dla mamy noworodka, infekcje

opryszczka wargowa u dziecka

Bardzo często pytacie mnie o opryszczkę u dziecka. Albo o swoją opryszczkę i ryzyko zakażenia niemowlaka/noworodka. Pytacie również czy można karmić piersią, kiedy mama ma opryszczkę. Śpieszę z odpowiedziami.

Opryszczka – skąd się bierze?

Wywoływana jest przez dość popularne wirusy Herpes, a konkretnie Herpes simplex (HSV). Występują jego dwie odmiany HSV-1 i HSV-2. Ten pierwszy wirus opryszczki zwykłej powoduje zmiany zlokalizowane przede wszystkim na czerwieni wargowej, rzadziej w obrębie spojówek oka. Drugi typ wirusa wywołuje natomiast zmiany w obrębie narządów płciowych.

Czy to jest groźne?

Przede wszystkim groźne jest zakażenie noworodka w trakcie porodu. Chodzi przede wszystkim o sytuacje kiedy mama dziecka ma opryszczkę okolicy narządów płciowych (jest to również dla niej samej niebezpieczne) i przekazuje ją dziecku przechodzącemu przez kanał rodny (zakażenie jeszcze wewnątrz macicy jest rzadsze). Dlaczego jest to niebezpieczne? U takiego noworodka dojść może do zapalenia mózgu, zmian w wielu narządach (nie tylko w obrębie skóry), drgawek, zaburzeń oddychania i w konsekwencji do zgonu. Problemy mogą pojawić się w kilka godzin po porodzie ale i po kilku tygodniach.

noworodek zakażony wirusem opryszczki w trakcie porodu – Public Health Image Library (PHIL)

Musicie zdawać sobie sprawę z tego jak ważne są regularne wizyty u ginekologa, jak ważne jest konsultowanie ewentualnych objawów (ale są również zakażenia bezobjawowe). Opryszczka narządów płciowych jest przenoszona drogą kontaktów seksualnych dlatego dotyczy przede wszystkim osób dorosłych, ale nie jest to wcale rzadka sprawa. Kiedy pisałam o zabiegu Credego i rzeżączce to załamał mnie poziom wiedzy niektórych dorosłych osób. Pokutuje mit, że choroby przenoszone drogą płciową to problem tylko prostytutek, kobiet rozwiązłych i homoseksualnych mężczyzn. Po prostu średniowiecze… Zdziwilibyście się ile jest przypadków chorób przenoszonych drogą płciową.

Dane statystyczne ze Stanów Zjednoczonych mówią o opryszczce narządów płciowych występującej u 1 na 5 osób (!). Zarażonych jest nią 8% ciężarnych we Włoszech i 22% ciężarnych w USA.

Opryszczka wargowa

Zdecydowanie jednak częstszą i bardziej rozpowszechnioną opryszczką jest ta, wywoływana przez wirusa HSV-1, czyli opryszczka lokalizująca się przede wszystkim na skórze czerwieni wargowej, rzadziej na śluzówkach jamy ustnej czy w obrębie oka.

Jak się przenosi?

Drogą kontaktu bezpośredniego. Całuski, buziaczki i dotykanie zmian skórnych. Lub drogą kropelkową (mówienie do kogoś z bliskiej odległości). Dlatego TAK, jest możliwe, że Ty, jako mama zarazisz swoje dziecko opryszczką.

Co możesz zrobić? Zaraz kiedy zauważysz u siebie zmiany opryszczkowe to powinnaś unikać kontaktu tych zmian z dzieckiem i często myć ręce (aby za ich pośrednictwem nie przenieść wirusa na dziecko).

Czy można karmić piersią?

Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrii mama karmiąca, która ma opryszczkę w obrębie czerwieni wargowej czy oka może karmić dziecko piersią przy zachowaniu wyżej wymienionych zasad higieny. JEDYNIE opryszczka w obrębie brodawki sutkowej jest przeciwwskazaniem do karmienia tą konkretną piersią (mama może karmić drugą).

Jak ten wirus to robi?

Dochodzi do zakażenia. Jeden raz w życiu. Wirus włazi sobie do organizmu człowieka (zwykle dziecka, bo do zakażenia najczęściej dochodzi w dzieciństwie) przez błonę śluzową czy uszkodzoną skórę. Dochodzi do pojawienia się opryszczki, która po pewnym czasie znika. Ale wirus NIE znika. Otóż to. Wirus idzie sobie nerwami do kryjówki i spokojnie sobie tam czeka. Na co czeka spytacie? Na stres, na osłabienie organizmu, na miesiączkę, wyziębienie, infekcję czy niedożywienie i ponownie się uaktywnia. Więc jeśli któraś z Was ma tendencję to może mieć opryszczkę przy każdej miesiączce.

Jakie są objawy?

Zwykle pojawiają się objawy zwiastunowe. Swędzenie, mrowienie czy niewielki ból, a po nich na skórze czy błonie śluzowej pojawiają się drobne, bolesne pęcherzyki. Dochodzi do ich pęknięcia i mogą powstawać tak zwane nadżerki (bolesne). Zwykle po 10-12 dniach dochodzi do samoistnego zagojenia się zmian (przy pierwszym zakażeniu może trwać to trochę dłużej).

U małych dzieci częstym objawem pierwszej w życiu opryszczki jest opryszczkowe zapalenie jamy ustnej. Jak możecie się domyśleć przebieg jest gorszy niż takie zmiany zlokalizowane na samej wardze. Dziecko gorączkuje, jest osłabione, odmawia jedzenia i picia (w jamie ustnej znajdują się pęcherzyki, które również pękają, tworzą owrzodzenia i to wszystko jest po prostu bolesne). Taki stan może trwać nawet 2 tygodnie (w tym czasie wirus wydzielany jest do śliny – niekiedy dłużej). Może również dojść do powiększenia węzłów chłonnych!

to jest akurat zmiana w jamie ustnej u dorosłego – u dzieci jest tego zwykle więcej (wyobraźcie sobie jakie to bolesne!) i dziąsła są mocno czerwone – Public Health Image Library (PHIL)

Rzadziej u dzieci może pojawić się egzema opryszczkowa, czyli zmiany na skórze – dotyczy to głównie dzieci z atopowym zapaleniem skóry (dochodzi do nadkażenia zmian wirusem). Przebieg również może być ciężki, z gorączką i duża ilością zmian na skórze.

opryszczka skórna u 7-letniego dziecka – Public Health Image Library (PHIL)

Jeżeli zauważysz zmiany opryszczkowe w obrębie narządu wzroku – natychmiast udaj się do lekarza. Tutaj opryszczka może narobić niemałe szkody (może dojść nawet do całkowitej utraty wzroku, jeśli to zaniedbamy).

zmiany opryszczkowe u dziecka w obrębie narządu wzroku – Public Health Image Library (PHIL)

Co robić?

Jak uniknąć zarażenia dziecka jeśli samemu ma się opryszczkę to właściwie już wspomniałam. Pamiętajcie o tych zaleceniach higienicznych i o ograniczonym kontakcie ze zmianami opryszczkowymi. Jeśli w odwiedziny do Waszego małego niemowlaka przychodzą osoby z opryszczką to oczywiście musicie mieć świadomość możliwości zarażenia dziecka. Mam nadzieję, że dorosły człowiek z opryszczką ma na tyle dużą wyobraźnię, że po prostu przełoży wizytę.

Mam też nadzieję, że nie muszę przypominać, że nie oblizujemy smoczków i sztućców dziecka (nie tylko w czasie opryszczki). Pamiętajcie, że od kontaktu z wirusem do wystąpienia u dziecka objawów mija zwykle tydzień (rzadziej dłuższy okres czasu), a możliwość zakażenia jest największa w przypadku pęcherzyków wypełnionych płynem (później nadal może dojść do zarażenia, bo wirus nadal jest wydalany – ale ryzyko jest już mniejsze).

Jeśli Wasze starsze dziecko ma opryszczkę wargową to zwykle wystarczy miejscowe stosowanie leku o działaniu przeciwwirusowym.

Może się okazać konieczne zastosowanie leku przeciwwirusowego (acyklowir) doustnie (w ciężkim przebiegu nawet dożylnie), ale nie spowoduje to usunięcia wirusa z organizmu. Nie zmniejsza to również ryzyka zakażenia osób z otoczenia, ale łagodzi nieco przebieg infekcji. Acyklowir mogą również stosować kobiety w ciąży (oczywiście leczenie prowadzi ginekolog).

U młodszych dzieci – jeśli zakażenie przebiega pod postacią zapalenia jamy ustnej to sytuacja jest już trudniejsza. Ból jest duży. Jeśli dziecko zupełnie odmawia przyjmowania płynów to mamy problem i nawet może skończyć się hospitalizacją. Oczywiście jest możliwość zastosowania leków przeciwbólowych (w dawkach dostosowanych do wagi dziecka). Jeśli karmisz piersią – przystawiaj dziecko jak najczęściej. Jeśli jesteś już na etapie rozszerzania diety lub dziecko jest starsze to staraj się dawać jak najwięcej płynów do picia (woda, sok jabłkowy) czy gładkich lekko schłodzonych pokarmów – np jogurt naturalny.

Zakażenie wirusem opryszczki u noworodka jest wskazaniem do hospitalizacji – ze względu na duże ryzyko ciężkiego przebiegu, wymaga niezwłocznego leczenia lekiem przeciwwirusowym.

83 thoughts on “opryszczka wargowa u dziecka

 1. Dziękuje za ten artykuł. Właśnie tydzień temu w wyniku infekcji pojawiała sie u mnie pierwszy raz od bardzo dawna, zmiana opryszczkowa w okolicy ust (ale nie na samych ustach), bardzo starałam się nie nie zarazić mojej 10-miesięcznej córeczki która karmie piersią, mam nadzieje ze się udało. Jednak lekarka na wizycie powiedziała mi ze podczas karmienia piersią nie mogę stosować miejscowo maści z acyklowirem ani plasterków i zastanawiam się czy to prawda.

   1. Ja mam opryszczkę na palcach dłoni 🙁 sama się zdiagnowowalam ponieważ jak byłam u dermatologa to nie wiedziała co to jest i kazała smarować tribioticiem i jakimś emolientem. Swędzi to okropnie i skóra pęka na zgięciach. Karmienie 11mc córkę piersią. Jaką dawkę tabletek doustnych mogę zastosować?

 2. Dzien dobry,

  Moj Synek przeszedl zakazenie wirusem opryszczki majac 1,5 roku. Zaczelo sie wysoka goraczka, odmowa jedzenia i picia, placzem strasznym, plis czego nie zauwazylam w powyzszym bardzo nieprzyjemnym, gnilnym zapachem z buzi. Prowadzaca Pani Doktor (wspaniala lekarka!!!) przez telefon zdiagnozowala chorobe. Zalecila podawanie Heviranu co 4h w odpowiednich dawkach. Pomoglo. Ale to przezylismy wtedy wiemy tylko my. Bol i cierpienie dziecka jest nie do opisania. Niby niewinne krosteczki ale daly czadu…. a samo zakazenie noe wiemy skad bylo gdyz nikt w naszym otoczeniu w tamtym czasie nie chorowal.

  1. Witam. Mój syn miał identyczne objawy i stwierdzono zapalenie jamy ustnej. Dopytywałam kilka razy czy to oby nie opryszczka i usłyszałam, że to zupełnie dwie różne choroby.

 3. ja zawszę stosuję plasterki na opryszczkę, ręce myję dosłownie co chwilę i dodatkowo maseczka na twarz kiedy jestem blisko dziecka. Przed odwiedzinami zawsze pytam czy odwiedzający jest zdrowy i czy nie ma opryszczki.

 4. Mamo pediatro, a co sądzisz o zażywaniu acyklowiru w formie tabletek (Heviran) podczas karmienia piersią 4-mięsięcznego niemowlaka?
  Pozdrawiam serdecznie i bardzo dziękuję za tego bloga!

 5. Witam czy opryszczka wargowa jest tak niebezpieczna dla 4 miesięcznego dziecka jak dla miesiecznego po ilu dnia h pojawiają się pierwsze objawy u nas minęło 6 dni i jest wszystko ok pytam bo w czwartek mamy szczepienie hexa i nie wiem czy mamy odwołać czy nie pozdrawiam

  1. Dzień dobry
   Szukam rzetelnych informacji nt wirusa opryszczki u dzieci (3l). Syn przechodził opryszczkowe zapalenie jamy ustnej w maju, było to traumatyczne dla całej rodziny. Od niedzieli ma infekcje górnych dróg oddechowych (katar, kaszel). Wczoraj zauważyłam już kropkę opryszczkowa na wardze u syna (Aftin + fiolet), dziś rano już 3 obok siebie. Jak to zatrzymać? Czy to już przy każdym Katarze będzie się uaktywniać? Jak się pozbyć tego raz na zawsze?

 6. Dwa tygodnie temu synek 3 l. mial opryszczke w buzi:( zaczęło sie od gorączki… koszmar! ból i płacz przez tydzień… nie chciał jeść. Dobrze że pił… przeszło i myślałam że spokój ale sie pomyliłam. Na brzuchu 9 miesięcznej córeczki pojawiła sie krostka jak po ugryzieniu z płynem w środku… nastepnego dnia juz kilka wiecej. Myślałam że uczulenie ale diagnoza lekarza – opryszczka. Dostała maść do smarowania i syrop Zovirax. Lekarz powiedział : ważne, że nie w buzi… więc już wiem że dzieci tego wirusa mają. Jak może sie uaktywnić ten wirus nastepnym razem? w tym samym miejscu czy nie ma reguły? i czy skoro córeczka dostała leki to czy jest jeszcze szansa że może być opryszczka teraz w buzi?

  1. Witam. Mój syn zaraził się opryszczką od swojego ojca. Pediatra zapisał solcoseryl. Karmię piersią. Czy opryszczka z ust syna może przenieść się na moje sutki? A jezelil tak to jak mogę się chronić, zapobiegać? Pozdrawiam.

 7. Droga Mamo, od 3dni mam opryszczke na wardze na ustach smaruje hascovirem , a od wczoraj mam na 1 piersi na brodawce coś jakby opryszczke, swędzialo, rozdrapalam to przypadkowo, Sączy się z tego płyn, psikam octeniseptem i pudruje dermatolem. Dodam że karmie 2,5 miesięczne dziecko. Jak powstrzymać ta zmianę na brodawce? Do jakiego lekarza się udać? Czy mogę karmic z tej chorej piersi?

  1. Nie wolno karmić z piersi objętej zmianami. Można natomiast karmić druga piersią przy zachowaniu ostrożności tj. Częste mycie rąk, ochrona przed kontaktem dziecka z chorobowo zmienionymi miejscami.
   Należy udać się do swojego lekarza rodzinnego.

 8. Witam, czy bedac nosicielem wirusa powodujacego opryszczke narzadow płciowych mozna poprzez calusy czy przewijanie niemowlaka go zarazic? Wyczytalam ze rowniez w stanie uspienia wirusem się zaraża i teraz to boje sie córki i dotknac jak mam ja przewinac lub zastanawiam sie czy calus to dobry pomysł. Ja bardzo zle przechodzilam uaktywnienie wirusa (2 razy w życiu i sni mi sie to po nocach). Bardzo bym nie chciała by przez moja lekkomyslnosc musiala cierpiec. Wyczytalam tez gdzies ze jesli ktos jest zarazony wirusem opryszczki wargowej to na te okolic intymnych jest juz odporny. Czy to prawda? Czy jest jakis sposob/lek by opryszczka narzadow plciowych przestala sie uaktywniac? Wdzieczna bede za wszelką odpowiedź. Pozdrawiam.

   1. Dzisiaj wieczorem zaczęłam czuć swędzenie ust , prawdopodobnie wyskakuje mi opryszczka przez cały dzień nic nie czułam. W ciągu dnia tuliłam się i całowałam swoją miesięczną córkę, jakie jest prawdopodobieństwo że się odemnie zarazi?

 9. Dzień dobry, czy orientuje się Pani może jak długo wirus opryszczki może przeżyć poza organizmem, np. na skórze, ubraniach, szklance czy na umywalce?

  1. Wirus szybko ginie w temperaturze pokojowej oraz po wyschnięciu. Ale można się zarazić korzystając z tych samych sztućców lub ręcznika bezpośrednio po sobie.

 10. Dzień dobry,
  Jeśli mam bardzo często opryszczki (od kilkunastu lat) a obecnie karmię piersią i staram się o drugą ciążę mogę przejść kurację antybiotykiem na opryszczkę?

    1. Też chciałabym wiedzieć, czy dziecko (3l) z opryszczkowym zapaleniem dziąseł karmione piersią może zarazić mamę? Jestem w 35 tygodniu ciąży i boję się, że może to być niebezpiczne dla nienarodzonego dziecka.

     1. to zakaźny wirus, i groźna jest przede wszystkim pierw­sza opryszcz­ka w ży­ciu. ale musiałaby mieć pani zmiany w obrębie narządów rodnych żeby stanowiły one zagrożenie dla dziecka w trakcie porodu. Natomiast po porodzie może Stanowic ogromne zagrożenie dla noworodka jeśli ktoś w otoczeniu be∂zie miał opryszczkę lub opryszczkowe zapalenie jamy ustnej .

   1. Dzień dobry
    Moja 6msc córka była w weekend u dziadka, który miał opryszczkę (dostał ją około 10dni wcześniej). Niestety nie wiedział, że jest to groźne i pocałował niemowlę. Czy moja córka na pewno się zarazi? Na co powinnam zwrócić uwagę, jakie są pierwsze objawy? Dziś mija 2 dzień od wizyty a ja naczytałam się strasznych rzeczy na ten temat.

 11. Witam, mam pytanie czy mogę zaszczepić dziecko na odrę jeżeli sama mam opryszczkę na wardze?Szczepionka wypada 5 dni od momentu, kiedy opryszczka stała się widoczna. Na chwilę obecną w moim przekonaniu dziecko jest zdrowe.

  Z góry dziękuje za odp.

  Pozdrawiam

  1. tak, można zaszczepić. Ale oczywiście unikamy całowania dziecka i warto by było jak najszybciej się pozbyć tej opryszczki – co zapewne pani wie 🙂 pozdrawiam

 12. Witam serdecznie
  Najczęściej u mnie opryszczka wystepowala pod nosem.
  Mam dwu miesięcznego synka
  Obecnie nie mam opryszczki
  Ale moje pytanie brzmi czy mały rodzac sie nie nabral przeciwcial od mnie odnośnie tego wirusa?
  Czy jest narazony na zarazenie sie od mnie ?
  Czy karmienie piersią nie chroni go chociaz troche od zarazenia?

 13. Witam!
  Bardzo prosze o porade. Jestem mama dwumiesiecznej córci i od czasu porodu drugi raz zmagam sie z opryszczka wargowa. Zmiany smaruje mascia z acyklowirem. Przyjmuje witaminy dla kobiet karmiacych piersia i tran zeby wzmocnic odpornosc. Bardzo boje się zeby nie zarazic córki. Czy moge zastosowac doustna kuracje acyklowirem dostepnym bez recepty np. firmy Hascovir?
  Bardzo proszę o poradę.

  1. acyklowir można przyjmować doustnie w trakcie karmienia piersią, ale czy jest taka koniecznosc to powinien ocenić lekarz rodzinny.

   1. Czy zawsze opryszczka u niemowlaka objawia się najpierw temperaturą i odmowa jedzenia ? Czy może być to najpierw pęcherz na ustach ?

 14. Dzień dobry,

  mój syn lat 6 ma wielki problem z opryszczką, atakuje go 1 raz w miesiącu. Czy mogłaby Pani zwrócić mi uwagę o czym może to świadczyć i jakie ewentualnie badania mu wykonać? Dziękuję.

 15. Witam. Moja siostra pocałowała w czoło moja tygodniowa corke. Dzień później siostrze wyskoczyła opryszczka, czy mogło dojść do zarażenia?

 16. Witam, od 4 dni mam opryszczke (miałam ja w ciazy, po urodzeniu też już z 4 razy, synek ma 6.5 msc, cały czas karmie piersią), wczoraj pęcherzyki już zaschnely ale dzisiaj niestety przy smarowaniu ust pękł strupek i było troszkę krwi 🙁 synek bawiąc się na łóżku dopadł moja chusteczke od nosa i sie nie zajadal – zapomniałam wyrzucić 🙁 czy w takim wypadku mogło dojść do zarażenia? Jeśli tak to na co zwrócić u syna uwagę? Czy przebieg może być groźny?odpowiedz

 17. Witam. Mamy jutro szczepienie. Wyniki badań mamy okej. CRP w normie. Jak wróciliśmy z badań na ustach mojego prawie dwulatka pojawiła się czerwona plamka. Wyglądałało jakby się ugryzł. Teraz ciągle się rozmacza i sama juz nie wiem czy to zagryzienie czy opryszczka. Nie wiem co z jutrzejszym szczepieniem. Mam nadzieję, że jeśli pediatra ustali, że to opryszczka to odmówi szczepienia. Co robić w takim przypadku? Bo niektórzy pediatrzy szczepia mimo wszystko. Niestety.

  1. Decyduje badanie lekarskie. Jakieś miejscowe nadkazenie nie jest przeciwwskazaniem, ale coś miejscowo do smarowania warto będzie zastosować (jeśli to opryszczka).

 18. Dzień dobry.Mam aktywna opryszczkę na ustach a synek 1.5roku machnął mi rączka i dotknął aktywnej zmiany.Mialam plasterek ale niefortunnie zaklejony.Szybko umyłam rączkę i zdezynfekowalam octenisrptem .Czy jest szansa że synek się nie zarazi?

 19. Witam. Mój mąż miał opryszczkę. Zmiana już się zagoiła i był strupek. Niestety przy goleniu zaciął strupek i pojawiła się krew. Po kilku godzinach pojawił się znowu strupek. Mój 6 miesięczny synek rozdrapał ten strupek wieczorem. Zanim mąż mi powiedział upłynęło trochę czasu. Jaka jest szansa zakażenia? Pozdrawiam ciepło.

 20. Witam.
  Zauważyłam u siebie ze tworzy mi się prawdopodobnie opryszczka a przed godziną calowalam dziecko. Czy mogłam już wtedy zarazić syna? Syn ma 2 miesiące bardzo się boję.

  1. Ci się stało tego już nie zmienimy. Skoro widać już zmiany opryszczkowe u pani to teraz proszę nie całować dziecka. Jest szansa ze się nie zarazi. Wszystkiego dobrego

 21. Pani Doktor, ja wraz z mężem jesteśmy nosicielami wirusa opryszczki wargowej. Ja mam rzadko natomiast mój mąż bardo często. Mamy 17-miesiecznego synka ( wczesniak) czy w tym wieku jest to grozne dla dziecka jeżeli któreś z nas zarazi go opryszczka? Ja bardzo przestrzegam higieny natomiast mój mąż często nieświadomie dotyka usta podczas opryszczki albo chce brać małego na ręce bez wcześniejszego zaklejenia zmiany plastrem a ja bardo się boję że zrobi krzywde synkowi

 22. Czy mimo że jestem nosicielem wirusa opryszczki nie mam jej obecnie aktywnej to czy wypije napokoj po mężu który ma w tym momencie aktywna opryszczke to spowoduje pojawienie się zimna na moich ustach?

 23. Pani Doktor, ja wraz z mężem jesteśmy nosicielami wirusa opryszczki wargowej. Ja mam rzadko natomiast mój mąż bardo często. Mamy 17-miesiecznego synka ( wczesniak) czy w tym wieku jest to grozne dla dziecka jeżeli któreś z nas zarazi go opryszczka? Ja bardzo przestrzegam higieny natomiast mój mąż często nieświadomie dotyka usta podczas opryszczki albo chce brać małego na ręce bez wcześniejszego zaklejenia zmiany plastrem a ja bardo się boję że zrobi krzywde synkowi

 24. Witam,
  Wczoraj odwiedził nas niereformowalny dziadek z ogromną opryszczką, która po jednym dniu jak twierdził była przyschnieta i nie zaraża. Trzymał mojego 2 letniego synka na kolanach i rozmawiał z nim z bliskiej odległości. Czy mogło dojść do zarażenia??? Za tydzień chciałam synka zaszczepić druga dawka meningokokow i strasznie się boję? Może warto wykoncac testy Igg i Igm?

 25. Czy mój 8miesięczny syn mógł zarazić się opryszczką, jeśli ciocia pocałowała go w rękę? On, jak to dziecko, cały czas wkłada ręce do buzi. W tym czasie ciocia nie miała opryszczki, ale jest nosicielem.

 26. Witam może Pani opisać jakie lekarstwa jeszcze przepisała pani doktor na zakażenie wirusem opryszczki i ile to trwało u Pani dziecka ? Mój syn przechodzi dokładnie to samo i nam lekarz przepisał Flumycon ale nie za wiele pomaga

 27. Przekopuję internet, żeby dowiedzieć się, czy można karmić piersią dziecko, jeśli ma ono opryszczkę. Czy niesie to za sobą ryzyko zarażenia matki, potem znowu dziecka i tak w kółko?

  1. można karmić, jak najbardziej. Matka nie powinna karmić jeśli ma opryszczkę na sutku – wtedy karmi tylko tym drugim

 28. Witam, jestem mam prawie 5 letniego synka, często pojawiaja sie u niego opryszczki, byl czas ze problem zniknął, lecz gdy złapał wirusa odry, rok temu problem powrócił, moze juz nie z taka częstotliwością jal kiedys ale jest, aktualnie ma na buzi, zawsze byla na wardze. Prosze Pania o radę, moze powinnam zastosować jakies leki na odpornosc( chodzi do przedszkola) ? Podaje mu na zmiane tran z witamina d. Pozdrawiam serdecznie

  1. po odrze dochodzi do pewnego rodzaju resetu odporności i organizm potrzebuje czasu a regenerację. Warto podawać witaminę d kwasy DHA jeśli nie zada ryb. Rozważyć witaminę C -ale najlepiej by przyjmował dużo warzyw i owoców. Witamina jako suplementacja nie ma udowodnionego działania we wzmacnianiu odporności. Podstawa odporności to zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna

 29. Witam. Jestem mamą 2,5 letniego synka. Od ponad dwóch miesięcy syn ma zmianę na ustach, którą dermatolog i pediatra określił jako zmianę opryszczkową. W tym momencie zalecony ma heviran doustnie 4xdziennie. Efektów póki co nie widać. Czy możliwe żeby opryszczka bądź jej pochodna trwała tak długo? Bardzo się martwię…

 30. Witam. Mój synek za 2 tyg. skończy 3 m-ce. Jakieś 2 dni temu pojawiła się i mnie opryszczka wargowa.Od razu kupiłam maść. Dziś rano zauważyłam u mojego Maluszka bardzo zaropiałe jedno oczko. Czy to może być początek zakażenia go tym wirusem???Przemywam mu oczko sola fizjologiczną. Jak długo mam obserwować i na co zwrócić uwagę? Kiedy do lekarza i do jakiego?Pediatra czy okulista?

  1. najpierw do pediatry – oceni oko pod kątem zapalenia i zapisze leczenie. Zerknie czy to nie związku z opryszczką ale raczej nie.

 31. Witam, mój 16 mieśięczny synek jakieś 2 miesiące temu przechodził opryszczkowe zapaleniejamy ustnej. Gorączkował 10 dni miał zmiany na wargach i w buzi. Podawałam mu Heviran zawiesinę. Dziś zauważyłam zmianę na wardze i jestem przerażona. Czy drugi raz przebieg będzie znów tak ciężki? Czy już powinnam zacząć podawać lek?

 32. Dzień dobry. Jestem mama 2 letniej dziewczynki i 4 tygodniowego chłopca. Od 2 dni corka ma goraczke, dzisiaj dopiero zdiagnozowali u niej opryszczkę. Ani ja ani maz nie mamy opryszczki ani nie mieliśmy przez ostatnie 2 tygodnie, ale czy jest to możliwe że ona od nas ja jakos dostala? Jesli tak, to być może zaraziliśmy tez synka? Odkad corka ma goraczke jest izolowana i nie dotyka synka, a my myjemy rece, ale i tak panicznie boje się że on się zarazi 🙁 Czy 4 tygodniowe dziecko ma lepsze szanse na przejście tej choroby bezproblemowo niz swiezy noworodek???

 33. Witam. Mój lekarz ginekolog zalecił mi 2×1 heviran do czasu aż urodzę i zacznę karmic piersią. Jest to mój 3 ciąża i pierwszy raz się z tym spotkałam. Czy jest to bezpieczne? W ulotce zapisane żeby nie brać w ciąży??

 34. Dziecko półtoraroczne w czwartek dla stało dziwnych kropek na wargach sromowych. Ja w piątek opryszczkę na buzi. Czy to może być to samo?

 35. Witam. Czy mój mąż ma od kilku dni pęcherzyki opryszczki na ustach
  Stara się trzymać z daleka od naszej 7-miesięcznej córki, ale nie zawsze się da, ona chce też być noszona i przytulana przez niego. Dziś zauważyłam u niej mały pęcherzyk na kciuku. Czy to może być opryszczka? Poza tym nie ma innych objawów, żadnego więcej pęcherzyka, nie odmawia jedzenia, nie ma gorączki. Oparzenie to też nie jest, pilnujemy się podczas gotowania. Czy może to być odcisk, np od jakieś zabawki (przytrzaśnięcie palca)? Za 3 dni mamy iść na kolejne szczepienie…

 36. Dzień dobry, moj 4 letni synek ma opryszczke na narządach plciowych. To pierwsze jego zakażenie. Nie ma innych objawow oprocz zmian skornych. Lekarz dokładnie obejrzał całe ciało, nie stwierdził zmian w innych miejscach i zapisal masc aciclostad. Kazał przyjść jak pojawia się nowe zmiany. Nie wydawał się zdziwiony lokalizacja zmian. Mąż nie pytał go o to. A ja ciągle się zastanawiam, czy to się zdarza u tak małych dzieci? Jak mógł się zarazić? Czy możliwe, że to wirus typu 1 w nietypowej lokalizacji?

 37. Moja córka 13 mc według mnie ma właśnie opryszczkę wargowa, myślał że to zajady ale przybralo to postać wodnistych krostek, z prawej strony ust dość duża zmiana, lewa mniej i zauważyłam kropki na dolnej wardze od wewnątrz . Kiepsko jest z jedzeniem w miarę pije. Do tego wysoka temperatura. Co mogę jej podać, żeby jej ulżyć?? Pomocy. Czy Vratizolin pomoże?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *