o szczepieniach

Oczekiwana zmiana rejestracji szczepionki przeciw meningokokom

Do tej pory sporo w temacie szczepionek przeciw meningokokom sporo pytań pojawiło się a propos dawkowania preparatu Nimenrix. Jak wiecie wybór był skomplikowany – albo podajemy między 6-12 tygodniem pierwszą dawkę, albo dopiero po 12 miesiącu życia. A to dlatego, że rozpoczęcie szczepienia w tej luce 12 tydzień-12 miesiąc nie było dotąd zarejestrowane.

Zmiana

Jest nowa charakterystyka produktu Nimenrix, czyli szczepionki przeciw meningokokom A, C, W, Y. Więcej o samych meningokokach przeczytasz we wpisie: klik, a o moich wyborach tutaj: klik.

Historia chłopca, która pokazuje typowy przebieg zakażeń meningokokowych jest tutaj: klik.

Zgodnie z nową rejestracją Nimenrix, kiedy rozpoczynamy szczepienie u niemowląt po 6 tygodniu życia, ale młodszych niż 6 miesięcy to podajmy podajemy:

dwie dawki z 2- miesięcznym odstępem między dawkami. A następnie dawkę przypominającą należy podać w wieku 12 miesięcy w odstępie co najmniej 2 miesięcy od podania poprzedniej dawki szczepionki Nimenrix (schemat 2+1).

Kiedy rozpoczynamy szczepienie u niemowląt po 6 miesiącu życia, ale młodszych niż 12 miesięcy to podajemy:
jedną dawkę 0,5 ml. A następnie dawkę przypominającą należy podać w wieku 12 miesięcy w odstępie co najmniej 2 miesięcy od podania poprzedniej dawki szczepionki Nimenrix (schemat 1+1).


Kiedy rozpoczynamy szczepienie u niemowląt po 12 miesiącu życia to podajemy 1 dawkę (również u młodzieży i dorosłych).

Źródło:

CHPL Nimenrix

22 thoughts on “Oczekiwana zmiana rejestracji szczepionki przeciw meningokokom

 1. Pytanie o meningokoki. 14-miesieczny syn dostanie szczepionkę przeciw meningokokom (nimerix) w piątek a w poniedziałek ma iść pierwszy raz do żłobka. Czy powinien iść czy może powinien zostać w domu aż szczepionka da mu pełną odporność żeby niczego nie złapał, czyli miesiąc?

  1. Może iść do żłobka. Szczepienie chroni przed meningokokami gr. A,C,W,Y trudno powiedzieć kiedy ktoś staje się nosicielem. Większość infekcji dziecięcych to jednak infekcje wirusowe.

 2. Dziękuję za ten wpis 😍Dał mi do myślenia…Moja córka skończyła 5 miesięcy. Mamy za sobą 3 szczepienia (za każdym razem 6w1, pneumokoki, rotawirus). Nie mieliśmy jeszcze meningokoków. Pani pediatra powiedziała, ze w takim razie zaszczepimy ją jak skończy 6 miesięcy (wczoraj było szczepienie) otrzyma 1 dawkę, po 2 miesiącach drugą i jak skończy 2 lata to dawkę przypominającą 🤔 hmm a powinna w takim razie dostac wg schematu po ukończeniu 6 miesięcy 1+1, prawda?
  Rozumiem, że to temat meningokoków, ale chciałabym zapytać o pneumokoki… czy to prawda, ze wystarczyłoby żeby córka otrzymała 2 dawki pneumoków w odstępie 8 tyg. (a otrzymala 3 w odstępie 6 tyg.)? Zwróciła nam na to uwagę inna pani pediatra, twierdząc, ze w przychodni naciągneli nas na dodatkowe koszty (wykupiliśmy prevenar13) Czy to możliwe?

  1. Po 6 tym miesiącu podajemy dawki 1+1 Nimenrixu.
   Jeśli chodzi o pneumokoki to córka została zaszczepione wg schematu 3+1 jest on dostępny dla dzieci od 6 tygodnia życia. Jest możliwość zaszczepienia schematem 2+1 przy obecnych szczepieniach populacyjnych na pneumokoki ale nadal obowiązują dwie szkoły jeśli chodzi o wybór schematu szczepienia

 3. Witam, niedawno szczepiłam córkę szczepionką Nimenrix (skończyła rok). Niestety ze szczepieniem zbiegło się w czasie moje zapalenie piersi. Moje złe samopoczucie zmusiło mnie do zażycia ibupromu 200mg. Po upłynięciu 6 godzin od wzięcia tabletki podałam córce pierś (doba po szczepieniu). Potem zażyłam jeszcze 3 x tabletkę. Karmiłam zawsze po upłynięciu 6h od zażycia. Czy wzięcie przeze mnie ibupromu mogło osłabić działanie szczepionki?

 4. Witam, czyli 2,5 latka mogę zaszczepić Nimentixrn jedynie raz i to wystarczy, tak ? A czy jest sens zaszczepić go jeszcze Boxero ? Pozdrawiam i uwielbiam Pani bloga.

  1. Tak Nimenrix po roczku podajemy w jednej dawce. Jak najbardziej jest sens zaszczepić również na meningokoki B.

 5. Czy jak zaszczepie dwuletnie dziecko, które od września idzie do przedszkola a w domu zostanie polroczniak to czy bezpiecznie bedzie jak młodsze zaszczepie dopiero jak. Też pójdzie do przedszkola?

  1. Zdecydowanie młodsze dziecko należy zaszczepić już teraz takie postepowanie nie jest bezpieczne dla młodszego dziecka.

   1. Dlaczego młodsze dziecko powinno się zaszczepic równocześnie ze starszym. Też chciałam zrobić jak ta pani – że młodsze dopiero jak też pójdzie do przedszkola.

 6. Jaki minimalny odstęp należy zachować między podaniem szczepionek Nimenrix i Bexsero u czteroletniego dziecka? Trafił nam się nagły wyjazd do Azji i chcielibyśmy zdążyć z podaniem obu szczepionek. Gdyby jednak czasu było za mało, to z której z niech możnaby bezpieczniej zrezygnować (podróż do Indii)? Pozdrawiam, Dorota

  1. Pomiędzy Nimenrixem i Bexero wystarczy tydzień przerwy. Należy pamiętać że Bexero podajemy dwie dawki w odstępie miesiąca. Nie wiem ile mają Państwo czasu ale lepiej podać jedną dawkę Bexero i później doszczepić niż z niej zrezygnować całkowicie.

 7. Mieliśmy zaszczepić naszego synka w wieku 17 tygodni na nimenrix ale okazało się właśnie, że nie może ze względu na przekroczenie 12 tygodnia i musieliśmy zaczekać do ukończenia 12 m.ż. Teraz synek będzie miał kolejne szczepienie w maju a wtedy będzie miał skończone 27 tygodni, czyli to oznacza, że będąc po 6 m.ż może być jednak zaszczepiony i.m nie ma konieczności czekania do ukończenia pierwszego roku?

  1. Tak kilka dni temu zmieniła się rejestracja Nimenrixu i można to podawać dzieciom po 6 tygodniu życia. Dziecku powyżej 6 miesiąca należy podać 1 dawkę+ 1 po 12 miesiącu życia.

 8. Dzień dobry, jestem mamą juz 18 miecznego synka i do tej pory szczepie go zgodnie z kalendarzem szczepień. Syn nie uczęszcza do żłobka.Teraz mamy wiekszy odstep w kalendarzu szczepień podstawowych, więc chciałam zaszczepić syna przeciwko meningokokom. Jednak Pani Doktor pomimo ze sie ze mną zgodziła to powiedziała ze na Meningokoki B mam przyjsc po ukonczeniu 2 r.z.
  Ja jestem zdecydowana ze na pewno chcę syna zaszczepić. Czy Pani zdaniem mogę teraz po 18 miesiecu kupic odpowiedni lek i umowic sie na szczepienie ? W artukułach widać ze można juz po 6 miesiacu życia, wiec nie wiem czemu nam kazano czekać.

  1. Absolutnie nie ma sensu odwlekać szczepień. Własnie na szczepieniu najmłodszych dzieci – w tym niemowląt nam najbardziej zależy bo te zakażenia maja często piorunujący i śmiertelny przebieg. Moją najmłodszą córkę zaszczepiłam w 9 tygodniu życia. Starsze natychmiast jak pojawiła się szczepionka.

 9. Dzień dobry Pani doktor. We wtorek szczepiłam moja półroczna córkę na meningokoki 1 dawka. Od środy na nodze utrzymuje się obrzęk, w okolicy szczepienia nóżka jest twarda. Jak długo może się utrzymywać ten stan?

  1. obrzęk ustępuje zwykle w ciagu 2-3 dni. Można podać paracetamol, porobić okłady z sody. Zgrubienie podskórne jeśli w miejscu szczepienia to może się utrzymywać nawet kilka miesięcy – ale tutaj wolałabym aby ktoś to na żywo ocenił

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *