infekcje, o szczepieniach

Odra nie istnieje?

Czy rzeczywiście występowanie odry to kłamstwo wymyślone przez firmy farmaceutyczne po to by wciskać ludziom szczepienia i na tym zarobić? Odra przybiera na sile. Przypadki odmów szczepień nie pozostają tutaj bez znaczenia.

Nie daj się nabrać

Zwykle nie wywołuję do tablicy „znanych” homeopatów i szarlatanów. Jeśli ktoś opluwa moich kolegów po fachu i sieje zamęt wśród rodziców dzieci to jednak zaczyna mnie to denerwować. Tutaj chodzi o zdrowie. A co innego jest leczyć katar kropelkami miłości, a co innego opowiadać, że sepsę leczy się askorbinianem sodu, a po przechorowaniu odry będzie się zdrowszym.

Statystyka:

W roku 2014 zgłoszono 110 zachorowań na odrę, a w 2013 było ich 84.

EDIT:

 • meldunki epidemiologiczne z 2015 roku mówią o 48 zachorowaniach na odrę.
 • dane z 2016 roku mówią o 133 zachorowaniach na odrę.
 • rok 2017: 63 zachorowania
 • 2018: 359 zachorowań na odrę..
 • W roku 2019 zgłoszono 1502 zachorowania na odrę. Z czego 952 osoby nie były szczepione, 250 nie posiadało dokumentacji szczepionkowej, a 279 osób otrzymało tylko jedną dawkę szczepionki.

STATYSTYKI:

W 2012 i 2013 roku najwyższą zapadalność na odrę odnotowano wśród dzieci poniżej 5 r.ż. Mowa tu głównie o dzieciach w pierwszym roku życia. Wśród 84 zachorowań na odrę zarejestrowanych w 2013 r. 77 osób było nieszczepionych (w tym 5 dzieci rocznych, przed terminem obowiązkowego szczepienia), 7 osób otrzymało jedną dawkę szczepionki przeciw odrze.

Podróże dla małych i dużych

W 2012 i w 2013 roku w Europie odnotowano odpowiednio 27 134 i 31 520 przypadków zachorowań (prym wiodą Holandia, Włochy i Niemcy). W 2014 roku w Europie zgłoszono 3637 przypadków odry – z czego ponad 2600 u naszych najbliższych zachodnich sąsiadów. Pamiętaj o tym podróżując z niemowlakiem!

WHO mówi jasno:

 • Osobom podróżującym do wybranych państw europejskich, w których stwierdzono wzmożone zachorowania na odrę, zaleca się sprawdzenie czy posiadają aktualne szczepienie przeciwko chorobie.
 • Jeśli zachodzi potrzeba lekarz podejmuje decyzję o zastosowaniu dawki przypominającej.

Objawy choroby, która jednak istnieje

Pierwsze objawy odry zaczynają się zwykle od zwykłego przeziębienia. Katar, kaszel, ból gardła, zapalenie spojówek, gorączka (początkowo niezbyt wysoka, po paru godzinach dobija do 40’C) i białe plamki na śluzówkach policzka (na które zwykle rodzic uwagi nie zwraca – ze względu na ich lokalizację, są to tak zwane plamki Koplika).

plamki Koplika
plamki Koplika

Po 3-5 dniach takiego przeziębienia pojawia się wysypka. Jednocześnie, wraz z pojawieniem się zmian skórnych, dochodzi do ponownego wzrostu gorączki. Wykwity „odrowe” są dość charakterystyczne – wysypka rozpoczyna się za uszami oraz na twarzy i dalej idzie coraz niżej obejmując całe ciało. Zdarza się że występują również zmiany w obrębie śluzówek jamy ustnej. Po kilku dniach wysypka zmienia kolor staje się bardziej brunatna a następnie blednie (ustępuje w tej samej kolejności w której się pojawiła). Jako jej pozostałość zaobserwować można łuszczenie się naskórka i tak zwaną brudną skórę.

Śmiertelność

Od 1 do 5 dzieci na 1000 chorych na odrę umrze. W krajach z dużym odsetkiem osób niedożywionych i słabym dostępem do opieki zdrowotnej wskaźnik śmiertelności osiągać może przerażające 25%.

Zakażenie

Po kontakcie z osobą chorą zwykle dochodzi do rozwinięcia się objawów w ciągu 12 dni i trwają one zwykle nie dłużej niż 10 dni. Jeśli Twoje dziecko zachoruje to może „podać dalej” 4 dni przed pojawieniem się wysypki i do 4 dni po jej wystąpieniu. W jaki sposób można się zarazić? Wirus odry jest wysoce zakaźny. Wystarczy kontakt z zasmarkaną chusteczką, dotknięcie oślinionych palców czy kichnięcie.

Leczenie

Brak. Podajemy jedynie leki objawowe. Nawadniamy, zbijamy gorączkę. W razie wystąpienia powikłańbakteryjnych wkraczamy z intensywniejszym leczeniem i antybiotykoterapią.

Profilaktyka, czyli jak uchronić dziecko?

Szczepionka MMR. Obowiązkowa szczepionka podawana po 1 urodzinach. Druga dawka – po 9 urodzinach (od 2019 roku szczepionka będzie podawana 6-latkom).

Powikłania odry

Sama choroba pewnie dla wielu nie wygląda tragicznie (no może omijając fakt śmiertelności), ale powikłania również mogą się przytrafić i należy zdawać sobie z tego sprawę – tym bardziej, że za wskaźnik śmiertelności w dużej mierze odpowiadają właśnie powikłania. STOP-szczepionkowcy, którzy okresowo wpadają NIE-proszeni na mojego bloga ze swoim „kopiuj-wklej”, pragną w tym miejscu przypomnieć jak wiele jest powikłań po samym szczepieniu. Porównajmy to jednak z powikłaniami odry:

 • biegunka 6,5 %
 • w 5-15% – zapalenie ucha środkowego
 • zapalenie krtani od 4 do 25%
 • przypadki zapalenia płuc opisywane są 5-10% chorych
 • zapalenie mózgu od 0,2 do 1,4 % – [po szczepieniu MMR – ryzyko 1/1 000 000, czyli 1000 razy mniejsze – badania w okresie 10 lat od podania szczepionki – poza tym ustępuje bez jakichkolwiek następstw)
 • podostre stwardniające zapalenie mózgu 0,6 do 2,2 na 100 000 przypadków odry EDIT: badania przeprowadzone w latach 1998 – 2015 (CDC oraz California Encephalitis Project) pokazały, że to powikłanie występuje jednak częściej: 1/1700 przypadków odry (badania niemieckie zatrważają jeszcze bardziej: 1/600 zachorowań u dzieci, które przechorowały odrę w niemowlęctwie).

SSPE (podostre stwardniające zapalenie mózgu) nie pojawia się w trakcie odry lub tuż po zachorowaniu. Objawy mogą wystąpić wiele lat później (średnio 11 lat później). W większości przypadków zgon następuje w ciągu 1–2 lat po pojawieniu się pierwszych objawów SSPE.

Niewątpliwym sukcesem współczesnej medycyny jest rzadkie występowanie powikłań odrowych i rzadkie występowanie odry (przynajmniej w naszym kraju). Choroba nie została niestety wyeliminowana w naszej szerokości geograficznej, a dodatkowo wzrasta liczba osób, które nie szczepią swoich dzieci i wzrasta liczba ludności napływowej z innych rejonów świata. Pomijając dzieci niezaszczepione (NIE bo NIE), najbardziej narażone są niestety niemowlęta, które po prostu do szczepień nie dorosły (przypominam – szczepienie przeciwko odrze-śwince-różyczce – dopiero po 1. urodzinach).

Pytania rodziców:

Czy dziecko zaszczepione przeciwko odrze może zarażać otoczenie?

Nie. Zaszczepione dziecko samo może dostać wysypki (niektórzy określają to mianem łagodnej/poronnej odry), ale taka postać nie jest groźna dla otoczenia. Zaleca się szczepienie wszystkich osób mieszkających z dzieckiem z niedoborem odporności (które samo nie może otrzymać tej szczepionki). Nie ma potrzeby izolacji domowników. Więcej o tym przeczytasz tutaj: klik

Skoro odra występuje tak rzadko to po co na nią szczepić?

Do eliminacji odry jeszcze daleka droga. Wysoka zakaźność wirusa odry powoduje, że przypadkowy kontakt z chorym (który sam może jeszcze o odrze nie wiedzieć) gwarantuje Twojemu dziecku odrę. Zaszczep je. EDIT: niestety coraz więcej ognisk zachorowania na odrę pojawia się w naszym kraju (2018 rok) przede wszystkim ze względu na wzrost odmów szczepień (tym bardziej, że ta konkretna szczepionka jest bohaterką największej ilości mitów internetowych).

Dlaczego nie szczepi się dziecka wcześniej, skoro najbardziej narażone na powikłania są niemowlęta?

Skuteczność szczepionki nie jest wystarczająca w przypadku jej podania u niemowląt. Najmłodsze dzieci chronione są przez matkę (która została uodporniona jako dziecko). Taka ochrona trwa zwykle przez pierwsze 3-4 miesiące życia. Po tym czasie ilość odmatczynych przeciwciał jest zbyt niska by chronić przed odrą, ale nadal zbyt wysoka, by nie neutralizować szczepionkowego wirusa odry.

Czy osoby dorosłe powinny się szczepić?

Poczytaj o tym tutaj: klik.

Jakie są dostępne szczepionki przeciw odrze?

Porównanie znajdziesz tutaj: klik.

Zachęcam Was do zakupu ebooka szczepionkowego „309 pytań o szczepienia” gdzie znajdziecie odpowiedzi na całe mnóstwo pytań!

Źródła:

 • szczepienia.info
 • https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.18.1.3.
 • https://pediatria.mp.pl/choroby/chorobyzakazne/74620,odra
 • https://www.mp.pl/szczepienia/choroby/choroby_odra/92983,odra
 • Liko J., Guzman-Cottrill J.A., Cieslak P.R.: Notes from the field: subacute sclerosing panencephalitis death – Oregon, 2015. MMWR Morb. Mortal. Wkly Rep., 2016; 65: 10–11
 • ECDC. Measles and rubella monitoring reports.
 • Meldunki epidemiologiczne PZH

30 thoughts on “Odra nie istnieje?

 1. Czy aby na pewno nie zarażają takie dzieci innych osób. Pediatra moich dzieci powiedziała, że dzieci po szczepieniu mogą zarażać do 6 tyg od zaszczepienia, ponieważ w szczepionce są używane żywe szczepy … Tutaj natomiast pisze że nie ma takiej możliwości więc kto ma w tym przypadku rację?

  1. Tak- wirus jest żywy, ale jest również pozbawiony zjadliwosci. Tylko osoba chora może zarażać innych. Nawet jeśli po szczepieniu mmr rozwinie się wysypka lub obrzęk slinianek- co jest wpisane w NOPy to nie jest to ani rozyczka ani odra ani świnka tylko NOP I DO jego transmisji nie dojdzie.
   Jeśli chcemy teoretyzowac na wysokim poziomie to jest sytuacja w której wirus może przenieść się z osoby zaszczepionej na nieszczepiona. Po szczepieniu dziecko może zachować na odrę, jeśli znajdzie się w niewielkim odsetku osób które nie rozwina odpowiedzi immunologocznej na szczepionke. Jeśli będzie już chore to odwiedzić powinno inne dziecko w trakcie leczenia białaczki, w okresie ciężkiej neutropenii (czyli dziecko hospitalizowane, najczęściej w izolatce z zakazem odwiedzin). Wówczas może być zagrożeniem dla tego dziecka.

 2. witam, moja córka w październiku skończy 6lat. nie została zaszczepiona w 13m.ż. szczepieniem przeciwko odrze, śwince i różyczce. Była to moja decyzja podjęta w porozumieniu z pediatrą. córka po jednym ze szczepień skojarzonych przestała mówić, był z nią kiepski kontakt wzrokowy, pojawiły się automatyzmy których wcześniej nie miała. Do 2,5 r.ż. olatałam się po logopedach, neurologopedach, psychologach. Teraz jest już wszystko w porządku. super się rozwija. no i tu pytanie- co ze szczepieniem p-ko odrze, śwince i różyczce? mam też już wezwanie na przypominające dtpa i polio i normalnie nie śpię po nocach…

  1. Zaległe szczepienie odra,świnka,różyczka podać można w każdej chwili. A przypominające w 10 roku życia – zgodnie z kalendarzem. Nie powinno się jednak wykonywać tego szczepienia równoczasowo z tym dtpa + polio: ze względu na ograniczone dane dotyczące jednoczesnego podania wymienionych antygenów. Co prawda doustnej polio nie powinno się już stosować od kilku miesięcy, ale mimo to zachowałabym odstęp między Waszymi szczepieniami – minimum 4 tygodnie.

 3. Witam,
  Jestem w ciąży (obecnie 20 tc). Wybrałam sie na wakacje ze znajomymi, których dziecko jest wlasnie tydzien po szczepieniu na MRR. W trakcie wakacji zachorowałam na Rota, wymiotowałam, pewnie mam obniżona odpornośc. Dziecko znajomych od trzech dni ma temperaturę i dzis 10 dnia od szczepienia dostało wysypki. Moje pytanie jest czy jest szansa, ze moge sie zarazić? Boje sie ze istnieje zagrożenie dla płodu, szczególnie dlatego ze nie mam przeciwciał odpornościowych na różyczkę, co potwierdzolobadanie w ciąży. Prosze o odpowiedz.

  1. Witam. Nie ma zagrożenia ponieważ nigdy nie doszło do przeniesienia wirusa różyczki ze szczepionki na osoby z otoczenia. Pozdrawiam

 4. Dzień dobry, mam 7 letniego syna, którego szczepilam przecieko odrze. Dawka przypominająca powinna być po 10 roku życia. Jednak od 2019 kalendarz szczepień się zmienia – czy mogę już teraz podać dawkę przypominającą czy muszę formalnie poczekać do 2019?

  1. może pani – albo porozmawiać w przychodni i ewentualnie z sanepidem czy dadzą tę dawkę wcześniej, albo można samemu zakupić.

  1. zalecane jest tzw szczepienie po kontakcie więc jest wtedy szansa, że wirus szczepionkowy wyprzedzi tego dzikiego i dziecko nie zachoruje.

 5. Czy jeśli starszy syn był szczepiony zgodnie z kalendarzem szczepień, a w żłobku wystąpi ognisko Odry to czy może przenieść wirus na niemowlaka będącego w domu? Malutka ma miesiąc i zaczynam się o nią bać w związku z ostatnimi doniesieniami 🙁

  1. Jeżeli syn zachoruje to może zarazic siostrę. Po podaniu 1-szejk dawki odporność uzyskuje 95-98% zaszczepionych. Więc ryzyko nie jest duże.
   Do zakazenia moze również dojsc jeżeli siostra będzie w pobliżu dziecka w okresie wylegania choroby np przy zaprowadzaniu lub odbieraniu brata lub w innym miejscu publicznym.

 6. Dzień dobry, moj Synek 2 miesiące temu skończył rok nie było terminów na szczepienie później zachorował – dostał antybiotyk, zapalenie bakteryjne górnych dróg oddechowych crp50. W środę skończyliśmy antybiotyk kiedy najwcześniej mogę go zaszczepić, dodam ze mieszkam koło Pruszkowa …Ile czasu po podaniu szczepionki dziecko powinno zostać w domu ? Bardzo dziękuje

 7. Witam, jesteśmy już prawie 2 tyg.po szczepieniu na Odrę oraz pneumokoki. Wczoraj i przedwczoraj lekka gorączka do 38.5. Dziś widzę wysypke na twarzy, za uszami, trochę na brzuszku. Dziecko czuje się dobrze. Czy mogę przypuszczać Odrę poronna? Czy panikowac i jechać do szpitala? Bo jest weekend. Czy to groźne powikłanie?

 8. Zacytuję:
  „Odra — Oksfordzki Podręcznik Chorób Klinicznych z 1992 roku, podaje taką informację:
  Odra jest to choroba wirusowa — paramykowirus, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową, powodując katar, osłabienie, wysypkę. Charakterystyczne są tzw. plamki Koplika na śluzówce policzków, które wyglądają jak duże grudki soli. Wysypka o charakterze plamistym pojawia się za uszami w okresie od 3–5 dnia. Następnie rozprzestrzenia się na całe ciało i staje się zlewna. Leczenie: TYLKO IZOLACJA! W krajach uprzemysłowionych, na ogół choroba kończy się całkowitym wyzdrowieniem.
  Odra jako choroba — jej opis — mieści się na 10 cm bieżących druku — pół stroniczki — w podręczniku, który liczy 800 stron. Podobne informacje znajdujemy w podręcznikach polskich.

  Odra leczenie: Izolacja, leczenie wtórnych zakażeń bakteryjnych. Odra: leczenie objawowe, leki przeciwgorączkowe i uśmierzające kaszel. Właściwe pielęgnowanie, wietrzenie pokoju, nieprzegrzewanie dzieci. Podręcznik dla średnich szkół medycznych — 1998.”

  Czy zna Pani dane jakie w ostatnich 10-15 latach spowodowało umieralność w europie i w USA dzieci szczepionych na odrę oraz nieszczepionych? Są na to odpowiednie raporty.

  1. Odra jest wysoce zakaźną choroba i bardzo niebezpieczna ze względu na powikłania nie tylko te wczesne ale trzeba pamiętać też o późnych które pojawiają się nawet po kilkunastu latach po chorobie jak podostre stwardniajace zapalenie mozgu SSPE. Zaglądając do innych podręczników niż przez Pana wymienione można poczytać o epidemiach odry które występowały np na wyspie Faroe gdzie spowodowała śmierć 1/4 całej populacji (2000 osob) niezależnie od wieku lub w Kanadzie gdzie 99%ludności pewnej zatoki zachorowalo a śmiertelność wówczas wynosiła 7%. Działo się to ponad 100 lat temu ale czy na prawdę chcemy się do tych czasów cofać?

 9. Córka nie została zaszczepiona MMR ze względu na zahamowanie rozwoju po drugiej dawce infanrix hexa, lekarze nie widzieli związku, niestety po 3 dawce rozpoczęły się objawy ze spectrum autyzmu. Teoretycznie związku nie ma, a ja zdaję sobie sprawę, jak groźne są powikłania po odrze. Lekarze ciągle nakłaniają do uzupełnienia szczepionki, zbliża się bilans 4 latka, więc temat znów powróci. Dodatkowo córka ma mutację genu mthfr oraz alergię na białko jajka kurzego. Proszę o radę co robić, zaszczepić?

 10. Pani doktor. Moja strasza córka będzie na dniach szczepiona Priorixem. W domu 3 miesięczne niemowlę kp. Szczepionka jest żywa. Gdzies wyczytałam ze może zarażać. Jestem mega skołowana.

 11. Ach i jeszcze jedno. Młodsza (3m) ze względu na wiek nie może być zaszczepiona. Wiem, ze nie ma w Polsce epidemi Odry ale jest we mnie wielki strach o moje dzieci. Nie możemy przecież siedzieć w domu cały czas i izolować się od ludzi. Czy kp jakoś może pomoc żeby dziecko nie zaraziło się choroba zakaźna?

  1. Najmłodsze dzieci mają ochronę jeszcze z okresu prenatalnego. Zanika ono po ok 6 miesiacach. Karmienie piersią nie ma tutaj niestety większego wpływu – ale ma oczywiście inne korzyści.

 12. Mieszkamy poza Europą, kiedy córka skończy 6,5 miesiąca wybieramy się na wakacje do Polski. Po ukończeniu przez nią 6m.z. tutejsza sluzba zdrowia zaleca szczepić w związku z podróżą, pobytem na lotniskach etc. Czy nie jest na taka szczepionkę za mała? Jest to w jakimś stopniu niebezpieczne?

 13. Dzień dobry, syn szczepiony mmr, po tygodniu wysypka i po kolejnych 3 dniach gorączka do 40stopni. Lekarz stwierdził nop. Gorączka ustąpiła po 3 dniach ale wysypka jest już ponad tydzień i nów wygląda jakby miała ustąpić… Jak długo może trwać? Czy przy braku innych objawów można wychodzić na słońce?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *