o szczepieniach

Jaki musi być odstęp między szczepieniami?

Wspominam o tym czasami na instastories na instagramie ale i w komentarzach tutaj na blogu. Jest tego jednak dużo i jest tak rozproszone, że postanowiłam umieścić osobny wpis w temacie odstępów między szczepieniami.

Kiedy wszystko idzie zgodnie z planem i obowiązkowym kalendarzem

Wtedy zwykle nie ma problemów i nie ma wątpliwości. Dziecko jest szczepione o czasie, na wszystkie obowiązkowe szczepienia i nie ma problemów kiedy i co podać. Nie zalecam rozdzielać tych szczepionek z obowiązkowego kalendarza, bo nie ma to żadnego uzasadnienia medycznego. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dziecko szczepione jest wg indywidualnego kalendarza szczepień w związku z jakimiś obciążeniami zdrowotnymi. Drugi wyjątek to kiedy dziecko wysoko zagorączkuje po pierwszej wizycie szczepiennej – wtedy na kolejnej wizycie możemy rozdzielić pneumokoki i podać je na przykład tydzień później.

Kiedy dodatkowo szczepimy szczepionkami zalecanymi

Czyli szczepimy zgodnie z kalendarzem plus szczepionkami zalecanymi to wtedy pojawiają się pytania o odstępy między poszczególnymi szczepionkami. W pierwszym półroczu życia częstotliwość wizyt szczepiennych jest dość duża. Poszczególne preparaty szczepionkowe możemy podawać na jednej wizycie (np szczepienia obowiązkowe + zalecane tego samego dnia) lub je rozdzielić. Przede wszystkim chciałabym abyście na ten temat porozmawiali ze swoim pediatrą. Wyjaśnili wątpliwości i powiedzieli jakie są Wasze oczekiwania.

Odstępy między szczepionkami inaktywowanymi, czyli takimi które zawierają drobnoustroje inaktywowane za pomocą temperatury, związków chemicznych lub promieniowania mogą być dowolne. Zaliczamy do nich:

 • (DTP) szczepionkę przeciw błonicy-tężcowi-krztuścowi
 • szczepionkę przeciw poliomyelitis
 • (Hib) szczepionkę przeciw Haemophilus influenzae typu b
 • (PCV) szczepionki przeciw pneumokokom
 • szczepionki przeciw meningokokom
 • szczepionkę przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu
 • wysoceskojarzone szczepionki typu 5w1 i 6w1
 • szczepionki przeciw grypie
 • (HPV) szczepionki przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego
 • szczepionki przeciwko wściekliźnie
 • (wzw b/a) szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A

To, że odstęp może być dowolny oznacza, że: możemy je podawać dzień po dniu, czy tydzień po tygodniu czy z jakimkolwiek innym odstępem. Możemy je również podać na jednej i tej samej wizycie. Jednak jeśli już decydujemy się je rozdzielić to: ABY UNIKNĄĆ nakładania się ewentualnych niepożądanych odczynów poszczepiennych to po każdym szczepieniu powinniśmy obserwować dziecko te minimum 3-4 doby. Nic się nie dzieje to możemy podawać kolejną zaplanowaną szczepionkę.

Odstępy między szczepionkami „żywymi” czyli tymi, które zawierają całe, pozbawione zjadliwości drobnoustroje, powinny wynosić minimum 4 tygodnie. Do tych szczepionek zaliczamy:

 • (BCG) szczepienie przeciw gruźlicy
 • szczepienie przeciw rotawirusom
 • (MMR) szczepienie przeciw odrze-śwince-różyczce
 • szczepienie przeciw ospie wietrznej

W praktyce

Możecie łączyć żywe + zabite, zabite + zabite, żywe + żywe NA JEDNEJ WIZYCIE. Łączne podanie szczepionek jest regulowane przez charakterystykę produktów leczniczych (znajdziesz tam informację czy można połączyć szczepionkę przeciw meningokokom z tą przeciw pneumokokom itd)

Możesz podać szczepionki żywe w odstępie 4 tygodni a pomiędzy te dwie dawki żywych preparatów „wcisnąć” jeszcze szczepionkę zabitą. Np szczepisz odra-świnka-różyczka, po dwóch tygodniach podajesz szczepionkę przeciw meningokokom a po kolejnych dwóch szczepionkę przeciwko ospie wietrznej. Pierwszy i ostatni preparat to szczepionki żywe i pomiędzy nimi jest zachowany odstęp 4 tygodni.

Źródła:

 • Szczepienia ochronne w profilaktyce chorób zakaźnych u dzieci – Anna Bednarek, Małgorzata Bartkowiak-Emeryk, Jacek Wysocki, PZWL
 • Andrew T. Kroger, Ciro V. Sumaya, Larry K. Pickering. General recommendations on immunization. Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP). Morbidity and Mortality Weekly Report, 2011; 60 (RR-02): 1–60
 • CDC: General recommendations on immunization. cdc.gov/vaccines/pubs/aciplist.htm
 • AAP: Red Book: Report of the Committee on Infectious Diseases, aapredbook.org

305 thoughts on “Jaki musi być odstęp między szczepieniami?

 1. Bardzo ciekawy wpis, upewnię się tylko czy dobrze rozumiem że mogę na jednej wizycie zaszczepić dziecko na pneumokoki i ospę?

   1. Mam wątpliwości. Córkę za 6 dni szczepie po raz drugi. Na pierwszym szczepieniu miała 5w1 plus zoltaczka plus pneumokoki i teraz czeka nas 5w1 plus pneumokoki przy pierwszym szczepieniu miała tylko stan podgoraczkowy poza tym nic się nie działo.. czy mogę na drugim szczepieniu zaszczepić tylko 5w1 a pneumokoki troszkę później ? Boję się łączyć pneumokokow ze szczepionka 5w1 bo dużo osób mówi że nie powinno się łączyć i dawać tyle szczepów dziecku podczas jeden wizyty, co robić ? Proszę o radę

    1. Można spokojnie podac obie szczepionki w czasie jednej wizyty tym bardziej, że po poprzedniej dawce nic się nie działo.

     1. Mieszkam w Norwegii. 8 maja mój syn (wtedy 6 tygodni) miał pierwszą dawkę na rotawirus. 11 czerwca mamy dodatkowe szczepienie przeciw gruźlicy, a tydzień później 6w1 plus druga dawka rotawirusów. Czy dobrze zrozumiałam wg pani artykułu, że odstęp pomiędzy BCG a drugą dawką rota będzie za krótki? Trochę się zaniepokoiłam, bo gdybym nie natrafiła na ten post to bym normalnie poszła szczepić, ale coś mi nie dawało spokoju, że może za dużo tych szczepień w tak małym odstępie czasowym. Która szczepionkę najlepiej przełożyć, gruźlicę czy drugą dawkę rotawirusów w takim razie? Wolę zapytać panią, bo niestety nie mam wielkiego zaufania do siostry środowiskowej, która tu szczepi skoro tak nas zapisała na te szczepienia…. Pozdrawiam!

     2. Obie szczepionki są zywe, więc odstęp między nimi powinien wynosić minimum 4 tygodnie.

  1. Witam, pierwszy raz mój synek ma mieć szczepienie 15 kwietnia. Czy bezpieczne będzie podanie 3 szczepionek czyli 6w1 (Infanrix Hexa), szczepionki na rotawirusy (Rotarix) oraz szczepionki przeciw pneumokokom? Gdzieś wyczytałam, że rotarix powinno się podać co najmniej 14 dni od podania infanrix heca, gdyż w składzie tej szczepionki jest szczepionka przeciwko polio, której nie można łączyć z rotawirusami. Proszę o szybką odpowiedź.

   1. Mam trochę inny problem. Syna zaszczepiłam 6w1 w listopadzie to było pierwsze szczepienie po wyjściu ze szpitala…okres zimowy nieustanny katar na przemian z kaszlem i tak upłynęło pół roku co teraz mam zrobić zaczynać kalendarz szczepień od początku, czy kontynuować szczepienie w kalendarzu..

  2. Szczepienia synka ur. 04.05.18 poza szpitalnymi:
   Wzw-2 dawka, dtp, hib 1 – 5.07.18
   Pneumo 1 – 10.08.18
   Dtp,hip 2, polio 1 – 27.09.18
   Pneumo, polio 3, 29.11.2018
   Potem zapalenie ucha, goraczki, ospa córki, potem synka i dalszych brak.
   23.05.19 planowane szczepienie
   Dtp, hib, wzw 3 dawka
   I 03.06.19 pneumo 3
   Czy przez tak duże opóźnienie te szczepienia będą w ogóle skuteczne? Spędza mi to sen z powiek 🙁

   1. będą skuteczne – nie wiem jak z ochronę między kolejnymi dawkami bo przy nieukończonych schematach była ta odporność niepełna. ale jak wszystko uzupełnicie to będzie ok

  1. W mojej przychodni wynika to z długiego czasu oczekiwania na wizytę szczepienną, może im chodziło o to że albo ba jednej albo na kolejną trzeba czekać 6 tygodni…

 2. Czy jeśli dziecko było szczepione dotychczas Pentaxim a teraz jest już niedostępny w żadnych hurtowniach to czy można zaszczepić inną szczepionką tego typu?

    1. Można zaszczepić na jednej wizycie i takie postępowanie jest bezpieczne chociaż występuje nieco więcej odczynów gorączkowych.

 3. Dlaczego w takim razie kilka lat temu odstępy między kolejnymi szczepieniami wynosiły 6 tygodni, a teraz 8?
  Co się zmieniło?

  1. wszedł synflorix do kalendarza szczepień – czyli szczepionka PCV 10 – zgodnie z zaleceniami producenta podaje się ją w schemacie 2+1 i pierwsze dwie dawki z odstepem 8 tygodni. Jeśli podajemy tą samą szczepionkę to patrzymy na zalecenia producenta w kwestii odstepow miedzy kolejnymi dawkami – bo chodzi o to by zachowac najbardziej optymalny odstep dla uzyskania odpowiedniej odpowiedzi ukladu immunologicznego.

 4. Witam
  Przede mną szczepienie u dziecka przypominające w wieku 6 lat. Chciałabym zapytać, czy mogę mu wykupić szczepionkę 5w1, czy raczej podać 3w1 plus polio IPV? Moje pytanie wynika z informacji przeczytanych na tej stronie https://lovi.pl/pl/forum/11/4812.
  Dziękuję za odp i Pozdrawiam

 5. Witam. Również chciałam się upewnić w kwestii szczepień. Córka niedługo kończy rok. Czeka nas szczepienie odra świnka różyczka oraz przypominające 6w1. Możemy je podać równocześnie lub w odstepie czasowym?

   1. Witam moja córeczka miała w 8 tygodniu szczepienia 6w1 pneumokoki meningokoki i rotavirus. Po 4-5 godzinach od szczepień 1.5 godziny płaczu z przerwami na drzemki i wywracanie oczami. Następnie w 12 tygodniu szczepienia 6w1 i rotavirus. Po szczepieniach praktycznie ciagle spała. Można liczyć cała dobę snu z pobudkami na jedzienie. Teraz w 16 tygodniu mamy mieć trzy szczepienia: 6w1 pneumokoki i meningokoki. Proszę mi napisać czy mogę te szczepionki podać na jednej wizycie bez obaw po takich objawach ? I czy w ogóle je podawać ? Bardzo się tym niepokoje.

    1. Witam. Jeśli chodzi o szczepienie przeciw meningokokom typu b to lepiej podać je na oddzielnej wizycie zachowując dowolny odstęp od tych pozostałych wymienionych. A to wywracanie oczami było z utrata przytomności?

  1. Moje dziecko miało szczepionkę mmr i ospę w jeden dzień. Za 2 tygodnie mamy pneumokoki a za 6 tygodni od pierwszego szczepienia dawkę powtarzająca na ospę. To jest ok ??

   1. wszystko się zgadza. Obie wymienione żywe szczepionki można podać razem na jednej wizycie. a po nich pneumokoki w dowolnym odstępie. Z kolei między dwiema dawkami szczepienia przeciw ospie należy zachować minimum 6 tygodni odstępu.

  1. na basen tak. Na słonce – zalezy od wieku dziecka, raczej unikamy bezposredniej ekspozycji na słonce, zwlaszcza w godzinach najwiekszego naslonecznienia – ale nie dlatego ze po szczepieniu ale dlatego ze promieniowanie sloneczne jest szkodliwe.

 6. Dzień dobry,
  W związku z różnymi zdaniami pediatrów w naszej przychodni, mam prośbę o odpowiedź ddotyczącą szczepienia na pneumokoki. Czy w przypadku dwumiesięcznej przerwy między pierwszą a drugą dawką szczepionki Prevenar13 powinniśmy dalej iść schatem 3+1 czy 2+1? Zgodnie z ulotką przerwa ta powinna wynosić minimum miesiąc, ale jednocześnie podany jest alternatywny schemat 2+1 z przy dwumiesięcznym odstępie między dwiema pierwszymi dawkami. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

  1. wszystko zalezy od tego w jakim wieku zaczeliscie szczepic dziecko. Ale zgodnie z nowymi wytycznymi dopuszczalny jestschemat 2+1 jesli dziecko jest urodzone o czasie.

 7. Pani Doktor, w czasie kiedy przypada nam kolejne szczepienie (druga dawka Hexacima, Prevenar13 i Rotarix) udało nam się zorganizować wakacyjny wyjazd z maluszkiem nad morze. Moje pytanie jest takie, na kiedy bezpieczniej jest przełożyć szczepienie: przed wyjazdem czy już po powrocie do domu?

  1. idziemy zgodnie z kalendarzem – miedzy szczepionkami zywymi (rotarix musi byc zachowany minimalny odstep, wiec nie mozna podac jej duzo wczesniej). Zalezy kiedy dostaliscie pierwsze szczepienia.

 8. zbliża nam się szczepienie MMR czy podaje się pierwszą dawkę szczepionki przeciw odrze, śwince i RÓŻYCZCE I trzecią dawkę szczepionki przeciwko pneunokokom W jednym dniu? PROSZĘ O ODP.

 9. Córka pierwsza dawkę Bexsero otrzymala 3.08.2017r. ( w wieku 10 miesiecy). Drugą dawkę 4.10.2017r. ( tuż po skonczonym 1 roku życia). Kiedy powinna otrzymać 3 dawkę? Pediatra zasugerowała że po skonczonym 2 roku życia, ale czytam ulotkę i wynika z niej, że powinna otrzymać w drugim roku życia, czyli wg mnie jeszcze przed ukonczeniem 2 lat.

 10. Chcę zaszczepić córkę przeciwko rotawirusom. Dostałam receptę na wykupienie szczepionki. Ile dni mogę ją przechowywać w lodówce?

  1. w dobrych warunkach (zalecanych na opakowaniu) we wnetrzu lodowki (nie w drzwiach) az do czasu szczepienia – nie mozna przekorczyc daty waznosci preparatu.

 11. Ile moze wynosic najdluzsza przerwa miedzy podaniami szczepionki 5w1? Czy jesli zostanie podana po 6 a nie 4 tygodniach bedzie mialo to wplyw na jej skutecznoac?

 12. Mam pytanie czeka nas szczepienie p/meningokokom B 28.08 , a że zbliża się rok przedszkolny chciałam podać dziecku Broncho-vaxom w sierpniu. Czy mogę go podać jeszcze przed szczepieniem na meningokoki, czy lepiej we wrześniu po szczepieniu i jaki jest optymalny odstęp między szczepionkami?

 13. Córcia w 8 t.ż. była zaszczepiona 6w1, po 2 tygodniach pneumokoki (Prevenar) i rotawirusy ( szczepionka obejmująca 3 dawki). Kiedy możemy/powinniśmy podać kolejną dawkę 6w1, a kiedy pneumo i rota?

   1. Witam. Ze względu na zamartwice umiarkowana i niedotlenienie córka była zaszczepiona w szpitalu tylko na wzw b, szczepienie na gruźlicę kazali odroczyc i po 8 tyg zaszczepilismy infanrixem ipv+hib i euvaxem. Pneumokoki maja być po 6 tygodniach. Moje pytanie gdzie wcisnąć w kalendarz szczepienie bcg. Dziecko skończyło właśnie 3 miesiące. I czy warto zrobić jakieś badania przed tym szczepieniem?

    1. Badania nie są konieczne o ile w Waszej rodzinie nie występowały nagłe zgony niemowląt z niewyjaśnionej przyczyny i nie ma ciężkich niedoborów odporności. Co do BCG to tutaj musicie się skontaktować z sanepidem – albo osobiście albo poprzez przychodnię. Nie w każdej przychodni realizowane jest to szczepienie i nie w dowolnym terminie.

  1. obie szczepionki są inaktywowane wiec odstep dowolny. Ze wzgledu na możliwość nakładania się ewentualnych odczynów niepożądanych to minimum tydzień. pozdrawiam

 14. Dokładnie tak. Minimum 4 tygodnie mówiła lekarka. My właśnie po tej szczepionce inaktywowanej na DTP i musimy taki czas odczekać by dostać kolejną szczepionkę. Nasza lekarka bardzo przestrzega by to był ten czas minimum, a i tak zwykle przedłuża go do 6-7 tyg 😉

 15. Czy jeśli dziecko jest alergigiem ale nie jest do końca znany alergeny i obecnie ma podwyższone ige (powyżej 200) moge zaszczepić na Odrę świnka różyczka lub ospe?

 16. Witam, powiedziano mi w przychodni, że po drugiej dawce ospy mogę już za tydzień przyjść na meningokoki b. Czy to możliwe czy powinnam odczekać min. 4tyg?

  1. tak, to możliwe, bo szczepionki przeciw meningokokom są szczepionkami inaktywowanymi. Gdyby były żywe to wtedy musiałby być odstęp 4 tygodni.

 17. Dzień dobry, jeśli dzisiaj tj. poniedziałek zaszczepiłam dziecko na meningokoki szczepionką Bexsero to czy w przyszłym tygodniu, we wtorek mogę zaszczepić na ospę wietrzną (czekam na zaświadczenie że żłobka) oraz Infanrix Hexa na jednej wizycie szczepiennej? Dziękuję za odpowiedź 🙂

 18. Witam, Pani Doktor, ostatnia 3 dawka bexsero (przypominająca) u dziecka 2 lata i 4 miesiące to jeszcze w udo czy już w ramię? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

 19. Dzień dobry, za dwa tygodnie zacznę szczepić synka. Bardzo proszę Panią o opinię. Synek otrzyma szczepionkę 6w1, rotawirusy i pneumokoki. Która szczepionkę Pani doradza ta dostępna na NFZ czy 13 składników? Oraz jak Pani doradza czy zaszczepić synka na tej samej wizycie również na meningokoki czy zachować jakiś odstęp, jeśli tak to jaki. Będę wdzięczna za pomoc.

  1. jesli menningokoki b to raczej zalecam na oddzielnej wizycie (np po tygodniu od pneumokokow), co do pneumokokow to wiecej jest tutaj: klik. jesli Was stac to mysle ze warto wykupic PCV 13

 20. Witam, w styczniu dziecko dostało pierwszą dawkę szczepionki 6w1, potem że względu na chorobę szczepienie zostało odroczone, czy jest jakieś ograniczenie czasowe kiedy powinno otrzymać kolejna dawke, jakie mogą być skutki tak długo odkładanego szczepienia? Czy wpływa to w jakiś sposób na kolejne szczepienia?

  1. skutki jedynie takie ze spada ochrona pomiedzy kolejnymi dawkami i nie wiemy jak dziecko jest chronione. Ale dawki nie trzeba powtarzac, a po jej uzupelnieniu dziecko bedzie chronione.

 21. Witam,
  12 września synek był szczepiony Hexacima, mamy jeszcze do szczepienia ospę. Pielęgniarka (zapomniałam zapytać pediatry) powiedziała, że wystarczy 2-tygodniowy odstęp. Jeśli dobrze zrozumiałam artykuł to mogę tak zaszczepić (tj 26/27 września)? Zastanawiam się jeszcze nad pneumokokami (Mały ma 21 miesięcy, chodzi do żłobka i kwalifikuje się do szczepienia refundowanego). Termin jest przewidziany na 31 października. Czyli też bym mogła go zaszczepić, odpowiedni odstęp byłby zachowany? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Tak. wśród wymienionych preparatów jedyną żywą szczepionką jest ta przeciw ospie wietrznej. pozostałe są inaktywowane więc można je podać w dowolnym odstępie. pozdrawiam 🙂

 22. Witam,
  chcemy szczepić „na wszystko”. Córka ma 10 mcy, w planie: MMR, ospa, meningokoki ACWY, WZW A, kleszczowe zapalenie mózgu i przypominające dawki pneumokoków i meningokoki B. Czytałam, że ospę można po 9. mcu, ale jakoś nie jestem do tego przekonana. Bexsero chciałabym dać „solo” z uwagi na gorączkę przy pierwszej dawce. Jak to wszystko najlepiej poukładać w czasie?

  1. ospę najlepiej po 12 miesiącu życia – chyba że planujecie żłobek to można to przyspieszyć. MMR i ospa pewnie najpielniejsze – można podać na jednej wizycie. POzostałe szczepionki z zachowaniem odstepow od poprzednich dawek (meningokoki i penumokoki) a pomiedzy pozostałe. Jedynie MMR i ospa są żywe wiec jesli nie na jednej wiizycie to miedzy nimi musi byc 4 tygodnie przerwy.

 23. Witam, synek byl szczepiony Pentaximem w czerwcu 2018 roku z duzym opoznieniem ze wzgledu na choroby. Mial rok i 7 miesiecy i była to pierwsza dawka. od tego czasu nie ma w aptekach tych szczepionek . Proszę o radę co najlepiej byłoby zrobić czy zmienić na inna szczepionkę 5w1 czy należałoby czekać na Pentaxim( taka odpowiedz dostałam od lekarki w przychgodni że należy czekać) . Pisałą Pani że jest on zarejestrowany do 24 miesiąca życia wiec małę prawdopodobieństwo że udałoby sie zrobić te szczepienia w czasie. Z góry dziękuję za odpowiedz

 24. Moja córeczka 12 września w 10 tyg. ż. została zaszczepiona Rotarixem. Drugą dawkę otrzymała 25 września czyli po upływie zaledwie 2 tygodni od podania pierwszej, podczas tej drugiej wizyty podano jej także szczepionkę 6w1 Infarix hexa (czyli w 12 tyg. ż.). Obawiam się, że lekarz po prostu się pomylił, zachowując tak krótki odstęp czasu pomiędzy dwoma dawkami Rotarixu. Córce jak dotąd nic nie dolega, jednak czy mogą jej grozić jakieś przykre konsekwencje i co ze skutecznością tej szczepionki ?

 25. Nie rozumiem wpisu „Możecie łączyć żywe + zabite, zabite + zabite, żywe + żywe NA JEDNEJ WIZYCIE. ” Jak to się ma do rozstępów 4 tyg. przy żywych szczepionkach?

 26. Szczepiłam dziś 6w1+ rotaworisy. Czy następne szczepienie za 6 czy 8 tyg? Kiedy najlepiej pneumokoki? Meningokoki, warto? Dziecko ma 10tyg. Pozdrawiam

 27. Na pierwszej wizycie zaszczepilam dziecko szczepionką 6w1 oraz na rotawirusy. Zaszczepic na pneumokoki kazano mi przyjść dokładnie za miesiąc. Czy można było zrobić to na pierwszej wizycie?

 28. Zaszczepilam dzis 2 miesieczna corke w ramach nfz na wzw (2 dawka) i dpt (1 dawka). Hib i pneumokoki odlozylam na kolejna wizyte bo nie chcialam szczepic czterema roznymi na jednej wizycie. Z tego co mi wiadomo to odstep miedzy szczepionkami powinien byc minimum 6 tygodniowy. Zatem uzupelnic te dwie moge dopiero faktycznie za 6tyg?

  1. Odstęp między nimi jest dowolny. 6 -8 tygodni to odstęp między poszczególnymi dawkami (synflorix pneumokoki podajmy z odstepem 8 tygodniowym). W przypadku rozdzielenia możecie kolejną wizytę mieć wcześniej, ale przy drugich dawkach musi być odpowiedni ostęp – uzależniony od wskazań producenta.

 29. Dzień dobry, ja dopiero zaczynam swoją przygodę ze szczepieniami.. synek był zaszczepiony tylko w szpitalu przeciwko wzw i gruźlicy.. 20 października kończy 4 msce.. Zdecydowalismy się na szczepienie 6w1 szczepionka Hexacima..jak powinien wyglądać kalendarz szczepień w przypadku tej szczepionki? Czy przy takim opóźnieniu rozdzielać ja z pneumokokami?? Wiem, ze jest zarejestrowana do 24msa życia.. czy zdążymy ze wszystkim? Pozdrawiam serdecznie

  1. Jeśli zaczynacie już teraz to spokojnie powinniście zdążyć ze wszystkimi szczepieniami. Kalendarz obowiązuje ten sam, takie opóźnienie nie wpływa tutaj na żadne zmiany. Można połączyć Hexacima z pneumokokami.

 30. Witam, mam pytanie odnosnie szczepienia na rotawirusy, czy mogę zaszczepić dziecko jeśli ma katar spowodowany zatkanym kanalikiem i gorączke 37,2??
  Dziecko ma niecałe 12 tygodni, po jakim czasie podać drugą i trzecią dawkę szczepionki na rotawirusy?

  1. Podwyższona temperatura u tak małego dziecka zawsze wymaga badania lekarskiego i weryfikacji czy nie rozwija się infekcja. Jak była mierzona? Jak zachowuje się dziecko?
   Schemat szczepienia na rotawirusy może być albo dwu albo trzy dawkowy i zależy od preparatu który zastosujemy.

 31. Witam, mam pytanie odnosnie szczepienia rotarixem, ponieważ dwóch lekarzy w naszej przychodni mówi co innego. 26 września zaszczepilismy córeczkę (urodzona 01.08) szczepionka 6w1 hexacima oraz przeciw pneumokokom. Zagapilismy się ze szczepionka na rotawirusy ale chcemy ją jeszcze na to zaszczepić. Czy musi minąć 4 tyg od szczepionki 6w1 oraz na pneumokoki?

  Chciałam się jeszcze dowiedzieć czy jeśli córka będzie miala 12 tyg i 2 dni czy nie jest to za późno żeby zaszczepić na rotawirusy?

  1. Odstęp między wymienionymi szczepionkami które córka już otrzymała A szczepionka przeciw rotawirusów może być dowolny, nie muszą minąć cztery tygodnie. Te dwa dni wiecej nie zrobią większej różnicy, ale zgodnie z charakterystyka produktu Leczniczego pierwszą dawkę należy podać przed ukończeniem dwunastego tygodnia życia

 32. Witam, czyli mogę na jednej wizycie połączyć 6w1, pneumokoki i rota? Czy mogę też dać 6w1 i pneumokoki a z rota poczekać 2 tygodnie? Jeżeli zrobię według 2 opcji jaki odstęp powinien być do kolejnej dawki 6w1 i pneumo? Dziękuję za odpowiedź

  1. Można podać wszystkie na jednej wizycie. W przypadku rozdzielenia kolejne 6w1 podaje się po miesiącu od poprzedniej 6w1.

 33. Czy istnieją przeciwskazania do szczepienia podczas ząbkowania?

  Córka ma 2 latka i 4 miesiące i czeka nas szczepienie p/meningokokom (Bexsero)… Nidawno zaczęły wychodzić jej dolne piątki, jedna już właściwie się przebiła, druga w trakcie; córka jest marudna. Około 3 tygodnie temu miała niewielką infekcję wirusową: katar, kaszel z odkrztuszaniem i temperatura (jednego dnia zaledwie 37,8). Jednak trwała dość długo, jak na niezbyt nasilone objawy (ostatnie epizody kaszlu, które i tak były sporadyczne, były 14.10.) i tak podejrzewam, że to dlatego, że nałożyły się na siebie infekcja i ząbkowanie. Objawów infekcji już nie ma, ale tak jak wspomniałam córka jest marudna. Temperatura w porywach do 37,3-37,4, ale też córka rzadko ma temperaturę poniżej 37. Obawiam się czy mogę ją zaszczepić. Szczepienie nr 1 było 30.08., nr 2 wypada 25.10., czyli minimalne 8 tygodni. I tu moje pytanie drugie: czy odstęp dwóch miesięcy (tak jak jest napisane w ulotce) jest równoznaczne z 8 tygodniami?

  1. tak. jest to rownoznaczne. Można szczepić dziecko w trakcie ząbkowania. Można podać zaraz po szczepieniu podac paracetamol jesli po poprzedniej dawce byla podwzyszona temperatura.

 34. Moja córka, która ma obecnie 6 miesięcy, była szczepiona po urodzeniu i w 2 miesiacu życia. Ze względu na nieprawidłowe wyniki moczu, szczepienie, które powinno być wykonane w 3-4 miesiacu było odwlekane przez pediatrę aż do teraz. Czy takie nieterminowe szczepienia obniżają skuteczność szczepionki?

  1. Wydłużenie czasu pomiędzy szczepieniami nie spowoduje obniżenia ich skuteczności njemniej należy jak najszybciej uzupełnić brakujące szczepienia.

 35. Witam, corka byla szczepiona MMR z opoznieniem bo w 18 msc i teraz powinna tez miec szczepionke 6 in 1 i moje pytanie jaki odstep czasu powinien byc miedzy jedna a druga szczepionka.. Po MMR w 9 dobie goraczkowala 3 doby stad moje zapytanie czy wczesnie 6 in 1 nie oslabi ja. Dziekuje z gory za odpowiedz. Pozdrawiam Agata

  1. odstęp może być dowolny. Aby uniknąc nakładania się odczynów niepożądanych to mmr najlepiej odczekać minimum 2 tygodnie z podaniem 6w1. Podanie 6w1 nie wpłynie tutaj na osłabienie układu immunologicznego.

 36. Witam mamy 23 miesiace – i zalegle szczepionki
  – mmr
  -przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A
  – ospa

  Prosze poradzic w jakich odstepach podac teraz te szczepionki – chce zaczac za miesiac jak skonczy synek 2latka .

  Dziekuje bardzo !!!!

  1. Witam. Między szczepionką mmr i przeciw ospie należy zachować minimum 4 tygodnie odstępu (chyba ze podamy je na tej samej wizycie). Wzw a w dowolnym terminie bo to szczepionka inaktywowana

 37. Dzień dobry. Moja córka na pierwszej wizycie szczepieniem (6tyg) otrzymała 3 ,szczepionki: rotawirus, pneumokoki i 6w1. Teraz będę szczepić synka. Czy mogę nadal połączyć te szczepienia ?
  Mam jeszcze pytanie odnośnie szczepienia na odrę, która niestety wraca. Czy mimo że byłam szczepiona w dzieciństwie mogę przyjąć druga dawkę aby mój syn którego karmię piersią otrzymał przeciwciała? Obawiam się o jego zdrowie bo wiem że jest za mały na mmr a inne dzieci nie są szczepione.

  1. Witam. Można te szczepionki połączyć. Co do szczepienia na odrę to jeśli pani nie chorowała lub nie otrzymała dwóch dawek szczepionki w przeszłości to oczywiście może się pani zaszczepić, ale przeciwciała przekazała pani dziecku przede wszystkim w okresie prenatalnym. Ich ilośc będzie się stopniowo zmniejszać wraz z wiekiem dziecka. Ochrona starcza na około 6 msc.

 38. Dzień dobry Pani doktor.
  Według tego schematu moje dziecko może być szczepione w jednym dniu Prevenar13 i Engerixem, a nasza pediatra każe zachować przerwę 4 tygodnie. Niestety teraz syn jest chory i musimy przesunąć 3 dawkę Prevenara i przez to automatycznie każą nam przesunąć WZW.
  Czy mogę przestawić pediatrze ten schemat i poprosić o szczepienie w jednym dniu?
  Pozdrawiam.

 39. Nie rozumiem do końca! Córka ma zaległe szczepienie na żółtaczke i przed nami szczepienie na świnke, odre i różyczke. Wypada nam na listopad i grudzień. Czy mogę te szczepionki połączyć? Córka będzie wtedy mieć ponad 13 miesięcy

 40. Witam czy odstęp miedzy szczepieniem Bexero może być równy 3 miesiące ? chodzi dokładnie o podanie 2 dawki .. córka aktualnie boleśnie ząbkuje a każde szczepienia bardzo przeżywa 🙁 serce matki mówi żeby odczekać jakiś czas natomiast nie wiem czy w takiej sytuacji nie trzeba będzie tego szczepienia powtarzać🙁bardzo proszę o poradę

 41. Mam pytanie dotyczące czasu pomiędzy kolejnymi dawkami szczepionki Prevenar 13. Moja córka jest wcześniakiem, otrzymała pierwszą dawkę kiedy miała 3 miesiące, drugą gdy miała 6 miesięcy. Obecnie ma prawie 15 miesięcy i mimo,że chodzimi regularnie na szczepienia nie otrzymała jeszcze 3 dawki. Jaka przerwa między dawkami osłabi działanie szczepionki? Będę wdzięczna za odpowiedź.

 42. a do którego roku życia należy podać ostatnią dawkę 6w1 i pneumokoki? bo obsunęła nam się ta ostatnia dawka bardzo i córka za dwa miesiące skończy 3 lata a nadal ostatniej dawki nie otrzymała, a poprzednie otrzymywała zgodnie z kalendarzem czyli już też sporo czasu minęło bo ponad dwa lata. teraz znowu chora i termin szczepienia przepadł i zaczynam się stresować. pytanie tez czy taki dlugi odstęp nie szkodzi.

 43. Witam, bardzo proszę o inf. Czy szczepionkę na mmr można podać w 12 mz choć w książeczce szczepień jest dokładnie napisane między 13-14mz. Wiem że to nie duzy odstęp czasu ale moze powinnam poczekać te 2 miesiące. Taki termin ustaliła nam pielęgniarka.

 44. Witam, zaszczepiłam dziecko trzecia dawką na pneumokoki. Czy po tygodniu od tego szczepienia można zaszczepić na odrę, świnkę i różyczkę czy bezpieczniej jest odczekać dłuższy okres?
  Jak boli mnie gardło mogę szczepić dziecko na mmr czy nie?

 45. Witam, ja mam pytanie, 30 października dostaliśmy pierwsza dawkę szczepienia(żywe) + pneumokoki i Rota, następna mama wizytę 18 grudnia na druga dawkę, czy jest możliwość przedłużenia szczepienia o 2 tyg? (Czyli 9 tyg między szczepionkami będzie) Ponieważ tygdzien to są święta? Pozdrawiam

  1. Można wydłużyć ten czas należy jednak pamiętać żeby ukończyć szczepienie na rotawirusy przed ukończeniem w schemacie 3- dawkowym 20-22 tyg a w 2 dawkowym najlepiej do 16tyg a maksymalnie do 24 tyg życia.

 46. Pani doktor, czy szczepionka polisacharydowa Typhim VI jest „żywa” czy nie? Dostaję sprzeczne informacje odnośnie możliwości podania tej szczepionki po Havrixie u córki, a zależy mi aby odstęp był możliwie krótki (wyjazd w tropiki już za 3 tygodnie). Dzięki za pomoc

 47. Witam. Trzy tygodnie temu zaczepiliśmy sie 6w1, córka ma 15 miesięcy, ze względu na częste infekcje musieliśmy to triche odłożyć w czasie. 11.12 wyjeżdżamy do Egiptu a mamy zaległa szczepionkę Odra świnka różyczka, czy moge zaszczepić mała juz teraz?

 48. Dziś szczepiliśmy naszego 17mc Syna Pentaximem i Prevenarem 13. Gdy zapytałam o szczepienie przeciwko ospie wietrznej pielęgniarka powiedziała, że zaprasza za 10 tygodni. Gdy zapytałam, czemu nie za 4 to powiedziała „bo tak, jak Pani chce dyskutować i szczepić wcześniej to na własne ryzyko”. Zbiła mnie kompletnie z pantałyku, bo liczyłam że uda nam się wyrobić jeszcze w tym roku. Czy faktycznie konieczny jest aż taki odstęp? Pozdrawiam 🙂

  1. Nie ma konieczności takie odstępu bo podane dzisiaj szczepionki są inaktywowane wiec można na ospę szczepić nawet po paru dniach

 49. Syn ma 2.5roku. Byl szczepiony w szpitalu, potem tylko dwoma pierwszymi dawkami 5w1 i jedną wzw, nie dostał mmr. Gdybym chciala teraz kontynuować szczepienia to które powinien dostać, bo 5w1 raczej juz sie nie podaje w tym wieku tak?

 50. Dzień dobry,

  Córka (3,5 roku) pod koniec lipca była szczepiona pierwszą dawką na Menigokoki B. Z powodu kilku infekcji , które ją dopadały musieli wstrzymać się narazie z drugą dawką i jesteśmy zapisani dopiero połowę grudnia. Czy nie jest to za późno? Czy może to mieć wpływ na skuteczność szczepionki?

 51. Dzień dobry,
  w zeszłym tygodniu w poniedziałek (12.11.18) szczepiliśmy córkę przeciw ospie. Na kolejnej wizycie (26.11.2018) będziemy szczepić szczepionkami Infanrix Hexa i Prevenar 13.
  Czy dwa tygodnie to minimalny odstęp między tymi wizytami? Czy moglibyśmy ją zaszczepić 22.11.2018-10 dni po szczepieniu na ospę?

  1. można podać w dowolnym terminie, bo hexa i prevenar 13 to szczepionki zabite, ale akurat po szczepieniu przeciw ospie ewentualne działania niepożądane mogą się pojawić w trakcie pierwszych 5-12 dni od szczepienia, więc żby uniknąc nakładania się ewentualnych NOPów to można poczekać 2 tygodnie.

 52. Pani doktor, 13 listopada mój 14 miesięczny syn był szczepiony Priorixem. Kiedy mogę syna zaszczepić na pneumokoki Prevenarem 13? W przychodni powiedzieli, że razem z Infanrix Hexa – 13.02.2019 i uzasadnili to tym, że jak otrzymał 3 dawki Prevenaru w 1 roku (w 2, 4 i 6 m-cu życia), to nie obowiązuje go zalecenie dotyczące podania ostatniej dawki Prevenaru w drugim roku życia do 15 miesiąca. Chciałabym następnie zaszczepić go Bexsero. Czy zaleca się zachować jakiś odstęp pomiędzy tymi szczepieniami?

  1. jak najbardziej powinien dostac ostatnią dawke prevenar 13 – schemat 3+1. A po niej oczywiscie mozna bexsero – odstep dowolny (np tydzień)

 53. Witam, syn był szczepiony zgodnie z kalendarzem – w 2 miesiącu Hexa 6w1 oraz Rotarixem. Kończy teraz 4 mce i nigdzie nie mogę kupić Hexy, na recepcie mam jeszcze Prevenar 13. Czy mogę mu teraz podać tylko szczepionkę na rotawirusy a Hexe (druga dawkę) i Prevenar (pierwsza dawkę)dopiero za 6 tygodni – (będzie miał wtedy prawie pol roku) I czy wtedy dostanie tylko dwie dawki Prvenaru 13 zamiast 3?

  1. można podać najpierw rotawirusy. Jeśli synek nie jest wczezśniakiem to wystarczą mu dwie dawki prevenar 13 i trzecia dawka w drugim roku życia.

 54. Dzis szczepilismy 7tyg coreczke szczepionka 6w 1, szczepionke na pneumokoki + ewent rotawirusy mamy zaplanowana za poltorej tyg tj. 5.12 czy nie jest to za szybko? nie szczepilismy wszystkiego dzisiaj gdyz obawialismy sie duzej ilosci bakteri za jednym razem i dwoch ukluc w jednym dniu.

  1. odstęp jest bardzo dobry. Prosze pamietać, ze w szczepionkach nie znajduja się takie dzikie wirusy czy bakterie. Często są to tylko fragmenty drobnoustroju. Można spokojnie zaszczepić

 55. Jeszcze mam jeden problem – czy szczypiac dziecko szczepionka 6 w 1 nie dajemy jej za duzo dwoch dawek szczepienia na WZW B?? Jesli korzystalo by sie z szepionek refundowanych czy 5w 1 to ilosc dawek na WZW B bylaby mniejsza o dwa szczepienia….

  1. te dodatkowe dawki nie są nadmiernym obciążeniem. A podając 6w1 podaje pani równiez mniej konserwantow i adjuwantow niż w przypadku szczepionek refundowanych 🙂 pozdrawiam

 56. Witam, czy dwa miesiące odstępu między 3 a 4 dawka szczepionki 6w1 to nie zbyt mały odstęp? Szczepienia miałam odroczone a teraz muszę się spieszyć z podaniem szczepionki przypominającej która należy podać do drugiego roku życia.

  1. Czwarta dawka (uzupełniająca) powinna być podana: 1) w przypadku szczepionki Pentaxim co najmniej 12 miesięcy po dawce trzeciej, 2) w przypadku szczepionki Infanrix-IPV+ Hib odstęp ten powinien wynosić co najmniej 6 miesięcy.

 57. 30.11 córka była szczepiona Infanrix Hexa. Na 13.12. mamy zaplanowane szczepienie Priorixem. Rozumiem, że mogę ja spokojnie zaszczepić. Pozdrawian

 58. Witam, córka ma 18 miesięcy, 3 tygodnie temu przeszła ospę. Ze względów zdrowotnych szczepionka na odre świnkę różyczkę została przełożona. Pediatra mówi żeby od razu jak znikną wszytkie strupy zaszczepić ją na odra świnka różyczka czy nie powinno sie teraz odczekać kilku tygodni po tej ospie. Pozdrawiam

 59. Witam Pani Doktor. Synek 11mcy temu szczepiony byl 3 dawka 5w1, infanrix ipv hib. Pierwsza i druga dawka to byl priorix. 19 grudnia mamy termin ostatniej 3 dawki(najprawdopodobniej priorix). W lutym synek kończy 2 latka. Czy 11mcy przerwy między 3 a 4 dawką może być. Czy odczekać równy rok?

  1. Jeśli ta czwarta dawka to będie pentaxim to podać po 12 miesiącach przerwy. jeśli Infanrix-IPV+ Hib to odstęp ten powinien wynosić co najmniej 6 miesięcy.

  1. trochę wyscigi. Co będzie pierwsze- choroba zakaźna czy profilaktyka tej choroby. Oczywiście można rozdzielić jeśli jest taka potrzeba/życzenie i dzięki temu artykułowi wiadomo jaki odstęp zachować 🙂

 60. Czy mogę boxero (pierwsza dawka) zaszczepić z mmr? Lub w odstępie 2 tygodni? Za 4 tygodnie wyjeżdżam (USA) a chciałabym przed wyjazdem zaszczepić.

  1. można połączyć obie szczepionki ale można również rozdzielic. Ze wzgledu na wyzsze ryzyko gorączki pewnie jednak lepiej podac bexsero oddzielnie, a jesli połaczymy z mmr to podać profilaktycznie zaraz po szczepieniu paracetamol. Po mmr gorączka może pojawić się później (5-12 doba od szczepienia), a po bexsero zwykle w ciagu pierwszych 2 dni.

 61. Dlaczego przy szczepieniu synflorixem w schemacie 3+1 dawki w 1 r.z. maja być w odstępie przynajmniej 1 miesięcznym, a w schemacie 2+1 w odstępie 2 miesiecznym ?

  1. wynika to z odpowiedzi ukłądu immunologicznego na dawki szczepionki – jest to badane przed rejestracją produktu i na tej podstawie ocenia się ile dawek podać i w jakim odstepie – zalezy tez od tego czy sa szczepienia populacyjne.

 62. Dlaczego przy szczepieniu synflorixem w schemacie 3+1 odstęp pomiędzy dawkami w pierwszym roku musi być co najmniej 1 miesiąc a w schemacie 2+1 aż 2 miesiące ? Z czego wynika taka różnica w odstępie ?

  1. Schematy dawkowania i odstępy między dawkami są opracowywane na podstawie badań preparatów pod katem najlepszej odpowiedzi immunologicznej.

 63. Jak długo trzeba odczekać po podaniu dziecku encortonu -3dni oraz corhydronu – 3 dni (zapalenie oskrzeli), aby podać szczepionkę ? W ulotce jest napisane ze nie należy szczepić 8 tyg przed i 2 tyg po, ale czy to dotyczy również takiego krótkiego stosowania ?
  Jakie mogą być konsekwencje podania szczepionki szybciej niż te 8 tyg ?

 64. Syn (11 mcy) miał podane 2 dawki prevenaru i 1 bexero. Ze względu na ciągłe infekcje przynoszone przez córkę z przedszkola nie uda nam się podać trzeciej dawki prevenaru i drugiej bexero do końca pierwszego roku życia. Czy w takiej sytuacji w drugim roku życia należy podać po dwie dawki tych szczepionek (a nie tylko jedną, przypominającą)?

  1. prevenar13 wystarczą dwie dawki w pierwszym roku życia jeśli były w dobrych odstępach i tylko jedna w drugim roku zycia, ale bexsero musicie kontynuować, nie można ominąć dawki.

 65. Witam. Szczepiłam synka na pneumokomi Synflorix 07.11.18, a drugą dawkę chcą mu podać 30.01.19, czyli po 12 tygodniach. Wydaje mi się to dużo za późno. Proszę o informację co robić.

 66. Witam
  Córka prawie 8 miesięcy, zaszczepiona 6w1 w 9 i 17 tyg, 27 tydz gruźlica, czy mogę poczekać jeszcze 8 tyg z 6w1 aby między 2 a 3 dawka wzw b był odstęp 6 m-cy?
  Czy dawkę przypominającą mogę wyedy dać 5w1 i kiedy? I czy jak dam prevenar 13 po 12 mcu jedną dawkę to wystarczy? Córka idzie do żłobka
  Z góry dziękuję i pozdrawiam

  1. Odstęp 6 msc nie jest odsetek zalecanym miedzy 2 i 3 dawką. Prevenar po pierwszym roku zycia muszą być dwie dawki, przy zachowaniu odstępu przynajmniej 2 miesięcy pomiędzy dawkami. Zakończyć należy tym samym preparatem ktrórym się rozpoczęło – czyli 6w1 w Waszym przypadku.

 67. Szanowna Pani:)

  Synek 3 tygodnie temu był szczepiony 1 dawką Bexero, teraz skończył 8 miesięcy i chcemy go zaszczepić 3 dawką podstawową Prevenar 13. Możemy, czy odczekać do 4 tygodni przynajmniej?

  Gdy szczepiliśmy 1 dawką Bexero odczekaliśmy 4 tygodnie, tj. Podaliśmy 3 dawke 6w1 i dopiero po 4 tygodniach podaliśmy 1 dawkę Bexero. Pani w komentarzach tez tak zalecała. I nie wiem czy w druga stronę też trzymać się 4 tygodni.

  Pozdrawiam serdecznie

  1. 3 dawka prevenar musi mieć odstęp 4 tygodnie od poprzedniej dawki prevenar. odstęp miedzy dwiema dawkami bexsero w zależności od tego w jakim wieku się szczepi to wynosić powinien 4 lub 8 tygodni (minimum), ale prevenar od bexsero może być podany w dowolnym odstępie.

 68. Pani Doktor czy mogę prosić o radę?

  Obecnie mieszkam w Anglii, myślę że program szczepień jest zbliżony do polskiego. Zaszczepiłam córkę pierwszy raz w 10 tygodniu na 5w1 (błonnicę, tężec, krztusiec, polio, heamophilus influenzea typu b) oraz na rotawirus. W kalendarzu mam jeszcze pneumokoki oraz meningoki – ale postanowiłam odłożyć te szczepienia w czasie. Z artykułu oraz komentarzy zrozumiałam , ze moge zaszczepić córkę bezpiecznie na odlozone pneumokoki i meningoki po tygodniu, zgadza się? czy zaleca Pani odczekanie 4 tyg przed kolejnym szczepieniem?
  W anglii nie ma szczepienia noworodka, pierwsze szczepnienia są po 8tyg zycia. czy jest juz za pozno na zaszczepienie corki na BCG oraz wirusowe zapalenie watroby tyou B ?

  1. W niektórych dzielnicach Londynu szczepi się na BCG. Za późno nie jest, ale musicie się zorientować czy w Waszym rejonie jest to konieczne. Zależy od epidemiologii. Tak, można zaszczepić nawet po tygodniu na pneumokoki i meningokoki.

 69. Dzień dobry! Świetny wpis z dużą ilością konkretnych informacji. Chciałam się upewnić czy kolejność szczepień jakie wykonujemy jest prawidłowa, córka ma 14 tygodni: 7/12 6w1, 19/12 Pneumokoki (nie podne na wizycie 7/12 ponieważ mamy w rodzinie historię drgawek gorączkowych), 24/01 Rotarix. Położna wpisała następne szczepienie 6w1 na 7/02 – czy zachowany jest dobry odstęp po Rotarixie? Czy lepiej podać szczepionkę 6w1 po 4 tyg plus Pneumokoki?

  Pozdrawiam serdecznie

  1. odstępy między szczepionkami są prawidłowe, a nawet bym powiedziała z zapasem sporym. Po rotarixie odstęp może być dowolny.

 70. Dzień dobry Dzisiaj córka miała szczepienie 5w1 plus pneumokoki ma 4 miesięcy Czy następna dawka 5w1 za sześć tygodni nie będzie za szybko? Bo na korytarzu w przychodni na ulotce było napisane że przerwa minimum osiem tygodni

  1. jeśli pneumokoki synflorix to przerwa 8 tygodni, ale 5 w 1 zgodnie z CHPL może być 6 tygodni – mogą byc nawet 4 🙂

 71. Witam moje dziecko miało szczepienie na pneumokoki Synflorixem 02.01.2019 , druga dawkę mamy wyznaczona na 13.02.2019 czy to nie zawczesnie mija dopiero 6 tyg .

 72. Witam serdecznie,
  w dniu wczorajszym mój syn (3,5 miesiąca) został zaszczepiony przeciw: DTP (2 dawka), Hib (2 dawka), polio IPV (1 dawka), pneumokokom (2 dawka – Synflorix) – szczepienia na NFZ.
  W związku z tym mam 3 pytania:
  1. Czy możemy zaszczepić go na kolejne dawki już za 6 tygodni?
  2. Czy to prawda, że jeśli zaszczepi się w krótszym okresie czasu, szczepionki mogą nie zadziałać tak jak trzeba?
  3. Czy szczepienie w 7 miesiącu – na WZW B – możemy odroczyć na 8 miesiąc?
  Pytam, ponieważ chcemy wyjechać na 2 miesiące po kolejnym szczepieniu i zależy nam, żeby to zrobić między szczepieniami. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. 1. tak
   2. tak – ale co 6 tygodni można podać – między dwiema pierwszym dawkami synflorix musi być 8 tygodni, ale to już za Wami.
   3. Jeśli nie ma możliwości podania o czasie to może tak być

   1. witam dziecko 15 miesieczne zaszczepione 17 stycznia 2019 na mmr nastepne zalegle szczepienie jutro 15 marca na wzw b czy odleglosc jest bezpieczna ?

 73. Dzień dobry. Jeżeli córka ma skończone 10 tygodni (10 tyg i 4 dni) i chciałabym ją zaszczepić Bexsero to jak schemat dawkowania obowiązuje 3+1 z jednomiesięcznym odstępem czy 2+1 z dwumiesięcznym odstępem? Jeżeli chciałabym zacząć od Nimenrix to mogę po 2 tygodniach zaszczepić Bexsero? Czy mogę rozpocząć szczepienia Bexsero po skończeniu 16 tygodnia (4 miesiąc) i wówczas jaki schemat obowiązuje? Doradza Pani szczepić Nimenrix do 12 tyg czy powyżej 12 miesiąca? Pozdrawiam. Super porady 🙂

  1. w chwili obecnej rejestracja jest już dla nimenrixu bez ograniczeń (więc może być po 12 tygodniu). Po skończonym 3 miesiącu życia moze byc bexsero 2+1. odstęp prawidłowy 🙂

 74. Witam,
  Córka(9t. +3dni) miała zostać zaszepiona na 6w1 plus pneumokoki i rotawirusy. Niestety złapała katar i zostało wykonane tylko szczepienie rotarix. Czy po tygodniu od rotawirusów można podać pozostałe szczepienia, czy przerwa powinna być dłuższa?
  Pozdrawiam

 75. Dzień dobry, dzisiaj (28.02.) synek (6tyg) miał szczepienie 5 w 1, wzw B i rotarix za tydzien (7.03.)ma być szczepiony na pneumokoki pravanarem 13 czy taki odstęp czasowy między tymi szczepieniami jest odpowiedni? Czy przesunąć szczepienie na pneumokoki na późniejszy termin?

 76. Moja córka ma dokładnie 2,5 roku.
  Tydzień temu zaszczepiona MMR. Została nam jeszcze jedna dawka 6w1 hexacima, ale już wiem, że po 2 r.z. musimy infanrixem zamiast hexacima. Chce zaszczepić córkę jeszcze na ospe i meningokoki wszystkie typy. Jak rozdzielić te szczepienia? Nie ukrywam, że najbardziej zależy mi na meningokokach, ale z drugiej strony jest teraz „sezon ospowy”, a córka chodzi do żłobka. Ciężko też z tego powodu znaleźć moment kiedy jest zupełnie zdrowa…

 77. Synek został zaszczepiony w 7tyg. życia Hexacimą i Prevenarem13. Czy po 4 tygodniach może dostać kolejną dawkę tych szczepionek + Rotarix? Mały odstęp jest spowodowany tym, że Rotarix można podać max do 12tż, ale obawiam się czy te 4 tyg. to nie za krótko jeśli chodzi o pozostałe szczepionki. Prevenarem13 będziemy szczepić w schemacie 3+1.

 78. Dzień dobry. Córka ma skończone 7 tygodni. Jutro 1sze szczepienie wzw b, DTP , HIb. Wybrałam szczepionki z NFZ ale nie chce kłuć 3 razy. Mogę każda z tych szczepionek podać w inny dzień ? Jaki odstęp zachować? Dziekuje

  1. może pani oddzielnie, ale szczerze mówiąc ja tego nie zaliczam – zbyt duża ilosc wizyt w przychodni to również większe ryzyko złapania „przy okazji” jakiejś infekcji. Dodatkowo stres który dziecko przechodzi jednorazowo rozkładamy na większą ilość wizyt.

  2. Pani Doktor, dziecko szczepione Rotarixem w 11 tyg ( pierwsza dawka) , czy druga dawkę mogę podać po 25 dniach ( nie całe 4 tyg) czy będzie lepiej jeśli podam w 18 tyg (niestety nie mam możliwości innego terminu) dziękuje za odpowiedz pozdrawiam serdecznie Joanna

   1. zgodnie z CHPL powinno minąć minimum 4 tygodnie, nie potrafię odpowiedzieć jaka będzie efektywność jeśli podamy szybciej, lepiej podać kilka dni później.

 79. Witam, zaszczeiliśmy dziecko 20 mies. pierwszą dawką mmr w poniedziałek, niestety wieczorem tego samego dnia pojawiły się pierwsze nieżytowe objawy odry. Spotkanie z dzikim wirusem wyprzedziło szczepienie. Obecnie wysypka zanika, leczymy zinnatem zapalenie oskrzeli.
  Kiedy najwcześniej możemy zaszczepić synka przeciwko ospie?
  Co z odpornością dziecka po odrze?

 80. Czy Prevenarem13 lepiej wybrać schemat 2+1 czy 3+1? Pierwszą dawkę synek dostał w 7tyg. życia. Urodził się w 37+2hbd z masą 3200g. Razem z Prevenarem13 dostał dawkę szczepionki 6w1 Hexacima. Czy po 4tyg od pierwszej dawki można podać kolejną ww szczepionek + Rotarix? Czy lepiej Hexacima + Rotarix a Prevenar13 później (w schemacie 2+1)?

  1. dzieci urodzone o czasie 2+1. Odstęp od dwóch dawek prevenar – jesli szczepimy w schemacie 2+1 wynosi 2 miesiące. Ta druga propozycja Hexacima + Rotarix a Prevenar13 później (w schemacie 2+1) jets ok.

 81. Witam
  Moje dziecko nie było szczepione ze względów medycznych. W chwili obecnej ma 13.5 miesiąca. Chciałabym zaplanować indywidualny kalendarz szczepień dla niego, ale nie wiem jaki powinien być odstęp pomiędzyposzczególnymi szczepionkami. Zaległe szczepienia to 6w1 plus pneumokoki (To wiem że mogę zaszczepić na jednej wizycie) natomiast mamy jeszcze szczepionkę na mmr ( będzie to priorix lub mmrVaxpro w zależności co będzie dostępne). Wg mojej wjedzy szczepionka na mmr musi być podana pomiędzy 13 a 15 m. Czy można ewentualnie tą szczepionkę przełożyć na 18m?? Planuje tak 26 marca 6w1 plus pneumokoki druga dawka koniec maja a trzecia w grudniu. Natomiast nie wiem gdzie tu wcisnąć mmr. Proszę o pomoc.

  1. w tym czasie nie ma innych obowiązkowych szczepień szczepionkami żywymi – jedynie MMR (chyba, że chcecie też szczepić przeciw ospie wietrznej). Więc odstęp między szczepieniami dowolny. Tylko dwie żywe (MMR i ospa) powinny miec minimum 4 tygodnie odstępu między podażą kolejnych preparatów (o ile nie zaszczepimy tego samego dnia). Dlatego można zaszczepić np tydzień po 6w1 i pneumokokach

 82. Pani doktor, tak, zaszczepiliśmy zarażone już dziecko, jednak przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów. Teraz wiemy, że tak mogło się stać, gdyż do namnożenia wirusa odry dochodzi po 10 -12 dniach od ekspozycji. Synek przeszedł niemal pełnoobjawową odrę, jedynie bez plamek Koplika.
  W chwili obecnej córka (5,5 roku) przechodzi postać poronną odry, miała podwyższoną temperaturę, ból głowy i średnio intensywny wysyp, który utrzymuje się czwarty dzień. Szczepieni byli na jednej wizycie 11.03.19 r. Synek uczęszcza do żłobka, w związku z czym mocno obawiamy się kolejnych infekcji, zwłaszcza ospy. Kiedy najbezpieczniej można go zaszczepić? Co z odpornością, która pewnie jest bardzo nadwątlona?

  1. Witam. Zapytałam o tę sytuację eksperta i jest tak jak przypuszczałam. Jeżeli dzieci przechorowały odrę bez powikłań i po 4 tygodniach od szczepienia MMR stan kliniczny będzie pozwalał na podanie szczepienia, nie ma powodów do odraczania szczepienia przeciw ospie wietrznej. Przechorowanie odry nie stanowi wskazania do opóźniania szczepień. Decyduje stan kliniczny dziecka oraz minimum 4-tygodniowy odstęp od szczepienia MMR, ponieważ obie szczepionki zawierają żywe drobnoustroje.

 83. Witam. Mam pytanie: córka skończyła 6m-cy, szczepionka zgodnie z kalendarzem szczepionkami: infanrix hexa, prevenar 13, rotarix. Kolejne szczepienie wyznaczone mamy po ukończeniu 13mcy(WZW). Chciałabym ją zaszczepić na meningokoki Bexsero. Kiedy mogę to zrobić jeśli ostatnie szczepienie było 8.04.
  Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

  1. Można podać 1-2 Tygodnie po poprzednim szczepieniu. Dla 7 miesięcznego dziecka będą to dwie dawki w odstępie 2 miesięcy plus jedna po 12 miesiącu życia.

 84. Dzień dobry. Niestety nie udało mi się zapisać przez święta i majówkę do mojego pediatry na szczepienia w 2 miesiącu życia dziecka, wobec czego mam pytanie. Czy pierwsze szczepienie 6w1 Infranix Hexa może być podane w 9 tygodniu życia? Syn urodził się 11.03, a wizytę ma 14.05. Na tej wizycie też będzie robione szczepienie na pneumokoki.
  Kolejna wizytę mam 23.05. Czy na tej wizycie może być podane szczepienie zarówno na rotawirusy jak i meningokoki?

  1. Tak – może być 9 tydzień. Tak, można penumokoki na tej wizycie. Tak na kolejnej mogą byc rotawirusy i meningokoki 🙂 pozdrawiam

 85. Dzień dobry, a ja mam pytanie w „drugą stronę”. Synek miał być szczepiony „po 5 kwietnia” 3 dawka 5w1, ale nasza pediatra choruje od trzech tygodni. Teraz wyjeżdżamy czyli najwcześniej będziemy migli się szczepić po 5 maja. Czy taki odstęp nie jest za duży? (Poprzednia dawka 22.02, synek 7 maja skończy 7 miesięcy, jest wcześniakiem )?

 86. Witam,
  dotychczas szczepiliśmy córkę szczepionką 6w1 (hexacima) + pneumokoki synflorix na jednaj wizycie. Ostatnią dawkę córka otrzymała 16.05.2018r. Z uwagi na to, że córka dość mocno reaguje na szczepionki chciałabym rozdzielić szczepienie i na oddzielnych wizytach podać pneumokoki i 6w1 (czeka nas trzecia dawka). Czy mogę rozdzielić te dwie szczepionki pomiędzy oddzielne wizyty? Jaki odstęp powinnam w takim przypadku zachować pomiędzy szczepionkami?

  1. można rozdzielić i podac nawet dzień po dniu, ale celem obserwacji niepożądanych odczynów po szczepieniu to warto zachować minimum 1 tydzień odstępu.

 87. Witam, mój syn ma 3 msc i w dniu dzisiejszym została mu podana szczepionka na pneumokoki 6- walentna (był to błąd przychodni, ponieważ chcieliśmy podać 13-walentna) czy musimy czekać teraz 4 tyg zeby ja podac czy mozemy zrobic to wcześniej aby nie przekładać kolejnych szczepień?

  1. 6? czy 10 walentna? Synflorix pewnie? Przykro mi, że doszło to błędu. Możecie podać PCV 13, ale proszę pamiętać, ze skuteczność rzeczywista obu preparatów jest podobna – nie wiem czy jest sens zmieniać. Warto o tym pomyśleć jeszcze.

 88. Jaki odstęp minimalny powinien zostać zachowany między szczepieniami 5w1. Synek najpierw miał odraczane szczepienia, później chorował, a jak nie on to siostra i tak się odwlekało. Chcielibyśmy póki wszyscy zdrowi jak najszybciej wykonać 2 dawki 5w1.

 89. Witam, do tej pory szczepienia wszystkie planowo, jedynie niepotrzebnie wstrzymaliśmy się z bexsero i teraz ze względu na nieszczęsny żłobek i infekcje od miesiąca wypadliśmy z terminu szczepienia. Dodatkowo w placówce zdarzyły się przypadki ospy, jednak w grupach z którymi raczej córka kontaktu nie miała. Teraz pytanie, na początku czerwca wyjeżdżamy na urlop do Bułgarii (więc mamy jakiś miesiąc i tydzień) z tego co wyczytałem to bexsero i ospy nie podam na jednej wizycie? Mam umówioną wizytę na 9.05 na bexsero, jednak ze względu na te przypadki ospy zacząłem się zastanawiać od którego szczepienia zacząć? Niestety mała teraz też jest zasmarkana i zastanawiam się nad zatrzymaniem jej w domu do 09.05, żeby wreszcie może udało się zaszczepić. Prosiłbym o jakąś podpowiedź jak to najlepiej rozegrać 🙂 Pozdrawiam!

  1. Można podać obie szczepionki jednocześnie, ale wtedy warto dać profilaktycznie paracetamol 20-30 min przed szczepieniem, albo bezpośrednio po szczepieniu.
   Myślę, że warto zrobić przerwę od żłobka, a wtedy może jednak lepiej podać najpierw bexsero i np po tygodniu tę ospę – w tej przerwie w domu nie powinna mieć kontaktu z ospą – tak przypuszczam.

 90. Dzień dobry, w wieku 7 tyg corka dostala 1. dawkę infanrix hexa i rotarix. 5 dni później dostała prevenar 13. Po ilu tyg od 1 dawki inf moze już otrzymać 2ga dawkę inf i rota? Oraz drugie pytanie, jaki wystarczy minimalny odstęp między szczepieniami varilrix u 2latka? Pozdrawiam serdecznie

  1. zgodnie z CHPL minimum 4 tygodnie odstępu między kolejnymi dawkami Infanrix. Jeśli chodzi o roatrix to Odstęp pomiędzy dawkami powinien wynosić przynajmniej 4 tygodnie.
   minimalny odstęp między szczepieniami varilrix u 2-latka to 6 tygodni.

 91. Dziecko otrzymało 4 dawkę DTP , 3 dawkę IPV, 4 dawkę HIB w wieku 2lata i 7m-cy a potem za 2,5 roku otrzymało Tetraxim czy odstęp był prawidłowy i czy szczepienie będzie ważne i skuteczne. Dziękuję za odpowiedź.

  1. Musiałabym zobaczyć książeczkę szczepień dokładnie to przeanalizować, ale wydaje mi się że odstęp był prawidłowy.

 92. Witam czy pomiędzy szczepionką priorix a prevenar 13 musi być jakis odstęp czasowy czy można na jednej wizycie zaszczepić?

  1. można na jednej – po prevenar odczyn gorączkowy zwykle pojawia się w trakcie pierwszych dwóch dób od szczepienia. Po priorix należy spodziewać się gorączki nieco później – między 5-12 dobą od szczepienia.

 93. 8 kwietnia córka miała podaną pierwszą dawkę szczepionki 6w1. Jaki jest maksymalny odstęp kiedy musi otrzymać kolejną dawkę?

 94. Witam, za dwa dni mamy szczepienie. W związku z tym że mamy zaległości chcemy rozplanować szczepienie aby poszło gładko. Mamy do zaszczepienia zaległy Synflorix , Polio (zaznaczam że dziecko dostało 1 dawkę 4 tygodnie temu, dodatkowo , Nimenrix oraz Priorix. Chcemy podzielić te szczepienia. Jak to najlepiej zrobić ? Bardzo proszę o odpowiedź.

  1. ja bym połączyła na jednej wizycie. Jeśli zależy Wam na rozdzieleniu to można podać nawet tydzień po tygodniu.

 95. Witam,córką na początku maja 2019 skończyła 5 lat. W najbliższych dniach mamy termin szczepień przypominających DTP i IPV oraz MMR przeniesionego z 10 r.ż. Zawsze przeżywam jakąkolwiek ingerencję w ciało czy lekami,czy szczepionkami.. Proszę o poradę, czy rozłożyć te szczepionki na kilka wizyt – jeśli tak to na ile i w jakim odstępię? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Nie ma takiej konieczności. To będą dwa ukłucia, które można podać na jednej wizycie. Myślę, że rozdzielenie przysporzy tylko dodatkowe stresu nie tylko dziecku ale i pani.

 96. A co się dzieje kiedy jest zbyt długi odstęp przed podaniem kolejnej dawki szczepienia? Właśnie się zorientowałam, że od ostatniej (drugiej) dawki szczepionki przeciw WZW B minęło 13,5 miesiąca. Czy biec czym prędzej po trzecią dawkę? Czy da się jakoś zbadać obecny poziom odporności? Bardzo proszę o poradę…

 97. Witam.
  Córka ma 21 miesięcy. Chcę ją teraz zaszczepić na ospę (I dawka), ale i na meningokoki (Bexero i Nimenrix). Jaki odstęp powinnam zachować? Mogę podać na jednej wizycie np. Ospę i Nimenrix?

 98. Witam serdecznie Pani Doktor czy pomiędzy dwoma dawkami Bexero(a odstęp jeśli się nie mylę wynosi 8 tygodni)można zaszczepić (np po 4 tygodniach od pierwszej dawki) szczepionka przeciw ospie? Wtedy druga dawka ospy mogłaby być
  6 tyg. po pierwszej czyli jednocześnie 2 tygodnie po 2 dawce Bexero…Czy dobrze kombinuję? Dodam,że chodzi o chłopców w wieku 3 lata i 4 miesiące i drugi 18 m-cy. Młodszy w tym miesiącu ma ostatnią dawkę 5w1 i później możemy szczepić już na meningokoki i ospe ale chciałabym zdążyć przed wrześniem bo później starszy idzie do przedszkola. I ile czasu po tym Pentaximie musimy odczekać żeby zacząć w ogóle to Bexero? I ostatnia wątpliwość czy ostatnia 4 dawka Pentaxim mjsi być minimum równy rok po 3 dawce? Czy np tydzień wcześniej stanowi różnicę? Dziękuję z góry za pomoc. Pozdrawiam

  1. dowolny odstęp od pentaximu jeśli chodzi o bexsero. Z tymi odstępami również dobrze pani wymyśliła. między 3 i 4 dawką musi być rok.

 99. Witam,
  Czy 6 m-c dziecku można podać 3 dawki szczepienia przeciw pneumokokom od razu na jednej wizycie plus szczepienie 5w1? Czy jest to bezpieczne? Szczepienia mamy opóźnione o 2 m-ce z powodu ciągłego chorowania.
  Dziękuję za odpowiedź

  1. nie, ni można tak zrobić. Między olejnymi dawkami szczepienia przeciw pneumokokom trzeba zachować odpowiednie odstępy, nawet gdy szczepienia są opóźnione.

 100. Witam 🙂 mam pytanie czy na jednej wizycie mogę zaszczepić dziecko szczepionka przeciw WZW B i meningokomom typu B?

 101. Witam, mam pytanie odnośnie szczepień pomiędzy 6 a 8 tygodniem życia. Tak się złożyło że w tym czasie wyjeżdżamy do innego miasta. W naszej macierzystej Przychodni nie chcą nam wydać oryginału karty uodpornienia a jedynie jej odpis. Z kolei we wszystkich przychodniach w miejscowości gdzie będziemy odmówili wykonania szczepienia bez oryginału karty. Jesteśmy w patowej sytuacji. Wracamy dzień po ukończonym 8 tygodniu. Czy te wszystkie szczepienia tj. 6w1, rotawirusy itp. (które się robi w okresie 6-8tyg) można zrobić na początku 9 tygodnia?

  1. można zrobić po 9 tygodniu, ale dziwię się, że przychodnie nie wyrażają chęci współpracy i zaszczepienia dziecka o czasie 🙁

 102. Witam , córka była zaczepiona tylko pierwsza dawka szczepień jako noworodek i w 2 miesiącu życia ze względu na duża ilość infekcji kolejne szczepienia sie nie odbyły ma już 9 miesięcy , jak powinno wygadać dalsze szczepienie ?? Szczepiona jest na NFZ
  Dziękuje

 103. Witam. Corka w 11 tyg zycia zostala zaszczepiona Prevenarem 13. Jaki schemat obrac co do kolejnego szczepienia oraz schemat dawki przypominajacej? Obecnie corka ma 17 tygodni.

 104. witam mam pytanie wróciliśmy z naszej przychodni z szczepienia i jestem bardzo poddenerwowana. przez ciagle choroby mamy namieszane z szczepieniami, malutka urodzona (27wrzesnia 2017 )byliśmy zaszczepieni 02.08.2018 na pneumokoki synflorix pierwsza dawka czyli powiecmy w 11 tygodniu. mamy zalegle reszte dawek dodatkowo mmr i twraz 16 18 miesiac 5 w 1 pentaksim. mamy juz 20 miesięcy Dziś zaszzepilismy synflorix pneumokoki za 2 tygodnie mamy przyjść na mmr potem za 4 tygodnie na kolejny synflorix pneumokoki i za 4-6 tyg na 5 w 1pentaxim,, czy ten schemat może tak być, czy odległość między dzisiejszym pneumokokiem a do mmr 2 tyg jest dość. czy od mmr do kolejnego synflorixa pneumokokow bedzie odpowiednia odległość tych 4 tygodni po szzepionce żywej, bardzo sie boje niewiem czy uda sie nam tak to wykonac i jak bedzie z infekcjami..

  1. „czy ten schemat może tak być” – TAK
   „czy odległość między dzisiejszym pneumokokiem a do mmr 2 tyg jest dość” – TAK, to dobra odległość
   wygląda na to że wszystko się zgadza. Nie zaleca się mieszania szczepionek przeciw pneumokokom. Skuteczność rzeczywista obu preparatów jest podobna.

 105. proszę o radę.. czy ten schemat pneumokoki ma wogule jakiś sens.. pediatra.mowi by potem jescze dokupić dawkę prwnavar czy synflorix jedna przypominająca po 2 roku życia..

 106. Pani Doktor. Córka za 3 miesiące kończy 3 lata. Ile dawek szczepionki pneumokoki powinna otrzymac? Czy przy I ( jeśli jest więcej dawek) może być również zaszczepiona p/ ospie?

  1. dzień dobry. Jeśli podajecie Synflorix PCV 10 to dwie dawki, z zachowaniem odstępu co najmniej 2 mies. jeśli Prvenar 13 (PCV 13) to jedna dawka.

 107. Szanowna Pani Doktor,
  Zwracam się z zapytaniem dotyczącym szczepienia syna (4 latka i 3 miesiące) przeciw menigokokom B (Bexsero). Zaszczepiony w pierwszej dawce był we wrzesniu 2018 (gdy miał 3,5 roku). Drugiej dawki jeszcze nie otrzymał, ze względu na szereg infekcji jakie miały miejsce w zimowym czasie. Obecnie zapisaliśmy się na wizytę szczepienna 4 czerwca i zastanawiam się czy przy tak długiej przerwie podanie tej drugiej dawki będzie efektywne? Czy może powinnismy podać mu jeszcze trzecia? Tylko w jakim odstępie czasu? Byłaby wdzięczna za poradę.

 108. Witam, wczoraj moje dziecko zostało zaszczepione na rotawirusy, chciałam za dwa tygodnie na pneumokoki(druga dawka) żeby nie łączyć dwóch szczepionek (pneumokoki +6w1). Zostałam poinformowana że tak nie wolno i szczepienie dopiero pod koniec sierpnia, pneumokoki i 6w1 na jednej wizycie. Czy jest maksymalny odstęp czasowy żeby szczepionka na pneumokoki była efektywna?

  1. nie ma maksymalnego odstępu. Po prostu jeśli nie ma możliwości podania o czasie to podaje się najszybciej jak to możliwe. Mozna oczywiście rozdzielić te szczepionki, chociaż ja osobiście tego nie zalecam.

 109. A ja mam pytanie czy odstęp między szczepionką 6w1 może zostać wydłużony z 8 tygodni do 16? Tak wypada nam szczepienie pneumokokami i zasugerowano mi, żeby drugie dawki (6w1 i pneumo) podać razem co oznaczałoby właśnie wydłużenie odstępu między 1 i 2 dawką szczepionki 6w1.

 110. czy to jest bezpieczne aby szkrab, który urodził się z masą 2100g w terminie otrzymał 4 szczepionki :(5w1, wzwb 2 dawka, synflorix-pneumokoki i rotawirusy) podczas drugiego szczepienia? Maluch w ciągu 1 miesiąca przybrał 1 kg i lekarz stwierdził, że spokojnie w trakcie 2 miesiąca jak osiągnie 3500g można podać te szczepionki. Ja jednak mam obawy..tyle szczepionek w jednym czasie. Czy tak się praktykuje z mniejszymi maluchami? Z góry dziękuję za komentarz

  1. Oczywiście. Niska masa ciała (poniżej 2 kg) może być wskazaniem do odroczenia szczepienia przeciw wzw b lub do podania jednej dawki więcej. Paradoksalnie dzieci z niską masa ciała powinny tym bardziej dostać szczepienia o czasie, bo sa bardziej narażone na ciężki przebieg infekcji. Więcej o tej masie ciała i szczepieniach przeczyta pani tutaj: klik

 111. Syn jest po ciężkiej infekcji wewnątrzmacicznnej z odczynami oponowymi i niedotlenieniu okołoporodowym. Aktualnie wszystkie badania kontrolne wychodzą dobrze. Do połowy lipca mamy odroczone szczepienia przez neurologa, syn będzie miał wtedy prawie 12 tygodni. Jest zaszczepiony jedynie na WZW. Chcieliśmy zaszczepić go na rotawirusy, jednak pediatra powiadomił nas, że pierwsza dawka musi być podana przed 13 tygodniem życia. Jako pierwsze szczepienie na pewno będzie szczepienie na gruźlicę, którego ponoć nie można łączyć z żadną inną szczepionką poza WZW, a odstęp do kolejnego szczepienia powinien wynosić co najmniej 4 tygodnie. Czy istnieje jakaś alternatywa, żeby jednak zaszczepić syna na rotawirusy? Chcemy szczepić również przeciwko meningokokom (nimenrixem i bexsero), kiedy będzie na to najlepszy moment? Mam również pytanie odnośnie szczepionki skojarzonej i przeciwko pneumokokom. Będziemy mieć refundowaną szczepionkę 5w1, czy warto dopłacać do 6w1 oraz prevenaru zamiast synflorixu? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  1. Podanie po 12 tygodniu nie jest zalecane, ale porozmawiajcie o tym z pediatrą. Biorąc pod uwagę Waszą przeszłość i bilans strat i korzyści ten tydzień może mieć mniejsze znaczenie jeśli ukończycie pełny schemat o czasie. Meningokoki w najbliższym wolnym terminie – odstęp dowolny od innych szczepionek. W Waszej sytuacji radziłabym szczepionkę PCV 13 (Prevenar), ale 5w1 jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

 112. Mam rocznego synka, z kalendarza szczepien mamy teraz mieć szczepionka żywa- MMR . chciałabym jednak zaszczepić małego na meningokoki. Głowie się jednak jak z korzyścią dla synka to zrobić. Czy najpierw meningokoki (typ B wiec będą 2 dawki) i dopiero później mmr ? Czy jakoś łączyć? Boję się obciążać tak mały organizm. Będę wdzięczna za podpowiedź.

  1. Żadne szczepienie nie stanowi obciążenia dla organizmu. W obecnej sytuacji lepiej podać najpierw szczepienie MMR, a np po 2 tygodniach Bexsero. Wspólne podanie z MMR czy inną szczepionką zwiększa ryzyko wystąpienia gorączki.

 113. Witam,
  27.06 moje 3 miesieczne dziecko było szczepione 6w1 (2dawka), neisvac(1 dawka) i rotarix(2dawka). Wystąpiła gorączka 38,6 i czy jest ona przeciwwskazaniem do wykonania szczepienia bexsero 2,5 tygodnia od w/w daty 27.06? Poza tym ile czasu najlepiej odczekać po podaniu bexsero aby zaszczepić 6w1 i synflorix?
  Z góry dziękuję za odpowiedź
  😁

  1. Witam. Nie jest to przeciwwskazanie a odstępy mogą być dowolne – tylko między kolejnymi dawkami 6w1 musi być minimum 1 miesiąc. po Bexsero ewentualne niepożądane odczyny pojawiają się w ciągu pierwszych 2-3 dni. Jeśli w tym czasie nic się nie zadzieje to nie ma obaw o ewentualne nałożenie się odczynów poszczepiennych, ale tak jak wspomniałam między dwiema dawkami 6w1 Należy przestrzegać co najmniej jednomiesięcznych odstępów.

 114. Dzień dobry, mam pytanie 🙂 córka miała dużą przerwę między szczepieniami tj. pierwszą dawkę 5w1 podano jej we wrześniu ubiegłego roku a drugą tydzień temu razem z żółtaczką. U nas w przychodni nie chcą szczepić za jednym razem również na pneumokoki, więc wyznaczono ją za dwa tygodnie. Moje pytanie czy mogę wtedy zasugerować żeby podano kolejną dawkę 5w1? Czyli trzecią dawkę dwa tygodnie po drugiej? Bardzo zależy mi na jak najszybszym podaniu MMR, gdyż boję się wychodzić z córką do miejsc gdzie przebywa dużo ludzi, a w przychodni powiedziano mi, że najpierw musimy nadrobić zaległe szczepienia :/

  1. Witam. Między poszczególnymi dawkami 5w1 należy przestrzegać co najmniej jednomiesięcznych odstępów. Dwa tygodnie to za mało, pomimo, że było opóźnienia tej drugiej dawki. MMR możecie podać razem z tymi pneumokokami. W obecnej sytuacji epidemiologicznej jest to nawet wskazane.

 115. A jaki musi być odstęp pomiędzy drugą dawką szczepionki Bexero na menigokoki typu B, a szczepionką Nimenrix na te pozostałe menigokoki ? Czy np. po dwóch tygodniach od Bexero można zaszczepić Nimenrixem? 🙂

 116. W piątek zrobili nam infanrix i euvax a dziś mają dawać Prevenar i Rotarix. Zastanawiam się czy to nie zbyt krótki odstęp czasu. Po tamtej szczepionce nic się nie działo. Mamy 8 tygodni od niedzieli.

 117. Pani Dagmaro,
  córka w czerwcu skończyła 5 lat. Jeśli dobrze kojarzę, to w aktualnym kalendarzu szczepień wypada w jej wieku druga dawka MMR. Pierwszą dawkę MMR córka otrzymała 17. maja tego roku (opóźnienie było niezależne od stanu zdrowia córki). Czy powinna być szczepiona drugą dawką zgodnie z ogólnym kalendarzem, czy ta przerwa między dawkami powinna/może być większa?
  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź, jeśli tylko znajdzie Pani czas.

 118. Dzień dobry mam pytanie o możliwość podania szczepionki na ospę wietrzna. Syn 2,5 letni otrzymuje teraz Broncho-Vaxom tz pierwszą dawkę i czy możemy w tym czasie podać szczepionek na ospę czy trzeba odczekać. Czy są jakieś przeciwwskazania żeby podać jednocześnie te dwie szczepionki?

  1. Można. po pneumokokach ewentualny odczyn niepożądany pojawi się po 1-2 dniach, a po mmr i ospie między 5-26 dobą od szczepienia. pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *