o szczepieniach

Szczepionki przeciw grypie sezon 2018/2019 – porównanie mamypediatry

Grypa

Żeby było jasne. Nie interesują mnie mity o grypie powtarzane na stronach antyszczepionkowych. Interesują mnie fakty i wiarygodne naukowe publikacje (plus oczywiście epidemiologia chorób zakaźnych). Jak co roku będzie tysiąc komentarzy o tym jak to „bez sensu jest się szczepić przeciw grypie” albo jak „moi dziadkowie są zawsze tak strasznie chorzy, bo się szczepią” albo „gadaj swoje ale wara od moich dzieci”. Nie dajcie się opowieściom bez poparcia naukowego. Wiarygodne źródła + rozmowa z lekarzem. Podejmujcie decyzje dotyczące zdrowia Waszych dzieci (i Waszego) w oparciu o medycynę a nie fora internetowe.

Dodatkowo odsyłam jeszcze do artykułu o grypie i o samym szczepieniu.

Kilka faktów

 • Szczepionki nie są wstrzykiwane do krwi.
 • Szczepionki nie są trucizną – służą profilaktyce zdrowotnej, zapobiegają powikłaniom chorób zakaźnych i zgonom.
 • Od szczepionek się nie umiera, bo ich działanie ma właśnie umieraniu zapobiec.
 • Szczepionki przeciw grypie mogą powodować niepożądane odczyny poszczepienne, ale ich bezpieczeństwo jest tak duże, że mogą być stosowane zarówno u małych dzieci jak i u kobiet w ciąży.
 • Od szczepionki nie dostaniesz autyzmu.
 • Szczepionka przeciw grypie bez względu na to którą z nich wybierzesz – nie jest żywym wirusem „wszczykiwanym” w Twój organizm i nie możesz dostać od niej grypy. Możesz mieć NOP w postaci bólu głowy, mięśni czy gorączki, ale nie dostaniesz grypy, która jak przypominam może dawać ciężkie powikłania!

Szczepionki przeciw grypie sezon 2018/2019

 • Wszystkie trzy szczepionki (na razie w aptekach dostępne są tylko te 4-walentne) są zgodne z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia dla półkuli północnej oraz z zaleceniami Unii Europejskiej na sezon 2018/2019.
 • Dzieciom zaleca się podać szczepionkę czterowalentną (że względu na większą ochronę), a w razie jej niedostępności – trzywalentną.
 • Na odpowiedź immunologiczną potrzebujemy zazwyczaj 2–3 tygodni od momentu zaszczepienia, a sama szczepionka działa od 6-12 miesięcy.
 • Żadna ze szczepionek nie zawiera aluminium czy tiomersalu.
sezon 2018/2019Influvac TetraVaxigrip TetraInfluvac
proces produkcjiszczepionka podjednostkowa zawierająca oczyszczone antygeny powierzchniowe wirusa grypy. W procesie wytwarzania stosowane są dodatkowe etapy oczyszczania, dzięki czemu szczepionka zawiera głównie dwa oczyszczone antygeny hemaglutyninę (HA) i neuraminidazę (NA) o zachowanych właściwościach antygenowychszczepionka zawierająca jako antygeny rozszczepiony wirion wirusa grypy, jest przygotowywana z inaktywowanych cząstek wirusa grypy (wirusy są rozbijane i oczyszczane w celu usunięcia białek pochodzenia nie wirusowego)szczepionka podjednostkowa zawierająca oczyszczone antygeny powierzchniowe 3 wirusów grypy. W procesie wytwarzania stosowane są etapy oczyszczania, dzięki czemu szczepionka zawiera dwa oczyszczone antygeny hemaglutyninę (HA) i neuraminidazę (NA) o zachowanych właściwościach antygenowych uzyskane z 3 szczepów wirusa.
wiek osoby szczepionejpowyżej 18 roku życiapowyżej 6 miesiąca życiapowyżej 6 miesiąca życia
sposób podaniapodskórnie lub domięśniowopodskórnie lub domięśniowopodskórnie lub domięśniowo
rodzaj szczepionkiinaktywowanainaktywowana inaktywowana
cenaokoło 40 zł45 zł, dla seniorów (>65 rż. 22 zł)? (na razie niedostępna)
szczepy15 µg hemaglutyniny pochodzącej ze szczepu wirusa grypy A (Singapore, H3N2), 15 µg hemaglutyniny pochodzącej ze szczepu wirusa grypy A (Michigan, H1N1), 15 µg hemaglutyniny pochodzącej ze szczepu wirusa grypy B (Colorado), 15 µg hemaglutyniny pochodzącej ze szczepu wirusa grypy B (Phuket)15 µg hemaglutyniny pochodzącej ze szczepu wirusa grypy A (Singapore, H3N2), 15 µg hemaglutyniny pochodzącej ze szczepu wirusa grypy A (Michigan, H1N1), 15 µg hemaglutyniny pochodzącej ze szczepu wirusa grypy B (Colorado), 15 µg hemaglutyniny pochodzącej ze szczepu wirusa grypy B (Phuket)15 mcg hemaglutyniny pochodzącej ze szczepu wirusa grypy A (H1N1), 15 mcg hemaglutyniny pochodzącej ze szczepu wirusa grypy A (H3N2), 15 mcg hemaglutyniny pochodzącej ze szczepu wirusa grypy B
Dzieci 6.–35. mż. Brak rejestracji1 dawka 0,5 ml
Dzieciom do ukończenia 9. rż., szczepionych po raz pierwszy należy podać 2. dawkę szczepionki po upływie co najmniej 4 tygodni
0,25 ml lub 0,5 ml
U dzieci szczepionych po raz pierwszy zaleca się podanie 2. dawki szczepionki po upływie co najmniej 4 tygodni
Dorośli i dzieci po 36. mż. Dorośli- 1 dawka 0,5 ml. 1 dawka 0,5 ml1 dawka 0,5 ml
substancje pomocnicze chlorek potasu
diwodorofosforan potasu
disodu fosforan dwuwodny
octan sodu
dwuwodny chlorek wapnia
chlorek sodu
disodu fosforan dwuwodny
potasu diwodorofosforan
chlorek potasu
woda do wstrzykiwań
chlorek potasu
diwodorofosforan potasu
disodu fosforan dwuwodny
octan sodu
dwuwodny chlorek wapnia
śladowe ilościalbumina jaja kurzego
formaldehyd
bromek trimetyloaminowy
polisorbat 80
gentamycyna
albumina jaja kurzego
neomycyna
formaldehyd
octoxynol-9
albumina jaja kurzego
formaldehyd
bromek trimetyloaminowy
polisorbat 80 lub gentamycyna

Kilka słów o tym co może zdarzyć się po szczepieniu, a na co można się przygotować (dla odmiany – na powikłania grypy nie można się przygotować)

Najczęściej zgłaszanym działaniem niepożądanym po podaniu szczepionki we wszystkich populacjach
łącznie z całą grupą dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia był:

 • ból w miejscu wstrzyknięcia – jest na to rada – lek przeciwbólowy. Oczywiście dostosowany do wagi dziecka.

Dodatkowo w podgrupie dzieci w wieku poniżej 24. miesięcy, najczęściej obserwowanym działaniem
niepożądanym była drażliwość – tutaj również jest rada, bo często ta drażliwość wynika z bólu i wystarczy podać podobnie jak wyżej – lek przeciwbólowy (paracetamol lub ibuprofen).

W podgrupie dzieci w wieku od 24. miesięcy do ukończenia 35. miesiąca najczęściej obserwowanym
działaniem niepożądanym było złe samopoczucie – stosujemy również lek przeciwbólowy.

W razie reakcji w miejscu wkłucia (obrzęk, zaczerwienienie) możemy zastosować okłady z sody oczyszczonej. Więcej o tym pisałam tutaj: klik.

Oczywiście na bóle głowy i bóle mięśni obserwowane niekiedy u starszych dzieci i osób dorosłych – również można zastosować leczenie objawowe (przeciwbólowe).

 

Źródła:

48 thoughts on “Szczepionki przeciw grypie sezon 2018/2019 – porównanie mamypediatry

 1. Witam, bardzo dziękuję za cenne porównanie. Mam jednak wątpliwość, którą chciałabym wyjaśnić. W tym roku pierwszy raz chciałabym zaszczepić przeciwko grypie synka (26 miesięcy). Nasza pediatra dała nam receptę na Influvac mówiąc, że pozostałe szczepionki nie są przeznaczone dla dzieci poniżej 36 miesięcy. Z Pani zestawienia wynika, że wszystkie szczepionki można podawać po ukończeniu przez dziecko 6 miesiąca życia. W ulotce Influvac Tetra znalazłam informację: „Influvac Tetra jest
  wskazany dla osób dorosłych (18 lat i starszych)”, natomiast w ulotce Vaxigrip Tetra: „Stosowanie szczepionki VaxigripTetra nie jest zalecane u dzieci poniżej 3 roku życia”. Mogłabym prosić o wyjaśnienie skąd ta rozbieżność? Przyznam szczerze, że już nie wiem, którą szczepionkę powinnam podać synkowi.
  Bardzo dziękuję i pozdrawiam 🙂

  1. Witam. W źródłach zalinkowałam nowe charakterystyki, gdzie vaxigrip ma nową rejestrację – po 6.msc życia.
   U dzieci zaleca się podanie szczepionki czterowalentnej że względu na szerszą ochronę. Najlepiej w tej sytuacji by był to vaxigrip tetra. Influvac tetra ma rejestracje powyżej 18 roku życia – poprawilam tabele- rzeczywiście był w niej błąd. reszta sie zgadza. Pozdrawiam

 2. Dzień dobry,
  Kilka lat temu zaszczepiłam się na grypę. Po szczepieniu w miejscu wkłucia zrobiła mi sie wielka '”gula” wielkości pięści i prawie całe przedramię mi spuchło i było zaczerwienione. Cały ten obszar był bolesny. Po jakimś czasie dostałam ostrego zapalenia gardła i lekarka pytała czy byłam niedawno chora lub miałam uczulenie i wówczas pokazałam jej zdjecie ręki po szczepieniu. Lekarka zapytała czy nie jestem uczulona na jajko (nie jestem) a nastepnie odradziła dalsze szczepienia na grypę. Powiedziała, że nastepnym razem mogę mieć dużo powazniejsze powikłania, także ogolnoustrojowe. Czy w takiej sytuacji powinnam również unikać szczepienia synka na grypę czy nie ma przeciwwskazań. Synek po każdym obowiazkowym szczemieniu miał nopy.
  Dziękuję za odpowiedź.

  1. Zawsze nalezy rozważyć bilans strat i korzyści. Jaki NOP i jakie ryzyko choroby. Ja również mam zwykle duże odczyny w miejscu wkłucia i ból mięśnia przez kilka dni. Jeden raz miałam odczyn miejscowy obejmujący całe ramię (prawdopodobnie zbyt płytko podana szczepionka), a w tym roku wyjątkowo nic mi nie było. Ale u mnie szczepienie przeciw grypie jest bardzo ważne – przebywam w dużych skupiskach ludzkich, i to zwykle ludzi chorych. Mam kontakt z dziećmi, również noworodkami i niemowlętami. Nie do końca z uczuleniem na białko jaja jest tak, że szczepić nie można. Szczepionki przeciw grypie, dzięki nowoczesnemu procesowi ich produkcji zawierają niewielkie ilości białka. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że większość osób z alergią na białko jaja kurzego może być bezpiecznie zaszczepiona szczepionką przeciw grypie, nawet jeżeli zawiera <0,7 µg owoalbuminy. Szczepionkę przeciw grypie można podać również dziecku lub osobie dorosłej, u których po zjedzeniu potrawy z jaj (np. jajecznicy) występuje jedynie pokrzywka.

 3. Czyli vaxigrip tetra u 18msc córki podawane po raz pierwszy w życiu to są dwa szczepienia po 0.5ml, a nie dwukrotnie po 0.25ml? Mam wątpliwości po rozmowie z lekarzem rodzinnym..

 4. Mam pytanie właśnie zaszczepiłam moja niespełna 3,5 łatkę szczepionką vaxigrip tetra i próbuję znaleźć informacjr w jakim celu stosuje się szczepienie dodatkowe po 4 tygodniach jeżeli córka pierwszy raz szczepiona. Czy w pierwszym miesiącu po porodzie mogę zaszczepić siebie na grypę, jeżeli karmię piersią? Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. Dziecko młodsze niż 9 lat ma na tyle „niedoświadczony” układ immunologiczny, że potrzebuje nauczyć się antygenu aby wytworzyć komórki pamięci. Trochę to wygląda tak jakbym chciała nauczyć się strzelać, dostałabym broń, ale nikt by mi nie powiedział gdzie mam nacisnąć, żeby strzelić do celu. Muszę się tego najpierw nauczyć (pierwsza dawka), żeby być w pełni gotową na posługiwanie się bronią (druga dawka). Jak już się nauczę to za rok wystarczy mi tylko dać znak do gotowości i będę wiedziała co robić 🙂 Nie dla wszystkich szczepionek tak to wygląda, niektóre potrzebują jednej dawki po pewnym wieku, inne do późnej starości nadal wymagają dwóch. Ale w przypadku szczepień przeciw grypie tak to właśnie wygląda.
   Odpowiedź na drugie pytanie – tak, można się szczepić karmiąc piersią 🙂

 5. A coś wiadomo jak ze szczepionkami doustnymi na grypę? W UK są one rekomendowane dla dzieci i tam zachwalają ich skuteczność… siostra farmaceutka tam pracujaca świeżo po szkoleniu o szczepionkach bo tam w aptece szczepią farmaceuci.
  Wiem, ze w Polsce nie jest dostępne ale dużo Polaków mieszka w UK…

 6. dzień dobry,
  w jakim czasie po szczepionce przeciw grypie można zacząć stosować u dorosłych szczepionki odpornościowe doustne (Luivac)?

 7. Czy można się szczepić przy przeziębieniu? Jestem w ciąży i jestem przeziębiona. Podobnie moje 2-letnie dziecko. Szczepić się czy odczekać jak infekcja minie? Wiadomo, i tak jest kwalifikacja, ale szkoda mi bez sensu chodzić do przychodni 🙂
  I jeszcze jedno pyt: skoro po szczepionce nie można zachorować na grypę, to czym tłumaczyć te przypadki gdzie ktoś się tak strasznie po szczepionce pochorowal? Zwykły przypadek?

 8. Dzień dobry, jestem w 30 tygodniu ciąży i zastanawiam się, która szczepionka przeciw grypie byłaby dla mnie i dla maluszka najlepsza? Dziękuję za informację. Pozdrawiam.

 9. Witam, jakie szczepienia pani poleca przed rozpoczęciem stażu lekarskiego w szpitalu? Szczególnie jeśli chodzi o oddział pediatrii, bo chciałabym tam rozpocząć specjalizację.

 10. Dzień dobry,
  Po przeczytaniu Pani artykułu, sprawdziłam jaką szczepionkę otrzymały moje dzieci i okazało się, że Influvac Tetra., która jest dla osób powyżej 18 roku życia. Co w takim przypadku, czy są możliwe jakieś skutki uboczne?

  1. szczepionka nie ma rejestracji w tym wieku, wiec nie powinna być podawana. Ale składem bardzo przypomina szczepionkę zarejestrowaną dla dzieci, dlatego myślę, że nie powinno być konsekwencji. niemniej jest to błąd.

 11. Witam. Chce zaszczepić roczna córkę przeciwko grypie. Nasz lekarz rodzinny wypisał receptę na Vaxigrip Junior i dodał że tylko ten jest dla dzieci i jezeli nie bedzie go w aptece, to będę musiała odpuścić szczepienie. W Pani zestawieniu szczepionek nie ma tej nazwy. Czy to jakas nowa szczepionka na ktora mam recepte ?

  1. nie ma tych juniorków na rynku. Kiedyś tak się nazywały a teraz jest to po prostu vaxigrip zarejestrowany u młodszych dzieci.

 12. Witam serdecznie!
  Rozumiem, że kobiety w ciąży W tym sezonie szczepi się również (a może przede wszystkim) szczepionką czterowalentną? Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat. Dziękuję i pozdrawiam

 13. Uff fuksem dostaliśmy Vaxigrip w aptece całe miasto przeczesalam w jej poszukiwaniu ? dobra Pani farmaceuta pomogła. Jutro idziemy na szczepienie z synkiem (skończył właśnie rok) my również się zaszczepilismy jak co roku także mam nadzieje ze pomoże to budowaniu Naszej odporności.

 14. Ja mam pytanie natury technicznej – czy jeśli ja zaszczepię się na grypę, to mogę uchronić przed zachorowaniem osobę w najbliższym otoczeniu, która zaszczepić się nie może? Czy ja zostanę „nosicielem” grypy, na którą nie zachoruję dzięki szczepieniu, ale mogę ją i tak przekazać dalej?

  1. Jeżeli zaszczepi się Pani na grypę stworzy Pani kokon bezpieczeństwa dla osoby która nie może przyjąć szczepionki i dla której grypa mogłaby być bardzo groźna i mieć ciężki przebieg. Szczepionka na grypę nie zawiera żywych wirusów i nie powoduje rozwoju choroby u osoby szczepionej. W wyniku jej podania wytwarza się odporność ale choroba się nie rozwija więc nie stanowi Pani zagrożenia dla osób w otoczeniu.

 15. Witam, 2 tygodnie temu zaszczepiłam swojego syna (2,5 roku) vaxigripTetra. Dzisiaj będąc w przychodni pielęgniarka poinformowała mnie, że jest problem z zakupem tej szczepionki, a syn powinien mieć za 2 tygodnie podaną tzw. dawkę przypominającą. Szukam w aptekach internetowych vaxigripTetra, ale pojawia się jedynie informacja o wycofaniu leku z oferty. Czy wie Pani dlaczego lek jest obecnie niedostępny (czy to tylko wyczerpanie partii leku)? Co z dawką przypominającą, jeśli ta konkretna szczepionka będzie niedostępna?

  1. nie mam dostępu do informacji z hurtowni – posiłkuję się tylko kontaktem z aptekami. Szczepionki zwykle są dość szybko wykupywane.

 16. Witam. Czy wiadomo kiedy będzie dostępny zwykły Influvac? Vaxigripu już praktycznie nigdzie nie ma, a na początek listopada mam zaplanowane szczepienie dwójki dzieci, przy czym jedno będzie potrzebowało 2 dawek 🙁

 17. Czy influvac tetra mozna podac dzieciom – 6 lat? Nie jest u nas juz dostepna vacigrip tetra a chce zaszczepic syna. Ciekawa jestem Pani opinii gdyz pediatra nie widzi przeciwskazan.

 18. Witam, mam cukrzycę typu 1 = mniejsza odporność. Czy uważa Pani, że warto się zaszczepić? Proponowano mi Influvac Tetra. Mam 36 lat. Nigdy się nie szczepiłem p. grypie. Czy po zaaplikowaniu szczepionki powinno się już zacząć szczepić co rok? Takie opinie słyszałem, że jak się już zacznie to trzeba kontynuować. Będę wdzięczny za odpowiedź

  1. Warto. Osoby chore przewlekle są bardziej narażone na infekcje, więc warto zrobić wszystko by się przed nimi uchronić. Szczepionka co roku dopasowywana jest do zmieniającego się wirusa – dlatego trzeba co roku się szczepić, bo w kolejnych latach przyjęta teraz szczepionka po prostu nie bedzie działać. Jeśli jednak z różnych przyczyn nie przyjmie pan szczepionki w kolejnych latach to poza brakiem ochrony przed grypą nie będzie żadnych konsekwencji 🙂

 19. Co ciekawe, trafiłem na zagraniczną (tegoroczną) ulotkę Influvac Tetra, gdzie jest informacja o możliwości podania jej dzieciom powyżej 36 mies. życia, a dla tych w wieku 3-9 lat szczepionych p-grypie pierwszy raz, o podaniu kolejnej dawki po 4 tygodniach. Tak, wiem, inny rynek, inne regulacje, być może inny skład szczepionki. Niemniej, wydaje mi się mało prawdopodobne, aby dzieciom, szczególnie właśnie tym powyżej 3 lat Influvac Tetra miał zaszkodzić, mimo braku rejestracji dla wieku poniżej 18 lat. Aktualnie z resztą tylko ona jest dostępna, a moje dziecko ma ukończone 9 lat i po konsultacji z lekarzem zamówiliśmy dla niego właśnie tę szczepionkę.

 20. Szukam informacji na temat tegorocznej 2018/19 grypy, tzn. jakie szczepy faktycznie zarażają, nie jakie są w szczepionce. Czy ma Pani jakieś sprawdzone źródło takich informacji?

 21. Jaki okres czasu musi upłynąć pomiędzy podaniem szczepionki przeciw grypie a podanie szczepionki przeciw ospie wietrznej? Mój trzy letni syn został dziś po raz pierwszy zaszczepiony przeciw grypie, jednocześnie w przychodni zaproponowano możliwość zaszczepienia przeciw ospie wietrznej za dwa tygodnie. Kolejna druga dawka szczepionki przeciw grypie jest wyznaczona na połowę stycznia. Czy odstępy pomiędzy szczepionkami nie są zbyt krótkie?

  1. bardzo dobre odstępy 🙂 jedynie szczepionka przeciw ospie jest żywa a przeciw grypie inaktywowana – wiec odstepy są tutaj dowolne.

 22. W jakich miesiącach najlepiej się zaszczepić ? Czy podać szczepienie np w marcu/ kwietniu czy lepiej poczekać do jesieni? Chodzi o dwie dawki dla dzieci. Czy jedną dawkę teraz marzec/kwiecień a druga jesienią ? Czy szczepienie przeciw grypie można podawać wraz np z szczepieniem p ospie lub pneumokoki? Dziękuję za odpowiedź

 23. Witam, córka dzisiaj była szczepiona drugą dawką szczepionki przeciw ospie wietrznej (Varilrix). Jaki odstęp pomiędzy tym szczepieniem a szczepieniem przeciw grypie powinniśmy zachować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *