infekcje

Koronawirus pediatrycznie

Psychicznie w ostatnich tygodniach mamy się wszyscy coraz gorzej. Docierają do nas sprzeczne informacje o wszystkim. O samym przebiegu infekcji koronawirusa, o nowych przypadkach, o możliwych drogach przenoszenia, o zagrożeniu, o maseczkach i o lekach.

Chciałabym uporządkować sobie i Wam trochę te wszystkie informacje.

Koronawirusy

Koronawirusy są znane od kilkudziesięciu lat. Oznaczane są one symbolami trudnymi do zapamiętania (B814, NL63 itp.), ale to właściwie nie jest takie ważne. Ich nazwa wzięła się od takiej korony, którą są otoczone te wirusy gdy podglądamy je w badaniu mikroskopowym.

Photo Credit:
Content Providers(s): CDC/Dr. Fred Murphy

Trudna sytuacja, w której się teraz znaleźliśmy, czyli pandemia, wywołana jest przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Koronawirus SARS-CoV-2 ma pięć wariantów genetycznych, ale dwa serotypy. Nie wiemy jednak na razie czy w objawach klinicznych ma to jakieś znaczenie. Wspomniany wirus wywołuje chorobę Covid-19.

Wiem, że trudno się w tym nazwach połapać, ale tyle się tego powtarza w mediach, że pewnie wiele z Was już wie o co chodzi. Wirus SARS-CoV-2 (zwany przeze mnie niekiedy „sami wiecie kim” lub „tym którego imienia nie wolno wymawiać”;)) a choroba (zespół objawów) to Covid-19.

Covid-19 to nazwa oficjalna zaproponowana prze WHO („CO” w nazwie oznacza koronę (ang. corona), „VI” – wirus (ang. virus), „D” – chorobę (ang. disease). Cyfra 19 oznacza rok pojawienia się wirusa – 2019.

Statystyka

Pierwsze przypadki zakażenia nowym koronawirusem datowane są na grudzień 2019 roku, kiedy to chińskie władze sanitarne zgłosiły ognisko zapalenia płuc o nieznanej etiologii w mieście Wuhan.

Do 29 marca 2020 roku odnotowano 657 140 potwierdzone przypadki zachorowania na COVID-19. 30 451 osób zmarło.

Aktualizacja na dzień 29.10.2020r: na świecie zanotowano: 44,5 mln przypadków i 1,17 mln zgonów, a w dniu dzisiejszym w Polsce padł kolejny dobowy rekord zakażeń (ponad 20 tysięcy, zmarło 301 osób).

Aktualizacja na dzień 09.02.2022r: na świecie zanotowano: 401 mln przypadków i 5,76 mln zgonów, a tylko w naszym kraju zmarło 107 tysięcy osób z Covid-19.

Wylęganie i zakaźność

Okres wylęgania dla COVID-19 zależy od tego z jakim wariantem mamy do czynienia. Okres inkubacji w przypadku pierwszej odmiany SARS-CoV-2 (tzw wirus chiński) wynosi ok 6 dni, w przypadku Delty 4–5 dni, a Omikron to już od 1 do 3 dni. A to oznacza, że od momentu zakażenia do wystąpienia objawów upływa zwykle ww ilość dni. Omikron jest trochę podobny pod tym względem do wirusa grypy, którego czas wylęgania wynosi od 1-7 dni, ale średnio są to 2 dni.

Osoba chora na Covid-19 zaraża średnio 2-2,5 osoby w swoim otoczeniu – wariant chiński. Ale już Omikronem poczęstujemy 6 osób z otoczenia (kolejnym wariantem Omikrona nawet 10). Dla porównania – chory z odrą zaraża średnio 18 osób nieuodpornionych w swoim otoczeniu.

Używam tych porównań do innych wirusów, żebyście mieli jakiś odnośnik to tego co już znacie.

Jak się przenosi wirus?

 • Z człowieka na człowieka drogą kropelkową – to główna droga zakażenia bez względu na wariant
 • Wirus może przetrwać na powierzchniach tekturowych do 24 godzin, na plastiku czy metalu nawet 72h – ale ta droga zakażenia ma mniejsze znaczenie.

Doszło do zakażenia i co teraz?

Objawy

Tak jak wspomniałam u dzieci objawy zwykle są mniej wyrażone a przebieg samej choroby łagodnej. Ale omawiając ogólnie przebieg infekcji to należy zwrócić uwagę na wymienione niżej objawy.

Kaszel i gorączka – to dwa najczęściej obserwowane objawy. Kaszel bywa też produktywny z krwiopluciem.

W przypadku układu oddechowego dochodzi jeszcze duszność o różnym stopniu nasilenia.

Poza tym sama infekcja może przebiegać z uczuciem ogólnego rozbicia, bólami mięśni, osłabieniem, utratą powonienia, smaku, a także z wymiotami i biegunką. Spotkałam się z informacją, że biegunka to objaw nieco częściej obserwowany u niemowląt.

Przebieg choroby może być bezobjawowy, łagodny, umiarkowany ale i ciężki. Ten ostatni może prowadzić do zgonu. Początkowy, łagodny przebieg choroby nie gwarantuje łagodnego jej przebiegu w kolejnych dniach. Docierają do nas informacje od kolegów po fachu, którzy opisują naprawdę podstępny początek choroby. Utrata powonienia czy smaku, początkowo nie zwracająca nawet specjalnej uwagi pacjenta może być jedynym objawem Covid-19.

Do pogorszenia stanu chorego może dojść między 7-9 dobą od początku choroby.

Aktualizacja na dzień 09.02.2022r: Utrata węchu i smaku to objaw rzadziej występujący przy kolejnych wariantach wirusa SARS CoV-2. Objawy infekcji Covid-19 w wariancie Delta to częściej uporczywy kaszel i ból gardła, z kolei przy Omikronie na prowadzenie wysuwa się ból gardła. Sam Omikron może przypominać przeziębienie – zwłaszcza u osób zaszczepionych.

Objawy u dzieci

Dzieciaki chorują teoretycznie lepiej, bo częściej przebieg jest u nich bezobjawowy lub skąpoobjawowy. Wydaje się, że częstość występowania infekcji koronawirusem nie jest większa w tej grupie wiekowej.

Tak jak wspomniałam u najmłodszych dzieci tym objawem częściej występującym może być biegunka.

Najmłodsze dzieci nie zasygnalizują utraty smaku czy powonienia. Pewną wskazówką może być pogorszenie apetytu i niemowląt.

Aktualizacja na dzień 09.02.2022r: Wariant Delta i Omikron jest mniej łaskawy dla naszych pediatrycznych pacjentów. Co więcej u dzieci objawy mogą być doprawdy przeróżne. Wymioty, biegunka, stan podgorączkowy, gorączka, ból gardła, chrypka, zapalenie krtani, bóle brzucha, kaszel, katar lub ból mięśni. Kolejne oddziały przekształcane są na Covidowe oddziały pediatryczne, na których brakuje miejsc. Mniej dokuczliwe dla dorosłych, a tym bardziej zaszczepionych osób objawy, ale za to coraz więcej zachorowań wśród dzieci.

Grupy ryzyka Covid-19

Oprócz osób starszych (różne źródła różnie je definiują, ale najczęściej mówi się o osobach powyżej 60 roku życia) w grupie ryzyka są osoby:

 • w trakcie immunosupresji (np leczone przeciwnowotoworowo lub z innych powodów utrzymujące leczenie osłabiające układ immunologiczny),
 • osoby chorujące na astmę, chorujące na POCHP
 • pacjenci z chorobami serca
 • palacze (pamiętajcie, że ten nałóg wpływa negatywnie na układ oddechowy!)
 • chorzy z nadciśnieniem tętniczym
 • osoby z cukrzycą

Podobne grupy ryzyka są u dzieci.

Grupy ryzyka u dzieci

Dotychczasowe obserwacje mówią o tym, że niemowlęta i dzieci z chorobami przewlekłymi mogą ciężej przechodzić Covid-19 niż dzieci starsze bez tych obciążeń. Mowa o dzieciach z astmą, cukrzycą, chorobami neurologicznymi, z chorobami serca (zwłaszcza wrodzone wady serca), otyłe i dzieci w trakcie immunosupresji. Jak widzicie te grupy ryzyka są podobne w obu populacjach.

Znalazłam informację o zgonie dziecka w wieku lat 14 w Chinach, obciążonego wrodzoną wadą serca. Jedno 10-miesięczne niemowlę z Covid-19 zmarło w przebiegu wgłobienia (przypominam przy okazji wpis o wgłobieniu, do którego predysponuje wiek i infekcje przewodu pokarmowego).

Dzisiaj (tj. 29-3-2020) natknęłam się również na dwie informacje: o zgonie niemowlęcia w USA – niestety bez dodatkowych informacji o ewentualnych innych czynnikach ryzyka i o 2 zgonach nastolatków: wieku lat 13 w Portugalii i 16-latki we Francji – zgodnie z podanymi informacjami te dzieci nie miały innych dodatkowych obciążeń).

Z samych Chin mieliśmy niewiele bardzo dokładnych informacji o ciężkich przypadkach w przebiegu Covid-19 w grupie pediatrycznej (więcej publikacji pojawi się pewnie z czasem), ale zdarzały się dzieci które ostatecznie wyzdrowiały a wymagały wcześniej pobytu na intensywnej terapii. Wśród europejskich pacjentów pediatrycznych ten przebieg również bywa poważny – przynajmniej takie informacje do nas docierają.

Początkowo pojawiały się informacje, że wirus atakuje przede wszystkim osoby starsze i dodatkowo obciążone. I na pewno to są szczególnie narażone na ciężki przebieg infekcji osoby. ALE… Zdarzają się młodzi, silni i właściwie zdrowi ludzie, którzy trafiają na oddział intensywnej terapii z powodu Covid-19. Dlaczego tak się dzieje? Nie wiemy.

Aktualizacja: w raporcie amerykańskim na dzień 29.01.2022 podano 910 zgonów dzieci z powodu infekcji Covid-19 w USA.

SARS-CoV-2 wykrywamy testami z wymazów pobranych z gardła i nosa. Dostępne są testy molekularne PCR i antygenowe (czyli tak zwane „szybkie testy”). Dwa lata pandemii a niektórzy ludzie nadal ze zdziwieniem podchodzą do tematu wymazów. Przypominam, że wymazy są z nami od lat. Wykonujemy takimi wymazówkami, w ten sam sposób badanie w kierunku wirusa grypy, w kierunku wirusa RSV, a z samego gardła również wymaz w kierunku paciorkowca.

W Polsce testy wykonywane są ręcznie przez diagnostów.

Co zabija koronawirusa?

Nie wiadomo, jak przewidywany wiosenny wzrost temperatury i wilgotności powietrza wpłyną na żywotność i rozprzestrzenianie się wirusa. Wiadomo jednak, że ludzie lubią spacerować w pięknej pogodzie i łatwiej łamać nakazy pozostania w domu.. Obawiam się, że ładna pogoda nie będzie naszym sprzymierzeńcem.

Koronawirus SARS-CoV-2 zachowuje większą aktywność w niskiej wilgotności i temperaturach. Śnieg i mróz go nie zabiją…

Czego boi się ta zaraza?

 • Temperatury 60-65’C działającej przez 30 min
 • Środków na bazie alkoholu 70%
 • środków ochrony, które każdy z nas powinien stosować.

Picie alkoholu i kąpiele w nim nie zabiją nowego koronawirusa. Czosnek nie spowoduje jego dezaktywacji, ale sam czosnek jest fajnym składnikiem wielu dań 🙂

Środki ochrony

 • Pośrednio przyczyniamy się do „zabicia wirusa” stosując kwarantannę. Siedzenie w domu ma właśnie ograniczyć dalsze jego rozprzestrzenianie! #zostańwdomu to ważna, MEGA ważna akcja społeczna, do której włączają się również znane osoby. Stosujmy się do tego. Proszę.
 • Mycie rąk – to może być pozytywny efekt pandemii. Ludzie, przynajmniej na jakiś czas przypomnieli sobie o konieczności częstego mycia rąk wodą z mydłem, a dzięki rozpowszechnianym ulotkom i schematom nauczyli się jak robić to dobrze.
 • Kichając i kaszląc zasłaniaj nos i usta chusteczką, wyrzucaj ją do kosza i MYJ RĘCE (nie kichaj w dłoń, bo później łatwiej częstujesz wirusami osoby z otoczenia!)
 • Jeśli musisz wyjść np do sklepu po żywność to zachowuj większe odstępy od innych osób (różne źródła podają różne odległości od 1 do 2 metrów – im dalej tym lepiej)
 • Pozbądź się nawyku dotykania ust, nosa, oczu, poprawiania okularów – zmniejszysz ryzyko zakażenia, bo nie przeniesiesz wirusa na swoją twarz
 • Zwierzaki domowe nie stanowią dla Was zagrożenia, ale po spacerze warto zadbać o higienę (myjemy ręce).
 • Nie ma dowodów aby wirus przenosił się na żywności. Warto jednak zadbać o podstawowe zasady bezpieczeństwa w trakcie przygotowywania posiłków.

Maski

Przy tym całym temacie pandemii i zachowaniu odstępu od innych ludzi pojawia się pytanie o maski ochronne na twarz.

Aktualizacja: temat był wałkowany tak wiele razy i zalecenia zmieniały nie wielokrotnie w trakcie tej pandemii. Na chwilę obecną a Polsce maski osłaniające nos i usta są obowiązkowe w przestrzeni publicznej. U dzieci poniżej 4 roku życia noszenie masek nie jest obowiązkowe, ale jeśli Twoje 3-4 letnie dziecko rozumie po co ma maskę i jest w stanie powstrzymać się przed jej poprawieniem i dotykaniem a jednocześnie zasygnalizuje jakiekolwiek dolegliwości to oczywiście może ją nosić. Niemowlętom nie zakładamy maski – ze względu na ryzyko uduszenia (podobnie jak maski chroniącej przed smogiem).

Oczywiście pojawiło się od razu stowarzyszenie „stop-maska” i całe mnóstwo internetowych rewelacji o grzybicach płuc itp – w takie rzeczy nie wierzcie. Trzymajmy nie faktów. Od maski grzybicy płuc się nie wyhoduje. Warto jednak prać maskę bawełnianą i zmieniać te maski jednorazowe – częściej niż raz na miesiąc 😉

Jak masz osłoniętą czymś twarz to tym samym plujesz na mniejsze odległości. Jeśli każdy miałby przysłonięty nos i usta (chociażby szalikiem) a jednocześnie nie dotykałby twarzy i zachowywał inne środki ochrony to przyniosłoby to zapewne dobry efekt.

Same maski ochronne to jedno, ale nie zapominajcie o pozostałych środkach bezpieczeństwa – w tym o zachowaniu dystansu społecznego i o higienie.

Szczepienia

Na dzień 9.02.2022r. mamy możliwość szczepienia dorosłych i dzieci od 5 lat w górę.

Szczepienia przeciw Covid-19 są bezpieczne i skuteczne. Co pokazują kolejne miesiące obserwacji po rejestracji. W badaniach klinicznych przed rejestracją produktu przeprowadzono WSZYSTKIE etapy oceny skuteczności i bezpieczeństwa jakie stosuje się również przy innych szczepionkach.

Dane ze stycznia 2022r. mówią o tym, że w Unii Europejskiej i na terenie EEA (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) podano 735 milionów dawek szczepionek przeciw Covid-19. Na całym świecie podano ponad 10 miliardów dawek szczepionek, a pełny schemat otrzymało 4,2 miliarda osób.

Leczenie

Trwa poszukiwanie leczenie celowanego na Covid-19.

Nie ma leczenie przyczynowego. Zresztą z wirusem walczymy od stosunkowo krótkiego czasu i na razie wiele rzeczy testujemy. Również leki. Nie mamy leku, kory działa na tego konkretnie wirusa. Stosujemy leczenie objawowe.

Dbamy o odpowiednie nawodnienie, wietrzymy sypialnię, dobrze jest również nawilżyć trochę powietrze, aby drogi oddechowe lepiej funkcjonowały. Jeśli dziecko ma gorączkę to podajemy leki w przeliczeniu na masę ciała. I to właściwie tyle. Nie mamy zbyt dużo do zaoferowania jeśli chodzi o leczenie skracające czas trwania choroby.

Nie podajemy antybiotyków, chyba, że mamy podejrzenie jakiejś dodatkowej infekcji bakteryjnej jako powikłanie covid-19.

Czy zachorowanie daje trwałą odporność?

Tego nie wiemy. Jakąś odporność daje, ale nie wiadomo jak długo będzie ona się utrzymywać.

Chore dziecko

Jeśli Twoje dziecko zagorączkuje, a wszyscy pozostali domownicy są zdrowi to raczej spodziewamy się u dziecka infekcji innej niż Covid-19. Nadal dzieci mają szczególną skłonność do typowych infekcji wieku dziecięcego. Dlatego nie martw się na zapas, że to koronawirus.

Obraz Free-Photos z Pixabay

Szczególnej czujności wymagają dzieci, u których pojawiają się objawy alarmowe – trudności z oddychaniem czy pogorszenie stanu ogólnego – dziecko nie reaguje na bodźce, jest podsypiające. Takie objawy wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Druga grupa to dzieci z dodatkowymi obciążeniami – będziemy je na pewno czujnie obserwować, zwłaszcza jeśli w rodzinie występuje infekcja przebiegająca z gorączką czy kaszlem.

Dodatkowe zalecenia na czas pandemii

Pamiętaj aby nie wysyłać do szkoły i przedszkola chorego dziecka. Postaraj się zorganizować opiekę aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusów (nawet jeśli to nie jest SARS-CoV-2 lub nie masz pewności co to za infekcja).

Aktualizacja 29.10.2020 wiele szkół i klas przechodzi na zdalne nauczanie. Dopilnuj aby dziecko rzeczywiście realizowało program nauki, a nie spotykało się ze znajomymi „na mieście”, „na domówkach” itp

Jeśli Twoje dziecko jest chore, zaczyna mieć trudności z oddychaniem, sine usta, nie chce pić (uwaga na niemowlaki – łatwiej o odwodnienie), zgłasza bóle w klatce piersiowej – natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten wpis uporządkował nieco Waszą wiedzę.

Cieszmy się wspólnymi chwilami z najbliższymi i dbajmy o siebie i innych. Postępujcie odpowiedzialnie. Nie okłamujcie służb porządkowych, nie okłamujcie lekarzy. To trudna sytuacja i wszyscy musimy zachowywać się nad wyraz odpowiedzialnie!

Źródła:

 • https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/index.html
 • https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019
 • https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china
 • https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/
 • https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/coronavirus/coronavirus-disease-2019-vs-the-flu
 • https://www.webmd.com/lung/news/20200122/what-to-know-about-new-coronavirus-from-china
 • Wroczyńska A., Rymer W.: 2019-nCoV – nowy koronawirus z Chin. Med. Prakt., 2020; 2: 119–133
 • SARS-CoV-2–Associated Deaths Among Persons Aged <21 Years — United States, February 12–July 31, 2020

45 thoughts on “Koronawirus pediatrycznie

 1. Witam,
  Mamy mieć na dniach pierwsze szczepienie mmr i czwartą dawkę pneumokoków. Ze względu na panująca epidemię lepiej to odwołać i poczekać aż będzie bezpiecznie? Nie będzie problemu jak dziecko otrzyma szczepionkę np za pół roku i czy nie będzie się to wiązało z gorszymi powikłaniami?

  Bardzo proszę o odpowiedz.
  Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia😊

  1. Jeśli przychodnia wykonuje szczepienia i stosuje wszystkie środki ostrożności t onie ma przeciwwskazań. Szczepienia są wstrzymane ze względu na konieczność ograniczenia przemieszczania się ludzi. Kontynuujemy tylko szczepienia po ekspozycji na daną chorobę. Ale we Francji czy w Szwecji szczepi się normalnie.

   1. Rozumiem.
    Proszę jeszcze o pomoc w jednej kwestii. Przeczytałam tą informację dotyczącą koronawirusa a szczepieniem na gruźlicę.
    Męczy mnie to właściwie od wyjścia ze szpitala.
    Córka po urodzeniu (rok temu) była szczepiona, ale nigdy nie wyszedł jej odczyn (bąbel). Nie ma żadnego śladu. Przy kolejnym szczepieniu pielęgniarka z przychodni stwierdziła, że mogła być za głęboko podana szczepionka i nie jest pewne czy ona się przyjęła, bo zazwyczaj dzieci mają właśnie ten bąbelek. Czy to prawda, że taka szczepionka na gruźlicę może się nie przyjąć jak została źle podana?
    Pozdrawiam 😊

 2. Z jakimi wrodzonymi wadami serca dzieci mogą być w grupie ryzyka? Córka ma ubytek przegrody międzyprzedsionkowej i bardzo mnie to niepokoi..

  1. przypuszczam, że im bardziej objawowa dla dziecka i im bardziej obciążająca dla krążenia płucnego tym ryzyko jest większe.

 3. Nie radzę sobie wcale. Mam córkę z wrodzoną wadą serca i astmą oskrzelową. Ciągle boję się o jej zdrowie i życie. Moja mama niedługo zaczyna chemioteriapię. Nie umiem myśleć o niczym innym… nie wychodzimy z domu, i chyba nie wyjdziemy dopóki nie powstanie lekarstwo na to cholerstwo…

 4. W lutym ja i moje dziexi przechodzilismy „grype”. Nasze objawy to dlugo utrzymujaca się wysoka temperatura (powyzej 38.5 przez 7 dni),suchy, meczacy kaszel, córka dodatkowo biegunka i wymioty. Pediatra stwierdzila że to grypa (testy na grype akurat nie byly dostepne w przychodni wiec nie zostaly wykonane). Mąż pracuje za granica, w holandii, zachorowalismy kiedy, mąż był w domu a korona juz w holandii hulała. I teraz sie zastanwaiam. Moze to jednak nie byla grypa? Moze to korona, no bo skąd pewność że korona pojawiła sie w PL dopieor w marcu skoro w Niemczech i u naszych innych sąsiadów już była i to w dużej ilości zachorowan? Czy możemy domniemywac, że jednak zachorowalismy na korone? Czy jest mozliwosc sprawdzenia czy ktos juz przeszedł koronawirusa? Dodam tylko, ze mąż mial najlagodniejsze objawy. Bez goraczki, odrobina kaszlu.

 5. Dobry wieczór,
  A co z kobietami w ciąży? Czy są w grupie wysokiego ryzyka? Czy gdzieś można znaleźć informacje jak wygląd a przebieg choroby, leczenie i rokowania?
  Pozdrawiam

  1. początkowo uważano, że nie, ale dalsze obserwacje pokazały, że jednak mogą być grupą ryzyka. Ale nie znam szczegółów.

 6. Witam,
  Czy 2,5letnie dziecko po 5dniach antybiotyku( azycyna) i 7 dni inhalacji( berodual+pulmicort 2x dziennie) jest po takim leczeniu w grupie ryzyka? Dodatkowo dziecko leczy się na alergie na mleko.
  Mama dziecka pracuje w banku i nie wie kiedy moze w miarę bezpiecznie wrócić do pracy żeby jak najmniej narażać dziecko. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 7. Jak jest z dziecmi które maja astmę?? Są narażone na ciężki przebieg?? Syn obecnie jest na jedenj inhalacji z nebbudu 0.25 w 1ml. Dostaje cala ampulke. Mieszkamy w domu jednorodzinnym. Czy możemy my wychodzić na dwór??

  1. prawdopodobnie sam fakt chorowania na astmę, nawet abstrahując od przyjmowanych leków stanowi dodatkowy czynnik ryzyka. Warto jednak pamiętać że dzieci stosunkowo łagodnie przychodzą infekcję koronawirusową.

 8. Czy dziecko (2,5l) nie zaszczepione na gruźlicę (zapomnieli w szpitalu a przychodnia nie uzbierała dzieci) jest w grupie podwyzszonego ryzyka?

  1. dzieci raczej łagodnie przechodzą infekcje. Jeśli poza tym dziecko jest zdrowe to nie ma co się martwić na zapas. Siedzieć w domu i tyle. Zdrówka!

 9. My pozdrawiamy zza oceanu, szczęśliwi bo wyzdrowieliśmy po chorobie covid-19. Objawy: mąż 35 lat zmęczenie, ból w płucach przy wydychaniu, osłabienie. Syn 12 miesięcy gorączka przez 2 dni i biegunka przez 5 dni brak apetytu nawet na wszelkiego rodzaju zakazane słodkie rzeczy, ja 31 lat 6 miesiąc ciąży przeszłam bez żadnych objawów.

  1. Dzień dobry, czy dawkę przypominająca pneumokoki preveran13 i 5w1 można podać razem? Dotychczas nie rozdzielaliśmy szczepień było wszystko w porządku ale ubzdurałam sobie, że dawki przypominające podam oddzielnie ale ze względu na panująca pandemie myśle żeby podać raz i mieć z głowy. Dziękuje z góry za odpowiedz

   1. Ze względu na panującą pandemię tym bardziej powinno się podawać szczepienia z możliwie najbardziej ograniczoną ilością wizyt. Jak najbardziej można połączyć szczepienie przeciw pneumokokom ze szczepieniem typu 5w1

 10. Jak rozumieć to obciążenie w postaci nadciśnienia tętniczeto – problem mają wszyscy czy tylko Ci, u których nie zostało ono wyregulowane lekami?
  Pozdrawiam,

 11. Witam serdecznie. Przepraszam, że pytanie nie będzie dotyczyło tematu z wpisu ale w związku z narodową kwarantanną szukam pomocy w Internecie żeby nie narażać mojego synka. Proszę o radę. Mój synek jutro kończy 2 miesiące, urodził się 2 tygodnie przed terminem poprzez CC z powodu braku postępu naturalnego porodu. Po jakichś dwóch tygodniach od urodzenia zaczął robić kupy niemalże non stop przed kamieniem, w trakcie, po karmieniu i kilka razy podczas przewijania coś wyleciało no i zaczęły się pojawiać odparzenia (wszyscy mówili że na piersi tak jest i że to minie chociaż mi te odparzenia od początku nie pasowały). Dodam, że karmię wyłącznie piersią na żądanie a mały przybiera na wadze bardzo szybko. Obecnie odparzenia co chwile wracają mimo bardzo starannej pielęgnacji, nie używamy mokrych chusteczek tylko wody, kąpiemy w krochmalu, często wietrzymy, kupujemy pieluszki jak najmniej chemiczne a i tak potrafią się zrobić odparzenia, a z małymi rankami walczę cały czas i myślę, że to właśnie kwestia częstotliwości kup oraz ich składu. Obecnie nadal bardzo często robi kupę. Kupy prawie zawsze albo zawierają śluz co prawda w kolorze kupy albo pienią się jakby mały zjadł płyn do mycia naczyń, śmierdzą czymś kwaśnym. Kolor z tego co czytam jest w normie czyli głównie odcienie żółtego. Oprócz kup mały często się pręży, ulewa prawie zawsze po karmieniu, niekoniecznie od razu czasem i po godzinie, dwóch dopiero. Męczą go gazy, jak już zacznie robić kupę to robi ją przez 2-3 godziny tzn zrobi większą a potem puszcza bąki i dopóki nie przestanie za każdym bąkiem coś wylatuje i wylatuje. Potem jest 1-2 h przerwy i od nowa. Przewijamy się około 20 razy na dobę. Ma też suchą skórę szczególnie na nóżkach taką jakby suchą gęsią skórkę, od czasu do czasu mam wrażenie, że się czymś dławi tak jakby mu coś zalegało w gardle a w nocy męczy go zapchany nosek oczywiście oczyszczamy. Po 6 h od odejścia wód podano mi antybiotyk toteż za poradą położnej przsz 2 tyg podawaliśmy probiotyk ale zmieniło się tyle że zdarzają się 1-2 godzinne przerwy w robieniu kup. Jeżeli chodzi o karmienie piersią to staram się żeby jadł z jednej jak najdłużej i zazwyczaj najada się jedną. Je 8-10 razy na dobę po 15-30 minut ssie, jest na początku trochę niespkojny, ponieważ mleko aż tryska ale później się uspokaja. W nocy je rzadziej i bo 2-3 razy i jakoś jest spokojniejszy. Czy jest przeciążony laktozą czy to jakaś alergia pokarmowa czy jeszcze coś innego? Co mam robić? Dodam, że maraton z kupami zaczyna się nad ranem 3-4 i tak do 13-14 męczymy się oboje później jest troszkę spokojniej. Proszę o pomoc.

 12. Dzień dobry
  Od 16.04 obowiązek zakrywania ust i nosa. Od jakiego wieku dzieci mogą bezpiecznie nosic maseczke i czy maja też taki obowiązek?

  1. po 4 roku życia mają obowiązek. Chyba, że znajdują się w grupie dzieci z dodatkowymi problemami zdrowotnymi to wtedy są zwolnione z tego obowiązku.

   1. Dzień dobry, mam bardzo duży dylemat. Jestem za szczepieniami ochronnymi dla dzieci, ale obawiam się w związku z obecną sytuacją epidemiologiczna zakażenia w przychodni. Mam 8 miesięczne dziecko, powinno być zaszczepione miesiąc temu na żółtaczkę. Szczepienia wtedy zostały odwołane obecnie zostały wznowione i nie wiem czy to dobry pomysł aby teraz szczepić czy lepiej odroczyć szczepienie?

   2. Dzień dobry
    Mam 2-letniego synka, jestem w 8 miesiącu ciąży. Zastanawiam się, czy wysłać go ponownie do żłobka z początkiem czerwca czy zatrudnić nianię i przeczekać do minimum jesieni – tu pojawia się pytanie ryzyko zakażenia dla kobiety w ciąży i noworodka. Jakie jest Pani zdanie w tej kwestii?

    1. Zarówno niania, jaki kontakt z dodatkowymi osobami w przedszkolu stanowić może dodatkowe źródło wirusa. nie wiem co doradzić w tej sytuacji.

 13. W jaki sposób chronić niemowlęta przed zakażeniem, skoro nie mozna zakładać im masek? Czy mamy nie wychodzić z nimi z domu do końca epidemii? Nie wychodzenie z nimi na spacer w tak długim czasie wydaje się absurdalne, skoro ta epidemia ma potrwać jeszcze rok, a może nawet dwa. Problem dotyczy szczególnie dzieci mieszkających w blokach na wyższych piętrach, gdzie trzeba skorzystać z windy. Dziś zniesiono zakaz poruszania się, otwarto parki i lasy i zastanawiam się, czy naprawdę możemy zacząć wychodzić z tak małymi dziećmi, czy nie. Wystawiałam dotychczas moje 3 miesięczne dziecko na balkon, by zaczerpnęła świeżego powietrza, ale czy to ma być rozwiązanie na dłuższa metę? Ja sama po 2 miesiącach niewychodzenia z domu już zaczynam wariować.

 14. Witam, czy dziecko ktore przechodzi bezobjawowy koronawirus zostanie w tym czasie zaszczepione to czy moga byc jakies powiklania?

 15. Synek miał być szczepiony pierwszy raz w Niemczech – po 8 tż. Termin wizyty umówiony na 31.03. – został odwołany. Teraz jesteśmy w Polsce i nie wiem od czego zacząć. Synek skończył 18 tż. Jak ustalić dla niego kalendarz szczepień obowiązkowych?

  1. W tym wieku właściwie cały obowiązkowy kalendarz Szczepień realizujecie normalnie. Jedyne co wam przepadło to zalecane szczepienia przeciw rotawirusom. A pozostałe podajecie po prostu z niewielkim opóźnieniem, ale normalnie wszystkie dawki.

 16. Dobrze że udało się pani doktor poruszyć temat Sars cov-2 u najmłodszych pacjentów – bo tego przyznam brakowało od początku pojawienia się wirusa.
  Znając siebie pewnie będę śledzić ten wpis.
  (w tekście jest kilka literówek, ale i tak przyjemnie się czyta)

 17. Chorowalismy na covid na poczatku sierpnia, u wówczas skóra.corki pojawiła się biegunka, miała też lekko podw.temp max 37.5. Corka przybiera normalnie na wadze ale dotąd ( czyli .juz przez 3 miesiace), mimo wszelkich probiotykow i enterol robi biegunkowe, bardzo rzadke kupy ( w sierpniu kilka razy dziennie,obecnie raz na 2-3dni). Odstawiłam bmk,nic nie pomogło. W międzyczasie dziecko było szczepione, widziane przez lekarzy.
  Przypuszczam że to powikłanie po covid- czy może tak być? Jak długo to może trwać? Czy to jest dla niej niebezpieczne?

 18. JeŻeli mama i dziecko ma koronawirusa to zostają razem w szpitalu? Oczywiście w sytuacji , ze dziecko musi być hospitalizowane. Mówie o niemowlaku.

 19. Dzień dobry, od 01.11. miałam objawy covid 19, chorowałam 2 tyg. 7 letnia córka zachorowała 8.11.2020, objawy trwały u niej 2 dni. Nie mamy już kwarantanny. 26.11/27.11. syn 3 latka dostał kataru. Ma sam katar bez innych objawów, po nocy kaszle lekko ale tak jak zwykle gdy spływał mu katar, kaszel nie jest suchy. Syn czuje się dobrze, je i bawi się, nic go nie boli. Czy mocno prawdopodobne jest, żeby z takimi objawami i tak późno po nas rozwinął się mu covid? Nie wiem czy mogę z nim iść na spacer. Byliśmy w domu ponad 3 tygodnie, dlatego ważne jest dla mnie to, czy możemy wyjść. Czy możliwe jest, żeby sam katar był covidem? (Dodam,że na samym początku mojej choroby syn też lekko kaszlał sucho ale szybko mu minęło, dlatego nie wiem czy wtedy był chory).

 20. Czy są jakieś wytyczne do skierowania na test, jakie dziecko ma objawy sugerujące covid? Jak odróżnić infekcje od covid u dzieci?

  1. tylko testem jesteśmy w stanie to różnicować. Tak jak rozpoznanie grypy – również testem. rozpoznanie rsv – również testem. Może przypuszczać i podejrzewać, ale uzupełnieniem diagnozy będzie wykonanie testu

 21. Witam! Czy warto zbadać przeciwciala dziecku niecałe 4 latka (chodzi do przedszkola)? Wymaz u dziecka byl ujemny, u mnie pozytywny. Objawy infekcji u mnie i u córki tym samym czasie. Bylam szczepiona 2 razy. Dodam że jestem w ciąży i za 1,5 miesiąca mam termin porodu

 22. Witam. Syn ma 17 miesięcy. Lekarz przepisał mu lek Avamys i Ecthorin. Zalecił dawać po jednej dawce rano i wieczorem. Czy mogę podać te leki o innej porze. Po południu oraz na noc w odstępie jakichś 5 godzin? Proszę o odpowiedź. Nie ma dziś pediatry u mnie w przychodni, a ja sama rano nie byłam w stanie podać leku, bo syn po tym jak miał robiony test na covid teraz boi się nawet soli morskiej, która dobrze zna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *