infekcje, inne

Węzły chłonne u dziecka? Jest się czego bać? Cechy węzłów!

„Dziecko ma powiększone węzły chłonne. I co teraz?” Większość rodziców w tym momencie oblewa pot, w głowie kotłują się najgorsze myśli i w oczach pojawiają się łzy.

Spokojnie – to tylko węzły chłonne

Węzły chłonne każdy człowiek posiada (no może poza pacjentami z agammaglobulinemią, bo u nich dochodzi do redukcji niektórych tkanek i węzły są mikrowielkości – ale nie są to pacjenci zdrowi)…

Noworodek

U noworodka węzły zwykle nie są wyczuwalne – chyba, że mamy do czynienia z wrodzonymi infekcjami (cytomegalią, różyczką, zakażeniem wirusem Epstein Barra czy HIV). W miarę jak noworodek robi się starszy, w badaniu lekarskim (na przykład podczas wizyty patronażowej) może pojawić się coś nowego. Dlaczego? Od pierwszych sekund życia noworodek ma styczność z setkami antygenów Lekarz nie musi mieć pewności co do charakteru jakiejś wyczuwalnej (dajmy na to – na szyi) zmiany. Nie musi to być węzeł. Możemy mieć do czynienia z torbielą czy cystą (zwłaszcza jeśli owa zmiana występuje tylko z jednej strony). W razie wątpliwości zlecić można dodatkowe badania.

W dole pachowym może pojawić się węzeł w reakcji na szczepienie przeciwko gruźlicy (dlatego w trakcie wizyty patronażowej lekarz zwykle „gilgocze” noworodka pod pachą).

Do rzadkości należą węzły chłonne wyczuwalne u noworodka, który ma jakieś problemy skórne (na przykład łojotokowe zapalenie skóry).

Noworodek, który ma wyczuwalne węzły chłonne lub nawet widoczne – powinien mieć przeprowadzoną bardziej wnikliwą diagnostykę, bo zazwyczaj u noworodka węzły chłonne NIE SĄ WYCZUWALNE.

Małe dziecko

Nasz noworodek sobie rośnie. Staje się niemowlakiem. Ma styczność z różnymi wirusami, bakteriami, alergenami.. Niekiedy nie dzieje się nic niepokojącego. Przychodzi jednak taki moment, że pojawia się pierwsza infekcja. Może to być katar, kaszel, ból gardła (którego obecności możemy domyślać się po gorszym apetycie) czy gorączka. Mogą pojawić się przy okazji takiej infekcji również węzły chłonne.

Drobne i przesuwalne pod skórą węzły chłonne (w okolicy szyjnej, pachowej czy pachwinowej) są u małych dzieci (zwłaszcza w wieku 3-5 lat) zjawiskiem prawidłowym i dość często występującym. Obserwuje się je też często w przebiegu zakażeń wirusowych.

Badania mówią o tym, że około 45% dzieci do 5 roku życia ma macalne węzły chłonne. Co ważne – mowa tutaj o zdrowych dzieciach. U grupie dzieci chorych (z infekcją) węzły chłonne wyczuwalne są u ponad 60% pacjentów. Pamiętajcie, że tutaj – to  co jest prawidłowe u małego dziecka u nastolatka (po 10 -12 roku życia może być patologią). Nastolatka z węzłami chłonnymi powiększonymi w obrębie szyi będziemy intensywniej diagnozować niż dziecko przedszkolne.

Czy to oznacza, że można się zrelaksować i zignorować ewentualne węzły chłonne u dziecka do 5 roku życia? Oczywiście, że NIE. Zdecydowana większość małych dzieci ma wyczuwalne węzły chłonne w przebiegu drobnych infekcji wirusowych i stopniowo ulegają one zmniejszeniu (nie muszą zniknąć całkowicie) po czym powiększają się znowu, przy kolejnej infekcji. Jest jednak grupa dzieci, która ma powiększone węzły chłonne z innego powodu.

Każde nieprawidłowo powiększone węzły chłonne to LIMFADENOPATIA.

Ziarenko pieprzu? Groszek? Wiśnia?

Nie, nie gotuję wyjątkowo niesmacznego obiadu 😉 Chodzi o wielkość węzła chłonnego. Bo w zależności od tego jak duży jest taki węzeł to taki mamy poziom stresu. Ale co jest duże dla jednych, to dla drugich jest małe.

Prawidłowe węzły chłonne w okolicy pachowej i w okolicy szyjnej mają średnicę do 1 cm, a te w okolicy pachwinowej do 1,5 cm. Kiedyś używało się porównań do ziaren czy pestek. Istnieją również specjalne „różańce” do porównania wielkości węzła z gotowymi „kulkami”. Ale ogólna zasada mówi, że u małych dzieci – węzły powyżej 2 cm nakazują nam zachowanie większej czujności, a u dzieci/młodzieży (>10 roku życia) niekiedy już mniejsze węzły – w zależności od lokalizacji i ewentualnych dodatkowych objawów.

Szyja, pacha, kolano?

Lokalizacja węzłów chłonnych to kolejna (po wielkości) ważna ich cecha. W zależności od tego, w jakim miejscu jest infekcja zlokalizowana to takie węzły się powiększać mogą.

Dla przykładu – choroba kociego pazura – zadrapanie załóżmy na prawym przedramieniu – powiększą się węzły pachowe po tej właśnie stronie. Z kolei zadrapanie na podudziu lewym – powiększone podkolanowe węzły po stronie lewej.

Zawsze, ale to absolutnie ZAWSZE nasz niepokój budzą węzły zlokalizowane nadobojczykowo. Tutaj diagnostyka powinna być zdecydowana i szybka. Ewentualne pobranie podejrzanego węzła do badania to po prostu jego usunięcie (a nie nakłucie).

Boli/nie boli? Czerwona skóra? Twardy/miękki?

W badaniu lekarskim interesuje nas jeszcze kilka cech węzłów. Czy ich dotykanie jest dla dziecka bolesne? Czy skóra nad węzłem wygląda normalnie, a może jest zaczerwieniona? Ucieplona? Czy węzeł jest twardy (jak kamień) czy miękki (jak gotowany ziemniak). Czy przesuwają się pod skórą? A może zbierają się w pakiet i nie da się ich poruszyć?

Generalnie „wolimy”:

 • bolesne węzły i zaczerwienioną skórę – wskazują na zapalenie (rzadko węzeł jest tkliwy jeśli jest to choroba nowotworowa, ale niebolesny węzeł występuje i w infekcji i w chorobach rozrostowych)
 • miękkie i przesuwalne węzły, które pakietów nie tworzą
 • węzły powiększone w jednej lokalizacji – np szyja lub pacha. Jeśli są powiększone w kilku miejscach jednocześnie to świadczą zwykle o uogólnionej chorobie układowej – do diagnostyki! Jeden powiększony węzeł to problem w jednej konkretnej lokalizacji lub w samym węźle (jego zapalenie)
 • węzły, które powiększają się przy okazji infekcji i po jej ukończeniu stopniowo zmniejszają. Węzły które rosną przez dłuższy okres czasu i nie ma tendencji to ich zmniejszania – do diagnostyki!

 

Przyczyny powiększenia węzłów

Jest ich całe mnóstwo! To nie jest tak – i na to chce Was uczulić – że powiększony węzeł chłonny to białaczka czy ziarnica czy inny nowotwór.

Załóżmy, że mamy powiększony węzeł czy węzły w jednej lokalizacji. W badaniu dziecka nie stwierdzamy, żadnej infekcji, która mogłaby takie powiększenie węzłów wywołać. Ale węzeł sam w sobie nie jest jakiś niepokojący – jest tkliwy i skóra nad nim jest lekko zaczerwieniona. Może chodzi o proces w samym węźle? Dajemy antybiotyk i obserwujemy. Powinien być efekt tego leczenia. Jeśli po 3-4 tygodniach węzeł się nie zmniejszył lub nie powrócił do prawidłowej wielkości to budzi to nasz niepokój. Są jednak dzieci, które mają powiększone, widoczne nawet „gołym okiem” węzły chłonne przewlekle – pozostają jednak pod opieką poradni „węzłowej”.

A teraz weźmy inny przykład. Mamy 12-letniego chłopca. Wyskoczyły mu na szyi węzły chłonne (zwróćcie uwagę, że już sam wiek dziecka wysyła do nas pewien sygnał ostrzegawczy!). Ot takie sobie, nie jakieś gigantyczne. Trochę go bolą, ale właściwie nic się poza tym nie dzieje. Dajemy antybiotyk „na węzły”, ale jakoś tak nie działa.. To może nie trafiliśmy z lekiem i trzeba dać inny? A może trzeba podpytać czy poci się w nocy? Czy skóra go swędzi? Czy jest bardziej zmęczony? A może stracił na wadze? Wiecie, że ten pacjent ma ziarnicę złośliwą?

Przy powiększeniu węzła chłonnego ZAWSZE zbieramy dokładny wywiad (również na temat ewentualnych objawów dodatkowych

Patrzymy na całego pacjenta!

Teraz to już wszyscy wpadli w panikę? A ja mówię, po raz kolejny- uwierzcie w moc badania lekarskiego. Zbieramy wywiad, badamy dziecko (stetoskop, otoskop, latarki i szpatułki). Po takim dokładnym badaniu często lekarzowi udaje się wysunąć wstępne podejrzenia co do przyczyny powiększenia węzłów. Większość ma swoje źródło w pospolitych infekcjach wieku dziecięcego (zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie spojówek).

Może to być również borelioza, cytomegalia, toksoplazmoza, choroba kociego pazura, a nawet reakcja na niektóre leki. Jeśli przepytywanie, dotykanie i oglądanie pacjenta nie daje nam odpowiedzi to mamy do dyspozycji badania laboratoryjne i obrazowe (USG).

To, czego nie widać – konieczna diagnostyka!

Węzły chłonne mogą się powiększać również w miejscach, których nie widać. W klatce piersiowej, w jamie brzusznej. Odkrywa się je przy okazji innego badania.

Na przykład u dziecka, które ma problemy z oddychaniem – wykonujemy RTG płuc i okazuje się, że w śródpiersiu znajdują się powiększone węzły chłonne, które niejako zamazują nam sylwetkę serca. Pytanie tylko – dlaczego? Chłoniak? A może sarkoidoza? Takie węzły to zawsze konieczność diagnostyki i to pilnej!

Z kolei u dziecka z bólami brzucha – wykonujemy USG i okazuje się, że ma powiększone węzły chłonne – wiele zależy od tego ile ich jest i jak wyglądają – może to być zwykły robak (np glista ludzka), stan po infekcji przewodu pokarmowego, ale może to być również chłoniak!

Podsumowując – nie panikujmy z węzłami, ale zachowajmy czujność! Czy Wasze dzieci mają węzłowe historie?

 

Źródła:

 • Herzog LW. Prevalence of lymphadenopathy of the head and neck in infants and children. Clin Pediatr. 1983;22:485–487
 • Lake AM, Oski FA. Peripheral lymphadenopathy in childhood. Ten-year experience with excisional biopsy. Am J Dis Child. 1978; 132:357–359
 • Diagnostyka i leczenie limfadenopatii u dzieci. Alison M. Friedmann.

272 thoughts on “Węzły chłonne u dziecka? Jest się czego bać? Cechy węzłów!

 1. Moja 19 miesieczna corka ma od ponad roku pod obojczykiem a do tego miala powiekszona watrobe. Troche sie juz zaczynam niepokoic bo mala ostatnio czesto sie przeziebia i jak zwracam uwage na wizycie na powiekszony wezel to ciagle slysze ” to tak bedzie jeszcze dlugo”. Nie wiem co mam robic…

   1. Morfologia niby ok, miala usg wątroby a nawet robione rtg klatki piersiowej w wieku 5 mies. No wlasnie ostatnio zajrzalam w dokumenty i zadnego usg wezlow nie bylo. Troche mnie to zaczyna martwic i chyba przejde sie do pediatry. Dzieki za wpis i odp napewno ulatwi mi rozmowe z lekarzem 🙂 pozdrawiam

    1. Mój 1,5 roczny synek od roku ma powiększony węzeł chłonny na szyi. W styczniu miał robione badania krwi które nic nie wykazały oraz badanie USG brzucha oraz węzłów chłonnych. Wszystko w normie,węzły chłonne powiększone (kilka) ale o prawidłowej budowie. Synek praktycznie nie choruje, jest bardzo pogodnym dzieckiem. Lekarz wytłumaczył nam, że węzły te wpływają na jego odporność i to taka ” ochrona” organizmu. Od kilku tygodni obserwuje u synka powiększone węzły chłonne po obu stronach główki. Przesuwalne, twarde o wielkości groszku. Czy to powinno niepokoić? Czy powinnam zgłębić diagnostykę?

     1. jeśli się powiększyły to może rozwija się coś dodatkowego? może była jakaś infekcja? ja bym podeszła na badanie 🙂

     2. U 6 letniego chłopca węzeł szyjny powiększony po jednej stronie. Zauważyłam podczas infekcji wirusowej. Skonsultowałam z pediatra, akurat wtedy węzełek się zmniejszał, później po basenie znowu się powiększył i tak w ciągu 3 tygodni było 2-3 epizody takie, że węzeł praktycznie już niewyczuwalny powiększał się znowu. Obecnie wychodzą żeby stałe, żadnych objawów infekcji. Martwię się, czy nie powinnam pogłębić diagnostyki.

     1. Witam
      Od dłuższego czasu mam powiększone węzły chłonne na całym ciele. Mniej więcej 3 tydzień. Dzisiaj u dwumiesięcznej córki znalazłam 4 powiększone węzły. Dwa za uchem i dwa nad szyją z tyłu głowy. Początkowo miała tylko jeden. Myślałam, że to na skutek szczepienia. Węzły są ruchome.
      Jaka może być przyczyna takiego zjawiska?

   2. Dzień dobry. Mój 8 letni synek ma gulke na szyi od około 3-4 lat. Co roku to kontroluje (robimy usg węzłów szyjnych oraz badnai krwi). Lekarze mówią ze taka jego uroda. Ale guzek nie znika i jest widoczny kiedy obraca głowę. Czy pani zdaniem jest powód do niepokoju ?bardzo proszę o odpowiedz

    1. Witam córka aktualnie skończyła 3latka. Gdy miała okolo dwóch pojawiła jej się kulka z lewej strony na szyji. Była sprawdzana przez lekarza ale mówił że to nic strasznego. Przez ten rok, kulka nie zniknęła,nie zmniejszyła się i Jest cały czas taka sama, czuć ją a na dodatek nawet widać jeśli się spojrzy na szyję. Czy mam z tym iść do innego lekarza?

     1. może tak być, ze węzły chłonne są wyczuwalne przez całe lata. Jeśli zweryfikował je lekarz a dziecko nie ma innych objawów to myślę, że nie ma powodu do niepokoju

 2. Hej, piszesz, ze u noworodka/niemowlaka rzadkością są powiększone węzły chłonne przy problemach skórnych takich jak ŁZS, u synka było zupełnie na odwrót. problemy ze skóra zaczęły się w 3 tygodniu życia i węzły od razu były powiększone, na szyi i dosyć mocno widoczne gołym okiem. Było robione usg które potwierdziło, ze to powiększone węzły chłonne. Diagnoza – z powodu zapalenia skory przez ŁZS. Tak się wypowiedział pediatra, dermatolog, alergolog a nawet laryngolog. Teraz mamy już 5 miesięcy, problemy ze skóra niestety nadal są, węzły się zmiejszyły ale nadal nie zaniknęły. Nadal mogę je wyczuć palcami a po jeden stronie widać mały groszek gołym okiem jak dziecko odwraca głowę i napina szyje. Nadal lekarze mówią ze to od problemów ze skóra i łatwo nie znikną zwłaszcza ze problemy nadal są niemałe. Czy w takim razie syn należy do rzadkich przypadków? Czy to jednak normalne ze miał powiększone węzły od 3 tygodnia w związku z ŁZS? Dziękuje i pozdrawiam!

  1. Jak najbardziej! Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt to dość częsty problem (w pierwszych 3 msc życia), ale rzadziej tym zmianom towarzyszą węzły chłonne, jednak jak najbardziej mogą one być. Z opisu wnioskuję, że u Was właśnie tak było, więc zaliczamy synka do tych rzadszych przypadków ?

   1. Dzień dobry.
    U mojego maleństwa a ma 2.5 miesiąca w zeszłym tyg wyczułam małego wezelka w okolicy potylicznej – zausznej. Jest bardzo malutki, prawie że niewyczuwalny, tylko że przy glaskaniu dziecka pod palcem poczułam taka górkę. Wezelek przeskakuje, ma mniej niż pół centymetra. Pytanie moje czy u maluchów takie węzełki mogą sei pojawiać? I czy później one się wchłaniaja czy jak to wygląda? Nie wiem czy jest potrzeba żeby się tym denerwować czy nie ma czym?
    Pozdrawiam!

  2. Szukam jakichkolwiek informacji o takim samym przypadku aż trafiłam tutaj. Moze będziesz mi w stanie odpowiedzieć… dzis rano podczas czesania mojej córeczki zauważyłam zaczerwieniona skórę za uchem. Szybko o tym zapomniałam. Jednak po godzinie patrzę a ona ma w tym miejscu guzek. Przerazilam się odrazu. Guzek jest twardy,czerwony. Na początku myślałam że to może ugryzienie przez jakiegoś owada a teraz sama nie wiem. Dodam że na głowie też ma zaczerwienione i pogrubione moejsce. Bardzo się martwię, czekam do poniedziałku z lekarzem bo mamy weekend. Co to może być? Tak nagle urosło….

   1. Zapewne mój wpis zginie w tysiącu innych 😉 Gdy czytam ten wpis, mam niestety niemile wspomnienia. Gdy pewnego ranka zauważyłam u 5 tygodniowej córy powiększony węzeł, pod pachą. Następnego dnia byłam u pediatry, od razu wysłali nas na SOR. Jedno, drugie USG na cito, ostatecznie wylądowaliśmy u dr Pustkowskiego w szpitalu w Gdańsku na Polankach. Jesteśmy mu bardzo wdzięczni za szybką reakcje i uratowanie córki. To był ciężki NOP – ropień wielkości śliwki po szczepieniu na gruźlicę, nacięcie węzła chłonnego, przez ponad miesiąc wizyty w szpitalu na wymianę sączka i opatrunku. Dziś po tym prawie nie ma śladu 😉 I co ważne, JA SZCZEPIĘ dziecko! Mieliśmy zakaz przez jakiś czas, wiec nie zdążyliśmy z rotawirusem. Ale wszystkie pozostałe obowiązkowe i większość dodatkowych szczepień robimy. Ważne by w porę zareagować, być czujnym. Lęk zawsze gdzieś tam jest, ale jeszcze bardziej boje się tych chorób które nas ominęły dzięki szczepieniom.

    1. u pana doktora byłam na stażu 🙂 interwencja po szczepieniu BCG rzadko jest konieczna, więc rzeczywiście węzeł musiał być duży a jego badanie nakazywało działanie. Zdrowia dla Was i gratuluje zdroworozsądkowego podejścia 🙂

     1. Moja corka ma 5tyg zlapala infekcje czyli katar kaszelek od starszego 3 letniego brata przy czym rowniez spuchl jej wezel szyjny pod uchem i nie wiemy co z tym robic tak jak chyba lekarze podaja antybiotyk wyniki sa dobre usg niby tez ale to wogole nie schodzi a sporo spuchlo co mamy robic prosze o porade

     2. pytanie jak duży jest to węzeł i czy coś niepokojącego się dzieje. Może on już jest w granicach normy. Zawsze powinien to ocenić lekarz.

  3. Mój syn od listopada 2019 ma powiększone wezly w obu obu pachwinach. Mają wielkość zielonego groszku. W jednej jest 3 a w drugiej 2. Co jakiś czas mówi że to te węzły klują. Samo kłucie trwa ok. 10-20 sekund. Daje mu wtedy nurofen przez kilka dni i smaruje dicloziaja. Przechodzi na 2 tyg po czym znowu wraca. Badania morfolofia ob i crp w normie. Nie wiem gdzie pójść z tym.

    1. Moja prawie 3 miesięczna córka ma 3 guzki na głowie oraz w pachwinie 1. Są one wyczuwalne ale niewidoczne oraz nie ma żadnych zaczerwien . Są one ruchome i miękkie . Lekarz powiedział że mam przyjść na kolejną wizytę za miesiąc . Córka przechodziła ostatnio infekcje układu moczowego i gorączkowała . Dostawala w szpitalu antybiotyk przez 4 dni a później do domu na kolejne 5 . Badania krwi oraz USG brzuszka były w normie .Czy powinno mnie to niepokoić

   1. Witam. Moj syn ma powiekszony wezel chlonny od 2 dobrych jak nie 3 lat. Robione mial usg i Pan powiedzial zebysmy sie udali z tym obrazem do lekarza bo ma bardzo duzo wezlow w okolicy szyi sadze ze karku.. Lekarz pediatra zbagatelizowal i temat zostal odstawiony. Od kilku dni zauwazylam ze jest juz duzy, twardy. Zawsze byl widoczny ale teraz jest jak ” groszek” nie boli synka. Ma katar i wydaje mi sie ze alergiczny. Mlody jest leczony hormonem wzrostu ma problemy z odpornoscia, choc nke wiadomk dlaczego crp mu tak skacze. Byl czas ze chodzilismy ciagle na badania jak swinki doswiadczalne. Mukowiscydoza celiakia itp wszystko negatywne i chwala za to ale te wezly budza moj niepokoj..

    1. ciężko mi coś doradzić, bo zawsze powinno się ocenić takie dziecko na żywo, zapoznać nie z historią, dokładnie zbadać.

 3. My właśnie zostaliśmy skierowani na morfologię z powodu powiększonych węzłów u 5 miesięcznego niemowlaka. Ale mały jest po całym pakiecie szczepień (hexacima + pneumokoki), miał zanokcicę dwa tygodnie wcześniej a w rodzinie wszyscy byli chorzy także myślę że nie ma powodu do niepokoju 🙂

 4. Oj u nas obecnie akcja węzły! Corke obudził ból ucha, opuchlizna z prawej strony wiec węzły, pierwszy lekarz stwierdził prawdopodobnie mononukleoze kazał czekać, na drugi dzień lekarz stwierdził zapalenie węzłów, prawdopodobnie zawiśnie i antybiotyk na 5 dni, po dwoch tygodniach powtórka, jeden lekarz chce podać znowu antybiotyk, mnie dziwi ze ból ustępuje po 12 godzinach tylko po nurofenie, idę już do swojego pediatry robimy pełna diagnostyke crp mirfologie usg węzłów brzucha choroby zakaźne mononukleoze świnkę CMV toksoplazmozę … nic ból powtórzył się jeszcze tylko raz … lekarz rozkłada ręce, odstawiliśmy lek z euphedryna czy czymś takim nie wiem czy dobrze pamietam ale od tego czasu był tylko jeden atak bolu zaraz po odstawieniu i miesięcy już spokoju. Mam cicha nadzieje, ze te węzły były reakcja na lek . Pozdrawiam serdecznie bo bardzo ciekawy artykuł.

  1. U synka od urodzenia wyczuwalne są węzły na głowie w części potylicznej. Były wielkości ok. 5mm. Zgłaszałam to podczas wizyt u pediatrow i za każdym razem uspokajano mnie, że to normalne. Teraz ma rok, węzły nieco więcej niż 1cm.

   1. skoro pediatra oglądał, zbadał i nie widzi nic niepokojącego, a węzły utrzymują się cały czas w tej lokalizacji bez dodatkowych objawów to pewnie nie ma powodu do niepokoju.

  2. A co w sytuacji gdy w sezonie infekcyjnym przeziębienia występują często i węzły podżuchwowe są właściwie cały czas powiększone? Lekarz badał, nie widzi nic niepokojącego, morfologia okej. Z prawej strony węzeł jest większy, czasem widzę że troszkę się zmniejszy ale zwykle za chwilę kolejna infekcja, znowu rośnie i jest właściwie od jesieni cały czas- większy lub ciut mniejszy. Czy coś się z tym robi? Synek ma 3,5 roku.

   1. Witam. Moja 4 latka ma tak samo, powiększone węzły chłonne podżuchwowe. Jak to lekarz (usg) powiedział:taka jej uroda.
    Praktycznie przy kazdej infekcji ma powiększone🙈
    Największy miała ok3cm aż się wystraszyłam!

  3. Czy możliwe jest żeby węzły pechowe u 2,5 latka były na żebrach na wysokości sutka ?
   Wyczułam u synka, malutki,przemieszcza się, pediatra mówi ze widziała taki przypadek nietypowego umieszczenia węzła ale dała skierowanie na usg. Syn aktualnie ma infekcje, guzek wyczułam czy głaskaniu. Strasznie się niepokoje.

 5. Niedawno wyszłam z córką ze szpitala po prawie miesięcznym leczeniu ostrego zapalenia węzłów chłonnych szyi. Malutka miała dwa zabiegi chirurgiczne (raz dreny, drugi łyżeczkowanie) i cztery tygodnie brania antybiotyków. Jestem przerażona. Boję się, że to może się powtórzyć.

  1. Witam, miałam dokładnie taką samą sytuacje jak pani opisała z tym że 8 miesięczna córeczka, ropień węzła szyjnego tylko po lewej stronie też został wykonany zabieg i jest dobrze. Czy może się to powtórzyć? Dodam że przyczyna pojawienia się ropnia jest nieznana mimo wykonania chyba wszystkich możliwych badań. Pozdrawiam

   1. Witam. Ostatnio na wizycie pielęgniarki środowiskowej wyczuła ona u syna – 12 miesięcy, że ma trochę powiększone węzły w pachwinie. Syn w zeszłym tygodniu przechodził katar i.do tego ząbkuje czy to może być przyczyną?

    1. u dzieci węzły mogą być wyczuwalne w różnych sytuacjach. Nawet po szczepieniu. Sama infekcja oczywiście również może powiekszyć węzły. Najlepiej skonsultować się przy okazji z lekarzem – np na kolejnych szczepieniu

     1. Syn 2.4 msc, przechodzi infekcje dostał antybiotyk. Nasz pediatra potwierdził infekcyjne powiększenie węzłów chłonnych żuchwy i szyji. Ja 2 dni po wizycie wyczułam węzeły pachwinowe. Czy to może mieć związek z infekcja czy braniem antybiotyku. Syn też miał często odparzenia na pośladkach. Morfologie, crp i mocz mił robiona 7 lutego (przy czym wtedy też wydawało mi się, że ma powiększony węzeł na szyji) i wyszły książkowe. Martwi mnie, że sa wyczuwalne i na szyji i w pachwinach.

     2. w pachwinach bywają często wyczuwalne. Odparzenie skóry krocza mogło mieć w tym swój udział, ale bywają tez wyczuwalne np po szczepieniach w uda

  2. Kurcze, nie jest to dla mnie optymistyczny komentarz. Mój 10-miesięczny synek ma właśnie ostre zapalenie węzłów (pakiet węzłów karkowych z prawej strony). Właśnie dostał drugi antybiotyk, bo pierwszy nie zadziałał do końca. Niewiadomo skąd się to wzięło, wszystkie wyniki badań ma dobre (krew z rozmazem, usg brzucha, rtg klatki, mocz, enzymy, cukier, badania na mononukleoze, cytomegalie, ebv itd.). Boję się co będzie dalej.

   1. Jeśli mogę Zapytać jak objawia się to ostre zapalenie węzłów? Są wgl jakieś objawy? Mamy też 2 węzły powoeksozne dość mocno i mówia. Ze. Taka. Małej uroda 🙁

 6. Mój ośmioletni syn od jakiegoś czasu ma wyczuwalne węzły chłonne w pachwinach, po obu stronach. Badało go już dwóch lekarzy i żaden nie stwierdził nic niepokojącego. Syn jest bardzo szczupły i czasem mocno to widać, lekarz mówi że te węzły nie przekraczają 1cm i mam się nie martwić, ale ja nie mogę przestać o tym myśleć.

  1. może tak być, zwłaszcza jesli mają takie cechy o których pani pisze. Jeśli to panią uspokoi to może warto zrobić usg tych węzłów i zwykłą morfologie krwi

  2. Pani Magdo mam taki sam problem u córki 7lat. Od jakiegoś roku może dłużej ma powiększone węzły w pachwinach. Córka jest bardzo szczupła i jak stoi to je widać. Była morfologia, USG, lekarz twierdzi że taka jej uroda. A ja nadal się przejmuje :/ czy udało się Pani ustalić od czego syn miał taki problem? Czy węzły się zmniejszyły? Pozdrawiam

 7. My po pierwszej szczepionce 6w1 mamy powiększony węzeł chłonny na szyi. Badania krwi Ok, badanie usg węzła prawidłowe.
  Dostałam informacje, ze może już taki powiększony pozostać. Myśli Pani, ze powinnam kontrolnie robić usg tego węzła co jakiś czas?

   1. Czy po szczepieniu na polio szczepionką IPV mogą powiększyć się węzły podżuchwowe? Mamy taki problem, a w ulotce jest napisane, że powiększeniu mogą ulec tylko węzły w okolicach miejsca szczepienia.

     1. Moj syn ma widoczne gołym okiem węzły na szyi. Często chrapie, poci się przy zasypianiu, często siedzi z otwartą buzią i też często oddycha ustami. Kiedy śpi odchyla głowę do tyłu.
      Pediatra mówi, że powiększone węzły są na pewno wynikiem infkecji (faktycznie syn ma często katar), ale nie zleca żadnych dodatkowych badań. A mi ta sytuacja spędza sen z powiek. Gdzie można wykonać takie usg węzłów?

     2. USG węzłów chłonnych najlepiej u radiologa. Pediatra pokieruje. Może warto skonsultować się jeszcze z laryngologiem skoro jest przewlekły katar i chrapie.

     3. Dzień dobry moj 1;5 roczny syn ma bostnke i węzły na szyji powiększone mało tego dziś zauważyłam że w pachwinach też czy to związane jest z bostonka bardzo się martwię.

  1. Moja córeczka od urodzenia miała wyczuwalny ale niewidoczny gołym okiem guzek, był twardy i można było wyczuć ręką na potylicy po prawej stronie. Pediatra powiedział, że to węzeł chłonny i nie ma czym się stresować. Obecnie córka 3 msc i ten węzeł chłonny jakby większy i widoczny już gołym okiem na główce, do tego zrobił się jakby miękki. Dziecko nie ma oznak jakiś infekcji, jest pogodne i wesołe, zachowuje się normalnie. Czy jest to powód do zmartwień?

  2. Mój synek ma w żyle tętniczej na szyi kulkę która podczas płaczu lub krzyku się pojawia dwa razy miał robione usg które potwierdziło że ma powiększone wezly chłonne ale nie skierowano nas nigdzie dalej tak jakby to ująć na to ma ale mnie to przeraża bo jak płaczę lub nawet piję to kulka na szyi jest widoczna pytanie moje co robić z tym dalej diagnozować czy czekać aż zniknie synek nie narzeka mówi że go nie boli i nie ma też zaczerwienionej skóry śpi z rączkami do góry jak okaz zdrowia Chodz były momenty jak pocil się w nocy

 8. To jest chyba mój najgorszy koszmar jesli chodzi o synka. Ma rok i od kilku miesięcy wyczuwam wezly na szyi i chyba nad obojczykiem. Badalo go 3 pediatrow w naszej przychodni i uważają że u rocznego dziecka tak może byc, ze wymyslam i szukam mu chorob. Na morfologie jakos specjalnie nie patrzą, choc nie jest idealna. Od zawsze anemia którą leczymy zelazem. Rozmaz tez nieidealny-ale podobno nie jest zly. Żadnych badan typu usg, inne badania krwi nie chca zlecić. Wymusilam wrecz skierowanie do hematologa, za 3 tygodnie wizyta a ja umieram z niepokoju o dziecko. Bardzo sie pocil w nocy, pediatra przypisala większą dawke wit d,cos mnie tknelo i zrobilam badanie poziomu we krwi. Okazalo sie ze ma ponad norme! Temat rzeka…

  1. Wiele dzieci poci sie w nocy pomimo prawidłowego poziomu witaminy. Ale w połączeniu z tym niepokojem w morfologii i wezlami to wizyta u hemtologa nie zaszkodzi

   1. Córka 12 miesięczna przeszła 4 tygodnie temu trzydniowke. Pojawił się również powiększony węzeł chłonny na potylicy po prawej stronie. Wielkości ziarenka pieprzu, przesuwany. Po 2 tygodniach pojawił się katar. Teraz wszystko jest w porządku jeśli chodzi o infekcje. węzeł nadal wyczuwam choć jest mniejszy niz wcześniej. Jak długo może znikać taka zmiana? Co powinnam dalej robić?

   2. Witam i dziękuję za ten artykuł.
    Jestem mamą 2,5 miesięcznego chłopczyka i wyczułam pod główką i na szyjce węzły chłonne (miękkie,malutkie i przesuwne)nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi,czy u niemowlaka mogą to być węzły fizjologiczne?
    Węzły nie są widoczne gołym okiem tylko trzeba je ,,wymacać,,.
    Nie chciałabym niepotrzebnie dziecka kloc zwłaszcza,że jak się dowiedziałam wymagane jest pobranie krwii z żyły (chcąc robić bo. CRP dodatkowo) co spędza.mi sen z powiek..

    Jakąś porada(niezobowiązująco?)

    1. w trakcie wizyty na szczepieniu pediatra na pewno dokładnie będzie badał dziecko. Bada się również węzły chłonne, warto zwrócić uwagę na to co niepokoi i zapytać czy ewentualnie robić jakieś dodatkowe badania

 9. A czy to, że syn obecnie 6.5 roku już od dłuższego czasu, zwlaszcza w pierwszych godzinach jak usnie poci się powinno niepokoić ? Nurtuje mnie to bardzo

   1. Moj ma to samo. Jak zaśnie to mokry. Po jakiejś chwili jest ok. Wszystkie badania b dobrze. Dodam że jest alergikiem. A propo s węzłów. Nie wiem czy to normalne ale jak go dotykam na szyii co już stalo sie moja obsesja wyczuwam drobne przesuwalne kuleczki. Morfoligia ok. Dziecko oprócz alergii i pruchnicy zębów (leczonej ) nie choruje zbyt często.

  1. A czy alergia (na roztocza) może przyczyniać się do powiększenia węzła szyjnego (tylnego)? Obecnie odstawiliśmy leki, zauważyłam u syna po prawej stronie mały guzek jak obrócił głowę w lewo. Dodatkowo mamy problem ze skórą – AZS, nawracająca wysypka w okolicy prawego łokcia. Pozdrawiam

   1. Alergia raczej nie powinna przyczynić się do powiększenia węzłów chłonnych, prawdopodobnie Guzek w postaci węzła był obecny już wcześniej ale po prostu go pani nie zauważyła. Po odstawieniu leków zaczęła pani czujnie obserwować dziecko. Warto jeszcze zweryfikować ten Guzek w badaniu lekarskim żeby upewnić się że to rzeczywiście jest węzeł chłonny.

 10. Mój pięcioletni synek miał powiększone twarde węzły szyjne a później pojawiło się opuchniecie śledziony i okazało się że ma mononukleoze zakaźna teraz musi bardzo uważać żeby się wszystko zregenerowało

 11. Mój syn ma rok, od pół roku może dłużej ma na szyi widoczny gołym okiem, powiększony wezelek jak groszek, przesuwa się podczas dotyku i czuć że składa się z mniejszych groszków. Lekarz pediatra na NFZ stwierdził że to normalne w tym wieku nie ma czym się martwić, że pewnie dziecko przeszło jakąś infekcje i po tym mu to zostało,lekarz pediatra prywatnie podobnie i nie widział potrzeby zlecania dodatkowych badań. Czy mimo to powinnismy obstawac przy swoim i prosić o dalszą diagnostykę, usg?

  1. Jeśli to państwa uspokoi to oczywiście mozna zrobic usg i morfologii. Ale przy tak długim utrzymywaniu sie zmiany i braku niepokoju w badaniu pediatrycznej to myśle ze jest ok.

 12. Witam. Bardzo ciekawy artykuł. Ja mając 12/13 lat dokładnie nie pamiętam) przechodziłem monoukleoze zdiagnozowanapo swych tyg gorączki i antybiotykach które nie pomogły. Po tej chorobie na węzłach chłonnych na szyi z prawej strony został guzek taki na 2 cm. Zniknął dopiero gdy byłam w ciąży. Czyli po 12 latach. Żaden lekarz nic z tym nie zrobił. A do dziś przy każdej infekcji czuje węzły w brzuchu bo najzwyczajniej w świecie robi mi się niedobrze w taki typowy sposob

 13. Dziękuję bardzo za ten temat. Syn ma 7 lat, powiększone przewlekle węzły na szyi z obu stron ( od około 3-4 lat). Z jednej strony jeden maly, z drugiej 3-4 dobrze widoczne szczególnie jak syn odwróci głowę w bok. Obecnie choruje rzadko, węzły powiększają się nieznacznie przy infekcji ale po nie znikają tylko ciągle są widoczne. Robiliśmy usg, nie tworzą pakietów, są przesuwalne, nie bolą. Pediatra twierdzi że jest ok. A ja się niepokoje jak widzę te kulki na szyi. Syn jest energiczny, zdrowy. Ma lekkie atopowe zapalenie skóry. Właściwie miał, obecnie już prawie bez objawów. Czy i jak powinnam dalej diagnozowac te węzły?

  1. Właściwie diagnostyke mieliście bardzo dobra. Usg ok. Morfologie można jeszcze dla spokoju ocenić, ale właściwie nie spodziewam się żadnych odchyleń ?

   1. Witam Pania. Wiem ze post byl bardzo dawno temu ale moze jescze pani to przeczyta. Moj syn na 6 lat I identyczne objawy jak pani syn. Wezly powiekszone po obu stronach. Morfologia ok, usg tez ok troszke 1 wezel jest za duzy niz powinien byc ale lekarz strwierdzil ze zdrowy. Po pol roku powtorzylismy usg I zmian nie bylo. Jak to sie u was skonczylo. Czy zniknely te wezly u synka. Dziekuje I pozdrawiam

 14. Może głupie pytanie ale cóż;
  Węzły chłonne na szyi- czyli z przodu pod brodą.
  A z tyłu główki na mniej więcej zakończeniu lini włosów to też się zaliczają do szyjnych?

  1. karkowe to karkowe szyjne to szyjne – zwykle wzdłuż mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowych. a pod brodą to podżuchwowe.

 15. Mój siostrzeniec miał problemy z węzłami pod żuchwą. Najpier jeden pojechali na szpital Niekłańska bo gorączka 39 stopni. Dali antybiotyk była poprawa. Za m-c powtórka, ale hospitalizacja dłuższa. Nic nie wyszło. I w sumie do sierpnia co 1,5 m-ca był SOR na Niekłańskiej i antybiotyk po którym tylko chwilowo była poprawa. W końcu prywatna wizyta u laryngolog która z podejrzeniem kociego pazura wysłała dziecko do Szpitsla Zakaźnego na Wolskiej w Warszawie. Tam badanie od stóp po czubek głowy nic nie wskazało. Ostatecznie znowu pod koniec sierpnia szpital na Niekłańskiej i biopsja węzła, która była wykonana źle i skierowanie do CZD a tam w ciągu 2 tyg diagnoza: przewlekła choroba ziarniniakowa, która ujawniała się w węzłach. Oczywiście przez pierwsze pół roku każdy węzeł u pozostałych dzieci (3 siostry i 5 dzieci) było na usg i badania teraz już jest spokojniej ale stres związany z brakiem skutecznej diagnozy był największy. Dziś dziecko jest po przeszczepie szpiku, ale dopiero wizyta prywatna nadała bieg diagnozie, a wcześniej przez 6 m-cy jeździli na Niekłańską i antybiotyk. O lekarzu rodzinnym może nie wspomnę…

 16. U nas pierwszy wezel pojawil sie za uchem, pozniej kilka na potylicy ( ale malenstwa po 2-3 mm). Pozniej byla chwila spokoju. Po okolo pol roku zauwazylam kolejne na szyi po obu stronach ( wyczulam je kilka dni po szczepieniu odra – ospa – rozyczka). Trafilismy od rodzinnego do szpitala na 3 dni. Syn mial wowczas rok i dodan, ze dwa tyg przed szczepieniem chorowal na zapalenie krtani, przy czym lekarze juz w szpitalu stwierdzili ze musialo zejsc na oskrzela ). W szpitalu wykonali usg, szyjny najwiekszy mial 1,5 cm, reszta po 7,8 mm, w pachwince jeden niecaly cm. Wykonali pelna morfologie, ob, crp, i inne badania niezbedne przy diagnozie. Nie wyszlo nic, morfologia bardzo dobra, jedynie wyszedl jakis lekki stan zapalny, wlasciwie wspolczynnik tylko o 6 przekroczyl gorna granice. Dostalismy skierowanie do hematologa, tam rowniez wyniki ok, pani doktor zbadala, powiedziala ze sa male i ze chyba syn ma taka urode. Ogolnie ma lekkie Azs od urodzenia, jest bardzo pogodny, ma ogromny apetyt i nieraz lapie katar tylko. Goraczki nie mial jeszcze nigdy. Mimo wszystko bardzo sie denerwuje, bo te wezly utrzymuja sie juz prawie pol roku, byly juz mniejsze ale przy katarze znow sie lekko powiekszyly. Martwi mnie rez ze sa zaraz przy koncu szyi, tu gdzie zaczyna sie obojczyk ale nie sa bezposrednio nad nim tylko na dolnej czesci szyi ( sa nie wiejsze niz ziarenka pieprzu). Wszystkie sa ruchome i o wlasciwym ksztalcie. Co Pani sadzi? Nie pozwalaja mi one normalnie funkcjonowac. Dodam, ze te na potylicy juz zeszly.

  1. skoro była diagnostyka i to dośc solidna – z konsultacją hematologa włącznie to myślę że można mu trochę odpuścić i się uspokoić. Z wiekiem staną się one mniej wyczuwalne.

   1. A czy mogą być węzły chłonne powiększone od ząbkowania ? Córce wychodzą teraz 4 zęby jednocześnie jest marudna, ręce ciagle w buzi . Ma na szyi, kilka cm pod uchem miękkie kuleczki , których nie lubi jak dotykam , odczuwa je. Czy mogą być id węzłów ? Morfologia dobra . Infekcji brak . Czy można szczepić dziecko podczas powiększonego węzła od ząbkowania ?

    1. wszystko zależy od ogólnego stanu dziecka. Przed każdym szczepieniem dziecko jest badane i kwalifikowane do szczepienia lub nie.

 17. Moja córcia ma obecnie 5 miesięcy ale od kiedy miała mniej więcej 2 miesiące wyczułam twardą przesuwalną kulkę za uchem z lewej strony. Pediatra stwierdził że jest to powiększony węzeł chłonny spowodowany najprawdopodobniej szczepieniem na gruźlicę. Ale z tego co udało mi się wyczytać w internecie po takim szczepieniu powinien być powiększony węzeł pod lewą pachą? Czy powinniśmy ufać naszemu lekarzowi czy szukać diagnozy gdzieś indziej??

  1. zwykle jest pod pachą, ale niewykluczone, że może mieć również w innych miejscach. A żadnych problemów na skórze głowy nie ma?

 18. Po których szczepieniach mają prawo być powiększone węzły chłonne? Np MMR? Nasza pediatra twierdzi, że nie mogą być i przyczyną może być coś innego. Natomiast ulotka podaje węzły. Czy tylko gruźlica ma prawo wywoływać powiększenie po szczepieniu?

 19. Jeśli chodzi o węzły chłonne, to u mojego syna do tej pory są wyczuwalne, a nawet widoczne gołym okiem. Syn obecnie ma 7 lat. Pierwsze powiększone węzły zauważyłam na potylicy jak miał około 2-3 tygodni. Zbagatelizowałam to, gdyż razem z mężem stwierdziliśmy, że to pewnie ciemiączko. Ówczesny pediatra nigdy nie zwrócił na nie uwagi. Jak syn był nieco większy to wyczułam i zauważyłam za uszkiem. Wtedy udało nam się wyciągnąć dość sporo woskowiny po kąpieli. Kolejno doszły na szyi widoczne gołym okiem. Synka przepadał w wieku 6 miesięcy lekarz pediatra neonantolog w szpitalu, w którym urodziłam. Niby ok. Odetchnęłam. Syn miał 1.5 roku węzły dalej widoczne i wyczuwalne na potylicy, na szyi, w pachwinie. Teraz chodzimy do innego pediatry, ake wtedy lekarz gdy chciałam pokazać powiększone węzły na potylicy nakrzyczał na mnie, że wymyślam i że to są ścięgna. Akurat synek był wtedy niespokojny i ze stresu miałam problem odpowiednio odnaleźć to miejsce. W końcu umówiłam syna na prywatną wizytę u hematologa. Lekarz ten stwierdził, że jest ok, taka jego uroda i że antybiotyk nic tu nie pomoże, a skoro te węzły ma powiększone już tak długo to nie jest to nic niepokojącego w sensie nowotworowego, gdyż u małych dzieci nowotwór rozwija się szybko w przeciągu 2-3 tygodni. W końcu zmieniłam lekarza pediatrę. Doszedł jeszcze wyczuwalny węzeł pod pachą. Sama robiłam USG gdyż pediatra zalecił jedynie obserwację. Według USG węzły typowo odczynowe. Ostatnim razem robiłam USG wszystkich węzłów obwodowych w tym za lewym uchem, który się trochę powiększył rok temu. Dokładnie w czerwcu. Lekarz stwierdził, że są to węzły odczynowe, poinfekcyjne. Niestety martwię się teraz, gdyż syn zaczął wieczorem gorączkować. Przy 38.5 podałam Ibum. Gorączka zaczęła spadać. Bolał go jeszcze brzuch i głowa. Zauważyłam, że ma bardzo powiększony węzeł za właśnie lewym uchem. Zdecydowanie bardziej powiększony jak w zeszłym roku. Martwię się, że jest tylko za lewym uchem. Do tego syn ostatnio narzekał na ból głowy. Czy to może być coś poważnego. Ten węzeł wydaje się być taki rozlazły i skóra była ciepła i czerwona, ale małźowina uzna również, raczej dlatego bo miał głowę opartą o rękę. Pani doktor czy powinnam zrobić kolejne USG czy morfologię? Pozdrawiam Alicja

 20. Moja córka niedługo skończy 15 miesięcy. Jakiś miesiąc temu zauważyłam, że ma widoczne wezły w pachwinach po obu stronach. Na moje oko nie są większe niż 1cm, nie są też miękkie i przy dotykaniu córka nie czuje bólu. Widać je jak wyprostuje nóżki przy przewijaniu, ale też nie codziennie. Nie zawsze też są wyczuwalne. Raz są, a raz ich nie ma. Córka jest szczupła, ogólnie zdrowa, morfologia z ostatniego tygodnia w porządku. Jedynie limfocyty ma na 61% (norma jest opisana na 25-50%). Córka także ząbkuje, idą jej dolne czwórki, są opuchnięte już kilka tygodni. Czy te widoczne węzły mogą być spowodowane ząbkowaniem? Z innych objawów mogę dodać luźniejsze stolce oraz podkrążone oczy i jest jakby trochę bledsza na twarzy, choć hemoglobinę ma w normie.

 21. My dziś jesteśmy po usg węzłów szyjnych u 2 letniego chłopca Opis węzły chłonne szyi umiarkowanie powiększone owalne prawidłowo unaczynione od strony wnęki największe po stronie lewej w rejonie kąta żuchwy 26x17mm i po prawej 16×10mm Wcześniej miał robione morfologia wyszła niewielka anemia ob i crp w normie Dodam że ma ich kilka.Na karku ma 2 takie malutkie pani radiplog mówi że są zaraz pod skora i dlatego je można wyczuć Czy myśli Pani że trzeba jeszcze robic jakieś badania Pozdrawiam

  1. prawidłowo unaczynione, więc myślę, że ok. rozumiem że anemia z niedoboru żelaza? Oczywiście pod stałą kontrolą pediatry dziecko powinno być

 22. Moj 16 miesieczny synek ma powiekszony wezel chlonny na szyji i drugi wiekszy na obojczyku.Zglaszalam to lekarce w sierpniu ubieglego roku i zlecila usg wezlow i badania krwi morfologie ob i crp. Wyniki wyszly dobre a z usg nic nie wyniklo i pani doktor powiedziala ze powinno nie dlugo zejsc.pozniej przy wizytach juz tego nie kontrolowala a ja uspokojona przyznam sie ze zapomnialam o tym.dodam ze syn czesto choruje to katar , zapalenie krtani i ucha .teraz oskrzela i w grudniu narowirus.Ostanio wyczulam ze te wezly nie zmniejszyly sie a wrecz urosly a w szegolnosci ten na obojczyku.Czy mam powody do niepokoju , co to moze oznaczac?

  1. Syn skonczyl wczoraj antybiotyk ale katar dalej ma.kiedy bede mogla zrobic usg wezlow ? Musze jakis czas odczekac skoro juz dlugo ma te wezly powiekszone?

  2. Byly po drodze infekcje wiec jakas reakcja ze strony ukladu immunologicznegi byla. Dlatego moglo dojsc do powiekszenia wezlow. Mozna dla spokoju powtorzyc badania oczywiscie

   1. Boje sie bardzo i marwi mnie ten wezel na obojczyku .tyle sie naczytalam w sieci ze boje sie ze moze to byc cos poważnego.jakie badania moge jeszce wykonac synowi? Dodam ze jak trafilismy z narowirusem do szpitala w grudniu to tez mial badania krwi i moczu i byly ok. A jak wspomnialam ordynatorowi o tych wezlach to nawet syna nie zbadal tylko powiedzial ze tak chlopcy czasem maja.prosiłabym
    o jakas rade

 23. To i ja napiszę – dziś podczas kąpieli, zauważyłam u synka węzeł pachowy, na wysokości sutka – ok. 5mm do 1 cm maks. Ucieka pod palcem, wydaje się pojedynczy.
  Od jesieni walczymy z mięczakiem zakaźnym – najwiecej (okolo 7-10) krostek ma na brzuszku po tej samej stronie. Niektóre przysychają, pojawiły się ze dwa nowe, inne są w fazie „przysychania” 😉
  Czy to może powodować powiekszenie węzła?

  I jeszcz ejedno pytanie – czy kuleczka maleńka na karku, ale przyrośnięta do skóry, nie jest węzłem? wydaje się być podskórnym „pryszczykiem”..

  I pytanie trzecie, ktore juz pojawiło się wyżej – syn ma tendencję (podobnie jak mój mąz) do pocenia, ale tylko przy zasypianiu. Potem w nocy jest już okej, nawet jak jest mocno przykryty. Przy zasypianiu poci się natomiast nawet wtedy, gdy jest odkryty 🙂

  Pozdrawiam i polecam stworzenie jakiegoś art nt mięczaka 😉

  1. Moze tak byc. Ale dla pewności warto wykonać podstawowe badania laboratoryjne i usg. Kuleczka na karku – na pewno do oceny. Moze to byc mały węzeł.

   1. A co w sytuacji gdy w sezonie infekcyjnym przeziębienia występują często i węzły podżuchwowe są właściwie cały czas powiększone? Lekarz badał, nie widzi nic niepokojącego, morfologia okej. Z prawej strony węzeł jest większy, czasem widzę że troszkę się zmniejszy ale zwykle za chwilę kolejna infekcja, znowu rośnie i jest właściwie od jesieni cały czas- większy lub ciut mniejszy. Czy coś się z tym robi? Synek ma 3,5 roku.

 24. Witam. Mój prawie 6 letni synek jest po usunięciu trzeciego dodam wielkiego migdała. Płyn w uszach z niedosłuchem. Bezdechy. Po usunięciu wszystko się poprawiło ale nie jest idealnie… mija raptem 2 miesiące A synek ma na szyji po prawej stronie tuż przy / nad obojczykiem małe ruchome ziarenko nie bolesne. To te do swędzi go skóra gardła i mówi że to w środku drapie bo tak hrumka. Idę jutro do pediatry ale ja to zobaczyłam to zbladłam. Apetyt ma ale jak dla mnie jest blady i ma podkrążone oczy. Bardzo się martwię.

 25. Bardzo prosze o pomoc, coreczka 11 mies od poltora miesiaca ma powiekszone wezły chlonne dwa na pomylicy, jeden za lewym uchem, z lewej strony na szyi, A takze dwa w pachwinach. Po tyg poszlam do lekarza, po drugim dostalam skierowanie do pediatry (miesZkam w Uk ).po ogolnym przebadaniu pediatra stwierdzila ze nie ma powodu do niepokoju, i zadnych badan nie zlecila w jej mniemaniu wszystko jest w porzadku corka jest wesola i Zdrowa dziewczynka i ze u takich malych dzieci to czesto zjawisko. Dodam ze W grudniu bylysmy w szpitalu, coreczka miala wysoka goraczke i bardzo zle wyniki krwi. Wykryto ze przyczyna byl wirus cytomegalii. W tamtym okresie wezly byly powiekszone symetrycznie, na glowie, szyi i za uszami ale po ok 3 tyg zniknely a po jakims czasie wyczulam te nieregularnie wystepujace wezly mimo iz nie bylo zadnej infekcji nawet kataru. Prosze o rade martwie sie o dziecko, czy powinnam stanowczo zarządać badań czy mysli Pani ze taka diagnostyka rzeczywiscie jest rzetelna? (mam na mysli wylacznie wywiad i badanie ogolne)

 26. Witam Przy okazji usg ( kontrolujemy nerki, ktore są zdwojone ) okazalo sie ze corka ma liczne węzły chłonne krezkowe w prawym dole biodrowym do 11mm i w śródbrzuszu do 10 mm w osi długiej z typowym kształtem Polecono wykluczyć nam zakażenie pasozytami Wyszło ujemnie Nic nie znaleziono Zrobiliśmy też morfologia i jest ok Teraz czekamy 2 tyg i mamy powtórzyć usg. Córka nie ma i nie miała żadnych dolegliwości brzuszkowych . Czuje sie dobrze, spi ladnie , apetyt dopisuje Ma 4, 5 roku i często ma infekcje górnych dróg oddechowych , alergie póki co mamy wykluczoną i we wrześniu miała usuwany 3 migdał Martwię się bardzo Boję się chorób nowotworowych Nie chce niepotrzebnie męczyć dziecka i stąd moje pytanie czy postępowanie wyczekujące jest prawidłowe ?Czy powinnam jeszcze cos sprawdzic ? A i chcialam jeszcze zapytac czy przyczyna takiego powiwkszenia wezłow moze byc zmiana diety, opicie sie wodą z basenu ( byliśmy na krótkich wakacjach ) ? Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. mogla miec miejsce jakas infekcja przewodu pokarmowego ktora przebiegala skąpoobjawowo. Idziecie w mojej opnii dobrą drogą – podstawowe badania prawidlowe, kal na pasozyty pobrany.

 27. Moj synek ma teraz 2.5 roku I wyczuc noge u niego na szyji powiekszone wezly. Jest ich kilka I roznej wielkosci I wydaje mi sie ze wyczuwam jeszcze mniejsze na tyle glowy. Dodam ze gdy mial ok 7 miesiecy przeszedl dosc dramatycznie infekcja drog moczowych. Mial dwukrotnie dosc dlugie drgawki goraczkowe. Ok 6miesiecy temu po kontroli mial zbadana krew I nie stwierdzono nic podejrzanego a same wezly nie sie na tyle duze zeby kwalifikowac to do dalszej diagnostyki. No i tak juz prawie dwa last I juz sam nie wiem czy jest ich wiecej ale napewno sie powiekszaja podczas infekcja I maleja potem. Skora nie jest zaczerwieniona I sa nie bolesne. Byl czas kiedy glowka sie duzo pocila I dziwnie pachniala), ale die poprawilo od kiedy podajemy Witamine d. A ja mam takie wrazenie ze synek jakby sie kolo uszu czy z boku glowy i oczu dotykaj, tak jakby go czasem bolalo ale tak nie mocno. Nie wiem czy to sie wszystko jakos laczy czy moze jestem przewrazliwiony I sam dopisuje zmartwienia.
  Docenie kazda wskazowke I rade.
  Dziekuje

  1. warto by pediatra zbadał dziecko i ocenił całość obrazu. Ale z opisu który pan przedstawił nie wnioskuję, żeby był powód do niepokoju.

 28. Witam bylam z synkiem w pon u lekarza poniewaz za uchem pojawila sie kulka lekar z powiedzial ze to powiekszony wezel ale nie wie od czego. Zapytal czy byl jakis uraz glowy .Troszke wyzej synek mial lekkie zadrpanie . I stwierdzil ze od tego i ze wezel maly ruchomy dla mnie jest on twardy i nieruchomy .nie zleciła żadnych badan i moje pytanie czy naprawde nie mam powodu do niepokoju?ile taki wezel może sie utrzymywać ja wyczywam dwie takie kulki Dziekuje z gory bardzo za odp

  1. jesli poza tym z dzieckiem nic sie nie dzieje, lekarz zbadal, a wezly sie nie powiekszaja to najpewniej nie ma powodu do niepokoju

 29. Witam,

  Czy wyczuwalne szyjne węzły chłonne u dwumiesięcznego dziecka powinny niepokoić? Groszki mają myśle ok. 3 mm, ale jeden jest zdecydowanie większy, możliwe że ma ok. 1 cm. Są zwięzłe, bezbolesne, ruchome. Skóra wokoło wyglada normalnie. Dziecko ma pleśniawkę i leczymy go od dwóch tygodni nystatyną. Poza tym czuje się dobrze, nie przechodził żadnych infekcji i poza szczepieniem na rotawirusy (w 8 tygodniu) nie miał jeszcze innych szczepionek. Mieszkamy za granicą, tu pierwsze 6w1 (plus pneumokoki i ponownie rotawirusy) podają w trzecim miesiącu. Ponieważ na 15 czerwca syn ma tę szczepionkę właśnie zaplanowaną chcę się upewnić, że te wyczuwalne węzły nie są przeciwwskazaniem. Nadal nie wiem jaka jest różnica pomiędzy węzłami wyczuwalnymi a powiększonymi u 10 tygodniowego dziecka. Czy wyczuwalne węzły zawsze powinny niepokoić? Nie jestem w stanie też określić czy miał je wcześniej czy pojawiły się teraz (nie wiem czy dokładnie palcowałam jego szyję). Będę bardzo wdzięczą za odpowiedź.

  Pozdrawiam,

 30. Dzień dobry, dziś przy karmieniu wyczulam u mojej 9 tygodniowej córeczki ok. 3mm kuleczke za jednym uszkiem. Czy taki wyczuwalny wezel=powiększony węzeł? Nie sądzę aby była przeziebiona. Co prawda śpi ostatnio dość dużo i poci się, ale sądzę, że to przez ostatnie upały. Szczepienia mieliśmy 1,5 tygodnia temu. Czy powinnam udać się do lekarza jak najszybciej, czy obserwować i porozmawiać o tym przy okazji kolejnych szczepień, w lipcu? Pozdrawiam

  1. Z opisu wynika ze sa to wezly zauszne mogę być wyczuwalne, należy obserwować jeśli się nie powiększają skonsultować na spokojnie na wizycie szczepiennej.

 31. Syn był dzisiaj na kontrolnym USG węzłów (wcześniej robione w marcu, kiedy przy ospie dostał ostrego zapalenia węzłów chłonnych – wówczas były dwukrotnie robione pełne badania krwi – i końcu kwietnia tuż po kolejnej antybiotykoterapii, gdy z powodu infekcji gardła znowu węzły powiększyły się ogromnie). W dzisiejszym opisie widnieje informacja: „Obustronnie na szyi widoczne liczne, hipoechogenne, owalne w. chłonne – najprawdopod. odczynowe. Podżuchwowo powiększone do 26 mm obustr. Na MOS do 15 mm po lewej i 17 mm po prawej. Pozostałe do 11 mm”.

  Zagotowałam się w jednej sekundzie, gdy tylko je zobaczyłam. Młody ma 5 lat, często choruje, od kilku tygodni ma mokry kaszel (tak ze dwa razy na dzień sobie odkaszlnie „na mokro”), nabija sobie ostatnio siniaki (zaczął jeździć na rowerze i często się wywraca, obijając o kierownicę i wszystko – mam nadzieję, że to to), ma podkrążone oczy w zasadzie od zawsze, jakiś czas temu dwa razy narzekał, że boli go po prawej strona brzucha, poci się straszliwie przy zasypianiu i w pierwszej fazie snu… wszystko naraz złożyło mi się w obraz najgorszy z możliwych. Jakie dodatkowe badania powinnam wykonać, skoro trzy miesiące temu były u niego robione kompleksowe badania w szpitalu plus trzykrotne USG węzłów w ciągu 3 miesięcy.

  1. jeśli te węzły utrzymują się już od dłuższego czasu to może jednak warto pokazać się u jakiegoś hematologa. Siniaki po urazie to zupełnie naturalna sprawa zwłaszcza u tak ruchliwych dzieci.

 32. Dzień dobry, mój 6 tyg synek ma powiększone wezly karkowe i szyjne, w badaniu morfologii wyszła niedokrwistość. Dostaliśmy skierowanie do hematologa, dodam że w ciąży miałam opryszczke ust i lekarz mówi że to może jakieś pozostałości po tym. Wizytę mamy za 5 dni a ja nie potrafię myśleć o niczym innym, w głowie najstraszniejsze myśli. Nie mieliśmy żadnych infekcji, syn ma wysypke na twarzy, możliwe że trądzik niemowlęcy lub potówki. Proszę o opinię.

 33. Czy w przebiegu anginy moga lekko sie powiększyć węzły nadobojczykowe? Bylismy trzy tygodnie temu u pani doktor,poprosilam o sprawdzenie wszystkich węzłów z uwagi że córka jest alergiczka pani doktor nie zauważyła nic niepokojącego,robiliśmy morfologie crp wszystkie wyniki w normie. Czy jest mozliwe ze ten wezeł ma coś wspólnego z ta angina którą teraz przechodzi córka? Prosze o odpowiedź

 34. Witam. Córka ma 12 miesięcy. Od ok 5 m-cy wyczuwam węzły za uszami. Po 2. Widział pediatra. Wtedy była chora więc niby ok. Czasem są mniejsze czasem większe. Raczej nigdy nie przekraczają 5mm a nigdy tez nie znikaja. Aktualnie wyczuwam również symetrycznie rozłożone dwa na potylicy. Wielkość ok 2-3 mm. Czy powodem mogą być ciągle wychodzące ząbki (w ciągu 2 miesięcy mamy 7 zebow) ? Borykalismy się też z plesniawkami i zapaleniem gardła (ostatni miesiac)

  1. wezly moga byc wyczuwalne i powiekszac sie w trakcie infekcji. Jesli pediatra nie widzi nic niepokojacego to dobrze. Ewentualnie mozna jeszcze wykonac morfologie z rozmazem, ale z tego co pani pisze to wezly chlonne zachowuja się jak typowe wezly dzieciece 🙂

 35. Moj starszy syn( 3,5roku) od czasu do czasu ma na karku,a wlasciwie to już glowie wyczuwalny węzeł i to nawet jak nie jest chory czy zakatarzony. Kilka razy pediatra pokazywała ale zawsze mówi że ok . Młodszy syn ( 14 miesiecy) od kilku dni ma również wyczuwalne węzły, zarówno po lewej jak i prawej stronie, 3 kuleczki koło siebie po obu stronach, żadnego przeziębienia czy stanu podgoraczkowego nie ma , jedynie co wychodzi mu dolna 4. Czy jest to normalne, czy raczej lekarz powinien to obejrzeć, dodam że mieszkam za granicą i po tym jak przy starszym kilka razy lekarz mówił że jest ok nie chce niepotrzebnie zawracać głowy.

 36. Witam
  Moja corka (5 lat) ma powiekszony wezel chlonny przed uchem od 2 tygodni. Jest dosc spory( lekarka ocenila na 1,5cm, a ja na wielkosc duzej czeresni) I przy dotyku bolesny, jak dla mnie dosc twardawy.Lekarka wyslala nas do szpitala bo nie byla pewna co to jest.Lekarz pediatra w szpitalu zrobil badanie krwi, moczu I przeswietlenie klatki piersiowej I powiedziala ze badania krwi w normie, zdjecie rtg tez w porzadku. Stwierdzila ze wezel jest ruchomy, a mnie to ciezko stwierdzic. Zapisala antybiotyk penicylinowy I powiedziala ze jak do 4 tyg nie zniknie to isc do lekarza znow. Wezel chlonny nie zmniejszyl sie, zrobil sie troche mniej bolesny wiec po 2 tyg. poszlam do lekarza bo nie moglam z nerwow wysiedziec. Dostala kolejny penicylinowy antybiotyk ktory bierze juz 4 dzien I efektow nie ma.(z wyjatkiem tego ze jest mniej tkliwy I to miejsce zsinialo). Za 1,5 tyg kazala nam przyjsc do kontroli I jak sie nic nie zmieni to beda przeswietlac a jak nic nie znajda to pobiora z tego plyn do badan. Mala jest wesola, bawi sie I wariuje, nie widac zadnej choroby w niej oprocz kaszlu ktory pojawil sie kilka dni temu. Jutro jedziemy na wakacje a ja zamiast sie cieszyc mam humor wisielczy bo juz najgorsze scenariusze wymyslam I sie zamartwiam. Nie mam pojecia czemu po 2 antybiotyku wezel sie nie zmniejsza ( diagn. zainfekowany wezel chlonny). Na szyi po tej samej stronie ma jeden wezel leciutko powiększony ale mozna to stwierdzic tylko przy dotykaniu lekarza. Wiem ze niektorzy pisza ze do kilku miesiecy moze to potrwac ale ja nie rozumiem czemu nawet minimalnie sie nie zmniejszyl. Rycze cale dnie.I miejsca sobie nie moge znalezc a do lekarza nie mam co isc bo mieszkam w UK I kazali czekac bo podobno wezly potrzebuja czasu. Jakies pomysly co to za dziadostwo moze byc???Pozdrawiam

  1. warto jeszcze zrobic USG tego wezla. Dobry stan corki jest dobrym znakiem, wiec prosze sie az tak nie zamartwiac. Tym bardziej ze badania dodatkowe nie sa niepokojace.

   1. Dzień dobry.Córcia obecnie ma 18mcy.
    Od stycznia tego roku zauwazylam u corki w pachwinach wyczowalne pod palcami ale nie widoczne wezlt chlonne, skora jest normalna, nie sa tkliwe.Wielkosc zarnka pieprzu,, w drugiej pachwinie rowniez ziarnko pieprzu a obok drugi podluzny.(2 przy sobie) Wszystkie miekkie, elastyczne i ruchome. Pediatra na wizycie pod koniec lutego / poczatkiem marca stwierdzila, ze sa prawidlowe i nie ma sie czym martwic, dla naszego spokoju zlecila morfologię krwi z pelnym opisem.
    Nastal czas kononavirusa, ktory uniemozliwil nam zrobienie badan. W połowie marca wszystkich nas cos rozlozyli na 3-4 dni. Corka goraczka przez 3 dni, my z mężem bardzo osłabieni. Corka oprocz trgo incydentu nie chorowala nigdy. Jedynie niewielka temperatura po szczepieniach. Na 2 tyg przed szczepieniem zrobilismy zalecane badania oraz crp – wyniki poprawne.
    Pod koniec maja zaszczepilismy ją n1 dawką na MMR. po tym szczepieniu zauwazylam że wezly w pachwinkach sue powiekszyly i nafal sie takie utrzymują. Przy kolejnym szczepieniu – dawka przypominajaca Prevenaru-na poczatku lupca pediatra nie stwierdzila przeciwskazań i zaszczepilismy.
    Dzisiaj, tj 2 dzien po szczepieniu przez przypadek zauwazylam, wyczułam pod palcami jakby pezesowajace sie wezly znajdyjace sie na potylicy z obu stron.
    Nie wiem jak mam sie do tego odniesc. Bardzo sie niepokoje. Bardzo mnie to niepokoi. Pediatra twierdzi, ze nie ma sie czym martwic. Przed nami jeszcze 2 szczepienia przypominajace w tym roku, ktore chcę wykonac.
    Bardzo prosze o wskazówki.

    1. węzły chłonne okresowo mogą ulegać powiększeniu – nawet po szczepieniu czy przy infekcjach. najczęściej nie jest to powodem do niepokoju. Te zlecone badania jednak bym zrobiła.

 37. Witam Pani Doktor 🙂

  Córka lat 6. Od jakiś 2 lat ma powiększone węzły podżuchwowe po obu stronach, przy czym ma przerośnięte migdały. Teraz w wakacje jest praktycznie cały czas na wsi u mojej mamy, i jakieś 3-tygodnie temu wyczułam węzły z tyłu szyi (wielkości od ziarnka pszenicy do małej fasolki ok 1 cm). Wszystkie są bezbolesne ale też łatwo się przemieszczają. Oczywiście od razu zabrałam ją do naszej pediatry, która jednocześnie jest onkohematologiem. Córka jest alergiczna mimo, że w testach nic jej nie wychodzi. Lekarka podejrzewa, że mogły się powiększyć po kontakcie z ptactwem domowym (kaczki, kury, gołębie). Kilka dni temu za uchem na kości powiększył się kolejny, ale ten ją bolał. Od razu lekarz i dostała zinnat, który bierze od 3 dni. Węzeł za uchem już się praktycznie wchłonął. Zrobiliśmy pełną morfologię z rozmazem, crp, ob, aso, alt, ast – wszystko w normie, poza leukocytami, które są nieznacznie obniżone. Niestety laboratorium zapomniało o ldh i tego wyniku nie mamy 🙁 Czy zdaniem Pani Doktor robić jej jeszcze jakieś badania? USG? Proszę o podpowiedź. Ufam naszej pediatrze ale chciałabym poznać opinię innego specjalisty 🙂

  Pozdrawiam serdecznie

  1. mysle że USG warto wykonac dla wlasnego spokoju. Dobra reakcja na antybiotyk w tej sytuacji nas uspokaja, a USG jeszcze bardziej to zrobi 🙂

 38. Córka od roku ma powiększone węzły chłonne na potylicy i za uchem, jak tylko wyczułam byłam u lekarza zrobiliśmy morfologię i Pani doktor powiedziała żeby się tym nie przejmować. Węzłów jest sporo jeden obok drugiego ale są malutkie coś jak groszek. Nie bolą, są dość twarde. Mnie to ciagle nie pokoji, przy ostatniej wizycie wspominałam ze te węzły dalej są to Pani doktor powiedziała ze jak robiliśmy morfologię i było ok to żeby się nie martwić. A ja wciąż co wieczór dotykam te kulki i się martwię. Córka ma 2.5 roku. Pozdrawiam

  1. jeśli są tak długo obecne i morfologia jest prawidłowa to myślę, ze należy je uznać za „urodę” córki. Dla spokoju może pani jeszcze wykonać USG tej okolicy.

 39. Witam serdecznie. Pozwoliłam sobie do Pani napisać bo potrzebuję porady. Wiem, że interenet nie jest najlepszym do tego miejscem ale straciłam już nadzieję i wiarę w lekarzy mnie otaczających. Mieszkam w Holandii i tutaj bagatelizowane jest wszystko a chodzi o mojego syna. Syn ma 4,5 roku, od ponad tygodnia ma bardzo powiększony węzeł chłonny na szyi po lewej stronie. Jest wielkości kilku centymetrów. Miał wcześniej infekcje gardła, gorączke ale wszystko przeszło i kilka dni później ten węzeł. Najpierw kojarzyłam to z infekcją ale zaczełam się martwić kiedy węzeł nie zmniejsza się i jest twardy. Syn czuje dyskomfort ze względu na jego rozmiar. Oczywiście wybraliśmy się do lekarza by usłyszeć ze nie wie co to jest i skierowała nas do laryngologa, wizyta za 3tygodnie. Nie chcę tyle czekać, chcę jechać do szpitala i poprosić o badania ale nie wiem o co prosić. Nie zlecili morfologii, krwi nic a ja martiwę się strasznie ? Proszę, czy może mi Pani poradzić jakie badania powinny być wykonane aby upewnić się gdzie tkwi przyczyna powiększenia węzła? Będę wdzięczna.

 40. Pani Doktor, syn 4 lata, 4 miesiące temu miał robioną morfologię z rozmazem, poziom żelaza i wit. d. Wszystko w normie. W ciagu ostatnich 2 miesiecy 4 razy krwawił z nosa. Nie jakoś mocno ale jednak. Byłam z nim u lekarza a ten powiedzial ze to normalne w tym wieku. Dzisiaj z kolei wymacałam po prawej stronie szyi dwa powiekszone węzły. Jak fasola Jaś. W Pani poście wyczytałam ze to moze byc od zadrapania. Syn ostatnio spadł na prawe żebro i się podrapał do krwi. Umieram z nerwów. Mieszkam w Irlandii i tu lekarze w niczym nie widzą problemu. Co robic? Pozdrawiam

  1. Witam. Myślę, że warto zweryfikować węzly chłonen w badaniu palpacyjnym lekarza i w badaniu usg. Bardziej myślałam tu o zadrapaniu kota niż takim domowym zadrapaniu 🙂

 41. Witam , moja corka ma 8 miesiecy i od tygodnia zuwazylam po lewej stronie pod obojczykiem, guzka. Ma mniej wiecej 1-1,5 cm . Strasznie sie zamartwiam .Nie wiem co robic. Boje sie, ze to cos powaznego. Naczytalam sie o tluszczakach i roznych zmianach. Prosze o odpowiedz

  1. Witam. Prawdopodobnie jest to odczyn po szczepieniu przeciw gruźlicy. Warto podejśc do lekarza, żeby ocenił węzeł, zebrał dodtakowy wywiad i wykonał morfologię z ręcznym rozmazem. W większości przypadkó taka sytuacja nie wymaga interwencji i samoistnie ustępuje.

 42. Witam, u mojego synka przed skończonym miesiącem zycia wyczulam za uchem,jakby na kości, małe ziarenko- niebolesne,przesuwane. Pokazałam pediatrze na pierwszej wizycie, nie czuła nic I powiedziala, ze to może węzeł chłonny i mam obserwować. Syn ma 5 miesięcy i to zagubienie powiększyła się niewiele. Pediatra twierdzi, ze to mnie wymaga dalszych badań. Mam też takie coś za uchem. Czy Ty zasugerujesz jakies badania, martwię się tym. Pozdrawiam

  1. jeśli jest od tak dawna i nic się z tym nie dzieje, a dziecko nie ma żadnych dodatkowych objawów i pediatra również nie widzi nic niepokojącego to bym nie panikowała. Można przy okazji zrobić morfologię krwi, ale to bardziej dla własnego spokoju sumienia. pozdrawiam

 43. Witam!
  Szkoda, że nie było o węzłach z tylu główki u maluszka… moje ponad roczne dziecko okaz zdrowia i wulkan energii ma od kiedy pamietam sporo guzków właśnie na główce ?
  Nikt ale to nikt z lekarzy absolutnie nic sobie z tego nie robi, a ja czytając artykuł nie powiem, abym się nie zdenerwowała…
  Chyba trzeba prywatnie wykonać jakieś badania bo tak naprawdę węzły chłonne to musi być wszystko…
  pozdrawiam serdecznie i dziękuje za cenne informacje

  1. mogą występować i nie muszą oznaczać nic złego. Ale morfologię dla spokoju bym wykonała przy najbliższej okazji. ewentualnie usg – do decyzji jeśli jakoś się zmieniają te węzły.

 44. Witam. Mój syn ma stwierdzoną Anizokorię, podobno wrodzona po mężu. Miał badanie iść przezciemiaczkowe, okulista,i badanie krwi z rozkazem, ob i co. Wszystko ok. Ale ostatnio tzn przez cały grudzień miał.kaszel , jakiś wirus panował bo wszyscy w domu na antybiotyku. Wyczuwam u mojego syna węzły chłonne padobojczykoww po obu stronach, za uchem i na potylicy( ten jest już od 3 miesiecy).
  Anizokoria + powiekszone wezly chlonne? Czy to wróży coś groźnego?
  Z góry dziękuję za odpowiedz

 45. Dzień dobry
  Czy alergia ( katar sienny) od zawsze( syn ma obecnie 10 lat) może być przyczyna powiększonych odczynowych węzłów chłonnych ( tez od zawsze … w drugim roku życia pierwsze usg węzłów) … wyniki usg i morfologia Ok … tylko EOZ zawsze podwyższone.
  IEG ponad 600
  P

 46. Mój syn obecnie 12mcy. Pół roku temu zauważyłam 2 „kulki „z tylu głowy ,pediatra mowi ze to wezly chlonne ale nic z tym nie robi. Maly ma caly czas silną anemie i alergie na bmk. Jaj powinniśmy postępować z tymi węzłami?sa caly czas-czasem bardziej wyczuwalne.

 47. Dzis przed snem córki wyczulam kulke nad obojczykiem jak zaczyna sie szyja, prawie w zgieciu troche wyzej. Jest ruchoma, jestem przerazona tym co wyczytalam w internecie. Najgorsza lokalizacja… O co prosic pediatre? Dziecko ma niecale 10 miesiecy.

  1. Witam mamy teraz podobny problem z węzłami córki. Czekamy na wyniki krwi i wizytę u lekarza. Czy może pani napisać co wyszło u pani dziecka?

 48. Córka ma 14 lat od października ubiegłego roku ma powiększony węzeł z tyłu szyi nad obojczykiem lewa strona, morfologia według lekarza rodzinnego w normie, w rozmazie limfocyty 57%, dziś miała córka USG wynik do odebrania na wizycie u lekarza kierującego. Lekarz robiący usg stwierdził że obok powiększa się kolejny, nadmieniam że po drugiej stroni córka wyczuła kolejny powiększony węzeł, oraz wyczuwa powiększony węzeł po pachą czy to jest normalne .Ostatnia infekcja u córki była w ubiegłym roku.

 49. witam u mojego syna zauwazyłam powekszony wezęł chłonny na szyi zrobiłam badania krwi wyszły ok i usg wykazały powiekszone wzezły chlonne po obu stronach odczywowe syn ma 2,5 roku wydaje mi sie ze teraz sie powiekszyły do tego zauważyłam u drugiego synka prwie 5 latniego też powiekszony wezeł chłonny na szyi po jakim czasie zauważyłam malutki w pachwinie a teraz podżuchwowy jeden miał też badanie krwi które wyszło ok bez usg dodam że chłopcy czesto maja zapalenie gardła anginę i sie przeziebiają proszę o rade bo oszaleje

  1. Takie odczynowe węzły chłonne mogą się pojawiać przy infekcjach i obserwujemy je u dzieci często chorujących/uczęszczających do żłobka lub przedszkola. Proszę obserwować.

 50. Dzień dobry. Mój syn lat 7 wywrócić się w grudniu na śniegu tak nieszczęśliwie że uderzył się w pachwine. Po paru dniach zaczął narzekać że coś go tam boli. Wyczuwam dość dużego guza. Nie było zasinienia. Bo około tygodniu ustąpił ból a guzek zaczął się zmniejszać. Obecnie jest jak mała fasolka ale nie znika. Pediatra powiedziała że ważne że jest podłużny. Czy węzły mogą powiększać się w skutek uderzenia? Dlaczego węzeł nie zniknął?

 51. Mój syn obecnie 4.5 roku ma powiększone węzły na szyi od 3 lat.Są przesuwalne i miękkie. Widać je bez dotyku. Czasami są mniejsze A czasami większe. Syn 2 lata Temu przechodził mononukleoze zakaźna bezobjawowo co jakiś czas miał tylko 3 dniowe gorączki.Hematolog stwierdził że są to węzły odczynowe. A ja i tak co jakiś czas się stresuje .

 52. Witam, zauważyłam u syna powiększone węzły.. są takie od dłuższego czasu , czekamy na usg ale odchodzę od zmysłów , syn ma 4 lata i od lutego problemy skórne, testy alergiczne nic nie wykazały a co jakiś czas walczymy z wysypka. Teraz tez ma swędząca wysypkę i ciagle się drapie…węzły nie bolesne. W marcu miał również badania – morfologię (
  Eozynofile lekko ponad normę)tarczyca ok, pasożyty wynik negatywny, crp w normie…

 53. Witam 🙂
  Synek 3,5 roku 2 miesiące temu angina i antybiotyk, miesiąc temu ostre zapalenie zatok bez antybiotyku. Przy zatokach wyskoczyły mu węzły na szyi. Po jednym z każdej strony. Po jednej stronie większe. Lekarz powiedział że odczynowe i obserwować. Po tygodniu byliśmy na kontroli i jednej strony prawie zniknął, z drugiej strony się zmniejszyl, lekarz określił je jako plastyczne i mniejsze niż tydzień wcześniej. Teraz po miesiącu czasu węzeł z jednej strony jest nadal widoczny. Jest dużo mniejszy niż wtedy ale jest. Ostatnia morfologię miał w listopadzie i była w porządku. Czy robić jakieś badania?

  1. skoro jesteście pod kontrolą lekarza to nie widzę sensu. Węzły się zmniejszyły, ale fizjologicznie zawsze są obecne. Więc ja bym się nie czepiała.

 54. witam. pisze z ogromnym zapytaniem ponieważ starszy syn ma bardzo duże węzły chłonne (za uchem, na szyji a teraz wyczuwalne również nad obojczykami mają ok 5 mm i
  w poniedziałek idziemy na badania) zauważyłam u trzy miesięcznego synka wyczuwalne węzły chłonne również za uszami i na szyi, są wielkości ok 4-5 mm. (dziecko urodziło się z crp 42) czy wyczuwalne węzły chłonne u niemowlaka to norma ?

  1. Moim zdaniem każde węzły powinien ocenić lekarz. Zdarza się ze u niemowlaka węzły są wyczuwalne, zwłaszcza po lewej stronie.

 55. Proszę o ocenę. Usg węzłów chłonnych szyjnych – obustronnie wzdłuż mięśni mos liczne odczynowe węzły chłonne o dł 6-19 bez cech rozmiękania. Czy powinnam się martwić? Czym jest zapalny węzeł chłonny? Dziękuję.

 56. Czy po szczepionce Imovax mogą powiększyć się węzły pachwinowe? Syn ma 20 mięsiecy, szczepiony był w poniedziałek, węzły zauważyłam dzisiaj tj. w czwartek. Małe, jeden do 1 cm, drugi około 0.5 cm.

  1. po szczepieniu może dojść do powiększenia węzłów chłonnych – pachwinowych również jeśli szczepienie było w kończynę dolną – powiększyć się mogą po stronie podania szczepionki. jesli sa wątpliwości co do charakteru tych wezlow lub ich wielkości to warto podejść do lekarza na badanie.

   1. Corka rok temu, zaraz po szczepieniu na roczek zarazila sie bostonka. Ciezki przebieg 9 dniowa goraczka i hospitalizacja ze wzgledu na wysypke ktora byla doslownie na calych nóżkach i raczkach. Od tamtej pory ma powiększony wezel podżuchwowy. Według pediatry jest ok. Bylismy jeszcze w miedzy czasie na wizycie u laryngologa ktory tez stwierdzil ze wezel jest ok i jest wielkosci ziarna klosu. Miesiac temu robilismy badania morfologi i crp wszystko jest w porzadku.
    Corka jest od pol roku w zlobku wiec ciagna nam sie choroby jedna na druga. Czy powinnismy zrobic cos jeszcze by sprawdzic te wezly?

 57. U mojej 4,5 letniej siostrzenicy na usg wyszły odczynowe węzły chłonne krezkowe. Nie miała w ostatnim pół roku żadnej infekcji układu pokarmowego, tylko rok temu trafiła do szpitala odwodniona z wymiotami(wcześniej nie chciała nic jeść i pić i ciągle zgłaszała bóle brzuszka. Było to w Holandii i nie znaleziono (nie szukano) przyczyny. Miewa bóle brzucha. Morfologia dobra, oczy podkrążone. Czy to powód do niepokoju?

 58. Witam,
  Ja u syna 5,5 lat zauważylam wezly chlonne w lutym, tego roku. Były spore (w katach zuchwy), widoczne przy podniesieniu glowy. W sumie ma je do teraz. Czy wczesniej mial, nie wiem, nigdy nie sprawdzalam. Ma tez dosc sporo wyczuwalnych po bochach szyi. Sa przesuwalne. Mielismy wkonywane usg 2krotnie, wezly niby odczynowe, morfologia z rozmazem byla w maju wyszla w porzadku, tersz mial sama morfologie bez romazu tez wyszla w porzadku. Usg pokazuje odcyznowy charakter. Wezly widzialo kilku lekarzy pediatrow, nikogo jekos specjalnie nie niepokoja, mowia, ze okolo 9 roku zycia zaczna sie wchlaniac. Do hematologa nie dostalam skierowania bo lekarz twierdzi, ze nie trzeba gdyz hematolog rowniez skieruje na usg a gdy to wyjdzie wporzadku to bedzie koniec diagnkstyki. Te duze wezelki w katach żuchwy spore rozmiary ale widze, ze sie zmniejsyly po dotyku. Co dalej robic, czy pozostsje mi tylko oberwacja ich? Moj syn jest bardzo, zywotny ruchliwy, nie widac zeby byl chory, obecnie ma lekki katarek takze teraz sa bardziej wyczuwalne. Prosze powiedziec czy tskie węzły (teoretycznie) mogly sie nie pomniejszyc po czestych chorobach synka w ubiegla zime?

 59. Witam 😉 niespełna 2 tyg temu wyczułam u córeczki (10mies) guzek za uszkiem(tył główki).
  Nie wiem już sama czy wezel czy nie. Możliwe że to takie zmiany strukturalne czaszki po jednej stronie? Bo zarosło jej ciemie.
  Dzień po tym jak wyczułam ten guzek pojawił się katar i ból gardelka, minelo po 3 dniach, guzek, a w zasadzie dwa – nadal obecne.

  Dodam że nie ma jeszcze ząbków. Czy możliwe że to przez ząbkowanie? Nacierają jej dwie jedynki górne i dolne.
  Jak długo powiększone wezly są normalne?

 60. Witam. Mój 10 mies. synek ma z tylu głowy na dole po prawej stronie jakby zgrubienie guzek sama nie wiem jak to nazwać. Czy może to byc powiekszony węzeł chłonny? Czy można wysłać zdjęcie?

 61. Witam, mój syn ma 9 tyg. Wczoraj podczas podnoszenia/zabawy zauważyłam dużego guzka ok 2 cm nad obojczykiem. Dziecko 10 dni temu było szczepione 6 w 1 i w szpitalu po porodzie na gruźlicę. Dziś byliśmy u chirurga który stwierdził że to powiększone węzły chłonne, zlecił usg i krew z rozmazem ale jednocześnie nas uspokajał że to nic złego. Tyle się naczytałam na temat węzłów nadobojczykowych że spać po nocach nie mogę. Czy to możliwe że to powiększone węzły chłonne? Jaka jest tego przyczyna?

 62. Witam serdecznie, proszę o poradę. Byłam oczywiście z synkiem u lekarza. Gdy syn miał 6,5 miesiąca wyczulam u niego z tyłu szyji węzeł, udalam się do pediatry zostaliśmy skierowani do chirurga przed wizytą na własną rękę wykonałam usg, radiolog opisał to jako węzły o zachowanej echostrukturze z widocznymi zarobkami, chirurg też nie miał zastrzeżeń, wykonałam także 2xmorofolgie (bez OB i CRP), nasza Pani Doktor powiedziała, że wyniki są w normie. Co może być powodem takiej sytuacji, synek nie chorował, jedynie dopadła nas długa infekcja lewego oka, przyjowalismy przez miesiąc do tego oczka krople z antybootykiem, leczenie zostało zakończone pod koniec października 2019 roku, a węzeł wyczulam w połowie listopada, czy może utrzymywać się po szczepieniu na gruźlicę? Już sama nie wiem co myśleć. Węzeł przesuwa się podczas dotyku. Będę wdzięczna za sugestie. Pozdrawiam serdecznie

 63. U córki 2latniej od 3 miesięcy ma powiększone węzły chłonne. Na pierwszej wizycie mieliśmy tylko obserwować ale jednak węzły nie znikają ( lokalizacja na szyji i za uchem) w tamtym tygodniu byliśmy na usg sliniawki przyuszne 6x4mm
  Liczne powiększone węzły chłonne przed i zauszne największe 10x5mm
  W okolicach kątów zuchwowych 16x 8mm
  Chciałam morfologia zrobic w tym tygodniu ale córka dostała kataru czy katar jest przeciwwskazaniem do zrobienia morfologii ?

 64. Węzły to u nas temat rzeka. Syn,7 lat. Kiedy miał ok 6mcy znalazłam kuleczkę w pachwinie. Lekarz, morfologia, crp w normie. Powiedział że ok. Z czasem poawil się na szyi i to taki fest, niczym wiśnia. Zmieniłam pediatrę i w rezultacie syn w wieku 3 lat został przebadany od stóp do głów na oddziale (morfologia z rozmazem, wszelkie mononukleozy its,USG jamy brzusznej i powiększonych węzłów,laryngolog) wszystko ok. Z czasem dochodziły kolejne węzły na szyi, a więc zaniepokojona udałam się do onkologa,hematologa która to pani profesor znalazła powiększone węzły jeszcze pod pachami, pod kolanami i na karku. Zerknęła na pakiet badań, powiedziała że nie budzi niepokoju onkologicznego i zaleciła obserwacje. W wieku 6 lat trafiliśmy do laryngologa z 3 migdalkiem. Gdy zobaczył węzły chłonne syna, powiedział że nie ruszy nic dopóki tego nie wyjaśnię. Więc znowu, oddział wszelkie badania, USG wykazało ogólne powiększenie węzłów chłonnych, odczynowe wszystko, nawet USG jamy brzusznej wykazało powiększenie węzłów krezki. Przez kolejne 8 tyg kontrolne USG co dwa tygodnie, a nawet markery nowotworowe zrobione. Wszystko ok.
  Ponoć taka jego natura. Ale mnie spokoju to nie daje… Za każdym razem martwię się gdy znajduje nowe „kukeczki” echhh… Czy to normalne, czy mogę coś jeszcze zrobić?

   1. pierwsze węzły 6,5 roku temu. Przebadany od stóp do głów. Każdy z nas ma węzły chłonne, a dzieci szczególnie. Ich układ immunologiczny nieustannie pracuje. W czasie tych ponad 6 lat gdyby budziły jakiś niepokój onkologiczny to sytuacja by się rozjaśniła. Poza okresowymi kontrolami nic dodatkowo nie zrobimy. W czasie drobnych infekcji będą się powiększać i trzeba się z tym liczyć

   2. Synek, obecnie 5 lat ma powiekszony węzeł na szyi, jest dość duży, niebolacy, miękki i przesuwalny. Gdy był mniejszy bardzo często chorował, wtedy węzeł był widoczny, jak były infekcje bakteryjne bardzo się powiekszal,w okresie letnim gdy był zdrowy zmniejszal się. Pediatra zawsze na wizytach badał węzły, nic nigdy nie mówił że coś jest nie tak. 2 razy miał robiona morfologie pod tym kątem, też była ok. Teraz synek jest od jakiś 10 miesięcy zupełnie zdrowy, a węzeł znowu się powiększył. Co można z tym zrobić?

  1. U mnie bardzo podobna sytuacja, córka w czerwcu będzie miała już 4 latka ale zaczęło się od powiększonych węzłów z tyłu głowy, które nie znikały, potem doszły szyjne a wszystkie wyniki dobre. Gdy przypadkiem znalazłam guzek 2 cm pod obojczykiem przerażona ruszyła do lekarza, wtedy wysłał nas on na usg tam okazało się, że po lewej stronie te węzły są powiększone i doszedł jeszcze jeden pod pachą. Po badaniach zostaliśmy wysłani do kliniki specjalistycznej, gdzie lekarz zdziwił się że mała nie miała dodatkowo zrobionego usg brzucha ale po wywiadzie i obejrzeniu tych węzłów, pan doktor stwierdził, że taki jej urok. Mamy sprawdzać czy może czasem się nie powiększaj i wtedy ponowić badania. Sam widok dzieci w klinice chorych onkologicznie budził strach i cisnął łzy. Za każdym razem gdy córka zachoruje a odkąd chodzi do przedszkola zdarza jej się to dość często mam obawy i martwię się czy z jej systemem odpornościowym wszystko ok? Teraz gdy jeszcze na świecie panuje koronawirus obawiam się czy to może mieć jakiś wpływ czy będzie bardziej podatna i przez to zagrożona. Po tych wszystkich komentarzach widzę, że nie jestem z takim problemem sama i po za kontrolnym obserwowaniem jej nic więcej nie zdziałam. Musimy pilnować, nie panikować i zdać się na specjalistę, który takich przypadków miał krocie i wie lepiej niż my. Życzę wszystkim zdrówka!

 65. U nas temat węzłów to ocean. Syn ma aktualnie 7 lat
  1. Gdy miał ok 8mcy znalazłam pow węzły chłonne w pachwinie. Lekarz zlecił crp, morfologię, wszystko w normie. Powiedział żeby zostawić.
  2. Z czasem dochodziły nowe na szyi… ok 3 roku życia przeraził mnie jeden wielkości wiśni.
  Znowu lekarz, tym razem położyliśmy się na oddział. Dokładne badania krwi, moczu, rozmazy, posiewy, wszelkie toksoplazmozy, tarczyca, USG węzłów szyjnych i nawet jamy brzusznej, laryngolog… I nic. Wszystko w normie.
  3. Gdy syn miał 4 lata udaliśmy się do onkologa-hematologa. Pani profesor wykryła jeszcze liczne węzły na karku, pod pachami i pod kolanami. Ale zobaczyła badania i powiedziała że może tak już mieć
  4. W wieku 6 lat trafiliśmy do laryngologa z powiększonym migdalkiem. Zobaczył węzły, ichrzanil mnie że nic z tym nie robie…
  Zatem znowu szpital (wszystko dzięki mojej kochanej pani dr pediatrze), wszelkie badania krwi, przeciwciała, markery nowotworowe, USG wszystkich węzłów co 2 tyg przez kolejne 2 miesiące ( dodatkowo znaleziony powiększony węzeł kreskowy w brzuszku) i znowu wszystko ok.
  4. Ostatnio znalazłam kolejny mały węzeł tuż przy krtani.
  I znowu się obawiam. Krew ok, crp bliskie zera, zamierzam udać się znowu na USG tych wszystkich węzłów…
  Laryngolog który mnie ochrzanil powiedział że one mogły zrakowiec!!! Mogły??? Jak mogę to kontrolować??? Czy wystarczy kontrolne USG raz w roku i morfologia??? Nigdy chyba nie zaznam spokoju… 😏😏😏

  1. tak jak wspomniałam dzieci mają powiększone węzły chłonne. Syn jest pod opieką specjalistów, miał wielokrotne badania, kontrole, w tym konsultowany był przez onkologa. Myślę, że możecie odetchnąć

 66. Syn 2 lata i 3 miesiace na początku grudnia bral antybiotyk, byl przeziębiony w wymazie z gardła wyszla jakas bakteria. Powiększyły mu się wezly na szyi po obu stronach i w pachwinie po obu stronach. Po antybiotyku nie zmalaly a wręcz powiększyły. Sa dość mocno widoczne. Wygladaja jakby to był jeden duży węzeł ale pod palcami czuć ze jest ich 3 po każdej stronie. Mieszkam w uk i pewnie nie wykonają żadnych badań. Myślałam że potrzebują czasu aby sie zmniejszyć po chorobie ale zaczęły się powiększać i bardzo się martwię. Mam nadzieje ze lekarz zleci badania

 67. Witam. A ja w sprawie węzłów mam pytanie. Czy wyczuwalność ( bo nie wiem czy powiększenie, różni lekarze roznie mowia ) węzłów chłonnych na szyi, dosc sporo malutkich groszkow , moze ze 2-3 troche wieksze, przesuwalne itp (badane nawet przez onkologa) mogą być skutkiem glisty ludzkiej ?

   1. U mojego 8 tygodniowego synka wyczułam 5tygodni temu guzka na szyi po prawej stronie. Pediatra kazał mi się nie przejmować, ale mimo wszystko strasznie się martwię.
    Wykonałam synkowi morfologię i crp- wyniki w normie. Zrobiłam usg jamy brzusznej tez ok i usg węzłów, w którym wyszło ze po prawej stronie ma dwa węzełki po ok. 1.5cm, które lekarz opisał jako zmienione prawdopodobnie odczynowo.
    Co mogę więcej zrobić?

 68. Witam. Mój 5cio letni syn ma od dłuzszego czasu powiększony węzeł chlonny podżuchwowy po prawej stronie wzdłuż mostu. Morfologia dobra, crp 1, ale na usg ten węzeł ma 2,5 cm. Syn od września chodzi do przedszkola i łapie częste infekcje gardla i migdałów. Migdały są duze j czerwone. Czy powinnam spodziewać się najgorszego jeśli chodzi o ten węzeł?

 69. Wspomnę jeszcze,że osoba wykonująca usg stwierdzila, że wygląda to na przewlekły stan zapalny. Pediatra tez raczej uważa, że to przewlekly stan zapalny, ale mimo wszystko jestem spanikowana

 70. Mój pięciolatek od listopada ma powiększony węzeł chłonny szyjny do 33 mm, w dodatku bezbolesny. Badania krwi są ok. Właśnie dostaliśmy skierowanie do poradni hematologicznej, bo lekarz pierwszego kontaktu nie wie dlaczego tak jest. Powinnam się martwić?

  1. najpewniej nie, warto by było jeszcze wykonać USG tego węzła. skoro pediatrę coś zaniepokoiło to warto pójść do hematologa

 71. Syn 4 lata powiększone węzły szyjne. Dziś RTG zacienienie 8mm..czy to może byc najgorsze??? W czwartek jedziemy do hematologa ale tak bardzo się boje ze nie wiem czy dożyję…syn.czesto choruje na zapalenia płuc,oskrzeli..morfologia w normie

 72. Wyczułam u mojego syna w miejscu gdzie kończy się szyja a zaczyna ramię kulkę, małą przesuwalną (po obu stronach). Czy węzły nadobojczykowe znajdują się w tym miejscu?
  Syn 1,5 roku temu miał stwierdzone AZS. W dalszym ciągu skóra pozostawia wiele do życzenia, szczególnie na policzkach. Do 12 miesiąca życia walczyliśmy z bardzo uciążliwą ciemieniuchą. Czy te 2 czynniki mogą powodować, że ma wyczuwalne węzły chłonne?

  1. tak jak wspomniałam węzły mogą się powiększać w różnych sytuacjach – warto poddać je ocenie pediatry. Zleci dodatkowe badania w razie wątpliwości.

 73. Witam, córka 6 lat ma powiększony węzeł chłonny w pachwinie( prawej ) ok. 1 cm i mówi że jak zgina nogę do góry to ją boli ale nie sam węzeł tylko okolice pachwiny. Mam się czym martwić? Średnio widzę wizytę u lekarza teraz….. czy mogę poczekać…?

  1. ciężko powiedzieć – można się skonsultować chociaż telefonicznie, bo trzeba zebrać dokładny wywiad. pediatra zdecyduje czy potrzebna jest wizyta osobista i dodatkowe badania

 74. Moja 1,5 roczna córka ma powiekszone węzły chłonne w pachwinach. Jeden jest dosc duzy, widoczny golym okiem. Reszta wyczuwalna pod palcem w jednej i drugiej pachwinie. Czy może być do od szczepienia? Badania moczu ok, na krew czemamy.

  1. po szczepieniach węzły mogą być wyczuwalne. Ale to zawsze do oceny w badaniu fizykalnym. Warto się skonsultować z pediatrą osobiście.

 75. W obecnym czasie ograniczonego dostępu do wizyty lekarskiej ” face to face”, niepokoi mnie duza „gula” pod brodą u 15 miesięcznego syna. Po szczepieniu mmr+pneumokoki w 10. dobie gorączka i w ciagu drzemki pojawiła się gula. Wielkości dorodnej czereśni/małego orzecha włoskiego. Gdy syn podnosi lub odgina głowę, widać to bardzo wyraźnie. Jest twarde i idealnie okrągłe. Mija prawie 3 tyg. i nie widzę zmiany czy zaniku. Jest się czym martwić? Telefoniczna rada pediatry- obserwować…

 76. Witam. Moja 5 miesięczna córeczka od 3 miesięcy ma powiększony węzeł chłonny pod lewą paszka.. węzeł był większy teraz się zmniejszył ale dalej jest wyczuwalny. Do tego córeczka ma takie guzki w sutkach. Pediatra stwierdził że to od karmienia piersią. Ostatnio zauważyłam lekko wyczuwalne węzły chłonne szyjne. Dziecko rozwija się super wogule nie choruje przybiera prawidłowo. Robione były badania krwi i wszystko w normie. Czy jest powód do niepokoju? Od czego moga być powiększone węzły.

  1. po lewą pachą to może być po szczepieniu przeciw gruźlicy. Zwykle nic się z takim węzłem nie robi, ale tak czy siak każdy przypadek ewentualnego węzła chłonnego powinien być oceniony przez lekarza na żywo

 77. Witam. Od dwóch tygodni córka ma guzek. Morfologia jest dobra, crp lekko podwyższone, USG jamy brzusznej jest dobre wszystko jest ok . Na początku guzek był wielkości gigantycznej śliwki teraz jest wielkości orzacha laskowego ale nadal jest. Jest to guzek poniżej kąta żuchwy hipoechogeniczny o nieostrych konturach z hiperechogenicznymi włóknistymi przegrodami. Jestem przerażona. Córka prócz próchnicy zębów na nic nie chorowała. Staramy się chodzić regularnie do stomatologa ale no cóż bywa że nie pozwoli sobie nic zrobić. Gdzie mogę się udać jeszcze o poradę?? Laryngolog także nic nie wie. Napisał zapalenie węzła chłonnego (owszem był ogromny, skóra była zaczerwieniona i napięta) moje pytanie brzmi czy i dlaczego tak długo to trwa i się utrzymuje?? Czy ten węzeł wróci do swojego normalnego rozmiaru?? Z kim mogę to jeszcze skonsultować. Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź.

  1. być może to już jest normalny rozmiar. cieżko mi powiedzieć, bo każdy przypadek ewentualnego węzła chłonnego powinien być oceniony przez lekarza.

   1. Zauważyłam u mojego synka powiększony węzeł chłonny szyjny z prawej strony w pierwszych dobach po porodzie. Dziś ma prawie 2 mce i nadal ten węzeł jest tej samej wielkości, troszkę mniejszej niż groszek. Jest przesuwalny, bez zmian skórnych w tym miejscu. Pediatra uspokoił, że pewnie w tej okolicy mały miał jakąś kostkę czy zadrapanie. Nic takiego nie zauważyłam. Jaka może być więc przyczyna? Czy powiększony węzeł w jednym miejscu może świadczyć o jakiejś chorobie?

 78. Witam.
  Córka 22 miesiące miała prawdopodobnie 3dniowke. Po 3 dniach goraczki , na 4 dzien pojawila sie wysypka ktora utrzymywała sie 2 dni. W tym samym czasie pijawily sie powiekszone wezly chłonne. Mija 2 tyg a wezly sa nadal wyczuwalne. Ile czasu moze trwac taki stan ?
  Mamy w planach szczepienie mmr i czy przy dobrych wynikach krwi a wyczuwalnych nadal wezlach mozna szczepic dziecko ?
  z gory dziekuje za odpowiedz

  1. węzły mogą być wyczuwalne przez kilka tygodni, ale to już ocenia lekarz przy osobistym badaniu. co do szczepienia to dziecko zawsze jest przed szczepieniem badane.

 79. Witam.
  Moja 18 miesięczna córka od ponad pół roku ma powiększone węzły chłonne potyliczne i szyjne z lewej strony .Robiliśmy badanie krwii i ma niedobór żelaza -anemia ,od 6miesięcy bierze lek sodium federatte 190 mg i morfologia nie poprawia się kontynuacja leku ,mniejsza już dawka.,Doszedl wysoki cholesterol .na lekarzach nie robi to wrażenia tylko tyle że ma mieć zroznicowane jedzenie jest pod kontrolą lekarzy

  1. jeśli anemia nie reaguje na suplementację żelazem to należy się zastanowić czy odpowiednio dobrano dawkę, czy odpowiednio jest podawane to żelaza, a może jakaś inna jest jednak przyczyna.

 80. Mój syn ma 1,5 roku od 6 mca życia zauważyłam węzeł chłonny na szyi wielkości 5zł wypukły, a w dotyku jak rozgotowany ziemniak.. Wystarczy że obróci się w prawo to węzeł po lewej stronie się pokazuje. Nie ma zaczerwienia. Pediatra mówiła, że czasami tak dzieci mają o to jest normalne. Pomacała tylko 2 razy. Moje dziecko wcale nie choruje na infekcje. Jest silnym alergikiem na mleko, ma obniżone napięcie mięśniowe gdzie rehabilitujemy. Strasznie długo miał refluks do 13 miesiąca życia. Powinnam się martwić?

 81. Łudzę się, że uda mi się otrzymać odpowiedź. Wszędzie czytam, że powiększone węzły nadobojczykowe do szybkiej diagnostyki. Czy mimo wszystko powiększone węzły w tej lokalizacji, mogą nie być groźne? Zgłosiłam się dziś do lekarza z synkiem 22mz że względu na powiększone liczne węzły na szyjce. Węzły owszem są, ale nie przekraczają 1cm. Natomiast lekarza zaniepokoiły węzły wyczuwalne nad obojczykiem. Usg dopiero za tydzień, ja natomiast umieram z niepokoju. Nie mogę przestać czytać i myśleć. Czy to może być niegroźne?

  1. takie węzły zawsze wymagają diagnostyki i czujności. nie chce uspokajać, bo im szybciej diagnostyka tym lepiej. ale zdarza się, że wszystko jest ok

 82. Mój syn lat 5 zaczął gorączkować, bez żadnych widocznych objawów infekcji, do tego po 3 dniach temperatury wyszły widoczne węzły chłonne na szyji, zlecono nam morfologie i ob. Wyniki nie wyszły za dobre, po konsultacji dostaliśmy antybiotyk, do zrobienia usg jamy brzusznej i powtórna morfologia + crp po antybiotyku. Antybiotyk od 2 dni, a węzły nadal takie same, a mam wrażenie, że również w okolicy pachwin się powiększyły. Nerwy mamy nie z tej ziemi, ale czekamy cierpliwie na kolejne badania.

 83. Moj 11 mc synek ma widoczna gołym okiem oraz namacalna Gaulle wielkości groszku na szyji . Dzis zaczynamy walkę z czymś nie znanym. Wizyta u pediatry i wyniki z krwi.

 84. Bardzo proszę o odpowiedź czy u niemowlęcia (3mc) mogą pojawić się powiekszone węzły chłonne potyliczne oraz karkowe po tak zwanym przewianiu karku? Synek dość mocno się poci w szczególności na tyle główki dodam, że jest karmiony mm więc o niedoborze wit. D nie powinno być mowy. Dziecko nie gorączkuje. Dodatkowo od urodzenia ma naczyniaczka płaskiego właśnie na potylicy a zaraz nad nim powiększony ruchomy węzeł, drugi jest w podobnym miejscu po drugiej stronie. Maluszek miał niedawno katar. Czy któreś z wymienionych sytuacji mogło doprowadzić do powiększenia? Nie chciałabym narażać dziecka w dobie koronawirusa a żaden lekarz nie chce przyjechać na wizytę prywatną dlatego jeśli jest to możliwe to bardzo proszę o odpowiedź.

  1. prawie każda infekcja może wywołać powiększenie węzłów chłonnych. każdy przypadek ewentualnego węzła chłonnego powinien być oceniony przez lekarza.

 85. Witam. Synek od roku ma powiększony węzeł chłonny nadobojczykowy. Mieliśmy robione USG w październiku 2019 i w opisie mamy widoczny owalny hipoechogenny węzeł chłonny o wielkości 12x9mm. Morfologia robiona w sierpniu 2019 była prawidłowa. Pediatra stwierdziła że to po szczepieniu na gruźlicę. Natomiast minął rok a guzek nadal jest wyczuwalny. Z pewnością się zmniejszył ale czuć go nadal. Czy jest to powód do niepokoju? Powinnam powtórzyć morfologie i USG?

 86. Moja córka ma 2 latka , od jakiegoś czasu ma guzka twardego nad uchem . Po teleporadzie lekarz stwierdził ze to węzeł. Czytam na internecie nie ma nic o węźle nad uchem 😩😩

 87. Witam. Syn od zawsze praktycznie ma wyczuwalną taka kulkę z boku szyi.. aktualnie ma 6 lat.. guziczek jest wielkości ziarenka pieprzu. Nie boli… da się ją przesuwać…Miał robione badania morfologii, usg.. i wszystko ok. Aktualnie od 2 dni gorączkuje i ta kulka jest jakby bardziej wyczuwalną.. moje pytanie, czy to że ona praktycznie nigdy nie ginie powinna mnie jakoś skłonić do dalszych badań?? Pozdrawiam

 88. Witam
  U synka 3 latka zauważyłam na szyi jakiś czas temu małe kuleczki przesuwające się i chowające. Obserwowałam to i nic się nie zmienilo są nadal na szyi, dziś zauważyłam przy pachwinie takie same.
  Co to może być?

 89. Witam
  Synek ma 3 latka zauważyłam na szyi jakiś czas temu małe kuleczki przesuwające się obserwowałam je czy się schowają zmienią i nic zaniepokoiło to mnie dziś bo zauważyłam przy pachwinie identyczne wielkość goroszku.

 90. A ja mam inne pytanie, czy po kontraście do rezonansu głowy dziecku może się powiększyć węzeł szyjny? Parę dni temu mój synek (3 latka) miał MRI z kontrastem. Zauważyłam na szyi gulkę, obstawiam węzeł wielkości połówki groszku, ruchomy twardy ale raczej niebolesny. Miał w szpitalu morfologię robioną, w rozmazie automatycznym podwyższone bazo i limfo. Nie ma widocznej infekcji.

 91. Witam. U mojego dwuletniego syna zauwazylam z lewej strony szyji (bardziej u gory) dwie kuleczki. Widoczne gdy syn skreci glowe. Synek jest szczuply. Zauwazylam je jakos 10 lutego. Lekarz zlecil morfologie,crp, glukoze, alt, mocznikkwas moczowy kreatynina, zelazo potas sod wapn. Mocz. Wszystkie wyniki dobre.
  W czwartek idziemy na usg wwzlow szyjnych.
  Syn mial w styczniu jalas wirusowke goraczka jednodniowa i 4 dniowa wysypka stop i dloni. Podobna do ospy. Bolaca bo przez dwa dni malo xhodzil i chcial na rece. Przed tym w lostopadzie biegunka.
  Czy to mozliwe ze po tych sytuacjach sa te wyczuwalne wezly?
  Syn jest pelen energii ma dobry humor. Ida mu dwoe goene szostki, dziasla sa napuchniete. Poza tym wydaje mi soe byc wszystko ok.
  Moje pytanie co jaki czas musze kontrolowac te wezly? Ribic jeszcze jakies badania jezeli na usg wyjdzoe cos niepokojacego?
  Czy tak dlugo moga sie wchlaniac? Bo poki co napewno nie sa wieksze.

 92. Witam syn 4,5 roku od 7 miesięcy powiekszony wezel chłonny za uchem 2 lekarzy twierdzi że to węzeł żeby to zostawić w spokoju. Ale teraz się zastanawiam czy to nie jakiś guzek?! Czy możliwe że lekarze się pomylili? Zapisałam syna na usg tego węzła . Ide do neurologa skontrolowac plamy cafe latte na ciele i boje sie ze tsn węzeł to jednak guzek… Ale sama nie wiem czy lekarze by aż tak się pomylili.?

 93. Czy jeśli od dłuższego czasu(2-3miesiece) węzeł na szyji jest tej samej wielkości nie zmniejsza się ani nie powiększa jest ruchomy na szyji na dole bardziej to powód do niepokoju ?

 94. Dzień dobry, córka 5 lat, półtora tygodnia temu ugryzł ja kleszcz nad uchem (około 5 cm powyżej małżowiny) – podejrzewam,że pasożytowal cała noc. Po 2 dniach zauważyłam za tym uchem twardy węzeł wielkości pestki wiśni (niebolesny, bez zaczerwienienia), w międzyczasie odebrałam wynik analizy kleszcza, okazało się, że nosiciel boreliozy. Pediatra, z uwagi na ten węzeł, zlecił Zinnat na 21 dni + USG węzła (termin mamy za tydzień) bo stwierdził, że to borelioza. Na antybiotyku jesteśmy równo 7 dni, a węzeł się nie zmniejszył, mam wręcz wrażenie, że utworzył pakiet z mniej wyczuwalnym, duzo mniejszym węzełkiem. Niepokoi mnie to, że one nie bolą i są trudno przesuwalne. Czy przy boreliozie by bolały i przyczyny szukać jednak gdzie indziej? Bardzo mnie to martwi 🙁 Po tygodniu na antybiotyku ten węzeł powinien chyba znikać? Po kleszczu brak rumienia, ślad po ugryzieniu praktycznie całkiem zniknął po 2-3 dniach.

 95. Witam, synek 2 latka i córka 4 latka obojgu wyskoczyły węzły za uszami minęło 3 miesiące i nadal są powiększone USG wymiary węzłów:
  Syn 22x12mm i 25x10mm
  Córka 31x10mm i 25x8mm
  ok zas morfologia u syna wykazała małopłytkowość węzły nie są zbyt twarde i dają delikatnie się przesuwać co może się dziać

 96. Mój synek ma teraz 21 miesięcy, gdy mial 17 zauwazylam pod szyją duuza kule jak śliwka. Pojechaliśmy do pediatry nie widzi nic niepokojącego zrobiliśmy badania krwi wszystko w normie. Dla spokoju pojechał prywatnie na usg do innej Pani pediatry i tam się okazało że 2 wezly obok siebie są powiekszone pod szyją jeden do 2.5cm. Ale pani doktor mówi że są wyraźnie oddzielone i że wyświetlają jej się na czerwono co znaczy że są pozapalne wszystkie inne są w normie. Uspokoila mnie trochę i mówi że takie wezly dzieciom miesiącami czasami schodzą i że malutkie dzieci mają taką tendencje. Śledziona i wątroba jest ok. Mały czuje się dobrze jest pogodnym dzieckiem nic mu nie dolega. Teraz ma 21 miesięcy a ta kulka nadal jest co mnie martwi czy powinnam dalej wykonac jakas diagnostykę? Proszę o radę.

 97. Witam moj sym ma 3 latka jakoś 2 miesiące temu zauważyliśmy że syn ma widoczne wezly chlonne na szyji lekarz zlecił badania krwi na których wyszły lekkie odchylki świadczące o niewielkim stanie zapalnym. Dostaliśmy antybiotyk nie pomógł dostaliśmy drugi antybiotyk wezly się schowały ale wyszły znowu w tym samym miejscu zaznaczę ze nie są bolące nie ma zaczerwienienia są za to miękkie i przesuwne a syn zachowuje się normalnie jest energiczny nie ma gorączki je normalnie ale za to mamy znacznie powiekszone migdały zauważalne jak syn podniesie głowę do góry widać je na szyji jaki i w buzi jak ja otworzy i już nie wiemy co mamy robić

 98. Wlasnie wyszłam ze szpitala z 9-latkiem. Trafiliśmy tam z powodu bólów brzucha (ponad tydzien) oraz temp ponad 39° (dwa dni). Wypisano nas po 2 dniach z informacja ze to jakis wirus. W badaniach powiekszona sledziona, w okolicy pnia trzewnego pojedyncze wezly chłonne do 21mm, w srodbrzuszu pojedyncze wezly chłonne do 16 mm, powiekszony wezel chlonny podrzuchwowy, kazano tez powtorzyc morfologie z rozmazem. Niepokoi mnie ilość powiększonych węzłów chłonnych. Drążyć u lekarza rodzinnego czy tak może być przy infekcji?

 99. Witam córka od ponad roku ma powiększone węzły chłonne. Węzły są odczynowe największe mają 8 mm. Lekarz kilka razy ja badal pod tym kątem. Ostatnio w badaniu USG wyszły pojedyncze zapalne węzły w dole obojczykowym. Córka miała dwa razy wykonywana morfologięz rozmazem recznyn ostatnio pół roku temu. Wyniki idealne. Nawet crp 0.2. pediatra twierdzi że taka jej uroda. Dodam że dziecko wogule nie choruje. A ma już 1.5 roku. Ostatnio złapała jakąś wirusowke i ząbkowanie. Także troszkę marudzi i ma gorszy apetyt. Plus wirus żołądkowy i straciła 300 g. Rozwija się super. Zaczęła szybko chodzić i jest bardzo energiczna. Czy poszerzać diagnostykę czy mogę w końcu odetchnąć że taka ma urodę.

 100. mam pytanie, bo nie wiem jak bardzo mam sie martwic. Moj syn, za miesiac ma 3 latka, wydaje mi sie ze ma powiekszony wezel virchowa z tego co patrze na umiejscowienie. W zasadzie nie wiem, czy jest powiekszony ma okolo 1cm, jest miekki i przesuwalny obserwuje to od okolo 2 miesiecy, i fakt po drodze byly infekcje jednak za duzo sie naczytalam wczoraj 😓 wizyte u lekarza mam za 2 tygodnie ogolna, kontrole rozwoju wiec zastanawiam sie czy czekac czy wrecz przeciwnie powinnam niezwlocznie sie udac.

 101. Witam. Syn 3 latka. W lutym ubiegłego roku zachorował na munonukleoze. Dość gwałtowny przebieg. Powiększone węzły szyjne do tego stopnia że myślałam początkowo że synek zachorował na świnkę. Jednak martwiło mnie że po wyleczeniu i powrocie do zdrowia został jak się mi do tej pory wydawało powiększony węzeł szyjny po prawej stronie. Przy każdej kolejnej wizycie zwracałam lekarzowi uwagę na ten węzeł ale bez efektu większego zainteresowania. Sama jestem po chłoniaku Hodgkina więc jest to dla mnie alarmujące. Zostałam jednak uspokojona że to tak może być i że nie ma się czym martwić. Jeden węzeł i to podżuchwowy więc ok może faktycznie się czepiam. Jednak nie dało mi to spokoju i w zeszłym tygodniu zrobiliśmy synkowi USG prywatnie bo skierowania nie mieliśmy. I okazało się że mamy nie jeden węzeł a pakiet węzłów chłonnych powyżej 4 cm
  oraz pojedyńcze węzły po 1,5 cm niektóre. Tym bardziej mnie to zmartwiło iż syn miewa niekiedy może rzadko ale miewa takie skoki temperatury bez żadnych innych cech infekcji. I to tak że jednego dnia go kładzie bolą nóżki brzuszek ma temperaturę a na drugi już biega bawi się i jest ok. Wspomnę że wymarudziłam badania dla synka i wyszło że ma nieco zaniżone leukocyty jak również RDV- SD. Trwa to już ponad rok i nie wiem czy mam się martwić czy po prostu zrzucić całą winę na barki munonukleozy która faktycznie namieszała w jego malutkim organizmie. Bardzo proszę o jakąkolwiek odpowiedź. Z góry serdecznie dziękuję.

 102. U nas węzeł za uchem widoczny od kwietnia pojawił się przy ospie i tak został do dziś . Oglądało to dwóch lekarzy i mówią że jest wszystko w porządku nic z tym nie robić że często zostają zwłóknienia po węzłach . Ale od jakiegoś miesiąca nad tym węzłem uwidoczniła się żyłka . Czy to normale czy ktoś tak miał ?

  1. Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ dziecko nie z badałam osobiście. Ale jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości to zawsze można zrobić usg tego węzła, a dodatkowo podstawowe badania z krwi

 103. Trafiłam na ten artykuł w momencie powiększonych węzłów chłonnych pachwinowych. I takie mnie naszło pytanie. Czy nasilony AZS, czerwona swędząca skóra za kolanami i na udach może być tego przyczyną?

 104. Mój syn 18 miesięcy, obecnie chory, kaszel, katar, gorączka, infekcja już trwa tydzień. Dzisiaj zauważyłam powiekszone węzły chłonne, po prawej stronie. Bylam dzisiaj u lekarza, osluchowo czysto temperatura do 38 st, nie było wyższej. Dzisiaj dałam nurofen, węzły się pomniejszyly są twarde, wielkości ziarenek grochu. Czy jeśli infekcja, wydaje mi się mija jest potrzeba podania antybiotyku?

 105. Witam ,jestem mamą 2,5 chłopca ,synek ma powiększone węzły za uszkiem ,na szyji i w pachwinie obraz USG przemawia za odczynowy mi ,dostał antybiotyk ale węzły nie zeszły ,podejzewaja chorobę kociego pazura czy mogło być tak że synek nie zareagował na antybiotyk? Bo już nie wiem co myśleć ….

  1. niekiedy jest potrzebna dodatkowa diagnostyka. Jestem pewna że zostanie przeprowadzona. Są choroby na które antybiotyk nic nie pomoże np mononukleoza

 106. Synek od urodzenia po prawej stronie potylicy ma takiego właśnie jakby guzka, pół twardy który można pod palcem przesunąć, czasem jest to miejsce zaczerwienione. Nie boli jak dotykam, przy infekcji się nie powiększa… lekarze twierdzą że jest to powiększony węzeł chlonny… ale czy od urodzenia ???

 107. Moja córka ma z tyłu głowy, w odległości około 5 cm od ucha powiększone węzły chłonne już 10 miesięcy… no przynajmniej wtedy zauważyłam je. Bylam z tym u pediatry, zrobiła usg i mówi że to po szczepieniu na gruźlicę tak się czasem dzieje. I że wszystko ok
  Zrobiła usg tylko po 1 stronie głowy, zestresowana placzem dziecka, zapomniałam że ma też po drugiej stronie głowy
  Nie daje mi to spokoju. Powinnam się martwić? Córka nigdy nie była przeziębiona.

  1. skoro po obu stronach to nie koniecznie musi to mieć związek ze szczepieniem BCG. dzieci mają w tym miejscu węzły chłonne, nie zawsze są one powiększone, czasami tylko wyczuwalne. Jeśli poza tym nic się nie dzieje, dziecko było badane przez lekarza, a usg węzła było okej to bym się nie stresowała.

 108. dzień dobry mam pytanie. Syn 16 miesięcy po prawej stronie karku tj połączenie kosci ciemieniowej z potyliczną,ma mocne zgrubienie zauważone w wieku około 6 miesiąca życia, w wieku ok 8 mies miał usg główki przez ciemiączko i wszystko ok. ( dodam że mąż też takie zgrubienie ma tylko po lewej str).Teraz jednak po tygodniu od szczepienia pojawił sie w tym samym miejscu dodatkowo mały twardy delikatnie ruchomy guzek. Czy sa powody do niepokoju? Dziecko wesołe bawi sie, spożywa posiłki normalnie ,jedynie co dokucza to zabkowanie i od 2 tyg problem z zasypianiem.

 109. Córeczka 15 miesięcy, miała robioną morfologię, crp, glukozę, AST, ALT, Żelazo, Ferrytyna, Poziom Witaminy D3, badanie moczu. Generalnie wyniki bardzo ładne, minimalnie podwyższone leukocyty (intensywnie idą zęby i dr mówi, że to od tego, już córeczka tak miała kiedyś i spadły) poza tym wszystko w normie. W czwartek była szczepiona – MMR. W niedzielę przypadkowo wyczułam malutki dobrze przesuwalny guzek na szyi, od razu panika, po drugiej stronie to samo symetrycznie – węzły chłonne, są wielkości dosłownie 3 mm, czy to normalne, że mogą być wyczuwalne ? Córeczka akurat napięła szyjkę, normalnie ciężko je wyczuć, nie są widoczne, będę kontaktować się z lekarzem, ale zastanawiam się czy panikuję, czy raczej nie powinnam się przejmować. Przed szczepieniem, widziałam, że pediatra sprawdzał węzły chłonne i nic nie mówił. Z góry dziękuję za odpowiedź !

  1. węzły chłonne są jak najbardziej normą u dzieci. zwykle są wyczuwalne, przy infekcjach mogą być powiększone, ale najczęściej nie budzą niepokoju. Jeśli zostały zbadane przez pediatrę to nie martwiłabym się.

 110. Witam, synek 2,5roku we wrześniu przechodził infekcje górnych dróg oddechowych, teraz zauważyłam że ma powiększony węzeł na szyi ruchomy miękki nie boli i też w pachwinach też nie boli, przesuwalny, dopiero w poniedziałek mam pediatrę ale strasznie się boję, czy to coś poważnego, synek nie ma żadnych innych oznak żeby coś się działo, już sama nie wiem czy to dobrze że nie boli? Węzły około 1cm, nie większe, ale w dwóch różnych miejscach i tego się boję

  1. Z całą pewnością węzły powinny być ocenione przez pediatrę. Najprawdopodobniej to węzły poinfekcyjne, ale bez osobistego zbadania nie uda się rozwiać niepokoju.

 111. Mój syn około 2 miesięcy temu miał zabieg sprowadzenia jądra. Po około 3 tygodniach od zabiegu zaczął utykać, usg bioder nie wykazało nieprawidłowości, blizny ładnie się goją, wygląda, że nic tam złego nie dzieje się. Na kontroli wszystko ok. Ortopeda stwierdził powiększone węzły chłonne w okolicy pachwiny, braliśmy 5 dni ibuprofen, zaczął chodzić normalnie, trwało to ze 2 tyg i znowu to samo. Już drugi raz w ciągu miesiąca taka historia. Nie wiem co robić, gdzie się udać, czy to utykanie może być od tych węzłów? Nie sprawia wrażenia jakby go bolało, pozwala uciskać, nie reaguje, jednak utyka :/ Proszę o jakąś radę.

  1. Witam. węzły pachwinowe mogą się powiększać w różnych sytuacjach – nawet po szczepieniach. trzeba zweryfikować jednak to utykanie. Udałabym się na kontrolę do pediatry 🙂

 112. Moja 7 letnia córka ma z jednej strony szyi na dole wyczuwalne węzły chłonne, nie są duże parę milimetrów. Ma je już od paru miesięcy, może nawet dłużej – wcześniej nie badała jej węzłów. Nie jest przeziębiona, nie ma innych objawów. Ostatnio tylko katar i lekki kaszel -ale to juz mamy za sobą.
  Miała też zepsute dwa ząbki po tej stronie – aktualnie wyleczone. Czy powinnam się niepokoić Pani doktor?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *