infekcje

OZUŚ – co to za dziwo?

STATYSTYKI uszne

Ostre zapalenie ucha środkowego (OZUŚ) to dość częsta przypadłość wieku dziecięcego. Nawet 50% do 85% dzieciaków w wieku 3 lat miało zapalenie ucha środkowego. A najczęściej chorują dzieci w wieku 6 do 18 miesięcy.

Choroba zwykle zaczyna się od zwykłego przeziębienia. Banalna infekcja wirusowa przebiegająca z katarem, niewielkim stanem podgorączkowym nagle zaczyna przebiegać z gorszym samopoczuciem dziecka i bólem ucha. Dlaczego tak się dzieje? Wirusy torują drogę bakteriom i powodują zapalenie ucha środkowego. Wyjaśni Wam to krótkie spojrzenie na anatomię 🙂

Kilka słów o samym uchu

Ucho to nie tylko małżowina uszna (czyli ta część widoczna „gołym okiem”):

Idąc dalej mamy przewód słuchowy zewnętrzny (czyli miejsce do którego wiele osób wpycha patyczki higieniczne – NIE WOLNO!)

 

Od przewodu słuchowego zewnętrznego dochodzimy jak widać do błony bębenkowej, za którą skrywa się nasze ucho środkowe. Nie będę omawiać szczegółów jego budowy. Ważne jest abyście wiedzieli gdzie jest i że przypomina nieco zamkniętą puszkę, w której umieszczone są kosteczki słuchowe, a dodatkowo ma połączenie z gardłem poprzez trąbkę słuchową. To jest droga którą szerzą się zakażenia. Trąbką słuchową niczym dziurawą dróżką na peryferiach procesy zapalne tuptają do ucha środkowego. U dzieci trąbka słuchowa ustawiona jest pod mniejszym nachyleniem niż u dorosłych – dlatego zarazy mają „mniej pod górkę” i łatwiej przedostają się z nosa i gardła do ucha.

 

Dlaczego moje dziecko ciągle ma zapalenia ucha środkowego?

Jak wyjaśniłam powyżej u dzieci jest łatwiej o chore ucho niż u dorosłych, ale jest też kilka czynników, które sprawiają, że niektóre dzieciaki są bardziej podatne na tego typu zakażenia. Można tutaj wymienić:

 • przerost migdałka podniebiennego
 • palenie papierosów w otoczeniu dziecka
 • dziecko w wieku 6-18 miesięcy (dziecko w tym wieku ma nieco odmienną budowę ucha niż dorosły. Trąbka słuchowa jest krótka i szeroka co sprzyja „przechodzeniu” infekcji do ucha)
 • nieprawidłowa budowy podniebienia
 • polipy nosa
 • skrzywienie przegrody nosa
 • alergia (powodując przewlekły stan zapalny śluzówek dróg oddechowych predysponuje również do zapalenia ucha)
 • refluks żołądkowo-przełykowy
 • ciało obce
 • uczęszczanie dziecka do żłobka lub przedszkola
 • brak karmienia piersią we wczesnym niemowlęctwie

Czy to OZUŚ?

Do najbardziej popularnego objawu zapalenia ucha zaliczyć można jego ból.

A co poza tym?

 • wyciek z ucha
 • rozdrażnienie dziecka
 • podwyższona temperatura ciała i gorączka
 • katar, kaszel
 • wymioty, biegunka
 • niechęć do ssania, albo takie przerywane ssanie z niepokojem
 • pociągania za ucho
 • odwodnienie
 • zły stan ogólny

Objawy te w zależności od wieku dziecka są mniej lub bardziej charakterystyczne. Dla przykładu niespokojne niemowlę w wieku 3 miesięcy może mieć zwykły katar i z tego powodu gorzej ssać pierś czy butelkę, ale zdarza się też, że przy tych samych objawach dodatkowo występuje zapalenie ucha. Nieco większe niemowlę – dajmy na to 6 miesięczne będzie łapało się za ucha podczas zasypiania, bo po prostu tak robi, a inne w tym samym wieku będzie miało do tego stan podgorączkowy i zapalenie ucha środkowego. Starszaki zwykle powiedzą po prostu „ucho mnie boli” i cześć. Reguła (od której istnieją wyjątki) mówi, że im młodsze dziecko tym objawy zapalenia ucha są bardziej nasilone.

Badanie otoskopowe

Lekarz w trakcie wizyty, podejrzewając chore ucho przeprowadza jego badanie. Ogląda się małżowinę uszną i jej otoczenie. Aby zajrzeć głębiej potrzebny jest już bardziej specjalistyczny sprzęt. Sięgamy po otoskop. Mamy specjalne wzierniki i co najważniejsze – światło. Dzięki takiemu pomocnikowi jesteśmy w stanie ocenić przewód słuchowy i błonę bębenkową, a co za tym idzie stwierdzić, czy mamy do czynienia z zapaleniem ucha czy nie.

 

 

Badanie samo w sobie nie jest bolesne. Zdarza się, że jest nieprzyjemne – małe dzieci zwykle nie są zadowolone nawet z chwilowego unieruchomienia. A przypadku zapalenia ucha może pojawić się ból w trakcie otoskopii. Lekarz w trakcie badania tych najmłodszych dzieci zwykle potrzebuje pomocy rodzica. Niemowlęta które nie potrafią jeszcze siedzieć najlepiej bada się na leżąco – na boku. Starsze dzieci najlepiej na siedząco – w najmłodszej grupie potrzebne jest wsparcie rodzica, który sadza dziecko na swoich kolanach, bokiem do siebie i przytrzymuje jedną ręką głowę dziecka a drugą jego ręce.

Paracenteza?

Zdarza się, że w przebiegu zapalenia ucha środkowego dochodzi do pęknięcia wspomnianej wyżej błony bębenkowej. Jeśli dziecko cierpi na nawracające OZUŚ to w takim wypadku (powtarzających się wycieków z ucha) może dojść do powstawania zrostów, blizn, trwałych ubytków w błonie bębenkowej. Jak pewnie się domyślacie nie jest to fajna sytuacja, gdyż powodować może upośledzenie słuchu u dziecka, a dodatkowo powoduje powstanie dodatkowej drogi dla wniknięcia drobnoustrojów. Aby uniknąć takiego samoistnego pęknięcia wykonuje się (bardzo rzadko) zabieg paracentezy, czyli nacięcia błony bębenkowej.

Decyzję o konieczności paracentezy powinien podejmować laryngolog.

Zapalenie ucha = antybiotyk???

Są rodzice, którzy na samo wspomnienie ewentualnego antybiotyku robią się bladzi ze strachu. Są też tacy, którzy bez antybiotyku nie potrafią żyć, bo jak dziecko gorączkuje to ma być i koniec. A zapalenie ucha to dość przykra dolegliwość… Wyobraźcie sobie rodziców, którym mówię, że antybiotyk zapisuje się tylko w przypadku infekcji bakteryjnej, a na kolejnej wizycie opowiadam nie tylko o wirusach, ale i bakteriach wywołujących OZUŚ. Po czym zapisuję lek przeciwbólowy i nie wydaję żadnej recepty. Średnio wiarygodna jestem.

Zawsze jest jednak jakieś ale… Antybiotyk działa na bakterię, ale w ostrym zapaleniu ucha środkowego zwykle się go nie zapisuje. Większość infekcji przeziębieniowych u dzieci ma przyczynę wirusową. Ostre zapalenie ucha zwykle pojawia się w przypadku przedłużających się „banalnych infekcji”. Tutaj do akcji (i do ucha) wkraczają bakterie. Wymienić wśród nich należy Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae i Moraxella catarrhalis. Badania dowodzą jednak, że w zapaleniu ucha nie jest konieczne podawanie antybiotyku, bo jego podanie nie wpływa za bardzo na przebieg infekcji. Zaczynamy od czujnej obserwacji małego pacjenta. Podajemy leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (regularnie, kilka razy dziennie) i po dwóch dniach albo jest lepiej i wszyscy się cieszą, albo jest gorzej i konieczny jest antybiotyk. W około 66% przypadków jest lepiej a co za tym idzie udaje się uniknąć podawania antybiotyku.

Kiedy antybiotyk jest konieczny „na wejście”?

 • dziecko nie skończyło jeszcze 6 miesięcy
 • dziecko gorączkuje wysoko, wymiotuje, jest w średnim stanie ogólnym
 • dziecko nie skończyło jeszcze dwóch lat i ma obustronne zapalenie uszu
 • występuje wyciek z ucha

Domowe metody?

Zatykanie ucha czymkolwiek (watą, wacikiem, maścią), zakrapianie olejami czy stosowanie okładów nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze nie ma potwierdzenia w badaniach. Po drugie w przypadku wystąpienia wycieku z ucha ważniejsze jest regularne oczyszczanie i osuszanie przewodu słuchowego a nie dopychanie wszelkiego rodzaju mazidłami.

Profilaktyka – lepiej jest zapobiegać niż leczyć

 1. nie pal papierosów przy dziecku
 2. staraj się jak najdłużej karmić piersią
 3. zaszczep dziecko zgodnie z kalendarzem (otrzyma szczepionkę przeciwko Haempohilus influenzae i szczepienie przeciwko pneumokokom)
 4. kiedy u Twojego maluszka wystąpią pierwsze objawy przeziębieniowe to zadbaj o jego nosek – zakrapiaj solą morską i czyść z użyciem gruszki/Fridy/Katarka. Im szybciej pozbędziesz się infekcji z nosa tym mniejsze ryzyko zapalenia ucha

71 thoughts on “OZUŚ – co to za dziwo?

 1. ostatnimi czasy u nas na topie powyższy temat. Niestety u synka został stwierdzony wysięg. Troszkę niedosłyszy więc i mniej wyraźnie mówi jak na swoje 4 latka. Więc biegamy do pediatry, otolaryngologa i logopedy. Póki co został zakwalifikowany na wycięcie migdałka. Już sie boje i trzęsę na samą myśl. Oby to pomogło. Bo kolejny krok to drenaż.

 2. Moje dziecko ma już za sobą OZUŚ niestety. Ciężkie leczenie antybiotykiem, a nawet nie domyślałam się, że można wyleczyć bez. Na pneumokoki też nie szczepiłam. Czy gdybym zaszczepiła, mogłabym uniknąć choroby?

  1. szczepionka na pneumokoki mogłaby uchronić dziecko przed OZUŚ, ale 100% gwarancji nie ma, bo zapalenie ucha mogą wywołać nie tylko pneumokoki (chociaż są najczęstsze). Mimo to nic nie stoi na przeszkodzie aby dziecko jeszcze zaszczepić 🙂

   1. ja szczepiłam na pneumokoki i moje 15 miesięczne dziecko ma zapalenie ucha. (Poszła do żłobka, po tygodniu dostała kataru, byłam u lekarza, trochę podleczyłam ale katar nie zniknął, a po dwóch tygodniach gorączka w nocy 39. Znowu lekarz i tym razem antybiotyk na 8 dni).

    1. niestety ochrona przed pneumokokami wywołującymi zapalenie ucha, w przypadku zastosowania szczepienia nie jest oszałamiająca/ Ale zapewnia przede wszystkim ochronę przed sepsą czy zapaleniem opon. Zmniejsza również w dużym procencie zapalenie ucha. Tak zwane „dzieci żłobkowe” mają bardzo dużą predyspozycję do częstych infekcji w pierwszym roku pobytu w żłobku. Być może Pani dziecko ma też większą predyspozycję do zapaleń ucha. Jeśli częściej będzie się to powtarzać to warto udać się do laryngologa.

 3. Ja mam pytanie, czy to możliwe że OZUŚ wystąpił u starszego dziecka? Mam dwoje dzieci, 11-letnie i roczne. Starsza córka nie była szczepiona na pneumokoki, młodszą zaszczepiłam nie dawno. Co ciekawe, starsza córka ostatnio chorowała na ostre zapalenie ucha środkowego, w wymazie (badaniach) wyszło, że ma pneumokoki. Zrobiłam młodszej – to samo, tez jest nosicielem. Moje pytanie brzmi, czy starsza też może zostać zaszczepiona? szukałam informacji na stronie kampanii o pneumokokach, ale nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi.

  1. Jak najbardziej zapalenie ucha środkowego wystąpić może w każdym wieku. Oczywiście, że starsza córka może zostać zaszczepiona 🙂 Prevenarem na przykład 🙂 Nosicieli również szczepi się przeciwko pneumokokom – ma to uchronić przed inwazyjną chorobą penumokokową (sepsą). pozdrawiam

 4. Moje 2,5 letnie dziecko praktycznie za każdym razem jak dostanie kataru i trwa on 2-3 tyg to wylewa się uchem…wtedy antybiotyk.. Jak tylko zaczyna się katar robię wszystko żeby skończył się jak najszybciej (sinupret w kroplach, sól morska, frida, inhalacje z solanki iwonickiej, na noc kominek z olejkami sosnowym i lawendowym, nawet krojona cebula wieszana przy łóżeczku) ale moje zabiegi i tak niewiele dają.. Teraz katar trwa znów, sięgnęlam po nowe polecane sposoby póki ucho jeszcze nie boli – płukanie nosa i zakraplanie ucha wodą utlenioną (do nosa bardzo rozcienczoną w soli fizjologicznej) oraz homeopatyczne leki dobrane przez homeopate..katar trwa na razie 6 dni..działam i czekam…uda się czy znowu poleci uchem.. Nie stwierdzono u niego przerośnietego migdału, nie jest też dzieckiem alergicznym.Moje pytanie brzmi – czy udowodniono wpływ diety (nabiał, gluten) w trakcie takich infekcji?(jemy zdrowo, bez cukru, minimum pszenicy itp). Czy cos jeszcze mogę zrobić?

  1. WItam. Niestety niektóre dzieci tak reagują na infekcje kataralne. Pytanie ile razy w ciągu roku takie zapalenie ucha występuje? Czy dziecko poza tym dobrze się rozwija, nie „łapie” często zapalenia płuc i innych ciężkich infekcji.
   Co do diety to na pewno ma ona znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia. Duża ilość warzyw i owoców to podstawa odporności dziecka. NIe spotkałam się jednak z badaniami na teamt możliwości ewnetualnego wykluczenia jakiegoś składnika z diety i dzięki temu zmniejszenia częstości OZUŚ.

 5. Moj syn – 4latek od wakacji ja 4 razy miał infekcje uszne. 2 skończyły sie antybiotykiem.
  Innych infekcji prawie w ogole nie łapie. Tylko te uszy i tak jakby „suchy nos.”
  Od miesiąca Codziennie nebulizatorem 5ml soli fizjologicznie
  Napisz proszę jak oczyszczać i osuszać ucho?

  1. myjemy ucho tylko na zewnątrz – w środku nie ingerujemy. osuszamy z zewnatrz recznikiem. Workowina ma funkcje ochronna wiec jej nie ruszamy. Chyba ze u kogos jest „ucho pływaka” to można zastosować specjalne spraya profilaktycznie. Ewentualne oczyszczanie preparatami tylko z zalecenia laryngologa.

 6. U nas zaczął się problem z uszami przy zapaleniu płuc… będąc w szpitalu dwa lata temu we wrześniu (To nasz drugi dom syn skrajny wcześniak z wieloma wadami i problemami niestety) otóż wtedy zaczęła lecieć prócz ropy krew z uszu…. pierwsza diagnoza mały się zadrapal… dla mnie to było nierealne ale ok…. 2 doby później sepsa stan krytyczny zrobili wymazy wynik gronkowiec złocisty wdrożono leczenie po 3 miesiącach pokonał te bakterie ale krwawienie nie ustalo wręcz się nasiliło….. Ale nic z tym nie zrobili po 4 miesiącach (Dziecko dalej krwawilo codziennie w sporych ilościach zrobili PIERWSZA operację … prof stwierdził że tam był Sajgon ziarnina i wiele innych zmian ale Max tydzień i będzie lepiej i tak się nie stało minęły 4 miesiące kolejne wymazy bo zapach był paskudny był to czerwiec ubiegłego roku (Dziecko krwawilo dalej( wynik Pseudomonas kolejne leczenie kolejne operacje zabiegi i nic trafiliśmy na konsultacje z docentem z innej kliniki czytając dokumentację objawy inne jakie mały miał taluw jak polipsyde nawracajacej gorączki wielotygodniowe wysypki wypadajace zeby tak synek zaraz 3 latka i już ich polowy nie ma te wycieki zmiany w płucach powiedział trzeba zrobić dwa badania jednym z nich było zwykle RTG czaszki =wynik zmiany w kościach…. drugie quantiferon też ten dodatni wyszedł jednak po powtórzę wyniku ujemny i postawił diagnozę histiocytoza złośliwa krwawi do dziś czekają nas 3 poważne operacje uszu bo zmiany są tak liczne i szkody i powikłania że szkoda slow prawie dwa lata dziecko krwawi i dopiero po długim czasie diagnoza niestety dodam że Pseudomonas dalej jest i j7z tak oporny że żaden lek nie działa ☹

 7. Moje dziecko skarży się na ból ucha, nigdy wcześniej nie chorował Na „ucho” za 2 dni planujemy lot samolotem, czy może to być niebezpieczne przy bólu ucha?

 8. Dziękuję za ten wpis. Właśnie borykam się z zapaleniem ucha u 15 miesięcznego syna. Antybiotyk bierze od dni 8 dni (Ospamox przez 4 dni a następnie Amoksiklav po kontroli) i na pewno przez kolejne 3 dni będzie go brał bo dopiero wtedy mamy kontrolę. Czy tak długo trwająca infekcja to normalne? Mój pediatra powiedział, że mam nie wpadać w panikę i na pewno damy radę to wyleczyć tylko nie odpowiedział mi czy to norma. Dziecko nie ma gorączki, kataru, je normalnie i śpi bez problemu.
  „Dodatkowym objawem” jest uderzanie głową o podłogę. Piszę w cudzysłowie bo nie jestem pewna czy to objaw zapalenia ucha. Po środkach przeciwbólowych to zachowanie się nie zmieniało. Mam wrażenie, że nie jest to związane z bólem. W jednym czasie mamy infekcję, wychodzą czwórki i syn zaczyna chodzić 🙂 więc to może być wszystko. Jak będzie miał uszy zdrowe i to nie minie, to będziemy dalej diagnozować. Szukałam na blogu wpisu na temat uderzania główką ale nie znalazłam. W internecie jest oczywiście sporo informacji ale ciekawa jestem Pani opinii na ten temat. Czy pediatra często spotyka się z takim zachowaniem u małych dzieci? Czy dziecko może doznać mikro urazu głowy?

 9. A czy u maluszków można stosować krople do ucha przy zapaleniu? Córka pi drenażach jest w razie zapalenia ucha ma krople z antybiotykiem ale gdyby synek zachorował ma teraz 10 miesięcy to czy rakiw jroole mozna mu podać zakiast doustnego antybiotyku?

 10. Własnie w poniedzialek skonczylismy drugi antybiotyk na zapalenie ucha, a dzis w nocy (sroda) nastapila samoistna perforacja blony benenkowej po raz 3 w przeciagu.miesiaca….jestem zalamana, zwlaszcza, ze synek wczesniej powaznie nie chorowal a byl w zlobku i chodzi do przedszkola
  Ma 2,5 roku…

 11. Mój trzylatek, od 5 dni ma zatkany nos, praktycznie nic nie schodzi mimo stosowania nasivinu, po 3 dniach od zatkania się noska doszedł ból uszka, pediatra stwierdziła zapalenie ucha niewiadomego pochodzenia. Objawy ustąpiły po kuracji nurofenem, niestety zatkany nosek pozostał. Czy to może być alergiczne?

  Pozdrawiam

  1. Może gdyby utrzymywał się dłużej 5 dni może trwać zwykła infekcja wirusowa. Można podać jeszcze sól hipertoniczna do nosa i należy pamiętać o tym żeby nasivinu nie podawać dłużej niż 5 dni.

 12. A ja mam pytanie pośrednio dotyczące. Wcześniej w komentarzach przeczytałam, ze oczyszczanie ucha sprayem tylko z polecenia laryngologa. Córka obecnie jest świeżo po infekcji wirusowej kataralnej. W czasie badania pediatra zalecił czyszczenie uszu sprayem, bo „ma sporo woskowiny, ale nie zbitej, tylko takiej normalnej”, bez przytkania ucha… Wiec czyścić czy nie czyścić? Sprayem…

  1. byc moze nie udalo sie ocenic uszu w badaniu i na przyszlosc pediatra chcialaby zeby było coś widać. Infekcje kataralne moga predysponowac do zapalen uszu.

 13. Witam córka przechodzi zapalenie ucha z gorączką do 38 stopni od dwóch dni dostaje dicortineff i po zakropleniu twierdzi że ból się nasila przez jakiś czas, dodatkowo odkąd zakraplamy córka twierdzi że uszko jej śpiewa ( trudno określić czy szumi czy piszczy dla niej po prostu śpiewa ) córka ma 3 lata . Czy mogą być takie objawy po kroplach?

  1. ja generalnie nie lubie kropli do ucha i nie zalecam. Warto udać się na konsultacje do lekarza w takiej sytuacji – może doszło do uszkodzenia błony bębenkowej czy to z powodu kropli czy z powodu samej infekcji.

 14. Mój starszy syn, kiedy poszedł do przedszkola, chorował na zapalenie uszu w ciągu 6 miesięcy około 8 razy 🙁 leczony był i antybiotykami i innymi lekami. Ostatnia infekcja zakończyła się wysiekowym zapaleniem uszu. Trafiliśmy do świetnej Pani laryngolog, która oprócz leków (bez antybiotyku) zaleciła okłady z soli morskiej/himalajskiej. Nie ma nic lepszego! Prosty, zwykły sposób. Poleciłam to kilku mamom z mojego otoczenia, które borykaly się z tym samym problemem uszu u dzieci. U każdej przyniosło taki sam, pozytywny skutek.

  1. Dzień dobry 🙂
   A jak przebiega takie leczenie antybiotykiem w przypadku 2-3 miesięcznego dziecka, w warunkach domowych czy w szpitalu?

 15. A co w przypadku uszu zaczerwienionych? Nie ma o tym we wpisie.. ja słyszę od lekarza albo zapalenie ucha zewnętrznego, albo ucho czerwone albo zapalenie ucha środkowego. Na zaczerwienione ucho od pediatry dostaję Dicortineff ale nie jestem przekonana czy w ogóle jest taka potrzeba. Natomiast ze starszą corką chodzę do laryngologa i często ma uszy fatalne i gorączkę ponad 39 stopni a na 3 zapalenia tylko raz dostała antybiotyk a na pozostałe 2 nic nawet kropelek bo przeczekałam i samo przeszło po 2 dniach a wyglądało antybiotykowo. I jeszcze chciałabym się dowiedzieć co to jest ten wysięk w uszach ktory się robi i powoduje niedosłuch. Czy to się jakoś leczy?

  1. Wysiekowe zapalenie ucha to oddzielna choroba. Obecność wysieku w uchu środkowym uposledza działanie narządu słuchu. Tak jak zostało to opisane w artykule nie każde zapalenie ucha środkowego wymaga podania antybiotyku. Większość tych infekcji ustępuje samoistnie po lekach p/bólowych i p/zapalnych.

 16. Witam moja córka 4lata ma nawrotowe wysiekowe zapalenie ucha środkowego i prawdopodobnie trzeba będzie zrobić drenaż razem z wycięciem 3migdalka mimo że jest on 'normalny’. Czy to dobry pomysł? Nigdy nic jej z ucha nie cieklo dlaczego za tem 'wysiekowe’?

  1. Wysiękowe zapalenie ucha to proces przewlekły nie mający wiele wspólnego z ostrym zapaleniem ucha. Czasem wycięcie migdałka gardlowego (gdy jest powiększony i utrudnia wentylację ucha) jest konieczne do wyleczenia. Decyzje w tej sytuacji podejmuje laryngolog.

 17. Moja córeczka gdy miała 7 tygodni miała zdiagnozowane zapalenie ucha środkowego -zaczęło sie nagłym nieukojonym płaczem i odrywaniem od piersi . Zero wycieku, gorączki . Dyżur laryngologiczny i diagnoza -niestety skończyło sie pobytem na oddziale pediatrycznym 8dni i antybiotykiem dożylnym , bo podobno tak małe dziecko nie moze inaczej dostawać. Za winowajcę wzięto refluks lub wirus . W szpitalu na oddziale ucho obejrzano dopeiro po tygodniu . Nadal mam myśl z tylu głowy czy to nie byk wtedy atak kolki a nie ucho , bo córka właśnie potem zaczynała miewać kolki ( miała jak sie okazało przerośnięte 2wedziedelka -wargi i języka ).

  1. Trudno powiedzieć jeśli laryngolog rozpoznał zapalenie ucha to pewnie tak było. Dobrze że udało się wyleczyć i że to już czas przeszły.

 18. Ostatnio oglądałam program gdzie lekarz mówił że nie powinno się pić mleka krowiego i generalnie jeść nabialy ponieważ powoduje to zbieranie się śluzu i częściej dzieci chorują na np zapalenie uszu. Czy to możliwe?

  1. jak lekarz głosi takie teorie to tracę wiarę w nasze środowisko. TYlko dziecko ktore ma nietolerancje laktozy lub alergie na białko mleka nie moze jesc nabialu.

    1. jeśli jest wyciek to raczej bym odczekała zwłaszcza przy nieprzyjemnej pogodzie. to ucho boli mniej jesli już doszło do perforacji, ale nadal jest to nieprzyjemne.

 19. My borykamy się z zapaleniem ucha od września kiedy mój trzylatek trafił do przedszkola. Jesteśmy pod opieką laryngologa, ja nauczyłam się reagować kiedy zaczyna się katar A nasz dom to wielka apteka. Zanim zaczęły się zapalenia ucha katar trwał 7 dni albo tydzień a teraz jest przewlekły mimo stosowania sterydów. Czy alergolog to dobry pomysł. Nie wiem dlaczego ten katar utrzymuje się tak długo i jak z nim walczyć.

 20. U mojego syna zapalenie ucha to dla mnie ogromny stres I wiaze sie z podaniem antybiotyku w kazdym przypadku, ale to zalecenie naszego chirurga. Syn ma implanty slimakowe w obu uszach i podanie antybiotyku przy zapaleniu jest jednym z wielu punktow postepowania przy zapaleniu ucha. Wszystko po to aby nie uszkodzic implantow i tym samym utracie sluchu.

   1. Dzień dobry,
    Córka odkąd poszła do Żłobka bez przerwy ma chore uszy..
    dzisiaj byliśmy u Laryngologa i ma plyn w uszach 😔
    Za 10 dni lecimy samolotem i dr powiedziała, że możemy lecieć, ale podać Nasivin i od dzisiaj steryd do nosa.. ja się trochę boję 😪 co robić?

 21. Hmm… czyli słynne: „ubierz czapkę, bo Ci uszy zawieje” to mit?

  Czy bezpieczne jest stosowanie sprayów do higieny uszu dla małych dzieci (żeby nie używać patyczkow, a pozbyć się woskowiny)?

  1. mit.
   woskowina pełni role ochronna wiec w ogóle można dać spokój z jej usuwaniem – tylko czyścić z zewnątrz ręcznikiem. Chyba ze z uszami coś sie dzieje i nie da sie ucha ocenic w badaniu otoskopowym.

 22. Witam, czy może Pani coś doradzić. Syn od około 2 lat jest pod stałą opieką otolaryngologa. Przez katar w wieku 3 lat zaczął gorzej słyszeć- zaczął głośniej mówić, oglądać telewizję, itp. Po badaniu laryngologicznym wyszła płaska krzywa, czyli , że gdzieś ten płyn zalegał w uchu. Od 2 lat chodzimy do laryngologa – zawsze badanie tympanogramem+oględziny ucha i raz jest gorzej raz lepiej, tzn. w sezonie letnim brak kataru, ucho się odtyka i wyniki są ok, w sezonie jesienno-zimowym katar i kiepskie wyniki podczas badania. Syn leczony lekami homeopatycznymi i sterydami zamiennie. Konsultowaliśmy to u 2 laryngologów. Jeden lekarz mówi, że syn ma taką anatomiczną budowę ucha, że ten katar tam w uchu znajduje ujście i paracenteza nic nie da, jeszcze inny, że to choroba wieku dziecięcego i za granicą do 8 roku życia w ogóle się „nie rusza” takich dzieci do zabiegu, że to może przejść z wiekiem. Nasza lekarka już po tych 2 latach leczenia i trochę pod naszym naciskiem dała skierowanie do szpitala na paracentezę, żeby nacięli mu błonę i wyczyścili uszy z płynu, ewentualnie założą dreny. Czy jest sens wykonywania jej w przypadku tak różnych opinii. Dodam, że syn oprócz kataru i sezonowo przytkanych uszu nie ma innych objawów- nie bolą go uszy, nie choruje, antybiotyk ma raz w roku np. na zapalenie gardła. Najgorsze jest to, że nikt nie jest w stanie podać przyczyny kataru bo to on jest winowajcą- dbamy o odpowiedni ubiór syna, zdrowe odżywianie, testy alergologiczne wyszły negatywnie a katar pojawia się bez innych objawów typu, gorączka,kaszel, sam katar. Najgorsze jest to, że lekarka dając skierowanie sama powiedziała, że może być tak, że wykonają w szpitalu samą paracentezę,bez drenażu, błona się zrośnie, znów będzie miał katar i uszy znów się przytkają 🙁 i znów na paracentezę i tak w kółko. Czy jest w ogóle sens dawać dziecko na stół? Może podlinkuje Pani jakieś medyczne artykuły poruszające ten temat. Pozdrawiam.

 23. Mam.35 lat, do dziś miałam.juz 4 operację ucha, dalsze są w planach. Nie słyszę . Był Perlak, ziarnina , zrosty, przeszczepy błony i różne inne .. a wszystko przez to, że lekarz nie zajrzał do ucha gdy byłam chora. Potem było już za późno. Stan zapalny błony, dziury, wycieki itd.. także walka o przywrócenie słuchu trwa.

 24. Czy to prawda że leczenie antybiotykiem przy zapaleniu uszu musi trwać 10 dni, nie mniej?
  Córka 11 miesięcy a trzydniówkę w towarzystwie zapalenia uszu. W jednym dniu w badaniu widać było nawet wysięk w obydwu. Pani dr kazała zakończyć antybiotyk po niecałych 7 dniach. Dobry ruch?

 25. A co z wychodzenie na dwór? Moja córka lat 4 ma zapalenie ucha pierwszy raz. Bez temperatury, z bólem ucha, ale bez innych oznak. Dostała antybiotyk – teraz wiem, że można było poczekać z podaniem. Pytanie: czy jeśli nie ma bólu i gorączki to w czasie leczenia może wychodzić na dwór?

 26. Witam mój synek 3 latka ma stwierdzone, w lewym uchu wgłębienie błony bębenkowej od kataru. Nie chce mi wydmuchiwać noska. Laryngolog przepisala mu dicortineff 3 krople na noc przezc5 dni. Wczoraj mu podałam na noc rano obudził się i powiedział że boli go policzek wskazał okolice ucha myślę że ono go właśnie boli i wymiotowal, ogolnie źle się czuje. I teraz nie wiem czy mam dalej stosować lek czy to od tego czy poprostu zbieg okoliczności proszę o radę co robić

 27. No moja córka jak miała 16 miesiący zachorowała na OZUŚ i po tym czasie przez kolejny rok miała go jeszcze 7 razy(cały czas woda w uszach), niestety wszystko z antybiotykiem,bo inaczej wysoka gorączka i ból nie schodził- mieszkamy w Niemczech, i tu na prawdę antybiotyk dają tylko jak trzeba 🙂 – ale w tym czasie co miesiąc do laryngolog na kontrol słuchu i leczenie homeopatyczne – nie pomogło i był zabieg nacięcia w uszach i wycięcia polipów w nosie.. Od tej pory (córka ma już 4,5roku) oprócz przeziębienia w ogóle nie choruje 😉, a po wycięciu polipów nasłuchiwałam czy żyje, bo już nie chrapała 😉.. w DE u naszego pediatry przy każdym przeziębieniu najpierw robią wymaz- czy to wirus, czy bakteria.. więc przynajmniej wiem, że nie dają antybiotyku bez podstawy ;)… Więź wszystkim rodzicom życzę siły i powodzenia 💪w chorobie, bo ja nie raz z nią płakałam-taki miała ból ucha..

  1. Skąd te polipy w nosie? Badali to jakimś mikroskopem, i czy jak badają 3 migdal wkładając kamerkę do nosa to te polipy są zauważalne, mój syn miał takie badanie ale nic o polipach nie wspomniała.

  2. Witam, córka (4 latka) miała operacje wycięcia trzeciego migdałka 3 dni temu. Tu, w Polsce
   Miała też nacięcie blon bebenkowych z powodu wysieku. Mieszkamy w Anglii więc czeka nas jeszcze lot powrotny. Zastanawiam się z mezem czy lot w tym przypadku będzie dla niej bezpieczny. Musimy wracać do pracy więc lot miałby się odbyć za tydzień. To byłoby nawet nie 2 tygodnie po operacji. Co Pani poleca? Pozdrawiam!

   1. Moim zdaniem trzeba zapytać laryngologa, najlepiej tego który dziecko operował. Czy były jakieś dreny zakładane? po samym nacięciu błon i przy locie może być to ogromny dyskomfort dla dziecka

 28. Proszę o podpowiedź co z wychodzeniem na zewnątrz przy zapaleniu ucha (przy jednoczesnym leczeniu antybiotykiem)? Pozdrawiam

 29. Czy te palenie papierosów przy dziecku ma naprawdę wielki wpływ na zapalenie ucha, wiem że i tak nie powinno się palić przy dzieciach, ale mąż pali więc może powinnam mu jakoś definitywnie zabronić przy nim.

 30. Dzien dobry,
  Synek 2 lata ma zapalenie ucha. Dostał summamed w schemacie 5 dni, nastepnie 4 dni przerwy i kolejne 5 dni. Czy taki schemat podawania leku sie stosuje, ponieważ spotkałam sie z tym pierwszy raz…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *