o szczepieniach

Szczepionki przeciw grypie sezon 2019/2020 – porównanie mamypediatry

Kilka faktów, o których warto pamiętać

 • Szczepionki nie są wstrzykiwane do krwi (żadne, te przeciw grypie również nie są!).
 • W tym roku na polskim rynku pierwszy raz będzie dostępna szczepionka donosowa (więcej o niej poniżej).
 • Wiem, że „kiedyś się zaszczepiłem i dawno nie byłem taki chory” krąży co roku w komentarzach. Nie twierdzę, że ludzie nie chorują, ale może ktoś mi wytłumaczy w jakim mechanizmie zabite wirusy ze szczepionki zmartwychwstają i wywołują grypę? Szczepionka donosowa zawiera wirusy żywe, ale one są atenuowane, więc nadal grypy nie wywołają. Więcej o „grypie po szczepieniu”: klik.
 • Szczepionki nie są trucizną – służą profilaktyce zdrowotnej, zapobiegają powikłaniom chorób zakaźnych i zgonom.
 • Szczepionki przeciw grypie mogą powodować niepożądane odczyny poszczepienne, ale ich bezpieczeństwo jest tak duże, że mogą być stosowane zarówno u małych dzieci jak i u kobiet w ciąży. W tej ostatniej grupie nie zaleca się szczepionki donosowej (chociaż nie zaobserwowano wpływu na płód) – jest co prawda zarejestrowana u dzieci, ale jak wiadomo nastolatki też w ciąży bywają.
 • Od szczepionki nie dostaniesz autyzmu.
 • Wirusy nie są przestarzałe – co roku skład szczepionki jest aktualizowany (stąd np w tym roku opóźnienie w sprzedaży szczepionek, bo preferowany skład pojawił się miesiąc później). Więcej o aktualizacji składu pisałam tutaj: klik.
 • Podsumowując: szczepionka przeciw grypie bez względu na to którą z nich wybierzesz – nie wywoła grypy! Możesz mieć NOP w postaci bólu głowy, mięśni czy gorączki, ale nie dostaniesz grypy, która jak przypominam może dawać ciężkie powikłania!

Szczepionki przeciw grypie sezon 2019/2020

 • Wszystkie trzy szczepionki są zgodne z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia dla półkuli północnej oraz z zaleceniami Unii Europejskiej na sezon 2019/2020.
 • Na pełną odpowiedź immunologiczną potrzebujemy zazwyczaj 2–3 tygodni od momentu zaszczepienia, a sama szczepionka działa od 6-12 miesięcy.
 • Żadna ze szczepionek nie zawiera aluminium czy tiomersalu.
 • Wszystkie szczepionki mają podobną skuteczność (bez względu na drogę podania)
sezon 2019/2020Influvac TetraVaxigrip TetraFluenz Tetra
wiek osoby szczepionejdla osób dorosłych i dzieci w wieku od 3 latpowyżej 6 miesiąca życiapowyżej 24 miesiąca życia do 18 roku życia
sposób podaniagłęboko podskórnie lub domięśniowopodskórnie lub domięśniowodonosowo
rodzaj szczepionkiinaktywowanainaktywowana żywa, atenuowana
cena (vaxigrip, jako refundowany - cena stała - pozostałe mogą się różnić w zależności od apteki)39 zł ?45 zł, dla seniorów (>65 rż. 22 zł)85 zł ? (szczerze powiem, że udało mi się znaleźć w jednym źródle tylko - mam nadzieję, że będzie niższa)
szczepywirus grypy typu A-H1N1, wirus grypy A-H3N2, wirus grypy B (2 szczepy)wirus grypy typu A-H1N1, wirus grypy A-H3N2, wirus grypy B (2 szczepy)wirus grypy typu A-H1N1, wirus grypy A-H3N2, wirus grypy B (2 szczepy)
Dzieci 6.–35. mż. Brak rejestracji1 dawka 0,5 ml
Dzieciom do ukończenia 9. rż., szczepionych po raz pierwszy należy podać 2. dawkę szczepionki po upływie co najmniej 4 tygodni
Dzieci po 24 msc życia: 0,2 ml (podawane po 0,1 ml do każdego nozdrza). Dzieciom do ukończenia 9. rż., szczepionych po raz pierwszy należy podać 2. dawkę szczepionki po upływie co najmniej 4 tygodni
Dorośli i dzieci po 36. mż.1 dawka 0,5 ml
(jeśli dziecko do 9 roku życia dotychczas nieszczepione to druga dawka po 4 tygodniach od pierwszej)
1 dawka 0,5 ml
(jeśli dziecko do 9 roku życia dotychczas nieszczepione to druga dawka po 4 tygodniach od pierwszej)
Dzieci po 24 msc życia: 0,2 ml (podawane po 0,1 ml do każdego nozdrza).
Dzieciom do ukończenia 9. rż., szczepionych po raz pierwszy należy podać 2. dawkę szczepionki po upływie co najmniej 4 tygodni
substancje pomocnicze chlorek potasu
diwodorofosforan potasu
disodu fosforan dwuwodny
octan sodu
dwuwodny chlorek wapnia
chlorek sodu
disodu fosforan dwuwodny
potasu diwodorofosforan
chlorek potasu
woda do wstrzykiwań
Sacharoza
fosforan dipotasu
diwodorofosforan potasu
żelatyna (wieprzowa, typ A)
chlorowodorek argininy
glutaminian sodu jednowodny
śladowe ilościalbumina jaja kurzego
formaldehyd
bromek trimetyloaminowy
polisorbat 80
gentamycyna
albumina jaja kurzego
neomycyna
formaldehyd
octoxynol-9
białka jaja kurzego
gentamycyny

Kilka słów o tym co może zdarzyć się po szczepieniu, a na co można się przygotować (dla odmiany – na powikłania grypy nie można się przygotować)

Najczęściej zgłaszanym działaniem niepożądanym po podaniu szczepionki we wszystkich populacjach łącznie z całą grupą dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia był:

 • ból w miejscu wstrzyknięcia – jest na to rada! Postępowanie by zmniejszyć ból w trakcie szczepienia: klik. Po szczepieniu: lek przeciwbólowy (oczywiście dostosowany do wagi dziecka).

Dodatkowo w podgrupie dzieci w wieku poniżej 24. miesięcy, najczęściej obserwowanym działaniem
niepożądanym była drażliwość – tutaj również jest rada, bo często ta drażliwość wynika z bólu i wystarczy podać podobnie jak wyżej – lek przeciwbólowy (paracetamol lub ibuprofen).

W podgrupie dzieci w wieku od 24. miesięcy do ukończenia 35. miesiąca najczęściej obserwowanym
działaniem niepożądanym było złe samopoczucie – stosujemy również lek przeciwbólowy.

W razie reakcji w miejscu wkłucia (obrzęk, zaczerwienienie) możemy zastosować okłady z sody oczyszczonej. Więcej o tym pisałam tutaj: klik.

Oczywiście na bóle głowy i bóle mięśni obserwowane niekiedy u starszych dzieci i osób dorosłych – również można zastosować leczenie objawowe (przeciwbólowe).

Szczepionka donosowa

Nowość w Polsce w tym sezonie. W Wielkiej Brytanii szczepionka ta jest powszechnie stosowana u dzieci. W Stanach Zjednoczonych jest na rynku od 2003 r.

Plusem jest na pewno fakt, że podanie nie wymaga ukłucia. Co jest szczególnie ważne u dzieci szczepionych po raz pierwszy (dwie dawki).

Szczepy wirusa zawarte w tej szczepionce replikują się tylko w nosogardzieli, a będąc wrażliwe na temperaturę nie replikują się w płucach.

Sama szczepionka ma nieco więcej ograniczeń do stosowania:

 • odpadają dorośli, odpadają kobiety w ciąży
 • nie można stosować jej u dzieci leczonych salicylanami
 • jeśli dziecko choruje na choroby upośledzające działanie układu immunologicznego (ostre i przewlekłe białaczki; chłoniak; objawowe zakażenie HIV; niedobory odporności komórkowej) lub leczone jest dużymi dawkami kortykosteroidów – również nie podamy szczepionki donosowej.

Moje wybory?

Ja w tym roku wybiorę na pewno szczepionki inaktywowane – mam już zamówione dla całej rodziny.

Więcej o moich wyborach grypowych (dlaczego szczepię cała rodzinę) tuta: klik.

Więcej o grypie: klik

Chcesz mi kupić kwiatka doceniając moją działalność internetową? Zajrzyj na patronite.pl

Źródła:

45 thoughts on “Szczepionki przeciw grypie sezon 2019/2020 – porównanie mamypediatry

 1. Witam,

  Musze sprostowac informacje. Mieszkam w Stanach i juz kilka lat temu wycofano tutaj szczepienia dzieci przeciw grypie szczepionka donosawa. Badania wykazaly, ze jej skutecznosc byla bardzo niska. Nie jestem pewna czy nadal podaje ja sie doroslym. Mozliwe, ze w Wielkiej Brytanii nadal sie je stosuje, ale nie w Stanach.

  1. nie wiem jaka to była szczepionka ani jak duże badania. W warunkach europejskich nie słyszałam o takiej sytuacji. Skuteczność obu rodzajów szczepionek jest zbliżona.

 2. S jak to jest z niemowlakami ? Mój pediatra odradził szczepienie mojej 7 miesięcznej córki i sama nie wiem co robić. Dziecko w pełni zdrowe, szczepione zgodnie z harmonogramem.

  1. niemowlęta po 6 miesiącu życia mają zalecane to szczepienie. Zapraszam do moich wyborów: klik – tam trochę wyjaśniam. Jeśli z jakichkolwiek przyczyn nie chce pani szczepić w tym sezonie to warto zadbać o szczepienie otoczenia (mama, tata, dziadkowie) – to w pośredni sposób uchroni dziecko

  1. alergia na białko jaja o ile nie objawia się wstrząsem anafilaktycznym (spadek ciśnienia, trudności z oddychaniem) to nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia.

 3. Witam, chcialabym zapytac jaki powinien byc odstep czasu pomiedzy szczepieniem syna 27mcy na ospe (2 dawka), a szczepieniem na grype (szczepionka donosowa). Dziekuje

   1. Jaki powinien być odstęp między szczepieniem na meningokoki C a szczepieniem na grypę? Czy ma znaczenie czy to szczepienie donosowe czy tradycyjne?

 4. Witam, jestem w 28tc i chciałam się zaszczepic na grypę oraz krztuśca. Czy obie szczepionki mogą być podane w tym samym czasie mając też cukrzyce ciążowa?
  Pozdrawiam Magda

 5. Według informacji jakie apteka uzyskała w hurtowni to szczepionka donosowa będzie dostępna od połowy listopada.Czy czekać ze szczepieniem 3 latki która chodzi do przedszkola a w domu jest 3 miesięczne niemowlę?

   1. Jestem obecnie w ciąży. Synek ma zdiagnozowana wadę serca w postaci niedorozwoju lewej komory. Wiem już, że będzie trzeba bardzo na niego uważać, bo każda infekcja będzie dla niego groźna. Czy jeśli zaszczepie się na grypę to czy jest ryzyko, że mogę go zarazić? Mamy jeszcze starszego synka i ma zalegla szczepione mmr. Będziemy go szczepić po narodzinach drugiego synka i też się obawiam, bo słyszałam że może wystąpić np odra poszczepienna. Czy może Pani doktor rozwiać moje wątpliwości.

    1. Obie szczepionki można podać. Ani pani nie zarazi dziecka szczepiąc się w ciąży, ani starszy synek po szczepieniu mmr. Nie ma takiej możliwości, a ryzyko choroby u maluszka jeśli otoczenie nie będzie zaszczepione jest realne.

  1. można zaszczepić gdy dziecko będzie w dobrym stanie ogólnym i nie będzie przeciwwskazań w badaniu kwalifikacyjnym przed szczepieniem. Pozdrawiam 🙂

  1. nie jest zarejestrowana w tej grupie wiekowej po prostu. Myślę, że celuje się do młodszej grupy bo to dzieci odnoszą więcej korzyści z braku ukłucia.

 6. Witam serdecznie. Chciałabym się poradzić. Chciałam zaszczepić siebie i syna na grypę. Niedawno (tydzień temu) zaszczepilam syna 1 dawka na ospe. Kiedy mogłabym zaszczepić syna na grypę? Jeszcze czeka nas szczepienie 6w1 po 16mc (wyznaczony na początek listopada) czy da się to jakoś pogodzić? Jak zrobić to kolejnością i z jakim odstępem.? Teraz synek jest chory niestety – problemy jelitowe (prawdopodobnie wirus bo krąży po domownikach, gdzie zaczęło się ode mnie). Prosze o radę. Pozdrawiam

 7. Ciagle waham się czy zaszczepić córkę. wiem, że to juz ostatni moment i każde dziecko reaguje inaczej na szczepionke, ale czy Pani córki miały jakieś skutki uboczne szczepień? i czy faktycznie mniej chorowały w sezonie?
  Prosze uprzejmie o wskazówkę 🙂

  Pozdrawiam

  1. Moje córki generalnie nie chorują często. Żadnych skutków ubocznych nie miały nigdy po szczepieniu przeciw grypie – ewentualnie niewielka bolesność w miejscu podania szczepionki. a wszystkie szczepione są od niemowlęctwa.

 8. Witam 🙂

  Wydawało mi się, że mówiła Pani, że po 3rż jedna dawka grypy, a tutaj jest napisane w tabelce, że 2, hmmm Chodzi o te z wkłuciem. Mam dwie córki 11mcy i 3,5latka. Obie dwie dawki czy nie?

  Pozdrawiam 🙂

 9. Witam zaszczepilam dzieci szczepionka donosowa i doczytałam dopiero teraz ze nie należy stosować salicylanow przez 4 tygodnie po szczepieniu i w związku z tym chciałam się zapytać czy jeżeli dziecko w tym czasie dostanie gorączkę to nie można podać ibuprofenu przez tak długi czas?

 10. Witam, czy można zaszczepić na jednej wizycie dziecko 16miesięcy na grypę i MMR? Syn ma alergie na białko jaja kurzego kl 4. I czy jest jakiś czas jaki należy odczekać po przebytej biegunce?

 11. Witam, Pani Doktor, zastanawia mnie jaka powinna być procedura wykonywania szczepień i przygotowania do szczepienia oraz pobierania krwi. Chodzi mi bardziej o higienę i zapobieganie zakażeniem, czego możemy się domagać od personelu, mycie, dezynfekcja, kolejność, ile razy zmienia się rękawiczki itd, może mogłaby Pani poruszyć ten temat. Pozdrawiam.

 12. Witam serdecznie. Byliśmy umówieni na szczepienie na grypę dla syna który ma 1,5 roku. Coś mnie tknelo i zapytałam o nazwę premaratu. Pani mi podała że jest to Influvax Tetra więc nie zgodziłam się na szczepienie. Bo czytam u Pani jakie są rodzaje itd. Pani powiedziała że że nie wiadomo czy uda się załatwić to dla dzieci. Co by się stało gdybym nie zapytała i zaszczepila syna?

  1. prawdopodobnie nic by sie nie stalo, ale rejestracja jest dla starszych dzieci (póki co – może w kolejnym sezonie bedzie już po 6 msc zycia)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *