dla mamy noworodka, infekcje

TORCHS cz.2 – cytomegalia

Najczęstsze zakażenie wrodzone. Choroba wywołana przez cytomegalowirusa (HCMV) to druga z infekcji wrodzonych omawianych przeze mnie z działu TORCHS.

Polska

W Polsce zakażenie cytomegalowirusem u noworodków sięga nawet 2,5% żywych urodzeń.

Jest zdecydowanie najczęstszym zakażeniem wrodzonym. Dlaczego?

Sam wirus cytomegalii jest wszędobylski. W Polsce częstość zakażeń CMV ocenia się na około 70% populacji, a wśród kobiet w wieku rozrodczym ten odsetek jest jeszcze wyższy (ok. 90%).

W przypadku cytomegalii obowiązują ogólne zasady zakażeń wrodzonych – im szybciej w przebiegu ciąży dojdzie do zakażenia, tym poważniejsze są jego powikłania. Najczęściej jednak do zakażenia dochodzi pod koniec ciąży – łagodniejsze następstwa.

Ciąża

Jak pewnie większość z Was wie, badania w kierunku cytomegalii przeprowadza się w trakcie ciąży, ale nie jest to badanie przesiewowe. Dopiero wtedy większość kobiet dowiaduje się co to za wirus.

Jeśli mama w ciąży zarazi się cytomegalią (zakażenie pierwotne – czyli wcześniej nie chorowało i pierwszy raz styka się z wirusem) to istnieje 30-45% szansy, że dojdzie do zarażenia płodu. Gdy z kolei ciężarna cytomegalię przechodziła już wcześniej to nadal jest ryzyko, że dojdzie do zakażenia płodu, ale tylko wtedy kiedy dojdzie do reaktywacji zakażenia właśnie w okresie ciąży (zakażenie wtórne). Ryzyko dla płodu jest wtedy znacznie mniejsze (ok 1%).

Jak dochodzi do zarażenia?

Źródłem zakażenia mogą być płyny ustrojowe, jak mocz, ślina, mleko matki, krew i przeszczepiane narządy. Może do niego dojść wewnątrzmacicznie – tego się obawiamy (zarażenia matki i przeniesienia wirusa do płodu).

Ciężarne i kobiety starające się o zajście w ciążę powinny zachować ostrożność. Unikać dzielenia się posiłkami i napojami z małymi dziećmi ani oblizywać smoczków, powinny unikać kontaktu ze śliną dziecka, a po zmianie pieluch, karmieniu czy toalecie nosa dziecka powinny dokładnie umyć ręce wodą z mydłem.

Gdy płód będzie chory

Wirus cytomegalii może być sprawcą nieprawidłowego przebiegu ciąży – poronienie, poród przedwczesny, martwe urodzenie. Może dojść do przeróżnych zaburzeń rozwojowych, ostrej ale i przewlekłej choroby po urodzeniu.

Gdy noworodek będzie chory

Nawet jeśli dojdzie do zakażenia noworodka to tylko w 10% zaobserwujemy jakiekolwiek objawy. Czyli 90% noworodków po urodzeniu nie będzie demonstrowało nic niepokojącego (ale ok 10 -13% z tych bez objawowych dzieci może mieć problemy długoterminowe – padaczkę, postępująca głuchotę, zaburzenia rozwoju mowy, małogłowie).

Objawy u noworodka

Zajmiemy się noworodkami, u których prenatalne zakażenie wirusem cytomegalii wywoła objawy.

Najpoważniejszy z nich to zgon – w okresie noworodkowym umrze 10% dzieci.

40-90% noworodków może mieć następstwa neurologiczne i nie tylko. Jakie?:

 • głuchota neurosensoryczna (niedosłuch odbiorczy)
 • leukokoria (to taki biały odblask źrenicy, który zawsze wymaga pilnej diagnostyki, bo może mieć również przyczynę nowotworową)
 • padaczka, drgawki
 • małogłowie
 • wcześniactwo
 • zahamowanie wzrastania wewnątrzmacicznego
 • zwapnienia wewnątrzczaszkowe
 • zmniejszone napięcie mięśniowe
 • słaby odruch ssania
 • deficyty neurorozwojowe, IQ<70
 • powiększenie wątroby i śledziony
 • osutka krwotoczna/drobne wybroczyny
 • żółtaczkę
 • nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych (anemia, leukopenia, małopłytkowość, zwiększenie aminotransferaz, podwyższenie bilirubiny)
 • objaw jagodzianki lub mufinki borówkowej, o którym Wam wspomniałam w mediach społecznościowych, to współistniejące ze sobą objawy: anemia, leukopenia, małopłytkowość, głuchota, zapalenie naczyniówki. Wszystko to razem nadaje dziecku charakterystyczny wygląd. Tutaj możecie zobaczyć: klik (ale uprzedzam, że widok nie jest przyjemny).

Niedosłuch

jak wspomniałam jest on jednym z objawów cytomegalii wrodzonej. jednym z najpoważniejszych objawów – to co ważne -badanie przesiewowe po urodzeniu wykryje jedynie 50% przypadków.

Niedosłuch może tez pojawić się po 5-7 latach. Nie musi być od urodzenia.

Dlaczego badanie nie jest przesiewowe w ciąży?

No cóż.. nie spełnia kryteriów badań przesiewowych. Zgodnie z zaleceniami PTG, ale i Royal College of Obstetricians and Gynaecologists badanie w kierunku CMV nie musi być rutynowo stosowane.

Wiem, że wiele z Was to denerwuje gdy lekarz mówi, że to nie jest badanie przesiewowe, ale takie badanie musi spełniać konkretne kryteria. Mieć duży sens diagnostyczno-terapeutyczny.

Obecność przeciwciał anty-CMV IgG nie wyklucza możliwości zakażenia wrodzonego, dodatkowo nie każde zakażenie wewnątrzmaciczne jest objawowe (tylko 10% przypadków). Nie ma też możliwości leczenia dla płodu, a nasilić to może niepokój ciężarnej.

Badanie powinno być jednak wykonane w przypadku objawów u matki lub u dziecka. Z objawów zakażenia u mamy wymienić należy:

 • objawy grypopodobne lub objawy mononukleozy (należy wykluczyć mononukleozę),
 • zapalenie wątroby (w przypadku ujemnych wyników badań w kierunku zapalenia wątroby typu A, B lub C).

Z kolei z nieprawidłowości u płodu należy wymienić te, wskazujące na możliwe zakażenie CMV, a wykrywane w USG:

 • poszerzenie komór bocznych mózgu
 • małogłowie
 • zwapnienia w tkance mózgowej
 • zrosty wewnątrzkomorowe
 • krwawienie wewnątrzczaszkowe
 • torbiele okołokomorowe
 • hipoplazja móżdżku
 • cechy dziecka za małego w stosunku do wieku ciążowego, wysięk osierdziowy, wodobrzusze i obrzęk uogólniony
 • jelita hiperechogeniczne
 • obrzęk uogólniony i inne

Co badać w ciąży?

Tutaj jest problem i między innymi dlatego badania nie są przesiewowe, bo ich wyniki ni musza być łatwe do interpretacji. Oznaczamy przeciwciała anty-CMV w dwóch klasach IgM i IgG.

ALE!!! Dodatni wynik badania w klasie IgM wcale nie świadczy o świeżej infekcji (mogą się utrzymywać przez wiele miesięcy po pierwotnej infekcji CMV, mogą być dodatnie z powodu innej infekcji wirusowej – np mononukleozy). Dawać mogą wyniki fałszywie dodatnie.

Z kolei w przypadku IgG zwykle szybciej udaje się ustalić czas zakażenia. Duża awidność tych przeciwciał to wyższa szansa, że zakażenie było przebyte ponad 3 msc wcześniej, a niska świadczy o zakażeniu pierwotnym.

Teraz to mam wrażenie że Wam zamieszałam. Ale w skrócie: jeśli pojawiły się u Was w ciąży przeciwciała IgG CMV, a wcześniej były one ujemne lub wykryto przeciwciała IgM CMV przy małej awidności IgG to można podejrzewać cytomegalię u ciężarnej. Ale pamiętajcie, że nie oznacza to od razu zakażenia płodu. Ani tym bardziej wystąpienia jakichkolwiek objawów.

Z kolei aby potwierdzić cytomegalię u płodu to należałoby zrobić amniopunkcję, ale dopiero po 20 tygodniu hbd (wtedy gdy produkowany jest już mocz w odpowiednich ilościach). Sam zabieg jest jednak obarczony pewnym ryzykiem, a nadal nie oznacza, że dziecko będzie miało objawy. W przypadku potwierdzenia zakażenia obowiązuje częstsza diagnostyka ultrasonograficzna płodu (co 2-3 tygodnie) z dokładną oceną mózgowia.

Jak zdiagnozować noworodka?

To jest ważne, a nawet bardzo ważne.

Tutaj przeciwciała nie maja większego znaczenia, bo mają za małą czułość za małą swoistość. A o to często pytacie! Podstawa diagnostyki, która powinna być przeprowadzona do 21 doby życia jest badanie PCR z moczu lub śliny.

Leczenie noworodka

A to jest jeszcze ważniejsze. W ciągu pierwszych 28 dni życia noworodka powinna być rozpoczęte leczenie. Leczymy wszystkie objawowe dzieci! Najpierw włączany jest gancyklowir, następnie walgancyklowir. Leczenie ma pomóc dziecku przejść przez ostry okres choroby. Trwa do 6 tygodni.

Samo leczenie nie jest oczywiście lekkie i przyjemne. Również może dawać powikłania. W trakcie jego prowadzenia należy kontrolować co siedem dni morfologię, klirens kreatyniny oraz wskaźniki czynności wątroby.

Zapobieganie

Wspomniałam na początku artykułu o tym, że do zakażenia dochodzi przez ślinę czy mocz. Kiedy byłam na konferencji „Jesień Pediatryczna” w Krakowie to padło zdanie z ust mojego guru chorób zakaźnych prof Kuchara. „Każde dziecko do 3 lat traktować jak zakażone„. No i powinno tak być. Ale czujność zachować powinny również kobiety które chorobę przechodziły, bo pamiętajcie, że może dojść do jej reaktywacji.

Znalazłam informacje dla kobiet ciężarnych, do której myślę, że należy podejść z rozsądkiem – szczególną ostrożność powinny zachować panie które pracują z dziećmi (placówki opiekuńcze czy oddziały szpitalne). Bo nie wyobrażam sobie cały czas myć wszystkiego wokół we własnym domu i nie całować własnego, starszego dziecka (ale warto tego unikać gdy jest chore).

Należy:
Przyjąć, ze wszystkie dzieci poniżej 3 roku życia są potencjalnym źródłem transmisji CMV
Dokładnie myć ręce mydłem i ciepłą wodą po następujących czynnościach
− zmiana pieluchy
− przebieranie dziecka
− karmienie
− kąpiel
− wycieranie śliny lub wydzieliny z nosa
− dotykanie zabawek, smoczków, szczoteczki do zębów
Myć i dezynfekować zabawki.
Przestrzegać ustalonych procedur higienicznych w miejscu pracy – to dotyczy przede wszystkim nauczycielek wychowania przedszkolnego.
Nie należy:
− Używać tych samych naczyń
− Dzielić się jedzeniem
− Całować dziecko w usta lub w ich pobliżu
− Używać wspólnych ręczników
− Spać w tym samym łóżku

Karmienie piersią

Nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią u kobiet, u których w mleku stwierdza się wirusa. Pamiętajcie, że obawiamy się zakażenia płodu – a nie noworodka czy niemowlaka.

Szczepienia ochronne

Generalnie przeciwwskazań nie ma, ale jeśli się okaże, że dziecko jest leczone z powodu cytomegalii, a efektem ubocznym tego leczenia jest neutropenia to najpewniej odroczymy szczepienia żywe – rozważając przy tym bilans zysków i strat.

Temat trudny do ogarnięcia, ale mam nadzieję, że co nieco Wam rozjaśniłam. Jeśli macie jakieś pytania to zapraszam do komentowania.

Źródła:

 • MONIKA MODRZEJEWSKA, EWELINA LACHOWICZ, DANUTA KARCZEWICZ, WRODZONE WADY GAŁKI OCZNEJ U DZIECI – OBSERWACJE WŁASNE, ANNALES ACADEMIAE MEDICAE STETINENSIS; ROCZNIKI POMORSKIEJ AKADEMII MEDYCZNEJ W SZCZECINIE 2011, 57, 1, 17–25
 • Cytomegalovirus Infection. Erin J. Plosa, MD,* Jennifer C. Esbenshade, MD, MPH, M. Paige Fuller, PharmD, Jorn-Hendrik Weitkamp. Pediatrics in Review 2012;33;156
 • Scientific Impact Paper No. 56, November 2017, Khalil A., Heath P., Jones C., Soe A. i Ville Y.G. w imieniu Royal College of Obstetricians and Gynaecologists Congenital cytomegalovirus infection: update on treatment BJOG, 2017; DOI: 10.1111/1471–0528.14836
 • Dorota Lisowska-Mikołajków, Agata Mikołajków, Jędrzej Reczuch, Barbara Królak-Olejnik. ZAKAŻENIE WRODZONE WIRUSEM CYTOMEGALII! PROBLEM WCIĄŻ AKTUALNY.
 • Breastfeeding and use of human milk. Section on breastfeeding. Pediatrics, 2012; 129: e827 (http://pediatrics.aappublications.org/content/129/3/e827.full.html)
 • Gartner L.M., Morton J., Lawrence R.A. i wsp., American Academy of Pediatrics, Section on Breastfeeding: Breastfeeding and the use of human milk. Pediatrics, 2005; 115: 496–506 (p. Med. Prakt. Pediatr. 6/2005, s. 31–39, oraz Med. Prakt. Ginekol. Położn. 1/2006, s. 21–28 – przyp. red.)
 • Kimberlin D.W., Jester P.M., Sánchez P.J. i wsp.: Valganciclovir for symptomatic congenital cytomegalovirus disease. N. Engl. J. Med., 2015; 372: 933–943
 • Oliver S.E., Cloud G.A., Sánchez P.J. i wsp.: Neurodevelopmental outcomes following ganciclovir therapy in symptomatic congenital cytomegalovirus infections involving the central nervous system. J. Clin. Virol., 2009; 46 (supl. 4): S22–26
 • Cytomegalia wrodzona — aktualne zalecenia dotyczące diagnostyki i terapii. Małgorzata Sobolewska- -Pilarczyk, Paweł Rajewski, Piotr Rajewski. Forum Medycyny Rodzinnej 2016, tom 10, nr 6, 309–313

32 thoughts on “TORCHS cz.2 – cytomegalia

 1. Dobry wieczór! Przepraszam, że tak późno, ale przeczytałam artykuł o cmv i trochę się zestresowałam. W pierwszej ciąży przeciwciała IGM bardzo niskie, opadające właściwie , awidnosc wysoka ( przed ciążą chorowalam), ale IGG dodatnie. Czy jak zajde w drugą ciążę i będę miała ujemne IGM, to czy samoczynnie wirus może się reaktywować i uszkodzić płód czy musi być kontakt z osobą chora? Czy jest zagrożenie podczas drugiej ciąży ? Miłego wieczoru. Dziękuję za ten artykul

  1. Witam. Mój syn niedługo skończy 5 lat. Urodził się z cmv wrodzonym i ze wszystkimi chyba objawami i skutkami możliwymi. Nie oddano mi go wcale. Nie oddychał . Po przywróceniu trafił do inkubatora. Cały czas pytałam o niego czekając aż dostanę go do pokoju lub pozwolą mi go zobaczyć. Prosiłam o informację kiedy będzie głodny żeby go nakarmić. W końcu zaczęłam już z płaczem prosić chociaż o informację jak się czuje. Dostałam je po dobie oczekiwania w trakcie obchodu. Pani doktor kpiącym tonem powiedziała” Syn jest bardzo chory. Wczoraj przestał oddychać. Jest w najgorszym stanie na naszym oddziale. Nie wiem kiedy go dostanie Pani do pokoju.”
   Rozpłakałam sie i zapytałam dlaczego przez tyle czasu nikt nie chciał mi nic na temat syna powiedzieć, a ona do mnie: ” przyśle kogoś do Pani, kto Panią zaprowadzi”. Ucieszyłam się. Wreszcie! (Byłam w ogromnym szpitalu w Poznaniu na przy ul. Polnej).
   Warto tu dodać, że byłam potwornie zmasakrowana szybkim porodem.
   Trafiłam tam 30. grudnia. Było zupełnie pusto. Nie było ani rodzących, ani oczekujących, ani .. personelu. Ci natomiast którzy byli bardzo.. zrelaksowani. Spokojnie to , spokojnie tamto. Przyspieszalam jak mogłam, tlumaczylam, że rodzę szybko, że nie dobrze toleruje ból i powtarzałam, że rodze JUZ, TERAZ, W TYM MOMENCIE. W końcu zdecydował się mnie zbadac i tam urodzilam. Lekarz ledwo zdążyl rękawiczki założyć. Przyplacilam to rozległymi pęknięciami i rozerwaniem starych blizn. Chodziłam i siedziałam z wielkim trudem.

   Po dłuższym czasie ktoś się pojawił. Psychiatrę do mnie przysłali.
   Poprosiłam, żeby mnie do syna zabrała i posadziła mnie nawet na wózek i zawiozła. Chwała jej za to.
   Pomimo stanu dziecka diagnozy dokonano dopiero po dwóch tygodniach od urodzenia. Nie było lekarzy do obejrzenia dziecka bo… był sylwester, nowy rok i przedłużone świętowanie. Syn przez 3 pierwsze miesiące leżał w szpitalu. Nie pozwolono mi go karmić piersią pomimo moich usilnych błagań i opinii pielęgniarki laktacyjnej.
   Podawano mu leczenie przez 6 tygodni. Wyniszczyło go to strasznie i doprowadziło do krwawej biegunki.
   (Pozdrowienia dla pielęgniarki, która pozostawiwszy go pod lampą poszła na ploteczki przy śniadaniu i gdy rano przyszłam zastałam dziecko , pościel i łóżeczko CAŁE w odchodach. Dodatkowo syn miał odleżyny na kolanach).
   Sama zauważyłam, że w porównaniu z innymi dziećmi w pozostałych łóżeczkach moje leży inaczej. Po mojej trzeciej interwencji w tej sprawie przyszedl rehabilitant i już na pierwszy rzut oka zauważył problem.
   Wyobraźcie sobie, że dla lekarzy i studentów przypadek mojego syna był wyjątkowo ciekawy. Taka atrakcją na oddziale, więc tłumnie się schodzili i oglądali go, macali i osluchiwali, ale nikt NIKT oprócz mnie nie zauważył że dziecko ma problem z napięciem mięśniowym.
   (Pozdrowienia dla rzeszy lekarzy i studentów z Poznania).

   Urodziłam troje dzieci. Słowa ostre,ale należy im się. Pozostałych synów urodziłam w innych szpitalach.

   Po wyjściu nie lepiej. Nikt nic nie wie. Wujek google pomógł mi najbardziej. Najlepszy lekarz rodzinny gdy poprosiłam go o skierowania do audiologa, okulisty, neurologa, kardiologa i spec. do spraw chorób zakaźnych odpowiedział: „mamuśka co Ty chcesz. Nie przesadzaj. Zdrowy jest. ”
   Taka jest opieka zdrowotna w Polsce i wiedza na temat wrodzonej cytomegalii.

   Syn ma stwierdzony autyzm ( związku ze zwapnieniami i torbielami w mózgu).
   Myślę, że z niego wychodzi bo zaczynaliśmy od braku reakcji nawet na własne imię. Jest słabszy fizycznie,ma obniżone napięcie mięśniowe i gorszą mała i duża motorykę i echolalie. Pomimo tego biega, słyszy, widzi bez okularów, mówi i rozumie. Jest bardzo empatyczny i nieznośny jak to 4 latek. Chodzi do przedszkola, czyta, jeździ na rowerze. Wbiega na zjeżdżalnię po ślizgu. Rozwija się.
   Nie bójcie się rodzić dzieci z CMV – są wspaniałe!

   1. Mój syn urodził się z wrodzoną cytomegalią ale 1997 roku, wtedy nikt jeszcze o tym nie wiedział,ja słyszałam iż to badziewie pochodzi od zwierzęcia. Dziecko ma upośledzony słuch sensoryczny, ASD i miał padaczkę. Pozdrawiam

 2. Dzięki za artykuł, temat baaaardzo ciekawy a wydaje mi się, ze mało znany.
  W dodatku idealnie trafiłaś czasowo – akurat dzisiaj googlowalam cytomegalię 😉 przy badaniach do banku mleka dostałam informację, ze mam wysoki poziom przeciwciał i prawdopodobnie ostatnio przechodziłam cytomegalię. Dziecko urodziłam trzy miesiące temu, w ciąży nie byłam badana – czy mogę jakoś sprawdzić, czy dziecku nic nie jest? I czy ryzyko jest duże?

   1. Wydaje się zdrowe – nie widać, żeby coś mu dolegało. Ale jak to z takim maluszkiem – tak naprawdę widać tylko to, co widoczne jest na pierwszy rzut oka.

 3. Mam pytanie. Moja córka ma niedobór odporności. Przy badaniach w szpitalu miała robione igm i igg wlasnie na cmv. W wieku 12 miesięcy przechodziła ciężko opryszczkę. Wówczas bylam w 36tc. Wyniki wyszły jej igm 0,01 a igg 42. Co o tym myśleć? Jak to rozumieć? Z tego co wiem nie miałam ani w jednej ani w drugiej ciąży badania na cmv.

 4. Mój syn w wieku 4 miesięcy miał zrobione badania na cytomegalie z powodu delikatnie podwyższonego alat i aspat. Wyniki igg jak i Igm był pozytywny. Igg 138 a Igm napisane jako dodatnie. Przeplakana cała noc. Mimo że syn nie ma żadnych objawów klinicznych. Strach o jego zdrowie pozostał….

 5. Neonatolog powiedziała mi, że dla niej jako neonatologa wynik tego badania jest konieczny ale nie chciała wnikać w decyzję ginekologa. Generalnie ja byłam zarażona, synowi zrobiono badanie moczu i wyszedł negatywny.
  Z tego co widziałam, próbkę moczu pobierano do woreczka – czy powinnam zrobić badanie raz jeszcze (syn jest zdrowy). Czy jakieś dodatkowe kontrolne badania wykonywać?

 6. W ciąży wyszedł mi niespójny wynik przeciwciał – pierwsze badania wskazały na zakażenie na początku ciąży a kolejne, po trzech miesiącach, dało takie same poziomy igg i igm wskazując na zakażenie w drugim trymestrze.
  Syn po porodzie miał zbadane jeszcze w szpitalu właśnie poziomy przeciwciał plus dodatkowo usg mózgowia by wykluczyć zakażenie. W artykule wspomniane jest, że to jednak badanie PCR z moczu lub śliny jest właściwym wywiadem. Czy teraz, gdy syn ma 9mcy, możemy coś jeszcze sprawdzić i ewentualnie zaradzić konsekwencjom?

 7. Dobry wieczór! Mam pytanie. W pierwszej ciąży przeciwciała IGM bardzo niskie, opadające właściwie , awidnosc wysoka ( przed ciążą chorowalam), ale IGG dodatnie. Czy jak zajde w drugą ciążę i będę miała ujemne IGM, to czy samoczynnie wirus może się reaktywować i uszkodzić płód czy musi być kontakt z osobą chora? Czy jest zagrożenie podczas drugiej ciąży ?

 8. Czy planując druga ciąże powinnam zrobić wcześniej badania na cytomegalie? W pierwszej ciąży miałam wysokie igg, ujemne igm, awidnosc wyszła wysoka.

 9. Ile ja miałam strachu, gdy podczas badań w ciąży wyszło mi że mam cytomegalie ( powtarzałam badanie w szpitalu zakaźnym i okazało się że jednak nie mam) i później urodziłam córkę u której wyszło nieprawidłowe badanie słuchu… Na szczęście tutaj też na kontroli wyszło że jest wszystko dobrze. Jednak co przeżyłam to moje. A teraz mam. kolejny problem: córka ma 10 miesięcy wzrostem i waga jest ciut powyżej 3 cenyla. Do tej pory słyszałam „taka jej uroda” jednak chciałabym mieć pewność że to faktycznie jest uroda, a nie problemy zdrowotne. Proszę wskaż mi specjalistę do którego powinnam się udać z takim problemem. Pediatra od 10 miesięcy twierdzi że taka jej uroda…

 10. Artykuł przeczytany. Niestety ja tez nie robiłam w ciąży badań na obecność tego wirusa 🙁 Młody ma już 4 miesiące i jak na razie wszystko jest ok. Ale oczywiście nie daje mi to spokoju, szczególnie ze dzisiaj dowiedziałam się ze ten wirus zaatakował koleżanki córkę 5,5 miesiąca i najprawdopodobniej straci wzrok w jednym oczku. Ona tez nie robiła badań 🙁 Można jakoś sprawdzić czy bylam nosicielką i czy mogłam zarazić dziecko? Czy badania krwi po urodzeniu coś dadzą?

 11. Czy tak jak w przypadku toksoplazmozy IgG między 6-12 miesiącem u dziecka IgG stają się ujemne jeśli zostały przekazane od matki?
  Dziękuje za artykuł, wałkuje ten temat z moim skarbem, IgG +, a IgM-

  Pozdrawiam

 12. Mam dwa pytania:
  1. Czy cmv może powodować u dziecka neutropenię? Dziecko bez innych objawów.
  2. Jak dlugo wirus cmv utrzymuje sie w moczu? Jest sens wykować badanie pcr jakosciowe z moczu u 15 mies. Dziecka?
  Z gory ogromnie dziekuje!

 13. Dzień dobry,
  Poproszę o informację.
  Moim 2 córkom bliźniaczkom rozpoznano cmv ale badania zostały zrobione w 27 dobie życia.
  Wyniki mają być za 10 dni.
  Co wtedy z leczeniem jeżeli Pani pisze, że trzeba je zacząć nie później niż do 28 doby? My dziś mamy 28 dobę 🙁
  Czy dalej mamy szansę na leczenie???
  Moi lekarze powiedzieli, że po odebraniu wyników będą decydować czy leczyć czy nie.
  Dodam że Dziewczynki to wcześniaki z 29 tc.
  Proszę o pomoc.

 14. Najprawdopodobniej jestem zarazona cmv 12t 1d niska awidność potwierdzona. Pisze Pani o tym że można zrobić amniopunkcje po 21 tygodniu i co ona nam pokaże? Jeśli potwierdzi się że dziecko jest również zarażone to co wtedy? Co nam to powie ? Jest jakiś lek ? Co możemy zrobić? Czy pozostanie nam tylko wiedza że dziecko jest nosicielem cmv?

 15. Mam pytanie…przechorowaną toxo miałam i cytomegalię na długo przed ciążą (Tak wynikało z awidnosci. Badanie robiłam sama z siebie przed zajściem w ciaze). Mam dziecko z niedosluchem..późno zdiagnozowano bo na granicy mowy więc raz słyszał raz nie. Czy możliwe że to z tego że miałam w sobie przeciwciała na ww. Choroby? Bo szukam powodu niedosluchu…

 16. Witam! Czy i ja mogłabym zadać pytanie…? Gubię się w swoich wynikach i niewiele rozumiem… Zaszłam w ciążę w lipcu br, w tej chwili jestem w 15 tc, wg dotychczasowych USG rozwijamy się prawidłowo, aczkolwiek nie dają mi spokoju moje wyniki CMV, mogłabym prosić o pomoc w interpretacji? W maju, na dwa m-ce przed zajściem w ciążę przeciwciała IgG = 204 Au/ml, a już w 10 tc = 204.2, natomiast przeciwciała IgM wynosiły odpowiednio: w maju= 0,08 Index, w 10 tc= 0.090. W 14 tc zrobiłam badanie na awidność i moje wyniki to: awidność przeciwciał IgG= 45,5%, CMV IgG = 389,000 U/ml. Co oznaczają te wszystkie wyniki razem? Czy to powtórne zakażenie wirusem już w trakcie ciąży?

 17. W ciąży potwierdzona toxo, igm 0.61 ujemny i igg 327 . Wysoka awidnosc 76- decyzja ginekologa, nie trzeba wdrażać leczenia. Syn w drugiej dobie życia mial wykonane USG całej głowki, wezlow oraz wszystkich narządów – obrazy prawidłowe bez zmian. W wynikach krwi przeciwciala na poziomie 3365 i igm 0.24 ujemny. Słuch tez okej. Czy trzeba go dalej diagnozować? Istnieje jakies zagrożenie? W dobie korony wszystko jest utrudnione i nie wiem co robic.

 18. #mamapediatra
  29 tydzień. Wynik badania na cmv:
  IgG 90.60
  ImG 5.78
  Od ilości informacji w internecie można zglupieć, osiwieć i powyrywać te siwe z głowy.
  Wizyta u ginekologa dopiero w przyszłym tygodniu.
  Na topie mam poradnię wad płodu od czasu połówkowego usg, ze względu na poszerzenie komór bocznych. Usg z 26 tygodnia, wskazuje poszerzenie P 8.7mm i L 9.8mm (graniczne). Coś mi się wydaje, że lekarz, która wykonywała to usg miała nosa i kazała zrobić badania w kierunku cmv.
  Nie wiem w końcu, czy to świeże zakażenie, czy zaawansowane i kiedy zgodnie z wynikiem, mniej więcej doszło do zakażenia? Pozostaje mieć nadzieję, że dziecko urodzi się zdrowe.

  Dzięki za ten artykuł.

   1. Witam, proszę o doprecyzowanie …leczymy tylko dziecko z objawami tak? Czyli jeżeli nie ma objawów to też podajemy leki te o których Pani wspomniała ?

 19. Witam,
  Dzieci mojej siostry (dwie 4-latki i dwulatka) mają cytomegalię. Ja również mam 3 dzieci (w wielu 7, 4, i półroku). Od pediatry dowiedziałam się że nasze dzieci nie powinny się razem bawić bo najprawdopodobniej się pozarażają a to może być niebezpieczne szczególnie dla mojego malucha. Pan doktor zaproponował, że możemy wychodzić razem na spacer pod warunkiem, że dzieci będą w wózkach. O zabawie w domu nie ma mowy. Faktem jest, że nie jesteśmy w stanie upilnować 6 dzieci na tyle, żeby nie doszło do wymiany uścisku, przytulenia, jedzenia razem, itp. Dodam że jedna z bliźniaczek nie wydaliła jeszcze wirusa pomimo, że ma już 4 lata. Czy naprawdę mamy urwać kontakt do momentu wydalenia wirusa?

 20. Dobry wieczór,

  Chciałabym dopytać, dlaczego akurat dzieci poniżej 3 roku zycia powinniśmy traktować jak zakażone. Co się dzieje po 3 roku życia, że ta sytuacja się zmienia?

  Pozdrawiam
  Ola

 21. CMV w ciąży się leczy lekiem vaciclor !
  Dziewczyny jeżeli jesteście chore w ciąży to koniecznie rozpocznijcie leczenie. CMV w ciąży od 2022 roku w Polsce jest leczone. Na świecie już było leczone wcześniej ale PL jest w tym temacie w tyle. Lek zmniejsza szansę z 40% do 10% że wirus przejdzie do płodu.

 22. Witam. Będę bardzo wdzięczna za opinie. Mój syn został zdiagnozowany w szpitalu, że ma wrodzona cytomegalie. Aktualnie ma 4 ms. Od urodzenia leczony Valcyte. Aktualnie w wynikach z moczu wyszło, że został wyleczony z wirusa. Jeden lekarz mówi, żeby zaprzestać leczenia Valcyte i że po zakończeniu kuracji ilość wirusa wzrośnie, ale to już nie szkodzi, bo mały ma przeciwciała natomiast 2 lekarz każe brać lek do min 6 miesiąca życia. Wiem jakie skutki uboczne Valcyte muszę wywołać stąd kompletnie nie wiem kogo słychać.. Będę bardzo wdzięczna za opinie.

 23. Cytomegalie w ciąży sie leczy! Niestety temat w polsce jeszcze mocno w powijakach. Glowny prym pod tym wzgledem wiedzie ICMP.
  Wszytskie przyszłe mamy w ciąży z podejrzeniem cmv zapraszam na grupę na fb „Cytomegalowirus w ciąży. Leczenie w Polsce”. Pomagamy tam znaleźć odpowiednich lekarzy oraz podowiadamy jakie badania trzeba jeszcze wykonać. <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *