o szczepieniach

Szczepionka AstraZeneca p/Covid-19

Przypominam, że kilka tygodni temu był wielki strach i wielkie obawy również w związku ze szczepionką Pfizera. Wiele osób deklarowało, że za żadne skarby się nie zaszczepi. Ale kiedy szczepienia ruszyły to okazało się, że chętnych przybywało. Tutaj mój ukłon w stronę wszystkich medyków, którzy dali bardzo przykład i pokazali (również w mediach społecznościowych), że wygrywa nauka 👍🏻

Pokazaliśmy, że nie wyrosły nam dodatkowe kończyny ani głowy, a niektórzy z nas mają teraz tajemniczy błysk w oku. To tak zwana radość. Po prostu. Myślę, że mówię tutaj w imieniu wszystkich zaszczepionych medyków. Po wielu miesiącach zmagań z pandemią widać w końcu jakieś światełko w tunelu. Obyśmy zbliżali się do końca tej pandemii i już nie cofali ani o krok.

Dane ze szczepień w Polsce od 27.12.2020 do 26.01.2021: 

Zaszczepiło się ponad 134,5 tys. lekarzy (tych posiadających prawo wykonywania zawodu w Polsce jest 142,3 tys). Poza tym zaszczepiło się blisko 22 tys. lekarzy dentystów i ponad 144,3 tys. pielęgniarek i pielęgniarzy, a także: 17,7 tys. położnych, 14 tys. farmaceutów, 8,4 tys. diagnostów laboratoryjnych i 55 felczerów – cytuję za zestawieniem z MZ. 

To tak nawiązując do tych wszystkich argumentów w stylu „lekarze się nie szczepią”… a jednak.

Szczepienia przeciw Covid-19

O szczepionkach produkowanych w technologii mRNA pisałam w osobnym wpisie: klik

AstraZeneca

Teraz inna szczepionka – firmy AstraZeneca. Dokładniej: ChAdOx1-S. Przekaz medialny czasami zrobiłby najlepiej gdyby zamilkł, bo niepotrzebnie wprowadzane jest zamieszanie, a informacje, które docierają do społeczeństwa są delikatnie mówiąc sprzeczne i wprowadzają w błąd..  

Szczepionka działa nieco inaczej niż opisywana przeze mnie wcześniej Comirnaty czy szczepionka Moderny.  To szczepionka wektorowa, która wykorzystuje adenowirusa do niesienia informacji z kodem genetycznym. To mobilizuje komórkę do produkcji odpowiedniego białka, a układ immunologiczny do pracy. Zasada działania tej szczepionki porównywana jest do „konia trojańskiego”. Do organizmu wchodzi sobie adenowirus (w wersji osłabionej, niezjadliwej), a tak naprawdę zawiera informację o białku kolca.

Podobnie jak w przypadku szczepionek mRNA nie ma możliwości zachorowania na Covid w wyniku podania szczepionki. Nie zachoruje się również na infekcję adenowirusową od wektora. 

Szczepionka podawana jest w mięsień naramienny górnej części ramienia. Fiolki szczepionki zawierają 8 lub 10 dawek po 0,5ml. Sama szczepionka jest łatwiejsza w przechowywaniu (nie wymaga tak niskich temperatur jak Comirnaty Pfizera). Podawane są dwie dawki w odstępie od 4 do 12 tygodni (trochę dalej przeczytacie o tym jakie to ma znaczenie dla skuteczności).

Przeciwwskazania

Przeciwwskazania są podobne jak w przypadku innych szczepionek. Zwracamy przede wszystkim uwagę na nadwrażliwość na składniki szczepionki lub wstrząs po pierwszej dawce. Czasowym przeciwwskazaniem może być ostra infekcja.

Skuteczność

Informacje o marnej 60% skuteczności nie są do końca prawdziwe. Nawet te 60% jakiejkolwiek ochrony absolutnie nie jest marne.

Ale… Skuteczność w kolejnych tygodniach po podaniu pierwszej dawki rośnie do 76%, a po podaniu drugiej dawki w dłuższym odstępie (12 tygodni) ta skuteczność osiąga 82%. To jest ochrona przed zachorowaniem, z kolei ochrona przed ciężkim przebiegiem po podaniu szczepionki AstraZeneca osiąga piękne 100%. Przed ciężkim zachorowaniem skuteczność szczepionek wektorowych jest naprawdę wysoka!

Zwrocie uwagę na zapis w CHPL: „W odniesieniu do hospitalizacji związanych z chorobą COVID-19 zaobserwowano 0 (0,0%; N=5 258) przypadków hospitalizacji związanych z chorobą COVID-19 u uczestników, którzy otrzymali dwie dawki szczepionki COVID-19 Vaccine AstraZeneca”

NOPy

Szczepionka ChAdOx1-S ma podobną listę możliwych niepożądanych odczynów jak dwa poprzednio omawiane. Pojawić się może gorączka, ból głowy, ból mięśni, stawów, tkliwość i ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, gorsze samopoczucie, dreszcze itp

Szczepionka zalecana jest dla osób między 18-55/65 rokiem życia (w niektórych krajach europejskich stawiają granicę niżej).

Czy warto się szczepić się szczepionką AstraZeneca przeciw Covid-19

Tak. Tutaj nie mam wątpliwości. Nie ma sensu czekać na inną szczepionkę. W dobie pandemii nie liczyłabym na to, że będzie można przebierać w tych produktach jak w jogurtach w markecie. Trzeba się szczepić tym co mamy do dyspozycji.

Stan wiedzy na 3.2.2021

https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2021/20210129150842/anx_150842_pl.pdf

https://www.research.ox.ac.uk/Article/2021-02-02-oxford-coronavirus-vaccine-shows-sustained-protection-of-76-during-the-3-month-interval-until-the-second-dose

66 thoughts on “Szczepionka AstraZeneca p/Covid-19

 1. Dagmara, jesteś wspaniała. Jestem nauczycielką. Wczoraj złapałam się na tym, jak po konferencji pierwsza moja myśl o tej szczepionce powędrowała do Ciebie „Czy Dagmara da okienko do pytań, bo jestem ciekawa co myśli na ten temat?” Minął 1 DZIEŃ! I cyk! Wpis na blogu. Dzięki, że można na Ciebie liczyć :*

 2. Bardzo dziękuję Pani za ten wpis. Jestem nauczycielką, na szczepionkę czekam jak na najwspanialszy prezent urodzinowy. Przekaż medialny dotyczący AsterZeneci mnie nieco …. przestraszył. Ale na szczęście obserwuję Pani blog. Jeszcze raz dziękuję! Pozdrawiam

 3. Witam, poszukuję odpowiedzi na pytanie, czy szczepienie szczepionką AZ ma sens w przypadku osoby, która przeszła zakażenie covid-19?

  1. tak. przebycie zakażenia Covid-19 nie daje trwałej ochrony przed zachorowaniem. Notowane są kolejne zachorowania wśród osób które przeszły chorobę. Szczepienie daje dodatkowy wyrzut przeciwciał, a tym samym wydłuża czas ochrony.

 4. A mnie nurtuje pytanie, które zadała mi koleżanka. Czy nie ma przeciwskazań by tą szczepionką zaczepiła się kobieta karmiąca piersią?

    1. a jakieś wiarygodne źródło tego co pani czytała? Ja opieram się na wytycznych Amerykańskiego towarzystwa ginekologów i położników, stanowisku Fundacji Bank Mleka Kobiecego, Centrum Nauki o Laktacji i Polskiego Towarzystwa Wakcynologii w sprawie szczepień przeciwko COVID-19 u kobiet w okresie laktacji. Kobieta w okresie laktacji może zdecydować się na szczepienie przeciw COVID-19. Nie zaleca się przerywania karmienia piersią w celu poddania się szczepieniu lub stosowaniu okresu karencji w karmieniu dziecka piersią po szczepieniu.

     1. Dzięki za tą informację. Ja karmię piersią i się zaszczepiłam, ale się do tego nie przyznałam, bo znam kilka karmiących pań, których nie dopuszczono z tego powodu do szczepienia.

  1. W zależności od przyjmowanych leków na tę łuszczycę – ale raczej nie będzie przeciwwskazań, przy niektórych lekach odpowiedz może być po prostu gorsza, ale zależy od leków jakie się bierze

 5. Mamo Pediatro, a jak się ma sytuacja do mam karmiących piersią? Karmię roczne dziecko. Jestem nauczycielką. Mam możliwość szczepienia Astrazeneca. Czy jest to bezpieczne dla dziecka?

  1. Tak. Nie ma powodu dla którego mielibyśmy to szczepienie odraczać u kobiet karmiących. Mamy karmiące mogą się szczepić wszystkimi szczepionkami z wyjątkiem szczepionki przeciw żółtej gorączce (chyba, ze mama karmiące jedzie na tereny endemiczne to wtedy może się szczepić).

  1. Witam. 3 miesiące przeszłam covid. Niestety nie wytworzyly się wogole przeciwciała. Dobre 2 tygodnie objawów w 3 tygodniu pojawiła się konkretna arytmia. Niestety powikłania mam do dnia dzisiejszego… Ciśnienie wysokie, miałam zawsze niskie, arytmia dokucza, ciężko w klatce piersiowej, problem z koncentracją, bóle głowy można powiedzieć że cały czas czuje głowę…. Dostałam lek na astmę, który delikatnie mi pomógł w oddechu… Nie mecze się tak… We wtorek mam mieć szczepienie i bardzo się boję. Boje się o serce, ciśnienie żeby tu się coś nie zaczęło dziać… Jestem po 30, małe dzieci, więc moje obawy przez to rosną. Nie chcę tego przechodzić drugi raz… Mam nadzieję że nic złego się nie stanie i jakoś to przetrwam… Czy z sercem lub ciśnieniem może mi się coś dziać po szczepieniu? Pozdrawiam

   1. obserwowane są skoki ciśnienia po szczepieniu, zwłaszcza u osób, które już przed szczepieniem sygnalizowały strach i niepokój. Głównie takie emocjonalne – ustępują same.

 6. Witam serdecznie. Zapisana ale nurtuje mnie jedno pytanie: od paru miesięcy staramy się o dziecko? Jak ma się to do starań albo do wczesnej ciąży bo tak tez może być…

  1. nie ma takich badań, które by mówiły o jakimkolwiek zagrożeniu. z naukowego punktu widzenia nie ma powodu przypuszczać, że szczepionka w takiej technologii miałaby wpływać na płodność.

  1. teoretycznie nie, ale w praktyce anestezjolodzy często odraczają zabieg jeśli w wywiadzie jest szczepienie. Nie ma na to żadnych zaleceń ale tak robią. Chyba że ta operacja nie jest w znieczuleniu ogólnym

 7. Zrobiłam test na przeciwciała, bo przechorowałam w listopadzie na covid. WYNIK testu:koronawirusa Sars CoV-2 N przeciwciała IgG 112, 5 COI. Czy w tej sytuacji szczepić się już teraz, czy poczekać 2-3miesiace.

 8. Pani Doktor, wiedza Pani jest nieoceniona. Decyzje odnosnie szczepien opieram zawsze na Pani artykułach. Mam pytanie odnosnie karmienia piersia a szczepieniu szczepionka Astra Zeneca. To, że nie ma przeciwwskazan juz wiem. Czy zaraz po szczepieniu można dziecko przystawic do piersi czy należy po szczepieniu odciagnac pokarm laktatorem i zachowac jakis okres zwłoki?

  1. dziękuję 🙂 Kobieta w okresie laktacji może zdecydować się na szczepienie przeciw COVID-19. Nie zaleca się przerywania karmienia piersią w celu poddania się szczepieniu lub stosowaniu okresu karencji w karmieniu dziecka piersią po szczepieniu.

 9. Bardzo dziękuję za artykuł oraz odpowiedzi na komentarze innych osób. Karmię piersią synka, który ma 10 miesięcy. Mam szansę zaszczepić się szczepionką Astra Zeneca, ponieważ jestem nauczycielem. Długo szukałam informacji na ten temat. Bałam się, że będę musiała przerwać karmienie na jakiś czas (tak powiedziało mi dwóch z sześciu lekarzy). Dzięki Pani wpisom wiem, że nie ma takiej potrzeby!

 10. Dziękuję za ten wpis i odpowiedzi do komentarzy 🙂 karmię piersią i też nie wiedziałam jak to się ma do Astry. Mam za to dwa pytania: czy 2 miesiące po przebytym covidzie mogę się zaszczepić? Różni lekarze różnie mówią, by odczekać 3 miesiące, teraz słyszałam, że pół roku… I druga sprawa, ile czasu po infekcji można się szczepić? Mam termin na wtorek a od kilku dni męczą mnie zatoki, kaszel i ból gardła i nie wiem czy nie przełożyć od razu…

  1. po covidzie zaleca się miesięczny odstęp – w zależności od ciężkości choroby. CHodzi głównie o to aby powikłania po covid nie nakładały się na odczyny po szczepieniu. Po innych infekcjach – wtedy jak miną ich ostre objawy a pacjent czuje się dobrze. Jeśli infekcja jest nasilona to lepiej przełożyć.

 11. Bardzo dziękuję za merytoryczne informacje! Pani Doktor ile trzeba poczekać po podaniu żywej szczepionki prze szczepieniem na astrazenekę?

 12. Witam, mam pytanie odnośnie bolu ucha. Czy po świerzo przebytym bólu ucha (ból ustąpił parę dni temu) można przystąpić do szczepienia za dwa dni?

 13. Czy wiek dziecka karmionego piersią ma znaczenie? Mam 1-miesięcznego syna, a chciałabym się zaszczepić. Jeśli się zdecyduję, otrzymam szczepionkę Astry.
  Szczepić się teraz czy poczekać aż syn będzie trochę starszy?

 14. Mam 69 lat , w wieku 33 lat skończył mi się okres -wczesne przekwitanie ,czyli moje ciało ma więcej niż 69 lat , dwa lata temu pokonałam chłoniaka , odporność byle jaka .
  Czy mam się zaszczepić Astra Zeneką ? Termin szczepienia to 23.03.br

  1. z takim obciążonym onkologicznie wywiadem jak najbardziej tak. Covid to dla pani duże ryzyko. Trzeba zrobić wszystko by się przed nim chronić.

 15. Dzień dobry, a co sądzić o obecnym zamieszaniu z Astra. Nie jest mi do śmiechu… Jestem po pierwszej dawce nie wiem czy iść na 2.

 16. Witam za kilka dni mam mieć szczepienie pierwszą dawką AsrtyZeneki, staramy się również z partnerem o dziecko czy nie ma przeciwwskazań jeśli zajdę w ciążę miedzy pierwszą a drugą dawką?

 17. Znam dwie nauczycielki zaszczepione astra zenecą (1 dawka) – po przyjęciu miały dwa dni gorączkę i były osłabione. Po 3 tygodniach zachorowały na covid …

  1. Ja osobiście zakwalifikowałam setki nauczycieli i pracowników szkół i przedszkoli. Po pierwszej dawce najczęściej zgłaszali bóle głowy i dreszcze. Na wytworzenie pełnej odporności potrzeba przede wszystkim drugiej dawki i czasu.

 18. Planuje zajście w ciążę, czy szczepić się szczepionka astra zwneca, jeżeli tak, jak długo po drugiej dawce odczekać z zajściem w ciążę?

 19. Miałam szczepienie Zenkiem, po czym okazało się w ciągu kilku dni, że jestem w ciąży. Martwię się, że na tak wczesnym etapie mogło to zaszkodzić maleństwu (miałam gorączkę, deszcze itd). Wiem, że nie ma badań na ten temat jeszcze, a ciąża nie jest przeciwskazaniem… Ale….

 20. Czy kobiety w ciąży mogą szczepić się przeciwko covid? Jeżeli tak to w którym trymestrze? Czy ma ona negatywny wpływ na rozwój płodu?

  1. mogą.Podano już tak wiele dawek, że wiemy jak bezpieczne są to szczepionki. Nie ma powodu przypuszczać, aby zabita szczepionka miała wpływać na płód

 21. Witam. Jestem mama wcześniaczka (bylby to 38 Tc). Zostałam zakwalifikowana do szczepienia na covid szczepionką pfaizera. Spotkałam się z opinią, że po zaszczepieniu nie powinnam karmić córki piersią przez 2 dni. Proszę powiedzieć czy faktycznie są takie zalecenia? Serdecznie pozdrawiam.

 22. Dzień dobry, mam pytanie odnoście osób chorujących na problemy z krzepliwości krwi. Czy przed szczepieniem należy profilaktycznie przyjmować acard? Jeżeli tak to w jakiej dawce? I co z osobami, które nie wiedzą, że mają takowe choroby ale np. podejrzewają a jeszcze się nie zbadały pod tym kątem czy profilaktycznie dla bezpieczeństwa mogą przyjmować acard?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *