żywienie

Czy moje dziecko musi pić mleko modyfikowane?

Nie musi. Są dzieci, które mleka modyfikowanego nigdy nie piły i mają się dobrze z pediatrycznego punktu widzenia. Nie mają żadnych niedoborów i prawidłowo się rozwijają. Jak to wygląda w kolejnych miesiącach życia?

Na początek

Do 6. miesiąca życia wszystkie niemowlęta powinny być karmione piersią lub mlekiem modyfikowanym na żądanie. Nie ma potrzeby podawania dodatkowego picia czy jedzenia, bo mleko w tym wieku jest wystarczające – zaspokaja wszystkie potrzeby dziecka.

O przewadze mleka matki nad mlekiem modyfikowanym nie będę pisać, bo każda mama to wie. Nie ma czegoś takiego jak „najlepsze” mleko modyfikowane. Jeśli mnie o takie pytacie to nie do końca wiem co Wam odpowiedzieć, bo te mleka są mniej więcej podobne w składzie i najprościej po prostu iść do sklepu i kupić jakiekolwiek bez specjalnych udziwnień. Wiem, że w reklamie mówią o tym, że mleko X to numer jeden polecany przez pediatrów, a mleko Y jest najlepsze dla rozwoju mózgu i wzroku, a mleko Z sprawi, że Twoje dziecko nie będzie miało kolki, zaparć czy ulewań. Każde z tych mlek próbuje naśladować mleko kobiece, ale nigdy nie będzie lepsze dla mózgu, wzroku czy brzuszka niż mleko mamy. NUMER JEDEN POLECANY PRZEZ PEDIATRÓW TO MLEKO MAMY. Kropka.

A wracając do mleka modyfikowanego – wybierając je zwróćcie po prostu uwagę czy na pierwszym/drugim miejscu w składzie nie ma syropu glukozowego i tyle 🙂

Krok drugi

Kiedy dostrzeżesz u dziecka oznaki gotowości do rozszerzania diety to stopniowo, małymi kroczkami podajesz nowe produkty i nadal podajesz mleko. Przystawiasz do piersi kiedy dziecko chce, podajesz mleko modyfikowane kiedy dziecko chce. Więcej o rozszerzaniu diety poczytasz tutaj: klik .

Krok trzeci

Po 1 roku życia, dziecko powinno mieć tak komponowane posiłki by jego dieta dostarczała wszystkich wartościowych i potrzebnych do rozwoju składników. Dziecko po pierwszym roku życia nadal może być karmione piersią. Dziecko po pierwszym roku życia nadal może otrzymywać pewne ilości mleka modyfikowanego, ale nie musi. Posiłki można tak skomponować by tego mleka tam nie było. 

Ok. A co zrobić kiedy dziecko nie chce pić mleka?

Odstawia się od piersi? (przypominam, że zaleca się utrzymanie karmienia piersią przynajmniej do roku, a nawet do dwóch – w zależności od źródła i NIE MA górnej granicy wieku, powyżej której NIE ZALECA się karmienia piersią). Możecie dojść do takiego momentu gdzie zarówno dziecko jak i mama są gotowi na odstawienie. Jeśli dojdzie do samoodstawienia to nie musisz na siłę wciskać dziecku mleka modyfikowanego. Zadbaj o jego zbilansowaną dietę. U dziecka powyżej 1. roku życia zwykle ilość posiłków uzupełniających w diecie jest na tyle duża, że spokojnie powinno sobie poradzić.

Jeśli dziecko ma 6-7 miesięcy to dobrze by było żeby mleka było stosunkowo dużo w diecie, bo to jest nadal podstawa karmienia. 8-9 miesiąc to taki czas kiedy dziecko je coraz więcej i po tym czasie zwykle już w diecie jest nabiał, a tym samym jakiekolwiek problemy mleczne uda się przetrwać.

Jeśli chodzi o karmienie piersią w pierwszych 12 miesiącach – jak wspomniałam wyżej – fajnie by było je utrzymać. Ale w kolejnych miesiącach życia może przyjść kryzys laktacyjny, zainteresowanie nowymi produktami może być na tyle duże, że dziecko tej piersi będzie chciało nieco mniej. Mimo to oferuj do popicia. Zwykle te kryzysy są naprawdę chwilowe, a z mlekiem mamy zawsze podajesz cenne składniki i to dostosowane do wieku dziecka, więc to taki „syropek na odporność” GRATIS i to z idealnym składem 🙂

W trakcie rozszerzania diety dziecko po 6. miesiącu życia powinno otrzymywać 2-3 posiłki uzupełniające, po 9. miesiącu życia 3-4 posiłki uzupełniające, następnie mogą dojść dwie przekąski, jeśli dziecko ma apetyt na tyle posiłków. I nadal mleko. Jak wspomniałam powyżej – pierwsze miesiące rozszerzania diety to nadal głównie MLEKO, a w kolejnych tego mleka może być nieco mniej jeśli dziecko nie ma na nie ochoty lub może otrzymywać po prostu odpowiednią ilość wapnia z nabiałem. Z mlekiem modyfikowanym dziecko również może mieć kryzys. W trakcie infekcji lub po niej też może odmawiać mleka lub wypijać mniejsze jego ilości. Spróbuj to przeczekać i po pewnym czasie spróbuj zwiększyć jego ilość. Jeśli się nie uda zadbaj o odpowiednią podaż wapnia z innych źródeł.

Jak uzyskać tę „odpowiednią ilość”?

Gdzie jest wapń

Wapń jest obok witaminy D kluczowym składnikiem, który zapewnia dziecku prawidłowy wzrost oraz mocne kości i zęby. Jego najbogatszym źródłem jest mleko i przetwory mleczne (jogurty, kefiry, maślanka, sery twarogowe, sery żółte). Mleczny wapń jest również tym, który organizm najlepiej przyswaja. Dlatego prawidłowa dieta dziecka powinna uwzględniać 3 porcje mleka (w tym jest już mleko modyfikowanego) oraz przetworów mlecznych łącznie.

Wapń w pewnych ilościach występuje również w warzywach (fasola, soja, natka pietruszki, jarmuż) ale przyswajalność z produktów roślinnych jest dużo niższa.

Dziecko po 1. roku życia powinno CODZIENNIE otrzymywać 2 szklanki mleka oraz 1 porcję produktów mlecznych. Jako porcję uznajemy: 1/2 szklanki jogurtu, kefiru lub maślanki, 2 łyżeczki twarogu ziarnistego lub cienki plasterek sera żółtego (z tym raczej nie przesadzamy, bo zawiera on tez sporo sodu!).

Wybierając produkty mleczne korzystajcie z tych dobrej jakości (nie mówię tu tylko o dziecku ale o całej rodzinie). Może macie dostęp do mleczarni? Jeśli nie to pamiętajcie aby czytać składy. Serki i sery dla dziecka powinny być naturalne. Nie podawajcie tych nieszczęsnych danonków czy danio czy jak to się tam nazywa. To dwie łyżeczki cukru prosto do buzi. Więc to bez sensu!

Polecam Wam kalkulator wapnia na stronie 1000 dni, jeśli chcecie sprawdzić czy dziecko ma w diecie odpowiednie ilości wapnia 🙂

Mleko krowie

To mleko które budzi najwięcej kontrowersji. Sama nie do końca rozumiem dlaczego. Produkt jak każdy inny. Są osoby które twierdzą, że absolutnie człowiek nie powinien pić mleka krowy, bo krowa nie pije mleka ludzkiego. Czyli człowiek ma pić tylko ludzkie mleko. Dla mnie najwięcej kontrowersji nie budzi samo mleko co sposób traktowania krów. Dlatego nie przesadzajmy  jego ilością. Można zróżnicować dietę tak by oprócz mleka krowiego były w niej produkty roślinne (napój owsiany na przykład lub migdałowy bez cukru).

U niemowląt mleko krowie nie powinno być stosowane jako osobny posiłek – to znaczy że NIE PODAJEMY go w butli czy kubku jako osobnego posiłku. Do tego w pierwszym półroczu życia służy mleko matki lub mieszanka mleka modyfikowanego. Mleko krowie ma po prostu niezbyt optymalny dla małych brzuchów skład, by móc być stosowane jako wyłączne karmienie. Mleko krowie gorzej się trawi niż mleko mamy czy mleko modyfikowane. Mleko krowie ma wysokie stężenia białka i minerałów (jest to zbyt duże obciążenie dla nerek) i brakuje w nim odpowiedniej ilości żelaza czy witaminy C (może dojść do niedokrwistości).

Po pierwszym półroczu życia nadal tak karmimy ale wprowadzamy również posiłki uzupełniające. Wśród nich może znaleźć się zarówno jogurt naturalny czy twaróg. Nie jest to nic dziwnego. Ale jak każdą nowość, również produkty z mleka krowiego wprowadzamy do diety stopniowo i obserwujemy reakcję dziecka. Mleko krowie jako dodatek do zupy czy do naleśnika też może być. Podobnie jak napój roślinny. Kaszkę możecie przygotowywać na wodzie lub na mleku. Do wyboru macie mleko mamy, mleko modyfikowane i mleko krowie, napój roślinny (zawsze zerkajcie na skład). Zwróćcie uwagę na to, ile mały człowiek pije z tej piersi na dobę lub ile ml mleka modyfikowanego wypija. Jeśli ssie dużo z piersi lub wypija swoje mleczne zapotrzebowanie z mm to możecie przygotować kaszkę na wodzie.

Po pierwszym roku życia dziecko może wypijać mleko krowie z kubka. Ale pamiętaj, że dotyczy to dziecka, które nie ma żadnych problemów z gospodarką żelazem ani innych niedoborów. Nie powinno być tego mleka również jakoś dużo. Optymalnie mówi się, że dwa kubki wystarczą. Po pierwszym roku życia mleko krowie w mojej ocenie ma pewną przewagę nad mlekiem modyfikowany. Mleka typu junior nie są mistrzostwem w składzie. Mogą zawierać słodziki w ilości totalnie niepotrzebnej dziecku.

Mleko kozie

To ostatnio coraz bardziej popularna opcja karmienia mlekiem. Amerykańska Akademia Pediatrii jak i polscy eksperci żywieniowi (PTGHiŻD) nie zalecają jego podawania niemowlętom ze względu na skład tego mleka. Mleko takie cechuje bardzo wysokie, niekiedy niebezpieczne, stężenie soli mineralnych oraz mała zawartość kwasu foliowego i witamin. Zdecydowanie nie należy stosować takiego mleka u niemowląt poniżej 12 m. Sformułowanie „zdecydowanie” nie pozostawia wiele wątpliwości.

Ostatnio natknęłam się na mleko kozie modyfikowane. Pytała o nie jedna z czytelniczek. Nie stosowałam go nigdy. Weszłam jednak na stronę producenta, który oczywiście mleko bardzo zachwala. Jest tam sporo ulepszeń – by mleko to upodobnić jak najbardziej do mleka mamy i oczywiście to mleko również tylko naśladuje mleko mamy. Jego plusem mam być fakt, że nie zawiera oleju palmowego, ale jest też zwykłe mleko modyfikowane które go nie zawiera.

W czasie, gdy dostałam pytane o tę kozią modyfikację to robiłam akurat staż w klinice gastroenterologii dziecięcej i to na oddziale „żywienia”. Podpytałam o to mleko również ekspertów. Oni również stwierdzili, że czasami warto być zwolennikiem prostych rozwiązań, ale jest to jakaś alternatywa dla krowich mlek modyfikowanych.

Spokojnie, bez stresu, ze wsparciem ekspertów laktacyjnych, ekspertów żywienia, pediatrów, położnych – żywienie dziecka nie musi być czarną magią.

92 thoughts on “Czy moje dziecko musi pić mleko modyfikowane?

 1. Mleko matki polecane przez pediatrów? Chciałabym na takiego trafic. Niestety, u mnie w przychodni jest ich dwoch i każdy starał się mniej lub bardziej natarczywie namówić mnie na mm. A jak syn skończył rok to nie mogły zrozumiec PO CO dalej go karmię 😀 szkoda, że nie przyjmujesz w mojej przychodni 😉

 2. Ja też miałam taki przypadek. Kobieta-polozna aż się wzdrygnela z obrzydzenia jak powiedziałam że karmię piersią córkę która ma 15miesiecy. Spytała mu się po co dalej karmię. Karmi się tylko piersią do 1 roku życia. Zrobiło mi się mega przykro.

  1. 🙁 nie wiem czy to Was pocieszy czy jeszcze bardziej załamie, ale ja również to usłyszałam stosunkowo niedawno (córka karmiona 15 miesięcy).

   1. Ja usłyszałam, że mam w 2 miesiącu całkowicie przestać karmic piersią bo moje dziecko będzie znerwicowane. Karmiłam na zmianę piersią i modyfikowanym bo syn miał żółtaczkę z mojego pokarmu, a bilirubina nie chciała spadać. Aktualnie syn ma 8 miesięcy i od miesiąca słyszę, że nie mam go karmić tyle piersią bo go utucze i zrobię z niego kalekę. Powinnam podawać więcej kaszki i wodę. Czasem ciężko nie dać się zwariować i nie zwątpić w to co się robi, bo przecież nikt nie chce skrzywdzić swojego dziecka.

   2. Dzień dobry!
    Bardzo ciekawy i przede wszystkim szczery artykuł.
    Karmię swoje dziecko 21 miesięcy. Powoli kończymy mleczną drogę – stopniowo eliminuję karmienia, aktualnie córka pojada tylko do usypiania na noc (aczkolwiek nie zjada wtedy jakoś dużo) i po przebudzeniu rano. Normalne posiłki je ładnie, uwielbia serek wiejski, jogurt naturalny, żółty ser. Żadne owocowe serki nie są przez nią akceptowane 😉
    Stwierdziłam, że dobrze będzie podawać jej teraz przed snem mleko. Tylko pytanie jakie? Składy większości mm mnie przerażają! Trafiłam na mleko smilk. Skład jest prosty. Czy może Pani się wypowiedzieć co do tego mleka?
    A może nie bawić się w mieszanki i po prostu podawać krowie?
    Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź!
    Pozdrawiam serdecznie

  2. W Pl to baardzo kuleje:( mi pediatra kazala zostawic od piersia 2 mies dziecko bo jest chude. To byl najwieksze blad. Potem choroba gonila chorobe. Corke karmilam 26mies. Do samoodstawienia. Coz..Nie byla tez na nic szczepiona I to okaz zdrowia. Zero alergii, skaz bialkowych, AZS itd. Ma prawie 3 lata a byla chora 3x w calym swoim zyciu. Raz dostala antybiotyk. ( w wieku 5 mies). Teraz zaczynamy zaszczepic. Jestesmy po pierwszym Infarix Hexa. Zero skutkow ubocznych. Teraz MMR. Nie zaluje ani troche decyzji o przesunieciu szczepien. A kp 2 lata to takie min.

 3. Po 12 mc probowalam wprowadzic mleko krowie(za namową pediatry, ktory stwierdzil ze wystarczajaca mnie wyssał)niestety Po wprowadzeniu mleka krowiego syn dostał alergii.Nadal karmie piersia syn 16 mc.Jestem na diecie eliminacyjnej.Pediatra co chwile zapisuje mm.ktorych syn nie chce pic(mocno placze ,wypluwa )Slabo przybiera na wadze.Czy sama piers wystarczy jezeli chodzi o Wapn .

  1. wystarczy. Dodatkowo może pani spróbować przetworów mlecznych – zacząć od niewielkich ilości – może nie będzie żadnej reakcji.

 4. Dziękuję za ciekawy artykuł.
  Synek wlasnie skonczyl rok. Powolutku wprowadzam produkty mleczne (powoli bo brzuszek reaguje).
  Może trochę dziwne pytanie ale czy podawać dziecku mleko krowie prosto z kartonika/ butelki (no, troszke podgrzane) czy lepiej przegotować? Przypuszczam, że nie jest to najlepszej jakości mleko…że przechodzi sporo procesów, w wyniku których jest bardziej białą wodą niz mlekiem „prosto od krowy” 😉 Ale może się mylę.

  1. Synek 11 m-cy, do tej pory tylko kp, ale nasza droga nie była prosta i kilkukrotnie konsultowane z cdl, generalnie dużo pracy nad utrzymaniem kp. Karmień coraz mniej, bardzo krótko, mały się denerwuje, laktacja wydaje się zanikać. Mam obawy że jednak za mało dostaje mleka.
   Synek bardzo drobny i szczupły ale rozwija się prawidłowo.
   Jeżeli chciałabym dokładać mu mm jako uzupełnienie, to w jaki sposób w takim wieku? Jeszcze butelka ze smoczkiem czy bidon z rurką?
   Ostatnio jadał z butelki gdzieś między 6-7 m-cem kiedy był dopajany moim mlekiem, teraz nie wiem czy podanie butelki ze smoczkiem nie będzie jakimś uwstecznieniem?

 5. Moja córka ma 22 miesiące. Ciągle karmię. Ku pokrzepieniu chciałam napisać, że moje córki są pod opieką pediatry, która po badaniu (jeśli np. córka marudzi, bo źle się czuje) nawet sama proponuje, żeby dziecko nakarmić piersią, kiedy ona pisze zalecenia i recepty 🙂
  Oby więcej takich osób!

 6. Karmiłam synka 13 miesięcy piersią. Ku zdziwieniu otoczenia nie przeszłam już na butelkę i mm. Nie widziałam sensu. Mleko modyfikowane nie ma żadnych składników, które nie mogłaby dać mojemu dziecku dobrze zbilansowana dieta.

  1. Dzień dobry,
   Stoję przed wyborem mm. Rozważam Bebilon, Bebiko, HiPP oraz Capricare. Proszę mi powiedzieć czy nadal Pani zdanie na temat mleka koziego jest takie jak w artykule czy może przez te kilka lat coś się zmieniło ?
   Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

 7. A co jeśli dziecko skończyło 12 miesięcy, a wciąż niechętnie je cokolwiek poza mlekiem matki? Moja córka pomimo prób rozszerzania diety od 6 miesięcy maksymalnie na jeden posiłek potrafi zjeść np 8lyzeczek owsianki z jogurtem. Także ostatecznie posiłek i tak kończy się ssaniem piersi.

  1. Należy próbować i starać się proponować nowe smaki, siadać do posiłku razem z dzieckiem, żeby widziało jak jedzą dorośli na pewno też z czasem będzie chciało spróbować.

   1. Dzień dobry, moja córka ma skończone 13 miesięcy, dokładnie w momencie skończeniem 13 miesięcy córce wyszedł 1 ząbek, dlatego lekarz zlecił zrobienie morfologii, poziomu wit d3, natomiast nie zostały zlecone poziomu zelaza i ferrytyny. Poziom zelaza wyszedł bardzo wysoki. Po zrobieniu morfologii hemoglobina wyszła na poziomie 9,8 gdzie przedział u dziecka rozpoczyna się od 10,5, pozostałe parametry tez były delikatnie zaniżone i od razu lekarz kazał podać dziecku żelazo- bez zbadania jego poziomu. Nie zlecił mi poszerzenia diety o produkty bogate w żelazo- uznał natomiast ze dziecko ma dość duża anemię i szybko trzeba podać żelazo. Posłuchałam jednak samej siebie i kilku pediatrów którzy jednak kazali wstrzymać się z suplementowaniem zelaza i podaje dużo produktów bogatych w żelazo plus laktoferyne, wit b i c. Bardzo proszę o Podpowiedz czy postepuje prawidłowo.

    1. Zapasy żelaza w organizmie lepiej oceniać poziomem ferrytyny, ponieważ poziom żelaza ma bardzo duże wahania.
     Jeśli ferrytyna była obniżona, niska hemoglobina, mcv obniżone to jednak warto byłoby podać żelazo.

  2. Witaj, mamy podobnie z córką. Niebawem skończy rok, a nowości niewielkie porcje zje. W kawałkach coś lubi podjadac ale to też nie dużo..

 8. A jeśli chodzi o max dawkę mleka modyfikowanego po roku czy taka istnieje ? Mój synek ma rok i dalej je w nocy 1-2 razy..

  1. można go od tego już odzwyczaić – coraz mniej wsypywać proszku do wody aż pozostanie tylko woda. Nocne karmienie to również ryzyko próchnicy.

 9. A ja muszę przyznać ze nie spotkałam nigdy lekarza który by odradzał kp a karmiłam pierwsza corke 2 lata. Zarówno w przychodni (nawet starsza pani doktor się dziwiła ze zastanawiam się nad odstawianiem ze względu na kolejna ciąże i pocieszyła ze ona w swojej drugiej i trzeciej ciąży cały czas karmiła i to jest możliwe i bezpieczne) jak i w szpitalu (sędziwy doktor zachęcał ze to najlepsze co mogę zrobić dla 1,5 rocznej córki przy ostrym zatruciu pokarmowym).

 10. Dziękuję za ten artykuł. Właśnie się zastanawiałam czy przy rozszerzeniu diety mogę córce robić kaszki na wodzie. Karmię piersią ale ściaganie mleka laktatorem to jakaś porażka, kilka kropel w kilkanaście minut. A jak córcia się przyssie to leci strumieniem ? Nie wiedziałam też czy mogę podawać produkty mleczne przed ukończonym rokiem.

 11. Uwielbiam Twoje posty, tego trzeba było mi ponad rok temu 😉
  Córcia zaczęła „się odstawiać” kiedy miała 10 m-cy. pozostawały karmienia wieczorne, nocne i poranne. Lekarz stwierdził że to wystarczy jeśli mała wszystko zjada (owoce, warzywa, mięso itd). problem zaczął się kiedy Zosia miała roczek, a ja straciłam pokarm (albo mała nie chciała mojego mleka?). Chciałam wprowadzić mm, problem był z butelką której nie tolerowała, mlekiem pluła. Kiedy zaczęłam dawać więcej produktów mlecznych z mleka krowiego- dostawała wysypkę. Lekarz mówił że nie wygląda to na skazę białkową, ale zalecił podanie mm HA (chyba NAN). Podawałam po łyżeczce, niemalże wmuszałam. Małą ewidentnie zaczął boleć brzuszek po 2 czy 3 dniach, nigdy tak nie płakała. wyrzuciłam mleko. intuicja nie pozwalała mi podawać tego dziecku. wprowadzałam mleko krowie od początku, po troszku, kiedy małą wysypało robiłam kilkudniową przerwę i znów dawałam troszkę mleka. Dziś nie ma już problemów z wysypką, choć za mlekiem nie przepada. A ja mam nadzieję że postąpiłam słusznie…
  Wcześniej z synkiem nie miałam problemów. Z karmienia piersią przestawił się po roku na mleko krowie i uwielbiał je. Jak raz wspomniałam pediatrze o mleku krowim to krzywo na mnie patrzyła.
  Zawsze chciałam karmić piersią długo, niestety jeszcze mi się nie udało dłużej niż rok 😉

 12. A co z mlekiem roślinnym? Teraz jest taki duży wybór na rynku. Wiem, ze zaraz ktoś napisze, ze to nie mleko. No dobra to napój, ale tez ma wapń i inne cenne składniki.

  1. można stosować jako dodatek do diety ale najlepiej takie naturalne – bez dodatkowych słodzików itp. Ja robię często mleko roślinne sama 🙂

 13. A czy 13-miesięczny maluch regularnie karmiący się piersią również musi dostawać dodatkowo mleko krowie? Czy mleko mamy nie zapewnia mu już wymaganych posiłków mlecznych i wszystkich niezbędnych składników pochodzących z mleka? Do tej pory nie dawałam córce mleka krowiego, wyłącznie jego przetwory – jogurty, kefiry, sery, masło – i szczerze mówiąc nie jestem przekonana, że powinnam mlekiem krowim „robić konkurencję” do mojej piersi. Serdecznie pozdrawiam!

  1. takie postępowanie jest jak najbardziej słuszne. Nawet gdyby nie karmiła juz pani piersią to skoro sa jogurty i kefiry to jest ok.

 14. Niestety też spotkałam się z opinią pediatry, że może juz czas przejść na mleko modyfikowane gdzie dziecko miało rok. A karmiłam do 17 miesiąca ?

 15. Witam. Pozwolilam sobie napisac,poniewaz moja pani doktor nie potrafila mi udzielic odpowiedzi. Moja 2,5letnia corka uwielbia wode mineralna cisowianka perlage musujaca. Gdybym jej pozwolila to wypijalaby ja litrami,po prostu w siebie wlewa. Staram sie ograniczyc do jednej butelki 0,7l dziennie,ale nie zawsze sie to udaje,gdyz chce by wypijala te 1,2-1,5litra plynow dziennie (wazy 13kg) a nic innego oprocz cisowianki i slodkich napojow nie chce pic. Co jest bardziej szkodliwe dla dziecka – jak za malo wypije plynow na dzien, slodkie napoje plus woda mineralna czy moze pozwalanie na wypicie dziecku 1,5 litra dziennie wody mineralnej? Jesli moze Pani udzielic mi odpowiedzi to bylabym wdzieczna. Pozdrawiam

     1. Witam,
      Bardzo fajny artykuł i pomocny. MOJA CÓRECZKA W STYCZNIU KOŃCZY ROCZEK.PODAJE JEJ MLEKO MM RANO I WIECZOREM.LUBI JEŚĆ OGÓLNIE.CZY MOGE SCHODZIĆ Z MLEKA MM?NIE PODAWAŁAm JEJ JOGURTU NATURALNEGO CZY SERKA.NIBY PRZETWORY MLECZNE PO ROKU.JESZCZE DOSTAJE KASZKĘ.Pozdrawiam

 16. Dzieki za informacje, ze mm moze byc takze na zadanie. Moje dziecko od urodzenia, kiedy jeszcze bylismy w szpitalu mialo wg poloznych pic tyle, ile na opakowaniu pisza I potem za3h. A synek pil I pije do dzis (8 m.) czesciej, ale mniejsze porcje. A my na sile w niego w tym glupim szpitalu wlewalismy jak w ges przy pospieszaniu poloznych (bo nigdy panstwo nie wyjda do domu,jak dalej bedzie spadal z wagi…)-on plakal I ja plakalam. I jak moglam uratowac to moje nieszczesne karmienie piersia, o ktorym mrzylam. Nawet juz doradcy laktacyjni nie pomogli, traume mam do dzis

   1. To moze dopowiem, bo nie skupialam się na tym w piprzednim wpisie- walczylam o karmienie miesiac, lazac od neurologopedy do 3 doradcow laktacyjnych, odciagajac juz co poltora godziny roznymi metodami itd. Przystawiajac dziecko. Dorobilam się silnego stresu odciagajac za kazdym razem max 60 ml mleka z obu piersi, chodzilam jak zombie I nie mialam sil zajmowac sir dzieckiem, poza tym dlugo by opisywac. Bardzo, podkreslam bardzo chcialam karmic, w ogole nie wiedzialam, ze chcac czasen nie mozna. Wiec draznia mnie takie wpisy jak Twoj Gosciu, bo czasami tego mleka naprawde nie ma I ja bardzo staralam się przystawiac I odciagac. Co przeszlismy z synkiem, to nasze. Ale mam dosc pisania I pietnowania kobiet na stronach laktacyjncych pt jak sie chce karmic to sie zawsze mleko wyprodukuje, widocznie nie chciala. I pitem te, ktore naprawde nie mogly siedza cicho I placza miesiacami, ze sie nie udalo, a otoczenie uwaza, ze byly wygodne. Dziecko konczy dzis dzis 14 miesiecy, mnie dalej lezka poleci jak o tym pomysle, ale cos stanelo na przeszkodzie.mnie I mojemu wczesniakowi. Takze czasem lepiej milczec.

    1. Ja miałam tak samo, starałam sie bardzo, ale nie udało sie, w 10 dobie wylądowalismy w szpitalu bo waga spadała zamiast rosnac. Cały czas podaje piers, odciągam , ale mm jest więcej . Pocieszam się,że dobrze ,że choc troche mojego mleka dostaje:)

 17. Mój najmłodszy synek ma prawie 9 miesięcy. Trójka starszych to już nastolatki. Pierwszego karmiłam 4 miesiące piersią, córkę 7, trzeciego 5 mies no i najmłodszego 3. Nigdy nie lubiłam karmienia piersią i zazdroszczę kobietom, które z powodzeniem karmią nawet do dwóch lat. Mnie nikt na to nie przygotował, nikt nie powiedział o nawale pokarmu. Zaraz po pierwszym porodzie dostałam zapalenia piersi i znienawidziłam karmienie. Potem już co chwilę łapało mnie zapalenie. Karmienie piersią było dla mnie udręką. Ale to tak poza tematem.
  Powyższy tekst jest dla mnie bardzo pomocny. Kupowałam synkowi Danio w nadziei na mądre rozszerzenie diety. Bo twarożkiem się jeszcze dławi. Ale już nie będę. Zrobię mu kaszkę na mleku krowim i będzie lepiej. Ale to bardzo dziwne jak robimy dzieciom krzywdę myśląc, że to właśnie jest dla nich dobre. Dziękuję za artykuł.

 18. Mój stn (19msc) nie chce pić mleka krowiego akceptuje tylko mleko modyfikowane. Jogurty natomiast chętnie wcina. Czy próbować przyzwyczaić go do mleka krowiego czy pozostać przy mm. Jak długo powinnam karmić to mm?

 19. Prawdopodobnie chodzi Pani o mleko Capri Care. Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że jest gorsze od mlek mm z mleka krowiego. Porównywałam go z innymi mlekami i ma tyle samo witamin, kwasu foliowego a nawet ciut więcej żelaza. Wystarczy spojrzeć na jego skład, które mleko mm krowie zawiera pełne mleko? Wszystkie mają odmineralizowaną serwatkę, maltodekstrynę i inne dziwności. Ja osobiście uważam, że to jest najlepsze mleko mm na rynku. I piszę to jako matka dwóch pociech.

  1. napisałam jakie jest stanowisko ekspertów żywienia – celowo poruszyłam ten temat. Dla mnie wszystkie jako mamy trzech córek KP i lekarza, wszystkie mleka modyfikowane są podobne – uważam że najlepiej stosować takie bez dużej ilości cukru. Oczywiście najlepiej by było mleko z piersi – jeśli nie ma takiej możliwości to mleko modyfikowane jest najlepszą alternatywą (ale powyżej 1 roku życia już nie).

  2. Moj synek tez od 2 miesiaca zycia pije mleko mm Capri Care pierwszy miesiac probowalusmy rozne mm niestety dziecko wogoke ich nie tolerowalo coeaz gorzej sie czuło nie wiedzielismy juz co robic az natrafilismy na mleko kozie id pierwszego dnia jak podalismy calkiem inne dziecko i tak juz synek konczy 5 miesiecy ladnie przybiera na wadze jest zdrowy. Ja z3 swpjej strony bardzo polecam sklad uważam ze jest bardzo dobry. Szkoda tylko ze lekarze bardzo sceptycznie podchodzą do tego mleka.

 20. Moj syn ma 3 lata i pije Butle mm przed snem- lepiej dawac zwykle mleko? Nie zrozumialam co jest zlego w mm po 1 roku zycia.

  1. jeśli dziekco nie ma żadnych niedoborów żelaza to mleko modyfikowane po 1 roku życia z powodzeniem mozna zastąpić kubkiem zwykłego mleka, które nie zawiera cukru, tłuszczu palmowego itp. wszystkie te dodatki są zbędne. W tym wieku nie powinno być już butelki.

 21. Witam.. mam pytanko.. chodzi o mojego synka. Ma 15 miesiecy i zawsze lubil i pil bardzo chetnie mleko modyfikowane.. wypijal pełna butelke.. od jakiego tygodnia zaczal wypijac coraz mniej i mniej az wkoncu jak mam mu dac butelke na na wieczor to kiwa ze niechce i jak troche popije to robi beee…( jakby mu juz nie smakowało) . Samego mleka wogole nie chce i nie wiem czy to jego bunt chwilowy czy za jakis czas zacznie pic czy poprostu juz nie chce mleczka… Czy mam mu dawac i proponowac mleko? Jesli chodzi o kaszki,budyn,owsianki na mleku to tez jest problem. Codziennie daje mu jogurt naturalny to zje ,czasem twarozek,ser tez uda …. jesli chodzi o picie to pije wode dziennie 1 butelke 330ml a czasem 2 takie wypije.

  1. Jeśli dziecko samo zrezygnowało z butelki należy to wykorzystac i próbować podawać przetwory mleczne ewentualnie kaszki z różnymi dodatkami? Może owocami? Budynie, twarożki, szukać najlepszego rozwiązania dla synka.

 22. A co z dziećmi po 1 roku życia. Uczulenie na nabiał. Czy powinno się podawać mm? Jesli tak to do kiedy? I co potem? Pozdrawiam 🙂

  1. To zależy jak było karmione wcześniej czy była próba wprowadzenia przetworow mlecznych w trakcie rozszerzania diety. Ile produktów poza mlekiem spożywa.

  2. Corka 5 miesiecy i nie chce butelki piers tez juz odrzuca w dzien nie chce to daje jak wejdzie w gleboki sen to troche ssie nie wiwm co robic 😣

 23. Kochana Mamapediatra… proszę doradź… karmię synka piersią- ma roczek. Jeśli zdecyduje się na odstawienie to co mam podawać w nocy jak się obudzi i czym skoro nie w butelce ? Gdzie zwykle podawałam pierś… no i to zalecenie że powinien pić dwa kubki mleka po roku, ale to może być po prostu w formie grysiku czy kaszki podawane z miseczki? Pozdrawiam serdecznie

  1. Jeśli dziecko pije z piersi nie z powodu tego że jest głodne tylko zaspokaja inne potrzeby można podać wodę z bidonu lub kubeczka. Nocne karmienia sprzyjają próchnicy. Mleko może być w formie kaszki budyniu lub podane jako jogurt,twarożek.

 24. Jak napisano wczesniej, nie kazda mama moze karmic piersia. Ja niestety mam tak plaskie brodawki, ze dziecko nie ma jak sie ich zlapac, wiec aby dostarczyc mu tego co najlepsze odciagam pokarm laktatorem z sukcesem praktycznie od samego poczatku czyli juz ponad 2 miesiace.
  Prosze mi powiedziec co robic w sytuacji, gdy dziecko (mam nadzieje) najada sie ale nie ma to duzeo przelozenia na wage dziecka???? Czy naprawde trzeba dokarmiac je mm??? (Wolalabym ograniczyc sie tylko do mojego mleka i unikac tych mieszanek tak dlugo jak tylko jest to mozliwe). Moze jest cos co powinnam zrobic by dodac wiecej wartosci odzywczej mleku?Dodam ze synek jest bardzo zywym dzieckiem i

  1. Podziwiam, że ma Pani tyle wytrwałości i ściąga mleko laktatorem. Ja też miałam płaską brodawkę w jednej piersi. Od porodu nakładałam na nią taki silikonowy kapturek podczas całego karmienia, a czasami tylko na samym początku karmienia, a potem ściągałam kapturek i starałam się wcisnąć brodawkę dziecku. Często zanim mi się to udało, trwało to nawet z 5, 7 czy 11 minut, cała się przy tym upociłam i też bardzo stresowałam. Stopniowo, po trzech tygodniach maluch w końcu nauczył się chwytać tę płaską brodawkę. Ona wcale się „nie wyciągnęła”, tylko dziecko wiedziało już, jak musi złapać, żeby mleko poleciało. Aha, dodatkowo przed karmieniem nosiłam jeszcze na piersi takie okrągłe nakładki Medela, które wyciągały sutki. Dzięki kompilacji różnych porad mam udzielających się na forach do dziś karmię obiema piersiami!

 25. Niestety mi nie było dane karmienie piersią i musze podawac mleko modyfikowa,e ale nie potępiam sie za to że nie karmię swoim mlekiem, próbowałam wszystkiego ale nic. Ważne że dziecko jest zdrowe. I wiem że karmienie piersią jest anjlepsze co może byc dla dziecka. Ale czasem bywa tak że nie jest nam to dane.

 26. Córka 10.5 miesiąca karmiona piersią. Planuję karmić tak jeszcze przez dwa miesiące. Rozmawiając z pediatra, zaleciła mleko krowie jak skończę karmić lub też jeśli pojawi się problem mleko kozie. Dodam, że starszy syn miał skazę białkową, karmilam go piersią rok czasu, stosowałam dietę eliminacyjne, po czym przeszlismy właśnie na mleko kozie. U córki od czasu do czasu pojawiaja się plamki skazowe, jednak nie rezygnujemy z nabiału,problem nie narasta. I teraz mam mętlik, bo zamierzałam przejść na kozie, gdy ukończy rok. I sama nie wiem co będzie najlepsze?

 27. Co podawać zamiast produktów mlecznych. Syn ma 18 mc uczulony na białko mleka krowiego. Nadal pije Neocate junior w nocy , czasem zje kaszkę na tym mleku.

 28. Moja córka ma 2,5 roku do dziś pije pierś innego mleka nie ruszy… Wszyscy mówią że już czas najwyższy żeby odstawić, ale ani ona ani ja nie jesteśmy jeszcze gotowe.

 29. Witam, moja córeczka ma 8.5 miesiąca i jest małym cycoholikiem. Rozszerzamy dietę, głównie stosując BLW. Córka zdkada zazwyczaj dwa posiłki plus czamai jakąś przekąskę, a tak to głównie pierś. Od kiedy zaczęła raczkować pojawiły się problemy ze spaniem, budzi się nawet co godzinę i zasypia tylko przy piersi. Zastanawiam się, czy wprowadzenie mleka modyfikowanego mogłoby wydłużyć czas snu, ale z drugiej strony szkoda mi zakończyć kp.

 30. Moja córka ma 17 miesięcy i ciągle karmie je piersią. W ciągu dnia ciągnie pierś głównie przed spaniem i po spaniu. Ale za to w nocy budzi się czasami 4-5 razy i też ciągnie pierś. Nie wiem jak mam ja tego od uczyć, próbowałam dawać jej wodę to odpychała butelkę a mm wogole nie chce pić. Chciałbym ją od uczyć ciągnienia piersi w nocy bo boję się że dostanie próchnicy na zabkach.

 31. Witam, moja córka skończyła 9 miesięcy, pije głównie moje mleko, je 2 razy dziennie zupke na mięsie, co 2 dzień z jajkiem, owoce, ale nie toleruje kaszek ani mleka modyfikowanego i wszystko musi mieć miksowane, nie zje nic z grudkami. Czy powinnam się martwić? Po nocy i rannym karmieniu jest tak najedzona, że koło 10 je zupę, bo kaszki nie zje, pluje. Później po drzemce daje znów zupę, potem pierś, po kolejnej drzemce owoce, a wieczorem i do spania pierś.

 32. My mamy przychodnię na wsi, nieopodal maleńkiego miasteczka na Lubelszczyźnie. Zawsze po szczepieniu panie pielęgniarki i położna zachęcały mnie, aby bez skrępowania ukoić płacz dziecka piersią, co oczywiście robiłam. Karmię piersią ponad 14 miesięcy i ilu już się komentarzy nasłuchałam (najwięcej od „niedzieciatych”), to trudno zliczyć 😉

 33. Ja czytałam na instytucie gospodarki narodowej żywności że od 6 miesiąca mleko nie zaspokaja potrzeb dziecka i trzeba rozszerzyć dietę a do roku powinno pić tylko 2 porcje mleka. Czytałam też że dzieci są niedozywione

 34. Witam. Właśnie odstawiam córkę (26mcy) od piersi. To był piękny czas, ale ze względu na nocne wstawanie po kilka razy mówię już dość. Mleka mam nadmiar, opuszczam laktatorem do uczucia ulgi po 50-100 ml, córka prosi o piers (W dzień podaje moje osiągnięte lub krowie ale nie bardzo chce pić z butelki ani kubka, A z tego co czytam wcale nie muszę jej do tego zmuszac) w nocy prosiła o piers ale daje tylko wodę żeby przestała jeść w nocy. Ma nadwagę, skończone 2 l 2m. I 18 kg 92 cm. Stopniowe odstawienie nie przynosiło efektów. Najgorszy problem mam z usypianiem bo zawsze było przy piersi. Widzimy ja samochodem ale na dłuższą metę nie wyobrażam sobie tego. Jakieś rady?

 35. Mojego 15m Mateuszka nadal karmię piersią. Zarówno pediatra jak i mój ginekolog zrobili wielkie oczy jak im powiedziałam i pytali: ale po co? Przecież roczne dziecko już może praktycznie wszystko jeść. Zastanawiam się, czy pacjent ma uczyć lekarza że im dłuższe kp tym lepiej dla matki i dziecka? WHO zaleca kp co najmniej do 2 roku życia. CZEMU LEKARZE TEGO NIE WIEDZA??? Dodam…… W S T O L Y C Y!!! Ech 😉

 36. Czy mleko kozie jest równiez alergenem dla dziecka, które ma skazę białkową? Moja córeczka za 11 dni kończy rok, jest uczulona na mleko i pochodne, wołowinę, jajko, ryż, cytrusy i truskawki- to co udało nam się sprawdzić. Niebawem muszę wrócić do pracy, póki co karmię piersią, mm nie chce pić, czy moje mleko będzie zanikać jeśli przez 7h mała nie będzie przystawiana?

 37. Dzień dobry,
  dziękuję za post, rozwiał sporo moich wątpliwości, jednak jeszcze kilka zostało. Jestem obecnie na rozdrożu kulinarnym mojej już prawie 9miesiecznej córeczki. Karmię piersią, ale bardziej pasuje – dokarmiam.
  Od kilku tygodni wprowadziłam mm (którego do tej pory unikałam) do kaszek porannych (wcześniej były na wodzie), ponieważ nie miałam pewności czy mała ma wystarczająco mlecznych posiłków. Z piersi je 2x w nocy, na podwieczorek i odciągnięte podaje na kolację do kaszy. Sama tak zdecydowała, cyc stracił zainteresowanie.
  Chciałabym się dowiedzieć czy w naszym przypadku mm jest konieczne? Chce wprowadzić zamiast niego jogurt naturalny, rozszerzać dietę dodatkowo o kolejne produkty mleczne. Do tej pory co drugi dzień w zupie oprócz warzyw i mięsa pojawia się jajko. Mała ładnie przybiera na wadze.

  Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

 38. Mleko nie zniknie z dnia na dzień. Córkę 10 lat temu karmiłam 3 lata i dwa miesiące. Gdy miała 7 mc wróciłam do pracy. Mleka nie ściągałam bo nie chciała pić takiego odciągniętego. Do kaszek babcia używała wodę lub krowie. Obecnie karmię 11 mc synka. Gdy miał 7 mc wróciłam do pracy. Też nie ściągam a mleka mam bardzo dużo. Po 8 godz. piersi są pełne a mały chętnie ssie. Żadnych butelek. Od 6 mc życia wprowadziłam zwykły kubek i bidon z miękką rurką.

 39. Super artykuł. Widać że napisany z doświadczeniem. Mam takie pytanie ponieważ wiem jakie są różnice mleka krowiego ze sklepu i tego od rolnika. Jakie mleko najlepiej podawać dziecku? Mam obydwie możliwości, choć my z mężem pijemy mleko prosto od krówek sąsiada. I drugie pytanie czy takie mleko również nie musi być przegotowane? Czy lepiej przegotować?

 40. Witam. Za parę tygodni wracam do pracy a mój 9 miesięczny synek nadal na piersi i nie chce nawet spróbować mleka modyfikowanego, dodam że jeśli chodzi o rozszerzenie diety to idzie bardzo opornie, zje dwie łyżeczki kaszki i wypluwa, podobnie z każdym innym posiłkiem. W nocy także pomaga się piersi. Jak sobie z tym poradzić??

 41. Dzień dobry,
  proszę o poradę, chodzi o przejście na mm. Syn 8,5 miesiąca, prawidłowy rozwój, jest karmiony obecnie kp, rano (godz. 6) i wieczorem na śpiocha (ok. 20.30) -próbuję przesunąć powoli godzinę ostatniego karmienia i zlikwidować je, przedostatni posiłek – kaszka godz. 17-18. Ze wzgledu na mój stan zdrowia (częste infekcje pochwy) mam wskazanie na przejście na mm, aby można mi podać lekarstwa, które w okresie kp są niewskazane. Syn odmawia mm, próbowałam już Nan, Bebiko, Bebilon. Ściąganie laktatorrm mleka i zrobienie zapasów nie wchodzi w grę. Okazało się, że syn potrafi sobie coś z piersi ściągnąć, natomiast laktatorem elektrycznym nie dam rady nic ściągnąć, aby próbować mieszać mleko moje z mm i tym samym go przestawić. Czy istnieje jakiś sposób, aby „poprawić/zmienić” smak mm? Kaszka smakowa i mm z butelki? Może inne rozwiązanie?

 42. Witam serdecznie,
  Syn ma 16 miesięcy i nie chce pić mleka modyfikowanego, ostatnio w związku z przesuszeniami na skórze okazało się, że najprawdopodobniej cierpi na skazę białkową. Pediatra kazała nam odstawić nabiał i przepisała nutramigen puramino junior. Niestety syn nie chce wypić ani nutramigenu ani swojego dawnego mleczka. Jogurty i serki bez laktozy są be, podobnie kaszki. Jedynie co zjada chętnie to musy owocowe i obiadki z kanapkami też bywa problem. Być może to chwilowa niechęć bo wychodzą mu przedtrzonowce i kły, ale pierwsze pytanie jak przekonać syna do picia nutramigenu i ewentualnie jak zapewnić mu zbilansowane posiłki w związku ze skazą białkową?

 43. Witam, potrzebuję parady bo nie mam się nawet kogo zapytac. Obecnie mieszkam w niemczech. Niestety tu też żadnej porady. Otóż praktycznie od urodzenia karmie mm. Rozszerzam dietę od 4,5 miesiąca. Teraz mamy 11 miesiąc i je już wszystko. Od kilku tyg walczymy z wysypką i kompletnie nie wiem od czego ☹️ czy jeżeli teraz znowu przejdę na samo mleko i będę pomału dawała posilki żeby może zobaczyć od czego to jest to dziecko będzie prawidłowo nakarmione, wystarczająco będzie witamin? Proszę o poradę.

 44. Ciekawy artykuł. Niestety syn i córka, źle znoszą mleko modyfikowane. Syn jest już dużym chłopcem, 13 lat i od małego od mleka i przetworów puchły mu ręce u stopy, dostawał wysypki i łuszczyła mu się skóra. Oprócz tego ból stawów, katar, kaszel a przy dużej ilości mleka zapalenie oskrzeli. Metodą eliminacyjną okazało się, że dobrze toleruje ser żółty i masło. Córeczkę karmię piersią już 16 miesięcy i chciałabym dłużej ale niestety bardzo mnie gryzie i muszę odstawić z powodu zapalenia. Od mleka dostaje wysypki, wymiotów i zaparć. Nawet od DHA, które lepiej toleruje, pojawia się refluks i boli ją gardło. Boję się dawać przetwory mleczne, po historii z synem. Tak jak my wszyscy dostaje ser żółty i masło. Zastanawiam się nad mlekiem sojowym. Co Pani radzi w tej sytuacji. Serdecznie pozdrawiam.

 45. Ja w ogóle nie karmiłam piersią bo nie chciałam. Mleko modyfikowane od samego początku .Początek kwietnia kończy 3 lata i dalej to mleko mu daje rano i wieczorem. Nigdy żadnych antybiotyków, chorób, właściwie mieliśmy po szczepieniach gorączkę i dwie biegunki…Ostatnio był chory ponad rok temu na biegunkę…A Wy sobie możecie karmić nawet i do 5 roku życia a ja w te mleka matki , które tak wielce uodparniają nie wierzę. Kolejne dziecko też będzie na modyfikowanym i wcale sobie nie zarzucam , że jestem złą matką. Geny , obiady, owoce, warzywa,zajęcia sportowe ( pływamy od 4 miesiąca) , spacery i spacery, wyjazdy nad morze również w pandemii… Latamy dość często. I żyjemy sobie zdrowo i nie narzekamy! Pozdrawiam

 46. moja córka do 16 miesiąca, oprocz mleka mamy, ssała bardzo dużo i w dzień i w nocy, nie tolerowała innych produktów mlecznych. Czy to wystarczy na tym etapie życia? Później poszła do żłobka moi tam w grupie piła mleko oto, jednak w domu oprócz mleka mamy nie chcę innego mleka, z innymi produktami nie ma problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *