dla mamy noworodka, infekcje

TORCHS – zakażenia wrodzone

Poruszyłam temat zakażeń wrodzonych w moich social mediach. To zagadnienie towarzyszy każdemu studentowi medycyny i lekarzowi pod postacią skrótu TORCHS.

Co to takiego TORCHS?

 • T – toksoplazmoza
 • O – others czyli inne (tutaj zaliczymy wirusy HBV, HCV, HIV, parwowirusa B19, grypę, wirusy Coxackie B, listeriozę, ospę wietrzną, chlamydiozę ale i wirusa Zika. Ta lista nie jest zamknięta. Jest na bieżąco aktualizowana i wydłużana.
 • R – różyczka
 • C – cytomegalia
 • H– HSV
 • S – syphilis (kiła)

Jak widzicie każdy z tych czynników może wywoływać chorobę, która ma wpływ na płód, na jego rozwój i przyszłe życie.

Konsekwencje TORCHS

Objawy, które wystąpią są uzależnione od tego na jakim etapie ciąży doszło do zakażenia. Paradoksalnie – ilość zakażeń rośnie wraz z wiekiem ciąży, czyli im bardziej ciąża jest zaawansowana tym ryzyko zakażenia większe. A najgorsze konsekwencje są w przypadku zakażenia w pierwszej połowie ciąży – zwłaszcza w trakcieorganogenezy. To właśnie te wczesne zakażenia powodują największe uszkodzenia płodu.

Nie zawsze jest tak, że u dziecka z zakażeniem grupy TORCHS dojdzie do ciężkich wad czy jakichkolwiek objawów. Nie zawsze jest tak, że ewentualne konsekwencje pojawią się od razu. Mogą być obserwowane dopiero po latach.

Przykładowe objawy, które mogą być spowodowane infekcjami grupy TORCHS:

Małogłowie

żródło: http://agenciabrasil.ebc.com.br/geral/foto/2016-04/exercicios-simples-estimulam-bebes-com-microcefalia

Wodogłowie

Zaćma

źródło: PHIL

Wada serca

Wymieniłam kilka objawów, abyście poznali wstępny zarys i zrozumieli, że to nie są takie ot po prostu zakażenia, z jakimi ma do czynienia starsze dziecko czy osoba dorosła. Konsekwencje mogą być poważne. Dlatego warto wiedzieć co to jest TORCHS po to aby im przeciwdziałać.

W najbliższym czasie będę omawiała poszczególne zakażenia z tej grupy.

Źródła:

PEDIATRIA II. Kawalec, Grenda, Kulus, wyd 2018r.

4 thoughts on “TORCHS – zakażenia wrodzone

 1. Kurcze, jestem wierna czytelniczka, a nigdy mi Pani nie odpisała :/ spróbuję raz jeszcze:
  Dzień dobry, Pani Doktor. Czy kamice zolciowa można spróbować wyleczyć ziołami od Bonifratow? Jeden atak bolowy, ale bardzo silni, chirurg za operacja, ale znajomi lekarze twierdzĄ, że warto spróbować

  1. w samym ataku kamicy , przy ostrym bólu to bym raczej nie eksperymentowała, ale jeśli chce pani spróbować ziół to chyba nie ma przeciwwskazań.. Nie jestem internistą i nie znam się tak dokładnie na leczeniu osób dorosłych – z medycznego punktu widzenia zioła nie są negowane i można rozsądnie stosować je pod kontrolą choroby podstawowej

 2. po przeczytaniu Pani wpisu bardzo się zmartwiłam. podczas ciąży miałam kilkukrotnie opryszczke (raz na ustach, pozostałe na narządach rozrodczych), zaraziłam się wiele lat wcześniej. ciąża przebiegała prawidłowo, niestety zrobiona w pierwszym tygodniu morfologia wykazała u synka bardzo niski poziom leukocytów. pozniej poziom nieznacznie wzrosl (aktualnie od kilku tygodni jest w granicach normy ok 7,5tys/ul),ale caly czas (ma skonczone 6tyg) ma bardzo niskie neutrofile (wahaja sie od 0,5-1,4 tys/ul). pozostale parametry mniej wiecej w normie. ma natomiast tez nieprawidlowe proby watrobowe (ast ok 70, alt ok 48). czy mysli Pani, ze to moze miec jakis zwiazek?

  1. na pewno jest do stałej obserwacji. Wszystko zależy od tego jak dziecko się rozwija, czy dzieje się coś niepokojącego itd. Pewnie jakieś dodatkowe badania by się przydały np USG. Ale trzeba zebrać dokładny wywiad – od tego zaczynamy i na tej podstawie podejmowane są dalsze decyzje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *