o szczepieniach

szczepienie przeciw ospie wietrznej – dla kogo jest obowiązkowe i darmowe?

Dzisiaj krótko o jednym z zapisów z Programu Szczepień Ochronnych (PSO). Szczepienie przeciw ospie wietrznej nie jest szczepieniem refundowanym dla wszystkich dzieci. W praktyce oznacza to, że nie jest darmowe. Najczęściej jest ono zalecane (a dla rodzica oznacza to również konieczność zakupu takiej szczepionki).

Dla kogo zalecane/płatne?

Płatne jest z zasady dla wszystkich. Ale nie każdy musi być szczepiony. Zalecane jest ono w grupie osób, które NIE CHOROWAŁY na ospę wietrzną w przeszłości i nie były szczepione (pełny schemat to dwie dawki). Czyli u tych osób, które nie są uodpornione przeciw tej chorobie.

Szczególnie należy szczepienia uzupełnić:

 • PRZED planowaną ciążą (minimum 28 dni przed planowanym zajściem w ciążę)
 • u uczniów./studentów uczelni medycznych i u pracowników ochrony zdrowia.

Istnieje jednak oddzielna grupa dzieci, które mogą być zaszczepione za darmo.

Dla kogo darmowe szczepienie przeciw ospie wietrznej?

Dla dzieci, które nie chorowały i nie były szczepione i mają mniej jak 12 lat, a dodatkowo:

 • mają upośledzenie odporności o wysokim ryzyku ciężkiego przebiegu choroby,
 • chorują na ostrą białaczkę limfoblastyczną a są w okresie remisji,
 • są zakażone HIV,
 • są przed leczeniem immunosupresyjnym lub chemioterapią.

Dla dzieci, które są nieuodpornione, mają mniej jak 12 lat i mieszkają w otoczeniu osób wyżej wymienionych.

Dla dzieci do ukończenia 12 roku życia, które przebywają w:

 • zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych,
 • zakładach opiekuńczo-leczniczych (ZOLach),
 • rodzinnych domach dziecka,
 • domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży,
 • domach pomocy społecznej (DPSach),
 • placówkach opiekuńczo- wychowawczych,
 • regionalnych placówkach opiekuńczo- terapeutycznych,
 • interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych;

Dla dzieci, które przebywają w żłobkach lub klubach dziecięcych (do ukończenia 3.roku życia).

Pamiętajcie, ze przeciw ospie wietrznej zalecamy szczepić po 12. miesiącu życia (u dzieci po kontakcie z wirusem można szczepić nawet po 9. miesiącu życia). W przypadku uczęszczania do żłobka/klubu malucha trzeba dostarczyć do przychodni zaświadczenie o tym, że dziecko jest do placówki zapisane.

O samej chorobie i szczepieniu poczytasz w osobnych wpisach.

Źródła:

http://dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2019/87/journal/5727

Zachęcam Was do zakupu ebooka szczepionkowego „309 pytań o szczepienia” gdzie znajdziecie odpowiedzi na całe mnóstwo pytań!

25 thoughts on “szczepienie przeciw ospie wietrznej – dla kogo jest obowiązkowe i darmowe?

 1. Udało nam nie się skorzystać z refundacji i nawet się nie zastanawiałam czy warto, ale wielu znam rodziców, którzy uważają to za dodatkową niepotrzebną opcję. „Przecież wszyscy mieliśmy ospę i nie jest to nic strasznego. Po co tyle tych szczepionek?” – moja koleżanka usłyszała to od pediatry. Myślę, że w Polsce jeszcze potrzeba duuużo czasu i edukacji społecznej…

   1. Pani Doktor, mam 35 lat nie chorowałam na ospę wietrzna, urodziłam sie w 1985 roku i nie wiem czy szczepionki były obowiązkowe, moja Mama nie pamieta. w czwartek miałam kontakt z dzieckiem chorym na ospę, początkowe stadium. Czy powinnam sie zaszczepić??Czy w pierwszej kolejnosci sprawdzić przeciwciała??Bede niezmiernie wdzięczna za informacje. Pozdrawiam serdecznie!!

    1. jestem ten sam rocznik i wtedy nawet szczepionek nie było jeszcze. Także jeśli pani nie chorowała to jak najbardziej powinna się pani zaszczepić.

 2. U nas w przychodni był ostatnio chłopiec 8miesieczny z ospą, wyglądał strasznie, wszędzie miał krosty nawet w buzi, z relacji matki złapał od brata starszego. Chłopiec gorączkował, strasznie płakał nie chciał nic jeść ani pić także dostali skierowanie do szpitala. Dlatego ja swoich chłopaków zaszczepiłam.

 3. Jaka jest szansa, że zaszczepiona 4 latka przyniesie ospę z przedszkola i zarazi rocznego brata?
  Czy może również przynieść meningokoki? Także była szczepiona. Synek jest w trakcie szczepień dodatkowych, niestety idzie nam opornie gdyż siostra ciągle znosi wirusy z przeszkola i oczywiście dzieli sie z bratem .

  1. tylko jeśli sama zachoruje, a w przypadku meningokoków jeśli pomimo szczepienia jest nosicielem (mogła nim zostać przed szczepieniem).

 4. Dzisiaj byliśmy na bilansie i szczepieniu. Szczepionka na świnkę/Odrę/różyczkę i dodatkowo ospa wietrzna. Nie wyraziłam zgody na łączona szczepionkę, natomiast mam się zastanowić nad tym czy chcę zaszczepić córkę za miesiąc przy drugiej dawce. Czy coś się stanie, jeśli córka przyjmie szczepionkę ospy za miesiąc ?

   1. witam, mozna oczywiscie laczyc MMR z ospa – nic sie nie dzieje 🙂 i jest zgodne z charakterystyka produktów . Swoje dzieci tak szczepiłam.
    Zwłaszcza obecnie w okresie pandemii zaleca sie jaknajszybsze wyszczepianie – i tak sa wielkie opoznienia w kalendarzach.
    Pozdrawiam serdecznie.

 5. Czy orientuje się Pani, czy szczepienie jest refeundowane jesli matka dziecka jest obecnie w ciazy, a dziecko jest w wieku przedszkolnym (4 lata) ?

 6. Witam
  U nas ospa w pełni. Starszy syn 5lat, wylądował w szpitalu po zakażeniu ospy paciorkowcem. Na szczęście wyszedł z tego bez większych komplikacji,choć wyglądało strasznie. Dzisiaj młodszego syna (3lata) wysypało. Ma stwierdzone azs i już się martwię co to będzie… artykuł wzbudził moją jeszcze większą czujność. Pozdrawiam

 7. Jako dziecko chorowałam na ospę bardzo ciężko. Potem miałam szczepienie i żeby było ciekawie w wieku dorosłym, zachorowałam jeszcze dwa razy a także na półpasiec dwa razy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *