infekcje

Niepokojąca gorączka. Kiedy dziecko jest toksyczne?

Dzisiaj trochę o gorączce. Ale nie takiej zwykłej gorączce, którą mamy cierpliwość mierzyć i obserwować (a propos mierzenia to mam nadzieję, że pamiętacie jak to robić i gdzie: klik).

Małe dziecko z gorączką to nie jest mały problem

A konkretniej chodzi mi o noworodka. Noworodek (pierwszych 28 dni życia) z gorączką to ZAWSZE pilna sprawa. U takiego malucha 38″C to pobyt w szpitalu, liczne badania i antybiotyki w ciemno. Dlaczego? Bo im młodsze dziecko tym wyższe ryzyko ciężkiej infekcji bakteryjnej!

U starszych dzieci (1-3 miesiąc życia) kwestia pobytu w szpitalu czy kontroli w przychodni wygląda już nieco inaczej. Często skłania się ku tej pierwszej. Przede wszystkim musimy, jako lekarze zdecydować czy jest ryzyko, że niemowlak rozwinie ciężką infekcję bakteryjną (od wprowadzenia szczepienia przeciwko pneumokokom to ryzyko jest mniejsze). Badamy dziecko. Jeśli:

 • jest w dobrym stanie,
 • wcześniej było zdrowe,
 • nie było żadnych problemów okołoporodowo,
 • urodziło się o czasie (nie jest wcześniakiem),
 • nie miało przedłużającej się żółtaczki, a do tego:
 • w badaniu lekarskim nie ma niepokojących objawów

to możemy spróbować leczyć je w domu. Jeśli któryś z powyższych punktów nam podpada to maluszka czeka pobyt w szpitalu.

Podsumowując – dziecko do 3 miesiąca życia z gorączką (powyżej 38’C) ZAWSZE jest dla nas sygnałem alarmowym i chcemy je bacznie obserwować. Dlatego jeśli masz dziecko w tym wieku i gorączkuje – BIEGUSIEM do lekarza!

„Toksyczne” dziecko

Dziecko z toksemią. Czyli dziecko „toksyczne”. To takie dziecko, które lekarzowi się „nie podoba”. Dlaczego? Bo w naszej ocenie jest w grupie ryzyka rozwinięcia ciężkiej infekcji bakteryjnej (np posocznicy).

To dziecko do 3 roku życia, które ma gorączkę i dodatkowo:

 • jest słabo zainteresowane tym co dzieje się w otoczeniu lub
 • nieprawidłowo oddycha lub
 • ma chłodne kończyny a ciepły tułów nawet po spadku gorączki lub
 • gorzej pije (słabo ssie pierś lub zostawia dużo mleka w butelce) i/lub gorzej sika (mniej niż 4 pieluszki dziennie) lub
 • inaczej płacze (dotyczy to zwłaszcza niemowląt – płacz przybiera wysokie tony).

Wystarczy choćby jeden z wymienionych wyżej punktów aby nas zaniepokoić. Dlatego jeśli masz dziecko w wieku do 3 lat z gorączką i jednym z powyższych objawów – udaj się do lekarza, nie zwlekaj.

Lekarz podejmie decyzję czy wykonywać ewentualnie jakieś dodatkowe badania i czy skierować dziecko do szpitala.

Czy to wirus czy bakteria?

U dzieci między 3 a 36 miesiącem życia istnieje pewna zależność – im wyższa temperatura tym wyższa szansa na bakterię. Ale nie ma tutaj jakiejś granicy, że np powyżej 39,5’C zawsze mamy do czynienia z infekcją bakteryjną, a poniżej z wirusową. To tylko taka grubsza wskazówka.

Badania laboratoryjne nie muszą być wykonywane u każdego dziecka z gorączką, ale jeśli mamy wątpliwości to bywają pomocne. Mówię tutaj przede wszystkim o badaniu moczu, morfologii, CRP.

23 thoughts on “Niepokojąca gorączka. Kiedy dziecko jest toksyczne?

 1. Bardzo przydatny wpis, jak zawsze zresztą 🙂
  Mam jednak pytanie dotyczące zimnych stóp u dziecka. Czy dziecko może to po prostu odziedziczyć?
  Mój syn, podobnie jak ja, ma praktycznie zawsze zimne stopy, bez względu na temperaturę ciała i otoczenia.

  1. tylko jeśli jest wysoka gorączka i dziecko zachowuje się inaczej to trochę nas niepokoją te zimne stopy i dłonie. W okresie zdrowia mogą takie być „normalnie”

 2. Dziękuję za bardzo przydatny wpis. Mój ośmiomiesięczny syn boryka się drugi dzień z gorączka, ale mam jedno pytanie. Czy podane wartości temperatur, są mierzone na czole czy w odbycie? Słyszałam, że najabardziej miarodajna temperatura jest właśnie w odbycie dziecka i tak też ją mierzę, ale tam temperatura jest wyższa. Jak interpretować tę temperaturę? Np. 39 w odbycie to już alarm i do szpitala? Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję 🙂

 3. Czy odnośnie tych kończyn to się tyczy całej ręki i nogi? Bo młoda miała raz gorączkę, że rzeczywiście gdy nachodziła to tylko dłonie i stopy były zimniejsze, a miała takie gorączki , że dłonie i stopy były ciepłe i słyszałam, ze objaw zimnych dłoni i stóp to nic takiego no ale jestem laikiem

 4. Kurcze, moje dzieciaki zawsze mają lodowate rączki i nóżki jak im rośnie gorączka i trzęsą się wtedy, jak już stanie, to całe się robią ciepłe. Słyszałam opinię, że ząbki nigdy nie powodują bardzo wysokiej gorączki, niestety mój najstarszy, kiedy jeszcze był mały przy pierwszych ząbkach gorączkował zawsze powyżej 40 stopni. Teraz już się śmieję, że do jego ząbkowania trzy razy pogotowie przyjeżdżało (w Anglii, tu do gorączek nie jeżdżą). Po fakcie miałam już pewność, że to zęby, bo nie rozwijał infekcji i pojawiały się ząbki. Z resztą, to chyba też taka tendencja. Dobił do 40, przy bostonce i przy grypie żołądkowej. Nie reaguje na paracetamol. Młodszy syn nie ma żadnego z powyższych problemów, córcia jak na razie też, chociaż ona z kolei „woli” paracetamol, na ibuprofen reakcja znikoma.

 5. Witam mam pytanie. Dziecko 1 rok ma wysoką gorączkę, podałam lek w zawiesinie Ibuprom i w ciągu 5 minut max. zwymiotował. Jak dalej postępować ? czy zakładamy że lek został podany czy nie?

  1. raczej nie został. Zbyt szybko wystąpiły wymioty. Można odczekać 20 minut – i w tym czasie stosować inne metody obniżania temperatury (okłady). Jeśli efektu nie bedzie to mozna podać lek z inną substancją – w tym przypadku z paracetamolem

 6. Beznadziejny, straszący artykuł !!!! U mamy ginekolog można poczytać z głowa na temat gorączki! To jest normalne ze jak temp ciała rośnie to zimne są kończyny, to jest normalne ze jak nawet osoba dorosła ma gorączkę to ma mniejszy apetyt i mniej je…. a ci dopiero dziecko! Straszenie, ze trzeba pędzić do lekarza, jasne ze trzeba sis zjawić u lekarza, ale artykuł sieje stres i zamęt, a nie spokój i opanowanie, który jest bardzo ważny w takiej sytuacji. Dziecko w wieku kilku miesięcy na pewno z gorączka trzeba obserwować i na pewno udać się do lekarza ale czy od rau czy za 2 dni to już rodzic powinien podjąć dezycję, zważywszy na inne objawy czy aspekty

  1. zrobi pani jak uważa. Alicja Jaczewska, która pisze dla mamyginekolog pediatryczne artykuły zawsze zgadza się z moimi artykułami medycznymi. O gorączce jako takiej jest artykuł na moim blogu: klik. Ale do 3 miesiaca życia i objawy alarmowe – to jest powód do natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Do 3 msc życia jest to zwykle również powód przyjęcia do szpitala. Oczywiście prawidłowa zmierzona.

 7. Niech sobie Pani poczyta artykuły Alicji w takim razie…. są bardzo kojące u uspokajające mam 1,5 roczne dziecko które miało w jeden dzień 38,5 st i chłodne ręce i nogi gdy temp rośnie gdy spadała to ciepłe, ale to jest logiczne. Gdybym się zasugerowała tym art to bym od razu leciała do lekarza i ogłaszała ze mam toksyczne dziecko. Na drugi dzień dziecko zdrowe i chwała Bogu ze nie biegłam do lekarza w tym samym dniu. Każdy powinien znać obserwować swoje dziecko i decydować a nie siać panikę

  1. Jestem na bieżąco z jej artykułami, dziękuję. Stopy i dłonie mogą być chłodniejsze w trakcie wzrostu temperatury, ale jeśli po jej obniżaniu nadal nie są cieplejsze to jest to objaw niepokojący. Gdyby pani udała się do lekarza gorączkującym dzieckiem to na pewno nikt nie miałby do pani pretensji. Kilkoro dzieci ze wstrząsem widziałam i proszę mi wierzyć, ze nie miała by pani wątpliwości. Artykuł o gorączce który ja napisałam również to ujmuje. Tylko pani jak na razie poczuła panikę, pozostali czytelnicy bloga nie zgłaszali takich odczuć.

 8. Pisała Pani o dziecku z gorączka i np mniejszym aptetytem lub chłodnymi stopami z gorączka które jest toksyczne.”toksyczne „powinno być w cudzysłowie wzięte w tym art

 9. Mój niemal 3,5 l. ma ostatnio zimne dłonie i stopy, głowę ciepłą, kark normalny, górę pleców ciepłą, dół chłodny. Jak zmierzyłam mu temperaturę to raz wyszło 37 stopni. Czy taka jego uroda czy to coś z krążeniem? Ma też chyba cienką skórę bo często ma miejscami taki szarawo lekko fioletowy odcień skóry. Bawi się raczej normalnie, je. I zastananiwam się czy taka różna temperatura ciała w różnych miejscach to normalne?

 10. Witam. Moja córka 9 msc od wczoraj rana gorączkuje. Podaje jej ibum mniej więcej co 5 godzin. Czy lepiej będzie jej podawać ibum na przemian z paracetamolem? Jeśli do jutra temperatura się utrzyma jedziemy na konsultacje. Ale chciałabym jej pomoc do tego czasu w każdy możliwie najbardziej bezpieczny sposób.

 11. Dzień dobry, gorączka wczoraj wieczorem i w nocy 38.5st., zbijana skutecznie ibuprofenem, ale wracająca, dziś rano 38,7st., innych objawów brak, dziecko 8 miesięcy. Może pojawić się po 3 dawce Bexsero- 5dni po szczepieniu? Czy skoro brak innych objawów infekcji, to może być związana z ewentualnym ząbkowaniem? Kiedy najlepiej udać się do lekarza z izolowaną gorączka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *