inne

O GORach, GERDach i ulewaniach

Podnosisz dziecko do odbicia, a na Twoim pięknym sweterku ląduje mleko? Tak, to kolejny urok macierzyństwa…

Refluks żołądkowo-przełykowy, GERD lub GOR (od angielskiech nazw) spowodowany jest cofaniem się kwaśnej treści żołądka do przełyku i opóźnionym jego opróżnianiem. Taka kwaśna treść w przełyku to nic przyjemnego. Dopóki nie powoduje zmian zapalnych w przełyku czy okolicy krtani to nie jest chorobą. Ale osobiście doświadczyłam zgagi w trzech ciążach i nie wspominam tego najlepiej. A co ma powiedzieć dziecko, które męczą podobne objawy?

Refluks to zjawisko występujące fizjologicznie u niemowląt w pierwszych miesiącach życia. Spowodowane jest inną budową połączenia między przełykiem i żołądkiem. W miarę jak dziecko rośnie, połączenie to ustawia się pod innym kątem, a mięsień, który znajduje się w tym miejscu [dolny zwieracz przełyku] zaczyna lepiej funkcjonować. Zwykle ponad 85% niemowlaków z problemami refluksowymi nie ma już żadnych objawów po pierwszych urodzinach.

Tylko fizjologia?

Refluks i ulewanie to nie tylko problem zdrowych dzieci. Niemowlęta z chorobami neurologicznymi niejednokrotnie cierpią również z powodu nasilonego refluksu. Podobnie dzieci z mukowiscydozą czy przetoką tchawiczo-przełykową. U niektórych dzieci GERD nie jest tylko problemem niemowlęctwa, ale pozostaje również na kolejne lata. Dodatkowo może powodować wspomniane przeze mnie wyżej zmiany zapalne w przełyku. Warto wiedzieć jakie są jego objawy i leczenie.

Objawy GERD u najmłodszych. 

Zacznijmy od tych najmłodszych. Niemowlęta ulewające, niespokojne. Zwykle słyszy się, że niemowlę „tak ma”. Może to kolka? Może jest śpiące? Może ma alergię? A może to GOR? Wydostawanie się treści żołądkowej na zewnątrz (jest ona mniej lub bardziej strawiona). Ciągłe odbijanie i przełykanie w okresie snu/spoczynku. Powtarzające się poza okresami karmienia epizody zakrztuszenia czy kaszlu. Wyginanie się dziecka w łuk (zwłaszcza po obfitym posiłku). To kilka przykładów GORu u niemowlaka.

Kiedy pójść do lekarza? 

Jakie sytuacje powinny zaniepokoić młodą mamę? Jeśli dziecko ma częste odbijania i ulewania to czy powinnam się zgłosić do lekarza? Ulewania same w sobie są przypisane do okresu niemowlęctwa. Czasami jest to raz-dwa razy dziennie, a czasami kilkanaście razy w ciągu dnia. Zwykle dziecko, które ulewa zupełnie się tym faktem nie przejmuje. Jest szczęśliwe i wylewające się z jego buzi mleko, martwi go zdecydowanie mniej niż mamę i tatę. Dobrze się rozwija, dobrze przybiera na wadze, nie ma z powodu refluksu nawracających infekcji (np zapaleń płuc). Nawet jeśli odrobina treści z żołądka dostanie się do dróg oddechowych i wywoła niewielki niepokój, to dziecko odkrztusi ją i tym kaszlem obroni się przed infekcją. Zadowolone ze swojego ulewania dziecko nazywa się „szczęśiwym ulewaczem” (happy spitter).

 

Należy jednak odróżnić ulewania od wymiotów chlustających. Te drugie są zwykle bardziej obfite, pod większym ciśnieniem i na dużą odległość. Jeśli masz wątpliwości czy to ulewanie czy nie – zgłoś się do lekarza. „Zwykłe ulewania” też mogą mamę niepokoić. Jeśli masz wątpliwości to podziel się nimi z położną lub pediatrą w trakcie wizyty patronażowej czy szczepienia.

Koniecznie zgłoś się do lekarza jeśli ulewaniom towarzyszą:

 • zaburzony rozwój dziecka
 • objawy niedożywienia (jeśli masz wątpliwości czy dziecko dobrze przybiera na wadze – udaj się do poradni dziecka zdrowego i je zważ. Wagi dla niemowlaków często mają też przy sobie położne na patronażu)
 • nadpobudliwość
 • nasilone zmiany skórne
 • żółć lub krew w treści wymiotnej
 • prężenia dziecka z odchylaniem głowy do tyłu (zespół Sandifera – dziecko wygina się w łuk)
 • bezdechy
 • napadowe zszarzenie powłok skórnych
 • nawracające epizody świszczącego oddechu
 • nawracające zapalenia płuc (tego żadna mama sama nie stwierdzi, ale dziecko gorączkujące, gorzej oddychające, kaszlące to absolutny powód na wizytę u pediatry!)

Dobrze zebrany wywiad od rodziców i obserwacja dziecka zwykle pozwalają podejrzewać refluks żołądkowo-przełykowy u małego pacjenta. Z medycznego punktu widzenia w celu potwierdzenia takiego rozpoznania wykonać się powinno pH-metrię przełyku. Nie jest to przyjemne badanie – kto by chciał chodzić z rurką  – co prawda bardzo cienką, ale wetkniętą przez nos do przełyku przez… 24 godziny? Dlatego jeśli pacjent jest „typowy”, to lekarz zwykle stara się tego uniknąć. Niektórzy lekarze potrafią wykonać USG połączenia przełykowego i zaobserwować w trakcie mniej więcej 10-minutowego badania fale zwrotne czyli główną przyczynę GERD. Standardy postępowania nie pozwalają nam jednak na postawienie rozpoznania na podstawie takiego badania.

Na czym polega postępowanie ułożeniowe?

Jeśli dziecko jest małe (do 6 msc życia) i ma typowe objawy, to zwykle przyjmuje się, że refluks po prostu ma. Mimo to w większości przypadków nie jest konieczne podawanie leków. Gdy niemowlaka męczą ulewania lub w związku z ulewaniami słabo przybiera na wadze to zaleca się tak zwane „postępowanie ułożeniowe„:

 • przez godzinę po karmieniu dziecko powinno być ułożone nieco wyżej – trzymamy do odbicia nawet przez pół godziny jeśli jest taka konieczność, a kiedy odkładamy dziecko do łóżeczka to nigdy nie „na płasko”. Najlepiej podłożyć coś pod materac od strony główki, aby uzyskać kąt 45′ (sprawdzają się też leżaczki).
 • jeśli chodzi o karmienie – to lepiej stosować zasadę częściej ale mniej. Unikamy obfitych posiłków – zwłaszcza przed snem.
 • nie potrząsamy dzieckiem – żadnego skakania dla zabawy po jedzeniu, ani obracania dziecka do góry nogami (mam nadzieję, że z małym niemowlęciem nikt tego i tak nie robi).
 • unikamy również gwałtownych zmian pozycji
 • w trakcie przewijania dziecka również pilnuj tego aby miało główkę nieco wyżej
 • lekarz może zalecić zagęszczanie posiłków (Nutriton) lub specjalne mieszanki mleczne z symbolem AR (anty-refluksowe). Refluks nie jest wskazaniem do zaprzestania karmienia piersią!

O samym ulewaniu poczytasz tutaj –> klik

Objawy GERD u starszych dzieci. Czy dieta ma znaczenie?

Czas na dzieci starsze. Tutaj objawy są nieco inne. Ulewania już raczej nie doświadczymy. Ale dziecko może mieć tendencję do częstych wymiotów, brzydki zapach z ust, problemy z uzębieniem, nawracające zapalenia gardła, zapalenia oskrzeli, zapalenia krtani, zapalenia płuc, bóle w klatce piersiowej, trudności z połykaniem, chrypkę lub odbijania. Starsze dziecko uskarżać się może na zgagę. Często zwraca uwagę pozycja spania. Te dzieci zwykle lubią spać wyżej – to ich instynktowna odpowiedź na męczące ich objawy. Po położeniu do łóżka, przy pochylaniu czy przy wysiłku (np w trakcie dłuższego posiedzenia w toalecie) może pojawiać się kaszel.

refluks

Jak pomóc takiemu dziecku? Dieta przede wszystkim! Oto lista produktów, których warto unikać:

 • mocnej herbaty (nie tylko gorzkiej ale i słodzonej)
 • gazowanych napojów
 • kakao
 • czekolady, bitej śmietany, tortów i ciast czekoladowych
 • słodkich konfitur
 • tłustych serów
 • tłustego mięsa (odpada golonka, boczek czy kaczka), podrobów
 • zup na mięsnych wywarach zagęszczanych śmietaną
 • smażeniny: frytek, placków ziemniaczanych, smażonych ziemniaków
 • chleba pszennego
 • często również ogórków, kapusty kalafiora
 • cytrusów, soków cytrusowych
 • ostrych przypraw
 • chipsów itp.

Powiecie – beznadziejnie mieć refluks, bo tyyyylu dobrych rzeczy nie można jeść. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne (powtarzam się). I każde dziecko z GOR powinno indywidualnie zbudować swoją listę pokarmów zabronionych (niekiedy podświadomie ich unika, bo wie, że po nich czuje się gorzej).

Kiedy włączamy leki?

Dieta w połączeniu z wyższym ułożeniem podczas snu pozwala na poprawienie jakości życia takiego pacjenta. Jednak jeśli objawy są bardzo nasilone to u starszych dzieci mamy też do dyspozycji leki. Ranitydyna i omeprazol mogą być stosowane bezpiecznie u tych pacjentów, ale nie wyeliminują zarzucania treści z żołądka do przełyku. Zmniejszą jej kwaśność, a tym samym zmniejszą nasilenie objawów. U tych dzieci, które nie reagują na leki opcją jest jeszcze operacja chirurgiczna zwana fundoplikacją.

 

Oto kilku przykładowych pacjentów z GERD, z którymi się spotkałam:

1.baby-408262_1280

Kilkutygodniowe niemowlę, które zgłosiło się z rodzicami z powodu epizodu bezdechu. Mama podawała, że gdy spojrzała na dziecko to „wyglądał jakby umierał”, „jakby nie oddychał” i był siny na twarzy – trwało to kilkanaście sekund (chociaż mamie wydawało się, że całą wieczność). Okazało się, że dziecko ma refluks. Najprawdopodobniej zakrztusił się mlekiem, które przed opisanym wyżej epizodem zostało mu podane z butelki.

2.nieloterancja

Chłopiec kilkuletni z nawracającymi zapaleniami oskrzeli. Powtarzające się epizody świszczącego oddechu doprowadzały rodziców do rozpaczy. Trafił do poradni immunologicznej celem diagnostyki w kierunku zaburzeń odporności. Okazało się, że mama zauważyła u chłopca od kilku-kilkunastu miesięcy brzydki zapach z ust. W nocy zawsze życzył sobie dwie poduszki do spania – bez nich budził go kaszel. Kolejny rozpoznany refluks.

3.smile-122705_640

Dziewczynka uskarżająca się na bóle w klatce piersiowej. Przeszła diagnostykę w kierunku choroby kardiologicznej, podejrzewana była też o „nerwobóle”. Jej problemem była również próchnica i „fetor ex ore” czyli brzydki zapach z ust. A jak sama twierdziła bardzo stara się dbać o zęby. I mówiła prawdę. Po włączeniu leczenia przeciwreflukosowego objawy bólowe za mostkiem – ustąpiły. A próchnica po leczeniu stomatologicznym przestała być powracającym problemem.

4.child-1548229_640

Kolejna pacjentka zgłosiła się z powodu „denerwowania mamy”. „Ciągle chrumka, dziwnie połyka i kaszle”, a ponoć gardło ma zdrowe. I miała. Wszędzie ten GERD 😉

 

A czy u Waszych dzieci ktoś podejrzewał kiedyś refluks?

45 thoughts on “O GORach, GERDach i ulewaniach

 1. Mój syn ulewał jak gejzer albo fontanna. Chlustał tak, że po odbiciu oboje byliśmy do przebrania mimo okładania pieluchami. „Ulewanie” minęło dopiero po pół roku, ale skłonność do wymiotów mu została do dziś.
  Z kolei córka przez 17 miesięcy swojego życia zwymiotowała 3-4 razy, ale gdy była mała miała problemy z dusznością przy katarze. Rzęziła tak, że podłoga pod nią się trzęsła, a ja zastanawiałam się czy to ona tak oddycha czy telefon mi wibruje. Pomogły dopiero leki na refluks.

  1. Wydaje mi się, że refluks nie jest tak popularnym rozpoznaniem wśród lekarzy jak być powinien. Na studiach właściwie mało na ten temat mówili. Więcej dowiedziałam się w kole pediatrycznym, poradni immunologicznej i na stażu. Może jeszcze się go nie docenia?

 2. Moja coreczka swego czasu dosc mocno ulewala. Ulewanie nalzalo po otrzymaniu mleka Nutramigen. Nadal ulewa (2 -3 razy na dobe), , czasami slysze jak sie jej w brzuszku przelewa albo czesto zwraca herbatke albo wypita wode. Dodatkowo, ma nieswiezy oddech (czuc kwas) I od urodzenia kicha I kaszel kilka razy w ciagu dnia.

  czy powyzsze objawy sa niepokojace?

  1. witam. Takie objawy wskazują rzeczywiście na refluks. Jeśli utrzymują się przez pierwsze pół roku życia to zwykle określa się to jako fizjologię. Proponuję opisane wyżej postępowanie ułożeniowe 🙂 I obserwacja. Stopniowo objawy te powinny ustępować. Jeśli będą się utrzymywać to będzie trzeba zwracać uwagę na dietę – unikać produktów, które nasilają jeszcze objawy refluksu.

 3. Po pierwsze – rewelacyjny blog! Ostatnio moja najczęstsza lektura, kiedy Córa ma drzemkę 😉

  Po drugie – ulewanie/refluks… sama do końca nie wiem, co tak naprawdę męczy moje dziecię. Na każdej wizycie u pediatry przypominam o tym problemie, ale słyszę, że dziewczynki z reguły częściej ulewają, że Córa jest zdrowa, przybiera, dobrze się rozwija, więc nic złego jej się nie dzieje. Próbowałam z Nutritonem, ale karmię piersią, a nutritonowej papki z łyżeczki jeść nie chciała. Teraz ma już ponad 7 miesięcy, jedziemy ostro z rozszerzaniem diety, dostaje już kaszki i przeciery owocowe czy warzywne, myślałam, że stałe pokarmy zahamują ulewanie, ale wciąż się pojawiają. Sama też mam problem – mimo przeczytania z miliona definicji – co jest ulewaniem, co refluksem, a co wymiotami. To co „wydostaje” się z Córy, to zwykle towarzyszy odbiciu, czasem z mniejszą lub większą treścią pokarmową, ale zwykle pachnie nie przyjemnie, tak wymiocinami, czasem bywają tego pokaźne ilości, czasem pojemność łyżki. I cały czas nie daje mi to spokoju… Ostatnio zaczęła tak dziwnie odkasływać, ale nie wiem czy to nowa „umiejętność”, którą Córa odkryła i się nią bawi, czy jakiś problem z gardełkiem, np. podrażnienie od kwasów żołądkowych. Na ostatniej wizycie u pediatry gardełko miała czyste.
  Może Pani ma na to jakąś teorię?
  Pozdrawiam serdecznie!

  1. Witam 🙂 Dziękuję za miłe słowa 🙂
   Co do problemu córki, to brzmi typowo refluksowo. Ze swojej strony radziłabym podawanie preparatu Gastrotuss baby – po posiłku. Myślę, że można by się również pokusić o włączenie inhibitora pompy protonowej (na przykład Helicid) ale to już pod kontrolą lekarską (zwykle włącza się na 8 tygodni, obserwuje reakcje na leczenie i jeśli jest poprawa to później włącza pomocniczo w okresie infekcji). Refluks żołądkowo-przełykowy może być jak najbardziej przyczyną kaszlu. Oprócz leczenia to proszę również zastosować postępowanie pielęgnacyjne/ułożeniowe. Materac łóżeczka unieść nieco wyżej, aby dziecko nie spało na płasko. Posiłki podawać w mniejszych ilościach, ale częściej i kolację przesunąć tak, aby nie było później niż na dwie godziny przed snem 🙂 Spróbujecie? pozdrawiam ciepło 🙂

   1. Helicid to już „duży kaliber” – mam nadzieję, że nie będzie konieczny!
    Córa mimo wieku jest wciąż dzieckiem kolkującym i podajemy jej Sab simplex, czy dodatkowe podawanie Gastrotussu nie będzie za dużym obciążeniem? Nie chciałabym nadmiernie „zakraplać” dziecka 😉
    No i pomimo sporego ulewania to akurat w nocy nigdy nie było z tym problemu. Nie miałam sytuacji, by córka się krztusiła, rano sprawdzałam materacyk i nigdy nie był zaplamiony. Nie wiem czy w tym przypadku unoszenie łóżeczka coś da, poza tym córka lubi „spacerować” w łóżeczku przez sen i boję się, że często będzie układała się główką w dół. A karmiona jest 5 razy w ciągu dnia (z piersi + dodatkowo kaszka na śniadanko i przeciery na obiadek), w nocy najczęściej muszę ją 2 razy przystawić. Także karmienia mamy regularne i o stałych porach 🙂

    1. Helicid to już bardziej zdecydowane działanie. Ale niekiedy jego włączenie daje bardzo pozytywny wynik. Zmniejszenie kaszlu, wymiotów, ulewania. Mimo to decyzja o jego zastosowaniu powinna być podjęta przez lekarza prowadzącego. Zaczęłabym od gastrotussu – na próbę. Zobaczy pani czy jego włączenie da pozytywny efekt – odstawić można w każdej chwili 🙂

 4. Witam,
  My także mamy problem z naszą 14 miesięczną córka. Od ok 7 miesiąca ma często bardzo brzydki zapach z ust. Dodam że pierwszy ząb pojawił się dopiero po skończeniu 11 miesięcy. Od dwóch miesięcy mała w nocy nie je. Do picia dostaje tylko przegotowaną wodę.Podawałam jej przez pewien czas Gastrotuss ale za wiele nie pomógł na zapach z buzi.
  Nasza Pani doktor mówi że to przejdzie ale zaczynam w to wątpić. Obawiam się czy te dolegliwości nie są związane z jakąś bakterią.

 5. Witam!dziękuję za interesujący blog niewielu lekarzy interesuje ten problem.mam 4latka z objawami:bole brzucha,nerwowosc ,budzenie w nocy,słaby apetyt i próchnica ,brzydki zapach z ust.kilka razy diagnozowany w szpitalu badania krwi kału moczu i ust w normie wykryto alergię na mleko.mleko rok temu wyrzucilismy z diety A problem nie ustąpił.pomagał na krótko gastrotus.proszę o poradę co dalej zrobić?

  1. Dieta przede wszystkim! Oto lista produktów, których warto unikać u dziecka, u mamy karmiącej większe znaczenie ma zdrowe odżywianie niż dieta sama w sobie:
   mocnej herbaty (nie tylko gorzkiej ale i słodzonej)
   gazowanych napojów
   kakao
   czekolady, bitej śmietany, tortów i ciast czekoladowych
   słodkich konfitur
   tłustych serów
   tłustego mięsa (odpada golonka, boczek czy kaczka), podrobów
   zup na mięsnych wywarach zagęszczanych śmietaną
   smażeniny: frytek, placków ziemniaczanych, smażonych ziemniaków
   chleba pszennego
   często również ogórków, kapusty kalafiora
   cytrusów, soków cytrusowych
   ostrych przypraw
   chipsów itp.

   Konserwanty wykluczyć. Lepiej karmić częściej ale mniejszymi porcjami 🙂

 6. Witam synek ma prawie 9 miesięcy , wazy 9,2 kg i niestety ma refluks, bardzo często odbija mu sie ,w nocy jest niespokojny, kręci sie płacze,karmie go piersią jakie produkty powinnam wyeliminować ze swojej diety i jakich produktów nie podawać dziecku ? Bardzo dziękuje .

  1. Dieta przede wszystkim! Oto lista produktów, których warto unikać – zarówno u dziecka, jak i mamy karmiącej:
   mocnej herbaty (nie tylko gorzkiej ale i słodzonej)
   gazowanych napojów
   kakao
   czekolady, bitej śmietany, tortów i ciast czekoladowych
   słodkich konfitur
   tłustych serów
   tłustego mięsa (odpada golonka, boczek czy kaczka), podrobów
   zup na mięsnych wywarach zagęszczanych śmietaną
   smażeniny: frytek, placków ziemniaczanych, smażonych ziemniaków
   chleba pszennego
   często również ogórków, kapusty kalafiora
   cytrusów, soków cytrusowych
   ostrych przypraw
   chipsów itp.

   Ponadto lepiej karmić częściej ale mniejszymi porcjami 🙂

 7. witam
  Mój synek ma 10 m i obok refluksu ma zespół sandifera. Mam pytanie czy powinnam zredukować do miniumum nocne karmienie (budzi sie bardzo często i bardzo często ssie pierś)? Jest bardzo niespokojny w nocy i widać że go drażni przełyk albo brzuszek. I jeszcze mam pytanie czy kaszki dostępne w sklepach typu hipp czy bobovita mozna podawać dzieciom z refluksem? Wspomina Pani także o Gastrotuss baby czy jeśli bierzemy debridat i bioprazol przed posiłkeim to można ten gastrotuss podać dodatkowo po posiłku (mam wrażenie że te leki co bierzemy nie bardzo mu pomagją, albo zastąpić bioprazol tym gastrotussem).
  Będę wdzieczna za jakiekolwiek porady pozdarwim Asia

  1. można spróbować z gastrotussem i poobserwować. Co do nocnych karmień to nie wiem czy uda się je wyeliminować w tym wieku…

 8. Witam serdecznie, jestem mamą 9cio tygodniowego malucha u którego stwierdzono refluks (poniekąd jest to refluks ukryty, mleko niekiedy cofa sie do jamy ustnej ale nie wylewa na zewnątrz). Synek płakał i wyraźnie odczuwał ból podczas ulewania, które występuje nieraz nawet kilka godzin po karmieniu, mlaska i przełyka podczas snu, wyraźnie lepiej czuje się w pozycji pionowej, pręży i wygina się w łuk, ma problem z przyssaniem się do piersi. Od 3 tygodni przyjmuje Omeprezol 1,2ml, przestał płakać podczas ulewania, niestety pozostałe objawy się utrzymują. Po tygodniu przez tydzień miał biegunkę a teraz natomiast ma problem z opróżnieniem i bardzo mało śpi (czasem tylko 2-3h w nocy). Zastanawiam się czy to mogą być skutki uboczne Omeprazolu i czy jest może jakiś inny lek na refluks, na który należałoby go zmienić w związku z tym? Z góry dziękuję za pomoc. Dodam tylko, że nasza lekarka jest teraz na dłuższym zwolnieniu lekarskim a różni lekarze, którzy ją zastępują mają różne opinie i zdają się bagatelizować problem.

  1. zmiana rytmu wypróżnień to częsty objaw niepożądany omeprazolu. zaburzenia snu są rzadsze, ale też przyczyną może być lek. generalnie lek nie sprawi że refluks zniknie, ale zmniejsza kwaśność treści i ma dzięki temu zmniejszyć uciążliwość objawów. to znaczy, że treść nadal się cofa, także mlaskanie i przełykanie jest nadal, ale nie jest ona kwaśna, więc nie powinno być przy tym niepokoju, płaczliwości, bo nie ma podrażnienia. Co do zmiany preparatu – można spróbować chociażby innego producenta, ale generalnie ta grupa leków nie różni się jakoś specjalnie pod kątem częstości wywoływanych działań niepożądanych.

 9. Witam. U nas jest tak:córka ma 8 miesięcy, ulewa od zawsze, czasami tak, że przebranie nic nie dało, musialyśmy sie obydwie kąpać. A takie mocne ulewania zaczęły się po podaniu leku deflegmin baby. Później się zmniejszyły. Wymioty około 10 razy przez te 8 miesięcy. Dużo tez kicha i kaszle. Jednak po i słuchaniu przez lekarza „czysto”. Ale od 2 miesięcy ulewanie już małe, ale bardzo często pokarm cofa się i choć nie wypływa, to córka się nim krztusi. Dużo kaszle a najwięcej po nocy i dziennych drzemkach. W nocy nosek zatkany i jakby cos furczalo jej w środku. Lekarz stwierdził refleks. Probowalismy gastrotuss baby, poprawa była ale znikła w trakcie podawania syropku i znowu było źle. Lekarz zdecydował włączyć helicid control. Córka bierze go 3 dni, 2 razy dziennie po pol zawartości i objawy od 2 dni bardzo się nasilily. W nocy obudziła się też z zatkanym noskiem (aż tak źle nie było przed helicidem) i płakała, wręcz piszczala i preżyła sie. Nie moglismy jej uspokoic. Teraz po dawce helicidu (30 minut po) był płacz i pisk, prezenie. Kilka razy podnosiłam ją przy karmieniu bo zaczynala płakać. Napinala się, płakała, ewidentnie coś jej było. W końcu zasnęła, trzymałam ją pionowo ponad pół godziny i jej się nie odbiło. Pediatra wyjechał na urlop. Czy możliwe jest, że helicid jej szkodzi i powinnam przestać go podawać?

  1. być może powinno się jednak zastosować inny preparat, albo innego producenta. Moze nie chodzi tutaj o samą substancję, ale dodatki, które używane są przy produkcji leku. Jesli po zmianie leku na inny problem będzie się utrzymywał to będzie trzeba szukać innych rozwiązań – w działania niepożądane omeprazolu sa wpisane zaburzenia snu, ból brzucha, gorsze samopoczucie – to może być przyczyną zachowania córki.

 10. Mam pytanie odnośnie diety. Ogórki kiszone, kapusta kiszona? Czy zwykłe też? Każda zupa na mięsnym wywarze jest zła? Czy tylko ta ze śmietaną? A co z pomidorami i ich przetworami czy z papryką? I czy naprawdę karmiąc piersią też muszę trzymać taką dietę? Mleko, jeśli dziecko ma alergię na bmk to i owszem, ale jak ja zjem czekoladę to dziecko może mieć zgagę? No jakoś mi się to nie widzi… I proszę nakłaniać do wizyt u gastrologa, bo pediatrzy zazwyczaj problemów nie widzą… Najlepiej u dobrego gastrologa i diagnostyki szpitalnej. I jeszcze jest refluks ukryty. Na ten temat warto też uświadomić rodziców. Bo często na zewnątrz niewiele widać, a problem niestety jest duży. Ale wiedza o refluksie, jak na pediatrę, dość spora;-) Pozdrawiam.

  1. DIeta bardziej u maluszka niż u mamy karmiącej – mama karmiąca ma się odżywiać przede wszystkim zdrowo. Co do wszystkich składników to warto po prostu obserwować – bo zdarzają się silniejsze reakcje na niektóre produkty w zależności od dziecka. Ogólne wskazówki dotyczą wszystkich, ale może tak być, że po ogórku u jednej osoby nic się nie dzieje, a druga wymiotuje.

 11. Witam, moja córka ma 14 tygodni pręży się i wygina do tylu, oczywiscie płacz, a raczej krzyk około 2h po jedzeniu. Wtedy ją noszę, odbija sobie i się udpokaja. Czasami podczas karmienia wygina się i płacze, wtedy ją pionizuję i odbija sobie, przestaje płakać, ale już nie chce dalej pić. Odnoszę wrazenie, ze czasami pije tylko po to aby odbić. Mała nie ulewa na zewnątrz, ale słychać, ze podchodzi jej do gardła i połyka. Byliśmy u pediatry 5 razy ale twierdzi, ze to normalne i przejdzie do roku. Podajemy jej mleko hipp comfort na wzdecia, kolki i zaparcia bo miała zatwardzenie, a mąz jest alergikiemi. Meszkamy w de i niestety tutaj mleko musimy sobie sami dobierać. Proszę o pomoc bo juz jestem bezsilna, a mała ciągle płacze, nawet na spacery trudno chodzic.

  1. a próbowaliście karmić częściej, ale mniejszymi porcjami? Ewentualnie można mleko zagęścić, żeby przynieść ulgę, ale wtedy może być też problem z kupką. WIęcej o ulewaniu jest w osobnym wpisie – z dokładną instrukcją postępowania

 12. Moja córka ma 9 tygodni i ulewa praktycznie po każdym posiłku. Karmiona jest wyłącznie piersią, na wadze przybiera bardzo dobrze, jednak to ulewanie mocno ją męczy. W ciągu dnia praktycznie bez przerwy noszę ją na rękach (czasem nie mam kiedy zjeść obiadu), bo odkładana do łóżeczka szybko wybudza się właśnie ulewaniem). Dopiero zaczęłyśmy przygodę z Nutritionem, ale na chwilę obecną w niewielkim stopniu pomaga 🙁 Już nie wiem co robić aby w ciągu dnia przespała choć dłuższą chwilkę.

  1. a używa smoczka? czasami u tych dzieci które dużo ulewają pomaga włączenie po 2 miesiącu życia (kiedy laktacja jest już unormowana) własnie smoczka.

 13. Pani Doktor, mój syn ma refluks. Gastrolog zalecił nam właśnie postępowanie ułożeniowe. Faktycznie, jest to skuteczne, jednak mam wrażenie, że ogranicza możliwość rozwoju ruchowego i społecznego dziecka. W ciągu dnia mały uwielbia spędzać czas na podłodze gdzie może się obracać i towarzyszyć nam w codziennych czynnościach. Jak jednak uzyskać tam kąt 45 stopni? Łóżeczko izoluje małego i nie daje takich możliwości ruchu. Co więcej, fizjoterapeuta zwrócił nam uwagę, że unoszenie miednicy z takiego położenia powoduje nieprawidłowy ruch ciała, dodatkowo zsuwanie dziecka z materaca wzmacnia asymetrię (i kto chciałby być ciągle poprawiany?). W związku z tym małego po jedzeniu faktycznie układamy wg zaleceń, ale później kładziemy na podłodze. Niestety, wówczas pojawia się kaszel i ulewanie.
  Jak to wszystko pogodzić…?
  Będę wdzięczna za odpowiedź.

  1. a inne sposoby walki z refluksem? mniejsz porcje i czesciej? jakies zageszczacze? Jestem raczej daleka od popadania w skrajnosci a na pewno daleka od ograniczania ruchow dziecka w ciagu dnia w trakcie jego aktywnosci.

 14. Nasz prawie 4 tyg synek od 2 tygodnia życia zaczął nam kaszlec po każdy karmieniu. Teraz kaszel występuje i po i przed karmieniem. Najgorzej jest w nocy. Nie ulewa tylko kaszle. Zaraz jak kaszle się pojawił byliśmy u lekarza (dodam że mieszkamy w Irlandii), lekarz stwierdził że wszystko ok. W piątek znów poszliśmy do lekarza (do innego), gdyż kaszel się nasilił i wciąż nie daje nam spokoju. Lekarz obsłuchał, zmierzył temperaturę, nawet nagrałem kaszel synka aby go posłuchał. Lekarka stwierdziła że to refluks i przepisała lek (Ranitidine 150mg/10ml) znany w Polsce jako Zantac w syropie, w dawce 0.4 (strzykawki) rano i wieczorem. Czytając ulotkę natknęłam się na informację że zawiera to etanol 8% 🙁 i te skutki uboczne są straszne 😮 Podałam już to dziecku zaraz w piątek wieczorem i w sobotę oraz dziś rano, ale jego brzuszek po tym bardzo źle reaguje bo się zwija i kwili 🙁 i nadal kaszle. Dlatego nie wiem czy nie odstawić tego syropu oraz już sama nie wiem jak mam pomóc naszemu dziecku a lekarza specjalista tutaj jest nieosiągalny 🙁 Pani artykuł mnie trochę uspokoił z tym że to samo musi przejść ale wstawka że może przejść to w zapalenie płuc nie brzmi optymistycznie 🙁
  Serdecznie pozdrawiam.

 15. Witam,
  Mam pytanie odnośnie leku Neobianacid. Czy można podawać go.rowniez dziecku trzyletniemu? Obawiam się, że ma refluks jak biega po jedzeniu to kaszle i chrząka. Córka równiez czasem mówi, że czuję wymiotki w gardle. Osobiście po cesarskim cięciu u mnie również wystąlił refluks, wcześniej nigdy nie miałam problemów z żołądkiem. Używam tego leku Neobianacid, lecz nie mam pewności co do trzylatka. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

 16. Mój syn ma 6 tygodni. Z pewnością ma refluks, jeszcze jesteśmy przed USG ale widać że coś mu się cofa, bo połyka to spowrotem. Ulewa czasami od razu, czasami po godzinie od jedzenia albo wcale. Problemem jest za to krztuszenie się dziecka. Ma nietolerancję laktozy dostaje kolzym w kroplach podawany na płaskiej łyżeczce. Zdarzyło się, że zakrztusił się konkretnie ale nie stracił przytomności. Póki co zachlystowe zapalenie płuc wykluczone. Po tym epizodzie jest płaczliwy i krztusi się przy każdym jedzeniu, zjada połowę mniej. Wiecej treści też mu się cofa chociaż nie wypływa z ust. W łóżeczku śpi wysoko, bierzemy go do odbicia. Karmiony jest mm. Boje się kiedy zbliża sie pora karmienia. Czy mogę prosić o sugestie czego można spróbować.

 17. Mamo Pediatro,
  niestety nie mogę znaleźć informacji na temat korelacji pomiędzy refluksem a nasilonymi objawami skórnymi, a szukam przyczyny problemów skórnych dziecka. Czy mogę liczyć na (choćby krótkie) rozwinięcie tematu w komentarzu?
  Pozdrawiam serdecznie!

 18. Pani Doktor… moja córcia ma takie objawy: przede wszystkim jest marudna, mam wrażenie, że cały czas coś jej przeszkadza, męczy się z czymś:( od ponad 2 tygodni ma mleczny katar, którego nie mogę się pozbyć, wsadza palce do buzi, tak głęboko, ze aż się krztusi. jak leży, ma takie napady zgięciowe (zgina się do boku, jakby chciała sobie ulżyć). do tego jesteśmy już po dwóch zapaleniach płuc! często ma czkawkę, często się krztusi… czy może to być refluks ukryty? kiedyś słyszałam, że jest on związany głównie z alergią u dziecka, czy to prawda? córeczka ma 3,5 msc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *