inne

historia dziewczynki z FAS. Nie pij w ciąży!

Pewna historia FAS

Mała dziewczynko… Poznałyśmy się kilka tygodni temu. Byłaś sama na sali. Nie było z Tobą mamy. Badałam Cię, zapoznałam się z Twoją historią. Masz kilkanaścioro rodzeństwa i jesteś najmłodsza. Od urodzenia mieszkasz w szpitalu. Nie wszystko poszło tak jak trzeba. Niestety nie możesz iść do domu. Rzadko odwiedzają Cię najbliżsi. A wiem, że o tym marzysz. Jesteś jeszcze malutka, nie potrafisz mówić, ale uwielbiasz gdy ktoś się Tobą zajmuje.

Siedzenie w papierach nie jest zbyt ciekawe, ale fajnie to robić razem. Jak znajdziesz jakąś chropowatą powierzchnię to jesteś zachwycona i nie przestajesz jej dotykać. Polubiłam Cię. Cudnie się uśmiechasz. Ale wiesz… widzę coś co sprawia, że jestem zła. Twoja twarz chociaż śliczna i urocza to jednak jest dość charakterystyczna. Masz krótkie szpary powiekowe i wygładzoną rynienkę podnosową. Cienką górną wargę i zadarty nosek. Tak wygląda FAS. Płodowy zespół alkoholowy.

Jestem zła, bo wiem, że Twoja mama piła w ciąży alkohol. Narażenie na alkohol w okresie prenatalnym ma swoje definicje. Mówi o porcjach alkoholu, o ilości alkoholu w tygodniu czy w trakcie ciąży. Ale charakterystyczne cechy FAS, które widzę sprawiają, że po prostu wiem i nie potrzebuję liczyć porcji. Będziesz miała ciężkie życie. Już masz. To nie jest sprawiedliwe. Tak bardzo mi przykro…

NIE PIJ W CIĄŻY

  • Żadna ilość alkoholu nie jest bezpieczna w ciąży.
  • Jeśli jesteś w ciąży to NIE możesz wypić piwka dla ochłody, winka do kolacji czy strzelić sobie drinka na rozluźnienie. Nie możesz i już. Napij się przed ciążą, napij się po. Rób co chcesz, ale nie wtedy gdy jesteś w ciąży.
  • Jeśli jesteś w wieku rozrodczym to bierz odpowiedzialność za swoje czyny. Jeśli jest chociaż cień szansy, że możesz być w ciąży – NIE PIJ! Dzieci na to nie zasługują.

Wady dziecka

❗❗❗Opisano wiele wrodzonych nieprawidłowości w zakresie prawie wszystkich układów narządów, związanych z narażeniem na alkohol w życiu prenatalnym. Zaburzenia zachowania, padaczka, małogłowie, nieprawidłowości strukturalne mózgu, nerka podkowiasta, przykurcze zgięciowe, kamptodaktylia, rozszczep wargi, wady wrodzone dużych naczyń… – to tylko garstka tych zaburzeń.

Żadne dziecko na to nie zasługuje!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *