o szczepieniach

Jaki musi być odstęp między szczepieniami?

Wspominam o tym czasami na instastories na instagramie ale i w komentarzach tutaj na blogu. Jest tego jednak dużo i jest tak rozproszone, że postanowiłam umieścić osobny wpis w temacie odstępów między szczepieniami.

Kiedy wszystko idzie zgodnie z planem i obowiązkowym kalendarzem

Wtedy zwykle nie ma problemów i nie ma wątpliwości. Dziecko jest szczepione o czasie, na wszystkie obowiązkowe szczepienia i nie ma problemów kiedy i co podać. Nie zalecam rozdzielać tych szczepionek z obowiązkowego kalendarza, bo nie ma to żadnego uzasadnienia medycznego. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dziecko szczepione jest wg indywidualnego kalendarza szczepień w związku z jakimiś obciążeniami zdrowotnymi. Drugi wyjątek to kiedy dziecko wysoko zagorączkuje po pierwszej wizycie szczepiennej – wtedy na kolejnej wizycie możemy rozdzielić pneumokoki i podać je na przykład tydzień później.

Kiedy dodatkowo szczepimy szczepionkami zalecanymi

Czyli szczepimy zgodnie z kalendarzem plus szczepionkami zalecanymi to wtedy pojawiają się pytania o odstępy między poszczególnymi szczepionkami. W pierwszym półroczu życia częstotliwość wizyt szczepiennych jest dość duża. Poszczególne preparaty szczepionkowe możemy podawać na jednej wizycie (np szczepienia obowiązkowe + zalecane tego samego dnia) lub je rozdzielić. Przede wszystkim chciałabym abyście na ten temat porozmawiali ze swoim pediatrą. Wyjaśnili wątpliwości i powiedzieli jakie są Wasze oczekiwania.

Odstępy między szczepionkami inaktywowanymi, czyli takimi które zawierają drobnoustroje inaktywowane za pomocą temperatury, związków chemicznych lub promieniowania mogą być dowolne. Zaliczamy do nich:

 • szczepionkę przeciw błonicy-tężcowi-krztuścowi
 • szczepionkę przeciw poliomyelitis
 • szczepionkę przeciw Haemophilus influenzae typu b
 • szczepionki przeciw pneumokokom
 • szczepionki przeciw meningokokom
 • szczepionkę przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu
 • szczepionki typu 5w1 i 6w1
 • szczepionki przeciw grypie
 • szczepionki przeciw HPV (wirus brodawczaka ludzkiego)
 • szczepionki przeciwko wściekliźnie
 • szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A

To, że odstęp może być dowolny oznacza, że: możemy je podawać dzień po dniu, czy tydzień po tygodniu czy z jakimkolwiek innym odstępem. Możemy je również podać na jednej i tej samej wizycie. Jednak jeśli już decydujemy się je rozdzielić to: ABY UNIKNĄĆ nakładania się ewentualnych niepożądanych odczynów poszczepiennych to po każdym szczepieniu powinniśmy obserwować dziecko te minimum 3-4 doby. Nic się nie dzieje to możemy podawać kolejną zaplanowaną szczepionkę.

Odstępy między szczepionkami „żywymi” czyli tymi, które zawierają całe, pozbawione zjadliwości drobnoustroje, powinny wynosić minimum 4 tygodnie. Do tych szczepionek zaliczamy:

 • szczepienie przeciw gruźlicy
 • szczepienie przeciw rotawirusom
 • szczepienie przeciw odrze-śwince-różyczce
 • szczepienie przeciw ospie wietrznej

 

W praktyce

Możecie łączyć żywe + zabite, zabite + zabite, żywe + żywe NA JEDNEJ WIZYCIE. Łączne podanie szczepionek jest regulowane przez charakterystykę produktów leczniczych (znajdziesz tam informację czy można połączyć szczepionkę przeciw meningokokom z tą przeciw pneumokokom itd)

Możesz podać szczepionki żywe w odstępie 4 tygodni a pomiędzy te dwie dawki żywych preparatów „wcisnąć” jeszcze szczepionkę zabitą. Np szczepisz odra-świnka-różyczka, po dwóch tygodniach podajesz szczepionkę przeciw meningokokom a po kolejnych dwóch szczepionkę przeciwko ospie wietrznej. Pierwszy i ostatni preparat to szczepionki żywe i pomiędzy nimi jest zachowany odstęp 4 tygodni.

 

 

 

Źródła:

 • Szczepienia ochronne w profilaktyce chorób zakaźnych u dzieci – Anna Bednarek, Małgorzata Bartkowiak-Emeryk, Jacek Wysocki, PZWL
 • Andrew T. Kroger, Ciro V. Sumaya, Larry K. Pickering. General recommendations on immunization. Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP). Morbidity and Mortality Weekly Report, 2011; 60 (RR-02): 1–60
 • CDC: General recommendations on immunization. cdc.gov/vaccines/pubs/aciplist.htm
 • AAP: Red Book: Report of the Committee on Infectious Diseases, aapredbook.org

 

115 thoughts on “Jaki musi być odstęp między szczepieniami?

 1. Bardzo ciekawy wpis, upewnię się tylko czy dobrze rozumiem że mogę na jednej wizycie zaszczepić dziecko na pneumokoki i ospę?

  1. W mojej przychodni wynika to z długiego czasu oczekiwania na wizytę szczepienną, może im chodziło o to że albo ba jednej albo na kolejną trzeba czekać 6 tygodni…

 2. Czy jeśli dziecko było szczepione dotychczas Pentaxim a teraz jest już niedostępny w żadnych hurtowniach to czy można zaszczepić inną szczepionką tego typu?

 3. Dlaczego w takim razie kilka lat temu odstępy między kolejnymi szczepieniami wynosiły 6 tygodni, a teraz 8?
  Co się zmieniło?

  1. wszedł synflorix do kalendarza szczepień – czyli szczepionka PCV 10 – zgodnie z zaleceniami producenta podaje się ją w schemacie 2+1 i pierwsze dwie dawki z odstepem 8 tygodni. Jeśli podajemy tą samą szczepionkę to patrzymy na zalecenia producenta w kwestii odstepow miedzy kolejnymi dawkami – bo chodzi o to by zachowac najbardziej optymalny odstep dla uzyskania odpowiedniej odpowiedzi ukladu immunologicznego.

 4. Witam
  Przede mną szczepienie u dziecka przypominające w wieku 6 lat. Chciałabym zapytać, czy mogę mu wykupić szczepionkę 5w1, czy raczej podać 3w1 plus polio IPV? Moje pytanie wynika z informacji przeczytanych na tej stronie https://lovi.pl/pl/forum/11/4812.
  Dziękuję za odp i Pozdrawiam

 5. Witam. Również chciałam się upewnić w kwestii szczepień. Córka niedługo kończy rok. Czeka nas szczepienie odra świnka różyczka oraz przypominające 6w1. Możemy je podać równocześnie lub w odstepie czasowym?

  1. na basen tak. Na słonce – zalezy od wieku dziecka, raczej unikamy bezposredniej ekspozycji na słonce, zwlaszcza w godzinach najwiekszego naslonecznienia – ale nie dlatego ze po szczepieniu ale dlatego ze promieniowanie sloneczne jest szkodliwe.

 6. Dzień dobry,
  W związku z różnymi zdaniami pediatrów w naszej przychodni, mam prośbę o odpowiedź ddotyczącą szczepienia na pneumokoki. Czy w przypadku dwumiesięcznej przerwy między pierwszą a drugą dawką szczepionki Prevenar13 powinniśmy dalej iść schatem 3+1 czy 2+1? Zgodnie z ulotką przerwa ta powinna wynosić minimum miesiąc, ale jednocześnie podany jest alternatywny schemat 2+1 z przy dwumiesięcznym odstępie między dwiema pierwszymi dawkami. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

  1. wszystko zalezy od tego w jakim wieku zaczeliscie szczepic dziecko. Ale zgodnie z nowymi wytycznymi dopuszczalny jestschemat 2+1 jesli dziecko jest urodzone o czasie.

 7. Pani Doktor, w czasie kiedy przypada nam kolejne szczepienie (druga dawka Hexacima, Prevenar13 i Rotarix) udało nam się zorganizować wakacyjny wyjazd z maluszkiem nad morze. Moje pytanie jest takie, na kiedy bezpieczniej jest przełożyć szczepienie: przed wyjazdem czy już po powrocie do domu?

  1. idziemy zgodnie z kalendarzem – miedzy szczepionkami zywymi (rotarix musi byc zachowany minimalny odstep, wiec nie mozna podac jej duzo wczesniej). Zalezy kiedy dostaliscie pierwsze szczepienia.

 8. zbliża nam się szczepienie MMR czy podaje się pierwszą dawkę szczepionki przeciw odrze, śwince i RÓŻYCZCE I trzecią dawkę szczepionki przeciwko pneunokokom W jednym dniu? PROSZĘ O ODP.

 9. Córka pierwsza dawkę Bexsero otrzymala 3.08.2017r. ( w wieku 10 miesiecy). Drugą dawkę 4.10.2017r. ( tuż po skonczonym 1 roku życia). Kiedy powinna otrzymać 3 dawkę? Pediatra zasugerowała że po skonczonym 2 roku życia, ale czytam ulotkę i wynika z niej, że powinna otrzymać w drugim roku życia, czyli wg mnie jeszcze przed ukonczeniem 2 lat.

 10. Chcę zaszczepić córkę przeciwko rotawirusom. Dostałam receptę na wykupienie szczepionki. Ile dni mogę ją przechowywać w lodówce?

  1. w dobrych warunkach (zalecanych na opakowaniu) we wnetrzu lodowki (nie w drzwiach) az do czasu szczepienia – nie mozna przekorczyc daty waznosci preparatu.

 11. Ile moze wynosic najdluzsza przerwa miedzy podaniami szczepionki 5w1? Czy jesli zostanie podana po 6 a nie 4 tygodniach bedzie mialo to wplyw na jej skutecznoac?

 12. Mam pytanie czeka nas szczepienie p/meningokokom B 28.08 , a że zbliża się rok przedszkolny chciałam podać dziecku Broncho-vaxom w sierpniu. Czy mogę go podać jeszcze przed szczepieniem na meningokoki, czy lepiej we wrześniu po szczepieniu i jaki jest optymalny odstęp między szczepionkami?

 13. Córcia w 8 t.ż. była zaszczepiona 6w1, po 2 tygodniach pneumokoki (Prevenar) i rotawirusy ( szczepionka obejmująca 3 dawki). Kiedy możemy/powinniśmy podać kolejną dawkę 6w1, a kiedy pneumo i rota?

  1. obie szczepionki są inaktywowane wiec odstep dowolny. Ze wzgledu na możliwość nakładania się ewentualnych odczynów niepożądanych to minimum tydzień. pozdrawiam

 14. Dokładnie tak. Minimum 4 tygodnie mówiła lekarka. My właśnie po tej szczepionce inaktywowanej na DTP i musimy taki czas odczekać by dostać kolejną szczepionkę. Nasza lekarka bardzo przestrzega by to był ten czas minimum, a i tak zwykle przedłuża go do 6-7 tyg 😉

 15. Czy jeśli dziecko jest alergigiem ale nie jest do końca znany alergeny i obecnie ma podwyższone ige (powyżej 200) moge zaszczepić na Odrę świnka różyczka lub ospe?

 16. Witam, powiedziano mi w przychodni, że po drugiej dawce ospy mogę już za tydzień przyjść na meningokoki b. Czy to możliwe czy powinnam odczekać min. 4tyg?

  1. tak, to możliwe, bo szczepionki przeciw meningokokom są szczepionkami inaktywowanymi. Gdyby były żywe to wtedy musiałby być odstęp 4 tygodni.

 17. Dzień dobry, jeśli dzisiaj tj. poniedziałek zaszczepiłam dziecko na meningokoki szczepionką Bexsero to czy w przyszłym tygodniu, we wtorek mogę zaszczepić na ospę wietrzną (czekam na zaświadczenie że żłobka) oraz Infanrix Hexa na jednej wizycie szczepiennej? Dziękuję za odpowiedź 🙂

 18. Witam, Pani Doktor, ostatnia 3 dawka bexsero (przypominająca) u dziecka 2 lata i 4 miesiące to jeszcze w udo czy już w ramię? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

 19. Dzień dobry, za dwa tygodnie zacznę szczepić synka. Bardzo proszę Panią o opinię. Synek otrzyma szczepionkę 6w1, rotawirusy i pneumokoki. Która szczepionkę Pani doradza ta dostępna na NFZ czy 13 składników? Oraz jak Pani doradza czy zaszczepić synka na tej samej wizycie również na meningokoki czy zachować jakiś odstęp, jeśli tak to jaki. Będę wdzięczna za pomoc.

  1. jesli menningokoki b to raczej zalecam na oddzielnej wizycie (np po tygodniu od pneumokokow), co do pneumokokow to wiecej jest tutaj: klik. jesli Was stac to mysle ze warto wykupic PCV 13

 20. Witam, w styczniu dziecko dostało pierwszą dawkę szczepionki 6w1, potem że względu na chorobę szczepienie zostało odroczone, czy jest jakieś ograniczenie czasowe kiedy powinno otrzymać kolejna dawke, jakie mogą być skutki tak długo odkładanego szczepienia? Czy wpływa to w jakiś sposób na kolejne szczepienia?

  1. skutki jedynie takie ze spada ochrona pomiedzy kolejnymi dawkami i nie wiemy jak dziecko jest chronione. Ale dawki nie trzeba powtarzac, a po jej uzupelnieniu dziecko bedzie chronione.

 21. Witam,
  12 września synek był szczepiony Hexacima, mamy jeszcze do szczepienia ospę. Pielęgniarka (zapomniałam zapytać pediatry) powiedziała, że wystarczy 2-tygodniowy odstęp. Jeśli dobrze zrozumiałam artykuł to mogę tak zaszczepić (tj 26/27 września)? Zastanawiam się jeszcze nad pneumokokami (Mały ma 21 miesięcy, chodzi do żłobka i kwalifikuje się do szczepienia refundowanego). Termin jest przewidziany na 31 października. Czyli też bym mogła go zaszczepić, odpowiedni odstęp byłby zachowany? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Tak. wśród wymienionych preparatów jedyną żywą szczepionką jest ta przeciw ospie wietrznej. pozostałe są inaktywowane więc można je podać w dowolnym odstępie. pozdrawiam 🙂

 22. Witam, synek byl szczepiony Pentaximem w czerwcu 2018 roku z duzym opoznieniem ze wzgledu na choroby. Mial rok i 7 miesiecy i była to pierwsza dawka. od tego czasu nie ma w aptekach tych szczepionek . Proszę o radę co najlepiej byłoby zrobić czy zmienić na inna szczepionkę 5w1 czy należałoby czekać na Pentaxim( taka odpowiedz dostałam od lekarki w przychgodni że należy czekać) . Pisałą Pani że jest on zarejestrowany do 24 miesiąca życia wiec małę prawdopodobieństwo że udałoby sie zrobić te szczepienia w czasie. Z góry dziękuję za odpowiedz

 23. Moja córeczka 12 września w 10 tyg. ż. została zaszczepiona Rotarixem. Drugą dawkę otrzymała 25 września czyli po upływie zaledwie 2 tygodni od podania pierwszej, podczas tej drugiej wizyty podano jej także szczepionkę 6w1 Infarix hexa (czyli w 12 tyg. ż.). Obawiam się, że lekarz po prostu się pomylił, zachowując tak krótki odstęp czasu pomiędzy dwoma dawkami Rotarixu. Córce jak dotąd nic nie dolega, jednak czy mogą jej grozić jakieś przykre konsekwencje i co ze skutecznością tej szczepionki ?

 24. Nie rozumiem wpisu „Możecie łączyć żywe + zabite, zabite + zabite, żywe + żywe NA JEDNEJ WIZYCIE. ” Jak to się ma do rozstępów 4 tyg. przy żywych szczepionkach?

 25. Szczepiłam dziś 6w1+ rotaworisy. Czy następne szczepienie za 6 czy 8 tyg? Kiedy najlepiej pneumokoki? Meningokoki, warto? Dziecko ma 10tyg. Pozdrawiam

 26. Na pierwszej wizycie zaszczepilam dziecko szczepionką 6w1 oraz na rotawirusy. Zaszczepic na pneumokoki kazano mi przyjść dokładnie za miesiąc. Czy można było zrobić to na pierwszej wizycie?

 27. Zaszczepilam dzis 2 miesieczna corke w ramach nfz na wzw (2 dawka) i dpt (1 dawka). Hib i pneumokoki odlozylam na kolejna wizyte bo nie chcialam szczepic czterema roznymi na jednej wizycie. Z tego co mi wiadomo to odstep miedzy szczepionkami powinien byc minimum 6 tygodniowy. Zatem uzupelnic te dwie moge dopiero faktycznie za 6tyg?

  1. Odstęp między nimi jest dowolny. 6 -8 tygodni to odstęp między poszczególnymi dawkami (synflorix pneumokoki podajmy z odstepem 8 tygodniowym). W przypadku rozdzielenia możecie kolejną wizytę mieć wcześniej, ale przy drugich dawkach musi być odpowiedni ostęp – uzależniony od wskazań producenta.

 28. Dzień dobry, ja dopiero zaczynam swoją przygodę ze szczepieniami.. synek był zaszczepiony tylko w szpitalu przeciwko wzw i gruźlicy.. 20 października kończy 4 msce.. Zdecydowalismy się na szczepienie 6w1 szczepionka Hexacima..jak powinien wyglądać kalendarz szczepień w przypadku tej szczepionki? Czy przy takim opóźnieniu rozdzielać ja z pneumokokami?? Wiem, ze jest zarejestrowana do 24msa życia.. czy zdążymy ze wszystkim? Pozdrawiam serdecznie

  1. Jeśli zaczynacie już teraz to spokojnie powinniście zdążyć ze wszystkimi szczepieniami. Kalendarz obowiązuje ten sam, takie opóźnienie nie wpływa tutaj na żadne zmiany. Można połączyć Hexacima z pneumokokami.

 29. Witam, mam pytanie odnosnie szczepienia na rotawirusy, czy mogę zaszczepić dziecko jeśli ma katar spowodowany zatkanym kanalikiem i gorączke 37,2??
  Dziecko ma niecałe 12 tygodni, po jakim czasie podać drugą i trzecią dawkę szczepionki na rotawirusy?

  1. Podwyższona temperatura u tak małego dziecka zawsze wymaga badania lekarskiego i weryfikacji czy nie rozwija się infekcja. Jak była mierzona? Jak zachowuje się dziecko?
   Schemat szczepienia na rotawirusy może być albo dwu albo trzy dawkowy i zależy od preparatu który zastosujemy.

 30. Witam, mam pytanie odnosnie szczepienia rotarixem, ponieważ dwóch lekarzy w naszej przychodni mówi co innego. 26 września zaszczepilismy córeczkę (urodzona 01.08) szczepionka 6w1 hexacima oraz przeciw pneumokokom. Zagapilismy się ze szczepionka na rotawirusy ale chcemy ją jeszcze na to zaszczepić. Czy musi minąć 4 tyg od szczepionki 6w1 oraz na pneumokoki?

  Chciałam się jeszcze dowiedzieć czy jeśli córka będzie miala 12 tyg i 2 dni czy nie jest to za późno żeby zaszczepić na rotawirusy?

  1. Odstęp między wymienionymi szczepionkami które córka już otrzymała A szczepionka przeciw rotawirusów może być dowolny, nie muszą minąć cztery tygodnie. Te dwa dni wiecej nie zrobią większej różnicy, ale zgodnie z charakterystyka produktu Leczniczego pierwszą dawkę należy podać przed ukończeniem dwunastego tygodnia życia

 31. Witam, czyli mogę na jednej wizycie połączyć 6w1, pneumokoki i rota? Czy mogę też dać 6w1 i pneumokoki a z rota poczekać 2 tygodnie? Jeżeli zrobię według 2 opcji jaki odstęp powinien być do kolejnej dawki 6w1 i pneumo? Dziękuję za odpowiedź

  1. Można podać wszystkie na jednej wizycie. W przypadku rozdzielenia kolejne 6w1 podaje się po miesiącu od poprzedniej 6w1.

 32. Moja córka, która ma obecnie 6 miesięcy, była szczepiona po urodzeniu i w 2 miesiacu życia. Ze względu na nieprawidłowe wyniki moczu, szczepienie, które powinno być wykonane w 3-4 miesiacu było odwlekane przez pediatrę aż do teraz. Czy takie nieterminowe szczepienia obniżają skuteczność szczepionki?

  1. Wydłużenie czasu pomiędzy szczepieniami nie spowoduje obniżenia ich skuteczności njemniej należy jak najszybciej uzupełnić brakujące szczepienia.

 33. Witam, corka byla szczepiona MMR z opoznieniem bo w 18 msc i teraz powinna tez miec szczepionke 6 in 1 i moje pytanie jaki odstep czasu powinien byc miedzy jedna a druga szczepionka.. Po MMR w 9 dobie goraczkowala 3 doby stad moje zapytanie czy wczesnie 6 in 1 nie oslabi ja. Dziekuje z gory za odpowiedz. Pozdrawiam Agata

  1. odstęp może być dowolny. Aby uniknąc nakładania się odczynów niepożądanych to mmr najlepiej odczekać minimum 2 tygodnie z podaniem 6w1. Podanie 6w1 nie wpłynie tutaj na osłabienie układu immunologicznego.

 34. Witam mamy 23 miesiace – i zalegle szczepionki
  – mmr
  -przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A
  – ospa

  Prosze poradzic w jakich odstepach podac teraz te szczepionki – chce zaczac za miesiac jak skonczy synek 2latka .

  Dziekuje bardzo !!!!

  1. Witam. Między szczepionką mmr i przeciw ospie należy zachować minimum 4 tygodnie odstępu (chyba ze podamy je na tej samej wizycie). Wzw a w dowolnym terminie bo to szczepionka inaktywowana

 35. Dzień dobry. Moja córka na pierwszej wizycie szczepieniem (6tyg) otrzymała 3 ,szczepionki: rotawirus, pneumokoki i 6w1. Teraz będę szczepić synka. Czy mogę nadal połączyć te szczepienia ?
  Mam jeszcze pytanie odnośnie szczepienia na odrę, która niestety wraca. Czy mimo że byłam szczepiona w dzieciństwie mogę przyjąć druga dawkę aby mój syn którego karmię piersią otrzymał przeciwciała? Obawiam się o jego zdrowie bo wiem że jest za mały na mmr a inne dzieci nie są szczepione.

  1. Witam. Można te szczepionki połączyć. Co do szczepienia na odrę to jeśli pani nie chorowała lub nie otrzymała dwóch dawek szczepionki w przeszłości to oczywiście może się pani zaszczepić, ale przeciwciała przekazała pani dziecku przede wszystkim w okresie prenatalnym. Ich ilośc będzie się stopniowo zmniejszać wraz z wiekiem dziecka. Ochrona starcza na około 6 msc.

 36. Dzień dobry Pani doktor.
  Według tego schematu moje dziecko może być szczepione w jednym dniu Prevenar13 i Engerixem, a nasza pediatra każe zachować przerwę 4 tygodnie. Niestety teraz syn jest chory i musimy przesunąć 3 dawkę Prevenara i przez to automatycznie każą nam przesunąć WZW.
  Czy mogę przestawić pediatrze ten schemat i poprosić o szczepienie w jednym dniu?
  Pozdrawiam.

 37. Nie rozumiem do końca! Córka ma zaległe szczepienie na żółtaczke i przed nami szczepienie na świnke, odre i różyczke. Wypada nam na listopad i grudzień. Czy mogę te szczepionki połączyć? Córka będzie wtedy mieć ponad 13 miesięcy

 38. Witam czy odstęp miedzy szczepieniem Bexero może być równy 3 miesiące ? chodzi dokładnie o podanie 2 dawki .. córka aktualnie boleśnie ząbkuje a każde szczepienia bardzo przeżywa 🙁 serce matki mówi żeby odczekać jakiś czas natomiast nie wiem czy w takiej sytuacji nie trzeba będzie tego szczepienia powtarzać🙁bardzo proszę o poradę

 39. a do którego roku życia należy podać ostatnią dawkę 6w1 i pneumokoki? bo obsunęła nam się ta ostatnia dawka bardzo i córka za dwa miesiące skończy 3 lata a nadal ostatniej dawki nie otrzymała, a poprzednie otrzymywała zgodnie z kalendarzem czyli już też sporo czasu minęło bo ponad dwa lata. teraz znowu chora i termin szczepienia przepadł i zaczynam się stresować. pytanie tez czy taki dlugi odstęp nie szkodzi.

 40. Witam, bardzo proszę o inf. Czy szczepionkę na mmr można podać w 12 mz choć w książeczce szczepień jest dokładnie napisane między 13-14mz. Wiem że to nie duzy odstęp czasu ale moze powinnam poczekać te 2 miesiące. Taki termin ustaliła nam pielęgniarka.

 41. Witam, zaszczepiłam dziecko trzecia dawką na pneumokoki. Czy po tygodniu od tego szczepienia można zaszczepić na odrę, świnkę i różyczkę czy bezpieczniej jest odczekać dłuższy okres?
  Jak boli mnie gardło mogę szczepić dziecko na mmr czy nie?

 42. Witam, ja mam pytanie, 30 października dostaliśmy pierwsza dawkę szczepienia(żywe) + pneumokoki i Rota, następna mama wizytę 18 grudnia na druga dawkę, czy jest możliwość przedłużenia szczepienia o 2 tyg? (Czyli 9 tyg między szczepionkami będzie) Ponieważ tygdzien to są święta? Pozdrawiam

  1. Można wydłużyć ten czas należy jednak pamiętać żeby ukończyć szczepienie na rotawirusy przed ukończeniem w schemacie 3- dawkowym 20-22 tyg a w 2 dawkowym najlepiej do 16tyg a maksymalnie do 24 tyg życia.

 43. Pani doktor, czy szczepionka polisacharydowa Typhim VI jest „żywa” czy nie? Dostaję sprzeczne informacje odnośnie możliwości podania tej szczepionki po Havrixie u córki, a zależy mi aby odstęp był możliwie krótki (wyjazd w tropiki już za 3 tygodnie). Dzięki za pomoc

 44. Dziś szczepiliśmy naszego 17mc Syna Pentaximem i Prevenarem 13. Gdy zapytałam o szczepienie przeciwko ospie wietrznej pielęgniarka powiedziała, że zaprasza za 10 tygodni. Gdy zapytałam, czemu nie za 4 to powiedziała „bo tak, jak Pani chce dyskutować i szczepić wcześniej to na własne ryzyko”. Zbiła mnie kompletnie z pantałyku, bo liczyłam że uda nam się wyrobić jeszcze w tym roku. Czy faktycznie konieczny jest aż taki odstęp? Pozdrawiam 🙂

  1. Nie ma konieczności takie odstępu bo podane dzisiaj szczepionki są inaktywowane wiec można na ospę szczepić nawet po paru dniach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *