o szczepieniach

Lekarzu – zaszczep się!

Dzisiaj w nieco innym tonie. Wiem, że mojego bloga czyta też kilku lekarzy. Wykorzystam to dla małej lekarskiej przypominajki. Wymagamy szczepień od pacjentów, ale czy dajemy im dobry przykład? Nie będę omawiała lekarzom szczegółów każdego ze szczepień i pisała na ten temat elaboratów. Podstawową wiedzę macie. Pytanie tylko czy z niej korzystacie?

Jako pracownicy ochrony zdrowia zaszczepić powinniśmy się przeciwko wzw typu B. Tego się wymaga i pilnuje. Dlatego tutaj nie wątpię, że każdy aktualne szczepienie posiada.  Lekarze, pielęgniarki, położne – wszyscy mamy większy kontakt z materiałem zakaźnym niż przeciętny „Kowalski”. Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby chroni nas, a tym samym naszych pacjentów. Korzyści są niezaprzeczalne.

Szczepienie przeciwko grypie. Co roku! Nie wyobrażam sobie dlaczego lekarz miałby się nie zaszczepić. No chyba, że patomorfolog czy lekarz medycyny sądowej. Większość specjalizacji wymaga jednak kontaktu z pacjentem (nawet mój mąż – radiolog ten kontakt ma. Pacjent niezaszczepiony może stanowić potencjalne źródło zakażenia dla otoczenia, ale lekarz również. Co więcej – lekarze niektórych specjalności mają kontakt z pacjentami z obniżoną odpornością czy z kobietami w ciąży, które grypę przechodzą naprawdę ciężko. O moich doświadczeniach z wirusem pisałam tutaj: klik. Nie ma czegoś takiego jak „za późno na szczepienie”. Szczepionkę najlepiej przyjąć zanim się sezon grypowy zacznie. Ale nie ma żadnych przeciwwskazań by to zrobić w styczniu czy w lutym, jeśli się zagapicie.

Szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (dTap) – przede wszystkim osoby, które kontaktują się z noworodkami i małymi dziećmi! Szczepienie przeciwko krztuścowi nie chroni dożywotnio (klik), o czym doskonale wiecie. Jako pediatra nie muszę zalecać go dzieciom, bo dla tej grupy jest obowiązkowe. Ale jako pediatra chciałabym aby zaszczepiły się kobiety w III trymestrze i KAŻDA osoba bez aktualnych szczepień, która będzie miała kontakt z noworodkiem i niemowlakiem. To szczepienie ma uchronić te najmniejsze dzieci, tych pacjentów, którzy ciężko chorobę przechodzą. Nie wspomnę już o tym, że jeśli macie w domu niemowlaka to również powinniście się zaszczepić, jeśli szczepienia są nieaktualne (+/- co 10 lat). Przyznać się lekarze – kto ma aktualne szczepienie przeciwko krztuścowi?

Szczepienie przeciwko odrze, śwince, różyczce. Nie każdy był szczepiony w dzieciństwie – pamiętajcie o tym! Zweryfikujcie stan swoich szczepień. W razie wątpliwości można wykonać badanie poziomu przeciwciał, albo po prostu się zaszczepić. Nie ma górnej granicy wieku dla tej szczepionki!

Szczepienie przeciwko ospie wietrznej. Tutaj znowu kłaniają się wszystkie specjalności, które mają kontakt z niemowlakami. Przypominam (i zrobiłam to również ostatnio we wpisie na fb), że w grupie niemowląt ospa może przebiegać naprawdę ciężko. A u dorosłych również bardzo łatwo o powikłania. Więcej o ospie przeczytacie tutaj: klik i klik. Wiele z Was pewnie na ospę chorowało, ale kto nie chorował ten powinien się zaszczepić. A jeśli jesteście ginekologami/położnymi i macie kontakt z ciężarnymi kobietami to przy przyjęciu do pracy powinniście zostać zaszczepieni (mogliby dodawać szczepionkę do umowy o pracę).

Wyżej wymienione szczepienia są zalecane przez Amerykański Komitet Doradczy do spraw Szczepień (ACIP). Chodzi o bezpieczeństwo nasze i naszych pacjentów. Zweryfikujcie stan swoich szczepień. Proszę.

Zachęcam Was do zakupu ebooka szczepionkowego „309 pytań o szczepienia” gdzie znajdziecie odpowiedzi na całe mnóstwo pytań!

309 pytań o szczepienia

 

8 thoughts on “Lekarzu – zaszczep się!

  1. Witam, czy jeżeli mój poziom przeciwcial na wzw b wynosi 3,14 to powinnam przyjąć dawkę przypominająca? Dodam, że byłam szczepiona 3 dawkami jako dziecko. A jestem teraz na studiach medycznych i zastanawiam się czy zaszczepić się przed praktykami. Pozdrawiam

    1. U osób związanych ze służbą zdrowia praktykowany jest ten poziom przeciwciał i w takiej sytuacji – gdy nie ma tego poziomu powyżej 10, to zaleca sie powtórzenie schematu w cyklu 0-1-6 bez ponownego oznaczania przeciwciał.

    2. Wg. mnie nie powinnaś się szczepić,a robienie p/ciał po kilkunastu latach od szczepienia mija się z celem, za uodpornioną uznaje się osobę która otrzymała 3 lub 4 dawki szczepionki zgodnie ze schematem określonym przez producenta. Jeśli nie jesteś pewna to zaszczep się 1 dawką szczepionki i po 4-6 tygodniach zrób poziom p/ciał.Wiadomości świeże z Konferencji Wakcynologicznej w Gdańsku

  2. Ciekawa jestem bardzo czy lekarze tego pilnują…. cóż temat szczepień to dość drażliwy temat. Ale to prawda wymagając od pacjentów – lekarze również powinni pilnować szczepień.

    1. zostałam pozytywnie zaskoczona na ig i fb, o sporo lekarzy napisało, że komplet szczepień posiadają. Podobnie mamy-lekarki z grupy na fb. Także mam nadzieję, że jednak większość o tym pamięta, a jeśli nie, to że nadrobią 🙂

  3. trzeba edukować społeczeństwo, bo naprawdę jak się słyszy niektóre głupoty wygadywane przez ludzi na temat szczepień to ręce opadają….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *