infekcje, inne

A gdyby tak metamizol?

Jakiś czas temu pojawiło się u mnie na instagramie zapytanie o lek na gorączkę w kropelkach. Metamizol. Myślę, że warto ten temat rozwinąć.

Leki na gorączkę i na ból

W praktyce pediatrycznej celem uśmierzenia bólu i/lub obniżenia gorączki stosujemy najczęściej paracetamol, który właściwie nie ma ograniczeń wiekowych. Dlaczego najczęściej? Właśnie dlatego, że nie ma ograniczeń wiekowych. Mały minusik tego leku jest taki, że nie działa on przeciwzapalnie. Ale wtedy mamy do dyspozycji jego kolegę z następnego akapitu.

Z kolei również bardzo popularny i również często stosowany ibuprofen to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i oprócz świetnego działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowe ma dodatkowe działanie przeciwzapalne. Możemy go podawać po 3.msc życia.

Niejako dodatkiem do tych dwóch podstawowych leków jest metamizol. Czyli właśnie ten wspomniany lek w kropelkach. Jest on również dostępny w postaci tabletek, ale wówczas rejestracja produktu dotyczy dzieci po 15.roku życia. Metamizol w kroplach najczęściej stosowany jest po 3.msc życia, ale nie ma absolutnego zakazu podawania go w razie konieczności u młodszych dzieci. Ma świetne działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Postać w kroplach sprawia, że podajemy lek w niewielkiej objętości co może się okazać dużym plusem dla dzieci, które ciężko znoszą smak syropu.

zdjęcie wygenerowane przez AI

To może od razu metamizol w kropelkach?

Skoro niewielka objętość, więc łatwiej podać to może ominąć etap paracetamolu czy ibuprofenu i od razu dawać metamizol w kroplach?

Nie do końca tak to działa.

Metamizol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo przez układ kannabinoidowy, a tym samym powinien zadziałać także wtedy, gdy inne leki przeciwgorączkowe są nieskuteczne. I właśnie w takich sytuacjach podajemy go najczęściej. Nie działa lub słabo działa ibuprofen/paracetamol i wtedy wchodzi on – cały na biało. Pan metamizol. Początek efektu przeciwgorączkowego występuje po około 15 minutach od podania.

zdjęcie wygenerowane przez AI

Ocenia się, że efekt przeciwgorączkowy metamizolu jest silniejszy niż paracetamolu, ale jeśli chodzi o ibuprofen – to tutaj efekt przeciwgorączkowy jest porównywalny. Mamy jednak możliwości dopasowywania dawki metamizolu do reakcji dziecka na ten lek.

Zgodnie z informacją w CHPL produktu: metamizol w kroplach zarejestrowany jest w ostrym silnym bólu po urazach lub operacjach, kolkach, bólu nowotworowym, innym ostrym lub przewlekłym silnym bólu, gdy zastosowanie innych środków leczniczych jest przeciwwskazane, wysokiej gorączce, która nie reaguje na inne środki.

Ile podać kropli?

Zalecana dawka doustna w populacji do 14. roku życia wynosi 8–16 mg//kg m.c. – dawkowanie zależne od wysokości gorączki, zwykle dawką wystarczającą jest 10 mg/kg m.c. 1 kropla zawiera 25 mg metamizolu.

Dawkowanie do dziecka dopasowuje lekarz. Przede wszystkim dlatego, ze widełki są szerokie no i lek dostępny jest na receptę. Lekarz musi wziąć pod uwagę również indywidualną reakcję na lek i w kolejnych podaniach starać się tak dopasować dawkę, aby stosować najmniejszą skuteczną.

Źródła:
  • GORĄCZKA u dzieci – reKOMendacje PostępowaniA w praktyce lekarza podStawowej opieki zdrowotnej – KOMPAS GORĄCZKA. Rekomendacje opracowane przez ekspertów: Polskiego Towarzystwa Pneumonologii Dziecięcej, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Polskiego Towarzystwa Farmakologii Klinicznej i Terapii

2 thoughts on “A gdyby tak metamizol?

  1. Hej, ja z pytaniem o paracetamol w czopkach 500mg i efekty uboczne. Mój starszy syn (14 lat) złapał jakąś infekcje, gorączkuje (39,5) od wczoraj rana, zakładam mu czopek paracetamol hasco 500mg co 4h, dosyć dobrze zbija temperature ale syn twierdzi, że po każdej aplikacji odczuwa pieczenie przez 10 minut. Moim zdaniem to po prostu działanie leku. Ale zaczęłam zastanawiać się czy to może oznaczać, że on jest uczulony na paracetamol albo jakąś inną substancje pomocniczą w czopku?

    1. nie traktowałabym tego w kategorii alergii czy nadwrażliwości na substancję. Przy tej drodze podania będzie się po prostu odczuwać lek w odbytnicy. A może jednak lepsza forma doustna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *