Jak wspomniałam w sierpniowym artykule (klik) jestem ambasadorką programu zdrowotnego dotyczącego profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce. Program właśnie dobiega końca. Czas na krótkie jego podsumowanie.
Mam nadzieję, że czytaliście moje wpisy o pneumokokach, które znajdują się tutaj na blogu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście to zapraszam do lektury.
A póki co, dla Was – małe podsumowanie wiedzy pneumokokowej:
- pneumokoki to bakterie – nie wirusy.
- pneumokoki mogą wywołać zapalenia uszu, zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia zatok, uogólnione zakażenia (dość medialne sepsy) i inne.
- pneumokoki są częstą przyczyną bezobjawowego nosicielstwa – szczególnie u małych dzieci.
- zakażenie pneumokokami występuje we wszystkich grupach wiekowych, ale szczególnie narażone są małe dzieci poniżej 2 roku życia i osoby dorosłe powyżej 65 roku życia.
- pneumokokiem człowiek zakaża się od drugiego człowieka drogą kropelkową, czyli przez kontakt z wydzieliną dróg oddechowych.
- Jedyną drogą skutecznego zapobiegania rozprzestrzenieniu się zakażeń pneumokokowych są szczepienia.
- Dostępne są dwie szczepionki pneumokokowe (PCV) składające się z 10 lub 13 najbardziej rozpowszechnionych serotypów tej bakterii.
A po szczepieniu…?
Liczba rejestrowanych poważnych niepożądanych objawów poszczepennych jest ekstremalnie niska. Wysoka gorączka >39 stopni występuje poniżej 5% szczepionych, a miejscowe reakcje (zaczerwienienie, obrzęk, ból w miejscu podania szczepionki) są odnotowane u 10-20% dzieci. Opisane objawy pojawiają się w ciągu 1-2 dni po podaniu szczepionki i szybko ustępują.
Jak sobie radzić z NOPami?
- Na kończynę, w którą szczepienie zostało podano i na której wystąpił obrzęk, można zastosować okład z sody – zmniejszy obrzęk, schłodzi, przyniesie ulgę. Jak to zrobić opisałam w artykule o tym NOPie –> klik.
- W razie gorączki (powyżej 38,5′C), dużego niepokoju dziecka lub jego drażliwości można podać czopek/syrop z paracetamolem/ibuprofenem (zadziała nie tylko na gorączką, ale i na ból). Pamiętaj, że te leki podajemy ZAWSZE w przeliczeniu na kilogram masy ciała (klik).
Więcej o programie i o samych pneumokokach przeczytacie w artykule pani dr Hanny Czajki.
Zachęcam Was do zakupu ebooka szczepionkowego „309 pytań o szczepienia” gdzie znajdziecie odpowiedzi na całe mnóstwo pytań!
dziecko urodzone w 2017 roku, ale na pneumokoki bedzie zaszczepione dopiero dzien.przed ukonczeniem roku to.jaki schemat szczepien p pneumokokom 10 I 13 walentna czy jest jakas roznica w ilosci po ukonczeniu roku przy tuch dwoch szczepionkach (bezplatnej I płatnej)? dziekuje za informacje
po 1 roku zycia podaje się jedną dawkę mniej, więc jest róznica w przypadku obu preparatów