inne

historia dziewczynki z FAS. Nie pij w ciąży!

Pewna historia FAS

Mała dziewczynko… Poznałyśmy się kilka tygodni temu. Byłaś sama na sali. Nie było z Tobą mamy. Badałam Cię, zapoznałam się z Twoją historią. Masz kilkanaścioro rodzeństwa i jesteś najmłodsza. Od urodzenia mieszkasz w szpitalu. Nie wszystko poszło tak jak trzeba. Niestety nie możesz iść do domu. Rzadko odwiedzają Cię najbliżsi. A wiem, że o tym marzysz. Jesteś jeszcze malutka, nie potrafisz mówić, ale uwielbiasz gdy ktoś się Tobą zajmuje.

Siedzenie w papierach nie jest zbyt ciekawe, ale fajnie to robić razem. Jak znajdziesz jakąś chropowatą powierzchnię to jesteś zachwycona i nie przestajesz jej dotykać. Polubiłam Cię. Cudnie się uśmiechasz. Ale wiesz… widzę coś co sprawia, że jestem zła. Twoja twarz chociaż śliczna i urocza to jednak jest dość charakterystyczna. Masz krótkie szpary powiekowe i wygładzoną rynienkę podnosową. Cienką górną wargę i zadarty nosek. Tak wygląda FAS. Płodowy zespół alkoholowy.

Jestem zła, bo wiem, że Twoja mama piła w ciąży alkohol. Narażenie na alkohol w okresie prenatalnym ma swoje definicje. Mówi o porcjach alkoholu, o ilości alkoholu w tygodniu czy w trakcie ciąży. Ale charakterystyczne cechy FAS, które widzę sprawiają, że po prostu wiem i nie potrzebuję liczyć porcji. Będziesz miała ciężkie życie. Już masz. To nie jest sprawiedliwe. Tak bardzo mi przykro…

NIE PIJ W CIĄŻY

  • Żadna ilość alkoholu nie jest bezpieczna w ciąży.
  • Jeśli jesteś w ciąży to NIE możesz wypić piwka dla ochłody, winka do kolacji czy strzelić sobie drinka na rozluźnienie. Nie możesz i już. Napij się przed ciążą, napij się po. Rób co chcesz, ale nie wtedy gdy jesteś w ciąży.
  • Jeśli jesteś w wieku rozrodczym to bierz odpowiedzialność za swoje czyny. Jeśli jest chociaż cień szansy, że możesz być w ciąży – NIE PIJ! Dzieci na to nie zasługują.

Wady dziecka

❗❗❗Opisano wiele wrodzonych nieprawidłowości w zakresie prawie wszystkich układów narządów, związanych z narażeniem na alkohol w życiu prenatalnym. Zaburzenia zachowania, padaczka, małogłowie, nieprawidłowości strukturalne mózgu, nerka podkowiasta, przykurcze zgięciowe, kamptodaktylia, rozszczep wargi, wady wrodzone dużych naczyń… – to tylko garstka tych zaburzeń.

Żadne dziecko na to nie zasługuje!

 

2 thoughts on “historia dziewczynki z FAS. Nie pij w ciąży!

  1. Witam, bardzo proszę o pomoc, ponieważ nie daje sobie rady z pewnym problemem… jestem mama półrocznego dziecka i coraz czesciej mecza mnie mysli, czy nie zaszkodziłam swojemu dziecku 🙁 chodzi o to ze moje dziecko ma bardzo krótki, zadarty nosek i takie worki pod oczami, bardzo widoczne na co dzien. Wszyscy zwracaja uwage na jego nosek, w porownaniu do starszego dziecka bardzo sie rozni. Prosze o pomoc.. bedac w 7 miesiacu ciazy kupilismy z mezem nowy materac na lozko, ktory bardzo smierdzial klejem/nowoscia, wiec wietrzylismy go 2 dni, nastepnie ja zaczelam na nim spac i wciaz czulam ten klej, az zaczelam miec katar i zaczela mi leciec krew z nosa, w zwiazku z tym jedna warstwa materaca – wlokna kokosowe, natychmiast usunelismy i juz przestal mi doskwierac ten zapach. Czy ten tydziel lezenia na tym materacu, przy tym kleju, mogl spowodowac to ze moj synek ma charakterystyczy krotki nos i worki pod oczami? doczytalam ze materac nie posiadal atestu 🙁 Czytalam ze taki objaw jak krotki zadarty nos jest symbolem FAS i stad moje skojarzenia, z tym materacem i tym klejem.. prosze o pomoc

    1. Nie wydaje mi się żeby spanie na materacu który pachniał chemią czy klejem miało wywołać szkody. Tym bardziej ze była pani w 7 miesiącu a nie w 7 tygodniu ciąży. W 7 msc już wszystkie narządy są ukształtowane. Nos również. Nie czepiałabym się skoro poza samym nosem dziecko dobrze się rozwija i rośnie. Wszystkiego dobrego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *