inne

Sklejenie warg sromowych

Okolice intymne dziewczynek i ich pielęgnacja to dylemat wielu rodziców. Jak wiecie jestem mamą trzech dziewczynek i zawsze mi się wydawało, że z dziewczynkami jest łatwiej, a gorzej mają mamy chłopców z pielęgnacją napletków. Ale okazuje się, że u obu płci są pewne wątpliwości.

Zewnętrzne narządy płciowe dziewczynek

Co to takiego? U chłopców widać prącie i worek mosznowy z jądrami. A u dziewczynek? Widać wargi sromowe większe. U niektórych dziewczynek widać też niekiedy wargi sromowe mniejsze (zdarza się, że te większe zakrywają mniejsze i dopiero po ich rozchyleniu ukazują się te mniejsze- zależy od wieku i wariantów anatomicznych).

Oto szkic (mój osobisty – wiem, nie umiem rysować), ale szkic to szkic 😉

I teraz tak. Możliwa jest sytuacja, kiedy dochodzi do zrośnięcia warg sromowych większych – czyli tych najbardziej zewnętrznych, najbardziej „na wierzchu” można powiedzieć. Nie da się ich rozchylić i ocenić warg sromowych mniejszych. W takiej sytuacji konieczna jest oczywiście wizyta u lekarza, ale i dalsza diagnostyka endokrynologiczna.

U dziewczynek częściej jednak mamy do czynienia z sytuacją sklejenia warg sromowych mniejszych. Czyli tych bardziej „w środku”. Wtedy nie są one od siebie oddzielone, może zupełnie nie być widoczne wejście do pochwy i cewka. Te wargi mniejsze mogą być połączone ze sobą częściowo lub całkowicie.

Znowu mój szkic:

Kogo dotyczy sklejenie warg sromowych

Wg danych statystycznych nawet 2% dziewczynek. Wiek ma tutaj znaczenie, bo sklejenie warg sromowych występuje najczęściej między 3 miesiącem życia a 4 rokiem życia. Rzadziej u starszych dziewcząt.

Dlaczego tak się dzieje?

Jednoznacznej i pewnej odpowiedzi na to pytanie nie ma, bo przyczyna tego zaburzenia nie jest do końca jasna. Jako jeden z powodów podaje się jednak obniżony poziom estrogenów. Z tego tez powodu rzadko stwierdza się sklejenie warg sromowych u noworodków, nastolatek i kobiet dorosłych, a częściej w wyżej wymienionych przedziale wiekowym.

Kolejny czynnik predysponujący to pieluchy jednorazowe, których większość jednak używa (okazuje się, że przy wielorazowych problem pojawia się rzadziej, a najlepiej działa odpieluchowanie).

Nieprawidłowe używanie chusteczek nawilżanych – mocne pocieranie, nadużywanie kremów (w tym niezwykle popularnych z cynkiem – zbyt długo, zbyt często i niekiedy wprowadzanie ich do wejścia pochwy!) i stosowanie płynów do higieny intymnej również sprzyja sklejaniu warg sromowych. O samej pielęgnacji okolicy pieluszkowej poczytasz tutaj: klik.

Zdecydowanie rzadziej (na szczęście! ale trzeba o tym pomyśleć) sklejenie warg sromowych ma swoje podłoże w nawracających infekcjach intymnych i urazach (również w molestowaniu seksualnym czy upadku okrakiem na twardy przedmiot).

Czy sklejenie warg sromowych mniejszych jest problemem?

Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

W około 50% przypadków, zwłaszcza w początkowym okresie sklejenie warg sromowych nie przyczynia się do powstawania dodatkowych problemów. Rozpoznawane bywa przypadkowo w trakcie badania tej okolicy. Z czasem zaobserwować jednak można:

 • infekcje układu moczowego (w przypadku infekcji układu moczowego zwraca się szczególne uwagę na tę okolicę)
 • stan zapalny pochwy i sromu
 • obecność upławów
 • trudności w oddawaniu moczu
 • moczenie, wyciekanie moczu po mikcji

Kiedy objawy są szczególnie mocno nasilone albo sklejenie warg nie występuje w typowym wieku to konieczna może być dodatkowa diagnostyka.

Co robić?

Przede wszystkim nic na własną rękę. Jeśli zauważysz u swojej córeczki sklejenie warg sromowych to udaj się do lekarza.

Są opcje leczenia i nie-leczenia.

Obserwację bez żadnych dodatkowych działań można prowadzić w sytuacji gdy dziewczynka nie ma żadnych objawów i jest w typowym wieku. Im starsza będzie tym problem powinien być mniejszy – może dojść do samoistnego rozklejenia się warg gdy dojdzie do zwiększonej produkcji estrogenów (problem ustępuje sam nawet u 80% pacjentek).

Odzwyczajanie dziecka od pieluszek, prawidłowa higiena okolicy krocza i nauka chodzenia również mogą przyczynić się do szybszego ustąpienia problemu.

Zdarzają się jednak nawroty, więc czujna obserwacja powinna być cały czas prowadzona.

Obraz Jill Wellington z Pixabay

Estrogeny

Maść do smarowania. Kiedy pojawiają się jakiekolwiek objawy (stany zapalne, trudności w oddawaniu moczu, upławy, zakażenia układu moczowego) to lekiem pierwszego wyboru są preparaty estrogenowe do stosowania miejscowego (kremy). Stosujemy je przez 2-4 tygodni – oczywiście po wyraźnym zaleceniu lekarskim.

Alternatywą dla wyżej wymienionych są preparaty sterydowe – również do stosowania miejscowego (krem z betametazonem).

Oba preparaty mają jednak działania niepożądane, zwłaszcza w przewlekłym stosowaniu.

Postępowanie chirurgiczne

Nazwałabym je ostatecznością i leczeniem zarezerwowanym dla określonych przypadków. Nawracające i ciężkie objawy na przykład. Albo brak poprawy leczenia zachowawczego (po kremach). Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu, a po zabiegu obowiązuje często stosowanie preparatów estrogenowych i czujna obserwacja – może dochodzić do nawrotów.

Źródła:
 • „Postępowanie w sklejeniu warg sromowych. Aktualne Zalecenia North American Society for Pediatric and Adolescent Gynecology”
 • Sklejenie warg sromowych – opis przypadku. Wanda Komorowska-Szczepańska, Piotr Guthnecht.
 • Sklejenie warg sromowych u dziewczynek. K. Żak, B. Płoska, A. Kowal, O. Szczygielski

127 thoughts on “Sklejenie warg sromowych

 1. Bardzo ciekawy i bardzo potrzebny artykuł. Dziękuję za niego. Sama jestem mamą dwóch dziewczynek, jedna ma 11 lat, druga 10 miesięcy. Pierwszy raz o czymś takim usłyszałam, gdy strasza córka miała 3, może 4 lata. Spanikowana poszłam do lekarza, żeby sprawdził czy wszysko jest ok, bo dokładnie też nie wiedziałam o co chodzi i jak to sprawdzić. U młodszej już wiem, że mogę, a nawet powinnam sprawdzać to sama. Jeszcze raz bardzo dziękuję

  1. Słuchajcie! Największy problem tkwi w chusteczkach nawilżanych i nieodpowiednich kremach. Chusteczki wysuszają skórę, powodują, że jest ona lepka (dla próby spróbujcie „umyć” brudne dłonie chusteczkami, na pewno nie uzyskacie takiego komfortu jak przy wodzie) do tego kremy z bóg wie jakim składem, gdzie w większości pakowany jest cynk, który dodatkowo wysusza skórę.
   Mam dwie córki, u pierwszej używałam pieluch jednorazowych i chusteczek nawilżanych, na codzień maść Linomag z apteki (zwykłą, nie jakąś tam specjalną dla dzieci). Tej maści używała moja mama i w ten sposób ja się o niej dowiedziałam. Córka nie miała żadnych problemów z wargami itd.
   Po 8 latach urodziłam drugą córkę. Używałam pieluch jednorazowych, nawilżanych chusteczek, ale jako masc na codzień stosowałam krem babydream, niby do codziennego stosowania. Podobał mi się bardziej od Linomagu, ładnie pachniał, nie był tłusty jak Linomag, myślałam, że jest lepszy. Córka skończyła 4 miesiące i zauważyłam, że ma sklejone wargi. Lekarz kazał iść do ginekologa, że rozkleją to pod znieczuleniem. Byłam przerażona. Zaczęłam czytać różne fora. Przestałam używać chusteczek nawilżanych, zamiast tego używałam wacików i czystej wody z kranu. Trzeba pilnować żeby po myciu wszystko było dokładnie suche, później smarować linomagiem (śmiało pomiędzy wargami sromowymi większymi) po to żeby to natłuścić. Minął miesiąc i byłam w szoku, bo ewidentnie sklejenie było mniejsze. Po kąpieli lekko rozchyliłam jeszcze te sklejone wargi i odkleiło się jeszcze ładniej. Już wiedziałam, że Linomag i czysta woda to strzał w dziesiątkę. Po dwóch miesiącach od zmiany nawyków po sklejeniu nie było już śladu. Córka ma już skończony rok. Dalej używam samego Linomagu i wiem, że nigdy go nie zmienię na nic innego.

   Ps. Maść Linomag dostaniecie w każdej aptece. W porównaniu do cen kremów do pupy dla dzieci to ten kosztuje grosze i jest wydajny. Przeczytałam teraz, że w składzie ma tylko olej lniany, lanolinę i wazelinę. Jest super.

   Dodam jeszcze, że u córki nie było już widać wejścia do pochwy, a i tak obeszło się bez ingerencji ginekologa

 2. czy przy czesciowym sklejeniu warg mniejszych konieczna jest wizyta u ginekologa? Pediatra nastraszyla nas że na pewno jest infekcja nawet jeśli jej nie widać i że trzeba to leczyć. Polozna natomiast powiedziała że nie ma zaczerwienienie więc nie ma potrzeby. Nam pomogło smarowanie olejem lnianym i po miesiącu wargi się rozkleily bez kremów i ingerencji chirurga 🙂

   1. Dzień dobry
    Córka w wieku 14mkesiecy miała rozdzielane wargi sromowe mechaniczne przy użyciu znieczulenia. Dzisiaj zauważyłam ze znowu jej się skleiły 🙁 staram się dbać o jej higienę ale wiem ze ta dolegliwość niestety powraca. Po rozklejenia ginekolog przepisała maść Ovestine. Czy na tym etapie mogę ponownie użyć tej maści bez konsultacji lekarskiej?
    Pozdrawiam
    Monika

  1. Ile razy dziennie I w jakiej ilości aplikowała Pani olej lniany? Czy dodatkowo trzeba było delikatnie rozchylać wargi, żeby się rozeszły? Czy same się rozkleiły? Po jakim czasie było widać poprawę?

   Mamy właśnie ten sam problem u naszej 7,5 miesięcznej córeczki a do wizyty u pediatry jeszcze chwila.

   1. Dobry wieczór

    Córka 8 mc.

    Na wizycie u pediatry zauważyła sklejone wargi sromowe mniejsze.
    Zaleciła konsultacje ginekologa – byliśmy.
    Zaleciła smarować kremem Diprolene 2×1

    Córka nie ma innych objawów natomiast po kilku dniach stosowanie nie widzę rezultatów.
    A poza tym czy mam jakoś mocno ingerować w rozklejanie się warg.
    Czy za to odpowiedzialny jest krem ?

    Nigdy wcześniej nie słyszałam
    O takiej dolegliwości u dziewczynek.
    Jestem trochę zdenerwowana, że stan może się pogorszyć.

    Jak długo mogę stosować krem, żeby zauważyć jakikolwiek postęp ?
    I czy krem spowoduje odklejenie się warg na 100% ?

   2. Mam ten sam problem u mojej 8 miesięcznej córki. Czy olej lniany dał radę? Jesteśmy po tygodniowej (wg zaleceń pediatry max tydzień…) kuracji Ovestinem (brak efektów…).

  2. A jeśli zrośnięte są wargi sromowe mniejsze z większymi- każda po swojej stronie. Dopiero teraz to zauważyłam kiedy córka ma rok. Używam pieluszek wielorazowych i przez to nie muszę używać kremów na odparzenia, za każdym razem ją dokładnie przemywam chusteczkami lub myjką z ciepłą wodą, raz na kilka dni dokładnie wymywam patyczkiem do uszu wszystkie zakamarki. Córka miała zapalenie um w wieku 8 miesięcy i stosowaliśmy wtedy Clotimazolum- nie pamietam jak dokładnej nazwy. Nie wiem czy czekać do wizyty bilansowej w 13 miesiącu czy już iść sprawdzić.

   1. oczywiście warto to pokazać przy okazji lekarzowi. jeśli poza tym nie dzieje się nic niepokojącego to najpewniej nie jest to wskazanie do dodatkowej interwencji. nie doradzałabym używania patyczków w tej okolicy. wydaje mi się że codzienne mycie jest wystarczające.

 3. Około 2 miesiace temu spotkało to moją córkę. Miala sklejone delikatnie wargi sromowe mniejsze i małą część , jednak wejscia do pochwy już nie było widać. Pediatra w łatwy sposob je rozkleiła, były delikatnie zaczerwienione i dostala maść sterydową i syrop zapobiegający infekcji ukladu moczowego.

 4. Nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest mozliwe, a mam 13 miesięczna córkę. Ile człowiek musi się jeszcze nauczyć. Dziękuję za takie wpisy.

  1. A czy mialas do czynienia ze zrośnięcie sie wargi sromowej większej z mniejsza? Mam wrazenie, ze córce tak jakby wrosła warga mniejsza w większa i zastanawiam sie czy to mozliwe 🙁

   1. Moja 19 miesięczną córka na to samo. Lekarze którzy ją widzieli mówią żeby czekać. Strasznie mnie to martwi i bije się że to coś przeocze i narobię jej problemów

   2. mogę zapytać rozwiązał sie pani problem z tymi wargami moja córka najpierw miała zlepione mniejsze a teraz ma 5 lat i ma przyklejone właśnie mniejsze do większych.

 5. Zmagalismy się z tym problemem niedawno, gdy córka miała ok 5miesięcy. Zauważyłam delikatne sklejanie się i od razu udałam się do naszego pediatry, która zaleciła na początek po kąpieli delikatne! rozszerzanie warg i po pewnym czasie wszystko wróciło do normy. Ale teraz Po kąpieli zawsze sprawdzam czy wszystko jest w porządku. Dodam, że nie używam chusteczek nawilżających, dużych ilości kremu a do kąpieli dosłownie kroplę płynu. Wcześniej nie widziałam, że coś takiego może się dziać.

 6. Witam , a co myślisz o płynie do higieny intymnej dla dziewczynek ( 6 lat ) ? np. Firmy AA , czym najlepiej myć dziewczynki i które maści polecasz jak pojawiają się krostki i zaczerwienienia w okolicach intymnych u dzieci
  Dzięki i pozdrawiam

 7. Witam. Mam ten problem u 3 letniej córki. Pierwszy raz miała sklejone wargi sromowe jak miała 10 miesięcy. Ale wtedy były i pieluszki jednorazowe i kremy i chusteczki. Teraz już od dawna nie chodzi w pieluszce a problem powraca. I to w ciągu ostatnich kilku miesięcy zarastały jej kilka razy. Czy jest się czym martwić czy po prostu takie predyspozycje?

   1. My właśnie mamy ten problem. Pomaga maść estrogenowa. 2 razy dziennie smarujemy mascia patyczek do czyszczenia uszu i delikatnie przecieramy wargi mniejsze. Po tygodniu już było widać poprawę i odklejenie. Kontrola za tydzień.

 8. A jak rozpoznać czy lechtaczka u dziewczynek „rośnie” (nie wiem czy to prawidłowe określenie). Moja córeczka miała zaczerwienione właśnie wargi sromowe większe po podaniu leków przez pediatre problem się uspokoił. Jednak wydaje mi się, że lechtaczka zaczęła „wystawac” poza wargi sromowe. Czy tak się może dziać?

  1. Czy jest możliwe aby wargi mniejsze przykleiły się do większych? Nie były sklejone ze sobą ale właśnie każda mniejsza sklejona z większą?

 9. Niesamowicie na czasie wpis. Właśnie dzisiaj byłam z córką u pediatry i stwierdziła sklejanie się warg.
  Trochę mi ulżyło że to nie tylko mojej córeczce się przydarzyło. Bardzo dziękuję za wpis.

 10. Nasza córka jako niemowlę po ZUM była pod kontrola nefrologia. Lekarz na każdej wizycie zaglądał do pieluszki i pewnego razu usłyszałam, ze ma sklejone wargi mniejsze. Pokazała dokładnie jak jest i jak powinno być. Mimo, ze zawsze bardzo dokładnie ja oglądałam i czyściłam po kupce we wszystkich fałdkach, to nie zauważyłam, że coś jest nie tak… artykuł bardzo potrzebny. W naszych kręgach nikt nie słyszał, ze coś takiego może się dziać. Dodałabym jeszcze, ze wargi mniejsze mogą się przyklejać do większych. U nas tak właśnie było. Sprawdzajcie swoje córki, bo wizyta u gin na rozklejaniu z maluchami nie jest przyjemna…

 11. „Oba preparaty mają jednak działania niepożądane, zwłaszcza w przewlekłym stosowaniu.” Co to znaczy? Jakie działania i co oznacza przewlekle stosowanie? Stosujemy u córki już 1,5 miesiąca.

 12. A co z odwrotną sytuacją, kiedy to wargi mniejsze są przyklejone do większych? U mojej córki tak było, podobno w jakimś stopniu jest to fizjologiczne, ale ja strasznie panikowałam. Co prawda nie skarżyła się w żaden sposób, no ale miała wtedy z 2 latka. Teraz mam drugą córkę, ma 10 miesięcy i obawiam się podobnej sytuacji. Mogę prosić o jakieś wskazówki w tym temacie? Pozdrawiam 🙂

 13. ‘Oba preparaty mają jednak działania niepożądane, zwłaszcza w przewlekłym stosowaniu.’ – jakie moga wystapic dzialania niepozadane?
  Mam 2 corki- starsza 4 lata, pierwszy raz sklejenie nastapilo ok 5 mca, ale wtedy do kapieli stosowalismy emolienty ze polecenia lekarza na mala egzeme. Dostalismy krem estrogenowy i mielismy smarowac az sie rozejda, w wieku niemowlecym rozeszly sie szybko, ale powrocilo 2 razy, juz po odpieluszkowaniu, pierwszy raz smarowaliamy z 4-5 tygodni. Teraz znowu sie skleily pomimo dobrej higieny i nie uzywaniu zadnych kosmetykow.. boje sie ze znowu zalecenie bedzie krem- dlatego moje pytanie jak dlugo mozemy stosowac i jakie skutki sie z tym wiaza przy podawaniu hormonow w kremie.
  Druga coreczka ma 5 mcy i zauwazylam to samo.. kremow nie stosujemy w ogole na wargach i zadnych mydelek a tu i tak jednak powstal tem problem..

  1. a oprócz tego że wizualnie są sklejone to dzieci mają jakiekolwiek dolegliwości? może po prostu trzeba obserwować. Myślę, że warto skonsultować się ginekologiem dziecięcym?

   1. Żadnych, tylko są sklejone. Od czasu do czasu jest lekkie zaczerwienienie ale nic poważniejszego. Pediatra powiedziała że jak zaczną dojrzewać to powinny się rozejść.. mam nadzieje że tak będzie, bo nie chciałabym jakichś zewnętrznych ingerencji .. zobaczymy.. a te skutki uboczne to jakieś poważne po stosowaniu kremu estrogenowego? Pozdrawiam

 14. Podobny temat – jak pielęgnować tę okolicę przy zmianie pieluszki? Zadawałam to pytanie kilka razy w szpitalu i potem lekarzom i dostaję różne odpowiedzi :/
  Robię tak: przemywam płatkiem nasączonym wodą dookoła, czystym płatkiem od góry do dołu przecieram między wargami sromowymi aż będą czyste (za każdym razem czystym), ale co z mastką? Oczyściłam z niej, ale nie wiem, czy tak ma być 🙁

 15. A ja mam taki problem z drugą córka 2 letnia ze wogole od dłuższego czasu nie da mi tam zaglądać ciągle mówi ała i praktycznie na siłe jej wycieram i przemywam płatkiem kosmetycznym po kapieli bo zdaży sie ze nawet po wymyciu zostanie krem jak sporadycznie użyjemy i dzisiaj sie wystraszyłam bo właśnie przy tych mniejszych wargach jak wycierałam pojawiła mi sie krewka tylko ze ja miałam wrażenie że one sa przyklejone do tych większych sama nie wiem bo na siłe oboje z mężem walczymy żeby jej dobrze to umyć i już ja dzisiaj nie chciałam męczyć jutro znów zobaczę ?

  1. Dzień dobry, córka 14 miesiecy i wargi sromowe mniejsze przyklejone do większych. Dostała receptę na krem Beloderm, ale w ulotce jest napisane m.in., żeby nie stosować w okolicach narządów płciowych. Czy mogłaby Pani podpowiedzieć, co zrobić w obecnej sytuacji? Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

    1. Witam. Ja takze dostałam krem belodrem na sklejenie warg sromowych u 4 miesiecznej corki. Wszystko jest ok tylko mamy cienką linie sklejenia. Boję się stosować ten krem skoro tam jest informacja, ze krem nie na miejsca intymne i nie dla dzieci ponizej 12 lat.

 16. A jesli ja uwazam ze corka ma zrosniete wargi sromowe mniejsze bo nie idzie ich odchylic a pediatra (tzw starej daty)twierdzi ze wszystko jest ok bo wargi sromowe wiekszw siw odchylaja to udac się lepiej do ginekologa?

 17. Dziś u mojej córki zauważyłam taką jasnoróżową tkankę w pochwie, po rozchyleniu warg sromowych mniejszych, która w połowie „obrasta” ujście pochwy . Od kilku dni córka skarży się na ból pochwy, nie daje się tam umyć i dotknąć. Wczoraj miała stan podgorączkowy. Jutro wybieram się do pediatry. Czy to może być owe sklejenie warg sromowych, czy coś jeszcze innego? Z góry dziękuję za odpowiedź, jestem lekko spanikowana i obwiniam się, że wcześniej tam dokładnie nie zajrzałam. Córka ma 2.5 roku.

  1. przy wejściu do pochwy? może o błona dziewicza? warto skonsultować się z lekarzem., Jeśli rozchyla pani wargi sromowe mniejsze to znaczy, że nie sa sklejone.

 18. U Nas corka miala 2 razy rozklejane wargi ovestinem.Choc chirurg dzieciecy chcial to mechanicznie rozrywac a ginekolog dzieciecy absolutnie nie pozwolil na ten krok.A teraz Znow Sie skleily.Dziecko ma 3,5Roku.Doktor na ostatniej wizycie powiedzial ze WG najnowszych zalecen nie rozkleja sie tego niczym I Ze problem ustapi wraz z dojrzewaniem.

 19. Witam serdecznie, dziękuję za ten artykuł. A co jeśli problem nawraca? Od 6 m-ca życia co jakiś czas córce sklejają się wargi. Smarowałyśmy maściami sterydowymi i z hormonami. Teraz znowu widzę sklejenie, a córcia ma 3 latka. Czy jest szansa, że wyjdziemy z tego bez interwencji chirurgicznej?

  1. Ja.mam.zaufanego lekarza. Teraz z 5 letnia
   córką idziemy ponownie na konsultacje.
   Dr mówił że jeżeli nic się nie dzieje.to nie ingerujemy tylko czekamy. W około 7 roku życia dziewczynki zaczynają produkować estrogen i wtedy powinny się rozkładać lub przestać sklejac. Na razie czekamy.

 20. Jaki krem do nawilżania aby zapobiec nawrotom poleca Pani doktor?
  Ktoś na instastory pisał o kremie z olejem z siemienia..Można prosić o nazwę?

 21. Moja córeczka ma teraz roczek. Też nas to schorzenie dopadło. Zaczęło siebie przyrośnięcia wargi sromowych mniejszych do większych. Pediatra od razu wpisał skierowanie do chirurga. Nie skorzystałam i udałam się z córeczką do ginekologa. Dostała Prurifem na dwa tygodnie. Niestety nic się nie zmieniło. Dostałysmy Ovestin na dwa tygodnie. Nestety, znowu nie pomogło… Dodatkow wargi sromowe mniejsze zrosły sie ze sobą zasłaniają wejście dopochwy. Nie wiem,jak postąpić dalej.. Proszę o raďę. Pozdrawiam.

   1. Dziękuję za artykuł, natknelam się na niego przypadkiem i postanowiłam sprawdzić jak to jest u mojej 3 letniej córeczki. Okazało się, że wargi mniejsze, są w połowie przyklejone do większych. Dziś czeka nas wizyta u pediatry. Obawiam się, że czeka nas zabieg chirurgiczny, ponieważ wargi bardziej wyglądają na zarośnięte niż sklejone. Nie znalazłam w ogóle informacji o takim przypadku tylko kilka zapytań od mam. Czy to jest niebezpieczne dla córki?

   2. U mojej 1.5-rocznej córki również wargi sromowe mniejsze są częściowo przyklejone do większych – ale ma tak od urodzenia i wydawało mi się, że taki jej urok. Dodatkowo pediatra nigdy nie zwróciła na to uwagi a ja słyszałam tylko o zrośnięciu mniejszych warg do siebie więc nie widziałam problemu. Ostatnio niestety córka sięga rękami w okolice sromu i nie pozwala na dokładne umycie przy zmianie pieluchy. Wczoraj zauważyłam, że z jednej strony to złączenie wargi mniejszej i większej lekko krwawi… Czekamy na wizytę u pediatry ale zastanawiam się czy nie lepiej udać się od razu do ginekologa dziecięcego. Gosia jak potoczyła się ta sprawa u Was?

    1. Dzień dobry. U mojej córki 2l też wargi mniejsze przyklejają się do większych i też ostatnio pojawiła sie krew. Nie rozumiem co to znaczy ” obserwować jeśli nie ma innych objawów”. Chyba krwawienie jest już jakimś objawem. Jak się u Pani sytuacja rozwinęła?

  1. Proszę o radę i ogólnie o jakieś informacje, moja córka ma problem taki jak u Pani Gosi z postu powyżej. Wargi mniejsze są w połowie luźne a w połowie przyklejone do warg większych. Nigdzie nie ma informacji o takim przypadku. Czy czekać aż się rozklei w wieku dojrzewania? Pediatra rozkłada ręce. Jutro mamy wizytę u ginekologa dziecięcego.

   1. przypuszczam, że jesli dziecko nie ma żadnych dolegliwości to można tylko obserwować, ale niech wypowie się lekarz po zbadaniu.

   2. Dzień dobry jak się rozwinęła sytuacja Pani córeczki? Ostatnio zauważyłam, że wargi sromowe mniejsze są na całej długości przyklejone do warg sromowych większych – mamy umówiona wizytę u pediatry ale nie ukrywam, że jestem przerażona 😱

 22. Po oddaniu moczu obserwuję u córeczki jeszcze wyciekanie kropelek moczu, wargi sromowe mniejsze są zaczerwienione. I często sięga rączką w okolice krocza..

 23. W przypadku sklejonych warg mniejszych ( tylko z ujściem na mocz) i braku dodatkochych symptomów innych dolegliwości (zaczerwienienie, opuchlizna itp.) jak długo obserwować (wiek dziecka: 12 mscy)?

 24. W przypadku rocznej dziewczynki jak długo należy obserwować sklejone całkowicie wargi sromowe mniejsze? Nie ma innych objawów dolegliwości. Po jakim czasie może dojść do rozklejenie?

 25. Witam,
  Jestem ciekawa skąd pojawiła się u Pani informacja jakoby tlenek cynku miał powodować sklejanie się warg sromowych? Przejrzałam literaturę, na którą się Pani powołuje i nie znalazłam tam żadnej informacji o tlenku cynku. Co więcej sprawdziłam, że NHS w Wielkiej Brytanii poleca stosowanie cynku w celu profilaktyki synechii. Również w podręcznikach do ginekologii (Comprehensive Gynecology (Lobo RA, Lentz GM et.al 7th Edition. Elsevier 2016 s 226) tlenek cynku jest zalecany w takich sytuacjach. Nawet na Medycynie Praktycznej zaleca się tlenek cynku. Nie rozumiem skąd taka internetowa panika dotycząca tego związku., zwłaszcza że nie ma żadnych danych w literaturze, które by potwierdzały związek przyczynowo-skutkowy. A sam tlenek cynku jest minerałem zaklasyfikowanym przez FDA jako związek całkowicie bezpieczny. Tyle matek Panią czyta i sugeruje się Pani przemyśleniami, będę wdzięczna za odpowiedź w tej sprawie, skąd u Pani takie przypuszczenia, bo póki co nie są one dla mnie żadną rekomendacją, a jedynie Pani opinią niepodpartą rzetelną wiedzą zgodną z EBM….

  1. Ten akapit jest o nieprawidłowej pielęgnacji. A taka pielęgnacja to nadużywanie chusteczek wilgotnych, kremów na odparzenie u dziecka ze zdrową skórą czy stosowanie płynów do higieny intymnej. Co z tego ze zawierają bezpieczne składniki skoro są niepotrzebne i nadużywane? Podrażnienie tej okolicy to jedna z przyczyn synechii

 26. U córki, 7 miesięcznej pojawił się problem delikatnie sklejajacych się warg sromowych, pediatra zaleciła smarowanie okolic warg cieniutką warstwą Linomagu przy każdej zmianie pieluszki. Nastąpiła poprawa, obyło się bez maści z hormonami

 27. Witam, dziś pediatra przepsała nam na synechię (córka 4 miesiące) Hydrocortisonum 5mg/ g.krem twierdząc, że leczymy to tak jak stulejkę u chłopców. Mam watpliwości czy to dobry pomysł. Proszę o opinię.

 28. Witam. Moja córka wiek 6lat. Ma częste infekcje okolic intymnych. Lekarz zazwyczaj karze smarować mascia clotrimazol ewentualnie jak jest mocna infekcja daje antybiotyk. Tym razem podczas smarowania maścią przepisania przez lekarza zauważyłam, że wargi Sromowce małe córki są tak jakby sklejone. Czy to możliwe, że w tym wieku jest możliwe sklejenie warg? I czy powinnam iść z córką do ginekologa? Pierwszy raz od kąd zostałam mamą słyszę o takiej dolegliwości

 29. Moja córka 8 lat ma nadal sklejone wargi Sromowe mniejsze. Zostało to zdiagnozowane jak miała mniej więcej około 2 lat. Chirurg urolog u którego byłyśmy już że 4 razy cały czas mówi żeby obserwować i nic z tym nie robić. (nie ma żadnych problemów związanych ze sklejeniem, cewka jest widoczna, mocz oddaje normalnie).mysle jednak pojsc do ginekologa dziecięcego ponieważ obawiam się jednego, oczywiście mogę czekać ale boję się sytuacji że córka dostanie okresu (Wim że zdarza się to nawet czasami już w 3 klasie sp) i obawiam się co wtedy gdyby nie doszło do tego czasu do samoistnego rozklejenia!!

 30. Witam. Mojej 3 miesięcznej córce zrosły się wargi do polowy ginekolog dziecięcy przepisał maść estrogenową od czwartku ją stosujemy tak tylko odrobinkę na patyczki kosmetyczny ale od tego czasu dziecko jest bardzo mocno rozdrażnione bardzo ciężko ją uspac i zle zaczęła jadać co robić czy przerwać stosowanie tej maści czy udać się do pediatry… z góry dziękuję za odpowiedź

 31. Witam ! Córka w wieku 3 lat miała problemy z bardzo bardzo częstym oddawaniem moczu. Wyniki moczu ok , infekcji brak. Na wizycie u ginekologa dziecięcego okazało się że na zrosnięte wargi sromowe mniejsze. Od razu został wykonany zabieg rozklejenia , co zostawiło wielki uraz. W tej chwili córka ma 7 lat i znów pojawił się problem bardzo częstego oddawania moczu , badanie moczu ok . Czy możliwe jest w tym wieku ponowne zrastanie ?

 32. Witam, w obecnej sytuacji związanej z koronawirusem nie ma mozliwosci konsultacji u lekarza, dlatego gorąco proszę o jakakolwiek rade z Pani strony. Zauważyłam u córki (23mce) różnicę w wyglądzie wewnętrznych warg sromowych, nie są zrośnięte, wydaje się jakby w górnej części jedna nie była całkiem odklejona. Zastanawiam się czy to etap rozwoju, czy możliwe ze ta niewielka część „przykleiła się” do wargi sromowej większej? Nie udało mi się znaleźć żadnych informacji źródłowych w tym temacie. Jeżeli może Pani cokolwiek doradzić jeszcze raz bardzo proszę i pozdrawiam serdecznie. A.

 33. Gdy córka miała 11 miesięcy miała sklejone wejscie do pochwy. Byłyśmy u ginekologa dziecięcego i po stosowaniu maści ovestin wargi się rozkleily ale teraz zauważyłam że to znowu wróciło. Tyle że tym razem ma sklejona tak jakby lechtaczke? Próbowałam się umówić na wizytę ale przez tego koronawirusa nikt nie chce przyjąć małego dziecka . Córka ma 14 miesięcy. Co mam z tym robić? Czy to jej jakoś zagraża? Dodam że mocz oddaje normalnie i nie ma żadnych innych objawów. Proszę o poradę.

 34. Moja córka też to ma. Jest marudna źle spi budzi się Po kilkanaście razy w nocy właśnie od ok 3msca dodatkowo ma nawracajace odparzenia i zaczwrwieniony srom. Wszyscy łącznie z lekarzami twierdzili że przesadzam i że to małe dziecko że tak musi być tak ma i koniec. A ja widziałam że coś jest nie tak bo ujście pochwy jest nieproporcjonalnie malutkie. Czekam na wizytę i jakąkolwiek konsultacje. Spróbuję smarować linomagiem skoro olej lniany może coś pomóc wg którejś z was. Zastanawia mnie tylko czy np krem cetaphil mógł przyczynić się do tego ze wargi się skleily… Córka ma najprawdopodobniej AZS i nigdy nie stosowałam żadnych kremów smarowidel itp. Do kąpieli kilka kropelek sylveco lub babydream. Ale jak wyszły jej plamy to na polecenie lekarza zaczęłam smarować. I czasem okolice pupy i wzgórka lonowego też bo były zaczerwienione. Może ten krem cetaphil, który pomaga przy gojeniu się skóry to spowodował? Albo phenoxyetanol zawarty w chusteczkach?

 35. Dzień dobry. Wczoraj byłam na wizycie u ginekologa dziecięcego z moją 2,5letnią córką. Pani ginekolog stwierdziła sklejenie częściowe warg sromowych mniejszych po czym… rozerwała je palcem! Zadziałała z zaskoczenia. Dziecko oczywiście w płacz. Mamy teraz przepisane leki na tydzień do smarowania (Tobrex i Linomag). Każda aplikacja to walka. Kolejna wizyta za 4 tygodnie bo nie udało się rozerwać warg całkowicie. Po „zabiegu” krwi nie było. Płacz przy sikaniu. Czy to proceduralne zachowanie? Nie wiem czy szukać innego ginekologa dziecięcego (których w moich okolicach jak na lekarstwo) czy może doświadczenie zawodowe podpowiadało pani doktor aby zadziałać z zaskoczenia. Proszę o opinię.

 36. Witam, ten problem dotyczy również mojej córki. Na początku stosowaliśmy maści estrogenowe – problem w tym, że one bardzo pieką i starsze dziecko ( tzn 2 latka ) nie pozwala się łatwo posmarować. Jeśli chodzi o rozdzielanie mechaniczne to mamy doświadczenia przeciwne do większości. U nas chirurg rozdzielał je już dwa razy, zawsze bardzo szybko ( trwało to sekundy ) i fachowo. Wcześniej dziecko było smarowane maścią znieczulającą. Żadnej traumy ani koszmarnych przeżyć. Także ja osobiście polecam interwencję chirurgiczną zamiast smarowania hormonami przez tygodnie. Do chirurga skierował nas pediatra. Ginekologów dziecięcych jest w Polsce bardzo mało.

 37. Ja z kolei zauwazylam ze mniejsze wargi sromowe są przyklejone do tych dużych. Czy powinnam się z tym zgłosić do lekarza? Czy jest to prawidłowe u dwulatki? Proszę o odpowiedź bo bardzo się przestraszyłam

  1. oczywiście warto to pokazać przy okazji lekarzowi. jeśli poza tym nie dzieje się nic niepokojącego to najpewniej nie jest to wskazanie do dodatkowej interwencji.

 38. Moim zdaniem córka ma przyklejone małe wargi do dużych. Kiedyś pediatra dała nam ovestin i jedna w połowie się odkleiła. Teraz na wizytach u innych pediatrów dowiedziałam się, że nie są sklejone, ale chyba powinny być luźne, a one są przyklejone.

   1. Witam.mu jesteśmy po rozklejeniu warg córka lat 6 dostaliśmy maść clotrimazol i azukalen do podmywania ale ciągła mówi że ja boli i ma czerwoną czy mogę coś jej podać żeby złagodzić bol ??

   2. Dzień dobry. U mojej córki jest taki problem jak była malutka miała zrośnięte mniejsze wargi ze sobą, chirurg zalecił maść troszkę się rozkleiły poczym zaraz były złączane. Udałam się wtedy do ginekologa dzieciecego który nie kazał nic z tym robic. Po jakimś czasie rozkleiły się same a następnie skleiły z zewnętrznymi, córka ma 5 lat i żadnych innych objawów. Proszę o odp czy mam coś z tym robic czy zostawić?

 39. Moja coreczka ma 2lata i 2 misiace.Majac rok miala zrosniete wargi mniejsze.Uzywalam masci przeszło.Teraz ma małą dziurke jakies 5mm i nie wiem czy tak powinno byc czy jest zrosnieta ?
  Skad wiadomo jaka otwarta dlugosc powinna miec szparka?

 40. I co powiedział lekarz?
  Kurczę zmartwiła mnie spanie dalej są zrośnięte .
  W.polskim.internecie bardzo mało informacji A jak są to dziewczyny opisują że po tych chirurgicznych interwencjach porobily im się zrosty:(

 41. Czy po maści Ovestin mogą wystąpić nudności? Nie wiem czy odstawic.. Smaruje 6 dzień i dzisiaj właśnie się zaczęło. Samo naciąganie i szarpanie na wymioty, po jedzieniu ok, raz na jakiś czas się to zdarza nawet przez sen pozatym nawet nie widzę jak ja tam smaruje bo nie pozwola się tam dotknąć a co dopiero dłużej popatrzeć.. Ma zrośnięte wargi sromowe mniejsze łącznie z ujsciem do pochwy. Co robić?

  1. warto obserwować, jeśli problem nie ustąpi w ciągu kilku dni to skonsultować się z lekarzem. nudności i wymioty są jednym z objawów niepożądanych wymienionych w ulotce.

 42. Właśnie wracam od pediatry z tym problemem- córka dostała Ovestin krem. Powiem szczerze, że nigdy nie spotkałam się z tym problemem i trochę mnie to martwi, tym bardziej, że dbamy o higienę. Za 3 tygodnie kontrola zobaczymy jak nam pójdzie w tym czasie samodzielna aplikacja kremu.

 43. Witam. Tez mam ten problem, gdy córka miała 2 latka miała zabieg rozklejanie warg sromowych u chirurga… Nie chodzi w pampersach, bardzo dbamy o higienę i natłuszczanie tego miejsca, córka ma teraz 3 latka a do polowy znów się skleilo🤔 do jakiego wieku mogą się sklejać? Obserwowac czy udac się do chirurga? Pediatra na teleporadzie powiedziała żeby obserwowac… Sama nie wiem…

 44. córeczka ma troszkę zrośnięte wargi sromowe mniejsze, lekarz pediatra jakiś czas temu (ok.3 miesiące) stwierdził, że nie ma czym się niepokoić, w tej chwili nadal są one częściowo zrośnięte, ale nie widać cewki moczowej, siusiu robi jeszcze w pieluszkę, ale nie ma żadnych innych objawów typu zaczerwienienie, nie narzeka że ją coś boli, a „dziurka” jest bardzo mała.
  Czy powinnam iść z tym do ginekologa? dodam, że córka ma 2 latka

 45. Dzień dobry. Córka 5.5 miesiąca. Jesteśmy po wizycie u pediatry, która stwierdziła zrastanie się warg sromowych mniejszych. Zaleciła stosowanie czegoś tłustego i rozmasowywanie tych miejsc. Nie dopytałam czy może być np. olej ze słodkich migdałów ?
  Pozdrawiam

 46. Dzisiaj byłam z córeczka u chirurga, który rozkleił wargi sromowe mniejsze. Dr powiedział, żeby rozchylać wargi sromowe mniejsze i psiknac tam octeniseptem. Czy to jest bezpiecznie? Bo nie wiem czy dobrze zrozumiałam i nie chce zrobić dziecku krzywdy

 47. Właśnie wróciłam z córką z poradni ginekologicznej dla dziewcząt. Córka 13 miesięcy, zrośnięte wargi sromowe, krem Ovestin nie pomógł. Rozumiem, trzeba rozdzielić, ale jednak nie tego się spodziewałam. Lekarz rozerwał córce zrost. Siłą. Mechanicznie. Bez żadnego uprzedzenia. Bez znieczulenia. To ja do głupiego zęba u dentysty nie wybieram się bez znieczulenia miejscowego, a dziecku na moich rękach lekarz, przepraszam za wyrażenie, „na chama”, rozerwał zrost, bez nawet „głupiego” psiknięcia octeniseptem. Reakcja córki świadczy o tym, że nie było to bezbolesne. Brak mi słów.

 48. Witam
  U nas był ten problem.gibekolig rozdzieliła wargi mniejsze patyczkiem dla uszu.byla lekka rana i musiałam smarować później córce regularnie maścią np linomagiem zielonym. Z tym że ona zaciskała nogi. Bała się dać posmarować. I tym sposobem ten problem zazegnalysmy ale skleiły się wargi większe na zewnątrz. Jakby na boki . Bo jak zaciskała nogi to starałam się posmarować tam w środku pomiędzy tymi mniejszymi . Nie chcę już ciągnąć jej do ginekolog. Wiem że to dla niej przeżycie. Aktualnie 3,5roku. Staram się teraz codziennie wieczorem smarować linomagiem zielonym za pomocą patyczka do uszu żeby to rozeszło się ale bez skutku. Widzę też że te mniejsze co chwila próbują sklejać się ale linomag ratuje sytuację. Pytanie tylko jak długo .usze stosować ten linomag? Mam wrażenie że jak przestanie to znowu te wargi mniejsze skleja się ze sobą .

 49. Niestety nie widziałam wcześniej pytania ale może komuś pomoże więc odpowiadam. 3 razy dziennie podczas zmiany pieluszki. Olej lniany trzymałam w lodówce, wyjmowalna tylko trochę aby starczyło na cały dzień. Nie rozdzielalam, jedynie smarowalam olejem i to wszystko.
  W wieku 4 lat znowu ten sam problem, smarowalam tylko na noc i po 2 miesiącach się rozeszły więc polecam jeśli nie jest połączone z zapaleniem, warto spróbować na początek

 50. Hej 😉 ja z kolei zauwazylam u coreczki (10miesiecy) cos takiego ze i z jednej i z drugiej strony wargi sromowe mniejsze sa scisle przyklejone do warg sromowych wiekszych. Czy to rowniez trzeba kontrolowac, czy moze to naturalne, ze malutkie narzady sa jeszcze nie do konca wyksztalcone ?

  1. najczęściej nie wymaga to żadnej interwencji – przy okazji pokazać pediatrze, najczęściej samo ustępuje w miarę jak dziecko rośnie.

 51. Witam, córka 11 miesięcy ma zrośnięte wejść do pochwy, żadnych innych objawów nie ma. Mocz oddaje normalnie, żadnych dolegliwości nie widzę. Pediatra od razu przepisała maść Diorogenta i mam smarować 4 tygodnie. A jak nie pomoże to dzwonić po skierowanie do chirurga. Czy jeśli nie ma żadnych dolegliwości nie lepiej poczekać i nie ingerować chirurgicznie ?

 52. Witam. Dziś zauważyłam u mojej 16 miesięcznej córki jakby wargi sromowe mniejsze skleiły się do większych tylko nie na środku a do ścian(od zewnątrz) czy jest to możliwe, nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat i uuz nie wiem czy to moje urojenia czy jest coś na żeczy bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

  1. Proponuję na najbliższej wizycie pokazać po prostu pediatrze o co chodzi. Jeżeli poza tym nic niepokojącego się nie dzieje to myślę że nie ma powodu do jakichkolwiek interwencji w tej okolicy

   1. Witam. Córeczka sklejenie warg sromowych mniejszych leczymy różnymi sterydami. Dostaliśmy krem Oekpol czy to dobry sposób na rozklejenie warg sromowych? Córka 4 latka. Dziękuję za odpowiedź.

   2. Bardzo dziękuję za odpowiedź 🙂 była z małą u pediatry. Pani Doktor powiedziała że jeżeli sklejenie nie powoduje zatrzymania moczu ani infekcji to nie ma potrzeby ingerencji i problem rozwiąże się sam przy dojrzewaniu i oczywiście zeby obserwować. Jednak ostatnio zauważyłam jakby przy wejściu do pochwy się coś pojawiło co przysłania „dziurkę” juz naprawdę sama nie wiem czy coś się dzieje czy ja jestem przewrażliwiona. Miał ktoś taka przypadłość? Czy to normalne ? Oczywiście skonsultuje to z pediatra na najbliższej wizycie, jednak każde info na wagę złota. Pozdrawiam

   3. Bardzo dziękuję za odpowiedź byłam z małą u pediatry pani doktor powiedziała że jeżeli sklejenie nie powoduje zatrzymania moczu ani infekcji to nie ma potrzeby ingerencji I problem rozwiąże się sam przy dojrzewaniu I oczywiście zeby obserwować.Jednak ostatnio rozchylając wargi mniejsze zauważyłam coś co zasłania wejście do pochwy juz nie wiem co tak powinno być czy już się coś dzieje. Bardzo proszę o opinię. Oczywiście skonsulyjne przy wizycie

 53. Widzę tu kilka wpisów na temat sklejenia warg sromowych mniejszych do większych ale odpowiedzi na to pytanie nie ma. Wszedzie tylko o tym ze sie sklejaja do siebie. A u mojej corki jest wlasnie ten problem ze sa przyklejone do wiekszych. Informacji brak w internecie a przynajmniej ja nie znalazlam. Czy ktos zglebil ten temat albo ktoras z pań mogła by opisac czy uzyskala jakies informacje?

  1. postępowanie jest podobne – jeśli nic się nie dzieje niepokojącego to nie ma potrzeby interwencji. Całość ulegnie wyrównaniu z wiekiem – ale warto jeszcze podpytac pediatrę na najbliższej wizycie

 54. Witam. Córeczka 4 latka po wielokrotnym badaniu pediatry nic nie pomógł a córka płakała ze szczepie i swędzi po siusianiu. Pani ginekolog dziecięca zapisała Clobederm masc? Dobre rozwiązanie? I Linomag.

 55. Ja bym zasugerowała, aby pierwsze co to zastosować olej lniany, ale taki dobry (nie z supermarketu). Moja pediatra powiedziała, że to minie, inna powiedziała, że za dużo jest sklejone i zapisała masc estrogenową. Miesiąc czasu stosowałam bez rezultatu. Poszłam do chirurga dziecięcego po jakimś czasie, znów zapisał mi maść estrogenową i jeśli znów nie pomoże to zaproponował rozcinanie pod narkozą 😶. Nie pomogła. Zaczęłam przekopywać internet i wyczytałam o oleju lnianym, zamówiłam i po 2 tyg po problemie. Żałuję, tak późno doczytalam. Córke problem wykryłam ok 11 msc. Problem rozwiązałam ostatecznie sama po pół roku. Szkoda, że tak mało lekarzy stawia na początek na leczenie naturalne 😟

 56. Córka ma 2 latka i 10 mc wargi mniejsze przyklejone do warg wiekszych problem ten pojawił sie juz wcześniej ale nie powodował uczucia bólu (tak mi sie wydaje) aż do teraz. Krok pierwszy odpieluchowanie. Ktoś pomyśli ze dopiero teraz to fakt ale córka nie chciała siadać na nocnik. Krok 2 zero chusteczek do wycierania tylko woda na wacik. Do smarowania linomag. Krok 3 wizyta u ginekologa dzieciecego. Krem wcierany 2 razy dziennie o nazwie oekolp. Dziś wieczorem jak juz usnęła na spokojnie mogłam posmarować i sie przyjżeć i mam wrażenie że to wszystko razem juz daje maleńki efekt. Zobaczymy za 2 tyg . A i jeszcze jedno do kompania emolium żadne inne środki myjące nawet te przeznaczone dla dzieci. Po pierwszym użyciu kremu mogłam ciut dać za dużo bo należy go trochę wetrzec wystąpiło zaczerwienienie skóry i córka po przebudzeniu narzekała ze boli wiec w takiej sytuacji ratujemy sie mąką ziemniaczaną. Napisze za 2 tyg jakie będą rezultaty i w sumie będziemy też po kontroli. Pozdrawiam.

 57. U mnie właśnie jest taki przypadek u trzy letniej dziewczynki,masc nic nie pomogła jedyne co zrobiła to ból i pieczenie.Czekamy na wizytę,ale nie jestem przekonana czy ten zabieg w takim wieku nie będzie miał wpływu na jej zachowanie.Corka ma sklejone wargi sromowe mniejsze i nie ma wejścia do pochwy. Czy powinnam zdecydować się na zabieg w tym wieku? A może poczekać jak będzie starsza?

 58. Dzień Dobry! Kiedy sklejanie się warg sromowych mija?
  Córka od urodzenia ma problem ze sklejaniem się warg sromowych mniejszych. Pierwsza wizyta u ginekolog – maść oekolp. Pięknie się rozkleiły, ale problem nawraca. Jak tylko przestanę smarować oekolp, od razu zaczynają się sklejać. Pediatra zalecała provag i inne kremy nawilżające żeby przeciwdziałać ponownemu sklejeniu, ale nic nie działało. Córka ma już 4,5 roku i niestety tak wygląda schemat – oekolp 2 tygodnia, potem 2-3 tyg i znowu się sklejają i tak w kółko.
  Teraz smaruję Avene Cicalfate (nowe zalecenie pediatry) i jest jakby lepiej, tj. tak szybko się nie sklejają.
  Ile lat jeszcze czeka mnie codzienne smarowanie córki? Kiedy to w końcu mija?
  Będę wdzięczna za odp.

   1. Dzień dobry! Bardzo dziękuję za artykuł, ten problem dotknął moją córkę. Dziesiątki pediatrow, ginekolodzy, 2 razy rozklejenie chirurgiczne i mimo wszystkich zaleceń znów ok 5 mm sie skleiły. Dodatkowo juz 2 miesiące utrzymuje się ból po sikaniu. Lekarze strzelają różnymi masciami, ktore nic nie dają. Jedynie ból, dyskomfort i traume. Ginekolog zrobił posiew z pochwy i wyszły bakterie i teraz juz 7 dzień antybiotyk a ból po siku jest dalej. Dodatkowo po każdym skorzystaniu z wc mycie i natluszczanie i 2xdziennie steryd. (Maści z estrogenem nic nie dawaly). Zupelny brak pampersow, chusteczki nawilzone prawie nigdy nie byly stosowane. Już nie wiem gdzie szukać pomocy. Niestety czeste infekcje byly, a i zatrzymywanie moczu i posikiwanie mimo woli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *