inne

Kiedy podejrzewać autyzm?

Po opublikowaniu historii Wojtka pojawiło się wiele pytań…  O to na jakie objawy u dziecka zwrócić szczególną uwagę. Kiedy podejrzewać autyzm?

Obserwacja

Generalnie rozwój dziecka w pierwszym roku życia jest bardzo intensywny i rodzic zwraca szczególną uwagę na te kolejne osiągnięcia, która u dziecka powinny się pojawić. Oczywiście każdy rodzic obserwuje swoje dziecko dość czujnie od momentu urodzenia. Ale co powinno szczególnie zaniepokoić?

Zwróć uwagę na objawy

 • brak gaworzenia (więcej o gaworzeniu przeczytasz tutaj: klik)
 • uboga mimika, rzadkie okazywanie emocji – już w okresie niemowlęcym!
 • brak reakcji dziecka na podawaną zabawkę lub pokazywany przedmiot
 • brak reakcji dziecka po próbie nawiązania kontaktu uśmiechem l
 • brak reakcji dziecka na swoje imię
 • brak naśladowania rodziców/rodzeństwa
 • brak reakcji na proste polecenia (podaj, daj, chodź)
 • brak wskazywania różnych obiektów do 12. miesiąca życia
 • brak wymawiania jakiegokolwiek pojedynczego słowa do 18. miesiąca życia
 • brak spontanicznego wymawiania dwuwyrazowej frazy (spontanicznej – a nie powtórzonej po innej osobie) do 24. miesiąca życia (pokutuje mit że dwulatek nie musi mówić, a to jest MIT).
 • jakakolwiek utrata zdolności mowy lub umiejętności społecznych w dowolnym wieku
 • zabawa jednym przedmiotem przed kilka godzin (zwykle dzieci – zwłaszcza małe nie skupiają zbyt długo swojej uwagi na jednej czynności)
 • wpatrywanie się w jeden punkt przez długi czas
 • ignorowanie gości w domu
 • machanie rękami bez przyczyny lub kręcenie się w kółko przez dłuższy czas

Te objawy, a szczególnie ich powtarzanie się powinny zaniepokoić rodzica i skłonić do konsultacji z lekarzem. Każdy objaw należy zweryfikować dokładną obserwacją dziecka w różnych warunkach i sytuacjach. Do oceny ryzyka wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu wykorzystuje się badanie przesiewowe M-CHAT- R/F. Badanie może wykonać zarówno lekarz jak i rodzic, a służy ono do wyłonienia dzieci z grupy ryzyka zaburzeń ze spektrum autyzmu. Później konieczna jest diagnostyka.

 

Lekarz może zalecić konsultację ze specjalistyczną placówką (taką jak np JIM). W takich miejscach stawiana jest szczegółowa diagnoza na podstawie obserwacji dziecka, analizy nagrań domowych, zbierania wywiadu i z udziałem certyfikowanych narzędzi (ADOS-2).

Kolejny wiek dziecka gdzie do jego obserwacji dołączają się także panie przedszkolanki to wiek przedszkolny. Jakiekolwiek opóźnienie rozwoju zaburzenia mowy i języka powinno skłonić nas do konsultacji z lekarzem i do ewentualnej dalszej diagnostyki.

Autyzm – i co dalej?

Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym i jego obraz może się zmieniać w miarę wzrostu i rozwoju dziecka. Nie jest to jednak zaburzenie, które można wyleczyć. Dieta czy leki nie mają wpływu na leczenie autyzmu. Znaczenie i udowodnioną skuteczność ma długotrwała i systematyczna terapia psychologiczna, pedagogiczna, logopedyczna i terapia ruchowa. Im szybciej zdiagnozujemy problem i rozpoczniemy terapię tym lepiej.

20 % osób z rozpoznaniem autyzmu funkcjonuje prawidłowo w wieku dorosłym. Ale wpływ na to funkcjonowanie mają ewentualne choroby towarzyszące (np padaczka czy niepełnosprawność intelektualna).

 

 

9 thoughts on “Kiedy podejrzewać autyzm?

 1. Mieszkam za granicą mój mąż jest farmaceutą i wielu jego przyjaciół też. Wszyscy oni zetknęli się z badaniami na temat autyzmu związanymi z przedawkowaniem kwasu foliowego w ciąży. Podkreślam przedawkowaniem. Rekomendowana dawka to 0,4 mg natomiast wielu lekarzy przepisuje dużo wyższe dawki. Ja sama dostałam receptę na początku ciąży na kwas foliowy w dawce 5 mg!!! Nikt nie powinien kwestionować konieczności kwasu f. przed ciążą i w trakcie jej trwania, ale przyjmowanie dawki kilkanaście albo kilkadziesiąt krotnie wyższej niż zalecana też powinno zastanowić. Czy spotkała się Pani z taką teorią? A może to nagonka tak jak napietnowane są szczepienia.

  1. Podczas ciąży mieszkałam w Anglii, ze względu na absolutną konieczność brania dużych dawek leków przeciwdrgawkowych (choruję na epilepsję), neurolog zaleciła branie 5mg folic acid przez całą ciążę. Krzyś urodził się miesiąc przed terminem, 9/10 Apgar, 7 dni na NICU. Szczepiony na wszystko. Jest pod kontrolą pediatry, logopedy, kilku innych specjalistów bo jestem przewrażliwiona, i jeżeli ma zaburzenia ze spectrum autyzmu to świetnie je ukrywa. Pozdrawiam 😉

 2. A czy można prosić o więcej informacji na temat tego że dwulatek nie musi mówić? Wszędzie są tylko informacje o tym że każde dziecko zacznie mówić kiedy przyjdzie na to pora ?

 3. Również w Polsce niegdyś (wiadac to po ilości wpisów na forach mam,które przyjmowały nawet 15 mg kwasu foliowego), jak dziś ginekologowie niewiadomo czemu przepisują tak duże dawki kwasu. Ja obecnie jestem w drugiej ciazy i z powodu plamien jeden z ginekologów dał mi 5 mg,a drugi wręcz 10 mg kwasu foliowego.

 4. Dzień dobry, córka w wieku 3 miesięcy miała wykonane szczepienie ( na jednej wizycie): druga dawka szczepionki na rotawirusa(doustnie) szczepienie w zastrzyku pneumokoki, szczepionka 6 w 1.Od tego czasu zaniknęło u niej głużenie.Dziecko uśmiecha się, gdy się do niego mówi, patrzy na osobę mówiącą, ale przestało głużyć. Dziecko głośno się śmieje, płacze, czasami postękuje,innych dźwięków brak czy objaw autyzmu?Sytuacja trwa już 2 tyg. i bardzo mnie martwi.Proszę o odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *