dla mamy noworodka, inne

Kiedy jądro się skręca

Skręt jądra to taka sytuacja, gdzie liczy się czas. Bardzo.

Od tego czasu zależy przyszłość jądra/jąder Twojego syna. Jako rodzic musisz wiedzieć jakie są objawy tej przypadłości i powinieneś zrobić wszystko aby wyedukować syna w tym temacie.

Od momentu wystąpienia objawów masz od 4 do 8 godzin aby trafić do chirurga. Liczy się czas. Czas ucieka.

Na czym polega problem?

Żeby to wyjaśnić muszę Wam przypomnieć, że znajdujące się worku mosznowym jądra „wiszą” na takiej szypule naczyniowej (każde jądro ma swoją).

W niesprzyjających warunkach np. w przypadku nadaktywności niektórych mięśni, w przypadku zmian hormonalnych u dojrzewających chłopców, ale tez w przypadku zmian anatomicznych może dojść do skrętu tej szypuły naczyniowej. Dochodzi wtedy do ograniczenia dopływu krwi do jądra lub do całkowitego zatrzymania tego dopływu. Jądro zaczyna obumierać.

A Rare Cause of Scrotal Mass in a Newborn: Antenatal Intravaginal Testicular Torsion
10.4274/jus.1367
Ahmet Ali Tuncer Altınay Bayraktaroğlu Kadir Yümlü Didem Baskın Embleton Salih Çetinkurşun
J Urol Surg 2018;5(1):44-46

To czy jądro uda się uratować, zależy od czasu jaki upłynął od pojawienia się skrętu do jego odkręcenia. Im więcej czas upłynie, tym szanse na uratowanie jądra mniejsze!

Objawy – zapamiętaj!

 • Nagły, silny ból moszny lub ból brzucha, któremu mogą towarzyszyć nudności i wymioty.
 • Ból jest zwykle naprawdę silny, ale bywa, że nie jest aż tak dramatycznie wyrażony – u osób odpornych na ból czy w przypadku przewlekłego skrętu.
 • Silny ból dodatkowo narasta w czasie i może promieniować do pachwiny i do podbrzusza.
 • W badaniu fizykalnym pojawia się zaczerwienienie, bolesność i obrzęk jądra/worka mosznowego. U każdego chłopca z bólem brzucha obowiązuje również badanie jąder!
 • Jądro, w którym dochodzi do skrętu umiejscawia się nieco wyżej w worku mosznowym (widać to „gołym okiem”_ – ma to soją nazwę „objaw Brunzela”. Jądro podejrzane o skręt zwykle jest tez bardziej spoiste, twarde.

Gorączka zwykle nie występuje – raczej niewielki stan podgorączkowy.

U kogo częściej dochodzi do skrętu?

Są sytuacje, które do wystąpienia takiego skrętu predysponują. Zdarza się również skręt wrodzony! U noworodków występuje pierwszy szczyt zachorowań. Drugi – w okresie dojrzewania.

Do skrętu predysponuje:

 • niezstąpienie jąder do worka mosznowego – nawet 10x zwiększa ryzyko skrętu (stąd ten szczyt zachorowań u noworodków)
 • nieprawidłowa budowa anatomiczna jądra i najądrza
 • zwiększenie stężenia testosteronu

Co robić? I to szybko!

Każdy chłopiec i mężczyzna, u którego pojawi się ból jądra powinien PILNIE udać się do lekarza.

Jeśli skręt trwa krócej niż od 6 godzin, to są duże szanse na uratowanie jądra.

Jeśli podejrzewasz, że ból brzucha u twojego syna może wynikać ze skrętu jądra, lub nie masz pewności to do momentu konsultacji (pilnej!) z lekarzem wstrzymaj się z podawaniem picia i jedzenia.

Dodatkowe badania?

Zwykle nie są konieczne. Lekarz po zebraniu dokładnego wywiadu i zbadaniu pacjenta zwykle stawia już rozpoznanie. W razie wątpliwości może zlecić badanie USG czy badanie moczu.

Leczenie

Leczenie skrętu jądra jest operacyjne.

Masz podejrzenia, że doszło do skrętu jądra? U Twojego syna występują wymienione objawy? Nie zwlekaj!

Źródła:

 • Wybrane zagadnienia urologii dziecięcej, Andrzej Jankowski, Podstawy Chirurgii pod redakcja Jacka Szmidta i Jarosława Kużdżała
 • A Rare Cause of Scrotal Mass in a Newborn: Antenatal Intravaginal Testicular Torsion. Ahmet Ali Tuncer Altınay Bayraktaroğlu Kadir Yümlü Didem Baskın Embleton Salih Çetinkurşun, J Urol Surg 2018;5(1):44-46
 • Krakós M., Niedzielska J.: Ostra moszna – wciąż aktualny problem kliniczny. Chir. Pol., 2006; t. 8: 191–19
 • Radomska K., Majewska A., Jankowski A., Niedzielski J.: Zespół ostrej moszny u dzieci. Leczenie zachowawcze czy operacyjne? Urol. Pol., 1999; 52
 • Boetther M., Bergholz R., Krebs T. i wsp: Clinical predictors of testicular torsion In children. J. Urol., 2011; 10: 670–674
 • Yang C., Song B., Tan J. i wsp.: Testicular torsion in children: a 20-year retrospective study in a single institution. Sci. World J., 2011; 11: 362–368
 • Al-Hunayan A.A., Hanafy A.M., Kehinde E.O. i wsp.: Testicular torsion: a perspective from the Middle E ast. Med. Princ. Pract., 2004; 13: 255–259
 • Sessions A.L., Rabinowitz R., Hulbert W.C. i wsp.: Testicular torsion: direction, degree, duration and disinformation. J. Urol., 2003; 169: 663–665

9 thoughts on “Kiedy jądro się skręca

 1. A u noworodka co jest przyczyną? Niestety jąderka nie udało się uratować. Czy to skutek zbyt później reakcji? Czy moglo to się wydarzyć już w życiu plodowym?

 2. Jak rozpoznać skręt jądra u niemowlaka, u którego nie zstąpiło jąderko? Mam wrażenie, że te objawy są trudne do zdiagnozowania u niemowlaka, bo on nie pokaże, gdzie boli, a płacz może mieć wiele różnych przyczyn. Czy to wyższe umiejscowienie jądra to jedyny objaw do zaobserwowania u niemowlaków? Pozdrawiam.

 3. Nasz synek urodzil sie z wodniakami jąder. Teraz ma 3,5 miesiaca i wodniaki sukcesywnie sie zmiejszaja, każde w swoim tempie. Kiedy Stas konczyl 2m. Prawe jadro znacznie uroslo. Tego samego dnia wizyta.u pediatry. Pediatra kazała czekac i oswrwowac do nastepnego dnia. Nic sie nie zmieniło wiec pojechalismy do chirurga dziecięcego (syas byl spokojny i nie goraczkowal) chirurg stwierdzil ze „jadro dojrzalo” i odeslal nas do domu. Zrobilam prywatnie usg na szczęściezadnego skrecenia ani przepukliny nie bylo
  Ale tak jak Pani mowi i nasza Pediatra tu nie ma żartów. Czas jest bardzo wazny i kazda mama malego chlopca powinna dokladnie obserwowac jadra syna zeby wiedziec co nie jest normalne.

 4. Dziekuje za ten artykul, to wlasnie dzieki Pani i temu, ze zwrocila Pani uwage na ten wazny temat dobrze wiedzialam, ze nie wolno ignorowac bolu (mimo ze nie byl silny) i syn zostal szybko zoperowany! Dziekuje!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *