inne, żywienie

Kiedy dziecko boli brzuch

„Paluszek i główka to szkolna wymówka” – hmmm może i tak jest… Ale chyba ciężko jest znaleźć dziecko, które by nie doświadczyło bólu brzuchu. A ból palca i głowy to raczej rzadsze dolegliwości.

Brzuchowy problem?

Bóle brzucha u dzieci to absolutny temat rzeka, z którym postaram się dzisiaj zmierzyć. Zacznijmy od tego, że gdy boli brzuch to nie zawsze problem jest umiejscowiony w samym brzuchu. Narządy sąsiednie czy nawet daleko położone również mogą „dawać o sobie znać” bólem brzucha. Dlatego nie należy koncentrować się na samych jelitach, wątrobie czy żołądku.

Dopóki dziecko nie nauczy się mówić, ciężko tak naprawdę ocenić kiedy boli brzuch, a tym bardziej dlaczego. Kolka niemowlęca to jeden z przykładów bólu brzucha, który objawia się ogólnym niepokojem dziecka, płaczem, napinaniem brzucha i wierzganiem nogami. Więcej o niej tutaj. Myślę, że prawie każda mama zadawała sobie w trakcie płaczu niemowlęcia pytania: „Czy to kolka?”, „Czy dziecko tak się zachowuje kiedy boli je brzuch?” Z małymi dziećmi jest trudno. Jeśli jednak coś Cię niepokoi lub podejrzewasz, że dziecko rzeczywiście boli brzuch to podziel się swoimi obawami z pediatrą. Szczególnie powinnaś się martwić, kiedy wydaje Ci się, że niemowlaka boli brzuch, a dodatkowo:

 • dziecko gorączkuje lub
 • nie oddaje stolca i gazów od ponad 12 godzin lub
 • obficie wymiotuje lub
 • nie przyjmuje płynów (uwaga na odwodnienie) lub
 • inaczej się zachowuje (cały czas śpi, albo jest „nieobecne”).

Starsze dzieci zwykle powiedzą „mamo, boli mnie brzuch” i zwykle pokazują na okolicę pępka.

Stan nagły

W praktyce lekarza pediatry wygląda to tak, że natychmiast zdiagnozowany musi być tak zwany „ostry brzuch”. W leczeniu zwykle konieczna jest współpraca pediatry z chirurgiem. Jeśli stan Twojego dziecka pogarsza się, jest cierpiące, a Ty jako rodzic jesteś zaniepokojona – udaj się do lekarza. W pierwszej kolejności wykluczy on „ostry brzuch”. Wśród ostrych problemów brzusznych znajdziemy:

 • zapalenie wyrostka robaczkowego – pewnie większość rodziców ma właśnie o tym schorzeniu największą wiedzę, a może nawet sami byli operowani z tego powodu. Wśród dominujących objawów wymienia się właśnie ból brzucha – nie zawsze po prawej stronie, ale zgadza się, że to tam najczęściej znajduje się wyrostek. Ból nasila się przy każdym ruchu, a ulgę przynosi podkurczenie nóg. Poza tym zaobserwować można gorączkę, wymioty, może pojawić się biegunka. Zwykle czas upływa, a ból nie słabnie, a nawet nasila się.
 • niedrożność – czyli po prostu brak drożności jelita spowodowany jakąś przeszkodą lub uciskiem na jelito z zewnątrz. Wśród jej najczęstszych przyczyn w okresie niemowlęctwa wymienia się wgłobienie. Wgłobienie jest sytuacją patologiczną, która ma miejsce gdy jeden odcinek jelita wchodzi w drugi (jak rurka w rurkę). U wielu dzieci nie udaje się ustalić jego przyczyny (ale mówi się o anomaliach anatomicznych w budowie jelita, jego krezki czy uchyłkach). Dziecko podkurcza nóżki, płacze, a jego stan szybko się pogarsza. Robi się słabe, zmęczone, blade. Może oddawać niewielkie ilości stolca o wyglądzie galaretki malinowej czy porzeczkowej. W przypadku wgłobienia możliwe jest oszczędzenie dziecku operacji chirurgicznej – niektóre przypadki leczy się zachowawczo przez podanie wlewki (przez odbyt do jelita).
 • zapalenie otrzewnej – ma miejsce gdy w przebiegu schorzeń narządów jamy brzusznej dochodzi do przedziurawienia przewodu pokarmowego. Jeśli jego ciągłość zostanie przerwana, jego treść wraz z bakteriami przedostaje się do jamy otrzewnej i dochodzi do rozwoju stanu zapalnego. Dziecko jest w ciężkim stanie – ból jest naprawdę silny, a brzuch twardy jak deska. W takim wypadku również konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska.

 

To były stany ostre z naprawdę silnym bólem. Do bardziej „prozaicznych” przyczyn bólu brzucha zaliczyć można:

 • ostre zapalenie trzustki
 • ostre zapalenie miedniczek nerkowych
 • choroba Leśniowskiego-Crohna
 • uraz śledziony
 • kamica nerkowa
 • zapalenie przydatków (czyli po ludzku mówiąc zapalenie jajników i jajowodów)
 • guz

Ale jak wspomniałam problem nie zawsze leży w brzuchu. Ból brzucha może być jednym z objawów:

 • zapalenia płuc
 • zapalenia gardła
 • nerwicy
 • chorób kręgosłupa
 • zapalenia ucha środkowego
 • zapalenia mięśnia sercowego
 • padaczki
 • chorób metabolicznych czy endokrynnych (cały szereg schorzeń związanych z jonami i hormonami: mocznica, kwasica cukrzycowa, przełom hiperkalcemiczny, hiperlipidemia, tężyczka).

Cały czas boli…

Wśród nawracających przyczyn bólu brzucha (najczęściej u dzieci między 6. a 12. rokiem życia) wymienia się między innymi:

 • zaparcia nawykowe
 • choroby pasożytnicze
 • choroby infekcyjne
 • chorobę wrzodową
 • zakażenia układu moczowego

Jak widać „lista przyczyn” jest koszmarnie długa i skomplikowana. Bądź tu człowieku mądry i zgadnij dlaczego Twojego pacjenta boli brzuch 😉 Ale spokojnie – nie będę dokładnie omawiała każdej przyczyny z tej listy. Skupię się na tych najczęstszych.

Zaparcia

To jedna z częstszych przyczyn bólu brzucha – zwłaszcza u dzieci młodszych (między 2 a 4 rokiem życia). Częściej dotyczą chłopców. Czym są? Myślę, że najprościej określić je jako nadmierne zaleganie mas kałowych w jelitach. Jakieś mądre głowy wymyśliły coś takiego jak kryteria rzymskie III i to na ich podstawie określa się czy dziecko rzeczywiście ma zaparcia (z medycznego punktu widzenia – z punktu widzenia mamy sprawa może wyglądać inaczej). Dla przykładu powiem, że zgodnie z wyżej wymienionymi kryteriami rozpoznać zaparcia można u:
dziecka nr 1: oddaje stolec nie więcej niż 2 razy w tygodniu i raz w tygodniu występuje u niego popuszczanie stolca
dziecka nr 2: wypróżnianie jest bolesne/masy kałowe zbite i oddaje duuuuużo stolca kiedy już się uda
Idąc tym tropem – dziecko które załatwia się na przykład 2 razy w tygodniu a poza tym kupka nie są ani zbita, ani obfita, a wypróżnianie nie jest bolesne to po prostu zaparć nie ma. To co ma? Można to pewnie nazwać swego rodzaju typem urody (wiem, że dziwnie to brzmi). Mamy maluchów powinny pamiętać, że dzieci poniżej 3. miesiąca życia zwykle stękają, napinają się i czerwienieją na twarzy w trakcie robienia kupki. Przy czym stolec jest prawidłowy. Taka sytuacja również nie jest zaparciem.
Oprócz bólu brzucha, można zauważyć jego wzdęcie (dziecko nie dopina się w spodenki, sukienka jest za ciasna), dziecko długo siedzi w toalecie i wkłada wiele wysiłku w wypróżnianie. Poza tym czujne oko mamy może dostrzec plamienie bielizny. Niekiedy ten objaw mylony jest z biegunką. Mamo! Zwróć uwagę czy w kupce dziecka nie ma krwi, albo czy nie jest nią zabrudzony papier toaletowy (jeśli tak – zgłoś to lekarzowi). Dziecko może mieć z powodu zaparć uczucie nudności, niechęć do jedzenia czy zmienny apetyt. Rodzic może też zauważyć zmianę zachowania dziecka (nie zawsze jednak wiąże to z zaparciem) – agresję, nadpobudliwość czy płaczliwość.
Zaparcia dziecka nie raz spędzają sen z powiek mamie. Same w sobie są nieprzyjemne, a ponadto mogą powodować zakażenia układu moczowego, wypadanie odbytu, szczelinę odbytu, nietrzymanie moczu czy stany zapalne odbytu.
Jak wygląda radzenie sobie z problemem? Jeśli dziecko nie ma niepokojących objawów towarzyszących (wymioty, gorączka, stolce z krwią, niedożywienie) i lekarz nie stwierdza również w badaniu nic niepokojącego to zaczynamy od diety. Jeśli zmiana nawyków żywieniowych nie przynosi efektu to zwykle kieruje się dziecko do ośrodka gastroenterologicznego.

 

produkty ZALECANE W ZAPARCIACH : W ZAPARCIACH UNIKAJ:
pieczywo razowe, żytnie, pełnoziarniste, z dodatkiem otrąb, pumpernikiel, pieczywa świeżego, jasnego, pszennych bułek, słodkich bułeczek, rogalików
mąka (do przygotowywania placków, ciast, pierogów itp) żytnia i razowa mąki z wysokiego przemiału (pszenna, kukurydziana, ziemniaczana)
kasze i makarony gryczana, jaglana, jęczmienna pęczak, ryż brązowy, otręby, płatki jęczmienne, owsiane, makarony z mąki razowej kaszy mannej i kukurydzianej, ryżu białego, makaronu z mąki pszennej
mięso i wędliny chude mięsa (gotowane, duszone lub smażone bez tłuszczu) — wołowina, cielęcina, królik, chudy drób (indyk, kurczak), chuda szynka (wołowa, drobiowa) i polędwica wszystkiego co tłuste: boczek, mięso wieprzowe, pasztet, tłuste kiełbasy, potrawy smażone na oleju i margarynach
jaja na miękko, na parze smażonych na tłuszczu
ryby gotowany dorsz, sandacz, szczupak, leszcz węgorza i smażonych ryb
mleko i mleczne przetwory chude mleko (0–2% tłuszczu), kefiry, maślanki, jogurty z odtłuszczonego mleka, chudy ser twarogowy serów fromage, śmietany kremówki, tłustego mleka
owoce wszystkie gatunki owoców, szczególnie te zawierające drobne pestki (agrest, winogrona, kiwi, poziomki, truskawki, świeże czarne jagody), owoce suszone, nisko słodzone dżemy wysokosłodzonych dżemów i konfitur
warzywa wszystkie warzywa, w postaci surówek lub gotowane (brokuły, buraki, pomidor, papryka, szpinak, sałata, pietruszka), dynia, marchew surowa wzdymających warzyw: groch, kapusta, fasola, bób, świeży ogórek
cukier, miód i przekąski galaretki przygotowane z owoców, musy, pestki słonecznika, dyni, orzechy laskowe, pistacjowe, migdały, miód (w ograniczonych ilościach) czekolady, kakaa, wszelkiego rodzaju kremów i tortów, ciastek, cukru
napoje niegazowane, kompoty, soki (jabłkowy, winogronowy, gruszkowy), nektary owocowe, napary owocowe wszystkiego co słodkie, czekoladowe, gazowane, poza tym mocnej herbaty
przyprawy wszystkie ziołowe przyprawy (głównie: koperek, kminek, ziele angielskie, liść laurowy, majeranek, anyż, cynamon) ostrych przypraw, musztardy, octu i soli
inne pij dużo! dziecko ważące 15 kg powinno dziennie wypijać około 1250 ml płynów fast-foodów, chipsów, tłustych sosów

 

Co możemy zrobić poza przestrzeganiem diety?

 1. Naucz dziecko chodzenia do toalety/na nocnik zawsze o stałych porach dnia. Wyrobi sobie pewien nawyk, który ułatwi mu wypróżnianie.
 2. Dbaj o regularny wysiłek fizyczny u Twojego malucha. Aktywność motoryczna pobudza jelita do pracy.
 3. Możliwa jest pomoc psychologa i terapia behawioralna (w specjalistycznych ośrodkach) dla dziecka cierpiącego z powodu zaparć. Jeśli sobie nie radzisz – nie wstydź się prosić o pomoc.
 4. Poza tym w naszych aptekach jest cała paleta środków na zaparcia dla dzieci:
 • dokuzan sodowy (dostępny w formie kapsułek lub czopków od 6 roku życia) np. Doculax czy Laxol – u dzieci z zaparciami najlepszą drogą do podawania leków jest droga doustna – czopki budzą w takim dziecku zwykle niepokój i uczucie dyskomfortu
 • płynna parafina (rozmiękcza masy kałowe, od 3. roku życia)
 • makrogole (zawiesina lub koncentrat od 8. roku życia – ale w większości krajów europejskich już powyżej 1. roku życia, lekarz ma prawo je zapisać dziecku <8. roku życia, jeśli widzi ku temu ważny powód) np. Forlax czy Olopeg
 • laktuloza (już od 1. roku życia) np. Duphalac (roztwór doustny), Lactulose (syrop), Normalac (syrop)
 • trimebutyna (od 6 miesiąca życia) np. Debretin (tabletki), Debridat (zawiesina i tabletki), Ircolon (tabletki), Tribux (zawiesina i tabletki)
 • probiotyki zawierające „magiczny szczep” Lactobacillus rhamnosus GG (Lacidofil, Osłonik czy Dicoflor) – wpływają one na florę jelita i chociaż nie ma jeszcze dowodów na ich skuteczność w zaparciach to niejednokrotnie stwierdzano zmniejszenie dolegliwości bólowych po ich zastosowaniu.

 

Pasożyty. Robale. 

Nie brzmi to najlepiej. Zwłaszcza jeśli zaczniemy sobie wyobrażać jak takie stworzonka mogą wyglądać i jak można się nimi zarazić. Ale spokojnie. Nie z takimi problemami dajemy sobie radę 😉

Owsica, czyli choroba wywołana owsikiem ludzkim. Stwierdza się ją nawet u 10% dzieci w wieku 5-14 lat (jakaś masakryczna ta statystyka, ale dotyczy ona naszego kraju). Poza bólami brzucha i świądem okolicy odbytu może objawiać się bladością, gorszym apetytem, cieniami pod oczami, gorszym rozwojem dziecka czy nadpobudliwością. Dziecko nieustannie się kręci („nie może usiedzieć na miejscu”), a przy tym gorzej śpi. Wymaz z odbytu pozwala potwierdzić zakażenie, a leczenie poza lekami obejmuje gruntowane czyszczenie otoczenia. Należy pamiętać o wygotowaniu wszystkiego co tylko można wygotować, o wymyciu zabawek, materacy itp. Dzieci nie powinny spać z dorosłymi. Bieliznę osobistą i pidżamy zmieniamy codziennie i zawsze pierzemy w wysokich temperaturach (gotowanie, gotowanie i jeszcze raz gotowanie). Ręczniki i ścierki kuchenne co dzień gotujemy i prasujemy. Meble i podłogę wycieramy dokładnie na mokro; a po każdym sprzątaniu gotujemy ścierkę. Nie ominie nas prasowanie wszystkich ubrań a szczególnie majtek. Same leki, bez ostrych zasad higienicznych nie dadzą rady wyeliminować owsików. Więcej o owsikach: klik.

Giardioza – kolejna choroba pasożytnicza. Co roku zapada na nią 2 tysiące osób. Wywołuje ją pierwotniak Giardia lamblia. Poza bólami brzucha stwierdza się biegunkę, niedokrwistość czy żółtaczkę i objawy alergiczne. W leczeniu stosuje się antybiotyk.

Glistnica. Jeśli chodzi o jej częstość występowania to pewnie w wielu przypadkach jest ona po prostu niedoszacowana. Jedne źródła mówią o zarażeniu 1% populacji. Inne nawet o 50%. Jak sama nazwa wskazuje – powoduje ją glista ludzka. Człowiek połyka jajo glisty i od tego się zaczyna. Do zakażenia dochodzi w wyniku nieprzestrzegania zasad higieny osobistej – brak mycia rąk (np. po wyjściu z toalety). Poza tym przyczyną zakażenia może być jedzenie niedomytych warzyw i owoców czy picie wody podczas kąpieli w stawie czy jeziorze. Dlatego mamo – Twoje dziecko, które nie ma jeszcze wyrobionych nawyków higienicznych jest podatne na zakażenie. Do objawów należy kaszel, nudności, wysypkę o charakterze alergicznym, a nawet duszność. Poza tym powtarzające się bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia czy biegunka. W leczeniu stosuje się albendazol, mebendazol lub pyrantel (w zależności od wieku pacjenta). Więcej o niej przeczytasz tutaj.

Zatrucie

Ktoś z rodziców doświadczył? Okropne było. Biegunka, nudności, wymioty, ból brzucha. Wszystko na raz – można powiedzieć. Gorączka nie jest rzadkością w takich sytuacjach. Jak odróżnić te objawy od infekcji wirusowej? Może być ciężko, jeśli nie wiążemy ich z konkretnym posiłkiem czy produktem. Objawy pojawiają się w kilka godzin po zjedzeniu produktu skażonego bakteriami. Ale mogą pojawić się też następnego dnia lub nawet po kilku dniach. Najważniejsze, podobnie jak w każdym przypadku wymiotów i biegunki jest podawanie dziecku płynów i uzupełniania elektrolitów. Powiecie – to niemożliwe – dziecko wszystko zwraca. Mamy – spróbujcie podawać płyny małymi łyczkami i zimne. Do szklanki wody czy elektrolitów można dorzucić nawet kostki lodu i podawać powoli – łyżeczka za łyżeczką. Zimne płyny nie nasilają tak odruchu wymiotnego jak te cieplejsze czy nawet letnie. Dziecko nie pije elektrolitów? A może wypije samą wodę i poskubie trochę słone paluszki? Zdarzają się sytuacje, że gwałtowne wymioty tak męczą dziecko, że szybko się odwadnia. Jeśli język jest suchy – natychmiast zgłoś się do szpitala – będzie konieczne podanie kroplówki. Pamiętaj, że małe dzieci szybciej się odwadniają. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości zgłoś się do lekarza (ja osobiście lubię pacjentów, którzy przychodzą, żeby się upewnić, że dziecko nie musi być przyjęte do szpitala) 🙂

O biegunkach infekcyjnych – których nieodłącznym objawem jest ból brzucha powstał osobny post – tutaj.

Nietolerancja pokarmów jako przyczyna bólu brzucha

Kolejny temat rzeka. Wiele nietolerowanych produktów może powodować dolegliwości brzuszne i jest to właściwie bardzo indywidualna sprawa. Dość często wynika to z nietolerancji mleka, jaj i cytrusów. Należy obserwować dziecko, by znaleźć winowajcę i wykluczyć produkt z diety. Z nietolerancją pokarmu wiąże się też choroba, o której każda mama pewnie słyszała, czyli celiakia. Nietolerancja glutenu może poza bólami brzucha objawiać się wzdęciami. Dziecko oddaje ponadto obfite, półpłynne, tłuszczowe stolce o przykrym zapachu i nie rośnie (jest niskie). Ten temat na pewno poruszę przy okazji osobnego wpisu, bo wymaga on dokładniejszego omówienia.

 

Jak tam mamy? Czy Wasze dzieci często zgłaszają brzuszne problemy?

79 thoughts on “Kiedy dziecko boli brzuch

   1. Póki co problemów z brzuchem nie ma Mloda. Jak była malutka częściej się pojawiały. Tak nieskładnie napisałam ale chodziło mi ogólnie o wszystkie poruszane tematy- że mogłabym wiele się dowiedzieć 😉

   2. Witam serdecznie. Sama nie wiem już co robić i myśleć. Poprostu boję się o mała. Ma 5 lat od wczoraj gorączka 38.2 i ból brzucha. Dziś wizyta u lekarza i diagnoza zatrucie. Dziecko nie wymiotuje kupe zrobiło 2 razy w ciągu dnia normalna a ból pępka jak to określa taki że z łóżka się podnieść nie mogła. Jedyne co przynosi ulgę to zimny okład. Nie daje nawet pomasowac bo odrazu boli. Właśnie usnęła a ja siedzę i zastanawiam się jak przetrwać kolejna noc

 1. Super wpis! Masa cennych informacji! U nas po ostatnich wymiotach lekarz pediatra zapisał Debridat w zawiesine. Od razy sie Małemu polepszyło i po niecalej dobie kupka była śliczna 😉 dziękujemy za pomoc;)

 2. U moich dzieciaków bólom brzucha najczęściej towarzyszą zaparcia,dobrze wtedy sprawdza się Dicopeg-Junior.Łatwo go przygotować i niema problemu z wypiciem go przez dzieci.

  1. tak 🙂 to jeden z makrogoli 🙂 troszkę droższy niż Forlax, ale można go zastosować u dzieci już od 6 miesiąca życia (forlax dopiero u 8-latków). Dzięki za podpowiedź, że smak nie jest najgorszy 🙂

 3. Witam, dziekuje za tego bloga 😉 bardzo przydatne informacje. Trafilam tu przypadkiem, ale w dziesiatke, bo moj Maluszek od 3 dni goraczkuje, nie robi kupki, malo je i puszcza smierdzace baki. Do tej pory polecano mi zbijac goraczke, ale dzis w gabinecie lekarz przepisal leki na zatrucie. Bardzo sie niepokoje, jak dlugo moga sie utrzymywac objawy przy zatruciu pokarmowym?

  1. Witam 🙂 Jakie leki zostały przepisane? Objawy zatrucia pokarmowego zwykle ustępują w ciągu kilku godzin (wymioty, gorączka), w przypadku salmonelli mogą utrzymywać się dłużej. Sama biegunka może występować nawet do 2 tygodni.
   pozdrawiam

 4. Niestety problem bólu brzucha u dzieci jest trudny do rozwikłania. Jest cała masa czynników, które mogą je powodować od pasożytów po zwykłe niestrawności. Oj my rodzice coś na ten temat wiemy 😉

 5. Witam,synek 7 lat,ma częste silne bóle brzucha-bardzo mocno wzdety brzuch.Zauważyłam że po jakimś stresie,ale ostatnio też po wysiłku fizycznym,piłka,basen.Lek. zbadał potwierdził wzdęcia,bad. Moczu ok,nospa+simeticon nie za bardzo pomaga,robimy kąpiele,masaże i tez słabo. Raczej nie chodzi o gluten bo zawsze je podobnie a bóle sa od czasu do czasu. Nie wiem jak mu pomoc.

 6. Witam!córeczka właśnie skończyła 11miesiecy,od urodzenia ma problemy ze wzdeciami,na tym etapie pojawiają się głównie w nocy ale od kilku dni oddaje w nocy bardzo głośne gazy,budzi się z placzem 2-3razy i bardzo sie spina-tylko piers ja uspokaja a w dzien pojawily sie odruchy wymiotne miedzy posilkami.poza tym jest radosna,ma duzy apetyt,z malym wysilkiem robi kupki.czy powinnam się martwić?zastanawiałam się czy czegoś przez przypadek nie zjadła i może umknęło w jelitach ale chyba w dzień by tez poplakiwaka.proszę o odpowiedz☺

  1. Proszę obserwować, podawać dietę lekkostrawną, dbać o odpowiednie nawodnienie. Może to jakiś wirus się przypałętał. Gdyby zagorączkowała, albo nie chciała pić lub objawy się nasiliły – proszę się zgłosić do lekarza na badanie kontrolne.

   1. Unas walczymy z baczkami co noc malutka nasza ma 11 miesiecy i widac ze puszczanie gazow sprawia jej bol bo krzyczy ile sil wystarcza ma Pani jakis pomysl jak jej pomoc?

    1. A tak doczytalam post wyzej ze znaczenie moze byc mala ilosc picia wlasnie moge dopowiedziec ze nasza znaczaco teraz zmiejszyla picie a podajemy jej wode, jak ma zaparcia co kilka dni to ratuje nasz szuszona sliwka albo dicopeg

 7. Ja uważam, że przy każdej dolegliwości brzuszka dobrze jest podać dziecku probiotyk, bo to przywraca równowagę flory bakteryjnej. Ja korzystam z kropelek acidolac baby, bo mi podpasował bardzo dozownik

 8. Moja Krysia od szóstego miesiąca miała problemy ze wzdęciami. podawalismy jej herbatki, ale nie pomagaly ;/ po wizycie u lekarza zaczelismy stosowac dicopeg junior ktory jest juz od 6. miesiaca.objawy ustapily, mala juz sie nie meczy, ale z gotowanej marchewki i jabluszka zrezygnowalismy

 9. Na hasło „boli mnie brzuch” to zaczynam od tego, że daje córce acidolac, żeby dobrymi bakteriami przywrócić równowagę florze bakteryjnej. Zazwyczaj pomaga. A jak to coś poważniejszego, typu biegunka, to probiotyk też jest wskazany. Do tego oczywiście elektrolity podaję, wodę i lekką dietę.

 10. Witam, co zrobić jeżeli dziecko 3 letnie boli brzuch od razu po jedzeniu. Normalnie się bawi, jest zadowolona a jak coś zje to od razu płacz, bo boli brzuch, wtedy masuje i przechodzi jak mało zjadła, jak więcej zje to za 10 minut znowu napad bólu brzucha. Jak próbuje zrobić kupę to też boli brzuch, od 3 dni nie robiła ale nigdy wcześniej nie miała problemów z wypróżnianiem. Niepokojące jest to, że ból pojawia się od razu po zjedzeniu czegokolwiek (ma dietę lekkostrawną) i przy próbie robienia kupy czy puszczania gazów. Byliśmy u 2 lekarzy ale dziecko nadal męczy się już 3 dni. Podajemy debridat, multilac, a teraz dodatkowo xenna i espumisan… nie widzę poprawy- chyba że dziecko nie je to jest super, ale głodnieje i woła jeść i zaczyna się znowu problem.

  1. podawać leki i obserwować – być może przyplątał się jakiś wirus. ns ból można podać paracetamol oczywiście. jeśli problem będzie się utrzymywał dłużej jak 2 tygodnie – konsultacja z gastroenterologiem

 11. Jak mój synek się skarży, że go brzuch boli, to robię mu delikatny masaż, kładę ciepły okład na brzuch i podaję kropelki acidolac z dobrymi bakteriami. Zazwyczaj to wystarcza, żeby mały poczuł się lepiej

 12. jonka, ale te kropelki acidolac to dobrze jest przez dłuższy czas podawać, żeby skutecznie florę bakteryjną zasiedlić dobrymi bakteriami. Ja to w takich sytuacjach podaję przez kilkanaście dni – tak profilaktycznie

 13. Witam. Moj 6cio miesieczny synek ma problemy z brzuszkiem prawie od urodzenia. Najczesciej problem pojawia sie w nocy,a dokladnie bad ranem Okiki 3-4 dziecko wierci sie, spi niespokojnie, najlepiej pomaga tulenie sie we mnie. Czasem pomaga kiedy podam piers, czasem spi lepiej jak jest ulozony na brzuszku. Mieszkamy w UK gdsie niestety nie jestem zadowolona z fachowej pomocy lekarskiej. Najczesciej slyszalam ze samo przejdzie?! A dziecko cierpi od miesiecy. Kiedy synek mial okilo 3.mc podawalam probiotyk dicoflor, troche pomoglo ale tylko na ktotki czas. Przy rozszerzeniu diety doszedl problem z zaparciami plus cuchnace baki, w chwili obecnej podaje Dicpopeg Junior na wyregulowanie kupki. Zaparcia przeszly ale wciaz dziecko spi niespokojnie. Najpierw lekarz mowil ze to wiatry, ze przejdzie. Teraz, ze on po prostu tak ma?! A on coraz bardziej cierpi. Prosze o pomoc.

 14. Witam,córka jest karmiona piersią,do tej pory załatwiała się bez problemu kilka razy dziennie.Dwa dni temu byliśmy na pierwszej szczepionce.Po przespaniu prawie doby zaczęły się pieniste,cuchnące kupki i gazy,bardzo często pręży się i jęczy,meczy ja brzuszek,ma problemy z załatwieniem się:/ czy to od szczepionki?jak pomoc dziecku?

 15. Mam problem z moją córką 11 lat od roku boli ją brzuch usg dobre była w szpitalu na obserwacji nic nie wykryli.Córka miała owsiki leczylam ją pyrantelum i 1,5 miesiąca był spokój z bólem a teraz znowu jestem już sama chora.Ból na środku brzucha, je prawidłowo czasami nie załatwia się dwa dni.

  1. a cos się w tym roku minionym zadziało w jej życiu? jakieś zmiany? szkoła? Sytuacja rodzinna? Te bóle brzucha mają jakiś związek z posiłkami? MIesiączkuje już?

 16. Właśnie wróciłam od lekarza z niespełna 4-letnią córką. Od jakiegoś czasu boli ją brzuch, w zeszłym tygodniu była biegunka, stolec z niewielką ilością śluzu. Skarży się też na ból odbytu (tylko nie wiem, czy to przez biegunkę czy jest jakiś inny powód). Lekarz stwierdził, że u dzieci ból brzucha wynika głównie ze stresu, zważył (nie straciła na wadze), zbadał brzuch i przepisał debridat. Nie jestem zadowolona z tej diagnozy. Co mogę jeszcze zrobić?

 17. My wlasnie jestesmy po wizycie u pediatry z powodu bolu brzucha.Corke pobolewa od tygodnia,jest to taki umiarkowany bol nie jakis bardzo dokuczliwy.W sobote corka miala podwyzszona temp.37,7.Crp 12,OB20,leukocyty w normie.Corka miala tez brak apetyu.Od wczoraj poprawa w samopoczuciu.Pediatra podejrzewa jelitowke ale zleciła tez badanie moczu i kalu.Czy w takiej sytuacji badanie usg bedzie zasadne?

  1. Jeśli objawy miałyby tendencje do nasilania, lub nawracania to tak. W sytuacji gdy jest poprawa to bezwzględnych wskazań nie ma . Zdrówka!

 18. Moje 7 miesięczne dziecko robi kupkę raz w tygodniu . Byliśmy u pediatry który zapisał czopki… nie chce ich używać aby mały się nie przyzwyczaił..uzywam w kryzysowych sytuacjach .. generalnie nie płacze, brzuszek miękki .. gazy oddaje po kilka razy dziennie. powinnam się martwić i udać do innego pediatry czy raczej taka jego natura ??

  1. A dietę i już rozszerzacie? Jakim mlekiem karmiony? Usg brzuszka było robione? Problemy z wypróżnieniem są od zawsze czy od niedawna? Smółka w której dobie życia była?

 19. Dietę rozszerzamy od 1,5 miesiąca i w sumie wtedy zaczęły się problemy .. wczesniej kupki byly rzadkie i co drugi dzien .Karmiony jest piersią .Usg nie miał. Mieszkamy w UK gdzie niestety jeżeli chodzi o lekarza rodzinnego nie jest najlepiej. Ciężko sie doprosic o jakie kolwiek badania .Smolka była w drugiej dobie życia.
  Podaje małemu owoce (śliwka,gruszka, jabłko) ale nie ma poprawy. Dziecko nie chętnie pije wiec tak się zastanawiam czy to może być przyczyną?

  1. jak najbardziej – mała ilośc płynów może być przyczyną tej sytuacji, a same zaparcia sygnałem, żeby podawać więcej wody, albo dodawać jej więcej do posiłków. Można rozważyć USG skoro smółka była w drugiej dobie. Tak dla spokoju sumienia. Ale generalnie starać się dodać więcej wody do diety.

 20. Witam, u nas pojawił się podobny problem jak powyżej. Córeczka 30 listopada skończyła 6 miesięcy (karmiona wyłącznie piersią), od kilku tygodni jesteśmy na etapie rozszerzania diety. Podaje małej „słoiczki” – początkowo jeden produkt, kilka łyżeczek, aktualnie je tyle ile chce. Od kilku dni pojawiły się zaparcia, kupka robiona była co 3 dni. Dzisiaj niestety mija czwarty i nic…. gazy oddaje kilka razy dziennie, ale na tym się kończy. Nie płacze, ale widać, że przy gazach brzuszek ją boli, bo „stęka”. Problem ten pojawił się od momentu wprowadzenia produktów stałych, nigdy nie robiliśmy usg brzuszka, smółka pojawiła się w drugiej dobie życia. Córka nie chce pić wody niestety, jesteśmy na dobrej drodze, bo napije się kilka łyczków z butelki i wypije kilka łyżczek, ale nic więcej (czytałam, że dziecko przy zaparciach powinno pić dużo wody…) podaje również suszoną śliwkę gerbera, ale to również nie pomaga. Zastanawiam się nad czopkami, jednak mam co do tego pewne obawy.

  1. warto rozcieńczyć wodą posiłki ze słoiczka – dzięki temu zamiast wody bezpośrednio z kubka, dostarczymy jej z posiłkiem. W momencie kiedy dziecko dobrze się czuje, oddaje gazy to nie jest tak źle. Obserwacja i podawanie płynów, w razie braku stolca ewentualna wizyta u lekarza.

 21. Bez względu na przyczynę zawsze dobrze jest w bólu brzucha podać dziecku probiotyk, bo zadbanie o florę jelitową może skutecznie ukoić ból. Moje dzieci w takich sytuacjach dostają miśki acidolac, bo uwielbiają ich smak

 22. Wiram. Moja córka właśnie skończyła 2 miesiące i ciąle ma problemy z brzuszkiem, w zasadzie od 2 tyg życia. Płacze przy oddawaniu gazów, czasem z lekkim wysiłakiem robi kupki ale zaparć nie ma. Karmiona jest piersią. Dodatkowo kurczy nóżki i bardzo rączkami trze buzie i płacze, ale nie wygląda to na kolkę, uspokaja ją poycja na ramieniu jak do odbijania. Bardzo niespokojnie sypia. W dzień może spi 15-30 min i się budzi, w nocy jest trochę lepiej. Próbowałam wszystkiego od herbatek, probiotyków po sab simplex. Były może 2 tyg w ciągu tego czasu gdzie było lepiej. Lakarz mowi że to niedojrzłość układu pokarmowego, a ja juz nie wiem co robić. Nie ma gorączki, biegunek i wymiotów, ale zastanawiam się czy warto zrobić usg brzucha, jak Pani myśli? Lakarz nie zalecił do tej pory. Dodam tylko że ja trzymam dietę lekkostrawną bo boję się że coś bardziej jej zszkodzi chociaż wiem, że powinnam jeść wszystko 🙂

 23. Moje dziecko miewa zaparcia. Masuje mu wtedy brzuch, robimy „rowerki” , podaję mu kompot ze śliwek. Z diety wykluczyłam wszelkie zakazane produkty. Wiadomo nie uniknę wszystkiego bo urodziny w przedszkolu czy wizyta dziadków to słodycze, lody czy ciasto. Ale trudno. Nie można zakazać wszystkiego. Ja mam inny problem. Moje dziecko nie przełknie żadnego syropku czy zawiesiny na zaparcia. Woli czopek. Tak ma i nic na to nie poradzę 🙂 Przetestowałam różne i chyba najdelikatniejsze są rozkurczowe evaqu bambini.

 24. Witam,
  Moj 3 letni syn odtatnio czesto budzi sie w nocy i placze ze boli go brzuch. Mysle ze podloze jest psychosomatyczne (zaczal przedszkole, urodzil mu sie bart, przeprowadzilismy sie = duzo stresu). Daje mu dicoflor ale jakie przeciwbolowe/ rozkurczajace leki moglabym mu w nocy podac? Nospe w jakiejs mniejszej dawce?

 25. Znam te czopki. Zarówno w wersji dorosłej jaki dziecięcej. Obie z córką z nich korzystamy bo mała ma po mnie kłopoty z zaparciami. Mimo lekkiej diety, ruchu przepisowej ilości wody i tak od czasu do czasu zapiera. W tedy czopek i po kłopocie.

 26. Witam, synek ma 5 lat i od tyg skarży się na bóle brzuszka, pierwszego dnia, gdy boję się zaczęły raz wymiotował, a później już nie, ale brzuszek nadal boli już 7 dzień, kupki ok, apetyt średni, CRP poniżej 5, hemoglibina, neutrophile ok, tylko płytki krwi lekko podwyższone, bóle nie,są ostre tylko bardziej pojawiają się i znikają pokazuje na okolice pępka, brzuszek miękki i lekarz nie zalecił USG a ja się bardzo martwię? Co to może być?

 27. Witam. Mam pytanie odnośnie wgłobienia jelita. Moj synek (6mscy)miał silny ból brzucha,bardzo mocno płakał, przy tym cały czas podciągał nóżki do brzucha, był blady. Ból trwał około godziny. Podłam mu czopek przeciwbolowy i mu przeszło. Było to jednorazowe. Czy moze to świadczyć o wglobieniu jelita? Dodam, ze od dwóch mscy, od czasu do czasu, pojawia się krew w stolcu. Pediatra stwierdziła, ze to alergia. Usg nie bylo robione. Testy na alergie wyszly negatywne. Mamy zalecenie, zeby obserwować dziecko. Synek obecnie jest bardzo żywiołowy i radosny. Proszę o poradę.

 28. Jakie jest Pani podejście do leczenia lamblii? Podobno rzadko wychodzą w badaniach kału czy krwi.
  Jeśli 3,5 letni przedszkolak jest po badaniach (morfologia, mocz, kał na pasożyty i lamblie, usg brzuszka) które są w porządku, i po dawce Pyrantelum (dr chyba już dla świętego spokoju zlecił podać), a bóle brzucha pojawiają się niemal codziennie, zwłaszcza popołudniu, po większym jedzeniu, pod wieczór, czy podejrzewać giardiozę.
  Jedna pediatra zignorowała mnie mówiąc, że lamblie w naszym klimacie nie bytują 😉
  Czy powinnam zrobić badani z krwi na lamblie synkowi?

 29. Witam nie wiem już co mam robić mój 4 letni synek właśnie świeżo po szpitalu w którym spędził 3 doby miał ostrą biegunkę z gorączka Crp 120 w Alle nie stwierdzono rota Ani akcjonariusz przy wypisie Crp 60 biegunki brak tylko jedna luźna kupka w domu dziś tzn 2 doba od wypisania ze szpitala katar kaszel i znów ból brzucha i zwymiotowal raz ból brzucha pojawia się i znika mamy dietę i nic poza tym jutro idziemy powtarzać crp i morfologie już nie wiem co mam robić bo dwa tygodnie temu też synek przeszedł przeziębienie z wymiotami jednodniowym i jednodniową gorączka . Mój synek dość często oskarża się na brzuszek robiliśmy badania na robaki nic nie wyszlo ust też miał robione na początku roku i też było niby ok proszę o pomoc . Pozdrawiam Aska

 30. A czy spotkała się Pani z sytuacją kiedy stres mamy karmiącej powodował zaparcia u dziecka? Jak w takiej sytuacji postępować? Córka (10mcy) dostaje zaparcia 1-2 dni przed wyjazdem i w trakcie. Podejrzewam, że ja jestem winowajcą ponieważ zawsze przed wyjazdem dopada mnie reisefieber. Czy to może zwykły przypadek że problemy pojawiają się przed wyjazdami.

 31. Mam córeczkę 2 letnia i wsumie od niemowlaka w jej brzuszku tak jakby bulgotało, przelewało się nie wiem jak to nazwać zawsze po zjedzeniu mleka czy to mojego czy krowiego. Nie wiem czy dzieje się to też w dzień bo ciężko mi to zaobserwować w nocy wiem że to się dzieje bo usypiam ja i leżę przy jej brzuchu. Proszę mi powiedzieć czy to jest normalne. Bólu brzucha nie ma, kupy normalne.

 32. przy problemach z brzuszkiem podaję krople acidolac. Zawierają bakterie kwasu mlekowego, więc skutecznie koją florę bakteryjną w brzuszku i dzięki temu doleglwości szybko mijają

 33. ja zaraz po urodzeniu synka dostałam od swojej położej radę, żeby jak synka będzie bolał brzuszek, to zacząć od podawania mu probiotyku, żeby florę bakteryjną w jelitkach uspokoić. No i posłuchałam tej rady i zawsze mam w domu kropelki acidolac, żeby reagować jak coś się z brzuszkiem dzieje

 34. u nas też te krople się sprawdzają. Synek miał bardzo silne kolki, ale dzięki regularnemu podawaniu tego probiotyku kolki ustąpiły

 35. jak coś się z brzuszkiem dziecka dzieje, to zaczynam od podania acidolaku, czyli probiotyki na poprawę flory bakteryjnej w jelitach. I z reguły to jest najlepszy sposób na pozbycie się problemów z birzszkiem

 36. Zacznę od tego że super blog Pani prowadzi. Moja córeczka ma skończone 20 miesięcy często miała noce nie przespane często się budziła na cyca. Jak skończyła 19 miesięcy została odstawiona od piersi. Nie je mleka mm i nigdy nie jadła. Teraz od 2 miesiący noce to koszmar .Każda noc jest inna. Mała budzi się i 3 razy w nocy nie śpi po godzinie płaczę nie daje się dotykać daje jej nurofem i zasypia na 2,3 h. Córka cierpi na zaparcia już z pół roku najpierw przyjmomwala lactuloze teraz od 2 miesięcy dicopeg junior. Miała robione usg brzucha 6m iesiecy temu i niby i nie wyszło choć kręciła się i lekarz stwierdził że nie jest ono dokładne. Kal raz też był badany i podstawowe badania z krwi i mocz też. Nie mam już siły lekarz pediatra bagatelizuje problem. Dodam, że teraz idzie jej 6 zębów ale nigdy z tego powodu nie płakała. Na dniu nie w miarę ok bawi się śmieje choć raczej do marudek należy tylko jak kupkę zrobi to popłakuje choć wcześniej robiła się czerwona i widać że straszny ból jej to sprawiało teraz po dicopeg o wiele lzej.Dodam że jak śpi to strasznie się wierci puszcza gazy śpi z pupą w górze na brzuchu Bardzo proszę o pomoc, boję żeby nie był to jakiś nowotwór.

 37. Witam….mój synek ma 19 miesiecy…2 tygodnie temu zjadł na śniadanie Müsli na mleku krowim..zmieszanym z wodą …(pierwszy raz..normalnie robie mu na mleku początkowym które pije od urodzenia)…wieczorem miał bóle brzuszka…po tygodniu ta sama sytuacja. W międzyczasie nie pił mleka krowiego ale np. Budyń czy naleśniki na mleku…i było ok…czy to możliwe ze to przez mleko te bóle?

 38. Hej, To ja wam powiem że u mnie u córki 8lat problem z brzuchem codziennie już nie mam sił słuchać że ją boli bo to jest po jedzeniu, przed jedzeniem, przed zabawa, po za bawie. Jednym słowem prawie non stop. Robiłyśmy badania z czego nic rzekomo nie wyszło ale wylądowała w tamtym roku w szpitalu crp 186 z podejrzeniem wyrostka, gdzie później go wykluczyli. Dostała antybiotyk crp spadło i wypisali ją do domu. Na własną rękę robiliśmy usg gdzie wyszedł powiększony jeden węzeł chłonny i nic z tym nikt nie robił. Z badań krwi wyszło że miała gliste ludzką gdzie dostała medycyne i na tym koniec. A ja od pół roku słyszę codziennie że ją brzuch boli. Zaczęłam się zastanowić czy to nie jest z nerwów a teraz od pół roku się nasiliło bo córka była rok u babci a ja pracowałam za granicami kraju, gdzie wracałam co miesiąc do domu żeby spędzić kilka chwil z córką. Obecnie jesteśmy już razem cały czas. Nie wiem co mam zrobić i gdzie się udać żeby jej pomóc bo lekarze stwierdzają że jej nic nie dolega i boje się że wyjdę w końcu na wariatkę że z córki chcę zrobić chorą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *