infekcje, inne

Jeszcze większa ściąga o inhalatorach

 1. Wykonywanie inhalacji lekiem zapisanym na receptę u dzieci do 3 roku życia powinno odbywać się przez maskę pozbawioną otworów bocznych, dobrze dopasowaną do twarzy dziecka (obejmującą jego usta i nos). Dziecko powinno być możliwie jak najbardziej spokojne w trakcie wykonywania inhalacji. 
 2. Nie jest prawdą, że dziecko nie będzie w stanie oddychać przez maskę pozbawioną otworów bocznych.
 3. Maseczki dołączane do nebulizatorów są przeznaczone do tlenoterapii – dlatego mają te otwory. Niektórzy producenci jednak zgodnie z aktualną wiedzą medyczną udostępniają maseczki bez otworów kompatybilne z danym sprzętem – tak by poprawnie wykonywać aerozoloterapię.
 4. Wykonywanie inhalacji lekiem zapisanym na receptę u dzieci po 3 roku życia powinno odbywać się przez ustnik, który dziecko powinno wziąć między zęby, objąć go ustami i powinno oddychać przez usta (nie przez nos!). Dziecko powinno oddychać spokojnie.
 5. Jeśli dziecko ma 3-4 lata ale nie potrafi oddychać przez ustnik – wróć do maseczki – spróbuj ponownie za jakiś czas – w okresie zdrowia ćwiczcie.
 6. Wykonywanie inhalacji solą fizjologiczną jedynie wspomaga leczenie objawowe i nie ma znaczenia jaką maseczką będzie wykonywane.
 7. Inhalacji lekiem nie wykonujemy przez smoczki dołączone do inhalatorów – sens jest totalnie żaden, można sobie w ogóle darować inhalacje.
 8. Po każdej inhalacji z budezonidem (na recepcie: nebbud, pulmicort, benodil, budixon) należy umyć buzię (twarz) i wypłukać jamę ustną (u młodszych dzieci podać coś do popicia – np przystawić do piersi) – ma to zapobiegać działaniom niepożądanym budezonidu – podrażnieniu skóry twarzy i pleśniawkom. 
 9. Inhalacji z budezonidu nie można wykonywać w inhalatorach ultradźwiękowych – chyba, że mają one membranę – do inhalatorów siateczkowych i ultradźwiękowych dołączona jest specjalna rozpiska wszystkich substancji, których można używać z danym sprzętem.
 10. Jeśli dziecko krzyczy w trakcie inhalacji to większość leku połyka (zamiast do oskrzeli trafia do żołądka), dlatego stańcie na głowie by dziecko do inhalacji przyzwyczajać. Lepiej nawet żeby spało niż krzyczało. 
 11. Przed inhalacją nie powinno się udrażniać nosa jeśli wykonujemy inhalacje z leku wypisanego na receptę – ma on trafić do dolnych dróg oddechowych, a nos jest doskonałym filtrem powietrza i potrafi dużo leku zatrzymać.
 12. Do inhalatorów nie wylewajcie żadnych olejków czy ziół – zniszczy się inhalator, a takie inhalacje bezpośrednio do dróg oddechowych nie są zalecane.
 13. Inhalatory zarówno pneumatyczne jak i siateczkowe trzeba bardzo regularnie czyścić. Zgodnie z zaleceniami producenta. W tych siateczkowych łatwo może dojść do niepoprawnego działania i „prychania” sprzętu jeśli tego nie zrobicie.
 14. Inhalacje z soli hipertonicznej nie powinny być rutynowo stosowane na katar czy kaszel – tylko na wyraźne polecenie lekarza. Podobnie łagodniejsza sól z dodatkiem kwasu hialuronowego – również na wyraźne polecenie lekarza. Sól zabłocka czy mgiełka zabłocka to również sól hipertoniczna.
 15. Inhalacje z soli nie wyleczą kataru i kaszlu – mają jedynie działanie pomocnicze. Podobnie zadziała spacer na świeżym powietrzu i regularne wietrzenie pomieszczeń w domu. 
 16. Budezonid do inhalacji nie jest lekiem przeciwkaszlowym. Nie hamuje kaszlu. Zalecany jest w astmie oskrzelowej i w podgłośniowym zapaleniu krtani. Ale nadal nie działa „na kaszel” – działa przeciwzapalnie.
 17. Budezonid nie powinien być stosowany w każdym kaszlu i katarze. Budezonid nie powinien być nawet stosowany w każdym przypadku zapalenia oskrzeli.
 18. Nie powinno się rozcieńczać leków do inhalacji (chociaż to powinien wiedzieć lekarz). Rozcieńczanie niepotrzebnie wydłuża czas inhalacji i zwiększa ryzyko niepoprawnego jej wykonania (wymaga większej cierpliwości dziecka) i nie wiadomo ile właściwie tego leku trafi do dróg oddechowych – ale zdecydowanie mniej.
 19. W przypadku niektórych nebulizatorów konieczne może być osiągnięcie objętości rezydualnej – wtedy, aż chciałoby się dolać soli fizjologicznej – ale lekarz tak powinien dopasować dawkę by tego nie robić. Jeśli już rozcieńczamy to tylko solą fizjologiczną, a nie hipertoniczną czy hialuronic – generalnie unikamy jakiegokolwiek rozcieńczania.
 20. Czy istnieje inhalator idealny? Nie. Każdy ma swoje plusy i minusy. Ważne by bez względu na posiadany sprzęt wykonywać inhalacje w sposób prawidłowy.

Jesteś lekarzem? Pielęgniarką? Farmaceutą? Uaktualnij swoją wiedzę na temat aerozloterapii na warsztatach Szkoły Aerozoloterapii. Moim zdaniem warto.

Jesteś rodzicem? Poczytaj więcej o inhalacjach u mnie na blogu: klik.

Źródła:

 • Nebulizacja praktyczna w pytaniach i odpowiedziach. Practical nebulization in questions and answers. klik
 • „ABC Nebulizacji ze szczególnym uwzględnieniem dawkowania Pirożyński M. (red.)”
 • aerozoloterapia.pl

41 thoughts on “Jeszcze większa ściąga o inhalatorach

 1. Dziękuję za bardzo przydatne informacje. Moim zdaniem każdy pediatra jeśli zaleca inhalacje powinien udzielić takich informacji. Szkoda, że jest inaczej.

 2. Cenie bardzo Pani artykuły za fachowa wiedzę i mądre podejscie do problemów ze zdrowiem u dzieci, zaczęłam czytać Pani wpisy od tematu inhalacji bo sama długo leczyłam niewłaściwe dziecko przy zapaleniu oskrzeli infekcjach itp. Obecnie mam w domu dwójkę dzieci 4 lata i pol roku i inhalacje od wielu lat chronią nas od antybiotyków. Dziękuje Pani za duza dawkę wiedzy może inne Mamy skłonią sie ku refleksji zanim podadzą antybiotyk … wszystkim mimo metod życzę dużo zdrowia a Pani wielu sukcesów. Dziękuje za każdy mądry artykuł !

 3. Czy moge prosic o rozjasnienie punktu 11? Wydaje mi sie ze skoro lek ma trafic do dolnych drog oddechowych to wlasnie bedzie wskazane udroznienie nosa?

 4. Hej, twoja ściąga była dla mnie bardzo przydatna podczas pierwszych inhalacji córki. Mam niestety problem, nie mogę znaleźć nigdzie maseczek bez dziurek o których piszesz na małą, roczną buźkę 🙁 czy możesz polecić jakiś sklep/aptekę?

   1. Czyli poleca Pani ten inhalator Intec mesh? Szukam inhalatora który będzie się sprawdzał u 1,5rocznego dziecka i w razie potrzeby u 5 latki.

    1. ma swoje plusy i minusy – do tych drugich zaliczam konieczność bardzo regularnego czyszczenia i cenę. Ale poza tym uważam, że to bardzo dobry inhalator.

  1. Zwykle sobie młodsze dzieci z nim nie radzą – należy go włożyć miedzy zęby, objąć ustami i oddychać przez usta – nie używać nosa.

 5. Mam pytanie odnośnie punktu 11, czyli udrażniania nosa przed inhalacją. Rozumiem, że zaleca się czyszczenie noska dopiero po inhalacji?

 6. Dlaczego Pani zdaniem (albo raczej zdaniem cytowanego źródła) maska nie powinna posiadać otworów? Ani Pani ani źródło tego nie wyjaśniacie.

  Poniżej link do abstractu badań z NCBI.

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24327744

  CONCLUSIONS:
  Neither decreasing the dead space of the mask nor occluding the mask holes increased the amount of nebulized albuterol captured at the mouth opening.

  1. Bo mała ilośc leku trafia do dolnych dróg oddechowych. W podanych źródłach – również na stronie aerozloterapia jest nawet schemat to obrazujący. Nieszczelna maska i taka posiadająca otwory boczne to brak efektywnej inhalacji. Tutaj: klik i tutaj też słowo o maseczkach: klik. A podany artykuł pozostawia wiele do życzenia jeśli chodzi o metodykę. Czasopismo ma niski impact factor, a sama metodyka jest przecież bardzo orientacyjna – nie uwzględniono chociażby oporu dróg oddechowych i ich średnicy.

 7. Pani doktor a czy dla niemowlaka robiąc inhalacje w celu nawilżenia mieszamy sól fizjologiczną z wodą destylowaną? (zalecenie lekarza)

 8. Dzień dobry. Zapytam o konkretny model polecany przez wielu pediatrow. Intec Twister Mesh. Wiem że nie można w nim podawać soli hipertonicznej. Czy poza tym będzie ok do innych leków i zwykłej soli fizjologicznej? Pytam bo proponowana przez Panią maseczka pochodzi właśnie id tego inhalatora więc zapewne będzie Pani w stanie doradzić…

  Z góry dziękuję za odpowiedź!

  1. hIpertoniczną można podawać – nie można podawać tylko tej hialuronic, czyli izotonicznej z kwasem hialuronowym. To dobry inhalator, ale trzeba go regularnie czyscic i o tym szczególnie pamietac, bo siateczkowy inalatory mogą się zatykać.

   1. Moja córka ostatnio miała atak szczekającego kaszlu w nocy z dusznościami. Skończyło się wezwaniem karetki. Poradzono mi by następnym razem podać jej steryd wziewny. Mamy w domu i tube aerochamber i inhalator twister mesh, co Pani zdaniem lepiej użyć w przypadku zapalenia krtani? Na co dzień używamy tuby ze względu na astmę wczesnodzieciecą.

 9. Witam, pierwszy raz wykonuje inhalacje pol rocznemu synkowi. Katar z odrywajacym kaszlem, osluchowo czysty. Po tygodniu na samej soli zadnej poprawy i dostalismy do inhalacji 1/2 ampulki benodil 0.25mg+ 1/2 nebutac, a jak czytam na fiolce jest to wlasnie hipertoniczny roztwor soli. I co teraz poczac? Stosowac sie do zalecen pediatry? Za 2 dni kontrola. Jestem zagubiona, lekarz nic nie wyjasnil i musze po google szukac jak poprawnie dziecko inhalowac:(

 10. Mój 9 tygodniowy synek ma pierwsze objawy zapalenia oskrzelików. Kupiłam inhalator intec mesh ale maseczki nie mogłam dostać… (wszystkie magazyny puste). Najpierw zaklejałam dziury plastrem. Przypadkowo udało mi się znaleźć komorę inhalacyjną z tej samej firmy w cenie samej maseczki. Jest tam maska silikonowa która pięknie dopasowała się do inhalatora.
  Ponadto mój synek mimo kataru cały czas oddychał nosem i inhalacje niestety odbywały się głównie przez nosek. Czy w takim wypadku uzasadnione jest przedłużenie nebulizacji?

 11. Dagmara jesteś niesamowicie mądrą kobietą i lekarzem ! Twój blog to prawdziwa skarbnica wiedzy, podana w przystępny sposób.
  Czytam Twoje artykuły od paru ładnych miesięcy i jestem zachwycona! Sama jestem mamą dwóch dziewczynek- 3lata i 10mcy, i odkąd czerpię od Ciebie wiedzę jestem naprawdę dużo mądrzejsza, a przez to spokojniejsza!!! Bravo Ty! I dziękuję Ci bardzo za to, że w tak fajny sposób edukujesz rodziców i zapewne też innych lekarzy. Pełen profesjonalizm.
  Polecam Twój blog wszystkim moim znajomym. Z przyjemnością wesprę Ciebie na patronite! Trzymaj się i działaj tak dalej!!! DZIĘKUJĘ! Ps. Nie mogę doczekać się jak otworzysz swoją klinikę pediatryczną!!!:)

 12. Dzień dobry…. Czy naprawdę podawanie dziecku leku w neublizatorze przez smoczek jest bezcelowe? Synek ma zapalenie płuc i nie daje się inhalowac w maseczce 🙁

  1. w maseczce bez otworów lub jeśli dziecko ma więcej jak 3 lata i jest w stanie oddychać przez usta (nie oddychać w tym czasie przez nos) to przez ustnik

 13. Dzień dobry,

  Postanowiłam napisać wiadomość odnośnie inhalacji ponieważ w gąszczu tych wiadomości/informacji nie łatwo się jest zgubić, a tym bardziej kolokwialnie napisać ,,zwariować”. A chodzi o dobro naszych dzieci.
  Jestem świeżą upieczoną mamą i stoję przed dylematem wyboru jakim jest inhalator. Wszystko fajnie się czyta, ale im więcej czytam z innych stronek (np. pantabletka.pl) to jestem bardziej zaskoczona.
  O ile na stronie szczesliva.pl poleca nebulizatory membranowe siateczkowe i uważa je za bezpieczne (odysłam https://www.szczesliva.pl/11-faktow-dotyczacych-inhalacji-o-ktorych-pediatrzy-powinni-mowic-rodzicom/) to PAN TABLETKA już nie, co można wyczytać w artykule i w komentarzach (odsyłam https://pantabletka.pl/jak-wybrac-nebulizator-czym-sie-inhalowac/). Według Pana Tabletki, cytuję ,,mesh – są słabe. Nie polecam. Tylko w wyjątkowych sytuacjach”. ,,Osobiście nie jest ich pewien”.

  Pan Tabletka w artykule zwraca uwagę na jakie parametry musimy spojrzeć przy zakupie owego sprzętu. I na pierwszym miejscu jest frakcja respirabilna FPF%, gdzie w Air Pro nie widzę takiej informacji na stronie. Czytając artykuł na szczesliva.pl też się tego nie doczytałam.

  Będę wdzięczna za pomoc w wyjaśnieniu czy owy Air Pro jest bezpieczny w użytkowaniu dla niemowlaków? I jak jest z tą frakcją w tym urządzeniu oraz poziom hałasu? (również nie widoczny w parametrach).

  Pozdrawiam
  *wspomniany Air Pro ponieważ wspomniała Pani o nim w innym artykule.

 14. dla moich dzieciaków najlepszym lekarstwem na katar jest Oxalin Junior. inhalacje u nas się nie sprawdzały. po prostu dzieciaki nie wytrzymywały. a Oxalin, wystarczy psiknąć do noska i zaraz czują ulgę.

 15. Witam. Zalecenie od lekarza to wykonywanie inhalacji z ventolinu oraz nebbudu. Mój trzyletni syn ma stwierdzona astmę wczesnodziecięcą i na stałe dostaje leki przez tubę. W zaostrzeniach nebulizacje.
  Wykonujemy nebulizacje nebulizatorem siateczkowym. Czy można podawać nebbud bezpośrednio po ventolinie? Bez czyszczenia nebulizatora pomiędzy tymi nebulizacjami?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *