żywienie

Rozszerzanie diety po raz trzeci – okiem mamypediatry

Nie wiem czy są tu mamy kilkorga dzieci, ale chciałam podzielić się moim doświadczeniem. Z każdym kolejnym dzieckiem karmienie piersią jest dla mnie łatwiejsze. Moja „droga mleczna” nr 3 totalnie różni się od tej pierwszej. Rozszerzanie diety również przy każdym moim dziecku wygląda inaczej.

Tak jak pisałam we wpisie o drogach mlecznych – po raz pierwszy karmienie piersią sprawia mi autentyczną radość. Nie stresuję się, nie przejmuję, co ważne – w 100% mam to poukładane w głowie, nie mam żadnej diety i być może dlatego rozszerzanie diety wygląda u nas za trzecim razem również inaczej. Lepiej. Popełniłam wiele błędów żywieniowych i laktacyjnych przy starszych córkach. Dzisiaj się do nich przyznam. Ale zacznijmy po kolei.

Na początek…

Zacznę banalnie. Od zaleceń. WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Zalecenia polskiej grupy ekspertów również mówią o konieczności wyłącznego karmienia piersią przez pierwszych 6. miesięcy życia. Pamiętajcie, że zalecenia to nie tylko tabelki czy schematy ale również treść artykułów i publikacji.

WHO podkreśla, że ten okres 6. miesięcy karmienia piersią dotyczy całej populacji, ale są wyjątki, które mogą wymagać indywidualnego podejścia (głównie ze wskazań medycznych). Polscy eksperci podają dodatkowo, kiedy NAJWCZEŚNIEJ można zacząć rozszerzać dietę. Ten czas po 4. miesiącu życia jest kością niezgody między mamami w internecie. Ale żadne z zaleceń nie mówią o tym, że absolutnie należy rozszerzyć dietę po 4. miesiącu życia. Tabele podane z ilością posiłków i ich wielkością również nie są zaleceniem, a wartościami orientacyjnymi, które mają w jakiś sposób ułatwić zrozumienie tematu rozszerzania diety. Ale chyba nie do końca tak się dzieje, bo momentami wprowadza to większy zamęt.

Ja dzisiaj widzę te zalecenia tak:

 1. Karmienie wyłącznie mlekiem przez pierwsze 6 miesięcy życia (mlekiem mamy przede wszystkim lub mlekiem modyfikowanym lub w sposób mieszany).
 2. Obserwacja dziecka w czasie tych pierwszych 6 miesięcy życia (obserwuj jego rozwój, jego przyrost masy ciała).
 3. Ocena czy u dziecka pojawiają się sygnały gotowości do rozszerzania diety (czy siedzi i interesuje się wspólnymi posiłkami).
 4. Przy próbie wprowadzenia pokarmów uzupełniających (jeśli obecne są wyżej wymienione sygnały gotowości) dziecko chętnie sięga po jedzenie (łyżeczkę lub sam produkt) i próbuje go „memlać” i połykać.

Kiedyś tego tak nie rozumiałam. U obu starszych córek rozszerzałam dietę po 4 miesiącu życia. Obie karmiłam piersią, ale to karmienie nie było takie fajne jak teraz. Było mnóstwo stresu, płaczu, wątpliwości i strachu. A pomyślałby kto, że jako lekarz powinnam mieć łatwiej. Może jakbym była dietetykiem to byłoby lepiej 😉

Zasady żywienia zebrane jako moja „złota piętnastka”:

 1. Nowe pokarmy wprowadzamy nie wcześniej niż po 4 miesiącu życia dziecka (po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia). ALE zdaniem ekspertów głównym celem w żywieniu niemowląt, jest wyłączne karmienie piersią/mlekiem modyfikowanym przez pierwszych 6 miesięcy życia. Tzn. jeśli u Twojego dziecka dostrzeżesz oznaki gotowości do próbowania nowych produktów przed 6 miesiącem życia (mało które dziecko gotowe jest już po 4 miesiącu, zwykle bliżej 6 miesiąca życia) to nie rób z tego akcji pod tytułem „obiad”. Zaczynaj od spontanicznych degustacji – np polizania marchewki/ziemniaka/dyni. Obserwuj reakcje dziecka. Zwróć uwagę czy po tej degustacji dziecko przejawia chęci na więcej czy tylko o spróbowanie chodziło. Nie dawaj od razu dużych porcji.
 2. Jeśli dziecko zgodnie z kalendarzem i wytycznymi ma już skończone 6 miesięcy to również zaczynamy od małych ilości (2-3 łyżeczki), obserwujemy reakcje na te pierwsze degustacje i obserwujemy również reakcję dziecka w dłuższym odcinku czasowym, jeśli nic się nie dzieje – dziecko zachowuje się normalnie, nie ma wysypki na skórze to znaczy, że dobrze toleruje dany produkt. Zmieni się wygląd stolca dziecka, jednak jeśli pojawi się w nim krew, śluz lub cokolwiek innego Ciebie zaniepokoi – poradź się lekarza, bo każde dziecko reaguje inaczej.
 3. Raczej unikajmy wprowadzania kilku różnych produktów jednocześnie (przy ewentualnych problemach nie będziemy wiedziały, który produkt je powoduje).
 4. Jako mama to Ty decydujesz co dziecko zje i kiedy mu to dasz, ale dziecko decyduje ile zje i czy w ogóle. Dlatego nie zmuszaj go do jedzenia jeśli odwraca głowę lub jeśli nie otwiera buzi. Pamiętaj, że początkowo dziecko wypycha jedzenie językiem – nie wynika to z niechęci do jedzenia, ale z braku umiejętności. Po pierwszych próbach dziecko powinno załapać o co chodzi. Jeśli dalej będzie wypychało językiem zawartość łyżki to daj mu jeszcze trochę czasu i spróbuj ponownie za kilka dni.
 5. Na początek lepiej zacząć od podawania warzyw, a dopiero później dajemy owoce (te pierwsze zwykle dzieci gorzej akceptują).
 6. Pamiętaj mamo, że tutaj nie ma sztywnych zasad jeśli chodzi o to co dziecko musi zjeść. Każde dziecko jest inne. Jedno będzie chętnie jadło owoce, a inne nie. Nie zniechęcaj się. Teraz jest czas na naukę jedzenia. Jeśli dziecko odmawia przyjmowania danego produktu to spróbuj ponownie za kilka dni. Jeśli nadal nie chce to znowu robimy przerwę. Nadejdzie taki moment, że maluch będzie gotowy. Powtarzaj te smaki możliwie jak najczęściej aż dojdzie do ich akceptacji i polubienia 🙂
 7. Używaj twardej łyżeczki. Nie powinna być zbyt głęboka na początek, aby dziecko z łatwością ściągało z niej produkty.
 8. Nie podawaj dziecku do picia mleka krowiego do ukończenia przez nie pierwszego roku życia (jako głównego napoju – niewielkie ilości mleka krowiego używane na przykład do podgotowania kaszy dziecku nie zaszkodzą – nie możesz zagotować mleka modyfikowanego).
 9. Nie dodawaj do potraw soli, cukru czy miodu – dziecko tego nie potrzebuje, aby potrawy mu smakowały. Jeśli chodzi o miód to nie podawaj go przynajmniej do ukończenia pierwszego roku życia, gdyż może zawierać przetrwalniki Clostridium botulinum, wywołujące botulizm dziecięcy – chyba że przetrwalniki zostały inaktywowane za pomocą wysokociśnieniowych i wysokotemperaturowych metod przemysłowych. Starsze dzieci mogą bezpiecznie miód spożywać. Rozszerzanie diety niemowlęcia to dobry czas by oduczyć rodzinę solenia i cukrzenia bez opamiętania. Serio! Zobaczycie, że zupa nie potrzebuje soli by być smaczną. A zioła tylko podkreślają jej smak i jest jeszcze lepsza niż ta posolona (o kostkach rosołowych chyba nie muszę mówić, że to zło i żeby ich nie używać? Chyba, że zrobicie je sami.)
 10. Jeśli podajesz dziecku do picia wodę (jeśli karmisz piersią to przez pierwsze 6 miesięcy nie jest to konieczne) to najlepiej stosować wodę źródlaną lub naturalną wodę mineralną – niskozmineralizowa­ną, niskosodową, niskosiarczanową. Nie każda woda w butelce jest dla dziecka odpowiednia. Co więcej – naucz dziecko pić z kubka! Nie z butelki. Ze zwykłego kubka.
 11. Stawiaj na owoce. Nie na soki. Wałkuj temat warzy i owoców ciągle od nowa aż dziecko będzie się nimi zajadało, a do popicia dawaj pierś lub wodę.
 12. Z produktów mięsnych podawaj te ze sprawdzonych źródeł (unikaj mięsa z hipermarketów). Początkowo dla dziecka najlepsze jest: mięso z indyka, gęsi, kaczki, kurczaka, wołowina, jagnięcina, królik. Ilość mięsa dziennie powinna wynosić od około 10 gramów (początkowo) do 20 gramów pod koniec pierwszego roku życia (łyżka/dwie)
 13. Od około 7 miesiąca możesz podawać dziecku ryby (1-2 razy w tygodniu). Zalecane są tłuste ryby morskie (śledź, łosoś, szprot). Nie podawaj: ryb drapieżnych; miecznik, tuńczyk, makrela.
 14. Dziecko w 6.-8. m.ż. powinno otrzymywać 2-3 posiłki uzupełniające. W wieku 9.-24. m.ż. powinno otrzymywać 3-4 posiłki uzupełniające i 1-2 przekąski. Niemowlęta żywione sztucznie powinny spożywać w ciągu dnia 4-5 posiłków oraz 1-2 zdrowe przekąski (w zależności od apetytu).
 15. Dziecko w pierwszym etapie rozszerzania diety (po 6 miesiącu życia) powinno jeść zmiksowane produkty – gładkie puree, bez grudek, stopniowo możesz wprowadzać produkty papkowate z grudkami. Siekanie posiłków można zacząć od 9 miesiąca i stopniowo wprowadzać miękkie produkty podawane do rączki. Po pierwszym roku życia dziecko zjada już coraz większe kawałki produktów.

Moje błędy

Ciężko jest się przyznać do własnych błędów. Ale robię to i mam nadzieję ich nie powtórzyć:

kaszki/produkty dla niemowląt/herbatki

Kiedyś nie czytałam składu produktów dla niemowląt. Ufałam, że to co jest na półce w sklepie i jest na tym pozytywna opinia jakiegoś instytutu żywieniowego, a do tego jest napisane” po 4. po 6. miesiącu życia – to rzeczywiście się dla niemowlęcia nadaje. Ale się nie nadaje. Cukier i konserwanty? Sól? Po co? Nie wiem dlaczego jest to dopuszczone do obrotu z podpisem „dla zdrowia dziecka”, bo dla zdrowia na pewno nie jest. Chodzi o kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych i dbanie o zdrowie w przyszłości. Bo szczypta w okresie niemowlęcym z biegiem czasu staje się łyżeczką i łyżką. Staje się słodyczami i chipsami u starszaków. Pojawiają się problemy z wagą, kontrolą poziomu glukozy we krwi, nadciśnieniem. Dlatego czytajmy składy i zwracajmy uwagę na to by były jak najkrótsze. A jeśli nie rozumiecie czym dany składnik jest to odłóżcie produkt na półkę.

I pamiętajcie, żeby dawać dziecku do picia wodę. Jeśli już chcecie dać herbatę to naprawdę unikajcie tych granulowanych „dla dzieci”. To nawet obok herbaty nie leżało. To cukier z aromatem.

Można przygotowywać dla dziecka kaszki samemu (zwykła kasza jaglana, kasza kukurydziana, manna, ugotowane na wodzie z dodatkiem mleka mamy/modyfikowanego lub warzywa/owocu). Ale można również kupić dobre produkty dla niemowląt. Z kaszek np Hipp, Holle, Helpa. Podawanie kaszek nie musi być związane z podawaniem mleka modyfikowanego. Kaszki dla niemowlaka można gotować na wodzie! Możesz również podać te na swoim mleku, ale licz się z tym, że będzie to raczej płynna kasza 🙂

tuczenie dziecka (lub odchudzanie)

Rozszerzanie diety nie ma służyć utuczeniu dziecka. Nie ma też dziecka odchudzić. Ja miałam obsesję z tym pierwszym (przy średniej córce). Bo chuda, bo na ostatnim centylu, a nawet z niego wypada momentami. Mleko jest bardziej kaloryczne niż marchewka czy ziemniaczek. Może zupa z mięsem i warzywami to dostarcza już więcej tych kalorii, ale w 4 miesiącu życia żadne dziecko nie zje tego tyle, żeby nagle z 6 kg wskoczyć na 8. Do 6 miesiąca życia nic prócz mleka (najlepiej mleka mamy) dziecko nie potrzebuje (zdrowe dziecko), a waga dziecka nie powinna być powodem rozszerzania diety. Także nie dajcie się wpędzić w tę obsesję, którą ja sama też miałam. Patrzcie na dziecko i na to kiedy ono jest gotowe.

Teraz o Was!

Na instagramie przeprowadziłam małą ankietę, wśród czytelników. Dotyczyła właśnie rozszerzania diety. Jestem pod wrażeniem ilości odpowiedzi, które do mnie przysłałyście! A oto wyniki, które są dla mnie pozytywnym zaskoczeniem

Otrzymałam 50 odpowiedzi na temat rozszerzania diety! Wiem, że to nie jest grupa, na  której można opierać jakieś profesjonalne analizy, ale na moje potrzeby blogowe jest idealna 🙂

38 osób w momencie rozszerzania diety karmiło piersią, a 12 mlekiem modyfikowanym.

12 osób zaczęło rozszerzać dietę po 4. miesiącu życia

9 osób zaczęło rozszerzać dietę po 5. miesiącu życia

29 osób zaczęło rozszerzać dietę po 6. miesiącu życia

Niepowodzeń (mniejszych i większych) było 15 – przy czym 12 z nich dotyczyło dzieci, u których dietę rozszerzano po 6. miesiącu życia. 41% dzieci u których dietę rozszerzano zgodnie z zaleceniami WHO nie było na to jeszcze gotowych! 80% niepowodzeń dotyczyło dzieci karmionych piersią!

Zobaczcie jak to obrazuje fakt, że KAŻDE dziecko jest inne! Nie ma zaleceń na konkretnego dziecko – one są dla całej populacji. Także jak najbardziej ten moment rozszerzania diety może się różnić u poszczególnych dzieci.

To, co jest fajne – tylko u dwójki dzieci rozszerzanie diety wiązało się z zakończeniem karmienia piersią. U trójki dzieci karmionych piersią rozszerzanie diety rozpoczęło się po 4. miesiącu ze względu na byt niską wagę dziecka (tak jak w przypadku mojej córki) – co już wiecie, po przeczytaniu tego wpisu – nie powinno mieć miejsca. Życie jednak pokazało jak różnie może być – jedna z tych mam tak martwiła się wagą dziecka, swoją laktacją, która wydawała się niewystarczająca, że nie czerpała z karmienia naturalnego żadnej radości. W momencie włączenia pokarmów uzupełniających po 4 miesiącu życia – odetchnęła, a laktacja się rozkręciła. Takie sytuacje dowodzą, że wiele spraw siedzi w głowie rodzica. Mamo – wyluzuj. Ciesz się z macierzyństwa, zaufaj instynktowi, obserwuj dziecko i zrób frajdę z tego rozszerzania diety!

Źródła:

 • Guideline: Sugars intake for adults and children. Geneva: World Health Organization; 2015.
 • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci
 • Comprehensive implementation plan on maternal, infant and young child nutrition. Authors: World Health Organization

39 thoughts on “Rozszerzanie diety po raz trzeci – okiem mamypediatry

 1. Rozszerzanie diety rozpoczęłam po skończonym 6 miesiącu, wcześniej wyłączne karmienie piersią, ale co się nasluchalam to moje:-)ze dziecko na pewno głodne a ze pić nie daje to już wogole 🙂 mała ładnie przybierala na wadze ale babciom nie da się wytłumaczyć. Dziecko właśnie skończyło 1,5 roku i dalej jest karmione piersią. Nigdy nie stosowałam żadnej diety. Jak babcie zobaczyly co jem to już było dla nich za wiele( dziecku nie da nic a sama je :-). Soli unikamy do tej pory, niestety cukru juz spróbowała, tata dał jej ciasciu 😉

 2. Dziękuję za ten wpis. Niestety nie rozwiał on moich wszystkich wątpliwości- a mam ich sporo. I te komentarze otoczenia: jak to, ma prawie 6 miesięcy i jeszcze nie je? Ach…

 3. Ja moja corke karmilam swoim mlekiem przez rok. Tylko pierwsze 4 miesiace piersia a potem sciagalam je, gdyz polska lekarka stwierdzila ze mloda jest za lekka na ten wiek I moze nie dojada. Mialam ciezka ciaze I corka byla mala na swoj wiek. Musialam zakladac specjalne nakladki na piersi bo nie mogla w normalny sposob pic z piersi. Troche zaluje ze nie mialam wiecej doswiadczenia bo moze to wygladaloby inaczej ale przy pierwszym dziecku uczymy sie wszystkiego a przy drugim zaczynamy luzowac. Jedzenie zaczelam wprowadzac w 6 miesiacu zycia. Sloiczki wchodzily nawet ladnie, z biegiem czasu zaczelam gotowac na parze marchewke, brokuly i takie w kawalkach jej dawac, poza tym pulpety, makaron skretki, gotowane miesko i ryby, nalesniki. Owoce tez corce smakowaly ale nie wszystkie. Najchetniej banana I jablka. Do dzis razem uwielbiamy jesc warzywa gotowane na parze plus zmiksowane zupy ktore tez nam zostaly do tej pory. Wydaje mi sie, ze pewne smaki z dziecinstwa zostaja I dziecko potem chetnie je rzeczy ktore sie kiedys nauczylo jesc. Niestety do dzis buraczki nie wchodza pod zadna postacia chyba ze wzgledu na kolor. Kaszkami ze sklepu plula wiec tez je odpuscilam, byla tylko na jaglance, grysiku I Innych kaszach, uwielbia kasze gryczana z sosem do dzis. Kazde dziecko jest inne I inne ma smaki, ale sadze ze nie trzeba sie bac wprowadzania nowego jedzenia, zwlszcza tego w kawalkach. Bylam na jednodniowym szkoleniu dla mam polrocznych dzieci dotyczacym rozszerzania diety I tam sie nauczylam ze dziecko musi sie dotykowo zapoznac z jedzeniem, ktore ma rozny ksztalt, kolor, zapach i strukture; poprzez zabawe dziecko poznaje swiat I mimo tego ze bylam przerazona balaganem jakie dziecko robi przy jedzeniu nauczylam sie minimalizowac „szkody” I cieszyc sie z radosci I prob samodzielnego jedzenia przez corke. Poza tym tam tez nauczylam sie, ze dziecko je tylko tyle ile moze I jezeli odchyla glowe to ma dosc I lepiej nie wciskac na sile jeszcze lyzeczki bo nam sie wydaje ze malo zjadlo. Dzieci maja malutkie brzuszki I jedza niewiele a poczatku. Wizualnie pokazano nam ile ryzu I makaronu dziecko moze zjesc I to mi uswiadomilo ze tak na dobra sprawe poznawanie jedzenia na poczatku przez dziecko polroczne polega na zabawie jedzeniem, wpychaniem go wszedzie, mietoleniem w raczce I co ktorys tylko kasek wpada do brzuszka tak naprawde. Zawsze mozemy na deser dolaczyc jakiegos owoca I mleko. Jezeli my wyluzujemy to I dziecko bedzie szczesliwsze I chetniejsze do probowania nowych smakow. Zachecam wlaczac dziecko do wspolnych posilkow by widzialo, ze inni tez jedza podobne jedzenie I latwiej bedzie je zachecic do jedzenia. Przepraszam za taki dlugi wywod ale moze komus to pomoze. Pozdrawiam.

 4. Nie miałam w ogóle ciśnienia na wcześniejsze rozszerzanie diety, ale moje dziecko mając 4 miesiące tak domagało się jedzenia innego niż mleko donośnym krzykiem i wyciąganiem do niego rąk, że pozwoliłam jej na niewielkie ilości. A to dynia, a to marchewka, a to polizać jabłko. I tak wyglądało nasze rozszerzanie diety przez wiele miesięcy. I nagle bum, dziecko mając 8 miesięcy zaczęło odrzucac mleko, a właśnie chcieć już normalne jedzenie. Mając 10 miesięcy jadła to samo co my (BLW), no może poza grzybami czy miodem rzecz jasna. Mając rok żyła głównie na pomidorach i ogórkach, czasem parę klusek czy skórka od chleba. Rosła i tyła jak nie wiem na tym wybiórczym żarciu, zdrowe i silne dziecko. Po roku piła już tylko krowie mleko jako napój od czasu do czasu, zapaliła się do twarogu. Zawsze pozwalałam jej jeść tyle, ile chce i to co chce. W naszym domu pojawił się „stół szwedzki”. I jest super, nie wiem co to niejadek, chociaż oczywiście moje dziecko ma preferencje smakowe. Nie je żadnych kasz. Nie pojmuję, dlaczego w Polsce zapycha się dzieci kaszami, przecież to same węglowodany. Dziecko po tym jest tylko nadpobudliwe i nic nie korzysta, tylko tyje, tyje, tyje niepotrzebnym tłuszczem i babcie starej daty się tylko cieszą.

 5. Witam, ja zaczęłam wprowadzać posiłki od 6 msc i wydaje mi się że najlepsza pora bo i sama już chciała. Tak samo zaczęłam kolejne większe ilości wprowadzać jak zauważyłam ze zjadła by więcej bo widać już było ze głodna jest bo rączkę wkladala a pierś już to już było za malo . Teraz zbliża się rok zaczynam odstawiac piers. Je 3 kaszki mleczne, jedna 150 ml , druga 100 ml i trzecia 200 ml różnie często robione przeze mnie plus owoce i oczywiście zupkę z mięsem plus woda i między czasie chrupki kukurydziane , ryzowe czy trochę chlebka.. kaszki albo kupnie z mlekiem albo sama dorzucam mleko modyfikowane.. A teraz się zastanawiam ile mleka powinno jeść w kaszce czy pić z butelki mleko roczne dziecko ? Czy dobrze jej daje , czy nie za mało ? W nocy jeszcze je pierś.. dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiama Mama Meli

 6. Dziękuję za artykuł, utwierdził mnie w tym, że u 4 miesięcznego niemowlaka za wcześnie jest na rozszerzanie diety tzn. ja wiedziałam o tym ale czuję presję otoczenia w postaci mam, babć i dobrych cioć że już powinnam podawać stałe pokarmy, soczki, herbatki itd. Na nic przychodzą tlumaczenia, że skoro dziecko jest wyłącznie na piersi to do końca 6 miesiąca nic mu więcej nie jest potrzebne tym bardziej jak dobrze się rozwija i przybiera na wadze. Będę im teraz przytaczac Pani artykuł jako dowód ze postępuje prawidłowo ? Pozdrawiam

 7. Czytałam ten post już jakiś czas temu, ale dziś do niego wróciłam , a dlaczego ? Wróciłam ze szczepienia . Moja córka dopiero 10 dni temu zaczęła 4 miesiąc . Przybiera dobrze na wadze , nie siedzi, jest karmiona piersią , a moja Pani doktor przy rozmowie o ulewaniu mówiła , że mogę zacząć podawać tartą marchewkę czy jabłko bo to gęste i może będzie lepiej z tym chlustaniem….Co Pani o tym sądzi? Ja już miałam poukładane w głowie , że dietę rozszerzać będę koło 6m. I nawet „babciom ” na pytanie kiedy zacznę jej coś podawać miałam automatyczną odpowiedź „Po 6 miesiącu , takie są zalecenia WHO ” no i dzisiaj Pani doktor mnie zdziwiła.

  1. Ja bym czekała. Po pierwsze – nie siedzi, po drugie skoro ładnie przybiera to jej ulewanie nie jest jakieś koszmarne. Skoro nawet babcie sie dostosowały to uznalabym to za sukces i rozszerzała po 6 msc

 8. Ja mam córeczkę sześciomiesięczną, a od czwartego miesiąca po trochu rozszerzamy dietę bo malutka wyraźnie się tego domagała. Od początku zaczęła ładnie połykać i zjadać duże ilości jedzenia. To był dla mnie szok bo moich dwóch starszych synów wcale nie miało ochoty na rozszerzanie diety. Planowałam więc czekać z rozszerzaniem diety do szóstego m-ca, a tu dziecko dosłownie wyrywa mi jedzenie z ręki, zamiast paru łyżeczek zjadała pół słoiczka z owocami, a teraz nawet cały. Karmię piersią oraz mlekiem modyfikowanym i martwię się jedynie, że malutka nie ma ochoty na żadne picie (wody, herbatki dla niemowląt). Na razie rozcieńczam czasami mleko m., ale martwię się czy to wystarczy w czasie upałów. Czy ma Pani jakieś rady jak zachęcić dziecko do picia?
  Pozdrawiam i gratuluję świetnego bloga. Jest co czytać! 🙂

  1. skoro jest jeszcze pierś to jak najbardziej można ją oferowac do popicia. Również w czasie upałów 🙂 a poza tym mozna dodawać wiecej wody do posiłków uzupełniajacych, a wode w kubku oferowac cierpliwie chociaz po pare lyczkow kazdego dnia 🙂

 9. Ogromny szacunek za chęci, zaangażowanie, poświęcony czas w napisanie tak wartościowego artykułu! Córka ma 4,5 miesiąca, a ja każdego dnia martwię się jak poradzić sobie z rozszerzaniem Jej diety… Na szczęście jest mamapediatra, która „ratuje życie” przestraszonej mamy niemowlaka 🙂 Serdecznie podziękowania! ?

 10. Dzień dobry jestem mamą 19 tygodniowego chłopca. Dziś przed szczepienie okazało się ze mały waży 5200, waga urodzeniowa 3100. Jest długi 64 cm, ale ta niska waga zaniepokoila panią doktor. Podejrzewa anemie. Maly karmiony piersia. Zaleciła wprowadzenie kaszki manny 2× w tyg po lyzeczce, a potem dodatkowo marchewkę w inne dni. I ta kaszka mnie zastanawia. Po pierwsze czy to nie za wcześnie na rozszerzenie diety a po drugie wydawało mi się ze powinno zacząć się od produktów bezglutenowych. Oczywiscie bylam w takich emicjach ze o moje watpliwosci niedopytalam. Co pani o tym sadzi? czy tą kaszkę podawać? Czy może lepiej jaglaną?

  1. Ale jakies dodatkowe badania były wykonane? Ja tutaj bardziej skupiłabym się na ocenie pryrostu masy ciała od urodzenia – jak to wygladało na kolejnych wizytach szczepiennych, jakie były centyle masy ciała. Jak dziecko pije pierś, czy są jakieś problemy – czy ma pani wrazenie ze sie nie najada? Jeśli anemia to jakos słabo marchewke i kasze manna widze pod katem zawartości zelaza. kasza jaglana już ma wiecej. A jeśli zalezy nam na przyroscie masy ciała to marchewka zawiera zdecydowanie mniej kalorii. A dziecko już siedzi i interesuje się jedzeniem innym niz mleko?

   1. Rady dla innych mam – u nas w 4 miesiącu waga „magicznie” stanęła. Syn przesypiał wtedy całe noce więc go nie budziliśmy (sami odsypialiśmy swoje?). Od pediatry usłyszałam, że mam kiepski pokarm (?) i muszę mu podać jabłuszko z biszkopcikiem i cała filiżanka zupki. Zaparłam się i nic nie podałam – skwitowałam wizytę, że dziecko to nie gęś hodowlana i wyszłam.. Na własną rękę robiłam badania bo skoro do tej pory przybierał książkowo to zaczęłam szukać przyczyny (morfologia,mocz,crp – wyniki ok). Po tygodniu nadal zerowy przyrost. W końcu wezwałam cdl. Przez to, że nie karmiłam między 23-6 wyciszyłam znacznie laktację. Syn smoczkowy i wbrew pozorom nie pokazywał jednoznacznie oznak głodu… może dla kogoś to byc szokujące ale.ja ani mąż nie widzieliśmy żeby mu coś przeszkadzało.
    Musiałam pokręcić laktację (odpowiednie zalecenia cdl) i w miesiąc wyrównaliśmy wszystkie „straty”? co ciekawe dopiero po 4 miesiącach cdl odkryła nieprawidłowe wędzidełko – nikt nie brał do siebie, że karmienie sprawiało mi ból itp. teraz wiem, że karmienie nie boli, zawsze proponuję mu drugą pierś. Osobiście zaczęliśmy rozszerzanie diety kilka dni przed ukończeniem 6 miesiąca.

    1. A mogę zapytać co poradziła cdl? Ja walczę dalej o lepszą laktację, ale mam coraz mniej wiary że cokolwiek mogę jeszcze osiągnąć (4 miesiące po porodzie). Niestety już w szpitalu do „dobrej praktyki” zaliczało się dokarmianie dzieci mm. Jak zaczęłam to robić drugiego dnia pobytu (a byłam tydzień) to już nie przestałam. Dziecko właściwie zdrowe, tylko tracił na wadze ale nie stracił więcej niż 10%. Laktacja niestety się nie rozkręciła, nie miałam nawału. Mam żal do siebie że dałam się przestraszyć tą wagą kiedy dziecko było jeszcze takie małe.

     1. Kas ja miałam identyczne doświadczenie (a rodziłam w Niemczech więc to chyba uniwersalny problem w szpitalach i szkoda że tak mało o tym słychać!). Mam tylko to szczęście, że laktacja się nie pogorszyła mimo to, może dlatego że kazali mi odciągać „na pobudzenie laktacji” (bezsens, była dobra dla noworodka), ale teraz (mała ma 8 mies.) widzę co to był za kompletny nonsens.
      Też sobie wyrzucam, ale nie powinnyśmy się winić, bo po porodzie człowiek naprawdę nie ma głowy do podejmowania wyważonych mądrych decyzji. Mam nadzieję że o tym problemie będzie się mówić więcej żeby inne mamy nie dały się zwieść, a może i w końcu personel szpitalny zmieni podejście.

 11. Witam. Mam takie pytanie. Syn za tydzień SKOŃCZY 5 msc i czy to odpowiednia chwila by zacząć mu podawac juz dania tj. marchewka, dynia , śliwka , brokuły ? Podkreśle ten fakt,że syn jeszcze nie siada.
  Wczoraj minęły 3 dni podawania pierwszych dań – zaczęłam od marchewki i prawdopodobnie przez to nie może się wypróżnić . Co Pani o tym myśli ?

  1. skoro nie siedzi chociażby na kolanach to nie jest to dobry moment. Dodatkowo powienien się interesować posiłkami. Ja bym odpuściła jeszcze chociaż na 2 tygodnie i zobaczyła jak będzie wyglądał w kwestii gotowości do rozszerzania diety po tym czasie 🙂

 12. A moja córcia skończyła 8 miesięcy, rozszerzanie zaczęliśmy po 6 m-cu, sle Mała początkowo nie chciała jeść. Dużo czasu minęło zanim przekonała się chociażby do marchewki. Dlatego ze wszystkim jesteśmy „w tyle” w stosunku do zaleceń a nawet Pani artykułu. Dopiero teraz będziemy zaczynać wprowadzać mięso, Mała cały czas jest na piersi i nie udało nam się wyeliminować jednego posiłku „piersiowego”, wszystkie kaszki, warzywa i owoce dziecko traktuje jako przekąski a nie posiłek, którym należy się najeść. Nie mam już pomysłu, jak ją do tego przekonać. Trochę się tym martwię, ale z drugiej strony Malutka jest zdrowa, wagę ma odpowiednią i prawidłowo się rozwija.

  1. spokojnie 🙂 na wszystko przyjdzie czas 🙂 Moja najmłodsza córka dopiero po 8 miesiącu zaczęła się rozkręcać 🙂 Dzieci w końcu nie chodzą jak w zegarku. Ma instynkt, nie zagłodzi się 🙂 Od czasu do czasu ponawiać próby, oferować, ale nic na siłę – nie chce to czekać 🙂

 13. U mnie to samo, synek ma 8,5 miesiaca, dietę zaczęliśmy rozszerzać tydzien przed skończeniem 6 miesięcy, jest karmiony piersią. I poza tą piersia praktycznie nic nie chce jeść. Jedynie tarte jabłko i jogurt naturalny zje. Ale jak dodam do jogurtu płatki to już nie chce jeść. Zupek sporadycznie zje dwie trzy łyżeczki, zazwyczaj nawet nie chce spróbować. Jedzeniem do rączki tylko się bawi i rzadko weźmie do buzi. Jestem załamana bo pierś je co godzinę albo i częściej a widzę że już mu nie wystarcza. Często jest marudny i rozdrażniony, ostatnio po jedzeniu z piersi dałam mu butelkę i wypił 120 ml mm i po tym był zadowolony i spokojny. A ja bym wolała żeby zamiast mm więcej jadł stałych posiłków, ale przecież go nie zmuszę. Nie wiem co robic, jak go zachęcić do jedzenia. Dodam że syn urodził się w 36 tyg z wagą 2950 a teraz waży ok 8500.

 14. A czy woda kranowa filtrowana w dzbanku typu Brita po przegotowaniu jest odpowiednia do przygotowywania mleka modyfikowanego i podawania dziecku do picia?

 15. Prosze o informacje czy moj 7 miesięczny synek ma dobrze ulożoną diete, którą zaczełam mu rozszerzać ponad miesiąc temu, syn jest na samwj piersi.
  6.00 pierś
  9.00 bezmleczna kaszka na wodzie z owocami ( 2 lyzeczki kaszki i 1/4 sloiczla owoców ok 30g lub tarte jablko) i tu pytanie banana rozgniecionego można już dać? Do tego popija pierś
  Tutaj spacerek połączony z drzemką
  12.00 pierś
  14.30 obiadek warzywny i 5 razy w tyg dodaje mięsko z łyżką kaszy mannej, zaniedługo wprowadze pół żółtka co drugi dzień i raz w tyg rybę. Obiadek ok. 120-150 g. Popija wodą.
  17.30 deserek 3/4 malego sloiczka ok.80g. Popija piersią, choć nie zawsze
  20.00 pierś
  22.00 pierś, mycie 2 ząbków i dziąsełek 🙂
  W nocy raz lub dwa pierś.

  1. ale musi być dobrze ugotowana i mieścić się w dłoni – kawałki nie mogą być zbyt małe żeby nie było ryzyka zakrztuszenia.

 16. 8m-cy kp z alergia na bmk. czy mozna wprowadzac maluchowi nabial (jajko kurze, jogurty) i mleka roslinne? czy wstrzymac sie z tym, tylko jak dlugo?

 17. Witam. Proszę o radę. Mój synek kończy 12 lipca 5 miesięcy, pediatra zaleciła rozszerzać dietę już, stopniowo (słoiczki boboVita). Maluch jest karmiony tylko piersią, pięknie rośnie waży już 8 kg. Zacząć już czy czekać aż skończy 6m-cy?? Pytanie z innej beczki o szczepienia. Maluch dostał już 3 dawki 6w1 i prevenar13 oraz 2 dawki rotarix. Myślę o szczepieniu na meningokoki, czy mogę na jednej wizycie szczepiennej podać jednocześnie Bexsero i Nimenrix? Kiedy zaplanować szczepienie (3 dawka 6w1 i prevenar była 26.06)? uprzejmie proszę o opinię. pozdrawiam serdecznie

 18. Proszę o informację czy mój 7 miesięczny synek ma dobrze ułożone posiłki? Dietę rozszerzamy już 2 miesiące i jest na mleku modyfikowanym:
  8 – kaszka mleczna manna na wodzie o różnych smakach około 70-80ml – czy powinnam uzupełniać mlekiem, nie che więcej kaszki ale potem tez nie domaga się mleka
  11.30 – zupka zmiksowane warzywka z dodatkiem indyka lub bez około 70-80ml – i tutaj tak samo jak przy śniadanku
  14.30- mleko modyfikowane 170ml
  16.30,17 – deserek zazwyczaj cały słoiczek 125g
  19-mleko modyfikowane z kleikiem ryżowym 200ml i sen
  w nocy budzi się jeszcze 2 razy na mleko około 23 i 3-4 wstaje czasem 6 albo o 7
  do picia podaję tylko wodę, ząbków jeszcze nie ma,
  co zrobić żeby przesypiał noce i nie budził się na jedzenie?

 19. Nasza pediatra powiedziała dziś, żeby rozszerzać dietę od 4 m.ż.; na moje pytania odpowiedziała, że czekanie na rozszerzanie diety do 6 m.ż. to internetowa bzdura, a zalecenia WHO są zaleceniami głównie dla 3 świata, żeby tamtejsze dzieci miały większe szanse przeżycia. U nas warunki są inne i stanowisko polskich pediatrów jest takie, żeby rozszerzać między 16 a 24 m.ż.

 20. Witam, proszę o podpowiedź. Mój synek ma skończone 9 miesięcy, odstawił sam pierś i pije mleko modyfikowane. Czasami wypija 3,4 butelki mleka + 3 posiłki stałe. Czy to nie za dużo? Ile powinien jeść na dobę? Czy powinien pić mleko w nocy?

 21. Świetny artykuł. Bardzo wyczerpujący. Mamy czwórkę dzieci,ale i tak wolałam odświeżyć sobie informacje na temat żywienia. Tym bardziej,że to się co jakiś czas zmienia. Z całego serca polecam karmienie piersią i to najlepiej długieee☺️ Myślę,że temu głównie możemy zawdzięczać odporność dzieci. Nie wiemy,co to choroby,antybiotyki i leżenie w łóżku☺️

 22. Dzień dobry. Córka ma skończone kilka dni temu 7 miesięcy diete rozszerzamy od półtora miesiąca. Cały czas karmię ją piersią. Na początku szło powoli ale coś tam zjadła później był już fajnie ale od jakiś dwóch tygodni córka nie chce zupełnie jeść zupek. Gotuję jej sama próbowałam słoiczki podawać nic nie chce nawet jednej łyżki od razu jest płacz. Do południa je kaszkę z owocami. Kaszki różne z firmy Helpa. Owoce przygotowuje sama głównie robię z nich mus po zagotowaniu. Kaszkę zjada powiedzmy około 50-60 ml . Po południu około 14 jest pora na zupkę. W między czasie pije moje mleko i jesteśmy na spacerze. Czy coś robię źle? Jak ja zachęcić do jedzenia? Dodam że chleb z masłem zjada chętnie w międzyczasie natomiast jak chciałam jej podać warzywa do rączki nie była zainteresowana. Druga sprawa. Odkąd skończyła 3 miesiąca robi kupę raz na kilka dni. Miała jedno zaparcie dostała od lekarza Dicopeg. Piła go ponad miesiąc pół saszetki dziennie przez połowę czasu później co drugi dzień bo kupa była bardzo wodnista. Bardzo rzadko się zdarza że zdobi kupę dwa dni pod rząd. Czy to normalne? Kupy powiedzmy że są normalne dziecko nie jest płaczliwe. W dniu kiedy ma zrobić kupę potrafi stękać co jakiś czas. A tak normalnie jest wesoła nie płacze. Brzuch zazwyczaj miękki . W „dniu kupy” bywa twardawy. Pozdrawiam

 23. Córka 16 miesięcy, głównie karmiona piersią, bardzo mało i wybiórczo zjada inne pokarmy- jedynie grysik i sucharek na mleku z tartym jabłkiem lub gruszką , czasem jogurty i owocowe tubki, czasem parówka i wybrane gotowane warzywa do rączki. Odmawia jedzenia zupek, owoców poza tymi w grysiku, chleba, mięsa i jajek. Chętnie zjada pieczywo chrupkie żytnie typu wasa i chrupki ryżowe – myślę że podoba jej się to chrupanie, może też koi to dziąsełka – zastanawiam się jednak czy taki rodzaj pieczywa jest wskazany dla dziecka?

 24. Witam, czy kaszka z takim skladem jest dobra?
  Nieruchomości:
  Olvarit Organic płatki zbożowe z pszenicą i owsem
  Olvarit Bio, porcja ziaren dla Twojego malucha little
  Bez konserwantów i bez dodatku soli
  Czyste składniki, uprawiane ekologicznie z dbałością o dobrostan zwierząt i naturę
  Smak i konsystencja są dostosowane do wieku Twojego dziecka, aby wspierać rozwój dobrego smaku.

  Wskazania:
  Stosowanie doustne
  Dla niemowląt (od 6 miesiąca życia)

  Kompozycja:
  99,9% zbóż (59,9% mąka pszenna*, 20% pełnoziarnista mąka owsiana*, 10% pełnoziarnista mąka pszenna*, 10% pełnoziarnista mąka żytnia*), monoazotan tiaminy
  *Pochodzenia biologicznego
  Corka ma 6 miesiecy i chce wprowadzic ta kaszke

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *