Troche sie juz zaczynam niepokoic bo mala ostatnio czesto sie przeziebia i jak zwracam uwage na wizycie na powiekszony wezel to ciagle slysze ” to tak bedzie jeszcze dlugo”. Nie wiem co mam robic…

   1. Morfologia niby ok, miala usg wątroby a nawet robione rtg klatki piersiowej w wieku 5 mies. No wlasnie ostatnio zajrzalam w dokumenty i zadnego usg wezlow nie bylo. Troche mnie to zaczyna martwic i chyba przejde sie do pediatry. Dzieki za wpis i odp napewno ulatwi mi rozmowe z lekarzem 🙂 pozdrawiam

 2. Hej, piszesz, ze u noworodka/niemowlaka rzadkością są powiększone węzły chłonne przy problemach skórnych takich jak ŁZS, u synka było zupełnie na odwrót. problemy ze skóra zaczęły się w 3 tygodniu życia i węzły od razu były powiększone, na szyi i dosyć mocno widoczne gołym okiem. Było robione usg które potwierdziło, ze to powiększone węzły chłonne. Diagnoza – z powodu zapalenia skory przez ŁZS. Tak się wypowiedział pediatra, dermatolog, alergolog a nawet laryngolog. Teraz mamy już 5 miesięcy, problemy ze skóra niestety nadal są, węzły się zmiejszyły ale nadal nie zaniknęły. Nadal mogę je wyczuć palcami a po jeden stronie widać mały groszek gołym okiem jak dziecko odwraca głowę i napina szyje. Nadal lekarze mówią ze to od problemów ze skóra i łatwo nie znikną zwłaszcza ze problemy nadal są niemałe. Czy w takim razie syn należy do rzadkich przypadków? Czy to jednak normalne ze miał powiększone węzły od 3 tygodnia w związku z ŁZS? Dziękuje i pozdrawiam!

  1. Jak najbardziej! Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt to dość częsty problem (w pierwszych 3 msc życia), ale rzadziej tym zmianom towarzyszą węzły chłonne, jednak jak najbardziej mogą one być. Z opisu wnioskuję, że u Was właśnie tak było, więc zaliczamy synka do tych rzadszych przypadków ?

  2. Szukam jakichkolwiek informacji o takim samym przypadku aż trafiłam tutaj. Moze będziesz mi w stanie odpowiedzieć… dzis rano podczas czesania mojej córeczki zauważyłam zaczerwieniona skórę za uchem. Szybko o tym zapomniałam. Jednak po godzinie patrzę a ona ma w tym miejscu guzek. Przerazilam się odrazu. Guzek jest twardy,czerwony. Na początku myślałam że to może ugryzienie przez jakiegoś owada a teraz sama nie wiem. Dodam że na głowie też ma zaczerwienione i pogrubione moejsce. Bardzo się martwię, czekam do poniedziałku z lekarzem bo mamy weekend. Co to może być? Tak nagle urosło….

   1. Zapewne mój wpis zginie w tysiącu innych 😉 Gdy czytam ten wpis, mam niestety niemile wspomnienia. Gdy pewnego ranka zauważyłam u 5 tygodniowej córy powiększony węzeł, pod pachą. Następnego dnia byłam u pediatry, od razu wysłali nas na SOR. Jedno, drugie USG na cito, ostatecznie wylądowaliśmy u dr Pustkowskiego w szpitalu w Gdańsku na Polankach. Jesteśmy mu bardzo wdzięczni za szybką reakcje i uratowanie córki. To był ciężki NOP – ropień wielkości śliwki po szczepieniu na gruźlicę, nacięcie węzła chłonnego, przez ponad miesiąc wizyty w szpitalu na wymianę sączka i opatrunku. Dziś po tym prawie nie ma śladu 😉 I co ważne, JA SZCZEPIĘ dziecko! Mieliśmy zakaz przez jakiś czas, wiec nie zdążyliśmy z rotawirusem. Ale wszystkie pozostałe obowiązkowe i większość dodatkowych szczepień robimy. Ważne by w porę zareagować, być czujnym. Lęk zawsze gdzieś tam jest, ale jeszcze bardziej boje się tych chorób które nas ominęły dzięki szczepieniom.

    1. u pana doktora byłam na stażu 🙂 interwencja po szczepieniu BCG rzadko jest konieczna, więc rzeczywiście węzeł musiał być duży a jego badanie nakazywało działanie. Zdrowia dla Was i gratuluje zdroworozsądkowego podejścia 🙂

 3. My właśnie zostaliśmy skierowani na morfologię z powodu powiększonych węzłów u 5 miesięcznego niemowlaka. Ale mały jest po całym pakiecie szczepień (hexacima + pneumokoki), miał zanokcicę dwa tygodnie wcześniej a w rodzinie wszyscy byli chorzy także myślę że nie ma powodu do niepokoju 🙂

 4. Oj u nas obecnie akcja węzły! Corke obudził ból ucha, opuchlizna z prawej strony wiec węzły, pierwszy lekarz stwierdził prawdopodobnie mononukleoze kazał czekać, na drugi dzień lekarz stwierdził zapalenie węzłów, prawdopodobnie zawiśnie i antybiotyk na 5 dni, po dwoch tygodniach powtórka, jeden lekarz chce podać znowu antybiotyk, mnie dziwi ze ból ustępuje po 12 godzinach tylko po nurofenie, idę już do swojego pediatry robimy pełna diagnostyke crp mirfologie usg węzłów brzucha choroby zakaźne mononukleoze świnkę CMV toksoplazmozę … nic ból powtórzył się jeszcze tylko raz … lekarz rozkłada ręce, odstawiliśmy lek z euphedryna czy czymś takim nie wiem czy dobrze pamietam ale od tego czasu był tylko jeden atak bolu zaraz po odstawieniu i miesięcy już spokoju. Mam cicha nadzieje, ze te węzły były reakcja na lek . Pozdrawiam serdecznie bo bardzo ciekawy artykuł.

 5. Niedawno wyszłam z córką ze szpitala po prawie miesięcznym leczeniu ostrego zapalenia węzłów chłonnych szyi. Malutka miała dwa zabiegi chirurgiczne (raz dreny, drugi łyżeczkowanie) i cztery tygodnie brania antybiotyków. Jestem przerażona. Boję się, że to może się powtórzyć.

  1. Witam, miałam dokładnie taką samą sytuacje jak pani opisała z tym że 8 miesięczna córeczka, ropień węzła szyjnego tylko po lewej stronie też został wykonany zabieg i jest dobrze. Czy może się to powtórzyć? Dodam że przyczyna pojawienia się ropnia jest nieznana mimo wykonania chyba wszystkich możliwych badań. Pozdrawiam

  2. Kurcze, nie jest to dla mnie optymistyczny komentarz. Mój 10-miesięczny synek ma właśnie ostre zapalenie węzłów (pakiet węzłów karkowych z prawej strony). Właśnie dostał drugi antybiotyk, bo pierwszy nie zadziałał do końca. Niewiadomo skąd się to wzięło, wszystkie wyniki badań ma dobre (krew z rozmazem, usg brzucha, rtg klatki, mocz, enzymy, cukier, badania na mononukleoze, cytomegalie, ebv itd.). Boję się co będzie dalej.

 6. Mój ośmioletni syn od jakiegoś czasu ma wyczuwalne węzły chłonne w pachwinach, po obu stronach. Badało go już dwóch lekarzy i żaden nie stwierdził nic niepokojącego. Syn jest bardzo szczupły i czasem mocno to widać, lekarz mówi że te węzły nie przekraczają 1cm i mam się nie martwić, ale ja nie mogę przestać o tym myśleć.

  1. może tak być, zwłaszcza jesli mają takie cechy o których pani pisze. Jeśli to panią uspokoi to może warto zrobić usg tych węzłów i zwykłą morfologie krwi

 7. My po pierwszej szczepionce 6w1 mamy powiększony węzeł chłonny na szyi. Badania krwi Ok, badanie usg węzła prawidłowe.
  Dostałam informacje, ze może już taki powiększony pozostać. Myśli Pani, ze powinnam kontrolnie robić usg tego węzła co jakiś czas?

   1. Czy po szczepieniu na polio szczepionką IPV mogą powiększyć się węzły podżuchwowe? Mamy taki problem, a w ulotce jest napisane, że powiększeniu mogą ulec tylko węzły w okolicach miejsca szczepienia.

  1. Moja córeczka od urodzenia miała wyczuwalny ale niewidoczny gołym okiem guzek, był twardy i można było wyczuć ręką na potylicy po prawej stronie. Pediatra powiedział, że to węzeł chłonny i nie ma czym się stresować. Obecnie córka 3 msc i ten węzeł chłonny jakby większy i widoczny już gołym okiem na główce, do tego zrobił się jakby miękki. Dziecko nie ma oznak jakiś infekcji, jest pogodne i wesołe, zachowuje się normalnie. Czy jest to powód do zmartwień?

 8. To jest chyba mój najgorszy koszmar jesli chodzi o synka. Ma rok i od kilku miesięcy wyczuwam wezly na szyi i chyba nad obojczykiem. Badalo go 3 pediatrow w naszej przychodni i uważają że u rocznego dziecka tak może byc, ze wymyslam i szukam mu chorob. Na morfologie jakos specjalnie nie patrzą, choc nie jest idealna. Od zawsze anemia którą leczymy zelazem. Rozmaz tez nieidealny-ale podobno nie jest zly. Żadnych badan typu usg, inne badania krwi nie chca zlecić. Wymusilam wrecz skierowanie do hematologa, za 3 tygodnie wizyta a ja umieram z niepokoju o dziecko. Bardzo sie pocil w nocy, pediatra przypisala większą dawke wit d,cos mnie tknelo i zrobilam badanie poziomu we krwi. Okazalo sie ze ma ponad norme! Temat rzeka…

  1. Wiele dzieci poci sie w nocy pomimo prawidłowego poziomu witaminy. Ale w połączeniu z tym niepokojem w morfologii i wezlami to wizyta u hemtologa nie zaszkodzi

   1. Córka 12 miesięczna przeszła 4 tygodnie temu trzydniowke. Pojawił się również powiększony węzeł chłonny na potylicy po prawej stronie. Wielkości ziarenka pieprzu, przesuwany. Po 2 tygodniach pojawił się katar. Teraz wszystko jest w porządku jeśli chodzi o infekcje. węzeł nadal wyczuwam choć jest mniejszy niz wcześniej. Jak długo może znikać taka zmiana? Co powinnam dalej robić?

 9. A czy to, że syn obecnie 6.5 roku już od dłuższego czasu, zwlaszcza w pierwszych godzinach jak usnie poci się powinno niepokoić ? Nurtuje mnie to bardzo

 10. Mój pięcioletni synek miał powiększone twarde węzły szyjne a później pojawiło się opuchniecie śledziony i okazało się że ma mononukleoze zakaźna teraz musi bardzo uważać żeby się wszystko zregenerowało

 11. Mój syn ma rok, od pół roku może dłużej ma na szyi widoczny gołym okiem, powiększony wezelek jak groszek, przesuwa się podczas dotyku i czuć że składa się z mniejszych groszków. Lekarz pediatra na NFZ stwierdził że to normalne w tym wieku nie ma czym się martwić, że pewnie dziecko przeszło jakąś infekcje i po tym mu to zostało,lekarz pediatra prywatnie podobnie i nie widział potrzeby zlecania dodatkowych badań. Czy mimo to powinnismy obstawac przy swoim i prosić o dalszą diagnostykę, usg?

  1. Jeśli to państwa uspokoi to oczywiście mozna zrobic usg i morfologii. Ale przy tak długim utrzymywaniu sie zmiany i braku niepokoju w badaniu pediatrycznej to myśle ze jest ok.

 12. Witam. Bardzo ciekawy artykuł. Ja mając 12/13 lat dokładnie nie pamiętam) przechodziłem monoukleoze zdiagnozowanapo swych tyg gorączki i antybiotykach które nie pomogły. Po tej chorobie na węzłach chłonnych na szyi z prawej strony został guzek taki na 2 cm. Zniknął dopiero gdy byłam w ciąży. Czyli po 12 latach. Żaden lekarz nic z tym nie zrobił. A do dziś przy każdej infekcji czuje węzły w brzuchu bo najzwyczajniej w świecie robi mi się niedobrze w taki typowy sposob

 13. Dziękuję bardzo za ten temat. Syn ma 7 lat, powiększone przewlekle węzły na szyi z obu stron ( od około 3-4 lat). Z jednej strony jeden maly, z drugiej 3-4 dobrze widoczne szczególnie jak syn odwróci głowę w bok. Obecnie choruje rzadko, węzły powiększają się nieznacznie przy infekcji ale po nie znikają tylko ciągle są widoczne. Robiliśmy usg, nie tworzą pakietów, są przesuwalne, nie bolą. Pediatra twierdzi że jest ok. A ja się niepokoje jak widzę te kulki na szyi. Syn jest energiczny, zdrowy. Ma lekkie atopowe zapalenie skóry. Właściwie miał, obecnie już prawie bez objawów. Czy i jak powinnam dalej diagnozowac te węzły?

  1. Właściwie diagnostyke mieliście bardzo dobra. Usg ok. Morfologie można jeszcze dla spokoju ocenić, ale właściwie nie spodziewam się żadnych odchyleń ?

 14. Może głupie pytanie ale cóż;
  Węzły chłonne na szyi- czyli z przodu pod brodą.
  A z tyłu główki na mniej więcej zakończeniu lini włosów to też się zaliczają do szyjnych?

  1. karkowe to karkowe szyjne to szyjne – zwykle wzdłuż mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowych. a pod brodą to podżuchwowe.

 15. Mój siostrzeniec miał problemy z węzłami pod żuchwą. Najpier jeden pojechali na szpital Niekłańska bo gorączka 39 stopni. Dali antybiotyk była poprawa. Za m-c powtórka, ale hospitalizacja dłuższa. Nic nie wyszło. I w sumie do sierpnia co 1,5 m-ca był SOR na Niekłańskiej i antybiotyk po którym tylko chwilowo była poprawa. W końcu prywatna wizyta u laryngolog która z podejrzeniem kociego pazura wysłała dziecko do Szpitsla Zakaźnego na Wolskiej w Warszawie. Tam badanie od stóp po czubek głowy nic nie wskazało. Ostatecznie znowu pod koniec sierpnia szpital na Niekłańskiej i biopsja węzła, która była wykonana źle i skierowanie do CZD a tam w ciągu 2 tyg diagnoza: przewlekła choroba ziarniniakowa, która ujawniała się w węzłach. Oczywiście przez pierwsze pół roku każdy węzeł u pozostałych dzieci (3 siostry i 5 dzieci) było na usg i badania teraz już jest spokojniej ale stres związany z brakiem skutecznej diagnozy był największy. Dziś dziecko jest po przeszczepie szpiku, ale dopiero wizyta prywatna nadała bieg diagnozie, a wcześniej przez 6 m-cy jeździli na Niekłańską i antybiotyk. O lekarzu rodzinnym może nie wspomnę…

 16. U nas pierwszy wezel pojawil sie za uchem, pozniej kilka na potylicy ( ale malenstwa po 2-3 mm). Pozniej byla chwila spokoju. Po okolo pol roku zauwazylam kolejne na szyi po obu stronach ( wyczulam je kilka dni po szczepieniu odra – ospa – rozyczka). Trafilismy od rodzinnego do szpitala na 3 dni. Syn mial wowczas rok i dodan, ze dwa tyg przed szczepieniem chorowal na zapalenie krtani, przy czym lekarze juz w szpitalu stwierdzili ze musialo zejsc na oskrzela ). W szpitalu wykonali usg, szyjny najwiekszy mial 1,5 cm, reszta po 7,8 mm, w pachwince jeden niecaly cm. Wykonali pelna morfologie, ob, crp, i inne badania niezbedne przy diagnozie. Nie wyszlo nic, morfologia bardzo dobra, jedynie wyszedl jakis lekki stan zapalny, wlasciwie wspolczynnik tylko o 6 przekroczyl gorna granice. Dostalismy skierowanie do hematologa, tam rowniez wyniki ok, pani doktor zbadala, powiedziala ze sa male i ze chyba syn ma taka urode. Ogolnie ma lekkie Azs od urodzenia, jest bardzo pogodny, ma ogromny apetyt i nieraz lapie katar tylko. Goraczki nie mial jeszcze nigdy. Mimo wszystko bardzo sie denerwuje, bo te wezly utrzymuja sie juz prawie pol roku, byly juz mniejsze ale przy katarze znow sie lekko powiekszyly. Martwi mnie rez ze sa zaraz przy koncu szyi, tu gdzie zaczyna sie obojczyk ale nie sa bezposrednio nad nim tylko na dolnej czesci szyi ( sa nie wiejsze niz ziarenka pieprzu). Wszystkie sa ruchome i o wlasciwym ksztalcie. Co Pani sadzi? Nie pozwalaja mi one normalnie funkcjonowac. Dodam, ze te na potylicy juz zeszly.

  1. skoro była diagnostyka i to dośc solidna – z konsultacją hematologa włącznie to myślę że można mu trochę odpuścić i się uspokoić. Z wiekiem staną się one mniej wyczuwalne.

 17. Moja córcia ma obecnie 5 miesięcy ale od kiedy miała mniej więcej 2 miesiące wyczułam twardą przesuwalną kulkę za uchem z lewej strony. Pediatra stwierdził że jest to powiększony węzeł chłonny spowodowany najprawdopodobniej szczepieniem na gruźlicę. Ale z tego co udało mi się wyczytać w internecie po takim szczepieniu powinien być powiększony węzeł pod lewą pachą? Czy powinniśmy ufać naszemu lekarzowi czy szukać diagnozy gdzieś indziej??

  1. zwykle jest pod pachą, ale niewykluczone, że może mieć również w innych miejscach. A żadnych problemów na skórze głowy nie ma?

 18. Po których szczepieniach mają prawo być powiększone węzły chłonne? Np MMR? Nasza pediatra twierdzi, że nie mogą być i przyczyną może być coś innego. Natomiast ulotka podaje węzły. Czy tylko gruźlica ma prawo wywoływać powiększenie po szczepieniu?

 19. Jeśli chodzi o węzły chłonne, to u mojego syna do tej pory są wyczuwalne, a nawet widoczne gołym okiem. Syn obecnie ma 7 lat. Pierwsze powiększone węzły zauważyłam na potylicy jak miał około 2-3 tygodni. Zbagatelizowałam to, gdyż razem z mężem stwierdziliśmy, że to pewnie ciemiączko. Ówczesny pediatra nigdy nie zwrócił na nie uwagi. Jak syn był nieco większy to wyczułam i zauważyłam za uszkiem. Wtedy udało nam się wyciągnąć dość sporo woskowiny po kąpieli. Kolejno doszły na szyi widoczne gołym okiem. Synka przepadał w wieku 6 miesięcy lekarz pediatra neonantolog w szpitalu, w którym urodziłam. Niby ok. Odetchnęłam. Syn miał 1.5 roku węzły dalej widoczne i wyczuwalne na potylicy, na szyi, w pachwinie. Teraz chodzimy do innego pediatry, ake wtedy lekarz gdy chciałam pokazać powiększone węzły na potylicy nakrzyczał na mnie, że wymyślam i że to są ścięgna. Akurat synek był wtedy niespokojny i ze stresu miałam problem odpowiednio odnaleźć to miejsce. W końcu umówiłam syna na prywatną wizytę u hematologa. Lekarz ten stwierdził, że jest ok, taka jego uroda i że antybiotyk nic tu nie pomoże, a skoro te węzły ma powiększone już tak długo to nie jest to nic niepokojącego w sensie nowotworowego, gdyż u małych dzieci nowotwór rozwija się szybko w przeciągu 2-3 tygodni. W końcu zmieniłam lekarza pediatrę. Doszedł jeszcze wyczuwalny węzeł pod pachą. Sama robiłam USG gdyż pediatra zalecił jedynie obserwację. Według USG węzły typowo odczynowe. Ostatnim razem robiłam USG wszystkich węzłów obwodowych w tym za lewym uchem, który się trochę powiększył rok temu. Dokładnie w czerwcu. Lekarz stwierdził, że są to węzły odczynowe, poinfekcyjne. Niestety martwię się teraz, gdyż syn zaczął wieczorem gorączkować. Przy 38.5 podałam Ibum. Gorączka zaczęła spadać. Bolał go jeszcze brzuch i głowa. Zauważyłam, że ma bardzo powiększony węzeł za właśnie lewym uchem. Zdecydowanie bardziej powiększony jak w zeszłym roku. Martwię się, że jest tylko za lewym uchem. Do tego syn ostatnio narzekał na ból głowy. Czy to może być coś poważnego. Ten węzeł wydaje się być taki rozlazły i skóra była ciepła i czerwona, ale małźowina uzna również, raczej dlatego bo miał głowę opartą o rękę. Pani doktor czy powinnam zrobić kolejne USG czy morfologię? Pozdrawiam Alicja

 20. Moja córka niedługo skończy 15 miesięcy. Jakiś miesiąc temu zauważyłam, że ma widoczne wezły w pachwinach po obu stronach. Na moje oko nie są większe niż 1cm, nie są też miękkie i przy dotykaniu córka nie czuje bólu. Widać je jak wyprostuje nóżki przy przewijaniu, ale też nie codziennie. Nie zawsze też są wyczuwalne. Raz są, a raz ich nie ma. Córka jest szczupła, ogólnie zdrowa, morfologia z ostatniego tygodnia w porządku. Jedynie limfocyty ma na 61% (norma jest opisana na 25-50%). Córka także ząbkuje, idą jej dolne czwórki, są opuchnięte już kilka tygodni. Czy te widoczne węzły mogą być spowodowane ząbkowaniem? Z innych objawów mogę dodać luźniejsze stolce oraz podkrążone oczy i jest jakby trochę bledsza na twarzy, choć hemoglobinę ma w normie.

 21. My dziś jesteśmy po usg węzłów szyjnych u 2 letniego chłopca Opis węzły chłonne szyi umiarkowanie powiększone owalne prawidłowo unaczynione od strony wnęki największe po stronie lewej w rejonie kąta żuchwy 26x17mm i po prawej 16×10mm Wcześniej miał robione morfologia wyszła niewielka anemia ob i crp w normie Dodam że ma ich kilka.Na karku ma 2 takie malutkie pani radiplog mówi że są zaraz pod skora i dlatego je można wyczuć Czy myśli Pani że trzeba jeszcze robic jakieś badania Pozdrawiam

  1. prawidłowo unaczynione, więc myślę, że ok. rozumiem że anemia z niedoboru żelaza? Oczywiście pod stałą kontrolą pediatry dziecko powinno być

 22. Moj 16 miesieczny synek ma powiekszony wezel chlonny na szyji i drugi wiekszy na obojczyku.Zglaszalam to lekarce w sierpniu ubieglego roku i zlecila usg wezlow i badania krwi morfologie ob i crp. Wyniki wyszly dobre a z usg nic nie wyniklo i pani doktor powiedziala ze powinno nie dlugo zejsc.pozniej przy wizytach juz tego nie kontrolowala a ja uspokojona przyznam sie ze zapomnialam o tym.dodam ze syn czesto choruje to katar , zapalenie krtani i ucha .teraz oskrzela i w grudniu narowirus.Ostanio wyczulam ze te wezly nie zmniejszyly sie a wrecz urosly a w szegolnosci ten na obojczyku.Czy mam powody do niepokoju , co to moze oznaczac?

  1. Syn skonczyl wczoraj antybiotyk ale katar dalej ma.kiedy bede mogla zrobic usg wezlow ? Musze jakis czas odczekac skoro juz dlugo ma te wezly powiekszone?

  2. Byly po drodze infekcje wiec jakas reakcja ze strony ukladu immunologicznegi byla. Dlatego moglo dojsc do powiekszenia wezlow. Mozna dla spokoju powtorzyc badania oczywiscie

   1. Boje sie bardzo i marwi mnie ten wezel na obojczyku .tyle sie naczytalam w sieci ze boje sie ze moze to byc cos poważnego.jakie badania moge jeszce wykonac synowi? Dodam ze jak trafilismy z narowirusem do szpitala w grudniu to tez mial badania krwi i moczu i byly ok. A jak wspomnialam ordynatorowi o tych wezlach to nawet syna nie zbadal tylko powiedzial ze tak chlopcy czasem maja.prosiłabym
    o jakas rade

 23. To i ja napiszę – dziś podczas kąpieli, zauważyłam u synka węzeł pachowy, na wysokości sutka – ok. 5mm do 1 cm maks. Ucieka pod palcem, wydaje się pojedynczy.
  Od jesieni walczymy z mięczakiem zakaźnym – najwiecej (okolo 7-10) krostek ma na brzuszku po tej samej stronie. Niektóre przysychają, pojawiły się ze dwa nowe, inne są w fazie „przysychania” 😉
  Czy to może powodować powiekszenie węzła?

  I jeszcz ejedno pytanie – czy kuleczka maleńka na karku, ale przyrośnięta do skóry, nie jest węzłem? wydaje się być podskórnym „pryszczykiem”..

  I pytanie trzecie, ktore juz pojawiło się wyżej – syn ma tendencję (podobnie jak mój mąz) do pocenia, ale tylko przy zasypianiu. Potem w nocy jest już okej, nawet jak jest mocno przykryty. Przy zasypianiu poci się natomiast nawet wtedy, gdy jest odkryty 🙂

  Pozdrawiam i polecam stworzenie jakiegoś art nt mięczaka 😉

  1. Moze tak byc. Ale dla pewności warto wykonać podstawowe badania laboratoryjne i usg. Kuleczka na karku – na pewno do oceny. Moze to byc mały węzeł.

 24. Witam. Mój prawie 6 letni synek jest po usunięciu trzeciego dodam wielkiego migdała. Płyn w uszach z niedosłuchem. Bezdechy. Po usunięciu wszystko się poprawiło ale nie jest idealnie… mija raptem 2 miesiące A synek ma na szyji po prawej stronie tuż przy / nad obojczykiem małe ruchome ziarenko nie bolesne. To te do swędzi go skóra gardła i mówi że to w środku drapie bo tak hrumka. Idę jutro do pediatry ale ja to zobaczyłam to zbladłam. Apetyt ma ale jak dla mnie jest blady i ma podkrążone oczy. Bardzo się martwię.

 25. Bardzo prosze o pomoc, coreczka 11 mies od poltora miesiaca ma powiekszone wezły chlonne dwa na pomylicy, jeden za lewym uchem, z lewej strony na szyi, A takze dwa w pachwinach. Po tyg poszlam do lekarza, po drugim dostalam skierowanie do pediatry (miesZkam w Uk ).po ogolnym przebadaniu pediatra stwierdzila ze nie ma powodu do niepokoju, i zadnych badan nie zlecila w jej mniemaniu wszystko jest w porzadku corka jest wesola i Zdrowa dziewczynka i ze u takich malych dzieci to czesto zjawisko. Dodam ze W grudniu bylysmy w szpitalu, coreczka miala wysoka goraczke i bardzo zle wyniki krwi. Wykryto ze przyczyna byl wirus cytomegalii. W tamtym okresie wezly byly powiekszone symetrycznie, na glowie, szyi i za uszami ale po ok 3 tyg zniknely a po jakims czasie wyczulam te nieregularnie wystepujace wezly mimo iz nie bylo zadnej infekcji nawet kataru. Prosze o rade martwie sie o dziecko, czy powinnam stanowczo zarządać badań czy mysli Pani ze taka diagnostyka rzeczywiscie jest rzetelna? (mam na mysli wylacznie wywiad i badanie ogolne)

 26. Witam Przy okazji usg ( kontrolujemy nerki, ktore są zdwojone ) okazalo sie ze corka ma liczne węzły chłonne krezkowe w prawym dole biodrowym do 11mm i w śródbrzuszu do 10 mm w osi długiej z typowym kształtem Polecono wykluczyć nam zakażenie pasozytami Wyszło ujemnie Nic nie znaleziono Zrobiliśmy też morfologia i jest ok Teraz czekamy 2 tyg i mamy powtórzyć usg. Córka nie ma i nie miała żadnych dolegliwości brzuszkowych . Czuje sie dobrze, spi ladnie , apetyt dopisuje Ma 4, 5 roku i często ma infekcje górnych dróg oddechowych , alergie póki co mamy wykluczoną i we wrześniu miała usuwany 3 migdał Martwię się bardzo Boję się chorób nowotworowych Nie chce niepotrzebnie męczyć dziecka i stąd moje pytanie czy postępowanie wyczekujące jest prawidłowe ?Czy powinnam jeszcze cos sprawdzic ? A i chcialam jeszcze zapytac czy przyczyna takiego powiwkszenia wezłow moze byc zmiana diety, opicie sie wodą z basenu ( byliśmy na krótkich wakacjach ) ? Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. mogla miec miejsce jakas infekcja przewodu pokarmowego ktora przebiegala skąpoobjawowo. Idziecie w mojej opnii dobrą drogą – podstawowe badania prawidlowe, kal na pasozyty pobrany.

 27. Moj synek ma teraz 2.5 roku I wyczuc noge u niego na szyji powiekszone wezly. Jest ich kilka I roznej wielkosci I wydaje mi sie ze wyczuwam jeszcze mniejsze na tyle glowy. Dodam ze gdy mial ok 7 miesiecy przeszedl dosc dramatycznie infekcja drog moczowych. Mial dwukrotnie dosc dlugie drgawki goraczkowe. Ok 6miesiecy temu po kontroli mial zbadana krew I nie stwierdzono nic podejrzanego a same wezly nie sie na tyle duze zeby kwalifikowac to do dalszej diagnostyki. No i tak juz prawie dwa last I juz sam nie wiem czy jest ich wiecej ale napewno sie powiekszaja podczas infekcja I maleja potem. Skora nie jest zaczerwieniona I sa nie bolesne. Byl czas kiedy glowka sie duzo pocila I dziwnie pachniala), ale die poprawilo od kiedy podajemy Witamine d. A ja mam takie wrazenie ze synek jakby sie kolo uszu czy z boku glowy i oczu dotykaj, tak jakby go czasem bolalo ale tak nie mocno. Nie wiem czy to sie wszystko jakos laczy czy moze jestem przewrazliwiony I sam dopisuje zmartwienia.
  Docenie kazda wskazowke I rade.
  Dziekuje

  1. warto by pediatra zbadał dziecko i ocenił całość obrazu. Ale z opisu który pan przedstawił nie wnioskuję, żeby był powód do niepokoju.

 28. Witam bylam z synkiem w pon u lekarza poniewaz za uchem pojawila sie kulka lekar z powiedzial ze to powiekszony wezel ale nie wie od czego. Zapytal czy byl jakis uraz glowy .Troszke wyzej synek mial lekkie zadrpanie . I stwierdzil ze od tego i ze wezel maly ruchomy dla mnie jest on twardy i nieruchomy .nie zleciła żadnych badan i moje pytanie czy naprawde nie mam powodu do niepokoju?ile taki wezel może sie utrzymywać ja wyczywam dwie takie kulki Dziekuje z gory bardzo za odp

  1. jesli poza tym z dzieckiem nic sie nie dzieje, lekarz zbadal, a wezly sie nie powiekszaja to najpewniej nie ma powodu do niepokoju

 29. Witam,

  Czy wyczuwalne szyjne węzły chłonne u dwumiesięcznego dziecka powinny niepokoić? Groszki mają myśle ok. 3 mm, ale jeden jest zdecydowanie większy, możliwe że ma ok. 1 cm. Są zwięzłe, bezbolesne, ruchome. Skóra wokoło wyglada normalnie. Dziecko ma pleśniawkę i leczymy go od dwóch tygodni nystatyną. Poza tym czuje się dobrze, nie przechodził żadnych infekcji i poza szczepieniem na rotawirusy (w 8 tygodniu) nie miał jeszcze innych szczepionek. Mieszkamy za granicą, tu pierwsze 6w1 (plus pneumokoki i ponownie rotawirusy) podają w trzecim miesiącu. Ponieważ na 15 czerwca syn ma tę szczepionkę właśnie zaplanowaną chcę się upewnić, że te wyczuwalne węzły nie są przeciwwskazaniem. Nadal nie wiem jaka jest różnica pomiędzy węzłami wyczuwalnymi a powiększonymi u 10 tygodniowego dziecka. Czy wyczuwalne węzły zawsze powinny niepokoić? Nie jestem w stanie też określić czy miał je wcześniej czy pojawiły się teraz (nie wiem czy dokładnie palcowałam jego szyję). Będę bardzo wdzięczą za odpowiedź.

  Pozdrawiam,

 30. Dzień dobry, dziś przy karmieniu wyczulam u mojej 9 tygodniowej córeczki ok. 3mm kuleczke za jednym uszkiem. Czy taki wyczuwalny wezel=powiększony węzeł? Nie sądzę aby była przeziebiona. Co prawda śpi ostatnio dość dużo i poci się, ale sądzę, że to przez ostatnie upały. Szczepienia mieliśmy 1,5 tygodnia temu. Czy powinnam udać się do lekarza jak najszybciej, czy obserwować i porozmawiać o tym przy okazji kolejnych szczepień, w lipcu? Pozdrawiam

  1. Z opisu wynika ze sa to wezly zauszne mogę być wyczuwalne, należy obserwować jeśli się nie powiększają skonsultować na spokojnie na wizycie szczepiennej.

 31. Syn był dzisiaj na kontrolnym USG węzłów (wcześniej robione w marcu, kiedy przy ospie dostał ostrego zapalenia węzłów chłonnych – wówczas były dwukrotnie robione pełne badania krwi – i końcu kwietnia tuż po kolejnej antybiotykoterapii, gdy z powodu infekcji gardła znowu węzły powiększyły się ogromnie). W dzisiejszym opisie widnieje informacja: „Obustronnie na szyi widoczne liczne, hipoechogenne, owalne w. chłonne – najprawdopod. odczynowe. Podżuchwowo powiększone do 26 mm obustr. Na MOS do 15 mm po lewej i 17 mm po prawej. Pozostałe do 11 mm”.

  Zagotowałam się w jednej sekundzie, gdy tylko je zobaczyłam. Młody ma 5 lat, często choruje, od kilku tygodni ma mokry kaszel (tak ze dwa razy na dzień sobie odkaszlnie „na mokro”), nabija sobie ostatnio siniaki (zaczął jeździć na rowerze i często się wywraca, obijając o kierownicę i wszystko – mam nadzieję, że to to), ma podkrążone oczy w zasadzie od zawsze, jakiś czas temu dwa razy narzekał, że boli go po prawej strona brzucha, poci się straszliwie przy zasypianiu i w pierwszej fazie snu… wszystko naraz złożyło mi się w obraz najgorszy z możliwych. Jakie dodatkowe badania powinnam wykonać, skoro trzy miesiące temu były u niego robione kompleksowe badania w szpitalu plus trzykrotne USG węzłów w ciągu 3 miesięcy.

  1. jeśli te węzły utrzymują się już od dłuższego czasu to może jednak warto pokazać się u jakiegoś hematologa. Siniaki po urazie to zupełnie naturalna sprawa zwłaszcza u tak ruchliwych dzieci.

 32. Dzień dobry, mój 6 tyg synek ma powiększone wezly karkowe i szyjne, w badaniu morfologii wyszła niedokrwistość. Dostaliśmy skierowanie do hematologa, dodam że w ciąży miałam opryszczke ust i lekarz mówi że to może jakieś pozostałości po tym. Wizytę mamy za 5 dni a ja nie potrafię myśleć o niczym innym, w głowie najstraszniejsze myśli. Nie mieliśmy żadnych infekcji, syn ma wysypke na twarzy, możliwe że trądzik niemowlęcy lub potówki. Proszę o opinię.

 33. Czy w przebiegu anginy moga lekko sie powiększyć węzły nadobojczykowe? Bylismy trzy tygodnie temu u pani doktor,poprosilam o sprawdzenie wszystkich węzłów z uwagi że córka jest alergiczka pani doktor nie zauważyła nic niepokojącego,robiliśmy morfologie crp wszystkie wyniki w normie. Czy jest mozliwe ze ten wezeł ma coś wspólnego z ta angina którą teraz przechodzi córka? Prosze o odpowiedź

 34. Witam. Córka ma 12 miesięcy. Od ok 5 m-cy wyczuwam węzły za uszami. Po 2. Widział pediatra. Wtedy była chora więc niby ok. Czasem są mniejsze czasem większe. Raczej nigdy nie przekraczają 5mm a nigdy tez nie znikaja. Aktualnie wyczuwam również symetrycznie rozłożone dwa na potylicy. Wielkość ok 2-3 mm. Czy powodem mogą być ciągle wychodzące ząbki (w ciągu 2 miesięcy mamy 7 zebow) ? Borykalismy się też z plesniawkami i zapaleniem gardła (ostatni miesiac)

  1. wezly moga byc wyczuwalne i powiekszac sie w trakcie infekcji. Jesli pediatra nie widzi nic niepokojacego to dobrze. Ewentualnie mozna jeszcze wykonac morfologie z rozmazem, ale z tego co pani pisze to wezly chlonne zachowuja się jak typowe wezly dzieciece 🙂

 35. Moj starszy syn( 3,5roku) od czasu do czasu ma na karku,a wlasciwie to już glowie wyczuwalny węzeł i to nawet jak nie jest chory czy zakatarzony. Kilka razy pediatra pokazywała ale zawsze mówi że ok . Młodszy syn ( 14 miesiecy) od kilku dni ma również wyczuwalne węzły, zarówno po lewej jak i prawej stronie, 3 kuleczki koło siebie po obu stronach, żadnego przeziębienia czy stanu podgoraczkowego nie ma , jedynie co wychodzi mu dolna 4. Czy jest to normalne, czy raczej lekarz powinien to obejrzeć, dodam że mieszkam za granicą i po tym jak przy starszym kilka razy lekarz mówił że jest ok nie chce niepotrzebnie zawracać głowy.

 36. Witam
  Moja corka (5 lat) ma powiekszony wezel chlonny przed uchem od 2 tygodni. Jest dosc spory( lekarka ocenila na 1,5cm, a ja na wielkosc duzej czeresni) I przy dotyku bolesny, jak dla mnie dosc twardawy.Lekarka wyslala nas do szpitala bo nie byla pewna co to jest.Lekarz pediatra w szpitalu zrobil badanie krwi, moczu I przeswietlenie klatki piersiowej I powiedziala ze badania krwi w normie, zdjecie rtg tez w porzadku. Stwierdzila ze wezel jest ruchomy, a mnie to ciezko stwierdzic. Zapisala antybiotyk penicylinowy I powiedziala ze jak do 4 tyg nie zniknie to isc do lekarza znow. Wezel chlonny nie zmniejszyl sie, zrobil sie troche mniej bolesny wiec po 2 tyg. poszlam do lekarza bo nie moglam z nerwow wysiedziec. Dostala kolejny penicylinowy antybiotyk ktory bierze juz 4 dzien I efektow nie ma.(z wyjatkiem tego ze jest mniej tkliwy I to miejsce zsinialo). Za 1,5 tyg kazala nam przyjsc do kontroli I jak sie nic nie zmieni to beda przeswietlac a jak nic nie znajda to pobiora z tego plyn do badan. Mala jest wesola, bawi sie I wariuje, nie widac zadnej choroby w niej oprocz kaszlu ktory pojawil sie kilka dni temu. Jutro jedziemy na wakacje a ja zamiast sie cieszyc mam humor wisielczy bo juz najgorsze scenariusze wymyslam I sie zamartwiam. Nie mam pojecia czemu po 2 antybiotyku wezel sie nie zmniejsza ( diagn. zainfekowany wezel chlonny). Na szyi po tej samej stronie ma jeden wezel leciutko powiększony ale mozna to stwierdzic tylko przy dotykaniu lekarza. Wiem ze niektorzy pisza ze do kilku miesiecy moze to potrwac ale ja nie rozumiem czemu nawet minimalnie sie nie zmniejszyl. Rycze cale dnie.I miejsca sobie nie moge znalezc a do lekarza nie mam co isc bo mieszkam w UK I kazali czekac bo podobno wezly potrzebuja czasu. Jakies pomysly co to za dziadostwo moze byc???Pozdrawiam

  1. warto jeszcze zrobic USG tego wezla. Dobry stan corki jest dobrym znakiem, wiec prosze sie az tak nie zamartwiac. Tym bardziej ze badania dodatkowe nie sa niepokojace.

 37. Witam Pani Doktor 🙂

  Córka lat 6. Od jakiś 2 lat ma powiększone węzły podżuchwowe po obu stronach, przy czym ma przerośnięte migdały. Teraz w wakacje jest praktycznie cały czas na wsi u mojej mamy, i jakieś 3-tygodnie temu wyczułam węzły z tyłu szyi (wielkości od ziarnka pszenicy do małej fasolki ok 1 cm). Wszystkie są bezbolesne ale też łatwo się przemieszczają. Oczywiście od razu zabrałam ją do naszej pediatry, która jednocześnie jest onkohematologiem. Córka jest alergiczna mimo, że w testach nic jej nie wychodzi. Lekarka podejrzewa, że mogły się powiększyć po kontakcie z ptactwem domowym (kaczki, kury, gołębie). Kilka dni temu za uchem na kości powiększył się kolejny, ale ten ją bolał. Od razu lekarz i dostała zinnat, który bierze od 3 dni. Węzeł za uchem już się praktycznie wchłonął. Zrobiliśmy pełną morfologię z rozmazem, crp, ob, aso, alt, ast – wszystko w normie, poza leukocytami, które są nieznacznie obniżone. Niestety laboratorium zapomniało o ldh i tego wyniku nie mamy 🙁 Czy zdaniem Pani Doktor robić jej jeszcze jakieś badania? USG? Proszę o podpowiedź. Ufam naszej pediatrze ale chciałabym poznać opinię innego specjalisty 🙂

  Pozdrawiam serdecznie

  1. mysle że USG warto wykonac dla wlasnego spokoju. Dobra reakcja na antybiotyk w tej sytuacji nas uspokaja, a USG jeszcze bardziej to zrobi 🙂

 38. Córka od roku ma powiększone węzły chłonne na potylicy i za uchem, jak tylko wyczułam byłam u lekarza zrobiliśmy morfologię i Pani doktor powiedziała żeby się tym nie przejmować. Węzłów jest sporo jeden obok drugiego ale są malutkie coś jak groszek. Nie bolą, są dość twarde. Mnie to ciagle nie pokoji, przy ostatniej wizycie wspominałam ze te węzły dalej są to Pani doktor powiedziała ze jak robiliśmy morfologię i było ok to żeby się nie martwić. A ja wciąż co wieczór dotykam te kulki i się martwię. Córka ma 2.5 roku. Pozdrawiam

  1. jeśli są tak długo obecne i morfologia jest prawidłowa to myślę, ze należy je uznać za „urodę” córki. Dla spokoju może pani jeszcze wykonać USG tej okolicy.

 39. Witam serdecznie. Pozwoliłam sobie do Pani napisać bo potrzebuję porady. Wiem, że interenet nie jest najlepszym do tego miejscem ale straciłam już nadzieję i wiarę w lekarzy mnie otaczających. Mieszkam w Holandii i tutaj bagatelizowane jest wszystko a chodzi o mojego syna. Syn ma 4,5 roku, od ponad tygodnia ma bardzo powiększony węzeł chłonny na szyi po lewej stronie. Jest wielkości kilku centymetrów. Miał wcześniej infekcje gardła, gorączke ale wszystko przeszło i kilka dni później ten węzeł. Najpierw kojarzyłam to z infekcją ale zaczełam się martwić kiedy węzeł nie zmniejsza się i jest twardy. Syn czuje dyskomfort ze względu na jego rozmiar. Oczywiście wybraliśmy się do lekarza by usłyszeć ze nie wie co to jest i skierowała nas do laryngologa, wizyta za 3tygodnie. Nie chcę tyle czekać, chcę jechać do szpitala i poprosić o badania ale nie wiem o co prosić. Nie zlecili morfologii, krwi nic a ja martiwę się strasznie ? Proszę, czy może mi Pani poradzić jakie badania powinny być wykonane aby upewnić się gdzie tkwi przyczyna powiększenia węzła? Będę wdzięczna.

 40. Pani Doktor, syn 4 lata, 4 miesiące temu miał robioną morfologię z rozmazem, poziom żelaza i wit. d. Wszystko w normie. W ciagu ostatnich 2 miesiecy 4 razy krwawił z nosa. Nie jakoś mocno ale jednak. Byłam z nim u lekarza a ten powiedzial ze to normalne w tym wieku. Dzisiaj z kolei wymacałam po prawej stronie szyi dwa powiekszone węzły. Jak fasola Jaś. W Pani poście wyczytałam ze to moze byc od zadrapania. Syn ostatnio spadł na prawe żebro i się podrapał do krwi. Umieram z nerwów. Mieszkam w Irlandii i tu lekarze w niczym nie widzą problemu. Co robic? Pozdrawiam

  1. Witam. Myślę, że warto zweryfikować węzly chłonen w badaniu palpacyjnym lekarza i w badaniu usg. Bardziej myślałam tu o zadrapaniu kota niż takim domowym zadrapaniu 🙂

 41. Witam , moja corka ma 8 miesiecy i od tygodnia zuwazylam po lewej stronie pod obojczykiem, guzka. Ma mniej wiecej 1-1,5 cm . Strasznie sie zamartwiam .Nie wiem co robic. Boje sie, ze to cos powaznego. Naczytalam sie o tluszczakach i roznych zmianach. Prosze o odpowiedz

  1. Witam. Prawdopodobnie jest to odczyn po szczepieniu przeciw gruźlicy. Warto podejśc do lekarza, żeby ocenił węzeł, zebrał dodtakowy wywiad i wykonał morfologię z ręcznym rozmazem. W większości przypadkó taka sytuacja nie wymaga interwencji i samoistnie ustępuje.

 42. Witam, u mojego synka przed skończonym miesiącem zycia wyczulam za uchem,jakby na kości, małe ziarenko- niebolesne,przesuwane. Pokazałam pediatrze na pierwszej wizycie, nie czuła nic I powiedziala, ze to może węzeł chłonny i mam obserwować. Syn ma 5 miesięcy i to zagubienie powiększyła się niewiele. Pediatra twierdzi, ze to mnie wymaga dalszych badań. Mam też takie coś za uchem. Czy Ty zasugerujesz jakies badania, martwię się tym. Pozdrawiam

  1. jeśli jest od tak dawna i nic się z tym nie dzieje, a dziecko nie ma żadnych dodatkowych objawów i pediatra również nie widzi nic niepokojącego to bym nie panikowała. Można przy okazji zrobić morfologię krwi, ale to bardziej dla własnego spokoju sumienia. pozdrawiam

 43. Witam!
  Szkoda, że nie było o węzłach z tylu główki u maluszka… moje ponad roczne dziecko okaz zdrowia i wulkan energii ma od kiedy pamietam sporo guzków właśnie na główce ?
  Nikt ale to nikt z lekarzy absolutnie nic sobie z tego nie robi, a ja czytając artykuł nie powiem, abym się nie zdenerwowała…
  Chyba trzeba prywatnie wykonać jakieś badania bo tak naprawdę węzły chłonne to musi być wszystko…
  pozdrawiam serdecznie i dziękuje za cenne informacje

  1. mogą występować i nie muszą oznaczać nic złego. Ale morfologię dla spokoju bym wykonała przy najbliższej okazji. ewentualnie usg – do decyzji jeśli jakoś się zmieniają te węzły.

 44. Witam. Mój syn ma stwierdzoną Anizokorię, podobno wrodzona po mężu. Miał badanie iść przezciemiaczkowe, okulista,i badanie krwi z rozkazem, ob i co. Wszystko ok. Ale ostatnio tzn przez cały grudzień miał.kaszel , jakiś wirus panował bo wszyscy w domu na antybiotyku. Wyczuwam u mojego syna węzły chłonne padobojczykoww po obu stronach, za uchem i na potylicy( ten jest już od 3 miesiecy).
  Anizokoria + powiekszone wezly chlonne? Czy to wróży coś groźnego?
  Z góry dziękuję za odpowiedz

 45. Dzień dobry
  Czy alergia ( katar sienny) od zawsze( syn ma obecnie 10 lat) może być przyczyna powiększonych odczynowych węzłów chłonnych ( tez od zawsze … w drugim roku życia pierwsze usg węzłów) … wyniki usg i morfologia Ok … tylko EOZ zawsze podwyższone.
  IEG ponad 600
  P

 46. Mój syn obecnie 12mcy. Pół roku temu zauważyłam 2 „kulki „z tylu głowy ,pediatra mowi ze to wezly chlonne ale nic z tym nie robi. Maly ma caly czas silną anemie i alergie na bmk. Jaj powinniśmy postępować z tymi węzłami?sa caly czas-czasem bardziej wyczuwalne.

 47. Dzis przed snem córki wyczulam kulke nad obojczykiem jak zaczyna sie szyja, prawie w zgieciu troche wyzej. Jest ruchoma, jestem przerazona tym co wyczytalam w internecie. Najgorsza lokalizacja… O co prosic pediatre? Dziecko ma niecale 10 miesiecy.

 48. Córka ma 14 lat od października ubiegłego roku ma powiększony węzeł z tyłu szyi nad obojczykiem lewa strona, morfologia według lekarza rodzinnego w normie, w rozmazie limfocyty 57%, dziś miała córka USG wynik do odebrania na wizycie u lekarza kierującego. Lekarz robiący usg stwierdził że obok powiększa się kolejny, nadmieniam że po drugiej stroni córka wyczuła kolejny powiększony węzeł, oraz wyczuwa powiększony węzeł po pachą czy to jest normalne .Ostatnia infekcja u córki była w ubiegłym roku.

 49. witam u mojego syna zauwazyłam powekszony wezęł chłonny na szyi zrobiłam badania krwi wyszły ok i usg wykazały powiekszone wzezły chlonne po obu stronach odczywowe syn ma 2,5 roku wydaje mi sie ze teraz sie powiekszyły do tego zauważyłam u drugiego synka prwie 5 latniego też powiekszony wezeł chłonny na szyi po jakim czasie zauważyłam malutki w pachwinie a teraz podżuchwowy jeden miał też badanie krwi które wyszło ok bez usg dodam że chłopcy czesto maja zapalenie gardła anginę i sie przeziebiają proszę o rade bo oszaleje

  1. Takie odczynowe węzły chłonne mogą się pojawiać przy infekcjach i obserwujemy je u dzieci często chorujących/uczęszczających do żłobka lub przedszkola. Proszę obserwować.

 50. Dzień dobry. Mój syn lat 7 wywrócić się w grudniu na śniegu tak nieszczęśliwie że uderzył się w pachwine. Po paru dniach zaczął narzekać że coś go tam boli. Wyczuwam dość dużego guza. Nie było zasinienia. Bo około tygodniu ustąpił ból a guzek zaczął się zmniejszać. Obecnie jest jak mała fasolka ale nie znika. Pediatra powiedziała że ważne że jest podłużny. Czy węzły mogą powiększać się w skutek uderzenia? Dlaczego węzeł nie zniknął?

 51. Mój syn obecnie 4.5 roku ma powiększone węzły na szyi od 3 lat.Są przesuwalne i miękkie. Widać je bez dotyku. Czasami są mniejsze A czasami większe. Syn 2 lata Temu przechodził mononukleoze zakaźna bezobjawowo co jakiś czas miał tylko 3 dniowe gorączki.Hematolog stwierdził że są to węzły odczynowe. A ja i tak co jakiś czas się stresuje .

 52. Witam, zauważyłam u syna powiększone węzły.. są takie od dłuższego czasu , czekamy na usg ale odchodzę od zmysłów , syn ma 4 lata i od lutego problemy skórne, testy alergiczne nic nie wykazały a co jakiś czas walczymy z wysypka. Teraz tez ma swędząca wysypkę i ciagle się drapie…węzły nie bolesne. W marcu miał również badania – morfologię (
  Eozynofile lekko ponad normę)tarczyca ok, pasożyty wynik negatywny, crp w normie…

 53. Witam 🙂
  Synek 3,5 roku 2 miesiące temu angina i antybiotyk, miesiąc temu ostre zapalenie zatok bez antybiotyku. Przy zatokach wyskoczyły mu węzły na szyi. Po jednym z każdej strony. Po jednej stronie większe. Lekarz powiedział że odczynowe i obserwować. Po tygodniu byliśmy na kontroli i jednej strony prawie zniknął, z drugiej strony się zmniejszyl, lekarz określił je jako plastyczne i mniejsze niż tydzień wcześniej. Teraz po miesiącu czasu węzeł z jednej strony jest nadal widoczny. Jest dużo mniejszy niż wtedy ale jest. Ostatnia morfologię miał w listopadzie i była w porządku. Czy robić jakieś badania?

  1. skoro jesteście pod kontrolą lekarza to nie widzę sensu. Węzły się zmniejszyły, ale fizjologicznie zawsze są obecne. Więc ja bym się nie czepiała.

 54. witam. pisze z ogromnym zapytaniem ponieważ starszy syn ma bardzo duże węzły chłonne (za uchem, na szyji a teraz wyczuwalne również nad obojczykami mają ok 5 mm i
  w poniedziałek idziemy na badania) zauważyłam u trzy miesięcznego synka wyczuwalne węzły chłonne również za uszami i na szyi, są wielkości ok 4-5 mm. (dziecko urodziło się z crp 42) czy wyczuwalne węzły chłonne u niemowlaka to norma ?

  1. Moim zdaniem każde węzły powinien ocenić lekarz. Zdarza się ze u niemowlaka węzły są wyczuwalne, zwłaszcza po lewej stronie.

 55. Proszę o ocenę. Usg węzłów chłonnych szyjnych – obustronnie wzdłuż mięśni mos liczne odczynowe węzły chłonne o dł 6-19 bez cech rozmiękania. Czy powinnam się martwić? Czym jest zapalny węzeł chłonny? Dziękuję.

 56. Czy po szczepionce Imovax mogą powiększyć się węzły pachwinowe? Syn ma 20 mięsiecy, szczepiony był w poniedziałek, węzły zauważyłam dzisiaj tj. w czwartek. Małe, jeden do 1 cm, drugi około 0.5 cm.

  1. po szczepieniu może dojść do powiększenia węzłów chłonnych – pachwinowych również jeśli szczepienie było w kończynę dolną – powiększyć się mogą po stronie podania szczepionki. jesli sa wątpliwości co do charakteru tych wezlow lub ich wielkości to warto podejść do lekarza na badanie.

 57. U mojej 4,5 letniej siostrzenicy na usg wyszły odczynowe węzły chłonne krezkowe. Nie miała w ostatnim pół roku żadnej infekcji układu pokarmowego, tylko rok temu trafiła do szpitala odwodniona z wymiotami(wcześniej nie chciała nic jeść i pić i ciągle zgłaszała bóle brzuszka. Było to w Holandii i nie znaleziono (nie szukano) przyczyny. Miewa bóle brzucha. Morfologia dobra, oczy podkrążone. Czy to powód do niepokoju?

 58. Witam,
  Ja u syna 5,5 lat zauważylam wezly chlonne w lutym, tego roku. Były spore (w katach zuchwy), widoczne przy podniesieniu glowy. W sumie ma je do teraz. Czy wczesniej mial, nie wiem, nigdy nie sprawdzalam. Ma tez dosc sporo wyczuwalnych po bochach szyi. Sa przesuwalne. Mielismy wkonywane usg 2krotnie, wezly niby odczynowe, morfologia z rozmazem byla w maju wyszla w porzadku, tersz mial sama morfologie bez romazu tez wyszla w porzadku. Usg pokazuje odcyznowy charakter. Wezly widzialo kilku lekarzy pediatrow, nikogo jekos specjalnie nie niepokoja, mowia, ze okolo 9 roku zycia zaczna sie wchlaniac. Do hematologa nie dostalam skierowania bo lekarz twierdzi, ze nie trzeba gdyz hematolog rowniez skieruje na usg a gdy to wyjdzie wporzadku to bedzie koniec diagnkstyki. Te duze wezelki w katach żuchwy spore rozmiary ale widze, ze sie zmniejsyly po dotyku. Co dalej robic, czy pozostsje mi tylko oberwacja ich? Moj syn jest bardzo, zywotny ruchliwy, nie widac zeby byl chory, obecnie ma lekki katarek takze teraz sa bardziej wyczuwalne. Prosze powiedziec czy tskie węzły (teoretycznie) mogly sie nie pomniejszyc po czestych chorobach synka w ubiegla zime?

 59. Witam 😉 niespełna 2 tyg temu wyczułam u córeczki (10mies) guzek za uszkiem(tył główki).
  Nie wiem już sama czy wezel czy nie. Możliwe że to takie zmiany strukturalne czaszki po jednej stronie? Bo zarosło jej ciemie.
  Dzień po tym jak wyczułam ten guzek pojawił się katar i ból gardelka, minelo po 3 dniach, guzek, a w zasadzie dwa – nadal obecne.

  Dodam że nie ma jeszcze ząbków. Czy możliwe że to przez ząbkowanie? Nacierają jej dwie jedynki górne i dolne.
  Jak długo powiększone wezly są normalne?

 60. Witam. Mój 10 mies. synek ma z tylu głowy na dole po prawej stronie jakby zgrubienie guzek sama nie wiem jak to nazwać. Czy może to byc powiekszony węzeł chłonny? Czy można wysłać zdjęcie?

 61. Witam, mój syn ma 9 tyg. Wczoraj podczas podnoszenia/zabawy zauważyłam dużego guzka ok 2 cm nad obojczykiem. Dziecko 10 dni temu było szczepione 6 w 1 i w szpitalu po porodzie na gruźlicę. Dziś byliśmy u chirurga który stwierdził że to powiększone węzły chłonne, zlecił usg i krew z rozmazem ale jednocześnie nas uspokajał że to nic złego. Tyle się naczytałam na temat węzłów nadobojczykowych że spać po nocach nie mogę. Czy to możliwe że to powiększone węzły chłonne? Jaka jest tego przyczyna?

 62. Witam serdecznie, proszę o poradę. Byłam oczywiście z synkiem u lekarza. Gdy syn miał 6,5 miesiąca wyczulam u niego z tyłu szyji węzeł, udalam się do pediatry zostaliśmy skierowani do chirurga przed wizytą na własną rękę wykonałam usg, radiolog opisał to jako węzły o zachowanej echostrukturze z widocznymi zarobkami, chirurg też nie miał zastrzeżeń, wykonałam także 2xmorofolgie (bez OB i CRP), nasza Pani Doktor powiedziała, że wyniki są w normie. Co może być powodem takiej sytuacji, synek nie chorował, jedynie dopadła nas długa infekcja lewego oka, przyjowalismy przez miesiąc do tego oczka krople z antybootykiem, leczenie zostało zakończone pod koniec października 2019 roku, a węzeł wyczulam w połowie listopada, czy może utrzymywać się po szczepieniu na gruźlicę? Już sama nie wiem co myśleć. Węzeł przesuwa się podczas dotyku. Będę wdzięczna za sugestie. Pozdrawiam serdecznie

 63. U córki 2latniej od 3 miesięcy ma powiększone węzły chłonne. Na pierwszej wizycie mieliśmy tylko obserwować ale jednak węzły nie znikają ( lokalizacja na szyji i za uchem) w tamtym tygodniu byliśmy na usg sliniawki przyuszne 6x4mm
  Liczne powiększone węzły chłonne przed i zauszne największe 10x5mm
  W okolicach kątów zuchwowych 16x 8mm
  Chciałam morfologia zrobic w tym tygodniu ale córka dostała kataru czy katar jest przeciwwskazaniem do zrobienia morfologii ?

 64. Węzły to u nas temat rzeka. Syn,7 lat. Kiedy miał ok 6mcy znalazłam kuleczkę w pachwinie. Lekarz, morfologia, crp w normie. Powiedział że ok. Z czasem poawil się na szyi i to taki fest, niczym wiśnia. Zmieniłam pediatrę i w rezultacie syn w wieku 3 lat został przebadany od stóp do głów na oddziale (morfologia z rozmazem, wszelkie mononukleozy its,USG jamy brzusznej i powiększonych węzłów,laryngolog) wszystko ok. Z czasem dochodziły kolejne węzły na szyi, a więc zaniepokojona udałam się do onkologa,hematologa która to pani profesor znalazła powiększone węzły jeszcze pod pachami, pod kolanami i na karku. Zerknęła na pakiet badań, powiedziała że nie budzi niepokoju onkologicznego i zaleciła obserwacje. W wieku 6 lat trafiliśmy do laryngologa z 3 migdalkiem. Gdy zobaczył węzły chłonne syna, powiedział że nie ruszy nic dopóki tego nie wyjaśnię. Więc znowu, oddział wszelkie badania, USG wykazało ogólne powiększenie węzłów chłonnych, odczynowe wszystko, nawet USG jamy brzusznej wykazało powiększenie węzłów krezki. Przez kolejne 8 tyg kontrolne USG co dwa tygodnie, a nawet markery nowotworowe zrobione. Wszystko ok.
  Ponoć taka jego natura. Ale mnie spokoju to nie daje… Za każdym razem martwię się gdy znajduje nowe „kukeczki” echhh… Czy to normalne, czy mogę coś jeszcze zrobić?

 65. Witam. Mój 5cio letni syn ma od dłuzszego czasu powiększony węzeł chlonny podżuchwowy po prawej stronie wzdłuż mostu. Morfologia dobra, crp 1, ale na usg ten węzeł ma 2,5 cm. Syn od września chodzi do przedszkola i łapie częste infekcje gardla i migdałów. Migdały są duze j czerwone. Czy powinnam spodziewać się najgorszego jeśli chodzi o ten węzeł?

 66. Wspomnę jeszcze,że osoba wykonująca usg stwierdzila, że wygląda to na przewlekły stan zapalny. Pediatra tez raczej uważa, że to przewlekly stan zapalny, ale mimo wszystko jestem spanikowana

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *