inne

O GORach, GERDach i ulewaniach

Podnosisz dziecko do odbicia, a na Twoim pięknym sweterku ląduje mleko? Tak, to kolejny urok macierzyństwa… Ulewanie pokarmu, czyli regurgitacje to jego wydostawanie się na zewnątrz. Taki objaw może (ale nie musi) towarzyszyć refluksowi żołądkowo-przełykowemu. Refluks może być ukryty – treść żołądka cofa się do przełyku ale nie wyląduje na Twoim sweterku.

Refluks żołądkowo-przełykowy lub GOR (od angielskich nazw) spowodowany jest cofaniem się kwaśnej treści żołądka do przełyku. Jeśli trwa do 3 minut i nie powoduje specjalnych dolegliwości to jest fizjologiczny i może się przydarzyć każdemu. Zwłaszcza po jedzeniu.

Ale z drugiej strony taka kwaśna treść w przełyku to koniecznie jest coś przyjemnego. Dopóki refluks nie powoduje zmian zapalnych w przełyku czy innych powikłań to nie jest chorobą. Ale osobiście doświadczyłam zgagi w trzech ciążach i nie wspominam tego najlepiej.

A co ma powiedzieć dziecko, które męczą podobne objawy? A już tym bardziej niemowlę, które nie potrafi wyrazić co mu dolega inaczej niż płaczem czy niepokojem. W momencie gdy dolegliwości są nasilone, wystąpią powikłania to GOR staje się GERDem, czyli chorobą refluksową przełyku.

Fizjologia

Regurgitacje to zjawisko dosyć często występujące fizjologicznie u niemowląt w pierwszych miesiącach życia. Szczyt ulewań występuje między 3-4 miesiącem życia. Ale w pierwszym roku nawet 40% niemowlaków je prezentuje. Z kolei sama choroba refluksowa u niemowlaków występuje naprawdę rzadko. Częściej u starszych dzieci.

Dlaczego niemowlak ma refluks

Spowodowane jest to inną budową połączenia między przełykiem i żołądkiem. Nasz organizm wykształca tak zwany mechanizm antyrefluksowy, który u niemowlaków jest jeszcze niedojrzały.

W miarę jak dziecko rośnie, połączenie przełyk-żołądek ustawia się pod innym kątem, a mięsień, który znajduje się w tym miejscu [dolny zwieracz przełyku] zaczyna lepiej funkcjonować (wydłuża się też śródbrzuszny odcinek przełyku). Dodatkowo ulewaniu sprzyja przebywanie w pozycji leżącej i częste połykanie powietrza przez małego ssaka.

Zwykle ponad 85% niemowlaków z problemami refluksowymi nie ma już żadnych objawów po pierwszych urodzinach.

Tylko fizjologia?

Refluks i ulewanie to nie tylko problem zdrowych dzieci. Istnieje grupa maluchów szczególnie predysponowanych do wystąpienia ciężkiej i przewlekłej choroby refluksowej.

Dzieci z chorobami neurologicznymi, z mukowiscydozą czy przetoką tchawiczo-przełykową, dzieci z trisomią 21, z wadami wrodzonymi (jak przepuklina przeponowa), ale i wcześniaki czy dzieci otyłe. U niektórych z nich GERD nie jest tylko ulewaniem z okresu niemowlęctwa – pozostaje również na kolejne lata.

Wśród czynników ryzyka choroby refluksowej przełyku wymienia się również dym tytoniowy. Warto o tym pomyśleć jeśli jesteś palaczem i jak najszybciej pożegnać się z nałogiem.

U niemowląt i małych dzieci przyczyną regurgitacji i refluksu może być nietolerancja jakiegoś pokarmu. Jeśli ulewaniom towarzyszą zmiany skórne, albo dziecko oddaje stolce z domieszką krwi – zgłoś się do lekarza.

Objawy u najmłodszych

Niemowlęta ulewające zwykle nas nie niepokoją. Tak jak Wam napisałam, w tym wieku regurgitacje ,czyli wydostawanie się treści pokarmowej na zewnątrz może się zdarzyć i jest dosyć częste.

Nie potrzebujemy tutaj żadnych dodatkowych badań. Sam objaw który dziecko prezentuje w niemowlęctwie (najczęściej między 3 tygodniem a 12 miesiącem życia) daje nam prawo do postawienia rozpoznania. Ulewanie.

Dodatkowo takie dziecko nie ma epizodów krztuszenia, bezdechu, prawidłowo ssie i przybiera na wadze.

Ulewanie przytrafia się raz-dwa razy dziennie, a czasami kilkanaście razy w ciągu dnia. Zwykle dziecko, które ulewa zupełnie się tym faktem nie przejmuje. Jest szczęśliwe i wylewające się z jego buzi mleko, martwi go zdecydowanie mniej niż mamę i tatę. Dobrze się rozwija, dobrze przybiera na wadze, nie ma z powodu refluksu nawracających infekcji (np zapaleń płuc). Nawet jeśli odrobina treści z żołądka dostanie się do dróg oddechowych i wywoła niewielki niepokój, to dziecko odkrztusi ją i tym kaszlem obroni się przed infekcją. Zadowolone ze swojego ulewania dziecko nazywa się „szczęśiwym ulewaczem” (happy spitter).

Kiedy pójść do lekarza? 

Jakie sytuacje powinny zaniepokoić młodą mamę? Jeśli dziecko ma częste odbijania i ulewania to czy powinnam się zgłosić do lekarza?

Należy jednak odróżnić ulewania od wymiotów chlustających. Te drugie są zwykle bardziej obfite, pod większym ciśnieniem i na dużą odległość. Jeśli masz wątpliwości czy to ulewanie czy nie – zgłoś się do lekarza. „Zwykłe ulewania” też mogą mamę niepokoić. Jeśli masz wątpliwości to podziel się nimi z położną lub pediatrą w trakcie wizyty patronażowej czy szczepienia.

Zgłoś się do lekarza jeśli ulewaniom towarzyszą:

 • zaburzony rozwój dziecka
 • trudny do ukojenia płacz
 • pojawienie się ulewania lub wymiotów po raz pierwszy po 6 miesiącu życia
 • objawy niedożywienia (jeśli masz wątpliwości czy dziecko dobrze przybiera na wadze – udaj się do poradni dziecka zdrowego i je zważ. Wagi dla niemowlaków często mają też przy sobie położne na patronażu)
 • wymioty fusowate (jak fusy od kawy)
 • żółć lub krew w treści wymiotnej
 • prężenia dziecka z odchylaniem głowy do tyłu (zespół Sandifera – dziecko wygina się w łuk)
 • bezdechy
 • napadowe zszarzenie powłok skórnych
 • nawracające epizody świszczącego oddechu
 • nawracające zapalenia płuc (tego żadna mama sama nie stwierdzi, ale dziecko gorączkujące, gorzej/inaczej oddychające, kaszlące to absolutny powód na wizytę u pediatry!)
 • odmowa jedzenia

Dobrze zebrany wywiad od rodziców i obserwacja dziecka zwykle pozwalają podejrzewać refluks żołądkowo-przełykowy u małego pacjenta.

Z kolei do rozpoznania GERDu, czyli choroby refluksowej przełyku potrzebna jest już dodatkowa diagnostyka. W celu potwierdzenia rozpoznania wykonać się powinno pH-metrię przełyku. Nie jest to przyjemne badanie – kto by chciał chodzić z rurką  – co prawda bardzo cienką, ale wetkniętą przez nos do przełyku przez… 24 godziny? Dlatego jeśli pacjent jest „typowy”, to lekarz zwykle stara się tego uniknąć.

Niektórzy lekarze wykonują USG połączenia przełykowego i zaobserwować w trakcie mniej więcej 10-minutowego badania fale zwrotne czyli cofanie się tej treści z żołądka do przełyku. Standardy postępowania nie pozwalają nam jednak na postawienie rozpoznania na podstawie takiego badania. Ale można określić występowanie czynników ryzyka – np zbadać jak wygląda kąt Hisa, czyli pod jakim kątem przełyk „wpada” do żołądka. Jeśli kąt jest rozwarty to jest predyspozycja do refluksu.

Leczenie

Jeśli dziecko jest małe (do 6 msc życia) i ma typowe objawy, to zwykle przyjmuje się, że refluks po prostu ma i czekamy aż ulewanie przeminie. Nie podaje się u tych dzieci leków.

U dzieci w pierwszym roku życia nie jest już zalecane „postępowanie ułożeniowe – można je rozważyć w kolejnych etapach leczenia u dzieci starszych. U niemowlaków należy pamiętać o ryzyku SIDS.

Co można zrobić przy miernie nasilonych objawach?

Można zmodyfikować karmienie. Lepiej stosować zasadę częściej ale mniej. Unikamy obfitych posiłków – zwłaszcza przed snem.

Nie potrząsamy dzieckiem – żadnego skakania dla zabawy po jedzeniu, ani obracania dziecka do góry nogami (mam nadzieję, że z małym niemowlęciem nikt tego i tak nie robi). Unikamy również gwałtownych zmian pozycji

Co robić, jeśli objawy są nasilone?

Nasilone objawy zwykle idą w aprze z gorszym przybieraniem na wadze. Lekarz może zalecić zagęszczanie posiłków (Nutriton) lub specjalne mieszanki mleczne z symbolem AR (anty-refluksowe). Refluks nie jest wskazaniem do zaprzestania karmienia piersią – preparat można podać zaraz po nakarmieniu – łyżeczką.

O samym ulewaniu poczytasz tutaj –> klik

Objawy refluksu u starszych dzieci

Ulewania już raczej nie doświadczymy. Dzieci starsze często są w stanie jednak nazwać swoje dolegliwości. Doświadczyć mogą zgagi, odbijania, pieczenia za mostkiem – czasami określają to jako ból w klatce piersiowej. Towarzyszyć tym objawom może również ból brzucha.

Dziecko może mieć tendencję do częstych wymiotów, brzydki zapach z ust, problemy z uzębieniem, nawracające zapalenia gardła, zapalenia oskrzeli, zapalenia krtani, zapalenia płuc, zapalenia uszu, zapalenia zatok, bóle w klatce piersiowej, trudności z połykaniem lub chrypkę.

Zdarza się również w tej grupie wiekowej „pochrząkiwanie” – zwykle jest powodem irytacji opiekuna, a nie wynika ze złośliwości dziecka.

Często zwraca uwagę pozycja spania. Te dzieci zwykle lubią spać wyżej – to ich instynktowna odpowiedź na męczące ich objawy. Po położeniu do łóżka, przy pochylaniu czy przy wysiłku (np w trakcie dłuższego posiedzenia w toalecie) może pojawiać się kaszel.

Leczenie

Przy nasilonych objawach zazwyczaj wdraża się leczenie farmakologiczne. Choroba refluksowa, które występuje u starszych dzieciaków, podobnie jak u dorosłych ma tendencję do nawracania i jest problemem przewlekłym. Podaje się leki zmniejszające kwaśność treści żołądka (poczytasz niżej).

Czym grozi takie długotrwałe utrzymywanie się refluksu?

Nabłonek przełyku ulega uszkodzeniu i dochodzi do zmian zapalnych w tej lokalizacji. Mogą powstawać nadżerki i owrzodzenia. Im dłużej takie narażenie na treść żołądka trwa tym bardziej przełyk na to reaguje. Nabłonek może się przekształcić w walcowaty (mówi się o metaplazji przełyku), a to z kolei prosta droga do raka gruczołowego w tej lokalizacji. Co prawda rak rozwija się najczęściej w wieku dorosłym i nie dotyczy dzieci, ale brak kontroli problemu przez lata, w tym w okresie dzieciństwa może odnieść właśnie taki skutek.

Bardziej narażone na raka gruczołowego lub samą metaplazje są pacjenci z uszkodzeniem OUN czy z przewlekła chorobą płuc i chorobą refluksową.

Co jeszcze poza lekami można zrobić?

 • wyeliminować ekspozycję na dym tytoniowy
 • jeśli dziecko jest otyłe – należy dążyć do zmniejszenia masy ciała
 • jeśli masz w domu nastolatka – z refluksem – zwróć mu uwagę na możliwe nasilenie objawów przez napoje alkoholowe
 • istotne jest unikanie dużych porcji posiłków (dużych objętościowo)
 • jedzenie minimum 2, a nawet 3 godziny przed snem
 • unikanie wysiłku krótko po posiłku (najlepiej minimum 2 godziny) – również pływania – w wodzie siła wyporu dodatkowo oddziałuje na jamę brzuszną

Jak jeszcze pomóc takiemu dziecku? Zwróć uwagę na dietę. Oto lista produktów, których warto unikać, bo mogą nasilać dolegliwości:

 • mocnej herbaty (nie tylko gorzkiej ale i słodzonej)
 • mięty
 • gazowanych napojów, w tym również napoje energetyzujące
 • kakao
 • czekolady, bitej śmietany, tortów i ciast czekoladowych
 • słodkich konfitur
 • tłustych serów
 • tłustego mięsa (odpada golonka, boczek czy kaczka), podrobów
 • zup na mięsnych wywarach zagęszczanych śmietaną
 • smażeniny: frytek, placków ziemniaczanych, smażonych ziemniaków
 • chleba pszennego
 • często również ogórków, kapusty kalafiora
 • cytrusów, soków cytrusowych
 • ostrych przypraw
 • chipsów itp.

Powiecie – beznadziejnie mieć refluks, bo tyyyylu dobrych rzeczy nie można jeść. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne. I każde dziecko z nasilonym refluksem powinno indywidualnie zbudować swoją listę pokarmów zabronionych (niekiedy podświadomie ich unika, bo wie, że po nich czuje się gorzej).

Kiedy włączamy leki?

Najczęściej wdrażanym lekiem jest omeprazol, Nie eliminuje zarzucania treści z żołądka do przełyku, ale zmniejsza jej kwaśność, a tym samym zmniejszą nasilenie objawów. Bywa, że leki są wdrażane jako diagnostyczna próba terapeutyczna. Czyli mamy pewne podejrzenia u dziecka starszego, bo zgłasza dosyć typowe objawy. Włączamy lek na 4-6 tygodni i w razie powodzenia, możemy przedłużyć kurację do 2-3 miesięcy.

U tych dzieci, które nie reagują na leki opcją jest jeszcze operacja chirurgiczna zwana fundoplikacją.

A czy u Waszych dzieci ktoś podejrzewał kiedyś refluks?

Ostatnia edycja postu: 14-06-2020.

Żródła:

 • Żywienie i leczenie żywieniowe dzieci i młodzieży pod redakcją Hanny Szajewskiej i Andrei Horvath 2017 r.
 • PEDIATRIA I – Kulus, Grenda, Kawalec 2018 r.

70 thoughts on “O GORach, GERDach i ulewaniach

 1. Mój syn ulewał jak gejzer albo fontanna. Chlustał tak, że po odbiciu oboje byliśmy do przebrania mimo okładania pieluchami. „Ulewanie” minęło dopiero po pół roku, ale skłonność do wymiotów mu została do dziś.
  Z kolei córka przez 17 miesięcy swojego życia zwymiotowała 3-4 razy, ale gdy była mała miała problemy z dusznością przy katarze. Rzęziła tak, że podłoga pod nią się trzęsła, a ja zastanawiałam się czy to ona tak oddycha czy telefon mi wibruje. Pomogły dopiero leki na refluks.

  1. Wydaje mi się, że refluks nie jest tak popularnym rozpoznaniem wśród lekarzy jak być powinien. Na studiach właściwie mało na ten temat mówili. Więcej dowiedziałam się w kole pediatrycznym, poradni immunologicznej i na stażu. Może jeszcze się go nie docenia?

  2. Mój syn miał zdiagnozowany GER, więc (wydawało mi się) nieźle zorientowałam się w temacie, ale po przeczytaniu Twojego wpisu mam jeszcze szersze pojęcie 🙂
   dzięki!
   Dziecko (wtedy 2,5 roku) przyjmowało Helicid, a później dłuuugo Gastrotuss po kolacji, która była 2-3h przed snem i później ponownie nawet po każdym napiciu się wody. Na listę totalnie zakazanych produktów trafiły wywary na kościach i sok jabłkowy. A po godzinie 16 żadnych owoców i mleka. Po miesiącu pilnowania diety była widoczna ogromna poprawa, a teraz, po roku nie widzę już żadnych objawów.

   1. Lekarz mojej 2miesiecznej (wiel korygowany 3 tygodnie ; urodzona w 34 tyg)corce przepisal Esomeprazol w dawce 5mg dwa razy dziennie , czy jest to bezpieczny lek dla tak malego dziecka?

 2. Moja coreczka swego czasu dosc mocno ulewala. Ulewanie nalzalo po otrzymaniu mleka Nutramigen. Nadal ulewa (2 -3 razy na dobe), , czasami slysze jak sie jej w brzuszku przelewa albo czesto zwraca herbatke albo wypita wode. Dodatkowo, ma nieswiezy oddech (czuc kwas) I od urodzenia kicha I kaszel kilka razy w ciagu dnia.

  czy powyzsze objawy sa niepokojace?

  1. witam. Takie objawy wskazują rzeczywiście na refluks. Jeśli utrzymują się przez pierwsze pół roku życia to zwykle określa się to jako fizjologię. Proponuję opisane wyżej postępowanie ułożeniowe 🙂 I obserwacja. Stopniowo objawy te powinny ustępować. Jeśli będą się utrzymywać to będzie trzeba zwracać uwagę na dietę – unikać produktów, które nasilają jeszcze objawy refluksu.

 3. Po pierwsze – rewelacyjny blog! Ostatnio moja najczęstsza lektura, kiedy Córa ma drzemkę 😉

  Po drugie – ulewanie/refluks… sama do końca nie wiem, co tak naprawdę męczy moje dziecię. Na każdej wizycie u pediatry przypominam o tym problemie, ale słyszę, że dziewczynki z reguły częściej ulewają, że Córa jest zdrowa, przybiera, dobrze się rozwija, więc nic złego jej się nie dzieje. Próbowałam z Nutritonem, ale karmię piersią, a nutritonowej papki z łyżeczki jeść nie chciała. Teraz ma już ponad 7 miesięcy, jedziemy ostro z rozszerzaniem diety, dostaje już kaszki i przeciery owocowe czy warzywne, myślałam, że stałe pokarmy zahamują ulewanie, ale wciąż się pojawiają. Sama też mam problem – mimo przeczytania z miliona definicji – co jest ulewaniem, co refluksem, a co wymiotami. To co „wydostaje” się z Córy, to zwykle towarzyszy odbiciu, czasem z mniejszą lub większą treścią pokarmową, ale zwykle pachnie nie przyjemnie, tak wymiocinami, czasem bywają tego pokaźne ilości, czasem pojemność łyżki. I cały czas nie daje mi to spokoju… Ostatnio zaczęła tak dziwnie odkasływać, ale nie wiem czy to nowa „umiejętność”, którą Córa odkryła i się nią bawi, czy jakiś problem z gardełkiem, np. podrażnienie od kwasów żołądkowych. Na ostatniej wizycie u pediatry gardełko miała czyste.
  Może Pani ma na to jakąś teorię?
  Pozdrawiam serdecznie!

  1. Witam 🙂 Dziękuję za miłe słowa 🙂
   Co do problemu córki, to brzmi typowo refluksowo. Ze swojej strony radziłabym podawanie preparatu Gastrotuss baby – po posiłku. Myślę, że można by się również pokusić o włączenie inhibitora pompy protonowej (na przykład Helicid) ale to już pod kontrolą lekarską (zwykle włącza się na 8 tygodni, obserwuje reakcje na leczenie i jeśli jest poprawa to później włącza pomocniczo w okresie infekcji). Refluks żołądkowo-przełykowy może być jak najbardziej przyczyną kaszlu. Oprócz leczenia to proszę również zastosować postępowanie pielęgnacyjne/ułożeniowe. Materac łóżeczka unieść nieco wyżej, aby dziecko nie spało na płasko. Posiłki podawać w mniejszych ilościach, ale częściej i kolację przesunąć tak, aby nie było później niż na dwie godziny przed snem 🙂 Spróbujecie? pozdrawiam ciepło 🙂

   1. Helicid to już „duży kaliber” – mam nadzieję, że nie będzie konieczny!
    Córa mimo wieku jest wciąż dzieckiem kolkującym i podajemy jej Sab simplex, czy dodatkowe podawanie Gastrotussu nie będzie za dużym obciążeniem? Nie chciałabym nadmiernie „zakraplać” dziecka 😉
    No i pomimo sporego ulewania to akurat w nocy nigdy nie było z tym problemu. Nie miałam sytuacji, by córka się krztusiła, rano sprawdzałam materacyk i nigdy nie był zaplamiony. Nie wiem czy w tym przypadku unoszenie łóżeczka coś da, poza tym córka lubi „spacerować” w łóżeczku przez sen i boję się, że często będzie układała się główką w dół. A karmiona jest 5 razy w ciągu dnia (z piersi + dodatkowo kaszka na śniadanko i przeciery na obiadek), w nocy najczęściej muszę ją 2 razy przystawić. Także karmienia mamy regularne i o stałych porach 🙂

    1. Helicid to już bardziej zdecydowane działanie. Ale niekiedy jego włączenie daje bardzo pozytywny wynik. Zmniejszenie kaszlu, wymiotów, ulewania. Mimo to decyzja o jego zastosowaniu powinna być podjęta przez lekarza prowadzącego. Zaczęłabym od gastrotussu – na próbę. Zobaczy pani czy jego włączenie da pozytywny efekt – odstawić można w każdej chwili 🙂

 4. Witam,
  My także mamy problem z naszą 14 miesięczną córka. Od ok 7 miesiąca ma często bardzo brzydki zapach z ust. Dodam że pierwszy ząb pojawił się dopiero po skończeniu 11 miesięcy. Od dwóch miesięcy mała w nocy nie je. Do picia dostaje tylko przegotowaną wodę.Podawałam jej przez pewien czas Gastrotuss ale za wiele nie pomógł na zapach z buzi.
  Nasza Pani doktor mówi że to przejdzie ale zaczynam w to wątpić. Obawiam się czy te dolegliwości nie są związane z jakąś bakterią.

 5. Witam!dziękuję za interesujący blog niewielu lekarzy interesuje ten problem.mam 4latka z objawami:bole brzucha,nerwowosc ,budzenie w nocy,słaby apetyt i próchnica ,brzydki zapach z ust.kilka razy diagnozowany w szpitalu badania krwi kału moczu i ust w normie wykryto alergię na mleko.mleko rok temu wyrzucilismy z diety A problem nie ustąpił.pomagał na krótko gastrotus.proszę o poradę co dalej zrobić?

  1. Dieta przede wszystkim! Oto lista produktów, których warto unikać u dziecka, u mamy karmiącej większe znaczenie ma zdrowe odżywianie niż dieta sama w sobie:
   mocnej herbaty (nie tylko gorzkiej ale i słodzonej)
   gazowanych napojów
   kakao
   czekolady, bitej śmietany, tortów i ciast czekoladowych
   słodkich konfitur
   tłustych serów
   tłustego mięsa (odpada golonka, boczek czy kaczka), podrobów
   zup na mięsnych wywarach zagęszczanych śmietaną
   smażeniny: frytek, placków ziemniaczanych, smażonych ziemniaków
   chleba pszennego
   często również ogórków, kapusty kalafiora
   cytrusów, soków cytrusowych
   ostrych przypraw
   chipsów itp.

   Konserwanty wykluczyć. Lepiej karmić częściej ale mniejszymi porcjami 🙂

 6. Witam synek ma prawie 9 miesięcy , wazy 9,2 kg i niestety ma refluks, bardzo często odbija mu sie ,w nocy jest niespokojny, kręci sie płacze,karmie go piersią jakie produkty powinnam wyeliminować ze swojej diety i jakich produktów nie podawać dziecku ? Bardzo dziękuje .

  1. Dieta przede wszystkim! Oto lista produktów, których warto unikać – zarówno u dziecka, jak i mamy karmiącej:
   mocnej herbaty (nie tylko gorzkiej ale i słodzonej)
   gazowanych napojów
   kakao
   czekolady, bitej śmietany, tortów i ciast czekoladowych
   słodkich konfitur
   tłustych serów
   tłustego mięsa (odpada golonka, boczek czy kaczka), podrobów
   zup na mięsnych wywarach zagęszczanych śmietaną
   smażeniny: frytek, placków ziemniaczanych, smażonych ziemniaków
   chleba pszennego
   często również ogórków, kapusty kalafiora
   cytrusów, soków cytrusowych
   ostrych przypraw
   chipsów itp.

   Ponadto lepiej karmić częściej ale mniejszymi porcjami 🙂

 7. witam
  Mój synek ma 10 m i obok refluksu ma zespół sandifera. Mam pytanie czy powinnam zredukować do miniumum nocne karmienie (budzi sie bardzo często i bardzo często ssie pierś)? Jest bardzo niespokojny w nocy i widać że go drażni przełyk albo brzuszek. I jeszcze mam pytanie czy kaszki dostępne w sklepach typu hipp czy bobovita mozna podawać dzieciom z refluksem? Wspomina Pani także o Gastrotuss baby czy jeśli bierzemy debridat i bioprazol przed posiłkeim to można ten gastrotuss podać dodatkowo po posiłku (mam wrażenie że te leki co bierzemy nie bardzo mu pomagją, albo zastąpić bioprazol tym gastrotussem).
  Będę wdzieczna za jakiekolwiek porady pozdarwim Asia

  1. można spróbować z gastrotussem i poobserwować. Co do nocnych karmień to nie wiem czy uda się je wyeliminować w tym wieku…

 8. Witam serdecznie, jestem mamą 9cio tygodniowego malucha u którego stwierdzono refluks (poniekąd jest to refluks ukryty, mleko niekiedy cofa sie do jamy ustnej ale nie wylewa na zewnątrz). Synek płakał i wyraźnie odczuwał ból podczas ulewania, które występuje nieraz nawet kilka godzin po karmieniu, mlaska i przełyka podczas snu, wyraźnie lepiej czuje się w pozycji pionowej, pręży i wygina się w łuk, ma problem z przyssaniem się do piersi. Od 3 tygodni przyjmuje Omeprezol 1,2ml, przestał płakać podczas ulewania, niestety pozostałe objawy się utrzymują. Po tygodniu przez tydzień miał biegunkę a teraz natomiast ma problem z opróżnieniem i bardzo mało śpi (czasem tylko 2-3h w nocy). Zastanawiam się czy to mogą być skutki uboczne Omeprazolu i czy jest może jakiś inny lek na refluks, na który należałoby go zmienić w związku z tym? Z góry dziękuję za pomoc. Dodam tylko, że nasza lekarka jest teraz na dłuższym zwolnieniu lekarskim a różni lekarze, którzy ją zastępują mają różne opinie i zdają się bagatelizować problem.

  1. zmiana rytmu wypróżnień to częsty objaw niepożądany omeprazolu. zaburzenia snu są rzadsze, ale też przyczyną może być lek. generalnie lek nie sprawi że refluks zniknie, ale zmniejsza kwaśność treści i ma dzięki temu zmniejszyć uciążliwość objawów. to znaczy, że treść nadal się cofa, także mlaskanie i przełykanie jest nadal, ale nie jest ona kwaśna, więc nie powinno być przy tym niepokoju, płaczliwości, bo nie ma podrażnienia. Co do zmiany preparatu – można spróbować chociażby innego producenta, ale generalnie ta grupa leków nie różni się jakoś specjalnie pod kątem częstości wywoływanych działań niepożądanych.

 9. Witam. U nas jest tak:córka ma 8 miesięcy, ulewa od zawsze, czasami tak, że przebranie nic nie dało, musialyśmy sie obydwie kąpać. A takie mocne ulewania zaczęły się po podaniu leku deflegmin baby. Później się zmniejszyły. Wymioty około 10 razy przez te 8 miesięcy. Dużo tez kicha i kaszle. Jednak po i słuchaniu przez lekarza „czysto”. Ale od 2 miesięcy ulewanie już małe, ale bardzo często pokarm cofa się i choć nie wypływa, to córka się nim krztusi. Dużo kaszle a najwięcej po nocy i dziennych drzemkach. W nocy nosek zatkany i jakby cos furczalo jej w środku. Lekarz stwierdził refleks. Probowalismy gastrotuss baby, poprawa była ale znikła w trakcie podawania syropku i znowu było źle. Lekarz zdecydował włączyć helicid control. Córka bierze go 3 dni, 2 razy dziennie po pol zawartości i objawy od 2 dni bardzo się nasilily. W nocy obudziła się też z zatkanym noskiem (aż tak źle nie było przed helicidem) i płakała, wręcz piszczala i preżyła sie. Nie moglismy jej uspokoic. Teraz po dawce helicidu (30 minut po) był płacz i pisk, prezenie. Kilka razy podnosiłam ją przy karmieniu bo zaczynala płakać. Napinala się, płakała, ewidentnie coś jej było. W końcu zasnęła, trzymałam ją pionowo ponad pół godziny i jej się nie odbiło. Pediatra wyjechał na urlop. Czy możliwe jest, że helicid jej szkodzi i powinnam przestać go podawać?

  1. być może powinno się jednak zastosować inny preparat, albo innego producenta. Moze nie chodzi tutaj o samą substancję, ale dodatki, które używane są przy produkcji leku. Jesli po zmianie leku na inny problem będzie się utrzymywał to będzie trzeba szukać innych rozwiązań – w działania niepożądane omeprazolu sa wpisane zaburzenia snu, ból brzucha, gorsze samopoczucie – to może być przyczyną zachowania córki.

 10. Mam pytanie odnośnie diety. Ogórki kiszone, kapusta kiszona? Czy zwykłe też? Każda zupa na mięsnym wywarze jest zła? Czy tylko ta ze śmietaną? A co z pomidorami i ich przetworami czy z papryką? I czy naprawdę karmiąc piersią też muszę trzymać taką dietę? Mleko, jeśli dziecko ma alergię na bmk to i owszem, ale jak ja zjem czekoladę to dziecko może mieć zgagę? No jakoś mi się to nie widzi… I proszę nakłaniać do wizyt u gastrologa, bo pediatrzy zazwyczaj problemów nie widzą… Najlepiej u dobrego gastrologa i diagnostyki szpitalnej. I jeszcze jest refluks ukryty. Na ten temat warto też uświadomić rodziców. Bo często na zewnątrz niewiele widać, a problem niestety jest duży. Ale wiedza o refluksie, jak na pediatrę, dość spora;-) Pozdrawiam.

  1. DIeta bardziej u maluszka niż u mamy karmiącej – mama karmiąca ma się odżywiać przede wszystkim zdrowo. Co do wszystkich składników to warto po prostu obserwować – bo zdarzają się silniejsze reakcje na niektóre produkty w zależności od dziecka. Ogólne wskazówki dotyczą wszystkich, ale może tak być, że po ogórku u jednej osoby nic się nie dzieje, a druga wymiotuje.

 11. Witam, moja córka ma 14 tygodni pręży się i wygina do tylu, oczywiscie płacz, a raczej krzyk około 2h po jedzeniu. Wtedy ją noszę, odbija sobie i się udpokaja. Czasami podczas karmienia wygina się i płacze, wtedy ją pionizuję i odbija sobie, przestaje płakać, ale już nie chce dalej pić. Odnoszę wrazenie, ze czasami pije tylko po to aby odbić. Mała nie ulewa na zewnątrz, ale słychać, ze podchodzi jej do gardła i połyka. Byliśmy u pediatry 5 razy ale twierdzi, ze to normalne i przejdzie do roku. Podajemy jej mleko hipp comfort na wzdecia, kolki i zaparcia bo miała zatwardzenie, a mąz jest alergikiemi. Meszkamy w de i niestety tutaj mleko musimy sobie sami dobierać. Proszę o pomoc bo juz jestem bezsilna, a mała ciągle płacze, nawet na spacery trudno chodzic.

  1. a próbowaliście karmić częściej, ale mniejszymi porcjami? Ewentualnie można mleko zagęścić, żeby przynieść ulgę, ale wtedy może być też problem z kupką. WIęcej o ulewaniu jest w osobnym wpisie – z dokładną instrukcją postępowania

  1. Witam serdecznie, od urodzenia moja mala się krztusi zazwyczaj występuje to po posiłku. Czasmi jest to półgodziny po posiłku czasami godzinę lub dwie (karmie piersią). Dodatków po odłożeniu do łóżeczka albo wózka małej ewidentnie podchodzi do gardła treść pokarmowa i później następuje głosuje złapanie oddechu(dwa razy tylko jej się udało). Lekarze mówią ze noworodki tak maja i ze to samo minie. Jednak ostatnio jest gorzej. Mała przyssana się do piersi jakby chciała ciagle jeść a najadą się bo przybiera bardzo dużo na wadze( wydaj mi się ze nadziej chce zapiać podchodzący jej pokarm). Czy możliwe aby był to refluks ukryty? Jak to dobrze zdiagnozować badaniami?

 12. Moja córka ma 9 tygodni i ulewa praktycznie po każdym posiłku. Karmiona jest wyłącznie piersią, na wadze przybiera bardzo dobrze, jednak to ulewanie mocno ją męczy. W ciągu dnia praktycznie bez przerwy noszę ją na rękach (czasem nie mam kiedy zjeść obiadu), bo odkładana do łóżeczka szybko wybudza się właśnie ulewaniem). Dopiero zaczęłyśmy przygodę z Nutritionem, ale na chwilę obecną w niewielkim stopniu pomaga 🙁 Już nie wiem co robić aby w ciągu dnia przespała choć dłuższą chwilkę.

  1. a używa smoczka? czasami u tych dzieci które dużo ulewają pomaga włączenie po 2 miesiącu życia (kiedy laktacja jest już unormowana) własnie smoczka.

   1. Witam serdecznie.
    Wiem, że post został już dosyć dawno opublikowany, ale może akurat będzie mogła mi Pani udzielić odpowiedzi.
    Moja córka za kilka dni skończy 6 miesięcy. Od początku mamy problem z brzuszkiem, ciągle odbijanie, problem ze spaniem na leżąco, napadowym płaczem itd.
    Córka chce być też bardzo często przystawiana do piersi, gdzie po kilku sekundach zaczyna się mocno krztusić.
    Przez ostatnie dwa miesiące objawy bardzo się nasiliły. Dopiero dwa tygodnie temu nowy pediatra stwierdził, że to może być ukryty refluks (córka ulewa bardzo rzadko). Po wykonaniu USG i bardzo szczegółowym wywiadzie dostaliśmy lek Omeprazol. Po kilku dniach stosowania nie widać żadnej poprawy. Czy skuteczność powinna być widoczna od razu czy dopiero po dłuższym stosowaniu? Boję się podawać ten lek mojej córce ze względu na skutki uboczne. Próbujemy rozszerzać dietę, ale to idzie nam bardzo źle. Córeczka otwiera buźkę, ale po 2-3 łyżeczkach zaczyna się prężyć, płakać itd.
    Co sądzi Pani o podawaniu Omeprazolu tak małemu dziecku? Co jeszcze mogliśmy wypróbować żeby ulżyć mojej córeczce?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam

    1. jeśli lekarz zalecił lek to ma podejrzenia co do refluksu. Stosuje się go najczęściej przez okres 2 miesięcy a później tylko wposmagająco np w trakcie infekcji. Zaufajcie lekarzowi. Na efekt trzeba poczekać kilka tygodni

 13. Pani Doktor, mój syn ma refluks. Gastrolog zalecił nam właśnie postępowanie ułożeniowe. Faktycznie, jest to skuteczne, jednak mam wrażenie, że ogranicza możliwość rozwoju ruchowego i społecznego dziecka. W ciągu dnia mały uwielbia spędzać czas na podłodze gdzie może się obracać i towarzyszyć nam w codziennych czynnościach. Jak jednak uzyskać tam kąt 45 stopni? Łóżeczko izoluje małego i nie daje takich możliwości ruchu. Co więcej, fizjoterapeuta zwrócił nam uwagę, że unoszenie miednicy z takiego położenia powoduje nieprawidłowy ruch ciała, dodatkowo zsuwanie dziecka z materaca wzmacnia asymetrię (i kto chciałby być ciągle poprawiany?). W związku z tym małego po jedzeniu faktycznie układamy wg zaleceń, ale później kładziemy na podłodze. Niestety, wówczas pojawia się kaszel i ulewanie.
  Jak to wszystko pogodzić…?
  Będę wdzięczna za odpowiedź.

  1. a inne sposoby walki z refluksem? mniejsz porcje i czesciej? jakies zageszczacze? Jestem raczej daleka od popadania w skrajnosci a na pewno daleka od ograniczania ruchow dziecka w ciagu dnia w trakcie jego aktywnosci.

  2. Droga MamoPediatro, a co jeśli dieta, mniejsze porcje jedzenia nie pomagają? Nie pomaga zagęszczacz, syrop gastrotuss.. dziecko nie ulewa na zewnątrz, na usg udało się zobaczyć cofanie pokarmu dopiero w 5 m.ż. Wcześniej nie wiedziałam ze może być coś takiego jak refluks ukryty a wszystkie objawy zwaliłam na wzmożone napięcie nerwowe, które nam zdiagnozował neonatolog a potwierdził fizjoterapeuta. Czuje się okropnie, tyle czasu moje dziecko się męczyło.. nie wiem dlaczego ale na granicy 4/5msc pogorszyło się. Nieprzespane noce, płacz w nocy i w ciągu dnia.. noszenie non stop na rękach. Niechęć do leżenia na brzuszku (a była to jej ulubiona pozycja!). Skąd te zmiany, skąd to nasilenie? Jak pomoc? Córka lada moment kończy 6msc.

 14. Nasz prawie 4 tyg synek od 2 tygodnia życia zaczął nam kaszlec po każdy karmieniu. Teraz kaszel występuje i po i przed karmieniem. Najgorzej jest w nocy. Nie ulewa tylko kaszle. Zaraz jak kaszle się pojawił byliśmy u lekarza (dodam że mieszkamy w Irlandii), lekarz stwierdził że wszystko ok. W piątek znów poszliśmy do lekarza (do innego), gdyż kaszel się nasilił i wciąż nie daje nam spokoju. Lekarz obsłuchał, zmierzył temperaturę, nawet nagrałem kaszel synka aby go posłuchał. Lekarka stwierdziła że to refluks i przepisała lek (Ranitidine 150mg/10ml) znany w Polsce jako Zantac w syropie, w dawce 0.4 (strzykawki) rano i wieczorem. Czytając ulotkę natknęłam się na informację że zawiera to etanol 8% 🙁 i te skutki uboczne są straszne 😮 Podałam już to dziecku zaraz w piątek wieczorem i w sobotę oraz dziś rano, ale jego brzuszek po tym bardzo źle reaguje bo się zwija i kwili 🙁 i nadal kaszle. Dlatego nie wiem czy nie odstawić tego syropu oraz już sama nie wiem jak mam pomóc naszemu dziecku a lekarza specjalista tutaj jest nieosiągalny 🙁 Pani artykuł mnie trochę uspokoił z tym że to samo musi przejść ale wstawka że może przejść to w zapalenie płuc nie brzmi optymistycznie 🙁
  Serdecznie pozdrawiam.

 15. Witam,
  Mam pytanie odnośnie leku Neobianacid. Czy można podawać go.rowniez dziecku trzyletniemu? Obawiam się, że ma refluks jak biega po jedzeniu to kaszle i chrząka. Córka równiez czasem mówi, że czuję wymiotki w gardle. Osobiście po cesarskim cięciu u mnie również wystąlił refluks, wcześniej nigdy nie miałam problemów z żołądkiem. Używam tego leku Neobianacid, lecz nie mam pewności co do trzylatka. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

 16. Mój syn ma 6 tygodni. Z pewnością ma refluks, jeszcze jesteśmy przed USG ale widać że coś mu się cofa, bo połyka to spowrotem. Ulewa czasami od razu, czasami po godzinie od jedzenia albo wcale. Problemem jest za to krztuszenie się dziecka. Ma nietolerancję laktozy dostaje kolzym w kroplach podawany na płaskiej łyżeczce. Zdarzyło się, że zakrztusił się konkretnie ale nie stracił przytomności. Póki co zachlystowe zapalenie płuc wykluczone. Po tym epizodzie jest płaczliwy i krztusi się przy każdym jedzeniu, zjada połowę mniej. Wiecej treści też mu się cofa chociaż nie wypływa z ust. W łóżeczku śpi wysoko, bierzemy go do odbicia. Karmiony jest mm. Boje się kiedy zbliża sie pora karmienia. Czy mogę prosić o sugestie czego można spróbować.

  1. Witam
   Ja mam dokładnie ten sam problem podaje mm i kolzym też mamy nietolerancję laktozy, czy udało ale pani znaleźć jakieś rozwiązanie ? Córka właśnie też tak odbija i połyka i przez to nie chce jeść 😒 Będę wdzięczna za radę.

 17. Mamo Pediatro,
  niestety nie mogę znaleźć informacji na temat korelacji pomiędzy refluksem a nasilonymi objawami skórnymi, a szukam przyczyny problemów skórnych dziecka. Czy mogę liczyć na (choćby krótkie) rozwinięcie tematu w komentarzu?
  Pozdrawiam serdecznie!

 18. Pani Doktor… moja córcia ma takie objawy: przede wszystkim jest marudna, mam wrażenie, że cały czas coś jej przeszkadza, męczy się z czymś:( od ponad 2 tygodni ma mleczny katar, którego nie mogę się pozbyć, wsadza palce do buzi, tak głęboko, ze aż się krztusi. jak leży, ma takie napady zgięciowe (zgina się do boku, jakby chciała sobie ulżyć). do tego jesteśmy już po dwóch zapaleniach płuc! często ma czkawkę, często się krztusi… czy może to być refluks ukryty? kiedyś słyszałam, że jest on związany głównie z alergią u dziecka, czy to prawda? córeczka ma 3,5 msc

 19. Moja 3,5 miesięczna córka ma objawy refluksu, dr zaleciła hebridat, ma również podejrzenie niedosluchu obustronnego, czy może być on spowodowany wymiotami pod ciśnieniem i ulewaniem?

 20. Dzień dobry!

  Nam pediatra ostatnio poleciła stosowanie Helidicu 10 w reakcji na przewlekły katar/obrzęk nosa – przez dwa tygodnie codziennie. Skonsternowana, wstrzymałam się…Syn (karmiony z piersi) skończył 5 miesiecy, nie ulewa, przybiera prawidłowo, i niemalże od urodzenia ma infekcję nosa. Byliśmy już u laryngologów, neurologów, zrobiliśmy usg pod kątem refluksu – nic nie przynosi poprawy, nic nie wychodzi w wynikach niepokojącego.

  Refluks objawiający się wyłącznie przewlekłym nieżytem? Czy to możliwe?

  1. no niby może, ale pytanie czy ten nieżyt nosa jest w jakikolwiek sposób dla niego uciążliwy?skoro laryngolog nie widzi nic niepokojącego, to może nie ma sensu się stresować? może jest inna, bardziej błacha przyczyna? zbyt suche powietrze w domu? albo może ktoś pali papierosy? może za ciepło w sypialni?

 21. Witam,
  Już nie wiem gdzie szukać pomocy, jestem ciągle zbywana bo córka prawidłowo przybiera na wadze to trzeba czekać… Od 5 dnia życia mamy problem z chlustaniem wymiotami i ulewaniem. Czasem jest to w mniejszych czy większych ilościach ale zdążą się po każdym karmieniu kilkanaście razy. Najgorzej jest wieczorem bo córka chlusta i wymiotuje aż leci na podłogę nawet 10 razy,dopiero czkawka oznacza koniec. Obecnie 4,5 miesiąca a ja nie wiem czy to wirus ( nie ma innych objawów) czy po prostu wymiotuje bo „tak może być” Jestem tym przerażona. Próbowałam wszytskiego, odbijanie, wyżej główka, dieta bmk jemy co 2 godz kp max 8 min więc nie jest w stanie zjeść chyba dużo… Jest nerwowa, gorzej sypia ciagle się budzi, coś przełyka, czasem nawet pójdzie nosem i się dławi.
  Proszę o pomoc, ewentualnie gdzie się zgłosić żeby mnie kolejny raz nie odesłali z kwitkiem.
  Pozdrawiam

  1. skoro sytuacja tak wygląda i jest pani zaniepokojona to może warto zrobić dodatkową diagnostykę? z usg włącznie? dziecko karmione jest na żądanie?

 22. Witam. Pani Doktor, mój synek*ma 15 tyg. Alergia pokarmowa. Pije nutramigen. Zagęszczam nutritonem. Ulewanie na zewnątrz sie skończyło. Teraz pojawił się problem z jedzeniem. Maluch chętnie łapie smoczek zaczyna ssać.. I puszcza wygina się, placze podczas jedzenia bardzo często ma czkawke. Pediatra kazala dawać omeprazol 3.5ml na dobę. Dajemy. Jednak pojawił się ból brzuszka. Spi niespokojnie brzuszek jest wzdęty. Na brzuszku pojawiła się jasna wysypka. Co to może być? Pozdrawiam.

  1. Nasz synek 4mce ma zdiagnozowany refluks i naszym ogromnym zmartwieniem jest, ze odmawia jedzenie, bo sprawia mu bardzo duzy dyskomfort. Stoimy z waga dluzsze okresy, ostatni miesiac prybral tylko 400gr, a karmienie to dla niego meka, rzucanie sie, placz, wypluwanie smoka, choc jest glodny i chce jesc. Jedyne spokojne karmienie jest jak uda sie wylapac pore, ze jest i sebny i glodny, bo wtedy po paru lykach przysypia i na spiaco konczy cala butelke. Mamy omepraxol od paru dni i czekamy czy bedzie efekt. Bylismy w szpitalu jak waga stala juz drugi tydzien i malo co byl w stanie zjesc, ale nas odeslali kazac czekac kolejne dwa tygodnie, bo jeszcze nie odwodniony. Nie wiem jak mu pomoc i co robic, karmienia to egzorcyzmy i meka dla nas wszystkich i potworne zmartwienie czy sie nie przyglodzi i bedzie prawidlowo rozwijac. Ostatnich kilka dni jadl duzo wiecej tylko dzieki temu, ze przypadkiem byl akurat na karmienia zmeczony i przysypial, ale nie jestesmy tak w stanie karmic sie zawsze. Nasze cale zycie kreci sie juz tylko wokol tego 🙁 czy jestesmy mu jeszcze jakos w stanie pomoc? Wiem, ze jest mleko o zwiekszonej kalorycznosci, moze to jest rozwiazanie jak ma bardzo slabe dni? Tylko nie wiem dlaczego zaden ekarz nam go nie zasugerowal, a bylismy u wielu. Czy ma jakies skutki uboczne?

 23. Bardzo dziękuję za ten wpis moje córki maiły refluks w wieku niemowlęcym dość typowy zdiagnozowany, u jednej z nich utrzymuje się do dziś a ma ponad 6 lat, ten artykuł pozwolił mi usystematyzować maja widzę i połączyć jeszcze więcej faktów w całość.

 24. Ostatnio byłam u laryngologa z 4-letnim synem, by sprawdzić w badaniu fiberoskopowym przyczyny chrypki. No i przy okazji lekarka na podstawie podrażnień stwierdziła refluks. Syn dostał gastrotus baby. Teraz zaczęłam zwracać uwagę, że u drugiego syna (brat bliźniak) też słychać odbijanie, często po kolacji, jak leży w łóżku. Wtedy od razu chce pić wodę. Dopytałam, że
  czuje tam nieprzyjemne uczucie
  Zastanawiam się, jak mogę to sprawdzić. Czy też zacząć mu podawać ten gastrotus. Jeśli by się dało, wolałabym uniknąć fiberoskopii, bo to bardzo nieprzyjemne dla dziecka.

 25. U starszego synka potwierdzony refluks. Po dwukrotnym przeleczeniu helicidem narazie syn nie uskarża się na „pieczenie” od blisko roku, jednak Clay czas po nocy zwłaszcza ma nieprzyjemny zapach z ust. Czy coś z tym jeszcze można zrobić?
  U młodszego, 8 miesiecy, potwierdzony refluks. Na dzień dzisiejszy wprowadzony nutriton, gastrotuss i debridat z taką poprawa że to co zwroci nie ma kwasnego zapachu. Interesuje mnie czy to może całkowicie minąć? Na usg widoczny rozwarty kat hisa (czy to się jakoś samo „domknie”?) PH metria nie była robiona.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 26. Jestem mamą 6 tygodniowej córeczki. U nas problem pojawił się dość szybko. Mała, szczególnie w nocy, bardzo się kręciła, stękała i podkurczała nóżki. Pediatra stwierdził, że przyczyną są kolki. Zalecił krople i dietę dla mnie (karmię tylko piersią). Obecnie podajemy sab simplex ale moim zdaniem nic to nie pomaga oprócz częstszych bąków.
  Mała nadal budzi się z przerażającym płaczem. Często walczymy do 2-3 w nocy, bo nie może zasnąć z bólu. Zdarza się, że ulewa długo po karmieniu. Odbija też często długo po mimo odbicia zaraz po karmieniu. Obecnie spi tylko na klatce u męża. Tylko taka pozycja sprawia, że mała zasypia i nie budzi się z ogromnym płaczem. Samo leżenie na brzuszku w dzień raczej nie sprawia jej przyjemności.
  Byliśmy też u osteopaty, który stwierdził refluks.

 27. Witam,
  Jestem mama niespełna 5 miesięcznego cudownego chłopca niestety od samego poczatku borykamy się z problemami. Zacznę od tego ze dziecko urodziło się naturalnie w 37 tygodniu ciąży 36h po odejściu wód płodowych (mieszkamy za granica i wg tutejszych lekarzy a pomimo moich wątpliwości ze jest to zbyt długi okres czasu dla dziecka bez wód płodowych – gdyż odeszły mi prawie w całości). Mały po urodzeniu w trakcie skin to skin nie przerwanie płakał a wręcz darł się i nic go nie było w stanie uspokoić. Dopiero jak został przystawiony do piersi, co de facto odbyło się dopiero po ok 1.5h się uspokoił i zasnął. Od tamtej pory moje dziecko jest bardzo nerwowe już jako noworodek bardzo krzyczał i mało spał. Każda zmiana pozycji wywoływała histeryczny płacz, ze już nie wspomnę o zmianie pieluszki. Mały będąc 2 tygodniowym brzdącem reagował wrzaskiem słysząc dźwięk rozpinananego pampersa.. to się troszkę ustabilizowało gdy miał ok. 8 tygodni. Od samego poczatku bardzo dużo ulewal a nawet zdarzały się wymioty chlustajace – karmiłam go piersią. Po modyfikacji diety i wykluczeniu nabiału wymioty praktycznie ustały natomiast ulewanie i ogromny niepokój pozostały. Niewiedząc co w moim mleku ma taki zły wpływ na synka przeszłam na mm. Mały miał wtedy 6 tygodni. Dodam ze synek bardzo wierzgal podczas jedzenia – tak jest do tej pory i nakarmienie go jest bardzo problematyczne. Ja cały czas czułam się tak jakbym mu wlewała domestos do gardełka gdyż tak się darł, prostował, wiszczal ze widziałam ze coś jest nie tak. Od lekarzy słyszałam tylko ze to są kolki i ze jestem zbyt przejmująca się młoda mama. Dzieci tak maja i z tego wyrośnie.. oczywiście nie dawałam za wygrana. Stwierdziłam ze mały musi mieć jakaś alergie gdyż robił strzelające kupy w ilości 10-12 na dobe nawet będąc na mm. ( na moim mleku było ich jeszcze więcej) w kupie było dużo białych grudek i zaczal pojawiać się śluz. A raz nawet krew. Dopiero to skłoniło lekarza do dalszych kroków a mały miał już 10 tygodni. Badanie kupy wykazało cukier w kupie wiec podejrzenie nietolerancji laktozy. Stwierdzono tez refluks i wykluczono kolki. Mały dostał bebilon pepti i omeprazol w syropie. Syropek zwracał w ciągu 5 min po przyjęciu go a pepti ulewal bardzo obficie. Przeszliśmy na mleko neocate lcp bazujące na aninokwasach i w tym samym czasie syrop omeprazol został zamieniony na tabletki. Różnica jest ogromna mimo ze dziecko jest bardzo ruchliwe, denerwuje się i nudzi bardzo szybko. Gdy skończył 4 miesiące zaczal przewracać się z pleców na brzuszek a w 4.5 miesiąca chce cały czas siedziec co ja oczywiście bardzo kontroluje pod względem czasowym w obawie o jego kręgosłup. Ulewanie się wcale nie skończyło i synek może pic mleko tylko zagęszczone nutritionem. Ale problem w tym ze nutrition powoduje u niego biegunkę… w związku z tym mam pytanie: skoro zmiana mleka na hypoalergiczne nie zastopowAla ulewania tzn ze nie było one spowodowane alergia a jedynie refleksem i czy wobec tego można spróbować mleko AR firmy Enfamil gdyż tam jako zagęszczacz stosowAna jest maka ryżowa? Obecnie z nutrition ma cały czas gazy i w trakcie jedzenia już robi strzelająca, śmierdząca i wodnista zielona kupkę. Przepraszam ze sie tak rozpisałam ale chciałam dac pani wgląd na obecna sytuacje. Mały mimo 5 miesięcy potrafi wstawac po 3 razy w nocy. W dzień tez bardzo mało spi

 28. Witam,
  Jestem mama niespełna 5 miesięcznego cudownego chłopca niestety od samego poczatku borykamy się z problemami. Zacznę od tego ze dziecko urodziło się naturalnie w 37 tygodniu ciąży 36h po odejściu wód płodowych (mieszkamy za granica i wg tutejszych lekarzy a pomimo moich wątpliwości ze jest to zbyt długi okres czasu dla dziecka bez wód płodowych – gdyż odeszły mi prawie w całości). Mały po urodzeniu w trakcie skin to skin nie przerwanie płakał a wręcz darł się i nic go nie było w stanie uspokoić. Dopiero jak został przystawiony do piersi, co de facto odbyło się dopiero po ok 1.5h się uspokoił i zasnął. Od tamtej pory moje dziecko jest bardzo nerwowe już jako noworodek bardzo krzyczał i mało spał. Każda zmiana pozycji wywoływała histeryczny płacz, ze już nie wspomnę o zmianie pieluszki. Mały będąc 2 tygodniowym brzdącem reagował wrzaskiem słysząc dźwięk rozpinananego pampersa.. to się troszkę ustabilizowało gdy miał ok. 8 tygodni. Od samego poczatku bardzo dużo ulewal a nawet zdarzały się wymioty chlustajace – karmiłam go piersią. Po modyfikacji diety i wykluczeniu nabiału wymioty praktycznie ustały natomiast ulewanie i ogromny niepokój pozostały. Niewiedząc co w moim mleku ma taki zły wpływ na synka przeszłam na mm. Mały miał wtedy 6 tygodni. Dodam ze synek bardzo wierzgal podczas jedzenia – tak jest do tej pory i nakarmienie go jest bardzo problematyczne. Ja cały czas czułam się tak jakbym mu wlewała domestos do gardełka gdyż tak się darł, prostował, wiszczal ze widziałam ze coś jest nie tak. Od lekarzy słyszałam tylko ze to są kolki i ze jestem zbyt przejmująca się młoda mama. Dzieci tak maja i z tego wyrośnie.. oczywiście nie dawałam za wygrana. Stwierdziłam ze mały musi mieć jakaś alergie gdyż robił strzelające kupy w ilości 10-12 na dobe nawet będąc na mm. ( na moim mleku było ich jeszcze więcej) w kupie było dużo białych grudek i zaczal pojawiać się śluz. A raz nawet krew. Dopiero to skłoniło lekarza do dalszych kroków a mały miał już 10 tygodni. Badanie kupy wykazało cukier w kupie wiec podejrzenie nietolerancji laktozy. Stwierdzono tez refluks i wykluczono kolki. Mały dostał bebilon pepti i omeprazol w syropie. Syropek zwracał w ciągu 5 min po przyjęciu go a pepti ulewal bardzo obficie. Przeszliśmy na mleko neocate lcp bazujące na aninokwasach i w tym samym czasie syrop omeprazol został zamieniony na tabletki. Różnica jest ogromna mimo ze dziecko jest bardzo ruchliwe, denerwuje się i nudzi bardzo szybko. Gdy skończył 4 miesiące zaczal przewracać się z pleców na brzuszek a w 4.5 miesiąca chce cały czas siedziec co ja oczywiście bardzo kontroluje pod względem czasowym w obawie o jego kręgosłup. Ulewanie się wcale nie skończyło i synek może pic mleko tylko zagęszczone nutritionem. Ale problem w tym ze nutrition powoduje u niego biegunkę… w związku z tym mam pytanie: skoro zmiana mleka na hypoalergiczne nie zastopowAla ulewania tzn ze nie było one spowodowane alergia a jedynie refleksem i czy wobec tego można spróbować mleko AR firmy Enfamil gdyż tam jako zagęszczacz stosowAna jest maka ryżowa? Obecnie z nutrition ma cały czas gazy i w trakcie jedzenia już robi strzelająca, śmierdząca i wodnista zielona kupkę. Przepraszam ze sie tak rozpisałam ale chciałam dac pani wgląd na obecna sytuacje. Mały mimo 5 miesięcy potrafi wstawac po 3 razy w nocy. W dzień tez bardzo mało spi

 29. Witam,
  Mój syn ma ciagle powracające pleśniawki. Nystatyna i Flumycon pomaga ale zaraz wracają. Czy refluks ukryty może być tego powodem? Syn ma 5,5 miesiąca. Nigdy nie lubił pozycji poziomej, nie lubi jezdzić w wózku i czesto okropnie płacze. Ostatnio wraca się mu serkowate mleko co wcześniej się nie zdarzało.
  Nasza pediatra nie widzi problemu choć leczymy te pleśniawki ponad 4 miesiące i uważa że się czepiam …
  Proszę o radę

  1. to fakt, ze u niemowląt pleśniawki mogą nawracać. A wymienia pani smoczki przy tych kuracjach? Może spróbować dodać jeszcze witaminę c
   POlecam wpis o pleśniawkach: klik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *