infekcje

po tym wpisie już nic nie będzie takie samo… – glista ludzka

Za Waszą radą postanowiłam poruszyć temat robaków. Jest on ponoć dość popularny. Zacznę od najczęstszego dziecięcego robaka – glisty ludzkiej. Wywołuje ona chorobę zwaną glistnicą.

PHIL – CDC

Jak często występuje glista ludzka?

Oto jest pytanie… Co źródło to inne dane. Te najbardziej ekstremalne mówią o tym, że w organizmach 95% osób dorosłych zamieszkuje od 1 do 5 różnych pasożytów (aaaaaaa!). CDC szacuje z kolei, że na całym świecie jest ponad miliard przypadków glistnicy. W krajach Globalnego Południa (dawniej trzeciego świata) jest ona niewątpliwym problemem, bo przyczynić się tam może nawet to śmierci osoby zarażonej. W naszym kraju mówi się, że nawet 25 % – 30% populacji ma glistę ludzką (są źródła, które mówią jedynie o 1%, ale i takie, które sięgają ponad 50%). Warto podkreślić, że wiele przypadków nie jest odpowiednio zdiagnozowanych, bo pacjent po prostu nie ma typowych objawów lub nie ma ich wcale. Ponadto wszystkie te dane są dość pobieżne, bo nie ma obowiązku zgłaszania zachorowania na glistę ludzką.

Opowieść o robaku

Czas na opowieść o życiu naszego pasożyta. Jej poznanie pomoże zrozumieć skąd biorą się te dziwne objawy opisane nieco dalej.

Jaja glisty ludzkiej (Ascaris lumbricoides) rozpoczynają swoją wędrówkę w momencie gdy człowiek je połyka. Trafiają one do jelita, a tam uwalnia się z nich larwa. Taka larwa pełznie sobie po naszym organizmie traktując krew jako środek transportu. Krew „zawozi” owe larwy do wątroby, do serca i do płuc. W płucach larwy w ciągu 10-14 dni osiągają kolejne stadium rozwoju, a następnie robią się coraz bardziej odważne – rozrywają pęcherzyki płucne i spacerują sobie po oskrzelach oraz tchawicy. Odruch kaszlowy powoduje, że trafiają do gardła i ponownie połknięte wracają do jelit. Tutaj osiągają postać dojrzałą. Cała ta podróż trwa około pięciu tygodni.

Dojrzałe osobniki glisty ludzkiej są rozdzielnopłciowe i żyją około 2 lat. Samicę można rozpoznać po tym, że zwykle jest dłuższa (może mieć nawet 40 cm) i składa dziennie (!) nawet 200 000 jaj.  Jaja są wydalane w dużej liczbie ze stolcem i dojrzewają w wilgotnej glebie z dobrym dostępem tlenu przez około 3 tygodnie. Dopiero taka inwazyjna postać jaja jest gotowa do kolejnej wędrówki i zarażenia człowieka. Jeśli jajo zostanie połknięte w formie nieinwazyjnej to nie będzie kontynuować swojego cyklu w człowieku.

Objawy infestacji pasożytniczej

Pamiętacie wędrówkę robaka? To teraz dopasujemy do niej objawy.

Objawy nie są regułą i nie każdy ból brzucha to objaw pasożytniczej infekcji. Nasilenie objawów zależy od indywidualnej reakcji zarażonego organizmu i od tego ile owych larw po organizmie krąży.

 • bóle brzucha, wymioty, zaparcia, biegunki, odbijania, utrata apetytu (glista w jelitach potrafi nieźle zamieszać)
 • pokrzywka, obrzęk powiek, cienie pod oczami (obecna w organizmie glista może wywoływać objawy alergiczne!)
 • bóle gardła, kaszel, duszność, zapalenie oskrzeli (pełzająca w oskrzelach larwa może po prostu podrażniać drogi oddechowe wywołując stan zapalny w tym miejscu, a kiedy larwę odkrztuszamy to trafia ona do gardła)
 • osłabienie, utrata masy ciała, niespokojny sen, zgrzytanie zębami, stany gorączkowe, rzadko – żółtaczka

Gdzie te jaja?

Jak dochodzi do zakażenia? Poprzez zanieczyszczoną kałem ziemię. Jak to możliwe? Przecież nikt z nas nie załatwia potrzeb fizjologicznych pod jabłonką…

PHIL – CDC

Zacznę od tego, że rezerwuarem glisty ludzkiej jest człowiek. Tylko w człowieku rozwija się jajo do postaci dojrzałej. Zarażenie glistą ludzką jest nieodłącznie związane z higieną. Nie oznacza to jednak, że jest to choroba obecna jedynie w krajach trzeciego świata czy wśród ludności ubogiej (ani choroba osób mieszkających na wsi). U dzieci glistnica występuje zdecydowanie częściej, ponieważ Ci najmłodsi nie mają jeszcze wyrobionych zwyczajów sanitarnych. Albo po prostu więcej jest w ich życiu zachowań spontanicznych. Zjadają truskawki prosto z krzaczka, jabłka prosto z ziemi, w trakcie gry w piłkę biorą ją do ręki, a później wycierają buzię czy też w trakcie zabawy w piaskownicy wezmę do buzi łopatkę. To właśnie ziemia jest zanieczyszczona jajami glisty ludzkiej. Jeśli chcesz uchronić siebie i swoje dziecko przed glistą to po prostu często myj ręce – koniecznie przed każdym posiłkiem!

Kąpiel w basenie, w jeziorze i stawie – bajeczna. Ale pamiętaj, że nie tylko Ty się tam kąpiesz. Unikaj zachłyśnięcia. Jeśli masz w domu kota czy psa – nie zapomnij o jego regularnym odrobaczaniu. Czy to znaczy, że glistą ludzką można zarazić się od zwierzaka? Jak sama nazwa wskazuje glista ludzka jest pasożytem ludzi. U zwierząt występują inne glisty, ale nimi również możesz się zarazić, a objawy mogą być bardziej nieprzyjemne. Typowa psia glista (Toxocara canis) w organizmie człowieka może przejść z jaja do larwy, ale nie osiągnie dojrzałości. Mimo to wędrujące po organizmie człowieka larwy glisty psiej mogą dawać bardzo nieprzyjemne objawy. Teoretycznie istnieje szansa, że pies, który wytarza się w ziemi z jajami glisty ludzkiej zarazi później członka rodziny, ale szansa jest naprawdę niewielka.

Człowiek nie może się zarazić bezpośrednio od człowieka z glistnicą. Jak pisałam jaja, które wydalane są z kałem potrzebują odpowiednich warunków i czasu do tego aby stać się inwazyjnymi.

Jak sprawdzić czy dziecko ma pasożyty?

Wykonanie badania kału na obecność pasożytów pozwala nam niekiedy obrać dobry kierunek w diagnostyce. Kał pobieramy do badania najlepiej z 5 różnych miejsc oddanego stolca – wtedy jest większa szansa na to, że w ewentualne jajo glisty ludzkiej się trafi. Można również oddawać takie próbki przez 3 kolejne dni, aby zwiększyć jeszcze szanse na wykrycie jaj. Chciałabym jednak zaznaczyć, że wiele zależy tutaj nie tylko od sposobu pobrania kału do badania, ale i od laboratorium, w którym badanie jest wykonywane. Wielokrotnie już spotkałam się ze sformułowaniem, że na Kaszubach wszyscy mają glistę. Może coś w tym jest. Sporo mamy dodatnich badań kału (ale na pewno nie ponad 50%).

Poza badaniem kału istnieją również badania krwi, które mają być pomocne w diagnostyce zakażeń pasożytniczych. W przypadku glisty ludzkiej nie mają jednak aż tak wielkiego znaczenia. Podobnie sprawa ma się z oznaczaniem poziomu IgE – jest to tylko parametr pomocniczy i jego wzrost występuje w wielu różnych stanach chorobowych (alergia, pasożyty, eozynofilowe zapalenia oskrzeli).

Zdarza się, że lekarz podaje „w ciemno” lek przeciwpasożytniczy. Dziecko ma typowe objawy, diagnostyka nic nie daje, więc postanawia zaufać intuicji i okazuje się, że go nie zawodzi. Pamiętajcie jednak, że każdy przypadek rozważyć należy indywidulanie. Nie popadajcie w panikę, nie każdy ma w końcu pasożyta (prawda?).

Leczenie

W przypadku glisty ludzkiej zaleca się jednokrotne podanie leku przeciwpasożytniczego (u dzieci do końca 2 roku życia – pyrantelum, a u starszych albendazolu). Po około 3 tygodniach wykonujemy kontrolne badanie kału. Zdarza się, że lekarz – zwłaszcza przy bardzo nasilonych objawach zaleca dwie dawki preparatu podane w odstępach około 2 tygodni.

Nie wiem jak mają się do leków wyżej wymienionych metody naturalne, bo na własne oczy tego nigdy nie zaobserwowałam. Ponoć skuteczne są: czosnek, pestki dyni, świeży por.

164 thoughts on “po tym wpisie już nic nie będzie takie samo… – glista ludzka

  1. Witam. Generalnie skoncentrowałabym się na objawach które dziecko ewentualnie demonstruje, zrobiła odpowiednie badania i dopiero wtedy leczyła. Nie każde pogorszenie apetytu to robaki. Nie każdy ból brzucha to robaki. Czasami łatwo przeoczyć inną przyczynę gorszego samopoczucia dziecka. Z diagnostyki bym nie rezygnowała. Poza tym dziecko może samo wydalić glistę (jeśli nie dojdzie do ponownego nadkażenia), a każdy lek ma swoje działania niepożądane.

 1. Czytając fora internetowe jestem zdziwiona (przerazona?) bezmyslnoscia niektorych rodziców, ktorzy cyklicznie odrobaczaja swoje, czesto male, dzieci. Rodzice mieszkajacy w duzych miastach, bo na wsiach nikt sobie glowy tym nie zawraca. Prosze napisac skad w miejskich piaskownicach, na przedszkolnych placach zabaw i
  szkolnych boiskach LUDZKIE odchody skażone jajami glisty? Kto pije wode z kaluzy/ stawu/ miejskiej rzeczki? Troche rozsadku. Jesli ktos mieszka na wsi i pola nawozi ludzka gnojowka to OK. Ale nie trujcie swoich miejskich dzieci lekami bo maja kaszel i nie chca jesc warzyw, sa blade i anemiczne. Pani Doktor, ile realnie przypadków glistnicy u dzieci z miast udalo sie potwierdzić np. Robakiem w kupie po leczeniu? Pytam z ciekawosci i pozdrawiam:) blog fajowski:)
  P.S. A moze wpis o chorobach onkologicznych u dzieci? Co powinno zaniepokoic rodzicow? Kontrolna morfologia to chyba nie zawsze wystarcza…niestety.

  1. Niestety problem fekaliów ludzkich w mieście nie jest taki oczywisty… Dość to obrzydliwe u przykre ale prawdziwe Ludzie nie zachowują się jak arystokraci tylko dlatego, że są z miasta. Nie ma tutaj reguły. Mieszkałam ponad 10 lat w Trójmieście. Ludzkie odchody na plaży, na trasach spacerowych – fakt. Dzieci nie mają tylu trosk co dorośli. Bawią się w piasku na plaży i nie zastanawiają nad syfem, który się w nim znajduje. I dobrze, dzieciństwo ma swoje prawa. Odrobaczać na wyrost nie ma sensu. Jeśli są ewidentne objawy infestacji pasożytniczej, a pozostałe badania są ok to warto pomyśleć o robakach. Co do Robaka w kupie – nowoczesne toalety nie są sprzymierzeńcem pobierania kału do badania a tym bardziej jego oglądania 😉 Ale ustępowanie objawów po leczeniu nawet u małych dzieci to bardzo dobre potwierdzenie skuteczności leczenia 🙂 pozdrawiam i temat onkologiczny na pewno poruszę 🙂

  2. Sama widziałam jak we Wrocławiu w rynku bezdomni (tacy śmierdzący i zawszeni) myli się w fontannie a później w tej samej fontannie rodzice myli dzieciom rączki i owoce które kupili w sklepie w którym pracowam. O kupie tych że panów na chodniku pod ścianą już chyba nie trzeba nic dodawać.

 2. A ja właśnie wróciłam z receptą na Zentel dla córki :(. Lekarz powiedział, że dla pewności wszyscy domownicy mają przeprowadzić badanie z krwi i dopiero wtedy, po wykluczeniu glistnicy u pozostałych, podać lek córce. Z tego co czytam u Pani, nie ma takiej konieczności. Proszę o odpowiedź, bo jestem przerażona. Mam jeszcze 9.-mies. synka, a pediatra powiedziała, że pyrantelum jest nieskuteczne, więc jemu nie mam nawet co robić tych badań. Czy do występowania glistnicy, konieczne jest wystąpienie podwyższonych eonzynofili( od tego zaczęło się u córki, potem IGE 2600)? Bo reszta domowników ma w normie.Przepraszam za chaotyczny post, ale nie wiem co robić.

  1. Witam. Człowiek od człowieka glistą się nie zarazi. Jeśli córka ma podwyższone eozynofile, jakieś bóle brzucha czy ty podobne objawy to jak najbardziej można jej podać zentel, ale w przypadku glisty nie ma konieczności stosowania leczenia wszystkich domowników (tak robi się przy owsicy). Wiele dzieci ma glistę i nie ma żadnych odchyleń w badaniu krwi, a są takie które mają podwyższone eozynofile, a glistnicy nie mają – a na przykład skłonność do alergii. Jeśli pozostali domownicy nie mają objawów to nie ma sensu ich leczyć. Leczymy zawsze pacjenta, a nie sam wynik badania 🙂

  2. Pani Doktor tak się cieszę ze trafiłam na ten blog. U córki 8 lat dziś wykryto jaja glisty wskazaniem do badania była wysoka eozynofilia 25% ból brzucha o nudności.
   Dziś zażyła dawkę 20 ml zentel ale niestety cześć wypluła stad moje pytanie co robić? Podać jutro pół kolejnej dawki czy nie robić nic ? Bardzo proszę o odpowiedz

    1. Dzień dobry. Od grudnia próbujemy wyleczyć gliste ludzka u 6letniej córki.
     Jest po podaniu 3 dawki zentelu. Do objawów, które miał a wcześniej (zgrzytanie zębami, spadek masy ciała) doszło odbijanie.
     Czy jeśli tym razem nie uda się jej wyleczyć powinna przyjąc inny lek?
     Czytam, że człowiek od człowieka nie może się zarazić. Nawet jeśli je np. tym samym sztućcem? Pytam, bo mam jeszcze roczna córkę w domu i dzieci nie zawsze da się upilnować.

 3. Witam

  Jestem osobą dorosłą, wykryto u mnie jaja glisty ludzkiej, co mogę zrobić aby wspomóc leczenie,czy mogę zarazić tym partnera i co zrobić żeby na nowo się tym nie zarazić np. we własnym domu? Wysterylizować łazienkę, osobne ręczniki do twarzy a osobne do reszty ciała, podmywanie się po wypróżnianiu itd? Wydawało mi się ,że jestem osobą dbającą o higienę, myję ręce, warzywa, owoce, ale czasem też jem na mieście. Proszę o pomoc.

  1. Witam. Nie może Pani zrazić nikogo z otoczenia. Do zarażenia konieczny jest kontakt z ziemią w której są jaja glisty ludzkiej. O zakażenie niekiedy bardzo łatwo i niestety nie zawsze poziom naszej higieny jest w stanie tutaj coś zmienić. na szczęście leczenie jest dość łatwe 🙂

   1. Chcialabym zeby to leczenie takie latwe bylo… Mojemu synowi 3lata wyszla glista i mial 3 kuracje (pyranteleum, zentel, i vermox dawki zgodne z ulotka) i w kazdym badaniu kontrolnym robionym po dwoch tygodniach jaja byly obecne i nadal sa. Jestem zalamana. Syn jest juz tak nadpobudliwy ze masakra. Mamy skierowanie do poradni chorob zakaznych. Czy wynik moze byc falszywie dodatni ?

    1. Może być fałszywie dodatni i fałszywie ujemny bo jest to szukanie jak w materiale przez laborantke, więc może być tam pewnie jakas zmiana (pestka czy ziarno), które wygląda jak jajo a nim nie jest. Może pani spróbować dac kal do innego laboratorium. Ale jeśli są podejrzane objawy to pewnie ten szpital zakazny Was nie ominie

     1. Mam jeszcze jedno pytanie czy glista sklada jaja cyklicznie np raz na miesiac czy bez przerwy od osiagniecia dojrzalosci?

     2. Witam! Pani Doktor proszę o poradę. Córka ma uporczywy kaszel od 3 miesiącu głównie to kaszel suchy, zdarzał się tez mokry. Kaszle w ciągu dnia prawie Non stop,w nocy nie. Robiliśmy inhalacje z nebuddu, bierzemy nasometin do nosa i ciagle kaszel suchy nie ustalę.Igę całkowite wyszło 130 czyli ponad normę sporo, ale panel testow alergicznych wyszedł ok w normie, pcr tez w normie, czy to może być glista??? Podałam jej dziś Pyrantelum 5 ml( córka 5 lat) …. Jeśli to glista to czy lek zadziała? Kiedy skończy się ten kaszel??? Co robić??

 4. Na odrobaczywianie dobra jest nalewka z kurek bądź suszone sproszkowane kurki, w internecie można znaleźć przepisy na te spocyfiki

  1. o takim sposobie nie słyszałam, ale mimo wszystko z grzybami u dzieci byłabym naprawdę bardzo ostrożna i u tych najmłodszych ich unikała.

 5. Najważniejsza zawsze będzie profilaktyka. Mycie rąk, mycie jedzenia i obróbka cieplna. W ten sposób można znacznie wyeliminować prawdopodobieństwo zakażenia. Warto także raz na jakiś czas przejść naturalna, domową kurację i pozbyć się pasożytów ludzkich. Naturalne metody bywają bardzo skuteczne i nie są tak wyniszczające dla reszty organizmu jak chemiczne tabletki.

 6. Walka z pasożytami wydaję się być koniecznością. Ich ogromne rozprzestrzenienie spowodowane zmianami cywilizacyjnymi i turystyką, przemysłem spożywczym, czy odpornością na leki wpływa na ogromny wzrost ogólnej ilości zakażeń. Warto zatem zadbać o odpowiednią profilaktykę przeciwpasożytniczą i raz na jakiś czas poddać się odrobaczaniu.

  1. Dzień dobry!
   Co jeśli dziecko 12mcy miało kontakt z kotem z glistami? Teoretycznie jaja glisty kociej także powinny przeleżeć w glebie by stać się inwazyjne. Co w takim wypadku należy zrobić? Prosiłabym o odpowiedź

    1. większe znaczenie niż kontakt z kotem – bezpośredni ma np zabawa w piaskownicy, ubrudzenie rąk ziemią w której są jaja i nie umycie ich przed jedzeniem. Bezobjawowego zakażenia się nie leczy. Ale jeśli u dziecka pojawią się objawy: stany podgorączkowe/gorączka, bóle brzucha, bóle głowy, kaszel, bóle mięśniowe i stawowe, to warto udać się do lekarza na diagnostykę. Może on stwierdzić powiększenie węzłów chłonnych, powiększenie wątroby i śledziony, czasem zmiany skórne, zmiany osłuchowe nad płucami. Mogą pojawiać się wysypki.

 7. wg dr Wartołowskiej, Pyrantelum jest skuteczne. W swoich artykułach o tym pisałą 🙂 pozdrawiam. Jej artykuły na ten temat można znaleźć na google

 8. Doskonale, że trafiłam na ten wpis. Od kilku dni wiem, że moje dziecko ma glistnicę. Nasz pediatra zalecił podać Zentel w jednej dawce tylko córce. Ciągle zastanawiam się, czy my – rodzice możemy się od Niej zarazić i czy sama może być dla siebie źródłem ponownego zakażenia.
  Dziś -w drugiej dobie po podaniu leku dziecko ma biegunkę i wymiotuje. Widzę w fekaliach fragmenty pasożytów, jakby rozpuszczone w podanej truciźnie. Zasranawiam się czy to gwarancja wyleczenia.

  1. Człowiek od człowieka nie może się zarazić. Jedynie poprzez kontakt z ziemią. Podobnie córka – może ulec powtórnemu zarażeniu po kontakcie z ziemią, w której są jaja glisty. Nie ma potrzeby leczyć domowników 🙂 CO do wyleczenia to generalnie nie zaleca się powtórnego podania leku, chociaż niektórzy lekarze tak zalecają „w razie gdyby” glista gdzieś się uchowała. Ale wg wskazań producenta nie podaje się powtórnie, można ew zrobić badanie kału.

 9. witam. właśnie podałam córce zentel. stwierdzono obecność jaj glisty w próbce kału. chciałam zapytać dlaczego zaleca się aby wymienić pościel, ręczniki, prasować bieliznę, dezynfekować toaletę i wspólną wannę, zdezynfekować zabawki itd skoro jak zrozumiałam tylko jaja pochodzące z gleby mają postać inwazyjną i są zagrożeniem.na ulotce zentelu jest informacja że środek niszczy wszystkie trzy postaci pasożyta a więc również jaja. czy rzeczywiście?i czy jedna dawka leku poradzi sobie z glistą niezależnie od tego ile osobników zamieszkuje organizm? pozdrawiam. agata

  1. Witam. W przypadku stwierdzenia glisty ludzkiej u dziecka nie ma konieczności przeprowadzenia tych wszystkich higienicznych procedur – chyba, że mówimy o zabawkach ubrudzonych ziemią i dziecko wchodzi w butach do łóżka.
   Zentel zwykle po jednorazowym podaniu jest skutecznym lekiem, który dobrze radzi sobie z glistą. Niekiedy zaleca się badania kontrolne kału ok 2 tygodni po leczeniu i ewentualne podanie kolejnej dawki. Tutaj podejście jest indywidualne, zależy min od stopnia nasilenia objawów.

   1. Witam, corka miała w listopadzie 2021 podany Zentel, ponieważ w kale wykryto jaja glisty ludzkiej. Po 2 tyg kuracje powtórzono. Aktualnie ponownie wykryto jaja glisty w kale. Czy Zentel nie zadziałał?

  2. U mojego syna jedna dawka 20 ml Zentelu nie pomogła wcale. Później miał podane dwie dawki Pyratelum w odstępach. Teraz trafiłam do gastrologa i zaleciła przez 3 dni podawać 20 ml Zentel i po 2 tygodniach powtórzyć kurację czyli przez kolejne 3 dni 20 ml Zentelu. Glistę trudno wyleczyć u nas. Syn ma stan podgorączkowy, bóle brzucha, jest bardzo szczupły.

   1. Chciałabym Cię zapytać, czy od zeszłego roku udało Ci się wyleczyć syna z glistnicy? My się długo (od lipca 2019) leczyliśmy i wieloma preparatami i ta glista jest bardzo oporna (albo się zaraża na nowo??). Teraz niedawno powtórzyłam badania (na razie tylko 2 próbki) i niby nic nie znaleziono, ale widzę po nim, że nie jest zdrowy. Znane mi już tak dobrze objawy powróciły (albo raczej zaostrzyły się) po raz kolejny i czuję się coraz bardziej bezsilna. Może Ty masz jakieś rady, może Wam się udało?? Będę wdzięczna za wiadomość. Pozdrawiam serdecznie!

    1. Dzień dobry.
     We wtorek córka miała podany Zentel. Objawy nocne to mocne zgrzytanie zębów poza tym utrata wagi i brak apetytu.
     Czy podczas kuracji córka może chodzić do przedszkola?

     1. lek jest skuteczny, więc po podaniu leku objawy przemijają, a do przedszkola może chodzi, bo glista nie przenosi się z człowieka na człowieka

    2. Odświeżając temat- wyszły u syna zapłodnione jaja glisty – pediatra przepisała veromox przez 3 dni – pytanie moje jest takie, skoro sam producent czy też farmaceuci i lekarze ( różne portale dot zdrowia) wskazują, że lek nie zabija jaj – tylko dorosłe osobniki- to czy nie jest oczywiste, że kuracja powinna trwać w jakimś cyklu? Skoro zabije dorosłe, które złożyły jaja to wiadomo, że z jaja się wyklują nowe a veromox będzie już dawno podany??? Czy to nie błędne koło?

  1. tak zwany efekt WOW. Z nosa nie widziałam nigdy na żywo (ale w krajach afrykańskich to ponoć codzienność), ale w stolcu, samoistnie wydaloną to już niestety widziałam 😉

 10. Od kilku dni mam bardzo dziwne swędzenie skóry tak jakby coś pod nią mi chodziło czasem po boli mnie brzuch u dołu z lewej strony czy Myśli pani że może być to glistnica Bo innych objawów nie mam i bardzo mnie to m martwi?

 11. Witam. Wczoraj podczas wizyty u pediatry z powodu infekcji dróg oddechowych u 5,5 letniej corki dowiedzialam się że w jej przedszkolu u kilkorga dzieci wykryto glistnicę. Ponieważ od kilu dni gorączce i duszącemu kaszlowi towarzyszą również bóle brzucha, silne zgrzytanie zębami, niespokojny sen i brak apetytu (przy czym wzmożony apetyt na słodycze) pediatra zapisała vermox. Ale nie tylko córce ale i całej rodzinie. W dawkach innych niż zalecane w ulotce, bo 1×2 tabletki w 1szym dniu, nastepnie to samo w 21 i 75 dniu. Wobec tego co Pani pisze nie wiem czy jest sens by cała rodzina poddała się kuracji bez wcześniejszych badań. Czy takie dawkowanie Vermoxu ma sens, bo producent zaleca 2×1 tabletkę przez 3 kolejne dni. Dodam że pediatra jest bardzo doświadczonym i zaufanym lekarzem, ale może wkradl się tu jakiś błąd. Bardzo proszę o poradę. Czy zrobić córce badanie zanim podam lek? Czy zrobić badania reszcie rodziny skoro nie mamy objawów. Co z tym dawkowaniem vermoxu? Serdecznie pozdrawiam

  1. Witam. Skoro córka demonstruje takie objawy to ja bym podała lek. U reszty rodziny, skoro nie macie objawów to nie ma takich zaleceń. Co do dawkowania to trudno mi powiedzieć co Wasza pani doktor miała na myśli. Nie ma jakiegoś specjalnego dawkowania w glistnicy. Można powtórzyć kurację po 2 tygodniach, ale czemu takie dni i 2 tabletki to nie mam pojęcia…

 12. Moja 3 letnia córka czesto zgrzyta zębami w nocy oraz pomlaskuje jakby cos jadła przez sen. Dodatkowo ostatni dopomina sie w nocy ok 5 o dadatkowa porcje mleka m. Ma niewielki problemy z wypróżnianiem (raz na 2 dni). Dodatkowo dziś zrobiła bardzo jasna kupę koloru jajecznicy o normalnej konsystencji mocno cuchnącą -choć zapach nie różni się mocno od innych jej kup. Dodatkowo ostatni zwymiotowała rano i wieczorem niewielkie ilości. Poza tym nic niepokojącego. Planuje w najbliższych dniach pobrać kal do badań. Czy uważa Pani ze to mogą byc robaki czy niekoniecznie. Będę wdzięczna za radę. Pozdrawiam

 13. Czy dorosła osoba też może wziąść Zentel i on zadziała .Podejżewam u siebie glisty choć nie wykazało ,ale wiem że te badania nie są wiarygodne bo jak robiłam na weterynarii to wykazało glistę.Nie wiem dlaczego robiąc w służbie zdrowia nie wykazuje a punkcie weterynarii tak ,oni robią uczciwie i mają dobre odczynniki.Dlatego warto robić w zaufanej weterynarii.Proszę o porade.

  1. wiele zależy od laboratorium i umiejetnosci pracownika. Trzeba znaleźć jaja w kale po prostu. Nie w każdej próbce też się to udaje, zależy od sposobu pobrania i od tego czy się „trafi” w jajo

 14. witam,
  jestem mamą 2 letniego chłopca i 4 miesięcznej dziewczynki. Moja przygoda z glista zaczęła się 3 lata temu gdy u mojego męża wykryto glistę później u mnie także. Leczyłam się pół roku przyjęłam około 6-8 kuracji zentelu oraz innych leków nie mogłam się wyleczyć zawsze w którejś z próbek wychodziły jaja (w końcu wpadłam w paranoje odstawiłam wszystkie węglowodany mleko mąkę nie jadłam niczego co nie poddaje się obróbce termicznej, skóra na dłoniach zdarta do krwi od ciągłego mycia rąk itd itp w końcu udało się wyleczyć, nadmierna dbałość o higienę pozostała co niestety nie uchroniło mnie od ponownego zakażenia. U syna wykryto w 1 laboratorium jaja glisty w 2 jaja owsików. Leczenie 2x zentel z 2 tyg przerwą dla syna i męża. Ja i córcia nie byłyśmy leczone. Teraz u mnie w 3 badaniu wyszły jaja glisty. Proszę o radę czy mam się leczyć gdy karmię piersią (córka nie chce pić z butelki)teraz już wiem, że przy owsikach powinni leczyć się wszyscy ale u nas tak nie było. Zastanawiam się skąd się zarażamy musi być jakieś bezpośrednie źródło bo ja naprawdę dbam o to żeby się nie zarazić wręcz niektórzy mówią, że mam fobie, pozdrawiam i proszę o poradę odnośnie leczenia. ps przywraca mi Pani wiarę w lekarzy…

  1. Moze pani przyjąć pyrantelum. Zgodnie z e-lactancia.org jest on bezpieczny dla dziecka, bo praktycznie działa tylko e przewodzie pokarmowym. Pozdrawiam

 15. Witam. Moja córka praktycznie równo co 2 tyg wymiotuję w nocy lub nad ranem. Czasem boli ja brzuszek. Ostatnio kaszle na mokro. Osłchowo jest czysto. Czy te wymioty to objaw glisty?

 16. Witam, mieszkamy za granicą gdzie podejście jest różne stąd proszę o poradę. Synek ma 2.4 latka. Co klka tygodni wraca mu okropny kaszel nocny raczej suchy chociaż zdarzały się kilkudniowe napady mokrego. Testy na alergie ok odsłuch zawsze czysty skan klatki piersiowej czysty z krwi tylko limfocytoza. Od miesięcy lekarz zachodzi w głowę co to. Był typ że pertussis ksztusiec mimo szczepienia ale we krwi nie wyszło. Dziecko nie spi kaszle okropnie budzi się w nocy z krzykiem często drapie po pupie a do tego co parę dni ma katar. Nic nie pomaga. Antybiotyki zabiły kaszel na trzy tyg po czy wrócił. Zasugerowalam pasożyty. Lekarz na to że z kupy i tak nie wyjdzie pewnie więc powiedziała że mam obserwować odbyt itp plus Dala Zentel ale z komentarzem że to moja wina decyzja . Chcę odrobaczac. Naczytałam się że tak silny kaszel to może być glista ale też owsiki. Czy podać tylko jedna dawkę Zentel i to zabije i gliste i owsice czy np podawać przez trzy dni albo powtórzyć po tygodniu dwóch. Na ulotce są różne informacje a chciałabym zabić wszystko za jednym zamachem jeśli kasa to jakiś sens. Prośba o porade

  1. Witam. Mam pytanie czy mam cos podac coreczce po jajach w kale. Odrobaczalam coreczke tydzien temu. I dzisiaj w kale byly jaja. Nie wiem czy cos podac np na toksyny czy nie? I czy wogole stosowac jakis syrop od pasozytow? Coreczka ma zmiany na skorze szczegolbie na dloniach i powiekach i zlecono nam pobranie kalu. Dziekuje za odpowiedz.

 17. Witam serdecznie.
  Zrobiłam badanie kału swojej 4 letniej córce i się okazalo,że są jaja glisty. Doktor przepisała zentel jednorazowo ( czy to wystarczy ? ) i zaproponowała by w domu wszyscy się przeleczyli.
  Natomiast będąc na wizycie u swojego gnekologa, powiedziałam o tym fakcie i przepisał mi jednorazowo 3 tabletki pyrantelum polpharma.jestem w 18 tygodniu ciąży, czy ta kuracja jest dla mnie i dla dziecka bezpieczna? Proszę o opinie. Pozdrawiam

  1. nie ma konieczności leczenia całej rodziny przeciwko glistnicy. Leczy się tylko chorego. CO innego w owsicy, ale glistą nie można zarazic się od drugiej osoby, tylko po kontakcie z glebą w której są jaja.

 18. Dla każdego kto walczy aby zmienić swoje ciało ważne jest aby był cierpliwy i konsekwetny.
  ” Kto stawia sobie cel doskonałości , osiąga wiecej niż przeciętność i kto stawia sobie za cel przeciętność , nie osiągnie nawet tyle . „

 19. Nie tylko w glebie jajo glisty przechodzi w postać larwalną, zdolną do zarażenia. Niestety również w wodzie. Wszelkie zbiorniki, studnie itp mogą być źródłem zakażenia.

 20. Czy samo zgrzytanie zębami może być powodem do niepokoju? Mam tu na myśli też dorosłych. Żadnych objawów poza zgrzytaniem zębami, raz na jakiś czas w nocy.
  Pozdrawiam

   1. Jesteśmy pi leczeniu vermoxem, nizobide i zemtelem przez 7 dni i glista u syna dalej jest. Jest nadpobudliwy i ma glupawki, wypieki na twarzy i wilczy apetyt raz ns jekis czas. Je wybiorczo i ma cechy autystyczne. Jestem zalamana. Nie wiem co robic.. czy pidac jeszcze pyrantelum tego jeszcze nie zazywal? Syn ktorrego karmie piersia tez ma pbjawy i ja tez.. tylko maz nie ma.

 21. Dlaczego w Polsce są takie schematy leczenia glisty? Mam na myśli to, ze za granica podaje się Albendazole przez 2 tygodnie, po czym po 2 tygodniowej przerwie ponawia się takie samo dawkowanie, które jest dostosowane do wagi. Ja i dwójka moich dzieci jesteśmy już pi dwóch dawkach Vermoxu i trzech dawkach Pyrantelum i nie ma żadnych efektów. A jednak nikt nie ma ochoty przepisać nam mocniejszej/dłuższej kuracji. Co zatem powinnam zrobić? Pozdrawiam

  1. Albendazol jest zarejestrowany do podawania w takim schemacie (1- razowa dawka z możliwością powtórzenia po 3 tygodniach). Schemat podawania przez 3 kolejne dni dotyczy innych pasożytów.

   1. U nas to jest tak, miesiąc temu córka oczywiście nie jadła nic powietrzem żyła i słodyczami postanowiłam wiec zrobić badanie kalu wyszła glizda, córka ma 2,5 roku, od razu do lekarza dostała zentel 20ml jednego dnia miała wypić 10ml drugiego dnia 10 ml i po 14 dniach to samo, tak zrobiliśmy, ale po drugim odrobaczeniu objawy znowu te same czyli niespokojny sen, nic nie jadła, płaczliwa i nerwowa, znowu badania i znowu glizda, znowu zentel tez podawany dzielony tym razem 10 ml i za 14 dni kolejne 10ml, już nie mam siły, a co jeśli to nie pomoże znowu ?? Pomocy

 22. Witam serdecznie 🙂 Chciałam zapytać który lek ( Mebendazol lub Pyrantel) Pani zdaniem wydaje się na korzystniejszy dla matki karmiącej 18miesięczne dziecko?
  Odwiedziłam stronę http://e-lactancia.org/ i oba leki oznaczone są tak samo, jednak na temat Mebendazolu jest chyba więcej badań? Pozdrawiam

 23. Moja 5 letnia córka już po kilku zentelach i vermoxach. Niestety po badaniu jaja glisty ciagle obecne. Kaszel, goraczka, bol brzucha. W laboratorium powiedziano ze glista to jeden z trudniejszych pasożytów i nieraz leczenie trwa 2 lata. Trzeba przyjąć odpowiednią strategię. Nie wiem co to znaczy? Może Pani ma pomysł czym pokonać gliste? Przecież ciągle może dojść do samozakazenia. Po jakim czasie podać lek od objawów płucnych? Przecież łatwy mogą być w całym organizmie A leki działają tylko w jelicie.

  1. ale w badaniu kału nadal wychodzą jaja? czy jakieś inne badania? Może warto jeszcze skonsultować się z pulumologiem jesli sa objawy płucne?

   1. Witam. U mojej 5 letniej córki kilkukrotnie w przeciągu 1-1,5 roku wykryte zostały jaja glisty- była leczona zentelem,pyrantelum.. każdorazowo po kontrolnych badaniach kal wychodził ok. Teraz było podobnie- wynik pozytywny- pyrantelum- wynik badania kalu ok. Martwi mnie jednak ból brzucha na który skarży się kilka razy dziennie ( ściskanie na wysokości pępka). Wykonane zostały inne badania np. Na krew utajona które wskazało jej obecność w kale. I teraz moje pytanie czy glista może dalej tam być i robić większe „spustoszenie” czego wynikiem jest krew utajona w kale i pobolewanie brzuszka?

 24. Mojej córce3,5roku 3 tygodnie temu podałam pyrantelum z powodu podejrzenia owsików ( swędzenie pupy) teraz lekarz jako powtórkę przepisał zental, czy powinnam podać zental czy raczej druga dawkę pyrantelum. Nie przekonuje mnie faszerowanie dziecka 2 różnymi środkami. Jednak po pyrantelum miała wysypkę krótkotrwałą ale wyraźna na obu przedramionach z obecnością paru pęcherzy z płynem. Dziecko po 1 dawcę przestało sie prawie drapać, wystąpili to mize tylko 2 razy przez 3tyg. Wcześniej prze lekiem 3 razy dziennie. Dodatkowo przeraża mnie dawka zentalu -20ml. Prosze o informacje

  1. Dawkowanie zentelu takie jest. Nie ma mniejszej dawki u dzieci mniejszych. W owsicy zaleca się powtórzenie leczenia. Te leki działają przede wszystkim w przewodzie pokarmowym. Jeśli poprzedni lek był podejrzany o wywołanie wysypki to może zentel będzie jednak lepiej tolerowany

 25. Witam
  Od 6 miesięcy moja córka teraz ma 3 latka zmagamy się z pokrzywką. Swędzenie i bąble pokrzywkowe.
  Na początku zaczęłam od kosmetyków czy jej nie uczulają potem proszki do prania, zabawki…
  Od ok. 3 miesięcy nie toleruje białka, pomidorów.Uczulenie po spożyciu czegokolwiek z dodatkiem mleka ,jaj itp oznacza natychmiastową reakcję alergiczną. Po kilku próbach u lekarza dostłam skierowanie na badanie krwi (panel żywieniowy i dodatkowo gluten) Wyniki wyszly poprawnie a dziecko nadal jest na diecie bo ciągle wraca pokrzywka.
  Zaczęłam się zastanawiać czy to przypadkiem nie są pasożyty.Jednego dnia ma wilczy apetyt drugiego wcale. Boli ją brzuszek ,jest wzdęty po jedzeniu, ma podkrążone oczy i często podwyższoną temperaturę ciała. Czasem jednodniowa gorączka.
  Czy takie objawy mogą świadczyć o pasożytach?

  1. Moze tak byc. Nie zaszkodzi wykonać badania kału 🙂 ale objawy mogą tez pasować do nietolerancji pokarmowej. A badanie w kierunku celiakii ?

   1. Wykryto u mnie obecność glisty ludzkiej, lekarz przepisał 2 tabletki dziennie Zentel. 400. Po pierwszej tabletce wrócił kaszle po drugiej pojawiły się niesamowite drgawki które trwały Ok godziny, później wysoka gorączka. Cały następny dzień byłam bardzo osłabiona, nie byłam w stanie wstać z łóżka bez czujesz pomocy, zawroty głowy oraz światło wstręt, czułam jakbym była zatruta, straciłam całkowicie apetyt. Miałam niesamowity ból głowy. Niestety kuracje przerwałam po tym incydencie. Dzisiaj 50 godzin po ostaniej tabletce pojawiła się pokrzywka na całych nogach i wrócił kaszel.

 26. Witam
  Jakies piec tygodni temu moj 9- miesieczny synek mial zapalenie oskrzeli. Kilka dni po walce z zapaleniem, powtorka znow meczacy kaszel,charczenie.Osluchowo niby bez typowych szmerow, ale pediatra stwierdzila obturacje. Kolejne leki. W miedzy czasie u naszego kota weterynarz w wymiocinach znalazl pasozyty. Kot przebywal w domu. Czy te zapalenia moga byc wywolane pasozytami? Co moge mu podac? Nasz pediatra stwierdzil ze pasozytami od kota dziecko nie moze sie zarazic i nie trzeba odrobaczac. Czy wszyscy domownicy powinni sie w razie czego odrobaczyc?

 27. Witam

  od roku czasu borykam się z okropną wysypką na twarzy. Leczyłam się u alergologa, który wykonał badania z krwi na alergie pokarmowe (nic nie uczula), panel na rękę (nic nie uczula), panel na plecy (wyszła alergia na nikiel, kobalt z pożywienia). Zastosowałam dietę eliminacyjną zgodnie z zaleceniami ale wysypka nie ustąpiła. Przeszłam na leczenie dermatologiczne, po wykonaniu badań na pasożyty wyszła glistnica. Wzięłam jedną dawkę Zentel-u i wysypka dalej nie ustąpiła…
  Od roku nikt nie potrafi mi pomóc… Wysypka coraz bardziej doskwiera, swędzi, robi się czerwona i boląca. Przypomina poparzenie pokrzywą, takie specyficzne grudki, w których nie ma żadnego płynu, ropy itp.
  Proszę o poradę.. miał ktoś coś takiego?

   1. Ja mam, z przeciwciał w badaniu krwi wyszła glistnica, jestem po 1 dawce Zentel 400, druga dawka za 2tygodnie, póki co pokrzywka nadal utrzymuje się..

 28. Witam, moj syn jest marudny, zgrzyta w nocy zębami, a ostatnio ma rano bardzo nieprzyjemny zapach z ust. Nie boli go brzuch, ma apetyt, nie ma objawów alergii…..ale ja juz wiem że te pierwsze objawy to najprawdopodobnie pasożyty. Przez miesiac obserwowania kału udalo mi sie w końcu namierzyc pojedynczego robaka….owsik albo larwa glisty ludzkiej…..nie wiem….pakuje go z materialem do pojemnika i zanosze do badania……po dwóch dniach otrzymuje wynik że pasożytów nie stwierdzono…….????? A ja wiem że są…..chcialam tylko wiedziec jakie……Gdyby nie zaufanie i mądrość mojego pediatry moje dziecko zostaloby bez leczenia……niestety historia co kilka miesiecy sie powtarza…..albo leczenie jest za słabe i pasozyt przetrwa albo jest gdzieś źródło ponownego zakarzenia……

 29. niestety ale zarazic mozemy sie wszedzie glista ludzka, wcale nie trzeba miec kontaktu z ziemią. wystarczy ze ktos przeniesie jaja z warzyw na poręcz czy nie umyje rak w toalecie a my potem polkniemy te jaja…widze to po sobie. wyleczylam sie z glisty na 2 tygodnie. po czym wrocila ze zdwojona sila a mam obsesje na punkcie higieny po ostatnim zarazeniu, wszystko gotuje, aby nie doszlo do zakazenia, myje obeseyjnie rece wyparzam sztucce i naczynia, biore betaine hcl, pije kwas l askorbinowy, ziola na gliste, ziemie okrzemkowa, zentel, biore probiotyki nie jem od kilku lat glutenu cukru i nabialu a nawet owocow. a to dziadostwo wraca…………… to jakis koszmar.nie wiem co wiecej mozna zrobic. nigdy chyba sie tego nie pozbede.

 30. Dzień dobry. Synek trzy latka. Podałam mu wczoraj Pyrantelum. Po jakim czasiee mogę zauważyć coś niepokojącego w kale. Czy glista wydalana jest w całości, czy w szczątkach? Syn nie miał badań. Ma natomiast klasyczne objawy: pokrzywka na nadgarstku, chrypka, dziś doszedł brzydki zapach z buzi rano. Oglądałam jego kupkę dzisiajszą ale nie wiem czy to co zobaczyłam jest glistą. TAK w zasadzie to nie wiem czego się spodziewać.

  1. pasożyt może ulec lizie pod wpływem leku i widoczne mogą być tylko jego fragmenty. Rzadziej udaje się dostrzec całego. Zwykle efekt jest po kilka dniach.

 31. Właśnie się dowiedziałam że moja córka ma gliste ludzka. Przeczytałam cały Internet i czy może być ona wydalona buzia razem z wymiarami? Czy dziecko może się nią udusić? I czy jestem zmuszona przez następne tygodnie miesiące lub lata spać razem z dzieckiem? Proszę o odpowiedź.

 32. Witam.U syna wykryto glistę w kale. Tego samego dnia pobrana była również krew (igg na glistę). Po tygodniu otrzymałam wynik 1 tzn brak pasożyta. Jak to możliwe? A córka w tym badaniu „osiągnęła” wynik 1.75 czy to znaczy że już ja przeszła?

 33. Dziecko od miesiąca męczy kaszel duszący, w nocy Jet okropny. Próbki z kalendarza wykazały obecność glizdy. Obecnie jesteśmy po 2 dawce Pyrantelum. Mamy przez trzy dni podać po 2,5ml. Nie ma żadnej poprawy. Synek dalej bardzo kaszle. Kiedy mogę się spodziewać poprawy. Trzeba odczekać kilka dni czy to że nie ma poprawy oznacza że ten lek nie działa na synka? Blagam o odpowiedź. 🙁

 34. czy podwyzszone IGE moze oznaczac gliste ludzka, czy nalezy zrobic dodatkowe badanie pod katem obecnosci glisty ludzkiej. Badania kalu nie wskazaly zadnych pasozytow (ale badanie bylo jednorazowo a czytam ze powinno sie zaniesc probke przynajmniej 3 razy pod rzad). dziekuje

  1. Dobry wieczór!
   Jak się czuje córeczka? Udało się Państwu znaleźć przyczynę przewlekłego stanu podgorączkowego i podwyższonych kwasochłonnych? My mamy również podobne objawy. Pozostałe wyniki w normie. Z góry dziękuję za odpowiedź odnośnie diagnozy. Dużo zdrowia dla całej rodzinki!

 35. Witam. Syn 3 lata. Lekarz przepisał Zentel na gliste tylko nie jednorazowo a 2 razy dziennie po 3,5ml przez 7 dni. Czy takie leczenie jest skuteczne?

  1. nie wiem. Wyjściowo dostał nawet więcej niż te 400mg (20ml), wiec chyba powinno zadziałać, ale nie znam takiego dawkowania. Nie jest zalecane przez producenta

  2. Chciałbym zapytać, co by Pani zaleciła w takiej sytuacji -u 2-letniego dziecka lekarz pediatra i parazytolog w jednym podejrzewa, że oprócz owsicy ma też glistę ludzką i zalecił, żeby się wstrzymać z zaległymi i już mocno szczepieniami do czasu wyjaśnienia sprawy. Wyjaśnienia zajmą przynajmniej jeszcze ok. 2 miesiące (za 2 tyg. powtarzamy leczenie+ potem trzeba odczekać miesiąc, aż się zrobi badania kału i wreszcie badania 3 próbki co 2-3 dni, więc + tydzień + kolejny tydzień czeka się na wyniki =2 miesiące!) i dojdziemy do listopada o chorób od starszego dziecka z przedszkola.. Syn faktycznie ma wiele objawów zakażenia, owsica nam nawraca, a glista wg. tego lekarza bardzo prawdopodobna. Co by PANI zrobiła, gdyby w takiej sytuacji były Pani dzieci??? Błagam o poradę.. Dziękuję!

 36. Dzień dobry, mam nawarcajace bole w dole brzucha. W ostatnich 2 latach nawarcajace stany zapalne w obrębie jamy brzusznej i kończące się podaniem antybiotyków, w klinice laboratorium weterynaryjnym nic z próbek nie wyszło. TK nic nie wykazał, USG kilkukrotne nic, krew ok eozynofile odrobinę zmienione. Dostałam Vermoxu i na chwilę było ok. I od nowa. Z przełyku zapach rano okropny, przy zapaleniu Cipronex i metronidazol pomógł , z ust przez 2-3 tyg nie było czuć ale znów wrócił nieprzyjemny odór z rana. Teraz znajomy farmaceuta zalecil Vermox wg ulotki 2*3 dni i na koniec uderzyć Zentelem 1 dawka. Ale tempy ból nadal jest w podbrzuszu. Lekarze rozkładają ręce. Gdzie szukać pomocy?

 37. Ehh… owsiki u 4letniej córki i rodziców. Co z leczeniem 6 mies córki która jak na złość wszystko wkłada do buzi? Karmiona piersią. Jaki czas trzeba pilnować reżimu sanitarnego- gotowaniu co tylko wpadnie w ręce?

 38. Czy podczas leczenia (dostałam trzy tabletki pyrantelum jednorazowo) warto również wziąć leki przeczyszczające i pobudzające wydzielanie żółci? Jeśli tak to jakie i jak dawkować

 39. Synek po otrzymaniu pyrantelum w tabletkach(dosatał jedną tabletke) narzekał na ból brzucha, około 30 min pozniej zwymiotował. Czy ten lek w ogóle zadziałał? czy trzeba podac jeszcze raz? Prosze o odpowiedz…

 40. Dzien Dobry,
  mialam ostatnio badanie kalu w kierunku glistnicy- wyszlo dodatnie, natomiast IgG- ujemne. Leczyc czy nie?
  Pozdrawiam

 41. Witam. Czy glistę można przynieść na podeszwie buta lub kołach wózka do domu (np na dywan)? Czy jeśli dziecko raczkuje po tym dywanie i wkłada ręce do buzi lub wkłada do buzi zabawki z dywanu, to może zarazić się glistą?

 42. Witam u mojego syna wykrylam gliste jest leczony od pół roku najpierw dostał 1 tabletkę zentel dawałam ziola dziadka Grzegorza według informacji na ulotce, później znowu wyszło w kale i dostałam pyrantel dałam dwie dawki po jakimś czasie znowu badania wyszlo że jest ok. Teraz znowu ma kaszel suchy i duszacy przez cały czas zastanawiam się czy napewno ja wyliczylam czy może inny powód testy na alergie były robione. Kaszel zaczyna się zawsze w wrześniu jest bardziej nasilony dochodzi katar wodnisty. Pomocy

 43. Moja 8 letnia córka od kilku tygodni przed zaśnięciem pokasłuje,mówi,że coś jej przeszkadza w gardle,dodatkowo w nocy zaczęła mocno zgrzytac zębami. Jakie badania muszę wykonać,żeby wykluczyć pasożyty?Boję się,że to glista psia lub kocia.W jaki sposób można się nimi zarazić?

 44. Doroga mamo, dziękuję za ten wpis. Moje dziecko ma od kilku miesięcy anemię i mimo podawania preparatów żelazo i Ferrytyna. Ostatnio zgrzyta też zębami i kiepsko śpi, czy ta anemia mogłaby być spowodowana robakami?
  Pozdrawiam serdecznie

  1. Dzień dobry,U naszej całej rodziny stwierdzono gliste ludzka.
   Przepisał nam wszystkim Zentel, natomiast mam z tym problem ponieważ mamy półtoraroczną córkę. Dostaliśmy zawiesinę Zentel i zastanawiam się czy mogę ją jej podać, chociaż na opakowaniu jest napisane, że można ją podać dzieciom powyżej dwóch lat. Czy podanie leku takiemu dziecku jest niebezpieczne? Będę Wdzięczna za pani odpowiedź. Dziękuję za bardzo wyczerpująca artykuł i za wiedzę nim przekazaną dla czytelnika. Wiele się dowiedziałam.

 45. U córki 2 latka wykryto w kale jaja glisty ludzkiej. Lekarz przepisał Zentel, po dwóch tygodniach kazał powtórzyć dawkę Zentelu. Po około miesiącu od skończonej kuracji powtorzylam badanie kału. W trzeciej próbie ponownie wyszły jaja glisty ludzkiej. I teraz nie wiem czy kolejna kuracja Zentelem, czy jakiś inny lek, badania krwi, usg…? Pozdrawiam

 46. witam u córki stwierdzono.jaja glisty
  .wcześniej ja miałam.owsice zostaliśmy przeleczeni pyrantelum
  . pediatra teraz chce zadziałać vermox moje pytanie czy nie lepiej zentel ???? córeczka 25 miesięcy.. ciągle chora.. duże dawki antybiotyków. bardzo sie obawiam. wolała bym mocniejszy lek.a jeden niż potem.jeszcze wprpwadzac kolejny.

 47. Mojemu synowi 2 lata, po zbadaniu kału, wykryto jaja glisty. 5 dni temu podałam mu zentel i narazie w kale nie zauważyłam nic co by przypominało glistę. Ile trzeba czekać na jej wydalenie. Objawy to niespokojny sen, drapanie ciała, picie dużych ilości wody w nocy.

 48. Witam. Moja dwuletnia córka wydalila dziś razem z kupą glistę…Miała około 15 cm i poruszała się…. Po telefonicznej konsultacji z panią doktor corka dostała zawiesinę Pyrantelum. Ma ją brać przez 3 dni po 35 ml. Czego mogę się spodziewać po zażyciu leku? Dodam że wcześniej w życiu bym nie spodziewała się że u córki może być ten pasożyt. Żadnych oznak nie zauważyłam 😪

 49. Mój 11 letni syn uskarżał się na bóle brzucha. Po pobycie w szpitalu stwierdzono glistnice. Podany miał Veromox 2x przez 3 dni i po dwóch tygodniach powtórzono. Nadal utrzymują się boleści i czy objawem dodatkowym może być uczucie strachu jaki nachodzi syna że aż prawie zaczyna się trząść. Czy tak może być objaw uboczny tej choroby.

 50. Czegoś nie rozumiem, przeszukałam kilkadziesiąt publikacji, wypowiedzi forumowiczów, lekarzy itd a nadal nie wiem jak rozumieć schematy leczenia których jest multum i które nie przynoszą oczekiwanych efektów. Nie zgodzę się z informacją że nie zarazimy się glista od innego czlowieka. Jeśli tak to dlaczego zalecane jest odrobaczanie całej rodziny? Znam przypadek w którym najpierw glista pojawiła się u dziecka a po jakimś czasie u wszystkich domowników.

  1. to, że glista jest u kilku domowników to nie oznacza, że zarazili się od siebie nawzajem 🙂 nie jest zalecane odrobaczanie całej rodziny w przypadku glistnicy tylko u jednej osoby. Takie postępowanie zaleca się przy owsicy

 51. Dzień dobry,
  Wystąpiła u mnie pokrzywka, utrzymuje się od kwietnia, określana jako przewlekła. To pierwszy epizod pokrzywkowy w moim życiu.
  Wszystkie badania ok, jedynie Przeciwciała przeciwko gliście ludzkiej wyszły nieco podwyższone.
  Nigdy nie byłam odrobaczana, a skoro są przeciwciała to być może mam glistę.. jak odrobaczyć się jako osoba dorosła, mam zapisany Zentel 2x w odstępstwie 2tygodni.
  Czy to prawidłowo, czy wystarczy?
  Będę wdzięczna za odpowiedź!

  P.S.
  Mimo upływu lat, temat aktualny. Dziękuję za ten wpis – już nigdy nic nie będzie takie samo 😉

 52. Witam,
  Ja mam z kolei pytanie o czas podania. Moja mała ok. 2lat dostała Zentel (w kale znaleziono jaja glisty) w zawiesinie oczywiście w formie zawiesiny wypiła tylko łyżeczkę…:/ resztę musiałam pomieszać z sokiem, jednak i to jej nie smakowało i tak naprawdę piła (wciskałam jej ) to prawie 3 godziny. I tu moje pytanie czy podany w ten sposób lek w ogóle będzie miał szansę zadziałać?

 53. Czy glistnica może dawać objawy neurologiczne podobne do zespołu Touretta? Mój syn ma 5 lat, od 8 miesięcy próbujemy wyleczyć glistnicę. Brał już dwa razy zentel i nic.. nadal obecna. Dodatkowo ok pół roku temu pojawiły się nadpobudliwość, chrząkanie, uciekające oczka. Jest diagnozowany pod kątem zespołu Touretta ale pediatra nie daje za wygraną, mówi, że to wszystko może powodować glista… Spotkała się Pani z podobnym przypadkiem? Choć wiem, że walka z glistą nie jest łatwa, to tak bardzo marzę, żeby to było „tylko” to.. żeby to nie był Tourett🙄

  1. Witam.. mam podobny problem z
   Synem od 2 lat ma tiki nerwowe. Z początku myśleliśmy ze może dlatego bo zaczął chodzić do szkoły, stres itd.kilka dni temu zauważyłam ze ma owsiki. Wczoraj zaczęliśmy kuracje Vermoxem. Wydaje mi się, i z tego co czytałam to przyczyna tików są właśnie robale… zobaczymy jak będzie u nas i czy Wreszcie się tego pozbędziemy .

 54. Czy jest szansa że dwie dawki leku zentel podane w odstępie 10 dni(zalecenie pediatry) nie zadziałały? Córka od od ok 6 tygodni ma drażniący kaszel, jakby coś jej przeszkadzało. Żadnych innych objawow. Ok 2 tygodnie temu była także osluchana, wszystko w porządku.

 55. Dzień dobry,
  nie wiem co już zrobić. Córka ma 4 lata zrobiliśmy badanie kału i wyszła glista ludzka, miała objawy ból brzucha często i mocny a najbardziej ją bolało jak zjadła coś, wymioty, ból głowy, suchy kaszel, zgrzytanie zębami, sen niespokojny. Dostała zentel 9 września 2 tygodnie kolejna dawka. A już od jakiegoś czasu wszystkie objawy wracają. Jak jej mogę pomóc to wyleczyć? Proszę jak znajdzie Pani chwilę czasu coś mi doradzić. Miłego dnia.

 56. Dzień dobry..Od poltorej roku szukam przyczyny stanu podgoraczkowego ,nie przybierania na wadze oraz cieni pod oczami u mojej 5 leteniej obecnie córki🙄Przez ten czas w kazdym badaniu krwi wychodzily podwyższone wyniki kwasochlonnych..2 usg brzuszka,przesiew moczu,badania na bolerioze,testy skorne alergiczne za nami(ige 140)az 4 lekarka dopiero zlecila badanie krwi na gliste ludzka i wyszlo 25🙄zentel 400 w tabletce podany 24 wrzesnia i nie widzialam zadnej poprawy…Dzis podalam druga dawke dziecku i zobaczymy😒w grudniu mam zrobic następne badanie krwi..Caly czas stan podgiraczkowy rano 37.1-37.5..Nic sie nie zmienilo przez półtorej roku..(crp i ob w normie)Trace wiare..

 57. Dzien dobry. Usilnie szukam informacji nt ew konsekwencji „przebywania” glisty w ogranizmie malutkiego dziecka. Moj aktualnie 2,5 latek wykazuje opoxniony rozwoj emocjonalny i slabiutka mowe. W wieku 4 mies (prawdopodobnie) zachorowal na gliste. Wyleczona rok poxniej(!). Czytam wiele zdawkowych informacji nt konsekwencji – czy w takich syt glist mogla hamowac rozwoj dziecka? Czy da sie powiazac tak dlugie istnienie glisty z problemami rozwojowymi obecnego 2,5 latka? Pomocy!

 58. Witam. Ja mam wątpliwości co do tego, że wystarczy jedna dawka leku. Mi mówiono, że lek nie zadziała na glisty, które są w drogach oddechowych. Zlikwiduje te, które są tylko w przewodzie pokarmowym. A z dróg oddech0wych glista przechodzi po jakimś czasie do przewodu pokarmowego poprzez połknięcie, dlatego ja widzę sens podawania dwóch dawek w odpowiednich odstępach wg ulotki i potem kontrolne badania. Nam lekarz ostatnio zalecił 3 serie leku. Moje pytanie czy glisty z dróg oddechowych przejdą w końcu wszystkie do przewodu pokarmowego czy nie? Ciekawa jest też informacja o sposobie zarażania. W przedszkolu myślę, ż jednak brudne ręce ( dzieci w przedszkolach latają same do łazienki, jedno umyje ręce, drugie nie, a trzecie niedokładnie) i z takimi rękoma idą bawić się na podwórku przedszkolnym, w piaskownicy. SETKA dzieci w przedszkolach. w piaskownicach jest też ziemia. więc przy takiej ilości dzieci, zarażanie w placówce jest duże. dodam, że panie np. do drugiego śniadania wycierają dzieciom rączki chusteczkami, zamiast normalnego mycia…więc różnie to bywa z higieną w takich placówkach.

 59. Witam, u 14 miesięcznej córki zastosowałam pyrantelum na jaja glisty ale bez skutku w powtórnym badaniu kału jaja nadal są, Pani doktor przepisała vermox czy nie jest to zbyt mocny lek dla takiego dziecka?

 60. Witam u syna i córki wykrylismy owsiki zastosowaliśmy u całej rodziny odrobaczenie dawką pyrantelum stosownie do wagi mija nam drugi tydzień a objawy nie ustepuja (swedzenie pupy a na prześcieradle widać dorosłe osobniki owsików po nocy codziennie zieniane pościel i bielizna wyprana w wysokiej temperaturze reczniki również) zalecała by pani zmianę leku na zyntel czy raczej dokończyc drugą dawką pyrantelum czytałam iż zyntel wytruwa również jaja owsików.

 61. Jeśli połykamy własne larwy to dlaczego nie mielibyśmy ich przekazać partnerowi poprzez głębsze pocałunki? Jeśli jaja znajdują się w glebie to spadające krople deszczu czy z konewki są w stanie wyrzucić je w odpowiedniej fazie rozwojowej jak z katapulty na warzywa i owoce nieopodal. Kto szoruje truskawki, kto myje maliny? Lekarze twierdzą, że lawy pasożyta potraktowane ziołami są w stanie uciec do bezpiecznych miejsc: oko, mózg…

 62. Witam serdecznie, u 21 miesięcznego synka wykryto glistnicę. Dostał zawiesinę ZENTEL, ale przeczytałam tutaj ze ten lek stosuje się od 2 roku życia. Czy kupić zatem Pyrantelum bez recepty i spróbować najpierw z pyrantelum?

  U mnie tez wykryto gliste, a ja wciąż karmie piersia 21 miesięcznego synka. Dostałam również ZENTEL – czy nie powinnam również wziąć Pyrantelum?
  Czytałam ze toksyny wydalane z umierających pasożytów są bardzo obciążające ogranizm dziecka które je wypije z mlekiem matki i zalecane jest poczekanie z odrobwvzemiem do zakończenia karmienia piersia. Czy Pani podziela to zdanie? Czy faktycznie te toksyny są takie groźne ?

 63. Nasza Pani pediatra kilka lat temu zaleciła Zentel w trzech dawkach,po dwóch tygodniach i po kolejnym tygodniu, bo ponoć nie jest skuteczny na niedojrzałą formę glisty. I rzeczywiście wszystkie objawy ustąpiły. Teraz sutuacja się powtarza,córka chrząka,kaszle,objawy nasilają się wieczorem i w nocy i podczas wysiłku fizycznego,zgrzyta zębami. Podejrzewamy glistę i planujemy odrobaczenie bez badań,czy rzeczywiście w 3 dawkach?córka ma 8 lat i inne powody wykluczyliśmy

 64. Dzień Dobry, dziękuję za artykuł. Leczę się z glisty ludzkiej już od czerwca. Na początku pyrathelum. Następnie w kontrolnej próbce wyszly jaja glisty. Wtedy lekarz podał Vermox ( kuracja co 2 tygodnie). Po drugiej kuracji zaszłam w ciążę i obecnie jest 13 tydzień i niestety badania kontrolne nadal wykazują jaja glisty. Procedury higieny i diety wprowadzałam przy tych dwóch próbach. Ogólnie od roku byłam na diecie bez mlecznej, bez glutenu i z niskim IG… Obawiam się o ciaze. Czy mogę coś zrobić ?

 65. U nas również ten pasożyt. Mamy przyjąć 3 dawki, po 2 tygodniach druga i po tygodniu od drugiej trzecia. Chodzi o te jaja, które nie są jeszcze w przewodzie pokarmowym. Jutro ostatnia dawka. Obserwuję poprawę, ale wczoraj i dziś znów był ból brzucha. Kaszel prawie ustąpił. Przestrzegamy też restrykcyjnie diety. Mam nadzieję, że uda się pokonać wroga😉

 66. witam,

  u córki 9 lat podejrzenie zakażenia glistą ludzką. Objawy to uporczywy kaszel i ciągłe chrząkanie. Doszedł obrzęk twarzy. Odrobaczona zentel w 3 dawkach i 2-3 tygodnie względnego spokoju. Od 5 dni znowu pogorszenie. Wróciło chrząkanie ciągłe. Twarz dalej opuchnięta. Dostała vermox. Dziś zakończona 3 dniowa kuracja i żadnej poprawy. Czekamy na wyniki IGG na gliste. Kiedy może nastąpić poprawa?

 67. Proszę o pomoc .
  Syn 8,5 roku od około 2 lat zwykle wieczorem zaczynała to brać głową, później dolaczaly się wymioty.Najpierw to było sporadyczne więc myśleliśmy ze może, jakis rotawirus lub zatrucie , następnie co 2 tygodnie , teraz co tydzień. Syn został zabrany pare razy do szpitala bo byl po wymiarach bardzo odwodniony. Zrobione miał różne badania w tym eeg glowy , rezonans głowy, tomograf I innych badań pełno. Wszystko wyszlo dobrze . Neurolog stwierdził że to padaczka . Jak zapytalam skąd ta diagnoza stwierdziła ze nawet jeśli to nie padaczka a migrena to lek DEPAKINE mu po może. Syn przez 3 miesiące brał codziennie ten lek a objawy jak były tak są. W grudniu przed świętami syna zabrała karetka do szpitala bo miał duze wymioty. Tam Zrobione miał badania I bardzo wysoka wyszla mu amelaza I lipaza a trzustka w obrazie wyszla idealna. Skontaktowalam sie z jednym z profesorów zajmujących sie chorobami trzustki A on polecił abym zrobila badania kału na lambie. Tak zrobiłam wynik pozytywny.
  Zrobilam biorezonans a tam wyszla cala masa między innymi
  Tasiemiec ,tasiemiec karlowaty, tegoryjec brazylijski , tegoryjec psi, owsiki, przywra, glista,motylica.
  Syn na lambie dostal od lekarza metronidazol 1000mg raz na dobe przez 3 dni I po 7 dniach kolejna taka sama dawka Moje pytanie czy metranidazol zabije to co mu wyszło tez z biorezonansu czy po przeliczeniu powinnam jakos inaczej sprawdzić czy faktycznie syn ma te wszystkie pasozyty.
  I czy te objawy bóle głowy i wymioty oraz podwyższone parametry trzustkowe a teraz taka kupka po której na wodzie w sedesie pływają tlustawe oka jak w rosole mogą być objawami pasozytow czy jednak czegos bardziej poważnego
  Pani doktor bardzo prosze o odpowiedź I ewentualnie jakas pomoc slowna
  Dziecko męczy się już prawie 2 lata A my jeździmy z nim od lekarza do lekarza a każdy ręce rozkłada nas odsyła do domu.

 68. Dzien dobry, syna od 6 tyg meczy kaszel, pomimo leczenia caly czas sie on utrzymuje, czy jest to wskazanie do badania na pasozyty?

  1. zależy od charakteru kaszlu. Pewnie poszukałabym najpierw innych, częstszych przyczyn przedłużającego się kaszlu. Może to kaszel poinfekcyjny?

   1. Czy w kilka dni po podaniu Vermoxu dzieci mogą gorączkować i kaszleć? Jak postępować jeśli zdarzajà się takie incydenty?

    1. nie powinny. Raczej wiązałabym to z jakąś infekcją. Jeśli jakieś odczyny niepożądane po vermoxie się pojawiają to raczej związane są one z przewodem pokarmowym – bóle brzucha, nudności lub wymioty. Ale krótkotrwałe.

     1. Może rzeczywiście dzieje się coś innego, niż za sprawą tych robali.
      Bardzo dziękuje za szybką odpowiedź.

 69. Od pól roku przwchodzę nieskuteczne leczenie glisty ludzkiej. Brałam wiele kuracji po których nie czułak się lepiej i badania potwierzaly dalej obecnośc glisty. Brałam pyrantelum 750mg na raz. Nie dz³iała. Brałam 1 g pyrantelum też nic. Brałam zetel 3 dni pod rząd- nie zadzialało. Brałam zentel 6 dni pod rząd i 7 dnia verox-nie zadziałało. Kuracji przeszłam juz ponad 10. poszłam do lek. Zakaźnego ktory powiedział ze może dać 3 zentele i trzeba truć dalej. Potem lek rodzinny powiedział ze był kiedyś taki lek Decaris ktorego składnikoem jest lewamizol 150 mg i że jak uda mi sie go zalatwić to mam wziąść. W październiku wzielam 2 dawki w odstępie 10 dni. Ale 3 tyg później dalej źle się czułam, miałam bóle brzucha i mdłości wiec teraz w listipadzie wzięlam jeszcze 3 dawki Decaris w odstępie tygodniowym. Zrobiłam badanie i ZNOWU GLISTA LUDZKA. Dlaczego nic nie działa? Co mam zrobic? Jestem załamana psychicznie, nawet Decaris ktory miał być najlepszy nie zadziałał. Pomocy

 70. czy po kazdej dawce zentelu u dziecka moze wystapic biegunka? pediatra kazała dawac przez 3dni i syn po każdej
  dawce robi bardzo zadka i brzydko pachnąca kupę. Dziś przyjął ostatnia dawkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *